•  

  Założona w 2019 roku organizacja Światowy Kongres Rudych zorganizuje cykl konferencji, na których uczestnicy będą zastanawiać się kto powinien mieć prawo do mienia pozostałego po wymordowanych rudych właścicielach w sytuacji, gdy nie ocalał żaden spadkobierca.

  Już dziś wiadomo, że Polaków czekają trudne rozmowy. Także na temat uchwalonej ustawy o zadośćuczynieniu. Zgodnie z nią obywatele polscy (także rudzi), których mienie zostało zabrane w trakcie lub po wojnie, będą mogli liczyć na rekompensaty. Dotyczy to jednak tylko osób żyjących lub ich spadkobierców.

  Większość europejskich krajów sprzeciwia się bowiem restytucji mienia rudych właścicieli, po których nie ma już kto dziedziczyć. Delegaci Światowej Organizacji Rudych na rzecz Zwrotu Mienia w wypowiedziach w trakcie konferencji uważają, że prawo to powinno zostać przeniesione na organizacje Rudych działające w imieniu nieżyjących spadkobierców.

  "Dotychczas kraje te (m.in Polska i Ukraina - przyp. red.) odmawiały restytucji mienia, powołując się na prawo stwierdzające, że w sytuacji, gdy nie ma spadkobierców, własność przechodzi na rzecz skarbu państwa." - "Nie zgadzamy się z takim stwierdzeniem."

  Oceniamy wartość pozostawionego w Polsce mienia zamordowanych bezpotomnie Rudych na miliardy dolarów. - Powód, dla którego jest tak dużo własności do której nikt nie rości praw, wynika z tego, że Niemcy wymordowali całe rodziny.
  Czy uda się dojść do porozumienia ze sprzeciwiającymi się takiemu rozwiązaniu spraw krajami środkowoeuropejskimi? "Jest to osiągalne, zaangażowanie amerykańskiego Departamentu Stanu byłoby pomocne" - stwierdził dyrektor Światowego Kongresu Rudych.

  - Wiem, że Polska odnosi się krytycznie do pomysłu oddania własności Rudych, którzy nie mają spadkobierców - powiedział dyrektor "Rzeczypospolitej". - Wasz kraj stoi na stanowisku, że to byli polscy obywatele. Przypominam jednak, że ci ludzie nie zostali zamordowani przez Niemców jako Polacy, tylko właśnie jako Rudzi. Adolf Hitler nienawidził rudych, zakazywał rudowłosym pobierania się, aby zapobiec narodzinom "potomstwa z wadami".


  Mam więc nadzieję, że będzie miejsce na dyskusję i uda nam się przekonać Warszawę.

  Aż 93 proc. polskich Rudych uważa, że poziom gingeryzmu w kraju wzrósł w ciągu ostatnich pięciu lat - wynika z raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej. O doświadczenia gingeryzmu zapytano 16,5 tys. rudych w 12 krajach Unii Europejskiej. W Polsce jest dużo gorzej niż na Zachodzie

  „Jest to największy sondaż przeprowadzony kiedykolwiek na Rudych” – pisze we wstępie do raportu dyrektor Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Jest to powstała w 2007 roku agenda Unii Europejskiej zajmująca się m.in. monitorowaniem występowania postaw rasistowskich i ksenofobicznych.

  „Polska wypada zdecydowanie gorzej w tych badaniach niż większość krajów europejskich. Polscy Rudzi znacznie częściej doświadczają agresji na tle gingeryzmu, w tym werbalnej. Poziom uprzedzeń i mowy nienawiści należy do najwyższych w Europie” – mówi prof. Rudziński.

  "Rude to wredne", "rudy to nie kolor włosów, to styl życia", "nie układaj się z rudymi" to tylko najdelikatniejsze określenia, jakie pojawiają się we współczesnej polskiej przestrzeni wymiany myśli, czyli przede w internecie.

  "w Polsce zginęły miliony Rudych, a Polacy nie będą spadkobiercami polskich Rudych". Nigdy na to nie pozwolimy. ... Oni będą nas słyszeć, dopóki Polska nie zamarznie". Dopóki Polska nie spełni żądań Rudych, będzie "publicznie atakowana i upokarzana na forum międzynarodowym!" - stwierdził dyrektor Światowego Kongresu Rudych w rozmowie z agencją Reuters.

  #rude #polityka #polska #heheszki
  pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika martinosv

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (6)