•  

  #inzynieria #sztuka Chciałem zrobić sobie betonową doniczkę na sukulenty w wymarzonym kształcie. Jakiś czas temu zrobiłem sobie formę z druku 3d i deseczek, ale nie mogłem tego potem wyjąć bez rozwalenia doniczki (nie pomyślałem coś za bardzo nad tym). Normalnie takie rzeczy robi się z żelu jakiegoś, ale akurat nie mam i mi się nie chce mieć, ale jakoś przyszło mi natchnienie, żeby ulepić kształt z ciasta jakiegoś (jak na pierogi :D) i nie wiem, wypiec to w piekarniku, a potem zalać to betonem. Mocno jestem pojebany? Ktoś ma lepszą wyobraźnię na temat tego co się może stać niż ja? pokaż całość

 •  

  Heja, może ktoś się zna i poratuje:
  Chciałem sobie zrobić taką symulację systemu zawierającego zamknięty pionowy zbiornik wody z uwzględnieniem jakiegoś tam uwarstwiania się cieczy (żeby nie zakładać, że w zbiorniku jest jedna temperatura, bo nie jest).
  Przyjąłem model objętości skończonych z jednym równaniem PDE dla energii 1-D. Równania pędu nie chciałem tu dawać (bo po co w 1-D), tylko założyć jakąś prędkość w pionie, że jest, lub że jej nie ma.
  Z tego co zauważyłem jest trochę było publikacji naukowych próbujących coś tam poprawić w modelu zasobnika wody, żeby rezultaty były wierniejsze pomiarom z jakimiś 'współczynnikami dobrego wyniku ' (jakieś specjalne funkcje dla współczynnika wyrównania temperatur zależne od liczb kryterialnych itp.), ale jakoś nie spotkałem się nigdzie z uwzględnieniem działania grawitacji. No bo jak powiedzmy w jednej z dolnych objętości zaaplikuję źródło ciepła np. grzałkę to chciałbym, żeby następował transport ciepła w preferowanym kierunku.
  Normalnie w jakimś kodzie CFD to byłoby rozwiązanie równania dla pędu z siłą grawitacji i gęstością i wyliczyłbym którędy woda płynie do góry, którędy opada, ale w modelu 1-D ciężko o jakąś cyrkulację góra-dół. Chciałem uniknąć robienia dużej siatki, czy wyliczenia pędu-ciśnienia, bo system zawierałby znacznie więcej elementów do policzenia niż ten zbiornik.

  Spotkał się ktoś z jakimś modelem objetości skończonych 1-D uwzględniającym w jakiś sposób transport ciepła w wyniku konwekcji naturalnej?

  #fizyka #inzynieria #symulacja
  pokaż całość

 •  

  Ej mam od 2 tygodni tak, że czuję jakby mi co parę-kilkanaście minut, czasem z godzinną przerwą wiało pojedynczymi podmuchami w lewe kolano bardzo zimne powietrze. Oczywiście fizycznie nic tam nie wieje. Nie boli mnie to, ale fakt, że nie widzę podstaw, żeby tak się działo przyprawia mnie o niepokój. Czy to poważne? Jakieś problemy z krążeniem? Coś od kręgosłupa? W pracy dużo siedzę, w czasie prywatnym dużo spaceruję, myślę że dbam o dietę. #zdrowie pokaż całość

 •  

  #inzynieria #elektronika #elektryka
  Hejka mam taki problem, że mam kilka palet podzespołów z przewodami jak na ilustracji. Chciałbym je zarobić odpowiednimi końcówkami kablowymi dostępnymi na zakładzie ale strasznie dziadowsko mi się odizolowywują takie przewody czy to cążkami, czy to jakimś ściągaczem izolacji, który znalazłem, bo taki oplot materiałowy się strzępi, ale nie ucina. Jakiego narzędzia powinienem użyć, żeby wychodziło to poprawnie? pokaż całość

  źródło: Ilustracja.png

 •  

  Pomyślałem parę minut temu, że zadam sobie jakiś projekt do dłubania w nim i przyszło mi do głowy zrobić sobie drukarkę 3d taką po swojemu.
  Nie interesowałem się tym nigdy, ale moja wiedza z elektroniki oraz mechaniki jest niezerowa, co daje niezerowe szanse temu projektowi.

  Mam możliwość taniego zrobienia kilku elementów bardziej profesjonalnie (jakieś elementy z blachy, elementy graficzne, estetyczne, moźe coś z tokarki, ale bez pewniaka), mimo to nie chcę, żeby to był super wysokobudżetowy projekt. Z elektroniką też jakoś sobie poradzę. Chciałbym się dowiedzieć raczej czegoś więcej o tym co będzie się ruszać. Konstrukcje są różne, ale nie umiałbym ocenić, które są lepsze, gorsze. Jakie korzyści mogę osiągnąć np. godząc się na mniejsze pole robocze? Czy jest jakaś korzyść z zastosowania silniczków krokowych większej mocy niż te najpowszechniejsze? Z czego wynikają wady tych najtańszych konstrukcji? Kiedy i czemu drukarka 3d jest kiepska?

  Gdzie zacząć szperać po takie info? Wszędzie gdzie nie zajrzę to ktoś kupuje kita z Chin i go składa.

  #druk3d #drukarki3d
  pokaż całość

  •  

   @mecht: Archeo here
   Nie lepiej poszukać projektu do wykonania z pomocą drukarki 3d niż tworzyć ją od zera? Przy składaku i tak się dłubie, ale to o wiele przyjemniejsza robota, niż tworzenie drukarki od zera, no chyba, że wzorem Myfordboya z yt, który aktualnie robi pancerną prusę i3 MK3 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @mecht: Jak masz dostęp do spawarki to gdzieś tu się przewineła rama do anet a8 z profili prostokątnych ze stali.
   Uchwyty silników gdybyś wyciął z blachy i przyspawał do ramy, to z drukowanych elementów potrzebowałbyś jedynie elementów osi x.
   https://www.thingiverse.com/thing:3116031
   Będziesz miał pancenrną drukarkę ale nie będzie tańsza od kita, ba może okazać się nawet 2x droższa i prawie na bank coś zepsujesz.
   Na pierwszy raz gorąco polecam kita od chińczyka. Wiele się nauczysz, przekonasz się czego naprawdę potrzebujesz i będziesz miał już narzędzie do zbudowania kolejnej drukarki.
   pokaż całość

   +: mecht
  • więcej komentarzy (4)

 •  

  Robię sobie symulację numeryczną działania pewnego urządzenia. Opracowałem sobie model w #octave (trochę więc #matlab), liczę sobie to jakimś ode45 (RFK45) czy innym Runge-Kuttą (ok. 20-30 równań i kilka lookup tables) i chciałbym teraz dodać sobie do tego modelu prosty 'program sterownika", który wykonuje się cyklicznie np. co 1 s, ma kilka rejestrów przesuwnych i nie wiem jak to pożenić: raz, że nie zawsze liczony krok całkowania liczy się zgodnie z osią czasu (przez co zwykłe przepisywanie wyniku do zmiennej nie daje chronologcznej przesuwności), a dwa że fajnie jakby do tych swoich zmiennych kroków całkowania dodać te wymuszone kroki cyklicznie, żeby tylko w nich się jakoś wykonywał skrypt sterowania. Możecie polecić jakieś rozwiązanie? Może jakiś inny solver/metoda?
  #inzynieria #fizyka #symulacja
  pokaż całość

  +: Cronox
  •  

   @mecht: po prostu zrobisz te wyliczenia łatwiej i szybciej niż w octave

  •  

   @grafffik: Ja wiem, że chciałeś dobrze, ale zmierzyłeś mnie niestety swoją miarą. Nie sądzę żeby przepisywanie mojego kodu na język, którym nie umiem się sprawnie posługiwać miało cokolwiek przyspieszyć (a tym bardziej być wygodne). Jeżeli jest jakiś sposób postępowania numerycznego, który pozwoli mi osiągnąć cel, to ja go sobie chętnie zapiszę w Octave. A jeżeli to kwestia tego, że ty znasz jakąś funkcję/metodę w C++ czy innym htmlu to nie wiem, możesz np. napisać co robi, czy dać linka do dokumentacji, no w przeciwnym razie taka porada jest nieco mało użyteczna. Tak czy inaczej dziękuję za zainteresowanie/odpowiedź. pokaż całość

  • więcej komentarzy (2)

 •  

  Czy ktoś mógłby wyjaśnić jak wygląda wykrycie zapłonu w kotle gazowym z podłączeniem bezpośrednim do jednej elektrody? Czy też jest tu mierzony prąd jonizacji (jeśli tak, to w jaki sposób dokładnie?), czy może wtedy detekcja zapłonu polega wyłącznie na odczycie z czujnika temperatury? Zauważyłem, że są rozwiązania z różną ilością elektrod, czym one się różnią?
  #ogrzewanie #inzynieria #gaz pokaż całość

  +: Cronox
  •  

   @mecht: cały czas, nie tylko przy zapłonie. Jest to jedno z zabezpieczeń kotłów. Jakby tego nie było, nie byłoby wiadomo czy płomień zgasł i nie ma niekontrolowanego wypływu gazu.

   Tutaj masz opis z artykułu:

   Elektroda jonizacyjna i czujnik zaniku ciągu kominowego są najważniejszymi podzespołami, których zadaniem jest zapewnienie żywotnego bezpieczeństwa użytkownikowi. Im należy się największa uwaga, zarówno ze strony samego użytkownika, jak i przede wszystkim profesjonalnego serwisu. Nie jest z tym wystarczająco dobrze, jak wynika z licznych dyskusji na forach internetowych.

   Elektroda jonizacyjna kontroluje pracę palnika i zapobiega niekontrolowanemu wypływowi gazu z kotła do pomieszczenia. Gdy następuje przypadkowy zanik płomienia na palniku, elektroda przekazuje sygnał do układu sterowania kotła i automatyka gazowa odcina dopływ gazu. Czas reakcji powinien być nie dłuższy niż 30 sekund, zgodnie z wymogami prawnymi. W praktyce odcięcie gazu następuje po ok. 7-8 sekundach od zaniku płomienia i kocioł zostaje wyłączony w trybie awaryjnym. Ponownie nie włączy się sam. Wymagana jest interwencja serwisu w celu nie tylko uruchomienia kotła, lecz głównie w celu poznania przyczyn awaryjnego wyłączenia. To zabezpieczenie eliminuje możliwość wybuchu gazu w budynku i wszelkie związane z tym konsekwencje.

   > Elektroda jonizacyjna stanowi element elektrycznego obwodu jonizacji, zasilanego z panelu elektronicznego. Jest zbudowana ze stopu żaroodpornego, ma postać krótkiego pręta o średnicy ok. 2-3 mm i jest ulokowana bezpośrednio nad palnikiem w odległości zapewniającej kontakt z płomieniem palnika w całym zakresie jego mocy. Elektroda jonizacyjna nie może stykać się z palnikiem lub innymi, metalowymi elementami kotła.

   > Kiedy nie ma płomienia na palniku, w obwodzie jonizacji nie płynie prąd, ponieważ między elektrodą i palnikiem jest przerwa. Prąd w obwodzie występuje dopiero wtedy, gdy na palniku pojawi się płomień. Płomień jest „włącznikiem” prądu jonizacji. Płomień, jako gaz zjonizowany, jest przewodnikiem prądu elektrycznego i zamyka skutecznie obwód jonizacji. Wartość tego prądu jest bardzo mała i wynosi w kotłach domowych od kilku do kilkunastu mikroamperów (μA). Prąd obwodu jonizacji powinien być mierzony przez serwisanta podczas każdego, corocznego przeglądu kotła w celu oceny sprawności elektrody jonizacyjnej i bezpieczeństwa użytkowania kotła.

   Z racji bardzo niskiej wartości prądu jonizacji ważne jest utrzymywanie elektrody jonizacyjnej we właściwym stanie. Pracuje ona w bardzo trudnych warunkach, jest rozgrzewana do czerwonego żaru, do temperatury ok. 1100ºC (fot. 1). Na jej powierzchni tworzą się tlenki, które utrudniają przepływ prądu. Wymaga okresowego czyszczenia powierzchni

   https://www.instalator.pl/2017/12/osprzet-kotla-gazowego-elektroda-jonizacyjna-czujnik-zaniku-ciagu-zawor-bezpieczenstwa/
   pokaż całość

   +: mecht
  •  

   @tapek Dziękuję, teraz wszystko rozumiem

   +: tapek
  • więcej komentarzy (5)

 •  

  Interesowałoby mnie zasymulowanie dynamiki układu z zamkniętym zbiornikiem cieczy (np. zasobnikiem na wodę) z uwzględnieniem uwarstwiania się temperatur (w jakimś simulinku, matlabie, modelice, pythonie). Generalnie potrzebuję sporządzić jakiś uproszczony model takiego zbiornika, jako część większego systemu (o zmiennej konfiguracji).

  Znalazłem jedną publikację po francusku, [ Link ] nawet ją sobie po części przetłumaczyłem z Googlem i cierpliwością, ale mimo tego, że rozumiem o co w niej chodzi i jakiej metody użyto (podzielono walec na plastry, a te plastry na mniejsze fragmenty, zastosowano m.in. twierdzenie transportu Reynoldsa) to po szczegółach nie umiem odtworzyć tej równaniologii (naciapane tych oznaczeń, brak objaśnień dla niektórych przejść, ręcznie trzeba tu zaimplementować algorytm SIMPLE, generalnie nie wiadomo, w którym momencie skończono przekształcać wzory). Zainteresowali mnie, bo nawet całkiem dobrze pasował ten model do przeprowadzonych pomiarów, ale chyba za mało wiem z pewnych dziedzin, które dla autora są pewnie oczywiste i ciągle się gubię przy próbie przetłumaczenia sobie tego na coś zrozumiałego dla siebie (co trochę frustruje, bo mi to zajęło dużo czasu dzisiaj).

  Czy ktoś może się spotkał z jakąś implementacją, jakimś zrozumiałym opisem, może gotowym kodem, może jakimś przykładem. A może ktoś może ma jakąś mądrą radę?

  #inzynieria #symulacja
  pokaż całość

  +: Cronox
  •  

   @bullets Jeśli bym chciał dokładniej zbadać jeden model zbiornika i tylko ten model to cfd jest jakby oczywistą opcją. Mam dostęp do softu CFD (m.in. SW Flow Simulation, ale wolę ostatnio OpenFoam), ale nie widzi mi się ta droga.

   Tutaj mi się rozchodzi o zastosowanie czegoś uproszczonego obliczeniowo, coś co sam dam radę zakodować i coś co się policzy w rozsądnym czasie, bo symulacja nie dotyczy samego zbiornika, ale chciałem łączyć sobie taką dynamikę nagrzewania w układy (na rozsądne wyniki CFD czekałbym dłużej niż to jest warte).

   Można oczywiście zakodować to na modłę kodu CFD z małą rozdzielczością siatki, co próbowali zrobić w tej francuskiej publikacji, ale nie robiłem nigdy własnego kodu cfd i po samej lekturze tekstu oraz wyłuskaniu niezbędnych równań to jeszcze za cienki w uszach jestem na przekucie tego w samodzielny kod (ale walczę).
   Trochę zacząłem się posiłkować Tym kodem z matlaba opisującym SIMPLE, ale nie idzie mi przeniesienie jednego w drugie.
   pokaż całość

  •  

   @mecht: Ja dalej tylko na telefonie. Prace w bibliografii wcześniej załączonej przeze mnie publikacji wydają się być obiecujące. Własny kod CFD będzie sporym wyzwaniem, nawet w najprostszej postaci nie jest lekko, a czy będzie poczciwie liczył to nie wiadomo. Myślę, że najlepszą drogą jest poszukiwanie publikacji lub książki w tym temacie i próba zaadoptowania czyjegoś rozwiązania do problemu. Jeśli kiedyś dorwę komputer to postaram się czegoś jeszcze poszukać. pokaż całość

   +: mecht
  • więcej komentarzy (4)

 •  

  Hejka, zainteresowałem się dzisiaj środowiskiem Open Modelica, zauważyłem w tym pewien potencjał i chciałem jakoś ugryźć temat. Zna ktoś jakieś fajne tutoriale, literaturę, pdfy, przykłady (najlepiej coś z płynami, wymianą ciepła), żeby je sobie odtworzyć krok po kroku? Może ktoś miał na studiach i jakieś instrukcje do ćwiczeń na pagórki ma? #inzynieria #symulacja

 •  

  Hejka mam lapka od #hp i zmieniałem w nim dysk jakiś czas temu na ssd (po dokonaniu żywota przez poprzednika). Czy da się jakoś bezkosztowo tudzież niskokosztowo odzyskać licencję systemu Windows 7 Pro OA na podstawie numeru klucza?
  Chciałem najpierw pobrać iso ze strony Microsoftu, jednak poinformowali mnie, że to klucz preinstalowanego systemu i za to odpowiedzialny jest producent. Jeśli dobrze zrozumiałem treści na stronie HP (ale tego nie wiem), potrzebny mi będzie jakiś recovery kit (płytka tudzież pendrajw) z odpowiednim iso (zawierającym oemowy build dla tego modelu). Można chyba to kupić (koszt coś koło 200zł+), ale nie było na liście mojego modelu pod linkiem ze strony. Napisałem do wsparcia technicznego, dostałem automatyczną odpowiedź, że przyjęli moją sprawę ale odpowiedzi już nie uzyskałem czy tak czy nie i za ile ani czy mogę się przed tym uchronić.

  Czy mogę użyć kopii iso od innego użytkownika tego samego modelu, czy ktoś inny z zainstalowanym fabrycznie systemem może zrobić recovery flash/iso? Czy jestem zmuszony kupić system, żeby było legalnie? Czy potrafi ktoś rozjaśnić niejasności jak działa takie licencjonowanie?

  model to HP EliteBook 2540p Notebook PC
  na naklejce z kluczem systemu jest X16-96076 (to chyba nazwa tego buildu)

  #laptopy #komputery #elitebook #piratujo #windows #windows7
  pokaż całość

  +: Cronox

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika mecht

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (1)