Przepraszam za znajomość języka polskiego, ale tylko za to.

 •  

  #contentnadzis #codziennaafrica #totoafrica #dziendobry

  Powstań, Powstań do pracy się weź! Do pracy cię woła i miasto i wieś! Jest 07:02:04, Poniedziałek, 26 września 2022. Imieniny: Wawrzyńca, Kosmy, Damiana. Słońce wstało dziś o 06:39. Będzie oświecało nas 11 godzin i 58 minut, w zenicie znajdzie się o 12:38 po czym zacznie opadać aż schowa się za horyzontem o 18:37. Ciemna noc zapadnie o 19:54, ale gwiazd można wypatrywać od 19:12. pokaż całość

  źródło: youtube.com

 •  

  Dziś geopolityczna sytuacja polska jeszcze pogorszyła się -
  - Niemcy złożyli życzenia zostać stałym członkiem Rady Biezpieczeństwa ONZ, wczoraj Olaf Scholz to ogłasił.
  Można to potraktować jako deklarację przekształcenia się w całkowicie niepodległe państwo, bez żadnych ograniczeń, które zostały nałożone po drugiej wojnie światowej.
  Po tym fakcie można spodziewać się zmiany polityki niemieckiej na wschodzie. Dobrego powodu do tych zmian dały żądania reparacji.

  #geopolityka
  pokaż całość

  źródło: pies.png

 •  

  #contentnadzis #codziennaafrica #totoafrica #dziendobry

  Dzień dobry. 07:02:01, Środa, 21 września 2022. Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita. Słońce wstało dziś o 06:29. Korzystajmy bo dziś poświeci przez 12 godzin i 20 minut, w zenicie znajdzie się o 12:39 po czym zacznie opadać aż schowa się za horyzontem o 18:50. Ciemna noc zapadnie o 20:08, ale gwiazd można wypatrywać od 19:25. pokaż całość

  źródło: youtube.com

 •  

  Co to jest KWN?
  Wszyscy z #rosyjski o tym słyszaliście, ja w nego grałem.
  To jest spotkanie dwóch drużyn, które po kolejce żartują, pokazują widownie odcinki typu kabaret 5-10 minut długości. Jedna drużyna według decyzji sędziów wygrywa.
  W czym wtedy jest rozrywka? Bo w Rosji tego KWN uprawiają prawie na każdą uczelnie.
  W tym że to jest klub studentów, którzy wspólnie przygotowują się do gier, a po tym jedzą do jakąś inną uczelnie na spotkanie z riwałami.
  Drużyny są zjednoczony w wielu lig.
  Pomiędzy ligami jest hierarchia. Uczęstnicy w większości to robią dla rozrywki, ale jest ci, którzy naprawdę nie porzucają tę przyjemną głupotę i po studjach.
  Ci rządkie szaleńcy poświęcają temu lata, dochodzą do lig w innych miastach.
  Szczytem są ligi telewizyjne, gdzie drużyny mogą nawet zostać kultowymi.
  Odcinki i żarty z gier tych drużun kierują do wspólnej codziennej kultury rosyjskiej.
  Wybitny aktorzy z tych amatorskich klubów stanowią się zawodowymi gwiazdami w kino, tv, muzyce.
  Trochę mniej niż w połowie obecny rosyjski showbiznes, przynajmniej ci którzy ogarneli ten poziom uznania bez powiązań rodzinnych w strefie rozrywki, to są absolwenty KWNu.
  Pomocną dłoń ten klub daje i w innych obszarach spolecznych jak i każdy inny klub studencki w krajach rozwiniętego systemu takich klubów.
  Dla uczących się języku i wcale interesujących współczesną rosyjską kulturą to ziąwisko nie do pomijania.
  W komentarzach wrzucę odcinki z gier najsłynnejszych zespołów, a też żarciki, które zna każdy.
  pokaż całość

  źródło: youtube.com

 •  

  Dziesięć osobliwości wojny domowej w Rosji - 3.

  3. Wojna domowa rozpoczęła się w trakcie i była ściśle związana z przebiegiem wojny światowej.

  Ta okoliczność jest często pomijana, jak sądzę, w aktywnej części uwagi czytelnika książek na temat rosyjskiej wojny domowej. Ale rewolucjom i następującemu po nich okresowi zawirowań zawsze towarzyszy ingerencja obcych państw w wewnętrzne sprawy drastycznie osłabionego kraju. Nie mówię dziś o interwencji per se, o tym będzie oddzielny wpis.

  Zobaczmy datę, kiedy słynny admirał Kołczak został najwyższym władcą Rosji. Stało się to 18 listopada 1918 roku, po zamachu "stanu" przeciwko dotychczasowej najwyższej władzy "białych" ("różowych" - dla tych którzy czytali poprzednie wpisy) w regionie Syberii i Uralu - Dyrektorii w Omsku, rządu, który został zorganizowany po zbrojnym buncie Czechów i rozpoczęciu regularnej wojny domowej. Dyrektoria składała się głównie z Eserów SR (członków partii socjalistów rewolucjonistów (bardziej radykalnej i terrorystycznej organizacji niż byli socjaldemokraci Lenina przed rewolucją)).

  Jak wszyscy wiemy 11 listopada 1918 roku wojna światowa zakończyła się klęską Niemiec i Austro-Węgier. Przewrót przeciwko Eserom i przejście od modelu (z rewolucji lutowej pochodzącej) Rządu Prowizorycznego, który nic nie robi poza szkodzeniem i tak już niebezpiecznej sytuacji, którego tradycje Dyrektoria kontynuowała, to przejście do bardziej autorytarnej i formalnie dyktatorskiej władzy były wspierane przez angielską misję wojskową w Omsku.

  Gdzie był admirał Kołczak zanim wynurzył się w listopadzie 1918 roku jako władca Rosji. Opuścił Rosję latem 1917 roku, po czym odbyło się wiele spotkań. Z Rosji udał się do Wielkiej Brytanii, gdzie odbywały się spotkania w Admiralicji i kwaterach głównych Floty królewskiej. Z Wielkiej Brytanii wyruszył do Ameryki, gdzie spotkał się z amerykańskim prezydentem. Z USA jego droga wiodła do Japonii. No i tak kandydatura dyktatora dla Rosjan została uzgodniona.

  Francuzi, zdaje się, mieli inne warianty, ale okazało się, że znaleźli się w mniejszości. Francuzi działali na froncie południowym współdziałając z Armią Ochotniczą (interwencja w Odessie itp.). Tak więc Armia Ochotnicza, choć bardziej "biała" i kontrrewolucyjna, szybko zaakceptowała wyższość frontu wschodniego i jego dowódcy, jako lidera całego ruchu.

  Dlaczego więc ta reorganizacja walczących stron nastąpiła szybko, zaledwie po tygodniu, po zawarciu porozumienia o zawieszeniu broni z Niemcami. To nie jest skomplikowane, po prostu ta reorganizacja frontów rosyjskiej wojny domowej została z nimi uzgodniona. Zawarcie Rozejmu było uzależnione od zgody strony niemieckiej, nie była to bezwarunkowa Kapitulacja, jak to miało miejsce za drugim razem. Tak więc do czasu zawarcia porozumienia z mocarstwami centralnymi, mocarstwa Ententy były zmuszone do trzymania wcześniejszej umowy z Niemcami dotyczącej Rosji.

  Charakter tych umów - Francja i Wielka Brytania nie zapobiegają ani w żadnej formie nie utrudniają przejścia władzy na bolszewików i zawarcia między nimi a Niemcami separatystycznego pokoju, wyłączającego Rosję z szeregu krajów zwycięzców wojny światowej.

  Porozumienie to obowiązywało do końca wojny. Po listopadzie 1918 roku charakter wojny domowej w Rosji się zmienił.

  (cdn)

  #historia

  _filmik na dole: współczesny rosyjski serial o Kołczaku, choć podąża za wydarzeniami historycznymi, ale w sumie stwarza całkowicie fałszywe wrażenie, dla tych, którzy nie znają tła trochę głębiej, ci, którzy teraz już znają i potrafią w #rosyjski, mogą cieszyć się chociaż kinematografią.
  pokaż całość

  źródło: youtube.com

 •  

  Przeczytałem książkę.

  https://polary-map.netlify.app/ - mapa, cykl Polari.
  Nowy cykl fantasy, fantastyki. Proza rozrywkowa na dobrym poziomie.

  #rosyjski

  źródło: polari.jpg

 •  

  #contentnadzis #codziennaafrica #totoafrica #dziendobry

  Dziś zagrywa wam Toto, 07:02:01, Niedziela, 18 września 2022. Imieniny: Irmy, Stanisława, Ireny. Słońce wstało dziś o 06:24. Korzystajmy bo dziś poświeci przez 12 godzin i 33 minuty, w zenicie znajdzie się o 12:41 po czym zacznie opadać aż schowa się za horyzontem o 18:57. Ciemna noc zapadnie o 20:16, ale gwiazd można wypatrywać od 19:33. pokaż całość

  źródło: youtube.com

 •  

  Dziesięć osobliwości wojny domowej w Rosji - 2.

  2. Słynni "biali", którzy byli przeciwnikami "czerwonych", nie byli monarchistami ani zwolennikami Imperium.

  W wojnach domowych stronę przeciwną do "rewolucjonistów" często nazywa się "kontrrewolucją", "reakcją" i innymi określeniami, które zakładają, że druga strona są zwolennikami powrotu "starego reżimu". Chociaż określenia te często używane są do opisania "białej gwardii", w przypadku rosyjskiej wojny domowej są one mylące. Nawet ich przyjęta nazwa "biali", w kulturze światowej związana z monarchiami, w tym przypadku stanowi oszustwo, jest nieodpowiednią nazwą. Ponieważ nie byli oni monarchistami, nie mieli zamiaru dokonywać restoracji.

  Poprzednią część zakończyliśmy tym, że w maju 1918 roku Czesi rozpoczęli wojnę domową w Rosji zbrojnym powstaniem, które obaliło lokalnych przedstawicieli centralnej władzy sowieckiej. W ich miejsce powołali do rządu Komitety Zgromadzenia Konstytucyjnego (Komuczy). Konstytucyjne Zgromadzenie było przed-parlamentem, który zebrał się w Piotrogrodzie na jeden dzień na początku 1918 roku, ale został odwołany przez bolszewików, a intencją tego proto-parlamentu było nadanie nowej konstytucji rewolucyjnej Rosji. Oczywiście, wśród deputowanych tego Konstytucyjnego Zgromadzenia prawie nie było żadnych monarchistów.

  Tak więc Czesi stworzyli drugą stronę wojny domowej, odbierając spod kontroli sowieckiej część terytorium państwa na Uralu, Woldze i w Syberii, teraz powstało coś w rodzaju frontu wschodniego przeciwko bolszewikom. Komu przekazano władzę na tym obszarze. Na czele Komitetu w Samarze (który nazwał siebie nową władzą w całej Rosji), no przynajmniej był nie przez długi czas ale wciąż naprawdę pierwszą nową władzą w zbuntowanych prowincjach, na czele stanął kto - socjalrewolucjonista SR (eser), członek partii socjalistów rewolucjonistów. Również politycznie aktywni na tej wschodniej flance wojny domowej byli kadecy (demokraci konstytucyjni).

  Socjaliści rewolucjoniści SR Eserze przez cały czas swojego istnienia byli bardziej (tak, bardziej) radykalną, rewolucyjną partią niż socjaliści demokraci SD Esdeki (RSDRP), reprezentowani przez Lenina i jego towarzystwo. Podczas gdy esdecy stosowali metody strajkowania i sabotażu przeciw władz Rosji, eserowcy w walce z carskim reżimem byli zwolennikami indywidualnego terroru, zabijania gubernatorów i generałów cesarstwa.
  Kadecy, konstytucyjni demokraci, również byli przeciwni monarchii i aktywnie uczestniczyli w rewolucji lutowej.

  Wygląda więc na to, że "kontrrewolucja" składała się też z rewolucjonistów. Tak, nie tylko wygląda, ale i było w dokładnie taki sposób.

  Aktywni uczestnicy rewolucji lutowej, który wzięli duży udział w obaleniu monarchii i wprowadzeniu zamiast jej republiki, teraz toczyli walkę z rewolucją październikową.

  Monarchia nigdy nie była częścią wojny domowej w Rosji. Oficjalna wersja podaje lato 1918 roku jako datę wymordowania dynastii, nie tylko rodziny Cara, ale także wielu innych książąt Romanowów. Jednak wszelkie kontakty Mikołaja II ze światem zewnętrznym zostały utracone już w lutym 1917 roku, kiedy został aresztowany w kwaterze głównej armii (oficjalna wersja historii mówi że aresztowanie było dopiero po przejazdce do zbuntowanej stolicy, ale oczywiście że to jest oszustwo i aresztowanie było już w sztabie w Mohylewie).

  Czy wśród "białej gwardii" byli monarchiści, oczywiście że byli oni wśród walczoncych przeciwko bolszewików, ale uczestniczyli w wojnie jako pojedynczy ludzie, szeregowi żołnierze i oficerowie, a nigdy w rolach przywódczych. Przywrócenie "ancien régime" nigdy nie było ani ideologią ani częścią programu czy zamierzeń "białych".

  Nie " biali" przeciwko "czerwonym", ale raczej "różowi" przeciwko "czerwonym".

  (cdn)

  #historia

  filmik na dole: reabilitacja "białych" (ale nigdy monarchii), zaczeła się w ZSSR jeszcze w latach 60-tych, kino "Adiutant jego ekselencji" 1969 roku (jestem pewny że mirki z #rosyjski przetłumaczą nazwę lepszej) to kino już wcale dobrze nastawione wobec "białej gwardii", wystarczy zwrócić uwagi na ubrania tych i drugich.
  pokaż całość

  źródło: youtube.com

  •  

   @Wezymord: Kornilow jest jedną z kluczowych postaci obalenia monarchii, już drugiego marca 1917 spiskowcy, w gron których on zdecydowano wchodził, mianowali go naczelnikiem garnizonu Piotrogrodu.
   Śmieszni współcześni historycy piszą, że on "zaaresztował cesarzową, aby złagodnić jej życie", no taki tajemniczy monarchista.
   Jak piszę żadnego "białego", tylko "różowi".

   No i co robił ten rożowy rewolucjonista na początku 1918.
   Po pierwze ratował siebie skóry, (był już słynnym ohydnym "kontrrewolucjonistą", dzięki prasie)
   poszedł (zbiegał) z Rostowa na południe. W jakim celu? Aby wzniecić powstanie kozackie.
   Ale jakoś słabo mu szło, po pierwsze w Rostowie już jest dosyć tych kozaków, tylko jakoś nie dołączyli,
   ale i dalej podążając ku poludniu coś nie zaczynało płonąć.
   Jak piszę jakoś niechętni byli ludzi, żeby rozpocząć wojnę domowej.

   Wyniki tej podróży na południe - dotarli do Jekaterynodaru, ale nie udało się go zdobyć, i zawrócili z powrotem do Rostowa (kwiecień 1918). Ta grupa zniknęłaby bez śladu, ale prawdziwa wojna domowa rozpoczęła się w końcu.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (2)

 •  

  Dziesięć osobliwości wojny domowej w Rosji - 1.

  Na temat wojny domowej w Rosji nie ma dobrych książek do polecenia. Podobnie jak za granicą, tak i w kraju ojczystym większość historyków niechętnie porusza niektóre aspekty tej narodowej tragedii. Okres milczenia dawno minął, ale z jakiegoś powodu brakuje chętnych badaczy. Oczywiście, warto przeczytać jakieś monografie dotyczące poszczególnych wydarzeń, frontów, uczestników, ale wątpię, by dało to jasny, sensowny obraz sytuacji w całości. Bo publikacje unikają wskazania oczywistej prawdy, że inaczej niż na przykład hiszpańska wojna domowa, rosyjska wojna domowa nie była lokalną tragedią, ale wielkim błędem całej Europy.

  Osobliwość pierwsza.
  1. Nie ma wyraźnej daty początku wojny domowej.

  Nawet Wikipedia (strony w różnych językach) wymienia różne wydarzenia jako punkty początkowe konfliktu. Bo nie było tym razem ani "bombardowania Fortu Summers" jak w Stanach Północnoamerykańskich, ani powstania armii jak w Hiszpanii, po których akcja wyraźnie się rozpoczęła. Niektóre źródła podają jako start rewolucję lutową, inne październikową. Obie te opinie są błędne.

  Rewolucja lutowa, przy całej swojej krwawości, terrorze i zbrojnych zamieszkach, nie doprowadziła bezpośrednio do rozpoczęcia działań wojny cywilnej. Bo do wojny potrzebna jest inna, druga strona. Nowy Rząd prowizoryczny był w zasadzie uznawany w całym kraju. Nie było żadnej rojalistycznej, monarchistycznej opozycji, jako zorganizowanej siły. Od samego początku istniał równoległy rząd w postaci Piotrogrodzkiego Sowietu (Rady) Delegatów Robotniczych i Żołnierskich, ale uznawał on rządy Rządu prowizorycznego, sabotował je, ale uznawał.

  Aresztowania, rabunki, masowe rozstrzeliwania, nawet próby zamachu stanu, to wszystko było obecne na scenie, jak podczas każdej innej rewolucji. Ale do rozpoczęcia wojny domowej było jeszcze za długo.

  Rewolucja październikowa przybliżyła wojnę domową, ale wojna nie zaczęła się następnego dnia. Po pierwsze, w swoim czasie, było to wydarzenie o mniejszym znaczeniu niż to, które dajemy jej obecnie. Jedna frakcja socjalistów, która już stanowiła większość w Rządzie prowizorycznym, została odsunięta od władzy przez inną grupę socjalistów, która w tym czasie kontrolowała Piotrogrodzkie Sowiety. Istniejąca przez cały ten czas równoległa władza stała się władzą oficjalną. Nic takiego nadzwyczajnego dla tych miesięcy, Rząd prowizoryczny też już trzy razy się zmienił zestaw uczestników.

  Doszło do wielkiego powstania zbrojnego w Moskwie przeciwko nowej władzy sowieckiej, ale zostało ono szybko i zdecydowanie stłumione. Jeszcze do końca roku w większości regionów władza przeszła w ręce lokalnych sowietów, którzy uznali i reprezentowali nową władzę.

  Nawet na początku następnego 1918 roku nie było wojny domowej. Nie było ani dwóch stron, ani wewnętrznych frontów podziału. Władza centralna była tylko jedna - bolszewicka. Ten brak wojny domowej pozwolił Niemcom podpisać z jedyną aktualną i uznaną de facto władzą separatystyczny układ pokojowy.

  W tym czasie nie było więc w Rosji wojny domowej. Rosjanie byli podejrzanie niechętni do walki ze sobą. I jak zawsze Europejczycy podali im pomocną rękę.

  Wojna domowa w Rosji została rozpoczęta przez Czechów.

  Co? Tak!

  Gdy na Syberii wybuchło powstanie korpusu internowanych austro-węgierskich byłych żołnierzy pochodzenia czeskiego i słowackiego, wziętych do niewoli na froncie wschodnim i transportowanych przez Rosję do Ameryki, aby następnie dołączyć do sił alianckich na froncie zachodnim, korpus ten obalił lokalne sowieckie władze w regionach Wolgi i dalej na Wschód. W ich miejsce powstały komitety wrogie władzy centralnej, które w pierwszym okresie opierały się na siłach zbrojnych tych byłych austro-węgierskich poddanych Czechów i Słowaków.

  Nastąpiło to dopiero w maju 1918 roku.

  (cdn)

  #historia

  filmik na dole: niezłe radzieckie kino o wojnie domowej na obszarze Ukrainy, osoby ogarnąwszy #rosyjski dostaną dodatkową przyjemność, przynajmniej z piosenek.
  pokaż całość

  źródło: youtube.com

 •  

  Wbrew pozorom kupiłem wkładki.

  #rosyjski

  Kazus i tak i siak.

  Jest taki użytkownik, który zna rosyjski, przy tym nie tylko zna, ale nawet kocha, do tego stopniu, że założył o nim tag. Tylko po ostatnich wydarzeniach coś mu popsuło tak, że narzeka na ten naród i woła na ich głowy wszystkie kary niebieski, a i wprost pyła nienawiścią i nechęcią.

  Nie zrozumcie mnie źle - mieć trochę niedobry stosunek do Rosjan to jest objawą raczej psychicznego zdrowia i dobrego wychowania dla Polaka, nie dowierzałbym na odwrót tym, którzy zgłaszaliby, że są "rusofiłami" (jest i taki reprezentant tu na Wykopie).

  No i co tam odkleiło się naszemu użytkowniku. Mam dwie wersje.

  Wczoraj w Wyborczej spotkałem jeszcze jeden przypadek (zrzut ekranu w komentarzach), jak tłumacz literatury rosyjskiej przez trzydzieściu lat dziś pryska śliną w złośliwej animozje.
  Co z tym tłumaczem zepsuło (to Jerzy Czech), pooglądałem Wikipedię, no i nic z nim nie zepsuło - gość zawsze był takim - wystarczy przeczytać co siebie wybieral do przetłumaczenia - Akunin, Aleksijewicz, i inne Pietruszewskie - nigdy tak naprawdę dobrych uczuć do Rosjan nie miał, zawsze potępiał.

  Stąd pierwsza wersja wypadku użytkownika - czytał złe rzeczy, ogłądał rosyjską telewizje. Może nie wiedział gdzie znaleźć dobrych utworów i pisarzy, zamiast tego łykał cały czas z zatrutego studnia opozycji rosyjskiej. No tu i dobry człowiek przekształczy się w potwora. Nic zadziwiającego.

  Moja druga wersja związana z okrutnym a trochę zboczeńskim charakterem polskiej kultury wcale (wiem o co piszę, wczoraj ogładałem Najmro - tam "happy-end" zdarza się gdy głowny bohater odczina siebie rękę, no i czytałem wiele polską fantasy).
  Wyjaśnię co mam na myśli, gdy Rosjanin jest interesującym powiedźmy gruzińskim, możno oczekiwać, że jego stosunek wobec Gruzji jest raczej pozytywny. Z Polakiem interesującym rosyjskim to raczej 50-50 szansa.

  To, jak gdy czlowiek zaczyna podejrzliwie wiele interesować się Żydami, to rozumnie założyć, że on prawdopodobnie nie zakochał się w kulturze tego ludu, lecz chce ujawnić ich spisek.
  pokaż całość

  źródło: onuce.jpg

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika mobutu2

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (6)