Pływam przez płotki i skaczę w tył.

 •  

  Dlaczego gdy kupuje najgorszy narkotyk C2H5OH jest to legalne jednakze gdy kupuje 1g z krzaka od ziomka jest to nielegalne i niby bardziej szkodliwe?, #narkotykizawszespoko

 •  

  Za godzinę odbieram swoje pierwsze w życiu mieszkanie - dajcie kilka plusów na szczęście, żeby nie było nic co zblokuje odbiór dzisiaj ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  pokaż spoiler w sumie trochę można powiedzieć ze idę zrobić testy integracyjne, hy hy hy

  #mieszkanie #chwalesie #budownictwo

  źródło: embed.jpg

 •  

  Kryzys Kongijski
  - Na początku 1961 roku rząd Belgii wydaje rozkaz zabicia premiera Demokratycznej Republiki Konga Patrice’a Lumumby. 17 stycznia zostaje on rozstrzelany, po czym jego zwłoki rozczłonkowuje piłą, a następnie rozpuszcza w kwasie belgijski komisarz policji
  - 18 września 1961 roku w katastrofie lotniczej nad Północną Rodezją ginie sekretarz generalny ONZ Dag Hammarskjöld. 3 niezależne dochodzenia nie zdołały ustalić przyczyn katastrofy, ale potwierdzono, że dwóch szwedzkich ochroniarzy sekretarza zginęło od ran postrzałowych. Jak potwierdziło śledztwo - naboje wystrzeliły się same
  - 30 czerwca 1967 roku samolot z prezydentem Katangi i przy okazji byłym premierem Demokratycznej Republiki Konga - Moïse Tshombe zostaje porwany przez agenta francuskiej agencji wywiadowczej SDECE. Tshombe zostaje aresztowany w Algierii, gdzie umiera na ‘zawał serca’

  Dziś w #merkuriusz nie napiszę nic o Korei Południowej, będzie za to tekst o grze wywiadów, zimnej wojnie i Demokratycznej Republice Konga. Przede wszystkim znajdziecie tu jednak odpowiedzi na pytania – dlaczego w Afryce ludzie żyją w lepiankach z g*wna, czemu panuje tam bieda i dlaczego na miejsce musimy regularnie wysyłać pomoc humanitarną.
  (polecam przygotować sobie kawę, natomiast dla leni na samym dole przygotowałem TL;DR)

  Belgia i Kongo
  11 listopada 1908 roku belgijski parlament zaanektował Wolne Państwo Kongo, kończąc tym samym trwający 23 lata filantropijny projekt króla Belgii Leopolda II.

  pokaż spoiler Ofiarą jego „akcji humanitarnej” padło około 10 milionów tubylców. Do szczególnych osiągnięć Leopolda można zaliczyć wprowadzenie nietypowej jednostki monetarnej: uciętej dłoni, której równowartością był jeden nabój do karabinu

  Po oficjalnym przejęciu władzy przez Belgię sytuacja w Kongu unormowała się. Kraj zaczął się cywilizować, powstawały szkoły, budowano drogi, elektryfikowano miasta. Teoretycznie w 1959 roku Kongo było wzorem dla innych kolonii europejskich w Afryce. W praktyce w całym kraju regularnie odbywały się demonstracje i zamieszki. Kongijczycy chcieli niepodległości!
  Belgia znalazła się pod ostrzałem opinii międzynarodowej i rząd zdecydował się rozpocząć dialog z Afrykańczykami.

  Negocjacje
  W styczniu 1960 roku w Brukseli odbyło się spotkanie przy okrągłym stole. Zasiedli do niego Belgowie oraz reprezentanci największych kongijskich partii politycznych (niektórzy specjalnie na tą okazję zostali wypuszczeni z kolonialnych aresztów). Początkowo Belgowie zakładali 30 letni okres dochodzenia do niepodległości, jednak ostatecznie zdecydowano, że Kongo uzyska niepodległość w przeciągu pół roku!
  Kongijczycy byli wniebowzięci, powstał nieoficjalny hymn Konga – ‘Niepodległość cza-cza’, ruszyły negocjacje dotyczące odseparowania się Konga, wymiany handlowej z Belgią i statusem spółek kolonialnych.

  Pierwszy demokratycznie wybrany rząd Konga dostał w swoje ręce kraj z dobrze rozwiniętą infrastrukturą: 14K km linii kolejowych, 120K km dróg i ulic, 40 lotnisk, setkę hydroelektrowni i elektrowni parowych, nowoczesny przemysł oraz wysoki stopień alfabetyzacji. Do tego doszła też świetnie zorganizowana armia, która podczas obu wojen światowych odniosła znaczne sukcesy.
  Jednym zdaniem: to była piękna historia o tym, jak Belgowie odpokutowali za krzywdy, które spotkały ludność Konga podczas ich kolonialnych rządów. Obyło się praktycznie bez rozlewu krwi, Belgowie nie wysłali do Konga sił pacyfikacyjnych, nikt nie zabijał cywilów.

  ( ͡° ͜ʖ ͡°) Lekcja dyplomacji nr. 1 – w dyplomacji nie ma miejsca na sentymenty.

  W związku z ograniczeniami narzuconymi przez Belgów, w momencie odzyskiwania przez Kongo niepodległości w kraju było:
  16 czarnych Kongijczyków z wyższym wykształceniem
  0 czarnych oficerów
  0 czarnych lekarzy
  0 czarnych inżynierów
  0 czarnych prawników i ekonomistów

  W takich warunkach możecie wyobrazić sobie, jak wyglądały negocjacje kongijsko-belgijskie, podczas których decydowano o podziale ekonomicznym obu krajów. Z jednej strony kilku młodych studentów psychologii (Belgowie narzucili ograniczenia co do kierunków, które mogli studiować Kongijczycy), z drugiej doświadczeni politycy, prawnicy i ekonomiści.
  Long story short – Belgia zadbała o bezpieczeństwo swojej gospodarki. Państwowe spółki kolonialne szybko się sprywatyzowały, wielkie koncerny przeniosły swoje centrale do Belgii, a nowo powstające państwo już na starcie straciło ogromne wpływy ze swojego przemysłu.

  Zadajcie sobie pytanie - czy w tej sytuacji Kongo miało szansę wyjść na prostą?

  Może tak, może nie – ciężko powiedzieć, bo w praktyce sytuacja w Demokratycznej Republice Konga była znacznie gorsza i w przeciągu kilku pierwszych miesięcy niepodległości nowe państwo musiało sobie poradzić z:
  Buntem wojska, masową ucieczką białej ludności, inwazją belgijskiej armii, militarną interwencją ONZ, dwiema wspieranymi przez Belgów i białych najemników secesjami, aresztowaniem i zamordowaniem demokratycznie wybranego premiera oraz zimnowojenną walką USA z Rosją, w której Amerykanie za wszelką cenę chcieli zdobyć wpływy w regionie.

  30 czerwca 1960 roku kiedy proklamowano niepodległą Republikę Konga nikt nie spodziewał się tego co przyniesie najbliższe pół roku. Nie spodziewał się tego również Patrice Lumumba, chyba najtragiczniejsza postać Kryzysu Kongijskiego, który w ten czerwcowy czwartek wygłosił jedną z wielkich mów XX wieku:

  „Dzisiaj, kiedy ogłaszana jest niepodległość Konga w porozumieniu z Belgią, zaprzyjaźnionym państwem, które traktujemy jak równe sobie, żaden Kongijczyk wart tego imienia nie może zapominać, że zdobyto ją walką, codzienną walką; walką zagorzałą i idealistyczną; walką, w której nie szczędziliśmy ani sił, ani wyrzeczeń, ani cierpień, ani krwi.
  Walka ta, walka krwi, ognia i łez, przepełnia nas dumą aż do głębi naszego jestestwa, gdyż była to walka szlachetna i sprawiedliwa, walka niezbędna, by położyć kres poniżającemu niewolnictwu, które zostało narzucone nam siłą. Było ono naszym losem w ciągu osiemdziesięciu lat kolonializmu; nasze ramy są zbyt świeże i wciąż zbyt bolesne, byśmy mogli wymazać je z naszej pamięci… Zaznaliśmy drwin, obelg, ciosów, które przyszło nam znosić rano, w południe i wieczorem, ponieważ byliśmy Murzynami...”

  TL;DR

  pokaż spoiler W 1959 roku w Kongu rusza seria demonstracji. Belgowie pod wpływem międzynarodowej presji zgadzają się na rozmowy z lokalnymi politykami. Rusza okrągły stół w Brukseli i niepodległość Konga staje się faktem – i to nie za 30 lat jak planowano początkowo, a za pół roku. Wszyscy się cieszą, a najbardziej Belgowie, którzy podczas negocjacji na sucho wykochali swoich byłych niewolników, pozbawiając ich większości wpływów w kolonialnych przedsiębiorstwach (Kongijczycy byli bez szans, bo w kolonii edukacja dla czarnych była mocno limitowana). Republika Konga wydaje się skazana na porażkę, jednak w momencie proklamowania niepodległości nikt jeszcze nie wiem, jak tragicznie potoczą się losy Konga i jego premiera


  Koniec części pierwszej
  Przepraszam, że tekst powstaje w kawałkach, ale już pierwszy fragment wyszedł dość długi, a nie chciałem robić z tego 20 minutowej lektury. Dodatkowo przebijam się przez tonę źródeł, więc samo przygotowanie i obrobienie danych trwa wieczność… :/
  Liczę, że mi wybaczycie i poczekacie na kolejną część (zawołam plusujących wpis, jak już ją skończę)

  Źródła:
  "Kongo. Opowieść o zrujnowanym kraju" David Van Reybrouck (polecam)
  "Rzeka krwi Podroz do peknietego serca Afryki" Tim Butcher
  Lumumba (film)
  Theguardian, Archiwalny numer Timesa, wiki i inne cuda, które znalazłem w necie

  #merkuriusz - tag z ciekawostkami z Korei Południowej (i nie tylko)

  #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #historia #afryka #kongo

  Rys. Patrice Lumumba - charyzmatyczny polityk wierzący w niepodległość Konga, który za swoje przekonania zostanie torturowany, rozstrzelany, a jego zwłoki poćwiartuje i rozpuści w kawasie belgijski komisarz
  pokaż całość

 •  

  TLDR;
  Potężne świąteczne #rozdajo od potężnego producenta kurtek skórzanych, do zgarnięcia dowolny pasek skórzany do 60zł oraz dowolna kurtka skórzana (o ile jest dostępna) w czarnym kolorze ze skóry jagnięcej - licowej z naszego sklepu tomskor.pl zasady poniżej! - dodatkowo super świąteczna promocja na nasze produkty!

  #dziendobry wszystkie #rozowepaski oraz #niebieskiepaski, niektórzy z Was już pewnie wiedzą, że jesteśmy producentem odzieży skórzanej premium i mieliśmy ostatnio tanie skórzane paski męskie, które rozkupiliście prawie wszystkie i pytaliście czy będą jeszcze tak tanio ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Dlatego na #swieta przygotowaliśmy dla Was specjalną #promocje w której to się udało, ale nie tylko.

  Szukacie prezentu na święta dla siebie lub swoich bliskich? może szukacie taniego skórzanego paska wysokiej jakości? A może nie zdążyliście na #blackfriday i nie kupiliście od nas paska skórzanego w niskiej cenie?Może szukacie kurtki skórzanej damskiej lub męskiej w przestępnej cenie? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z pytań jest twierdząca to zapraszamy:
  https://tomskor.pl/39-swiateczne-okazje

  Mało tego, dla zainteresowanych tematem pasków skórzanych dodaliśmy w pocie czoła wpis na nasz BLOG TOMSKÓR:
  https://tomskor.pl/blog/post/14-jak-wybrac-pasek-dobrej-jakosci

  Przygotowaliśmy podobną ale inną ofertę niż ta ostatnio, myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie! Promocja tylko do końca roku, a jeśli chcecie zdążyć przed świętami to już najwyższy czas!

  -------------- ZASADY --------------

  Zasady proste, żeby wziąć udział w losowaniu wystarczy zaplusować wpis, wejść na stronę tomskor.pl i skopiować link do produktu, który się spodobał (lub dowolny link z naszej strony) i WKLEIĆ GO W KOMENTARZU i można polubić naszego fejsa!

  Wybrana kurtka musi być czarna, ze skóry jagnięcej (czyli odpadają: płaszcze, kożuchy, puchowe, z weluru czy zamszu lub z pierzem)

  Ale żeby nie było pokrzywdzonych, to wśród tylko plusujących będzie rozlosowany dowolny dostępny pasek skórzany do kwoty 60zł!

  Plusować może każdy i do niedzieli, wyniki w poniedziałek/wtorek

  Przydatne linki:
  https://tomskor.pl/
  https://tomskor.pl/39-swiateczne-okazje
  https://tomskor.pl/blog
  https://www.facebook.com/tomskorbakow

  #cebuladeals #tomskor #ubierajsiezwykopem #modameska
  pokaż całość

  źródło: vipok.ru.jpg

  •  

   @Tomskor: abstrahując od tej całej cebuladnii z rozdajo, pierwszy raz widzę żeby dostawa tym samym kurierem, kosztowała 19 zł w wersji PayU, a 10 zł przy przelewie klasycznym. Pomijam już czas realizacji 24h vs 5 dni roboczych. Strona odstawiona, promki, formularze działają ale ktoś dał ciała przy negocjacjach z PayU. Serio, cenie sobie to że nie muszę się nigdzie logować tylko cyk kod BLIK i po sprawie. Ludzie, 2019 za pasem , ogarnijcie się.
   PS. Tak kupiłem coś, bo zobaczyłem rozdajo.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (719)

 •  

  Sytuacja z dzisiejszego poranka, takie rzeczy tylko we #wroclaw nie moje ale z mojego osiedla XD

  #patologiazmiasta #sasiedzi trochę #heheszki

 •  

  Niestety ale i mnie dopadł ten bug ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  Jeszcze 3h temu mogłem odczytać normalnie pw a teraz nowe już nie, bo wywala błąd 503 na apkach. Przez przeglądarkę już nie ładuje treści.

  pokaż spoiler Stare pw normalnie pokazuje.


  @zbigniew-wu @ziuumm #maciejpsuje #wykop pokaż całość

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: Screenshot_20181210-114431.jpg

 •  

  Siemanko Wykopki

  Jakiś czas temu pisałem, że zrobię małe #rozdajo . Jako że miałem ostatnio chwilę czasu to przy okazji innego projektu zrobiłem mały stolik, który może służyć na przykład jako nocny. Losowanie zrobię we wtorek o 21:00 przez #mirkorandom. Gdyby ktoś chciał zobaczyć więcej rzeczy, które robię to odsyłam do mojego Facebooka

  #zadarmo #meble #design
  pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika mwtyczek

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (6)