Zgubiłem wieloletnie konto, więc założyłem nowe. Tak bardzo obcy, tak bardzo wylogowany, tak wiele lat.

 •  

  jakie miesiące są najlepsze na szukanie nowego pokoju do zamieszkania? ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  czerwiec, gdy już studenci będą zwalniać?

  w głowie sie nie mieści co tu się wyprawia :D

  #trojmiasto #gdansk #gdynia #sopot a moze jakiś mireczek będzie miał pokój/kawalerke - nawet za kilka miesięcy, mogę poczekać, najlepiej Gdansk :)

 •  

  Podwójne standardy PiSu i miłość bliźniego katolików: Kaczyński nie uczcił minutą ciszy pamięci o zmarłym prezydencie Adamowiczu.
  Mimo obecności w Sejmie, prezes PiS, Jarosław Kaczyński wraz z Ryszardem Terleckim i Beatą Mazurek nie uczcili minutą ciszy i nie odmówili modlitwy poświęconej zmarłemu prezydentowi Adamowiczowi. Chwilę po tym wkroczyli na salę sejmową.

  #bekazkatoli #bekazpisu #patologiazewsi #neuropa #polityka #adamowicz #polityka
  pokaż całość

  źródło: wykop.pl

 •  

  3/100
  Kabaretki, według większości osób bardzo wulgarne, zwłaszcza kobiet ;)
  Te z aliexpress zawsze mieszczą mój 174cm na lajcie, są ultra rozciągliwe, zamawiam zawsze z najtańszych aukcji bo przychodzi to samo :D
  #100rajstopchallenge #pokaznogi #kabaretki

  źródło: embed.jpg

 •  

  Czy @fundacjawosp zechce odpowiedzieć na mój komentarz?
  Kupowanie sprzętu dla szpitali, które nie mają miejsca, personelu a co najpopularniejsze KONTRAKTU Z NFZ to żadna pomoc. Także koszty serwisu i utrzymania spadają na placówkę, WOŚP nie jest tym zainteresowany. Ważne, że przekazał i MUSI być oklejony naklejkami darczyńcy.
  Czy może będzie pomijany? Ciekawi mnie odpowiedź drugiej strony, może tu jak mailowo nie chcą udzielić odpowiedzi #wosp #wosp2019 pokaż całość

  •  

   @ostulemijo: Nie spotykamy się z takimi sytuacjami. Jeśli ktoś o takich nam pisze, zazwyczaj pytamy o konkrety - jaki szpital, jaki oddział - i na tym się korespondencja urywa. Cała aparatura medyczna kupowana przez Fundację WOŚP jest przekazywana wyłącznie zakładom opieki zdrowotnej, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, a zatem takim jednostkom, które udzielają pomocy bezpłatnej. Każde urządzenie medyczne przekazywane jest szpitalom w darze. Jako darczyńca, Fundacja zastrzega sobie jednak prawo kontrolowania obdarowanego (klauzule w umowie darowizny). Ponadto nakłada na obdarowanego, zgodnie z art. 893 k.c., obowiązek wykonania szeregu poleceń. Polecenia Fundacji zawarte w umowie darowizny są następujące:

   - przedmiot darowizny nie może być używany do celów komercyjnych
   - przedmiot darowizny musi być wykorzystywany w sposób ciągły w leczeniu dzieci
   - przedmiot darowizny musi być wykorzystywany wyłącznie w leczeniu dzieci
   - przedmiot darowizny powinien pozostawać na oddziale, dla którego został przekazany i nie powinien zmieniać miejsca swego pierwotnego przeznaczenia,
   - bez zgody Fundacji, przedmiot darowizny nie może zostać przekazany w jakiejkolwiek formie osobie trzeciej (np. innemu szpitalowi).

   Dzięki serduszkom, ludzie, którzy każdego roku wspierają WOŚP mogą widzieć efekty akcji :)
   pokaż całość

 •  

  27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy coraz bliżej!

  Ale finały to nie tylko zbiórka, to także setki wydarzeń odbywających się w Polsce i na całym świecie. Zobaczcie, co z okazji Finału przygotowały dla Was nasze sztaby - nie tylko w największych miastach Polski, ale również tych mniejszych. Lista jest aktualizowana na bieżąco, więc zapraszamy do częstego zaglądania na naszą stronę.

  Wpisz swoje miasto i sprawdź jakie wydarzenia związane z WOŚP będą się w nim odbywały:
  https://www.wosp.org.pl/final/27-final/wydarzenia

  Do dyspozycji macie też mapę wydarzeń: Mapa.
  A gdyby ktoś miał ochotę podbić do nas, to będziemy TU ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  To teraz wpisujecie miasta, te w których będziecie grać z nami, a my biegniemy szykować Finał! Jeszcze sporo pracy przed nami! ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

  I pamiętacie: gramy dla dzieci, na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych!

  __________________
  Jak możecie pomóc?

  Wesprzyj nas online
  Wyślij SMSa
  Wpłać kartą
  Weź udział w aukcjach
  Wpłać #bitcoin Tu link,
  Wpłać #kryptowaluty Tu link
  Aplikacja WOŚP

  #wosp #wosp2019 #pomagamy #gramydladzieci #pomaganie
  pokaż całość

  źródło: WOSP_03.jpg

 •  

  Może #rozdajo zrobimy? #zima nie odpuszcza więc wyjątkowo nie będzie to bielizna damska. Do zgarnięcia piękna czapka, beret lub kapelusz od Kamea.

  Zasady: udział biorą wszyscy, plusujemy wpis, w komentarzu piszemy co wybieramy z tego linku - czapki Kontri.pl Wyniki jutro o 10:00 (obiecujemy że nie będzie żadnych przesunięć itd.)

  Zerknijcie na nasze aktualne promocje oraz pomysły na #prezent :
  - biustonosze taniej do -61% - biustonosze kontri.pl
  - majtki damskie i męskie od 11,99 zł - majtki kontri.pl
  - odzież damska taniej do -72% - wyprzedaż odzieży kontri.pl
  - seksowana bielizna, cała oferta do -20% - sexy bielizna kontri.pl

  pokaż spoiler #konkurs #zadarmo #kapelusz #beret #czapka #kontri #kontripl #moda #modadamska #ubierajsiezwykopem #onlylegalrozdajo #rozowepaski #rozowypasek #ladnapani #ladnadziewczyna #kamea
  pokaż całość

 •  

  @Traficar co się stało z #traficar w #katowice ? W październiku jeszcze jeździłem, a od ok 3 tygodni na mapce widzę tylko dostawczaki.

 •  

  Cześć! Poruszyłem chcąc nie chcąc kilka kontrowersyjnych tematów, odzew uważam jest bardzo przyzwoity- część się ze mną zgadza, część nie - zakładałem to, ale też spodziewałem się więcej hejtu patrząc na poczynania internetowych znawców wszystkiego. Jest dobrze! ( ͡º ͜ʖ͡º) Stwierdziłem, że co jakiś czas będę robił osobny wpis - odpowiedź na kilka najciekawszych/najbardziej plusowanych pytań zadawanych mi publicznie i na priv(obiecuję, że nie będę się migał od trudnych tematów).

  Dziś na tapecie: HIGIENA - temat bomba, na pewno oczekujecie ode mnie strasznie dużo pożytecznych informacji. I konkretnych produktów do uzyskania natychmiastowych efektów - jak w reklamach. I tu Was ostrzegam, jeśli tego oczekiwaliście- zawiedziecie się. Nie padnie nawet 1 marka.

  Będą rzucane hasła i moje przemyślenia na ten temat. Zaczynamy od podstaw: Ząb jest bryłą. Wiem - bardzo odkrywcze. Ale w tym przypadku oznacza to, że ząb ma 5 powierzchni. (dla formalności i uproszczenia- bliższa/mezjalna,dalsza/dystalna,językowa/podniebienna,wargowa/policzkowa i żująca/sieczna - klik
  nazewnictwo zależne jest umiejscowienia zęba w jamie ustnej. No i krótko mówiąc każdą powierzchnię tej bryły należy umyć poprzez dotknięcie mechaniczne. Brzmi logicznie?
  Hasło klucz, chyba najważniejsze w rozmowie o higienie jamy ustnej - PŁYTKA NAZĘBNA (eng.plaque). Określany czasem mianem biofilmu, płytki bakteryjnej. Jest to konglomerat bakterii obecnych w jamie ustnej( zarówno tych patogennych jak i fizjologicznych) oraz substancji ich przemiany materii jak i substancje zawarte w ślinie.
  Czyli jak mamy idealnie czyste zęby- po kilku godzinach, nawet nie jedząc i nie pijąc mamy na zębach płytkę bakteryjną. Konsekwencją z kolei zalegania płytki nazębnej na różnych powierzchniach zębów są głównie próchnica zębów i choroby przyzębia. Te tematy poruszę w innym wpisie. No i w sumie, to cała higiena jamy ustnej opiera się na walce z płytką nazębną (ʘ‿ʘ) Kamień pojawia się, gdy na nieumytej powierzchni zęba płytka leży ,oględnie rzecz biorąc, kilkadziesiąt godzin. Rozpoczyna się wtedy proces mineralizacji i twardnienia płytki nazębnej. To teraz jak wszyscy już wiecie skąd bierze się kamień nazębny już nie będziecie słuchać sąsiada i ciotki, że ona dużo kawy pije albo w kranach u nich dużo kamienia (najczęstsze) i tak naprawdę to wszyscy super myją zęby - kamień SAM się robi (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
  Ja rozróżniam klinicznie kamień i tzw.osad, czyli coś, co nie jest kamieniem, ale jest brudne :) Szkliwo ma postać tafli, złożonej z kryształów, więc jeśli są nierówności, przetarcia - wszelkie uszkodzenia powierzchni - predysponują one do trudniejszego naturalnego (ślina, ruchy języka, policzków) pozbywania się płytki nazębnej.
  Naturalne bruzdy w uzębieniu człowieka są również miejscami zalegania płytki, dlatego też tam jako pierwsza najczęściej rozwija się próchnica.

  Pamiętajmy, że przy aparacie ortodontycznym tych zakamarków robi się dużo więcej, więc trudniejsze zadanie przed Wami, ale zasada ta sama.

  W celu pozbycia się płytki nazębnej stosowane są najczęściej UWAGA! szczoteczki zębowe i pasty do zębów ᕦ(òóˇ)ᕤ

  Jak byłem mały myłem szczotką ręczną, potem kilka lat elektrykiem i od kilku lat mam soniczną, więc przekrój jest i myślę, że mogę mieć coś do powiedzenia. Pierwsza i najważniejsza rzecz jeśli chodzi o szczoteczki - WYMIENIAJ GŁÓWKI regularnie. Szczoteczka traci swoje właściwości i skuteczność z czasem jak się rozjeżdża włosie.

  Szczotki ręczne - jeśli ktoś umie ich używać i lubi - proszę bardzo. Ma po prostu trudniej według mnie. Na dzień dobry odradzam twarde włosie, bo to recepta na starcie szkliwa, zębiny i drażnienie dziąseł. Średnia twardość jest najbardziej uniwersalna, z miękkimi to różnie bywa - najczęstszy problem z tymi szczotkami, który spotykam to to, że są traktowane jako remedium na krwawiące dziąsła. Błąd - one wtedy po prostu za słabo je dotykają i koło się zamyka. Jest też "modna" szwajcarska marka szczoteczek - jeśli chodzi o ich szczoteczki do zębów - fanem nie jestem (mój różowy z kolei je uwielbia). Mają za to niezłe szczotki międzyzębowe. Dość istotna przy szczotce ręcznej jest technika mycia. Dla dzieci do 12 r.ż zaleca się metodę okrężną, później wprowadzamy element masażu dziąseł i wymiatania płytki nazębnej. Metoda ta nazywa się metodą roll - można zagłębić się w temat w sieci - jest dużo filmików instruktażowych na jutub. NIE SZORUJEMY! Zwłaszcza w okolicy szyjki zęba, gdzie jest cienkie szkliwo i drażnimy dziąsła.

  Szczoteczki elektryczne - super rozwiązanie. Zwracajcie tylko uwagę, czy posiada ruch tylko rotacyjny, czy rotacyjno- pulsacyjny. Ten drugi lepiej usuwa płytkę (wg badań).

  Szczoteczki soniczne - są na topie, wszyscy o nich mówią :P mam, używam szczotkę soniczną ze średniej półki (~300 zł) popularnej marki agd i bardzo ją z różowym lubimy. :) na początku strasznie łaskocze tkanki miękkie, ale parę dni i już nie chciałem wracać do innej. Trochę ludzi podziela moje zdanie. Można mieć wersję wybajerowaną z ładowareczką w szklance i apką - co kto lubi. Droższych marek nie miałem okazji testować - podobno fajne. Xiaomi też nie testowałem. ¯\_(ツ)_/¯

  Najczęściej na tym etapie ludzie kończą higienę jamy ustnej, no może jeszcze czasem płukanie jakimś płynem, tak żeby było alkoholowo ogniście mentolowo :)

  A tymczasem RÓWNIE WAŻNE jak mycie szczoteczką jest dbanie o higienę przestrzeni międzyzębowych - stycznych. Czyli tam gdzie zwykła szczotka nie dotrze. ( Były jakieś badania, że do 1/3 przestrzeni z każdej strony dotrzesz szczoteczką - 1/3 zawsze zostaje nieumyta bez użycia nitki/ szczoteczki międzyzębowej) Często przestrzenie mają kształt wklęsły klik, wiec najogólniej rzecz biorąc najlepsze są dobrze dobrane szczoteczki międzyzębowe. Problem w tym, że musi dać się tam ją wcisnąć. I tu zadanie higienistek/-ów i lekarzy. Lecząc zęby powinniśmy umożliwić higienę każdej przestrzeni międzyzębowej, zarówno przy kształtowaniu wypełnień powierzchni stycznych oraz prac protetycznych. Rozmiarów i producentów szczoteczek jest dużo - każda przestrzeń wymaga dopasowania rozmiaru/koloru szczoteczki przez lekarza/higienistkę. U części pacjentów, najczęściej tych o wąskich łukach zębowych ze stłoczeniami zębów nie da się wcisnąć najmniejszej szczoteczki - wtedy pozostaje im nić. Polecam te nowsze - teflonowe, które się nie strzępią. A tak naprawdę jesli nitka się strzępi oznacza to najczęściej nawis wypełnienia. Aby tego uniknąć wypełnienie musi gładko przechodzić w ścianę zęba.

  Pasty do zębów: pasta jest substancją pomocniczą i odgrywa 3 główne funkcje:
  1. pieniącą, 2. ścierną i 3. zapachową. Najważniejsza dla mnie z punktu widzenia dentysty jest ścierność. Często pacjenci używają bardzo ściernych past (np. pasty do zębów dla palaczy, wybielające) i potem narzekają na nadwrażliwość. Ta nadwrażliwość wynika ze ścierania własnej tkanki ochronnej, nic innego.
  W Polsce niestety producenci nie są zobowiązani do umieszczania na pastach ścierności w stosunku do zębiny w postaci wskaźnika RDA (Radioactive Dentine Abrasion), także większe dywagacje na ten temat pozbawione są sensu, bo nie wiemy jak mocno ścierna jest dana pasta. Pozostaje jeszcze kwestia fluoru. Fluorem zajmę się w kolejnym poście - Dieta i profilaktyka.
  I znowu - nie otrzymacie ode mnie gotowca w jakich przypadkach stosować jaką pastę - pamiętajcie tylko, że producentom zależy na tym, aby leczyć cały czas, a nie żeby pozbyć się przyczyny problemu (którym najczęsciej jest płytka nazębna). Więc będą Wam wciskać kit w reklamach, że jak raz umyjesz dziąsła przestaną krwawić - może i przestaną na chwilę, ale jest to dalej leczenie objawów choroby a nie ich przyczyn. Mam pacjentów, którzy myją pastami własnej roboty i jest OK. Mam takich, którzy myją w ogóle bez pasty i dalej robią to dobrze, ponieważ pozbywają się płytki nazębnej.

  Pomocniczo można stosować płyn do higieny jamy ustnej, znowu - nie zagłębiałem się, ale odradzam tych z alkoholem - na pewno nie działa to dobrze na śluzówki jamy ustnej. Alkohol poraża śluzówki, nie mówiąc o tym ,że się przez te śluzówki wchłania.

  Na pewno padnie pytanie o irygację - na pewno nie szkodzą, ale nie zalecam ich jako jedyną metodę czyszczenia przestrzeni. Dlaczego? Dlatego, że nie dotykają zęba mechanicznie, więc nie zbiorą całej płytki nazębnej, nie wiem jakie ciśnienie musiałoby wypływać z końcówki irygatora jeśli miałby zebrać całą płytkę. Poza tym przy wyćwiczonych palcach szczoteczkami dużo szybciej.

  Po zabiegach chirurgicznych i przy zakażonych ranach w jamie ustnej sugeruję płukanki z 0,2% chlorheksydyną. Po dłuższym stosowaniu powodują osad na szkliwie, więc tylko leczniczo.

  Jakbyście chcieli sprawdzić siebie albo swoje dzieci czy dokładnie myjecie zęby - polecam w aptece zaopatrzyć się w płyn/tabletki do wybarwiania płytki nazębnej. Super sprawa - płuczecie przed myciem i pokazuje Wam w kolorze na zębach gdzie jest płytka. Myjecie po swojemu, tak jak zwykle myliście, po czy znowu płuczecie wybarwiaczem ( albo ciamkacie tabletki z barwnikiem). Macie czyste ząbki - gratulacje! Jeśli jeszcze gdzieś na zębie kolor - tam trzeba popracować więcej - do skutku.

  I jeszcze jedno! Zęby myjemy najlepiej PO śniadaniu i PO kolacji. Chodzi o to, żeby one jak najdłużej w ciągu doby były gładkie i czyste. Jeśli macie "kapcia w buzi" i musicie umyć zęby od razu po wstaniu - OK, ale zróbcie to ponownie po zjedzeniu czegoś. Tak samo wieczorem - po myciu zębów zakaz konsumpcji.

  Kurde, znowu wyszła ściana tekstu. Nie wiem czy to dobrze. Jakby były za długie wpisy dajcie znać. Jakbyście chcieli, żebym usunął konto to też dajcie znać ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  Może w tygodniu znajdę chwilę czasu to zrobię wpis Q&A jak zapowiedziałem na początku.
  Miłej niedzieli jak zwykle, odpoczywajcie. ʕ•ᴥ•ʔ

  #dentysta #poradnikwykopowegodentysty #higiena #stomatologia #medycyna
  pokaż całość

 •  

  #traficar Witam na e-mail nie odpisują więc spróbuję sił tutaj... Jakieś tydzień temu najprawdopodobniej przy wjezdzaniu na kraweznik (parkowanie) chycilem kapcia zorientowałem się dopiero gdy chciałem wynająć samochód drugi raz gdy zauważyłem usterkę zaznaczyłem w aplikacji że pojazd uszkodzony a po dwóch dniach konto mnie zablokowali ... C ok robić? Na infolini kazali mi pisać do was e-mail z prośbą o odblokowanie konta tak też zrobiłem i brał odpowiedzi z waszej strony pokaż całość

 •  

  hej ogólnie to kiedy te dodatkowe 5min przestaje być liczone i napija się opłata? Bo nawet jak nie ruszyłem to jusz np. po minucie zaczęło naliczać. A i ostatnio zastałem traficara z radiem w języku arabskim.Jakiś śmieszek odpalił :). @Traficar
  #traficar

 •  

  #150perfum #perfumy 95/150

  Kenzo Homme Boisee (2009)

  Czas na perfumy będące u mnie w czubie jeśli chodzi o liczbę komplementów. Nie wiem czy jest to związane z tym, że w okresie wiosennym są jednym z moich głównych wyborów i bardzo często po nie sięgam, czy po prostu tak zajebiście podobają się ludziom, że ci nie kryją się z tym żeby mi o tym mówić.
  Kenzo Homme Boisee to flanker legendarnego morskiego zapachu Kenzo pour Homme, który jeszcze w latach 90tych osiągnął status kultowego i do dziś jest uważany za jeden z symbolów tamtych lat obok Acqua di Gio czy Eternity Calvina Kleina. Wersja drzewna, czyli Boisee to nie jest do końca taki flanker z prawdziwego zdarzenia bo wspólnego z oryginałem ma bardzo mało i spokojnie mógł zostać wydany jako odrębne perfumy. Jest natomiast
  równie dobry i jeśli miałbym wybrać czy wole oryginalnego czy drzewnego to nie byłym wstanie wskazać zwycięzcy. Boisee czyli z francuskiego "drzewny" też nie do końca oddaje klimat w jakie są te perfumy. Jest to przede wszystkim kompozycja aromatyczna, o wiele bardziej ziołowa niż drzewna. Główne skrzypce odgrywają tam mięta, bazylia czy wetyweria a jedynym drzewem w składzie jest w sumie cedr z Wirginii. Na skórze wybrzmiewają świeżo i mimo, że w otwarciu mogą trochę prześwidrować nos to są raczej delikatne i nienachalne dla otoczenia. Nie znaczy to jednak,że mają słabe parametry bo dla otoczenia są proste w wychwyceniu i tak jak wspomniałem na początku dostałem za nie masę komplementów. Pamiętam, że chwile po tym jak odebrałem je z poczty, odwiedziła mnie ciotka, która powiedziała, że zajebiście pachnę. Komplement od ciotki, też mi coś, powiecie :D ale zaskoczył mnie wtedy pozytywnie bo momentalnie został zauważony co nie zdarza się często już po pierwszym użyciu.Uwielbiam je nosić na dworze wiosną gdy jest chłodniej i zawiewa wiatr, ale też do biura gdzie pełno ludzi. Gdy moja kolekcja liczyła jakieś 30 perfum to wiosną przynajmniej raz w tygodniu Boisee był na mnie i nie skłamie jeśli powiem, że za każdym razem ktoś powiedział coś pozytywnego o nim. Świeże, gorzkie, niesłodkie, mocno aromatyczne. Spodobają się przede wszystkim np. fanom świeżaków od Issey Miyake. Wielka szkoda, że są już wycofane z produkcji, ale na szczęście ceny nie wzrosty jeszcze jakoś dramatycznie. Gdy ja je kupowałem dwa lata temu, a już wtedy nie były produkowane, to za zestaw zawierający 100 ml wody toaletowej, żel pod prysznic i kosmetyczkę płaciłem 139 zł. Teraz widzę chwilowo nigdzie ich nie ma ale powinno się pojawiać rzuty nie przekraczające 200 zł za 100 ml

  typ: fresh-aromatic
  zapach: 8,0/10
  trwałość: 6,5/10
  projekcja: 7,0/10
  cena: około 170 zł za 100 ml
  https://www.parfumo.net/Perfumes/Kenzo/Kenzo_Homme_Eau_de_Toilette_Boisee
  https://www.fragrantica.com/perfume/Kenzo/Kenzo-Homme-Boisee-9466.html
  pokaż całość

 •  

  Mirki prowadzący #firma #wlasnafirma możecie mi coś wyjaśnić?
  Trafiłem na artykuł o małym zusie (2 lata niższe składki) i jest tam fragment:

  Dodano, że warunkiem skorzystania z takiej możliwości jest zarejestrowanie się w ZUS z nowym kodem najpóźniej do 8 stycznia 2019 r., a także prowadzenie działalności w roku poprzednim (a zatem 2018 - red.), przez co najmniej 60 dni. - Kto nie zrobi tego do 8 stycznia, będzie mógł płacić składki na ubezpieczenie społeczne w kwocie proporcjonalnej do dochodów, czyli tzw. mały ZUS, dopiero za rok.
  Cały artykuł: https://tvn24bis.pl/dlafirm,107/do-8-stycznia-rejestracja-firm-uprawnionych-do-nizszych-skladek-zus,896222.html
  Ja jestem obecnie na uldze na start od 2 listopada 2018 i płacę tylko zdrowotne. Czy to znaczy, że do 8 stycznia muszę zmienić w deklaracji zus numer na ten "mały zus" i przepadają mi kolejne miesiące ulgi na start? A jeśli nie złożę to po uldze płacę pełne składki i dopiero od 2020 mogę przejść na mały zus?
  pokaż całość

 •  

  #150perfum #perfumy 94/150

  Luciano Pavarotti Luciano Pavarotti (1994)

  Pierwsza połowa lat 90tych nie należała do słodkich, ulepowych zapachów. Tak naprawdę od powstania Joop! Homme w 1989 roku aż do 1995 roku i Le Male Gaultiera powstało ich może kilka i żaden z nich jakiejś niesamowitej popularności nie zdobył, królowały jeszcze albo korzenne zapachy typu Egoiste albo wchodzące powoli na rynek świezaki jak Horizon, Espace itd.
  Luciano Pavarotti to perfumy paczulowo-miodowe z wyraźnym skórzanym akordem przez co możemy je wrzucić do kategorii szyprowo-skórzanych. Jakby Angel i AMen Muglera miały ojca to mógłby on właśnie pachnieć jak Pavarotti. Zapach z pewnością nie gourmandowy ale jeśli już to bardziej słodko-orientalny i jeśli szukać w nich podobieństwa do innych zapachów to oprócz wymienionych Muglerów mógłbym śmiało wymienić Ambre Sultan Lutensa, którego Pavarotti jest bardziej słodką wersją. Połączenie rosyjskiej (jak podaje oficjalny skład) skóry z
  ambrą, piżmem, cedrem i mchem dębowym to już natomiast Rochas Macassar i podobieństwo jest naprawdę duże, nie tylko na papierze. Zarówno Macassar jak i Pavarottiego zupełnym przypadkiem nabyłem w tym samym dniu i jak je testowałem na obu nadgarstkach to pomijając bardzo miodowe, wręcz gourmandowe otwarcie Luciano, zapachy po jakimś czasie stawały się niesamowicie zbliżone, jednak o ile słodycz Macassara jest brana z owoców tak Luciano Pavarotti to czysty miód z przyprawami, który czuć od początku do końca. No i Macassar jest jednak ewidentnie bardziej mocniejszy a aromat zdaje się mieć bardziej głęboki. Mimo tych wielu podobieństw na różnych płaszczyznach i w różnych fazach to są to bardzo oryginalne perfumy. Nie wiem szczerze czy w designerskich kompozycjach było coś z tak prominentną nutą miodu, szczególnie jeśli pod lupę weźmiemy starsze pozycje. Znakomicie to pachnie. Parametry jakimi nas raczy zapach słynnego tenora są bardzo dobre. Zniewalająca trwałość i świetna projekcja przez pierwsze trzy godziny z ogonem zostawianym za nami. Jeśli lubicie AMena i jego flankery to śmiało go możecie brać. Mimo, że są to perfumy już wycofane i po reformulacji to są jednak dość łatwo dostępne i jeszcze nie tak dawno można było je nabyć za niecałe 200 zł z Allegro. Uważajcie tylko żeby nie kupić Luciano Pavarotti Luciano, które opisywałem już tutaj a są to zupełnie inne perfumy, jednak nawet taka fragrantica tamtych nie ma w swojej bazie a jedynie parfumo.net.

  typ: chrypre leather / leathery-sweet
  zapach: 8,5/10
  trwałość: 8,0/10
  projekcja: 8,0/10
  cena: 199 zł za 100 ml
  pokaż całość

 •  

  Hej @Traficar mam uuu trudne pytanie #pdk. Jestem upoważniony do zajmowania miejsc dla niepełnosprawnych, karta parkingowa i te sprawy. Czy mogę zaparkować na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych? Nie zostawię karty jeśli nie zamykam auta na czas postoju tylko kończę najem, bo ktoś z nią zwyczajnie odjedzie. Może to wywołać mandat. Czy będzie wystawiony słusznie?
  #traficar
  pokaż całość

 •  

  Albo tak trafiłem, albo lipne te filmy na nocnej. Nic nie udało się ściągnąć lub linki nieaktywne

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika ostulemijo

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (4)