•  

  ktoś wie gdzie można oglądnąć powtórkę?
  #debata

 •  

  #zarobki #pieniadze #pracbaza #polska #wydatki #finanse #gospodarka #ekonomia #zalesie

  Moja kolej na podsumowanie wydatków od 01.01.2019-30.06.2019, a podsumowanie ciekawe, bo z pomocą apki kontomierz.pl, którą bardzo polecam. Nie wydałem ani grosza w przeciągu półrocza nie wiedząc na co.

  Zaczynając tego posta, jeszcze nie wiem jakie będą wnioski :) Robię to dla siebie i dla was, ale koniecznie kilka słów wyjaśnień do moich wydatków.

  1. Wszystkie przedstawione wydatki na wykresie to jedynie moje koszty
  1,5 Wynajmuję mieszkanie z różową praktycznie w centrum Krakowa (koszt około 2150 z mediami)
  2. Płacę za mieszkanie parę stów więcej niż różowa.
  3. Transport (jakieś 90% kosztów to samochód) i elektronika, to kategorie które opłacam tylko ja
  4. Kategoria prezenty i darowizny - każdy z nas płacił za "swoich" (typu wesele mojego kumpla / chrzciny u niej w rodzinie)
  5. Kategoria 'DoRozliczenia' to jakieś rzeczy typu długi, czy rzeczy do zwrotu w sklepie, należy odjąć od wydatków
  6. Kategoria 'Rzeczy Domowe' obejmuje wyposażenie domu + chemia typu mydło, proszek, papier, worki na śmieci
  7. Za jedzenie płacę 60%, różowa 40%.
  8. Jestem bardzo oszczędnym człowiekiem, na pyszne nie zamówię bez kodu, elektroniki nie kupię bez promocji, kawy nie kupie w starbukczymś.
  9. W wydatkach nie ma uwzględnionych oszczędności.

  Analiza:
  Moje wydatki przez pół roku = 29693, miesięcznie 4948

  Teraz chciałbym wyjaśnić, które wydatki były niezbędne do życia, a które opcjonalne.

  1. Mógłbym zaoszczędzić ~6000 na elektronice (nowy tv, telefon, oczyszczacz i osuszacz powietrza), jednakże zaznaczę że stary tv miał 5 lat, a telefon 2 lata...
  2. Mógłbym też żyć jak kompletna ameba i nie wydać ~1000 na alkohol, ~1000 rozrywkę, wydać ~1000 mniej żydząc na weselu najlepszego kumpla i rodzinie (50% mniej w kategorii prezenty).

  Nie sądzę abym mógł ograniczyć inne kategorie.jedzenie w knajpach obejmuje głównie obiady w pracy ze zniżkami, które gotując wyszło by niewiele mniej.
  Wydatki na transport również są niepomijalne, oc, 1000zł paliwo i 1000 serwis/części, mpk.

  Zatem, wynajmując mieszkanie w Krakowie, jeżdżąc 17 letnim focusem, zaciskając pasa na wszystkim, tylko pracując i jedząc, moje życie kosztowało by:
  29693 - 6128 - 1130 - 1349 -1000 = 20086, **miesięcznie 3347****
  Idąc w to jeszcze głębiej, gdybym miał swoje mieszkanie, płaciłbym tylko za czynsz i rachunki (800zł miesięcznie mniej), wydawałbym:
  20086 - 4800 = 15286, **miesięcznie 2547


  Jak ludzie mogą żyć za najniższą? Nie jestem sobie w stanie tego zrozumieć. Sam w pierwszej pracy zarabiałem około 2900, miałem tańsze mieszkanie w Krakowie, właściwie melinę i raczej oscylowałem w granicy tych minimalnych wydatków czyli 2500-3000, nie oszczędzając nic. Przecież same zakupy spożywcze i jakieś obiady, wychodzą około 800zł/msc.

  Idąc w to jeszcze głębiej... jak można żyć za najniższą mając dzieci?

  --------------------
  Teraz skrócona analiza wydatków mojej różowej, chociaż nie orientuje się tak dobrze w jej kategoriach.

  1. Różowa niestety wydaje trochę na lekarzy.
  2. Ostatni semestr płatnych studiów.
  3. Mam wrażenie że jej wydatki są idealnym kandydatem na przeciętnego mieszkańca Krakowa pracującego w sektorze bankowym korpo, posiadającym jedynie najpotrzebniejsze wydatki.

  Różowa wydała 17434, miesięcznie: 2905

  ---------------------

  Zatem podsumowanie nasze wspólne:

  Normalne wydatki na głowe: 3927/msc
  Wydatki gdybyśmy oszczędzali do granic możliwości ludzkich (17434+20086) : 3126/msc

  Chyba wyszło dość przewidywalnie, ~3000 na rękę na człowieka w Krakowie jako minimum egzystencji. Jeśli ktoś potrafi inaczej, to zapraszam do dyskusji.

  Zanim ktoś zacznie hejtować sposób mojego rozliczania się z różowym, to zaznaczam, że zaraz bierzemy ślub, a reguły przyjęte są aby zachować porządek w spisywaniu wydatków i wg mnie dość dobrze obrazują nasze potrzeby osobno. Łatwo też się domyślić że zarabiam znacznie więcej.

  Analiza wydatków różowej w komentarzu.
  pokaż całość

  źródło: chrome_O1iBqdFORQ.png

  •  

   @MaybeTomorrow staram się codziennie w pracy, wieczorem, jeśli będziesz regularny to nie zajmie ci to nawet minuty i jeśli oczywiście korzystasz z konta zamiast gotówki, ja gotówką płacę tylko za mieszkanie, dlatego jest to tak proste, wpisujesz date transakcji i widzisz do kiedy uzupełniłeś wydatki, trochę zalezy jeszcze od banku czy ci w miarę szybko pokazuje transakcję, i czy odejmuje od salda końcowego blokady na karcie - wtedy jest łatwo bo saldo ci sie zgadza od razu pokaż całość

   +: makay1
  •  

   szczerze nawet nie wiem jak działa analiza "konta" na kontomierzu bo używam swoich kont jako typ "portfel", dlatego nie ma tam żadnych importów itp, wszystko ręcznie, ale to lepiej bo moge sobie sam rozbic paragon gdize mam np. alkohol i zakupy spożywcze, ja raczej umysł ścisły więc nawet mi to sprawia przyjemność, a od kiedy prowadzę te księgę wydatków to czuje się lepiej, wcześniej nie do końca wiedziałem gdzie mi ucieka kasa,

  • więcej komentarzy (4)

 •  

  #apple #iphone #prawo #afera #telefony
  Kupiłem nowego iphona na allegro, odebrałem osobiście, (nowy -> po wymianie gwarancyjnej przez serwis iMad), mam papiery z wymiany oraz dowód zakupu z polskiego sklepu.

  Telefon świadomie kupiłem, sprawdziłem imei, gwarancja wyświetlała się jak za stary telefon, ale wyczytałem że Apple przedłuża na wymienione urządzenia na nowo gwarancję jeśli są zakupione w Polsce, bo tak wynika z naszego prawa.

  Wszystko wydaje się legitnie, ale konsultant Apple stwierdził, że gwarancji nie przedłużą ponieważ telefon nie jest z dystrybucji na Polskę.

  Czy ktoś miał podobną sytuację? Przecież to są jakieś jaja... myślałem że od jabłuszek można oczekiwać jakiegoś lepszego podejścia do klienta, ale chyba to opchnę i kupię xiaomi...
  pokaż całość

  •  

   UOKiK powiedział żeby zgłaszać sprawę do odpowiedniego dla miejsca zamieszkania rzecznika, bo oczywistością jest że postanowienia Apple nie mogą stać wyżej niż polskie prawo i oczywiście mam rację

   @paskur: Od kiedy polskie prawo reguluje kwestię gwarancji? Odpowiem ci: od nigdy, bo nie reguluje.

   Telefon jest kupiony w polsce i mam od niego polski paragon z polskiego sklepu.

   Wszystko wydaje się legitnie, ale konsultant Apple stwierdził, że gwarancji nie przedłużą ponieważ telefon nie jest z dystrybucji na Polskę.

   Kupiony w Polsce =/= telefon z polskiej dystrybucji.
   pokaż całość

  •  

   @MichaelT128:
   Art. 581 kodeksu cywilnego

   § 1. Jeżeli w wykonaniu swoich obowiązków gwarant dostarczył uprawnionemu z gwarancji zamiast rzeczy wadliwej rzecz wolną od wad albo dokonał istotnych napraw rzeczy objętej gwarancją, termin gwarancji biegnie na nowo od chwili dostarczenia rzeczy wolnej od wad lub zwrócenia rzeczy naprawionej. Jeżeli gwarant wymienił część rzeczy, przepis powyższy stosuje się odpowiednio do części wymienionej. pokaż całość

  • więcej komentarzy (8)

 •  

  A to mój zeppelin, zakupiony dzięki mirko, wcześniej nie znałem tej marki, zobaczyłem jakiś czas temu no i tak musiało się skończyć #zegarki #zeppelin

  źródło: P90203-131227.jpg

  +: NaYaSa, drugsorbrain +26 innych

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika paskur

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (2)