•  

  Wczoraj czytałem dyskusję, w której dowiedziałem się, że większość kierowców w takiej sytuacji wrzuca... kierunkowskaz w lewo.

  Moja opinia o znajomości przepisów przez polskich kierowców z dnia na dzień robi się coraz gorsza. ( ಠ_ಠ)
  #prawojazdy #polskiedrogi #polscykierowcy #pord

  źródło: Screenshot_2022-05-19-16-15-42-250_com.google.earth.jpg

 •  

  Jak to z wami jest?

  Ja przeważnie przejeżdżam przez przejścia dla pieszych, po prostu zwalniam wtedy do tempa przechodniów i staram się nie blokować nikomu drogi. Schodzę z roweru tylko przy bardziej ruchliwych drogach bez sygnalizacji świetlnej.

  #rower #rowery #przepisydrogowe

  źródło: 7FF627EF-0093-4C31-8E69-751A7550BCB6.jpeg

  Zsiadacie z roweru przed przejściem dla pieszych?

  • 800 głosów (44.37%)
   Tak
  • 1003 głosy (55.63%)
   Nie
 •  

  Mirki taka akcja.

  TLDR:
  Nie ustąpiłem pierwszeństwa pieszemu. Nie przyjąłem mandatu 1500 zł i 10 punktów karnych.

  Jadac dzisiaj samochodem pieszy wtargnął mi na jezdnie. Nie mówię tutaj o wtargnięciu czyli wejściu bez obejrzenia się czy coś jedzie, ale o wbiegnięciu (w obcisłym stroju profesjonalnego biegacza którego zatrzymać może tylko czarna dziura). Wyżej wymieniony Pan biegacz w momencie rzekomego wymuszenia przeze mnie był w połowie pasów po przeciwległej stronie, przed wysepką rozdzielającą pasy. Ja w tym momencie wjechałem już na przejście, a radiowóz który jechał za mną zahamował dosyć gwałtownie. Niedoszły Usain Bolt pierwsze co zrobił to zatrzymał się na środku przejścia gestykulując przed radiowozem w moja stronę w taki sposób jakby zajął 4 miejsce w maratonie. Oczywiście radiowóz zatrzymał mnie 50 metrów dalej. Moje kulturalne tłumaczenie że to pieszy wtargnął, dodatkowo był jeszcze przed wysepką, oraz to że sami musieli gwałtowniej hamować zdały się na nic. Mimo argumentów Panowie policjanci chcieli mi wystawić mandat na kwotę 1500 zł i 10 pkt karnych. Po długiej dyskusji i ostatecznym argumencie z mojej strony że bardziej opłacało się im ukarać mnie a nie pieszego, mandatu nie przyjąłem. Kto w tej sytuacji miał rację? #polskiedrogi #prawo #prawojazdy #kierowcy pokaż całość

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: ei_1652867945795.jpg

 •  

  #kiciochpyta #prawojazdy

  Przed przejściem dla pieszych jest przystanek na którym stoi autobus, jest na tyle miejsca, aby ominąć autobus i zatrzymać się przed przejściem dla pieszych. Czy z punktu widzenia kodeksu drogowego jest to dopuszczalne?

 •  

  Droga krajowa wzdłuż, której ciągnie się plac budowy. Pytanie jaka jest dozwolona prędkość widząc ten znak.

  #polskiedrogi

  źródło: drogbit.pl

  pytanie

  • 12 głosów (22.64%)
   90
  • 5 głosów (9.43%)
   110
  • 36 głosów (67.92%)
   140
 •  

  Potrzebuję porady z przepisów drogowych, bo już dwa razy miałem niepewną dla mnie sytuację.

  Miejsce akcji to rondo Gierosa, Szczecin (https://www.google.com/maps/@53.4214951,14.5006347,219m/data=!3m1!1e3 ). Zjeżdżam w dół Ku Słońcu i kieruję się na pierwszy zjazd. Tam często jest duży ruch, więc trzeba czekać na lukę, i szybko przejechać. No i widzę, że jest odpowiednia odległość (od samochodu 1), wjeżdżam na rondo (ja samochód 2), ale samochód przede mną zatrzymuje się, żeby przepuścić pieszego. Wtedy ja hamuję i gość nr 3 też musi zahamować. No i już dwa razy mieli pretensje, że się wciskam i musieli hamować.

  Czy uważacie, że nie powinienem wjeżdżać na rondo, jeśli widzę, że samochód z prawej czeka przed pasami?

  W sumie, jakbym nie wjechał, to 1 mógłby zahamować później. Ale też nie zawsze wjeżdżając widzę, że tam pieszy wchodzi na pasy z drugiej strony, bo samochód nr 3 przesłania.

  #przepisy #przepisydrogowe #ruchdrogowy #motoryzacja #samochody #prawojazdy #polskiedrogi #szczecin
  pokaż całość

  źródło: gierosa.png

 •  

  @ModDzban:

  #polskiedrogi #drogi #kierowcy

  Drogie wykopki kto ma na tym skrzyżowaniu pierwszeństwo? Bo według mnie pojazd czerwony i żółty powinny móc wykonać razem manewr skrętu bezpiecznie ale zazwyczaj czerwony pojazd który ma nakaz skrętu w prawo wjeżdża na lewy pas. Zaraz wrzucę więcej zdjęć jak wyglądają znaki i oznakowanie poziome.

  Szczecin róg 3 mają z Narutowicza
  pokaż całość

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: Screenshot_2022-05-13-17-48-20-07_3d9111e2d3171bf4882369f490c087b4__01.jpg

  •  

   @ModDzban: zawsze pojazd mający pierwszeństwo ma też pierwszeństwo w wyborze pasa ruchu. Jeśli masz skrzyżowanie gdzie z dwóch przeciwnych kierunków dwa pojazdy chcą skręcić w jedną 10-pasmową drogę - jeden pojazd wykonuje prawoskręt, drugi lewoskręt. Ten co skręca w prawo ma wtedy pierwszeństwo i może nawet zjechać na skrajny lewy pas - ten skręcający w lewo musi mu ustąpić.

   Na obrazku masz kolejność przejazdu. Najpierw jadą pojazdy zielonego szlaku. Gdy pojazd ze szlaku pomarańczowego chce przejechać musi mieć pewność, że nikogo nie ma na szlaku zielonym. Z kolei gdy pojazd ze szlaku czerwonego chce przejechać (tak jak ten żółty Twoj) to puszcza zarówno tych ze szlaku zielonego jak i pomarańczowego. Inaczej wymusi
   pokaż całość

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: Snapchat-1963370578.jpg

  •  

   @ModDzban: no wlasnie tu jest jedyny szkopuł w tym wszystkim. Wg mnie błąd organizatora
   Znaki poziome ustap pierwszeństwa muszą zawsze wynikać ze znaku pionowego. Tutaj nie ma znaku pionowego więc te trójkąty nic nie znaczą. Znak pionowy jednoznacznie wskazuje, że żółty z północy ma pierwszeństwo przed moim czerwonym
   Te trojkaty moga byc namalowane jako "pomoc" żeby kierowcy nie mysleli ze jadac prosto maja pierwszenstwo bo wtedy wladowaliby sie w tych z prawej pokaż całość

  • więcej komentarzy (14)

 •  

  #kiciochpyta #samochody #prawojazdy #przepisydrogowe

  Mireczki kochane, w związku z tym że zostałem dziś strąbiony mam pytanie. Czy na skrzyżowaniu ze światłami, gdzie jedna z dróg jest drogą gruntową a reszta asfaltowa, wyjeżdżając z gruntowej włączamy się do ruchu?
  Konkretnie chodzi mi o sytuację gdy jedziemy na wprost z gruntowej w asfaltową, a ktoś z naprzeciwka skręca w lewo.
  pokaż całość

  •  

   @vertical: @reksiuzgdyni: chciałem włączyć się do dyskusji wczoraj, ale nie miałem czasu, więc zrobię to dzisiaj. Myśli spiszę w punktach, bo tak mi łatwiej i potem łatwo się odnieść.
   1. Wg mnie zamiarem organizatora ruchu było dokonanie czegoś takiego jak mówi Dworak w filmiku, który wrzucił @vertical. Podniesienie wlotu drogi gruntowej do rangi skrzyżowania. Tak chciał to wg mnie rozwiązać organizator - tak aby ci wyjeżdżający na wprost z gruntowej mieli pierwszeństwo przed skręcającymi w lewo z przeciwka. Jednak wg mnie zarówno to co mówił Dworak i to co wg mnie chce organizator nie ma żadnego umocowania w przepisach prawa i jest typowym polskim "niech robią tak jak myślimy" a nie "niech robią tak, bo wynika to z przepisów.
   1a. Zakładam że 90% kierowców pojedzie tak jak wg mnie chciał zarządca, bo ludzie jak widzą światła to od razu tak postępują a i przepisy dot. włączania do ruchu nie są zbyt dobrze znane.
   2. Sygnalizator nie reguluje pierwszeństwa, a jedynie zezwala na wjazd za niego i jakoby "kasuje" znaki. Po przejechaniu przez zielony sygnalizator pierwszeństwo zawsze ustalamy na podstawie zasad ogólnych - czyli najogólniej skręcając w lewo ustępujemy tym z przeciwka.
   3. Problem pojawia się wtedy gdy ktoś wyjeżdża z "drogi włączającej do ruchu", bo w myśl przepisów jeśli ma zielone to może wjechać za sygnalizator a potem schodzimy na pole przepisów ogólnych. No i do jakiego przepisu ogólnego mamy zejść? Do wskazanego wcześniej czy jeszcze dalej do przepisu włączania się do ruchu. @vertical napisał, że znak D-47 nie reguluje pierwszeństwa - racja. Jednak pierwszeństwo w tej sytuacji reguluje nie znak, a status drogi (droga niepubliczna, gruntowa). Wydaje mi się, że jest to sytuacja ciężka do jednoznacznego przesądzenia. Mamy dwa zapisy, które można stosować.
   Uważam jednak, że twierdzenie Dworaka "sygnalizacja tworzy skrzyżowanie" jest nadużyciem i nie powinniśmy tego traktować poważnie.
   4. Uważam, że jadąc w lewo z publicznej podporządkowanej należy puścić jadących na wprost z "drogi włączającej", natomiast wyjeżdżając z "drogi włączającej" należy być czujnym.
   5. Myślę, że werdykt w tej sprawie byłby różny w zależności od tego jakiego policjanta czy sędziego zapytać
   pokaż całość

  •  

   @reksiuzgdyni: to nie jest nieścisłość - predzej zle slowo albo nieprecyzyjbe. Celowo użyłem słowa "należy" a nie "trzeba".
   Chodzi mi o to jak powinno się jechać, żeby mieć pewność, że nie będzie sytuacji kolizjogennej. A nie koniecznie o to jak jest wg prawa
   Odczytaj no na zasadzie "Dworak nie ma racji ale myślę że mimo to dla własnego bezpieczeństwa i świętego spokoju" należy jechać tak jak radzi pokaż całość

  • więcej komentarzy (26)

 •  

  Nawalał nam piekarnik.
  No nie trzymał temperatury (odchyły na poziomie 20-30 stopni ciągle) i przypalał z jednej strony.
  Zgłaszaliśmy kilka reklamacji.
  Za każdym razem przyjeżdżał ten sam technik (bardzo spoko mordeczka, pozdrawiam jeśli tu jest) i wymieniał kolejne części.
  Niestety, problem ciągle ten sam.
  Co zrobił producent? Zamiast w końcu wymienić ten piekarnik na nowy, to kazali temu biednemu technikowi zrobić "wypiek testowy".
  Chłop przywiózł sprzęt, składniki i aktualnie robi u nas w kuchni ciasto.
  Jak sam mówi, piecze pierwszy raz w życiu.
  Żona siedzi i patrzy tylko, żeby nie ujebał nam pół kuchni.
  Bareja by tego lepiej nie wymyślił.
  Siedzę i kisnę.

  #gotujzwykopem #gotowanie #kuchnia #pieczzwykopem #agd #gownowpis
  pokaż całość

  •  

   @Pan_Andrzej_pisze:
   KC Art. 560. [Uprawnienia kupującego]
   § 1.
   Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.

   Jeśli rzecz była już naprawiana lub wymieniana to z automatu możemy zażądać wszystkiego i sprzedawca nie ma jak tego zablokować
   pokaż całość

  •  

   @Pan_Andrzej_pisze: nie
   Masz prawo do czterech żądań na tych samych zasadach. Jednak praktycznie przy pierwszym zgłoszeniu sens ma jedynie żądanie naprawy lub wymiany na nowy. Jeśli zgłosisz przy pierwszej rękojmi obniżenie ceny lub odstąpienie od umowy, to sprzedawca zgodnie z zacytowanym paragrafem może "odmówić" poprzez szybką wymianę lub naprawę. Zgłaszając żądanie naprawy lub wymiany sprzedawca może również wykazać, że jedno z tych dwóch jest kłopotliwe i też zrealizować to drugie (zamiast naprawy wymiana lub odwrotnie) --> mówi o tym kolejny paragraf.
   Natomiast przy drugim zgłoszeniu, sprzedawca nie ma możliwości "zablokowania" naszego roszczenia obniżenia ceny lub odstąpienia poprzez wymianę lub naprawę i jedyne co może zrobić to przyjąć roszczenie lub wykazać, że jest bezzasadne.

   Jedyna rzecz, której można się doczepić w mojej wypowiedzi to fakt, że napisałem że można z marszu wymienic na nowy, a wg KC z marszu można odstąpić od umowy albo oczekiwać obniżenia.

   ponadto tu chodzi o wadę, która jest od początku a nie ujawniła się po np roku użytkowania. Kupuję pieksrnik i on odrazu nie zadziałał

   Jeśli jakaś wada pojawia się w ciągu trwania rękojmi, to z automatu uznaje się, że istnieje ona od początku. Jeśli pęknie mi deska w meblach i użytkuję je poprawnie, to oznacza że deska została źle wykonana, skoro pękła i należy ją wymienić. Jeśli po roku przestanie mi działać przycisk w klawiaturze laptopa (i serwis nie dopatrzy się zalania czy innego śladu niepoprawnego użytkowania) to oznacza że sprzęt jest źle wykonany.
   Gdyby tak działało jak mówisz, to praktycznie nic nie możnaby reklamować, bo raz włączony piekarnik uznać by można za "już używany"
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (201)

 •  

  Kapliczka na środku drogi. Z jednej strony #bekazkatoli i z tego, że w Polsce takich przybytków nie wolno usuwać budując drogi. Z drugiej strony w tym przypadku w niczym mi to nie przeszkadza ani nie powoduje niebezpieczeństwa, chociaż to dziwne dla mnie, że jadę sobie a tu kapliczka na środku drogi xd. Ma to też swój smaczek, klimacik i dużo mówi o mieszkańcach tej okolicy.

  #polskiedrogi #spierdotrip #motocykle #ciekawostki #katolicyzm #bojowka125cc #podrozujzwykopem
  pokaż całość

  źródło: kapliczka na środku drogi.png

  •  

   w Polsce takich przybytków nie wolno usuwać budując drogi

   @Blueweb: nieprawda - masa tego typu obiektów jest przesuwana na potrzeby różnych inwestycji, to że w tym konkretnym przypadku tak się nie stało, nie oznacza że jest to w PL normą. Wystarczy wpisać w google frazę "przeniesienie kapliczki" żeby zobaczyć, że nie jest to coś nietypowego.
   W tym przypadku jest to pewnie bardziej spowodowane lokalnym folklorem i zawziętością okolicznej ludności oraz tym, że droga nie jest często uczęszczana
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (7)

 •  

  Siema Mirki, założyłem się z tatą kto ma pierwszeństwo na pewnym skrzyżowaniu (a może dwóch), 500zł i nowe opony piechotą nie chodzą. Pomóżcie rozstrzygnąć kto ma rację. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Opis sytuacji: Ja to ta niebieska strzałka, normalnie ustępuję pierwszeństwa przy tej żółtej linii, bo mam tam ustąp i jest git, ale wyjątkowo pojawił się samochód na krótkim odcinku drogi (ten czerwony punkt). Zdaniem mojego taty, on ma pierwszeństwo, gdyż jedzie z tej żółtej drogi, moim zdaniem nie - jest pionowy znak ustąp i linie na drodze na tym krótkim odcinku, więc czerwony powinien poczekać. Dwa razy cofałem się na skrzyżowanie żeby mu to wytłumaczyć, a on nawet zadzwonił na policję... przyznali mu rację. W komentarzu załączam też zdjęcie z samego skrzyżowania ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  #prawojazdy #samochody #polskiedrogi #znakidrogowe
  pokaż całość

  źródło: Zrzut ekranu 2022-05-09 103148.jpg

  Kto ma pierwszeństwo?

  • 11 głosów (10.48%)
   Czerwony
  • 56 głosów (53.33%)
   Niebieski
  • 6 głosów (5.71%)
   ja pijany
  • 32 głosy (30.48%)
   mój stary pijany
  •  

   @vertical: @janekplaskacz: @Adijos: @moll: jeszcze jedna uwaga. Takie oznakowanie jest stosunkowo często stosowane. Dodawanie jakiegoś rodzaju wyspy-przełączki na środku skrzyżowania, które niewiadomo czy tworzy osobne skrzyżowania czy nie. Jest to ogólny problem, bo czasem nawet nie wiadomo z której strony objechać te twory. Na szczęście wiekszosc tych wysepek to lokalne drogi na wsiach i polach i szansa na to, że spotkają się tam naraz 2 lub 3 auta jest mała pokaż całość

  •  

   @vertical: wg mnie ten znak A-7 na Twoim foto można uzasadnić "ułatwieniem lewoskrętu tirom". Osobówką taki lewoskręt rozbijesz na dwa etapy - najpierw ustąpisz jadącym na wprost, potem skręcisz w lewo i poczekasz na tych wykonujących prawoskręt. "Tir" mógłby się na tym łączniku nie zmieścić. Jednak nadal ciężko mi w ogóle rozkminić jak traktować takie skrzyżowanie i kto ma pierwszeństwo, bo chyba wg zarządcy drogi tworzy on tam skrzyżowanie z prawoskrętu i tego łącznika.
   @reksiuzgdyni: Twoje skrzyżowanie jest wgl mega ciekawe - na zdjęciach z 2011, bo wtedy jadąc od tego dworca/przystanka kolejowego, lewoskręt można wykonać przy użyciu obu łącznic z podporządkowaną. Ale tutaj są linie i to dosyć mocno ułatwia sprawę - wydaje mi się, że nie miałbym problemu z tym komu ustąpić
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (36)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika pawelpablito

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (3)