•  

  Ciekawe co jutro powie Glapiński ? Będą się wygłupiać z podwyżkami stóp procentowych na poziomie 50-100 pb, czy walną od razu z grubej rury na 5 %? Chyba, że powiedzą, że to nie nasza wina, że kurs dolara powyżej 4.5 zł, a euro i frank już 4.93 . Inflacji winny Putin i my nic z tym nie zrobimy. Tak samo w USA też mogą mówić i przez to wojna im tutaj na rękę, bo daleko i zgonka na inflację.

  Znając Glapińskiego to wyskoczy z tekstem: "Musimy być ostrożni z podwyżkami stóp procentowych i umocnieniem PLN, bo wojna i niepewność. I potrzebny jest tani kredyt w stymulowaniu gospodarki i finansowaniu socjalu, a grupa na socjal przez uchodźców coraz większa. " Jak podniesiemy stopy procentowe to wzrośnie bezrobocie gwałtownie. W między czasie podpuszczanie, by Polska dała wciągnąć się do wojny (oby nikomu taki idiotyczny pomysł nie przeszedl na mysl). Z uchodzcami za jakies 2-3 tygodnie zrobi się problem, entuzjazm się skończy - a pojawią się pierwsze problemy z miejscami do zamieszkania, żywnośćią, koniecznością utrzymania itp.

  Jeśli NBP nie zrobi wysokiej podwyżki stóp procentowych i nie umocni znacznie PLN to my giniemy. Zobaczymy inflację nie 10% a powyzej 20% i stopy procentowe wtedy bedą musiały być na poziomie 10pp, bo może pójść atak spekulacyjny na PLN.

  Chociaż z drugiej strony wygląda to trochę na przegięcie, bo w oficjalnych kursach złotówka nawet osłabiła się w stosunku do ukrainskiej hrywny. 22 lutego PLN vs UAH 7.21 - obecnie PLN vs UAH 6.71. W rzeczywistości to kantory hrywny nie chcą już nawet po 5 zł.

  W między czasie ropa ponad 125 USD za baryłkę i rekordowe ceny w PLN co pokazuje poniższy wykres. Na stacjach wita cena 8-10 PLN za litr ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  Złoto od ręki - amerykański orzeł za 10k PLN. A Mati dokładnie wiedział co się będzie działo, że sprzedawał nieruchomości w Polsce. Tu nie ma przypadku.

  Dla osób z kapitałem zagranicznym Polska robi się mega tania. 430 USD za WIG 20. Tylko czy ktoś będzie chciał inwestować w kraj w którym jest ryzyko wciągnięcia w konflikt ?

  #nbp #ropa #inflacja #zloto #nieruchomosci #gospodarka
  pokaż całość

  źródło: i.imgur.com

  +: Anyper, k.................o +36 innych
  •  

   @durielek2: Złotówka to obligacje Polski. Jak inwestorzy wyprzedają obligacje to pozbywają się waluty, czyli sprzedają walutę. Podniesienie stóp procentowych powoduje, że obligacje stają się atrakcyjniesze, bo oprocentowanie jest wyższe i wtedy lokują swoje środki w PLN umacniając z automatu złotówkę. Inwestorzy zagraniczni nie mają złotówek jako takich. Mają je w postaci albo obligacji Polski, albo akcji na GPW.

  •  

   @pd1010: glapa wali w chuja bo czytam że podniesie o 100pp xD Ogólnie to nie wiedziałem że będziesz miał tylu imbecyli w komentarzach, wymądrzających się a nie wiedzących że podniesienie stóp umacnia złotówkę poprzez zachęcenie inwestorów do rzucenia kapitału do tego kurwidołka xD

   Złotówka to obligacje Polski. Jak inwestorzy wyprzedają obligacje to pozbywają się waluty, czyli sprzedają walutę. Podniesienie stóp procentowych powoduje, że obligacje stają się atrakcyjniesze, bo oprocentowanie jest wyższe i wtedy lokują swoje środki w PLN umacniając z automatu złotówkę. Inwestorzy zagraniczni nie mają złotówek jako takich. Mają je w postaci albo obligacji Polski, albo akcji na GPW.

   @pd1010: 100% true
   pokaż całość

   +: pd1010
  • więcej komentarzy (23)

 •  

  1. PiS wprowadził po objęciu władzy masę świadczeń socjalnych 500+, 13-tki 14-tki dzięki czemu po pół roku był widoczny wzrost inflacji. Równocześnie upolitycznił NBP, który zamiast dbać o pieniądz zezwalał na socjal i nawet go wspierał (np. osłabiając walutę na koniec roku).

  2. NBP powinien podnosić stopy procentowe do 2% już w 2017 Po rozdaniu socjalu inflacja skoczyla o 2pp - na koniec grudnia 2021 przy inflacji oficjalnej 8% mamy ledwie 1.75 %. W 2019 roku mieliśmy inflację 4% a stopy 1.5 %

  3. Ujemne stopy procentowe spowodowały klasyczny efekt sukcesu: Niskie stopy procentowe --> Koszt pożyczania pieniędzy jest tańszy + Mniejszy sens oszczędzania -> Większe wydatki konsumpcyjne/inwestycyjne (u nas tylko konsumpcja) ->  Zwiększony sztucznie wzrost gospodarczy i sukces rządu. 

  4. Ujemne rzeczywiste stopy procentowe spowodowały, że ceny nieruchomości rosły szybciej niż powinny - bo kredyt był tani.  Jakby stopy procentowe były trzymane na poziomie inflacji lokaty płaciłyby normalną kwotą to nieruchomości rosłyby te 5-7% rocznie zamiast 10-15 %.  Co przez magię procentu składanego przez 4 lata wzrost mieszkania zamiast wzrostu  z 300 tysięcy na 380 tysięcy wzrosło do 480 tysięcy.  Stopy procentowe byłyby wyższe i droższa rata do spłaty - ale wychodziłoby i tak podobnie  bo kwota do spłaty byłaby niższa o te 100 tys zł.  Łatwiej też oszczędzić na wkład własny nawet na lokacie. Ludzie nie muszą inwestować na giełdzie, licząc że np. Boruta przyniesie im zysk.  Stabilne zdrowe podejście.

  5. Ujemne realnie stopy procentowe spowodowały, że łatwiej sfinansować obietnice wyborcze. Kredyt na socjal jest tanszy i finansuje się z inflacji. 500+ pokrywa się ze wzrostu VAT wynikającego z inflacji, jednak rząd się cieszy, że to efekt mafii vatowskich. Bullshit. 

  6. Strategia na pandemie - NBP robił tak długo jak mógł to samo co USA.  Drukował rekordową liczbę PLN podobnie jak USA. I powtarzał to samo co prezes Banku Centralnego USA.  Zapomniał, że PLN to waluta lokalna, a USD globalna. Dodatkowo ignorował działania banku centralnego Czech, czy Węgier, które kilka miesięcy wcześniej zaczęły podnosić stopy procentowe. 

  To dlaczego NBP  zaczął podnosić stopy ?

  Boi wyprzedaży obligacji Polski udzielonym instytucjom zagranicznym. Od sierpnia tego roku mamy stopniową wyprzedaż obligacji przez inwestorów 10YPLNB  Jeśli ktoś myśli, że celem NBP jest walka z inflacją niech przestanie się łudzić.  NBP jest instytucją polityczną podległą PIS.  Specjalnie przesunięto posiedzenie NBP na 4-go stycznia bo wiedzą, że inflacja wystrzeli i  podwyżki stóp procentowych powinny być wyższe. Rząd ma w nosie oszczędzających oprocentowania obligacji nadal nie podnosi, bo jest na nie popyt.  Wyprzedaży obligacji w PLN nie może zignorować, bo jak zignoruje to później nikt ich nie kupi i będzie musiał więcej zapłacić za zagraniczne notowane w USD.  Morawiecki planuje też wypuścić obligacje notowane w Yuanie chińskim.

  Co się stanie jak kapitał zagraniczny zacznie uciekać z kraju ?

  Zobaczymy scenariusz Turcji, Ukrainy, Rosji, Białorusi. Czyli gwałtownego osłabienia waluty. Zobaczyć wtedy można 1 USD = 5 PLN i zagrożenie dalszego osłabienia.  Wyprzedaż rezerw walutowych nie wystarczy i wtedy konieczne podniesienie stóp procentowych w krótkim okresie czasu do poziomu inflacji, by uspokoić inwestorów.  Załamanie na walucie spowoduje droższy import i utrzymanie długotrwałe wysokich stóp procentowych. Im dłużej się pozwoli inflacji rozkręcić tym większe w przyszłości możemy zobaczyć stopy procentowe. 

  Co gorsza obstawiam dość kontrowersyjnie, że zmiana retoryki polskich polityków w sprawie pandemii ma z tym związek.  I mógł np. ktoś postraszyć, że zrobi z PLN śmiecia jak nie będziecie trzymać retoryki zachodniej w sprawie szczepień i obostrzeń.  Polska jest w kropce.  Skłócona z USA, Niemcami, Rosją całą UE.  W tym jest też trochę podobna do Turcji.  

  Co się stanie z rynkiem nieruchomości ?

  Trzeba pytać Glapy i Matiego.  Mati sprzedaje nieruchomości za 15 mln w sierpniu przed podwyżkami stóp.  Glapa nie chce powiedzieć na jak wysoko będzie podnosił stopy procentowe. Bo to od tego zależy poziom cen nieruchomości.  Jak w Turcji mimo osłabiającej się liry podnieść  stopy procentowe powyżej inflacji to wzrost cen nieruchomości nawet w lirze tureckiej zahamował.  A z uwzględnieniem inflacji było taniej o 15%. 

  Scenariusz analogiczny - z mniejszym osłabieniem PLN jest prawdopodobny w Polsce. Jednak NBP będzie raczej pilnował kursów walutowych by było USD między 3.5 a 4.5 PLN.  Resztę będzie zgarniał na czynniki zewnętrzne. Bez większego syfu inflację będziemy mieli 10%,  stopy 4% i wzrost cen nieruchomości w złotówkach będzie nadal te kilka procent. 

  Jak na razie w Polsce akceptowane są stopy na poziomie około 6 % poniżej inflacji. Przy ujemnych stopach procentowych nieruchomości nie potanieją.   Nie ma co też podniecać, że stopy procentowe wzrosły, bo one nie maja bezposredniego wplywu  w dniu podniesienia stóp. 

  By ceny nieruchomości zaczęły istotnie spadać to większość kredytobiorców będzie musiała mieć problemy ze spłatą kredytów.  A ten proces będzie trwać.  Podniesienie stóp procentowych ma wpływ na ratę kredytów po 3 lub dopiero po 6 miesiacach. Więc efekt będzie widoczny jedynie dla nowych osób planujących kupić nieruchomość, a nie dla tych co mieszkają. Osoby też co mieszkają zacisną inne wydatki i się spręża, że ograniczą inne wydatki jak wakacje, lekcje dla dzieci, może sprzedadzą samochód i dopiero po tym jak nadal nie będą mogli wyrabiać z ratą to zostanie albo wyjazd za granicę by spłacać raty - albo wymiana na mniejsze mieszkanie lub w gorszej lokalizacji.   To nie jest giełda, czy krypto, że w miesiąc mogą być spadki o 50 %. Tu zobaczymy słynne "wypłaszczenie krzywej" 

  Sama inflacja łatwa do zatrzymania nie będzie. USA, czy UE  jest też praktycznie bankrutem i nie może sobie pozwolić na podniesienie stóp powyżej inflacji.  UE jest jednak w gorszym położeniu nawet niż USA. W Unii mamy Włochy, Hiszpanie czy Grecje. Włosi mają dług wzgledem PKB na poziomie ponad 170 %  Z takich długów to można wyjść albo wojną i reset od nowa po wojnie.  Druga opcja to słynne "zapier za miskę ryżu" Morawieckiego. Dodruk przez 10 lat rozejdzie się po rynku i ceny ustabilizują się na nowych poziomach.  Może też się zakonczyć klasycznie denominacją i nową walutą - może cyfrową nawet.

  I wykresiki inflacji stóp procentowych i cen dla Turcji - mogłem dorzucić jeszcze zmianę cen nieruchomosci w dolarze amerykanskim od 2012 - ale tego chyba nie trzeba ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #nieruchomosci #inflacja #nbp #pis #ekonomia #kredythipoteczny
  pokaż całość

  źródło: i.imgur.com

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @murison: Edukacja i dywersyfikacja. Może NBP się opamięta i wtedy złotówka się umocni kosztem kredytobiorców w co wątpie. Nawet tutaj masz kilka dobrych pomysłów już padło

   zamienić fiducjalnego śmiecia na innego smiecia. Ja bym zamieniał pln na ryż,makaron itd. Gwarantowany zwrot z inwestycji będzie w odniesieniu wzrostu kosztów produkcji rolniczej.

   Idą lata chude. Nie tylko u nas ale na całym zachodzie. Kapitał spierdoli do Azji. Pozdrawiam serdecznie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Gotówka na okazje - nie wiem, może zapasy jakiś leków, soli, maszynek do golenia - działka rolna po właściwej stronie Wisly - nie wiem. Może coś co korzystasz na codzień w pracy - nie wiem. Nawozy na wsi polecałem ludziom kupować w lipcu zanim ten cyrk się zaczął

   Watpie by jakakolwiek waluta przetrzymala wartosc w czasie. Ja mysle o funcie - bo wyszedl z cyrku UE, waluty surowcowe korona norweska/dolar kanadyjski i dolar bo to dolar. Plus korony norweskiej małe zadłużenie. Jak bedzie kryzys to wszystko pewnie znowu do USD poleci tymczasowo.

   Do Euro jestem specyficznie nastawiony przez zadłużenie. Szwajcaria niby ok i stabilnie, ale historycznie drogo plus ta wymiana walut na nowe i zdelegalizowanie starych mnie odstrasza.

   Na inflacje w USA to metale szlachetne mogą w końcu odbić. Przynajmniej w teorii powinny, a w praktyce to nikt nie wie.
   pokaż całość

   źródło: youtube.com

  • więcej komentarzy (55)

 •  

  W ramamach porównania wykres pensji brutto po wprowadzeniu modelu 40-40-20. Pracownik w zamian za zmniejszenie czasu pracy do 80% będzie miał dofinansowanie 40% pensji- ale nie więcej niż z średniej krajowej. Dodatkowe 40% będą dopłacać firmy. Z ostatnich 20% zaś pracownik rezygnuje w celu zachowaniu miejsc pracy. A mogli chociaż w ramach kryzysu zlikwidować dodatkowe koszty pracodawcy czy różne składki ograniczyć.

  A więc wyglądać to mniej więcej będzie tak:

  Osoba z pensją 3000 brutto dostanie 1200 zl brutto od państwa plus 1200 zł brutto od pracodawcy. Czyli 2400 zł brutto tj. 1779 zł netto zamiast 2200 zł netto.

  Ale jeśli ktoś zarabia powyżej średniej krajowej to już zaczyna się kradzież. Zakładając średnią krajową na poziomie 5200zł dla osób zarabiających powyżej to jest maksymalna kwota dofinansowania przez rząd.

  Dla przykładu osoba zarabiająca 7000 zł brutto czyli (5025 zl netto) dostanie 0.4 * 5200 zl + 0.4 * 7000 zł = 4880 zl brutto, czyli 3528 zł

  Natomiast aby zarabiać obecnie "średnią krajową" podawaną przez GUS to trzeba mieć 8k brutto pensji.

  Czyli kolejny cios w specjalistów zadany przez rząd ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  #zarobki #praca #ekonomia #koronawirus
  pokaż całość

  źródło: Rplot02.png

  •  

   @Fidel1: Literówka obecną średnią krajową, zamiast obecnie.

   Czyli jakieś 5200 brutto. . Czyli w skrócie aby dostać 5200 brutto po wprowadzeniu 40-40-20 to trzeba zarabiać 8k brutto.

  •  

   @pd1010: Czyli standard nie dość ze jesteś ruchany i wpłacasz więcej jako specjalista opłacajac te wszystkie 14tki i emerytury i służbę zdrowia to i tak na końcu jesteś dodatkowo zgwałcony po raz kolejny i Teoja pensja zostaje obniżona xD Nie warto robic skomplikowane rzeczy. Lepiej młot i łopata to się liczy idiokracji.

   +: pd1010
  • więcej komentarzy (5)

 •  

  Idą cześciowe wyniki i PiS ma 49,3 %. Nie wygląda to dobrze. Exit poll na śmietnik ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  #wybory

 •  

  XIX Dzień Papieski w kościele w niedzielę 13 października pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”. Czy tylko mi kojarzy ten tytuł z wyborami i Wstańcie, chodźmy zagłosujmy na Pis ? ( ͡° ʖ̯ ͡°)

 •  

  Ja pier.. Nawet w grach przeglądarkowych wyświetlają się banery by głosować na PiS. Masakra.

  +: S......r
 •  

  Mnie najbardziej w tych wyborach wkurza, że masa posłów ucieka z sejmu i senatu do lepszego koryta.
  #wybory

  +: t.........y, Cziken1986 +6 innych
  •  

   @pd1010: Dodam, że 115 posłów i 9 senatorów. Jak zostali wybrani do wyborów krajowych to nie powinni uciekać do lepszego stołka, gdzie ich nikt nie kontroluje, nie muszą wywiadów udzielać i mają święty spokój.

  •  

   @pd1010: Jak widac nie wszyscy tak robia, znam jednego polityka, ktory wlasnie zrezygnowal z cieplej posadki w lepszym korycie, zeby walczyc w wyborach do polskiego sejmu

 •  

  Koszty pracodawcy, kwota netto i brutto na jednym wykresie.
  Zrobiłem takie porównanie dla UOP od kwotty 2 k brutto do 10000 k brutto.

  Jak tu kurde ma być dobrze, jak już od pensji minimalnej zabierany jest 1000 zł haraczu ?
  Przy 5000 zł brutto koszt pracoddawcy 6 000 , a człowiek dostaje 3500. Masakra
  I jeszcze kwota wolna od podatku 8000 zł rocznie ( ͡° ʖ̯ ͡°).
  A by dostać te 5k na rękę to szef musi wydać 8500 zł.

  Prawie 40 % oddać Państwu za samą chęć do pracy. I to nie wliczając Vatu i wszelakich opłat rachunków itp.

  #pracbaza #polska #zarobki #takaprawda
  pokaż całość

  źródło: brutto_netto.jpeg

  •  

   @szpongiel: Tylko, by w Polsce zdefiniować gówno zarabiających to trzeba by uwzględnić minimum 80% osób. Gdyż osoby zarabiające tą "fałszywą średnią krajową" 3500 zł bogatymi nazwać nie można. Ostatni raz jak podawali szacowaną medianę zarobków w październiku 2016 roku to było to 2500 netto. Odnośnie Niemiec to musiałbym się wczytać dokładniej by przyrównać to z kwotami wolnymi od podatku itp.

   Jednak Niemcy nie są i nigdy nie będą dla nas rynkiem porównywalnym (jeśli nie będzie wojny). Niemcy mają znane koncerny globalne. Większość w Polsce praktycznie korzysta z czegoś niemieckiego. Samochody Volkswwagen, Audi, BMW, Opel, Mercedes, ubezpieczenia Alianz, przemysł farmaceutyczny: Bayer, elektronika Siemens. To one budują siłę Niemiec.

   A w Polsce co ? PKN Orlen, PGNiG, PZU, a nawet Lasy Państwowe są na 21-m miejscu ( ͡° ͜ʖ ͡°).
   By coś tu ruszyć trzeba zmienić całkowicie podejście mentalne, zaczynając od likwidacji przywieli emerytalnych, obniżkę kosztu pracy czy to dla firm, czy dla pracowników, aż po myślenie długoterminowe i inwestycje w najnowsze technologie. Ale to nie z komunistyczną mentalnością, która nadal tutaj panuje.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (7)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika pd1010

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (2)