•  

  Czy na tym portalu siedzą jeszcze ludzie po 30 r.ż? Trochę staro się tu czuję ostatnio.

  #pytanko #pytanie #zalesie

 •  

  Zapomniane młodopolskie obrazy

  W poszukiwaniu malowideł dla @Berkas, natrafiłam na obraz Witolda Pruszkowskiego, "Spadająca gwiazda" (1884). Okazuje się, że w okresie Młodej Polski powstały dzieła, które dziś niesłusznie pozostają w cieniu obrazów Wyspiańskiego czy Chełmońskiego.

  Witold Pruszkowski (1846-1896) malował wiejskie sceny rodzajowe, obrazy o tematyce baśniowej, nawiązujące do legend i wierzeń ludowych. Łączył realistyczny sposób przedstawiania z romantyczną fantastyką i nastrojowością. Sceny zawieszone między nocą a świtaniem są niezwykle subtelne i melancholijne. Tworzył również wnikliwe i niekonwencjonalne portrety. Studiując u Matejki, podejmował tematy historyczne, ale przepełnione romantycznym duchem z akcentami nadprzyrodzonymi.

  "Spadająca gwiazda" to jeden z przykładów fascynacji Pruszkowskiego tajemniczym światem ludowych legend i naturą pełną wzniosłości, cudowną i tajemniczą, przedstawioną w upersonifikowanej formie.

  Źródła:
  Stępień, M. Liczbińska, Artyści polscy w środowisku monachijskim w latach 1828-1914, wyd. II, Kraków: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Chors, 1994, s. 9.
  https://culture.pl

  #malarstwo #sztuka #obrazy #art #kultura
  pokaż całość

  źródło: spadajaca_gwiazda_pruszkowski_witold_1884_muzeum_narodowe_w_warszawie.jpg

  •  

   @pani_doktor_od_arszeniku: Chyba tak trzeba na to patrzeć, jako na luźną interpretację. Chociaż gdy popuści się wodze fantazji to motyw spadającej gwiazdy może symbolizować zmaganie z nieuchronnością losu. Wydaniem ostatniego blasku w heroicznej walce o życie(istnienie) aby koniec końców zniknąć bezpowrotnie w mrocznej otchłani nocy. Pozostaje jeszcze postać kobiety, której postura zdaje się sugerować doświadczanie pewnej rozkoszy być może związanej z faktem niejako bycia pochłoniętej w tejże nocnej otchłani. Mogłoby to symbolizować pogodzenie się z ostatecznym losem i odnalezieniem wewnętrznego spokoju w tej bądź co bądź tragicznej sytuacji. pokaż całość

  •  

   Tak jak powiedziałem to jest taka moja luźna interpretacja i każdy oczywiście ma prawo do swojej ;). Do końca i tak nigdy nie wiadomo co tak naprawdę autor miał na myśli. Ale wracając jeszcze do postaci kobiety to z tą rozkoszą to nie chodziło mi raczej o ekstazę ale bardziej o błogość, ukojenie. Tak jakby wiedząc o nadchodzącym nieuchronnym losie( zbliżającej się śmierci) w pełni go akceptowała i przyjmowała z roszkoszą ponieważ kolejnym etapem będzie już tylko błogi wewnętrzny spokój po tej heroicznej walce o życie, którą dopiero co stoczyła(przywodzi mi to na myśl wydzielanie dmt przez organizm ludzki w momencie śmierci). Pamiętaj też, że ta interpretacje jest w odniesieniu do wydarzeń z książki i dotyczy uczuć jakie towarzyszą głównemu bohaterowi. Rozpatruję ten obraz jako formę wizualizacji tego co mógłby odczuwać ten zgubiony w burzy, w nocy nad Atlantykiem pilot a nie jako osobne dzieło malarskie. Kolejne skojarzenie mam z tą smugą, ktora ma początek przy jej łokciu i niejako ją oplata, trochę mi to przypomina strumień bąbelków powietrza ciągnących się z ciałem tonącym w wodzie(wiesz, ocean, woda, samolot któremu kończy się paliwo ;) ). Zostają jeszcze te perły ale przyjmijmy, że są bo są :D, choć na upartego też by je można powiązać z wodą. pokaż całość

  • więcej komentarzy (6)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika prestidigitator86

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (1)