•  

  KWATERA GŁÓWNA SAA, DAMASZEK ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Ściśle tajne, tylko do rąk oficerów Liwa Al Baba Francis

  http://syriancivilwarmap.com - proponuję odpalić mapkę przed czytaniem, żeby lepiej zrozumieć tekst

  Witam członków Liwa al Baba Francis. Co prawda nie ma tutaj luksusów jak w Sednaya, ale jest efes, mateh, a Rosjanie przywieźli nawet wódkę - proszę się częstować. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) Tematem dzisiejszego spotkania będzie omówienie naszych planów wojskowych dotyczących operacji we wschodniej Syrii na najbliższe miesiące.

  Przede wszystkim musimy sobie uświadomić co jest celem naszej ofensywy. Tym celem jest uzyskanie połączenia lądowego z naszymi braćmi z Iraku, a dzięki temu także z Iranem. Wojna w Iraku ma się ku końcowi, a jeśli uchwycimy z nimi połączenie lądowe to już niedługo do Syrii mogą przybyć ogromne posiłki z luzowanych oddziałów PMU. Ich przybycie oznaczałoby nie tylko zwiększenie naszych zasobów siły żywej, ale także wydatne wzmocnienie naszych zasobów sprzętowych, gdyż nasze źródła w Bagdadzie donoszą, że rząd iracki nie będzie robił problemów, jeśli jednostki PMU przybędą do Syrii w pełnym wyposażeniu, które notabene częściowo otrzymały w ramach pomocy wojskowej od USA. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Zdobywając połączenie lądowe z Irakiem osiągniemy także jeszcze jeden cel - zlikwidujemy zagrożenie, jakim dla południowej Syrii jest działalność NSA(New Syrian Army) wspieranej przez koalicję. Dalsze funkcjonowanie tej grupy na rubieżach naszego terytorium może doprowadzić do powstania tam tzw. "no-fly zones", na co nie możemy pozwolić.

  Uzyskanie połączenia lądowego z Irakiem to nie jest nasz jedyny cel. Po zabezpieczeniu granicy nasze wojska skierujemy na północ, w kierunku Deir Ezzor, które już zbyt długo czeka na naszą odsiecz. Dzięki odblokowaniu DeZ unikniemy potencjalnej masakry jakiej mogliby dopuścić się bojownicy IS po zajęciu miasta, a ponadto zlikwidujemy zagrożenie rozlania się wojsk SDF-u, prowadzonych przez gen. Archera, na zachód od Eufratu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Dzięki obecnej ofensywie opanujemy najważniejsze szlaki komunikacyjne na zachód od Eufratu, co wydatnie skróci czas dostawy zaopatrzenia dla naszych jednostek i podniesie ich zdolności ofensywne. Oto lista szlaków, które chcemy odblokować:
  - opanowanie drogi bezpośrednio łączącej Damaszek z Palmirą(droga nr 2-->nr 53 - nr. 90)
  - opanowanie drogi nr 2, która prowadzi do przejścia granicznego z Irakiem w okolicach Al Tanf
  - opanowanie drogi autostrady M20, która łączy Palmirę z Deir Ezzor
  - opanowanie drogi nr 42 i ekspresówki nr 4, które prowadzą do Tabqi - odpowiednio z Ithryi i Deir Hafer.
  *Wszystkie powyższe drogi można znaleźć łatwo na googlemaps.

  Ponadto nasza ofensywa będzie także walką o ropę. W prowincjach Homs, Deir Ezzor i Raqqa znajduje się wiele pól naftowych, które pozostają obecnie w rękach IS. Jeśli udałoby się nam je odbić to stanowiłoby to niemały zastrzyk gotówki dla Syrii - nawet przy obecnych, względnie niskich cenach.

  Dobrze Panowie, cele naszej ofensywy zostały już określone - jest ich wiele, ale łączy je wspólny mianownik - ofensywa, to my będziemy stroną atakującą i to na każdym odcinku frontu. Jednocześnie będziemy musieli stawić czoła wielu przeciwnikom - IS, NSA a potencjalnie także siłom koalicji i SDF. Jednak w tej walce nie będziemy osamotnieni. Rosjanie udzielą nam wsparcia powietrznego a na ziemi będą operować ich specjalsi. Przyjrzyjmy się teraz bliżej siłom, które wykorzystamy w obecnej ofensywie:

  - Siły Tygrysa --> ich nikomu nie trzeba przedstawiać, ale dla jasności powiem, że jest to najbardziej bitny oddział w całej armii, zwycięzcy walk o Aleppo, Hamę, Palmirę i Deir Hafer, a na czele tego oddziału stroi nieustraszony golibroda gen. Suheil al Hassan ( ͡° ͜ʖ ͡°). Oddziały Tygrysa będą atakować z okolic Deir Hafer w kierunku na Tabqę. Ich najpoważniejszym wyzwaniem będzie opanowanie miasteczka Maskanah, od którego dzieli ich już tylko ok. 6 km

  - Liwa al Quds --> oddziały złożone z palestyńskich uchodźców, którzy przybyli do Syrii jeszcze przed wojną. Ten odział wsławił się w walkach o dzielnicę Handarat w Aleppo, gdzie mimo braków materiałowych i wysokich strat własnych w końcu przełamał obronę dzihadystów. Ten oddział będzie atakował z Ithryja w kierunku Tabqi. Na ich drodze nie ma żadnych miast, jest tylko kilka wioseczek. Obszar między Ithryją a Tabqą może być opuszczony przez IS. Jednak z racji tego, że ofensywa będzie prowadzona na pustyni i w każdym momencie może nastąpić dywersja IS atak ten musi być prowadzony bardzo ostrożnie. Tym razem trzeba wyciągnąć wnioski z ostatniego rajdu na Tabqę, który zakończył się kompletną porażką SAA

  - 5 Korpus --> niedawno utworzona jednostka, która w zamyśle miała być wyposażona i wyszkolona przez Rosjan. Brała udział w walkach o Palmirę, a pewne elementy wysłano także do Hamy w trakcie ostatniej ofensywy dzihadystów - w obu tych miejscach jednostka spisała się solidnie, lecz "bez fajerwerków" na które liczono, gdy kilka miesięcy temu zapowiedziano utworzenie 5 Korpusu. Czas pokaże czy ta jednostka spełni pokładane w niej nadzieje. Obecnym celem 5 Korpusu jest zabezpieczenie wzgórza na południe od Palmiry(w kierunku Qaryatayn) i odblokowanie drogi nr 45 na północ od Palmiry, która łączy właśnie Palmirę z Al Salamiyah

  - Irakijczycy z Batalionu Imama Alego(Kataib Imam Ali) i Kataib Hezbollah(iracki odpowiednik libańskiego Hezbollahu) --> te oddziały będą prowadziły ofensywę w kierunku na przejście graniczne Al Tanf, które znajduje się na granicy z Irakiem. Oddziały te są bardzo dobrze wyposażone, a w ich szeregach znajdują się prawdopodobnie doradcy z Iranu. Jednak wartość bojową tych jednostek ciężko ocenić, bo np. w czasie walk w Aleppo Irakijczycy ugrzęźli na kilka tygodni w dzielnicy Sheikh Saeed. Jednak z całą pewnością jest to bardziej bitna jednostka niż SAA(regularna syryjska armia). Irakijczykom do osiągnięcia przejścia granicznego w Al Tanf pozostało ok. 60 km

  - milicje druzyjskie wspierane przez SAA, NDF i prawdopodobnie elementy Gwardii Republikańskiej --> to na nich spoczywa ciężar walk w Suwajdzie na południu Syrii. Ich celem jest ofensywa na północ, w kierunku Al Qaryatayn i wzięcie pozostających w Suwajdzie rebeliantów z NSA w okrążenie.

  Uff, Panowie nieco się zmęczyłem i wyszła z tego niezła ściana tekstu. W tym miejscu zakończę dzisiejszą odprawę. Następnym razem omówimy operację Lavender - plan odblokowania Deir Ezzor. Operacja Lavender nie rozpocznie się dopóki wskazane powyżej cele poszczególnych jednostek nie zostaną osiągnięte, a przynajmniej dopóki Palmira nie zostanie zabezpieczona, także nie ma pośpiechu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Niestety nie mam czasu, żeby zrobić własną mapkę, ale lokacje, o których jest mowa w tekście powinniście znaleźć bez problemu na mapie. Zresztą jeden mireck powiedział kiedyś, że zna geografię Syrii lepiej niż Polski, także nie powinno być problemów. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #syria #syriafaq #lagunacontent
  pokaż całość

  źródło: i.ytimg.com

 •  

  Informacje, że w wyniku ofensywy SAA w okolicy Karatajn, ISIS zaczęło wycofywać się z zaznaczonego na mapce obszaru. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem komunikat, ale rządowi mieli zająć 1000 km^2.

  https://twitter.com/C_Military1/status/866988014127468544

  #syria #bitwaopalmire

  źródło: pbs.twimg.com

 •  

  Tiger forces captured tell hassan train station
  http://wikimapia.org/#lang=pl&lat=36.015019&lon=37.838802&z=14&m=b

  pokaż spoiler https://twitter.com/watanisy/status/865992207030996992.


  #syria

 •  

  Fighting has resumed between Faylaq al-Rahman, Hay'at Tahrir al-Sham and Jaish al-Islam in Hawsh al-Ashari this morning( ͡° ͜ʖ ͡°)
  https://twitter.com/AllyOfTruth/status/865497203640385536
  #syria

  GFY

  źródło: gfycat.com

 •  

  Kurwa taki jestem głodny, że nie wytrzymam drogi do sklepu bez zjedzenia sprzedawcy.

  Jedyne, co mogę zrobić, to naćpać się do nieprzytomności jakimiś klonami z nadzieją, że ktoś przyjedzie z zakupami. Albo chociaż z własnym ciałem, które można zjeść.

  #syria #wojna #isis #niewiemjaktootagowac

 •  

  Desert Hawks arriving to East Homs to start new attack on IS. "After training for desert warfare". Nie byli aktywny chyba z prawie rok wiec wytronowani powinni byc wysmienicie.
  #syria

  źródło: pbs.twimg.com

 •  

  W najbliższych dniach/godzinach nowy film z Zachodniego Mosulu od ISIS

  #irak #bitwaomosul

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika prezesBBC

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.