•  

  Według zbrodniarza wojennego Striełkowa. Wojsko ukraińskie zwija obronę w Lisiczańsku, aby uniknąć powstania kotła. Jeśli to się potwierdzi, a ukraińskie wojsko wycofa się w ciągu kilku dni, to mogłoby świadczyć o tym, że operacja wycofania z Siewierodoniecka i Lisiczańska była zaplanowana wg. decyzji samego dowództwa (w sensie odwót zorganizowany, a nie adhoc). Dochodzą do mnie też słuchy od żołnierzy szeregowych, którzy opuścili Siewierodonieck, że ukraińska armia miała zamiar wycofać się z Siewierodoniecka znacznie wcześniej. Zniszczenie przez Rosjan ostatniego mostu zmusiło ich do trzymania pozycji do czasu przerzucenia ludzi na pontonach. Bez tego wycofaliby siły w 3 dni zamiast tygodnia, gdzie w połowie operacji o wszystkim zaczęli paplać dziennikarze z lokalną administracją, co zwiększyło liczbę zabitych ukraińskich żołnierzy.

  Ps. Wg. relacji droga Bahmut-Łysyczańsk jest pełna trupów. Rosjanie kilkukrotnie przecinali trasę i cofali się po odpowiedzi ukraińskiej artylerii.

  Wczoraj w nocy nieprzyjaciel, osłaniany przez słabe straże tylne, szybko wycofał się z Łysyczańska i okolic. W niektórych rejonach odwrót przeciwnika był tak szybki, że siły rosyjskie nie były w stanie prowadzić za nim ścisłego pościgu ze względu na niemal całkowity brak pojazdów kołowych i gąsienicowych.
  Obecnie zacięte walki toczą się tylko w "zwężeniu" worka, gdzie nieprzyjaciel utrzymuje pozycje, aby umożliwić ucieczkę jak największej liczbie swoich oddziałów. Prawie połowa miasta została już opuszczona przez nieprzyjaciela i trwa już "zaczystka*". Nieprzyjaciel opuścił również swoje pozycje na Siewierskim Doncu na północ od Lisiczańska, a nasze jednostki już przekroczyły tam rzekę.
  Bitwa o Łysyczańsk prawdopodobnie zakończy się w ciągu obecnej (lub nieco dłuższej) doby, a cała operacja zakończy się w tym tygodniu.
  Operacja zakończy się, gdy nasze siły ścigające wycofujące się jednostki ZSU (Zbrojne Siły Ukrainy) zostaną wciągnięte w nowo zorganizowaną linię obronną pod Siewierskiem.


  Ogólnie rzecz biorąc, przeciwnik już poniósł i nieuchronnie poniesie duże straty podczas odwrotu (przede wszystkim w sprzęcie). Jednak większość doświadczonych bojowników zostanie zachowana. W tym przypadku po stronieZSU widać prymat korzyści wojskowych nad korzyściami politycznymi i propagandowymi. Po stronie Sił Zbrojnych Rosji jest to zwycięstwo taktyczne. - Nie udało się stworzyć "kotła" z całkowitym zniszczeniem zgrupowania nieprzyjaciela w Swierdońcu-Łysyczańsku, mimo wszelkich wysiłków i bardzo dotkliwych strat (łączne straty w ciągu półtora miesiąca). Z plusów, Łysyczańsk nie zostanie zniszczony doszczętnie podczas długotrwałych walk ulicznych.

  Ogólnie rzecz biorąc nasi "Łysyczańsk domęczyli".

  *rosyjski slang wojskowy oznaczający przeszukanie okolicy i ewentualne zabicie stawiających opór
  ==============================
  Zbiórka na wyposażenie dla żołnierzy idących na front
  Zbiórka na karetkę dla szpitala
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar
  pokaż całość

 •  

  W najbliższym czasie rosyjski system bankowy może czekać katastrofa w związku z opuszczeniem rosyjskiego rynku przez firmę Thales e-Security, zajmującą się zapewnieniem bezpieczeństwa systemów bankowych.

  Ilya Ponomarev, były członek rosyjskiej Dumy, uzyskał wewnętrzne instrukcje z moskiewskiego Alfa Banku.

  Ponomarev opublikował na swojej stronie na Facebooku wewnętrzny dokument Alfa Banku, w którym pisze, co czeka rosyjskie banki po opuszczeniu Rosji przez Thales e-Security.

  "Krótko mówiąc: będzie katastrofa" - skomentował dokument znany rosyjski bloger Rustem Adagamow. Z powodu sankcji przechowywanie pieniędzy w Alfa Banku stanie się tak niepewne, jak to tylko możliwe.

  Lista zagrożeń jest imponująca: niezabezpieczony dostęp do bankowości internetowej, brak kodów PIN do kart, niedostępność płatności zbliżeniowych. Ponomarev zauważa, że Thales e-security (międzynarodowa grupa przemysłowa) dostarcza rozwiązania zabezpieczające dla 80% rosyjskiego systemu bankowego, w tym dla Sberbanku Rosji i Alfa Banku, które z kolei zostały objęte nowym pakietem sankcji.

  Podstawowe produkty firmy Thales zabezpieczają połączenia transakcji bankowych. Bez nich przelewy międzybankowe nie będą działać. Tylko w trybie ręcznym.

  Rozwiązania e-bezpieczeństwa firmy Thales są używane przez wszystkie największe banki w Rosji: Alfa, VTB, Sberbank. Firma Thales została zmuszona do ogłoszenia, że sprzedaje swoją działalność i całkowicie opuszcza rynek rosyjski.

  Ponieważ firma Thales była odpowiedzialna m.in. za ochronę indywidualnych kart kredytowych, Alfa Bank rozważa wprowadzenie czasowych ograniczeń w korzystaniu z płatności zbliżeniowych i internetowych.

  Na podstawie poniższego dokumentu Alfa jest przygotowana na poważne problemy, aż do zamiany płatności na gotówkę włącznie. Osoby fizyczne będą mogły korzystać z kart płatniczych jedynie w oddziałach swoich banków w celu wypłaty gotówki.

  "Myślę, że inne banki powinny mieć podobną sytuację, wtedy łączna liczba użytkowników kart, którzy mogliby stracić ochronę swoich środków bezgotówkowych, przekroczy 100 milionów.

  Jest to kolejny poziom problemów po braku możliwości korzystania z kart do płatności za granicą" - zauważa.

  Przypominamy, że wcześniej UE odłączyła od systemu SWIFT jednocześnie trzy rosyjskie banki: Sberbank, Moskiewski Bank Kredytowy i Rosselkhozbank.

  https://www.kavkazcenter.com/russ/content/2022/06/26/120806/rossijskie-banki-gotovyatsya-k-kollapsu-v-set-popal-vnutrennij-dokument-alfa-banka-eto-katastrofa.shtml

  Pozdrawiam pewnego wykopka, który jęczy ciągle, o moje pisanie o złych wiadomości o rosyjskiej gospodarce, ale nie Ukraińskiej. Otóż czysto informacyjnie:
  Ukraina jako kraj na terenie, którego toczy się wojna, jest gospodarczym trupem. Wszyscy Ukraińcy są tego świadomi. Walczą o przetrwanie tak jak II RP i URL przed najazdem Bolszewików. To oczywiste. Bardziej mnie interesuje, czy "imperium rosyjskie" przetrwa atak na mały biedny kraj i nie kryję się z tym, że im gorzej się dzieje w Rosji, tym bardziej mnie to cieszy. Potencjalny kolaps rosyjskiej gospodarki lub jej długotrwała stagnacja osłabiają potencjał militarny Federacji Rosyjskie, co jest dobre również dla Polski. Dziękuję za uwagę

  ==============================
  Zbiórka na wyposażenie dla żołnierzy idących na front
  Zbiórka na karetkę dla szpitala
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar #finanse pokaż całość

  źródło: kaohooninternational.com

 •  

  W piątek (dzisiaj) doszło do poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu rosyjskich agregatorów usług taksówkowych, które dotknęły połowę kraju i dotknęły użytkowników od Moskwy po Ural.

  Aplikacje Yandex Go, Uber, Taxi[cenzurę na linki z domeny .ru wymyślił jakiś dzban].ru, Veset, Citimobile i Maxim nie były w stanie przyjmować zleceń zarówno na smartfonach z systemem Android, jak i iOS.

  Problem w stolicy pojawił się około godziny 11:00 czasu moskiewskiego i trwał przez kilka godzin. Podczas próby zamówienia samochodu użytkownicy otrzymywali komunikaty "Nie udało się wykonać operacji", "Wystąpił błąd połączenia, ale wyszukiwanie taksówek jest kontynuowane" lub "Nieznany błąd".

  Jak podaje Kommiersant, w Woroneżu zaobserwowano awarie Yandex Go, Ubera i Citimobile. W Sankt Petersburgu, Dagestanie, obwodzie rostowskim i Baszkortostanie nie działały Yandex Go i Uber.

  W Stavropolu Yandex Go działał z przerwami. W Jekaterynburgu rozbił się Yandex Go, Uber, Citimobile i Maxim.

  Uralskie wydanie portalu 66[cenzurę na linki z domeny .ru wymyślił jakiś dzban].ru poinformowało, że doszło do awarii aplikacji Yandex.Taxi, Maxim, Citymobile i Uber. "Wygląda to jak niekończące się poszukiwanie" - powiedział jeden z czytelników publikacji: aplikacja informuje o znalezieniu samochodów i pokazuje je na mapie, ale nie jest składane żadne zamówienie.

  W Permie, Yandex. Yandex Taxi, Uber i Citimobile, a w Czicie - Maxim, Omega, Mini i Poholyadokh. Aplikacja Yandex.Taxi (0+) umożliwiała zalogowanie się i utworzenie zamówienia, ale nie pokazywała samochodów znajdujących się w pobliżu ani nie przydzielała kierowcy. Serwis taksówkarski "Taxa" stworzył zamówienie, ale potem automatycznie je anulował, pisze chita[cenzurę na linki z domeny .ru wymyślił jakiś dzban].ru.

  Użytkownicy serwisu Yandex Go doświadczają trudności z dostępem do zamawiania taksówek. Eksperci pracują nad usunięciem tych trudności - poinformowała agencję RBC służba prasowa Yandex.Taxi.

  Informacje o awariach zostały również potwierdzone przez usługę zamawiania taksówek Maxim. Przedstawiciel firmy Pavel Stennikov wyjaśnił w rozmowie z RBC, że aplikacja przestała działać w wyniku napływu klientów od konkurencji. Według Kommiersanta, około godziny 14.00 czasu moskiewskiego aplikacje zaczęły działać. Awaria, która dotknęła duże miasta, ale także Daleki Wschód i Krym, nastąpiła dzień po tym, jak dwie duże amerykańskie firmy z branży hi-tech ogłosiły wycofanie się z Rosji.

  Firma Cisco, największy na świecie producent sprzętu telekomunikacyjnego, oświadczyła, że wycofuje się z rynku rosyjskiego i białoruskiego oraz zwróci pieniądze za oprogramowanie zakupione w systemie przedpłaconym. Kilka godzin później Microsoft zapowiedział, że będzie likwidował swoją działalność w Rosji tak długo, aż nic z niej nie zostanie.

  W zeszłym tygodniu Microsoft zamknął możliwość pobierania systemów Windows 10 i Windows 11 dla użytkowników z Rosji.

  https://www.moscowtimes.eu/2022/06/24/servisi-taksi-ruhnuli-ot-moskvi-do-urala-posle-zayavlenii-cisco-i-microsoft-ob-uhode-iz-rossii-a21637
  https://www.moscowtimes.eu/2022/06/24/es-peresmotrit-direktivi-ogranichivayuschie-tranzit-v-kaliningrad-a21627

  Wszystkie rosyjskie agencje rządowe otrzymały nakaz przejścia z Windows na Linuksa

  Rosyjskie agencje rządowe i przedsiębiorstwa państwowe otrzymały polecenie pilnego zaprzestania używania systemu operacyjnego Windows w związku z decyzją jego producenta, amerykańskiego koncernu Microsoft, o zakończeniu działalności w Rosji.

  Agencje rządowe pilnie zastępują swój zwykły system operacyjny systemem Astra Linux, który jest rozwijany na dystrybucji Debian od 2008 r. przez firmę Rusbitech.

  Setki kontraktów na zakup i instalację systemu Linux o wartości kilku miliardów rubli są umieszczane na stronie internetowej zamówień publicznych przez klientów, począwszy od "Gazpromu", "Rosatomu" i władz regionalnych, a skończywszy na poliklinikach, strukturach Skarbu Federalnego, Rosaviation i innych.

  Jeden z dyrektorów państwowych powiedział dziennikowi The Moscow Times, że agencje państwowe pilnie przechodzą na system Linux Astra, wie o przejściu na niego struktur władzy i Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych. "Za dziesięć lat nikt nie będzie nawet pamiętał o systemie Windows w Rosji" - powiedział rozmówca w rozmowie z TMT.

  Gazprom Transgaz Jekaterynburg planuje przejść na system Linux do końca roku. Według strony internetowej poświęconej zamówieniom publicznym, firma kupuje 600 licencji na system Astra Linux Special Edition za 5,094 mln rubli.

  Regionalna Dyrekcja ds. Bezpieczeństwa Radioelektronicznego Obiektów Infrastruktury Celnej Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych RF kupuje 18 licencji za 605 tys. rubli. Szpital Miejski nr 2 wyda 152,8 tys. rubli na licencje systemu Linux.

  Specjalna jednostka lotnicza "Rosja" Dyrekcji do Spraw Prezydenckich, która odpowiada za transport lotniczy prezydenta Władimira Putina i innych najwyższych urzędników, zamierza przejść na system Linux - donosi serwis CNews.

  Organizacja przeznaczyła 117 tys. rubli na opłacenie usług osobistego szkolenia dla administratora systemu z zakresu "podstaw Linuksa". Przetarg został ogłoszony w dniu 17 czerwca 2022 r. w formie aukcji elektronicznej. Oferty od oferentów będą przyjmowane do 30 czerwca.

  Źródło MT wyjaśnia, że proces przechodzenia z Windows na Linuksa jest związany z wycofaniem przez Microsoft wsparcia dla swoich produktów w Rosji

  W ubiegłym tygodniu rosyjscy użytkownicy stracili możliwość pobierania systemów Windows 10 i 11. W czwartek prezes Microsoftu Brad Smith powiedział, że firma będzie nadal ograniczać działalność w Rosji, "aż w końcu nie zostanie nic lub niewiele".

  4 marca Microsoft ogłosił, że z powodu wojny na Ukrainie wstrzyma sprzedaż i świadczenie usług w Rosji. Firma obiecała wywiązać się z dotychczasowych zobowiązań wobec klientów w Rosji, a trzy miesiące później ogłosiła, że ograniczy swoją działalność, co dotknie 400 rosyjskich pracowników. Wszystkim im obiecano wsparcie.

  Wyciągam szklaną kulę i widzę, że zesrają się, a nie przejdą na Linuxa. Zakłady z oprogramowaniem specjalistycznym nie mogą przejść na inny system z dnia na dzień, bo często nie ma alternatyw. W drugą stronę z Linuxa na Windows byłoby podobnie. Za pół roku pojawi się news, że w Rosji na skalę masową stosuje się piracką wersję Windowsa. Możliwe, że nawet i teraz wiele komputerów siedzi na piratach, ale "akcja migracji na linux" to fajna opcja na rozkradanie budżetu

  ==============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar #linux #microsoft #cisco
  Postaw mi kawę lub Zostań patronem
  pokaż całość

  źródło: moscowtimes.eu

 •  

  Wycofanie z Siewierodoniecka jednak nie było tak udane. Ługańska administracja rzuciła informację o wycofaniu w trakcie jego trwania. Rosjanie, wiedząc o trwającym wycofaniu, wznowili natarcie i straty były większe, niż mogłyby być. Temat poszerzał jeszcze i Jurij Butusow. Dziennikarz, który już wcześniej dostał zakaz wjazdu do strefy frontowej, bo ma długi język. Nieoficjalnie już krążą plotki, że może zostać aresztowany do końca trwania wojny, ale to luźna plotka.

  pokaż spoiler Chociaż jeśli to prawda, to byłoby nawet dla niego lepiej.


  Sztab Generalny Armii Ukraińskiej zakazuje publicznego informowania o zajęciu lub opuszczeniu przez ZSU tego czy innego miejsca przed oficjalną informacją, gdyż może to zaszkodzić naszej armii.

  ==============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar
  Postaw mi kawę lub Zostań patronem
  pokaż całość

 •  

  Czy są znane jakieś szacunki na temat tego ile amunicji do artylerii posiada Rosja? Słyszałem, że oni też równolegle do amerykanów krążą po krajach postsowieckich z walizką gotówki w sprawie kupna amunicji, ale nic więcej nie znalazłem

  @wolskiowojnie @Zuben @JanLaguna

  #aryoconcent #ukraina #rosja #wojna pokaż całość

  •  

   @Aryo: To ile mają w magazynach to jedno - pewnie mają tego megatony po sojuzie. To ile z tego nadal nadaje się do wykorzystania to drugie. Poza tym problemem mogą być konkretne typy/kalibry.

  •  

   T62 będą używane jako stacjonarne punkty ogniowe na drugorzędnych kierunkach, a teraz widzę je na głównym kierunku ataku, gdzie w teorii potrzebują czegoś lepszego.

   @Aryo: T62 wsadzili pewnie do gorszych jednostek aby zabrać nowsze wozy do lepszych. Ale jak te lepsze jednostki się wykrwawiły i musza je oszczędzać, to rzucają te gorsze jako mięso armatnie.
   Wg mnie straty w czołgach są dużo bardziej dotkliwe niż się przyjmuje, gdyż Rosjanie mają problem z wyremontowaniem tych uszkodzonych. Po prostu brakuje im komponentów z importu, przede wszystkim elektroniki. A to oznacza, że nie ma jak remontować systemów celowania czy obserwacji... Warto pamiętać, że elektronika potrafi paść nawet jeżeli nie było przebicia pancerza.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (17)

 •  

  O cholera. Przepraszam, ale jak zacząłem przeglądać wiadomości finansowe z Rosji, to by był niezły spam, więc wrzucam zbiorczy wpis:

  IKEA podjęła decyzję o całkowitym wycofaniu się z Rosji
  Firma zwolni pracowników i sprzeda wszystkie swoje produkty oraz fabryki w Rosji.


  https://www.moscowtimes.eu/2022/06/15/ikea-prinyala-reshenie-polnostyu-uiti-iz-rossii-a21290

  Duma zezwala Putinowi na nieograniczoną wyprzedaż państwowych zapasów kamieni szlachetnych i metali

  https://www.moscowtimes.eu/2022/06/15/duma-razreshila-putinu-bez-ogranichenii-rasprodavat-goszapasi-dragotsennih-kamnei-i-metallov-a21307

  Rubel nadszarpnął budżet: dochody rosyjskiego rządu z ropy i gazu załamały się w maju
  O 54% w stosunku do kwietnia i o 28% w stosunku do marca.


  W ciągu miesiąca skarb państwa otrzymał 871 mld RUB z tytułu dochodów z ropy i gazu - o połowę mniej niż w kwietniu i o 28% mniej niż w marcu.

  W przeliczeniu na dolary, do budżetu wpływało 160-170 mln USD tygodniowo z tytułu ceł eksportowych, czyli o jedną czwartą mniej niż w kwietniu. Jednak gwałtowne umocnienie rubla zniweczyło sukcesy firm naftowych w znalezieniu nabywców na surowce, które są odrzucane przez klientów europejskich.

  W maju kurs dolara spadł do 55,8 rubli, najniższego poziomu od początku 2018 r. Kurs euro spadł do 57,1, najniższego poziomu od maja 2015 r. I chociaż Bank Centralny czterokrotnie obniżał główną stopę procentową, konsekwentnie znosił wszystkie obowiązkowe normy sprzedaży waluty i zezwolił osobom fizycznym na wypłatę za granicę do 150 tys. dolarów, nie udało mu się osłabić rubla. W środę o godzinie 18:31 czasu moskiewskiego na giełdzie w Moskwie dolar kosztował 57,02 rubla, a euro - 59,5675 rubla

  Osłabienie dolara o każde 5 rubli zmniejsza roczne dochody skarbu państwa o 800 mld rubli - obliczyli analitycy Raiffeisenbanku. Ostrzegają, że realizacja budżetu na rok 2022 bez deficytu jest praktycznie niemożliwa: "Dochody będą pod presją sankcji eksportowych i trudności w gospodarce krajowej.

  Trudności te już odbijają się na dochodach z sektorów nietowarowych: w maju w porównaniu z kwietniem wzrosły one o 7,5% do 1,14 bln rubli, ale w ujęciu rocznym spadły o 6,8%.

  "Dochody pozamateriałowe nadal utrzymują się na planowanym poziomie. Są to jednak dane nominalne" - powiedziała Sofia Donets, ekonomistka Renaissance Capital. W ujęciu realnym, przy uwzględnieniu 17-procentowej stopy inflacji, dochody spadają, co odzwierciedla pogorszenie się sytuacji gospodarczej.

  Łączne wpływy do budżetu w maju - 2,009 bln rubli - były najniższe od 11 miesięcy. Mimo to rząd zakończył miesiąc z nadwyżką w wysokości 331 mld rubli.

  Jedynym wytłumaczeniem jest gwałtowne zmniejszenie wydatków, które w porównaniu z kwietniem spadły o 26% - szacuje Raiffeisenbank. Nie jest jednak jasne, co dokładnie rząd "obciął": Ministerstwo Finansów utajniło strukturę wydatków, twierdząc, że pomoże to uniknąć sankcji.

  https://www.moscowtimes.eu/2022/06/15/rubl-porval-byudzhet-neftegazovie-dohodi-pravitelstva-rossii-ruhnuli-v-mae-a21316

  Putin potwierdził, upadek przemysłu samochodowego
  Z 20 zakładów w Rosji 18 zostało zamkniętych. Produkcja spadła o 83%, a sprzedaż osiągnęła najniższy poziom od 16 lat.


  (...)

  "W porównaniu z rokiem ubiegłym, krajowa produkcja samochodów była trzykrotnie niższa w marcu tego roku i pięciokrotnie niższa w kwietniu" - powiedział Putin na spotkaniu w Sankt Petersburgu, na które zaproszono członków rządu i szefów czterech największych firm samochodowych w kraju - AvtoVAZ, Kamaz, GAZ i Sollers Auto.

  (...)

  W związku z tym, kontynuował Putin, konieczne jest "zapewnienie suwerenności technologicznej" i "nasycenie" rynku krajowego, na którym wzrosły ceny i "powstał deficyt". W maju, według danych Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Europejskich, salony samochodowe sprzedały tylko 24 268 samochodów. W ujęciu rocznym rynek samochodowy załamał się o 83,5% i cofnął się o 16 lat.

  (...)

  Próby wznowienia produkcji w Avtovaz poprzez produkcję modelu Lada Granta bez poduszek powietrznych jak dotąd spełzły na niczym: w ciągu trzech tygodni zakład trzykrotnie uruchamiał linię montażową, po czym musiał ją ponownie zamknąć. Największa w kraju fabryka samochodów zagranicznych, Avtotor w Kaliningradzie, w ramach wsparcia wysłała swoich pracowników na zbiór ziemniaków i truskawek oraz zaoferowała ogródki warzywne.

  (...)

  Nie wiadomo jednak, jak zrealizować dyrektywę prezydenta o stworzeniu de facto nowego przemysłu od podstaw technologicznych. Rosyjskiemu przemysłowi samochodowemu, który jest niemal całkowicie uzależniony od importu, grozi prymitywizm, uważa Georgij Ostapkowicz, dyrektor Centrum Badań Koniunkturalnych Wyższej Szkoły Ekonomicznej: "Nasz przemysł samochodowy opierał się na zagranicznych podzespołach. Praktycznie nie było ani jednej fabryki, która nie pracowałaby na platformach zagranicznych. Tylko montaż został wykonany w Rosji.

  Teraz, skarży się Ostapkovich, "będziemy o dekadę opóźnieni w stosunku do reszty świata".

  https://www.moscowtimes.eu/2022/06/17/putin-konstatiroval-krah-avtoproma-a21364

  Najwięksi detaliści wezwali do wprowadzenia kart spożywczych w Rosji

  Spadek dochodów konsumentów w tym roku będzie największy od 1998 r., a załamanie sprzedaży w sklepach będzie drugim co do wielkości w historii kraju.

  Rosyjscy detaliści stoją w obliczu spadku efektywnego popytu i uważają, że aby go wesprzeć, konieczne są działania rządowe, w tym bezpośrednia pomoc żywnościowa dla ludności. Igor Karavaev, przewodniczący Prezydium Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Handlu Detalicznego, powiedział o tym w wywiadzie dla agencji Interfax.

  Przewiduje on, że tegoroczny spadek sprzedaży w sklepach wyniesie 8-9 procent i będzie drugim co do wielkości we współczesnej historii kraju: obywatele musieli zaciskać pasa tylko raz - w 2015 r., po aneksji Krymu, pierwszej fali sankcji i największej dewaluacji rubla od lat 90.

  Inflacja cen (rosnące ceny przy jednoczesnym umacnaniu się rubla. Cóż za ciekawe zjawisko prawda? przyp. @Aryo) w Rosji w marcu pobiła rekord od 1999 r., a w ujęciu rocznym była najwyższa od 2002 r. I chociaż rząd zapowiedział działania na rzecz rodzin z dziećmi i emerytów, to - zdaniem Karavaeva - to nie wystarczy. "Ponadto uważamy za celowe rozwijanie ukierunkowanej pomocy żywnościowej dla osób najbardziej potrzebujących" - powiedział szef stowarzyszenia, do którego należą m.in. największe sieci spożywcze: X5, Magnit, Lenta i Auchan.

  Rząd od 2016 roku pracuje nad programem kartek żywnościowych dla najuboższych obywateli, raz po raz nie znajdując na niego pieniędzy w budżecie, mimo lobbingu ze strony sieci handlowych i dużych producentów rolnych. Ostatni raz Izba Handlowo-Przemysłowa (CCI) zaproponowała ostateczne uruchomienie ukierunkowanej pomocy żywnościowej w maju 2021 roku. Chodziło o zasiłki celowe na zakup żywności dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Jednak karty dla ubogich, których w kraju jest ponad 20 milionów, znów nie pasowały do logiki "przełomu" i podnoszenia się z kolan, którą głosi oficjalna propaganda.

  https://www.moscowtimes.eu/2022/06/17/krupneishie-roznichnie-seti-prizvali-vvesti-produktovie-kartochki-a21396

  Rząd może podnieść podatki z powodu dziury budżetowej wynoszącej 6 bilionów rubli

  W najbliższych latach nie będzie niezmiennych stawek podatkowych - ostrzega Ministerstwo Finansów.

  Aleksiej Kudrin, szef Izby Obrachunkowej, ostrzegł, że może dojść do podwyżki podatków. Wyraził zaniepokojenie taką perspektywą, mówiąc, że niepewność co do stawek podatkowych "pogarsza warunki dla biznesu".

  Podatki będą niezbędne dla rosyjskiego budżetu, który już teraz traci wpływy z ropy i gazu, dochody z importu i popada w deficyt.

  Początkowo, budżet opracowany z "plusem" 1,327 bln rubli, na koniec roku będzie deficytowy: dochody państwa będą o 1,665 bln rubli mniejsze niż wydatki, powiedziało agencji Interfax źródło zaznajomione z prognozami Ministerstwa Finansów.

  W 2023 r. deficyt budżetowy ma wynieść 1,591 bln rubli, w 2024 r. - 1,413 bln, w 2025 r. - 1,358 bln. Łączna "dziura" w skarbie państwa w ciągu 4 lat przekroczy zatem 6 bln rubli.

  Prawie cała kwota będzie związana z kosztami przezwyciężenia zachodnich sankcji: na ten cel zostanie przeznaczonych 5 bln rubli. Ponadto, zdaniem Siluanowa, gwałtownie wzrosną koszty obsługi rosyjskiego długu publicznego: obecnie wynoszą one 400 mld rubli rocznie, a w 2025 r. przekroczą 2 bln.

  https://www.moscowtimes.eu/2022/06/20/pravitelstvo-mozhet-povisit-nalogi-iz-za-diri-v-byudzhete-na-6-trillionov-rublei-a21461

  Wisienka na torcie

  Niemcy zareagowały na cięcia w dostawach gazu zamrażając aktywa oligarchów
  (...)

  Władze niemieckie, które przez długi czas stosowały wobec Rosji postawę wyczekującą i miały nadzieję na zawarcie umowy gazowej nawet w obliczu wojny, dołączyły do wysiłków zmierzających do zamrożenia rosyjskich aktywów w związku z decyzją Gazpromu o odcięciu gazociągu Nord Stream 1.

  Łączna kwota aktywów rosyjskich oligarchów, urzędników i osób wspierających inwazję na Ukrainę, zamrożonych w UE, osiągnęła 12,6 mld euro - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wiegand.

  Od kwietnia podwoiła się ilość zajętego mienia prywatnego, w tym nieruchomości, jachtów, helikopterów i dzieł sztuki. Był to wynik działań Niemiec, gdzie w ostatnich tygodniach odkryto wiele nieruchomości należących do rosyjskich oligarchów - powiedział Wiegand.

  W poniedziałek prokuratura w Monachium i Federalny Urząd Policji Kryminalnej poinformowały o konfiskacie trzech mieszkań należących do deputowanego do rosyjskiej Dumy Państwowej i jego żony.

  Parlamentarzysta i jego żona, których nazwiska nie są ujawniane przez władze niemieckie, uzyskali 10 000 euro dochodu z wynajmu mieszkań po nałożeniu sankcji. Mienie zostało zatem zajęte, a nie zamrożone.

  W kwietniu UE poinformowała o zamrożeniu 6,7 mld euro rosyjskich aktywów, a 35 mld euro, jeśli weźmie się pod uwagę rezerwy Banku Centralnego. Niemcy nie znalazły się też na liście krajów przodujących pod względem zidentyfikowanych aktywów: Francja - 23,5 mld euro, Belgia - 10 mld euro, Włochy - 1,1 mld euro, Irlandia - 839,4 mln euro.

  Stanowisko Berlina zaczęło się jednak zmieniać, gdy stało się jasne, że porozumienie z prezydentem Władimirem Putinem nie powiedzie się i że nawet zgoda na płacenie w rublach nie zagwarantuje dostaw z Gazpromu.

  https://www.moscowtimes.eu/2022/06/20/gosduma-peredumala-sazhat-v-tyurmu-za-ispolnenie-sanktsii-protiv-rossii-a21480

  Banki państwowe wstrzymały przelewy walutowe w Rosji

  Odłączenie systemu SWIFT i blokada zachodnich sankcji sparaliżowały transakcje walutowe w głównych rosyjskich bankach państwowych.

  Sber i VTB zablokowały możliwość wypłacania walut obcych na konta w innych bankach rosyjskich, podała agencja Frank RG, powołując się na przedstawicieli centrów telefonicznych tych instytucji kredytowych.

  VTB, który od początku marca jest odłączony od SWIFT, przekazuje walutę tylko poprzez konwersję na ruble, jak poinformowało centrum telefoniczne, dodając, że nie ma możliwości wpłacenia waluty na konto w banku.

  Ograniczenia dotyczą wszystkich walut obcych i zostały wprowadzone "w związku z obecną sytuacją" - podał VTB. Pracownicy nie potrafili sprecyzować, jak długo potrwa przerwa w pracy.

  Sberbank ma również problemy z przelewami walutowymi od klientów do innych banków rosyjskich, powiedział kasjer instytucji kredytowej. Według niego wszystko zależy od konkretnego przypadku. "Zaleca się przeliczenie waluty na ruble, a następnie przelanie jej do innego rosyjskiego banku" - powiedział pracownik Sberbanku.

  Walutę można przelać tylko w placówce bankowej, tam też można określić, do jakich banków można dokonać przelewu - powiedział inny kasjer Sberbanku. Na stronie internetowej banku można znaleźć informację, że ze względu na restrykcje związane z sankcjami "przelewy walutowe do niektórych banków rosyjskich mogą być niedostępne". To samo ostrzeżenie dotyczy rozliczeń w walucie obcej wobec Sber.

  Pracownik banku potwierdził agencji RIA Novosti, że Sber wstrzymał przelewy walutowe na terenie Rosji, ponieważ "nie może zagwarantować, że przelew zostanie zrealizowany". "Tylko wtedy, gdy pieniądze są przeliczane na ruble, a następnie przekazywane w rublach" - wyjaśnił rzecznik banku.

  VTB wyjaśnił, że ograniczenia zostały wprowadzone ze względu na sankcje, a bank przygotowuje obecnie alternatywne kanały dla przelewów walutowych.

  Według danych Banku Centralnego, przed wojną Rosjanie trzymali na kontach i depozytach walutowych 90 mld dolarów, z czego 18 mld wycofano pod koniec lutego i na początku marca, zanim Bank Centralny wprowadził twarde ograniczenie wypłat gotówki w dolarach i euro (nie więcej niż 10 tys. dolarów i tylko na kontach otwartych do 9 marca).

  https://www.moscowtimes.eu/2022/06/21/krupneishie-gosbanki-ostanovili-valyutnie-perevodi-po-rossii-a21504

  ==============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #finanse #rosjawstajezkolan
  Postaw mi kawę lub Zostań patronem
  pokaż całość

  źródło: pabieda.jpg

 •  

  Wojna gospodarcza wśród "sojuszników" rosyjskiego miru, to by była całkiem fajna sprawa

  19 czerwca, 16:03

  Rosja wstrzymuje wysyłkę kazachskiej ropy z portu w Noworosyjsku po wypowiedziach Tokajewa - media

  https://tinyurl.com/2p977799

  19 czerwca 19:56

  Kazachstan blokuje tranzyt rosyjskiego węgla, a Rosja wstrzymuje wysyłkę kazachskiej ropy

  https://tinyurl.com/2pxvpb3y

  ==============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar
  Postaw mi kawę lub Zostań patronem
  pokaż całość

  źródło: cdn5.vedomosti.ru

 •  

  całość i źródło:
  https://www.nytimes.com/2022/06/19/world/europe/germany-coal-power-plants.html

  Zachód wciąż stara się nie eskalować z powodu swojej zależności energetycznej. Nietrudno będzie się domyślić, że pozycja Rosji ulega pogorszeniu z miesiąca na miesiąc. Wojnę trzeba zakończyć, zanim zachód wyda kolejne setki miliardów euro na uporanie się z kryzysem energetycznym albo zmusić Ukrainę do poddania się, ale na to też się nie zapowiada.

  Chciałbym też prosić o to, aby na wykopie nie pluto na Niemców za powracanie do korzystania z węgla. Jestem wręcz przekonany, że najbliższe wykopalisko na ten temat będzie zawierać komentarze w stylu "hurr durr niemce mogą palić wunglem i całe UE zmuszali do przestawienia się na eko". To sytuacja awaryjna i rząd RFN mądrze robi, a temat EKO schodzi na drugi plan. Mamy kryzys

  BERLIN - Niemcy ponownie uruchomią elektrownie węglowe, aby oszczędzać gaz ziemny, ogłosił w niedzielę minister gospodarki, w obliczu obaw o grożący niedobór dostaw po tym, jak Rosja zmniejszyła w tym tygodniu dostawy gazu do Europy.

  (...)

  Niemcy od wielu dekad w dużym stopniu polegają na imporcie energii z Rosji. W zeszłym roku import z Rosji stanowił 55% dostaw gazu ziemnego. Jednak po inwazji Moskwy na Ukrainę 24 lutego Berlin zaczął kupować gaz z Norwegii, Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zmniejszając zakupy z Rosji o około 20 procent.

  Rząd podkreśla jednak, że rosyjski gaz będzie potrzebny, aby do listopada zbiorniki magazynowe były wypełnione w co najmniej 90 procentach - zgodnie z ustawą uchwaloną na początku tego roku, mającą zapewnić wystarczające dostawy gazu ziemnego, który jest wykorzystywany głównie do ogrzewania i produkcji. Jedna trzecia domów w Niemczech jest ogrzewana gazem ziemnym, podczas gdy jest on wykorzystywany tylko do około 15 procent produkcji energii elektrycznej.

  Oczekuje się, że w przyszłym miesiącu zostanie uchwalona ustawa zezwalająca na powrót do wykorzystywania węgla w produkcji energii elektrycznej. Do końca lata powinien powstać model, który pozwoli firmom na sprzedaż gazu na aukcjach, jako część wysiłków mających na celu zachęcenie niemieckiego sektora przemysłowego do zmniejszenia zależności od tego paliwa.

  W ubiegłym tygodniu silne niemieckie lobby przemysłowe, Federacja Przemysłu Niemieckiego, stwierdziła, że firmy już przestawiają się na węgiel w ramach wysiłków zmierzających do udostępnienia większej ilości gazu ziemnego do magazynowania. Wiele z nich poszukuje również alternatywnych, bardziej zrównoważonych źródeł energii, podkreślając jednocześnie, że takie zmiany wymagają czasu.

  Rząd niemiecki wezwał niedawno obywateli do ograniczenia zużycia energii w związku z trudną sytuacją w zaopatrzeniu w nią.

  "Strategia Putina polega na tym, by uczynić nas niepewnymi, podnieść ceny i podzielić nas" - powiedział Habeck. "Nie pozwolimy na to. Będziemy się bronić w sposób zdecydowany, precyzyjny i przemyślany".

  https://www.nytimes.com/2022/06/19/world/europe/germany-coal-power-plants.html

  ==============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar
  pokaż całość

  •  

   To sytuacja awaryjna i rząd RFN mądrze robi

   @Aryo: No nie. Mądrze by robił jak odkręcił zamykanie elektrowni atomowych. "Tymczasowe" przestawianie się na węgiel, to chęć podtrzymania polityki, że energia atomowa jest be i EU powinno z niej zrezygnować. Co wprost pokazuje, że Niemcy nadal nie zrezygnowały z wymuszenia przestawienia EU na rozprowadzany przez nich gaz. Co najwyżej odsunęło się to w czasie o te kilka lat. pokaż całość

  • więcej komentarzy (9)

 •  

  @whiskas @rajwyk

  Hej. Trochę o tym pisaliśmy. Pogrzebałem trochę oraz natrafiłem na trwający wątek. Wspaniała analiza ostatnich bombardowań Doniecka. Gorąco polecam, a sam udostępniam jedynie podsumowanie, gdyż w wątku jest masa zdjęć i nagrań i warto to zobaczyć w oryginale

  https://threadreaderapp.com/thread/1538527197740269568.html

  Kto ostrzelał Donieck około zachodu słońca 04 czerwca? Kto jest za to odpowiedzialny?

  Jeśli miałaby to zrobić Rosja, oznaczałoby to, że musiała umieścić swoje GRAD-y na aktywnej (!) linii frontu, co jest mało prawdopodobne. Na podstawie tych wszystkich informacji możemy więc założyć, że był to ukraiński atak z użyciem pocisków GRAD BM-21 z rejonu na zachód od Awdijiwki. Ale czy możemy znaleźć inne informacje potwierdzające taką możliwość?
  31 MAJA "The Sun" zamieścił na YouTube film zatytułowany "Ukraińscy żołnierze wystrzeliwują serię rakiet na rosyjskie cele w Doniecku".


  Na tym filmie widać tylko jednego BM-21, który wystrzeliwuje kilka rakiet na cele w Doniecku.

  Tak więc byli oni w tym rejonie, a w ostatnich tygodniach Ukraina codziennie ostrzeliwała głównie cele wojskowe.

  "17 1426 JUN - GEO - PIC - Uderzenie w bazę wojskową w Kijowskiej dzielnicy Doniecka".
  Ukraina nigdy oficjalnie nie zaprzeczyła, że to nie oni.


  Codziennie ostrzeliwują cele wojskowe w Doniecku, a jeśli używa się do tego niekierowanych rakiet, to czasami coś się nie udaje.

  Użycie GRAD-a przeciwko obszarom zamieszkałym jest z natury rzeczy błędem. Rosja ostrzeliwuje dziesiątki miast za pomocą rakiet niekierowanych, popełnia wiele zbrodni wojennych i codziennie łamie Konwencję Genewską.

  Wnioski:
  W tym przypadku zakładamy, że ten ostrzał został najprawdopodobniej przeprowadzony przez wojsko ukraińskie.
  Coś na temat masowego ostrzału zaludnionych obszarów
  Protokół dodatkowy do Konwencji genewskich z 12 sierpnia 1949 r. dotyczący ochrony ofiar międzynarodowych konfliktów zbrojnych (Protokół I), 8 czerwca 1977 r.


  ==============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar
  Postaw mi kawę lub Zostań patronem
  pokaż całość

  źródło: pbs.twimg.com

 •  

  Striełkov ma coraz gorszy humor. Z bezsilności coraz więcej pisze o ukraińskich nazistach

  1. [Wycięty. Gadanina o nazistach]

  2. Wszystko wskazuje na to, że ofensywa mająca na celu okrążenie zgrupowania ukraińskiego w Lisiczańsku ostatecznie "utknęła w martwym punkcie". Od kilku dni nie ma żadnych postępów i wygląda na to, że w najbliższym czasie ich nie będzie. Po niepowodzeniu w okrążeniu i pokonaniu całego donieckiego zgrupowania Zbrojnych Sił Ukrainy (ZSU) nastąpiło niepowodzenie w pokonaniu i okrążeniu jego części. "Łeb roztłukli" bez sensownego (poza ogromnymi ofiarami po obu stronach) rezultatu. Jako ilustrację historyczną polecam lekturę o generale Erich von Falkenhayn i jego "strategii mielenia siły roboczej przeciwnika". A także o bitwie pod Verdun, w której wspomniany generał bezskutecznie położył ogromne masy swojej piechoty. Jeśli rosyjscy generałowie jeszcze o niej nie słyszeli — polecam jej lekturę, bo na naukę nigdy nie jest za późno.

  3. Ponad 400 pocisków dużego kalibru trafiło dziś w Donieck. Ostrzał jest metodyczny, a jego celem są głównie obiekty wojskowe i przemysłowe (fabryka Topaz itp.), ale także infrastruktura mieszkalna i transportowa. Oczywiście wiele z nich uderza również w sektor mieszkaniowy.
  W nadchodzących tygodniach ostrzał będzie prawdopodobnie kontynuowany z różnym natężeniem. Wróg osiąga wiele celów naraz:
  - Niszczy to, czego prawie nigdy nie dostanie (a nawet jeśli zwróci, to i tak nie będzie tego potrzebować - w "globalnym projekcie" stanie się dostawcą rzepaku, słonecznika, pszenicy, czarnoziemu, tanich żołnierzy najemnych i tanich prostytutek - nie ma mowy o przemyśle);
  - Podważa lojalność ludności wobec Kremla, wywołuje niechęć i nowy napływ uchodźców, na których władze rosyjskie będą musiały przeznaczyć środki;
  - podkopuje morale donieckiego "motłochu", którzy pełnią służbę bojową pod Chersoniem, Charkowem i Zaporożem;
  - wyraźnie pokazuje bezradność rosyjskiego dowództwa wojskowego;
  - po prostu "przyjemne z pożytecznym" dla pół-zombie w szeregach ZSU, szczerze cieszących się z zabijania Rosjan i wyobrażających sobie, że śmierć mieszkańców Doniecka i innych miast Donbasu to "sprawiedliwa zemsta"... (Ludność nazistowskich Niemiec w swoim czasie również cieszyła się z udanego uderzenia V po Londynie).
  Ogólnie rzecz biorąc, dla Kijowa i jego mocodawców ostrzeliwanie odbywa się pod hasłem "bardzo opłacalne pod każdym względem, bezwzględu na koszta".


  ==============================
  #rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar #onucowewpisy
  Postaw mi kawę lub Zostań patronem
  pokaż całość

  źródło: wykop.pl

 •  

  Przed chwilą Polko mówił, że przewaga artyleryjska po stronie Rosji jest ponad 10krotna, tak- ponad 10krotna. Bardzo potrzebują artylerii MLRS i Himars. A z drugiej strony jeszcze sholz i macron przyjechali podkopywać męstwo i odwagę Ukraińców. I co oni mają zrobić. Cała nadzieja w UK i USA. Mamy nauczkę na przykładzie Ukrainy ile warte jest przywództwo niemiaszków i żabojadów w UE
  #ukraina #wojna #rosja pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika rajwyk

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.