•  

  Dobry wieczór, proszę o radę, jakie dokumenty powinien przekazać hydraulik po wykonaniu instalacji gazowej? Oświadczenie kierownika i wykonawcy?
  Też, jak oceniacie tych hydraulików?

  Mam taki problem - ojciec postanowił w kilkunastoletnim domu opalanym kotłem na paliwa stałe, z układem otwartym, zamontować dodatkowo piec gazowy do ogrzewania domu i wody.
  Projekt wykonany, wbrew radzie projektanta, z rurą położoną w ziemi kilkanaście metrów obok domu, by dotrzeć do kotłowni. Projektant radził by iść po ścianie, aby nie potrzebować koparki, lub przebić się tak blisko jak to możliwe i prowadzić rurę wewnątrz domu.
  Zgodnie z radą projektanta jest w projekcie piec jednofunkcyjny. Wbrew jego radzie spaliny mają uchodzić nie kominem właściwym a specjalnym gazowym kominem ze ściany.
  Po otrzymaniu zgody z urzędu, w trakcie szukania wykonawcy ojciec zmienia koncepcje na: przebicie się i prowadzenie wewnątrz, piec dwufunkcyjny, spaliny kominem właściwym.
  Jeden wyceniający, potencjalny wykonawca mówi że trzeba zmienić projekt by to robić. Projektant mówi żeby robić jak chcemy a on później narysuje jak ma być.
  Inny potencjalny wykonawca mówi że u siebie w domu można robić jak się chce, tylko geodeta musi to z zewnątrz właściwie umieścić na mapie.
  Ten gość mówi że chce 150 za metr za wszystko (robocizna + materiał), będzie za 2 tygodnie i zrobi bez pomocnika w 1 dzień, tylko żeby mu ktoś z nas pomógł trochę. Mówi że piec jednofunkcyjny nie może być do układu otwartego, zatem musimy kupić dwufunkcyjny (przez niego ojciec zmienił zdanie z piecem).
  13 dni później dzwonię by dopytać o której godzinie będzie następnego dnia i pytam o opinię o pewnym piecu którego ofertę znalazłem. Mówi że nie będzie i oddzwoni za chwilę. Dzwoni następnego dnia i mówi że przybędą po południu 3 dni później, on i jego pomocnik (którego miało nie być) i przywiozą wszystko, w tym jakiś piec. Mówię żeby żadnego pieca na razie nie kupował i pytam o mój, odpowiada że porozmawiamy na miejscu.
  Tym razem przybyli jak zapowiedział i ochoczo wzięli się do roboty. Nie przedstawili żadnej umowy. Gdy zapytałem o to kto ma się pod tym podpisać i czy działania niezgodne z projektem im nie przeszkadzają odparli że projekt się przerysuje i będzie dobrze. Oni się wykonywaniem instalacji zajmują stale i wszystko będzie do gazowni dobrze. Nie przekonali mnie całkowicie. Tego dnia jedynie przebili się do domu i doprowadzili do wewnątrz rurę od skrzynki.
  Następnego dnia zadzwoniłem do gazowni by dopytać o wymagane dokumenty do "Zgłoszenie gotowości instalacji gazowej do napełnienia paliwem gazowym" z https://www.psgaz.pl/przydatne-dokumenty-i-cenniki.
  Tak jak wcześniej sądziłem, powiedziano że potrzebuję od hydraulików: oświadczenia kierownika budowy i oświadczenia wykonawcy, a ponadto protokół z próby szczelności jeśli także oni je wykonają, choć lepiej by był to ktoś inny.
  Gdy przyjechali znowu zapytałem starego, który był pierwszy, czy on się pod tym podpisuje i daje owe oświadczenie. Odparł że nie ma żadnego oświadczenia kierownika budowy bo tu nie ma budowy, dają tylko protokół szczelności, a jego pomocnik się podpisuje bo on ma wszystkie wymagane uprawnienia. Piec który znalazłem jest zły bo ma ciśnienie minimalne rozruchowe w barach 1, a ma być do układu otwartego 1,2 (Kocioł kondensacyjny GC2200W 20/25 C23 JUNKERS - Kotły C.O. gazowe - w atrakcyjnej cenie w sklepach Leroy Merlin.). Zatem nie każdy piec dwufunkcyjny będzie działał i dla większości układ trzeba przerobić tak jak dla jednofunkcyjnych. Ten pierwszy gość który dostał zlecenie jest stary. Jego pomocnik w średnim wieku.
  Gdy pomocnik dojechał pytam go o oświadczenie kierownika i wykonawcy i reakcja była ciekawa. Była nerwowa. Byli jakby obrażeni pytaniem. Zwłaszcza stary. Mówią że przykładowy protokół który pokazuję jest nieprawidłowy. Właściwego nie mają przy sobie. Dadzą wymagany dokument i wszystko będzie dobrze z gazownią. Pokazałem http://www.avriomedia.pl/photos/ckeditor/Protok%C3%B3%C5%82-z-odbioru-instalacji-gazowej-i-przeprowadzonej-pr%C3%B3by-szczelno%C5%9Bci.pdf. Kilka godzin wcześniej w gazowni powiedzieli że to przykładowe oświadczenie kierownika i wykonawcy jest dobre. Coraz mniej ufając hydraulikom postanowiłem dowiedzieć się jakie uprawnienia są wymagane. W gazowni nie wiedzieli więc skierowali mnie do SEP-u, a stamtąd do PZIiTS. Tam szanowny Pan inżynier wyjaśnił że potrzebuję takich oświadczeń, że kierownik i wykonawca to może być jedna osoba, i powiedział jakie uprawnienia mają mieć hydraulicy. Ważne że wszyscy w gazowni, SEP-ie i PZIiTS natychmiast zrozumieli o co mi chodzi, zaś ci dwaj hydraulicy patrzyli na mnie jak im tłumaczyłem i pytałem o dokumenty, jak na idiotę.
  Wywiercili dwie dziury, zespawali kilka rur i zorientowali się że stary źle wyliczył bo brakuje im 3 metrów rury. Mają wrócić za tydzień i dokończyć. Na razie koniec historii. Proszę o komentarze.

  #hydraulika #budownictwo #budujzwykopem #ogrzewanie #prawobudowlane
  pokaż całość

  •  

   @breathnoir: Nie zna się. Teraz po kolejnych telefonach i czytaniu prawa jestem pewny tego co przypuszczałem, mianowicie musi być oświadczenie kierownika zawsze, a ci co robią nie wiedzą, bo prawdopodobnie zazwyczaj są tylko wykonawcami pod czyimś dowództwem. Potrafią spawać i wiercić w ścianie, ale nie znają prawa. Przyszło im do głowy, że to spawanie i wiercenie wystarczy by robić na własnej działalności. Cóż, zapłacą za jakiegoś kierownika, który się pod nimi podpisze i dostaną wypłatę dopiero jak gazownia zaakceptuje zgłoszenie. Czeski film. pokaż całość

  •  

   @rr777: pytanie czy ktos się pod tym w ogóle podpisze

  • więcej komentarzy (4)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika rr777

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (1)