•  

   poziomy abstrakcji się zmieniają

   @Porana123: no to jedno podejście, dopóki nie trzeba czegoś wydebugować. Natomiast to że ktoś inny za ciebie napisał pętlę nie znaczy że jej nie używasz :)

   No i nie zgadzam się z dalszą częścią zdania:

   na samym dole i tak jest tylko read i write

   No nie, IO to tylko połowa historii, jest też kod wykonywany przez procesor którego architektura się mniej więcej nie zmieniła od dekad i jego fundamenty są niezależne od języka którego używasz. Są 2 sposoby na zapętlenie wykonania kodu - albo robisz skok do tyłu (pętla) albo robisz wywołanie funkcji (skok gdzieś + tworzenie ramki stosu a potem powrót do miejsca z którego skakałeś które zapamiętałeś na tymże stosie)

   Więc bez względu na język którego używasz - jeżeli powtarzasz te same operacje to albo używasz pętli (skok w tył) albo rekurencji. Jako że większość programistów jednak nie używa rekurencji (bo tworzenie ramki stosu jest znacznie mniej wydajne niż prosty skok) to odpowiedź na pytanie "kto używa pętli w 2018?" to "prawie wszyscy"

   Wywołuje sobie sum i nie interesuje mnie czy to używa pętli, rekurencji, czy może pan Sławek siedzi i liczy pisemnie wynik.

   @Porana123: no tak, nie interesuje cię dopóki coś nie wybuchnie i nagle się okaże że twoje "foreach" przepełniło stos bo jakiś geniusz zaimplementował to rekurencją bez tail call optimization. Albo Pan Sławek poszedł na chorobowe i okazuje się że wyniku nie ma. Albo nie wiesz że kolekcja po której iterujesz nie pozwala na modyfikacje samej siebie i wyrzuca ci ConcurrentModificationException jak próbujesz coś do niej dodać. I wiele innych rzeczy które sprawia że jednak programista powinien się interesować tym co używa :)
   pokaż całość

  •  

   Ja używam X, X używa Y, nie znaczy to, że ja używam Y

   @Porana123: no to tu się nie zgadzamy co do semantyki słowa "używam". Ale OK, jeżeli założymy że powyższe zdanie jest prawdziwe to faktycznie używanie pętli w 2018 jest dość staroświeckie, chyba że jesteś autorem biblioteki która musi być wydajna.

   Nie modyfikuje kolekcji, nie modyfikuje niczego o ile to tylko technicznie możliwe - to podstawowa zasada.

   i bardzo dobrze. No ale niestety obawiam się że jesteśmy (jeszcze) w mniejszości ...
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (33)

 •  

  Mirki i Mirabelki !!!
  Macie jakieś fajne miejsca do mieszkania w Holandii ? Gdzie jest mało naszych rodaków a gdzie dużo? Zastanawia mnie jak ludzie z różnych rejonów oceniają różne miejsca Holandii. Gdzie Wam się podoba a gdzie niebardzo i dlaczego.

  #holandia #emigracja #pytanie #pytaniedoeksperta

 •  

  Za kilka miesięcy stukną mi cztery dyszki. Widzę to tak samo. A najbardziej śmieszy mnie Andruszkiewicz....

  #dobrazmiana #pis #bekazprawakow #bekazpodludzi

  https://twitter.com/ojcieckramer/status/1072954495183843328?s=19

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: 1544683356630.jpg

  •  

   nie zmienia faktu że jedna strona zyskuje więcej

   @evilbadday: no to chyba używamy innego słownika bo w moim 'układ w którym każdy zyskuje ale jeden zyskuje więcej niż inni' to nie 'dojenie'

   Nawiasem mówiąc nadal czekam na linki do źródeł na których opierasz swoje tezy - ile zyskało USA, ile Meksyk, ile Kanada? Najlepiej wyrażając w % pkb danego kraju z chwili podpisania paktu.

   +: Guzkow
  •  

   @evilbadday: czytałem już kiedyś ten artykuł.

   Jego ogólnym wydźwiękiem jest: NAFTA zawiodła pokładane w niej nadzieje. Przyniosła trochę strat wszystkim członkom, ale też przyniosła trochę dobrego. W sprawie Meksyku wystarczy przejść 2 akapity dalej od tego od CERP:

   Mexico's experience with NAFTA was not all bad, however. The country became a car manufacturing hub, ...

   Mexican manufacturers maintain a $58.8 billion trade surplus in goods with the U.S.; prior to NAFTA, there was a deficit.

   Finally, the increase in Mexican imports from the U.S. has driven consumer goods prices down, contributing to broader prosperity:

   Castañeda wrote in 2013 (...) "more NAFTA, not less."

   Więc powiedzieć że NAFTA powstała żeby "doić" Meksyk przez USA to absurd, są plusy, są minusy. Meksyk sam chciał umowy i sam się nią trochę sparzył. Cała ta umowa nie jest czarno-biała a gdyby była tak jednoznacznie niekorzystna to Meksyk nie spieszyłby się tak bardzo żeby podpisać USMCA wbijając nóż w plecy Trudeau... A Trudeau nie leciałby zaraz z podkulonym ogonem dołączać do paktu.

   A co do doganiania Portugalii

   CEPR argues that Mexico could have achieved per-capita output on par with Portugal's if its 1960-1980 growth rate had held

   Pogrubienie moje. To dość odważna teza że ich wzrost z lat 1960-1980 by się utrzymał na lata kolejne. A jak na dzień dzisiejszy ilość krajów z Ameryki Łacińskiej która dogoniła Portugalię (przynajmniej pod względem GDP PPP Per Capita) wynosi:
   https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita

   0.

   więc nie rozumiem czemu mielibyśmy zakładać że ta odważna teza jest prawdziwa.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (68)

 •  

  Mirki z #kanada potrzebuję przelać ~3500 USD z kanadyjskiego konta na EUR na holenderskim koncie.

  Na razie widzę taką opcję:

  1. Zrobić przelew SWIFT do transferwise (koszt za przelew wychodzący $30 USD od mojego banku) i przelać do Europy. Wg Transferwise żeby otrzymać 3000 EUR będę musiał przelać 3428.79 USD + $30 za SWIFT więc realnie wyjdzie mi kurs 3458.79/3000 = 1.15293

  Obecny kurs wg ECB to 1.1371 a więc cała operacja będzie mnie kosztować jakieś 1.39% kapitału. Nieźle, ale może ktoś z mireczków wie jak to ogarnąć jeszcze taniej? :)

  Głównie mnie interesuje czy jest jakiś odpowiednik transferwise który pozwoliłby przelać USD w Kanadzie inaczej niż SWIFTem...
  pokaż całość

  +: Psdziad
 •  

  Masakra jak 60 Minutes wyedytowało wypowiedzi Elona w wywiadzie o m.in. #tesla ... A potem się dziennikarzyny dziwią że #elonmusk nimi publicznie gardzi i wzywa do regulacji.

  https://electrek.co/2018/12/11/elon-musk-misleading-edit-tesla-interview-60-minutes/

  Tłumaczenie moje, więc pewnie marne, ale próbuję oddać sens, jak komuś się nie podoba oryginał w linku na górze.

  Oryginalna wypowiedź:
  Gdy Musk został zapytany czy "osobiście" wybrał nową Chairwoman:

  “Tak…osobiście wybrałem? Wskazałem tą przewodniczącą, a reszta Rady gorąco wsparła kandydaturę.”
  Wypowiedź w wywiadzie:

  "Tak"
  Pozostawiam to bez komentarza bo to po prostu świństwo.

  Gdy zapytano go czy nowa Chairwomen będzie miała nad nim kontrolę:
  Wywiad:

  "Nie jest to prawdopodobne w tym sensie że jestem największym udziałowcem w firmie. Mogę wezwać do głosowania i zrobić co chcę"
  Oryginalna wypowiedź:

  "Nie jest to prawdopodobne ponieważ jestem największym udziałowcem w firmie i bardzo duży procent akcjonariatu popiera mnie i firmę. Więc w praktyce muszę tylko wezwać do głosowania i zrobić co chcę jeżeli tylko zdobędę poparcie co najmniej 1/3 akcjonariuszy, co jest prawdopodobne. Ostatecznie to akcjonariusze kontrolują firmę."
  pokaż całość

 •  

  POLSKA WSTAJE Z KOLAN, DOŁĄCZYŁA DO KRAJÓW ROZWINIĘTYCH!
  - 11.12.2018 --------
  dolar - 3,7763
  euro - 4,2982
  drogo. przy kupnie trzeba doliczyć +0.08 zł
  vat 23%
  PB95 5.14 - 5.24
  PB98 5. 29- 5.37
  DISEL - 5.30 .5.45
  mieszkania drogie i bez dopłat XD

  a tyle krzyku było że drogo przed wyborami.
  Teraz jest to samo i cisza.
  płace +8% w ostatnich 4 latach

  #finanse
  pokaż całość

  źródło: kursy.jpg

  •  

   @1234AQ: o co chodzi? Że jak drogo i waluta slaba to nie można być krajem rozwiniętym?

   Nawiasem mówiąc z trzech krajów rozwiniętych jakie znam - Polska, Kanada i Holandia, Polska jest zdecydowanie najtańsza w szczególności pod względem ceny domów które są prawie darmowe w porównaniu z tymi dwoma... Paliwo przynajmniej w Holandii droższe a w Kanadzie niby tanie ale odległości większe no i nie ma żadnej alternatywy pokaż całość

  •  

   @caribbean: no nie zrobię ci teraz analizy porównawczej rynków nieruchomości, bardzo różni się mix budynków. np. w Kanadzie miasta są rozlazłe i wielu ludzi mieszka w suburbiach gdzie jest masa domów obok siebie. Każdy chce mieszkać w domu więc ich ceny rosną. No i wystarczy pogooglać. No ale z miejsc które znam:

   - GTA (Greater Toronto Area, czyli powiedzmy odpowiednik całego województwa Mazowieckiego), średnia cena domu wolnostojącego w Toronto to $1.35M, w GTA to $900k. Dolarów kanadyjskich oczywiście. Jak przestaniemy się ograniczać do domów wolnostojących to spada do $780k w GTA. Super tanio. A i dodam że to już po stabilizacji cen związanych z nowymi podatkami dla nierezydentów.

   Detached homes sold in Toronto were the most expensive, with an average price of $1.35 million. The average detached home price in the rest of the GTA was $907,347.
   https://www.cbc.ca/news/business/home-sales-prices-toronto-1.4773129

   Więc 1.1M zł za dom wolnostojący w Wa-wie to nadal w porównaniu z Toronto śmiesznie tanio :) W Kanadzie mało kto zarabia $15k netto, w Wa-wie wielu ludzi ma 15k zł netto więc takie 1.1M zł jest dużo mniejszą kwotą niż $1.35M w Toronto nawet jak uwzględnisz zarobki. Dom w Warszawie jeszcze dasz radę kupić, w Toronto chyba musisz odziedziczyć.

   - Ottawa (niby stolica ale to jak mała wioska, powiedziałbym że odpowiednik Krakowa/Wrocławia/Poznania), średnia cena domu 449k (https://ottawacitizen.com/news/local-news/ottawas-house-prices-jump-as-supply-remains-tight) . Wiem co powiesz, ale to miasto a domy w miastach drogie. No ale to Kanada tu w miastach jest mało bloków są głównie domy. Więc tak jak w Wa-wie większość ludzi mieszka w blokach, w Ottawie normą jest dom wolnostojący.
   Ceny oczywiście w dolarach kanadyjskich więc proszę nie wspominać nic o płacach.

   - Holandia - mieszkałem tylko w Amsterdamie i tam raczej nie ma czego takiego jak "dom z działką", właścicielem działek jest miasto i działki się od miasta wynajmuje zazwyczaj na 50 lat. No ale "dom bez działki", mediana cen domów w metropolii Amsterdam ostatnio dotknęła 460k (ale to zawiera chyba wszystkie możliwe nieruchomości, nie tylko domy wolnostojące). https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-07-12/dutch-housing-prices-extend-gains-as-demand-outpaces-supply

   In the Amsterdam area, the median house price jumped 19.1 percent to 462,000 euros from a year ago.

   No ale hurr durr w Polsce drogo. Powiem tak, kogo stać niech kupuje, jeżeli trendy się nie odwrócą i Polska będzie powoli ale stabilnie gonić Pierwszy Świat,, na starość będziecie milionerami. Na Zachodzie pociąg o nazwie "fajna nieruchomość w mieście" raczej już odjechał, dostępne są tylko dla ludzi z dobrym spadkiem, bogatymi rodzicami albo pary wysokiej klasy specjalistów.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (5)

 •  

  Od dziś zleceniom, gdzie trzeba skracać wyrazy według jakiegoś durnego widzimisię programistów mówię stanowcze NIE.
  #tlumaczenia #tlumaczenie

 •  

  Najbardziej obrzydliwą rzeczą w całej #tesla jest to, że cała ta firma istnieje tylko dlatego iż wspierają ją rządy z dotacji. Serio dlaczego zwykli ludzie tacy jak ja muszą oddawać swoje pieniądze w podatkach na dotowanie całej tej elektromobilności która jak widać generuje jedynie straty. Serio nie mam nic do aut elektrycznych ale mam do sposobu ich wdrażania, czemu całe społeczeństwo ma kłaść kasę żeby parę bogatych Snowflakes mogło wozić dupy, mówiąc wszystkim na około jak to ratują świata i dlaczego reszta tak nie robią. Dlaczego tworzy się specjalne ulgi dla tych aut ? Skoro elektryki są lepsze od aut spalinowych to czemu nie zostawić rynku w spokoju i pozwolić ludziom zdecydować co wolą ( ͡° ͜ʖ ͡°). A jak już coś dotujemy z podatków obywateli to pozwólmy wybrać bo ja ze swoich chciał bym dotować produkcji ramowych kombiaków i muscle carów z 7l V8 (ʘ‿ʘ) #motoryzacja #samochody #ekonomia #samochodyelektryczne #zalesie #podatki #swiat pokaż całość

  •  

   Obecne zanieczyszczenie środowiska w niewielkim stopniu pochodzi z silników spalinowych

   @Leszcz_pancerny_w_rzucik_malowany: zgoda, średnie. Ale w miastach nie oddycham powietrzem średnim tylko tym którym przed chwilą chuchnął we mnie samochód stojący obok na światłach.

   Zresztą mieszkam w prowincji w której prawie cała elektryczność pochodzi z hydroelektrowni, atomu i wiatru więc akurat spaliny to źródło zanieczyszczeń numer 1. Wiadomo, w Polsce te procesy będą trwały dłużej bo tu pewnie za 50 lat górnicy będą palić opony pod sejmem w obronie węgla. Ale nie będę oceniał trendów światowych przez pryzmat małego kraju trzymanego za mordę przez uprzywilejowaną za komuny kastę ... pokaż całość

  •  

   nie wiem jak auta elektryczne są bardziej ekologiczne od zwykłych

   @camaro98: toteż mówię że nie chodzi o ekologię tylko cenę. Wiadomo, możesz uważać że to nieprawda ale na 99% TCO elektryków za 20 lat będzie tańsze niż spalinówek i to o dwucyfrowy procent. Zwłaszcza w krajach w których rząd - słusznie - opodatkuje spaliny. No ale nie ma co się przerzucać, ty wiesz swoje, ja przewiduje swoje. Zawołaj mnie za 20 lat, sprawdzimy ;) pokaż całość

  • więcej komentarzy (52)

 •  

  Dlatego uważam że Polacy to biedaki ze względu na mentalność, słabe wykształcenie i brak podstaw ekonomii.

  Mireczek w wieku 30 lat kupił sobie mieszkanie z kredytem raptem 30 koła, odkładał ciężko pracując i odmawiając sobie przez 10 lat, po czym dzbany plusują wpis typa który woli żyć luźno a potem wpierdolić się w kredyt na 30 lat, mieć nie swoje tylko banku bo "młodość".

  Zrozumcie że mireczek "stracił" 10 lat, wy stracicie 3x tyle srając pod siebie, liżąc dupę w korpo lub u janusza żeby tylko was nie zwolnili bo kredyt, dziecko i z dwóch pensji braknie a na końcu i tak jebniecie na zawał lub udar bo l4 przy kredycie nie wchodzi w grę a kredyt będą spłacać dzieci xD

  #komentarzdowpisu #bekazpodludzi
  pokaż całość

  •  

   dalej wygląda jak pisane przez osobę chorą

   @Godziu73: polemika na najwyższym wypokowym poziomie, od razu startujesz od ad-personam, nieźle :)

   To inaczej: wziąłeś 300k. Bankrutujesz. Ile pieniędzy syndyk przeleje do banku? 300k czy 500k? Oczywiście: 300k.

   To dlaczego mówić że "masz do spłacenia 500k" skoro możesz uwolnić się od długów w każdej chwili jednym przelewem na 300k (plus max 3% "kary", w praktyce tylko w pierwszych latach)

   Powiem tak: jeżeli masz na koncie 300k zł i chcesz kupić mieszkanie to zrobisz znacznie lepszy interes jak pójdziesz do banku, weźmiesz kredyt hipoteczny na 30 lat a swój kapitał wpakujesz w SPY i będziesz redukował inwestycję powoli spłacając hipotekę. Średnia roczna stopa wzrostu na SPY od 1950 to 9.5%. Koszt kredytu hipotecznego w Polsce nawet się do tego nie zbliża.

   Nie branie kredytu hipotecznego to finansowa głupota, to jedyna okazja w życiu kiedy szary żuczek może pozyskać dużo niemal darmowego (w porównaniu z innymi kredytami) kapitału.
   pokaż całość

  •  

   uważasz że tak bedzie zawsze i to idealna inwestycja, wręcz pozbawiona ryzyka?

   @murinius: oczywiście że nie. Nie ma czegoś takiego jak inwestycja bez ryzyka, jak nie chcesz ryzyka zostaw 300k na koncie i w ogóle nie kupuj mieszkania. W końcu kupno mieszkania to też inwestycja.

   I zaryzykuję stwierdzenie że kupno mieszkania w Łodzi jest bardziej ryzykowną inwestycją niż kupno SPY. Możesz się oczywiście nie zgadzać, ale ja bym wolał SPY, historycznie większe wzrosty i łatwiej tą inwestycję spieniężyć. Oczywiście zakładamy długi termin inwestycji, krótkoterminowo to można stracić nawet na złocie pokaż całość

  • więcej komentarzy (162)

 •  

  Ciąg dalszy mojej aplikacji Serverless: poprzedni wpis nie miał odzewu, ale w sumie nie wiem czy nie dlatego że namieszałem na początku trochę z tagami i usunąłem post i dodałem jeszcze raz. Może wykop nikogo nie zawołał bo myślał że spamuję... Mikroblog nie wygląda na zbyt dobrą platformę do prowadzenia, o ironio, mikrobloga...

  No ale tak czy siak słowo się rzekło więc jeszcze jeden post na temat projektu Serverless.

  Współczuję trochę juniorom w tej branży, żeby rozpocząć małą aplikację webową trzeba się strasznie narobić. Nawet nie chcę myśleć ile by to zajęło gdybym nie wiedział co robię. W ostatnich godzinach skupiłem się trochę na nauce rzeczy których do tej pory raczej nie znałem za dobrze - czyli sama Lambda, API Gateway i sam + szkielet aplikacji webowej od zera (zawodowo przychodziłem raczej na gotowe więc start od zera to zawsze nowość).

  Historię zmian ze szczegółami można zobaczyć na githubie : https://github.com/sakfa/aws-serverless-ledger/commits/master

  A bez szczegółów:
  - Jako że Serverless to oczywiście ściema, do aplikacji webowej musi być serwer musiałem ogarnąć jak odpalać to na lokalu. Na początku myślałem że wrzucę moje statyczne pliki (index.html, itp.) po prostu na dysk i będę je otwierał przez file:///... na szczęście okazało się że można łatwiej - sam local start-api serwuje nie tylko Lambdy z szablonu CloudFormation ale też wszystkie pliki znajdujące się w katalogu public. Więc dodałem index.html (starter template z bootstrapa) w commicie nr 3.

  - Następny krok: jako że nie wiedziałem co tak naprawdę moja Lambda dostaje na wejście od API Gateway w commicie 4 dodałem jedną prostą instrukcję - log(input). Do tego chciałem utrzymać test przy życiu więc dodałem TestContext. Nienawidzę mocków więc po prostu zrobiłem własną implementację interfejsu, logger zrzuca dane na konsolę.

  - Dzięki zalogowaniu obiektu Input dowiedziałem się jak API Gateway przekazuje Lambdzie parametry. Z tą wiedzą w commicie 5 zparametryzowałem "hello world" tak żeby wypisało "hello $name" w zależności od przekazanego parametru. Mała rzecz ale przekazywanie parametrów z frontendu do backendu jest dość istotne więc chcę to ogarnąć wcześnie. Kod działa, ale jest obrzydliwy więc przejdźmy do kolejnego punku:

  - Java ma swoje problemy, jednym z nich jest to że bardzo kiepsko obsługuje się w niej dynamiczne struktury (typu rekursywna mapa AKA np. json). Jako że chciało mi się rzygać jak pisałem ten kod dodałem bardzo fajną biblioteczkę (którą wygooglałem na poczekaniu, ale autorowi postawiłbym piwo) - Dynamics która pozwala łatwo pobierać klucze z takich map, obsługuje dobrze te które mogą nie istnieć i ma fajną metodę dget gdzie możemy używać znanej i lubianej notacji "klucz.podklucz.podpodklucz...". Nowy kod . Znacznie lepiej.

  - I jak już zacząłem usuwać śmieciowy kod z projektu, w commicie 7 dodałem Gson, biblioteka do parsowania/tworzenia JSONa prosto od Google. Może i Lambda będzie trochę tłustsza ale nie mogę patrzeć na tworzenie JSONa metodą konkatenacji stringów no i w przyszłości będę zwracał bardziej skomplikowane struktury, nie chcę tracić czasu na debugowanie źle postawionych cudzysłowów. Jako też że wcześniej dodałem już Guavę wywaliłem obrzydliwy kod z szablonu który odczytywał String z danego URL jednolinijkowcem. Java jest verbose, to słuszna krytyka języka, ale należy pamiętać że nawet najbardziej paskudny kod można zastąpić one-linerem jeżeli napiszemy prostą metodę -> a dla podstawowych rzeczy ktoś już na pewno kiedyś to zrobił i wystarczy wpisać w Google "guava/apache commons read string from URL". Ta zmiana to sztuka dla sztuki, i tak niedługo ten kod usunę. Ale nie mogłem na niego patrzeć, więc go wywaliłem.

  - kolejny commit to tylko moje notatki, będą przydatne jeżeli ktoś chciałby to powtórzyć bo notuję jak instalowałem niektóre narzędzia.

  Mam jeszcze 3 commity w obwodzie ale to opiszę w innym poście bo już i tak jest za długi. Teraz jak już w miarę ogarniam z czym się je lambdę na backendzie, w następnych commitach skupiam się na frontendzie, który dla mnie jest raczej nowością.

  #programowanie #sakfaserverless <- tag do subskrybowania/czarnolisto
  pokaż całość

  Pisać dalej?

  • 14 głosów (66.67%)
   Tak
  • 3 głosy (14.29%)
   Nie
  • 4 głosy (19.05%)
   Usuń konto
 •  

  #spacex ależ programiści którzy musieli pisać algorytmy i kod do takiej rakiety to muszą być kokosy xd to jak komp dał radę ogarnąć to wodowanie. Jestem w szoku

 •  

  Z serii rewolucja zjada własne dzieci:

  https://business.financialpost.com/news/fp-street/wall-street-rule-for-the-metoo-era-avoid-women-at-all-cost

  Co ciekawsze cytaty:

  No more dinners with female colleagues. Don’t sit next to them on flights. Book hotel rooms on different floors. Avoid one-on-one meetings. (...) In fact, as a wealth adviser put it, just hiring a woman these days is “an unknown risk.” What if she took something he said the wrong way? (...) In finance, the overarching impact can be, in essence, gender segregation.

  Nie wychodź na lunch z kobietami, nie siadaj obok nich w samolocie. Bookuj hotel na różnych piętrach. Unikaj spotkań one-on-one. A najlepiej w ogóle nie zatrudniaj kobiet bo to "nieznane ryzyko" a firmy, zwłaszcza finansowe, przecież nie lubię nieokreślonego ryzyka. Efekt? Powstaje totalna segregacja płci.

  “If men avoid working or traveling with women alone, or stop mentoring women for fear of being accused of sexual harassment,” he said, “those men are going to back out of a sexual harassment complaint and right into a sex discrimination complaint.”

  No i czywiście mężczyźni cokolwiek nie zrobią są w dupie. Albo ryzykujesz że jakaś baba zniszczy ci wartą setki milionów karierę albo ryzykujesz że oskarżą cię o dyskryminację.

  Given the male dominance in Wall Street’s top jobs, one of the most pressing consequences for women is the loss of male mentors who can help them climb the ladder.

  Oczywiście cała sytuacja to tragedia dla młodych kobiet - nie pójdą z kolegami z pracy na drinki po robocie bo nie zostaną zaproszone ale też nie znajdą żadnego mentora (w końcu to wiąże się z częstymi spotkania one-on-one za zamkniętymi drzwiami a to ryzyko). Jako że w finansach ludzie na wysokich stanowiskach to głównie mężczyźni a jak wiadomo połowa budowania kariery to networking to właśnie zbudowano młodym kobietom kolejny szklany sufit...

  #metoo #feminizm #neuropa #4konserwy
  pokaż całość

 •  

  Mirki piszę właśnie (na własny użytek) pierwszą aplikację WWW Serverless, ktoś z #programowanie jest może zainteresowany opisem rzeczy które robię? Bez zbędnych szczegółów (zakładam że czytelnik umie programować i rozwiązać problemy na swojej platformie przy użyciu google) ale też bez pomijania rzeczy które uważam za istotne (typu jak ustawiłem IDE do pracy tak żeby było wygodnie)

  Od razu mówię że jest spora szansa że zabraknie mi czasu/motywacji w połowie...

  O aplikacji (uwaga - to plan, zobaczymy co z tego wyjdzie)
  - AWS, www z S3/dysku, logika w Lambda przez API Gateway, lokalnie z SAM toolkit.
  - IDE: IntelliJ Ultimate z AWS Toolkit zapowiedzianym niedawno na re:Invent
  - Na backendzie Java (to nie jest najlepszy wybór dla Lambdy bo kompilacja, pakowanie i wdrażanie .jar jest upierdliwe ale nie cierpię języków luźno typowanych więc zostaje Java. Może w którymś momencie dodam tam Scalę, ale nie jestem przekonany do dodawania >20MB bibliotek tylko po to żeby zaoszczędzić na kilku liniach kodu. Zobaczę)
  - Na frontendzie - gówno się znam na frontendzie ale wygooglałem na szybko "stack" -> Bootstrap, jQuery i vue. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Vue używam pierwszy raz, jQuery już trochę znam ale z przed wielu lat więc kod frontendowy pewnie zostawi wiele do życzenia. Jak jest tu jakiś frontend engineer to zapraszam do wymądrzania się, może czegoś się nauczę. Jako że aplikacja na własny użytek frontend będę robił byle szybciej i taniej ale tak żeby było to do użycia, w końcu sam będę użytkownikiem.
  - Uwierzytelnienie - nie wiem jak się dodaje jakieś uwierzytelnienie w API Gateway... Ogólnie celem jest żeby osoba nieuwierzytelniona czymś porządnym nie mogła nabijać mi niepotrzebnych kosztów wywołując w kółko stronę główną, Lambda jest tania ale jakiś bot czy śmieszek robiący 1000 tps przez kilka godzin z rzędu mógłby nabić trochę niepotrzebnych $. Jak nie ogarnę niczego to zabezpieczę aplikację przez IP, jest tylko na mój użytek więc nie potrzebuję żeby była publiczna. Ale jeżeli uda się ogarnąć jak by to zrobić żeby każdy mógł zobaczyć jak wygląda bez większego ryzyka to spróbuję - zakładam że ludzie mogliby chcieć w ten sposób np. postawić bloga więc warto spędzić chwilę nad ogarnięciem jak skonfigurować jakiś górny limit kosztów.

  Co aplikacja będzie robić:
  - Zwykły log osobistych finansów -> pochodzę z Polski więc mam trochę PLN, mieszkam w Kanadzie, zarabiam część kasy w CAD a część w akcjach denominowanych w USD a w międzyczasie byłem w Holandii i mam trochę hajsu w EUR. Do tego handluję, niewiele, akcjami. Stało się dość męczące odpowiedzenie na proste pytanie "ile mam hajsu?" czy "ile wydałem w zeszłym miesiącu?" bo zwłaszcza na obecnych rynkach ciężko odfiltrować szum (zmiany kursu walut i cen akcji) od faktycznych zmian sald związanych z przychodami i wydatkami. Aplikacja będzie umożliwiać wpisanie transakcji (typu "zarobiłem $1000 CAD" albo "wymieniłem $500 CAD na $370 USD" czy "wymieniłem $350 USD na 1 akcję TSLA") a potem wyświetlenie stanu kont w wybranym przeze mnie dniu i walucie. To jest w każdym razie plan minimum.

  Kogo interesuje obserwować #sakfaserverless + dodaję ankietę bo nie będzie mi się chciało tego wszystkiego pisać jeżeli nikt ma tego potem nie czytać...

  Jak ktoś ma pytania/uwagi/linki do fajnych materiałów które pozwolą uniknąć błędów na początku to dzielcie się.

  pokaż spoiler PS. @wykop czy wy macie RIGCZ? Dopiero po kliknięciu "Wyślij" dowiaduję się że odpowiedź w ankiecie jest za długa? Litości, dodajcie chociaż maxlength do pól input i napiszcie _jaki_ jest limit w komunikacie błedu... To nie naprawa tagów tylko 10 sekund roboty. Zresztą czemu ten limit jest taki krótki?
  pokaż całość

  Jesteś zainteresowany?

  • 8 głosów (26.67%)
   Tak, jestem totalnie początkujący
  • 3 głosy (10.00%)
   Tak, jestem programistą ale nie robiłem Serverless
  • 1 głos (3.33%)
   Tak, już jestem ekspertem
  • 7 głosów (23.33%)
   Tak, po prostu tak
  • 1 głos (3.33%)
   Nie
  • 10 głosów (33.33%)
   Nie, usuń konto
  •  

   @FuKo76: czasy są takie że ciężko powiedzieć, programowanie to już dawno nie pytanie 'w czym pisać' a 'co piszę'

   Nauka programowania, nauka ogólnie, data science czy machine learning -> Python ma kupę sensu.
   Aplikacje webowe czy okienkowe - raczej nie
   Skrypty CLI, różnego rodzaju narzędzia dla innych programistów itp. -> python jest spoko, dość powiedzieć że wspomniane wyżej AWS CLI jest napisane w Pythonie.

   A prywatnie - znam Pythona nieźle, ale go nie lubię. Wydaje mi się że ciężko w tym pisać kod który przetrwa próbę czasu (piszę narzędzie teraz przez 2 miesiące a mój team będzie go nadal używał bez większych przygód za 5 lat jak mnie już w tym teamie nie będzie).
   pokaż całość

  •  

   czy możesz polecić książkę, tutorial etc to nauki programowania w sensie nie tylko code ale te wszystkie rzeczy potrzebne do stworzenia aplikacji etc.

   @FuKo76: niestety tu nie pomogę za bardzo - to jest zasadniczy problem dla juniorów który ciężko rozwiązać -> mianowicie potrzebujesz porad od kogoś z doświadczeniem, problem w tym że ja się uczyłem programować niemal 15 lat temu więc jak polecę ci tutoriale z których ja się uczyłem (książeczka komputer świat - kalkulator w Delphi, serio ;) ) to będzie to dla ciebie totalnie bezużyteczne :) Dzisiejszych tutoriali natomiast nie jestem już w stanie ocenić z perspektywy osoby początkującej... Może z tego względu software'owe bootcampy nie są takim głupim pomysłem jak wyglądają, zakładając rzetelnego trenera ma on jednocześnie wiedzę na temat softu jak i widzi jak i z czego się uczą ludzie dzisiaj. Oczywiście pozostaje problem znalezienia rzetelnego trenera :)

   Natomiast jakbym miał rzucać z głowy to zazwyczaj proponuję iść w jakość i używać źródeł za którymi stoi jakiś autorytet a nie losowy facet który wrzucił książkę z dopiskiem "for dummies", dobrym startem są tutoriale i "getting started" z popularnych frameworków.

   Więc np. dla aplikacji webowych: https://guides.rubyonrails.org/ a jak wolisz coś mniej pedalskiego ( ͡° ͜ʖ ͡°) niż Ruby i jednak przy okazji nauczyć się Pythona to w podobnej filozofii jest Django https://docs.djangoproject.com/en/2.1/intro/ . Nie są to narzędzia które bym polecał w docelowej pracy, ale same frameworki, organizacja kodu i sposób pisania aplikacji webowych jest dość uniwersalny i przejście przez nie da solidne podstawy pod przyszłą naukę innych narzędzi. Ruby on Rails to też praktycznie kanon, chyba każdy język ma teraz jakiś framework który czerpie garściami inspiracje z Railsów. Inna sprawa że web już poszedł trochę do przodu i teraz w modzie są aplikacje Single Page więc ta wiedza może być na dzień dobry trochę przestarzała (ale imho to trochę jak C -> niby stare ale ponadczasowe i do dzisiaj przydatne)

   Dla data science i machine learning gorąco polecam kursy z Coursera od samego założyciela Andrew Ng: https://www.coursera.org/learn/machine-learning , przystępne, ale uwaga, tu jest dość spora ekspozycja na matematykę. Na coursera powinieneś też znaleźć kursy z ogólnego programowania ale nie mam pojęcia jak wybrać jakiś porządny, musisz pogooglać. No i niby te kursy przygotowują uniwersytety, ale zazwyczaj zachodnie więc treść jest przystępna, na zachodzie się uczy a nie udowadnia studentom że nic nie umieją jak w PL...

   No i to by było tyle z rzeczy które znam, być może poziom jest za wysoki dla początkującego, a być może będzie OK.

   Chciałbym napisać n.p. program, który według pewnych parametrów wysyłał by alert / powiadomienie po porównaniu z informacji z internetu - przykładowo: temperatura powietrza plus miejsce pobytu - przy poniżej 5 st powiadomienie na telefon "gołoledź!"

   @FuKo76: zacząłbym najłatwiej jak się da: skrypt do uruchamiania w konsoli który będzie działał wg tego schematu, zakładam że chcesz alarm gdy zmieni się temperatura:

   1. Odczytaj z pliku ostatnio widzianą temperaturę (patrz punkt 4)
   2. Odczytaj z internetu aktualną temperaturę
   3. Jeżeli aktualna temperatura jest inna niż ostatnio widziana: wyślij e-mail z alertem
   4. Zapamiętaj aktualną temperaturę w pliku.

   Następnie dodaj to do crontab czy czegokolwiek żeby uruchamiało to co minutę i gotowe. Uzupełnij logikę wg uznania, zastąp e-mail powiadomieniem push, itp. a potem rozwiń projekt w kierunku który ci pasuje. Python nada się do takich rzeczy elegancko.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (4)

 •  

  (dodaje jeszcze raz bo wykop nie pozwala edytować a zgubiłem jeden punkt + dodałem tag)

  Ok więc w nawiązaniu do poprzedniego wpisu wziąłem się za robotę. W ankiecie sporo początkujących a i zazwyczaj lubię robić notatki na przyszłość więc spisałem pierwsze kroki:

  1. Najpierw środowisko, kto używał AWS i pisze w Javie pewnie już i tak wszystko ma. W telegraficznym skrócie: MacOS, IntelliJ, AWS Toolkit (i wymagane przez niego SAM toolkit, AWS CLI oraz Docker). Access i secret key do AWS zapisałem w ~/aws/credentials (nie jestem pewien czy to zalecany sposób... W pracy mamy korporacyjny system do dystrybucji kluczy więc w sumie nie wiem jak to się robi normalnie i bezpiecznie). Więcej szczegółów z pokazanymi numerami wersji wrzuciłem do repozytorium.

  2. Następnie założyłem repozytorium na github i wygenerowałem szablon z templatki dostarczonej przez AWS Toolkit. szczegóły. W szkielecie jest dość dobry plik README.md od AWS który linkuje do kolejnych materiałów więc od tej pory już nie będę pisał tak dokładnych własnych notatek - wszystko jest już nieźle udokumentowane przez AWS. Kogo interesuje więcej podstaw - zapisałem 2 linki na dole mojego pliku README -> https://github.com/sakfa/aws-serverless-ledger/blob/master/README.md . Pierwszy to dokumentacja szablonu Hello World od AWS, drugi to tutorial (również od AWS) pokazujący jak zrobić aplikację webową w architekturze jaką sobie założyłem.

  3. Szablon jest bardzo spoko, bez zbędnych rzeczy, za to dokładnie to co potrzebowałem : templatka CloudFormation z jedną Lambdą, serwowaną przez API gateway z ścieżki /hello zwracająca JSONa + mavenowy pom.xml no i kiepski kod i jeszcze gorszy unit test. Ale od czegoś trzeba zacząć. Za to wszystko działa - mvn package, sam local start-api, nawigujemy do "http://127.0.0.1:3000/hello" i widzimy JSONa.

  #programowanie , tag do obserwowania/czarnolistowania: #sakfaserverless

  PS. pytania porządkowe bo nie ogarniam tego wykopu:
  - kiedyś pamiętam że swoje własne wpisy można było edytować bez ograniczeń czasowych... Teraz już nie? Trochę bez sensu, jest jakiś lepszy sposób na publikowanie tego typu postów gdzie mogę chcieć wrócić i coś poprawić w przyszłości?
  pokaż całość

 •  

  Jakby ktoś szukał prezentu, który zainspiruje wasze dzieci, to mam tu taką lalę...

  #holandia #ciekawostki #humor

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: IMG-20181201-WA0049.jpg

 •  

  Sąd w Hong-Kongu nie zgodził się na zewnętrzne dofinansowanie Faraday Future więc bankructwo jest już pewnie tylko kwestia czasu.

  W skrócie o co chodzi: #faraday future został uratowany przed bankructwem przez chińskiego inwestora na początku tego roku. Inwestor miał dać 2 mld $ - pierwsze 800 mln w 2018 roku (co zrobił), kolejne 1200 rozłożyć na lata 2019 i 2020.

  Problem w tym że Faraday Future wydał te 800 mln... już w lipcu (a mówią że #tesla to maszyna do palenia pieniędzy...). Inwestor zgodził się na przyspieszenie kolejnych rat, ale tylko pod warunkiem rezygnacji obecnego dyrektora spółki. Dyrektor tego nie zrobił, więc pieniędzy nie ma. Jednocześnie inwestor nie zgadza się na zewnętrzne dofinansowanie spółki więc tej zaraz skończy się kasa. Sąd w Hong Kongu miał zdecydować czy FF ma moc się dofinansować bez zgody tego inwestora - nie zgodził się więc spółka zaraz upadnie.

  Z drugiej strony FF uważa że cała ta sytuacja ma na celu uwalenie firmy po to by Chińczycy mogli przejść jej własność intelektualną. Wydaje mi się że obie firmy mówią prawdę - inwestor naprawdę jest wściekły na dyrektora który przepalił kasę 2 razy szybciej niż obiecywał i naprawdę nie pozwala na uratowanie spółki bo woli przejąć jej IP w postępowaniu likwidacyjnym niż męczyć się z utrzymywaniem przy życiu firmy która nigdy na siebie nie zarobi.

  https://www-carscoops-com.cdn.ampproject.org/v/s/www.carscoops.com/2018/12/faraday-future-investment-ruling-final-nail-coffin/amp/?amp_js_v=a2&amp_gsa=1#
  pokaż całość

  •  

   @MisiekD: no nie mogę być pewny, wszystko opieram na załączonym artykule. Jak na razie uznaję artykuł podpisany imieniem i nazwiskiem za trochę bardziej wiarygodne niż losowe "ja słyszałem" :) Ale jak podeślesz link do jakiegoś artykułu opisującego tę wersję wydarzeń to z chęcią poczytam.

  •  

   @MisiekD: a no tak, ale to chyba było z przed wejścia Evergrande - wydaje mi się że informacje które masz opisują dramę która doprowadziła do tego że Evergrande "uratowało FF od bankructwa", wg mojego artykułu zainwestowali na początku tego roku:

   Chinese real estate giant Evergrande saved Faraday from bankruptcy at the start of the year by pledging $2 billion in investment.

   więc kilka miesięcy po wydarzeniach które opisuje artykuł wyżej.

   Miałoby to sens - najpierw niekompetentni właściciele doprowadzili firmę na skraj bankructwa, potem pojawił się niespodziewanie chiński inwestor który sypnął kupę kasy ale wziął jako zabezpieczenie własność intelektualną firmy (a firma była przyparta do muru więc się na to zgodziła) a teraz inwestor wychodzi pewnie z założenia że po cholerę mu firma skoro może zgarnąć jej IP i wystartować nowy biznes samemu. Tak to wygląda układanie się z Chińczykami... Nie zdziwię się jeżeli Evergrande faktycznie od początku realizowało plan nastawiony na przejęcie firmy, no ale FF samo święte nie jest. Nie mieliby problemów gdyby nie spalili pierwszej transzy kasy w 7 zamiast 12 miesięcy.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (3)

 •  

  Ręce opadają, miałem po trochu nadzieję że Volkswagen jak zapowiedział tanie auto elektryczne za $21.000 to faktycznie miał na myśli coś co będzie konkurować z #tesla

  A tu się okazuje że cała historia to fantazja redaktora Bloomberg a auto o którym mowa to UP. I tyle w temacie konkurencji...

  Volkswagen recently created a bit of stir when Bloomberg reported that the German auto manufacturer would be launching a $21,000 (18,000 euros) Tesla competitor.

  Renna explained that Volkswagen wasn’t adding a new “surprise” vehicle into their I.D. lineup. The Bloomberg story was referring to the next generation e-Up.

  https://insideevs.com/volkswagens-21000-future-ev-e-up/
  pokaż całość

  •  

   @kapuczina_corki_somsiada: tzn oni mają jeszcze mieć linie normalnych aut I.D., natomiast wątpię żeby kosztowały $21.000. Więc może i będzie to konkurencja dla Tesli, ale będzie w tym samym segmencie cenowym.

   A w sumie szkoda, przydałoby się jakieś dobre elektryczne auto za $22-24k. No ale auto a nie przerośnięty wózek na zakupy jak UP...

  • więcej komentarzy (5)

 •  

  Brzydka prawda wychodzi na jaw. Nie ma co marzyć o modelu za 35000$ i nie potrafią produkować 7k/t modelu 3

  -Model 3 production hit 1000 cars per day, but it is not running at 1000 cars per day all the time currently b/c it isn't steady

  -The paint shop bottleneck has been removed entirely it seems as 1302 cars (Model S, Model X, and Model 3) were all painted on the same day

  -The current bottleneck is body production

  -Still a lot of work needs to be done before the $35,000 Model 3 comes to market

  -The car is made up of 10,000 unique parts and processes

  -The current cost of the $35,000 Model 3 is $38,000, making it $3.80 per part/process.

  -Small changes can result in big savings

  #tesla #motoryzacja #elonmusk
  pokaż całość

  •  

   @grim_fandango: co masz na myśli mówiąc "obsiadły"?

   Zresztą pomyślmy na moment, z jednej strony zapewne podpiszesz się rękami i nogami pod zdaniem "Tesla to banda niekompetentnych debili która nie ma zielonego pojęcia o produkcji samochodów" z drugiej strony uważasz że nie ma opcji żeby zeszli z kosztami produkcji o powiedzmy 20%. No po mojemu, jeżeli ta banda niekompetentnych debili daje radę produkować to auto za $38.000 to tylko kwestia czasu aż ogarną że można lepiej i taniej i zejdą z kosztami. No chyba że uważasz że ich proces produkcji już jest optymalny i nie da się na niczym zaoszczędzić. No ale wtedy by mi wyszło że musieliby być geniuszami produkcji niczym jakaś Toyota która już pewnie nie ma na czym oszczędzać przy produkcji kolejnych Camry co kłóci mi się z obrazem producenta samochodów będącego upadającym Imperium. pokaż całość

  •  

   @grim_fandango: no i ja się z tym w pełni zgadzam, jestem przekonany że Tesla jest ekstremalnie mało wydajna w swoich fabrykach, zwłaszcza w porównaniu z japońcami - ciężko oczekiwać żeby młoda firma która zwiększyła produkcję 5x w 2 lata zrobiła to idealnie i wydajnie, zawsze najpierw jest wzrost a dopiero po latach przychodzą optymalizacje. Nawet Toyota gdyby zwiększyła do 2020 roku produkcje z 10 mln do 50 mln by się zesrała.

   A w Tesli koszty zbliżone (i to nie jakoś bardzo) do optimum zobaczymy pewnie najwcześniej w okolicach 2021 roku, no ale to akurat dobrze, skoro niewydajna Tesla produkuje auta z gross margin 20% to strach myśleć jaki będzie miała wydajna Tesla jak już się ogarną. No ale nie ma co spekulować - pożyjemy, zobaczymy.

   A w międzyczasie wstyd dla super-wydajnej-konkurencji-będącej-lata-przed-Teslą że dają się tym amatorom (pod względem umiejętności masowej produkcji) tak lać
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (7)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika sakfa

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (4)