Farmaceuta

 •  
  orog via iOS

  +226

  Cyberpunk 2021 Polska ( ͡º ͜ʖ͡º) #cyberpunk2077 #cyberpunk #heheszki #humorobrazkowy

  źródło: IMG_7665.JPG

 •  

  Czy wiecie w jakim celu dodaje się kofeinę do leków przeciwbólowych? (。◕‿‿◕。)

  Kofeina jest dodawana jako adiuwant, czyli substancja, która nie wykazuje własnego działania przeciwbólowego, ale wzmacnia działanie leku, do którego została dodana. Najczęściej można ją spotkać w połączeniu z paracetamolem lub kwasem acetylosalicylowym, rzadziej z metamizolem. Badania wykazują też wzmocnienie działania przeciwbólowego ibuprofenu, ale takiego połączenia w postaci jednej tabletki jeszcze nie widziałam.

  W pojedynczej dawce zazwyczaj znajduje się zazwyczaj 30-65 mg kofeiny, czyli około połowę mniej niż zawarte jest w 1 szklance kawy (zależy oczywiście od rodzaju kawy i sposobu przygotowania) i troszkę więcej niż w 1 szklance herbaty czarnej.

  Kofeina jest antagonistą receptorów adenozynowych. Mechanizm potęgowania działania przeciwbólowego leków nie został dokładnie poznany. Uważa się, że kofeina zwiększa absorpcję leku na skutek obniżenia pH żołądka i nasilenia przepływu krwi oraz osłabia klirens metaboliczny leków w wyniku zmniejszonego przepływu krwi przez wątrobę. Ponadto poprawia nastrój i oddziałuje na stan emocjonalny, co może wpływać na odczuwanie bólu.

  Czasami pacjenci sami tworzą połączenie leku przeciwbólowego z kofeiną popijając lek kawą. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że kawa może działać drażniąco na żołądek. Podobnie jak leki z grupy NLPZ, a szczególnie zażywane na pusty żołądek. Przede wszystkim powinny się tego wystrzegać osoby mające problem z wrzodami czy zgagą.

  Więcej medycznych wpisów: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

  #medycyna #zdrowie #leki #farmacja #infografika #ciekawostki #lekarz #kawa

  pokaż spoiler Na podstawie: Lipton RB, Diener HC, Robbins MS, Garas SY, Patel K. Caffeine in the management of patients with headache. J Headache Pain. 2017;18(1):107. Published 2017 Oct 24.
  Derry CJ, Derry S, Moore RA. Caffeine as an analgesic adjuvant for acute pain in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 12. Art. No.: CD009281
  Weiser T, Richter E, Hegewisch A, Muse DD, Lange R. Efficacy and safety of a fixed-dose combination of ibuprofen and caffeine in the management of moderate to severe dental pain after third molar extraction. Eur J Pain. 2018;22(1):28-38.
  pokaż całość

  źródło: 20211120135004.jpg

 •  

  Jak najszybciej skopiować zamówienia z jednego WooCommerce na drugiego?
  #woocommerce #wordpress

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika sam001

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (5)