•  

  500553 - tyle wersów liczy "Manas", kirgiski epos narodowy, jeden z najobszerniejszych poematów na świecie. Dla porównania: "Pan Tadeusz" składa się z zaledwie 9721 wersów.

  Istnieją ludzie, którzy znają jego treść... na pamięć ( ಠಠ) To tak zwani _manasczy - zawodowi opowiadacze, przez wieki będący jedynym źródłem przekazywania treści poematu. W 1995 Kirgistan świętował tysiąclecie powstania "Manasa", podczas gdy pierwsza spisana wersja eposu powstała dopiero pod koniec XVIII wieku.

  "Manasowi" poświęcona jest osobna dyscyplina naukowa, zwana "manasoznawstwem". O znaczeniu eposu i jego opowiadaczy dla kultury kirgiskiej świadczy też fakt, że jeden z najsłynniejszych manasczy, Sajakbaj Karałajew, znalazł się na pięćsetsomowym banknocie. Oraz na zdjęciu obok ;)

  Ten wyblakły portret Karajałewa widnieje na murze opuszczonego ośrodka rozwoju myśli i świadomości narodowej. To w ogóle bardzo ciekawe miejsce - marzenie miejscowego oligarchy, które miało wydać na świat laureatów nagrody Nobla. Zdjęcia stamtąd i cała historia do przeczytania tutaj :)

  #podrozefilipa -> mój tag

  #podroze #ciekawostki #swiat #opuszczone #urbex #literatura #ksiazki #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne
  pokaż całość

  źródło: 2628j.jpg

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika scotchpowhisky

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Popularne tagi scotchpowhisky

Osiągnięcia (3)