•  

  Kurna co xD
  Dzwoni do mnie pani telemarketerka:
  - Dzień dobry ja w imieniu orange polska chciałabym zadać panu szybkie pytanie...
  - Ale wie pani, ja teraz w pracy jestem...

  - To będzie bardzo szybka rozmowa, jedno pytanie związane z ofertą.
  Myślę sobie: ok, niech będzie, zobaczmy co tam mają, ostatnio zgodziłem się na funboxa 6 i sobie chwalę - zgadzam się.
  - Czy gdyby pan uległ wypadkowi, to nie przydałyby się panu większe środki finansowe?
  - Nie, nie wydaje mi się.
  WTF, co to za pytanie xD
  - No ale gdyby pan uległ wypadkowi, to na pewno przydałaby się panu większa kasa...
  - Nie, wie pani, ja dobrze zarabiam i myślę, że dałbym sobie radę.
  - ALE GDYBY PRZYKŁADOWO PRZEJECHAŁ PANA AUTOBUS I LEŻAŁBY PAN W SZPITALU, TO PEWNIE PAŃSCY BLISCY POTRZEBOWALIBY PIENIĘDZY NA OPERACJĘ, PRAWDA?

  xD
  xD
  xDDD

  Powiedziałem, że również nie i pani była smutna i się rozłączyła :(

  #coolstory #heheszki
  pokaż całość

 •  

  #mecz #realmadryt
  Jovic dał w tym sezonie klubowi więcej niż Asensio a zagrał pierwszy mecz od roku xD

 •  

  #eu4 co się dzieje mam co chwilę same negatywne eventy, w dwa lata dziesięć razy event -1 stab albo +1 korupcji (do wyboru) wtf?

 •  

  Porównajmy trzy nagrody: Nobla w literaturze, Złotą Piłkę, Eurowizję.

  Znaczenie narodowości zwycięzcy:
  Nobla: w jakiś sposób ważna
  Piłka: nie ważna
  Wizja: jedyna rzecz, która jest ważna

  Stosunek zwycięzcy do kraju ojczystego:
  Nobla: często negatywny
  Piłka: najczęściej nieujawnione, neutralny
  Wizja: ściśle poztywny

  Słynność zwycięzcy:
  Nobla: znacznie wyższa po uzyskaniu nagrody
  Piłka: zwycięzca bardzo sławny już przed nagrodą
  Wizja: małe uznanie nawet po otrzymaniu nagrody

  Ilość czasu na oszacowanie pretendentów:
  Nobla: nie jest możliwe, ponieważ wymaga najpierw dobrego tłumaczenia wielu skomplikowanych książek w krótkim czasie
  Piłka: wystarcza śledzenia głównych lig i wydarzeń sportowych w ciągu roku
  Wizja: parę godzin

  Możliwość samodzielnego kształtowania preferencji przez ludzi:
  Nobla: niemożliwe, bez pracy specjalnej placówki
  Piłka: dostępne dla zainteresowanych obszarem
  Wizja: łatwe dla każdego człowieka

  Przewidywalność wyniku:
  Nobla: całkowicie niemożliwe, aby powiedzieć nawet, kto znajdzie się na shortliście
  Piłka: wysoce przewidywalny
  Wizja: loteria, w której niektóre kraje mają większe szanse

  Jak widać, jedyną sensowną nagrodą jest tu Złota Piłka. I nawet Eurowizja wydaje się być bardziej uczciwą rywalizacją niż Nobla w literaturze.

  Jak wygląda Nobla w literaturze w takim razie. Po pierwsze , ponieważ poważna literatura wymaga porównywalnego wysiłku przy tłumaczeniu, co przy pisaniu, członkowie komitetu Noblowskiego porównują nie faktyczne teksty, ale opinie różnych ekspertów na temat różnych tekstów. Po drugie , ponieważ narodowość i osobowość pisarza ma oczywiście znaczący wpływ na jego szanse na zostanie laureatem, nagroda ta nie jest za bycie "dobrym pisarzem", ale raczej za bycie "pewnym dobrym człowiekiem jednocześnie będąc pisarzem".

  Po trzecie , nagroda odgrywa rolę mocnej rekomendacji dla czytelników, aby skierowali swoją uwagę w stronę danego pisarza. Naprawdę dobrzy pisarze zawsze stawali się sławni nawet bez tej nagrody. Dlatego, gdy dobry pisarz bierze nagrodę, to tylko po to aby wspierać reputację tej nagrody. Od czasu do czasu jest to ważne robić, ale naprawdę ten rok będzie w tym przypadku zmarnowany dla prawdziwych celów Nobla w dziedzinie literatury.

  Po czwarte , owa rola "rekomendacji dla czytelnika" jest szczególnie istotna dla małych tradycji literackich, gdzie zdobycie nagrody legitymizuje danego pisarza jako pisarza o uznanym w świecie imieniu. W warunkach małych tradycji literackich krajów nie tak dużych automatycznie wprowadza to laureata do narodowego kanonu literackiego i do podręczników literatury ojczystej.

  Po piąte , to w jakim celu inni czytelnicy na całym świecie powinni czytać jakiegoś lokalnego wielkiego pisarza z małej literatury narodowej. Nie różni się to znacznie od tego, gdybyś z jakiegoś powodu zdecydował się kto czytać szkolny kanon literatury Rumunii czy Bułgarii. Ale nawet tutaj zostaniesz rozczarowany, ponieważ Rumun czy Bułgar mógłbyś, bardzo prawdopodobnie, wybrać dla siebie innych pisarzy niż ci, których wybrali dla niego ludzie z komitetu.

  Czy warto w takim razie czytać powieści zwycięzców. Nie, z reguły jest to raczej zalecenie, aby ten tekst pominąć.

  #literatura #ksiazki dla @seicel: jako odpowiedź na jego komentarz
  pokaż całość

  źródło: eurowizja2.jpg

  •  

   @mobutu2: xD
   Walczysz z własnymi wyobrażeniami na temat tych nagród. Niemal każde zdanie mógłbym tu podważyć, ale weekend oferuje ciekawsze atrakcje niż ta dyskusja. Rzucę dwie rzeczy, żeby nie zostawiać cię z niczym. Po pierwsze, taka Tokarczuk nie była wcale nieznana, otrzymała wcześniej chociażby Bookera, który jest również jedną z najważniejszych nagród. Nie będę wspominał tu o Bobie Dylanie, bo stwierdzić, że został sławny po otrzymaniu Nobla to wyższy poziom ignorancji.
   Po drugie, krytykowanie pewnych zachowań, unikania rozliczenia czarnych kart z historii, czy jak w przypadku Polski, walka z idiotyczną martyrologicznością, nie oznacza negatywnego stosunku wobec ojczyzny. To jest raczej prawdziwy patriotyzm, który dąży do usunięcia wad zamiast bezrefleksyjnym śpiewaniu hymnu. EOT
   pokaż całość

   +: mobutu2
 •  

  Jaka jest różnica między nagrodami komercyjnymi, takimi jak Złota Piłka, a nagrodami politycznymi, takimi jak Nobel w dziedzinie literatury?

  Nagrody polityczne odzwierciedlają aktualną sytuację polityczną.
  Nagrody komercyjne odzwierciedlają aktualne balansowanie interesów komercyjnych.
  Co jest bliższe rzeczywistości, tego kto jest najlepszy w sferze, w której rozdawane są nagrody, czy to kiedy zostaje odzwierciedlana aktualna sytuacja polityczna czy to odzwierciedlenie aktualnych interesów komercyjnych daje lepszy wynik.

  Tokarczuk została uznana za najlepszego pisarza, a Lewandowski nie dostał Złotej Piłki.
  Choć Lewandowskiemu znacznie bliżej do miana najlepszego piłkarza, niż Tokarczuk do miana najlepszego pisarza.

  Nagrody komercyjne muszą wybrać pomiędzy kilka naprawdę najlepszymi alternatywami w danej dziedzinie, podczas gdy nagrody polityczne mogą pozwolić sobie na to, by nominowany dopiero należał do danej grupy zawodowej.
  Czy zatem nagrody komercyjne lepiej odzwierciedlają rzeczywistość?
  Czy nagrody polityczne mogą być wprowadzone w bardziej komercyjnych obszarach?

  Czy hipotetyczna nagroda dla "najlepszego piłkarza" może stać się bardzej polityczną?

  Dlaczego nie. Jest wielu dobrych ludzi, którzy grają w piłkę nożną w mniej znanych ligach. Ale mimo to robią to z nie mniejszą determinacją, odwagą i uczciwością niż piłkarze z bogatszych lig. Zwróci nowa nagroda uwagę miłośników piłki nożnej na mniej znanych piłkarzy, ligi i mecze przez to wzbogaci doświadczenie kibiców.

  To jest zbyt proste. Rzecz w tym, żeby ta nagroda "za bycie dobrym człowiekiem w trakcie gry w piłkę, a nie za strzelanie dobrych bramek" stała się popularna wśród widzów, przynajmniej na takim poziomie, na jakim ludzie wciąż śledzą Nobla w dziedzinie literatury, choć od dawna wiadomo, że ta nagroda nie oznacza dobrych książek.

  Jednym ze sposobów na to jest wprowadzenie nominacji z konkretnych krajów. Po pierwsze zwiększy to zainteresowanie w wielu państwach, gdy będą one wybierać, kto będzie rywalizował jako ich reprezentant o główną nagrodę (podobnie eurowizji). Po drugie, w pewnym stopniu zagwarantuje to, że nominowany będzie co najmniej dobrym piłkarzem w swoim kraju. Po trzecie, gdy rywalizacja przenosi się do sfery między krajami, wielu ludzi zapominają o tym, że najlepszy piłkarz powinien być naprawdę najlepszy. Po czwarte, obniża to odpowiedzialność organizatorów za to, kto wygra, zawsze mogą powiedzieć, tak jak komitet Noble'a, że ci autorzy zostali nam podani przez nominujących z różnych krajów.

  #pilkanozna #literatura może nawet #wykopaka
  @4pietrowydrapaczchmur: czymś takim był wczoraj pan oburzony.
  pokaż całość

  źródło: paczkaRobertowi.jpg

  •  

   @mobutu2:

   Tokarczuk została uznana za najlepszego pisarza,
   Już abstrahując od feminatywu (jakoś nikt nie pisze, że Messi został uznany za najlepszą piłkarkę), to nagroda Nobla nie jest przyznawana dla osoby najlepszej w danej dziedzinie. Jest to nagroda za wybitne osiągnięcia, odkrycia lub dokonania, które w dodatku nie muszą dotyczyć całego dorobku naukowego lub twórczego, a jedynie działalności w danym roku.

   Choć Lewandowskiemu znacznie bliżej do miana najlepszego piłkarza, niż Tokarczuk do miana najlepszego pisarza.
   Łatwo obalać własne tezy. Ponownie, nikt nie stwierdził, że spośród wszystkich piszących osób Tokarczuk jest najlepsza. Jest wybitna i tu akurat jest jej równie blisko do tego jak do określenia Lewandowskiego wybitnym piłkarzem.
   I do cholery, konkurs na najlepszego pisarza powinien chyba dotyczyć tylko mężczyzn, to dość logiczne.

   Nagrody komercyjne muszą wybrać pomiędzy kilka naprawdę najlepszymi alternatywami w danej dziedzinie, podczas gdy nagrody polityczne mogą pozwolić sobie na to, by nominowany dopiero należał do danej grupy zawodowej.
   No, chyba, że akurat bardziej opłaca się nagrodzić osobę potencjalnie kontrowersyjną lub perspektywiczną, która zdobyła dużą popularność. To zresztą pokazała Złota Piłka. Nagroda komercyjna nagradza nie najlepszego, a najpopularniejszego.

   śledzą Nobla w dziedzinie literatury, choć od dawna wiadomo, że ta nagroda nie oznacza dobrych książek.
   Według kogo tak jest? Raczej większość ludzi zgadza się, że twórczość nagrodzonych literatów jest wybitna i ponadprzeciętna. W środowisku literaturoznawców choć pojawiają się głosy, że ktoś być może bardziej zasłużył, a ktoś mniej, to nie ma głosów o tym, że twórczość nagrodzonych osób jest słaba lub zła.

   Tworzysz własne tezy, które nawet nie mijają się z prawdą, co w ogóle nie stały obok niej, a potem obalasz takie chochoły.
   pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika seicel

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (6)