Feuerbach ukradł mi drabinę.

 •  

  Jan Mencwel, Miasto Jest Nasze: Jestem racjonalnym lewakiem:

  Jakie dziedzictwo narodowe? To nie wiesz, że Puszcza Białowieska to okręt flagowy nurtu lewicowo-libertyńskiego?
  To jest właśnie problem z debatą publiczną w Polsce. Wystarczy kogoś zaszufladkować, że jest lewakiem czy pracuje w reżimowych mediach, by nie trzeba było z nim dyskutować.


  Czyli skoro jesteś lewakiem, to w ogóle nie powinienem z tobą rozmawiać.
  Nie wiem, czy jestem lewakiem, ale z pewnością jestem łatwy do „ometkowania". Staram się zajmować tylko tymi sprawami, które uważam za istotne. Nie wybieram ich wyłącznie z katalogu „spraw lewackich".


  Ale zazwyczaj jednak to z tego katalogu one pochodzą.
  Raczej ich rozwiązania są lewicowe, w tym sensie, że wierzę w rolę państwa i wspólnoty. Nie wystarczy zostawić wszystkiego mechanizmom wolnorynkowym. Wydaje mi się, że to sposób myślenia, pod którym podpisałoby się wiele osób, również z prawej strony.


  To jak cytat z „Wiadomości" TVP.
  „Komu służy atak na premier Szydło?" I koniec dyskusji. Nie rozumiem, dlaczego tak to działa. Może dlatego, że za dużo rozmawiamy ze sobą przez Facebooka i żyjemy w równoległych światach.


  A jakie są najistotniejsze sprawy dla Warszawy?
  Przede wszystkim to, jak rozwija się stolica – pod dyktando wielkiego biznesu, a nie potrzeb mieszkańców. Tylko jedna trzecia miasta jest pokryta planami zagospodarowania, co tworzy pole do nadużyć dla deweloperów. Znikają małe sklepy i bazarki, które wypierane są przez centra handlowe i dyskonty. Wycina się drzewa pod budowę deweloperskich osiedli. Brakuje usług i przestrzeni publicznych. O transporcie już mówiłem. To nie żaden radykalizm, tylko zrównoważony rozwój. Pod tym względem powinniśmy zacząć chociaż gonić inne stolice. Na razie budujemy wieżowce i władzy wydaje się, że na tym właśnie polega europejskość.


  Skąd w ogóle biorą się lewacy?
  Kiedyś głównie z niezadowolenia. Ale teraz zagospodarowuje je prawica. Ja przywiązanie do idei lewicowych wyniosłem z domu. Mój ojciec jest badaczem myśli lewicowej, historykiem kultury. Moje „lewactwo" nie jest emocjonalne, bierze się z obserwacji rzeczywistości i refleksji, że nie jest ona urządzona tak, jak być powinna.
  Ale społeczeństwo nie zorientowało się, że lewackie idee mogą mu pomóc.


  A niby dlaczego PiS doszedł do władzy?
  Bo postawił dobrą diagnozę tego, co się dzieje w Polsce.
  Tak, ale poza elektoratem konserwatywnym ludzie głosowali na PiS, bo odczuwali potrzebę silniejszej obecności państwa. 500+ daje poczucie, że jest jakaś pomoc, a wcześniej ludzie byli zostawieni sami sobie.


  Czyli na jakimś etapie po 1989 roku zaczęła się pojawiać potrzeba budowania silnego państwa.
  Kiedy Jarosław Kaczyński mówi o potrzebie budowy silnego państwa, o tym, że pewne kwestie trzeba odgórnie uregulować, to jest w porządku. A jak mówimy o tym my, to zaraz słyszę, że jesteśmy komunistami i chcemy wszystko znacjonalizować.


  Do czego Polakom są potrzebne ruchy miejskie?
  Żyliśmy w przeświadczeniu, że nasze miasta dobrze się rozwijają, bo mają wieżowce, powstają galerie handlowe i nowe osiedla. Ale to wszystko efekt działania wolnego rynku, który i tak by do tego doprowadził. A władze nie są od tego, żeby pomagać biznesowi, tylko od tego, by wspomagać te sfery, które niedomagają. Popatrz na place w Warszawie, to są wielkie parkingi. Kiedyś były zielone.

  #publicystyka
  pokaż całość

  •  

   ja sie probuje dowiedziec kto i dlaczego takiemu cymbałowi daje sie wypowiadac w mediach. jaki jest tego cel...

   @Cheater: To jest cykl wywiadów, które z młodymi politykami różnych opcji przeprowadza ich rówieśnik z Polsatu Piotr Witwicki. Są one zamieszczane co tydzień na łamach Rzepy w jej weekendowym wydaniu i zastąpiły rozmowy Mazurka, który przeniósł się do DGP. Uważam, że jest to dość ciekawa formuła, pozwalająca faktycznie zobaczyć z kim można wiązać jakieś nadzieje, a z kim nie. Nie jest winą dziennikarza, że trafiają mu się ludzie o różnych predyspozycjach intelektualnych.

   Mencwel wypadł akurat zwyczajnie, czyli za tydzień o tej rozmowie nikt nie będzie pamiętał. Ale są tacy, którzy zaprezentowali się słabo i nie mają ogólnie zbyt wiele do powiedzenia, tak jak Monika Rosa z .N czy Anna Siarkowska od Kukiza. Inni, przykładem Marcelina Zawisza (Razem) czy Cezary Tomczyk z PO wypadli dość bezbarwnie, ale już np. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Razem) pokazała się jako inteligentna osoba.
   pokaż całość

   +: Reste
  • więcej komentarzy (11)

 •  

  sama historia tego obrazu jest bardzo ciekawa, a jego fragment jest nawet na okładce takiej jednej fajnej płyty ;)
  Śmierć Marata, Jacques-Louis David, 1793
  #sztuka #malarstwo #obrazy

  •  

   @arsaya: To było napisać o historii powstania obrazu coś więcej i piszę to jako osoba ją znająca. Jan Paweł Marat I był wielkim świeckim Francuzem i wolnościowcem. Dzięki niemu mamy dziś liberalizm, Linuksa oraz wyrzutnie rakiet dalekiego zasięgu Homar w szlachetnej paczce dla WP. Czyta list od swojej zabójczyni, kolektywistki i prawaczki Karoliny Corday pełen godności i dumy, wiedząc, że wolność wygrała. Zawsze wzruszam się patrząc na to dzieło, bo dziś takich wolnościowców już nie ma, a większych wolnościowców niż bohaterowie rewolucji francuskiej historia nie znała. pokaż całość

  • więcej komentarzy (5)

 •  

  Anarchokomunizm - tak dobry, że trzeba używać siły, żeby przekonać do niego ludzi. Brawa dla antify!

  pokaż spoiler #4konserwy #neuropa #libertarianizm #4kuce #polityka

  źródło: ANT Twitter.jpg

  •  

   @BongoBong: Skąd to wiesz?

   @Kapitalis: Nie jest trudno się domyślić, że jest to kpina z kalectwa umysłowego osób twierdzących, że anarchokapitalizm jest (jedynym) ustrojem zgodnym z naturą ludzką lub twierdzących podobnie. I wszystkich innych, którzy w ten sposób sądzą, że mogą coś w ten sposób na gruncie etycznym udowodnić, ba, udowodnić w ogóle i cokolwiek poza własnym zideologizowaniem. pokaż całość

  • więcej komentarzy (41)

 •  

  Jak zapewne wielu na Wykopie wie, urodziłam się w USA.
  Moja mama jest Polką.
  Piszę to, bo chcę Wam powiedzieć jak wiele dla mnie znaczy to, co się stało w Polsce dzisiaj po odwiedzinach prezydenta Trumpa.
  Powinniście być naprawdę bardzo dumni z tego, że jesteście Polakami.
  Ja sama zawsze byłam dumna z moich korzeni, do tego stopnia, że nauczyłam się pisać po polsku sama.
  (wybaczcie wszystkie moje błędy, polski to szczególnie trudny język)

  Trump zachował się naprawdę wspaniale pokazując, że Polska jest dla USA partnerem i że nie jest mu obojętne jak przedstawiana jest nasza historia.

  Tak głosowałam na Trumpa, bo uważam, że on odzwierciedla prawdziwą duszę tego wspaniałego kraju, jakim jest USA. Kraju, w którym na dobre zagościło niepotrzebne rozdawnictwo. Mam nadzieję, że Polska pozostanie na drodze do prawdziwej wolności i nie ugnie się pod wpływem tak wielu mało sprzyjających czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Niech tylko władza przestanie zabierać i "dawać", ludzie lepiej wiedzą na co swoje pieniądze wydawać.

  Pozdrawiam wszystkich gorąco.

  Jeszcze Polska nie zginęła!!!
  #polska #trump #patriotyzm
  pokaż całość

  •  

   @Pierdyliard: Jeżeli faktycznie zaczęłaś uczyć się pisania po polsku później niż po angielsku, to naprawdę dobrze to robisz i absolutnie nie widać braku wcześniejszej styczności z polszczyzną. Gdy byłem młodszy, prosiłem zagranicznych studentów z Indii i Pakistanu, by z gracją wypowiedzieli słowa "Wiej wietrze, warcz wściekły wichrze". Nie umieli, ale tutaj chyba problemów by nie było, graty.

   +: Maaska
  • więcej komentarzy (104)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika shadowboxer

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.