•  

  351 + 1 = 352

  Tytuł: Wywiad z problematem
  Autor: Prawdopodobnie problemat
  Gatunek: fantasy, science fiction
  Ocena: ★★★★★☆☆☆☆☆
  Liczba stron: 2137

  Wywiad jest krótki, ścierają się w nim dwie znane wszystkim, kompletnie odmienne od siebie osobowości. Pierwszą z nich jest @problemat, pseudonim „akademik” lub „profesor”, charyzmatyczna, lecz bardzo kontrowersyjna postać, która swoimi ostrymi jak brzytwa opiniami, prześmiewczymi recenzjami, których granica między pastiszem a pastwienie się zawsze była niemal zatarta, napsuła krwi wielu fanom LotR-a i Steinbecka. Fan książek o wielorybach

  W przeciwnym narożniku stoi @George_Stark, jeden z dominantów poprzedniej edycji bookmeter. Człowiek niewątpliwie ze smykałką do recenzowania, niebojący się własnych opinii, niestety muszę odjąć mu punkty za brak uczestnictwa w #booktalk, ale generalnie bardzo sympatyczny użytkownik.

  Wywiad w rzeczywistości jest najprawdopodobniej fikcją literacką, są pewne spekulacje na temat faktycznego uczestnictwa w nim @George_Stark, jednak z pewnością można stwierdzić, że nie brał w nim udział @problemat, ponieważ taka osoba w ogóle nie istnieje. Swoją opinię argumentuję tym, że nie jest możliwe istnienie tak idealnego człowieka. Słynny wykopowy koneser jest w rzeczywistości zjawą, sumą wszystkich grzechów użytkowników #bookmeter, która przyszła by karać nas za zbyt małe sławienie Gombrowicza. Istnieje legenda, że za każdą przeczytaną książkę tego autora, tuż po przewróceniu ostatniej kartki, usłyszysz ciche klaskanie, a oświetlenie w twoim pokoju zmieni się na fioletowo-różowe.

  Zarówno pytania jak i odpowiedzi są dość proste i oczywiste dla kogoś, kto już wcześniej spotkał się z twórczością autora. Wyłania się z nich obraz bardzo pewnego siebie, prawdopodobnie młodego człowieka, który może z pozoru wydawać się czyimś alter ego, kreacją artystyczną, ale już wiemy, że jest to tylko ułuda szerząca propagandę książek, których nikt już nie czyta, bo jako społeczeństwo dojrzeliśmy do tego, by nie porywać się na coś, co jest nudne i prawdopodobnie i tak tego nie zrozumiemy, i wolimy współczesną, często równie wartościową literaturę.

  Nie podoba mi się brak odpowiedzi na jedno z pytań. Uważam, że jest to podstawa szacunku do czytelnika. Jeśli twoim celem rzeczywiście jest edukowanie innych, inni powinni mieć szansę, żeby cię poznać, żeby później ci zaufać. Nikt nie pójdzie za tobą w ciemno, musisz pokazać tłumowi, że go słuchasz i jesteś wyrozumiały dla jego niewiedzy

  Na zachętę daję 3/10, co jest większe niż 2/10 oraz mniejsze od 4/10. Uważam, że to sprawiedliwa ocena. Życzę dalszych sukcesów autorowi i czekam na publikację, która rzeczywiście pokaże jego erudycję i wiedzę o literaturze.

  pokaż spoiler Przepraszam za shitpost, już nie będę ( ͡° ͜ʖ ͡°)


  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #problematycznie #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
  pokaż całość

  źródło: 844506C9-7109-4F17-BE62-2DDD35CC4947.jpeg

 •  

  200 + 1 = 201

  Tytuł: Odwrócona piramida. Historia taktyki piłkarskiej
  Autor: Jonathan Wilson
  Gatunek: sport
  ISBN: 9788382101812
  Wydawnictwo: Sine Qua Non
  Liczba stron: 592
  Ocena: 8/10

  Jak wskazuje tytuł, książka przekrojowo opisuje historię rozwoju taktyki w piłce nożnej. Zaczyna się w XIX wieku od ataków tyralierą napastników, a kończy się na tikitace Guardioli i gegenpressingu Kloppa. Po drodze przechodzi prze wszystkie najważniejsze zmiany w ustawianiu się drużyn, opisując wielkie zespoły i trenerów innowatorów. Można prześledzić: losy przedwojennych brytyjskich sporów czy piłkę lepiej podawać czy prowadzić, szok po pogromie jaki anglikom urządziła węgierska złota jedenastka, jak doszło do rzucenia klątwy Guttmana (działa do dziś), murowanie bramki przez Herrerę, powstanie holenderskiego futbolu totalnego, porażkę idealistów Tele Santany, filozoficzny spór Bilardo z Menottim, upór Niemców w stosowaniu libero, umiłowanie gry systemowej Sachiego, obsesje Bielsy, reaktywność Mourinho i wiele wiele innych.

  Bardzo podobał mi się wątek o innowacjach stworzonych przez trenerów z bloku wschodniego - Masłowa i Łobanowskiego. Szkoda, że prawie nie ma wątków polskich (ze dwa razy wspominany jest suchy wynik reprezentacji oraz jest wzmianka o Lewandowskim jako przykładzie ewolucji roli napastnika ), ale wiadomo jak wygląda polska piłkarska myśl szkoleniowa. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Moim zdaniem jedyną wadą książki jest to, że na początku autor opisuje wszystkie tematy obszernie i bardzo szczegółowo by pod koniec pobieżnie przeskakiwać po zagadnieniach, wyglądało jakby autor zorientował się, że książka wychodzi za długa.

  Pozycja godna polecenia dla każdego fana historii piłki nożnej. Przez pryzmat taktyki można poznać wiele fascynujących, czasami lekko zakurzonych futbolowych historii.

  #bookmeter #sportbookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

 •  

  232 + 1 = 233

  Tytuł: Proces
  Autor: Franz Kafka
  Gatunek: literatura piękna
  Ocena: ★★★★★★★★☆☆
  ISBN: 9788377915950
  Tłumacz: Bruno Schulz, Józefina Szelińska
  Wydawnictwo: Siedmioróg
  Liczba stron: 192

  Książki nie trzeba nikomu przedstawiać - klasyka.

  Odczucia mam lekko mieszane. Na początku książka wchłonęła mnie niesamowicie. Pod koniec już trochę czułem się nią przytłoczony i nawet zmęczony. Powieść tą można różnie interpretować, ale to już zostawiam każdemu oddzielnie.

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter #ksiazki #literaturapieknabookmeter
  pokaż całość

  źródło: s.lubimyczytac.pl

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika shakerti1

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (3)