•  

  Poszukuję sprzętu do zgrania obrazu z kaset VHS. Wydaje mi się, że znalazłem bardzo ciekawą ofertę - Jest to przynajmniej półprofesjonalna dedykowana karta od AverMedia CE310B w cenie ok. 200zł.
  Co myślicie o sprzęcie, jako o alternatywie dla wątpliwej czy przeciętnej jakości video grabberów? Karta wydaje się mieć świetny stosunek ceny do jakości i możliwości jakie oferuje - zgrywanie bez dużych strat w jakości obrazu i dźwięku. Czy znacie jakieś inne warte uwagi alternatywy?
  https://pl.aliexpress.com/item/32810204256.html?fbclid=IwAR29pbZBqJu0JuAEOfUSO66eT9Lku8GcXUQIbULUvZu4KB3N0iqmgd_ImMg

  pokaż spoiler Ukryty tekst...#videograbber #technologia #vhs #wspomnienia #nagrac #polska #retro #komputery #vhs #filmowanie #nagrywanie #kiciochpyta #pytaniedoeksperta #technologia #kiciochpyta #niewiemjaktootagowac #pytanie #technologia #majsterkowanie #komputery #informatyka #technologia #hardware #fotografia #video #lata90
  pokaż całość

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: ae01.alicdn.com

  •  

   @SkrajnieZdegustowany: Ja sobie sprawiłem którąś wersję Pinnacle Dazzle DVC.
   Do przechwytywania PALa w zupełności wystarczy.
   Minusem tego rozwiązania jest że do przechwytywania najlepiej się sprawdza z Pinnacle Studio, ale za to bez ściemi przechwytuje całe ramki (zarówno pola parzysta jak i nieparzyste).
   Masz wtedy całe nagranie z przeplotem które można poddać usuwaniu przeplotu. Z tego niestety uzyskasz nagranie progresywne 25FPS które kiepsko się zgrywa z odświeżaniem ekranu 60Hz, ale to normalka przy każdym PALu.

   Można stratnie to rozwiązywać wygładzaczami w różnych programach jak Adobe After Effects, chyba Sony Vegas czy innymi takimi (w sensie że zrobią to lepiej niż telecine)
   pokaż całość

  •  

   Czy edytowałeś tak swoje filmy?

   @SkrajnieZdegustowany: Tak.
   A rozwijając sprawę, ja to robiłem tak:
   1. Mając Dazzle DVC przechwytywałem obraz z wyjścia kompozytowego magnetowidu programem Pinnacle Studio. Ten kodował przechwytywany materiał koderem MPEG-2 dla warstwy Video i PCM dla warstwy Audio i wszystko umieszczał w kontenerze MPEG. Standardowe dla tej kombinacji. Bitrate MPEG-2 był ustawiony możliwie maksymalnie (chyba 12 Mbit/s) (576i PAL w zupełności to wystarcza, zwłaszcza jeśli taśma jest nagrana w LongPlayu lub w jeszcze bardziej oszczędnym trybie).

   2. Taki plik (choć całe nagranie może być dzielone na ~2GB pliki) w After Effects przepuszczałem przez usuwanie przeplotu. Filtr do tego sprawdza się lepiej od filtrów w Avidemux czy innych takich programach, a nawet do After Effects jest wtyczka dedykowana do usuwania przeplotu. After Effectsem kodowałem już przycięty (o czarne paski) 576p@25FPS do MP4 z Video wbudowanym koderem H264 i Audio w PCM.
   Tu ważne przy usuwaniu przeplotu jest ustawienie pierwszego pola (czy jest parzyste czy nieparzyste), gdyż zły wybór (prosty do poprawy i ponownego przekodowania) wyprodukuje żabkujący obraz.

   3. Plik wypluty przez After Effects przepuszczałem przez Handbrake kodując Video z pomocą x264 i audio kodując Vorbisem do kontenera Matroska (plik .mkv) dodając ręcznie rozdziały i uzyskująć kompromisowy mniejszy niż wynikający z punktu 1.

   Do Punkt 1.
   Nie masz co się silić na super jakość z kasety VHS. Taśma magnetofonowa ma sygnał video kompozytowy, nie komponentowy.
   Przypuszczam (taki był mój przypadek), że magnetowid przy odtwarzaniu z taśmy VHS wysyła sygnał wizyjny tylko po złączu kompozytowym lub tylko sygnał kompozytowy po złączy SCART. Nie ma z czego wyciągnąć sygnału S-Video lub komponentowego, a synteza tego sygnału mija się z celem.

   Przy kasetach VHS masz kilka trybów nagrywania: SP - Standard Play, LP - Long Play i EP - Extended Play.
   Jakość ich jest podana w kolejności od najlepszej do najgorszej. Jest to związane z tym że te tryby są realizowane przez prędkość obrotu taśmy.
   W SP taśma 60 minutowa nagra 60 minut nagrania. W LP taśma 60 minutowa nagra 120 minut nagrania. w EP 60 minutowa taśma nagra 180 minut nagrania.
   Im więcej minut nagrań chciałeś upakować w szpuli, tym większym kosztem na jakości nagrań musi się to odbyć. Cierpi na tym wizja i fonia.

   Także tak to można rozwiązać.

   Ważny jest punkt 1 bo jak już masz nagranie na komputerze, to dalsza obróbka powinna być mniej problematyczna.
   Im wyższa jakość na pierwszym etapie tym lepiej.

   Jak to są sygnały analogowe dobrze się przydają dobre kable. Sam zrobiłem zestaw z RG-59 do kompozytu, dobrego kabla audio i markowych (Reany) wtyczek Cinch.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (5)

 •  

  O kurwa, moje życie już nigdy nie będzie takie samo ( ಠ_ಠ)
  Całe życie w błędzie
  #informatyka #komputery #siecikomputerowe

  źródło: 1602536656264.webp

  •  

   @Just_Piotrek: Phi. W tej samej obudowie są wtyczki 10P10C, często wykorzystywane w osprzętach kasowych jak skanery ladowe, skanery ręczne czy spięcie wagi kalkulacyjnej z skanerem ladowym.

   Sens może jest taki że Powszechna RJtka jest powszechnie wykorzystywana w sieciach ethernet, natomiast w innych zastosowaniach używa się innych wtyczek ze względu na odrębność.
   Dedykowane funkcje pinów czy poziomy napięć/potencjałów na pinach sprawia że traci zgodność z innymi standardami.

   W Ethernecie poziomy zasilania to +-2,5V
   https://en.wikipedia.org/wiki/Ethernet_physical_layer

   W komunikacji szeregowej są poziomy zasilania 5V i 3,3V, niezgodne z Ethernet.

   Poza tym Ethernet przez rozszeżenie daje PoE pasywny i aktywny nawet do 48V.

   Także i tak pozornie od standardu są kwestie rozwojowe i odstępstwa.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (6)

 •  

  Mireczki i Mirabelki z Poznania ,jaki polecacie internet dla studentki .Wiem że są opcje z umową na 6 lub 9 miesięcy dla studenta .Co tam najlepiej w rozsądnej cenie wychodzi i żeby to "chodziło" dobrze .
  #poznan #internet

  •  

   @126technics: To mimo wszystko Inea, chociaż mogli nie wszędzie podciągnąć światłowód i nadal internet jest po koncentryku (a przynajmniej kilka lat temu tak było).
   Niezależnie od tego czy to koncentryk czy światełko, to polecam zaopatrzyć się w własny router i w BOKu INEI zlecić przełączenie routera Ineowskiego w tryb mostka (tryb bridge).
   Nie wiem tylko jacy podwykonawcy instalują tam sprzęt, ale nie wszyscy aplikują aktualny sprzęt, także może się skończyć na tym że trzeba będzie zażądać serwisu Inei (nie podwykonawcy), ale to są ekstrema bardziej pasujące dla Lubonia. pokaż całość

  •  

   bo inei odjebalo od tego monopolu. Wtvk jest już też na podolanach

   @beerman: Co i tak pozwala proporcjonalnie dawać lepsze warunki na swoich łączach niż Orange na Orangowskich.
   W Poznaniu oczywiście nie mają tego za dużo, ale przed światłowodem z lokalnego duopolu to Inea była lepsza od Orange (czy raczej tepsy).
   O czasach przez Ineą jak byli mniejsi operatorzy się za bardzo nie wypowiadam, bo trochę tego było. pokaż całość

  • więcej komentarzy (10)

 •  

  Mam trochę nietypowe pytanie z dziedziny #komputery. Znajomy starszy Pan ma komputer z Windows XP do przeglądania neta. Ramu tam jest ze 3 giga procesor jakiś 3ghz core 2 duo. Jaką można tam na XP uruchomić godziwą przeglądarkę aby net chodzil mu godziwie? Opera i Firefox się tną, filmy się nie odtwarzają, co chwile wywala jakieś komunikaty. Czy bez zainstalowania tam 7 Czy 10 się nie obejdzie? #pytanie pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika sirpingus

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.