•  

  Czy polecicie książki w zakresie praktycznego zastosowania IoT. Chodzi mi o najlepsze pozycje w tej dziedzinie, bo oczywiście literatury jest sporo.
  Chciałbym dość dogłębnie poznać temat, ale niekoniecznie zostawać programista.
  #iot #cloud #embedded #internetofthings #mqtt #opc

  •  

   @Conner: ooo panie, temat piękny, ale tego się nie da z książek nauczyć - to jest wiedza nabyta w pracy.
   W tym co napisałeś są co najmniej dwie ścieżki: po stronie urządzeń (jak się do nich podłączyć, jak wyciągnąć dane) i po stronie chmury (świetnie, że mamy dane w chmurze, ale co z nimi dalej?).

   Ogólnie tu jest kilka problemów, które powodują, że trudno zacząć:
   1. doświadczenie - przemysł ma swoje wymagania i specyfikę, podłączenie Arduino do Raspberry Pi nie pokazuje żadnych problemów, jakie mogą pojawić się gdy chce się podłączyć sterownik PLC do urządzenia typu Edge
   2. projekty - to tak jak by chcieć nauczyć się programowania sterowników PLC z książek: no można ale bez użycia tego w polu - wiedza jest bezwartościowa.
   3. doświadczenie w IT - to nie jest praca dla juniorów, tzn. żeby dobrze ogarnąć aplikacje na Edge i część chmurową trzeba mieć po prostu kawał doświadczenia w budowaniu różnych aplikacji.

   Najprościej zacząć od nauki chmury, bo ta wiedza przyda się też w innych obszarach. Zarówno do AWS jak i do Azure są darmowe materiały. Z tego co wiem, to z Azure można zrobić też certyfikaty za darmo (np. AZ-900).
   Żeby nie było takiej smuty, to podrzucam parę linków:
   * https://chmurowisko.pl/domowe-iot-w-chmurze-aws/
   * https://bulldogjob.pl/articles/1193-iot-z-net-i-azure-jak-zaczac
   * https://chmurowisko.pl/zrob-to-sam-z-azure-i-arduino/
   pokaż całość

   +: 100kW
  •  

   @Conner: moim zdaniem, z zajmowaniem się IoT jest teraz tak, że trzeba dojść do jakiegoś sensownego poziomu w IT i wtedy znaleźć sobie niszę w IoT: devops, aplikacje, kontenery, security...
   Z drugiej strony, są reklamy takie jak ten artykuł na bulldogjob, że da się przebranżowić i wejść w IoT. Ile osób, tyle historii.

   A z chmurą, to trzeba sobie po prostu spróbować. Zareklamuję Azure, bo tą chmurę trochę znam: Adam Marczak zrobił fajne materiały do AZ-900 (Azure Fundamentals). Obejrzyj sobie kilka filmów na YT, zobacz, czy to do Ciebie przemawia. A potem, jak na tym memie ze sposobem na naukę programowania: mysz w rękę i do roboty. I tak jest nieźle, że nie musimy płacić za większość wiedzy (pozdrawiam prawo i handlowanie notatkami od pierwszego roku).
   pokaż całość

   +: 100kW
  • więcej komentarzy (3)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika specjalista_wysokiej_klasy

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (2)