•  

  #100smiesznychwiosek

  Sezon 3

  Dzień 3/100

  Kontynuujemy wykopki! (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  Michałów – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie pińczowskim, w gminie Michałów

  Nazwa wsi pochodzi od imienia Michał. Według źródeł kościelnych pierwszy kościół w Michałowie miał postawić Dobiesław kasztelan krakowski w 1375 roku. Skoro postawiono tu kościół wieś musiała istnieć już wcześniej. W 1410 kroniki zanotowały Mikołaja z Michałowa, był on jednym z dowódców pod Grunwaldem. Pod tą samą datą zanotowano, że Jakuszą z Michałowa uzyskał dziesięcinę snopową dla miejscowego kościoła oraz karczmę zwaną chadalińską.
  Powyższy dokument został potwierdzony w 1454 roku przez Jana Długosza.

  Dziedzicem wsi w połowie XV wieku był Jan Kurozwęcki herbu Róża. Wieś miała 7 łanów kmiecych, karczmę i młyn na rzece.
  Po Kurozwęckich Michałów przechodzi na własność Myszkowskich w ramach klucza pińczowskiego. W 1579 roku Michałów należał już do Myszkowskich. Mieszkało w tym czasie we wsi 25 kmieci na 12 i pół łanach ziemi. Mieszkało też we wsi dwunastu zagrodników, dziewiętnastu komorników, pięciu rzemieślników i dwóch rybaków. Michałów był więc bardzo dużą wsią i ważnym ośrodkiem rzemieślniczym.

  W 1598 roku za czasów biskupa Radziwiłła zanotowano pierwsze wzmianki o szkolnictwie w tym terenie. Zanotowano nazwisko kierownika szkoły parafialnej Kaspra Prędoty z Kleczy. Kierownik posiadał dom z ogródkiem i pobierał 8 zł pensji od proboszcza.
  Na początku XVII wieku kierownikiem szkoły był Piotr Krzanowita. Po breitling replica potopie szwedzkim lustrację kościelne nie wspominają już o szkole.

  W 1657 roku we wsi przebywał Stefan Czarniecki.
  W 1732 roku według lustracji kościelnej w parafii Michałów było 467 osób. Zanotowano w tymże roku 22 chrzty, 25 pogrzebów, 11 ślubów. Mieszkało też we wsi 16 Żydów. W 1827 roku było tu tylko 5 domów i 82 mieszkańców.
  W XIX wieku wieś był już własnością Dembińskich W połowie XIX wieku przy pomocy Amelii Dembińskiej dziedziczki Michałowa postawiono nowy kościół istniejący do dziś.

  Po powstaniu listopadowym dobra ziemskie Michałów będące własnością Jana Olrycha Szanieckiego zostały skonfiskowane za jego udział w powstaniu a on sam został skazany na karę śmierci.
  We wsi w XIX wieku istniała szkoła początkowa. W końcu XIX wieku parafia Michałów liczyła 703 dusze. W tym czasie wieś miała 80 samodzielnych gospodarzy i liczyła 678 mórg ziemi.
  Na przełomie XIX i XX wieku dobra Michałów składały się z folwarków: Michałów, Podlesie i Terczyn.
  Ostatnimi właścicielami Michałowa był Antoni Dembiński inżynier elektryk .
  W 1941 roku folwarki Góry i Michałów zostały przejęte przez Niemców. Właściciel majątku został usunięty.
  Józef i Antoni Dembińscy mieli brata Henryka, który był profesorem na lubelskim KUL-u. Jako porucznik rezerwy brał udział w kampanii wrześniowej w 2 pułku Strzelców Konnych. Uniknął niewoli i brał udział w działaniach AK w rzeszowskim.

  Białki – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Narew

  W pobliżu wsi zachował się kamień, na którym znajduje się według dawnych wierzeń miejscowej ludności, odciśnięty ślad po stopie Matki Bożej. Ślad jest głęboki na około 10 mm i wyraźny. Według podania w czasach epidemii do świętego miejsca w niedalekim uroczysku Piatenka (koło wsi Folwarki Tylwickie) zmierzała Matka Boża by uratować miejscową ludność przed zarazą zostawiając po drodze ślad stopy w kamieniu koło wsi. W zagłębieniu tym często gromadzi się woda, której przypisywano uzdrawiające właściwości. Kamień jeszcze w okresie międzywojennym cieszył się dużą czcią wśród okolicznej ludności. Obecnie kamień został całkowicie zapomniany i leży w zaroślach obok wsi.

  Według Powszechnego Spisu Ludności przeprowadzonego w 1921 roku Białki zamieszkiwane były przez 140 osób w 15-u domach, wszyscy mieszkańcy wsi zadeklarowali wówczas białoruską przynależność narodową oraz wyznanie prawosławne.

  W latach 1944–1947 w ramach akcji przesiedleńczej Białorusinów z terytorium Polski Ludowej i Polaków z terytorium Radzieckiej Białorusi kilkanaście rodzin z Białek na zawsze wyemigrowało do Związku Radzieckiego. Znaczna część z nich zamieszkała w rejonie dziatłowskim (Obwód grodzieński Republiki Białorusi), gdzie po dziś dzień tworzy zwartą społeczność opartą na poczuciu wspólnoty pochodzenia.

  Przez Białki przebiega Szlak Świątyń Prawosławnych – szlak turystyczny promujący kulturę prawosławia na Północnym Podlasiu.

  W miejscowości, przy drodze do Ogrodnik, znajduje się mogiła żołnierska z 1944.

  Wieś w 2011 roku zamieszkiwało 49 osób.

  #ciekawostki #historia #podlasie #swietokrzyskie
  pokaż całość

  źródło: niemajajek.png

 •  

  #5k11latchallenge
  Dla tych, którzy nie pamiętają, albo nie wiedzą, o co chodzi krótki skrót sytuacji: pożyczyłam komuś pięć tysięcy nowych złotych, próbuję teraz to z niego ściągnąć za pomocą komornika i poprawiam sobie humor śmieszkowaniem z całej sytuacji. ;) Poprzedni wpis: klik

  Słuchajcie, sytuacja jest dynamiczna i nabiera rozpędu. Dostałam dzisiaj kolejny przelew. 32,57. Razem już mam 39,87 (✌ ゚ ∀ ゚)☞ To już drugi przelew, który przyszedł w poniedziałek. Zauważam tu pewien wzór. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Proszę o typowanie kwoty na przyszły tydzień.

  #prawo #komornik troszkę ale tylko troszkę #heheszki
  pokaż całość

Osiągnięcia (1)