•  

  #anonimowemirkowyznania
  Nagonka na górników trwa.
  13'stki, 14'stki, barbórka, węgiel, wcześniejsza emerytura, podwyżki...
  Teraz mają zacząć się strajki, żądania 12% podwyżki. Za niedługo ma być 2 godzinny strajk ostrzegawczy.

  No to teraz krótkie wyjaśnienie kogoś, kto pracuje w górnictwie, ale górnikiem nie jest.
  Pracuję w administracji, tyle musi wystarczyć. Nie chciałbym podawać za dużo szczegółów.

  Po pierwsze - dodatkowe wypłaty. Owszem, są. Przy czym Barbórka = 13'stka, nie jest to kolejna wypłata obok Barbórki. Zresztą o samych wypłatach jeszcze później napiszę. Węgiel owszem, wcześniejsza emerytura - tylko dołowi.

  Dostaliśmy niedawno informację o strajku ostrzegawczym. Wszyscy strajkują, a jeśli ktoś nie chce strajkować ma to zgłosić kierownikowi.
  Super, ale jednak nie wszyscy. Bo cały nasz dział tylko zaczął się śmiać po przeczytaniu tego maila.. Mamy tyle roboty, że ten strajk zaszkodziłby wyłącznie nam samym.
  Ale już związki zawodowe (do których ja osobiście nie należę) robią propagandę, że wszyscy strajkują, że to wspólna decyzja.
  Wiadomo, każdy chce zarabiać coraz więcej. Ale większość z nas chce zarabiać nie 'więcej', ale 'dłużej'. Związki zawodowe wyczują odrobinę kasy to są jak rekiny czujące krew. Zeżrą ofiarę, zamiast pozwolić jej jeszcze urosnąć. Zamiast na inwestycje kasa ma iść na 12% podwyżki. Chciałbym te 12% więcej, ale jednocześnie wiem w jakiej kondycji jest PGG. Spółki energetyczne nie biorą zakontraktowanego węgla, bo byłaby to niegospodarność. Założę się, że jakiś prezes poleci za to, że nie bierze od nas węgla. Ale ma wybór - polecieć albo kryminał za niegospodarność. Ale z drugiej strony skoro jest kontrakt to zapewne są też kary za nie dotrzymanie ustaleń. A o tym cisza, bo oczywiście wszystko jest niejawne.
  Ale wróćmy do związków zawodowych. Kilka lat temu administracji zabrano talony żywnościowe i zablokowano 14'stkę. Dołowcom, gdzie na każdej kopalni jest kilka związków zawodowych wśród dołowców nie. Czyli ratowanie (wtedy KW) odbyło się kosztem wyłącznie administracji. Propozycje były, aby wszyscy dostali po (chyba, nie pamiętam) 30% tej dodatkowej wypłaty, ale ostatecznie Solidarność była tak solidarna, że jednym zabrać wszystko, drugim zostawić. Mała hipokryzja w nazwie, ale to szczegół.. Byli solidarni wyłącznie ze swoim kontem bankowym. I teraz znowu to się może powtórzyć.

  A co do wypłat.
  Obecnie zarabiam tyle (noo minimalnie mniej), ile różne raporty pokazują jako średnią na moim stanowisku. Ale uwaga! Nie mówię o tym co widzę na pasku co miesiąc, ale rocznym dochodzie, czyli po zsumowaniu 12 wypłat, barbórki, 14'stki i węgla! Dopiero to wszystko jak do siebie dodam i podzielę na 12 miesięcy wychodzi ta (prawie) średnia. Odebranie nam 14'stek było realnym obcięciem pensji. Zresztą to było już widać wcześniej, bo wcześniej prawcowałem w firmie którą KW wchłonęła. Roczny zarobek po przejęciu przez KW był taki sam, jak roczny w tamtej firmie. Przy czym tutaj miesięcznie dostawałem mniej, dopiero barbórka, 14'stka i węgiel to wyrównywał. Więc mowa o 14 wypłatach jest taka sama jakby zarzucić komuś w Holandii, że dostaje 52 wypłaty w roku (co tydzień, a nie jak u nas - co miesiąc). Te 14 wypłat i węgiel jest kwotowo tym samym czym 12 wypłat w innej firmie na tym samym stanowisku, przynajmniej jeśli chodzi o mnie. Rozmawiając z ludźmi z innych działów - mają bardzo podobne odczucia. Oczywiście dołowców nie ma z kim porównywać na rynku, ale inne działy - księgowość, zaopatrzenie, informatyka, marketing czy inne, działające w PGG - te wszystkie działy śmiało mogą się porównywać z rynkowymi stawkami.

  Czy jestem za podwyżkami i za strajkowaniem?
  Tak. Za podwyżkami. Ale nie 12%, tylko w okolicach 5%, a reszta niech idzie na inwestycje. Zresztą w obecnej sytuacji tej 'reszty' nawet nie ma. A gdyby 'przywileje' miały zniknąć bez podwyższania miesięcznej pensji, to już szukam pracy, bo będę zarabiał jak stażysta w mojej dziedzinie, pomimo wielu lat praktyki...
  Za strajkiem w żadnym wypadku nie jestem.

  #gornictwo #zwiazkizawodowe

  Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
  Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
  Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
  pokaż całość

 •  

  Jak już będzie kolejny protest górników w Warszawie, to bardzo bym chciał, żeby dziennikarze prosili protestujących, by wyjaśnili, dlaczego to takie ważne, by wszyscy Polacy dopłacali do górnictwa XD

  #gornictwo #gospodarka #pieniadze #ekonomia #heheszki #slask #polska

  źródło: ocdn.eu

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika stanleyek

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (4)