•  

  223 + 1 = 224

  Tytuł: Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe
  Autor: Robert M. Wegner
  Gatunek: fantasy
  ISBN: 9788361187448
  Ocena: ★★★★★★★★☆☆

  Na wykopie tak polecają, to stwierdziłem, że przeczytam.
  Tak jak książka jest wyraźnie podzielona na północ i południe, tak mi spodobał się bardzo tylko jeden z tych kierunków.
  Na myśli mam Północ i Szóstą Kompanię. Gdyby moja ocena miała być średnią, no to właśnie: północ 9, południe 7, dlatego wyszła 8.
  Nie mogę jednak powiedzieć, że południe jest złe, natomiast póki co mnie nie porwało, choć widać potencjał.

  Powiem Wam Wykopki, że póki co, wszystko co wziąłem do czytania stąd, to bardzo mi się podoba (Meekhan, ABŚ, Metro2033, Pierwsze Prawo, Myszy i Ludzie)

  Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

  #bookmeter
  pokaż całość

  źródło: cdn-lubimyczytac.pl

 •  

  213 + 1 = 214

  Tytuł: Żołnierze kosmosu
  Autor: Robert Heinlein
  Gatunek: Science fiction
  Ocena: 9/10
  ★★★★★★★★★☆

  Książka, która, o ile mi wiadomo, zapoczątkowała podgatunek military sci-fi. Śledzimy tutaj losy Juana Rico. Młodzieniec zaciąga się do wojska, aby uzyskać pełnię praw obywatelskich Ziemskiej Federacji. Trafia do Piechoty Mobilnej, odbywa przeszkolenie i trafia na front wojny z Robalami - pajęczakami z planety Klendathu. Towarzyszymy mu od ostatnich szkolnych lekcji, poprzez obóz szkoleniowy, służbę szeregowca, aż do zdobycia oficerskich epoletów. Prócz życia "kospiecha", poznamy też historię i ustrój Federacji, a także przeczytamy kilka ciekawych wykładów o moralności. Heinlein pisał bowiem tę książkę jako swoisty protest przeciw bierności USA w zimnej wojnie, zaś Robale to oczywista alegoria Sowietów i Czerwonej Armii. Po premierze nie obyło się bez kontrowersji, pojawiały się jakże współcześnie brzmiące oskarżenia o faszyzm, rasizm itd. - nietrafione, choć polecam przeczytać i wyrobić własne zdanie.
  Oprócz bycia głośną, ksiażka jest też wpływowa - zbudowany przez Heinleina wizerunek kosmicznego wojaka do tej pory funkcjonuje w kulturze, podobnie jak koncept kombinezonu wspomaganego, który lada moment może zawitać na ziemskie pola bitew.
  Wielu wykopowiczom może być znana ekranizacja Paula Verhoevena z początku lat 90. Podszedł on do materiału źródłowego dość luźno - książka nie jest tak naszpikowana akcją ani tak bombastyczna w wymowie. Reżyser celowo zresztą przejaskrawił "kontrowersyjne" jej aspekty. Rzekłbym, że adaptacja jest bardzo dobrym filmem lecz bardzo nieudanym pastiszem. Gorąco polecam i książkę, i film.

  #bookmeter
  pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika sy23

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.