•  

  1795 + 1 = 1796

  Tytuł: Czas Marsa. Dlaczego i w jaki sposób musimy skolonizować Czerwoną Planetę
  Autor: Richard Wagner, Robert Zubrin
  Gatunek: astronomia, astrofizyka
  Ocena: 9/10
  ISBN: 8371800371
  Tłumacz: Leszek Kallas
  Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
  Liczba stron: 424

  Następnym krokiem ludzkości w kosmos będzie Mars: jest stosunkowo blisko Ziemi, przypomina ją najbardziej ze wszystkich planet Układu Słonecznego i znajduje się w zasięgu naszych możliwości technicznych. Czas Marsa opowiada o tym wszystkim, szkicując jednocześnie realny program załogowych lotów na Czerwoną Planetę, opisując metody poruszania się po jej powierzchni, zakładania na niej baz mieszkalnych i wykorzystywania jej bogactw naturalnych; a nawet kreśląc wizje przeobrażania planety na skalę globalną, tak by ludzie mogli oddychać marsjańskim powietrzem i pływać w marsjańskich rzekach.

  Robert Zubrin to jeden z najbardziej cenionych inżynierów branży kosmicznej, współpracownik NASA, prezes amerykańskiego National Space Socie

  To jest przykład jak powinna zostać napisana książka popularnonaukowa. Duża ilość argumentów poparta: wykresami, liczbami, prostymi działaniami, tabelkami, które paradoksalnie nie odstraszają a dają słuszne poczucie, że autor tekstu wie o czym pisze i nie jest to tylko stricte teoretyzowanie. Przekaz ułatwia też ilość rysunków, które ułatwiają wyobrazić sobie co autor ma na myśli jak i również łatwy język tekstu się do tego przyczynia.
  Głównym tematem jaki został w książce poruszony jest tytułowa planeta Mars i sens jej kolonizacji. Robert Zubrin i Richard Wagner dają optymistyczne, solidne warunki i argumenty będące za kolonizacją czerwonej planety. Drugą sprawą poruszoną w tej lekturze jest problem szeroko pojętej administracji i polityki (Głównie tej w USA). W skrócie zdaniem autora to kongres w USA strasznie hamuje rozwój w tej dziedzinie poprzez m.in zbyt małe dofinansowanie na rzecz tej inicjatywy. Zubrin poświęcił cały rozdział odnośnie tego problemu.
  Książka została wydana w 1997 roku, więc pewnie kilka informacji się zestarzało, ale mimo to polecam. Masa ciekawych informacji.
  Fun fact: Autor uważał, że (mniej więcej) w naszych obecnych czasach będziemy już regularnie latać na Czerwoną planetę ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) wszystko by się udało gdyby nie ten wścibski kongres USA ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Poniżej wklejam szczegółową rozpiskę co dokładniej znajdziemy w książce.

  Książka Roberta Zubrina i Richarda Wagnera w przystępny sposób porusza następujące zagadnienia:

  -różne koncepcje załogowych wypraw na Marsa
  -plan Mars Direct, proponujący niskobudżetowe loty załogowe na Marsa za 10 lat
  -technologie rakietowe, umożliwiające dotarcie na Marsa
  -trajektorie podróży międzyplanetarnej i możliwości transportu pomiędzy Ziemią a Marsem
  -sposoby pokonywania przeciwności: promieniowania kosmicznego, braku grawitacji, burz pyłowych i surowego marsjańskiego klimatu
  -plan zbadania planety przez kolejne misje załogowe, z wykorzystaniem pojazdów terenowych i telerobotów
  -budowa stałej marsjańskiej bazy dla kilkuset osób, z terenami zielonymi i uprawami
  -technologie potrzebne ludziom na Marsie: produkcja paliwa rakietowego i paliwa do pojazdów marsjańskich, wytwarzanie tlenu, wody itd.
  -wyjątkowy charakter Czerwonej Planety, umożliwiający ludzkie osadnictwo i rozwój cywilizacji przemysłowej
  -perspektywy kolonizacji Marsa
  -co będzie się opłacać produkować na Marsie i przywozić na Ziemię, czyli podstawy marsjańskiej gospodarki
  -terraformowanie - proces przeobrażania Marsa na podobieństwo Ziemi: przekształcanie powierzchni i atmosfery planety do postaci umożliwiającej rozwój ziemskiej biosfery, czyli zmiana planety zimnej, suchej i wymarłej w żywą, ciepłą i wilgotną.


  #bookmeter #ksiazki #mars #kosmos #astronomiabookmeter #astrofizykabookmeter
  pokaż całość

  źródło: a.allegroimg.com

 •  

  Myślałem że Kurdecha z łatwością wygra a tu zaskoczenie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  btw ktoś na tagu #mikrokoksy śledzi siłowanie na rękę?
  #armwrestling

  źródło: youtube.com

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika szybkinick

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (3)