•  

  #klimatyzacja #multisplit #urzadzajzwykopem #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #pytanie

  Mireczki doradźcie, bo jestem zielona w temacie klimatyzacji. Czekamy z niebieskim do grudnia na oddanie kluczy do mieszkania deweloperskiego w stanie surowym. Mieszkanie 80m2, salon z kuchnią, 2 sypialnie, biuro, 2 łazienki. Mieszkanie na ostatnim piętrze więc będzie się grzać w gorące dni.
  I wobec tego mam kilka pytań...

  Po 1. czy w ogóle warto kupować i montować klimatyzację w mieszkaniu? Wolę to zaplanować wcześniej póki będzie w surowym stanie i łatwiej będzie cokolwiek kuć. Warto dodać że oboje z niebieskim głównie pracujemy zdalnie i nie planujemy tego zmieniać w dalszej przyszłości, także czasami w upalne dni jest ciężko żyć :D czy może jakieś urządzenie przenośne wystarczy?

  2. Jakie to są mniej więcej koszta, żeby to było porządne? Nie chcę na takim czymś cebulić

  3. Z tego co do tej pory wyczytałam, to przy takim metrażu i ilości pomieszczeń warto pomyśleć o multitplit? Jak już mam robić to we wszystkich pokojach i salonie. Nie chcę np. rozwiązania żeby montować w jednym pokoju, w innym nie i zostawiać otwarte drzwi żeby się schłodziło w obu. Tym bardziej że hol jest trochę pokrętny i chłodne powietrze by nie dotarło pewnie za bardzo.

  4. jednego nie rozumiem do końca, jak się ze sobą łączy te stacje z agregatem? Da się jakoś łatwo ukryć wszelkie przewody i rurki - czy co to tam jest - tak żeby tego nie było widać? Ale bez konieczności robienia podwieszanego sufitu, bo średnio mi się to podoba. I bez maskownic. Można to jakoś ukryć w ścianie albo listwie przysufitowej, albo inne estetyczne rozwiązanie?

  5. Jeszcze jedno pytanie, zakładając że agregat byłby na tarasie, to co się robi wtedy z kapiącą wodą? Ona po prostu sobie ścieka z balkonu czy to trzeba jakoś zabezpieczyć?
  pokaż całość

  •  

   @lady_katarina: 1. zdecydowanie warto, ale tylko stałą jednostkę, nie ma co się bawić w przenośne.
   2. za dużo zmiennych, żeby oszacować :) jeśli multisplit z wkuwaniem instalacji w ściany to raczej na pewno >10.000
   3. warto wziąć multisplita, nie ma szans żeby z jednego splita chłodne powietrze docierało wszędzie
   4. właśnie dlatego najlepiej to zrobić przed rozpoczęciem jakichkolwiek innych prac, w stanie deweloperskim możesz powkuwać wszystko w ściany i żadnych instalacji nie będziesz mieć na wierzchu
   5. możesz odprowadzać skropliny do kanalizacji - najlepsze rozwiązanie; wystawianie skroplin poza balkon to proszenie się o kłopoty

   Teoretycznie do montażu klimatyzacji powinnaś mieć zgodę (dokładniej to do przewiertu przez ścianę na balkon). Gdy zawiąże się już wspólnota - zgoda wspólnoty, jeśli przed wspólnotą - zgoda dewelopera. Prościej jest raczej o zgodę od dewelopera, bo wspólnota wyraża zgodę głosami 50%+1.
   Choć większość i tak robi to bez uzyskiwania zgody, lepiej spróbować i mieć święty spokój.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (6)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika tiksiu

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.