•  

  Klasyfikacja po tygodniu 24 w #fantasycycling

  1 (-) @AbaddonLincoln 7157
  2 (+1) @Pierre_Billotte 6841,25
  3 (+1) @Ejszyn 6824
  4 (-2) @tududutududu 6688,75
  5 (+2) @Kozzi 6274,75
  6 (-1) @Ostatni_Piwniczanin 6099,25
  7 (+1) @Tomhoppe 6054,75
  8 (-2) @cult_of_luna 5910
  9 (+1) @schrodingerscat 5645
  10 (+1) @Scyzorro83 5284,5
  11 (-2) @DerMirker 5267,25
  12 (-) @puchacz22 5197
  13 (-) @zojmers 4954
  14 (-) @Eestel 4489,75
  pokaż całość

 •  

  Długo myślałem o czym wam dzisiaj opowiedzieć, ale ostatnie wpisy na wykopie pod tagiem #pkp zachęciły mnie do tego bym parę słów poświęcił najbardziej kłopotliwym zagadnieniom, więc zamiast tradycyjnej historii w tym tygodniu mam dla was coś innego. Raz w tygodniu będą pojawiały się historie, a raz tego typu wpisy, w których będę poruszał trochę tematykę handlową, która może dotyczyć was jako pasażerów (zwroty, zniżki, ulgi itd.).

  Większość pasażerów InterCity to zdecydowanie osoby kulturalne, które nawet w przypadku opóźnienia są w stanie zrozumieć problem, który zaistniał i którym bardzo chętnie (jako DK) pomagamy. Stąd wiem, że wiele osób podróżujących koleją nie ma pojęcia o tym jakie prawa im przysługują, a tym samym co mają robić w przeróżnych przypadkach.

  Myślę, że jednym z najczęściej spotykanych są opóźnienia pociągów i to od nich zaczniemy. Większość osób na pewno zdaje sobie sprawę z tego, że w przypadku opóźnienia pociągu powyżej 60 minut przysługuje im zwrot części sumy, którą zapłacili.

  60-120 minut = 25% ceny biletu
  120 minut+ = 50% ceny biletu

  Co więcej? W przypadku, jeśli opóźnienie wynikało z winy kolei, a wam w takim wypadku uciekł samolot czy ostatni pociąg do waszej docelowej miejscowości to PKP InterCity zobowiązane jest do pomocy takim osobom. Jak to wygląda w praktyce? W przypadku utraty połączenia lotniczego PKP powinno zwrócić koszty biletu na samolot. W przypadku odjazdu ostatniego pociągu do waszej stacji docelowej organizowany jest albo hotel, albo taksówka, która dowiezie pasażera na miejsce.

  Co jeśli opóźnienie wynosi mniej niż 60 minut? W takim wypadku nie możemy liczyć na żadną rekompensatę, ale możemy za to skorzystać z dowolnego, innego połączenia PKP InterCity, które zmierza w tym samym kierunku. Najprostszym przykładem będzie połączenie Kraków - Warszawa.

  Jeśli pociąg, na który macie bilet w relacji Kraków - Warszawa ma opóźnienie 10 minut, a w międzyczasie przyjedzie inny pociąg, np. EIC, który także przejeżdża przez Warszawę to macie pełne prawo do niego wsiąść i nie płacicie nic za taki przejazd. Gdy okażecie konduktorowi bilet i przedstawicie sytuacje ten po prostu skontaktuje się z odpowiednimi ludźmi, potwierdzi to opóźnienie i pozwoli wam jechać dalej.

  Na koniec jeszcze ostatnia ciekawostka, która może zainteresować #studbaza czy #licbaza (i wszystkie inne grupy osób objęte zniżkami ustawowymi) jeśli podróżujecie koleją, a macie ochotę przejechać się 1 klasą.

  Wasze zniżki obowiązują tylko w 2 klasie, jednakże co zrobić by skorzystać z niej w klasie 1? Przepis jest prosty:

  1. Kupujecie bilet na 2 klasę z odpowiednią dla was zniżką (np. 51% dla studenta), którego cena wynosi 49 złotych (bilet normalny za 100 złotych na 2 klasę, za 120 na 1 klasę)
  2. Następnie kupujecie dopłatę (w kasie lub pociągu u konduktora), którą wylicza się odejmując cenę biletu normalnego z 1 klasy od 2 klasy. W tym wypadku różnica w cenie biletów wynosi 20 złotych.
  3. Jedziecie w 1 klasie w cenie 69 złotych zamiast 120.


  Dlatego w przypadku, gdy nie ma gwarantowanego miejsca w 2 klasie, bo kupujecie bilet w ostatniej chwili nie proście kasjerki o bilet normalny na klasę 1. Kupcie bilet ze swoją zniżką, a następnie poproście o dopłatę do 1 klasy.

  Jak to działa i dlaczego tak jest? W przypadku ulg ustawowych Państwo Polskie oddaje PKP InterCity różnice w cenie biletu. W przypadku studentów to student płaci 49% ceny biletu, a państwo dopłaca pozostałe 51%. Przy dopłacie ulga nie jest anulowana. Co oznacza, że dla firmy każdy bilet z ulgą ustawową jest traktowany jak bilet normalny w przypadku zmiany umowy przewozu (w tym zmianę klasy i tak dalej).

  Wiem, że tego typu wpisy będą zdecydowanie mniej popularne, ale pomyślałem sobie - jako konduktor - że części z was taka wiedza może się przydać. Czy to w przypadku nieuczciwego konduktora/kasjera czy po prostu zagubienia się w gąszczu taryf i regulaminów. To tyle na dziś, jeśli macie jakieś pytania to zadawajcie śmiało pod wpisem czy na pw, a następnych historii z mojej pracy wyczekujcie w Poniedziałek! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #sziszucontent #intercity

  pokaż spoiler szkoda tylko mojej atencji, bo do czerwonego VIPa 6 obserwujących (╯︵╰,) XD
  pokaż całość

 •  

  Mirki co się odjebało, właśnie znaleźliśmy z ziomkiem starego laptopa którego ktoś zostawił przy śmietniku pod jego blokiem. Wszystkie śrubki na miejscu, ale nie ma baterii. Zaraz idziemy na chatę i będziemy sprawdzać czy działa. Może znajdą się jakieś ciekawe dane ( ͡º ͜ʖ͡º)
  #laptopy #komputery #hp #rodo

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika tududutududu

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (4)