•  

  dlaczego banki pytaja sie przy andplacie hipoteki czy nadplacic odsetki czy kapital? jaki jest sens nadplacac odsetki jak kapital tez trzeba splacic i do tego zmiejsza to odsetki?
  #kredythipoteczny #banki

  +: budyn
  •  

   @billy0o Jak to bank pyta? To da się nadpłacić planowane odsetki? Myślałem, że jedynymi odsetkami które się spłaca przy nadpłacie są te, które zostały naliczone od spłaty ostatniej raty czyli bieżące. Przykladowo naliczyło Ci od spłaty ostatniej raty 300 zł odsetek, które rosną codziennie aż do spłaty następnej raty. Nadpłacasz 2000 zł, odejmują 300 zł czyli zerują te odsetki i odejmują 1700 zł od kapitału. A przy następnej racie spłacane odsetki są o te 300 zł niższe a spłacany kapitał jest o te 300 zł wyższy. W moim banku tak to działa, nie rozumiem jak bank może pytać o to? Tak pobiera i tyle. A może pyta czy zerować te odsetki bieżące czy nie? pokaż całość

 •  

  Mirki czy komuś obniżyli już raty na #kredythipoteczny w #bnpparibas #bgz #bnp w związku ze zmianą stóp w marcu/kwietniu ?

  Ja wiem, że indywidualna umowa i każdy ma inną, ale chyba zwykle to zależy od WIBOR-3M i 3msc juz minęły, spodziewałem sie obniżki, na infolinii oczywiście nic nie wiedzą bo trzeba się umówić na spotkanie z opiekunek kredytu, a jakoś nie chce na to tracic czasu ;/

  #wibor #banki #bank #bankowosc #kredyt
  pokaż całość

  •  

   @marcpol Czyli dopiero jak minie 6 miesięcy od ostatniej aktualizacji wiboru to wtedy zmienia się w banku? Jak 30 lipca 2020 była zmiana wiboru 6M z 0,28 na 0,27 to ten okres stabilizacji dopiero się zaczął i musi być 0,27 przez 6 miesięcy? W ten sposób zmiana dla kredytobiorcy może nigdy nie nastąpić.

  •  

   @marcpol No tak, pomylilem zmianę oprocentowania kredytu ze zmianą wiboru. Czyli w przypadku kolegi normalny sześciomiesięczny okres obowiązywania wskaźnika, więc niedługo zapewne zmieni mu się oprocentowanie.

  • więcej komentarzy (9)

 •  

  Najnowszy film, około minuty 05:02, Pan Dworak ma znak końca strefy i musi ustąpić pierwszeństwa jadącym z prawej i lewe. Zamiast tego patrzy na to jakie znaki ma kierowca z lewej i uważa, że ma pierwszeństwo.

  Moim zdaniem w momencie kolizji była by wina Pana Dworaka, gdzie jest w kodeksie drogowym zapisane, że mam weryfikować znaki drogowe kierowców (z tego przypadku) z lewej i prawej? Przecież czasami te znaki będą dla nas nie widoczne.

  Mam rację, czy raczej Pan Dworak?
  #dworak #polskiedrogi #prawojazdy #samochody #motoryzacja #bezpieczenstwo #jedzbezpiecznie
  pokaż całość

  Kto ma rację, moja interpretacja czy Pana Dworaka?

  • 8 głosów (40.00%)
   Rubesom
  • 12 głosów (60.00%)
   Dworak
  •  

   @rubesom Nie mam pytań, idiota wymyślił to połączenie dwóch końców stref ruchu z drogą publiczną, jakieś dziwne "skrzyżowanie", które nie wiadomo czy można nazwać skrzyżowaniem bo jeżeli dobrze widzę to droga publiczna nagle się kończy i łączy z dwoma miejscami włączenia się do ruchu, które są pod kątem prostym względem siebie, to jak to można w ogóle nazwać skrzyżowaniem? Gdyby wziąć prostą drogę i dochodzące do niej końce stref ruchu leżące naprzeciwko siebie to nie można nazwać takiego miejsca skrzyżowaniem to dlaczego mówicie o powyższym "skrzyzowanie"? Dwa odcinki wcześniej Dworak zachwalał jeszcze bardziej zagmatwane i nieczytelne miejsce - jakieś przecięcia końców stref ruchu i zamieszkania a to wszystko na terenie drogi wewnętrznej... Czy w tym Krakowie jest jakiś debilny konkurs na wyznaczenie jak największej ilości stref ruchu? Kompletnie nieczytelna organizacja, a wystarczyło 30m wcześniej pokończyć te strefy ruchu i dać D-1 i A-7 już na skrzyżowaniu i wszystko byłoby czytelne, albo żeby było mniej znaków to powinien być w tym miejscu tylko jeden koniec strefy ruchu a nie dwa. Najśmieszniejsze jest to że prościej by było jakby do tego "skrzyżowania" dołączyć trzeci koniec strefy ruchu :) Samo to że Dworak w takich miejscach mówi że ten znak mógłby stać bliżej a ten dalej a tego mogłoby tu nie być a tu mógłby stać inny zamiast tego a tu domalować linię a tu coś tam, też dobrze świadczy o czytelności takich miejsc. pokaż całość

  • więcej komentarzy (45)

 •  

  Mirki, przydarzyła mi się dzisiaj nieprzyjemna sytuacja i chciałbym Was prosić o poradę. Wyjeżdżałem dzisiaj z parkingu i z bocznej uliczki wyjechała dziewczynka (ok 7 lat) na hulajnodze. Za nią szli rodzice. Wyhamowałem i upewniając się, że nie wejdzie mi pod auto ruszyłem dalej żeby dojechać do skrzyżowania. Zanim ruszyłem, podbiegł do mnie ojciec dziewczynki i korzystając z tego, że miałem otwarte okno (brak klimatyzacji) uderzył mnie w twarz łamiąc mi okulary. Zadzwoniłem na bagiety, przyjechali, spisali, pouczyli obie strony (wtf) i tyle. Kiedy czekaliśmy na bagiety facet cały czas mi groził. Oni byli w trójkę, ja byłem sam, do nich dołączyła się sąsiadka, która mówiła standardowe "ci młodzi to jeżdżą jak szaleńcy" itd. Dodam, że jechałem w pełni przepisowo a od wyjazdu z mojego miejsca parkingowego przejechałem może 5 metrów, na liczniku nie było więcej niż 20 a dozwolone jest 40. Czy jest cokolwiek co mogę z tym zrobić dalej? Czy zakładanie sprawy cokolwiek da? A jeśli tak to jakiej? Wkurza mnie to, że dostałem w twarz, mam zniszczone okulary a ten, który mnie uderzył po prostu sobie poszedł dalej jakby się nic nie stało. Poniżej obrazek jak to wyglądało. Czerwona strzałka to dziewczynka na hulajnodze, czarna to ja. Będę wdzięczny za pomoc.
  #prawo #poradyprawne #policja #pomocy
  pokaż całość

  źródło: Clipboard01.jpg

 •  

  Imo, to jest jeden z największych problemów na polskich drogach - jazda przez skrzyżowanie z tzw. "łamanym pierwszeństwem" z nieprawidłowym korzystaniem z kierunkowskazów. U większości kierowców utarło się myślenie, że jak jedziemy drogą z pierwszeństwem (nawet skręcając) to kierunek zbędny - co oczywiście jest błędne.
  Może nie jest to aż tak niebezpieczne, bo zazwyczaj są małe prędkości, ale przy tak jeżdżących kierowcach, wyjeżdżając z podporządkowanej musisz czekać aż będzie puste skrzyżowanie, bo nie wiesz czy ten drugi używa kierunków poprawnie czy tym złym sposobem.
  W prawie każdym odcinku StopCham są takie akcje
  https://www.youtube.com/watch?v=Hogl5LARX-k&t=645s
  #polskiedrogi #stopcham #polscykierowcy
  pokaż całość

  •  

   @Noxgate Możemy wysmarować i 200 postów o tym ale wiem że ani ja nie przekonam was ani wy mnie. Oczywiście powtórzę jeszcze raz - interpretacja że należy włączać jest bardzo fajna i świetnie się sprawdza na skrzyżowaniach w kształcie litery X, tam ją popieram, trochę gorzej ale jeszcze OK się sprawdza na skrzyżowaniach w kształcie T i Y a jest całkiem beznadziejna na tych "łukach" na tabliczkach i tam, gdzie łączą się więcej niż 4 drogi, przykładowo tutaj. Wołam @SpalaczBenzyny bo kiedyś czytałem jego post i wydaje mi się że on rozumie o czym mówię. pokaż całość

   źródło: 1596796428671.png

  •  

   @SpalaczBenzyny Dokładnie o to mi chodziło, też rozumiem zmianę kierunku ruchu jako kręcenie kierownicą a zmianę kierunku jazdy jako opuszczenie drogi bez związku z kręceniem kierownicą. Najprostszy przykład - posesja na zakręcie lub klasyczne rondo z jezdnią biegnącą dookoła wyspy. Na rondzie kręcimy kierownicą w lewo, nie włączamy kierunkowskazu. Nie kręcimy kierownicą w ogóle lub kręcimy minimalnie w prawo, to zależy od układu jezdni - włączamy prawy kierunkowskaz.

   @pawelpablito dokładnie o tej interpretacji ministerstwa mówiłem - uważam że się sprawdza tam gdzie pisałem, ale nie ma poparcia w prawie przez brak wytłumaczenia czym jest kierunek ruchu i kierunek jazdy w PoRD. Wynika z niej jedynie to co pisałem, że jest tam zmiana kierunku jazdy bo się to ministerstwu tak wydaje. Równie dobrze to samo ministerstwo mogło napisać w tej samej interpretacji że na klasycznym rondzie migamy w lewo bo następuje zmiana kierunku jazdy w lewo i nie migamy wcale bo przy zjeździe brak jest zmiany kierunku jazdy. Gdyby tak napisano, również przyznałbyś rację? Poniżej po lewej słynne (z kolizji przez debili skręcających z lewego pasa w prawo, co ciekawe zmieniających kierunek jazdy bez kręcenia kierownicą :) ) rondo w Dąbrowie Górniczej, poprawiona linia przerywana aby było widać że jest tam jezdnia biegnąca dookoła wyspy i po prawej łamane pierwszeństwo w Bytomiu. Czym się niby różnią te 2 miejsca skoro po lewej nie ma zmiany kierunku jazdy w lewo a po prawej niby jest?
   pokaż całość

   źródło: 1596802983798.jpg

  • więcej komentarzy (10)

 •  

  Znacie jakieś ronda w PL (lokalizacja, link do Google Maps mile widziany) gdzie znak ronda nie występuje razem z znakiem ustąp pierwszeństwa? Innymi słowy wjeżdżający na rondo ma pierszenstwo #motoryzacja #prawojazdy #samochody #pytanie

 •  

  11. Niezależnie od badań, o których mowa w ust. 3–5, dodatkowemu badaniu technicznemu podlega pojazd:

  (...)
  2) skierowany przez starostę albo na wniosek posiadacza pojazdu:


  a. w celu identyfikacji lub ustalenia danych niezbędnych do jego rejestracji.

  Dlaczego diagnosta odmawia przeprowadzania badania technicznego pojazdu sprowadzonego i każe udać się do starostwa?
  Jest tu jakiś diagnosta?
  #motoryzacja #prawo #kiciochpyta
  pokaż całość

  •  

   @Mawid_Dotyka Nie jestem diagnostą ale zapytam na jakiej podstawie odmawia, z jakiego powodu? Chodzi o pierwsze badanie techniczne pojazdu sprowadzonego przed jego rejestracją w PL?

  •  

   @Mawid_Dotyka Dziwne, ciekawe co za różnica że z Anglii czy nie z Anglii, ja bym olał i jechał do następnego diagnosty i następnego aż trafiłbym na normalnego. Sam posiadam motocykl z Anglii ale to nie ja robiłem pierwszy przegląd w Polsce to nie wiem jak było, za to robiłem pierwszy przegląd samochodu z Niemiec, to normalnie z dowodem niemieckim i tłumaczeniem pojechałem i diagnosta wypisał zaświadczenie.

  • więcej komentarzy (1)

 •  

  Urząd Miejski w Tczewie rozpoczyna kampanię która ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo rowerzystów w ruchu drogowym. Przy rosnącej liczbie rowerzystów w Tczewie konieczne staje się uwrażliwienie wszystkich uczestników ruchu na przestrzeganie przepisów.

  #rower #bezieczenstwo #polskiedrogi #kierowcy #sport #ruchtozdrowie pokaż całość

  źródło: youtube.com

  •  

   @zxc0: Przejazd rowerowy przez jezdnię nie tworzy z tą jezdnią skrzyżowania, to tylko przejazd przez jezdnię tak jak przejście dla pieszych jest przejściem przez jezdnię. Także nie trzeba przykładów, rowerzysta ustępuje przed każdym przejazdem bez sygnalizacji świetlnej i ma pierwszeństwo na tym przejeździe. Niektórzy twierdzą, że ma prawo wjechać na przejazd 0,5 metra przed jadącym samochodem i nabywa wtedy pierwszeństwa, ja się z tym nie zgadzam. Wykreślony zakaz wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd dotyczył rowerzysty będącego na przejeździe, na którym rowerzysta i tak ma pierwszeństwo a nie przed przejazdem. pokaż całość

  •  

   Niektórzy twierdzą, że ma prawo wjechać na przejazd 0,5 metra przed jadącym samochodem i nabywa wtedy pierwszeństwa

   @zxc0 Jeżeli tak jest jak niektórzy twierdzą, czyli że nabywa pierwszeństwa to po co to pierdolenie o regule prawej strony i o ustępowaniu rowerzysty przejeżdżającego przez drogę z pierwszeństwem - skoro nabywa pierwszeństwo wjeżdżając na przejazd pół metra przed jadącym samochodem to śmiało możemy powiedzieć że rowerzysta może wjeżdżać przed jadący pojazd na wszystkich przejazdach i ma wtedy pierwszeństwo bo jest na przejeździe.

   Nie zrozumcie mnie źle, nie jestem przeciwnikiem rowerzystów bo sam nim często jestem, za to jestem zwolennikiem jasnych i prostych zasad dla wszystkich, a nie nieuprawnionych "opinii" i ogłupiania niezgodnymi z prawem interpretacjami.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (27)

 •  

  #polskiedrogi #stopcham #gownowpis
  Uwielbiam pajacy, którzy publikują filmiki z wykroczeniami innych, sami w danym momencie popełniają wykroczenie. Coraz większa część takich filmów.

  •  

   @Dzyszla Też uważam takich ludzi za pajaców, sam mam kamerkę i jeszcze nie trafił mi się jakiś konkretny dzban ale jak się trafi to na pewno będę starał się go nagrać samemu jadąc w 100 procentach zgodnie z przepisami. Przykładowo jak ktoś mnie nie wpuści w warunkach jazdy na suwak to nie mam zamiaru go wyprzedzać i machać łapami bo to nic nie da tylko lepiej jak przyjdzie do niego list z komendy.

  •  

   @Dzyszla No tak, oczywiście zgoda, zrobilem już tyle km że przy drobnych wymuszeniach nawet się nie denerwuję, nawet kilka dni temu motocyklista mi wyjechał z bocznej że musiałem przyhamować, nie robiłem żadnej afery z tego tylko przyhamowałem i pojechaliśmy dalej :)

   +: Dzyszla
  • więcej komentarzy (2)

 •  

  Polscy kierowcy to nieumiejące jeździć dzbany. Prezentuję niezbity dowód.

  #kierowcy #polskiedrogi #rower #rowerzysci #gdynia

  źródło: youtube.com

  •  

   @reddin Generalizujesz :) Np. ja nigdy nikomu nie zajechałem drogi na pasie dla rowerów, na filmie który jest tylko o zajeżdżaniu widać co najmniej czterech kierowców nie zajeżdżających drogi. Tak naprawdę to nie polscy kierowcy to dzbany tylko wśród polskich kierowców zdarzają się dzbany. Ale dzięki za ten film, zadziwiające jest to że jednej osobie udało się nagrać ich tak dużo.

  • więcej komentarzy (7)

 •  

  .

  Tak ostatnio zacząłem się zastanawiać, skąd wzięły się u kierowców błędne (w stosunku do przepisów, ale nie wszystkie uważam za stwarzające zagrożenie czy mylące) zasady panujące na drogach.
  Jeśli chodzi o kodeks, to mówi on dość precyzyjnie np. w przypadku kierunkowskazów kiedy powinno się ich używać - podczas zmiany pasa ruchu, podczas zmiany kierunku jazdy, no i podczas włączania się do ruchu. W zasadzie, jasne i logiczne.

  Ale mnóstwo ludzi używając kierunków w sposób błędny. Wjeżdżając na rondo włączają lewy kierunkowskaz i go nie wyłączają, na skrzyżowaniach z łamanym pierwszeństwem które jest na łuku, na pasie z pierwszeństwem i jadąc ciągle tym pasem (który jest tym łukiem ) nie włączają nawet sygnałów(biorąc pod uwagę przepisy, wjeżdżając na takie skrzyżowanie i poruszając się po nim ciągle po drodzę z pierwszeństwem, to przepis mówiący o zmianie kierunku wymaga włączenia sygnału) oraz w innych sytuacjach. Faktem jest, że zasad i przepisów dot. poruszania się po drodze jest sporo i często coś jest nadrzędne nad innym czynnikiem, co sprawia że trzeba zapamiętać zależności między nimi, ale wczytując się ze zrozumieniem w definicje i zapamiętanie ich, można się do nich stosować bez większego problemu, nawet jeśli skrzyżowanie czy inny kawałek drogi wygląda trochę inaczej niż większość, i oczywiście jest poprawnie oznakowany. Po prostu jeżdżąc po pewnym czasie obserwując oznakowanie czy drogę jesteśmy w stanie automatycznie znać odpowiedź, co powinno się zrobić, bez potrzeby przypominania sobie co oznacza dany znak, jaka jest zależność pomiędzy nimi i co mogą zrobić inni kierowcy.

  Moim zdaniem osób na drodze co zdały prawo jazdy i są normalnymi kierowcami, którzy mają olej w głowie i nie mają pamięci złotej rybki, jeśli nie w przeważającej, to są chociaż w znacznej ilości ogółu kierowców. I idąc tym tokiem myślenia, taki kierowca znając przepisy ruchu drogowego, będzie się do nich stosował, bo wie że reszta kierowców zna takie same przepisy, co pozwoli na uniknięcie wypadków. Ale mimo wszystko sytuacja wygląda inaczej, i często kierowcy stosują się bardziej do zasad które panują na drodze.

  Natomiast kierowców którzy zapomnieli przepisów, i jadą na pamięć/intuicyjnie/ czy przekonani o swojej racji, i wykonując często te same manewry według przepisów nie są w stanie wyrobić sobie nawyku który pozwala bez namysłu wiedzieć co może zrobić, jest mniej, a tych którzy są skrajnymi debilami bez wyobraźni jest margines. (ludzie często myślą że na drogach w większości są totalni debile, bo oglądają nagrania z wypadków i debilnych zdarzeń, ale trzeba pamiętać że nie ogląda się za bardzo innych nagrań, w których nic się nie dzieje i nie można na tej podstawie stwierdzić że większość kierowców nie zna przepisów).

  Jak myślicie, czym to jest spowodowane? Bo o ile jestem w stanie zrozumieć, że niektórzy np. używają sygnałów w sytuacjach, które według przepisów tego nie wymagają żeby poinformować innych kierowców o zamiarach (i sądzę że jest to spowodowane tym, że na ulicach panuja inne zasady niż w kodeksie), to często w takich sytuacjach prawie każdy samochód popełnia mniejsze czy większe wykroczenia, a to wymaga zignorowania wiedzy którą mamy i nauczenia się zachowań, które musimy poznać obserwując innych. Pomijam tutaj zdarzenia losowe, takie jak nieznajomość miasta i zajęcie złego pasa przed światłami, czy inne tego typu zdarzenia które mogą wyniknąć z np. złego oznakowania.

  Zastanawia mnie, dlaczego pomimo prawdopodobnie przewagi tych którzy nie maja problemów w stosowaniu zasad podczas jazdy, to właśnie ci ktorzy się do nich nie stosują ustalają kulture na drogach, a reszta się do nich po prostu przyzwyczaja.

  Co o tym myślicie? Co może być przyczyną że ludzie którzy zamiast stanowczo stosować się do przepisów, mieć pewność zaraz po zdaniu egzaminu że jedzie się poprawnie i nie stresować się tym że nie wiedzą co zrobić, przestają to robić?

  Oczywiśćie nie chodzi mi o zachowania umowne jak np. włączenie ostrzegawczych na drodze krajowej gdzie nagle jest korek w środku lasu, czy przepraszanie jak się wymusiło, tylko o zasady do których w większości miejsc można się łatwo zastosować i mieć pewność że wszystko robi się dobrze.

  #prawojazdy #samochody #kierowcy #pytanie #pytaniedoeksperta
  pokaż całość

  •  

   @TsundereGirl No tego łuku co go nie ma w rozporządzaniu. Nie włączając tam kierunkowskazu, a od dziś nie włączam nawet przy policji, dostanę mandat czy nie?

  •  

   @TsundereGirl

   na skrzyżowaniach z łamanym pierwszeństwem które jest na łuku, na pasie z pierwszeństwem i jadąc ciągle tym pasem (który jest tym łukiem ) nie włączają nawet sygnałów

   Co OP miał na myśli nie wiem i nie chce wiedzieć, może łuk, może każde skrzyżowanie. Jak coś to nie chce mi się już tłumaczyć tego sygnalizowania, także już nie odpisuje wiecej w tym temacie, wklejam poniżej moją wypowiedź o łamanym pierwszenstwie, jak będzie gdzieś pytanie o to czy włączać czy nie to możesz wołać, wkleję to: Uważam, że zgodnie z definicją zmiany kierunku jazdy, która znajduje się w art. 16 konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym, a której to definicji brakuje w ustawie PoRD, nie ma podstaw do włączania kierunkowskazu jadąc drogą z pierwszeństwem łamanym bo nie ma tam zmiany kierunku jazdy, ale sam włączam i polecam wszystkim włączać kierunkowskaz. pokaż całość

  • więcej komentarzy (17)

 •  

  #finanse #kredythipoteczny

  Siemka. Mam możliwość podpisania aneksu zmieniającego zmienne oprocentowanie na stałe. Przy stałym oprocentowaniu i nadpłacie kredytu bank pobiera dodatkowo rekompensatę obliczoną na podstawie fixingu rentowności polskiej stałokuponowej obligacji skarbu państwa. Co to jest ten fixing? Da się na bieżąco śledzić jego zmiany? Bo właściwie od zmiany fixingu z dnia na dzień zależy ta rekompensata pokaż całość

  •  

   @marcpol: dzięki za info, i tak nie zamierzałem zmieniać oprocentowania na stałe na 5 lat ale teraz znając te niekorzystne warunki tym bardziej nie zdecyduję się na tę zmianę. Co do aktualizacji stałej stopy bazowej to informacja dla kolegi @missmaster - publikowana jest ona tutaj: https://www.pkobh.pl/stawki-miedzybankowe/

  •  

   @marcpol: Dzięki również za ten link, dobrze mówiłem że jest to powiązane ze wskaźnikiem WIBOR. Widać zatem, że rekompensata jest naliczana tylko wtedy, gdy fixing w momencie nadpłaty jest niższy, niż w momencie przejścia na stałą stopę. Także można się spodziewać naliczenia rekompensaty, jeżeli wibor nie wzrośnie to pewnie fixing spadnie, ale zapewne nie będzie duża bo już dużo spaść nie może z tych 0,57. Dziwny mechanizm moim zdaniem, rekompensata naliczana wtedy, gdy spada WIBOR, moim zdaniem to powinna być naliczana co najwyżej wtedy kiedy rośnie bo to wtedy niby jakaś tam strata dla banku. A tak nie dość że płacę wyższe odsetki na stałej stopie bo WIBOR spadł to jeszcze dodatkowo rekompensatę. Dobrze rozumiem? pokaż całość

  • więcej komentarzy (9)

 •  

  Mirki, kupiłem niedawno mieszkanie z rynku wtórnego.
  U notariusza przy podpisywaniu umowy zapłaciłem podatek od ustanowienia hipoteki (19zł) i PCC.
  Dobrze rozumiem, że do Urzędu Skarbowego już nie muszę iść osobiście, a odwiedzam tylko Urząd Miasta by zgłosić obowiązek podatkowy?

  #kupnomieszkania #prawo #mieszkanie

  •  

   @Malchos Robiłem to zaraz po zakupie, nazywa się to wniosek o weryfikację wartości, w urzędzie skarbowym właściwym dla adresu tego mieszkania.

  •  

   @Malchos Gaz i woda u mnie przez spółdzielnie w czynszu więc to tą jedną wizytą się załatwiło, warto zrobić z poprzednimi właścicielami protokół zdawczo odbiorczy stanu liczników. Co do umowy na prąd to poszedłem prosto do oddziału PGE, również potrzebny był protokół ze stanu licznika, z podpisem poprzedniego właściciela i moim. Chyba tyle :) Opcjonalnie można zameldować się pod tym adresem w urzędzie miasta ale to wiadomo, nie ma takiego obowiązku. pokaż całość

   +: Malchos
  • więcej komentarzy (7)

 •  

  Będę zawierał umowę przedwstępna w formie aktu notarialnego (zakup mieszkania rynek wtórny).
  Czy jakieś rady ze strony Mirków w tej kwestii?

  #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #nieruchomosci #kredythipoteczny

  •  

   @pokey: No ale według np. tego artykułu: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-umowa-przedwstepna-bez-notariusza-przy-sprzedazy-nieruchomosci taka umowa jest ważna, nie daje tylko możliwości zmuszenia na drodze sądowej do sprzedaży i zakupu, w banku dostałem info że umowa przedwstępna nie musi być sporządzona w formie aktu notarialnego. Co ciekawe w powyższym artykule ktoś napisał o tym terminie: "Nie ma obowiązku wskazywania w umowie przedwstępnej terminu, w jakim powinna zostać zawarta umowa przyrzeczona."

   Tak jak pisałem, bank nie miał żadnych zastrzeżeń do umowy w tej formie dołączonej do wniosku o kredyt, a także notariusz nie miała zastrzeżeń do umowy w tej formie dostarczonej do niej z pozostałymi dokumentami w celu sporządzenia i podpisania docelowej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego.
   pokaż całość

  •  

   @pokey: No to zapewne nie kupiłbym tego mieszkania a sprzedający zwróciliby mi dwukrotność zadatku, bo taki był zapis w umowie, z tego co wyczytałem to takiej kwoty mogę dochodzić również, gdy umowa jest zawierana bez notariusza. No ale w takim razie racja, jest trochę lepsza ta ochrona, także decyzja należy do kolegi, może i rzeczywiście bezpieczniej jest podpisać u notariusza umowę przedwstępną, co i tak kolega zamierzał zrobić bo napisał to w poście :)
   @zarow napisał dobre punkty co trzeba mieć/zrobić, te zaświadczenia musi dostarczyć sprzedający, u mnie było wymagane jeszcze jakieś zaświadczenie z urzędu miasta o rewitalizacji czy coś takiego, ale to notariusz powinien wiedzieć, chyba jest konieczne jeżeli nieruchomość jest położona na obszarze rewitalizacji. Z tego co mi się kojarzy to jeszcze było jakieś zaświadczenie o podatku dochodowym, ale to też chyba nie we wszystkich przypadkach, notariusz też powinien to wiedzieć.
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (16)

 •  

  W internetowych zagadkach typu "kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu" część ludzi zawsze mówi o zjeżdżaniu lub niezjeżdżaniu z drogi z pierwszeństwem. Skąd im się to wzięło? Dlaczego myślą, że to ma jakieś znaczenie?
  #prawojazdy

  •  

   skręcam w lewo więc zmieniam kierunek jazdy. Jadę prosto więc nie zmieniam kierunku jazdy. Proste jak drut, na siłę sobie utrudniasz, odkopując konwencję, której nie stosuje się bezpośrednio.

   @TsundereGirl Skręcam w lewo na klasycznym rondzie więc zmieniam kierunek jazdy, skręcam w lewo na zakręcie więc zmieniam kierunek jazdy, jadę prosto z jezdni ronda w pas wylotu więc nie zmienian kierunku jazdy, zjeżdżam z zakrętu w górach w polną drogę prosto więc nie zmieniam kierunku jazdy, proste jak drut. Tak wygląda zmiana kierunku jazdy zgodna z tą interpretacją połączona z kręceniem kierownicą.

   Nie sądzę żebym dostał mandat, gdyż po pierwsze jak jest kąt prosty to stosuję interpretację ministerstwa, uważam że tam się sprawdza i jest czytelna dla innych oczekujących ode mnie takiego sygnalizowania bo można wskazać dokładnie gdzie się zamierza jechać, a po drugie to przy policji też migam, zresztą wątpię że dostanę mandat za brak kierunkowskazu gdy jest tabliczka z łukiem, bo oni sami nie wiedzą czy tam jest zmiana kierunku jazdy czy nie.

   @horizontal_vertical OK, czyli nie widzisz że ten "pas terenu" prowadzi w prawo lub w lewo tak jak na każdym zakręcie. Ale macie zakodowaną tę interpretację, podobnie jak ja kiedyś.

   Druga sprawa - skoro niby nie tworzy zamkniętego katalogu manewrów to można tam dopisywać manewry bez końca, np. od dzisiaj mówię że każdy skręt kierownicą to zmiana kierunku jazdy, również na każdym zakręcie na którym jest możliwość skrętu na posesję. A nawet na takim na którym nie ma, bo przecież w konwencji nie jest napisane że to nie jest zmiana kierunku jazdy.

   Odpowiesz mi jak jest z tym łukiem na tabliczce? Jest zmiana kierunku jazdy czy nie bo jedni mówią tak inni nie. A może jest niezgodna z rozporządzeniem? Jeżeli nawet jest niezgodna to jakie to ma znaczenie? Przecież liczy się rzeczywisty układ dróg na skrzyżowaniu, co zmienia jakaś tabliczka? Jest obowiazek migania jak jest łuk bo powinien być kąt rozwarty?
   pokaż całość

  •  

   @horizontal_vertical: Tak, dodawanie P-8 do jezdni biegnącej okrężnie jest oczywiście niedopuszczalne, tak samo dodawanie C-12 do pasów prowadzonych wprost do wylotów też (to akurat aż tak mi nie przeszkadza bo nie stwarza to takiego zagrożenia jak to pierwsze) no ale nie mamy za bardzo na to wpływu, to musieliby "eksperci" właściwie rozumieć ruch okrężny żeby dobrze szkolić kierowców, instruktorów, egzaminatorów i osoby odpowiedzialne za oznakowanie. Niezła akcja prostująca to musiałaby powstać, raczej nie ma szans na taką akcję moim zdaniem.

   Też nie powinien włączyć kierunku?

   Oczywiście że powinien włączać, przecież wiesz to doskonale, ja nigdzie nie twierdziłem że na skrzyżowaniu równorzędnym jadąc w lewo czy w prawo nie ma zmiany kierunku jazdy bo bez dwóch zdań tam jest ta zmiana. Uważam, że czerwony na powyższym przykładzie nie ma podstaw do włączania kierunkowskazu, gdyż nie opuszcza drogi. Po zmianie tylko samego oznakowania, np. usunięciu wszystkiego, oczywiście włącza kierunkowskaz, gdyż opuszcza drogę, czy tam wjeżdża na inną drogę w rozumieniu konwencji, natomiast przy powyższym oznakowaniu czerwony nie opuszcza drogi. Zdania nigdy nie zmienię, Ty zapewne też nie, dla mnie powyższe to tylko zwykłe skrzyżowanie na zakręcie, które może być jak najbardziej zmienione oznakowaniem w czterowlotowe równorzędne.

   Dodam jeszcze jedno, bo w art. 16 konwencji jest jedno nawiązanie do pierwszeństwa, a mianowicie punkt 2:

   Podczas wykonywania manewru zmiany kierunku ruchu kierujący - nie naruszając postanowień artykułu 21 niniejszej konwencji dotyczących pieszych - jest obowiązany przepuścić pojazdy jadące z przeciwnego kierunku na jezdni, którą zamierza opuścić,

   Podejrzewam, że nadal będziesz zaprzeczać bo domyślam się że napiszesz po raz kolejny że pierwszeństwo nie ma związku z kierunkiem jazdy, ale zwróć tylko uwagę, kto jest wykonującym manewr zmiany kierunku jazdy a kto jadącym z przeciwnego kierunku na skrzyżowaniu, które jest na grafice, a kto jest wykonującym manewr zmiany kierunku jazdy i jadącym z naprzeciwka na skrzyżowaniu równorzędnym. Bo ja uważam, że gdyby to było skrzyżowanie równorzędne to owszem, czerwony jest zmieniającym kierunek jazdy a niebieski jadącym z naprzeciwka, ale skoro jest łamane to czerwony nie jest zmieniającym kierunek jazdy a niebieski nie jest jadącym z naprzeciwka, gdyby tak było, to czerwony musiałby zgodnie z punktem 2 ustąpić niebieskiemu a przecież tak nie jest.

   Moim zdaniem stosowanie takiego znaku to błąd organizatora ruchu. Powinien być znak A-6 albo w ogóle bez znaku - samo D-1.

   A dlaczego nie kąt rozwarty na tabliczce? Byłoby bardziej czytelnie niż samo D-1 no i wtedy zmusiłoby to ludzi do bezmyślnego migania zgodnie z interpretacją ministerstwa, nie to co przy samym D-1 :) Super, dzięki za tę interpretację, teraz nie będę włączał kierunkowskazu na wszystkich takich łukach, chociaż i tak można pewnie policzyć na palcach jednej ręki kiedy włączałem na łukach, chyba przy policji na odczepnego co najwyżej. Ale widzę tu kolejny problem, w Polsce jest mnóstwo tabliczek T-6, których nie ma w rozporządzeniu, na których drogi biegną pod innymi kątami lub co gorsze jest ich więcej niż 4, jak tam sobie poradzić? Wszystkie zdjąć i czym zastąpić?

   No i ostatnia sprawa, twierdzisz, że samym oznakowaniem nie da się zmienić kierunków jazdy. Ja twierdzę, że się da. Na poniższej grafice z bloga http://mrerdek1.blogspot.com/ dorysowałem 2 zielone strzałki. Zwróć uwagę, że na każdym z 4 skrzyżowań w kształcie litery T zmieniło się tylko oznakowanie, a tak to są one identyczne. Zadam takie pytanie: czy i jaka zmiana kierunku jazdy jest po zielonej strzałce w obydwu zaznaczonych przeze mnie przypadkach? Zmieniło się tylko oznakowanie. Jak coś to "pas terenu" we wszystkich 4 przypadkach niby biegnie tak samo :)
   pokaż całość

   źródło: Zmiana w lewo i w prawo A BIS 2.jpg

  • więcej komentarzy (49)

 •  

  #fotoradary #mandat #przepisy

  Jak to jest z tymi fotoradarami? Dostałem na spółkę prośbę o wskazanie kierującego pod groźbą 5k za niewskazanie, część internetu mówi że to ściema, ale przepisy co chwile się zmieniają i trochę się w tym gubię. Ktoś jest na bieżąco co najlepiej zrobić? Płacić czy nie trzeba?

  •  

   @SRzeyamlon Zapłacić można wiadomo - albo jak się przyjmie mandat albo jak się uprawomocni wyrok sądu, GITD tak jak i zresztą policja samo nie może nałożyć grzywny. Na bieżąco to nie jestem ale też dostałem taki list koło 2014 roku i kolega koło 2016, podobno GITD nie ma prawa skierować sprawy do sądu. W moim przypadku było wskazanie komu powierzono i kolejny list do tej osoby z takim samym quizem czyli przyznanie się, wskazanie, nieprzyznanie. Nic na to nie odpisałem a kolega nic nie odpisał już na pierwszy list. Ani mi ani jemu nic nie przyszło, nie skierowali do sądu więc po roku się przedawnilo. Tylko nie przypominam sobie straszenia aż 5k zł :) Czy teraz są bardziej skuteczni, nie wiem. Na pewno straszenie sądami jest od zawsze. pokaż całość

 •  

  Czyja wina? "B" przyłożył w bok "A" w momencie gdy oboje zaczeli na raz wyprzedać autobus w miejscu do tego nieprzeznaczonym, jestem ciekaw, bo nie jestem pewny dobrej odpowiedzi, czekam na Wasze opinie :) Sytuację widziałem dzisiaj z daleka i później akcję na parkingu, która mnie bardzo zaciekawiła, z jaką ekspresją Pani, która siedziała obok faceta który kierował B krzyczała na chińczyka jadącego "A". Chińczyk słabo gadający po polsku, prawie dał się zakrzyczeć Pani ;) Pan z B twierdził, że wina jest obopólna i oboje dostaną mandat jak przyjdą policjanci ( ͡° ͜ʖ ͡°) #samochody #prawojazdy pokaż całość

  źródło: xddddd.jpg

  Czyja wina?

  • 21 głosów (65.63%)
   A
  • 11 głosów (34.38%)
   B
 •  

  #prawojazdy #samochody
  Zabrania się postoju na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską
  Czy bezpośrednio za tym znakiem masz prawo zaparkować pojazd?
  Słupki wskaźnikowe—im więcej czerwonych kresek tym bliżej do przejazdu.

  Na filmiku samochód najpierw przejeżdża obok słupka wskaźnikowego z dwoma kreskami, a następnie z jedną kreską, czyli oddala się od przejazdu kolejowego zgodnie z "im więcej czerwonych kresek tym bliżej do przejazdu". Jeśli się oddala to znaczy, że "zabrania się postoju na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską". DO SŁUPKA. Czyli za słupkiem można już się zatrzymać. Pytanie było czy bezpośrednio za tym znakiem ma się prawo zaparkować pojazd. Odpowiedziałem Tak, a odpowiedź jest nie. Czemu bo nie rozumiem pokaż całość

  źródło: bre.PNG

 •  

  Cześć,
  planuję zakup mieszkania i chcę wziąć kredyt. I zastanawiam się, czy korzystać z usług doradcy. Potrzebowałbym go w zasadzie jedynie do ogarnięcia formalności - to, czego chcę (kwota, czas itp.), już wiem.
  I tu moje pytanie do Was: gdybym załatwiał wszystko sam, wyjdzie mnie taniej niż z doradcą, bo np. bank trochę obniży prowizję albo marżę? Czy wyjdzie dokładnie na to samo?
  #kredyt #kredythipoteczny
  pokaż całość

 •  

  Jak tam wykop czego najbardziej wam brakuje?
  Bo mi psów ścigających rowerzystów jeżdżących po parku xD to byli czasy, albo gimbusów wychodzących tylko z 18+ xD kiedyś to było xD
  #koronawirus #kiedystobylo #nostalgia #policja

  źródło: file.koronawirus-koronawirus-w.jpg

 •  

  Sytuacja taka jak na obrazku. Czy chcąc pokonać przejście przez jezdnię rowerem powinienem wg przepisów z niego zsiąść czy mogę przejechać?
  Z lewej, niewidocznej strony sytuacja jest podobna, na odcinku 200m jest ścieżka rowerowa ze znakami poziomymi, ale są dwa przejścia przez mniejsze skrzyżowania, gdzie są tylko pasy biało-czerwone i sygnalizacja dla pieszych, dla pojazdów poruszających się po drodze jest znak D-6b.
  #rower #ruchdrogowy
  pokaż całość

  źródło: 2020-07-31_12h35_51.jpg

  •  

   @JezelyPanPozwoly fajne to oznakowanie, ostrzega kierowców przed rowerzystami przejeżdżającymi przez przejście dla pieszych :) Oczywiście jest niespójność, brakuje przejazdu dla rowerzystów obok przejścia dla pieszych. A co powie policjant widzący rowerzystę przejeżdżającego przez to przejście to nie wiem :) Ciekawe też co w razie kolizji z przejeżdżającymi rowerzystą, zapewne sąd orzeknie winę kierującego samochodem również przy wyłączonej sygnalizacji. Daj link do Google Street View, ciekawi mnie jak idioci rozwiązali połączenie DDR z przejściem :) pokaż całość

  •  

   @JezelyPanPozwoly Możesz spróbować, ale nawet jeżeli odpiszą to traktuj tę odpowiedź z przymrużeniem oka, bo często policjanci wydają sprzeczne ze sobą i często sprzeczne z prawem opinie :) Z tym że tu jest trochę inny przypadek bo jak wydać zgodną z prawem opinię przy wadliwym oznakowaniu...

  • więcej komentarzy (8)

 •  

  Hej, mam pytanie o to, w których bankach można nadpłacać kredyt hipoteczny przez aplikację/serwis on-line, albo po prostu poprzez przelew na konto techniczne?
  Wiem, że w niektórych bankach robią pod górkę i przy nadpłacie trzeba podpisywać jakieś chore aneksy. Przymierzam się do kredytu i jest to dla mnie dość istotny czynnik przy wyborze banku.

  #kredythipoteczny

  •  

   @lipszczak Jak wyżej, mam w PKO BP i nadpłacalem składając dyspozycję przez serwis ipko, wystarczy zalogować się na konto bankowe, wybrać dyspozycję wcześniejszej częściowej spłaty i określić kwotę. I w ten sam dzień lub następnego dnia pobierają deklarowaną kwotę z konta i od razu sam aktualizuje się cały harmonogram - zmniejszają się kwoty wszystkich rat. Nie ma prowizji za takie spłaty. Dodatkowo oni przy każdej takiej nadpłacie i co pół roku przesyłają harmonogram papierowy zwykłym listem - moim zdaniem głupota, ja zmieniłem te zawiadomienia na mailowe, powinni robić takie domyślnie zamiast wysyłać te listy bez sensu zwłaszcza że widzisz harmonogram na bieżąco online. Chyba obecnie inne banki nie robią już tak pod górkę jak kiedyś. pokaż całość

  •  

   @lipszczak Być może to umowa sprzed rozwoju bankowości elektronicznej, obecnie zapewne większość, choć pewnie nie wszystkie banki ułatwiły wcześniejsza spłatę bo ludzie na to patrzą, dla mnie też było to ważne, a na starych klientach im nie zależy. Wiem że jeszcze mBank na pewno ma nadpłaty online.

  • więcej komentarzy (8)

 •  

  #samochody #prawo #przepisydrogowe Czy ktoś z Was w praktyce miał problemy z policją lub diagnostą za przynitowanie tablic rejestracyjnych?

  O co w ogóle chodzi - dla niezorientowanych - przynitowanie tablic jest teoretycznie nielegalne, bo nity zasłaniają fragment tablicy

 •  

  w PKO BP rzeczywiśćie jest w mierę ok oferta kredytu hipotecznego? paru znajomych tam ało i nie narzekają, ale tutaj widziałem opinie, że niezbyt się opłąca u nich?
  #kredythipoteczny

  •  

   @se_mallo Moim zdaniem ich oferta jest OK, ale to fakt, ubezpieczenie od utraty pracy to 3,25 % kwoty kredytu i jak się je bierze to trzeba je od razu zapłacić. Ja brałem rok temu w PKO BP i marża jak dla mnie jest OK właśnie dzięki temu że wziąłem to ubezpieczenie, moim zdaniem się opłaciło nawet pomimo tego że z niego nie skorzystam. Marżę wtedy dostałem 1,73, brak prowizji, brak opłat za wcześniejszą spłatę przez caly okres, no ale realnie przeliczając to ubezpieczenie jako marża to trzeba liczyć 1,93. Także wystarczy sobie to przeliczyć i stwierdzić czy się opłaca czy nie :) Dodatkowo przez pierwszy rok marża jest 1,1 ale tu oszczędności nie są wielkie bo to tylko rok. Mi pasowała ta oferta więc wziąłem ale tak jak napisał kolega wyżej, ktoś inny może to uznać za słabe warunki. pokaż całość

  • więcej komentarzy (2)

 •  

  Kończy się pas rowerowy, czy ma tutaj zastosowanie zasada prawej ręki i rowerzysta ma pierwszeństwo?
  #prawojazdy #wroclaw #rower #kiciochpyta

  źródło: pierwszenstwo.PNG

  Kto ma pierwszeństwo?

  • 97 głosów (63.82%)
   Rower
  • 55 głosów (36.18%)
   Samochód
 •  

  Przede mną ostatnia prosta do finału kupna mieszkania na #kredyt #kredythipoteczny.
  Mam jedno pytanie, bo już mi się to wszystko mętli w głowie.

  W następnym tygodniu podpisuje umowę u notariusza (akt notarialny). Co później? Idę z tym do banku i finito? Są jakieś terminy których trzeba dotrzymać? Decyzję kredytowa mam ważną do 16.09.

  Sorry, może głupie pytanie ale już od tego czytania mam mózg roz******
  pokaż całość

 •  

  Jeżeli jadąc pasem do skrętu w prawo(pas omija rondo), przed rondem włączam kierunkowskaz w prawo.
  Czy przy włączeniu się do wyjazdu z ronda zostawiam kierunkowskaz w prawo czy zmieniam go na lewy?

  Racibórz, Śląskie
  https://maps.app.goo.gl/bF635SJspJkv9Q3K9

  #prawojazdy

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: Screenshot_2020-07-28-12-57-50-890_com.google.android.apps.maps.jpg

  •  

   @marvin7: Bardzo dobre pytanie, na które wbrew pozorom odpowiedź nie jest prosta, moim zdaniem tak jak napisał @palodisko - żadnego kierunkowskazu przy tym włączeniu nie używasz, gdyż jezdnię podporządkowaną opuszczasz tak jakby od jej "czoła" a nie z jej lewej ani prawej strony, inaczej mówiąc nie opuszczasz tej jezdni z lewej lub prawej jej strony tylko jedziesz dalej prosto bez zmiany kierunku jazdy, coś jak wjazd na rondo. A jakiego kierunkowskazu wymagają na egzaminach to nie mam pojęcia :) pokaż całość

   +: marvin7
  • więcej komentarzy (8)

 •  

  #prawojazdy #samochody Mireczki - rozwiążmy ten problem raz na zawsze - wjeżdżacie na rondo i jedziecie na tzw 3/4 (przy założeniu zwykłego prostego ronda z 4 zjazdami) włączacie lewy kierunek czy nie? :D Dzisiaj jechałem za dwiema L i obie rondo na 3/4 z lewym kierunkiem ... jak dla mnie głupota.

  Lewy kierunek przy jeździe na 3/4 przez rondo

  • 4 głosy (5.41%)
   Tak
  • 70 głosów (94.59%)
   Nie
  •  

   @lukratywny Bo na klasycznym rondzie, czyli takim które ma biegnącą dookoła wyspy jezdnię, skręt z tej jezdni w lewo jest niemożliwy, chyba że na wyspę albo wcześniej pod prąd. Dlatego wyskakuję - albo jedziesz bez kierunkowskazu dookoła wyspy czyli prosto albo skręcasz z tej wyspy w prawo czyli sygnalizujesz prawym. Ewentualnie drugi typ ronda, co już napisałem, np. kwadratowe ronda w miastach, tam tylko lewy na rondzie, żaden, lub prawy. Nie ma możliwości żeby na jednym rondzie dwa razy zmieniać kierunek jazdy, najpierw w lewo potem w prawo. Włączanie lewego i prawego na jednym rondzie nie jest zgodne z prawem, za to jest zgodne z wytycznymi niektórych WORDów, co jest absurdem. pokaż całość

  •  

   @Mirkosoft: A, czyli jednak widzę że dobrze to rozumiesz :) Bo jak napisałeś pierwszy post że to po prostu skrzyżowanie to myślałem że nie rozumiesz że to jednak seria skrzyżowań. Nie można powiedzieć że klasyczne rondo to po prostu skrzyżowanie właśnie z tego powodu, bo to seria skrzyżowań dochodzących i odchodzących od jezdni biegnącej bez końca dookoła wyspy, co wyjaśniłeś dobrze wyżej :)

  • więcej komentarzy (14)

 •  

  Odnośnie mojego ostatniego pytania dużo osób wspominało, że jeśli pierwszeństwo jest ustalone znakami to żadnych zasad się nie stosuje. @Tremade sugerował, że różowy ma pierwszeństwo ze względu na zasady savoir-vivre'u. To w końcu jak to jest? Tutaj też żadnych zasad się nie stosuje i patrzy na znaki?

  Ostatni post:
  https://www.wykop.pl/wpis/51032863/rozowy-jedzie-pierwszy-bo-1-niebieski-zjezdza-z-dr/

  #prawojazdy
  pokaż całość

  źródło: received_1391758397688271.jpeg

  •  

   @bartoof: No jak to się nie stosuje, przecież prawa strona ma pierwszeństwo jeżeli jadą równorzędnie względem siebie, równie dobrze możesz postawić te samochody na dwóch podporządkowanych na tym skrzyżowaniu i też będzie problem kto jedzie pierwszy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeszcze co do tego pierwszego postu to mi było łatwiej się nauczyć 1 sposobem jak jestem na drodze z pierwszeństwem - że z niej zjeżdżam - z lewej lub prawej jej strony.

   @korin_ XDDDD
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (18)

 •  

  #kredythipoteczny

  Czołem, przymierzam się do kupna mieszkania, stąd narodziło się kilka pytań:
  1. Wysyłam wniosek do banku, co w nim sie ustala? Kwote raty? Ilość lat kredytu? - i na tej podstaie obliczana jest rata?
  2. Bank analizuje 3 miesiące wyciągu z banku. Co jeśli stwierdzi, że nie damy rady spłacać jak wpisaliśmy we wniosku z pkt1.?
  Bo czeka się 1.5 miesiąca.... to po odrzuceniu znowu trzeba tyle czekać?
  ¯\_(ツ)_/¯
  pokaż całość

  •  

   @Piotrp7 Bralem kredyt bez doradcy zewnętrznego, poszedłem prosto do banku, doradca bankowy sprawdził jaką mam zdolność (wydaje mi się że nie jest to kwota kredytu a maksymalna kwota jednej raty bo inna maksymalna kwota kredytu jest na 20 lat a inna na 35) i jak wnioskowałem już o kredyt to podałem we wniosku że chce na 25 lat, mimo że zdolność miałem na krótszy okres ale nie chciałem tak wysokiej raty, więc byłem pewny że dostanę kredyt. A co do drugiego pytania to wydaje mi się, że jak bank stwierdzi że nie da Ci np. na 20 lat to od razu proponuje, że da Ci np. na 30 lat. pokaż całość

   +: Piotrp7
  • więcej komentarzy (8)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika vertical

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (5)