•  

  #ewakuacjaboners Mam dla was taką małą poradę dotyczącą drzwi ewakuacyjnych, przy których znajduje się klucz w skrzynce.

  Otóż jak będziecie zmuszeni skorzystać z takich drzwi, to zawsze pierwszy otwierajcie GÓRNY zamek. Dolny powinien otworzyć się po naciśnięciu na klamkę/sztangę.

  Mam nadziej, że nigdy nikt z was nie będzie musiał z tego korzystać, ale stwierdziłem, że powinniście to wiedzieć.

  tak to wygląda w biedrze Jeśli dolny zamek też nie jest ewakuacyjny (górny nie jest) to też niestety będziecie musieli szukać odpowiedniego klucza.
  pokaż całość

 •  

  Cześć

  Korzystając z dużej popularności #ewakuacjaboners zachęcam do zapoznania się z moimi wcześniejszymi wpisami na ten temat. Mówiąc krótko: spora część drzwi ewakuacyjnych w naszym kraju jest źle zrobiona. Nawet jak nie są zastawione towarem, to czasami należy je zgłaszać do odpowiednich organów, gdyż zagrażają naszemu bezpieczeństwu.

  drzwi antywłamaniowe
  ewakuacja

  Materiały są do użytku, rozpowszechniajcie do woli. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  pokaż całość

  •  

   @bizonsky: link

   1. Drzwi, ze względu na bezpieczeństwo pożarowe, powinny mieć na drogach ewakuacyjnych od strony ewakuacji funkcje umożliwiające ich otwarcie w każdej sytuacji i niezależnie od pory dnia i innych uwarunkowań, bez potrzeby posiadania klucza lub przedmiotu, który go zastępuje. Nieuzasadnione użycie takich drzwi może skutkować tym, że do zabezpieczonego pomieszczenia mogą mieć dostęp osoby nieuprawnione, w tym zajmujące się kradzieżą. Rozwiązaniem problemu zabezpieczenia mienia przed kradzieżą przez wyjścia ewakuacyjne jest zastosowanie jednostki centralnego zarządzania wyjściami ewakuacyjnymi pozwalającej na kontrolę i nadzorowanie wszystkich wyjść ewakuacyjnych w danym obiekcie.

   2. Drzwi wyjść ewakuacyjnych powinny być wyposażone w okucia odpowiadające wymaganiom norm europejskich wdrożonych do zbioru polskich norm. - dodatkowe zamki ryglowe nie mają papierów to potwierdzających.

   Jak się odniesiesz do powyższego?
   pokaż całość

  •  

   @bizonsky: Jak dla mnie temat warty kręcenia Małysza ;)

   +: DOgi
  • więcej komentarzy (6)

 •  

  Witam #ewakuacjaboners i fanów #biedronka
  Zrobiło się ciepło, to postanowili w końcu otworzyć drzwi ewakuacyjne by przewietrzyć. Podziwiajcie!

  źródło: 20180514_170755.jpg

 •  

  Odnośnie #wosp #nfz i #polityka

  Załóżmy, że ministrowie planując budżet zakładają wydanie na służbę zdrowia kwoty X. Wiedzą oni jednak, że jest coś takiego jak wośp i zbiera na ten sam cel, a co roku jest to jakieś kilkadziesiąt milionów (Y). Nasi mądrzy politycy zaplanują więc, że na służbę zdrowia dadzą tylko X-Y, a ten Y nazbierają obywatele jako dobrowolny podatek.

  Nie krytykuję wośp bo inicjatywa jest słuszna, ale skoro Państwo odpowiada za nfz, to właśnie oni powinni to finansować. W normalnym kraju nie do pomyślenia jest żeby obywatele dodatkowo dorzucali kasę do służby zdrowia, skoro i tak Rząd nam ją odbierają z pensji. Jakie jest rozwiązanie? NFZ należy sprywatyzować.
  pokaż całość

  +: Cronox
 •  

  Witam wszystkich obserwujących tag #ewakuacjaboners .

  Postaram się w skrócie wyjaśnić o co chodzi z tą ewakuacją i dlaczego uważam, że większość drzwi, które wstawiacie jest wg mnie źle wykonana. W poniższych postach wstawię różne zdjęcia powiązane z tym tematem.

  Więc tak, ewakuację dzielimy na dwie grupy:
  1. Drzwi awaryjne (PN-EN179, czyli wyposażone w klamki),
  2. Drzwi przeciwpaniczne (PN-EN1125, wyposażone w drążek poprzeczny).

  W europie w roku 2009 powstały wyżej wymienione normy określające dokładnie jak powinny wyglądać takie drzwi, te normy zostały oczywiście przyjęte i w naszym kraju.

  Jak jeden Mirek pisał w Polsce w roku 2010 zostało wydane rozporządzenie, które wg niektórych ( http://sklep-ppoz.pl/pl/n/3 ) zezwala pośrednio na zamykanie drzwi ewakuacyjnych na dodatkowy klucz. Jednakże w tym rozporządzeniu jest napisane:
  „Rozdział 2
  Czynności zabronione i obowiązki w zakresie ochrony przeciwpożarowej

  $4.1. W obiektach oraz na terenach przyległych do nichjest zabronionewykonywanie następujących czynności…
  14) zamykanie drzwi ewakuacyjnych w sposób uniemożliwiający ich natychmiastowe użycie w przypadku pożaru lub innego zagrożenia powodującego konieczność ich użycia;”

  Wg mnie taki zapis jednoznacznie uniemożliwia zastosowanie dodatkowego zamka (#afera ), ale jeśli ktoś znalazł jakiś inny zapis proszę o info. BTW to ten kluczyk wg mnie powinien się znajdować od zewnątrz i jest on dla strażaka (?), a nie do zamka dodatkowego… W związku z powyższym, w zupełności pominę to rozporządzenie.

  Wróćmy do normy 179, określa ona jednoznacznie, że jeśli chcemy podnieść stopień ochrony takich drzwi to należy powołać się na projekt normy EN 13637. W 2015 roku została wydana pełna norma PN-EN 13637 (w kolejnym poście foto), ale po polsku jest tylko pierwsza strona, więc pewnie nikt jej nie przeczytał.

  Ponadto norma 179 zawiera zapisy jak:
  „A.16 Aby zabezpieczyć drzwi w położeniu zamkniętym, zaleca się nie montowanie żadnych innych urządzeń, niż określone w niniejszej Normie Europiejskie…”

  „ZABEZPIECZENIE od wewnątrz:
  ŻADNE: bezpośrednie zwolnienie zamknięcia bez jakiegokolwiek opóźnienia”

  Jak widzicie te zapisy dyskwalifikują dodatkowy zamek, ale…

  Teraz czas by przyjrzeć się normie PN-EN 13637, o której wspomina 179. Określa ona, że można dodatkowo zabezpieczyć drzwi ewakuacyjne stosując odpowiednie urządzenie. Wygląda ono jak poniżej, widział ktoś z was coś takiego? Jeśli tak, to podzielcie się informacją gdzie? Niech ludzie wiedzą gdzie jest bezpiecznie.

  Zasada działania tego urządzenia w skrócie wygląda tak, że jak chcemy się ewakuować to wystarczy wcisnąć „grzyba” i… odczekać (chyba) od 15 do 90 sekund. Wg mnie jest to o niebo lepsze rozwiązanie, niż zbicie szybki i próba odkluczenia takich drzwi. Jeśli natomiast w budynku wystąpił alarm pożarowy to nie musimy ani wciskać grzyba, ani czekać, żeby opuścić pomieszczenie. Ten czas opóźnienia daje możliwość reakcji dla ochrony budynku, gdyż próba otwarcia takich drzwi wzbudza alarm. Minusem takiego rozwiązania jest oczywiście cena urządzenia ok. 700-1000€ netto ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚.

  No, to w końcu wyrzuciłem to z siebie. Dodam, że nie jestem ekspertem od przepisów, więc mogło mi coś umknąć. W kwestii wyjaśnienia dodam, że moja firma jest powiązana ze ślusarką aluminiową, ale nie my ponosimy odpowiedzialność co nasi klienci montują na drzwiach. Ja natomiast mam czyste sumienie, gdyż nigdy nie proponowałem rozwiązania z dodatkowym kluczykiem. W następnym poście wstawię coś o ewakuacji w przedszkolu, może kogoś zaciekawi.

  Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do dyskusji.
  pokaż całość

  +: J..I, sops +54 innych

Osiągnięcia (1)