Jakiś kolejny anon, please ignore. Początkujący radioamator.

 •  

  Czy Mirki polecają jakieś radio samochodowe które odbiera fale średnie, krótkie i długie? Dodatkowo byłoby miło gdyby obsługiwało USB. Z tego co widzę to teraz króluje FM a chciałbym w swoim samochodzie leciwego "kaseciaka" wymienic na coś porządnego.
  #radio #krotkofalarstwo #samochody #samochodoweaudio

 •  

  Mireczki niech mnie ktoś powie czemu ten zły #netflix nie dał jeszcze S09 The Walking Dead?
  Btw miłego dnia wszystkim ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #seriale #thewalkingdead

 •  

  #krotkofalarstwo #nasluch #lotnictwo
  Mirki, mam pytanie lepiej pójść w Uniden UBC125XLT czy rtl-sdr ? 70km od lotniska - samoloty maja jakies 3km nad domem jak schodzą. Chce posłuchać to co się uda złapać plus pewnie lokalnie to co "close call" unidena złapie.

  Czy rtl-sdr da mi dokładnie to samo i nie ma sensu inwestować w ten skaner?

  •  

   @mart175: Bardziej bym był skłonny do Unidena bądź innego skanera. Te tanie RTL-SDR z Chin (niebieskie) ale też droższe z RTL-SDR.com radzą sobie wg moich doświadczeń o wiele gorzej niż skanery Unidena.

 •  

  Cześć Mircy!
  Wielkimi krokami zbliża się mój egzamin i dołączenie do grona radioamatorów.
  Mam teraz problem z wyborem miejsca na rozstawienie się ze sprzętem.
  Dysponuję dwiema lokalizacjami. Największą niewiadomą jest dla mnie kwestia zlokalizowania anteny.

  Lokalizacja 1 (preferowana):
  - Dach bloku mieszkalnego 4-piętrowego
  - Mieszkam niestety na parterze
  - Z dachu otwarta przestrzeń bo w okolicy nie ma wyższych budynków
  - Teren gęsto zabudowany
  - Centrum miasta 50-60k

  Lokalizacja 2 (w ostateczności):
  - Działka w ROD
  - Mogę postawić antenę tylko około 5m nad ziemią
  - Nad działką poprowadzona jest przesyłowa sieć energetyczna, niestety nie znam napięcia ale linia idzie centralnie nad działka.
  - Całkowicie odsłonięta okolica
  - Niestety mniej bezpieczna lokalizacja bo mam obawy czy antena lub nawet sprzęt w środku nie zmieni właściciela pewnej nocy :(

  Już sporo się naczytałem o montowaniu anten na dachach bloków mieszkalnych. Postaram się jak najszybciej skontaktować ze spółdzielnią i poprosić o stanowisko w tej sprawie czy wydadzą mi zgodę na montaż anteny. Znalazłem też już firmę z uprawnieniami która będzie się tym mogła zająć.

  Jak myślicie drodzy koledzy, jest szansa na wydanie pozwolenia i nadawanie z domu czy jedynym moim wyjściem będzie ucieczka na działkę? Może któryś z kolegów tutaj obecnych przechodził już podobną procedurę, ma teraz antenę na dachu bloku i podzieli się swoimi doświadczeniami? Czy dodatkowego problemu nie będzie stanowić to, że mieszkam na parterze a kabel trzeba będzie poprowadzić przez cztery kondygnacje na dach? Oczywiście zakładając dobry jakościowo kabel.

  73!
  #krotkofalarstwo
  pokaż całość

  •  

   @mat888 @Kami3n147 : To pozostało jeszcze z ery pierwszych telegrafów. Chodziło o to, aby przyśpieszyć przekazywanie zwykłych wiadomości poprzez użycie skrótów, czy zamianę niektórych zwrotów na liczby. W 1879 w USA opracowano tzw Phillips Code, czyli zbiór skrótów używanych przez telegrafistów. Później, cześć z nich przejęli krótkofalowcy np 73, 88,
   Co ciekawe, były też inne skróty których obecnie w ogóle się nie używa i mało kto o tym wie np: 1- Wait a moment, 3- What time is it? , 23- All copy, czy 134- Who is at the key?

   73!
   pokaż całość

   +: mat888
  •  

   @xfilokolo: Od wielu lat jestem czynnym krótkofalowcem i jeżeli chodzi o miejsce zamieszkania mam podobną sytuację jak Ty, czyli osiedle bloków czteropiętrowych w mieście , ja na parterze. 10 lat temu przeprowadziłem się tutaj i stanąłem przed podobnym dylematem, jakie anteny , czy pozwolą zainstalować itd. W poprzednim miejscu zamieszkania też w bloku nie miałem problemów, miałem od lat porozciągane druty miedzy blokami itd, ludzie się przyzwyczaili i nie było problemu. Natomiast po przeprowadzce musiałem załatwić zgodę. Miałem o tyle fajnie, że u mnie w bloku jest wspólnota mieszkaniowa, a nie spółdzielnia, w zarządzie jest dwoje młodych ludzi, sąsiadka i sąsiad. Zaprosiłem sąsiadkę na kawę, pogadałem z nią, wyjaśniłem co i jak, jak chciałbym zamontować anteny, co więcej dałem wydruki dotyczące przepisów prawnych, wydrukowaną opinię radcy prawnego PZK (Polskiego Związku Krótkofalowców), którego jestem członkiem. W międzyczasie napisałem pismo do Prezesa PZK, wtedy jeszcze SP2JMR i on mi sporządził pismo popierające do wspólnoty. Napisałem więc podanie do wspólnoty, o zgodę na montaż anten dołączyłem pismo od Prezesa PZK i po tygodniu dostałem pisemną zgodę na montaż anten. Oczywiście w tej zgodzie było klauzula , że jeżeli dokonam uszkodzenia poszycia dachu będę musiał naprawić szkodę. Na dachu postawiłem maszt stalowy 3m , na tym pionową antenę wielopasmową na KF od Waldka SP7GXP oraz antenę na ukf (pasmo 2m i 70 cm). Z dachu do domu mam puszczone 3 fidery - RG213, H1000 i jeden RF7 na KF. Kable idą w szczelinie dylatacyjnej, tak że w ogóle nie są widoczne z zewnątrz. Mam jeszcze drugie QTH (działka z domkiem), gdzie wyjeżdżam latem na weekendy, tam oczywiście zero ograniczeń antenowych.
   Co do Twojego zezwolenia, to zanim pójdziesz do spółdzielni to poczytaj sobie na forach internetowych jak inni to załatwiali, jakie są przepisy itd, żebyś był przygotowany. Bo znając życie oni w spółdzielni Cię "spuszczą" i krótko powiedzą NIE. Dlatego dobrze się przygotuj, aby odrzucić ich argumenty, podeprzeć się przepisami prawnymi. Dużo na ten temat pisali koledzy na forum krótkofalarskim - forum SP7PKI
   Powodzenia na egzaminie!
   73!
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (3)

 •  

  Czołem. Czy Baofeng UV-5R może pozostawać włączony w stacji ładującej? Fizycznie widzę, że może, ale czy fakt, że jest włączony nie spowoduje jakiegoś uszkodzenia? Na przykład ładowarka nigdy nie przerwie ładowania i to coś spali w radyjku?
  #baofeng #krotkofalarstwo #radiokomunikacja

  •  

   @Laszl0: Dokładnie. Zasilacze dedykowane do radiostacji np od Yaesu posiadają filtrowanie i są dobrze ekranowane. Nie ma co liczyć na takie bajery w ładowarce do ręczniaka za 80zł z Chin. Tak więc najlepiej dokup drugą baterię i wymieniaj lub kup eliminator baterii i podłącz do jakiegoś akumulatora żelowego. Przynajmniej wg mnie to ma sens. Może inni koledzy się wypowiedzą.

  •  

   @Laszl0: imho nieobciążony układ w tej ładowarce nie szumi tak bardzo jak obciążony

  • więcej komentarzy (9)

 •  

  Cześć Mirki. Ktoś wie, czemu przemiennik SR5W na kominie EC Kawęczyn został wyłączony?
  #krotkofalarstwo #radiokomunikacja

 •  

  Cześć!
  Muszę Was poprosić o wytłumaczenie mi pewnej kwestii. Chodzi konkretnie o tunery antenowe do radia amatorskiego.

  Czym są, jak działają i czemu się je stosuje już wiem. Nie mogę znaleźć tylko informacji kiedy należy je stosować.

  Domyślałem się, że jeśli mam radio działające na wielu pasmach i szerokopasmową antenę to powinienem używać koniecznie tunera.

  Co natomiast jeśli posiadam radio na jedno lub dwa pasma. Załóżmy 2m+70cm. 6W mocy.
  Czy jeśli fabryczna antena bazowa również jest dwupasmowa to czy konieczne jest zastosowanie tunera? Chodzi mi o sytuację kiedy antena jest dedykowana na pasmo pracy radiostacji.

  Przykładowo Yaesu FT-818ND i Diamond VX50N. Czy taki zestaw potrzebuje dodatkowo tunera?

  Pozdrawiam
  #krotkofalarstwo
  pokaż całość

 •  

  Cześć Mirki!
  Mam jakiś dziwny problem. Modem M-Life, karta z internetem od Orange. APN, sterowniki i soft prawidłowo wszystko zainstalowane i ustawione.
  W sofcie klikam połącz, próbuje uwierzytelnić się w sieci i wywala ROZŁĄCZONY.
  Próbowałem z inną kartą innej sieci i to samo.
  Reinstalacja itp nic nie dają.
  Modem uwalony?

  #siecikomputerowe #komputery #pytanie pokaż całość

 •  

  Witam szanowne grono radioamatorów. Niedługo zabieram się do wyrobienia licencji po ponad roku "krążenia" wokół tematów radiowych.

  Posiadam już analogowego ręczniaka VHF + UHF i dość mocno zainteresował mnie temat cyfry DMR. O ile zasady, jak to działa i czym się je w przypadku rozmów analogowych znam dość dobrze to pomimo przeczytania wielu artykułów i materiałów nie do końca rozumiem wszystkie kwestie związane z DMRem.

  Pozwolę sobie podzielić moje pytanie na punkty żeby to jakoś zorganizować. Będę bardzo wdzięczny za każdą radę lub chociażby link do czegoś dobrego do poczytania (na pewno znajdzie się coś czego jeszcze nie widziałem)

  1. Wiem już tak mniej więcej czym są grupy rozmowne. TG9 dla łączności lokalnych i TG260 dla łączności w naszym kraju.
  Poprawcie mnie jeśli źle myślę. TG9 stosuję jeśli rozmawiam z wieloma osobami w okolicy i jest to odpowiednik analogowego directa, natomiast TG260 używam przykładowo rozmawiając w sieci BrandMeister na czymś w rodzaju ogólnopolskiego kanału?

  2. Z uwagi na to, że jak już wspominałem temat cyfry zainteresował mnie oraz mojego kolegę który również będzie podchodził do egzaminu chciałbym zapytać o rozmowy direct między dwoma radiami w DMR. Wiem, że przykładowo w Hyterze mogę z poziomu radia dodać kontakt. Podaję wtedy DMR ID mojego kolegi z którym chcę prowadzić rozmowę (Private Call). Chodzi mi tutaj o Private Call direct. Tak aby taką rozmową nie blokować innym kolegom przemiennika (jeśli dobrze zrozumiałem, że przez przemiennik również można wykonać private call). A co z częstotliwością? Czy również ją definiuję a jeśli tak to jak wybrać częstotliwość aby nie przeszkadzać innym? Co jeszcze powinienem wiedzieć o Private Call?

  3. Poza rozmowami z "wszystkimi którzy słyszą i są chętni do rozmowy" zastanawia mnie czy jest możliwość rozmowy z określoną grupą. Załóżmy trzy osoby z radiami cyfrowymi. Czy aby prowadzić rozmowę tylko pomiędzy tymi trzema osobami tworzy się oddzielną, nową TG? I po raz kolejny, co z częstotliwością? Jak ją wybieramy aby w eterze panował porządek?

  4. Skoro już poruszyłem temat BrandMeister to zapytam również o urządzenie Jumbospot. Czy dobrze rozumiem, że używając dwóch takich w dowolnie oddalonych lokalizacjach można wywoływać Private Call w modelu:

  Radio1 > Jumbospot ---- INTERNET ----- Jumbospot > Radio2

  W takim przypadku zakładam, że można prowadzić rozmowy peer-to-peer bez blokowania sieci innym kolegom.

  5. Teraz pytanie z czystej ciekawości. DMR oferuje możliwość szyfrowania. Nie sądzę aby to była szczególnie potrzebna funkcja w łącznościach amatorskich. Aczkolwiek czytałem dużo i jest wiele informacji ale sprzed wielu lat. Czy wg aktualnych przepisów można szyfrować transmisję cyfrową w obrębie pasm amatorskich czy nie?

  Z góry dziękuję wszystkim za każdą wypowiedź. Jeśli macie coś dobrego do podlinkowania co mogę poczytać o łącznościach cyfrowych to bardzo chętnie.

  73!

  #krotkofalarstwo #hamradio #dmr #hytera
  pokaż całość

  •  

   @Kami3n147: dzięki za linki. Czytam, czytam i oglądam filmy o DMR. Wprowadzenia, tłumaczenia i wyjaśnienia jak przebiega konfiguracja radiotelefonów Hytera i Motorola z poziomu CPS. Wszystko żeby lepiej zrozumieć jak działa ten cały DMR. Dobrze, że mam wakacje bo tyle tego jest... :D

   Pomimo tego, że jako technik informatyk sieci komputerowe rozumiem bardzo dobrze to tego całego DMR pojąć nie mogę :D

   Najbliższy przemiennik DMR mam w Lublinie. Chodzi mi o SR8DRL.
   I teraz załóżmy, że konfiguruję radio (planuję zakup Hytera PD785) do pracy przez ten przemiennik i dodatkowo przez hotspot w domu połączony do BrandMeister.

   Zacznijmy od tego SR8DRL. Jak się zabrać do tworzenia kanału?
   Po przeczytaniu i obejrzeniu tego wszystkiego zacząłbym od stworzenia kanału cyfrowego.
   Częstotliwości RX: 438,2750 MHz TX: 430,6750 MHz czyli odwrotnie do informacji z https://przemienniki.net/przemienniki/70cm/SR8DRL
   TG9 bo przemiennik nie pracuje w sieci BrandMeister więc pozostają tylko łączności lokalne przez przemiennik. CC nie jest podany ale wg przyjętego standardu zakładam, że test to CC1.

   W okolicy nie mam niczego podpiętego do sieci BrandMeister. Muszę więc się zainteresować hotspotem. Najprawdopodobniej będzie to Jumbospot jako hat na mailinę z Aliexpress.
   Ustawiam w hotspocie tryb wyłącznie DMR, częstotliwośći TX: 430,000 MHz RX: 437,600 MHz. Ustawiam również pracę w polskiej grupie BM.

   Po stronie Hytery tworzę przykładowo dwa kanały.
   1: RX: 430,000 MHz TX: 437,600 MHz, CC1, TG260 (group call / all call ?)
   na którym radio będzie pracować w ogólnopolskiej grupie
   2. TX: 430,000 MHz RX: 437,600 MHz, CC1, 26008XXX Private Call
   Kanał na którym naciskając PTT zestawi mi połączenie z innym radiem połączonym z innym hotspotem w BM.

   Czy dobrze myślę czy jeszcze niezbyt pojąłem DMR?
   Przykładowo porównując to do sieci GSM. Dwie stacje BTS. Lublin i Warszawa. Obie stacje wiedzą, że dwa różne telefony są do nich podłączone. Jeden telefon w Lublinie a drugi w Warszawie. Kiedy pierwszy telefon dzwoni do drugiego sieć wie jak zestawić połączenie pomiedzy nimi bo wie do którego BTSa jest przyłączony odbiorca.

   A jak ma się sytuacja w DMR? Kiedy wywołuję do kogoś private call lub group call do mniejszej grupy kilku osób (np. 260999) to skąd sieć wie przez którędy nadawać do końcowego radiotelefonu?
   Czy może trzeba w hotspocie zdefiniować które TG ma nasłuchiwać?

   Przepraszam jeśli zbyt zakręciłem moją wypowiedź ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   pokaż całość

  • więcej komentarzy (12)

 •  

  #router #mikrotik

  Zawsze podchodziłem do sprzętu mikrotika z lekkim dystansem, uważałem to za bardzo dobry sprzęt, bardzo zaawansowany, ale żeby brać go do domu to taki przerost formy nad treścią, taki sprzęt do domu to tylko dla nerda i geeka który lubi utrudniać sobie życie z konfiguracją itd. Ostatnio jednak zdecydowałem przetestować ich rozwiązania u siebie w domu i od tego momentu jestem fanboy'em mikrotik ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ich rozwiązania są super, połączenia sprzętu przez PoE, capsman, no cudeńko :) pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika xfilokolo

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (4)