•  

  #pogoda #lubelskiobserwator #polska #zima

  Perspektywy przebiegu pogody w nadchodzącym tygodniu

  Załączona grafika: Prognozowana anomalia temperatury na poziomie 2m w okresie 17.02-24.02 (model CFS)

  Za nami kolejny tydzień lutego, który mijał na ogół pod znakiem stabilnych warunków pogodowych. Początkowe opady śniegu jakie wystąpiły w poniedziałek i wtorek zostały w kolejnych dniach zastąpione wyżową pogodą z dużymi rozpogodzeniami w trakcie bieżącego weekendu. Odnotowano bardzo wysokie jak na luty wzrosty temperatur zwłaszcza na południowym zachodzie - przeszło 17 stopni Celsjusza! Czas pobieżnie przeanalizować trendy pogody w nowym tygodniu. Z racji, że prognoza na poniedziałek pojawi się za niedługo, nie będę poruszał w tym wątku pogody na ten konkretny dzień.

  Więcej chmur, więcej deszczu, może śnieg..

  Generalnie w nadchodzącym tygodniu będziemy mogli wyróżnić dwa główne okresy z różną pogodą. Od wtorku do czwartku (i częściowo piątku) utrzyma się cyrkulacja powietrza z zachodniej Europy, co w dalszym ciągu zapewni nam dopływ łagodnego i ciepłego powietrza skutkując temperaturami w ciągu dnia na znacznym plusie choć nie z tak wysokimi wzrostami jak miało to miejsce dzisiaj i wczoraj.

  Bieżące dane modeli prognostycznych wskazują jednak, że słoneczna aura opuści nas na kilka dni ustępując miejsca niskim chmurom oraz frontom atmosferycznym głównie z opadami deszczu. Pierwsze zmiany szykują się we wtorek gdzie spodziewana jest wędrówka chłodnego frontu z opadami deszczu. Będzie on wędrował w ciągu dnia z zachodu na wschód Polski. Mniej zachmurzenia w ciągu dnia może wystąpić jeszcze na wschodzie Polski. Za omawianym frontem napłynąć ma mocno wilgotne powietrze polarnomorskie a środa rysuje się póki co z dużym zachmurzeniem, rozproszonymi opadami mżawki i przelotnym deszczem. W okresie czwartku i częściowo piątku wpływ na pogodę w Polsce będzie miał nurkujący płytki niż, który zrodzi się w okolicach cieśnin duńskich. Będzie to kolejny dzień z dużym/całkowitym zachmurzeniem nad Polską oraz przelotnymi opadami deszczu. Na chwilę obecną scenariusz na noc z czwartku na piątek i piątkowy poranek rysuje się z możliwością wystąpienia przelotnych opadów deszczu i śniegu w tym samym czasie nad różnymi regionami Polski. Generalnie jednak należy mieć na uwadze możliwą zmianę tego scenariusza po uwzględnieniu wciąż kilkudniowego terminu.

  Spodziewany rodzaj opadów oraz ich intensywność w nocy z czwartku na piątek - model ICON-EU

  https://i.ibb.co/5vDXwm1/de-model-de-310-1-moddeuhd-2019021712-111-643-155.png

  Weekendowa dominacja wyżu

  Analiza dalszych wyników modeli numerycznych mocno wskazuje, że w trakcie przyszłego weekendu oczekiwać należy bardzo szybkiego umocnienia się i rozbudowy wyżu z nad Skandynawii, który dodatkowo będzie łączyć się z wyżem z nad zachodniej Europy tworząc jeden, bardzo duży kompleks wysokiego ciśnienia. W okresie weekendowym ciśnienie nad Polską może poszybować do blisko 1045 hPa, a samo centrum wyżu znaleźć się może bezpośrednio nad nami. Taka zmiana sytuacji barycznej wywoła prawdopodobnie chwilową cyrkulację chłodniejszego powietrza z północnej części Europy. O ile weekend w ciągu dnia zapowiada się na lekkim plusie lub niewielkim przymrozku, tak podczas nocy w okresie pt-nd pojawić się mogą wyraźniejsze spadki poniżej poziomu 0 stopni. Weekend ponownie może okazać się nad wieloma regionami słoneczny, ale na chwilę obecną nie jest możliwe nawet oszacowanie w jakim stopniu.

  Rozbudowa wyżu nad Europą - ciśnienie atmosferyczne w trakcie soboty - model GFS

  https://i.ibb.co/sqC0525/MSLP-47.png

  Uwagi

  Powyższa analiza jest pobieżnym opisem spodziewanych warunków pogodowych w trakcie nadchodzącego tygodnia. Przedstawia ona ogólny rys pogodowy, który w wyniku kolejnych aktualizacji modeli prognostycznych będzie ulegał mniejszym lub większym zmianom.

  _____________
  https://www.facebook.com/LBLStormchaser/ < Klikam także na facebooku!
  pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika zarroc

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (3)