•  

  #powstaniewarszawskie

  Na prawde wykopki sraja na powstancow?
  Co wy byście zrobili na ich miejscu? Grzecznie czekali na zeslanie czy mowili nazista grzecznie Guten tag Herr nazista? Kurwa Ci wszyscy co chcieli walczyc za swoj kraj, miasto, dom wiedzieli co ich czeka, zylo nadzieja ze moze ten zryw im pomoze, na pewno mieli z tylu glowy ze moga zginac, ale chcieli zapewnic nastepnym pokoleniom życie w Polsce i pozwolili nam dalej mowic i myslec po Polsku, chuj ze nastepne pokolenia rozjebaly ten kraj jeszcze bardziej, ale moim zdaniem szacunek im trzeba oddac.
  Czesc i chwala bohaterom!
  pokaż całość

  •  

   @Paletka: oczywiście że można to było odwołać powstanie w ciągu jednego dnia. Warszawa nie była dużym miastem, a samo powstanie miało wojskową strukturę ze zorganizowaną komunikacją i przede wszystkim opartą na hierarchii.

   A walka bez pomocy Rosji? Nie rozśmieszaj mnie. "W rezultacie (przypis: wyłączenia Warszawy z planów akcji burza i wywozu broni z Warszawy) w dniu 1 sierpnia 1944 na stanie uzbrojenia Okręgu Warszawskiego AK znajdowało się:

   3846 pistoletów;

   2629 karabinów;

   657 pistoletów maszynowych; (...)
   "
   Czyli jakąkolwiek broń miał co dziesiąty powstaniec. Broni przeciwpancernej nie było prawie wcale. Amunicji starczyło na 2-3 dni.

   Jednym słowem dowództwo zaprowadziło swoich ludzi za rzeź z pełną świadomością swoich działań.
   pokaż całość

  •  

   @Paletka: powstanie trwało 63 dni bo powstańcy zdobywali broń od Niemców, dostawali zrzuty od aliantów, a przede wszystkim walka z partyzantami jest trudna do jednoznacznego rozstrzygnięcia. Stąd tak duże straty w ludności cywilnej i budynkach: Niemcy łamali opór i czekali na poddanie powstania.

   I po raz kolejny. Powstańcy to byli żołnierze i rozkaz to była rzecz święta więc dowódcy mogli bardzo łatwo powstrzymać działania pokaż całość

  • więcej komentarzy (62)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika zirael88

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (3)