bijotai
Wczoraj administracja Trumpa przedstawiła dowody, że pocisk rakietowy wystrzelony przez #huti na lotniska w AS był z Iranu. Wskazywać mają na to otwory i napisy na częściach. Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley na konferencji przedstawiała obrazowo całą sytuację i nie szczędziła porównań w stylu

“Just imagine if this missile had been launched against Dulles Airport, or JFK,” Haley said.
które przywołują na myśl sytuację z okresu drugiej wojny w Zatoce
https://www.defensenews.com/flashpoints/2017/12/14/us-ballistic-missiles-fired-on-saudi-arabia-were-provided-by-iran/
#jemen #usa #bliskiwschod #arabiasaudyjska #iran #trump
+8
JanLaguna
Salam alejkum
Zapinajcie pasy sza.. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Znaczy ten, słuchajcie. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce dzisiaj na Bliskim Wschodzie.

USA nie może być dalej mediatorem w żydowsko-arabskim procesie pokojowym
Dzisiaj w Istambule odbył się nadzwyczajny szczyt Organizacji Współpracy Islamskiej, która skupia 57 państw muzułmańskich z całego świata. Zebrani delegaci wydali wspólną deklarację, w której odnieśli się do decyzji Trumpa w sprawie Jerozolimy. Poniżej najciekawsze tezy ze wspomnianej deklaracji:
- decyzja USA nie ma mocy wiążącej
- USA, po uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela, nie może być już mediatorem na Bliskim Wschodzie
- wschodnia Jerozolima nadal pozostaje stolicą Palestyny
- wezwanie innych krajów do zrewidowania swojego poglądu co do uznawania Izraela w stosunkach międzynarodowych.

pokaż spoiler W sumie prawie nic ciekawego nie powiedzieli. Anty-izraelskie i anty-amerykańskie hasła były do przewidzenia. Dziwić może natomiast bardzo ostry kurs wobec Amerykanów. Ta deklaracja oznacza, że Arabowie nie będą chcieli już rozmawiać z Izraelem za pośrednictwem USA. W związku z tym pojawia się miejsce dla nowego mediatora, nowego gracza - moim zdaniem to miejsce może zająć Rosja, która utrzymuje przyjazne stosunki z Izraelem, a także krajami muzułmańskimi - zarówno szyickimi, jak i sunnickimi.


Czy w Rijadzie będzie padać? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Gdy większość arabskich stacji telewizyjnych nadawała na żywo transmisję z obrad szczytu OWI, saudyjskie stacje telewizyjne nadawały wiadomości pogodowe. Potwierdza to plotki, które krążą od kilku dni, o tym, że Saudowie nakazali ograniczyć informacje dot. Jerozolimy do minimum. Postawa Saudów wobec decyzji Trumpa jest mocno stonowana i enigmatyczna - Rijad nazwał ten ruch "niepotrzebnym i niebezpiecznym", i ani słowa więcej.

pokaż spoiler Wydaje mi się, że może mieć to związek z młodym Salmanem(następca saudyjskiego tronu), który nie chce dawać pożywki społeczeństwu, które już i tak jest mocno zradykalizowane, a które - zgodnie z jego wizją - ma już wkrótce stać się bardzo laickie.


Dwóch następców tronu i jeden salafita
Dzisiaj w Rijadzie odbyło się spotkanie między następcami tronów Arabii Saudyjskiej i ZEA a przedstawicielami ruchu al Islah(salafickie ugrupowanie militarno-polityczne działające w Jemenie). Al Islah jest organizacją radykalną i ma ścisłe powiązania z Bractwem Muzułmańskim. Do tej pory ZEA odmawiała współpracy z tym ugrupowaniem właśnie ze względu na jego współpracę z Bractwem oraz z powodu, że w Emiratach działa bliźniacze ugrupowanie Al Islah, które w 2013 r. chciało zbrojnie przejąć tam władzę. Wygląda na to, że MBS(saudyjski następca tronu) w jakiś sposób przekonał ZEA do współpracy z Al Islah. Współpraca ta może być bardzo owocna, gdyż Al Islah ma wielu zwolenników na południu Jemenu - szczególnie w okolicy miasta Taiz i Baydha.

Stary król przemawia
Dzisiaj przed saudyjską Radą Konsultacyjną(namiastka parlamentu) przemawiał król Salman. Mówił o wielu rzeczach: potrzebie walki z korupcją, wzmocnieniu sektora prywatnego, potrzebie uniezależnienia się od wpływów z eksportu ropy(ma w tym pomóc wizjonerski projekt Saudi Vision 2030). Nie wspominałbym o tym, gdyby nie to, że przed przemówieniem króla pojawiły się plotki, że podczas wystąpienia ogłosi on swoją abdykację na rzecz młodego Mohameda. W związku z tym oficjalnie zapewniam was, że - póki co - król nie abdykuje. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#bliskiwschod #arabiasaudyjska #jemen #geopolityka #lagunacontent ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+28
JanLaguna
Artykuł Al-Monitor z 3 września 2017 r. o możliwości wywołania walk Houthi vs Saleh przez Saudów. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

pokaż spoiler dobrzy są ( ͡° ͜ʖ ͡°)

https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2017/09/saudi-arabia-yemen-war-rebel-alliance-imploding-washington.html
#jemen #bliskiwschod #arabiasaudyjska
+12
JanLaguna
Gwardia Republikańska dołącza do Hadiego w ofensywie na wybrzeżu

Dzisiaj generał Abdul Salam al Shehi(ZEA), który dowodzi ofensywą koalicji na zachodnim wybrzeżu, poinformował, że do koalicji dołączyły oddziały Gwardii Republikańskiej. Żołnierze Gwardii byli najbardziej zaufanymi ludźmi Saleha, jednak po jego śmierci zabrakło im przywódcy i dlatego też resztki ich oddziałów przedarły się na drugą stronę frontu i dołączyły do koalicji wspierającej prezydenta Hadiego. Gwardia Republikańska z pewnością przyda się Hadiemu, gdyż była to jedna z najlepszych jednostek wojskowych jaką dysponował Jemen przed wojną.

Generał al Shehi powiedział także, że głównym celem ofensywy jest miasto al Hudayah, czyli największy port na zachodnim wybrzeżu Jemenu, który pozostaje w rękach Huthi. W związku z tym okazuje się, że miałem rację co do celów ostatniej ofensywy. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Sorki, że popadam w mały samozachwyt, ale przypomniały mi się czasy jak "przepowiedziałem" desant US Army na południe od Rakki, w celu zajęcia tamy w Tabqa. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) Dzieje się dużo i polecam obserwować Jemen.

Na mapce zaznaczyłem cel ofensywy, najlepiej ją sobie powiększyć.

Tutaj jeszcze filmik ze sprzętem, który ZEA ściągnęła specjalnie na ofensywę na wybrzeżu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#jemen #bliskiwschod #arabiasaudyjska
+17
JanLaguna
Dzisiaj iracki duchowny Muktada as-Sadr(przywódca ruchu sadrystowskiego) wezwał Arabię Saudyjską do zakończenia wojny w Jemenie i włączenie się do walki o Jerozolimę.

Przypomniało mi to pewnej ciekawej wycieczce. ( ͡° ͜ʖ ͡°) As Sadr jest szyitą i jego elektorat jest także szyicki, co wskazywałoby że jego naturalnym sojusznikiem jest Iran. Jednak Sadr postrzega Iran jako konkurenta w walce o dominację w regionie i dlatego ostatnio zaczął balansować między Iranem a Saudami - w sierpniu b.r. spotkał się z księciem Salmanem. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ta wizyta wpisuje się też w ostatnią zmianę polityki zagranicznej AS. Saudowie przestali uważać wszystkich szyitów za pro-irańskich i chcą wciągnąć pewne grupy szyickie w swoją strefę wpływów. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dobrze te nowe rozdanie oddają słowa katarskiego politologa al Sulamiego:

We put all the Shiites under one category and said that they follow Iran. We should re-examine the Shiites again and revive the Shiite Arab authority in Najaf and Karbala, not in Qom.

As Sadr ma sporo zwolenników. W zeszłym roku podczas procesów przeciwko Abadiemu(premier Iraku) sadryści opanowali nawet kilka budynków w zielonej dzielnicy(rządowa).

#bliskiwschod #irak #izrael #arabiasaudyjska
+18
JanLaguna
Książę Mohammed bin Salman został wybrany przez czytelników Time "Osobą roku"(Person of the year). ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Niestety wybór osoby, która pojawi się na okładce Time'a należy do dziennikarzy tej gazety a nie do jej czytelników. W związku z tym w tym roku na okładce pojawią się "The Silence Breakers" - osoby, które ujawniły, że były "napastowane seksualnie".
#bliskiwschod #arabiasaudyjska
+5
Zuben
( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

#syria #syriaspam #bliskowschodniememy #izrael #iran #arabiasaudyjska #irak
+24
Kellyxx
Prawdopodobnie jutro Donald Trump ogłosi uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela oraz przeniesienie ambasady USA właśnie tam.
Arabia Saudyjska ostrzega, iż ta decyzja może przynieść bardzo niebezpieczne skutki. Muzułmanie jej nigdy nie zaakceptują.
#izrael #usa #trump #arabiasaudyjska
+4
JanLaguna
Hadi i Saudowie nie dają za wygraną

Wojna między Huthi a siłami Saleha trwa nadal. Co prawda sam Saleh zginął dzisiaj, a wojska plemienne przeszły na stronę Huthi, ale ok. 1000 żołnierzy pozostało lojalnych Salehowi. Wojska te nadal kontrolują dużą część południowej Sany, gdzie stawiają zażarty opór bojownikom Huthi.

Tymczasem Hadi(prezydent Jemenu, popierany przez koalicję) ogłosił dzisiaj początek ofensywy na Sanę. Atak jest możliwy, gdyż zwolennicy Saleha, którzy bronili przełęczy prowadzącej do Sany, przeszli na stronę Saudów. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Stało się zatem to o czym pisałem kilka dni temu. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

W dzisiaj wygłoszonym orędziu prezydent Hadi wezwał wszystkich obywateli Jemenu, niezależnie od ich sympatii politycznych, do zbrojnego wystąpienia przeciw terrorowi Huthi. Dodatkowo Hadi zaoferował amnestię każdemu kto odłączy się od Huthi i przejdzie na stronę Republiki.

Natarcie będzie prowadzone pewnie głównie przez siły saudyjskie i otrzyma ogromne wsparcie lotnicze. Sytuacja Huthi zaczyna się pogarszać. Zobaczymy co z tego wyniknie, ale obecnie wydaje się bardzo prawdopodobne, że niedługo Saudowie mogą pojawić się u bram Sany. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

pokaż spoiler inshallah


Mało tego, prawdopodobnie najstarszy syna Saleha - Ahmed - został zwolniony z aresztu domowego w ZEA i jest teraz w drodze do Jemenu. Dzisiaj o 21 czasu lokalnego ma wygłosić orędzie do narodu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

pokaż spoiler AL MAWT LI HUTHI

#jemen #syriaspam #bliskiwschod #arabiasaudyjska #iran
+20
bilas
Białe Hełmy nie będą brały udziału w Konferencji Opozycji organizowanej przez w Rijadzie. To raczej sygnał, że AS chyba traci kolegów...

White Helmets Statement on the Riyadh 2 peace talks http://syria.liveuamap.com/en/2017/22-november-white-helmets-statement-on-the-riyadh-2-peace
#syria #arabiasaudyjska
+12
przegryzam
https://www.globalresearch.ca/plans-for-redrawing-the-middle-east-the-project-for-a-new-middle-east/3882
Chyba nie było. Artykuł po angielsku o "przemeblowaniu" Bliskiego Wschodu przez Amerykanów i Izrael. Wraz ze sławną już mapą z 2006 roku z wymarzonymi granicami, rozdrobnieniem i podziałem Syrii, Iraku i w zasadzie wszystkich państw tam się znajdujących.
#syria #irak #bliskiwschod #arabiasaudyjska #izrael #liban #pakistan #wojna #mapy
+4
betyng
#odkrycia #historia #arabiasaudyjska #archeologia
ja też odkryłem i co teras
elady1989
"Dziewczynka w trampkach", czyli Wadjda mieszka w Arabii Saudyjskiej. Jej marzeniem wbrew panującym tu zasadom jest posiadać #rower. Chciałoby się rzec "per aspera ad astra"...

Bardzo ciekawe ukazanie tamtejszej kultury, relacji damsko - męskich i religii.

Gorąco polecam!

#arabiasaudyjska #film
+11
KarakanPL
Ja akurat mam dzisiaj służbe 24h na ochronie to bede czuwał #syria #liban #irak #izrael #arabiasaudyjska #iran +25
Zuben
Reakcje na informacje o wyzwoleniu Abu Kamal przez siły rządowe ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#syria #bliskowschodniememy #trump #isis #irak #iran #rosja #arabiasaudyjska #liban
+22
Polnocny_Piewca_Slonca
#arabiasaudyjska #liban #iran #bliskiwschod #wojna

Miraski co tu sie odjaniepawla? To się dzieje naprawdę? Bo jesli tak to na BW bedzie wkrotce niezły bajzel.
+6
konik_polanowy
Grafika przedstawiająca zakres aresztowań w Arabii Saudyjskiej

#arabiasaudyjska #bliskiwschod
+9
Trolljegeren
#arabiasaudyjska #swiat
ŁAMIĄCA WIADOMOŚĆ
DZIEJE SIĘ W ARABII SAUDYJSKIEJ
+5
markedone
1. Rumuński operator jądrowy Nuclearelectica zaakceptował projekt remontu bloku pierwszego elektrowni jądrowej Cernavoda – 1. Projekt remontu będzie złożony z trzech części, a cały remont ma się zakończyć do roku 2028.

2. Japoński dozór jądrowy zaakceptował raporty bezpieczeństwa dwóch reaktorów jądrowych w elektrowni Kashiwazaki, są to 6 oraz 7 reaktor. Oba reaktory są reaktorami typu ABWR każdy o mocy elektrycznej 1315 MWe. Oficjalna zgoda na restart reaktorów prawdopodobnie zostanie wydana na początku roku 2018.

3. Rosja i Arabia Saudyjska podpisały wspólnie dokument, który dotyczy kooperacji obu państw w zakresie pokojowego wykorzystania energetyki jądrowej. Rosatom zaznacza, że chcę szczególnej współpracy w zakresie małych oraz średnich reaktorów energetycznych, które mogłyby posłużyć też do odsalania wody morskiej. Rozważana jest także budowa reaktorów produkcji rosyjskiej w Arabii Saudyjskiej.

4. Zmiany w trajektorii mionów, pomagają Japończykom w detekcji stopionego paliwa w trzecim reaktorze elektrowni jądrowej Fukushima.
Zainstalowanie detektorów oraz pomiary wykonane pomiędzy majem, a wrześniem tego roku pozwalają stwierdzić, że większość paliwa stopiła się i znajduje się w dolnej części zbiornika ciśnieniowego reaktora, tylko około 30 ton paliwa i prętów kontrolnych pozostała w górnej części rdzenia reaktora.

5. Kolejny (322) raport TEPCO na temat przechowywania materiałów promieniotwórczych oraz radioaktywnej wody w elektrowni jądrowej Fukushima. Kliknij tutaj.

6. W poprzednim tygodniu RosRAO z pomocą Rosatomu transportował 12 bloków reaktorów pracujących na okrętach podwodnych, które mają trafić do utylizacji. Transport tych części okrętów odbywał się drogą morską.

#ejdlakazdego <mój tag, nie chcesz czytać jądrowych niusów - czarnolistuj
#energetyka #energetykajadrowa

Państwa, których tyczy się wpis:
#rumunia #japonia #rosja #arabiasaudyjska
+25
bijotai
Król #arabiasaudyjska natychmiast mimo zaawansowanej choroby i wieku natychmiast poleciał do Moskwy. Główny temat rozmów z #rosja to kwestia kurdyjska #syria oraz #jemen. Saudowie pogodzili się ze stratą wpływów w Syrii a usiłują ugrać coś w Jemenie oraz ograniczyć sojusz rosyjsko-irański tylko do terenów Syrii i Iraku na #bliskiwschod
Natomiast, żeby USA się nie dąsały AS kupuje THAAD za 15 miliardów dolarów.
https://english.alarabiya.net/en/News/gulf/2017/10/06/King-Salman-We-are-determined-to-push-Saudi-Russian-relations-to-greater-heights.html
+27
starface
Po wejściu w życie dekretu króla znoszącego zakaz prowadzenia aut przez kobiety, Saudyjczyk uczy swoją żonę jeździć. Światełko w tunelu w tym wahabickim kurwidołku ( ͡º ͜ʖ͡º)

#bliskiwschod #arabiasaudyjska #prawojazdy #twittercontent
+11
Hrabia_Karolescu
Genialna reakcja firmy #ford na dopuszczenie kobiet do prowadzenia pojazdów w #arabiasaudyjska
#reklama #islam #motoryzacja
+7
l-da
#gwiezdnewojny #arabiasaudyjska #starwars
W saudyjskim podręczniku do WOS-u pojawiło się zdjęcie króla Fajsala, podpisującego ważny traktat przy asyście Yody z „Gwiezdnych wojen”. Historyczna fotografia, na której saudyjski król Fajsal ibn Abd al-Aziz Al Su’ud jeszcze jako minister spraw zagranicznych podpisuje Kartę Narodów Zjednoczonych w San Francisco w 1945 roku, została przerobiona tak, że zaraz obok monarchy siedzi Yoda z typowym dla siebie mądrym wyrazem twarzy. Nie wiadomo, jak fotografia trafiła do podręcznika, ale saudyjski minister edukacji Ahmed al-Eissa przeprosił na Twitterze za zaistniałą sytuację i zapowiedział wycofanie z obiegu feralnego podręcznika i wydrukowanie go w wersji zgodniejszej z historią. Autorem przeróbki jest artysta Abdullah Al Shehri, czego nie ukrywa, ale również przyznaje, że nie ma pojęcia, skąd jego praca wzięła się w podręczniku. Artysta jednocześnie zaznacza, że absolutnie nie miał zamiaru obrazić króla.
+5
spokojnie_to_ja
W Arabii Saudyjskiej w podręczniku szkolnym jest oto takie zdjęcie , król Arabii Saudyjskiej podpisuje w 1945 roku kartę narodów ONZ . Saudyjskiej ministerstwo oświaty nie umie wytłumaczyć tej pomyłki.

#gwiezdnewojny #film #heheszki #szkola #arabiasaudyjska
+15
RuskiAgent1917
Lista zniszczeń dokonanych przez Arabię Saudyjską i sprzymierzoną koalicję podczas 900 dni, terrorystycznych nalotów na ludność cywilną Jemenu.

#jemen #arabiasaudyjska #bliskiwschod
+9
wyindywidualizowanyentuzjasta
#historia #islam #ciekawostki #arabiasaudyjska
Powódź w Mecce, w Arabii Saudyjskiej z 1941 roku, jedyny udokumentowany przypadek powodzi w tym miejscu. Spowodowana została ulewnymi deszczami trwającymi ponad tydzień, woda osiągnęła 180 cm wysokości. Znalazłem informacje o studentach którzy swobodnie opluwali kabbę (ten czarny budynek) i policjantach z bronią pilnujących by nikt nic nie ukradł ze środka.

Tak to wyglądało na co dzień
https://i.pinimg.com/736x/72/52/24/725224d629b417526a289576250c63ea--famous-pictures-pictures-of.jpg
+7
baladur
Islamska święta woda z Mekki, coś wam to przypomina?: ukradzione z reddita #islam #arabiasaudyjska #bliskiwschod +8
zachcianka
Wiedziałam, że ten król Arabii Saudyjskiej mi coś przypomina !!!

pokaż spoiler ( ͡° ͜ʖ ͡°)


#arabiasaudyjska #sloiki #dzem #humorobrazkowy #heheszki
+12
rales
#herbyeuromirko #azja #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #singapur #arabiasaudyjska

SPOTKANIA BARAŻOWE O AWANS DO FAZY PUCHAROWEJ.

#43
Dwudziesty dzień konkursu na najlepsze godło/herb Azji.

Tutaj link na challonge do śledzenia wyników w spotkaniach barażowych --> http://challonge.com/pl/asiacoatofarms2

oraz tag, który zawsze będę umieszczał przy każdym pojedynku aż do finału, zapraszam do obserwacji --> #herbyeuromirko

Głosować można 24 godziny, w przypadku remisu przedłużam głosowanie do 48 godzin

Pierwszy pojedynek spotkań barażowych o awans do 1/16: Arabia Saudyjska vs Singapur
+3
chinskizwiad
Napięcia na granicy irańsko-saudyjskiej.
#iran #bliskiwschod #arabiasaudyjska
+8
rales
#herbyeuromirko #azja #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #arabiasaudyjska

#41
Dziewiętnasty dzień konkursu na najlepsze godło/herb Azji.

Przypominam, że do 09:30 można głosować na Liban vs Syria tutaj

Natomiast tutaj do 20:40 na Malediwy vs Malezja

Tutaj link na challonge do śledzenia wyników w fazie grupowej --> http://challonge.com/pl/asiacoatsofarms1

oraz tag, który zawsze będę umieszczał przy każdym pojedynku aż do finału, zapraszam do obserwacji --> #herbyeuromirko

Głosować można 24 godziny.

Trzeci pojedynek grupy M: Arabia Saudyjska vs Brunei
+1
nom_om
Ci saudowie to jednak ostro popierdoleni są
#arabiasaudyjska #bliskiwschod #jemen
+12
R2D2_z_Sosnowca
Ta sama reklama na rynek europejski i na rynek arabski (w tym przypadku Arabia Saudyjska)
Ciekawe co na to powiedziałyby pewne środowiska?
( ͡° ʖ̯ ͡°)
#reklama #islam #arabiasaudyjska #prawakobiet
+61
Hardporecorn
Ciekawe, niby Katar popiera terrorystów, a tu na obrazku pokazane, skąd najczęściej tweetują osoby wspierające IS ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#bliskiwschod #syria #katar #arabiasaudyjska Dodałbym jeszcze parę, ale nie chce mi się spamować ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+32
DowolnyNick
Wydaje się, że to już potwierdzone. Katar stawia swoje wojska (czyli nieco ponad 10 tys. ludzi) w stan gotowości bojowej.
#katar #arabiasaudyjska #bliskiwschod
+11
60groszyzawpis
Chyba się to jeszcze nie pojawiło, a to dość ważne i może nakreślić gdzie leżą główne punkty sporne:

Ultimatum wystosowane wczoraj przez kraje Zatoki w stronę Kataru. Dzisiaj o północy mija jego termin.

#katar #bliskiwschod #arabiasaudyjska
+22
chinskizwiad
Dzisiejszy wywiad z ministrem spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adelem Jubeirem, gdzie gani Iran za interweniowanie w sprawy państw regionu. Wywiad ten został przeprowadzony dzisiaj rano przed zamachami. #zamach #teheran #iran #isis #arabiasaudyjska #syria #irak #katar

http://english.alarabiya.net/en/News/gulf/2017/06/06/Saudi-FM-Qatar-must-change-its-policies.html
+19
Hardporecorn
Czyżby miało to coś wspólnego z #katar ?
#iran #szewko #bliskiwschod #arabiasaudyjska
+1
Pokaż następne