pan_kleks8
Historia Nayirah, czyli rzecz o propagandzie wojennej

Gian-Jacopo Trivulzio, marszałek króla Francji Ludwika XII powiedział kiedyś, że do prowadzenia wojny potrzebne są trzy rzeczy: pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze. Czasami autorstwo tego stwierdzania przypisuje się również Napoleonowi Bonaparte. Abstrahując od ustalenia rzeczywistego autora – trudno odmówić temu stwierdzeniu racji. W obecnej, globalnej rzeczywistości sprawdzi się ono raczej głównie w odniesieniu do konfliktów o charakterze globalnym. Państwo, które chce odnieść sukces w konflikcie o charakterze regionalnym (a zarazem nie przestawiać swojego społeczeństwa na tory wojenne), powinno przede wszystkim zadbać o odpowiednie uzasadnienie swoich działań – innymi słowy o tak zwany „PR”. Przypomnijmy sobie historię kuwejckiej dziewczynki o imieniu Nayirah, której zeznania mocno wpłynęły na amerykańską opinię publiczną, a w konsekwencji wpłynęły na jej postawę wobec Amerykańskiej interwencji w Zatoce Perskiej na początku lat 90tych XX wieku, czyli de facto wybuchu pierwszej wojny amerykańsko-irackiej.

Historia ta pojawiała się już wcześniej na wykopie, przy czym głównie w ramach urywków prasowych bądź kończąc się na wrzucie filmu. Spróbujmy opisać całą historę po kolei.

Koniec końców, prawdę powiedział Amerykański polityk, działający na początku XX wieku - Hiram Johnson - na wojnie pierwszą ofiarą jest prawda.

Przełom lat 80 i 90 XX wieku to okres wielkich przemian na arenie międzynarodowej. Upadek Muru Berlińskiego, polska „Solidarność”, jesień ludów Europy Wschodniej, koniec rosyjskiej interwencji w Afganistanie. Na Bliskim Wschodnie zakończyła się rozpoczęta w 1980 roku wojna pomiędzy Irakiem, a Islamską Republiką Iranu. Nie będzie przesadą, jeżeli powiemy, że dziesięcioletnie walki zakończyły się… niczym. Tysiące zmarłych na froncie (w tym również zagazowanych) straciło życie tylko po to, żeby granica pomiędzy państwami nie przesunęła się nawet o centymetr. W szczególności Irakowi nie udało się zdobyć irańskich pól naftowych, z których to chciał spłacić pożyczki wojenne. Obydwa kraje po wojnie były zrujnowane i w fatalnej sytuacji gospodarczej. Wszczynając wojnę rządzonemu przez Saddama Husajna Irakowi udało się osiągnąć swojego rodzaju sukces – uzyskanie poparcia zarówno państw zachodnich (w tym USA) jak i bloku wschodniego (ZSRR). Zadziałała tu trochę zasada „lepszy wróg znany, niż nieznany”. Nie chodziło tu o sympatie polityków wobec Saddama Husajna, a raczej strach przed tym co przyniesie szyicka rewolucja w Iranie, a w szczególności przed jej rozprzestrzenieniem się dalej. Na marginesie – Polska masowo dostarczała do Iraku produkowane w śląskim Bumarze czołgi. Wkrótce potem miały one stanowić łakomy kąsek dla Amerykańskiego lotnictwa.

Gospodarka Iracka wyszła z wojny zniszczona. Co gorzej – jak wspomniałem – Husajnowi nie udało się zdobyć irańskich pól naftowych, tak więc nie miał z czego spłacić zaciągniętych pożyczek na prowadzenie wojny. Sytuacja wewnętrzna w kraju też była mocno napięta – ciągnący się od lat konflikt z Kurdami, napięcia pomiędzy Szyitami a Sunnitami. Zresztą - przegrana wojna zawsze podważa władzę. Stara zasada mówi, że panaceum na wewnętrzne bolączki państwa może stanowić wojna, która często jednoczy społeczeństwo i pozwala „zwolnić” się od spłaty zobowiązań w związku z prowadzonymi działaniami. Wspomnijmy chociażby o ogromnym zadłużeniu – wewnętrznym i zewnętrznym – III Rzeszy w przededniu II wojny światowej, których to zobowiązań, w związku z wybuchem wojny, Niemcy zaprzestali spłacać. A jeżeli wypowiesz wojnę państwu u którego jesteś zadłużony sprawa staje się jeszcze lepsza – dochodzi wtedy do swoistej kompensaty.

Abstrahując od szczegółów – jednym z państw u których Irak był zadłużony był Kuwejt. Saddam grzecznie poinformował kuwejcką rodzinę królewską, że swojego zadłużenia nie zamierza spłacić, gdyż traktuje je jako bezzwrotną pożyczkę, poza tym ochraniał Kuwejt przed rewolucją szyicką, tak więc „należy mu się”. Nie muszę oczywiście dodawać, że takie postawienie sprawy było raczej nie po drodze dla Kuwejtu. Koniec końców, po dołożeniu kilku dodatkowych casus belli (związanych chociażby ze sporami granicznymi związanymi z polami naftowymi) 2 sierpnia 1990 roku wojska irackie przekroczyły granicę z Kuwejtem. Wojna była błyskawiczna, trwała w sumie jeden dzień. Kuwejt został w całości zajęty, i jako marionetkowa Republika Kuwejtu znalazł się pod kontrolą Bagdadu. Rodzina Królewska uciekła, i rozpoczęła działania mające na celu odzyskanie władzy w kraju.

Jak świat zareagował na inwazję? Wśród ludności arabskiej Husajn stał się bohaterem i bardzo popularnym politykiem. Wyprzedając trochę wydarzenia – dodatkowej sympatii przysporzyło mu odpalanie w późniejszym czasie rakiet SCUD na terytorium Izraela. Nic nie jednoczy tak jak wspólny wróg – Arabowie są mocno podzieleni między sobą, ale nienawiść wobec Izraela jest u nich powszechna.

Co innego politycy, zarówno Bliskiego Wschodu, jak i Europy czy Stanów Zjednoczonych. Inwazja spotkała się z ich masowym potępieniem. Największe na świecie złoża ropy naftowej, znajdujące się nad Zatoką Perską, znajdują się zasadniczo pod kontrolą trzech państw: Arabii Saudyjskiej, Iraku i Iranu (plus oczywiście kilka mniejszych państw, ale te trzy odgrywają główną rolę). Królestwo Arabii Saudyjskiej już wtedy utrzymywało kurs pro-amerykański. Iran był osamotniony na arenie międzynarodowej, aczkolwiek po „zremisowanej” wojnie z Irakiem było jasne, że rewolucja utrzyma się – przy najmniej na razie – u władzy (z punktu widzenia ówczesnych władz Iranu można byłoby powiedzieć, że wojna z Irakiem zakończyła się dla nich politycznym zwycięstwem – utrzymaniem u władzy). Irak starał się balansować pomiędzy obozem zachodnim i wschodnim, co zresztą czasowo udawało mu się.

O ile sama agresja na Kuwejt mogłaby ujść Bagdadowi płazem, o tyle nikt nie mówił, że ekspansja państwa rządzonego przez Saddama Husajna na tym się zakończy. Irak był również zadłużony u Arabii Saudyjskiej, wobec której wysuwał podobne zarzuty – „nic nam nie pożyczaliście, to była darowizna na wojnę, poza tym ochroniliśmy was przed Iranem”. Zdobycie Arabii Saudyjskiej doprowadziłoby do sytuacji, w której 2/3 światowych złóż ropy kontrolowane byłoby przez jedno państwo. Chyba nie muszę mówić, jak łatwe narzędzie nacisku na zachód miałby w swoich rękach Husajn? Coś się nie podoba? No to cena ropy w górę. Coś się bardzo nie podoba? Embargo. Trzeba było działać. A główną rolę wzięły na siebie – jak to zwykle bywa – Stany Zjednoczone. Husajn mógł być tym troszkę zaskoczony. Niektóre z sygnałów które otrzymywał od Amerykanów przed wojną mogły dać mu podstawę by uważać, że jego działania nie spotkają się z ich negatywną reakcją. Jak widać, mylił się.

Jeżeli ktoś zastanawia się – czy Irak wygrałby wojnę z Arabią Saudyjską – odsyłam do artykułu „Dlaczego Arabowie przegrywają wojny?”. Co prawda zarówno Irak jak i KSA są państwami arabskimi, ale wszystkie „zarzuty” podniesione w tym artykule dotyczą Arabii Saudyjskiej podwójnie, jeśli nie potrójnie. Nietypowa, lekko feudalna struktura społeczna powoduje, że państwo to – oprócz bogatych członków rodziny królewskiej czy elity z nią współpracujących – ma bardzo mało „zwykłych” obywateli których – mówiąc wprost – można byłoby wysłać w kamasze i liczyć, że będą w stanie walczyć przynajmniej z pewnym zaangażowaniem, chociażby chroniąc własne rodziny. W porównaniu do armii irackiej, ówczesne Siły Zbrojne Arabii Saudyjskiej wyglądały po prostu biednie. Wróćmy do pierwszego akapitu. Stany Zjednoczone, chcąc przeprowadzić inwazję na obcy kraj, muszą uzyskać poparcie wobec takich działań w społeczeństwie. Tym bardziej, że państwo nie miał zostać przestawiony na tryby wojenne, jak w przypadku konfliktu globalnego. Natomiast społeczeństwo musiało wyrażać poparcia dla wysiłku finansowego oraz wysłania jankeskich chłopców do dalekiego, nieznanego im kraju. Teoretycznie, korzystając jedynie ze swoich uprawnień George Bush Senior mógł wysłać trochę żołnierzy do ochrony Arabii Saudyjskiej – co zresztą uczynił. Atak na inny kraj to już inna para kaloszy. Oczywiście kongres mógł wyrazić zgodę na inwazję nawet bez poparcia społeczeństwa – ale w demokracji funkcjonuje coś takiego jak wybory, a politycy lubią być ponownie wybierani.

Niestety dla polityków, konflikt nie wzbudził zbyt dużego zainteresowania w społeczeństwie, nie mówiąc już o poparciu amerykańskich matek dla wysłania ich synów na wojnę do dalekiego kraju. Właśnie kończyła się zimna wojna, zelżały napięcia wiszącego przez ostatnie 40 lat w powietrzu konfliktu nuklearnego. Nie można się więc dziwić, że społeczeństwo nie chciało pchać się w kolejną wojnę. Poparcie dla interwencji w Iraku trzeb było zbudować. Nie jest to miejsce, żeby opisywać wszystkie działania podejmowane przez polityków w tym celu. Skoncentrujmy się jedynie na świadectwie złożonym przez Nayirah.

10 października 1990 roku dziewczynka o imieniu Nayirah, złożyła swoje zeznania przed Senacką Komisją Praw Człowieka. Przedstawiła się jako 15 latka z Kuwejtu, która uciekła ze swojej ojczyzny po inwazji irackiej. Miała być wolontariuszką w szpitalu, i świadkiem zachowania żołnierzy irackich w szpitalu w którym pracowała. Po wdarciu się do szpitala mieli oni bardzo brutalnie traktować znajdujące się w nim dzieci, a w szczególności wyrzucać noworodki inkubatorów, co oczywiście kończyło się ich śmiercią.

Nikt nie zwrócił uwagi, ze kuwejcka dziewczyna mówi dobrym i płynnym angielskim.

Jej zeznania obejrzały miliony amerykanów, wielokrotnie powoływali się na nie politycy, w tym George Bush senior. Początkowo potwierdziły je również międzynarodowe organizacje ochrony praw człowieka, w tym Amnesty International (któremu jednak trzeba oddać, że potem zweryfikował swoje stanowisko). To, plus inne informacje o zbrodniach irackich doprowadziły w końcu do zbudowania poparcia w społeczeństwie Amerykańskim wobec wypowiedzenia wojny Irakowi.

17 stycznia 1991 roku rozpoczęła się operacja Pustynna Burza. Masowe naloty Amerykanów, oraz współpracujących z nimi państw, w szczególności Brytyjczyków rozbiły wojska irackie, zmiękczając ich morale. Sama kampania lądowa była która, nie spełniły się przewidywania Hussajna który chciał zatrzymać Amerykanów na granicy iracko-kuwejckiej i zadać im jak największe straty, w celu wywalczenia korzystnego rozejmu. George Bush zrezygnował jednak ze zdobywania Bagdadu. 12 lat później jego syn podjął taką decyzję, w mojej opinii fatalną. Ale to temat na inne opracowanie. 28 lutego 1991 roku operacja oficjalnie zakończyła się, Husajn przyjął warunki rozejmu. Rodzina Królewska powróciła do Kuwejtu, a sporne tereny przygraniczne zostały przyznane Kuwejtowi. Na Irak zostały nałożone dotkliwe sankcje.

Wróćmy jednak do naszej Nayirah. Pozwolę sobie na subiektywne wtrącenie – w jej przypadku wykorzystano pewnego rodzaju cechę społeczeństw zachodnich, w których cierpienie dzieci i kobiet „sprzedaje się” lepiej. Widać to nawet na przykładzie konfliktu w Syrii, gdzie obie strony uwielbiają podkreślać, że w wyniku działań antagonistów zginęli cywile, w tym xx kobiet i dzieci – tak jakby cierpienie mężczyzn cywilów było mniejsze. Dziwię się również, że nie spróbowano wykorzystać motywu przemocy seksualnej – przy czym 30 lat temu trochę inaczej odnoszono się do pewnych tematów, co tworzyło swoiste niebezpieczeństwo, że gdyby ktoś zaczął zadawać Nayirah bardziej szczegółowe pytania mogłaby poplątać się w zeznaniach.

Wojna zakończyła się, Kuwejt był wolny, a Arabia Saudyjska bezpieczna. Śledztwa dziennikarzy doprowadziły jednak do ujawnienia prawdziwej tożsamości dziewczynki Nayirh. Jej imię prawdopodobnie było prawdziwe, natomiast sama dziewczynka okazała się córką kuwejckiego ambasadora w Stanach Zjednoczonych - Saud NasseraAl-Saud Al-Sabaha. Jej zeznania stanowiły część zorganizowanej przez założoną przez Kuwejcką rodzinę królewską organizacji Citizens for a free Kuwait, mającej zbudować poparcie dla sprawy Kuwejckiej w Stanach Zjednoczonych. Zasadniczą rolę w operacji miała odegrać agencja P&R owa Hill+Knowlton z siedzibą w USA, która była głównym organizatorem całej akcji Citizens for a free Kuwait. Nazwa tej firmy pojawiła się następnie przy okazji wojny na Bałkanach – miała ona budować poparcie dla państw które chciały oddzielić się od Jugosławii a więc de facto od Serbii. Na pewno będę chciał zgłębić ten temat i kiedyś pewnie coś o nim napiszę. Nie zmienia to jednak faktu, że powszechna w opinii publicznej ocena konfliktu na Bałkanach, zgodnie z którą to głównie Serbowie popełniali masowe zbrodnie podczas tego konfliktu jest mocno przejaskrawiona. Wszystkie strony – i Serbowie, i Boszniacy, i Chorwaci prowadzili brutalną działalność, nie wyrzekając się przemocy w tym również polegającej na dokonywaniu czystek etnicznych bądź ludobójstwa.

Czy jednak Nayirah kłamała? Czy złożone przez nią świadectwo było jedynie wytworem propagandy? Cóż, dowiemy się za kilkadziesiąt lat, gdy amerykańskie archiwa zostaną otworzone. Wydaje się jednak, że biorąc pod uwagę jej sytuację rodzinną (córka ambasadora Kuwejtu w Stanach) prawdopodobnie nie było jej w Kuwejcie w momencie inwazji, nie mogła być więc świadkiem sytuacji o których mówiła. Co prawda sama agencja Hill+Knowlton twierdził, że jedynie pomagała Nayirah złożyć zeznania, nie wpływając na ich treść, jednakże jej prawdomówność podważają dodatkowo ustalenia dziennikarzy i organizacji ochrony praw człowieka. Otóż, faktycznie sytuacja noworodków w Kuwejcie była dosyć nieciekawa. Nie ma jednak podstaw by sądzić, że ich śmierć była spowodowana przez żołnierzy irackich, a wynikała głównie z ucieczki personelu medycznego, który zostawił je na pewną śmierć.

Nie zmieni to jednak faktu, że historia Nayirah jest przykładem kampanii prowadzonej przez rząd, której celem jest zdobycie poparcia w społeczeństwie wobec polityki, którą rządzący chcą prowadzić. I w której często uciekają się do nieczystych zagrywek, byleby osiągnąć swój cel. Na koniec pozwolę sobie na prywatną opinię – otóż uważam, że przeprowadzona przez Amerykanów operacja w celu wyzwolenia Kuwejtu i ukrócenia potencjału militarnego Iraku była słuszna. Abstrahując już od zbrodni, które w rzeczywistości zdarzało się Irakijczykom popełnić w Kuwejcie (nie twierdzę, pisząc ten artykuł, że wojsko irackie postępowało wyłącznie po rycersku), sytuacja w której 2/3 światowych zasobów ropy znalazłaby się w rękach jednego człowieka rodziłaby poważne niebezpieczeństwo eskalacji napięć i konfliktów. To co mówię brzmi - niestety - trochę jak usprawiedliwianie przemocy, ale interwencja pozwoliła zgasić dalej idące konflikty w zarodku. Można też powiedzieć, że tym razem Amerykańska interwencja faktycznie miała poważne podstawy.

Nagranie z przełuchania Nayirah.
Dorzucam też fotkę mającą przedstawiać Nayirah "w cywilu" wraz z rodziną, wrzucone na tej stronie. Nie jestem w stanie zweryfikować, czy zdjęcie to rzeczywiście ją przedstawia, dlatego należy do niego podchodzić z dystansem. Podobieństwo jest jednak uderzające

Na zdjęciu Nayirh w trakcie przesłuchania przez Senacką Komisję Praw Człowieka, źródło: wikipedia.

Mam nadzieję, że tekst się spodobał, i po jego przeczytaniu nie jest zły/zła na zmarnowane kilka minut czasu .Wrzuciłem go również na portal Steemit. Jeżeli masz tam konto, wiesz do czego ten serwis służy, a tekst Ci się spodobał – będę wdzięczny za pozytywną ocenę.

#irak #kuwejt #syria #iran #usa #arabiasaudyjska #wojna #bliskiwschod #gruparatowaniapoziomu
+300
Brzytwa_Ockhama
Pewien ciekawy rzeczownik arabski

Otwieranie granic

W języku arabskim kluczowym dla odmian, poznania różnorakich rzeczowników, przyimków, zaimków, nazw własnych jest czasownik w trzeciej osobie liczby pojedynczej. Słownik więc jest tworzony na bazie Rdzeni - trzech spółgłosek które są abstrahowane z każdego czasownika arabskiego. Najlepiej wyabstrahować rdzeń (3 kluczowe spółgłoski) właśnie z 3 osoby liczby pojedynczej rodzaju męskiego w czasie przeszłym. Na potrzeby tego wpisu nie będę pisał po arabsku a i moi czytelnicy najpewniej nie wiedzieliby o czym piszę.

Takim symbolicznym słowem będzie słowo Malik czyli Król. Rdzeń to MLK. Królował będzie znaczyło Malaka i potem następuje dalej normalna odmiana w czasie przeszłym dokonanym- Malkatu - Ja królowałem - Malkata - Ty Królowałeś - Malkiti - Ty królowałaś. A więc język arabski nie będzie tworzony na bazie 1 osoby liczby pojedynczej czasu teraźniejszego a i niepotrzebne są nam bezokoliczniki - takie jak Królować - które oczywiście występują w języku arabskim, ale nie mają większego znaczenia.

Co wspaniałe w języku arabskim to możliwość stworzenia z każdego czasownika - rzeczownika i tak powstają nasze słynne Rzeczowniki Odczasownikowe. I tak od czasownika liczyć można stworzyć rzeczownik i będzie to oczywiście Liczenie i tak dalej jak w języku polskim. Jednak niektóre niesamowite rzeczowniki odczasownikowe istnieją tylko wyłącznie zanurzone w kulturze muzułmańskiej i semickiej i tylko tak można je odbierać.

Mamy słynny wśród arabistów klasycznych czasownik - Takbir - którego znaczenie do następnych linijek ukryję. Arabowie mają powiedzenie, że gdy się denerwujesz, cieszysz się, urodziło Ci się dziecko tudzież zmarł Ci ojciec - zawsze warto Takbir. Takbir bowiem znaczy - Mówić Allahu Akbar - Tak! Mają osobny czasownik który to znaczy. Jest to niewątpliwie symbol tego jak powszechne i różnorakie jest użycie Allahu Akbar.

Inne rzeczowniki odczasownikowe są bardziej znamienne i pokazują różnice między cywilizacjami a także pokazuje mentalność ludów Semickich i ich historię. Takim słynnym już przykładem a zarazem symbolem problemowego napływu imigrantów do Europy jest czasownik - otwierać granicę - które to granice odwołują się bezpośrednio do granic państwowych zaś otwieranie oznacza wpuszczanie obcych ludów na swoje terytorium. Otóż gdy z czasownika - otwierać granicę - w języku arabskim stworzymy rzeczownik odczasownikowy będziemy mieli symboliczny - Najazd -

Dla ludów semickich które doświadczały najazdów z Zachodu (Aleksander Macedoński, kolonializm) ze Wschodu (Persowie, Medowie, Partowie) otwieranie granic jest symbolicznym Najazdem, próbą podbicia i narzucaniem swojej kultury i tradycji przez obce, wrogie nam ludy. Być może symboliczne jest też, że słowo oznaczające człowieka głupiego - Rhabii - blisko jest hebrajskiego Rabbi oznaczającego mistrza.

Dla Arabów a i dla większości ludów semickich (ponieważ te zależności choć w mniejszym stopniu leżą także w tradycji żydowskiej) otwarcie granic europejskich jest niczym innym jak Najazdem i Podbiciem europejczyków przez ludy im obce. Arabowie z Egiptu nie będą imigrować do Europy, ale ich myślenie dobrze oddaje to co dla Indo-Europejczyka jest nie do skojarzenia.

My bowiem jako Indo-Europejczycy żyjemy na w zachodniej, środkowej i północnej Eurazji i nie mamy tradycji gdy przez nasze terytoria przez tysiąclecia przechodziły ludy nam obce. Żydzi jak i Arabowie żyjący w "środku" handlowego świata jedną z pierwszych rzeczy których zrobili gdy stworzyli administrację było zakorkowanie handlu między Chinami, Indiami a Europą a także zablokowanie wymiany myśli. To w jakiś sposób wyzwoliło Europejczyków ponieważ kazało szukać nam nowych dróg.

Ale to inna historia, także wielkiej odwagi.

Obserwuj #ockham

Na zdjęciu - Koran

Inne moje wpisy:
**
O różnicach w rządzeniu między Persami a Starożytnymi Grekami https://www.wykop.pl/wpis/29475261/demokracja-i-despotyzm-multi-kulturowe-imperium-ju/

O trzech magach z Biblii https://www.wykop.pl/wpis/29144037/trzej-magowie-sledztwo-historyczne-wyobrazmy-sobie/

O genezie ruchu antyszczepionkowego https://www.wykop.pl/wpis/28542761/sprawa-szczepien-konflikt-dwoch-paradygmatow-od-pa/
**

#arabiasaudyjska #syria (Czy mogę tagować tak wpis? Proszę o odpowiedź) #irak #gruparatowaniapoziomu #filozofia #socjologia #publicystyka #ciekawostki #ciekawostkijezykowe #historia #religia #geopolityka #4konserwy #islam #izrael #zydzi
+281
CzarnkowskiePiwo
23 stycznia:
1368 roku - Zhu Yuanzhang ogłasza się cesarzem w zdobytym Pekinie. Rozpoczyna panowanie dynastii Ming
1556 roku - najbardziej katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi w historii. Miało miejsce w chińskiej prowincji Shaanxi i pochłonęło około 830 tysięcy ofiar. Trzęsienie miało siłę 8.0 w skali Richtera
1579 roku - powstaje unia utrechcka. Założona pod hasłami wolności religijnej i walki z Hiszpanami stanie się pierwszym krokiem do podziału Niderlandów na dwie części (Holandię i Belgię)
1719 roku - powstaje księstwo Liechtensteinu
1793 roku - drugi rozbiór Polski: królestwo Prus zajmuje obszar 57 tys. km², a Imperium Rosyjskie 250 tys. km²
1831 roku - ustanowiono flagę Belgii. Czarny i złoty kolor symbolizują księstwo Brabancji, gdzie zaczęła się wojna o niepodległość. Kolor czerwony symbolizuje południe kraju, Hainaut i Liege
1919 roku - wojsko czechosłowackie zajmuje polską część Śląska Cieszyńskiego (Zaolzie)
1927 roku - rozpoczął się I Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Wygrał Rosjanin Lew Oborin
1933 roku - wchodzi w życie 20. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, ustanawiająca koniec i początek kadencji prezydentów na 20 stycznia. Pierwszym prezydentem rozpoczynającym kadencję 20 stycznia został Harry Truman, była to jednak jego druga kadencja, gdyż pierwsza rozpoczęła się w dniu śmierci Roosevelta
1937 roku - rozpoczyna się tzw. proces siedemnastu, czyli II proces moskiewski. 17 osób, m. in. Karol Radek, Jurij Piatakow i Grigorij Sokolnikow zostają oskarżeni o sympatyzowanie z Lwem Trockim i przygotowywanie zamachu stanu. Oskarżycielem był Andriej Wyszynski
1943 roku - wojska alianckie zdobywają Trypolis, dzisiejszą stolicę i największe miasto Libii
1968 roku - amerykański okręt wojenny USS Pueblo zostaje uprowadzony przez marynarkę północnokoreańską podczas misji szpiegowskiej przy wybrzeżu Korei Północnej. Okręt formalnie ciągle pozostaje w służbie US Navy, a władze koreańskie przekształciły go w okręt muzeum
1962 roku - Kim Philby ucieka do Związku Radzieckiego. Był Anglikiem urodzonym w Indiach, wysoko postawionym członkiem tajnych służb brytyjskich. Zagorzały komunista, szpieg ZSRR
1998 roku - papież Jan Paweł II potępia amerykańskie sankcje przeciwko Kubie
2015 roku - Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud zostaje królem Arabii Saudyjskiej
Na zdjęciu prokurator Andriej Wyszynski ogłasza wyrok II procesu moskiewskiego.
#datyhistoryczne

pokaż spoiler #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #zainteresowania #polska #zsrr #komunizm #socjalizm #rosja #niemcy #anglia #arabiasaudyjska #konkurschopinowski #slask #holandia #belgia #chiny #wojna #wojsko #papiez #kuba #libia
+19
JanLaguna
Jesteśmy świadkami rewolucji Panowie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Arabia Saudyjska pozwoli na przyjazdy turystek (powyżej 24 roku życia) bez legalnego opiekuna (mahram)
#arabiasaudyjska #bliskiwschod #szewko #assadowskasekcjaprosalmanska
+13
JanLaguna
Król Jordanii zdymisjonował niespodziewanie książęta: Feisala, Alego i Talala z ich pozycji dowódczych w armii. Wszyscy z nich utrzymywali bliski kontakt z saudyjskim następcą tronu - MBS. Obecnie wymienieni książęta są prawdopodobnie w areszcie. Mówi się, że MBS planował zorganizowanie zamachu stanu w Jordanii. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Na zdjęciu król Jordanii Abdullah z rodziną
#jordania #arabiasaudyjska #geopolityka #assadowskasekcjaprosalmanska
+11
bijotai
Wczoraj administracja Trumpa przedstawiła dowody, że pocisk rakietowy wystrzelony przez #huti na lotniska w AS był z Iranu. Wskazywać mają na to otwory i napisy na częściach. Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley na konferencji przedstawiała obrazowo całą sytuację i nie szczędziła porównań w stylu

“Just imagine if this missile had been launched against Dulles Airport, or JFK,” Haley said.
które przywołują na myśl sytuację z okresu drugiej wojny w Zatoce
https://www.defensenews.com/flashpoints/2017/12/14/us-ballistic-missiles-fired-on-saudi-arabia-were-provided-by-iran/
#jemen #usa #bliskiwschod #arabiasaudyjska #iran #trump
+9
JanLaguna
Salam alejkum
Zapinajcie pasy sza.. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Znaczy ten, słuchajcie. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce dzisiaj na Bliskim Wschodzie.

USA nie może być dalej mediatorem w żydowsko-arabskim procesie pokojowym
Dzisiaj w Istambule odbył się nadzwyczajny szczyt Organizacji Współpracy Islamskiej, która skupia 57 państw muzułmańskich z całego świata. Zebrani delegaci wydali wspólną deklarację, w której odnieśli się do decyzji Trumpa w sprawie Jerozolimy. Poniżej najciekawsze tezy ze wspomnianej deklaracji:
- decyzja USA nie ma mocy wiążącej
- USA, po uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela, nie może być już mediatorem na Bliskim Wschodzie
- wschodnia Jerozolima nadal pozostaje stolicą Palestyny
- wezwanie innych krajów do zrewidowania swojego poglądu co do uznawania Izraela w stosunkach międzynarodowych.

pokaż spoiler W sumie prawie nic ciekawego nie powiedzieli. Anty-izraelskie i anty-amerykańskie hasła były do przewidzenia. Dziwić może natomiast bardzo ostry kurs wobec Amerykanów. Ta deklaracja oznacza, że Arabowie nie będą chcieli już rozmawiać z Izraelem za pośrednictwem USA. W związku z tym pojawia się miejsce dla nowego mediatora, nowego gracza - moim zdaniem to miejsce może zająć Rosja, która utrzymuje przyjazne stosunki z Izraelem, a także krajami muzułmańskimi - zarówno szyickimi, jak i sunnickimi.


Czy w Rijadzie będzie padać? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Gdy większość arabskich stacji telewizyjnych nadawała na żywo transmisję z obrad szczytu OWI, saudyjskie stacje telewizyjne nadawały wiadomości pogodowe. Potwierdza to plotki, które krążą od kilku dni, o tym, że Saudowie nakazali ograniczyć informacje dot. Jerozolimy do minimum. Postawa Saudów wobec decyzji Trumpa jest mocno stonowana i enigmatyczna - Rijad nazwał ten ruch "niepotrzebnym i niebezpiecznym", i ani słowa więcej.

pokaż spoiler Wydaje mi się, że może mieć to związek z młodym Salmanem(następca saudyjskiego tronu), który nie chce dawać pożywki społeczeństwu, które już i tak jest mocno zradykalizowane, a które - zgodnie z jego wizją - ma już wkrótce stać się bardzo laickie.


Dwóch następców tronu i jeden salafita
Dzisiaj w Rijadzie odbyło się spotkanie między następcami tronów Arabii Saudyjskiej i ZEA a przedstawicielami ruchu al Islah(salafickie ugrupowanie militarno-polityczne działające w Jemenie). Al Islah jest organizacją radykalną i ma ścisłe powiązania z Bractwem Muzułmańskim. Do tej pory ZEA odmawiała współpracy z tym ugrupowaniem właśnie ze względu na jego współpracę z Bractwem oraz z powodu, że w Emiratach działa bliźniacze ugrupowanie Al Islah, które w 2013 r. chciało zbrojnie przejąć tam władzę. Wygląda na to, że MBS(saudyjski następca tronu) w jakiś sposób przekonał ZEA do współpracy z Al Islah. Współpraca ta może być bardzo owocna, gdyż Al Islah ma wielu zwolenników na południu Jemenu - szczególnie w okolicy miasta Taiz i Baydha.

Stary król przemawia
Dzisiaj przed saudyjską Radą Konsultacyjną(namiastka parlamentu) przemawiał król Salman. Mówił o wielu rzeczach: potrzebie walki z korupcją, wzmocnieniu sektora prywatnego, potrzebie uniezależnienia się od wpływów z eksportu ropy(ma w tym pomóc wizjonerski projekt Saudi Vision 2030). Nie wspominałbym o tym, gdyby nie to, że przed przemówieniem króla pojawiły się plotki, że podczas wystąpienia ogłosi on swoją abdykację na rzecz młodego Mohameda. W związku z tym oficjalnie zapewniam was, że - póki co - król nie abdykuje. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#bliskiwschod #arabiasaudyjska #jemen #geopolityka #lagunacontent ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+32
JanLaguna
Artykuł Al-Monitor z 3 września 2017 r. o możliwości wywołania walk Houthi vs Saleh przez Saudów. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

pokaż spoiler dobrzy są ( ͡° ͜ʖ ͡°)

https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2017/09/saudi-arabia-yemen-war-rebel-alliance-imploding-washington.html
#jemen #bliskiwschod #arabiasaudyjska
+13
JanLaguna
Gwardia Republikańska dołącza do Hadiego w ofensywie na wybrzeżu

Dzisiaj generał Abdul Salam al Shehi(ZEA), który dowodzi ofensywą koalicji na zachodnim wybrzeżu, poinformował, że do koalicji dołączyły oddziały Gwardii Republikańskiej. Żołnierze Gwardii byli najbardziej zaufanymi ludźmi Saleha, jednak po jego śmierci zabrakło im przywódcy i dlatego też resztki ich oddziałów przedarły się na drugą stronę frontu i dołączyły do koalicji wspierającej prezydenta Hadiego. Gwardia Republikańska z pewnością przyda się Hadiemu, gdyż była to jedna z najlepszych jednostek wojskowych jaką dysponował Jemen przed wojną.

Generał al Shehi powiedział także, że głównym celem ofensywy jest miasto al Hudayah, czyli największy port na zachodnim wybrzeżu Jemenu, który pozostaje w rękach Huthi. W związku z tym okazuje się, że miałem rację co do celów ostatniej ofensywy. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Sorki, że popadam w mały samozachwyt, ale przypomniały mi się czasy jak "przepowiedziałem" desant US Army na południe od Rakki, w celu zajęcia tamy w Tabqa. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) Dzieje się dużo i polecam obserwować Jemen.

Na mapce zaznaczyłem cel ofensywy, najlepiej ją sobie powiększyć.

Tutaj jeszcze filmik ze sprzętem, który ZEA ściągnęła specjalnie na ofensywę na wybrzeżu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#jemen #bliskiwschod #arabiasaudyjska
+19
JanLaguna
Dzisiaj iracki duchowny Muktada as-Sadr(przywódca ruchu sadrystowskiego) wezwał Arabię Saudyjską do zakończenia wojny w Jemenie i włączenie się do walki o Jerozolimę.

Przypomniało mi to pewnej ciekawej wycieczce. ( ͡° ͜ʖ ͡°) As Sadr jest szyitą i jego elektorat jest także szyicki, co wskazywałoby że jego naturalnym sojusznikiem jest Iran. Jednak Sadr postrzega Iran jako konkurenta w walce o dominację w regionie i dlatego ostatnio zaczął balansować między Iranem a Saudami - w sierpniu b.r. spotkał się z księciem Salmanem. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ta wizyta wpisuje się też w ostatnią zmianę polityki zagranicznej AS. Saudowie przestali uważać wszystkich szyitów za pro-irańskich i chcą wciągnąć pewne grupy szyickie w swoją strefę wpływów. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dobrze te nowe rozdanie oddają słowa katarskiego politologa al Sulamiego:

We put all the Shiites under one category and said that they follow Iran. We should re-examine the Shiites again and revive the Shiite Arab authority in Najaf and Karbala, not in Qom.

As Sadr ma sporo zwolenników. W zeszłym roku podczas procesów przeciwko Abadiemu(premier Iraku) sadryści opanowali nawet kilka budynków w zielonej dzielnicy(rządowa).

#bliskiwschod #irak #izrael #arabiasaudyjska
+19
JanLaguna
Książę Mohammed bin Salman został wybrany przez czytelników Time "Osobą roku"(Person of the year). ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Niestety wybór osoby, która pojawi się na okładce Time'a należy do dziennikarzy tej gazety a nie do jej czytelników. W związku z tym w tym roku na okładce pojawią się "The Silence Breakers" - osoby, które ujawniły, że były "napastowane seksualnie".
#bliskiwschod #arabiasaudyjska
+5
Zuben
( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

#syria #syriaspam #bliskowschodniememy #izrael #iran #arabiasaudyjska #irak
+24
Kellyxx
Prawdopodobnie jutro Donald Trump ogłosi uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela oraz przeniesienie ambasady USA właśnie tam.
Arabia Saudyjska ostrzega, iż ta decyzja może przynieść bardzo niebezpieczne skutki. Muzułmanie jej nigdy nie zaakceptują.
#izrael #usa #trump #arabiasaudyjska
+4
JanLaguna
Hadi i Saudowie nie dają za wygraną

Wojna między Huthi a siłami Saleha trwa nadal. Co prawda sam Saleh zginął dzisiaj, a wojska plemienne przeszły na stronę Huthi, ale ok. 1000 żołnierzy pozostało lojalnych Salehowi. Wojska te nadal kontrolują dużą część południowej Sany, gdzie stawiają zażarty opór bojownikom Huthi.

Tymczasem Hadi(prezydent Jemenu, popierany przez koalicję) ogłosił dzisiaj początek ofensywy na Sanę. Atak jest możliwy, gdyż zwolennicy Saleha, którzy bronili przełęczy prowadzącej do Sany, przeszli na stronę Saudów. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Stało się zatem to o czym pisałem kilka dni temu. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

W dzisiaj wygłoszonym orędziu prezydent Hadi wezwał wszystkich obywateli Jemenu, niezależnie od ich sympatii politycznych, do zbrojnego wystąpienia przeciw terrorowi Huthi. Dodatkowo Hadi zaoferował amnestię każdemu kto odłączy się od Huthi i przejdzie na stronę Republiki.

Natarcie będzie prowadzone pewnie głównie przez siły saudyjskie i otrzyma ogromne wsparcie lotnicze. Sytuacja Huthi zaczyna się pogarszać. Zobaczymy co z tego wyniknie, ale obecnie wydaje się bardzo prawdopodobne, że niedługo Saudowie mogą pojawić się u bram Sany. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

pokaż spoiler inshallah


Mało tego, prawdopodobnie najstarszy syna Saleha - Ahmed - został zwolniony z aresztu domowego w ZEA i jest teraz w drodze do Jemenu. Dzisiaj o 21 czasu lokalnego ma wygłosić orędzie do narodu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

pokaż spoiler AL MAWT LI HUTHI

#jemen #syriaspam #bliskiwschod #arabiasaudyjska #iran
+20
bilas
Białe Hełmy nie będą brały udziału w Konferencji Opozycji organizowanej przez w Rijadzie. To raczej sygnał, że AS chyba traci kolegów...

White Helmets Statement on the Riyadh 2 peace talks http://syria.liveuamap.com/en/2017/22-november-white-helmets-statement-on-the-riyadh-2-peace
#syria #arabiasaudyjska
+12
przegryzam
https://www.globalresearch.ca/plans-for-redrawing-the-middle-east-the-project-for-a-new-middle-east/3882
Chyba nie było. Artykuł po angielsku o "przemeblowaniu" Bliskiego Wschodu przez Amerykanów i Izrael. Wraz ze sławną już mapą z 2006 roku z wymarzonymi granicami, rozdrobnieniem i podziałem Syrii, Iraku i w zasadzie wszystkich państw tam się znajdujących.
#syria #irak #bliskiwschod #arabiasaudyjska #izrael #liban #pakistan #wojna #mapy
+4
betyng
#odkrycia #historia #arabiasaudyjska #archeologia
ja też odkryłem i co teras
elady1989
"Dziewczynka w trampkach", czyli Wadjda mieszka w Arabii Saudyjskiej. Jej marzeniem wbrew panującym tu zasadom jest posiadać #rower. Chciałoby się rzec "per aspera ad astra"...

Bardzo ciekawe ukazanie tamtejszej kultury, relacji damsko - męskich i religii.

Gorąco polecam!

#arabiasaudyjska #film
+11
Zuben
Reakcje na informacje o wyzwoleniu Abu Kamal przez siły rządowe ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#syria #bliskowschodniememy #trump #isis #irak #iran #rosja #arabiasaudyjska #liban
+22
Polnocny_Piewca_Slonca
#arabiasaudyjska #liban #iran #bliskiwschod #wojna

Miraski co tu sie odjaniepawla? To się dzieje naprawdę? Bo jesli tak to na BW bedzie wkrotce niezły bajzel.
+6
Trolljegeren
#arabiasaudyjska #swiat
ŁAMIĄCA WIADOMOŚĆ
DZIEJE SIĘ W ARABII SAUDYJSKIEJ
+5
markedone
1. Rumuński operator jądrowy Nuclearelectica zaakceptował projekt remontu bloku pierwszego elektrowni jądrowej Cernavoda – 1. Projekt remontu będzie złożony z trzech części, a cały remont ma się zakończyć do roku 2028.

2. Japoński dozór jądrowy zaakceptował raporty bezpieczeństwa dwóch reaktorów jądrowych w elektrowni Kashiwazaki, są to 6 oraz 7 reaktor. Oba reaktory są reaktorami typu ABWR każdy o mocy elektrycznej 1315 MWe. Oficjalna zgoda na restart reaktorów prawdopodobnie zostanie wydana na początku roku 2018.

3. Rosja i Arabia Saudyjska podpisały wspólnie dokument, który dotyczy kooperacji obu państw w zakresie pokojowego wykorzystania energetyki jądrowej. Rosatom zaznacza, że chcę szczególnej współpracy w zakresie małych oraz średnich reaktorów energetycznych, które mogłyby posłużyć też do odsalania wody morskiej. Rozważana jest także budowa reaktorów produkcji rosyjskiej w Arabii Saudyjskiej.

4. Zmiany w trajektorii mionów, pomagają Japończykom w detekcji stopionego paliwa w trzecim reaktorze elektrowni jądrowej Fukushima.
Zainstalowanie detektorów oraz pomiary wykonane pomiędzy majem, a wrześniem tego roku pozwalają stwierdzić, że większość paliwa stopiła się i znajduje się w dolnej części zbiornika ciśnieniowego reaktora, tylko około 30 ton paliwa i prętów kontrolnych pozostała w górnej części rdzenia reaktora.

5. Kolejny (322) raport TEPCO na temat przechowywania materiałów promieniotwórczych oraz radioaktywnej wody w elektrowni jądrowej Fukushima. Kliknij tutaj.

6. W poprzednim tygodniu RosRAO z pomocą Rosatomu transportował 12 bloków reaktorów pracujących na okrętach podwodnych, które mają trafić do utylizacji. Transport tych części okrętów odbywał się drogą morską.

#ejdlakazdego <mój tag, nie chcesz czytać jądrowych niusów - czarnolistuj
#energetyka #energetykajadrowa

Państwa, których tyczy się wpis:
#rumunia #japonia #rosja #arabiasaudyjska
+25
bijotai
Król #arabiasaudyjska natychmiast mimo zaawansowanej choroby i wieku natychmiast poleciał do Moskwy. Główny temat rozmów z #rosja to kwestia kurdyjska #syria oraz #jemen. Saudowie pogodzili się ze stratą wpływów w Syrii a usiłują ugrać coś w Jemenie oraz ograniczyć sojusz rosyjsko-irański tylko do terenów Syrii i Iraku na #bliskiwschod
Natomiast, żeby USA się nie dąsały AS kupuje THAAD za 15 miliardów dolarów.
https://english.alarabiya.net/en/News/gulf/2017/10/06/King-Salman-We-are-determined-to-push-Saudi-Russian-relations-to-greater-heights.html
+27
starface
Po wejściu w życie dekretu króla znoszącego zakaz prowadzenia aut przez kobiety, Saudyjczyk uczy swoją żonę jeździć. Światełko w tunelu w tym wahabickim kurwidołku ( ͡º ͜ʖ͡º)

#bliskiwschod #arabiasaudyjska #prawojazdy #twittercontent
+11
Hrabia_Karolescu
Genialna reakcja firmy #ford na dopuszczenie kobiet do prowadzenia pojazdów w #arabiasaudyjska
#reklama #islam #motoryzacja
+7
l-da
#gwiezdnewojny #arabiasaudyjska #starwars
W saudyjskim podręczniku do WOS-u pojawiło się zdjęcie króla Fajsala, podpisującego ważny traktat przy asyście Yody z „Gwiezdnych wojen”. Historyczna fotografia, na której saudyjski król Fajsal ibn Abd al-Aziz Al Su’ud jeszcze jako minister spraw zagranicznych podpisuje Kartę Narodów Zjednoczonych w San Francisco w 1945 roku, została przerobiona tak, że zaraz obok monarchy siedzi Yoda z typowym dla siebie mądrym wyrazem twarzy. Nie wiadomo, jak fotografia trafiła do podręcznika, ale saudyjski minister edukacji Ahmed al-Eissa przeprosił na Twitterze za zaistniałą sytuację i zapowiedział wycofanie z obiegu feralnego podręcznika i wydrukowanie go w wersji zgodniejszej z historią. Autorem przeróbki jest artysta Abdullah Al Shehri, czego nie ukrywa, ale również przyznaje, że nie ma pojęcia, skąd jego praca wzięła się w podręczniku. Artysta jednocześnie zaznacza, że absolutnie nie miał zamiaru obrazić króla.
+5
spokojnie_to_ja
W Arabii Saudyjskiej w podręczniku szkolnym jest oto takie zdjęcie , król Arabii Saudyjskiej podpisuje w 1945 roku kartę narodów ONZ . Saudyjskiej ministerstwo oświaty nie umie wytłumaczyć tej pomyłki.

#gwiezdnewojny #film #heheszki #szkola #arabiasaudyjska
+15
RuskiAgent1917
Lista zniszczeń dokonanych przez Arabię Saudyjską i sprzymierzoną koalicję podczas 900 dni, terrorystycznych nalotów na ludność cywilną Jemenu.

#jemen #arabiasaudyjska #bliskiwschod
+9
wyindywidualizowanyentuzjasta
#historia #islam #ciekawostki #arabiasaudyjska
Powódź w Mecce, w Arabii Saudyjskiej z 1941 roku, jedyny udokumentowany przypadek powodzi w tym miejscu. Spowodowana została ulewnymi deszczami trwającymi ponad tydzień, woda osiągnęła 180 cm wysokości. Znalazłem informacje o studentach którzy swobodnie opluwali kabbę (ten czarny budynek) i policjantach z bronią pilnujących by nikt nic nie ukradł ze środka.

Tak to wyglądało na co dzień
https://i.pinimg.com/736x/72/52/24/725224d629b417526a289576250c63ea--famous-pictures-pictures-of.jpg
+7
baladur
Islamska święta woda z Mekki, coś wam to przypomina?: ukradzione z reddita #islam #arabiasaudyjska #bliskiwschod +8
zachcianka
Wiedziałam, że ten król Arabii Saudyjskiej mi coś przypomina !!!

pokaż spoiler ( ͡° ͜ʖ ͡°)


#arabiasaudyjska #sloiki #dzem #humorobrazkowy #heheszki
+12
rales
#herbyeuromirko #azja #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #singapur #arabiasaudyjska

SPOTKANIA BARAŻOWE O AWANS DO FAZY PUCHAROWEJ.

#43
Dwudziesty dzień konkursu na najlepsze godło/herb Azji.

Tutaj link na challonge do śledzenia wyników w spotkaniach barażowych --> http://challonge.com/pl/asiacoatofarms2

oraz tag, który zawsze będę umieszczał przy każdym pojedynku aż do finału, zapraszam do obserwacji --> #herbyeuromirko

Głosować można 24 godziny, w przypadku remisu przedłużam głosowanie do 48 godzin

Pierwszy pojedynek spotkań barażowych o awans do 1/16: Arabia Saudyjska vs Singapur
+3
chinskizwiad
Napięcia na granicy irańsko-saudyjskiej.
#iran #bliskiwschod #arabiasaudyjska
+8
rales
#herbyeuromirko #azja #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #arabiasaudyjska

#41
Dziewiętnasty dzień konkursu na najlepsze godło/herb Azji.

Przypominam, że do 09:30 można głosować na Liban vs Syria tutaj

Natomiast tutaj do 20:40 na Malediwy vs Malezja

Tutaj link na challonge do śledzenia wyników w fazie grupowej --> http://challonge.com/pl/asiacoatsofarms1

oraz tag, który zawsze będę umieszczał przy każdym pojedynku aż do finału, zapraszam do obserwacji --> #herbyeuromirko

Głosować można 24 godziny.

Trzeci pojedynek grupy M: Arabia Saudyjska vs Brunei
+1
nom_om
Ci saudowie to jednak ostro popierdoleni są
#arabiasaudyjska #bliskiwschod #jemen
+12
R2D2_z_Sosnowca
Ta sama reklama na rynek europejski i na rynek arabski (w tym przypadku Arabia Saudyjska)
Ciekawe co na to powiedziałyby pewne środowiska?
( ͡° ʖ̯ ͡°)
#reklama #islam #arabiasaudyjska #prawakobiet
+61
Hardporecorn
Ciekawe, niby Katar popiera terrorystów, a tu na obrazku pokazane, skąd najczęściej tweetują osoby wspierające IS ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#bliskiwschod #syria #katar #arabiasaudyjska Dodałbym jeszcze parę, ale nie chce mi się spamować ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+32
Pokaż następne