JanLaguna
Wszystkie drogi prowadzą do Damaszku, czyli wizyta stronnictwa saudyjskiego w Syrii

W dniu wczorajszym – tj. w niedzielę, 16 grudnia 2018 r. – na płycie lotniska w Damaszku wylądował samolot z niespodziewanym gościem – Omarem al Bashirem, prezydentem Sudanu. Tym samym Bashir stał się pierwszym przywódcą z grona członków Ligi Państw Arabskich, który odwiedził Syrię od 2011 r., gdy kraj pogrążył się w krwawej wojnie domowej. Bashir spędził w Damaszku kilka godzin, podczas których odbył iście przyjacielską rozmowę z Basharem al Assadem. Kończąc rozmowy Bashir wyraził nadzieję, że „już wkrótce Syria odzyska swoją dawną rolę w regionie”. Sama wizyta jak i komentarze Bashira wywołały sporo kontrowersji i sprawiły, że wielu obserwatorów zaczęło zadawać sobie pytanie „co wizyta sudańskiego prezydenta oznacza dla Syrii i regionu”?

Zachęcam do czytania na wordpressie.

———————————————–

Zwycięski pochód Assada i obawy Arabów

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że wizyta Bashira w Damaszku to nie jest żaden „breaking news”. Już od początku 2017 r., gdy szala zwycięstwa w wojnie domowej zaczęła przechylać się na stronę Assada, państwa arabskie zaczęły zastanawiać się nad potrzebą rewizji swojej „polityki syryjskiej”. Potrzeba ta była tym pilniejsza, że w międzyczasie kraje Zatoki straciły jakikolwiek wpływ na sytuację w Syrii – Erdogan całkowicie podporządkował sobie „idlibistańskie” ugrupowania rebelianckie, w tym te dotychczas wierne członkom Ligi Państwa Arabskich (LPA) a Assad zadał ostateczny cios pro-saudyjskiej Armii Islamu działającej na południu kraju.

Przez chwilę członkowie LPA zastanawiali się jeszcze nad dogadaniem się z Waszyngtonem i zastąpieniem wojsk amerykańskich stacjonujących na terenach SDF, wojskami szerokiej koalicji arabskiej. Ostatecznie jednak temat ten upadł – tak ze względu na opór środowisk wojskowych w Waszyngtonie, jak i wątpliwości samych Arabów co do słuszności takiego posunięcia.

Na początku 2018 r. zwycięstwo Assada było już pełne. Wojska lojalistów kontrolowały już większą część kraju – od nadmorskiej Latakii na zachodzie po bezdroża pustynnego Abu Bukamal przy granicy z Irakiem. Jednocześnie Syria nie była już tym samym krajem, który rzucił się w wir wojenny w 2011 r. Teraz na najważniejszych budynkach państwowych można było ujrzeć nie tylko flagi Syrii czy partii Baas, lecz także flagi Rosji czy Iranu. Wpływy rosyjsko-irańskie na politykę Damaszku rosły a militarna konfrontacja między LPA a Syrią – czy to bezpośrednia czy pośrednia, za pomocą utrzymania pod bronią sił SDF-u – nie wchodziła już w grę. Dlatego też w 2018 r. nastąpiły ogromne zmiany w polityce państw arabskich.

Wiatr zmian

Najpierw zaczęto od krótkich wypowiedzi na temat Assada, które – niby mimochodem – arabscy oficjele wtrącali do swoich wypowiedzi. W marcu saudyjski następca tronu – MBS – odwiedził USA i podczas wywiadu udzielonego The Times stwierdził, z lekką rezygnacją, że „Assad zostaje” i że ma tylko nadzieję, że syryjski przywódca nie zostanie „marionetką Iranu”. Ta wypowiedź dobrze pokazuje kierunek w jakim zaczęła teraz zmierzać polityka LPA. Zwycięstwo Assada stało się faktem. Jednocześnie Rosjanie oraz – co najbardziej martwi Arabów – Irańczycy uzyskali ogromny wpływ na syryjską politykę. Członkowie LPA uznali, że skoro nie mogą obalić Assada, to muszą przynajmniej pozbyć się z Syrii Irańczyków. Środki militarne nie wchodziły w grę. Ofensywa dyplomatyczna pt. „wyrzućcie Irańczyków a przywrócimy wasze członkostwo w LPA(zawieszone na początku wojny)” także nie odniosłaby pożądanych rezultatów, bo o ile Assad chce wrócić na arenę międzynarodową to sam, czy nawet w sojuszu z Rosjanami, jest nadal zbyt słaby aby pozbyć się Irańczyków. Jednak państwa arabskie miały jeszcze jednego asa w rękawie, którego akurat zdarza im się akurat mieć dość często – pieniądze.

Syria po długotrwałej wojnie domowej jest doszczętnie zniszczona. Odbudowa kraju wymaga ogromnych nakładów finansowych, których Assad nie ma. Co prawda Rosjanie i Irańczycy są zainteresowani odbudową Syrii, ale Assad – jako bądź, co bądź, sprawny i doświadczony polityk – świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że pozwolenie Moskwie i Teheranowi na odbudowę jego Ojczyzny doprowadzi tylko do większego uzależnienia Damaszku od tych państw. Tymczasem „nowy lew Damaszku” – jak to określił kiedyś Assada David W. Lesch – stara się cały czas balansować między Iranem a Rosją i w jak najmniejszym stopniu uzależniać się od jednego czy drugiego partnera. Nie chcąc dalej zadłużać się u „sojuszników”, ani nie mogąc skorzystać z pomocy międzynarodowych funduszy czy państw europejskich, Assad znalazł się w dużych tarapatach. W tym momencie – jak się wydaje – państwa arabskie wyciągają do syryjskiego przywódcy pomocną dłoń i oferują nie tylko normalizację stosunków dyplomatycznych, ale także pomoc finansową na odbudowę kraju.

Przyjaciel z Chartumu

Wizyta Baszira nie jest przypadkiem. To właśnie Sudan, mimo drobnych flirtów w Turkami, uważany jest za jednego z bliskich sojuszników Rijadu. Sudańczycy pokaźnym kontyngentem wojskowym wspierają saudyjską interwencję w Jemenie, a także w 2016 r. – podczas zaostrzenia się sporu saudyjsko-irańskiego zerwali stosunki dyplomatyczne z Teheranem. Dlatego też na wizytę Baszira nie można patrzeć tylko jako na wizytę sudańskiego prezydenta w Syrii, lecz także – a może i przede wszystkim – trzeba postrzegać ją jako wizytę przedstawiciela stronnictwa pro-saudyjskiego w Damaszku. Jeśli zastosujemy drugi rodzaj narracji, to trzeba stwierdzić, że Saudowie nie uważają Syrii za sprawę przegraną. Wręcz przeciwnie – kwestia syryjska pozostaje otwarta. Póki co w Syrii zakończyła się tylko wojna domowa, ale „wojna” saudyjsko-irańska na syryjskim teatrze działań nadal trwa. Teraz jednak traci swój pierwotny charakter militarny i przenosi się na płaszczyznę dyplomatyczno-ekonomiczną, a tutaj zwycięstwo żadnej ze stron nie jest wcale takie pewne.

Z jednej strony Saudowie, jak i sojusznicze kraje Zatoki, dysponują odpowiednim kapitałem, aby przodować w odbudowie Syrii i tym samym zmniejszyć uzależnienie Damaszku od Moskwy oraz Teheranu. Takie działania zostałyby prawdopodobnie nie tylko ciepło przyjęte ze strony Assada, ale także mogłyby liczyć na jego bezpośrednią pomoc. Co ciekawe taki ruch LPA spotkałby się także ze wsparciem ze strony samej Moskwy – przynajmniej do momentu gdy nie zagrażałoby to jej własnym interesom. Rosja z jednej strony chce zwiększyć legitymację syryjskiego przywódcy a z drugiej strony ograniczyć wpływy Iranu. Kraje arabskie zdają się być idealnym narzędziem realizacji rosyjskich celów – lecz także równie niebezpiecznym, bo rosnące wpływy LPA w Syrii mogą szybko zwrócić się przeciwko Rosji. Irańczycy z pewnością zdają sobie sprawę z zakusów LPA i będą – niczym przyzwoitka – starać się robić wszystko, aby zaloty LPA względem Assada zakończyły się co najwyżej przywróceniem stosunków dyplomatycznych i niczym więcej.

Moim zdaniem wizyta Baszira jest zwiastunem nowej ery dla prezydenta Assada. Prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości podobnych wizyt w Damaszku może być więcej. Część z nich może zakończyć się przywróceniem stosunków dyplomatycznych między poszczególnymi krajami a Syrią. Z pewnością już wkrótce – za cichym przyzwoleniem państw Zatoki – w Syrii zostaną ponownie otwarte przedstawicielstwa poszczególnych przedsiębiorstw mających siedziby w krajach członkowskich LPA. Być może na przyszłorocznym szczycie państw arabskich w końcu doczekamy się nawet przedstawiciela syryjskiej delegacji – chociaż nie liczyłbym, że będzie to sam Assad. Co prawda obecnie te perspektywy wydają się jeszcze odległe, bo związane są z pewnym przesterowaniem machiny propagandy w krajach LPA z sformułowań „Assad to rzeźnik Aleppo” na komunikaty typu „Assad to konieczny sojusznik, niezbędny do walki z wpływami Iranu”. Takie zmiany w polityce zagranicznej, zwłaszcza w dzisiejszych czasach charakteryzujących się łatwością dostępu do informacji, zajmują sporo czasu, lecz wizyta Baszira to dobry prognostyk i wyraźny sygnał, że konflikt saudyjsko-irański nabiera zupełnie nowego wymiaru na terenie Syrii.

Źródła:

https://www.middleeasteye.net/news/sudans-bashir-visits-damascus-meet-bashar-al-assad-13634132
http://time.com/5222746/saudi-crown-prince-donald-trump-syria/
https://www.middleeasteye.net/columns/how-arab-states-are-lining-work-syria-1164125942

-----------------------------------------------
Po więcej podobnych historii, zapraszam do:
- archiwum
- obserwowania tagu #lagunacontent
- polubienia strony na facebooku.

#syria #arabiasaudyjska #sudan #iran #geopolityka #gruparatowaniapoziomu #lagunacontent
+56
suqmadiq2ama
#usa #arabiasaudyjska #jemen #wojna #lotnictwo

Pentagon wysłał do Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich rachunki opiewające na łączną kwotę 331,1 mln USD za usługi tankowania w powietrzu samolotów arabskiej koalicji, prowadzącej interwencję zbrojną w Jemenie. Amerykanie twierdzą, że w poprzednich rozliczeniach doszło do "rachunkowej pomyłki" i teraz należy się wyrównanie. W skład wymienionej kwoty wchodzi koszt samego przekazanego paliwa, które wyceniono na 36,8 mln, a także koszt utrzymania w powietrzu dyżurów latających tankowców za okres od marca 2015 r. do listopada br., który oszacowano na 294,3 mln USD.
13 grudnia amerykański senat przegłosował uchwałę nakazującą amerykańskim wojskom zawieszenie wsparcia dla walczącej w Jemenie arabskiej koalicji. Dotyczy to także zakazu przekazywana paliwa.
+10
60groszyzawpis
Nie wiem na ile to legitne, bo nie kojarzę takich akcji z wcześniej, ale podobno ISIS wypuściło taki oto "plakat":

oryginał

#isis #bliskiwschod #arabiasaudyjska #terroryzm
+8
MrPerfetc
#bliskiwschod #arabiasaudyjska trochę #plakat
Z protestów przeciw wizycie Salmana w Maroku.
+6
wyindywidualizowanyentuzjasta
#bliskiwschod #arabiasaudyjska #islam #isis #isiswindonezji

Rizieq Shihab, indonezyjski duchowny, urodzony w 1965r w Dżakarcie. Jego ojciec był założycielem Gerakan Pandu Arab Indonesia czyli Stowarzyszenia Indonezyków arabskiego pochodzenia, natomiast sam Rizieq studiował teologię w Malezji i w Arabii Saudyjskiej by w 1998 roku założyć FPI czyli indonezyjski odłam bractwa muzułmańskiego.
Jeszcze w tym samym roku FPI zaczęło atakowanie miejsc sprzedających alkohol, klubów nocnych oraz miejsc znanych z prostytucji. Kiedy w 1998 roku Indonezja pogrążyła się w kryzysie finansowym, członkowie FPI zniszczyli setki lokali należących do Chińczyków, oskarżając ich o wyzysk Indonezji. W kolejnych latach FPI wielokrotnie organizowało różne marsze i protesty, jednak większość z nich odbywała się bez przemocy.
W 2006 Rizieq Shihab chciał przekształcić swoją organizację w partię polityczną ale dostał odmowę ze strony rządu. W uzasadnieniu podano, że działalność FPI jest sprzeczna z indonezyjską konstytucją.

Rizieq Shihab był wielokrotnie aresztowany za swoją działalność, spędził trochę czasu w więzieniach. W maju 2017 został oskarżony o posiadanie materiałów porograficznych. Wtedy to też pod pretekstem pielgrzymki udał się do Arabii Saudyjskiej gdzie przebywa do dziś.

Ambasada Indonezji w Rijadzie wielokrotnie zgłaszała, że saudyjska viza Rizieqa wygasła, jednak Arabia Saudyjska ignorowała te zgłoszenia. Parę dni temu Rizieq został aresztowany w Arabii za wywieszenie czarnej flagi przed domem. Prawdopodobnie takiej jak ta:
foto.
W Arabii Saudyjskiej publiczne wywieszenie tego symbolu jest nielegalne. Już kolejnego dnia Rizieq wyszedł z aresztu bez żadnych zarzutów.

W dniu dzisiejszym Ambasador Arabii Saudyjskiej w Indonezji ogłosił, że jego kraj nie deportuje Rizieqa Shihab do Indonezji gdyż Arabia ma zastrzeżenia co do stanu praworządności w Indonezji

Podsumowując: mamy tu groźnego człowieka z Indonezji, który zradykalizował się w trakcie studiów w Arabii Saudyjskiej, a teraz nielegalnie przybywa na terytorium tego kraju, a Saudowie nawet się nie kryją z poparciem dla niego. Arabia Saudyjska ma jedno z najbardziej restrykcyjnych praw imigracyjnych na świecie i trzeba mieć naprawdę szerokie plecy żeby tak łatwo to prawo obejść.

W kontekście zamachów na kościoły w Indonezji parę miesięcy temu oraz wcześniejszych zamachów na Bali i hotel Marriott w Dżakarcie warto mieć na uwadze kto otwarcie szkoli radykałów i wspiera te groźne ruchy.
#
#
+16
Moonus
NIE TĘCZOWA NIE POGAŃSKA WIELKA POLSKA MUZUŁMAŃSKA! (✌ ゚ ∀ ゚)☞

#marszniepodleglosci
#arabiasaudyjska
#polska
#heheszki
+34
cieliczka
Państwa świata najbardziej uzależnione od ropy (eksport ropy jako % PKB)

Zapraszam do obserwowania #infog - codziennie ciekawa infografika (gospodarka, technologia, społeczeństwo)

#gospodarka #swiat #ekonomia #ciekawostki #finanse #ropa #arabiasaudyjska #energetyka
+9
yolantarutowicz
Zgodnie z prawem w Arabii Saudyjskiej alkohol jest zabroniony. Jednakże procentowe trunki dostają się do tego silnie religijnego kraju. Jak? Odpowiedź to przemyt.

Znalezisko: Niezwykły sposób na przemyt alkoholu do muzułmańskiego kraju

#islam #piwo #ciekawostki #bliskiwschod #alkohol #arabiasaudyjska #heheszki #prawo #przemyt #pijzwykopem #bialekolnierzyki #pieniadze #biznes #firma
+8
FilozofujacaCalka
Ciekawe jakie to uczucie uścisnąć dłoń mordercy swojego ojca. Na zdjęciu syn Khashoggiego i król Arabii Saudyjskiej
#arabiasaudyjska #khashogii
+7
adam2a
Jak wygląda gest przyjaźni nie do odrzucenia:

#swiat #bliskiwschod #arabiasaudyjska #ciekawostki #zbrodnia #terror #totalitaryzm
+12
kyloe
Arabia Saudyjska przyznała, że dziennikarz Dżamal Chaszodżdżi zginął w konsulacie w Stambule. Według wersji Saudów miał on tam wdać się w bójkę z "wieloma osobami".

Zdaniem Donalda Trumpa takie wyjaśnienia są wiarygodne.

pokaż spoiler Czyli wdał się w bójkę z wieloma osobami, które specjalnie na tę okoliczność przyleciały z Arabii Saudyjskiej


pokaż spoiler xD


#bekazpodludzi #trump #swiat #arabiasaudyjska
+43
rales
#swiat #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #arabiasaudyjska #azja #armenia

Tag do obserwowania --> #herbyeuromirko

#83
Trzydziesty trzeci dzień konkursu na najlepsze godło/herb państw historycznych

Tutaj link na challonge do śledzenia wyników w fazie pucharowej --> https://challonge.com/pl/historicalcoatofarms2

Głosować można 24 godziny, w przypadku remisu przedłużam głosowanie do 48 godzin.

Jedenasty pojedynek 1/24 finału: Królestwo Hidżazu vs Demokratyczna Republika Armenii
+40
KZMeskoSK__kcnzKK
Poniżej skan dzisiejszego artykułu z Gazety Wyborczej nt. zbrodni i przestępstw tzw. arabskiej koalicji w Jemenie.

Zabijanie cywilów, tortury w więzieniach, gwałt jako narządzie wojny i zmuszanie do walki dzieci – ONZ w szokującym raporcie wskazuje winnych największych bestialstw w Jemenie. To przede wszystkim koalicja Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, której wojska od dwóch lat bombardują kraj.

#jemen #arabiasaudyjska #bliskiwschod
+12
rales
#swiat #pytanie #ankieta #glupiewykopowezabawy #azja #europa #ukraina #arabiasaudyjska

Tag do obserwowania --> #herbyeuromirko

#49
Dziewiętnasty dzień konkursu na najlepsze godło/herb państw historycznych

Przypominam, że do jutra do 18:35 można głosować na Wolne Miasto Fiume vs Królestwo Iraku tutaj

Z kolei tutaj do jutra do 11:35 na Niderlandy Austriackie vs Jugosławia

Tutaj link na challonge do śledzenia wyników w fazie grupowej --> https://challonge.com/pl/historicalcoatofarms1

Głosować można 24 godziny.

Trzeci pojedynek grupy A: Królestwo Hidżazu vs Karpato-Ukraina
+24
wojna_idei
Już zaczynałem pisać tekst pochwalny o dzielnych kobietach odwołujących się do historycznych, emancypacyjnych założeń feminizmu, ale niestety doczytałem artykuł do końca.

Aktywistka podpisująca się jako Asztar celnie punktuje i nagłaśnia wiele patologii oraz przejawów jawnej (nieraz krwawej) dyskryminacji kobiet w Arabii Saudyjskiej. Niestety kończy stwierdzeniem, że kobiety są lepsze od mężczyzn oraz, że lepiej byłoby gdyby to one miały władzę, przywołując matriarchalne tradycje przedislamskich plemion arabskich.

A szkoda, bo walka o prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej to zupełnie poważny temat, który warto nagłaśniać oraz warto wspierać ludzi chętnych podejmować tę nierówną walkę. Szkoda, że przyciąga on również jednostki omotane wizją świata jako wojny płci o władzę. Choć trzeba przy tym przyznać, że łatwiej zrozumieć, że taka postawa mogła się wykształcić u osoby wychowanej w kraju arabskim, niż u rodzimych dzielnych wojowniczek sprawiedliwości społecznej walczących z problemami nieistniejącymi w cywilizowanym świecie.

Źródło:
https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/180819355-Saudyjskie-feministki-zalozyly-radio-Naprawde-istniejemy.html

#wojnaidei #logikarozowychpaskow #kultura #ciekawostki #feminizm #arabiasaudyjska #swiat
+24
przesympatyczny_pan
Premier Kanady, Justin Trudeau:
- Jeśli Saudowie nie odwołają swoich słów wszystkie nasze firmy i obywatele spierdolą z ich kraju
- A co powiedzieli Saudowie?
- Żebyśmy spierdalali

#swiat #geopolityka #heheszki #kanada #arabiasaudyjska #pdk
+63
dr_Klotz
LOL xD
Pożar w szkole dla dziewcząt w Mekce - pożar, który wybuchł 11 marca 2002 roku. Policja religijna oraz władze szkoły nie zezwoliły na opuszczenie budynku uczennicom, gdyż te nie założyły kwefy xD. Strażakom zabroniono gaszenia pożaru i prowadzenia akcji ratowniczej xD. Łącznie zginęło 15 dziewcząt, a 50 odniosło obrażenia. W szkole uczyło się wówczas 835 uczennic w wieku 13–17 lat, a pracowało 55 nauczycieli

Przebieg wydarzeń

Pożar wywołała jedna z uczennic, która w pośpiechu wyrzuciła niedopałek papierosa na papier. Po dwudziestu minutach nauczyciele poczuli dym, a jeden z nich krzyknął pożar. Wkrótce wśród uczennic wybuchła panika. Przerażone rzuciły się w kierunku drzwi, do jedynej wąskiej klatki schodowej. Drzwi były zamknięte, zaś jedyny klucz posiadał strażnik, który wychodząc na obchód zamknął wszystkie osoby w środku.

Szybko na miejsce dotarły pogotowie ratunkowe i straż pożarna. Według relacji świadków dostęp do drzwi zablokowali członkowie Komitetu Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu (muttawowie), którzy krzyczeli, że uczennice pogubiły kwefy i mężczyźni nie mogą na nie spoglądać xDDDDDDDDDDD. Po początkowej dyskusji doszło do walki pomiędzy muttawami a jednostkami obrony cywilnej. Policja uspokoiła przywódcę komitetu, zabrała mu dowód osobisty i odciągnęła na bok. Drzwi otwarto i ugaszono przygasający pożar.

Informacje o pożarze trafiły do saudyjskiej prasy pomimo obaw dziennikarzy o represje.

Maha al-Muneef, saudyjska działaczka na rzecz praw kobiet, stwierdziła, że zamach w Nowym Jorku oraz pożar w Mekce zepchnęły fundamentalistów islamskich w Arabii Saudyjskiej do defensywy

źródło wiki

#ciekawostki #islam #muzulmanie #wtf #pozar #arabiasaudyjska #wydarzenia
+10
Methelin
Arabusy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Z góry na dół i od lewej po prawej:

1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 afghani afgańskich (seria 2002-2016)
1, 5 i 10 riali katarskich (seria 2008)
1 rial saudyjski (seria 2007-2016; wydanie 2009)

#hajsymethelina #pieniadze #banknoty #afganistan #katar #arabiasaudyjska
+5
Malygrzesio80
Mam pytanie do jakiegoś eksperta od wschodu ;) Mógłby ktoś przetłumaczyć co tu jest napisane? Mam kolegę z Izraela co zna arabski ale mówi, ze to albo perski albo staroarabski. Dywan podobno jest z Tebrizu w Iranie ale zero gwarancji. Pomoże ktoś?
#pytaniedoeksperta #jezykiobce #arabiasaudyjska #iran
+10
iskra-piotr
Jedna z prezenterek arabskiej telewizji została oskarżona o epatowanie nagością

Shireen al-Rifaie ze stacji Al Aan TV wywołała w Arabii Saudyjskiej falę oburzenia swoim „nieprzyzwoitym” strojem. Rifaie przygotowała reportaż na temat zniesienia zakazu prowadzenia aut przez kobiety i wystąpiła w nim z luźną chustą na głowie oraz odsłoniętymi spodniami i bluzką. Strój reporterki oburzył wielu mieszkańców Arabii Saudyjskiej do tego stopnia, że w tamtejszych mediach społecznościowych popularny stał się hasztag #nagakobietaprowadziautowrijadzie. Arabski odpowiednik rady radiofonii i telewizji wszczął wobec reporterki, która zdążyła już wyjechać z kraju, postępowanie wyjaśniające.

Cały artykuł z najdzikszymi newsami z ostatniego tygodnia do wykopania tutaj: https://www.wykop.pl/link/4397307/nieprzyzwoity-stroj-arabskiej-prezenterki-wywolal-skandal-15-dziwnych-newsow/

-----

15 najdzikszych newsów tygodnia to seria prowadzona przez UBW, człowieka, który wymyślił format "Uwielbiam Bezużyteczną Wiedzę" - stąd jego nick. Kolejne odcinki serii pojawiają się co wtorek o godzinie 7:00.

-----

Tag do obserwowania lub czarnolistowania: #codobregonajoemonster

#ciekawostki #mikroreklama #arabiasaudyjska #rozowepaski
+69
yolantarutowicz
Tak wygląda najwyższa latarnia morska świata. Latarnia morska w Dżuddzie (Arabia Saudyjska) ma wysokość 133 metrów. Jest 2 razy wyższa niż najwyższa latarnia w Polsce, w Świnoujściu.

Link do znaleziska: Jeddah Light - najwyższa latarnia morska świata

Interesujące? Dziękuję Ci za wykop! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#jeddah #statki #arabiasaudyjska #budownictwo #islam #arabia #bliskiwschod #ciekawostki #technologia #architektura #urbanistyka #zegluga
+8
C..............o
Związek Radziecki
1963 rok - pierwsza kobieta w kosmosie.

Arabia Saudyjska
2018 rok - pierwsza kobieta z prawem jazdy
#komunizm #socjalizm #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #zsrr #arabiasaudyjska
+312
kontestatore
Stolica Arabii Saudyjskiej (6 milionów mieszkańców) z lotu ptaka.

#arabiasaudyjska
+2
LaserKnight
#mistrzostwaswiata2018 #pilkanozna #mecz #rosja #arabiasaudyjska

Jak dla mnie to podziękowanie za dobrze(nawet za dobrze) ułożony wynik.
+3
bucia
Stanisław Tym z filmów Bareji otwiera MŚ w Rosji ( ͡º ͜ʖ͡º)
#ms2018 #mistrzostwaswiata2018 #mecz #rosja #arabiasaudyjska #mundial #rosja2018
+5
JanLaguna
Spisek przeciwko premierowi Bahrajnu!

Według informacji do jakich dotarła gazeta al-Quds al-Arabi, w Bahrajnie trwa właśnie zaciekła walka o władzę. Król Bahrajnu chce odsunąć od władzy premiera (notabene, swojego stryja), który piastuje to stanowisko nieprzerwanie od 1971 roku. Tymczasem sąsiadujące państwa coraz bardziej angażują się w tę wewnętrzną rozgrywkę.

Tekst jest dostępny także na platformie steemit.
-----------------------------------------------

Stary premier
Książę Chalifa ibn Salman jest premierem Bahrajnu nieprzerwanie od 1971 roku, kiedy to stanowisko zostało powierzone mu przez brata - Isę, ówczesnego króla. Isa był zainteresowany głównie polityką zagraniczną i dlatego powierzył księciu Chalifa prowadzenie polityki wewnętrznej. W efekcie Chalifa zdobył w Bahrajnie ogromne wpływy. Gdy Isa zmarł, a na tronie zasiadł jego syn - Hamad - pozycja Chalify była już mocno ugruntowana.

Księcia Chalifę można określić jako szarą eminencję bahrajńskiej monarchii. Jego wpływy w państwie są obecnie bardzo silne. Dyplomaci z sąsiednich krajów dobrze wiedzą, że jeśli chcą zawrzeć jakiś układ z Bahrajnem to muszą uzyskać zgodę nie tylko króla Hamada, ale także księcia Chalify.

Początkowo król Hamad, który rządzi od 1999 roku, pozwalał na taki dualizm, gdyż sam był za słaby aby odsunąć potężnego stryja od władzy. Obecnie jednak król jest coraz bardziej zdeterminowany, aby zawalczyć o samodzielne rządy. Ponadto Hamad chce zmienić sukcesję - odsunąć od tronu syna Salmana i uczynić swoim następcą młodszego Nassera. Jednocześnie, niejako na osłodę, Salman zostałby nowym premierem. Tymczasem sąsiedzi Bahrajnu wiedzą o planach króla Hamada, lecz nie potrafią zając jednolitego stanowiska.

Chalifa ibn Salman Al Chalifa - autor:Government of Thailand, flickr.com

Młode wilki
Jak wynika z informacji, do których dotarła gazeta al Quds al-Arabi, król Hamad uzyskał dla swojej sprawy poparcie ze strony Mohammeda bin Zayeda Al Nahyana (MBZ) - następcy tronu ZEA. MBZ uważa, że książę Chalifa to bardzo silna persona i jego wyeliminowanie może znaczenie ułatwić zwasalizowanie Bahrajnu. Jednocześnie MBZ porozumiał się w tej sprawie z saudyjskim następcą tronu - Mohammedem bin Salmanem (MBS). Jak wynika z nieoficjalnych informacji, MBS poparł plan króla Hamada i MBZa - jednak najprawdopodobniej zrobił to w ramach "przysługi" dla MBZ a nie licząc na jakieś większe korzyści dla Arabii Saudyjskiej.

MBZ na spotkaniu z Putinem - autor: kremlin.ru

Salman junior vs senior
Jeśli MBS faktycznie poparł obalenie księcia Chalify, to tym samym stanął w opozycji do oficjalnego stanowiska Rijadu. Król Salman popiera politykę Chalify i uważa go za ważną personę na bliskowschodniej arenie politycznej. Stanowisko saudyjskiego króla jest popierane przez innych sędziwych monarchów Zatoki np. emira Kuwejtu. "Stara gwardia" popiera Chalifę, bo uważa że doskonale radzi on sobie z rozładowywaniem napięć religijnym w Bahrajnie - szyici stanowią tutaj ok. 70% mieszkańców, natomiast rządząca dynastia jest sunnicka, co sprawia że Bahrajn to beczka prochu.

Mohammed bin Salman z Tillersonem - źródło: The White House, flickr.com

Co po odsunięciu Khalify?
Jeśli książce Khalifa zostanie odsunięty od władzy, to jego następca stanie przed wieloma wyzwaniami. Z jednej strony będzie on musiał dbać o rozładowanie napięć społecznych - głównie na tle religijnym. Z drugiej strony emiracki następca tronu - MBZ - będzie liczył na uzyskanie większych wpływów politycznych w Bahrajnie i z pewnością zacznie, w większym stopniu niż dotychczas, angażować się w wewnętrzne rozgrywki polityczne.

Po upadku księcia Chalify, szczególnie duże zagrożenie powstanie dla bahrajńskiej niezależności. Zarówno książę Chalifa, jak i król Hamad, próbują prowadzić niezależną politykę zagraniczną - dla której głównym zagrożeniem jest Arabia Saudyjska. Co prawda w ostatnich latach Saudowie coraz bardziej ingerują w wewnętrzne sprawy Bahrajnu - np. saudyjskie wojska wkroczyły (bez zaproszenia lokalnych władz) do Bahrajnu w 2011 roku, aby położyć kres arabskiej wiośnie, która ogarnęła Bahrajn. Jednak nadal ciężko powiedzieć, aby Królestwo Bahrajnu zostało przez Saudów zwasalizowane - głównie właśnie dzięki dotychczasowej współpracy króla Hamada i księcia Chalify.

Władze Bahrajnu dostrzegają zagrożenie ze strony KSA i dlatego postanowiły zacieśnić swoją współpracę z Wielką Brytanią - zwłaszcza po wydarzeniach z 2011 roku. Londyn bardzo przychylnie patrzy na Bahrajn, który dawniej pozostawał pod władzą brytyjską. Dobrym przykładem tej współpracy jest otwarcie bazy morskiej HMS Jufair, która ma służyć Royal Navy patrolującej wody Zatoki Perskiej.

Jeśli książę Chalifa zostanie odsunięty od władzy, to współpraca bahrańsko-brytyjska może się szybko załamać. Wydaje się, że król Hamad jest dużo słabszym politykiem niż książę Chalifa. Król Hamad prawdopodobnie uważa, że to on jest w tej rozgrywce graczem a MBZ i MBS tylko narzędziami, lecz szybko może okazać się że jest zupełnie na odwrót. Wydaje się, że po upadku tak doświadczonego polityka jak książę Chalifa, plan MBZa na zwiększenie emirackich wpływów w Bahrajnie może się powieść. Jednocześnie jednak przez swoją strukturę społeczną Bahrajn jest na tyle specyficznym krajem, że odsunięcie od władzy księcia Chalify może nie tylko poskutkować zwiększeniem wpływów emirackich, ale przede wszystkim doprowadzić do jeszcze większych tarć społecznych - nie tylko religijnych, bo całe społeczeństwo bahrańskie (bez względu na wyznawaną religię) wydaje się mocno anty-saudyjskie i anty-emirackie. W efekcie Bahrajn może stać się kolejnym punktem zapalnym na mapie Bliskiego Wschodu.

Protesty w Bahrajnie w 2011 roku - źródło: Lewa'a Alnasr, bahrain.viewbook.com

-----------------------------------------------
Po więcej podobnych historii, zapraszam do:
- archiwum
- obserwowania tagu #lagunacontent
- polubienia strony na facebooku.

#geopolityka #bliskiwschod #bahrajn #arabiasaudyjska #zea #lagunacontent #steemit
+41
Tryggvason
Mirki, już tak nie narzekajcie na te upały w kraju. Ja tu mam 45 st. w cieniu
(╯°□°)╯︵ ┻━┻

#pracbaza #pracanamorzu #marynarz #polak #arabiasaudyjska
+10
sln7h
Ankieta thenational.ae przeprowadzona w GCC (Arabia S., Bahrajn, Kuwejt, Katar, Oman, ZEA) oraz ogólnie w "Arab world" - kto bedzie mial przez najblizsze 10 lat najwiekszy wplyw na swiat arabski.
W GCC wygral MbS, poza GCC - Trump

#bliskiwschod #arabiasaudyjska #trump #putin
+6
JanLaguna
Od 24 czerwca saudyjskie kobiety będą mogły legalnie jeździć samochodami. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
http://www.hurriyetdailynews.com/saudi-says-to-lift-driving-ban-on-women-june-24-131504
#bliskiwschod #arabiasaudyjska #lagunacontent
+9
adrian__
jestem ciekaw jak amerykanie wyobrażają sobie wojnę z Iranem.

byłem tam kilkukrotnie i to co rzuca się w oczy na każdym kroku, to to że kraj ten jest ekstremalnie trudny do zdobycia. z jednej strony mamy góry które pokrywają praktycznie całą powierzchnię tego dużego (ok 6x wiekszy niż PL) kraju (pic rel), a jak wiadomo armie po górach nie lubią chodzić, w dodatku to teren który zawsze daje ogromny handikap broniącym się. druga rzecz, mniej oczywista to że w Iranie KAŻDY dom jest otoczony 2,5m murem, nierzadko przyozdobionym drutem kolczastym. trzecia rzecz - nawet nieprzychylni władzy Irańczycy, w sytuacji zachodniej agresji będą bronić swojego kraju do ostatniej kropli krwi, a jest ich tam 80mln z czego każdy facet po 2 letniej służbie wojskowej.

więc moim zdaniem jakakolwiek inwazja/wojna konwencjonalna jest skazana na porażkę.

#iran #usa #izrael #arabiasaudyjska #wojna #syria
+79
Jedrula93
#wojna #bliskiwschod #jemen #najran #arabiasaudyjska #houti

Arabowie chyba pierwszy raz od dawna zrobili krok do przodu, żeby przejąć całe swoje terytorium.

Od 4 lat jak rozpoczeły się ataki na Najran, spadło tam ponad 10000 rakiet. Wczoraj zniszczyli dwie rakiety lecącą na Najran i chwalą tym się na prawo i lewo.

LINK
+4
Jedrula93
Natrafiając na ten artykuł, odnośnie nawoływania do modlitwy w meczecie (Adhan arab. أذان), przypomniał mi się mój pobyt w #arabiasaudyjska . Te nawoływania wcale nie były najgorsze. Najgorsza była "policja religijna" czyli Komitet Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu, zwana cześciej Mutawwi'in.

W czasie modlitwy miasta ucichały, sklepy zamykano, ludzie zamykali się w domach lub poprostu szli się modlić. (sytuacja jak u nas podczas meczu reprezetacji podczas Euro ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) Wtedy na ulice wyjęeżdzali ONI, bezwzględni, agresywni, bez szacunku do kogokolwiek. Mutawwi'in. Wszyscy miejscowi się ich bali, przez co też my jak przyjechaliśmy odczuwaliśmy niepokój na ich widok. Jeśli spotkali kogoś na ulicy, od razu ładowali delikwenta na pakę. Nie ważne co i dlaczego robił, powinien być w meczecie.

Raz miałem nieprzyjemność być przez nich sprawdzany. Czekałem pod sklepem, aż się otworzy. Podjechali oni, na swoje nieszczęscie miałem zawiązaną białą chustę na głowie przez co nie zauważyli, że jestem europejczykiem. Chwycili mnie za ramiona we dwóch i pociągneli do ziemi. Patrząc na mnie z góry zauważyli już, że jestem biały. To mnie uratowało, ale kolejną godzinę żyłem w strachu. Dobrze, że miałem brązowe spodnie (╭☞σ ͜ʖσ)╭☞ Sprawdzili mój paszport, dowód osobisty, wizę. Problem był, że nie mówili po angielsku więc po chwili przyjechała kolejna furgonetka i już ich było 6, a ja sam. Po rozmowach, dyskusjach i po 300 riyalach "opłaty" puścili mnie wolno. (tak, sami zaproponowali łapówkę). Nigdy więcej nie poszedłem do sklepu, jeśli nie byłem pewien, że akurat nie trwa modlitwa.

Na zdjęciu "zajezdnia" białych furgonetek.

#arabia #arabiasaudyjska #bliskiwschod #podroze #jedrzejopowiada #ciekawostki
+24
Pokaż następne