IMPERIUMROMANUM
Tego dnia w Rzymie

Tego dnia, 193 n.e. – cesarz rzymski Didiusz Julianus został zamordowany przez pretorianów. Według historyka Kasjusza Diona, Didiusz postanowił sięgnąć po cesarską purpurę, kiedy dowiedział się o śmierci Kommodusa. Udał się w tym celu do koszar pretorianów, licząc na ich poparcie w zamian za obietnicę wysokiej premii w wysokości 25 tysięcy sestercji. W koszarach przelicytował prefekta miasta Rzymu Flawiusza Sulpicjana, który również chciał kupić władzę, oferując każdemu żołnierzowi gwardii 20 tysięcy sestercji. Jak się okazało rządził jedynie trzy miesiące.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/tego-dnia-w-rzymie/#1-6

#antycznyrzym #imperiumromanum #tegodniawrzymie #wydarzenia #gruparatowaniapoziomu #historia #tegodnia #tegodniawrzymie #ancientrome #rzym #ciekawostki #venividivici #liganauki
+21
IMPERIUMROMANUM
Złota myśl Rzymian na dziś

[Socratem audio dicentem, cibi condimentium essa famem, potionis sitim]
„Słyszę Sokratesa mówiącego, że najlepszą przyprawą potrawy jest głód; napoju pragnienie”
- opis: własne tłumaczenie na bazie wersji angielskiej.
- źródło: Cyceron, De Finibus Bonorum et Malorum, II. 28

https://www.imperiumromanum.edu.pl/kultura/zlote-mysli-rzymian/

#imperiumromanum #historia #cytaty #cytatrzymiannadzis #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #sentencjalacinska #rzym #ciekawostki #venividivici #ancientrome

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+15
IMPERIUMROMANUM
Rekonstrukcja wizerunku Maksymina Traka

Rekonstrukcja wizerunku cesarza rzymskiego Maksymina Traka wykonana przez History in 3D. Maksymin Trak panował jako cesarz w latach 235-238 n.e. Uważany jest za pierwszego barbarzyńcę (nie-Rzymianina), który nosił cesarską purpurę.
Był ponadto pierwszym cesarzem, który nigdy nie pojawił się w Rzymie i pierwszym z całego szeregu tzw. cesarzy-żołnierzy. Jego rządy uważa się za początek kryzysu cesarstwa rzymskiego w III wieku n.e.
Antyczne źródła, zarówno te niewiarygodne jak „Historia Augusta”, jak i te bardziej sensowne (Herodian) wspominają Maksymina Traka jako mężczyznę ogromnych rozmiarów jak na tamte warunki. Według „Historia Augusta” mierzyć miał ponoć około 250 cm.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/rekonstrukcja-wizerunku-maksymina-traka/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ancientrome #rzym #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+23
Phyrexia
Jeśli ktoś się zastanawiał, to tak wygląda Mark Dean, człowiek który wynalazł peceta. Oprócz tego, że wraz ze swoim kolegą Dennisem Moellerem stworzył pierwszy domowy komputer z peryferiami, prekursor takiego na jakim zapewne wielu z Was to czyta, kierował również ekipą która zbudowała pierwszy gigaherzowy procesor. Posiada też około 20 różnych patentów, z których trzy umożliwiły budowę komputera osobistego.

#ludzie #historia #komputery #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #informatyka #technologia #pcmasterrace #sprzetkomputerowy #wynalazki
+32
Mleko_O
TANQUE ARGENTINO MEDIANO - SIŁY PANCERNE ARGENTYNY

Jeżeli chcesz być wołany do kolejnych wpisów zaplusuj ten wpis

#historiaiwojskowosc

TAM w wersji MBT w czasie pokazów gdzieś pod Buenos Aires, czasy współczesne

TANQUE ARGENTINO MEDIANO - SIŁY PANCERNE ARGENTYNY

Temat może wydawać się nieco egzotyczny - czołgi Ameryki Południowej.

Pamiętajmy jednak, że Argentyna to kraj w sporej części nizinny... w sumie chyba jako jedyny w Ameryce Południowej. Oznacza to, że Argentyna ma uzasadniony interes w tworzeniu i rozwijaniu sił pancernych. Dodajmy jeszcze argentyńskie mocarstwowe ambicje, które tlą się do dzisiaj... i mamy ciekawy temat co by było gdyby.

Bardzo długo Argentyńczycy nie odstawali sprzętowo od stereotypowych armii Ameryki Południowej. Czyli idziemy w miarę nowoczesną broń piechoty, a dalej jakoś to będzie. Sprzęt był nieraz archaiczny i nie było pomysłu jak go użyć. Argentyna w sumie była w w 1982 roku w niezłym stanie, jeżeli chodzi o mobilność swoich wojsk. Trzon floty pancernej stanowiły na początku kupione od Commonwealthu Shermany Hybrid i Firefly, które kanibalizowały się nawzajem. W latach '70 Junta poszła o krok dalej i zmodernizowała flotę do standardu Super Shermana - ichniejszy wariant nazywa się Repotenciado. Czołg dostał armatę wysokociśnieniową francuskiej produkcji o kalibrze 105mm, co jak na tamte czasy wystarczyło z nawiązką na każdy czołg sąsiada. Brazylia dla przykładu do lat '90 nie wyszła za bardzo poza Shermany w wersjach drugowojennych, a Paragwaj używa ich do dziś!

Podobnie wyglądały siły zmechanizowane: Argentyna miała sporo brygad o takiej dedykacji wożących się na M113 i M3 Halftrack - sąsiedzi mało kiedy byli w ogóle zmechanizowani w większej części. Tutaj słówko o pewnym micie: jakkolwiek uważam to za błąd strategiczny, to na Falklandach Argentyna rozmieściła w większości siły rezerwowe i jedną, niepełną brygadę piechoty morskiej, która mogła realnie rywalizować z Brytyjczykami. Wynikało to z tego, że Junta obawiała się mocno eskalacji konfliktu na terytorium Argentyny i najlepsze siły zostały zachowane w celu odparcia potencjalnej inwazji. Stąd nie byłbym aż tak krytyczny z wątpliwym taktycznymi sukcesami Ejercito na jakichś subpolarnych wysepkach.

Wracając do tematu. Po oklepie na Falklandach wdrożono procedury modernizacyjne, bo uznano, że nie jest dobrze. jedną z takich procedur było poszukiwanie nowego czołgu, a raczej - co było rewolucyjne jak na tamte czasy - podwozia, które siłę czołgu zapewni...

Ostatecznie podwozie to nabyto od Niemiec Zachodnich. Buenos Aires kupiło licencję produkcyjną na większość komponentów bojowego wozu piechoty Marder 1. W odważnym zamyśle Argentyńczyków wóz miał służyć jako podstawa do poszczególnych wersji. Myślano jednak o czołgu w pierwszej kolejności, z tego względu podwozie uzyskało nazwę Tanque Argentino Mediano, czyli TAM.

Jak ktoś może grał w serię gier Wargame to może się teraz uśmiechnąć! Ponieważ potworek pod tytułem Marder VTS1 tak jakby istnieje! Oto bowiem TAM jest podwoziem z Mardera 1 z zamontowaną na niego wieżą będącą niemalże kopią tej z Leoparda 1A4 (po zdjęciu części pancerza). Tak więc mamy wóz o małym jak na czołg opancerzeniu, a jednocześnie poważnej sile ognia, bo brytyjskiej armacie L7A2 kalibru 105mm, używanej do teraz i wciąż uważanej za nowoczesną.

Na podwoziu TAM opracowano również inne wozy, co jest sporym sukcesem argentyńskiej myśli wojskowej. przede wszystkim VCTP (Vehículo de Combate Transporte de Personal) - czyli podstawowy wóz bojowy Ejercito. VCTP bardzo przypomina Mardera, acz choć używa tego samego działka (20mm Rheinmetall Mk202), to w innej, bardziej prymitywnej wieży. Ponadto służy jeszcze wariant VCA-155, który dla odmiany montuje haubicę 155mm włoskiej firmy Palmaria i stanowi główny środek samobieżnej artylerii :)

Ogółem, choć TAM nigdy nie został przetestowany w boju, wydaje się być solidną konstrukcją. Aktualnie trwa jego modernizacja poprzez poważne dopancerzenie oraz wymianę armaty na kaliber 120mm. Jeszcze do niedawna TAM mógłby zdominować pola ewentualnych bitew swojego kontynentu. Mógłby jak równy z równym rywalizować z brazylijskimi M60 Patton czy Leopardami 1, a także starszymi czołgami swoich sąsiadów. Układ sił obrócił dopiero zakup Leoparda 2 przez armię Chile...

/MK

Autor postu: Historia i wojskowość - wszystko, czego mógłbyś nie wiedzieć

#historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki
+76
dziobnij2
Można się już logować nowym dowodem osobistym i aplikacją eDO do usług państwowych. Nie potrzeba już fizycznych czytników do dowodów osobistych. Smartfon je zastępuje. Można to wypróbować np. tutaj: https://pacjent.gov.pl/ Teraz czekam jak tym sposobem będę mógł podpisywać i wypowiadać umowy w telekomach i bankach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#polska #ciekawostki
+3
Atreyu
To co chłopaki, zwijacie się? Oddziały SWAT wbijające terrorystom na chatę o 4 nad ranem bolą? Mają boleć 乁(⫑ᴥ⫒)ㄏ

#usa #ciekawostki #swiat #antifa #neuropa #4konserwy #polityka
+3
cat_burger
Pamiętacie historię Temple OS ?
W kolejnej linijce pojawia się election.
W tym roku w USA będą wybory.
Myślę, że przez obecną sytuację będą one inne niż wszystkie poprzednie. Zresztą to samo można powiedzieć o Polsce ( ಠ_ಠ)

https://youtu.be/AbG6u86t4bA
#wybory #koronawirus #2020 #ciekawostki
+3
StanleyKowalski
Btw, w roku 2019 (podaję statystyki za "The Washington Post") amerykańska policja zabiła:

- 19 nieuzbrojonych białych;
- 9 nieuzbrojonych czarnych
- 6 nieuzbrojonych Latynosów

Ale no cóż cóż cóż ... Rasizm panuje tylko wtedy gdy ofiarami są murzyni

#polityka #bekazlewactwa #usa #bekazlgbt #ciekawostki
+54
hlebak
Pozycja zero-gravity to wynik badań naukowców NASA, którzy poszukiwali najbardziej optymalnego ułożenia ciała dla astronautów. W czasie startów i lądowania ich ciała są narażone na duże przeciążenia, a pozycja, o której dziś mowa, okazała się najbardziej optymalna, aby zmniejszyć niepożądany nacisk na całe ciało, a zwłaszcza na kręgosłup.

#ciekawostki #kononowicz #spacex #nasa
+23
czykoniemnieslysza
Nowy Jork i przelatujący Douglas DC-4, 1939 (można trochę powiększyć)
W tym czasie na polskiej wsi nie było jeszcze prądu
#historia #ciekawostki #samoloty
+7
projektjutra
Dlaczego na Islandii jest tak mało lasów?
Obecnie lasy stanowią na Islandii niecałe 2% powierzchni, a większość z nich to laski z niskimi drzewami, podczas gdy w Polsce lesistość wynosi 30% (wyraźnie poniżej europejskiej średniej), a np. w Szwecji jest to 70%, a w Finlandii 75%- najwięcej w Europie. Islandia jednak bardzo stara się zwiększać powierzchnię lasów.
Gdy ok. 1000 tys. lat temu na Islandii pojawili się pierwsi ludzie lasy stanowiły niecałe 30-40% powierzchni, czyli i tak niedużo.
Niewielka ilość lasów (jak na dzikie miejsce) w tamtych czasach wynikała z górskiego ukształtowania znacznej ilości terenu (na tej szerokości geograficznej wraz ze wzrostem wysokości drzewa przestają rosnąć niżej niż np. w Polsce), obecności lodowców i wulkanów oraz z budowy geologicznej. Np. jadąc drogą 1 niedaleko Vík w kierunku Parku Narodowego Vatnajökull ciężko wyobrazić sobie jak las może rosnąć na takiej pustyni złożonej z czarnych kamieni.
Natomiast za usunięcie tych lasów co rosły odpowiadają ludzie. Jeszcze ok. 150 lat temu Islandczycy byli jednymi z najbiedniejszych ludzi na planecie. Ciężkie warunki życia osadników powodowały nieodpowiedzialną politykę leśną, drewno było niezwykle cenne, a dodatkowo by przeżyć ludzie musieli cały czas zwiększać pastwiska dla zwierząt, które nie dopuszczały do rozwoju lasu.
Do wyginięcia lasów doprowadziło też znaczne ochłodzenie klimatu przez które las nie mógł się odradzać.

Jeden z największych islandzkich lasów poniżej, tak duże drzewa niełatwo spotkać. Można powiedzieć, że dla Islandii rdzennymi gatunkami drzew są głównie: brzoza (björk), jarzębina, sona i świerk.

#islandia #przyroda #ciekawostki #geografia #klimat #las #botanika
+12
IMPERIUMROMANUM
Odkryto świetnie zachowaną via Tiburtina

W Rzymie odkryto świetnie zachowany fragment antycznej via Tiburtina, który datowany jest na II-I wiek p.n.e. Droga łączyła Rzym z Tibur (obecne Tivoli) i prowadziła na północny wschód, licząc łącznie około 200 km.

Do odkrycia doszło w trakcie prac budowlanych prowadzonych w celu poszerzenia współczesnej drogi o tej samej nazwie. Antyczna via Tiburtina powstała na polecenie konsula Marka Waleriusza Maskymusa w roku około 286 p.n.e.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/odkrycie-rzymskie/odkryto-swietnie-zachowana-via-tiburtina/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+46
Atreyu
Mam 1.2 sekundy do setki, zasięg do żabki i z powrotem, jestem pogromcom benzynowych sportowych samochodów

Tymczasem:

#motoryzacja #tesla #samochody #ciekawostki #mechanikasamochodowa
+9
D_R_O_Z_D
Zapraszam do nowego raportu z rynku klasyków :D
Znalezisko: https://www.wykop.pl/link/5530145/przeglad-ogloszen-z-ciekawymi-samochodami-z-ostatnich-dni-raport-nr-423/
Lista: https://mirkolisty.pvu.pl/list/yv15TtO3o89oXQZF (która jak się popsuła - tak nie działa)
Offfficjalny Tag: #zdzismoto
Zapraszam!!!
#samochody #carboners #youngtimer #oldtimery #ekonomia #ciekawostki #samochodyzusa #biznes #inwestycje #januszebiznesu

Raport 424 jest już napisany, ale jeden ze zDzisiów się zachorował a tylko on zna tajemny sposób wrzucania danych na stronę... Dlatego chwilowo dostały go tylko te osoby, które mają nasz newsletter (wrzuciliśmy do niego linki), dlatego jak komuś zależy to niech podeśle mi mejla - usiądę jeszcze dziś (albo jutro rano) i roześlę w drugiej turze :D
+3
robert5502
Zauważyliście, ze nazwisko "SOROS" czyta się od lewej do prawej tak samo jak od prawej do lewej.
Psipadek??
#teoriespiskowe #zydzi #przemyslenia #gownowpis #polsat #ciekawostki
+1
IMPERIUMROMANUM
RECENZJA: Alix Senator – tom 3 (Cykl Trucizn)

„Alix Senator, tom 3: Cykl TruciznAlix Senator – tom 3 (Cykl Trucizn)” to trzecie wydanie zbiorcze komiksu, w którym tytułową rolę pełni Alix Grakchus, przyjaciel cesarza Oktawiana Augusta. Tym razem w pięknie oprawionej pozycji znajdziemy dwie fabuły: „Miasto Trucizn” oraz „Widma Rzymu”.

Dla przypomnienia dla osób, które nie są bardzo zaznajomione z komiksem, tom trzeci jak i wcześniejsze pierwszy oraz drugi są kontynuacją przygód Alixa – postaci, którą wymyślił i stworzył Jacques Martin w 1948 roku. Autor przedstawił historię galijskiego chłopca, który trafia do niewoli rzymskiej, następnie zostaje usynowiony przez bogatego Rzymianina, by z czasem stać się wiernym sojusznikiem samego Juliusza Cezara. Jak możemy przeczytać we wstępie do tomu 1, w 2012 roku pojawił się pomysł wznowienia przygód Alixa, już jako dorosłego mężczyzny. Autorem fabuły jest Valérie Mangin, a wszelkie rysunki powstały ręką Thierry’ego Démareza.

Tak jak wspomniałem do tej pory w Polsce wydano nowe przygody Alixa w dwóch tomach, gdzie łącznie znajdowało się 7 odrębnych części fabuły. W najnowszym trzecim tomie, znajdziemy dwa wątki.

Przechodząc do najnowszej pozycji. Podobnie jak w przypadku części pierwszej i drugiej Czytelnik otrzymuje bardzo dobrze wydany album z niezwykle dokładnymi i pięknymi ilustracjami. Z racji na fakt, że w młodości niezwykle interesowałem się komiksami, możliwość przeczytania i przejrzenia takiego dzieła – dodatkowo z fabułą w świecie antycznym – jest dla mnie ogromną przyjemnością.

Fabuła, podobnie jak w poprzednich częściach, jest niezwykle tajemnicza, mroczna, krwawa oraz brutalna. W pierwszej części Alix wraz ze swoimi towarzyszami: synem Tytusem oraz przyjacielem Enakiem trafiają na dwór Nabatejczyków, gdzie trwa cicha rywalizacja o tron w Petrze. Nie brak tutaj także konfliktu natury miłosnej. W drugiej części bohaterowie trafiają z powrotem do Rzymu, gdzie mają miejsce tajemnicze mordy, o które oskarżani są trędowaci. Alix ponownie postanawia rozwikłać zagadkę, która zaprowadzi ich do zaskakujących informacji.

Mimo, że fabuła nie uwzględnia dużo postaci historycznych, nie przeszkadza to w odbiorze treści. Dialogi są ciekawe, a mnogość elementów magii, sekty czy tajemnicze zjawiska sprawiają, że Czytelnik z ciekawością śledzi dalsze losy bohaterów. Tak jak i w poprzednich częściach, na zakończenie cyklu możemy liczyć na zbiór ważnych i ciekawych informacji odnośnie wydarzeń, miejsca oraz czasu, kiedy toczy się fabuła. Z pewnością taki dodatek trzeba ocenić tylko bardzo dobrze.

Podsumowując, kolejna część polskiego wydania komiksu o Alixie jest naprawdę bardzo dobra. Wartość historyczna, jakie niosą dodatki pod koniec części, wartka akcja oraz piękne ilustracja są wyjątkową ozdobą. Każdy kto miał możliwość zapoznać się z wcześniejszymi tomami, powinien przejrzeć także część trzecią.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/recenzje/alix-senator-tom-3-cykl-trucizn/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #rzym #ciekawostki #venividivici #ksiazki #recenzja
+14
Loginsrogim
#bekazpisu zawsze jak ktos z pisu sie wypowiada to w tle ma krzyż albo święty obrazek #polityka #ciekawostki +4
k1fl0w
Fejk: Obrzuciły vana policji w NY Mołotowem są z zarzutami. Jedna należy do ANTIFY by @bionesta

Tytuł Jedna należy do ANTIFY a prawda jest taka z samego artykułu:

Social media users, including former NYPD Commissioner Bernard B. Kerik, who oversaw the city’s response to the 9/11 terrorist attacks,have alleged that Samantha Shader is a member of the militant left-wing, anti-fascist group Antifa. Authorities have not commented on those claims.

Czyli teraz można kogoś o coś oskarżyć (alleged) w social media i to już jest prawda?

W samym TT komisarza Bernard B. Kerik nie ma oskarżeń o przynależenie do Antify
https://twitter.com/BernardKerik/status/1266816621101944832

#swiat #ciekawostki #usa #policja #protest #trump #neuropa
+14
OddajButa123
Kolejna teoria usprawiedliwiająca przestępstwa popełniane przez czarnych legła w gruzach. Bieda owszem wpływa na to że ludzie są bardziej skłonni do popełniana przestępstw, ale nie zmienia to faktu że biedni biali nadal popełniają mniej morderstw niż bogaci czarni.

#usa #dindunuffin #ciekawostki
+492
IMPERIUMROMANUM
Mons Claudianus - rzymski kamieniołom w Egipcie

"Góra Klaudiusza" (Mons Claudianus) był to rzymski kamieniołom na wschodniej pustyni w Egipcie. Miejsce to zawdzięcza nazwę cesarzowi Klaudiuszowi, który rozpoczął wydobycie jako pierwszy. W miejscu tym wydobywano niezwykle cenny w antycznym Rzymie szary granit (granodioryt). Kopalnia posiadała własny garnizon, noclegownie dla cywilów i robotników czy centrum zaopatrzenia i transportu.

Mons Claudianus zostało odkryte w roku 1823 między miastami Qena i Hurghada w Egipcie - około 500 km na południe od Kairu i 120 na wschód od Nilu. W odległości 50 km od tego miejsca znajduje się inny rzymski kamieniołom Mons Porphyrites, w którym wydobywano purpurowy porfir.

Szary granit był niezwykle rzadki i Mons Claudianus był jedynym miejscem, gdzie można go było pozyskać dla potrzeb Rzymian. Kamień został wykorzystany np. przy odbudowie słynnego Panteonu. Nowy portyk Panteonu był wspierany przez dwanaście kolumn - każda wysoka na ok. 12 metrów i średnicy 1, 5 m; ważąca 60 ton -  wykutych z jednego bloku wspomnianego szarego granitu. Jako, że kamieniołom znajduje się ponad 4 tysiące km od Rzymu to dostarczenie 12 wielkich bloków skalnych z takiej odległości wymagało olbrzymiego nakładu pracy i środków.

Inne konstrukcje, do których budowy wykorzystano szary granity to willa Hadriana w Tivoli (Włochy), termy publiczne, podłogi i kolumny świątyni Wenus czy Pałac Dioklecjana w Splicie (Chorwacja).

Prace wydobywcze w kamieniołomie miały miejsce w I-III wieku n.e. Kamieniołom był dobrze skomunikowany z brzegami Nilu. Kamienie były najpierw ciosane i obrabiane na pustyni (trzem robotnikom "przygotowanie" kolumny Panteonu zajmowało około roku; niekiedy w trakcie mozolnej pracy kamień pękał i trzeba było zaczynać od nowa), a potem transportowane rzeką. Pozostałości życia obozowego znalezione na miejscu, mówią o 12-kołowych i 4-kołowych wozach oraz potrzebie dostarczenia nowych osi do pojazdów. Transport bloków skalnych do Nilu mógł zabrać około 5 dni. Po drodze znajdowały się swego rodzaju "motele", w których robotnicy mogli się nasilić i odpocząć. Do ciągnięcia wozów wykorzystywano muły; przy większych gabarytach siłę pociągową stanowiły i zwierzęta i ludzie. Do transportu wody i pożywienia służyły wielbłądy. Prawdopodobnie np. ciężkie kolumny zsuwano po drewnianych palach na opadającym terenie. Następnie obiekty skalne na barkach płynęły do ujścia Nilu, gdzie były przeładowywane na statki. Z brzegów Egiptu ładunek kierował się ku Ostii - głównemu portu Rzymu. Tam zapewne ponownie kolumny trafiały na barki, by trafić bezpośrednio do Rzymu poprzez Tyber.

Robotnicy w kamieniołomach byli dobrze wykwalifikowani i sowicie opłacani, a ich życie można by było nawet porównać do luksusu. W obszarze kamieniołomu znajdowały się cztery grupy ludzi: żołnierze i cywilni urzędnicy; wyszkoleni pracownicy; niewyszkoleni pracownicy; dzieci i kobiety. Odkryte ostraca (ceramika z inskrypcją lub zapiskami) mówią, że większość robotników otrzymywała 47 drachm na miesiąc oraz spory zapas pszenicy.

Pracownicy kamieniołomów liczyć mogli także na dobrą dietę. Znaleziono ślady po sałacie, kapuście, mięcie, bazylii. Co więcej, sądzi się, że warzywa były nie tylko sprowadzane, ale i kultywowane na miejscu. Naukowcy odkryli, że na miejscu jadano 55 różnych rodzajów roślin i mięso 20 różnych gatunków zwierząt. Jedzono także: ryby z Morza Czerwonego; importowane cytryny, pieprz czy karczochy z Indii; oraz ślimaki i ostrygi. Tym samym można śmiało wysnuć wniosek, że władze kamieniołomów dbały o zdrowie pracowników, ich wyżywienie, ilość żelaza czy poziom witaminy C. W Mons Claudianus prawdopodobnie warzono także browar.

Dużo informacji o życiu obozowym posiadamy dzięki odnalezionym zapiskom (czy to listownym czy też na ceramice). Jeden z listów to skarga na dostawę: "Proszę przysłać mi dwa bochenki chleba, gdyż dotąd nie dotarło tu do mnie ani trochę zboża". Odnaleziono także błagalny list o dostawę ziarna dla zwierząt pociągowych, gdyż gotowa do transportu jest ważąca 100 ton kolumna.

Na miejscu byłej kopalni i obozu do dzisiejszego dnia zachowały się poza fragmentami ceramiki i dokumentów pisanych, także niektóre kolumny (największa ma 18 metrów i 200 ton wagi), uszkodzone umywalki, wanny, fragmenty budowli, gdzie niektóre mają ściany sięgające aż po dach. Obóz posiadał mury i wieże oraz mógł pomieścić około 1000 ludzi. Mons Claudianus można podsumować dosłownie jako obiekt wojskowy zaspokajający budowlane potrzeby Imperium.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/mons-claudianus-rzymski-kamieniolom-egipcie/

#archeologia #imperiumromanum #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+38
WuDwaKa
Najbardziej niedoceniane atrakcje Polski | GOOD IDEA

Radosław Gajda i Natalia Szcześniak prezentują 5 niedocenianych (w swoim subiektywnym odczuciu) atrakcji w Polsce. Mowa jest o architekturze drewnianej, muzeum narodowym w Gdańsku, muzeum Katyńskim, starych fabrykach i opactwie w Lubiążu.

#aiagi #architektura #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #historia #polska #gdansk #lubiaz #mikroreklama #turystyka
+3
otwieraczdopiwa
Doug Hurley (Demo-2) I Chris Cassidy (ISS Expedition 63) znają się z misji wahadłowca Endeavour STS-127. Dla obu z nich był to pierwszy lot wahadłowcem i pierwszy lot w kosmos w ogóle.

#nasa #spacex #crewdragon #ciekawostki
+8
szalony_baklazan
Koledzy, dlaczego wewnętrzne słoje mają wyraźnie inny kolor? #drzewa #stolarstwo #ciekawostki #lesnictwo +1
Marek_Szajba
Dziś oglądając bajki z dzieckiem (lvl.4) trafiłem na taka oto ciekawostkę:
Bajka nazywa się „Rastamysz” a grupa z którą buja się po mieście to „luźny skład”. Co prawda gryzonie lolków nie odpalają ale sama oprawa jest dość wymowna.

#wykopjointclub #narkotykizawszespoko #dzieci #bajki #telewizja #ciekawostki #cotusieodpierdala
+5
Atreyu
#honkhonk #usa #ciekawostki

Jako że moderacja usunęła moje memy ze śmieszną małpą rabującą sklepy, a nie usuwa tych małp nosaczy opowiadających o polakach zacząłem się zastanawiać dlaczego. Odwołanie odrzucone bez żadnego uzasadnienia więc #zalesie

Dlaczego obrazem małpy Polaka nosacza, albo Ukraińca małpy pijaka, albo złej małpy Niemca wyzyskiwacza nikogo się nie obraża, a jeśli da się taki sam obrazek o czarnoskórych post jest usuwany. Zacząłem się zastanawiać i chyba już wiem!

Skoro memy z polakami jako małpami nikogo nie obrażają, to może mem z czarnoskórymi jako małpami - obraża małpy? Ja na miejscu małp byłbym urażony, więc w sumie moderacja robi dobrą robotę walcząc z nienawiścią w stosunku do nich.

#heheszki #humorobrazkowy #moderacjacontent #4konserwy #takaprawda #pdk #prawakijestrobota
+167
Bahupl
Witam. Rodzice dziewczyny mają płytę indukcyjna. I nie mają ani instrukcji obsługi ani pudełka. Płyta jest siemensa. Ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji co to za czujnik widoczny na zdjęciu. Ktoś coś? #ciekawostki #agd #kiciochpyta #pytanie #kuchnia #gotujzwykopem +2
Artktur
Dziś zaplanowano dokowanie na 16:30 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Transmisja na kanale SpaceX lub NASA:
https://youtu.be/bIZsnKGV8TE
https://youtu.be/21X5lGlDOfg

Wołam plusujacy ten WPIS

#ciekawostki #kosmos #spacex
+464
wyindywidualizowanyentuzjasta
#islam #ciekawostki #koronawirus
Nabożeństwo w jednym z meczetów w mieście Bogor w Indonezji, z zachowaniem procedur bezpieczeństwa wywołanych koronawirusem
+2
brusilow12
Czarnoskóry policjant ochrania członka Ku Klux Klanu przed tłumem protestujących ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Teksas 1983 rok

#fotohistoria #ciekawostki #usa #historycznefotki #brusilow12
+17
sropo
Zamek w Bobolicach dryfujący we mgle
_______________________
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️ Andrzej Włusek - Historia poza horyzont

#historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #zamki #fotografia #drony #exploworld #polska
+15
Artktur
Platforma startowa LC-39A na przylądku Canaveral z rakietą Falcon 9 i kapsułą Crew Dragon 2 minuty przed startem, czyli o 21:20, 30 maja 2020

Zdjęcie wykonał Chris Cassidy z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która chwilę przed startem misji SpcX DM-2 przelatywała dokładnie nad przylądkiem (na wysokości 400km)

#fotografia #kosmos #spacex #ciekawostki #historiajednejfotografii
+34
wiekdwudziesty_pl
31 maja 1918 roku na polu bitwy pojawiły się czołgi Renault FT:
"Renault FT nie weszły do walki w sposób zorganizowany (tak jak czołgi brytyjskie pod Sommą i Cambrai), tylko jako kontratak mający zapobiec tzw. Ofensywie Ludendorffa. Pierwsze udokumentowane użycie lekkich czołgów miało miejsce 31 maja 1918 roku w okolicy wsi Ploissy, niecałe 80 kilometrów od Paryża."

Więcej: https://wiekdwudziesty.pl/czolg-renault-ft/

Na zdjęciu: Amerykańscy żołnierze na czołgach Renault FT w drodze do Lasu Argońskiego, 1918 rok. Źródło: National Archives and Records Administration, domena publiczna.

#militaria #czolgi #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #zainteresowania #gruparatowaniapoziomu #fotohistoria #iwojnaswiatowa #iiwojnaswiatowa #renault
____________________________________________________
Wesprzyj wiekdwudziesty.pl - dołącz do nas w social media:
FB: https://www.facebook.com/wiekdwudziestypl/
Instagram: https://www.instagram.com/wiekdwudziesty_pl/
Tag do obserwowania: #wiekdwudziesty
+16
kotelnica
Wczoraj w Polsce odbywały się święcenia kapłańskie roku formacyjnego, który wstępował do seminariów w 2014 r.
#ciekawostki #religia #katolicyzm #kler #statystyka #malopolska #krakow #tarnow #studbaza #studia
+7
artisan
Dawno nic nie dodawałem z temtu #rzezba, więc chciałem zaprezentować miseczke "koziołek" wykonaną z jednego kawałka drewna lipowego 7 cm grubości. Całość rzeźbiona, wykonana dłutami czyli można powiedzieć, że to rzeźba. Wykończenie - olej.
Dodam tylko, że parostki są drewniane, wyrzeźbione. Wszystko jest z jednego kawałka drewna. Nie są wklejane!

Więcej tego typu prac i inne można obejrzeć na mojej stronie FB

pokaż spoiler #ciekawostki #handmade #rekodzielo #tworczoscwlasna #recznarobota #majsterkowanie #
+36
PanEdzio
Stacja benzynowa w Bochum, Niemcy. Rok 1958

#architektura #modernizm #retrofuturyzm #niemcy #ciekawostki
+121
xol90
Ciekawostka:

pokaż spoiler Jak macie otwarte dużo zakładek w Chrome na komórce to pojawia się :D zamiast liczby


#ciekawostki
+4
projektjutra
Erhard Milch- pół-krwi Żyd, jeden z twórców Luftwaffe z nazistowskich Niemiec, feldmarszałek Luftwaffe, zbrodniarz wojenny odpowiadający w Procesie Norymberskim.
Jego matka była Niemką, a ojciec Żydem. To najwyżej postawiony Mischling (Mieszaniec) w nazistowskich siłach zbrojnych.
W krajach słowiańskich wszystkie osoby mające jakieś żydowskie korzenie uznawano za Żydów. Natomiast w Niemczech generalnie ćwierć krwi Żydów (jeden dziadek Żyd) uznano za Niemców, a nawet wielu pół-krwi Żydów unikało większych prześladowań. W pewnym czasie większości pół-krwi Żydom zakazano służby wojskowej, za to mieli pracować w organizacji Todt budującej obiekty wojskowe. Wyszło im to na dobre, bo zamiast ginąć np. na froncie wschodnim, wykonywali prace budowlane.
Hermann Göring wstawił się za Milchem, powiedział, że w Luftwaffe to on decyduje kto jest Żydem. Hitler wydał Milchowi tzw. "Świadectwo niemieckiej krwi", które anulowało wszelkie antysemickie prawa przeciw niemu.
Za zbrodnie wojenne i przeciw ludzkości w czasie II Wojny Światowej Milch został skazany na dożywocie w Procesie Norymberskim. Wyszedł po 15 latach, pracował w RFN w przemyśle motoryzacyjnym.

#niemcy #zydzi #iiwojnaswiatowa #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki
+9
Gniewek89
Odc3. #codziennyresorak
Fiat Ritmo od #hotwheels (lewy) i #majorette (prawy) - pierwszy na świecie samochód produkowany na zrobotyzowanej linii produkcyjnej. Włoska odpowiedź na #volkswagen #golf - auto nie zdobyło duzej popularności - dziś fajnie sie zastarzal.
Co ciekawe #resorak od hot wheels jest ichnim przejawem nieudanego wejscia na duropejski rynek - w opakowaniu potrafia kosztowac 200 dolarow i wyzej...

#motoryzacja #carboners #resoraki #fiat #ritmo #ciekawostki i troche #modelarstwo
+3
projektjutra
Medal za Powrót Kłajpedy (Medaille zur Erinnerung an die Heimkehr des Memellandes)- medal z nazistowskich Niemiec przyznawany dla osób zasłużonych w bezkrwawym przejęciu od Litwy okręgu Kłajpedy (niem. Memel) przez nazistowskie Niemcy.
Tereny wybrzeża Litwy po I wojnie światowej były przedmiotem sporu. Należące wcześniej do Prus ziemie (stanowiące wtedy najdalej na północ wysuniętą część Prus) zostały przyznane Litwie. Zamieszkane były głównie przez zgermanizowanych (w mniejszym lub większym stopniu) Litwinów oraz Niemców.
Pomimo przyłączenia do Litwy, zgermanizowana setkami lat niemieckich rządów ludność litewska w większości popierała niemieckie partie.
Po dojściu do władzy Hitlera Niemcy zażądały od Litwy oddania Kłajpedy i w przypadku odmowy zagroziły interwencją. Litwa spełniła żądania 22 marca 1939r. i Kłajpeda stała się pierwszą zdobyczą terytorialną III Rzeszy.

P.S.
Memel to po niemiecku, oprócz nazwy miasta, też nazwa rzeki Niemen, na której biegła przedwojenna granica między Niemcami, a Litwą. Rzeka występuje w hymnie Niemiec: "Deutschland, Deutschland über alles [...] Von der Maas bis an die Memel" ("Niemcy, Niemcy ponad wszystko [...] Od Mozy, aż po Niemen").
Obecnie Kłajpeda znowu należy do Litwy.

#historia #niemcy #litwa #iiwojnaswiatowa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #niemiecki #geopolityka #hitler #europa #militaria #nauka
+9
BartoszBarSeba
#ciekawostki #jezykiobce #jezykpolski
Nazwa używanego głównie w Pakistanie języka urdu (tłumacząc "język obozu" albo "język wojskowy") ma ten sam turecki źródłosłów co polski wyraz horda.
+2
bledny
Wykopiecie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Łukaszenko ma po raz pierwszy realnych konkurentów w wyborach

W sierpniu Białoruś czekają wybory. Na skutek prowadzenia polityki „bussiness as usual” wobec pandemii, Łukaszenko spowodował bunt i pozyskał realnych kontrkandydatów. Co obecnie dzieje się na Białorusi? Moje tłumaczenie artykułu białoruskiego dziennikarza.

Na obrazku pośrodku autor artykułu i dwóch kandydatów – Cepkało i Babariko.

#rosjawstajezkolan #bialorus #gruparatowaniapoziomu #koronawirus #rosja #swiat #ciekawostki
#mikroreklama
+13
PrzewodniG
Bitwa pod Oliwą - rysunek zamieszczony w sztambuchu Heinricha Bohma. Słynna miniatura jest dziełem gdańskiego malarza Adolfa Boya.

Jacek Tylicki napisał o tym dziele: "Spóźnione zobrazowanie zwycięskiego dla strony polskiej starcia okrętów świadczy o trwałym i głębokim wrażeniu, jakie wywarło ono na gdańszczanach (...). Z komentarza towarzyszącego miniaturze można wyczytać niejaką sympatię dla wysiłku wojennego Zygmunta III, postrzegano zapewne przez mieszkańców miasta - chociaż zazdrosnych o własną pozycję niemal monopolistów w dziedzinie morskiej żeglugi - jako gwarant dawnych swobód gospodarczych bałtyckiego emporium".

Z wielu ciekawych aspektów tej miniatury jednym z ciekawszych jest jej fragment w lewym, dolnym rogu - wydaje się, że to może być wyobrażenie brzegów jeziora Zaspa :)

#gdansk #trojmiasto #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #militaria #morze #wojsko
+6
Pokaż następne