yolantarutowicz
W nocy (15/16 maja 2021) startuje rakieta nośna Falcon 9 z misją Starlink 28. Obok kolejnych kilkudziesięciu satelitów Internetu satelitarnego Starlink na orbitę trafi także taki satelita wykonujący szpiegowskie zdjęcia za pomocą radaru pokładowego.

Więcej o misji, transmisja na żywo - nie przegap:
SpaceX wraz ze Starlinkami wynosi na orbitę radarowego szpiega - nie przegap!

Ciekawe? Dziękuję Ci za wykop!

#usa #startyrakiet #startujacerakiety #rakiety #ciekawostki #kosmos #gruparatowaniapoziomu #technologia #kosmiczneinfo #geopolityka #filmnawieczor #spacex #starlink #szpiegostwo
+5
Mr--A-Veed
Kiedy patriota powinien sprzeciwić się władzy? / Analiza "Zimowego Żołnierza"

To niesamowite, że amerykański blockbuster tak mocno zwrócił uwagę na problem wszechobecnej inwigilacji i sytuacji, gdy wszechobecna "troska o bezpieczeńśtwo obywateli" okazuje się finalnie kolejnym narzędziem opresji.

https://www.wykop.pl/link/6107607/kiedy-patriota-powinien-sprzeciwic-sie-wladzy-analiza-zimowego-zolnierza/

#mikroreklama
#swiat #kultura #ciekawostki #zainteresowania #kino #spoleczenstwo
eugeniusz_geniusz
Wykres zdobytych goli na przestrzeni kolejek Lewego i Müllera #mecz #pilkanozna #ciekawostki
Źródło
+7
Ananasowa_Mamba_99
A co powiecie o takim zestawieniu na Fame 11? ( ͡° ͜ʖ ͡°) XDDDD

http://bit.ly/jarek_w_akcji

#famemma #mma #mmavip #heheszki #ciekawostki
+6
Armo11
Kwiaty muchołówki amerykańskiej rosną bardzo wysoko, aby kwiat przez przypadek nie zjadł owada, który przenosi jej pyłek.
#ciekawostki #rosliny
+9
SonyKrokiet
Japońsko-amerykańskie coupe kompaktowe

czyli

Isuzu Piazza

W latach 70. XX wieku japońska marka Isuzu, we współpracy z amerykańskim General Motors, wypuściła model Gemini, kompaktowy samochód, który powstał na amerykańskiej T-platform , płycie podłogowej, która pozwalała stworzyć auto przednio- i tylnonapędowe, zależnie od wizji konstruktorów. Pojazd, który oferowano pod markami GM, między innymi Holdena czy Buicka, w zależności od wersji był autem tylnonapędowym. Gemini mimo wszystko było zwyczajnym wozem kompaktowym, prostym shitboxem , który miał za zadanie jeździć i się nie psuć; klient który chciał mieć quasi sportowy samochód musiał obejść się smakiem. Pewnym rozwiązaniem na to miała być Piazza, nieco bardziej sportowa odmiana oparta o mechanikę modelu Gemini, i sygnowana marką Isuzu czy Holdena, będąca kontynuatorem Isuzu 117 Coupe.

Historia Isuzu Piazzy rozpoczyna się w 1978 roku – wówczas to ItalDesign otrzymał zlecenie stworzenia sportowego hatchbacka, bazującego na Chevrolecie Chevette, produkowanego w Japonii jako Isuzu Gemini. Zadania zaprojektowania samochodu podjął się Giugiaro, autor stylistyki Maserati Boomeranga, czy późniejszego DeLoreana i Yugo Floridy; podobnie jak jugosłowiański kompakt, tak i Piazza/Impulse miało dwa panele sterujące umieszczone przy kierownicy. Trzydrzwiowy samochód o futurystycznym wówczas wyglądzie, którego wczesny koncept nazwano Asso di Fiori (As Trefl), zaprezentowano na Tokyo Motor Show w 1979 roku; dość szybko Isuzu podjęło produkcję prototypu w niemal niezmienionej formie, która rozpoczęła się rok później w Fujisawie w Japonii. Na rynku amerykańskim jako Impulse pojawiło się w 1983 roku, zaś – jako Piazza - w Europie w 1985, a w Australii w 1986.

Pierwsza generacja, o nazwie kodowej JR120/130, była produkowana w latach 1980-1990. W tym czasie lifting pojawił się w 1988 roku i obejmował większy tylny spoiler oraz niechowane przednie reflektory w miejscu wcześniejszych podnoszonych. Sam pojazd był sprzedawany w wielu wariantach wyposażenia oznaczanych jako Bella, XN, XJ, XE i inne; same pakiety tuningowe były trzy – standardowy, Irmschera oraz Lotusa. Pojawiały się także wersje specjalne jak RS w 1987 roku, posiadające wyłącznie białe nadwozie z elementami w kolorze cyny i usztywnionym zawieszeniem, czy Special Edition z 1989 roku, mająca koła i wnętrze z wersji z Turbo. Na rynku amerykańskim Impulse pojawiało się w dwóch wersjach wyposażenia, jako nie-Turbo oraz Turbo; to pierwsze posiadało wszystkie możliwe dodatki, zaś wersja Turbo - dodatkowo cyfrowe wskaźniki. Z kolei od 1988 wszystkie Impulse miały zawieszenie zestrojone przez Lotusa, które obejmowało także zmienione stabilizatory, inne sprężyny przednie i sztywniejsze amortyzatory. Z kolei lotusowe Piazzy posiadały między innymi nieco inny spoiler, inne światła czy zmienioną, kraciastą tapicerkę w środku.

Isuzu Piazza była wyłącznie trzydrzwiowym hatchbackiem, który mierzył 4.3 metra długości, 1.66 metra szerokości i 1.3 metra wysokości; waga pojazdu wynosiła około 1180 kg. Piazza była początkowo oferowana z GM-owskim silnikiem SOHC 2.0/120 KM oraz DOHC 2.0/135 KM, które poprzez pięciobiegową skrzynią manualną lub czterobiegowym automatem firmy Aisin przenosiły napęd na tył; później pojawił się także silnik turbo SOHC 2.0/181 KM w wersji oznaczanej jako Turbo. Samochód w najmocniejszej wersji osiągał prędkość maksymalną około 180 km/h Na rynku amerykańskim pojawił się wyłączny dla tamtejszego rynku silnik 2.3/110KM; wcześniej, to jest w latach 1983-84, sprzedawano tam 2.0 SOHC o mocy 90 KM. Pewną ciekawostką jest wersja brytyjska i australijska – Piazzę oferowano wyłącznie w wersji Turbo, która została dostosowana przez Lotusa jako Handling by Lotus ; co ciekawe przed dystrybucją Lotusa sprowadzono pewną ilość Piazzy bez modyfikacji.

Druga generacja, sprzedawana głównie jako Isuzu Impulse i Asüna Sunfire (tylko w Kanadzie), o oznaczeniu JT22 była produkowana krócej, bo w latach 1990-1993; w ostatnim roku sprzedawano go tylko w Kanadzie pod marką Asüna; z kolei w Japonii sprzedawano go jako Piazzę, ale tylko w latach 1991-92. W przeciwieństwie do poprzednika Impulse było oferowane z przednim napędem i opcjonalnym czterobutem ; wersje 4x4 zdarzały się rzadko. Impulse/Sunfire powstało na bazie platformy „world car” autorstwa General Motors; sam pojazd miał być zamiennikiem modelu Storm/Gemini Coupe. Samochód zerwał ze stylistyką poprzednika i częściowo czerpał ze stylizacji Lotusa M100 Elan. Impulse wykorzystywało pasywny układ kierowniczy tylnych kół nazwany Nihiboric, regulujący zbieżność w zależności od skoku zawieszenia.

pokaż spoiler wówczas General Motors posiadało akcje Isuzu i Lotusa, co skutkowało wykorzystaniem skrzyni i silnika z Gemini do M100, zaś Lotus dostrajał zawieszenie Impulse’a


Impulse uległo nieznacznemu skróceniu (z 4.3 metra do 4.1 - 4.2 metra), jednak uległo nieznacznemu poszerzeniu (do niecałych 1.7 metra); wysokość wahała się od 1.313 metra podstawowego do niecałego 1.3 metra po modyfikacjach. Waga była zależna od wersji – przednionapędowy model ważył 1094 kg, zaś model Turbo z napędem na cztery koła już 1239 kg. Samochód wyposażano w silniki DOHC 1.6/130 KM z wariantem Turbo o mocy 160 KM; od ’92 roku wersja Turbo zniknęła, a bazowy 1.6 zastąpiono pokrewnym 1.8/140 KM. W Japonii sprzedawano z kolei wyłącznie przednionapędową wersję z silnikiem 1.8; również tam zaoferowano wersję Geo Storma nazwaną Piazza PA-Nero. Z kolei w Kanadzie sprzedawano auto przez rok w wersji hatchback, jako Asüna Sunfire – wraz z zamknięciem marki Asüna przez General Motors, zaprzestano produkcji Sunfire’a, zaś jego nazwa posłużyła później jako określenie nowego modelu Pontiaca. Isuzu Impulse zostało „zabite” na skutek wzrostu wymagań japońskich norm emisyjnych i bezpieczeństwa w czasie kolizji; samo Isuzu skupiło się niedługo później na produkcji silników i samochodów dostawczych, porzucając samochody osobowe.

Isuzu Piazza pierwszej generacji miało opinię wozu ciekawego stylistycznie, który miał problemy z prowadzeniem; tuż przed poprawą przez Lotusa Piazzy, prasa motoryzacyjna była niezbyt przychylna i kwestionowała zachowanie samochodu podczas jazdy. Dopiero późniejsze poprawki brytyjskiej marki w późniejszych Piazzach czy Impulse’ach zmieniły opinie o aucie. Te problemy nie przyniosły popularności samochodowi – dość powiedzieć że prawdopodobna liczba wyprodukowanych egzemplarzy oscyluje w okolicach kilkunastu tysięcy sztuk. Pomimo tego Piazza, szczególnie pierwszej generacji, nie jest zbytnio poszukiwana i raczej należy do grona wielu japońskich kompaktów z rodzaju widziałeś jednego – widziałeś wszystkie .

#autakrokieta #isuzu #samochody #motoryzacja #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #80s

pokaż spoiler Źródła: Drivingline.com https://www.drivingline.com/articles/1983-1993-isuzu-impulse-giugiaros-forgotten-turbo-hatch/ Classicandsportscar.com https://www.classicandsportscar.com/features/your-classic-isuzu-piazza-turbo Motortrend.com https://www.motortrend.com/news/1991-isuzu-impulse-rs-auction-sale/ Italdesign.it https://www.italdesign.it/project/piazza/ https://www.italdesign.it/project/asso-di-fiori/ Cars4starters.com https://cars4starters.com.au/2019/07/19/cars-we-dont-get-holden-piazza/ EN Wikipedia https://en.wikipedia.org/wiki/Isuzu_Piazza
+22
D_R_O_Z_D
Zapraszam do mojego nowego raportu.
Szuka ktoś Cegły, albo eRki z wczesnych lat XXIw.? (tzw. youngtimery i nie tylko)
Poza częścią zasadniczą (Volvo), u dołu raportu są też rarytasy innych marek, np. Hummer H1 w cywilnej wersji, Mercedes CLK DTM AMG (ultra rzadkość), Austin 3000 bj8 z 67r., Daewoo Chairman z przebiegiem niecałych dwustu kilometrów, czy taki egzotyk, o którym pewnie żaden z Was nigdy nie słyszał - OSI 1200 Neckar St.Trope Spider.
Polecam lekturze.

Raport jest niezależny od sprzedawców - próbuję utrzymywać się z crowdfunding i barteru, aby móc polecać oferty, tylko dlatego, że są zajebiste.
Link do raportu - https://www.zdzis.com/moto/raport-431-volvo/

Jakby ktoś miał pytania, to siedzę z nosem w kompie i chętnie odpowiem.
Miłego weekendu!

#zdzismoto #samochody #motoryzacja #volvo #volvofanclub #youngtimer #oldtimery #klasykimotoryzacji #wykopjointclub
#ciekawostki
+9
Zlpnc
Rzadkie zdjęcie dwóch rabinów siłą odbierających Arabowi z Palestyny jego ziemię ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Lata 20. XX wieku

#historia #izrael #palestyna #wojna #ciekawostki
+4
Mr--A-Veed
Czy jesteśmy gotowi na opony przyszłości? Koniec z kapciami?

Zarówno najbardziej nowatorskie pomysły rodem z sci-fi, jak również koncepcje, które być może lada chwila zobaczymy w sklepach. Co ciekawego szykują producenci opon?

https://www.wykop.pl/link/6107365/czy-jestesmy-gotowi-na-opony-przyszlosci-koniec-z-kapciami/

#mikroreklama
#ciekawostki #zainteresowania #motoryzacja #samochody #povagowani #gruparatowaniapoziomu
+4
EtaCarinae
#ciekawostki #japonia #citiesskylines Zjazd z mostu na małą wysepkę. Szacunek dla tych co to przepchnęli w projekcie. +6
zolcix
Przeglądałem sobie street view granicy pomiędzy Izraelem a Palestyną w Jerolizimie i zauważyłem pewną ciekawostkę.

Na większości ujęć za samochodem jeździ to samo Suzuki SX-4 z tymi samymi ludźmi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W komentarzach ujęcia z różnych w miarę oddalonych od siebie lokalizacji, czyżby Shin Bet ( ͡º ͜ʖ͡º) A może wywiad drugiej strony? Na miejscu ludzi z googla miałbym pełne gacie xd

#izrael #palestyna #wojna #googlemaps #google #ciekawostki #gownowpis
+8
KetoBaza
#ketobaza #keto #ketoza #zdroweodzywianie #chudnijzwykopem #dieta #ciekawostki

Owsianka jest przereklamowana! Popularne śniadanie- czy jest szkodliwe?

Super food to ostatnio bardzo modne określenie na produkty żywnościowe, które dostarczają naszym organizmom moc witamin i składników odżywczych w niewielkich porcjach. To miano zyskały również płatki owsiane, które przez wielu dietetyków zalecane są do zjedzenia przede wszystkim na pierwsze śniadanie. Czy aby na pewno ślepe podążanie za radami pseudodietetyków wyjdzie Ci na zdrowie? Najnowsze badania naukowe pokazują, że wcale nie!

Poszerz swoją wiedzę, zadbaj o swoje zdrowie i dowiedz się za pomocą poniższego artykułu, jakie negatywne konsekwencje zdrowotne niesie za sobą codzienne uzupełnianie diety płatkami owsianymi.

https://ketobaza.pl/article-display/a3d3bbae-7760-408e-c9b1-08d917a2c1ce/Owsianka%20jest%20przereklamowana!%20Popularne%20%C5%9Bniadanie-%20czy%20jest%20szkodliwe%3F
+1
Gentleman_Adrian
Równo pięć lat temu podczas GP Hiszpanii, Max Verstappen wygrał swój pierwszy wyścig w karierze, stając się najmłodszym kierowcą z tym osiągnieciem w historii f1.
Max wspominający wygraną.
#ciekawostki
#f1
+14
skitarii
W mediach bardzo mało się o tym mówi, ale dziś na Marsie udanie wylądował chiński łazik kosmiczny. To drugie państwo na świecie, któremu udało się bez rozbicia wysłać łazik na Marsa. Pierwszym oczywiście jest USA.

A na wykopie wciąż dużo osób uważa, że Chiny nie mają zaawansowanej technologii i cała ich potęga gospodarcza wynika ze sklejania butów i szycia ubrań XD

#ciekawostki #chiny #astronomia #mars #kosmos #zainteresowania
+53
metalnewspl
20 lat “Lateralus” grupy TOOL. Kawał czasu, prawda? Wiecie, że zespół korzysta z dość niekonwencjonalnych metod. Nieważne, czy jest to muzyka, oprawa graficzna, tekstowa, czy również w kwestia promocji samych wydawnictw. Weźmy np. “Systema Encéphale”, a co to takiego zapytacie? Odpowiedź znajdziecie w specjalnym artykule właśnie o “Lateralus”. :-)

Dodatkowo podczas czytania natraficie na ankietę, dzięki której możecie ocenić, jak podoba Wam się ten album, do czego zachęcam. Oczywiście, dajcie również znać w komentarzach, czym jest dla Was ten album.

Artykuł o płycie “Lateralus”: https://www.metalnews.pl/specjalne/lateralus-album-tool-zachwyca-do-dzisiaj/

#metal #rock #tool #ciekawostki #metalnews
+11
pogop
Polska w obrazkach - lampy do oświetlania mostu w parku muszą być klatkach XD Park na wyspie Piła.

#polska #pila #ciekawostki #takasytuacja #patologiazmiasta #heheszki #przestepczosc
+3
wiekdwudziesty_pl
15 maja 1988 roku ZSRR rozpoczęło wycofywanie swoich sił z Afganistanu.
Galeria zdjęć z radzieckiej interwencji w Afganistanie:
https://wiekdwudziesty.pl/radziecka-interwencja-w-afganistanie/

Siły ZSRR ostatecznie wycofały się z Afganistanu 15 lutego 1989 roku (wkroczyły tam 25 grudnia 1979 roku). Interwencja mająca na celu narzucenie sowieckich wpływów i stabilizację sytuacji w kraju nie powiodła się, wspierani przez USA mudżahedini zadawali siłom radzieckim i wojskom marionetkowego rządu afgańskiego znaczne straty. Niedługo po wycofaniu się Armii Czerwonej Afganistan pogrążył się w wojnie domowej, w wyniku której władzę przejęli talibowie.

Na zdjęciu: Żołnierz radziecki w Afganistanie. Źródło: Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0

#historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #zainteresowania #fotohistoria #wiekdwudziesty #militaria #afganistan #rosja #zsrr #zimnawojna

Chcesz być wołany/wołana? Zaplusuj wpis z linku:
https://www.wykop.pl/wpis/49848163/σ-ʖσ-taktyczny-wpis-do-wolania-zainteresowanych
____________________________________________________
FB: https://www.facebook.com/wiekdwudziestypl/
+23
IMPERIUMROMANUM
Tego dnia w Rzymie

Tego dnia, obchodzono Mercuralia, znane jako Festiwal Merkurego. Merkury był bogiem kupców i handlu. Tego dnia handlarze pokrapiali swoje głowy, statki, towar i biznes wodą pobraną ze studni w Porta Capena. Czynili tak, aby liczyć na przychylność swojego opiekuna w handlu.

https://imperiumromanum.pl/tego-dnia-w-rzymie/#15-5

#antycznyrzym #imperiumromanum #tegodniawrzymie #wydarzenia #gruparatowaniapoziomu #historia #tegodnia #tegodniawrzymie #ancientrome #rzym #ciekawostki #venividivici #liganauki
+9
IMPERIUMROMANUM
Złota myśl Rzymian na dziś

[Tardiora sunt remedia quam mala]
„Lekarstwa działają wolniej od choroby”
- źródło: Tacyt, Żywot Agrykoli, 3

Tacyt (Publius Cornelius Tacitus, 55 – 120 n.e.) – historyk

https://www.imperiumromanum.edu.pl/kultura/zlote-mysli-rzymian/

#imperiumromanum #historia #cytaty #cytatrzymiannadzis #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #sentencjalacinska #rzym #ciekawostki #venividivici #ancientrome

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://imperiumromanum.pl/dotacje/
+18
IMPERIUMROMANUM
Neron – organista

Kiedy Ktesibios, aleksandryjski matematyk z III w. p.n.e. konstruował swoje hydraulis, pierwsze w dziejach organy wodne, z pewnością nikt nie wróżył mu wielkich sukcesów. Instrument, będący w zamyśle syringą o mechanicznym zadęciu, z początku funkcjonował jedynie jako techniczna ciekawostka. Wystarczył jednak upływ dwóch wieków, by muzyka płynąca z metalowych piszczałek zrobiła śródziemnomorską karierę – o muzyce organowej z aprobatą wspomina już sam Cyceron (Tusc. III. 43).
Przyjmuje się jednak, że dopiero za czasów Nerona organy stały się instrumentem znanym powszechnie. Używano ich nie tylko prywatnie, ale też na wolnym powietrzu – szczególnie tam, gdzie potrzebny był dźwięk donośny, zdolny przebić się przez zgiełk na trybunach lub arenie. Cesarz miał być wielkim entuzjastą organów, czego – być może – dowodzi moneta z czasów jego panowania, na której rewersie widać postać stojącą obok instrumentu.
Dzięki uprzejmości Swetoniusza (VI, 41) znamy groteskową historyjkę (wzmiankowaną również u Kasjusza Diona Historia Romana, LXIII, 26, 4), w której widzimy cesarstwo zagrożone rewoltą Vindeksa, propretora Galii. Neron, zaniepokojony nie na żarty obelgami Vindeksa (wytknięto mu w tamtym czasie bycie miernym lutnistą) powróciwszy z Neapolu do stolicy zwołał do siebie kilku najznamienitszych ludzi z otoczenia, by odbyć z nimi króciutką naradę na temat sytuacji politycznej. Przez resztę dnia pokazywał im budowę i części „najnowszego rodzaju” organów wodnych, szczegółowo opisując ich mechanizm. Trudno powiedzieć, czy brała w nim górę zamaskowana histeria czy próba wybadania kryzysowej sytuacji. Prezentację instrumentu zakończył przyrzeczeniem, że pokaże go wszystkim w teatrze, ”jeżeli tylko Vindeks pozwoli mu na to”.
Vindeks popełnił samobójstwo w maju 68 roku, Nerona zamordowano zaledwie miesiąc później. Próbę czasu przetrwały jedynie same organy, które jako instrument muzyczny miały przed sobą świetlaną przyszłość.

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/neron-organista/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ancientrome #rzym #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://imperiumromanum.pl/dotacje/
+10
InzynierProgramista
Wanga (policzek) - sposób na dynamiczny szyk w SolidWorks CAD 3D

W związku z dużym zainteresowaniem odcinkiem nr 187, który dotyczył tematu automatycznie przebudowanych schodów, rozpoczynam serię w postaci tutorialu, poradnika o tym, jak takie schody dynamiczne utworzyć w programie SolidWorks.

Niniejszy odcinek rozpoczyna serię od części wanga, która jak się okazuje, odgrywa główną rolę w modelowym podejściu tworzenia schodów ze względu na zależność wielu wymiarów, tj.: wysokość schodów, długość schodów, wymiary stopni oraz ich liczba itd.

W materiale przedstawiono dwa sposoby wykonania szyku. Pierwszy sposób to standardowy, prawdopodobnie najczęściej wykorzystywany tryb szyku liniowego, gdzie poprzez określenie kierunku szyku, rozstawu oraz liczby wystąpień, w odpowiedni sposób następuje powielenie wybranych operacji.

Drugi przykład to szyk liniowy, który wykonywany jest w zamkniętym przedziale wymiarowym w oparciu o żądaną liczbę wystąpień. W takim przypadku odstępy pomiędzy wystąpieniami obliczane są automatycznie przez program.

Zapraszam: [#191] Wanga - policzek - sposób na dynamiczny szyk w SolidWorks CAD 3D | polski poradnik

Odwiedź również stronę internetową kanału: IPc - Inżynier Programista

#inzynierprogramista #cad #solidworks #inzynieria #mechanika #studbaza #pracbaza #modelowanie3d #modelowanie #projektowanie #ciekawostki #tworczoscwlasna #nauka #hobby #gruparatowaniapoziomu
+13
Nacr00xx
Żydzi w Europie 1933.
#izrael #ciekawostki
+35
pronter
Z takich gamingowych ciekawostek, to polska gra 911 Operator ma easter egga na mapie w Sandomierzu. Domyślnie dodawany jest do patroli policyjnych rower z ojcem Mateuszem w składzie xD

#911operator #gry #gaming #polskiegry #polskigamedev #ojciecmateusz #tvp #seriale #sandomierz #easteregg #ciekawostki i trochę #ratownictwo
+10
mlattari68
Popularna wśród młodzieży "zabawa" jest częścią prawdziwego rytuału magicznego - Nigdy tego nie próbuj!

Od jakiegoś czasu w mediach społecznościowych krążą wzmianki o tajemniczym wyzwaniu noszącym nazwę „Gra o północy”. W rzeczywistości ta rzekoma zabawa nie powinna być traktowana jako taka! Okazuje się bowiem, że jest to nic innego, jak okaleczony i wyrwany z kontekstu fragment pradawnego rytuału pogańskiego, który był stosowany w starożytnych czasach aby surowo karać tych, którzy łamali prawa ustanowione przez bóstwa i duchową tradycję. Żadna forma kary przeważnie nie jest czymś przyjemnym, ani zabawnym, a w szczególności jeśli dotyczy to tego, co może się wydarzyć w trakcie wykonywania fragmentarycznie opisanego rytuału, którego celem było sprawienie bólu grzesznikom.

#ezoteryka #ciekawostki #nastolatki #psychologia

https://zdrowepasje.pl/ezoteryka/rytualy/popularna-wsrod-mlodziezy-zabawa-jest-czescia-prawdziwego-rytualu-magicznego
+1
Brydzo
Ten Patek poszedł parę dni temu za 7.8 miliona dolarów na aukcji.
https://www.forbes.com/sites/carolbesler/2021/05/11/78-million-patek-philippe-sets-world-record-for-world-time-in-blockbuster-phillips-geneva-auction/

A Patek Philippe two-crown World Time Ref. 2523 with a cloisonné enamel dial sold for $7,819,051 at the Phillips Geneva Auction XIII on the weekend. It is also the highest price for a wristwatch in yellow gold ever sold at auction. Nicknamed the “Silk Road,” it was the first of its kind with a cloisonné dial depicting Eurasia.

#zegarkiboners #zegarki #ciekawostki
+5
grzesiecki
Na Islandii, z wulkanu chyba sam Belzebub spogląda na to co się dzieje na świecie. #wulkan #islandia #ciekawostki #heheszki +8
DanielPlainview
Główna przyczyna niedoli Palestyńczyków...
#izrael #palestyna #wojna #ciekawostki
+5
LipaStraszna
Czy fabrycznie nowy i zapakowany iPod Nano 4 generacji jest wart więcej niż 500 zł? Jak popatrzyłem na Ebay, to tam za fabrycznie zapakowane nawet po 20k PLN wołają xD No ale to, że ktoś tyle chce, nie znaczy, że tyle dostanie.

Widziałem ogłoszenie na 4 generację za 1000 zł i też wisi od dłuższego czasu. Pytanie czy faktycznie jest takie zainteresowanie? Mam takiego iPoda, przeleżał w szufladzie.

#apple #ciekawostki #ipod #pytanie
+3
Nailer
Ciekawostka!
Dyrektorem generalnym serwisu Youtube jest kobieta nosząca polskie nazwisko i mająca polskie korzenie - Susan Wojcicki.

#youtube #ciekawostki #internet
+1
Kosciany
#ciekawostki #australia malowanie najwyższego mostu Sydney 1971. +14
LazyInitializationException
W wielu miejscach na świecie w ramach solidarności wywieszono flagi Izraela, który obecnie nękany jest atakami ze strony radykalnych islamskich terrorystów z Hamasu

Dla przykładu

Czechy
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/zeman-nechal-na-hrade-vyvesit-izraelskou-vlajku-40360272

Flaga Izraela została powieszona na Zamku Praskim decyzją prezydenta Miloša Zemana. Jest to wyraz solidarności z Izraelem, który obecnie stoi w obliczu ataków rakietowych ze strony palestyńskich radykałów.

Austria
https://www.france24.com/en/live-news/20210514-austria-flies-flag-of-israel-in-solidarity

"Israel has the right to defend itself against these attacks. To show our solidarity ... we have put up the Israeli flag," on the chancellery and the foreign ministry, the statement added.

"Nothing justifies the more than 1,000 rockets that Hamas and other terrorist groups have fired up to now at Israel from Gaza," said Foreign Minister Alexander Schallenberg.

#ciekawostki #izrael #palestyna #europa #bliskiwschod

Flaga Izraela przy zamku Praskim:
+7
teflon_z_patelni_mi_smakuje
Historia jednego grobu

Jakbylem maly, mialem tak z 8 moze 9 lat, lubilem w asyscie rodzicow chodzic po cmentarzach i wyszukiwac najstarsze groby albo szukac posrod spoczywajacych tych ktorzy zyli najdluzej.juz wtedy moja uwage skupil pewien grob, znajdujacy sie na starym wiejskim ,,nekropolis" w samym rogu cmentarza, nieoopodal niegdys wydzielonego terenu dla samobojcow, ktory w latach 90 zostal skonsolidowany z reszta cmentarza. Grob bardzo szeroki w ktorym spoczywala cala rodzina. Zastanawialo mnie dlaczego wszyscy umarli tak mlodo. Zadne z dzieci praktycznie nie dozylo wieku nastoletniego a jedno z rodzicow tez zmarlo dosc mlodo. Moja babcia mowila mi, ze to rodzina, ktora zmarla na jakas chorobe ktora wtedy grasowala.
Po latach dokopalem sie do informacji w starych odpisach z kronik diecezji tarnowskiej(wlasnosci brata mojej babci), ze w regionie z ktorego pochodze podczas epidemii cholery jaka przetoczyla sie w naszej wsi w okresie miedzywojennym 1920-1923 dziennie umieralo w 5 sasiadujacych ze soba wsiach tyle ludzi, ze trzabylo wydatnie powieksxyc obszar cmentarny.
Co ciekawe, w polowie XIX w. z tego samego powodu umieralo ponoc 400 osob rocznie majac na uwadze, ze dzis jest to ok 30-40, to liczba robi wrazenie. Chorych wowczas chowano po lasach lub na granicy sasiadujacych ze soba wsi na uboczu bez obrzedow koscielnych, czesto zawijajac ciala w siano badz tkanine. Ale do rzeczy, dzieci w tym grobie zdaje sie, ze umarly w 1920 razem z matka, natomiast ojciec jakos przetrwal ta zaraze i dozyl lat '30. Niestety nikt nigdy nie stal tam w swieto Wszystkich Swietych, dlatego nie bylo okazji zapytac o szczegoly.
Z takich ciekawostek dodam, ze najstarsze mogily i pozostalosci po przodkach rozlokowane byly na dziedzincu wokol kosciola, zanim sposobne rozporzadzenia zaborcow nakazaly oddzielenie sfery sacrum od profanum w pierwszej pol XIXw. Na mocy czego, zaczeto budowac cmentarze zdala od kosciola a szczatki tych wokol kosciola ekshumiwano i wrzucano do starych zbiorowych kopcow. Tak bylo u mnie stad trudnosci ze znalezieniem pozostalosci po praprapra dziadach. W Polsce generalnie nie ma starszych niz 1780 samostanowiacych grobow gdyz najstarszy cmentarz pochodzi wpasnie z tego okresu. Oczywiscie pomijajac mauzolea, groty czy kaplice gdzie chowano prominentne postaci.
#ciekawostki #historia #ciekawostkihistoryczne #rzezba
+24
royal_flush
System weryfikacji zestrzeleń w Luftwaffe

Nie ulega wątpliwości, że podczas II wojny światowej Luftwaffe miała najskuteczniejszych pilotów myśliwskich. Wielu z nich osiągnęło ponad 200 zestrzeleń, a najwięcej - aż 352 w 1 404 lotach bojowych - posiada Major Erich Hartmann. Czym było zwycięstwo powietrzne? Jak wyglądała weryfikacja tych sukcesów przez OKL? Dlaczego większość osiągnięć powietrznych jest zawyżona, ale nie oznacza to od razu świadczenia nieprawdy? O tym - i wielu innych aspektach systemu weryfikacji Luftwaffe - w dzisiejszym artykule.

Zapraszam na nowy artykuł: https://www.dookolarzeszy.pl/2021/05/system-weryfikacji-zestrzelen-w.html

Znalezisko: https://www.wykop.pl/link/6105797/system-weryfikacji-zestrzelen-w-luftwaffe/

Zapraszam do obserwowania tagu #dookolarzeszy

#dookolarzeszy #iiwojnaswiatowa #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #wojna #niemcy #gruparatowaniapoziomu #wojsko
+48
IMPERIUMROMANUM
Rzymska kamea ukazująca Amora

Rzymska rzeźbiona kamea (kamień ozdobny), w kolorze turkusowym, z popiersiem uskrzydlonego Amora. Obiekt datowany na II-III wiek n.e.

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/rzymska-kamea-ukazujaca-amora/

#archeologia #imperiumromanum #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://imperiumromanum.pl/dotacje/
+24
SebaD86
Dziś mamy 14 maja. A prawie 50 lat temu, 14 maja 1973r wystrzelono na orbitę pierwszą w historii stację badawczą - Skylab. Ten 6-letni program kosmiczny USA był protoplastą ISS, MiR i pewnie wielu innych w przyszości. Start i uruchomienie stacji nie obyło się bez problemów o czym informował Młody Technik z lipca 1973r. A tydzień wcześniej Polska uruchomiła połączenia lotnicze z Tokio, o! Warto dodać, że w tym numerze piszą też o zakończeniu budowy Sears Tower, w którym jak wiadomo Antoni Michalski był "liftman" #pdk ( ͡° ͜ʖ ͡°). A "u nas też się wysoko windują"!

#codziennymlodytechnik 113/100 <- zapraszam do obserwowania, tęskniliście za tagiem? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tradycyjnie możecie pisać, co chcecie zobaczyć w kolejnej odsłonie, za jakiś czas ;)
Młody Technik 7/1973 - "Kronika Nauki i Techniki" oraz "Monitor MT"
#ciekawostki #polska #prl #gruparatowaniapoziomu #mlodytechnik #czasopisma #kosmos #japonia #technika #skylab
+20
FreakZz
Rosyjscy oligarchowie najbardziej wzbogacili się podczas pandemii ( ͡° ͜ʖ ͡°) edit: mowa oczywiście o procentowym udziale, mała korekta.
#rosja #ciekawostki #statystyka #swiat #polska
+2
Fake_R
14.05.2021 r. - #fizycznenowinkifakera

Bardzo dawno nie dodawałem już żadnego tłumaczenia więc dzisiaj udało mi się dokończyć jedno, choć z 2020 r., i dzielę się nim z osobami zainteresowanymi. Poza tym, dodaję poniżej kilka krótszych/dłuższych artykułów z ostatnich dni/tygodni we wpisie do poczytania. Zapraszam do lektury ( ͡° ͜ʖ ͡°)

1. Dlaczego cząstki materii występują w trzech generacjach? - znalezisko z tłumaczeniem w komentarzach.

Opis ze znaleziska - Nikt ciągle nie wie dlaczego występują trzy generacje cząstek elementarnych różniące się wyłącznie masami. Steven Weinberg w artykule z 2020 r. poruszył po raz kolejny ten fundamentalny problem, choć z nieudolnym efektem.

2. Które neutrino jest najmasywniejsze?

Wydawałoby się, że pytanie jest banalne (przypomnę, że neutrina występują w trzech zapachach - elektronowym, mionowym oraz taonowym), aczkolwiek okazuje się, że obecnie nikt nie potrafi na nie odpowiedzieć. Wiemy, że neutrina posiadają specyficzną cechę zwaną oscylacjami. Podczas podróży ze Słońca neutrina potrafią zmieniać swój zapach. Zjawisko oscylacji wyjaśnia zatem dlaczego na Ziemi obserwujemy zbyt małą liczbę neutrin pochodzących z fuzji jądrowej ze Słońca. Eskperymenty takiej jak NOvA i DUNE w USA czy T2K w Japonii zajmują się badaniem m.in. zjawiska oscylacji neutrin. Przez najbliższe dziesięciolecie być może uda się zebrać tyle danych eksperymentalnych by ustalić hierarchię masową wśród neutrin. Nie uda się jednak mimo wszystko ustalić ich poszczególnych mas.

Even then, we will know only the differences between the three neutrino masses—the overall magnitude of the masses will remain a mystery.

3. A więc myślisz, że udało ci się odkryć nowy stan materii?

Bardzo ciekawe przemyślenia fizyka eksperymentalnego Sergeya Frolova, specjalisty od fizyki ciała stałego, dotyczące badań nad stanami materii. O tym, że tych stanów jest zdecydowanie więcej niż trzy wiadomo od dawna, niemniej ostatnie lata badań ukazują, że pole do badań jest ciągle bardzo szerokie, aczkolwiek eksperymentalne weryfikowanie niektórych założeń teoretycznych staje się coraz trudniejsze. Tym niemniej, istnieją regiony badań tj. fizyka mezoskopowa, które mogłyby rewolucyjnie wpłynąć na technologie przyszłości, jak nadprzewodnictwo czy technologie kwantowe. Przy tym jednak trzeba zachować zdecydowaną ostrożność, jak zaznacza autor, w analizowaniu danych.

4. Kwantowy eksperyment z podwójną szczeliną daje możliwość stworzenia teleskopu wielkości Ziemi.

Pracując nad coraz doskonalszymi teleskopami optycznymi dochodzi się w pewnym momencie do fizycznych granic wielkości lustra (budowane ELT w Chile będzie miał lustro o niemal 40 m średnicy). Dlatego też chcąc udoskonalić obserwacje w zakresie fal światła widzialnego fizycy będą próbowali wykorzystać do poprawienia rozdzielczości obrazów zjawiska kwantowe takie jak np. interferencja. Interferencja w astronomii jest już wykorzystywana w zakresie fal radiowych (np. zdjęcie obrazu czarnej dziury). Teraz badacze będą próbowali skorzystać z podobnych metod w zakresie światła widzialnego. Potrzebne są do tego jednak technologie kwantowe, jak kwantowe twarde dyski czy kwantowy internet, gdyż problemem w przypadku stworzenia sieci tego rodzaju teleskopów światła widzialnego jest przesyłanie informacji na odległości dalsze niż 1 km. Więcej w artykule.

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #fizykakwantowa #astrofizyka #kosmos #wszechswiat #astronomia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki
+109
Mleko_O
KRÓTKA HISTORIA NOWOCZESNEGO IZRAELA - CZĘŚĆ 3

Jeżeli chcesz być wołany do kolejnych wpisów zaplusuj ten wpis

#historiaiwojskowosc

Rabini kupują ziemię od jej arabskiego właściciela, Palestyna, lata '20 XX wieku

Brytyjczycy starali się prowadzić względnie wyrównaną politykę między arabami a Żydami - przynajmniej do czasu.

Jednocześnie nadal trwały Alie - teraz już prościej dzięki przychylnemu spojrzeniu z Londynu - a Żydzi nabywali coraz więcej ziem, osiągając własność ok. 8% całego terytorium Palestyny. Były to ziemie coraz lepsze, lecz znów trzeba wskazać - co będzie ważne przy podsumowaniu - iż NIE BYŁO PRZYMUSU sprzedaży ziemi na rzecz Żydów. Ludność arabska była jednak po prostu uboga i często się na to decydowała i to pomimo utrudnień w handlu ziemią na terenie całej Palestyny.

W tym czasie przyszły Izrael reprezentowały dwie główne organizacje: tzw. Agencja Żydowska działająca bardziej zewnętrznie i promująca emigrację do Palestyny, a także starająca się o podwaliny na rzecz proklamowania niepodległości - oraz reprezentacja Jiszuf (Yishuv - tłumaczenia z anglojęzycznych źródeł to jest jakiś dramat) - czyli ludności żydowskiej w Palestynie, która była pierwowzorem parlamentu i nazywała się Va'ad Leumi. Przy okazji to najsłynniejszym przewodniczącym Agencji Żydowskiej był Dawid Ben-Gurion

W pierwszej połowie okresu istnienia Mandatu Palestyńskiego Arabowie i Żydzi żyli obok siebie we względnej zgodzie, choć nastąpiła tutaj prosta zależność - im więcej Żydzi mieli pieniędzy, tym więcej Arabowie mieli wątpliwości, że Żydzi się z nimi nie dzielą. Jednocześnie pieniądze otwierały drogę do lepszych układów z lokalną administracją... a to już jest punkt zapalny. Pierwszy raz poszło o prawo do... modlitwy przy Ścianie Płaczu przy pomocy krzeseł. Muzułmanie bowiem nie chcieli dopuścić do użycia czegokolwiek innego niż dywany, a wielu Żydów modlących się pod Ścianą było starych, schorowanych i nie mogli modlić się stojąc lub na klęczkach. W rozruchach z 1929 roku zginęły dziesiątki osób.

Szykując się na nadciągające problemy Żydzi zaczęli się przygotowywać do ewentualnej konfrontacji z Arabami. I tak powołano tzw. organizację obrony Izraela, czyli HAGANĘ, która stanowiła w 1948 roku podstawę powstania Israeli Defence Forces, czyli IDF. Jednocześnie obok stricte defensywnej Hagany, w przyszłości powstanie jeszcze jednostka odwetowo-partyzancka, coś w rodzaju naszych Cichociemnych - czyli Palmach, choć historia Palmachu powiązana jest już bardziej z II wojną światową.

W tym czasie w Rzeszy ogłoszono Ustawy Norymberskie i kolejna fala uchodźców napłynęła do Palestyny zapoczątkowując nową Alię. Tym razem nie przybywali już ludzie szukający swojego miejsca na świecie, by rozwinąć skrzydła - ale ludzie, którym te skrzydła podcięto. Lekarze, budowlańcy, inżynierowie, dawni weterani I wojny, działacze społeczni, prawnicy - wypisz wymaluj. Bardzo szybko społeczność Yishuv stała się jedną z bardziej elitarnych na świecie, a Tel Awiw - zbudowany raptem 40 lat wcześniej! - osiągnął największy odsetek lekarzy w stosunku do mieszkańców na świecie.

Ten moment jest bardzo ważny, gdyż dobrze prowadzoną emigracją Żydzi osiągali nad Arabami coraz większą przewagę finansową oraz know-how. Ciężko powiedzieć, która jest ważniejsza, choć wydaje mi się, że ta druga. W tym czasie bowiem arabskie elity i koncepcje państwowości były jeszcze w powijakach (nacjonalizm arabski przebudzi dopiero Gamel Abdel Nasser pod koniec lat '50) i Arabowie nie mogli z Żydami skutecznie konkurować na żadnym polu poza tanią siłą roboczą.

Napływ emigracji w związku z poczynaniami III Rzeszy stał się już ledwo kontrolowalny, a liczba Żydów w Palestynie osiągnęła już 400 tysięcy. Wtedy Brytyjczycy próbowali ograniczyć napływ imigrantów i starali się zmieniać prawo, jednak było już za późno.

Arabowie zrozumieli, że arabska część gospodarki Palestyny już wkrótce się załamie. Wybuchło powstanie trwające od 1936 do 1939 roku. A zaraz potem przyszła II wojna światowa...

Cdn...

Autor postu: Lekcje wojskowości i historii z Marcinem

#historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #izrael
+874
internetowy
Która piłka pierwsza spadnie z podstawki, gdy przekręcimy lewy górny tryb zgodnie ze strzałką?

Link do zagadki:
#matematyka #fizyka #ciekawostki #zagadka
+2
Pokaż następne