Bestia_z_Wadowic_37
Ostatnimi czasy dużo mówi się na Wykopie że w Polsce obecnie lepiej się żyje niż w krajach zachodnich. Często się mówi że kraje takie jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Szwecja, Francja czy Australia są już właściwie na granicy upadku. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania to w sumie już kraje trzeciego świata, a Australia to kraj faszystowski.

Osobiście niezbyt zgadam się z takim sentymentem, więc postanowiłem porównać Polskę z wyżej wymienionymi krajami pod względem kilku powszechnie używanych statystyk określających rozwój gospodarczy oraz jakość życia obywateli kraju.

W celu ułatwienia czytania tabeli na zielono oznaczyłem kraje które wypadają lepiej niż Polska, zaś na czerwono kraje które najgorzej wypadły w danej kategorii.

#polska #gospodarka #ciekawostki
+1
royal_flush
Jedno z nielicznych zdjęć przedstawiających niemieckiego, a nie sowieckiego strzelca wyborowego w czasie walk w Stalingradzie. Żołnierz ten należy do 24. Panzer-Division i używa Kar98k z celownikiem 4x32 Carl Zeiss Jena Zielvier. Zdjęcie wykonano 4 września 1942 r. na zachód od stalingradzkiej garbarni

Zapraszam do obserwowania tagu #dookolarzeszy

#dookolarzeszy #iiwojnaswiatowa #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #wojna #niemcy #gruparatowaniapoziomu #wojsko
+10
czlowiek_z_lisciem_na_glowie
Zagnieżdżenie upośledzonych tłumaczeń ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#heheszki #facebook #ciekawostki
IMPERIUMROMANUM
Mauzoleum cesarza Galeriusza i matki Romuli

Unikalny rzymski kompleks na wzgórzu Magura z dwoma imperialnymi mauzoleami cesarza Galeriusa i jego matki Romuli, w pobliżu pałacu cesarskiego Felix Romuliana – Gamzigrad, we wschodniej Serbii. Datowany na III wiek n.e.

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/mauzoleum-cesarza-galeriusza-i-matki-romuli/

#archeologia #imperiumromanum #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://imperiumromanum.pl/dotacje/
+26
chigcht
Mapa inflacji w Europie z tego miesiąca
#inflacja #europa #ekonomia #ciekawostki #4konserwy #neuropa #polska
+5
rakiwo
Czytam właśnie ten wpis i widzę jak ludzie jadą po Cejrowskim, że koloruje fakty i mam wrażenie, że ludzie nie mają zielonego pojęcia jak działają programy podróżnicze.

Nikt, dosłownie nikt kto jest w jakimś miejscu kilka dni nie jest w stanie poznać tego miejsca na tyle dobrze by móc z przekonaniem bez cienia wątpliwości opowiadać o nim jako ekspert. Każdy program podróżniczy oparty jest na tezie i do tej tezy dobierane są fakty.

Dam wam prostą zagadkę, jak myślicie ile % Polaków mieszkających w naszym kraju od urodzenia byłoby w stanie poprawnie odpowiedzieć na te wszystkie pytania:

- skąd się wzięła kultura prawaningu w Polsce?
- dlaczego bary mleczne nazywają się mleczne?
- czemu w Polsce można wrzucać papier toaletowy do kibla a w całej południowej Europie nie?
- jak rozpoczęła się kultura disco polo w Polsce?

5%, 10%? No i potem przyjeżdża taki podróżnik, zadaje takie pytania i ktoś mu odpowiada bzdury a ten se wybiera te, które pasują mu pod tezę. Dokładnie tak samo działają polskie programy podróżnicze w innych krajach.

Spójrzcie na takiego Makłowicza, typ jest fanem Austro-Węgier sam siebie klasyfikuje nie jako Polaka tylko właśnie obywatela tej monarchii i typ jeżdżąc po Bałkanach czy innych terenach pod byłym panowaniem Habsburgów opowiada o tym jak to wspaniale za tych czasów tam było. To jest takie samo kolorowanie historii pod swoją tezę.

A, że poglądy Cejrowskiego są jakie są to i teza jaką stawia jest wiadoma.

#humorobrazkowy. #cejrowski. #maklowicz. #ciekawostki. #podroze. #podrozujzwykopem
+4
smierdakow
Święto niepodległości w Gruzji

Gruzini ogłosili niepodległość 26 maja 1918 roku, jednak 3 lata później zostali zaatakowani przez komunistów i włączeni do Związku Radzieckiego. Uwolnili się dopiero 9 kwietnia 1991 roku. Od tej pory sytuacja w Gruzji była ciężka i do dzisiaj wrzodem na jej granicy jest Rosja.

Zdjęcie z dzisiaj, Tbilisi

#gruzja #swiat #ciekawostki #swietoniepodleglosci
+6
smierdakow
Pokojowe protesty w Górskim Badachszanie przerodziły się w starcia z siłami porządkowymi. Jest to trudno dostępny, górzysty, wschodni region Tadżykistanu, który stanowi niemal połowę kraju, a zamieszkiwany jest przez niecałe 3% ludności (ponad 200 tysięcy mieszkańców).

Protesty są powstrzymywane siłowo, mogło zginąć już kilkanaście osób i ponad setka została aresztowana. Władze ograniczyły też mieszkańcom dostęp do internetu.

Tadżykistan to państwo, w którym duże wpływy mają Rosjanie i Chińczycy, dodatkowo graniczący z Afganistanem, gdzie napięte stosunki mają z nim Talibowie.

Sprawa może wyrwać się spod kontroli, jeśli protesty rozszerzą się na cały kraj, jest to kolejny postsowiecki twór, który może kiedyś próbować się wyrwać spod macek Moskwy.

#tadzykistan #swiat #azjasrodkowa #ciekawostki #rosja
+3
Zwiadowca_Historii
Wielkopolska. 14-latek znalazł wykrywaczem srebrną monetę z XVII wieku! Link do znaleziska:
https://www.wykop.pl/link/6675347/wielkopolska-14-latek-znalazl-wykrywaczem-srebrna-monete-z-xvii-wieku/

Szukali śladów II wojny światowej, jednak odkryli coś o wiele starszego! Dokonał tego najmłodszy uczestnik poszukiwań – znalazł srebrną monetę pochodzącą jeszcze z XVII wieku.

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii - plusując ten komentarz bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

Sprawdź też mój blog WWW firmowy SKLEP ZH oraz kanał na YT

#detektorysci #poszukiwacze #archeologia #artefaktnadzis #ciekawostkihistoryczne #polska #historia #ciekawostki #zainteresowania #wykrywaczmetalu #wielkopolska #monety #numizmatyka #srebro #pieniadze #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent
+56
LazyInitializationException
Plakat propagandowy USA z II Wojny Światowej pokazujący duże zdolności przemysłowe tego kraju.

#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #plakathistoryczny #grafika #historia #wojsko #usa
+18
BarylkaKrwi
Pamiętacie, że już niedługo akcja terenowa w Olsztynie??ʕ•ᴥ•ʔ

Przy Galerii Warmińskiej razem z RCKiK Olsztyn organizujemy zbiórkę krwi już w najbliższą sobotę, 28.05 w godzinach 11-15 (。◕‿‿◕。) Zapraszamy Was, jeśli macie możliwość, a jeśli nie to rzućcie info dalej.

Pragniemy Wam także przypomnieć, że całkiem niedługo pojawimy się także w Białymstoku oraz w Sopocie. Liczymy na to, że osoby, które jeszcze nie zdążyły oddać krwi wstrzymają się do tego czasu i będą uczestniczyć tłumnie w tych wydarzeniach. To dla Was je organizujemy (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

Białystok - 18.06 Rynek Kościuszki
Sopot - 29.06 parking przez Skansenem Archeologicznym Grodzisko na Haffnera

Pamiętajcie również, że jeśli chcecie możecie wesprzeć całą inicjatywę finansowo sponsorując wysyłki niezbędników wykorzystywanych podczas akcji. Więcej szczegółów na PW.

Do zobaczenia!!!
#barylkakrwi #barylka22 #olsztyn #bialystok #trojmiasto #polska #ciekawostki
+17
ziolo22
Siemanko! Tym razem mam dla Was vloga, w którym wędrujemy w okolicach Jardin, w północno-zachodniej części Kolumbii. Możecie go zobaczyć tutaj - MNIEJ ZNANA CZĘŚĆ KOLUMBII + TE WIDOKI! - Jardin i plantacje kawy na wzgórzach

Będzie kilka ujęć z kolonialnego miasteczka, plantacji kawy i kolumbijskich gór.

Z góry dziękuję za wykopanie znaleziska. W taki sposób przyczyniacie się do mojego rozwoju jako twórcy.
Pozdro!

Obserwuj tag #wieczniewolni jeśli interesują Cię treści podróżnicze.

pokaż spoiler Ukryty tekst...#podroze #swiat #kolumbia #bezplanu #zplecakiem #natura #turystyka #podrozujzwykopem #ameryka #ciekawostki #zainteresowania #rozrywka #youtube #wykop
+16
manyec
Patrzcie jaką podróż życia realizują niektórzy, dziś ustrzelony w #warszawa na parkingu koło zoo, tablice (prawdopodobnie) chińskie. 2 lata temu wrzucałem z tego samego miejsca auta z Australii. Miejsce chyba oznaczone na mapach jako postój dla kamperów.

poprzednie znalezisko:
https://www.wykop.pl/wpis/44788093/rzadki-widok-w-polsce-na-australijskich-tablicach-/

#ciekawostki #tablicerejestracyjne #podroze
+9
IMPERIUMROMANUM
Złota myśl Rzymian na dziś

„Nie omieszkałbym udać się do Indii, gdybym był jeszcze młody”
• opis: słowa jakie miał powiedzieć blisko 60-letni cesarz, który obserwował statki kupieckie udające się w drogę do Indii, z podporządkowanego portu Charax Spasinu (dzisiejszy południowy Irak). Cesarz w latach 114-117 n.e. przeprowadził skuteczną inwazję na państwo Partów i dotarł aż do wspomnianego portu Charax Spasinu, który prowadził wymianę handlową z odległymi Indiami. Kasjusz Dion wyraźnie tymi słowami chciał ukazać pragnienia cesarza, co do dalszych podbojów i próby dorównania Aleksandrowi Macedońskiemu.
• źródło: Kasjusz Dion, Historia rzymska, LXVIII.29

Trajan (53 – 117 n.e.) – cesarz w latach 98 – 117 n.e.
https://www.imperiumromanum.edu.pl/kultura/zlote-mysli-rzymian/

#imperiumromanum #historia #cytaty #cytatrzymiannadzis #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #sentencjalacinska #rzym #ciekawostki #venividivici #ancientrome

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://imperiumromanum.pl/dotacje/
+13
IMPERIUMROMANUM
Tragiczne trzęsienie ziemi w Antiochii w 115 roku n.e.

Pod koniec roku 115 n.e. cesarz Trajan udał się do Antiochii, którą wybrał na swoją kwaterę w czasie przerwy operacyjnej w wojnie rzymsko-partyjskiej. Czas ten miał poświęcić na regenerację sił i nadzorowanie procesu tworzenia nowych prowincji Armenii i Mezopotamii. Nieoczekiwanie jednak, w tym czasie, doszło do potężnego trzęsienia ziemi.
Jak podaje Kasjusz Dion ziemia trzęsła się kilka dni i nocy oraz nie było żadnej nacji, która by nie ucierpiała. Kataklizm spowodowany został przez zderzające się ze sobą płyty tektoniczne: arabską i euroazjatycką. Zdaniem badaczy trzęsienie mogło mieć 7, jak nie więcej w skali Richtera. Antiocha, jak i okolica, uległy olbrzymiej dewastacji; wiele osób zginęło pogrzebanych pod ruinami budowli, w tym konsul Marek Pedo Vergilianus.
Trajan szczęśliwie ocalał, uciekając z drobnymi ranami przez okno w swoim pokoju. Aby uniknąć ryzyka bycia pogrzebanym żywcem, cesarz wraz z najbliższymi współpracownikami i rodziną schronił się na czas zagrożenia na arenie hipodromu, zapewne w wojskowym namiocie.

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/tragiczne-trzesienie-ziemi-w-antiochii-w-115-roku-n-e/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ancientrome #rzym #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://imperiumromanum.pl/dotacje/
+12
TwujKoshmar
Angielski idiom na dziś:

"Shit the bed"

1) Making a mistake that many other people recognize as a mistake. 
2) Fucking up...really bad

Przykład:
-Dude, did you hear about that? Amber Heard shit Johnny Depp's bed
-Damn, she really shit the bed

#angielski #idiomy #ciekawostki #johnnydepp #amberheard #procesdeppa #heheszki
+20
Pan_Slon
Pewnie wielu z was widziało Panią na okładkach softu/urządzeń od blackmagic, a Pani jest ze stocka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

https://www.shutterstock.com/pl/image-photo/isolated-shot-positive-smiling-woman-holds-1327334591

#filmowanie #montazfilmow #montaz #ciekawostki #video
+2
nowyjesttu
Najstarsze skały w Polsce.
Często mówi się, że najstarsze skały w Polsce znajdują się na południu Polski, w Górach Sowich. To nieprawda.
Najstarsze skały w Polsce znajdują się głównie na północy Polski, najwięcej na Pomorzu. Występują zazwyczaj w postaci zwykłych kamieni polnych.
Ostatnie zlodowacenie (kilkanaście tysięcy lat temu) przyniosło północnej Polsce (na północ od Poznania na zachodzie i na północ od Ełku na wschodzie) ogromną ilość skandynawskiej ziemi, kamieni i skał z nizin oraz gór dzisiejszej Szwecji i Norwegii.
Zwykłe polne kamienie w północnej Polsce to bardzo często np. skały spod Sztokholmu mające niemal 2 miliardy lat (a w Poslce są dopiero od ok. 13 tys. lat).

Na zdjeciu granit Vänge pochodzący z okolic Sztokholmu- zdjęcie z Mazur. Liczą 1,8 miliarda lat i są najstarszymi w Polsce skałami.

#geologia #geografia #skandynawia #polska #przyroda #ciekawostki #historia #nauka #gory #ziemia #pomorze #szwecja #norwegia #swiat
+19
LubieChleb
Każdy wie, że sporo grzybów truje, ale jak trują? Oto najciekawsi truciciele w świecie grzybów (pomijając muchomora sromotnikowego, bo jego każdy zna):

1. Zasłonak rudawy - powoduje niewydolność nerek, ale najciekawsze jest to, że objawy zatrucia mogą wystąpić dopiero po 3 tygodniach od spożycia, choć zwykle w ciągu tego czasu zauważysz u siebie coraz mniejsze ilości oddawanego przez siebie moczu.

2. Gąsówka fioletowawa - jadalny grzyb i ponoć dobry, ale na surowo rozkłada czerwone krwinki ( ͡° ͜ʖ ͡°) .

3.Koral ognisty - ten azjatycki grzyb psuje nerki i wątrobę jak większość trujących grzybów, ale prócz tego powoduje... wypadanie włosów.

4. Czernidłak pospolity - jadalny, choć niezbyt smaczny. Problem pojawia się, gdy po jego spożyciu wypijemy alkohol (nawet do 5 dni po zjedzeniu!). Zawarta w grzybie kopryna blokuje jego rozkład. Niby niekończąca pijacka faza po tym może się podobać, ale skutki tego kończą się pobytem w szpitalu.

5.Piestrzenica kasztanowata - nie musisz jej jeść, żeby się zatruć. Wystarczy, że gotując będziesz wdychał parę z garnka ( ͡° ͜ʖ ͡°) .

#mykopsychologia #grzyby #grzybobranie #ciekawostki #jedzzwykopem #jedzenie #nauka #zdrowie #przyroda #natura
+250
acidd
A czy wy wiecie, że można #zadarmo sobie zamówić ze strony UE różne publikacje? W sensie takie co wyślą w fizycznej formie do domu.
Ja zamówiłem trochę map i jakieś inne pierdoły :P Jakby co to można zamawiać za free mapy w różnych językach ( ͡° ͜ʖ ͡°) ja wziąłem pl i eng.
https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/8f8c764d-43da-11ea-b81b-01aa75ed71a1/language-pl
#ciekawostki #uniaeuropejska
+173
niochland
Mapka pokazująca czy ludzie z danego regionu są przywiązani bardziej
- do kraju
- do regionu
- do Europy

Co ciekawe, jedynym regionem w którym ludzie są przywiązani do Europy to jest Budapeszt, czyli Węgry

#ciekawostki #mapporn #mapy #europa
+11
nowyjesttu
Kristo Käärmann- 41 lat, twórca platformy TransferWise i najbogatszy Estończyk. Jego majątek oceniany jest na, w przeliczeniu, prawie 10 miliardów złotych.
Jest to niesamowicie imponujący wynik biorąc pod uwagę wiek Käärmanna i to jak małym krajem jest Estonia (1,3 mln, z czego tylko ok. 70% etnicznych Estończyków). W Polsce byłby na piątym miejscu najbogatszych ludzi i byłby zdecydowanie najmłodszy z czołówki.
Na kolejnych miejscach najbogatszych w Estonii są głównie ludzie w podobnym wieku co Kristo Käärmann, kolejne miejsca: Taavet Hinrikus, Markus Villig, Raul Kirjanen, Anders Anderson.

#estonia #informatyka #nauka #biznes #ciekawostki #gospodarka #bogactwo #komputery #finanse #europa #elonmusk #swiat
+5
szwagierdsr
Ciekawostka. Istnieje znaczek pocztowy z Robertem Kubicą. Został wyemitowany przez pocztę Togo.

#f1 #ciekawostki #filatelistyka
+18
Lukardio
#niebieskiepaski jeśli nie wyjedziecie do miasta wasze szanse na znalezienie #rozowypaski to wasze szanse na związek maleją

https://twitter.com/i/web/status/1529366335859396608

#samotnosc #rolnikszukazony #przegryw #malezenstwo #wesele #demografia #ciekawostki #p0lka #miasto #wies #emigracja
+7
Morswinnik
#pgg #gornictwo #ciekawostki
oto prawdopodobne wytlumaczenie cudow jakie dzieja sie w sklepie pgg (strona lezy, nikt nie moze kupic a wegiel znika)
+1
MisiuMajonez
Co Johnny myśli o Amber. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#ciekawostki #pieklokobiet #pieklomezczyzn #johnnydepp #amberheard #procesdeppa
+11
MisiuMajonez
Mina Amber po tym jak Johnny opisał, jak Amber go uderzyła i zostawiła mu podbite oko. (serio, właśnie oglądam.)
#ciekawostki #pieklokobiet #pieklomezczyzn #johnnydepp #amberheard #procesdeppa
+9
mistejk
Wprawdzie jestem ekspertem ds. wojskowości dopiero od 24 lutego, ale tak sobie myślę, że gdyby Rosja napadła na Polskę zamiast na Ukrainę to byłoby szybko po nas - no chyba, że Amerykanie czy inni Brytole chcieliby ginąć za Białystok.

Siły Zbrojne Ukrainy za The Military Balance 2022:

Liczebność: 196 600, w tym:

Wojska Lądowe: 125 600
Marynarka: 15 000
Siły powietrzne: 35 000
Siły powietrzno-desantowe: 20 000
Siły specjalne: 1000

Do tego dochodzi kolejne 102 000 osób w Gwardii Narodowej Ukrainy i WOT.

Czyli 300 000 osób w służbie czynnej.

No i na Ukrainie jest obowiązkowa służba wojskowa trwająca 18 miesięcy w Wojskach Lądowych i Powietrznych oraz 24 miesiące w Marynarce.

To daje kolejne 900 000 rezerwistów.

1,2 mln dostępnych i wyszkolonych żołnierzy. Wg Zelenskiego obecnie walczy 700 000 osób.

Tymczasem Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej:

Liczebność: 114 050, w tym:

Wojska Lądowe: 58 500
Siły Powietrzne: 14 300
Marynarka Wojenna: 6 000
Wojska Specjalne: 3 150
WOT zawodowy: 3 800

reszta urzędnicy i wsparcie.

Do tego dochodzi jedynie 30 000 WOTu. Ostatni pobór miał miejsce w 2008 roku, więc 14 lat temu - rezerwiści nic już nie pamiętają. Także przeszkolonych rezerwistów nie mamy.

Nie mówiąc o totalnym braku obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - dopiero w tym roku pojawiają się pierwsze systemy. Przy takiej liczbie żołnierzy, jaką Rosja wysłała na Ukrainę, rozjechaliby nas walcem.

#ukraina #rosja #wojsko #przemyslenia #ciekawostki #gorzkiezale
+8
PonuryBatyskaf
Wszystkie kobiety są piękne, ale my raci0brskie mumie to już naprawdę przesadziłyśmy #heheszki #humorobrazkowy
#karyna #ciekawostki
+3
yolantarutowicz
Dziś rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniesie 59 satelitów w ramach piątego współdzielonego startu (ang. satellite rideshare).

Więcej o misji i transmisja na żywo na Kosmonautyka.pl:
SpaceX startuje do misji Transporter 5 - nie przegap!

Ciekawe? Dziękuję Ci za wykop!

#kosmos #floryda #canaveral #spacex #satelity #startyrakiet #startujacerakiety #usa #ciekawostki #technologia #rakiety #kosmicznapropaganda #gruparatowaniapoziomu #filmnawieczor #elonmusk
+7
piotre94
#georgefloyd już od dwóch lat nie zażywa narkotyków #ciekawostki #czarnyhumor #heheszki +1429
contrast
Po 17 latach pracy producent odzieży Marks & Spencer opuszcza Federację Rosyjską. O tym informuje BBC.

Firma wstrzymała dostawy do Rosji w marcu, ale jej sklepy franczyzowe nadal działały. Teraz Marks & Spencer zdecydował się porzucić rosyjską franczyzę.

#swiat #europa #wielkabrytania #ukraina #rosja #gospodarka #sankcje #moda #ciekawostki
+10
deton24
It's over dla chłopa

Dokładnie dwa dni temu wpadłem na pomysł jak uniezależnić się od Wykopu, po czym zostałem bordo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Z tej okazji prezentuję -
poradnik Detona jak rzucić Wykop.

pokaż spoiler Usuwacie na PC stronę główną z podglądu adresu po wpisaniu na wykop (klikacie X). Wtedy w ramach pierwszej pozycji po kolejnym rutynowym wpisaniu wykop wyskoczy Wam jakaś losowa strona z wykopu z zakładek - u mnie mikroblog z ostatnich trzech godzin - po zmianie liczby ostatnich godzin wyświetlanych wpisów, pojawia Wam się liczba w adresie, którą możecie zmienić na 3, i wtedy macie mniejszą szansę na trafienie jakiegoś nośnego tematu. Z nałogu scroolucie chwilę stronę patrząc na same obrazki bez czytania, po czym zamykacie kartę, bo dochodzicie do wniosku, że nie ma nic ciekawego. Jednak warto wiedzieć, co się dzieje na świecie, co nie? No to na Wykop raz na 24h wchodzicie tylko przez ten link: https://www.wykop.pl/hity/dnia/ i macie najważniejsze rzeczy na samej górze. Koniec z czytaniem czterech stron newsów dziennie. Hura. Przynajmniej do czasu...


Tagi dla zasięgu

pokaż spoiler #niewiemjaktootagowac #wykop #uzaleznienie #usunkonto #ciekawostki #protip #pcmasterrace #xbox #ps5 #ps3 #ps4 #informatyka #programowanie
+1
IMPERIUMROMANUM
Rzymski relief ukazujący polowanie

Rzymski okrągły relief ukazujący polowanie. Obiekt jest datowany na III wiek n.e.; znaleziony w miejscowości Čalma (północna Serbia).

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/rzymski-relief-ukazujacy-polowanie/

#archeologia #imperiumromanum #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://imperiumromanum.pl/dotacje/
+20
pierdonauta
W latach 2018-2020 w polskim studiu Milionerów realizowane były dwie zagraniczne wersje: włoska(na zdjęciu, z fantastycznym prezenterem Gerrym Scottim) oraz hiszpańska(prowadzącym był Juanra Bonet).

Dlaczego akurat u nas? Główny producent - SONY Pictures Television polecił naszą wersję, jako najlepszą na świecie. Poza tym koszt wynajmu hali i sprzętu do produkcji na max. kilkanaście odcinków był tańszy niż budowa studia w swoim kraju (studio, sprzęt i koszt licencji to kwota kilkunastu milionów złotych).

Pewnie pomyślicie: a co z publicznością? Zdecydowaną większość stanowili Włosi lub Hiszpanie, którzy na co dzień mieszkają w Warszawie i za dobrą stawkę zdecydowali się zasiąść na trybunach.

A co z zawodnikami i osobami towarzyszącymi? Te osoby miały zapewniony samolot i nocleg na koszt produkcji. Ponieważ nagrywano w ciągu 3-4 dni 6 lub 8 odcinków i potem było pół roku przerwy - nie stanowiło to logistycznego problemu.

Co z telefonem do przyjaciela?Obie wersje zrezygnowały z tego koła na rzecz "+1", zwanego również "pytaniem do przyjaciela". Przyjaciel znajdował się na widowni i gdy zawodnik chciał skorzystać z tego koła, to ta osoba schodziła do niego na dół. Czas na podpowiedź był nieograniczony.

W styczniu 2020 roku we włoskiej wersji padła główna wygrana - milion euro. Włoska wersja posiada również rekord pod względem wyprodukowanych odcinków - 1706(Polska ma 1242).

pokaż spoiler źródło: #facebook
#milionerzy #telewizja #ciekawostki
+23
ArcheologiaZywa
Polacy odkryli w Egipcie elitarny grób sprzed 1,5 tys. lat. Link do znaleziska:
https://www.wykop.pl/link/6673711/polacy-odkryli-w-egipcie-elitarny-grob-sprzed-1-5-tys-lat/

Siedem skulonych szkieletów, położonych w kilku warstwach, znajdowało się w monumentalnym grobowcu sprzed 1,5 tys. lat. Byli to przedstawiciele elity portowego miasta Berenike nad Morzem Czerwonym w Egipcie. Zwyczaje grzebalne jego mieszkańców były do tej pory były stosunkowo słabo znane naukowcom.

Każdego kto chciałby zostać wywołany przy okazji dodawania kolejnych znalezisk, zachęcam do zaplusowania pierwszego z komentarzy.

--------------------- WSPIERAJ I PRENUMERUJ ARCHEOLOGIĘ ŻYWĄ! ------------------

#archeologiazywa #archeologia #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #egipt #starozytnosc #egiptologia #berenike
+33
Pokaż następne