Czarodziej_czarek
#ciekawostki #przegryw #stulejacontent

Na zdjęciu poniżej pokazana jest mina różowych, które spotkały nierozgarniętego przegrywa 0/10, mająca na celu odstraszenie słabego kandydata na partnera seksualnego. Powoduje ona u przegrywa atak paniki i zniszczenie jego duszy.( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nooser
"10 stycznia 1992 roku sztorm na północnym Pacyfiku zmył z pokładu statku “Ever Laurel” 12 kontenerów, w tym jeden zawierający 29 tys. gumowych zabawek Friendly Floatees wyprodukowanych w Chinach na zlecenie amerykańskiej firmy The First Years. Znaczną część z nich stanowiły żółte gumowe kaczki.

Zabawki rozpierzchły się po świecie: dwie trzecie popłynęło na południe i wylądowało na brzegach Indonezji, Australii i Ameryki Południowej. Około 10 tys. z nich skierowało się na północ, osiadając na brzegach Alaski, a niekiedy nawet pokonując Cieśninę Beringa.

Niektóre kaczki pokonały ponad 27 tys. km, utknęły na całe lata w arktycznym lodzie, aby w końcu, w 2007 roku, dotrzeć do wybrzeży Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Kaczki-rekordzistki po okrążeniu bieguna wylądowały na Grenlandii, wybrzeżu USA, Hebrydach, a nawet na Hawajach. Producent zabawek ustanowił nawet nagrodę za każdą zabawkę znalezioną na wybrzeżu Nowej Anglii, Kanady i Islandii.

Ta samowolna wyprawa kaczek nie poszła na marne. Trasy pokonane przez zabawki pomogły oceanografowi Curtisowi Ebbesmeyerowi w badaniu prądów morskich"

#ciekawostki
+17
IMPERIUMROMANUM
RZYMSKA MARMUROWA STATUA UKAZUJĄCA MŁODZIEŃCA – ZWANA BRITANNICUS

Rzymska marmurowa statua ukazująca młodzieńca – zwana Britannicus. Zdjęcie wykonane zostało w roku 2011 w tzw. Kryptoportyku Nerona w Rzymie. Obiekt datowany jest na I wiek n.e. i wydobyto go w Pompejach.
Kryptoportyk pełni obecnie rolę galerii, która kiedyś była zaciemnionym przejściem cesarza Nerona z jego pałacu do innych budowli na Palatynie.
Obecnie wspomniana rzeźba znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/rzymska-marmurowa-statua-ukazujaca-mlodzienca-zwana-britannicus/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+3
oba-manigger
Ostatnio ulewne deszcze "nawiedziły" tereny Ugandy, przez co powstały nowe pękniecia. Wschodnia część Afryki może odłączyć się od całości (tworząc nowy kontynent i nowy ocen) szybciej niż przypuszczano.

Tutaj (mała reklama):
- Film z Ugandy, z ostatnich spękań (ENG):
https://www.wykop.pl/link/4332625/silne-deszcze-w-ugandzie-spowodowaly-spekania-film/
- oraz krótki artykuł:
https://www.wykop.pl/link/4332573/kolejne-pekniecia-ziemi-w-afryce/

#geologia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
+8
karysznysz-onesznysz
Nieistniejąca restauracja stała się numerem #1 TOP restauracji w Londynie

Czy można wspiąć się na szczyt kulinarnego świata i być TOP restauracją w Londynie nie wydając anie jednego dania ?

Okazuję się, że można. Pewien Brytyjczyk postanowił stworzyć fejk restaurację jako forma eksperymentu. Stworzył profil na TripAdvisor i sam sobie wystawiał opinie jakoby ta restauracja była najwspanialszą w Londynie. Wszystkie próby rezerwacji stolika były odrzucane ze względu na "brak wolnych miejsc w tym terminie"

Z resztą...zobaczcie sami do czego to doprowadziło.

Niesamowita inspiracja dla ludzi, którzy do czegoś dążą i im nie wychodzi. Okazuje się, że wystarczy dobry pomysł.

#pomyslnabiznes #gotujzwykopem #ciekawostki
+1
GhostxT
Karabiny na wyposażeniu amerykańskiego wojska od 1873 roku do czasów obecnych.
#bron #ciekawostki #militaria #usa #gunboners
+23
CzarnkowskiePiwo
Biurokratyczna machina III RP

Liczba urzędników w Polsce w okresie ostatniego ćwierćwiecza wzrosła prawie trzykrotnie. W tym czasie liczba mieszkańców Polski wzrosła o niecały 1% (1988 – 37,9 mln, 2010 – 38,2 mln) a liczba zatrudnionych poza sferą budżetową wzrosła o 9% (2002 – 11,1 mln, 2010 – 12,2 mln)

Najwyższa liczba urzędników za PRL była w 1955 r. i wynosiła 362,4 tys. osób, czyli o 80 tys mniej niż obecnie.
#komunizm #socjalizm #gospodarka #ekonomia #prl #iiirp #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #polska
+5
Methelin
#dziendobry, mam dla was więcej #hajsymethelina, tym razem tylko z Kambodży. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kambodżańskie riele są bardzo tanie i łatwo dostępne (100 KHR = 0.09 PLN), a w ramach tagu #ciekawostki napomnę, że Kambodża mniej więcej co rok wypuszcza nowe, okolicznościowe banknoty (na zdjęciu wszystkie w skrajnej prawej kolumnie), także riele świetnie nadają się jako zalążek kolekcji dla początkującego kolekcjonera. ʕ•ᴥ•ʔ

Te okolicznościowe, które posiadam, to:

1000 rieli upamiętniające śmierć króla Norodoma Sihanouka (2012)
2000 rieli upamiętniające 60-lecie niepodległości Kambodży (2013)
10000 rieli upamiętniające 62. urodziny króla Norodoma Sihamoniego (2015)
20000 rieli upamiętniające 55. urodziny króla Norodoma Sihamoniego (niepotwierdzone; 2008)

#pieniadze #banknoty #kambodza
+1
beQuick
@beQuick: Chor. Grigorij Stefanowicz Sapożnikow (Григо́рий Степа́нович Сапо́жников), rosyjski as myśliwski z 7 zestrzelonymi samolotami i 1 balonem na koncie.
Podczas wojny polsko-bolszewickiej, w dniu 10.05.1920 r. zestrzelił LVG C VI kpt. pil. Władysława Jurgensona i pchor. obs. Tadeusza Dzierzgowskiego.
W dniu następnym, 11.05.1920 r. stoczył walkę powietrzną z Albatrosem D III pilotowanym przez Franciszka Jacha z 12 EW. Zgodnie z polską historiografią Jach zestrzelił Rosjanina, z kolei według autorów rosyjskich Nieuport Sapożnikowa został trafiony tylko jednym pociskiem, który nie wyrządził większej szkody.

Grigorij Stefanowicz Sapożnikow zginął 5.09.1920 r., chwilę po starcie jego maszyna runęła na ziemię.

Foto. Sapożnikow i jego osobisty samolot Sopwith 7F.1 Snipe "Nelly".

#100lecielotnictwawojskowego #historia #ciekawostki #lotnictwo #samoloty #iirp #wojsko #wojskopolskie #lotnictwoiirp #piloci #bolszewicy
+4
Rajtuz
Strój do nurkowania z 1715 roku.
#creepy #nurkowanie #ciekawostki
+11
woland666
Planetoida 1998 SF Itokawa, która jest obiektem typu NEO, czyli potencjalnie groźnym dla Ziemi. W 2005 roku na Itokawę została wysłana japońska sonda kosmiczna Hayabusa, która wykonała setki zdjęć tego obiektu i pobrała próbki gruntu. Planetoida o długości 600 metrów i szerokości 200 metrów, powstała w wyniku rozpadu większego obiektu. Ciekawa jest powierzchnia tego obiektu, gdyż została spalona w temperaturze powyżej 800 stopni Celsjusza. 39 procent jej wnętrza jest puste.
Naukowców dziwi także fakt, że Itokawa nie jest posiekana kraterami, a jej boki są bardzo zaokrąglone. Najnowsze zdjęcie wprawiło w jeszcze większe zakłopotanie astronomów, gdyż jest na nim widoczny dziwny, sferyczny obiekt (średnica około 40 metrów), z którego wychodzą twory przypominające tunele.
#ciekawostki #kosmos
+9
John_Fitzgerald_Kennedy
#ciekawostki o megalodonie:
- jest to wymarły gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej, prehistoryczny rekin i największa ze znanych ryb drapieżnych
- jego rozwarte szczęki miały ponad 2 metry średnicy (!)
- ustalenie jego wymiarów było trudne, ze względu na niekompletność szkieletów. Szacowana długość jego ciała zmieniała się na przestrzeni lat (w 1909 roku było to przynajmniej 30 metrów, w 1973 - zaledwie 13 metrów), ale według najnowszych ustaleń, megalodon osiągał długość 16,5-18 metrów.
- jeśli przyjmiemy, że ten rekin mierzył ok. 17 metrów, jego waga mogła wynosić prawie 60 ton (choć jeden z modeli przyjmuje długość ciała zwierzęcia na 20,3 metra i masę aż 103 tony)
- badając skamieniałości, badacze doszli do wniosku, że najprawdopodobniej był gatunkiem kosmopolitycznym, czyli występował we wszystkich wodach na kuli ziemskiej - zarówno przybrzeżnych jak i głębinowych.
- megalodon miał cztery rodzaje zębów, w sumie w szczęce posiadał ich aż 276, ustawionych w pięciu rzędach.
- siła uścisku szczęk tej prehistorycznej bestii wynosiła od 11 do 18,6 ton/cm2. Oznacza to, że ten rekin z łatwością potrafił zgnieść czaszkę wieloryba, który stanowił obiekt polowania i podstawę jego diety (dla porównania - siła uścisku szczęk współcześnie żyjącego rekina ludojada to około 1,8 tony/cm2).
- megalodon był, zdaniem naukowców - drapieżnikiem idealnym. Jego ogromne rozmiary, silne szczęki i umiejętność szybkiego pływania sprawiły, że odżywiał się praktycznie każdym zamieszkującym wody zwierzęciem. Najczęściej polował na walenie, delfiny, wieloryby, w tym kaszaloty oraz na gigantyczne żółwie morskie.
- samice były żyworodne (jak w większości współczesne rekiny), młody megalodon mierzył od 2 do 4 metrów.
- co doprowadziło do wymarcia "drapieżnika idealnego", skoro nie miał naturalnych wrogów i był niekwestionowanym królem wód przez miliony lat? Najprawdopodobniej przyczyniło się do tego kilka czynników m.in stopniowy zanik wielkich wielorybów czy ochłodzenie klimatu. Chociaż niektórzy wciąż utrzymują, że megalodony żyją jeszcze gdzieś w głębiach oceanów...
- co ciekawe, megalodony przejawiały tendencję do kanibalizmu.
- posiadały one dość skrupulatnie opracowane strategie polowania; według badaczy były one skuteczniejsze niż u obecnie żyjących rekinów
- przez około 2 miliony lat megalodon mógł rywalizować o panowanie w oceanach z drapieżnym ogromnym wielorybem Livyatanem malvillei

#gruparatowaniapoziomu #rekin #zwierzaczki #zwierzeta #natura #przyroda #dziendobry #historia #qualitycontent #smiesznypiesek
+45
DuchBieluch
Alka olbrzymia (Pinguinus impennis) – gatunek nielotnego ptaka wodnego wymarły w XIX wieku. Nie jest on spokrewniony z pingwinami, został odkryty dużo wcześniej od nich. Żeglarze którzy jako pierwsi zetknęli się z pingwinami nazwali je tak z powodu fizycznego podobieństwa do alki. Ptaki te rozmnażały się na kamienistych wyspach z łatwym dostępem do oceanu. Poza okresem godowym pływały po wodach północnego Atlantyku. Można je było spotkać w północnej Hiszpanii, u wybrzeży Kanady, Grenlandii, Islandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Osiągała 75-85 centymetrów wysokości i 5 kilogramów wagi ciała. Jej skrzydła miały jedynie 15 centymetrów długości. Żywiła się rybami, które chwytała nurkując w wodzie (była zdolnym pływakiem). Na lądzie była niezdarna. Alki łączyły się w pary na całe życie. Składały jedno jajo, które razem wysiadywały przez około 6 tygodni. Młode opuszczały gniazdo po 2-3 tygodniach, ale rodzice dalej się nimi opiekowali.
Alki olbrzymie były bardzo popularnym źródłem pożywienia i skór dla marynarzy. Były także ważnym elementem kultury pierwotnych ludów Ameryki Północnej. Z tego powodu wielkość populacji szybko się zmniejszała. Już w XIII wieku wytępiono populację na Półwyspie Skandynawskim. W 1830 roku erupcja podwodnego wulkanu zniszczyła wyspę Geirfuglasker, na której znajdowała się kolonia tych ptaków. Ocalałe osobniki (było ich około 40) przeniosły się na wyspę Eldey, gdzie powstała ostatnia kolonia tego gatunku na świecie. Coraz większa rzadkość tych ptaków spowodowała wzrost zainteresowania wśród muzeów i kolekcjonerów. Chcieli oni pozyskać ich jaja i skóry.
W 1844 roku grupa rybaków zatłukła ostatnią znaną parę alk olbrzymich wiosłami i rozdeptała ich jajo.
Trzy wypchane okazy znajdują się w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego. W sumie w muzeach znajduje się około 90 wypchanych alk.

#fajnyzwierz - tag z opisami ciekawych gatunków zwierząt
#ciekawostki #natura #zwierzeta #gruparatowaniapoziomu #ptaki
+27
DuchBieluch
Megalania (Varanus priscus) – gatunek warana niegdyś występujący w Australii Południowej. Był przedstawicielem megafauny, wymarł około 50 tysięcy lat temu. Żył na otwartych łąkach i polanach. Richard Owen, który opisał ten gatunek jako pierwszy w 1859, oszacował jego maksymalne rozmiary na około 7 metrów długości i 620 kilogramów wagi ciała. W 2002 Stephen Wroe znacząco zmniejszył megalanię, twierdząc, że mogła ona osiągać najwyżej 4,5 metra długości i około 335 kilogramów wagi. Jednak w 2009, razem z innymi naukowcami, powiększył ją do 5,5 metra długości i 575 kilogramów wagi ciała.
Megalania jest największą znaną jaszczurką lądową. W skład jej diety wchodziły prawdopodobnie średnie i duże zwierzęta, w tym prawie wszystkie wielkie gatunki torbaczy. Żywiła się także mniejszymi ssakami, gadami, ptakami, ich jajami i pisklętami. Naukowcy uważają że nie była nawet dominującym drapieżnikiem na swoim obszarze występowania. Ten tytuł należy się lwu workowatemu (Thylacoleo carnifex). Była jednym z niewielu dużych gatunków które rozmnażały się przez partenogenezę (aseksualnie). Megalania należała do kladu Toxicofera (należy do niego także waran z Komodo), więc mogła być jadowita. Jeśli faktycznie tak było, to megalania jest największym znanym nauce zwierzęciem jadowitym. Wymarła prawdopodobnie przez przybycie przodków Aborygenów na kontynent australijski, konkurencję z innymi drapieżnikami z tamtego okresu (głównie z lwem workowatym i krokodylowatymi z rodzaju Quinkana) i zmianę klimatu.

#fajnyzwierz - tag z opisami ciekawych gatunków zwierząt
#ciekawostki #natura #zwierzeta #gady #gruparatowaniapoziomu
+128
PalNick
#szkolastandard

Słówko, z którym niegdyś olbrzymi problem miał Battlefield Counterstrike. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pochodzenie słowa penguin nie jest do końca znane, jednak najprawdopodobniej pochodzi ono z języka walijskiego, gdzie pen to głowa, a gwyn to biały. Wychodzi więc na to, że pingwiny to po prostu "białe głowy" (początkowo mianem tym określano alkę olbrzymią, wymarłego ptaka z północnego Atlantyku).

Standardowo zapraszam do wpisu z miejscem na wasze uwagi/sugestie, a także na fanpage na Facebooku - dzięki za wszelkie polubienia!

#angielski #angielskizwykopem #jezykangielski #ciekawostki #ciekawostkijezykowe #etymologia
+14
orbitowski
Menu McDonalds ~ 1970. #ciekawostki #fotohistoria +342
Morit
Mgławica Omega

Inaczej zwana Messier 17 lub NGC 6618 oddalona jest od nas o 5 - 6 tys. lat świetlnych.
Obszar na zdjęciu ma ok. 50 lat świetlnych szerokości.

Gaz w mgławicy jest pobudzany do świecenia przez gorącą gwiazdę jasności 11,0m i typu widmowego A05e.

Mgławica ma na niebie rozmiary 46' × 37'. Mimo niewielkich rozmiarów kątowych, dzięki jasności 6,0m Omega może być dostrzeżona nawet przez lornetkę.

Jej masę ocenia się na około 800 mas Słońca. Omega jest źródłem fal radiowych.

Zdjęcie jest składową kilku zdjęć w specyficznych pasmach - czerwony pokazuje emisje siarki, zielony wodoru, a niebieski tlenu.

W rzeczywistości patrząc gołym okiem - ma to miejsce w większości podobnych zdjęć mgławic - widzimy głównie kolor czerwony, który odpowiada za dominujące w kosmosie ilości wodoru.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/90/The_star_formation_region_Messier_17.jpg/1096px-The_star_formation_region_Messier_17.jpg

pokaż spoiler To samo w rozdzielczości 8940 x 8354:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/90/The_star_formation_region_Messier_17.jpg


#kosmos #kosmosboners #nasa #astronomia #eksploracjakomosu #ciekawostki #nauka #liganauki #gruparatowaniapoziomu
+20
Krychu1212
Ale różowa uchwaliła oberwanie chmury z daleka (。◕‿‿◕。)
#pogoda #ciekawostki
+5
Allport
Nie przestrzegał ramadanu, no to pokarało...

#pilkanozna #ligamistrzow #mecz #ciekawostki #religia
+20
woland666
Jak informują nasi znajomi specjaliści ds. meteorologicznych, wytworzona nad Zgierzem chmura to Cumulus Flammagenitus. Bardzo rzadkie zjawisko w Polsce. Do jego powstania konieczna jest wysoka temperatura i dużo pary wodnej w troposferze. Dodatkowo związki z dużych pożarów są dobrymi jądrami kondensacji. Przy dobrych warunkach chmura taka może wygenerować opady deszczu lub nawet burzę. Zjawisko to powstaje najczęściej przy erupcji wulkanów. Żółta strzałka symbolizuje inwersję, natomiast czerwona konwekcję.
#ciekawostki #pozar #zgierz #chmura
https://www.facebook.com/strazacki/photos/a.309844422476716.1073741828.309420289185796/1602767239851088/?type=3&theater
+5
piotr-zbies
Pocisk przeciwpancerny typu PELE-T w trakcie procesu przebijania cienkiej płyty pancernej.

pokaż spoiler W komentarzach pociski typu KETF oraz FAP


#czolgi #militaria #militaryboners #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
+23
salvador5000
#ciekawostki truskawke popierdoliło ;) +16
Karolekqqqq
Ford Mach 1 - Crossover przypominający Mustanga na bazie Focusa
Plan amerykańskiego producenta zakłada stworzenie crossovera na płycie podłogowej z Forda Focusa, który wyglądem będzie przypominał Mustanga oraz będzie posiadał napęd elektryczny pozwalający na przejechanie około 500 km. Brzmi odważnie szczególnie ten wygląd przypominający Mustanga....

#samochody #motoryzacja #zainteresowania #europa #polska #rozrywka #ciekawostki #technologia #auto #usa #ford
+1
WszeborWlostowic
Moskiewska sieć trolejbusów jest obecnie wciąż największa na świecie. Niedługo może się to jednak zmienić, bo od kilku lat jest ona stopniowo likwidowana. Na poniższej mapie zaznaczone są na czerwono linie zlikwidowane w latach 2014-2016. W 2017 kolejne 20 linii zostało zastąpione autobusami. Nie znaczy to, że ekologiczny prund zostanie zastąpiony jedynie przez brudnego diesela, gdyż z 7 linii jakie zostaną zlikwidowane w wrześniu 2018 aż 5 ma zostać zastąpione autobusami elektrycznymi. Mer Moskwy, Siergiej Sobianin obiecuje, że od 2021 Moskwa zaprzestanie kupowania autobusów z silnikiem diesela, od tego roku mają być kupowane tylko autobusy elektryczne #rosja #komunikacyjneciekawostki #ciekawostki #trolejbusy #moskwa +16
somsiad
Tak wyglądają młode gołębie.
W komentarzu zdjęcie całego gołębnika mojego taty.
#ciekawostki #golebie #golebiarstwo #ptaki
+4
weglowy
No i w koncu sie doczekałem ( ͡º ͜ʖ͡º) 13 kilogramów miodu z 9 ramek ( ͡º ͜ʖ͡º)

#pszczelarstwo #pszczoly #ciekawostki #chwalesie #ogrodweglowego #hobbyhobby
+79
John_Fitzgerald_Kennedy
Słynne zdjęcie Jose Mourinho, Pepa Guardioli i Luisa Enrique podczas ich pierwszych wspólnych chwil w Barcelonie. Portugalczyk był tłumaczem trenera Barcy Bobby'ego Robsona. Kto mógł wtedy przypuszczać, że początkowa przyjaźń zmieni się w jedną z największych rywalizacji w historii futbolu.

Dziś cała trójka ma na koncie łącznie 6 mistrzostw Hiszpanii, 6 Pucharów Króla, 5 Superpucharów Hiszpanii, aż 5 triumfów w Lidze Mistrzów UEFA i wiele innych trofeów.

#ciekawostki #fotografia #historiajednejfotografii #historia #pilkanozna #sport
+27
Felix_Felicis
Stanisława Leszczyńska. Jedyna nadzieja dla ciężarnych w Auschwitz

Kiedy doktor Josef Mengele krzyknął jej w twarz „Befehl ist Befehl!”, usłyszał ciche, ale równie stanowcze: „Nein”. Miała odwagę bezkompromisowo i z narażeniem własnego życia stanąć w obronie każdego nowonarodzonego w piekle Oświęcimia, bezbronnego życia. „Bo dzieci zabijać nie wolno, nigdy” – dodała po niemiecku. W obozie Auschwitz-Birkenau, gdzie wraz z córką spędziła 668 dni, od świtu do świtu z największym oddaniem i niepojętą cierpliwością pomagała dzieciom przychodzić na świat, a ich uwięzionym, upokorzonym matkom uśmierzała ból, tamowała łzy i krwotoki. W tym skrajnie upodlonym, brudnym, zawszonym, zziębniętym, pełnym chorób i głodu świecie, modląc się i w pełni rozumiejąc ważność ludzkiego istnienia, podnosiła je do rangi świętości – każdy poród otoczony był największą troską i fachową precyzją, każdy noworodek umyty, ochrzczony, z szansą na śmierć nie w „kuble z szajsą”, jak rozkazywali niemieccy oprawcy, lecz u boku matki.

Stanisława Leszczyńska była córką stolarza Jana Zambrzyckiego, a jej matka Henryka pracowała w jednej z wielu wielkich łódzkich fabryk włókienniczych. Gdy miała 12 lat jej rodzice podjęli decyzję o emigracji i zamieszkali w Rio de Janeiro (gdzie pomogła im bliska krewna Henryki). Spędzili tam 2 lata. Stanisława wróciła w Polsce do przerwanej edukacji w gimnazjum, a pobyt w Brazylii zaprocentował nie tylko egzotycznymi doświadczeniami, ale także znajomością języka portugalskiego i niemieckiego, co okaże się zbawienne w czasie hekatomby II wojny światowej. Podczas I wojny światowej pracowała w Komitecie Niesienia Pomocy Biednym. Jesienią roku 1916 poślubiła zecera Bronisława Leszczyńskiego, z którym miała córkę Sylwię i synów Bronisława, Stanisława i Henryka. W 1920 roku, chcąc zrealizować zawodowe powołanie, przeniosła się na dwa lata do Warszawy, gdzie ukończyła z wyróżnieniem Szkołę Położniczą. II wojna światowa zastała Leszczyńskich w domu przy Żurawiej, na łódzkich, ubogich Bałutach. W czasie niemieckiej okupacji cała rodzina zaangażowana była w pomoc żydowskim przyjaciołom, a mąż i synowie Stanisławy Leszczyńskiej działali w Narodowych Siłach Zbrojnych, co w nocy z 19 na 20 lutego 1943 roku było przyczyną aresztowania całej ich szóstki. 7 kwietnia matkę i córkę osadzono w obozie żeńskim Auschwitz-Birkenau, a ojciec i synowie po śledztwie trafili w czerwcu do KL Gross-Rosen.

Stanisława otrzymała numer 41335 i od razu, zamiast rozpaczać, wzięła się do pracy, jaką znała i kochała. Aż do wyzwolenia obozu pełniła funkcję położnej, co Niemcy, brzydząc się niearyjskimi dziećmi, znajdowali jako bardzo przydatne. Porody umęczonych, wygłodzonych, przerażonych matek odbierane były w warunkach nieludzkich, w brudzie, na zimnie, wśród robactwa. Większość noworodków skazana była na natychmiastową śmierć. Dzieci odchodziły, wiele matek „poszło za nimi”… Stanisława Leszczyńska słynęła z tego, że kobiety, których porody nadzorowała, przedziwnym zrządzeniem nie miały nigdy żadnych zakażeń, pęknięć ani powikłań. Dzieci najsłabsze, skazane na śmierć przez choroby i głód (wynędzniałe kobiety nie miały pokarmu), umierały zawinięte w szmaty lub stare papiery w objęciach swych matek, w godności należnej człowiekowi, nie zaś, jak chciał tego Mengele i inne oświęcimskie bestie, w żeliwnym wiadrze na odpady. Każdemu porodowi, jakiego była akuszerką, wtórował szept modlitwy. Maria Salomon, jedna z oświęcimskich młodych matek, wspomina: ”Porody odbywały się na przewodzie kominowym. Leżał na nim tylko czarny, cienki koc, aż drgający od wszy. (…) Ona cudów dokonywała, żeby w tym nieopisanym brudzie i smrodzie, gdzie roiło się od szczurów i robactwa, stworzyć nam ludzkie warunki. Pracowała przy nas dzień po dniu, noc po nocy. Czasem zdrzemnęła się na chwilę, ale zaraz zrywała się i biegła do którejś z jęczących. Co znaczyło móc liczyć na kogoś tam, w tym piekle, co znaczyło doznać czyjejś troski, opieki, serdecznej dobroci - wiedzą tylko ci, którzy tam byli. Ona ratowała nas i naszą wiarę. W Boga. W ludzi. I to było może ważniejsze niż chleb.” Hitlerowskie władze lagru nakazały położnym zabijać przychodzące na świat dzieci, ale Leszczyńska nie wykonała ani jednego takiego rozkazu. Wspierała każdą obolałą matkę, prowadziła akcje porodowe z najwyższą starannością, odcinała pępowiny od łożysk, choć w przypadku niemowląt żydowskich było to kategorycznie zakazane – jakimś cudem przez prawie dwa lata pracy udało się to przed Niemcami ukryć. „Pani Leszczyńska była wzorem. Tam, gdzie ludzie wielcy i dorośli przestawali być ludźmi, chęć przeżycia obozu mroziła ich serca, ona, drobniutka, słaba kobieta była siłaczem dobra” – tak ją wspomina współwięźniarka Maria Oyrzyńska (40275). Ostatni poród przyjęła w płonącym baraku, ponieważ Niemcy, ustępując z obozu, podpalali kolejne bloki. Podczas ewakuacji ukryła się z córką między najciężej chorymi kobietami, by móc się nimi i ich dziećmi opiekować. Pracowała aż do chwili, gdy pieczę nad położnicami i noworodkami przejął Czerwony Krzyż.

Obie – Stanisława i Sylwia – piekło Oświęcimia przetrwały. Z obozu wyszły 2 lutego 1945 roku, a w kwietniu dotarły do swojej Łodzi. Szczęśliwie z wojennej tułaczki wrócili też wszyscy synowie. Mąż niestety zginął w Powstaniu Warszawskim. Pracowała do końca, oddana na każde wezwanie, utrzymywała po wojnie cały dom, doskonale wykształciła dzieci. Koszmar obozu ta wielka kobieta opisała dopiero w roku 1957 w książce „Raport położnej z Oświęcimia”.

Oszacowanie liczby dzieci, jakie dzięki niej przeżyły, jest obecnie niemożliwe. Ona sama podała 3 tysiące, ale wziąwszy pod uwagę długość jej pobytu w Brzezince i dane świadków, mówiące często o kilku porodach odbieranych jednocześnie, narodzin tych mogło być więcej. Do tego dodać należy, że dzieci umierające zaraz po urodzeniu nie były przez Niemców ewidencjonowane, dokumentacja nie wnosi więc faktów.

Stanisława Leszczyńska zmarła 11 marca 1974 roku na nowotwór. Jej pogrzeb na cmentarzu św. Rocha był wielotysięczną manifestacją ludzi, którym pomogła – znicze i bukiety kwiatów ciągnęły się po horyzont. W roku 1996 jej szczątki przeniesione zostały do podziemnej krypty kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w którym 78 lat wcześniej została ochrzczona (chrzcielnica przetrwała wojnę i stoi nadal w prawej nawie), gdzie przyjęła I Komunię, była bierzmowana, wzięła ślub.

W roku 1992, decyzją abpa Władysława Ziółka, rozpoczął się proces beatyfikacyjny Stanisławy Leszczyńskiej, który trwa do dziś. Świadectwa ludzi, którzy po wojnie zrelacjonowali jej nieocenioną, obozową działalność, są dotychczas niepodważone.
#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #iiwojnaswiatowa #polska
Źródło
+273
CzarnkowskiePiwo
Widać jak Wielki Kryzys odbił się na gospodarkach całego świata. Dotknął wszystkie kraje bardziej lub mniej, wszystkie oprócz... ZSRR, który w tym okresie niemal podwoił swoją produkcję przemysłową.
Źródło: Mały Rocznik Statystyczny (II RP, 1939 r.)
#komunizm #socjalizm #prl #zsrr #iirp #niemcy #iiirp #polska #rosja #ukraina #elektrycznosc #prad #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #gospodarka #ekonomia #usa #swiat #kryzys #gospodarkaplanowa
+6
IMPERIUMROMANUM
MAŁŻEŃSTWO LIWII I AUGUSTA

Małżeństwo Liwii i Augusta nie różniło się niczym szczególnym od pozostałych rzymskich małżeństw. Liwia była przykładną żoną, kochającą swego męża; na pewno wierną, co zresztą zgadza się z jej nienagannym wychowaniem.

Z drugiej strony miała na niego bardzo duży wpływ. Doprowadziła go podobno do takiego stanu, że przed rozmową z nią, co sugeruje Swetoniusz, robił sobie notatki:

"pisemnie przygotowywał się do ważniejszych rozmów z poszczególnymi osobami, nawet ze swą żoną Liwią, i w czasie rozmowy zaglądał do tych notatek z obawy, aby mówiąc bez przygotowania nie powiedzieć za dużo lub za mało."

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/malzenstwo-liwii-i-augusta/

#archeologia #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+30
Trzcina88198819
#emigracja #polska #ciekawostki #piwo
Ukryta opcja niemiecka!!! Leszku nie spodziewał bym się po tobie...( ͡° ʖ̯ ͡°)
+2
John_Fitzgerald_Kennedy
Jako, że dzisiaj najważniejszy mecz w sezonie, okazja do zdobycia najcenniejszego futbolowego trofeum w piłce klubowej - Ligi Mistrzów dla Liverpoolu lub Realu Madryt, kilka #ciekawostki:

- bilans bezpośrednich starć Anglików z Hiszpanami jest korzystny dla tych pierwszych - w pięciu meczach trzykrotnie triumfował Liverpool, dwukrotnie wygrywał Real Madryt (bramki: 6:4 dla The Reds)
- dzisiejsze spotkanie będzie powtórką meczu sprzed 37 lat - w 1981 roku Liverpool w finale Ligi Mistrzów pokonał Real 1:0 po trafieniu obrońcy Alana Kennedy'ego (zbieżność nazwisk przypadkowa ( ͡° ͜ʖ ͡°)) w 82 minucie. Co ciekawe, była to ostatnia porażka Królewskich w finale europejskich rozgrywek.
- Nie licząc legendarnych pięciu triumfów z rzędu Realu Madryt w latach 1955-1960, w całej historii Pucharu Europy/Ligi Mistrzów, trzykrotnie z rzędu zdobywali to trofeum tylko Ajax (1971-1973) oraz Bayern Monachium (1974-1976). Biorąc pod uwagę tylko LM (od 1993 roku) nie dokonał tego nikt. Real stoi więc dziś przed możliwością napisania wspaniałej karty historii i wygrania LM trzeci raz z rzędu jako pierwsza drużyna.
- finał tej edycji odbędzie się na stadionie Olimpijskim w Kijowie, o pojemności 68 000 miejsc. Serb Milorad Mazić będzie arbitrem dzisiejszego spotkania.
- Klopp mierzył się z Realem Madryt sześciokrotnie podczas swojej kariery - jeszcze trenując Borussię Dortmund - wygrał trzy spotkania (pamiętne 4 gole Lewandowskiego), dwa przegrał, raz padł remis
- Real Madryt, który w tych rozgrywkach triumfował 12-krotnie, zwyciężył sześć z sześciu ostatnich finałów, w których wystąpił (ostatnia porażka we wspomnianym meczu z Liverpoolem 37 lat temu)
- Liverpool ma na koncie 5 pucharów, ostatni raz wygrywając w 2005. Żaden z obecnie grających zawodników The Reds nie grał w finale Ligi Mistrzów.
- Cristiano Ronaldo w tej edycji LM strzelił już 15 bramek. Więcej od niego strzelili tylko... Cristiano Ronaldo (16 w sezonie 2015/16) oraz... Cristiano Ronaldo (17 w sezonie 2013/14). Portugalczyk jest jedynym zawodnikiem, który strzelał bramki w trzech finałach Ligi Mistrzów (2008, 2014, 2017)
- od 2001 roku, kiedy Valencia przegrała z Bayernem po karnych żaden europejski klub, gdy mierzył się w finale z Hiszpanami, nie był w stanie im przeszkodzić w sięgnięciu po końcowy triumf. Bilans: hiszpańskie kluby - reszta Europy: 13:0.
- zabójcze trio Liverpoolu Mane-Salah-Firmino w tej edycji LM strzeliło już 29 bramek, co jest niebywałym osiągnięciem (10 Salah, 10 Firmino, 9 Mane)
- Salah w tym sezonie dla Liverpoolu zdobył 44 bramki - tyle samo co Ronaldo dla Realu
- Liverpool przegrywał raptem przez 82 minuty wszystkich 12 meczy, prowadzących do Kijowa

Zdaniem bukmacherów, faworytem jest Real. Kurs na zwycięstwo Hiszpanów - 2.20, na remis 3.80, na triumf Liverpoolu - 3.00.

Kto Waszym zdaniem dzisiejszej nocy w Kijowie podniesie puchar?

#pilkanozna #ligamistrzow #liverpool #realmadryt #rozrywka #zainteresowania #sport #pytanie #mecz
+44
CzarnkowskiePiwo
"Wbrew oczywistemu skojarzeniu, prezentowane przez nas zdjęcia nie pochodzą z materiałów propagandowych Trzeciej Rzeszy. To fragmenty pierwszych stron pisma "Pod Pręgierz", które wychodziło w latach międzywojennych w Poznaniu, bastionie polskiej prawicy, i mieniło się pismem "narodowym", "chrześcijańskim" i otwarcie antysemickim. Na jego łamach Nowaczyński z wielkim szacunkiem przedstawiany był jako "największy wróg żydów""

"W każdym numerze "Pod Pręgierza" Żydzi prezentowani byli jako krwiopijcy, szczury, świnie, pająki, diabły i poniżani na wszelkie możliwe sposoby"

"Nie tylko sami Żydzi byli obiektem ataków "Pod Pręgierza", ale też kontaktujący się z nimi Polacy. Na łamach pisma regularnie publikowano zdjęcia ludzi, których przyłapano na robieniu zakupów w żydowskich sklepach, piętnując ich jako "zdrajców narodu". A czytelników wzywano do udzielenia pomocy w ich identyfikacji."

Za: fp "Przywróćmy pamięć o Patronach Wyklętych".
#iirp #faszyzm #nazizm #zydzi #antysemityzm #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #miedzywojnie
+13
myrmekochoria
Walter Benington, Barka na Tamizie, Anglia przełom XIX/XX wieku. Bardzo ładna fotografia, jak scena z XIX wiecznej powieści.

#starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #fotohistoria #myrmekochoria
+23
myrmekochoria
Pocztówka z I wojny światowej na pocztówce chyba 7.58 cm Minenwerfer.

Galeria

#starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #fotohistoria #wojna #militaria #myrmekochoria
+21
myrmekochoria
Twarze pierwszej wojny światowej, 1918. Przyznam, że rana zagoiła się całkiem szybko i dobrze.

"Jules N.", aged 26 years, Private second class, 221st Infantry Regiment."

Galeria

#starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #fotohistoria #wojna #medycyna #myrmekochoria
+170
DuchBieluch
Kretowór południowy (Notoryctes typhlops) – gatunek torbacza występujący w środkowo-zachodniej części Australii. Żyje na piaszczystych pustyniach i półpustyniach. Osiąga 14 centymetrów długości ciała i 65 gramów wagi. Jego oczy są silnie zredukowane i pokryte skórą. Prowadzi samotniczy tryb życia. Nie drąży tuneli, piasek zapada się za nim. Na powierzchnię wychodzi bardzo rzadko, gdy poczuje się zagrożony zakopuje się w piasku. Jego dieta składa się z mrówek, mrówczych jaj, termitów, dżdżownic i małych gadów. Z powodu bardzo skrytego trybu życia gatunek ten jest słabo poznany, nie wiadomo jak liczna jest jego populacja. Jego zachowanie także nie zostało poznane w wystarczającym stopniu. Osobniki żyjące w niewoli jedzą na powierzchni. Kretowór południowy najczęściej kopie 20-100 centymetrów pod ziemią, jednak z nieznanych powodów czasami zaczyna kopać pionowo w dół, schodząc 2,5 metra pod ziemię.
Pierwszy raz został opisany w 1888 roku. Stockman W. Coulthard odkrył go idąc za niezwykłymi śladami. Znalazł zwierzę leżące w kępie trawy. Nie wiedział co zrobić ze swoim odkryciem, więc zawinął kreta w szmatkę namoczoną naftą i umieścił w pojemniku na naboje do rewolweru. Przez słabe warunki podczas transportu zwierzę dotarło do E.C. Stirlinga, dyrektora Muzeum Australii Południowej w stanie zaawansowanego rozkładu. Osobnik był w tak złym stanie że badacze nie mogli nawet stwierdzić obecności charakterystycznej dla torbaczy torby lęgowej.

#fajnyzwierz - tag z opisami ciekawych gatunków zwierząt
#ciekawostki #natura #zwierzeta #gruparatowaniapoziomu
+51
DuchBieluch
Ropucha dębowa (Anaxyrus quercicus) – gatunek ropuchy występujący endemicznie w przybrzeżnych regionach południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Żyje w lasach sosnowych i dębowych. Osiąga 1,9 – 3,3 centymetra długości ciała, jest najmniejszą północnoamerykańską ropuchą. Żywi się owadami i innymi bezkręgowcami, dorosłe osobniki preferują mrówki. Jest aktywna w dzień, większość czasu spędza zakopana w glebie, może także w niej hibernować. Rozmnaża się w płytkich zbiornikach powstających podczas intensywnych deszczy, między kwietniem a październikiem. Samica składa od 300 do 500 jaj w krótkich paskach (3-8 jaj), które następnie przyczepia do źdźbeł trawy pod powierzchnią wody. Proces ten jest dla ropuch dębowych bardzo wyczerpujący, samice często umierają w trakcie pory godowej. Larwy wykluwają się z jaj po 24-36 godzinach, przeobrażają się w dorosłą formę po 4-6 tygodniach. Dojrzałość płciową osiągają po 1,5 roku życia. Średnia długość nie została jeszcze dokładnie określona. w niewoli zaobserwowano osobniki żyjące 4 lata, jednak zwykle długość życia nie przekracza 2 lat.

#fajnyzwierz - tag z opisami ciekawych gatunków zwierząt
#ciekawostki #natura #zwierzeta #gruparatowaniapoziomu
+9
Pokaż następne