IMPERIUMROMANUM
TEGO DNIA W RZYMIE

Tego dnia, 51 n.e. urodził się Domicjan, cesarz rzymski, drugi syn Wespazjana i ostatni z Flawiuszów. W czasie swoich rządów przyjął tytuł stałego cenzora. Brał udział w wojnach w Brytanii, Germanii i przeciw Dakom. Przyczynił się do rozbudowy systemu obronnego wzdłuż Dunaju i Renu. Dążył do wprowadzenia władzy absolutnej, co wraz z podejrzliwością i skłonnością do przemocy doprowadziło do jego zamordowania.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/tego-dnia-w-rzymie/#24-10

#liganauki #antycznyrzym #imperiumromanum #wydarzenia #gruparatowaniapoziomu #historia #tegodnia #tegodniawrzymie #rzym #ciekawostki
+6
IMPERIUMROMANUM
HEŁM RZYMSKI Z ORŁEM

Ciekawy hełm rzymski z orłem na górze. Obiekt datowany jest na późny II – wczesny III wiek n.e. Tego typu hełmy noszono w trakcie oficjalnych pokazów i parad wojskowych.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/helm-rzymski-z-orlem/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+5
oficer-prowadzacy
Jak wyglądałaby polska motoryzacja bez Polskiego Fiata?
Ja wiem że dla wielu maluchy i Duże Fiaty to świętość i są synonimem polskiej myśli technicznej (lol), ale moim zdaniem chyba nic tak nie zaszkodziło polskiej motoryzacji jak umowy z Fiatem - najpierw w 1930 roku podpisano umowę na licencyjną produkcję Fiata 508, która zawierała zapis o 10-letniej wyłączności na produkcję tegoż Fiata, co wyeliminowało znajdujący się już od paru lat w produkcji pierwszy polski samochód CWS T1. Potem w drugiej połowie lat 30. w zakładach PZInż-Ursus zaprojektowano (nowoczesny jak na swoje czasy, zarówno pod względem aerodynamicznego designu jak i rozwiązań technologicznych typu skrzynia ze zautomatyzowanym sprzęgłem) samochód 403 Lux-Sport. Prawdopodobnie wszedłby on wcześniej do produkcji, niemniej jednak na przeszkodzie stała umowa z Fiatem i produkcję zaplanowano na 1940 rok. Rzecz jasna koniec końców do niej nie doszło, bo chyba każdy z historii wie co się stało rok wcześniej w 1939 xD

Teraz fast forward 20 lat później - mamy drugą połowę lat 60, w komunistycznej Polsce produkowane są FSO Warszawa na licencji radzieckiej i będąca w 100% polskiej konstrukcji Syrena. Co prawda to imitacja samochodu, ale ktoś w OBRSO wpada na pomysł żeby zrobić do niej budę z najnowszymi trendami na zachodze - typu hatchback. Tak powstaje Syrena 110. Co prawda pod maską dalej ten sam trzycylindrowy dwusuwowy śmierdziel od motopompy, ale za to z praktycznym nadwoziem które można by spokojnie oferować na zachodzie (o ile dokonstruowano by jakiś lepszy silnik). Oczywiście nie łudzę się że w warunkach realnego socjalizmu wdrożenie do produkcji by nastąpiło szybko, ale nawet jeśli potrwało by to 10 lat to i tak nawet w drugiej połowie lat 70. byłby to wciąż całkiem nowoczesny projekt. Niestety w 1966 roku ZSRR podpisuje umowę z Fiatem to ktoś sobie przypomniał o współpracy polsko-włoskiej z lat 30. i rozpoczynają się rozmowy odnośnie pozyskania licencji Fiata 125 i jakiegoś małego pierda w stylu 500 czy 600 (ostatecznie jak wiadomo kupiono dopiero co wprowadzony na rynek model 126) - znika konieczność konstruowania rodzimego auta, plany na modernizację Syreny idą się jebać, a przez kolejne ćwierć wieku polska motoryzacja będzie się składać z wariacji na temat dwóch powyższych Fiatów, aż zniknie do reszty.
Czy gdyby nie umowy z Fiatem to polska motoryzacja faktycznie by była ciekawsza? Czy jednak może wina leży po stronie polskiej że spierdolono sprawę, bo jakoś niegdyś produkujący auta na licencji Fiata SEAT ma się dobrze? Zapraszam do dyskusji.

Poniżej samochód PZInż 403 Lux-Sport. Podwozie jednego z prototypów przetrwało wojnę (prawdę mówiąc to prędzej to auto powinni odbudowywać niż jakieś Syreny Sport na kiju)
#samochody #motoryzacja #fiat #prl #lata30 #historia #ciekawostki #pytanie
+3
elektroloszka
A tak unieruchamia/unieruchamiało się dzieciaczki do zdjęć rentgenowskich
#ciekawostki #medycyna #dzieci
+10
Fedain
Ankieta. Który pojazd ma pierwszeństwo. Pojazd B wyjeżdża z drogi podporządkowanej. #prawojazdy #samochody #ciekawostki
idzii
Tymczasem Ciag dalszy zimowej aury w Kanadzie tym razem Alberta ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ktos na spacer ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#pogoda #kanada #ciekawostki #zima
+7
botpoziomu
Modyfikowanie genomów organizmów

Dzięki technikom edycji genów - m.in. CRISPR/Cas9 - dość łatwo można modyfikować genom organizmów - do artykułu dołaczyłem film przystępnie wyjaśniający istotę edycji genów techniką CRISPR/Cas9.

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4603817/edycja-genow-technika-crispr-cas9/

Coś fajnego nam umyka? Poinformuj mnie @botpoziomu
Jeżeli chcesz obserwować osobny tag dla tych wpisów, obserwuj: #botpoziomu

Ten wpis to inicjatywa podnoszenia poziomu na wykopie przez wołanie do znalezisk o merytorycznych treściach. Jest nas już ponad 200 osób. Zeby dolaczyc nalezy kliknac na ten link https://mirkolisty.pvu.pl/list/1UH8sCyT1AtCCdXr nastepnie zalogowac sie swoim kontem wykop.pl i kliknac dolacz w tej grupie. Przepraszam jak troche wymagajace nie my to wymyslalismy :(

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #nauka #genetyka #biologia
+32
adam2a
Jak wygląda gest przyjaźni nie do odrzucenia:

#swiat #bliskiwschod #arabiasaudyjska #ciekawostki #zbrodnia #terror #totalitaryzm
+8
troszkuschudlem
Jak zarobim dwieści złotych
Tó ci kupim cudny dom
Będziesz spała, jak królowa
Na łóżeczku z białych róż
Dóbranoc, oczka zmruż

Na zdjęciu nocna panorama przedwojennego Lwowa.
#fotografia #fotohistoria #lwow #historia #ciekawostki #kresy
+5
Producent_CO2
Rekordowo wielka wiewiórka złapana w Tennessee.
#ciekawostki #zwierzaczki
+3
Pachlak
NASA opublikowała w swoim tweecie fotografię przedstawiającą idealnie prostokątna górę lodową, która oderwała się od lodowca Larsen C.

#ciekawostki #nasa
+248
pociagthora
Niemieckie rasy psów- gdzie i kiedy zostały wyhodowane. Niemcy są krajem z chyba największą ilością rodzimych ras psów. Polska ma tylko 5.

#niemcy #psy #pies #mapa #zwierzaczki #ciekawostki
+9
wiekdwudziesty_pl
23 października 1915 roku brytyjski okręt podwodny HMS E8 napotkał w odległości 20 mil morskich na zachód od Lipawy niemiecki krążownik pancerny SMS Prinz Adalbert. Wystrzelone z E8 torpedy trafiły w magazyn amunicji krążownika, doprowadzając do eksplozji i niemal natychmiastowego zatopienia. Spośród 675 członków załogi służących na SMS Prinz Adalbert ocalało jedynie 3 marynarzy.
Na zdjęciu: SMS Prinz Adalbert płynący z pełną prędkością. Źródło: Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych, domena publiczna.
------------------------------------------------------------------------------
Wesprzyj nas na Patronite: https://patronite.pl/wiekdwudziesty
fb: https://www.facebook.com/wiekdwudziestypl/

#historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #historiajednejfotografii #fotohistoria #iwojnaswiatowa #wiekdwudziesty #zainteresowania
+16
madtrexx
Jem sobie japońskie #kitkat z melonami z Hokkaido ;) smakuje prawie jak guma balonowa :D
3 sztuki w opakowaniu

#japonia #jedzzwykopem #jedzenie #ciekawostki
+6
IMPERIUMROMANUM
RZYMSKIE PATRYCJUSZOWSKIE ŁOŻA

Rzymskie patrycjuszowskie łoża (lecti cubicidares) znajdowały się w sypialni (cubiculum) zazwyczaj w niszach. Były wysokie, w związku z czym potrzebny był taboret (scamnum), aby móc się na nie wspiąć. Rzymianin idący spać zwykle kładł swoje sandały na podnóżku, który potem niknął pod masą przykrycia (stołek był tak dopasowany, że mieścił się pod łóżkiem).

Łóżko Rzymian było zamknięte z jednej strony deską (pluteus), a z drugiej otwarte (sponda). Drewniane nogi były bogato zdobione np. kością słoniową i pozłacanymi, wykonanymi z brązu tabliczkami. Narożniki były zdobione głowami kotów i satyrów. Poduszki i materace (torus) wypychano różnymi materiałami: słomą, wełną, tanim pierzem (głównie kurzym, kaczym lub gęsim) lub liśćmi. Te ostatnie wierzono, że mają zbawienny wpływ na zdrowie śpiącego, a przede wszystkim odciągają pasożyty. Sam materac wisiał na skórzanych paskach. Poduszki były pięknie zdobione na końcach. Pościel wykonana była z wełny lub konopi (w starożytności wytwarzano z niej także koszule, obrusy, żagle okrętowe). W bogatszych domach występowały koce i kołdry, wykonane w kolorze purpury z naszytymi złotymi wzorami. Stosowano także zasłony wokół łoża, by odseparować się od kurzu.

Co ciekawe rzadko zdarzało się, aby rzymskie małżeństwo spędzało noc razem. Powszechniejsza była sytuacja, by każdy z małżonków miał osobny pokój. Naukowcy uważają, że rzymskie łoża był zdecydowanie mniej wygodne od dzisiejszych.

Biedniejsze warstwy posiadały znacznie uboższe łoża wykonane z drewna a niekiedy z cementu. Ten ostatni rodzaj powszechny był zwłaszcza w lupanarach. Poduszki w niższych warstwach były rzadko spotykane.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/rzymskie-patrycjuszowskie-loza/

#archeologia #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+68
czarnobiaua
Wydatki gmin i powiatów w dziale "Obsługa długu publicznego" na 1000 zł dochodów budżetowych ogółem w 2017 r.

Żródło: Główny Urząd Statystyczny

Zapraszam do obserwowania tagu, w którym będę wrzucał różne mapy obrazujące aktualną sytuację → #widaczabory

Zanim zadasz pytanie - sprawdź, czy nie ma na nie odpowiedzi w FAQ.

[ #mapy #mapporn #samorzady #statystyka #ciekawostki #polska ]
+36
myrmekochoria
Gliniana tabliczka (31 x 30.5 x 5 cm) z imionami 20 000 robotników pracujących przy budowie świątyni, Sumer 2094-2047 rok przed naszą erą, Tabliczka pochodzi z czasów panowania króla Szulgi.

"This is one of the largest clay tablets to survive from the Neo-Sumerian period. The 24 columns of writing on the back and front record the names of nearly 20,000 temple workers from the Umma area. It dates to the 37th year of the reign of Shulgi, a king of the 3rd Dynasty at Ur. During this period, Ur controlled much of Mesopotamia by means of a highly centralized bureaucratic system. Large schools of scribes oversaw the training of select young men in the skills of reading and writing the Sumerian language, which contained over 500 signs representing entire words (logographs) and individual syllables."

Muzeum

#smoczautopia - Tag do obserwowania. Przegląd przedmiotów z różnych muzeów czasem z dłuższym komentarzem.

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #artefaktnadzis #gruparatowaniapoziomu #myrmekochoria
+41
myrmekochoria
Kombinowany nadziak (101 cm, 2 kg) z pistolem z zamkiem kołowym, Niemcy 1570.

#smoczautopia - Tag do obserwowania. Przegląd przedmiotów z różnych muzeów czasem z dłuższym komentarzem.

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #artefaktnadzis #gruparatowaniapoziomu #militaria #myrmekochoria
+32
Aedemkun
Ankieta przeprowadzona przez Pew Research Center przed Igrzyskami Olimpijskimi w 2008 roku w stolicy Chin wykazała, że 74 procent chińskich respondentów stwierdziło, że są zaniepokojeni zanieczyszczeniem powietrza. Nawet na odległych obszarach miejskich poziom zanieczyszczenia powietrza był alarmująco wysoki.

Na załączonej mapce możecie zobaczyć jak wygląda aktualny stan powietrza w Pekinie (1) w porównaniu do Warszawy (2), Berlina (3) oraz Niigaty (4).

Ze względu na duże zainteresowanie zdecydowałam się na założenie autorskiego tagu - #wielkismogchinski. Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi wpisami to zapraszam do followania (。◕‿‿◕。)
#gruparatowaniapoziomu #smog #ekologia #chiny #ciekawostki
+43
myrmekochoria
Topór, Turcja XVII wiek.

#smoczautopia - Tag do obserwowania. Przegląd przedmiotów z różnych muzeów czasem z dłuższym komentarzem.

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #artefaktnadzis #gruparatowaniapoziomu #militaria #myrmekochoria
+36
biesy
Teoria podkowy – teoria głosząca, że ugrupowania o ideologii skrajnie lewicowej i skrajnie prawicowej są bardziej do siebie podobne aniżeli do ugrupowań centrowych.

Pojęcie teorii podkowy pierwszy raz zastosował Jean-Pierre Faye w swej książce Le siècle des idéologies. Początkowo stosowana do opisu postaw politycznych w III Rzeszy (nazistów i komunistów), w późniejszym okresie pojawiła się w dyskursie na temat zbieżności ekstremizmów.

#ciekawostki #heheszki #bekazprawakow
+3
myrmekochoria
Przyrządy do pomiarów dla artylerzysty, początek XVII wieku. Z kolkecji Wallace, ale linki nie działają tj. sesja wygasa.

"Collection of gunner's instruments, consisting of eighteen pieces belonging to at least three different sets. Instruments of this kind formed part of the furniture of a master-gunner's sword and were carried in pockets in the sheath; one such is in Hessisches Museum at Darmstadt.

A-H are the work of the Trechsler family of Dresden and bear cherubs' heads and similar engraving. I and J may belong to another set, as in each case the index is terminated by horizontal mouldings instead of a cherub's head. K-N are more finely engraved, and R bears a maker's mark of a key.

A. Square or Quadrant. In the form of a right-angled triangle. Near the upper angle is pivoted a pointer with the index formed as a cherub's head. This works in conjunction with a scale graduated from 1 to 15, the spaces narrowing as the numbers rise. Below this scale is a shallow groove which may originally have been filled with a coloured mastic (cf. D). The whole is of gilt brass, the face being engraved with a landscape, in the foreground of which a soldier is firing a mortar, with a shell bursting over a town in the bottom angle. Below this is engraved the signature:

1. 6 . A . T. F. D (reversed). 20

This may be interpreted as Abraham Trechsler Fecit Dresden 1620. On the reverse side is a battle-scene with a gunner discharging a cannon in the foreground."

#smoczautopia - Tag do obserwowania. Przegląd przedmiotów z różnych muzeów czasem z dłuższym komentarzem.

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #artefaktnadzis #gruparatowaniapoziomu #myrmekochoria
+24
CKNorek
W tym roku mija 150 lat od pełnego otwarcia się Japonii na świat po ponad 200 latach izolacji. W 1868 roku rozpoczęła się era Meiji - był to okres, w którym „Japonia zmieniła się z państwa zamkniętego przed wpływami kultur Zachodu w liczącego się gracza na arenie międzynarodowej”.
Kilka lat wcześniej podpisano traktaty z USA (1854) - pierwszym konsulem w 1856 roku został Townsend Harris, zaś na jego temat nakręcono film Barbarzyńca i gejsza, następnie z Wielką Brytanią (w tym samym roku) oraz z Rosją (1855), a później z Francją i Holandią.

W języku polskim dostępnych mamy kilka świetnych opracowań, poświęconych wydarzeniom tamtych lat, zarówno jeśli chodzi o samą historię, jak i kulturę, politykę czy sztukę/literaturę. Niestety nie mogłem znaleźć na półkach jednej z najlepszych pozycji dotyczących historii, jaką jest tom poświęcony Japonii z serii Historia państw świata w XX wieku - link do okładki

Poniżej znajdziecie magazyn Highlighting Japan, który porusza wiele zagadnień poświęconych ówczesnym przemianom:
Publikacja

Z ciekawostek - uwielbiałem swojego czasu chodzić po antykwariatach i wyszukiwać perełek japonistycznych, niestety z czasem trudno było mi znaleźć coś, czego już w zbiorach nie mam. Po przeprowadzce na studia do Krakowa znalazłem jednak ciekawą książkę, poświęconą przybyciu komodora Perry'ego do Japonii - to jego misja zmusiła Japończyków do stopniowego otwierania granic po latach izolacjonizmu. Z tamtego okresu pochodzą też fantastyczne fotografie - w komentarzach wrzucę jeszcze garstkę zdjęć : )

#japonia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #historia #ksiazki
+20
bioslawek
O tym, jak tendencyjne prace (pseudo)naukowe są przepychane do renomowanych czasopism!

KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:

Proszę wyobrazić sobie małpę, która pisze na maszynie. W wyniku takiego długotrwałego pisania może się trafić jakieś sensowne słowo, ale większość będzie bezsensownym zlepkiem liter. Od czasu do czasu małpa naciśnie spację i będą powstawały krótkie zlepki liter, które po analizie specjalnym programem można odszukać w sensownie napisanej książce, takiej jak „Pan Tadeusz”. Czy na tej podstawie można wyciągnąć wniosek, że małpa jest w stanie napisać „Pana Tadeusza”? Każdy rozsądny człowiek powie, że nie, ale do innych wniosków doszli autorzy artykułu, który przepchnęli do renomowanego czasopisma, co jest kolejnym dowodem na to, że nie wszystko co w takich pismach opublikowano jest zgodne z prawdami naukowymi – badania robili na własny koszt, więc jedyne do czego można się przyczepić to mylące, naciągane wnioski.

Odwołując się do metafory autorów badań i porównując poszczególne białka do sensownych zdań tworzących książkę „Pan Tadeusz” (cały genom), przy założeniu że te „sensowne zdania” wyewoluowały w wyniku przypadkowego łączenia się którkich bezsensownych zlepków liter – małpę piszącą na maszynie należy uznać za taki losowy czynnik. Należy pamiętać, że według założeń darwinistów dobor naturalny mógł zacząć działać dopiero wówczas, gdy istniało już życie – replikator popełniający błędy w powielaniu materiału genetycznego. Na tej zmienności mógł działać dobór naturalny odcedzając dobre mutacje, które dawały przewagę pra-replikatorowi nad innymi replikatorami.

Posługując się metaforą z małpą piszącą na maszynie należałoby dodać jeszcze jeden czynnik, który selekcjonowałby kartki z bełkotem jaki produkuje oddzielając od tego wszystkiego sensowne zlepki liter układając je w sensowne słowa - tworząc z nich zdania. Natomiast ze zdań układając rozdziały, a z rozdziałów całą książkę. Nic takiego podczas ewolucji chemicznej nie mogło mieć miejsca! W ewolucjonizmie postuluje się istnienie dwóch rodzajów doboru naturalnego. Jeden określa się, jako dobór jednorazowy, a drugi kumulatywny. Dobór jednorazowy działał rzekomo podczas ewolucji chemicznej (abiogenezy) i nazywa się CZYSTY PRZYPADEK!

Istotę doboru jednorazowego możemy zilustrować następującym przykładem. Wyobraźmy sobie betoniarkę do której wrzucono poszczególne części maszynki do mielenia mięsa. Jeżeli w wyniku nieprawdopodobnego zdarzenia wszystkie te części połączą się w betoniarce i utworzą funkcjonalną maszynkę do mielenia mięsa, to można będzie powiedzieć, że powstała ona w wyniku doboru jednorazowego. [1]
Innymi słowy autorzy artykułu oparli swoje wnioskowanie na wielu błędach logicznych:

Non-support- Błąd ten powstaje zawsze wtedy, gdy ktoś wyciąga jakiś wniosek na podstawie zbyt małej ilości przesłanek lub na podstawie przesłanek, które są dobrane tendencyjnie.

Hypothesis contrary to fact - Błąd tego typu powstaje wtedy, gdy ktoś argumentuje na podstawie tego, że coś mogło się zdarzyć, choć jednocześnie nic nie wskazuje na to, że tak się zdarzyło, lub nawet coś temu przeczy.

Fallacy of exclusion - Ten błąd logiczny powstaje wtedy, gdy ktoś pomija jakąś ważną informację, która podkopuje jego wnioskowanie

„Naukowcy z Warszawy przeanalizowali język, jakim posługuje się natura przy konstruowaniu białek. W ten sposób powstał słownik jej ulubionych i nielubianych 5-literowych "słów". Badania te rzucają światło na ewolucję białek.”

Badanie ciekawe, ale bezużyteczne jeżeli chodzi o kierunek badań nad ewolucją białek, ponieważ z tym zagadnieniem darwiniści mają zupełnie inne i jak dotąd nieprzebyte problemy [2]. Natomiast pomysł, że podczas ewolucji białek to krótkie peptydy dały początek długim wcale nie jest nowy, bo wynika z logicznej analizy – żaden darwinista nie jest na tyle naiwny, żeby twierdzić że niezwykle skomplikowane białka wyewoluowały za jednym zamachem w obecniej postaci. Innymi słowy stopniową ewolucję postuluje się nie tylko w odniesieniu do ewolucji biologicznej ale i chemicznej.

Gorzej z eksperymentalnymi potwierdzeniami tej tezy, ponieważ najprostsza żywa komórka sklada się z nieredukowalnie złozonych kompleksów i obowiązuje w jej przypadku zasada: WSZYSTKO ALBO NIC! Zadania tego podjął się noblista Jack Szostak i jego praca została wycofana z „Nature” - napisałem o tym w moim ostatnim artykule o tym jak profesor Paweł Golik równocześnie podważał i brobił koncepcji samolubnego genu [3].

Nie jest też nowym pomysłem analiza filogenetyczna białek na podstawie porównywania tych samych domen (homologicznych, analogicznych) obecnych w białkach pełniących różne funkcje. Niemniej to też nie jest dowód na ewolucję, co wykazał Michael Behe na przykładzie białek biorących udział w kaskadzie krzepnięcia krwi [4].

[1] Czy istnieje dobór kumulatywny w ewolucji biologicznej? – Na bezdrożach hipotezy selekcyjnego wymiatania.

https://bioslawek.wordpress.com/2017/12/13/czy-istnieje-dobor-kumulatywny-w-ewolucji-biologicznej-na-bezdrozach-hipotezy-selekcyjnego-wymiatania/

[2] Gdzie są formy przejściowe pomiędzy różnymi białkami?

https://bioslawek.wordpress.com/2013/10/01/gdzie-sa-formy-przejsciowe-pomiedzy-roznymi-bialkami/

[3] Na dzień dzisiejszy na rynku idei naukowych nie ma żadnej spójnej teorii opisującej ewolucję chemiczną wiodąca do powstania pierwszej żywej komórki (abiogenezy).

https://bioslawek.files.wordpress.com/2018/10/o-tym-jak-profesor-biologii-pawec582-golik-rc3b3wnoczec59bnie-podwac5bcac582-i-bronic582-hipotezy-samolubnego-genu-cda1c2b0-cd9cca96-cda1c2b01.pdf

[4] Czy Kennet Miller i Russel Doolittle podważyli nieredukowalną złożoność kaskady krzepnięcia krwi? Poza tym o kilku innych biologicznych układach nieredukowalnie złożonych.

https://bioslawek.wordpress.com/2017/06/08/czy-kennet-miller-i-russel-doolittle-podwazyli-nieredukowalna-zlozonosc-kaskady-krzepniecia-krwi-poza-tym-o-kilku-innych-biologicznych-ukladach-nieredukowalnie-zlozonych/

SKOMENTOWANY ARTYKUŁ:

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31444%2Cpowstal-bialkowy-slownik-statystyczny-ulubionych-slow-natury.html?fbclid=IwAR0SVIYdYR16niYK7YlNPFy8-S83xjTLv7Wp6a___uH66Je6H-ZSROk42NY

„Naukowcy z Warszawy przeanalizowali język, jakim posługuje się natura przy konstruowaniu białek. W ten sposób powstał słownik jej ulubionych i nielubianych 5-literowych "słów". Badania te rzucają światło na ewolucję białek.

W każdej komórce naszego organizmu jest po kilkanaście, a może i po kilkadziesiąt tysięcy rodzajów białek. Każde białko to splątany łańcuszek złożony z aminokwasów. Białko można porównać do zdania. Może się ono składać z 20 rodzajów literek - aminokwasów. Długość zdania może wynosić np. kilkaset czy kilka tysięcy aminokwasowych "liter". Każde zdanie pełni też funkcje. Np. białko hemoglobina zawierałaby w sobie rozkaz: "chwyć tlen i trzymaj, dopóki nie dostaniesz sygnału, a potem chwyć dwutlenek węgla". Naukowcy próbują rozgryźć kod, jaki wybrała ewolucja, by wprawiać życie w ruch. Ciągle jednak jeszcze w ogromnym stopniu jest to dla ludzkości język obcy.

Aby poznać tajniki tego języka, naukowcy na całym świecie, badając organizmy takie jak kury, muszki owocowe, kukurydzę, prątki gruźlicy czy ludzi, sekwencjonują napotykane w ich komórkach białka. Dzięki temu w publicznie dostępnych bazach danych zgromadzonych jest już ponad 100 milionów sekwencji białkowych - białkowych "zdań". To pokaźna baza danych.

Sherlockowi Holmesowi w zrozumieniu zaszyfrowanej dziwnymi znakami wiadomości pomogła w jednym z opowiadań statystyka. W zaszyfrowanym angielskim tekście m.in. wyszukiwał zbitków trzech liter: "the" składających się na bardzo częsty w tym języku przedimek. I szukał innych częstych w języku zależności. Podobnie polscy naukowcy, żeby rozgryźć niezrozumiały dla nich język zaprzęgli do pomocy statystykę.

ZBADAĆ TO, CO NIE ISTNIEJE

Wszystko zaczęło się od tego, że dr hab. Marcin Grynberg z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN postanowił sprawdzić, czy są jakieś kombinacje aminokwasów, które w przyrodzie w ogóle nie są wykorzystywane do produkcji białek. "Zawsze się zastanawiałem, dlaczego biologia bada tylko to, co w przyrodzie jest, a nie też to, czego nie ma" - opowiada w rozmowie z PAP. Biolog z czystej ciekawości chciał wyprodukować takie "zakazane" kawałki białek i sprawdzić, dlaczego natura ich nie lubi. Wcześniejsze badania innych zespołów wskazywały, że nieznane przyrodzie zlepki aminokwasów faktycznie istnieją.

Pomysł spodobał się kilkorgu innym badaczom, dr Annie Muszewskiej, dr Marcie Hoffman-Sommer, prof. Jarosławowi Poznańskiemu, dr hab. Krzysztofowi Pawłowskiemu oraz dr Konradowi Dębskiemu - ale nie tylko. Do udziału w badaniach zaangażował się hobbystycznie Jan Topiński - z wykształcenia filozof, z zawodu - informatyk. Badania prowadzili po godzinach, obok swoich codziennych zajęć, ponieważ agencje grantowe nie chciały na ich pracę przeznaczyć pieniędzy. W pracach badawczych udział brali nie tylko naukowcy z najlepszych polskich uczelni i instytutów. W badania włączyły się także dwa prywatne podmioty in4mates oraz Fork Systems, które z zamiłowania do nauki i niezdrowej ciekawości wsparły prowadzone prace badawcze.

Badania trwały ponad 3 lata, ale ryzyko się opłaciło. W październiku wyniki badań ukazały się w prestiżowym czasopiśmie "Scientific Reports" (https://www.nature.com/articles/s41598-018-33433-8). A tam ze świecą szukać badań autorstwa całkowicie polskich zespołów.

Naukowcy zebrali dane o wszystkich znanych dotąd białkach z dwóch ogólnoświatowych baz takich danych. Aminokwasy podzielili na fragmenty 5-literowe i zrobili ranking popularności takich zlepków, tzw. pentapeptydów.

"Jeśli potraktować białka jak zdania, to my chcieliśmy badać fragmenty białkowych zdań - słowa, z których się składają. Chcieliśmy sprawdzić, jakich słów przyroda używa najczęściej" - opowiada jeden z autorów badań, Jan Topiński.
Możliwych 5-literowych kombinacji 20 aminokwasów jest aż 3,2 miliona. Testowano też fragmenty dwu-, trzy- i czteropeptydowe. Jednak kombinacje składające się z pięciu aminokwasów okazały się na tyle długie, że już pojawiały się ciekawe zależności. Ale na tyle krótkie, że jeszcze łatwe do analizy.


Niestety, nadzieje dr. Grynberga nie ziściły się: okazało się, że nie ma fragmentów "zakazanych przez naturę". Każdy 5-literowy zlepek aminokwasów gdzieś przez przyrodę jest wykorzystywany. Autorzy poprzednich badań donoszący o „zakazanych peptydach” byli więc w błędzie. Wynikało to z tego, że wcześniejsze bazy danych zawierały skromniejszy przegląd różnorodności biologicznej niż te dostępne obecnie.
Badania dały też inne ciekawe efekty. Przygotowano np. statystyczny słownik 5-literowych zlepków peptydów ulubionych przez naturę. "Na pewno nie jest tak, że wszystkie peptydy są równie popularne. Są fragmenty, które setki razy częściej są wykorzystywane w białkach, niż inne" - opowiada PAP inny uczestnik badań, dr hab. Krzysztof Pawłowski z SGGW.


SPOJRZEĆ W PRZESZŁOŚĆ

Naukowiec wyjaśnia, że w statystykach, jakie przygotował wraz z kolegami, odbija się ewolucja białek. Hipotezą naukowców jest to, że współczesne białka powstawały z ewolucji krótkich peptydów. A więc w początkowych fazach życia sekwencje peptydowe były króciutkie. A jednak działały. Takie najpopularniejsze na świecie krótkie białkowe słówka są świetnymi kandydatami na prabiałka.

"Astronomowie, analizując promieniowane docierające ze Wszechświata, mogą zajrzeć w przeszłość i zobaczyć ślady Wielkiego Wybuchu. A my, analizując sekwencję aminokwasów w białkach, jesteśmy w stanie dostrzec ślady starożytnych białek" - porównuje dr Pawłowski.

Do analizy języka "białkowego" wykorzystano numeryczne metody stosowane wcześniej np. do analizy języka. "Gdybyśmy podzielili tekst +Pana Tadeusza+ na ciągi liter o długości po 5 znaków, może i na pierwszy rzut oka nie miałoby to sensu. Ale wbrew pozorom coś istotnego bylibyśmy dzięki temu w stanie zauważyć" - opowiada Jan Topiński. Zwraca uwagę, że jednym z bohaterów jest ksiądz Robak. I ten zlepek pięciu liter "ROBAK" pewnie pojawiałby się w podzielonym na piątki Panu Tadeuszu statystycznie częściej, niż inne, np. składające się z tych samych liter słowo "KORBA". "To by nam dało do myślenia. Do czego akurat ten fragment jest potrzebniejszy niż inne?" - tłumaczy Jan Topiński.

Nawet jeśli więc 5-literowe zlepki nie są całymi słowami używanymi przez naturę, to mogą podpowiadać naukowcom ważne obszary badań - np. to, którym fragmentom których białek warto się przyjrzeć bliżej, skoro tak bardzo upodobała je sobie ewolucja. "Chcemy teraz zrozumieć, w czym te fragmenty są tak dobre, że natura je częściej wybiera" - uśmiecha się dr Grynberg.

Naukowcy ponadto chcieli sprawdzić, czy ewolucja jednakowo działała w całych białkach. Sprawdzali, czy te same sekwencje są popularne w tzw. fragmentach domenowych białek. A inne sekwencje są popularne w tzw. fragmentach. Ewolucja wybrała więc w różnych częściach białek różne drogi. Co również jest nieoczekiwanym wnioskiem naukowców.

"Gdyby wszystkie pentapeptydy występowały w przyrodzie jednakowo często, świat byłby nudny" - podsumowuje dr Krzysztof Pawłowski z SGGW. Ma nadzieję, że dzięki publikacji w "Scientific Reports" łatwiej będzie przekonać komisje grantowe do finansowania dalszych badań zespołu nad językiem białek. Bo pytań, które powstały podczas tego projektu, nie brakuje.

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala”

#nauka #biologia #ewolucja #ciekawostki #pseudonauka
+2
adam2a
Czeka aż ktoś napisze, że uchodźcy to największe zagrożenie dla Polski:

#polska #rakcontent #srodowisko #powietrze #ranking #ciekawostki
+5
botpoziomu
JAPOŃSKA ZIELONA HERBATA

Rodzaje, smaki i historia japońskiej zielonej herbaty. Matcha, Sencha, Shincha, Gyokuro, Houjicha, Genmaicha.

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4603241/zielona-herbata/

Coś fajnego nam umyka? Poinformuj mnie @botpoziomu
Jeżeli chcesz obserwować osobny tag dla tych wpisów, obserwuj: #botpoziomu

Ten wpis to inicjatywa podnoszenia poziomu na wykopie przez wołanie do znalezisk o merytorycznych treściach. Jest nas już ponad 200 osób. Zeby dolaczyc nalezy kliknac na ten link https://mirkolisty.pvu.pl/list/1UH8sCyT1AtCCdXr nastepnie zalogowac sie swoim kontem wykop.pl i kliknac dolacz w tej grupie. Przepraszam jak troche wymagajace nie my to wymyslalismy :(

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #japonia #herbata #historia #nauka #kultura #swiat
+61
cieliczka
Potwierdzone złoża ropy wg państw

Obserwuj mój tag #infog - codziennie najciekawsza infografika o społeczeństwie, technologii lub gospodarce. (Przeglądam i wybieram z ponad 500 źródeł)

#gospodarka #ekonomia #ciekawostki #energetyka #infog #infografika #swiat
+13
nint
Stawiam, że jedyna sie nad tym na całym świecie zastanawiałam ale przynajmniej sobie pogadam do was.

Wiecie ruch lewostronny to zazwyczaj yolo wyspy więc obojętne, jeździjcie jak chcecie. Ale szukałam miejsc gdzie to jednak się łączy z ruchem prawostronnym i jak to jest rozwiązane.
No i wtedy wchodzi Lotus bridge - cały na biało:

#ciekawostki - pewnie tylko dla mnie ale spoko sprawa ;) i troszeczke - #motoryzacja
+28
botpoziomu
Pluśnij ten wpis jeśli łaska drogi mirku, trafi do gorących, więcej osób dowie się o inicjatywie. Dziękuję.

PROFESJE NIEGODNE

Średniowieczni i nowożytni rzemieślnicy z wielką starannością strzegli honoru cechowego. Obcowanie z katem i jego nikczemną ekipą, wykonywanie nieczystych zajęć, a nawet dotknięcie okrytych złą sławą przedmiotów mogło oznaczać utratę czci i ruinę.

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4601863/zadna-praca-nie-hanbi-dawni-rzemieslnicy-byli-innego-zdania/

Coś fajnego nam umyka? Poinformuj mnie @botpoziomu
Jeżeli chcesz obserwować osobny tag dla tych wpisów, obserwuj: #botpoziomu

Ten wpis to inicjatywa podnoszenia poziomu na wykopie przez wołanie do znalezisk o merytorycznych treściach. Jest nas już ponad 200 osób. Zeby dolaczyc nalezy kliknac na ten link https://mirkolisty.pvu.pl/list/1UH8sCyT1AtCCdXr nastepnie zalogowac sie swoim kontem wykop.pl i kliknac dolacz w tej grupie. Przepraszam jak troche wymagajace nie my to wymyslalismy :(

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #nauka
+79
Baron_Al_von_PuciPusia
Skala religijności i nierówności społecznych. Jak widać Pew Research wskazuje, że w państwach, w których religia jest istotna dla dużej części społeczeństwa istnieją również duże nierówności społeczne.

https://twitter.com/pewglobal/status/1054466180742811652

#ciekawostki #religia #neuropa #statystyka
+5
Poro6niec
Cmentarz narodowy w Arlington, pochowanych ponad 400k weteranów oraz ich rodziny
#usa
#ciekawostki
#cmentarzeboners
+6
Sierkovitz
Odporność chwastów na owady może nam pomóc walczyć z chwastami

Wykopiecie?

#nauka #rosliny #ciekawostki #liganauki #gruparatowaniapoziomu #mikroreklama

System obrony roślin przed owadami zużywa tyle zasobów, że roślinom nie starcza energii na wzrost i rozmnażanie się. Jeżeli nauczymy się włączać strategie obronne chwastów, możemy zyskać kolejną broń w walce ze szkodnikami.

Przyroda to ciągła wojna między zjadanymi a jedzącymi. Ale podczas wojny konieczne są kosztowne wydatki na zbrojenia i obronę. Rośliny produkują ogromną liczbę substancji chroniącymi je przed szkodnikami. Ale nie ma nic za darmo. Jeżeli chcesz się obronić przez owadami, musisz za to zapłacić koszt, który normalnie mógłby być przeznaczony na wzrost, produkcję większej liczby nasion, lepszy system korzeniowy. Zjedzenie eliminuje roślinę z puli genowej dlatego warto poświęcić całkiem sporo tylko po to, żeby zyskać nawet minimalną szansę na to, żeby wyprodukować potomstwo.

Dlatego rośliny są w stanie wydać sporą część swojego budżetu energetycznego tylko po to, żeby przeżyć. Naukowcy z (skądże indziej) USA pokazali na modelowej roślinie - Arabidopsis thaliana (patrz miniaturka) - w jaki sposób rośliny trzymają w ryzach swoje systemy obronne, żeby nie marnować energii niepotrzebnie. Ale to, że rozumiemy w jaki sposób działa ta obrona i z jakim kosztem się to wiąże, oznacza, że teoretycznie jesteśmy w stanie wykorzystać to do swoich celów.

Zaburzenie tego jak rośliny regulują swoje systemy obronne doprowadziłoby do zaburzeń wzrostu, a przez to spowolnienia ekspansji chwastów. W świecie w którym coraz trudniej jest nam obronić plony przed szkodnikami każdy mały krok w stronę znalezienia skutecznej broni przeciwko szkodnikom jest kluczowy dlatego warto śledzić tego typu badania a przy okazji można co nieco zrozumieć skomplikowaną nić zależności między odpornością, jej kosztem a szansą na powodzenie danej strategii obronnej.

Podobne zależności istnieją między kosztem oporności na antybiotyki a tym jak łatwo nam zwalczać chorobotwórcze bakterie więc dobry system doświadczalny związany z inną grupą organizmów może dać nam cenne wskazówki z walce z patogenami - kto wie - może strategia zwiększania kosztów oporności i w ten sposób promowanie wydajniejszych energetycznie szczepów nieopornych jest lepsza niż obecne strategie związane z próbą eliminowania opornych szczepów?

Rys: Arabidopsis thaliana (rzodkiewnik) - to na tej roślinie odbywają się przeważnie badania w laboratoriach. Był pierwszą zsekwencjonowaną rośliną, setki laboratoriów na całym świecie prowadzą nad nim badania. Czemu? Mały genom, krótki cykl życiowy, łatwość hodowli - wybór dobrego modelu jest kluczowy w biologii i tu po prostu ktoś trafił w dziesiątkę.
+8
myrmekochoria
Prezydent Ronald Reagan spotyka się z Mudżahedinami, USA 1982 rok.

"U.S. President Ronald Reagan meets with a group of Afghan freedom fighters to discuss Soviet atrocities in Afghanistan, especially the September 1982 massacre of 105 Afghan villagers in Lowgar Province."

Galeria
Większa galeria od Atlantic

#starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #fotohistoria #myrmekochoria
+33
camaro98
Kolejne "amerykaniec" produkowany w #polska to buick cascada jest to de facto opel cascada. A że buicki ostatnio to w większości ople z innym znaczkiem to jest. Ale przecież opel to teraz PSA bo GM go sprzedał no tak ale porozumienie miedzy psa a GM jest podpisane z tego co pamiętam do 2022 i dopiero w tym roku GM oderwie się do końca od opla. Wiec pewne jest jedno Opel nie padnie do 2022 bo potrzeby jest GM do funkcjonowania bucika który jest wielką MARKĄ w chinach. #americancars #bucik #samochody #motoryzacja #polska #ciekawostki #chiny +3
SentineI
Ciekawostka. W Birmie nie tylko nie ma obowiązku używanoa pasów bezpieczenstwa tu sie pasy spina na trytytki zebys sie za bezpiecznie nie poczul.

#ciekawostki #podroze #podrozujzwykopem
+9
myrmekochoria
Eksplozja magazynu USS Shaw podczas ataku na Pearl Harbor, 7 grudnia 1941 roku.

Wiki

#starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #fotohistoria #statki #myrmekochoria
+46
camaro98
Jeśli zastanawiałeś się kiedyś czy w Polsce produkowany był #chrysler ? Odpowiesz brzmi TAK. Jak do tego doszło ? Otóż lancia zrezygnowała z produkcji aut z kierą po złej stronie w 80 i nie mieli już przedstawicielstwa w UK, Irlandii i Malcie, po powstaniu FCA stwierdzono że trzeba zamknąć europejski oddział chryslera bo miał małą ofertę i generował straty, kolejną firma w FCA która miała małą ofertę i generowała straty była lancia. Ani z lancią ani z europejskim chryslerem nie wiedziano co zrobić ani jak je rozwijać. Nie opłacało się ich zamknąć bo szkoda by przestać sprzedawać ich auta. Wiec ktoś wpadł na pomysł połączymy je w jedno i tak z chryslera 300 powstała thema a z 200 cabrio flavia. Sprawa prosta bierzesz chryslera dajesz znaczek lancii i doklejasz jakąś historyczną nazwę PROSTE ( ͡° ͜ʖ ͡°). I teraz pojawiła się problem bo skoro chrysler stał się lancią to co z UK, Irlandią i Maltą gdzie lancii nie było już 20-30 lat, przecież nie wprowadzą lancii na nowo i nie zamkną chryslera. I wtedy ktoś stwierdził Kurwa jebać to o 18 mam tenisa skoro chrysler może być lancią to czemu lancia nie może być chryslerem w końcu już jest chrysler/lancia. Skoro chcą i tam powierzyć ofertę to niech mają od teraz lancia z kierą po złej stornie nich ma znaczek chryslera nazwy nie zmieniać po co i tak sprzedasz będzie znikoma. Ale mnie głowa rozbolała od tego wszystkiego dobra pyc cyk i mogę wyjść z pracy 3 godz wcześniej. I tak oto w oparach chujowej kawy z automatu nalanej do plastikowego kubka zniknęła legendarna włoska firma o ponad 100 letniej historii, a 30 lat wcześniej plakaty jej radówek wsiały w pokoju każdego włoskiego chłopca #polska #motoryzacja #samochody #lancia #ciekawostki +5
myrmekochoria
Strzelanina w sklepie monopolowym przy 5601 South Main Street, 14 lipca 1951 rok.

"Paul Anastas -- 58 years (victim of 353 West 69th Street); Detective Sergeant J. L. Lamonica; Lieutenant A. A. Ruiz; Lieutenant Bill Cummings; "

Galeria

#starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #fotohistoria #kryminalistyka #myrmekochoria
+23
myrmekochoria
Wieża Space Needle w Seattle (184 m), USA 1962 rok

#starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #fotohistoria #architektura #myrmekochoria
+54
dzika-konieckropka
"po prawej stronie widać płytę lodową, pływającą pośród lodu morskiego tuż obok lodowego szelfu Larsen C. Ostre kąty góry lodowej i jej płaska powierzchnia wskazują, że prawdopodobnie niedawno wycięła się ona lodowej półki."
#natura #geometria #ciekawostki #zima
+5
Pokaż następne