K4rpik
Weszło w życie acta2, dla właścicieli niektórych stron internetowych życie stało się ciężkie i zaczęło brakować pieniędzy na ulubione łakocie i smakołyki, nastały bardzo ciężkie czasy pełne cenzury słowa i internetu
Na ławce w parku siedzi mały Michałek i z uśmiechem na swej prześlicznej buzi je rogala.
Wtem zza drzewa wybiega parkowy elfik32 i pyta:
-Michauek co robisz?
-jem rogala
-a dlaczego jest taki brązowy i tak straszliwie śmierdzi?
-bo jem go drugi raz

#heheszki #gownowpis #opowiadanie #takbylo #acta2 #poezja #ciekawostki #pasta #rogalove #qualitycontent
+1
xandra
W Żabce można kupić kartę podarunkową Amazona, jest też mała promocja ( ͡º ͜ʖ͡º)

Pomimo nazwy, karta podarunkowa Amazon nie musi oczywiście być prezentem. Choć naturalnie może to być praktyczny podarek na tę lub inną okazję, można ją również kupić da siebie, by wygodnie robić zakupy bez konieczności posiadania (lub podawania danych na temat) konta bankowego lub karty kredytowej czy debetowej.

W sklepach sieci Żabka dostępne są karty doładowania o wartości 7,50 euro, 30 euro, 50 euro i 70 euro. Nie można też nie wspomnieć o przygotowanej promocji, w ramach której każdy nowy użytkownik Amazona, który między 10 kwietnia a 31 maja doładuje swoje konto kwotą minimum 30 euro, otrzyma dodatkowe 10 euro do wykorzystania podczas pierwszych zakupów.

#amazon #zabka #ciekawostki #kupujzwykopem
Zaxerek
Cudze chwalicie, swego nie znacie :)
Zalew Zemborzycki, Lublin
-----> #lubelskieinaczej
.
W końcu wyszło piękne, wiosenne słońce, nie mogłem się powstrzymać.. aby nie polatać...
Aparat: Mavic Pro
Filtr: Polar Pro ND8
1/160, ISO 100, AEB x3

#ciekawostki #fotografia #polska #lublin #drony
+77
Yukiko
Afganistan

1/211 #codziennekrajeswiata


Afganistan jest jednym z najbiedniejszych państw na świecie, od wielu lat targanym wojnami i nękanym głodem. Żyje tu ponad dwadzieścia narodowości, ale czytać i pisać umie tylko co piąty mieszkaniec. Średnia długość życia wynosi zaledwie 42,5 roku. Niedostępność terenu, konflikty zbrojne, a w ostatnich latach wrogość rządzących Talików wobec całego niemal świata sprawiły, że kraj znalazł się w izolacji międzynarodowej.

Afganistan jest górzysto-wyżynnym krajem bez dostępu do morza. Graniczy z Pakistanem, Iranem, Turkmenistanem, Uzbekistanem, Tadżykistanem, Chinami i Indiami.

W większości położony jest na Wyżynie Irańskiej i w górach Hindusz, z najwyższym szczytem kraju Noszakiem (7485 m n..p.m.)

Obserwuj tag #codziennekrajeswiata po więcej

#afganistan #ciekawostki #codziennekrajeswiata #geografia
+5
lewoprawo
Ilość lekarzy na 100 tys. mieszkańców w Europie.

pokaż spoiler #ciekawostki #europa #sluzbazdrowia #medycyna #lekarz
+1
skizo
To zdjęcie podsumowuje sezon w skokach narciarskich.
#skoki #ciekawostki #fotografia #ryoyu
+31
db95
Wuwunio grał rapera w serialu "Wawa Non Stop".

#ciekawostki #palhajstv #bec #tiger #wuwunio
+2
robert5502
Czy zwierzęta mają duszę i czy po śmierci będziemy się mogli cieszyć towarzystwem naszych ukochanych czworonogów?
Papież-Polak podobno twierdził, że tak, Papież-Niemiec, że nie, Papież-Argentyńczyk przywrócił werdykt Papieża-Polaka. Spory o to, kto duszę ma (i kto jej nie ma), mają długą teologiczną tradycję. Pewne wątki tych sporów zostały zarchiwizowane i dziś Kościół niechętnie wspomina debaty o tym, w którym dniu po poczęciu płód chłopca otrzymuje duszę, a w którym płód dziewczynki. Teologowie przestali się również spierać o to, czy czarni mają duszę. Twierdzenie, że dusza wdziera się do jajeczka razem z plemnikiem, wygląda raczej jak nowa moda „intelektualna” niż jak objawienie, ale mogę być źle poinformowany, sami arcypasterze twierdzą, że to czysta nauka. (Nie wiemy również czy bliźniaki jednojajowe otrzymują na wejściu jedną duszę, która się dzieli po zorientowaniu się, że jest dwóch klientów, czy też dwie identyczne, których nawet doświadczony ksiądz by od siebie nie odróżnił).


Tymczasem mamy domowy teologiczny dylemat związany z twierdzeniem wiernej, że ksiądz z parafii na warszawskim Kamionku miał orzec, że „dzieci z in vitro nie mają duszy”. Ksiądz się wypiera, a my nie wiemy, czy mamy dawać wiarę wiernej, która twierdzi, że słyszała to na własne uszy, czy proboszczowi, który twierdzi, iż mówił, że zapłodnienie in vitro jest niemoralne, ale o duszy nic nie wspominał. Podejrzenie, że ksiądz proboszcz mataczy ma wysokie prawdopodobieństwo, co związane jest z samą naturą kapłaństwa.

Proboszcz wyjaśnia, że wyjaśniał tylko, iż „animacja nie dokonuje się w atmosferze miłości i nie odpowiada logice daru”. Logiczne. Ciekawe tylko skąd się wiernej na obwiązkowym spotkaniu przed pierwszą komunią pociech wzięła ta dusza? Zdarza się jednak, że się człowiek przesłyszy, a szczególnie kobieta może się przesłyszeć i przekręcić słowa kapłana.

Tak czy inaczej, proboszcz zapewnił dziennikarzy, że dziecko poczęte z in vitro duszę posiada, a dziennikarze nie zadawali dalej kłopotliwych pytań, jak i z kim to ustalił.

Zakładając (tylko teoretycznie), że ksiądz proboszcz jednak posiadł jakieś teologiczne instrukcje (od kogoś lepiej poinformowanego), że jednak dzieci z in vitro duszy nie posiadają, pojawia się pytanie, co to samo źródło mówi o dzieciach z gwałtu? (A co z dziećmi poczętymi w wyniku gwałtu, którego dopuścił się kapłan, czy dusza wstępuje w taki płód dopiero po tym jak się gwałciciel wyspowiada, czy normalnie w chwili wtargnięcia plemnika do jajeczka?)

Takie hipotetyczne pytanie byłyby jednak uchybieniem wobec godności kapłana, a jednak być może należało drążyć w kwestii owej niemoralności zapłodnienia in vitro. W oparciu o jakie badania ustalono, że zapłodnienie in vitro jest niemoralne i jakie ma to konsekwencje dla dziecka i jego rodziców? Ksiądz proboszcz jest podobno jakimś doktorem od katolickiej moralności i sam zajmował się kształceniem kandydatów na księży, więc jako fachowiec mógłby wiele wyjaśnić.

Niezależnie od tego, czy kapłan pozbawił dzieci z in vitro duszy, czy tylko orzekł, że pojawiły się na tym świecie w drodze niemoralnych praktyk, wielu czytelników doniesień o tej sprawie wyraziło opinię, że ten kapłan może być bezduszny i niemoralny. Zarzut bezduszności może tu być szczególnie interesujący, jako, że mamy do czynienia z osobą nie tylko ekologicznie poczętą, ale zarówno ochrzczoną, jak i wyświęconą.

Internetowe wyrazy moralnego niepokoju z powodu przypisywanej proboszczowi wypowiedzi warto podzielić na wypowiedzi tych, którzy należą do owczarni i są przekonani, że posiadają duszę, i tych, którzy owczarnię opuścili (albo i nie opuścili, ale nigdy w niej nie byli). Bardziej interesujący są ci pierwsi, bowiem dla nich bezduszność pasterza jest z natury rzeczy bardziej bolesna. Zajrzałem na stronę księdza Lemańskiego, z którym w sprawie duszy nie jestem pewien czy się zgadzamy, ale w sprawie bezduszności zawsze.

Nie zawiodłem się, znalazłem reakcję na kontrowsersje wokół tego, co proboszcz parafii na Kamionku powiedział. Ksiądz Lemański zdaje się przychylać do opinii, że proboszcz mataczy i ostrożnie popiera opinie, że proboszcz zapewne powiedział coś zbliżonego do tego, co zapamiętali wierni. Wyraża oburzenie, pisze o braku empatii, ale nie wydaje się być zdziwiony. Na zakończenie pyta o losy innego proboszcza z tej parafii – księdza Mateusza. Nie mając zielonego pojęcia o co z księdzem Mateuszem chodzi, poprosiłem o pomoc sztuczną inteligencję, która zapamiętała, że istotnie był na tej parafii proboszcz Mateusz, który, w październiku 2014 roku złożył rezygnację, a rezygnacja została przyjęta. Okazuje się, że ksiądz Mateusz był oskarżony o czyny pedofilskie i został w trybie pilnym odsunięty od wszelkich posług kapłańskich i przeniesiony do domu księży emerytów. Tak więc pytanie księdza Lemańskiego o to, co słychać u księdza Mateusza, było nie bez hozery. (Ksiądz Mateusz został odsunięty od zabawy w pasterza decyzją arcybiskupa Hosera.)

Wierni zdumieni i oburzeni faktem, że proboszcz może być tak bezduszny, jak się wydaje, nie znajdują dużego współczucia ze strony tych, którzy opuścili owczarnię i dziwią się tym, którzy nie tylko sami w niej pozostają, ale własne dzieci wpychają do bezmyślnego stada. Jeden z komentatorów pisał, że „jeśli zanosisz swoje dziecko kościołowi w ofierze zaraz po urodzeniu, a potem urządzasz mu pierwszą komunię, to powinieneś się spodziewać, że usłyszysz właśnie takie lub podobne majaczenia”.

Okrutna to obserwacja, która skłania do pytania jak silne są zmiany poziomu religijności w społeczeństwie polskim. Poprawna odpowiedź brzmi, że i owszem, spore, ale trudno powiedzieć, jaki będzie efekt końcowy. Prawda o mentalności i obyczajach pasterzy wydaje się docierać do coraz szerszych kręgów, równocześnie znaczna część społeczeństwa ufa Bogu, że przyjdzie zapowiadana przez arcybiskupa Jędraszewskiego katolicka kontrrewolucja i że „żadne krzyki i żadne płacze nie przekonają ich, że białe jest białe, a czarne jest czarne”.

Niektórzy komentatorzy twierdzą, że zanoszenie niemowlęcia do kościoła jest swoistym gwałtem, i że w efekcie dalsza indoktrynacja przez tych pasterzy może prowadzić do ukształtowania bezdusznego człowieka, bo jak daje do zrozumienia ksiądz Lemański, ci księża chrześcijańskiej miłości nie uczą. On sam proponuje katolicyzm bez kapłanów, ale to chyba nie wyjdzie.

http://www.listyznaszegosadu.pl/nowy-ateizm-i-krytyka-religii/maly-traktat-o-duszy-dziecka-poczetego-tak-lub-inaczej
#bekazkatoli #ciekawostki #teologia #pedofilewiary #katolicyzm #ateizm #polska #invitro #biologia
+18
Lukardio
średni ekwiwalentny dochód netto w PPS

#polska #ue #europa #mapy #ciekawostki #mapy #mapporn #gospodarka #statystyka
+19
kalet86
Za 6 dni nasza kampania crowdfungingowa, no więc pora na #konkurs i #rozdajo ❤️

Skoro #nocnazmiana dostała swój konkurs to i #dziendobry #dziennazmiana też musi :)

Link do kampanii: http://bit.ly/p_ravehard
Link do insta:http://bit.ly/p_ravehard_instagram
Link do fejsa: http://bit.ly/p_ravehard_facebook
W ogóle o co chodzi: No są lata 80te, magia, arcymag ginie na imprezie zorganizowanej przez niego na swoją Cześć. Znajdź mordercę ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:

Dajcie znać kto z Was nas wesprze. Na zachęte - mem stworzony z jednej postaci z gry ;)

A no właśnie. Konkurs.

Wymyśl kartę postaci w grze, która będzie:
- nawiązywać do wykopowej społeczności :) w konkursie może wziąć udział również @m__b ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- posiadać cechy pasujące do lat 80tych oraz magii

W konkursie rozdamy dwie gry:- jedna dla osoby, która wrzuci najciekawszy koncept postaci i zbierze max plusów do 31 marca do godziny 23:59
- druga osoba zostanie wylosowana spośród wszystkich, którzy dodadzą plusa przy tym komentarzu.

A tak w ogóle to dajcie znać, czy wesprzecie naszą kampanię ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) - siła społeczności - gdzie indziej jej szukać jak nie tu :P

#rozdajo #pozdro #dziendobry #gry #gryplanszowe #grybezpradu #karcianki #grykarciane #crowdfunding #heheszki #humor #humorobrazkowy #memy #grafika #gra #ciekawostki #polska #fantastyka #fantasy #80s #magia #mtgarena
+24
satanic
Austro-Węgierski żołnierz, członek „stosstruppen” - oddziału szturmowego, rok 1917.

pokaż spoiler #wojna #iwojnaswiatowa #fotografia #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki
+8
rales
#mecz #pilkanozna #reprezentacja #francja #ciekawostki

Po lewej najdroższa jedenastka Francji - 1,05 miliarda euro
Po prawej najdroższa jedenastka składająca się jedynie z białych reprezentantów Francji - 487 milionów euro
+28
blunch
Dzień dobry ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kojarzycie wpis z gorących o wieży z klocków lego? Pojawiło się kilka komentarzy - ile takich klocków jest potrzebnych, aby zapełnić basen olimpijski, którego wymiary to 50x25x3 metry?

Pojemność basenu olimpijskiego wynosi 3750 metrów sześciennych, co w przeliczeniu na centymetry sześcienne daje nam wynik 3750000000 cm3.
Pojemność jednego klocka Lego o wymiarach 4x2 oczka (wymiary to 3.2x1.6x0.96 cm) daje nam 4.1952 cm3.

Jeżeli chcielibyśmy wyłożyć klockami Lego cały basen olimpijski, potrzebowalibyśmy....

893 878 719 klocków

Ile ważyłaby taka konstrukcja?

Zakładając, że każdy klocek 1.15 grama całość ważyłaby

1 027 961 kilogramów

To tyle, co 171 dorodnych słoni afrykańskich lub 8 550 000 bananów!

Zakładając, że na każdym drzewie bananowym rośnie maksymalnie 20 kiści bananów, a w każdej kiści zawiera się 20 pojedynczych sztuk (dając nam 400 bananów rocznie) to potrzebowalibyśmy 21 375 palm bananowca, aby wyprodukować odpowiednią ilość banana.

Zakładając średnią cenę klocka z serii Architecture, która wynosi w przeliczeniu na PLN około 35 groszy źródło to wypełnienie basenu kosztowałoby ponad 3.12 miliona złotych

#ciekawostki #lego
+73
Thronstahl
Wyobrażacie sobie tragiczną sytuację kiedy od was zależy zwycięstwo kraju w wojnie, ale w konsekwencji wasi ojcowie, synowie, bracia czy sąsiedzi poniosą śmierć ? Właśnie przed takim strasznym dylematem stanęli obrońcy dolnośląskiego Głogowa.
W lipcu 1109 roku Cesarz Henryk V ogłosił wyprawę przeciwko Polsce. Oficjalnym powodem wojny z sąsiadem było przywrócenie władzy Zbigniewowi, który po walkach o sukcesję został wygnany z kraju przez swojego brata Bolesława nazywanego Krzywoustym. Na haniebne ultimatum przedstawione przez Niemców Bolesław odpowiedział „bacz zatem, komu grozisz, jeśli chcesz wojować, znajdziesz wojnę”.
W konsekwencji na początku sierpnia na Dolny Śląsk wkroczyło 10 tysięcy niemieckich wojowników prowadzonych przez znających te tereny Czechów. 24 sierpnia Henryk V wykorzystując zaskoczenie głogowian opanował i zniszczył podgrodzie rozbijając część wojsk Bogusława oraz biorąc łupy i licznych jeńców. Obrońcy skupili się w grodzie zawierając pięciodniowy rozejm z Henrykiem. Przez ten czas mieli skontaktować się z Bolesławem, aby uzyskać zgodę na poddanie Głogowa.
Henryk na poręczenie rozejmu zażądał zakładników, którzy niezależnie od decyzji mieli zostać wypuszczeni. Jako, że dla Bolesława Krzywoustego utrata Głogowa mogła zadecydować o porażkę w całym konflikcie, nakazał on bronić gród za wszelką cenę. Na wieść o tym król niemiecki haniebnie łamiąc warunki umowy nakazał przywiązać obrońców do machin oblężniczych.
Był pewny, że głogowianie nie będą do nich strzelać w obawie przed zranieniem własnych dzieci czy ojców. Jednak załoga grodu ze łzami w oczach zaciekle broniła się nie szczędząc krwi Niemców i Czechów jak też własnych krewnych, którzy ginęli pod gradem pocisków. Machiny wojenne prowadziły bezustanny ostrzał w stronę napastników, wylewano wrzący olej, zrzucano ciężkie kamienie i belki. Kolejne szturmy kończyły się niepowodzeniem, w związku z czym po trzech tygodniach walk wojska Henryka wycofały się spod Głogowa. Jedynym haraczem jaki udało im się uzyskać od strony polskiej były trupy własnych rycerzy.

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #polska #gruparatowaniapoziomu

#oporwekrwi <-tag autorski
+69
besmart93
Kevin de Bruyne mógł grac dla Polski, przez opieszałość PZPN wybral grę dla Belgii.
#pilkanozna #ciekawostki #heheszki
+14
IMPERIUMROMANUM
MEDALION UKAZUJĄCY KOMMODUSA I ROMĘ

Rzymski medalion – wykonany z brązu – ukazujący Kommodusa i Romę. Obiekt datowany na II wiek n.e. Średnica medalionu to 45 mm.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/medalion-ukazujacy-kommodusa-i-rome/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+9
tusk
Mózg Włocha wyciągnięty podczas sekcji zwłok.

#ciekawostki #heheszki
+1768
Chodtok
swoją drogą wecie że na wiki można znaleźć sporo pornosków
kieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeedyyyyyyyś dawno dawno daaaaaaaawno temu przez jakiś czas po tym jak pojawił się w moim życiu internet nie miałem pojęcia skąd brać gołe baby
brzmi dziwnie ale serio serio :O
nie znałem żadnych pornhabów czy innego szajsu i ogólnie to bałem się strasznie wirusów
hmmm ale to morze temat na inny wpis odłóżmy na razie ten temat póki co
no w każdym razie jakiekolwiek zdjęcie cipki to wtedy był dla mn nie lada rarytas
no więc pewnego razu odkryłm że na wikipedii sporo ich jest :OOO
ale było trzepane wtedy jesu ;3

pokaż spoiler tylko był taki problem że razem były wymieszane zdjęcia cipek ewidentnie niezbyt zdrowych tj z jakąś ropą się wylewającą czy innym gunwem ;/////


przy artykułach o pozycjach seksualnych były też takie fajne rysuneczki/szkice i się strasznie nimi jarałem i chyba szczególnie waliłem do cowgirl bo laska z tego szkicu straaaasznie przypominała mi laskę z klasy
tzn teraz chyba ich nie ma już i nwm co się z nimi stało tzn są jakieś ale mam wrażenie że inne bo tamte chyba były w innym stylu graficznym trch i laska miała rozpuszczone włosy i ręce za głową złożone no i przede wszystkim jak już wspomniałem przypominała laskę z klasy mojej w której się trch bujałem a ta co teraz jest to nie ;/////
no ogólnie da się też znaleźć różne zdjęcia bzykania closeupy odbytów beniz into bagina beniz into odbyt no różne takie i filmiki nawet i jakieś 100-letnie pornoski xdddd
tzn teraz nie sprawdzałem ale kiedyś się dało i chyba dalej powinno na pewno dać się
no to chyba tyle
elo eloszka

pokaż spoiler no i polecam wam np drugi obrazek ze skrina xd :3


#seks #ciekawostki #rozowepaski #niebieskiepaski #coolstory #truestory #gownowpis #oswiadczeniezdupy #takaprawda
+3
yolantarutowicz
Tytan, największy księżyc Saturna, to miejsce potencjalne sprzyjające powstaniu życia. To także, obok Marsa, jedno z najbardziej obiecujących miejsc do przyszłej kolonizacji w Układzie Słonecznym. Aby lepiej zbadać to tajemnicze miejsce NASA planuje wysłać tam latającego drona Dragonfly.

Link do znaleziska: Dragonfly - dron NASA mający zbadać Tytana

Interesujące? Dziękuję Ci za wykop!

#kosmos #drony #ciekawostki #eksploracjakomosu #nauka #gruparatowaniapoziomu #usa #ameryka #rakiety #nasa #technologia #kosmiczneinfo #eksploracjakomosu #kosmicznapropaganda #lotnictwo #liganauki
+31
kalet86
Za 7 dni nasza kampania crowdfungingowa, no więc pora na #konkurs i #rozdajo ❤️

Link do kampanii: http://bit.ly/p_ravehard
Link do insta:http://bit.ly/p_ravehard_instagram
Link do fejsa: http://bit.ly/p_ravehard_facebook
W ogóle o co chodzi: No są lata 80te, magia, arcymag ginie na imprezie zorganizowanej przez niego na swoją Cześć. Znajdź mordercę ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:

Dajcie znać kto z Was nas wesprze. Na zachęte - mem stworzony z jednej postaci z gry ;)

A no właśnie. Konkurs.

Wymyśl kartę postaci w grze, która będzie:
- nawiązywać do wykopowej społeczności #nocnazmiana
- posiadać cechy pasujące do lat 80tych oraz magii

W konkursie rozdamy dwie gry:
- jedna dla osoby, która wrzuci najciekawszy koncept postaci i zbierze max plusów do 31 marca do godziny 23:59
- druga osoba zostanie wylosowana spośród wszystkich, którzy dodadzą plusa przy tym komentarzu.

A tak w ogóle to dajcie znać, czy wesprzecie naszą kampanię ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) - siła społeczności - gdzie indziej jej szukać jak nie tu :P

#rozdajo #nocnazmiana #gry #gryplanszowe #grybezpradu #karcianki #grykarciane #crowdfunding #heheszki #humor #humorobrazkowy #memy #grafika #gra #ciekawostki #polska #fantastyka #fantasy #80s #magia #mtg
+18
Lizus_Chytrus
Biały Snoop Dogg ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ciekawostki #heheszki #rap
+1
DuchBieluch
Decolopoda australis – gatunek kikutnicy (tak zwanego morskiego pająka) występujący u wybrzeży Antarktydy. Osiąga około 30 centymetrów rozpiętości odnóży. U tego gatunku występuje dymorfizm płciowy. Zapłodnienie następuje, gdy jaja opuszczają ciała samicy. Są one później noszone przez samca aż do wyklucia się młodych.
Kikutnice są stare, najstarsze skamieliny pochodzą z kambru i syluru. Zwykle zalicza się je do szczękoczułkowców, ale badania genetyczne ukazują, że mogą być pierwotną siostrzaną grupą dla stawonogów. Znamy około 1300 gatunków kikutnic, które rozmiarami wahają się od 1 milimetra do 90 centymetrów (głębinowe gatunki). Mają one 4-6 par odnóży, które wykorzystują do chodzenia po dnie i poruszania się tuż ponad nim za pomocą ruchu odrzutowego. Większość kikutnic to drapieżniki żywiące się głównie parzydełkowcami i gąbkami. Czasami wbijają swoje ssawki w ukwiały i wysysają z ich pokarm.
Można je spotkać również w Bałtyku. W głębszych obszarach jego południowej części żyje kikutnica czerwona (Nymphon rubrum).

#fajnyzwierz - tag z opisami ciekawych gatunków zwierząt
#zwierzeta #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
+184
IMPERIUMROMANUM
RECENZJA: ALIX SENATOR - TOM 1 I 2 (CYKL DRAPIEŻCÓW I KYBELE)

W ostatnim czasie do moich rąk trafiła naprawdę niezwykła pozycja – pięknie ilustrowany komiks, którego fabuła ma miejsce w antycznym Rzymie i poświęcona jest okresowi panowania Oktawiana Augusta. Dzieło to zostało wydane przez wydawnictwo Elemental.

Przyznam się szczerze – nie miałem dotychczas większej styczności z komiksami i ciężko jest mi oceniać sposób / poprawność wydania komiksu. Niemniej jednak to, co rzuca się w oczy na samym początku to piękne ilustracje, świetny papier oraz twarda okładka, która tylko podkreślają ile włożono serca w wydanie tych pozycji. Na rynek wypuszczono dwa cykle przygód tytułowego Alixa – tom 1 pt. „Cykl Drapieżców” oraz tom 2 pt. „Cykl Kybele”.

Zaczynając od początku, oba cykle są kontynuacją przygód Alixa – postaci, którą wymyślił i stworzył Jacques Martin w 1948 roku. Autor przedstawił historię galijskiego chłopca, który trafia do niewoli rzymskiej, następnie zostaje usynowiony przez bogatego Rzymianina, by z czasem stać się wiernym sojusznikiem samego Juliusza Cezara. Jak możemy przeczytać we wstępie do tomu 1, w 2012 roku pojawił się pomysł wznowienia przygód Alixa, już jako dorosłego mężczyzny. Autorem fabuły jest Valérie Mangin, a wszelkie rysunki powstały ręką Thierry’ego Démareza. Wstęp jest bardzo przydatny, zwłaszcza dla każdej osoby, która jest niezaznajomiona z historią komiksu.

Autorzy nowych przygód Alixa postawili nie tylko na piękne ukazanie antycznego Rzymu, ale i ciekawą fabułę. W Cyklu Drapieżców Alix Senator ma za zadanie zbadać tajemniczą śmierć Marka Emiliusza Lepidusa, który został rozszarpany przez orły – otoczone szacunkiem w Rzymie ptaki. Z kolei w kolejnym Cyklu Kybele, bohater musi udać się do Grecji oraz sprowadzić tajemnicze zwoje zawierające proroctwa. Akcja toczy się nie tylko w Italii i Grecji, ale i Egipcie, gdzie m.in. będziemy świadkami rywalizacji kultów Kybele oraz Izydy. Co ciekawe, w akcję zaangażowane są postaci historyczne takie jak August czy Liwia. Oczywiście nie powinniśmy oczekiwać, że fabuła będzie się toczyła w zgodzie z prawdą historyczną. Są to wymyślone historie, które mają miejsce w czasach pryncypatu, otoczone aurą tajemniczości, magii i mistyki.

Alixowi w przygodach towarzyszy jego rodzony syn Tytus oraz Chefren – syn jego przyjaciela, którym Alix się opiekuje. Wraz z rozwojem akcji pojawiają się kolejne postaci, które wyróżniają się ciekawą osobowością oraz nadają smaku fabule. Co więcej, nie brak tutaj krwi, brutalności czy rytuałów.

Na domiar wszystkiego, Czytelnik otrzymuje do swoich rąk naprawdę ciekawe źródło informacji o historii antycznej. W przerywnikach między rozdziałami znajdują się obszerne opisy miejsc, przedmiotów czy postaci – powiązanych z fabułą. Dzięki temu jeszcze lepiej odnajdujemy się w fabule oraz przedstawionych czasach.

Podsumowując, z czystym sumieniem mogę polecić wszystkim te fantastyczne dwa wydania. Jest to z pewnością przyjemna odskocznia od standardowych pozycji książkowych. Pięknie ilustrowane komiksy pobudzają wyobraźnię i jeszcze bardziej zachęcają do zgłębiania antyku. Liczę że w niedługim czasie pojawią się kolejne części przygód Alixa.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/recenzje/alix-senator-tom-1-i-2-cykl-drapiezcow-i-kybele/

#ksiazki #recenzje #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #rzym #qualitycontent #venividivici
--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+12
sllo71
#olx #zainteresowania #ciekawostki #pierogi #ogloszenia #cotombyc
Kiedy spokojnie przeglądasz sobie ogłoszenia na OLX i tu nagle wyskakują Ci ręcznie robione domowe pierogi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+5
jalop
Każdy zapewne słyszał o francuskim Pałacu wersalskim*, czyli wspaniałym miejscu, gdzie mieszkała między innymi **Maria Antonina Habsburg. Na zdjęciu poniżej jedna z jego sal. //shutterstock
Wygląda pięknie? Tak, teraz (z dużym naciskiem na teraz) wygląda świetnie.
Wyobraźcie sobie, że na przestrzeni siedemnstego i osiemnastego wieku panował tam straszny syf! Podłogi były zasłane gnojem, w każdym pomieszczeniu unosił się fetor nieczystości - zwierzęcych. Prawdopodobnie widoczna na zdjęciu "Sala lustrzana" była w takim stanie, że ciężko było przejść.
Trudno w to uwierzyć? Krążą plotki, że kobiety przy sukniach miały specjalne ciemniejsze obwódki, aby nie było widać plam.

Maria Antonina jako jedyna miała swój własny wychodek. Reszta ludzi załatwiała się na nocniki, które opróżniano przez okno. Musiało nieźle walić. W komentarzu zdjęcie podobnego wytworu.

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #historia
+12
binuska
GENETYCZNY SŁOWNIK SŁOWIAN.

PIE-RUNY (PIErwsze RUNO, co znaczy: „będący źródłem owocnego życia”).

W dolnej części artykułu widzicie 169 wybranych liter- lub właściwie znaków- ze słowiańskiego, genetycznego słownika umieszczonych w tabeli. To nie są te, jakie znacie pod nazwami: Głagolica, Bukwica i Runy.

Vladimir Goworow, który zestawił poniższą tablicę, studiuje od kilkunastu lat, a bardzo intensywnie od 2005 roku, starosłowiańskie pismo. Zapoznał się i opracował do tej pory 700 znaków.

Prawdziwe pismo Sławian:

Link: https://uploadfile.pl/pokaz/776515---a5cq.html

#slowianie #bukwica #runica #rodzimowierstwo #prawoslawie #ciekawostki #nauka #pismiennictwo #pismo #epokavilka #ortografia #gramatyka #jezykoznawstwo #qualitycontent #slowianskapolska #wielkalechia #swiatnauki #lingwistyka #genetyka
+7
sinusik
67/100 Ciąża u kotki trwa dziewięć tygodni. Pod koniec tego okresu samica robi się niespokojna i zaczyna szukać miejsca na odbycie porodu. Najbardziej odpowiadałoby jej miejsce suche, ciche i odosobnione.
W domu dają się wtedy słyszeć dziwne odgłosy dochodzące z ciemnych zakamarków, takich jak na przykład kredens — to kotka wypróbowuje kolejno różne schowki. Mimo że ostatnio wykazywała nadzwyczajny apetyt — nagle w ogóle przestaje interesować się jedzeniem. Oznacza to, że termin rozwiązania już się zbliża — może ono nastąpić w ciągu kilku godzin. Zwykle kotka znika wtedy w wybranej przez siebie kryjówce i przygotowuje się do ciężkiej pracy przy wydawaniu na świat kociąt. Niektóre kotki nie znoszą, kiedy ktoś im w tym przeszkadza lub nawet tylko jest obecny przy porodzie. Innym zaś, zwykle tym, które nie mają w swoim domu zbyt wielu miejsc odosobnienia, wszystko jedno, czy ktoś przy tym jest, czy nie. Kotki o zgodnym charakterze, chętne do współpracy z człowiekiem, posłusznie wchodzą do przygotowanej przez opiekuna skrzynki porodowej, miękko wysłanej i łatwo dostępnej w razie konieczności pomocy. Jednak wiele kotek ignoruje troskliwie przygotowane skrzynki i uparcie szuka bardziej zacisznych miejsc, jak na przykład szafka na buty.

Poród kotki trwa zwykle dosyć długo. Urodzenie średniego miotu, składającego się z pięciu kociąt, trwa ponad dwie godziny, toteż jest to męczące i dla matki, i dla dzieci. Niektóre kotki rodzą bardzo szybko: co minuta jedno kocię. Inne bardzo wolno — przerwa między kociakami wynosi około godziny. Obie skrajności są nietypowe i niepożądane — odstęp między kolejnymi urodzeniami powinien wynosić pół godziny. Tyle czasu zajmują matce wstępne zabiegi pielęgnacyjne wokół jednego kociaka. Pielęgnacja noworodka dzieli się na trzy zasadnicze etapy. Najpierw kotka przegryza błony płodowe, w których rodzi się kocię. Następnie starannie oczyszcza ze śluzu jego nosek i pyszczek, żeby maleństwo mogło wziąć pierwszy oddech. Mając to za sobą, kotka przegryza pępowinę w odległości około dwóch centymetrów od brzuszka kociątka. Pozostawiony kikut zwykle zasycha i sam odpada. Potem matka zjada łożysko i błony płodowe, czerpiąc z nich wartościowe substancje odżywcze, tak potrzebne jej w obliczu czekających ją ciężkich obowiązków macierzyńskich. Wreszcie wylizuje dokładnie kociaka i odpoczywa przed wydaniem na świat następnego. Przy następnym wszystkie czynności trzeba powtarzać od nowa. Czasem, gdy w miocie jest wyjątkowo dużo kociąt, ostatnie mogą być już skazane na śmierć, gdyż kotka jest zbyt zmęczona, by się nimi zająć. Na ogół jednak kotki dobrze sobie radzą z przyjmowaniem swoich małych bez pomocy człowieka.

Kiedy kocięta okrzepną już po szoku, jakim było dla nich przyjście na świat, zaczynają kręcić się niespokojnie w poszukiwaniu sutków matki. Pierwszy pobrany przez nie pokarm, siara, ma fundamentalne znaczenie dla ich dalszego życia i zdrowia, gdyż zawiera przeciwciała, które dają im bierną odporność na choroby wieku dziecięcego. Wysokobiałkowa i bogata w biopierwiastki siara wytwarza się przez kilka dni, po czym zastępuje ją normalne mleko.

W pierwszych dniach po narodzeniu kocię przyzwyczaja się do jednego sutka, z którego pije mleko. Wybiera go sobie i rozpoznaje potem po zapachu, nie zmieniając na inny. Kiedy umyjemy matce brzuch, pozbawiając go naturalnego zapachu, kocięta są zdezorientowane. Nie mogą znaleźć swoich stałych miejsc i wtedy zaczynają się między nimi bójki.
Wydawałoby się, że świat doznań zmysłowych małego, kilkudniowego zaledwie kociaka jest prosty i nieskomplikowany. Tymczasem potrafi on wyczuwać nieznaczne różnice między zapachami z taką precyzją, że trafia do swojego sutka jak dziecko do swojej szafki w szatni. Dzięki temu podczas posiłków kociąt panuje porządek.

#100kocichciekawostek #koty #zwierzaczki #ciekawostki
+429
MondryPajonk
Na mapie zaznaczono stacjonujące w Polsce wojska USA w okolicach granicy Kaliningradu.
Co ciekawe zaskakująco sporo z nich jest umieszczona w okolicach miejscowości Krynicy Morskiej gdzie trwa obecnie również budowa magazynów i baz wojskowych dla amerykańskich jednostek. Szacuję się, że całkowity koszt budowy zamknie się w 16,5 mld dolarów. Po zakończeniu budowy będzie to najbardziej zmilitaryzowane miejsce w całej Polsce.

#militaria #wojsko #polska #ciekawostki #usa
+17
Lizus_Chytrus
Ciekawe wnętrze kawiarni w Seulu

#ciekawostki #architektura #budownictwo #fotografia
+36
RedBulik
Ostatnie pożary po atakach na WTC zostały ugaszone dokładnie 100 dni po zamachu. 1
#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
+10
basrantonzx23
Jak wykonawcy dróg radzą sobie z rosnącymi kosztami prowadzenia prac?
Jak daleko są gotowi się posunąć aby oszczędzić?
Ile dla nich znaczy ludzkie życie?

Na zdjęciu widzimy robotników, którzy za chwilę zostaną zamurowani w jednym z elementów nośnych obiektu inżynierskiego na budowie drogi S17 pomiędzy Lublinem i Warszawą. Cena wytwarzania specjalnego betonu, z którego powstają tego typu konstrukcje wzrosła na tyle, że GDDKiA zaakceptowała modyfikacje zaproponowane przez konsorcjum prowadzące budowę drogi. Według w.w. modyfikacji od dnia 1 marca aż 3% powstających konstrukcji mogą stanowić ciała robotników.

Oburzające.
#drogi #ciekawostki
+13
Lizus_Chytrus
A hippie walking with his kid in Amsterdam, 1968

Zdjęcie doczekało się swojego pomnika (w komentarzu)

#ciekawostki #fotografia #rzezba #starezdjecia
+10
Efilnikufesin
Wow fajna ozdoba na ścianę, świecący w ciemności duch przechodzący przez lustro

#art #ciekawostki
+9
Lizus_Chytrus
28 letnia Jenny Joseph przy tworzeniu logo Columbia Pictures, 1992

#ciekawostki #logo #fotografia
+15
Prometerb
Jeżeli masz jedzenie w lodówce,
ubranie na grzbiecie, dach nad głowa i łóżko do spania...

To jestes bogatszy niż 75% ludzi na swiecie

Jesli masz pieniadze w banku i trochę
drobnych w portfelu...

To należysz do 8% najbogatszych ludzi na swiecie

Jeżeli obudziłes się rano bardziej zdrowy niż chory...

To masz się lepiej niż milion ludzi którzy nie
przeżyja tego tygodnia!

Jeżeli nigdy niedoswiadczyłes niebezpieczeństw wojny,
samotnosci więzienia, tortur i głodu

To jestes w lepszym położeniu,
niż 500 milionów ludzi na swiecie

Jeżeli możesz chodzić do koscioła bez strachu nie obawiajac
się aresztowania, tortur lub smierci...

To masz więcej szczęscia niż miliard ludzi
na tym swiecie

#przegryw
#wygryw
#ciekawostki
+56
Croudflup
Mojej mamie w szopie na drzewo spadło coś takiego na głowę xD i mi wysłała . Ja bym chyba na zawał zszedł xD i pytanie- co to za zwierzę w ogóle i w jakich okolicznościach mogło umrzeć? Bo wygląda jakby bardzo cierpiało . #zwierzeta #medycyna #creepy #smierc #trupboners #pytanie #ciekawostki +436
binuska
Mija w właśnie 20 lat od tragicznego jak się okazuje w skutkach bombardowania Jugosławii przez NATO.

Bombardowania Sojuszu Północnoatlantyckiego rozpoczęły się 24 marca 1999 r., a w Brukseli operację tę nazwano „Unijną Mocą”.

Wojsko Stanów Zjednoczonych jak się okazuje zrzuciło na kraj południowych Słowian ogromną ilość tzw. "brudnych bomb" to znaczy pocisków wzbogaconych o materiały promieniotwórcze. Na zdjęciu przykładowe 3 "brudne bomby" ze zubożonym uranem, odpadem z amerykańskiej elektrowni jądrowej.

Chociaż w siedzibie NATO zapewniano, że zadają ciosy tylko na cele wojskowe, to samoloty wykorzystywały bomby kasetowe i pociski zawierające materiały radioaktywne, szczególnie niebezpieczne dla ludzi. W pociski z radioaktywnym uranem wyposażone były amerykańskie samoloty szturmowe A-10. Jednocześnie ich lotnictwo nieustannie wykorzystywało bomby kasetowe, które dają podwyższony efekt niszczący podczas wykorzystywania materiałów rozszczepialnych przeciwko sile żywej. Samoloty USA celowo bombardowały podstacje transformatorowe, podczas niszczenia których uwalnia się środek chemiczny „perylen” – potencjalny czynnik rakotwórczy.

Przez 78 dni na słowiańską ludność zrzucono 15 ton zubożonego uranu. Serbski instytut naukowy ogłosił, że zubożonego uranu, który został zrzucony na kraje bałkańskie podczas operacji NATO, wystarczyłoby do stworzenia 170 bomb z Hiroszimy.

Wśród najbardziej rozpowszechnionych konsekwencji użycia tej broni są choroby tarczycy, nowotwór i mutacje płodu podczas ciąży. U coraz większej ilości dzieci w rejonie diagnozuje się raka, najczęściej wśród dzieci, których rodzice urodzili się około 1990 roku. Brytyjski fizyk Keith Baverstock wykazał, że użyty uran będzie mieć katastroficzne skutki dla ludności - ostro wzrośnie ilość chorób nowotworowych.

Naukowcy potwierdzili, że ze względu na przenoszenie cząstek radioaktywnych w powietrzu konsekwencje użycia brudnych bomb mogą się ujawnić w odległości tysięcy kilometrów od miejsc bombardowania. Skutków radioaktywnego bombardowania Jugosławii doznali też Włosi, 50 żołnierzy mających kontakt z amerykańską radioaktywną substancją zmarło po powrocie do domu w wyniku białaczki. Ogólny wzrost zachorowań na raka w całej Europie wiąże się z amerykańskimi bombami zrzuconymi w 1999 roku.

#slowianie #jugoslawia #nato #wojna #fotohistoria #rocznica #bron #usarmy #usa #wojsko #ciekawostki #historia #zbrodnia #historiaslowian #gruparatowaniapoziomu #kosowo #serbia #czarnogora #ludobojstwo #europa #nowotwory #qualitycontent
+168
JanParowka
Kraków, Mały Rynek - lata 80te, ale klimat.

#krakow #ciekawostki #fotografia
+14
elady1989
Looks like shit. But saves my life...
Takim hasłem i bardzo ciekawymi zdjęciami Niemieckie Federalne Ministerstwo Transportu zachęca do używania kasków rowerowych. Ruszyła kampania promocyjna, która od razu wzbudza emocje...

https://www.runtervomgas.de/mitmachen/fahrradhelm/?fbclid=IwAR3k62NsepL_cNRc4VUgqavBAXzjEKOdCTXperixHjb_is_1SavTI1npiC4 #bajkowadziewczyna #ladnapani #rower #ciekawostki #niemcy
+21
Wilczeks
#pytaniedoeksperta #ciekawostki
Wie ktoś z czego ta łyżeczka może być wykonana? I ogólnie szukam czegoś odnośnie historii tej łyżeczki.
+1
IMPERIUMROMANUM
MALUNEK ŚCIENNY Z HERKULANUM

Malunek ścienny z Herkulanum, przedstawiający odpoczywającego po spektaklu aktora tragicznego. Fresk datowany jest na I wiek n.e. Obiekt znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/malunek-scienny-z-herkulanum/

#archeologia #imperiumromanum #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+23
Pokaż następne