elady1989
#dziendobry oto kolejna postać z cyklu #dzielnipolacy - zachęcam do obserwowania, a także samodzielnego dodawania postaci Polaków dzielnych i odważnych w różnych dziedzinach życia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dziś Zofia Nałkowska- ur. 10 listopada 1884 r. w Warszawie, zm. 17 grudnia 1954 r. tez w #warszawa – #polska pisarka, publicystka i dramatopisarka, posłanka do Krajowej Rady Narodowej oraz na Sejm Ustawodawczy i Sejm PRL I kadencji, członek Polskiego Komitetu Obrońców Pokoju w 1949 roku.

-studiowała historię, geografię, ekonomię i językoznawstwo na tajnym Uniwersytecie Latającym,
-działaczka organizacji kobiecych,
-od 1933 r. członkini Polskiej Akademii Literatury, działaczka PEN Clubu i ZZLP, Towarzystwa Opieki nad Więźniami Patronat, -współzałożycielka i członkini grupy literackiej Przedmieście (1933–1937).
-w latach 1939–1944 współdziałała z podziemiem kulturalnym,
-w latach 1945 –1947 posłanka do Krajowej Rady Narodowej,
-w latach 1947–1952 posłanka do Sejmu Ustawodawczego (bezpartyjna),
-działaczka Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce Oddział Łódzki,
- redaktorka tygodnika Kuźnica,
- debiutowała jako poetka, mając 14 lat w Przeglądzie Tygodniowym z 1898 wierszem "Pamiętam",
- 1906 r.ogłosiła powieść "Kobiety",
- brała udział w pracach Międzynarodowej Komisji do Badania Zbrodni Hitlerowskiej w Polsce – efektem tej działalności były "Medaliony" – zbiór opowiadań dokumentujących czas #iiwojnaswiatowa .
-autorka została nagrodzona wieloma wyróżnieniami. Za swoje najsłynniejsze dzieło okresu międzywojennego – "Granicę"(główny bohater: Zenon Ziembiewicz) – otrzymała w 1935 r. Państwową Nagrodę Literacką. Powtórnie przyznano jej tę nagrodę w 1953. Otrzymała też Złoty Wawrzyn Akademicki Polskiej Akademii Literatury.

Pisarka zmarła 17 grudnia 1954 o godzinie 18:00 na skutek wylewu krwi do mózgu. Ostatnie chwile spędziła w lecznicy przy ul. Emilii Plater.

#poezja #czytajzwykopem #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #literatura
+6
francuskie
Elektryczny Peugeot z 1941 roku

W 1941 roku Peugeot zaprezentował niewielki samochód o napędzie elektrycznym. Pojazd nosił nazwę VLV i miał być alternatywą dla modeli zasilanych benzyną.

Europa oszalała na punkcie elektromobilności i być może nie widać tego jeszcze specjalnie na naszych drogach, ale w pomysłach władz już tak. Kolejne kraje wychodzą z propozycjami restrykcji dla samochodów z dieslem, pojawił się nawet kontrowersyjny pomysł na zakaz sprzedaży samochodów napędzanych silnikami spalinowym we Francji i Wielkiej Brytanii od 2040 roku. Wydawałoby się, że samochody elektryczne to nowy wynalazek, ale pierwsze takie pojazdy pojawiały się już w pierwszej połowie XIX wieku. Marka Peugeot zmuszona przez sytuację podczas II Wojny Światowej, zaprezentowała model na baterie VLV 1 maja 1941 roku.

#ciekawostki #francja #motoryzacja #peugeot #samochody #mirkoreklama
+6
krzywy_odcinek
GScube. Stacja robocza stworzona przez Sony na początku 2000 roku. Była współtworzona z 16 równolegle działających płyt głównych Playstataion 2. Zdolna do renderowania 1,8 miliarda polygonów na sekundę w 60 fps w rozdziałce 1980x1080. Można powiedzieć, że to taki protoplasta Playstation 3, chociaż mocą obliczeniową przewyższała konsolę z 2005 roku. Wykorzystywana była głównie do tworzenia komputerowych efektów specjalnych na potrzeby filmów (m.in Matrix, Resident Evil, czy Final Fantasy). Były planowane bardziej wydajne modele, jednak ze względu na małe zainteresowanie, będące konsekwencją wysokich kosztów produkcji (mogące przekraczać 80k$ za sztukę) oraz niskiej przepustowości łącza w tamtym okresie, (które bardzo ograniczały efektywne przesyłanie wygenerowanych przez GScube danych na serwery), szybko zaprzestano ich produkcji. Najprawdopodobniej wszystkie istniejące sztuki zniszczono, w celu ochrony technologii.

Więcej informacji:
https://en.wikipedia.org/wiki/GScube
https://assemblergames.com/threads/gscube-information.18036/

#sony #playstation #konsole #komputery #hardware #ciekawostki
+8
Dziki_Odyniec
Oglądam teraz boks na TVP Sport i jest tłumaczenie na język migowy i powiem Wam, że boks cudownie w tym języku wygląda:D Pani się co chwilę w głowę bije i robi dziwne miny:)
#boks #ciekawostki #jezykmigowy
+5
adam2a
Ciekawa mapka. Zmiana PKB na kilometr kwadratowy:

#gospodarka #geopolityka #mapporn #ciekawostki
+12
bioslawek
Najczęściej popełniane błędy w polskiej pisowni.

#pisownia #ortografia #obrazki #ciekawostki
+12
DuchBieluch
Kulazuch (Koolasuchus cleelandi) – gatunek wymarłego płaza niegdyś występujący na terenie obecnej Australii. Prawdopodobnie zamieszkiwał wartkie strumienie. Osiągał 4-5 metrów długości i pół tony masy ciała. Jego czaszka prawdopodobnie mierzyła 65 centymetrów. Jego styl życia przypominał ten krokodyla. Najpewniej żywił się żółwiami, skorupiakami, mięczakami i rybami. Mógł także, jak krokodyle, polować na kręgowce lądowe. W takim wypadku jego jadłospis wzbogacałyby np. ssaki i niewielkie dinozaury.
W 1989 w stanie Wiktoria w Australii odkryto parę szczęk kulazucha. Gatunek ten jest najpóźniej żyjącym labiryntodontem znanym nauce.

#fajnyzwierz - tag z opisami ciekawych gatunków zwierząt
#ciekawostki #natura #zwierzeta #gruparatowaniapoziomu
+38
kosowiczJan
1942 - Pan Hitler oprowadza kuracjuszy po uzdrowisku Brzezinka
#historia #ciekawostki
#ocieplaniewizerunkuadolfahitlera
+7
adam2a
Nie można mieć wszystkiego. Co prawda zabrakło na murawę, ale stężenie prawilności otoczenia wzrosło mocno:

#polska #100latplanowaniawpolsce #bekazprawakow #ciekawostki #warszawa
+6
urojony_uzurpator
Propsuje tę akcję jak pojebany. Fajnie jakby ta akcja przyjęła naprawdę sporą skalę #koreapolnocna #ciekawostki i trochę #heheszki +120
Kosciany
Coroczna parado łodzi podwodnych
#ciekawostki #wojsko #militaria
+13
wincyjwincyj
Genetyczna mapa mieszkańców krajów Europy. Mapa dotyczy wszystkich mieszkańców (łącznie z mniejszościami narodowymi, a są w Europie kraje gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią jedynie połowę mieszkańców.

#genetyka #mapa #ciekawostki #nauka #europa #geografia
+8
GraveDigger
Czemu wszyscy boją się rekinów?
#zwierzaczki #ciekawostki
+1
kocurowy
Drzewo po spotkaniu z piorunem #ciekawostki +133
sinusik
4/100 Dorosłe koty miauczą tylko po to, by manipulować swoimi właścicielami. Do siebie wzajemnie nie miauczą. Kocie mamy przestają odpowiadać na miauczenie młodych, gdy nie karmią ich już swoim mlekiem. We wzajemnej komunikacji dorosłe koty powarkują, jęczą, wyją czy pomrukują, ale tylko w kontaktach z ludźmi wydają to jedyne charakterystyczne: “miau!”.
Miauczenie w wysokiej tonacji ma podobną częstotliwość jak płacz dziecka, co wykazano we wcześniejszych badaniach. Koty wykorzystują więc nasz ewolucyjnie wyrobiony odruch pozytywnego reagowania na dziecięcą skargę. Innymi słowy takie dźwięki trudno nam zignorować.

#100kocichciekawostek #ciekawostki #zwierzaczki
+7
3n3bl0
#4konserwy straszące słowami znajdzie się kij na lewacki ryj, zdajecie sobie sprawę z faktu, że pierwszy rząd niepodległościowy tworzyła lewica? #patriotyzm #nacjonalizm #narodowcy zanim zaczniecie skandować swoje idiotyczne hasła pamiętajcie, że ruchy narodowo-wyzwoleńcze bardzo często łączą hasła niepodległościowe z socjalistycznymi, stawiając wyzwolenie społeczne jako kwestię więcej niż równoważną.

Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej Ignacego Daszyńskiego miał program, który dziś określilibyście zapewne przynajmniej wyjątkowo błyskotliwym określeniem "lewacki":

Rząd grupował przede wszystkim przedstawicieli lewicy – PPS, PPSD oraz PSL „Wyzwolenie”. Dlatego program rządu można określić jako lewicowy, ale niekomunistyczny – przemiany miały nastąpić nie w drodze rewolucji, ale reform parlamentarnych. W swoim manifeście rząd ten pretendował do miana ogólnopolskiego, nie dzielnicowego, ogłaszając:

"Państwo polskie, obejmujące sobą wszystkie ziemie, zamieszkałe przez lud polski, z własnym wybrzeżem morskim, stanowić ma po wszystkie czasy Polską Republikę Ludową”

W swoim programie politycznym wymieniał:

natychmiastowe rozwiązanie Rady Regencyjnej,
zapowiadał zwołanie jeszcze w tym roku Sejmu Ustawodawczego wybranego w demokratycznych wyborach, który obierze Prezydenta;
całkowite polityczne i obywatelskie równouprawnienie wszystkich obywateli bez różnicy pochodzenia, wiary i narodowości, wolność sumienia, druku, słowa, zgromadzeń, pochodów, zrzeszeń, związków zawodowych i strajków;
uznanie wszystkich donacji i majoratów jak również lasów zarówno prywatnych i dawnych rządowych własnością państwową;
ustalał w przemyśle, rzemiosłach i handlu 8-godzinny dzień pracy. Zapowiadał utworzenie armii oraz szeroki program reform, w tym nacjonalizację przemysłu, a także reformy rolne oraz stworzenie ram ochrony socjalnej pracowników.
zapowiadał po ukonstytuowaniu władz rządowych powołanie demokratycznych rad gminnych, sejmików powiatowych i samorządów miejskich, jak również do zorganizowanie milicji ludowej
wskazywał na konieczność zapewnienia taniej żywności w oparciu o organizacje samorządowe i społeczne.


Ponadto rząd zapowiadał wniesienie pod obrady Sejmu ustawodawczego:

przymusowego wywłaszczenia i zniesienia wielkiej i średniej własności ziemskiej i oddanie jej w ręce ludu pracującego pod kontrolą państwową;
upaństwowienia kopalń, salin, przemysłu naftowego, dróg komunikacyjnych oraz innych działów przemysłu, gdzie się to da od razu uczynić;
udziału robotników w administracji tych zakładów przemysłowych, które nie zostaną od razu upaństwowione;
prawo o ochronie pracy, ubezpieczeniu od bezrobocia, chorób i na starość;
konfiskaty kapitałów, powstałych w czasie wojny ze zbrodniczej spekulacji artykułami pierwszej potrzeby i dostaw do wojska;
wprowadzenie powszechnego, obowiązkowego i bezpłatnego świeckiego nauczania szkolnego.


pokaż spoiler Za Wikipedią

Temat interesujący będzie zwłaszcza dla #socdem. Szkoda, że te szanse dla Polski zostały zaprzepaszczone.
#antykapitalizm #neuropa #socjalizm #lewica #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #gruparatowaniapoziomu
+13
orbitowski
Przed i po. Więcej w komentarzach. #gameofthrones #film #ciekawostki +93
hrabiaeryk
#irlandia #dublin #pogoda #ciekawostki #europa

Weekend będzie mokry i wietrzny ponieważ Irlandia znajdzie się pod władaniem sztormu Ernesto.
hugoprat
Pieseł z kamuflażem ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■
#ciekawostki #heheszki #humorobrazkowy #wtf #mindfuck #kalkazreddita #pies
+14
WszeborWlostowic
Tabor miejskiej komunikacji autobusowej w liczącym 800 tysięcy mieszkańców Saratowie
- ponad 300 Mercedesów O405(picrel, zdjęcie z fotobus.msk.ru), ściągniętych z najróżniejszych niemieckich miast, które je akurat wycofywały. Duży rozstrzał wiekowy, najstarszy z rocznika 1984, najmłodszy z 1999, a więc mają pomiędzy 19 a 34 lata.
-jakieś pojedyńcze Scanie, Setry, Neoplany i MAN-y w podobnym wieku, także pochodzące z niemieckiego lumpeksu
-kilkaset stosunkowo nowych mikrobusów takich jak Mercedes Sprinter, Citroen Jumper, Peugeot Boxer czy Ford Transit(obsługują regularne linie)
-kilkadziesiąt autobusów miejskich produkcji rosyjskiej, ukraińskiej i białoruskiej(MAZ, NefAZ, KAvZ, PAZ, Volgabus, LiAZ, Bogdan), mających w wiekszości mniej niż 10 lat, ale starsze też się zdarzają.
-około 20 niedobitków Ikarusów serii 200 i 400(250, 256, 260, 280, 283 i 415), każdy z innej parafii - kilka niedobitków z czasów ZSRR, kilka kupionych jako nowe w latach 90.
(Źródło - fotobus.msk.ru)
A teraz porównajcie ten tabor z autobusami w takiej Łodzi(podobna liczba mieszkańców) xD
#komunikacyjneciekawostki #rosja #ciekawostki #komunikacjamiejska
+14
Armo11
Cennik pojazdów mechanicznych z 1977 roku.

#motoryzacja #ciekawostki #carboners #motocykle
+31
TheKa
Uwaga jest nowa choroba.

#choroby #medycyna #ciekawostki #gry
+11
UniqueMoments
Pierwsza klasa w liniach Emirates
Boeing 777-300ER

#podroze #ciekawostki #podrozujzwykopem #turystyka #lotnictwo zdecydowanie nie #tanieloty ;)
+11
seven4pl
Darłowo, rok temu, plaża zachodnia. Ludzie na niestrzeżonej.

"Gdzie muszę iść, żebyście mieli mnie gdzieś?",
"Przejechałem 600 km, aby popływać już dziś!",
"Zajmij się tam strzeżoną, a nam daj spokój",
"Nie ratuj nas pan", itd...

Widząc kilometr dalej ludzi na niestrzeżonej przy czerwonej fladze prosiłem o wsparcie skutera i wysyłałem dodatkowego ratownika tam, aby ich prosić (a czasem błagać) o wyjście. Poniżej zdjęcie z lornetki. Oczywiście mogliśmy wysyłać skuter tam, kiedy u nas na kąpielisku był spokój. Kiedy na plaży było kilka tysięcy osób i co drugi robił awanturę o wejście do wody nie było szans, żeby zerknąć w bok... Niestety.

Rok temu przepracowałem tam cały sezon - o tym, jak niebezpieczne jest to miejsce dobrze wiem. Szkoda dzieciaków :(

#wopr #ratownictwo #ciekawostki #janusze
+5
pogop
Gadam z ciocią żony, na temat koszykówki, bo zawsze byłem fanek kosza, a ona dawno temu grała w drugiej lidze w drużynie Łączność z Olsztyna. Ciocia ma 77 lat, więc czasy, gdy grała jeszcze są dość zamierzchłe, grała w latach 1960-1970. Pytam się co było jej specjalnością - rzut za 2 rzut za 3 czy jeszcze coś innego, a ona na to, że wtedy nie było jeszcze rzutów za trzy XD Badam temat, na wikipedii i faktycznie w przepisach FIBA jest dopiero od 1984 r. XD Pytam się jeszcze na jakiej pozycji grała - okazuje się że była obrotową :) Okazało się, że to odpowiednik dzisiejszego centra :)

Z ciekawostek. Jak drużyna miała grać towarzyski mecz z drużyną z Kaliningradu w latach '60, to ciocia napisała list do kuzynki z Wilna, że może by się tam spotkały, napisała że będzie miała ze sobą trochę dóbr z Polski, które tam były nie do kupienia. List nie dotarł, a trener dostał silną sugestię, żeby ciocia jednak nie jechała na ten mecz... Takie byli czasy.

Na zdjęciu drużyna z tamtych lat, ale nie mam pewności czy ciocia jest na zdjęciu.

#oswiadczenie #historia #olsztyn #prl #koszykowka #sport #ciekawostki
+34
wyindywidualizowanyentuzjasta
#azja #indonezja #ciekawostki #coolstory #sennajawie

W dalekiej Azji społeczeństwo wygląda inaczej niż społeczeństwo w Europie. Tutaj w relacjach sąsiedzkich ludzie są dużo bardziej z zżyci, każdy każdego zna, każdy o każdym wszystkie wie i ciężko tu być introwertykiem indywidualistą. Ja mieszkam w mieście, nie na wsi a i tak przy każdej okazji jak narodziny dziecka, ślub czy pogrzeb schodzi się cała okolica, czasami to może być nawet kilkaset osób, w wielu meczetach jak i kościach co tydzień odbywają się specjalne spotkania na których ludzie się modlą, jedzą i dyskutują. Normalnym jest też cała masa lokalnych akcji integracyjnych – wspólne patrolowanie ulic w nocy, festyny rodzinne, grupowe sprzątanie ulic, sadzenie drzewek, wykłady w świątyniach czy spotkania z lokalnymi politykami. Najlepsze, że uczestnictwo w tym jest obowiązkowe!
Za nieprzyjście można się narazić na ostracyzm i wykluczenie ze społeczności, kary finansowe (np. w przypadku odmowy patrolowania ulic) ale najgorszy jest gniew lokalnych urzędników, którzy potem mogą się mścić poprzez utrudnienie zdobycia różnych zaświadczeń i dokumentów.

Ja dwie ostatnie lokalne imprezy – czyszczenie ulic i jakiś wiec polityczny olałem. Wczoraj odbyło się spotkanie lokalnej społeczności na którym dyskutowano o bieżących sprawach osiedla. Od paru dni tutejszy urzędas wydzwaniał do mojej żony i osobiście przychodził do mojego domu żeby upewnić się, że przyjdę. Przez 3 godziny lokalsi dyskutowali o tak fascynujących zagadnieniach jak rozliczenie pieniędzy z datków na lokalny meczet, sprzątanie cmentarza, remont drogi i wysokość zasiłku pogrzebowego. Oczywiście pojawianie się tam białego Europejczyka też wzbudziło nie lada sensację, wiele osób komplementowało mój nos. Dobrze, że chociaż jedzenie było za darmo hehe. Zdziwiłem się, że dali grillowanego kurczaka i jakieś ryby, na bogato, bo zazwyczaj na takich spotkaniach jest tylko suchy ryż z gotowanymi warzywami i pikantnym sosem sambal.

Dziś na wszystkich osiedlach w stolicy odbywają się koncerty z okazji Święta Niepodległości Indonezji. Dzieci z okolicznych szkół będą prezentować swoje tańce, będą zespoły grające “dangdut” - coś co ja nazywam Indonezyjskim discopolo (wesołe piosenki o miłości pod skoczną melodię będącą kombinacją muzyki Arabskiej, Hinduskiej i Chińskiej), Ja na te koncerty nie chodzę odkąd 3 lata temu lokalsi wepchnęli mnie na scenę. Dla nich widok tańczącego białasa to była świetna rozrywka, ja zaliczyłem największą żenadę życia, do dziś nie mogę tego rozchodzić.
Między koncertami odbywają się zabawy pokroju wyścigów w workach, biegów z łyżką i jajkiem i gry w gorące krzesła za które można wygrać prawdziwe pieniądze, a większość uczestników to dorośli ludzie. A już jutro z rana – osiedlowa joga - całe osiedle schodzi się o 6 rano, rozkłada maty na ulicy i wszyscy będą ćwiczyć!
Od znajomego Polaka mieszkającego niedaleko miasta Surabaya, 600 km od Dżakarty, wiem, że w tamtym regionie ludzie maszerują z portretami prezydenta i wiceprezydenta przy każdym święcie niepodległości, a mój przyjaciel został na taki pochód zaproszony.

Ciekawe, że od momentu otrzymania karty stałego pobytu w Indonezji, ludzie tutaj traktują mnie „jak swojego”. Nie ma znaczenia, że jestem białym obcokrajowcem bez praw wyborczych, według nich skoro tu mieszkam to mam robić to co oni czyli uczestniczyć we wszystkich tych zabawach, imprezach, pochodach i lokalnych wyborach.

Poniżej parę zdjęć z wczorajszego, osiedlowego spotkania. Gość z mikrofonem na zdjęciu po prawej to lokalny urzędnik i organizator całej imprezy.
+15
myrmekochoria
Widok na Manhattan z Queensboro Bridge, USA 1963 rok

#starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #cityporn #myrmekochoria
+23
myrmekochoria
Alan Sorrell, Oblężenie Lachish. Jak ktoś znajdzie te rysunki w większej rozdziałkach to wrzucie w komentarzach.

Artykuł z dużymi grafikami i rysunkami przedstawiającymi oblężenia z tego czasu

#starszezwoje - tag ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #myrmekochoria
+22
Krystians1986
@Krystians1986: Dzień dobry #nowyjork . Pozdrowienia ze 103 piętra Empire State Building . #mojezdjecie #pracbaza #usa #ciekawostki +15
Pan_Slon
Ktos bawil sie ladowaniem indukcyjnym? Zainteresowalo mnie to przy iPhone bo dopiero od 8 to wprowadzili, szukam jakis specyfikacji .

Zdjecie X i chinskiego chargera ktorym sie bawie

#iphone #elektronika #ciekawostki
weglowy
Rośnijcie pyszne cytrynki ( ͡º ͜ʖ͡º)

Za tydzień zawołam plusujacych jaki mają przyrost ( ͡º ͜ʖ͡º)

#ogrodweglowego #ogrodnictwo #ciekawostki #rosliny #zainteresowania
+13
MrBENTLEY
Odkryłem błąd google! Chciałem sprawdzić słowo, którego nie znałem. Wpisuję prawidłowo a ono pyta czy chodziło mi o "rekurencja" pomimo, że prawidłowo podaje!!

#google #heheszki #humorinformatykow #ciekawostki
+24
Projekt_Inwestor
Poznaliśmy finalny projekt zabudowy Wyspy Spichrzów w Gdańsku - jednego z symboli miasta. II etap projektu Granaria został zaprojektowany przez pracownię Mąka-Sojka Architekci. W ramach inwestycji powastaną m.in. apartamentowiec, hotele czy biurowiec. Do tego zostanie przebudowane nabrzeże i powiększona marina

Jak Wam się podoba? Będzie to nowa wizytówka miasta? Więcej informacji w znalezisku: https://www.wykop.pl/link/4477709/gdansk-tak-bedzie-wygladac-wyspa-spichrzow-poznalismy-finalny-projekt/
#gdansk #baltyk #trojmiasto #architektura #urbanistyka #design #budownictwo #skyscrapercity #skyscrapercitycontent #ciekawostki #polska
+9
myrmekochoria
Asyryjski żołnierz polewa wodą skórę na wieży oblężniczej, gasząc pożar na powierzchni, ubezpiecza go łucznik. Relief z oblężenia Lachish 701 rok przed naszą erą.

"This is a dynamic scene. The battering ram of the siege engine is being attacked by fire torches, which were thrown by the soldiers of Lachish. One of the Assyrian soldiers, within the engine, is ready and seems to anticipate this attack. He is pouring water on the engine in order to prevent it from catching fire. Despite all the damage, it seems that the engine is immune to this attack. From Nineveh (modern-day Mosul Governorate, Iraq), Room XXXVI of the southwest palace, panel 7. The British Museum, London. Photo © Osama S. M. Amin."

#starszezwoje - tag ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #artefaktnadzis #myrmekochoria
+19
myrmekochoria
Karabin/działko artyleryjskie (35 mm) z przesuwanym zamkiem, Niemcy 1619. Nigdy nie widziałem czegoś takiego z tego okresu.

#smoczautopia - Tag do obserwowania. Przegląd przedmiotów z różnych muzeów czasem z dłuższym komentarzem.

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #artefaktnadzis #gruparatowaniapoziomu #militaria #myrmekochoria
+60
myrmekochoria
Kamienie i proca odnaleziona pod murami Lachish, 701 rok przed naszą erą.

#smoczautopia - Tag do obserwowania. Przegląd przedmiotów z różnych muzeów czasem z dłuższym komentarzem.

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #artefaktnadzis #gruparatowaniapoziomu #militaria #archeologia #myrmekochoria
+55
myrmekochoria
Hełm z czasów Odryskiego królestwa, Tracja 431-424. Zachowany w niesamowitym stanie. Nawet wnętrze policzków jest zdobione roślinnym motywem.

Wiki i więcej skarbów z Tracji

#smoczautopia - Tag do obserwowania. Przegląd przedmiotów z różnych muzeów czasem z dłuższym komentarzem.

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #artefaktnadzis #gruparatowaniapoziomu #militaria #archeologia #myrmekochoria
+63
myrmekochoria
Relief przedstawiający rydwan przejeżdżający mężczyznę, 900 - 700 rok przed naszą erą.

Relief może nie szokować detalami, ale został wyryty w bazalcie, a nie jest to łatwa skała do rzeźbienia. Gdy pisałem, że Asyryjczycy byli okrutni, to często nie dawałem przykładów, więc dzisiaj będzie kilka. Przy okazji oni nie ukrywają przemocy i terroru nigdy. Wiele artefaktów, które pozostały po Asyrii, to właśnie proklamacje, co Wam grozi gdy zbuntujecie się przeciwko asyryjskiej władzy. Gdy czekaliście na audiencje u króla, to korytarz był wypełniony takimi scenami z kampanii wojennych. Ashurnasirpal II piszę o tym co zrobił w mieście Tela, które zbuntowało się przeciw jego rządom.

"Zbudowałem kolumnę przy bramie miasta i obdarłem ze skóry wszystkich wodzów, którzy się zbuntowali i pokryłem kolumnę ich skórami. Niektórych nabiłem na pale, a innych przywiązałem do palików. Odciąłem kończyny oficerom, którzy się zbuntowali. Wielu pojmanych spaliłem ogniem, a innych wziąłem od niewoli. Niektórym odciąłem nosy, uszy i palce, wielu zabrałem oczy. Zbudowałem kolumnę z żywych a drugą z samymi głowami. Przywiązałem ich głowy na wielu drzewach wewnątrz miasta, Ich młodzież, mężczyzn i kobiet, dałem na pożarcie ogniowi. Resztę ich wojowników zostawiłem na pożarcie pustyni".

"I built a pillar over against the city gate and I flayed all the chiefs who had revolted and I covered the pillar with their skins. Some I impaled upon the pillar on stakes and others I bound to stakes round the pillar. I cut the limbs off the officers who had rebelled. Many captives I burned with fire and many I took as living captives. From some I cut off their noses, their ears, and their fingers, of many I put out their eyes. I made one pillar of the living and another of heads and I bound their heads to tree trunks round about the city. Their young men and maidens I consumed with fire. The rest of their warriors I consumed with thirst in the desert of the Euphrates."

Syn elamickiego króla Teummana musiały patrzyć na rozkład jego zwłok, a później zmielić jego kości kamiennymi tłuczkami na proch.

Artykuł

#starszezwoje - tag ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #artefaktnadzis #sztuka #myrmekochoria
+31
prosile
#ciekawostki jak oblicza się termin porodu?
Sprawa jest dosyć prosta, bo jest na to wzór z tzw. reguły Naegelego

Od pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodajemy rok, odejmujemy 3 miesiące i dodajemy 7 dni. Tadam mamy przybliżony termin porodu. Zakładając więc, że dzisiaj miałbym ostatnią miesiączkę ( ͡° ͜ʖ ͡°) to termin rozwiązania byłby mniej więcej 24 maja 2019 roku.
Jest to tzw. wiek miesiączkowy ciąży - 280 dni (40 tygodni lub 10 miesiecy księżycowych)
#zdrowie #dzieci #macierzynstwo
+5
John_Fitzgerald_Kennedy
Czerwiec 1994, Chicago, otwarcie mistrzostw świata w piłce nożnej w Stanach Zjednoczonych, dziwnym kraju gdzie na futbol mówi się „soccer”. W jednym z najbardziej efektownych momentów ceremonii otwarcia, jej gwiazda, piosenkarka Diana Ross, wykonując rzut karny z odległości kilku metrów, komicznie kiksuje, posyłając piłkę obok słupka. W tym momencie setki milionów telewidzów na całym świecie zaczynają całkiem poważnie zastanawiać się czy powierzenie Mundialu Amerykanom to aby na pewno był dobry pomysł. Na szczęście fabryka snów działa dalej, bramka rozpada się na dwie części zgodnie z planem, a niezrażona gwiazda biegnie dalej na scenę, wciąż śpiewając na cały stadion bez mikrofonu. Mistrzostwa świata rozpoczynają się od przestrzelonego karnego i tak się też skończą, gdy najważniejszą jedenastkę w swoim życiu zmarnuje Roberto Baggio.
Krótka historia jednego zdjęcia

#ciekawostki #fotografia #historiajednejfotografii #mundial #gruparatowaniapoziomu
+284
osiemsetjeden
na zielono kraje, ktore graja w pucharach, a na pomaranczowo elita, ktora juz odpadla
#ciekawostki #mecz #pilkanozna #ligaeuropy #ligamistrzow
+16
beQuick
@beQuick: 17.08.1890 r. w Ulanowie urodził się Stefan Bastyr, mjr pil. inż. WP. Dnia 1.08.1914 r. powołany został do armii austriackiej. Pierwsze miesiące trwania I Wojny Światowej służył w artylerii biorąc udział m.in. w bitwie pod Kraśnikiem. W dniu 1.02.1915 r. na własną prośbę został przeniesiony do lotnictwa jako obserwator. Od 1.11.1915 r. służył w Arsenale Lotniczym w Wiedniu, a następnie w 5 i 10 Parku Lotniczym. W trakcie służby w lotnictwie ukończył szkołę pilotów w Sarajewie oraz szkołę pilotów myśliwskich w Campo Formido. Dnia 1.05.1918 r. awansował do stopnia porucznika i został wysłany na front włoski w składzie 37 kompanii lotniczej (Flik 37/P).

Do Wojska Polskiego wstąpił 1.11.1918 r. we Lwowie. Następnego dnia, już po rozpoczęciu walk polsko–ukraińskich, wraz z innymi lotnikami (ppor. obs. Władysławem Toruniem, por. pil. Eugeniuszem Rolandem i por. obs. Januszem de Beaurain) zajął oraz zabezpieczył lotnisko wraz z parkiem lotniczym na Błoniach Janowskich, którego komendantem został wyznaczony przez Naczelną Komendę Obrony Lwowa w dniu 6.11.1918 r. Dzień wcześniej odbył pierwszy lot bojowy w historii lotnictwa polskiego, podczas którego wraz z por. obs. de Beaurain, z samolotu Hansa-Brandenburg C I (lub Oeffag C II) obrzucili bombami oddział ukraiński znajdujący się w rejonie dworca lwowskiego. W trakcie walk polsko–ukraińskich codziennie wykonywał loty bojowe. Wraz z por. Stefanem Stecem i por. Władysławem Toruniem uznani zostali za jedną z najlepszych trójek operacyjnych w dziejach polskiego lotnictwa wojskowego.
W dniu 8.11.1918 r. (z por. obs. de Beaurain) wykonał lot ze Lwowa do Krakowa w celu zorganizowania pomocy wojskowej dla walczącego Lwowa. Wówczas to, wraz z kpt. pil. Romanem Florerem i por. pil. Stanisławem Jasińskim, po analizie posiadanych środków i sił podjęli decyzje o zorganizowaniu w Galicji pierwszych trzech polskich eskadr lotniczych (Bojowe Eskadry Lotnicze: I i III eskadra w Krakowie oraz II we Lwowie). Już 12.11.1918 r. zorganizował pierwsze loty grupowe. W okresie od 5-22.11.1918 r. wykonał najwięcej lotów bojowych spośród lwowskich pilotów II eskadry (łącznie 28).

Dnia 22.11.1918 r. został awansowany na stopień kapitana oraz objął dowództwo nad Eskadrą Obrony Lwowa. Z dniem 1.04.1919 r. został dowódcą III Grupy Lotniczej oraz kierownikiem III Ruchomego Parku Lotniczego. Kpt. Bastyr był prekursorem wprowadzenia w lotnictwie polskim taktyki lotów grupowych. Na skutek braków sprzętowych podjął decyzję o uruchomieniu produkcji we Lwowie samolotów typu Brandenburg, łącznie udało się zbudować 10 maszyn. Były to pierwsze samoloty powstałe w wolnej Polsce. Jesienią 1919 r., za dotychczasowe zasługi w walce, Naczelny Wódz przyznał mu prawo dożywotniego noszenia odznaki pilota.

Odznaczył się szczególnie wspomagając polskie oddziały w walkach z formacjami ukraińskimi pod Dublanami w początkach grudnia 1918 r., a w 1920 r. w trakcie walk z bolszewikami wyróżnił się w wielu akcjach bojowych przeciwko kawalerii Budionnego, obronie Lwowa oraz w bitwie pod Brodami. W dniu 27.05.1920 r., jako szef lotnictwa 6 Armii, dowodził w powietrzu sześcioma kolejnymi atakami 3 dywizjonu lotniczego podczas ataków na pociągi pancerne stojące na stacji kolejowej Malewannaja i transporty wojskowe nieprzyjaciela. Następnie, wraz z lotnikami amerykańskimi z Eskadry Kościuszkowskiej, dokonywał intensywnych ataków na kawalerię bolszewicką.

Dnia 8.09.1922 pośmiertnie odznaczony został Orderem Virtuti Militari V klasy (nr 2930) za odwagę w boju oraz niezmordowaną pracę organizatora i wybitnego technika lotniczego. W trakcie swej służby wojskowej odznaczony został również: w armii austriackiej Krzyżem Żelaznym II klasy, w Wojsku Polskim czterokrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Obrony Lwowa, Orderem Odrodzenia Polski, Polową Odznaką Pilota.

#100lecielotnictwawojskowego #historia #ciekawostki #lotnictwo #iirp #wojsko #wojskopolskie #lotnictwoiirp #lwow #krakow
+6
Pokaż następne