yolantarutowicz
Z nowego prywatnego kosmodromu w Nowej Zelandii prywatna firma Rocket Lab wyniesie dla NASA 10 małych satelitów. Użyje do tego rakiety Electron, dla której będzie to 4 start.

Link do transmisji na żywo: http://www.kosmonautyka.pl/na-zywo
Więcej o starcie: http://www.kosmonautyka.pl/4-start-rakiety-electron
Więcej o rakiecie: http://www.kosmonautyka.pl/electron

#kosmos #kosmonautyka #astronautyka #nauka #gruparatowaniapoziomu #kosmiczneinfo #technologia #ciekawostki #kosmos #nasa #eksploracjakomosu #rakiety #liganauki #oceania #spacex #nowazelandia #rocketlab #startyrakiet
+5
lukasz-lux
Głębokie fałdy, tworzące charakterystyczny wzór zwojów, bruzd i zakrętów przypominający orzech włoski pozwoliły naturze skonstruować potężny procesor mieszczący się w ciasnej przestrzeni czaszki. Powierzchnia kory mózgowej w pofałdowanym mózgu jest niemal trzy razy większa w porównaniu z gładkim mózgiem podobnej wielkości. Na pofałdowanej powierzchni mieszczą się miliony neuronów, a połączenia pomiędzy nimi mogą być krótkie, co przyspiesza działanie układu nerwowego.
#kononowicz
#ciekawostki
#medycyna
+16
sinusik
45/100 Według hebrajskiej legendy podczas potopu Noe modlił się do Jahwe (Boga) aby ten ochronił zgromadzoną na arce żywność przed myszami i szczurami. Po wielu dniach modlitw Noego nagle woda wokół arki mocno się wzburzyła, na niebie pokazały się błyskawice a znajdujący się na arce lew głośno ryknął a następnie kichnął i coś wypluł. Noe zauważył na pokładzie miniaturowego lwa a Jahwe powiedział: „ to jest kot, twój przyjaciel i pomocnik, który rozwiąże twój problem dziś i będzie to robił zawsze”. Kot, szybko rozprawił się z gryzoniami wyjadającymi żywność zgromadzaną na arce a następnie wylegiwał się na workach z ziarnem i bardzo chętnie wpijał kozie mleko, którym częstował go Noe.

Stosunek do kotów zależy w dużej mierze od religii. Koty nie są koszerne, ale prawo żydowskie nie zakazuje trzymania zwierząt domowych. Rzeczywiście, wielu Żydów ma psy, koty lub innych ulubieńców.
Chasydzi, ortodoksi, członkowie społeczności reformowanych i osoby niereligijne w tej materii przejawiają różne poglądy.
– Chasydzi starają się nie trzymać w swoim otoczeniu zwierząt niekoszernych – mówi rabin Szalom Dow Ber Stambler z warszawskiego ośrodka Chabad Lubawicz – Nie znam chasyda, który miałby kota.

Koty można spotkać w… Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Kotka Fifi „przechadza” się po galerii „Na żydowskiej ulicy”. Dwa inne koty zdobią zrekonstruowany dach synagogi z Gwoźdźca.

– Nasz kot mówi: „Choćbyś wzniósł się jak orzeł, i choćbyś nawet między gwiazdami założył swoje gniazdo, stamtąd ja strącę Ciebie, Wyrocznia Pana” – objaśnia kuratorka Ewa Małkowska-Bieniek.

#100kocichciekawostek #zwierzaczki #koty #ciekawostki
+1
MalyBiolog
Ekoaktywiści "przeszarżowali"
Zachęcam do zapoznania się ze znaleziskiem z blogu To tylko teoria.
TL;DR - ekoaktywiści, słuchajcie głosu ekologów (i innych naukowców.)

W roku 2018 przez Unię Europejską przetoczyła się debata na temat stosowania trzech ważnych neonikotynoidów w rolnictwie i tego czy należy ich zakazać. Ostatecznie przeciwnicy tych pestycydów zwyciężyli – udało się ustanowić nowe przepisy. Tymczasem naukowcy i rolnicy informowali, że zakaz stosowania ich spowoduje sięganie po inne, bardziej szkodliwe środki ochrony roślin i poskutkuje ogólnym wzrostem zużycia pestycydów. Czy zakaz stosowania neonikotynoidów był zatem właściwym wyborem?

Jak 11 grudnia poinformował portal „Farmers Guardian”, minister rolnictwa Wielkiej Brytanii – George Eustice – przyznał, że zakaz stosowania neonikotynoidów na terenie kraju spowodował wzrost zużycia pestycydów ogółem. „Czasami można uzyskać niezamierzone konsekwencje poprzez wycofanie określonych produktów. Zużycie pestycydów wzrosło, ale jednym z powodów, jeśli jesteśmy bezceremonialni, jest to że po utracie neonikotynoidów w przypadku rzepaku oleistego obserwujemy zwiększone stosowanie aerozoli dolistnych” – powiedział Eustice i dodał, że „To co mówię nie znaczy, że decyzja o zakazie była błędna. Robię to dla podkreślenia trudnego problemu”. Wyraził też swój pogląd, że osobiście wolałby aby zachęcano rolników do ostrożniejszego i rozważniejszego stosowania pestycydów, niż wprowadzania odgórnych zakazów.

#nauka #europa #pszczoly #rolnictwo #biologia #gruparatowaniapoziomu #ligamozgow #ciekawostki #liganauki #mikroreklama #totylkoteoria #neonikotynoidy
+4
bratpitt
#dziwniesatysfakcjonujace #ciekawostki
Widok z wnętrza stalowej rury, zgniatanej prasą hydrauliczną( ͡° ͜ʖ ͡°)
+5
Brak_Oryginalnego_Pseudonimu
Ten mem jest niewłaściwy.

Schopenhauer nie był jakoś szczególnie "tragiczny", ani jego filozofia nie prowadzi do totalnej rozpaczy.

Emil Cioran jest bardziej przygnębiający niż Schopenhauer, zwłaszcza w "zeszytach 1957-1972".

Feuerbach pisał bardzo smutne rzeczy. Materializm w ujęciu metafizycznym generalnie jest słaby. Totalny brak nadziei na coś lepszego po przegranym życiu.

Nietzsche - też załamać się idzie. Zwłaszcza gdy czyta się o wiecznym powrocie.

Stirner to już w ogóle leci po całości - protoplasta egzystencjalizmu, pisał o totalnym socjaldarwinizmie i radykalnym amoralizmie.

Śmiecie i debile ze szkoły frankfurckiej też humoru nie poprawiają - "człowiek jednowymiarowy" czy "dialektyka oświecenia" (III i IV esej). [Jednak bardziej obrzydza ich antyintelektualizm niż egzystencjalny wymiar ich bieda-filozofii.]

Teraz wyszły dwie książki Amery Jean (chyba tak to się pisze) "o starości" i "podnieść na siebie rękę" dotyczą samobójstwa (autor sam je popełnił dwa lata po napisaniu książki "podnieść na siebie rękę").

Przez taką filozofię można chcieć sobie strzelić w łeb.
A nie przez Schopenhauera - konserwatystę, przeciwnika niewolnictwa, przeciwnika aborcji, przeciwnika krzywdzenia zwierząt, człowieka światłego i pełnego kultury (, który mimo to dużo ćpał, pił i spotykał się z prostytutkami).
Schopenhauer w ostateczności wybrał raczej życie.
Schopenhauer rzeczywoście podejmował taktykę egzystencjalną, ale większość jego filozofii to metafizyka, modyfikacja idealizmu Kanta - rozszerzenie go.

Tak więc mem jest słaby, niepoprawny i niestety się nie nadaje.

pokaż spoiler spoiler Sołżenicyn też w sumie nic szczęśliwego nie napisał.


#gownowpis #ciekawostki #przemyslenia #filozofia
+3
botpoziomu
Koronium i nebulium - pierwiastki, których nie ma - Astronarium odc. 74

Czy w kosmosie istnieją nieznane nam pierwiastki? Astronomom wydawało się, ze znaleźli sposób na ich poszukiwanie. Efekty okazały się jednak zaskakujące. W tym programie pokażemy historię koronium i nebulium - pierwiastków, które nie istnieją.

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4696943/koronium-i-nebulium-pierwiastki-ktorych-nie-ma-astronarium-odc-74/

Wrzucił: @RETROWIRUS

Coś fajnego nam umyka? Poinformuj mnie @botpoziomu
Jeżeli chcesz obserwować osobny tag dla tych wpisów, obserwuj: #botpoziomu

Ten wpis to inicjatywa podnoszenia poziomu na wykopie przez wołanie do znalezisk o merytorycznych treściach. Jest nas już ponad 400 osób. Zeby dolaczyc nalezy kliknac na ten link https://mirkolisty.pvu.pl/list/1UH8sCyT1AtCCdXr nastepnie zalogowac sie swoim kontem wykop.pl i kliknac dolacz w tej grupie. Przepraszam jak troche wymagajace nie my to wymyslalismy :(

#nauka #qualitycontent #gruparatowaniapoziomu #ciekawehistorie #ciekawostki #nauka #liganauki #swiat #zainteresowania #ciekawostki #nauka #kosmos #astronomia
+45
Strzelec_Kurpiowski
#heheszki #humorobrazkowy #gry #wiedzmin3 #ciekawostki

#bethesdasucks

Bethesda sprzedaje wirtualną farbkę na pancerz do kijowej gry w cenie którą CD Projekt chciał za dodatek Krew i Wino do gry, która byłaby najlepszą grą 2018 roku, gdyby nie to, że wyszła w 2015 roku XD
+11
nutka-instrumentalnews
dlaczego zatem jak to było już wtedy wiadome o sytuacji odnośnie zaborów Jan III Sobieski pomógł jeszcze Austriakom w Wiedniu? dlaczego nic nie zrobiono przeciw temu..?
#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #polska #gruparatowaniapoziomu #nauka #iiwojnaswiatowa #liganauki
Whys
Czy wiedzieliście, że wysokie maszty wcale nie są zamocowane na sztywno we fundamentach? Poniżej przykład konstrukcji podstawy masztu radiowego w Konstantynowie (647m), który do roku 1991 był najwyższą budowlą na świecie. Zwróćcie uwagę na połączenie tak wysokiej i smukłej konstrukcji z podstawą. Pomyślałem, że nie dla wszystkich jest to oczywiste, a wręcz może być zaskakujące.

W pierwszym komentarzu dodam drugi przykład osadzenia masztu dużo skromniejszego bo mającego wysokość "tylko" 358m w Olsztynie.

#ciekawostki #maszt #budownictwo
+63
ArseneWengerTheAnimatedSeries
Kilka tygodni pracowaliśmy nad tym materiałem Jak działa konflikt pokoleń?
Jeśli uważasz materiał za wartościowy, możesz pomóc wykopać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ

#nauka #ciekawostki #zainteresowania #psychologia #gruparatowaniapoziomu #konflikt
+18
WszeborWlostowic
Kiedyś było na głównej o dwuprzegubowym Ikarusie 293, można sobie poczytać
https://www.wykop.pl/link/3731769/dwuprzegubowy-autobus-ikarus-293/
to z takich ciekawostek można dodać, że okazało się że ten do tej pory uznawany za zaginiony autobus żyje, do 2009 jeździł w Teheranie liniowo, a teraz jest tam zabytkiem, niedawno wypłynęły jego fotki na jakimś irańskim profilu na instagramie z zdjęciami zabytkowych autobusów. Picrel jego zdjęcie z 2018 roku.
#komunikacyjneciekawostki #ikarus #ciekawostki
+22
saakaszi
„Ideologia feng shui, prócz skierowania myślenia człowieka do świata bożków i duchów, magicznego traktowania rzeczywistości jest formą kultywowania zwykłych pseudonaukowych przesądów...
...feng shui jest formą kulturowej agresji na chrześcijańska tożsamość i wiedzę naukową.

Czyli jak feng shui to pseudonaukowe przesądy, a jak chrześcijańska tożsamość to wiedza naukowa ( ͡° ͜ʖ ͡°).

#neuropa #bekazkatoli #frondacontent #chiny #nauka #ciekawostki #heheszki #azja
+49
FrankJUnderwood
Na zdjęciu widoczny jest wyprodukowany w 1973 roku samolot pasażerski McDonnell Douglas DC-10 należący do linii lotniczych United Airlines (rejestracja N1819U) sfotografowany na lotnisku w Los Angeles w roku 1976.

Prawie 13 lat później - 19 lipca 1989 roku - samolot stał na lotnisku w Denver, przygotowując się do wykonania lotu o numerze 232 - z Denver do Filadelfii z międzylądowaniem w Chicago. Na pokładzie maszyny znalazło się łącznie 296 pasażerów i członków załogi - wśród nich wiele rodzin z dziećmi, korzystającej z promocji pozwalającej na zakup biletu dla dziecka za 1 centa.

Załoga w kokpicie samolotu była bardzo doświadczona. Kapitanem lotu był Al Haynes - weteran linii, mający na koncie prawie 30000 godzin spędzonych w powietrzu - ponad 7000 na samolotach typu DC-10. Pierwszy oficer Bill Records był również doświadczony - na koncie miał ponad 20000 wylatanych godzin. Trójkę w kokpicie dopełniał inżynier pokładowy Dudley Dvorak, mający na koncie 15000 godzin wylatanych w powietrzu. Sam samolot do tego momentu miał na koncie 43401 wylatanych godzin i 16997 startów i lądowań.

O godzinie 14:09 czasu lokalnego lot 232 poderwał się z pasa lotniska Stapleton, wyruszając w lot do Chicago. Przez pierwszą godzinę lotu wszystko przebiegało rutynowo. Jednak o godzinie 15:16 przez samolot przeszedł silny wstrząs, połączony z odgłosem przypominającym wybuch dobiegającym z tyłu kadłuba. Samolot, pochylony w skręcie w prawo, nagle zaczął się trząść. W kokpicie załoga dostrzegła, iż doszło do awarii silnika numer 2, zamontowanego w ogonie samolotu. Nie zwlekając ani sekundy, piloci odcięli dopływ paliwa, starając się ustabilizować lot maszyny. O ile wibracje ustały, to załoga nagle zauważyła, iż utraciła cały płyn hydrauliczny służący do operowania powierzchniami sterującymi samolotu. Pilotujący maszynę pierwszy oficer Records zauważył, iż pomimo tego, że całą siłą starał się wyrównać lot z pomocą lotek i steru kierunku, to samolot cały czas pogłębiał skręt w prawo. Kapitan Haynes działał szybko - zwiększając ciąg w prawym silniku maszyny i zmniejszając go w lewym spowodował, iż samolot przestał zakręcać. Piloci zachowali więc choć część kontroli nad samolotem, choć nie było to wiele. Wkrótce samolot zaczął niekontrolowanie opadać i wznosić się, wchodząc w trajektorię lotu znaną jako fugoida.

Wtedy jednak do załogi niejako uśmiechnął się los. Jednym z pasażerów samolotu lecących w pierwszej klasie był Dennis Fitch - pilot linii United i instruktor na samolotach typu DC-10. Wyczuwając, iż maszyna znalazła się w kłopotach zaoferował on swoją pomoc załodze. Wkrótce, Fitch znalazł się w kokpicie, przejmując od załogi sterowanie samolotem z pomocą ciągu silników. Piloci wkrótce zgłosili problem kontroli lotów - ta nakazała lotowi 232 skierować się w stronę lotniska w mieście Sioux City w stanie Iowa.

Ze względu na specyfikę awarii, Fitch nie był w stanie kontrolować zarówno prędkości lotu jak i prędkości opadania. Dlatego samolot podchodził do pasa z prędkością prawie dwukrotnie przekraczającą optymalną do lądowania samolotem DC-10. Tuż przed dotknięciem pasa prawe skrzydło samolotu opadło - Fitch natychmiast zwiększył moc, ale było już za późno. Przednie skrzydło uderzyło o ziemię - siła kontaktu rozerwała zbiornik paliwa, rozpoczynając pożar. Siła uderzenia oderwała również sekcję ogonową maszyny. Samolot, całkowicie poza kontrolą, rozpadł się na kilka dużych części - kokpit maszyny wraz z sekcją dziobową został katapultowany w stronę pola kukurydzy nieopodal pasa startowego. Środkowa część maszyny kilkakrotnie obróciła się wokół własnej osi nim zatrzymała się do górny nogami w polu kukurydzy. Obserwujący katastrofę świadkowie nie wierzyli, iż ktokolwiek mógł przeżyć tak twarde lądowanie.

Wkrótce jednak ratownicy raportowali o natknięciu się na ocalałych pasażerów i członków personelu pokładowego. Łącznie z 296 pasażerów i członków załogi katastrofę przeżyło 185 osób. Zginęło 111 osób - większość na skutek ran odniesionych w wyniku uderzenia o ziemię, aczkolwiek 35 pasażerów zmarło na skutek uduszenia się dymem powstałym w wyniku pożaru paliwa. Z 52 dzieci na pokładzie maszyny zginęło 11. Wszyscy czterej piloci w kokpicie przeżyli, aczkolwiek zostali poważnie ranni.

Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu bardzo szybko rozpoczęła śledztwo. Podczas oględzin wraku skupiono się w dużej mierze na silniku numer 2 - to właśnie od jego awarii rozpoczęły się problemy lotu 232. Szybko zauważono, iż na miejscu katastrofy brakowało niezwykle ważnego elementu - całego dysku turbiny silnika. Oględziny ogona samolotu wykazały również poważne uszkodzenia powierzchni sterowych i ślady masywnego wycieku płynu hydraulicznego. Szybko za główną hipotezę dotyczącą przyczyny katastrofy przyjęto rozerwanie dysku turbiny. Odłamki rozpadającej się konstrukcji miały po rozpadnięciu się wystrzelić z ogromną prędkością poza osłonę silnika i doprowadzić do uszkodzenia steru kierunku, steru wysokości i zniszczenia przewodów z płynem hydraulicznym. Pomimo szeroko zakrojonych poszukiwań oraz ustalenia przez firmę General Electric (producenta silników) kwoty 60 tysięcy dolarów jako nagrody za znalezienie dysku, przez pierwsze kilka miesięcy nie natrafiono na ślad brakującej części.

Przełom przyszedł 10 października. Wtedy to Janice Sorenson natrafiła na wbite w ziemię fragmenty dysku turbiny na polu kukurydzy podczas żniw. Natychmiast zawiadomiła o tym władze. Fragmenty feralnej części szybko przetransportowano do Waszyngtonu, gdzie metalurgowie NTSB odkryli ślady pęknięć zmęczeniowych. Pęknięcia te wynikały z nieprawidłowej obróbki stopu tytanu, z której wykonano dysk. Wada pozostała jednak niezauważona, w dużej mierze z powodu niedokładnych kontroli dokonywanych przez mechaników linii lotniczej. To właśnie te dwa powody uznano za przyczynę tragedii.

Linie United Airlines używały samolotów DC-10 do roku 2001 - maszyny zostały zastąpione w służbie przez Boeingi 777.

#historia #historiajednejfotografii #lotnictwo #usa #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
+75
AurenaZPolski
To zdjęcie ma 118 lat.
#ciekawostki
+6
LM317K
Mało osób wie, że Elon Musk, założyciel, właściciel i główny inżynier firm SpaceX i Tesla urodził się w Polsce pod nazwiskiem Tomasz Czajka i został uwieczniony na słynnym memie podczas olimpiady matematycznej w Białymstoku.
Wyjechał z rodziną do RPA z powodu prześladowań mniejszości żydowskich, a później trafił do USA. To dzięki niemu czasem w barkę nie trafia rakieta. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Świetne są takie historie!
(Zaznaczony na czerwono)
#ciekawostki #spacex #kosmos
+19
Dominiko_
To uczucie, gdy za miesiąc minie 10 (dziesięć) lat od tego wydarzenia. Nawet nie śmieszkuję, a chciałbym (╯︵╰,)
#ciekawostki #lotnictwo
+11
kijanka23
To jest absolutnie genialne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
źródło: fp Chujowa Pani Domu

#heheszki #prezent #ciekawostki
+430
oleeeck
Masa i rozmiar gwiazdy neutronowej w porównaniu do Ziemi.
#nauka #kosmos #ciekawostki #astronomia
+23
saakaszi
Ciekawe czy to tylko nawiązanie do krowiego poziomu w #diablo3 czy #heheszki z #polska

#neuropa #podlasie #humorobrazkowy #rakcontent #nintendoswitch #gry #nintendo #ciekawostki
+12
brusilow12
Węgrzy tańczą czardasza, 1938 rok

#fotohistoria #ciekawostki #brusilow12
+5
Paula_walczy_z_SM
Dziękuję za 10 kartek świątecznych, które dostałam o Was :) Jesteście kochani
Dziękuję również za każdą złotówkę która nas przybliża do terapii komórkami macierzystymi https://zrzutka.pl/pwfh78
Zapraszam wszystkich na moją stronę, którą mi stworzył jeden z Was :) Jest tam trochę o mnie i mojej chorobie i o moim życiu, spróbuję tam robić ciekawe wpisy w części blogowej, które może pomogą innym chorym na SM i podobne choroby ( terapie, ośrodki medyczne i rehabilitacyjne, nowe leki i metody leczenia ). Jeśli macie pytania chętnie odpiszę Pozdrawiam Was http://pomagamypaulinie.pl/
#pomagamypaulinie #stwardnienierozsiane #robertt1969 #wykop #ladnapani #pokazmorde #ciekawostki
+47
PMV_Norway
#norwegia #ciekawostki #pijzwykopem #piwo no i kalendarz adwentowy, 24x0.33. To jest chore +4
binuska
"Athos - najświatlejszym miejscem Prawosławnej Cerkwi". Obraz z cyklu "Epopeja Słowiańska" Alfonsa Muchy, przedstawiająca mitologię i historię ludów słowiańskich.

#prawoslawie #athos #obrazy #sztuka #malarstwo #czechy #ciekawostki #religia #slowianie #cerkiew #wielkiemorawy #chram
+7
yolantarutowicz
W USA podczas testów rozbił się prototyp pojazdu firmy Detroit Flying Cars, który jest futurystycznym połączeniem samochodu i samolotu z wysuwanymi teleskopowo z kadłuba płatami nośnymi.

Link do znaleziska: Katastrofa latającego samolotu firmy Detroit Flying Cars

Interesujące? Dziękuję Ci za wykop! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#carboners #technologia #samochody #kierowcy #wypadek #technologia #lotnictwo #motoryzacja #samochody #ciekawostki #usa #diy
+3
matiwoj11
Polskie Trufle w sklepie w Hongkongu ( ͡º ͜ʖ͡º)
Cena: 12$HK - około 5zł

#matiwojwchinach

#chiny #polska #ciekawostki #hongkong
+6
Slucham_psa_jak_gra_
Dziś znów krótko, do przeczytania w autobusie. Rozpatrujemy kolejne trzy archetypy, tym razem z późnego średniowiecza, zatem obowiązkowo mamy tutaj trzech rycerzy, a jednak tak różnych, jak to tylko możliwe i żaden z nich nie jest nudnym, dziesiątym z kolei dziedzicem jakiegoś tam herbu na zadupiu - dla każdego z nich rycerski tytuł znaczy coś innego, każdy też inaczej się doń odnosi. Zaczynamy!

#naprawiamfantasy <- tag który ogniem i żelazem usuwa raka, którego dostałeś po Dungeons And Dragons

4. Rycerz - bandyta
Imię: Cormac mac Auchinleck
Pochodzenie: Szkockie wyżyny.
Wiara: W siebie i swój klan.
Ulubiona broń: Claidheamh dà làimh, ogromny miecz oburęczny
Temat muzyczny: Scotland the Brave
Cormac aktywnie działa na rzecz niepodległości Szkocji. Lubi nazywać się bojownikiem o wolność. Inni raczej nazwaliby go bandytą, czy raubritterem, acz nigdy w twarz - płomiennowłosy, potężnie zbudowany szkot o poznaczonej bliznami twarzy budzi grozę samym swoim wyglądem. Jego klan nie jest na tyle potężny, żeby poważnie zagrozić angielskiej państwowości, zatem powziął on drogę walki partyzanckiej - napada na drogach na karawany, kupców i podróżnych. Z krzykiem wypada z krzaków, sam lub z kilkorgiem kuzynów mordując bez litości i grabiąc dobra, które później zasilają klanowy skarbiec. Niestety jakkolwiek bardzo chciałby mieć się za rycerza Cormacowi coraz bliżej niestety do zwykłego bandyty nie tylko metodami działania, ale i zainteresowaniami - ukrywanie się przed prawem jest stresujące, więc pije coraz więcej i odwiedza niewiasty wątpliwej prowieniencji. Jego przodkowie bardzo chcieliby, żeby wyprostował swoje postępowanie i okrzyk "Pieniądze albo życie" zastapił "Alba gu bràth!"

5. Rycerz bez skazy
Imie: Brat Łukasz, dawniej Liwa z Mitawy.
Pochodzenie: Inflanty.
Wiara: Katolicyzm. Brat Łukasz jest bardzo wierzący.
Ulubiona broń: Pismo mówi, że rycerz Chrystusa powinien na przypasać prawdą miecz Ducha, ale Brat Łukasz wybornie radzi sobie ze zwykłym mieczem. Według zakonnej tradycji jest skromny i pozbawiony imienia.
Temat muzyczny: Christ ist erstanden
Mały Liwa został przygarnięty przez kawalerów mieczowych jako sierota po tym, jak jego wioskę najechali i spalili Żmudzini. Malutkiego chłopca znaleziono pomiędzy zwierzętami, co pobożni zakonnicy uznali za podobieństwo do Chrystusa i wzięli dziecko na wychowanie. Liwa okazał się chłopcem posłusznym, mądrym, pracowitym i pobożnym, a przy tym wesołym. Zakonnicy wyszkolili go i wyświęcili jak umieli najlepiej, a on okazał się wzorem rycerskich cnót. Wychowany na baśniach i ideałach Brat Łukasz jest ich apoteozą - rycerzem bez skazy, skromnym, gotowym do pomocy i wierzącym. Jest też bardzo bitny i gotów do walki z poganami i każdym, kto by się z nimi sprzymierzał - zatem Żmudzinami, Litwinami i Polakami. Burza blond loków na twarzy cherubina podoba się kobietom, jego piękny głos gwarantuje mu posłuch, jest więc posłem krzyżackim w Polsce. Czy zdoła przekonać mieszkańców tego kraju do porzucenia związków z poganami i nawrócenia?

6. Rycerz z przypadku
Imię: Sir Cadwgan of Agincourt
Pochodzenie: Walia
Wiara: Od dość niedawna katolicyzm
Ulubiona broń - do niedawna cokolwiek wpadło w ręce, ze szczególnym uwzględnieniem młota, teraz pięknie zdobiony francuski młot wzoru "bec de corbin".
Temat muzyczny: Gwarchodd Llanddona
Cadwgan pochodzący z małej walijskiej wsi całe życie miał pecha. Pechowo poznani koledzy odciągali go od nauki zawodu cieśli. Pechowo wcześnie zaczął zaglądać do butelki. Pechowo nie szło mu w życiu. Pechowo dobrał szajkę bandytów, do której się przyłączył i wreszcie pechowo wpadł schwytany przez angielskiego szeryfa za zabójstwo młotkiem. Osadzony w więzieniu czekał na wyrok aż do czasu ogłoszenia królewskiej amnestii za udział w wyprawie wojennej. Cadwgan nie zastanawiał się dwa razy - potrafił strzelać z łuku, kłusował wszak w królewskich lasach. Początkowo wyprawa szła dobrze, aż do pamiętnej bitwy pod Agincourt. Tam, kiedy francuska szarża zepchneła ku niemu angielskie rycerstwo dostrzegł w oddali powalonego rycerza francuskiego. Pobiegł tam dzierżąc ciężki młot z nadzieją na łupy, ale na miejscu okazało się, że francuski rycerz walczy w wysokiej trawie na śmierć i życie z angielskim możnym. Niewiele myśląc Cadwgan uderzył wroga młotem i zgładził na miejscu. Za uratowanie życia angielskiemu arystokracie i zabicie, jak się okazało, Antoniego, brata hrabiego Nevers, po bitwie król Henryk Piąty pasował go na rycerza. Cadwgan ani fizycznie ani moralnie nie dorasta do noszonej przez siebie zbroi, ciosem młota potępił się i ciosem młota wyniósł do chwały, ale liczył na wolność a nie tytuł szlachecki i trudno mu się odnaleźć wśród angielskiego rycerstwa...

#rpg #grybezpradu #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #fantastyka #fantasy #rycerstwo
+19
cieliczka
Wydatki na badania i rozwój w poszczególnych państwach (w dolarach, wg parytetu siły nabywczej) źródło

Obejmuje wszystkie wydatki (w tym państwowe i prywatne). USA + Chiny to 47% światowych wydatków. Gdyby dodać jeszcze Japonię i Niemcy to 62.5% globalnych wydatków.

Obserwuj #infog - codziennie ciekawa infografika/wykres/mapa (gospodarka, społeczeństwo, technologia)

#ekonomia #gospodarka #usa #chiny #japonia #ciekawostki #technologia
+23
myrmekochoria
Gerald Gardner odprawia rytuał Wicca na zmumifikowanej małpie, Anglia 1952 rok.

Wiki

#starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #fotohistoria #religia #myrmekochoria
+37
myrmekochoria
Kelnerzy "wiozą" posiłek dla pracowników podczas budowy hotelu Waldorf-Astoria, USA lata 30. XX wieku.

#starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #fotohistoria #budownictwo #myrmekochoria
+26
IMPERIUMROMANUM
NIE ZAPŁACIMY ZA WEJŚCIE DO PANTEONU

Poprzedni centro-lewicowy włoski rząd w zeszłym roku rozważał wprowadzenie opłat za wejście do słynnego antycznego rzymskiego zabytku – Panteonu. Jednak nowa koalicja rządowa wrzuciła projekt do kosza.

Zapowiedział tak minister kultury Alberto Bonisoli. Poprzedni plan zakładał pobieranie opłat od wizytujących zabytek w wysokości 2 euro. Pieniądze miały być wykorzystane na cele kulturalne oraz renowację zabytku.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/odkrycie-rzymskie/nie-zaplacimy-za-wejscie-do-panteonu/

#archeologia #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #rzym
--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+14
myrmekochoria
Bombowce B-17 na lotnisku Kingman Army Airfield w Arizonie, USA 1946 rok.

"Rows of American B-17 bombers, some brand new, awaiting their fate at Kingman Army Airfield, Arizona, 1946. Once the king of the sky, now nothing more than scrap."

#starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #fotohistoria #lotnictwo #iiwojnaswiatowa #myrmekochoria
+31
IMPERIUMROMANUM
TEGO DNIA W RZYMIE

Tego dnia, miały miejsce Consualia, festiwal miał miejsce dwukrotnie: 21 sierpnia i 15 grudnia. Tego dnia Rzymianie czcili Consusa, boga opiekującego się ziarnem zgromadzonym w spichlerzach albo Neptunusa Equestrisa. Według Plutarcha Neptunus Equestris i Consus były to różne nazwy na tego samego boga. Co roku odsłaniano ołtarz poświęcony bóstwu, i który został pogrzebany w Circus Maximus. Pierwszym, który według tradycji odnalazł ołtarz był Romulus. Podczas consualiów wszystkie konie, osły i muły były ozdabiane wieńcami i zwalniane od pracy. W Circus Maximus odbywały się wówczas wyścigi konne, zaś w jego podziemiach składano ofiary na ołtarzu Consusa, udostępnianym tylko w czasie tego święta. Wedle rzymskich podań właśnie podczas Consualiów miało dojść do porwania Sabinek. Święto miało charakter rolniczy oraz archaiczny i symbolizowało koniec zbiorów.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/tego-dnia-w-rzymie/#15-12

#liganauki #antycznyrzym #imperiumromanum #wydarzenia #gruparatowaniapoziomu #historia #tegodnia #tegodniawrzymie #rzym #ciekawostki
+8
weglowy
Szklaluje i nienawidze tych zdradliwych dziadów, jeden ruch i leżysz.

pokaż spoiler ja chodze wg bhp po tluczniu ale kladziono nacisk i tluczono do glowy ze po pokładach nie chodzimy
dla ludzi z poza branży to miejsce na podkladzie jest najczęstszą przyczyną wypadków i urazów jakie można się nabawic na kolei. Wystarczy troszke śniegu jak na zdjęciu i jest tak śliski jak droga podczas gołoledzi.


#100twarzykolejarzy #kolej #pkp #ciekawostki #pociagi
+17
IMPERIUMROMANUM
FRESK UKAZUJĄCY CHIRONA I WYCHOWANKA

Rzymski fresk ukazujący centaura Chirona oraz Achillesa. Młody heros grecki uczy się od swojego nauczyciela gry na lirze. Obiekt datowany na I wiek n.e. Fresk znajdował się w Herkulanum; w tej chwili znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/fresk-ukazujacy-chirona-i-wychowanka/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+15
Bednar
100 największych wysp świata.

#mapporn #mapy #ciekawostki #geografia
+17
WuDwaKa
No i mamy pierwszą osobę, która wygrała przez internet ( ͡º ͜ʖ͡º)

https://www.lotto.pl/mini-lotto/aktualnosci/mamy-pierwsza-internetowa-wysoka-wygrana-„piatka”-w-mini-lotto-w-wysokosci-14

pokaż spoiler Napisałem do nich w sprawie czy planują dodać pozostałe gry oraz czy szansa i specjalne kody przy loteriach również będą dostępne przez stronę. Do teraz nie odpowiedzieli ( ͡° ʖ̯ ͡°)


#lotto #minilotto #hazard #ciekawostki #wygrane
+1
ziemniac
Taka ciekawostka: Astronauta Scott Kelly po spędzeniu roku w przestrzeni kosmicznej urósł o 5 cm.
Przyda się dla Mirków z tagu #przegryw, którzy chcieli by mieć te wymarzone 185cm i zostać chadem.
#ciekawostki oraz trochę #kosmos no i #tinder
+79
Reinspired
Zagadka na dzisiaj - co to jest? :)
#pytanie #pytaniedoeksperta #ciekawostki #swiat
+3
europa
100 największych wysp świata
#mapy #mapboners #ciekawostki #kalkazreddita
+12
Pokaż następne