nightmaar
Byłoby jakieś zainteresowanie ilustracjami dotyczącymi Polski z niemieckich pism międzywojennych? Mogę bardzo amatorsko tłumaczyć, tak jak w załączniku.

https://digi.ub.uni-heidelberg.de/diglit/kla1918/0136/image

#sztuka #historia #ciekawostkihistoryczne i tag #kladderadatsch chociaż ilustracje nie tylko z tego pisma
+11
myrmekochoria
Plakietka z terakoty ze sceną erotyczną, Mezopotamia 2000 - 1000 rok przed naszą erą.

Wyprzedza Kamasutre o jakieś 1500 lat. Wspaniała scena erotyczna. Mężczyzna starym zwyczajem sięga po włosy. Kobieta ma bardzo ładne łydki plus gdy jest zgięta w jedną stronę to prostownik pleców ma kuszącą krzywiznę na sylwetkę V. Druga plakietka prezentuje kobietę pijącą piwo przez słomkę prosto z dzbanka podczas stosunku - niektóre rzeczy się nie zmieniają.

Artykuł

#starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #smoczautopia #seks #myrmekochoria
+75
rzuberbozy
Handel niewolnikami pomiędzy 1501 a 1866 rokiem.

#antykapitalizm
#neuropa #4konserwy #mapy #mapporn #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
+17
sropo
Dzisiaj na moim kanale zobaczycie ciekawostkę o naszym królu Auguście II Mocnym i jego 300 dzieciach!

August II był znany z tego, że posiadał niesamowitą siłę. Ponoć gołymi rękami potrafił łamać podkowy. To z tego powodu otrzymał przydomek mocny. Ale czy to prawda?
Król był też „mocny” w łóżku. Jego rzesza kochanek dokładnie nie została policzona. Niektóre mity przypisują królowi poda 300 dzieci a on sam przyznał się tylko do 11.

Link do znaleziska - August II Mocny był ojcem aż 300 dzieci?

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski)
Jeśli podobają Ci się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #zwyczaje #europa #swiat #liganauki
#rzeczpospolita #monarchia #swiatnauki #dzieci #polska #rodzicielstwo #rodzina #milosc #seks
+98
IMPERIUMROMANUM
PORTRET RZYMSKIEJ KOBIETY O ORYGINALNEJ URODZIE

Portret rzymskiej kobiety o oryginalnej urodzie. Jeden z wielu zachowanych portretów fajumskich, które były realistycznymi portretami wykonanymi na drewnie.
Następnie składano je przy egipskich mumiach z czasów panowania Rzymian. Było to tak zwane malarstwo tablicowe, które było niezwykle popularne w czasach antycznych. Do naszych czasów zachowało się około 900 takich obrazów.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/portret-rzymskiej-kobiety-o-oryginalnej-urodzie/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+22
w-mroku-historii
405 lat temu…

21 sierpnia 1614 roku zmarła legendarna węgierska hrabina Elżbieta Batory, nazywana często „Panią na Cachticach”, „krwawą hrabiną” lub „Wampirzycą z Transylwanii”. Cechować ją miała zarówno wielka uroda, jak i wielki sadyzm. Węgierska księżna na trwałe zapisała się w historii jako jedna z najkrwawszych kobiet Europy.

Kąpiele we krwi, torturowanie swoich służących, uprawianie czarnej magii, a w końcu proces i zamurowanie żywcem w komnacie swojego zamku - z tym Elżbieta Batory kojarzy się dzisiaj niemal wszystkim miłośnikom horrorów. Raz stworzona legenda stała się powodem trwającego kilkaset lat niesłusznego oczerniania kobiety, która była tylko ofiarą męskiego świata polityki z początku XVII wieku. Prace węgierskich historyków wskazują jasno, że cachticka księżna padła ofiarą okrutnej manipulacji wymierzonej w nią przez jej kuzyna, palatyna Thurzó.

Popularna legenda mówi, że 4 lata przed swoją śmiercią Elżbieta Batory została zamurowana w wieży cachtickiego zamku, a pożywienie podawano jej przez mały otwór. Jest to jednak nieprawda, bo dostęp do niej miało kilka osób, m.in. syn, kilku strażników i spowiednik. Nie wiadomo natomiast, co było przyczyną jej śmierci. Wśród historyków węgierskich dominuje kilka teorii na ten temat. Jedni sugerują, że hrabina popełniła samobójstwo. Inni są przekonani Elżbieta zmarła w sposób naturalny.

Jaka jest prawda o ostatnich chwilach życia „krwawej hrabiny”? O jej śmierci wiadomo tylko tyle, że w dniu 21 sierpnia 1614 roku ciało 54-letniej Elżbiety Batory znalezione zostało na podłodze jej komnaty przez jednego ze strażników. Istnieją dwie wersje na temat ostatnich chwil hrabiny. Według jednej z wersji strażnik, który natknął się na jej martwe ciało miał powiedzieć, że ciało kobiety było „nienadające się do oglądania i nie przypominające hrabiny” – sugerować to może, że śmierć nastąpiła co najmniej tydzień wcześniej. Bardziej prawdopodobna wydaje się jednak relacja, którą 25 sierpnia (4 dni po jej śmierci) palatyn Jerzy Turzo opisał w liście do węgierskiego króla Macieja II:

„Wieczorem dnia poprzedniego skarżyła się strażnikowi, że ma chłodne ręce. Poduszka, którą zwykle miała pod głową, tego wieczoru podłożyła pod nogi. Mówi się, że gorliwie się modliła i śpiewała. Możliwe, że na kilka godzin przed śmiercią przebudziła się w niej iskierka litości nad swoimi ofiarami i popełnionymi czynami. Zmarła nagle, bez bólu, bez światła”

Jedną z osób, które odetchnęły z ulgą po śmierci hrabiny był na pewno Maciej II. W momencie jej zgonu cały ogromny dług króla, zaciągnięty u Elżbiety i jej zmarłego kilka lat wcześniej męża, został anulowany…

Elżbietę Batory pochowano dopiero trzy miesiące później, 25 listopada 1614 roku, w krypcie kościoła w Cachticach. Jednak mieszkańcy, którzy szczerze nienawidzili i zarazem bali się hrabiny zażądali usunięcia jej ciała. Pochowano ją ponownie w roku 1617 w Nagyecsed, w północno-wschodnich Węgrzech, gdzie znajdowała się rodowa siedziba rodziny Báthory.

Kiedy w roku 1995 otworzono rodzinną kryptę, nie znaleziono w niej Elżbiety. Niektórzy historycy twierdzą, że jej kości pochowano gdzieś na cmentarzu w Budapeszcie, nie ma jednak żadnych dowodów, że tak się stało. Jej szczątków do dzisiaj nie odnaleziono...

#wmrokuhistorii #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #smierc #wegry #slowacja #kalendarium
+44
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Znalezisko -> Zajęcie Zaolzia przez Polskę na fotografii [galeria] - 2 października 1938 r. wojska II RP zaczęły zajmowanie Zaolzia – należącej do Czechosłowacji części Śląska Cieszyńskiego. Zamieszkiwali ją w większości Polacy, którzy owacyjnie witali wkraczających żołnierzy. Niestety, było to częścią rozbioru Czechosłowacji dokonanego wraz z hitlerowską III Rzeszą.

Na zdjęciu powitanie polskiego wojska w Trzyńcu (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-H-495-1, domena publiczna).

#nauka #liganauki #gruparatowaniapoziomu #historia #qualitycontent #swiatnauki #militaria #iiwojnaswiatowa #wojna #czechy #slask #cieszyn #polska #ciekawostkihistoryczne #mikroreklama
+27
BobMarlej
Średniowieczna mapa świata w postaci OT z orientacją na wschód - przebicie na współczesną mapę świata.
#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #mapy
+2
Chodtok
Afera Watergate – afera polityczna i związany z nią kryzys konstytucyjny, który miał miejsce w latach 1972–1974 w Stanach Zjednoczonych i w wyniku którego prezydent USA Richard Nixon ustąpił ze stanowiska.

Przyczyną afery były nielegalne działania administracji Nixona skierowane przeciwko jego przeciwnikom politycznym. Działania te rozpoczęły się na kilka lat przed wyborami w 1972, gdy Nixon, zagrożony utratą poparcia wyborców przez kontynuowanie udziału Stanów Zjednoczonych w wojnie wietnamskiej, podjął decyzję o użyciu wyjątkowych środków, by zapewnić sobie wybór na drugą kadencję. W tym celu założył specjalny Komitet Reelekcji Prezydenta, oficjalnie organizację do wspierania jego kampanii wyborczej. W rzeczywistości organizacja ta skupiła wokół siebie zróżnicowaną grupę ludzi lojalnych wobec prezydenta, których zadaniem było przeprowadzanie przeróżnych nielegalnych działań mających zaszkodzić przeciwnikom politycznym Nixona. Przykładową operacją tej grupy była próba skompromitowania Daniela Ellsberga przez wykradzenie akt lekarskich z gabinetu jego psychiatry w celu znalezienia w nich kompromitujących materiałów. Z początku działania te, nawet jeśli wykryte, uchodziły bezkarnie, gdyż nikt nie mógł wykazać amerykańskiej opinii publicznej i amerykańskim organom sprawiedliwości prawdziwego źródła tych operacji.

#4konserwy #neuropa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #usa #polska
+15
IMPERIUMROMANUM
RZYM UKAZANY NA WSPANIAŁEJ ANIMACJI

Dzięki wspólnej pracy projektu „Rome Reborn” i Akademii Khan mamy szansę podziwiać Wieczne Miasto w swoim szczytowym momencie – w 320 roku n.e. – na wspaniale przygotowanej animacji.

Rok 320 n.e. był to czas, kiedy Konstantyn I skonsolidował władzę w Imperium i przywrócił pokój. Na wybór tej daty duży wpływ miał fakt, że w tym czasie miasto przeżywało swój szczytowy rozwój urbanistyczny i miało najwyższą populację.

Animację można podziwiać w poniższym linku.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/rzym-ukazany-na-wspanialej-animacji/

#archeologia #imperiumromanum #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+28
Kaiser_Verbot
Kaiser Wilhelm II wraz z młodym bocznym arystokratą Winstonem Churchillem,obserwują manewry armii niemieckiej.1909 rok,okolice Wrocławia.

#takbylo #takaprawda #historiajednejfotografii #historia #niemcy #ciekawostkihistoryczne
+19
dr_gorasul
#niemcy #ocieplaniewizerunkuadolfahitlera #ciekawostkihistoryczne
Kolejne smaczki na "swastuzeli". Dla lepszej ochrony runy Algiz. Ten słynny niemiecki humor ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+9
Zwiadowca_Historii
Jedyny na świecie 9-lufowy muszkiet skałkowy... znajduje się w Polsce! Link do znaleziska:
https://www.wykop.pl/link/5097359/jedyny-na-swiecie-9-lufowy-muszkiet-skalkowy-galeria/

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii lub zaplusuj ten komentarz, bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

#bron #strzelectwo #gunporn #gunboners #militaria #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #historia #polska #krakow #muzeum
+59
KapitanPieprz
Gotowi na największy w Polsce spektakl rekonstrukcji historycznych? Już 20 września stadion Arena Lublin zmieni się w koloseum oraz pole walki dla turnieju rycerskiego ( ͡° ͜ʖ ͡°) A warto o tym mówić, bo tylko do niedzieli bilety w przedsprzedaży online -20% czyli najtańsze wejściówki od 20 zł.

Tańsze bilety kupicie tutaj.

Wydarzenie jest częścią Festiwalu Historii bez Liku. BOGOWIE WOJNY to opowieść o korzeniach współczesnej Europy. Widzowie na własne oczy zobaczą, jak wykuwała się historia naszego świata. W widowisku weźmie udział ponad 200 aktorów –najlepszych rekonstruktorów z całej Europy. Spektakl dostarczy spektakularnych walk rodem z antyku i średniowiecza.

Za spektakl odpowiadają najlepszy grupy rekonstrukcyjne w ̶P̶o̶l̶s̶c̶e̶ Europie - Hellas et Roma, Legio XXI Rapax czy
LWY Lublin - Pełnokontaktowe Walki Rycerskie.

Panie, tego u nas jeszcze nie było ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#lublin #lubelskie #historia #rekonstrukcjahistoryczna #sredniowiecze #starozytnosc #ciekawostkihistoryczne #rycerstwo #bitwa
+13
IMPERIUMROMANUM
SENTENCJA ŁACIŃSKA NA DZIŚ

Video meliora proboque, deteriora sequor
- Widzę i pochwalam lepsze, idę za gorszym
- Owidiusz (43 p.n.e. - 17 lub 18 n.e.) – poeta
- źródło: Owidiusz, Przemiany

https://www.imperiumromanum.edu.pl/kultura/sentencje-lacinskie/

#imperiumromanum #historia #cytaty #cytatrzymiannadzis #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #sentencjalacinska #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+32
IMPERIUMROMANUM
RZYMSKIE POPIERSIE GALIENA

Rzymskie popiersie cesarza Galiena (rządził w latach 261-268 n.e.). Obiekt obecnie zlokalizowany jest w Luwrze (Paryż, Francja).
Jego rządy przypadły na ciężkie czasy – tzw. kryzys III wieku. Galien starał się racjonalnie rozwiązywać konflikty w państwie, umacniać struktury wewnętrzne oraz utrzymać względną jedność imperium.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/rzymskie-popiersie-galiena/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+13
IMPERIUMROMANUM
RECENZJA: OKTAWIAN AUGUST. OJCIEC CHRZESTNY EUROPY

Książka „Oktawian August. Ojciec chrzestny Europy” autorstwa Richarda Hollanda jest to pozycja skupiająca się na postaci pierwszego cesarza rzymskiego, jego dojściu do władzy, panowaniu oraz próbie ustanowienia następcy.

Nie ukrywam, że do pozycji podchodziłem bardzo pozytywnie, gdyż temat jest naprawdę ciekawy. Gajusz Oktawian – młodzieniec, którego ojciec wywodził się z plebejuszy – nie mógł liczyć na wielkie sukcesy w polityce. Wraz z dojściem do władzy Juliusza Cezara, cały ród Juliuszów, a w tym jego siostrzenica Atia (matka Oktawiana) uzyskał lepszą pozycję w stolicy. Wszystko jednak uległo diametralnej zmianie, kiedy okazało się, że Cezar wybrał Oktawiana na swojego głównego spadkobiercę i go pośmiertnie adoptował. Tym samym Oktawian stał się posiadaczem potężnego majątku, licznych niewolników, a w związku z otrzymanym przydomkiem Cezar mógł liczyć na wsparcie legionów.

Historia 19-letniego młodego mężczyzny, który z nikogo stał się główną postacią na scenie politycznej Rzymu, pokonał w wojnie domowej zabójców przybranego ojca, zwyciężył z Antoniuszem i Kleopatrą, a na koniec ugruntował samodzielną władzę, ustabilizował państwo i założył pierwszą dynastię rzymską jest idealną fabułą dla filmu sensacyjnego. Po dziś dzień historycy zachodzą w głowę, jak niedoświadczony młody człowiek był w stanie wykazać się taką determinacją oraz nieomylnością w swoich ruchach.

Autor celowo w tytule książki określa Oktawiana mianem „ojca chrzestnego”. Swoje zdanie argumentuje faktem, że pierwszy cesarz wykorzystując własną pozycję i siłę skupił władzę w rękach swojej rodziny i współpracowników, z którymi rządził Imperium – nierzadko jeżeli tego wymagała sytuacja, krwawo.

Książka mogła być naprawdę ciekawa, gdyby nie liczne błędy. Już na samym początku książki autor wspomina o zdobyciu Kartaginy, w 167 roku p.n.e. Co więcej, autor nie stosuje jednego typu nazewnictwa i np. wspomina „Lucius Sergiusz Katylina”. W opisie bitwy pod Mudną w roku 45 p.n.e. pojawia się z kolei błędna nazwa Muna.

Błędy są często niezbyt ciężkie, jednak zauważalne i niestety irytujące. Autor ma także manierę wyolbrzymiania, jak chociażby wspominając, że Oktawian August stworzył nowy ustrój prawie 1000 lat od wypędzenia ostatniego króla. To co także niestety rzuciło mi się w oczy to wyraźna niechęć autora do Cycerona, która moim zdaniem była niepotrzebna.

Niestety to co jeszcze może zrazić Czytelnika to fakt, że przypisy znajdują się na końcu książki. W tego typu pozycjach przypisy mają nierzadko bardzo ważne informacje, a przekartkowywanie książki jest bardzo niewygodne. Na plus z pewnością można podać dobrze przygotowane wydanie książki.

Podsumowując, książka Richarda Hollanda nie jest dziełem wybitnym. Oczywiście posiada ona dużo informacji o życiu pierwszego cesarza i wydarzeniach mających miejsce w tym czasie; jednak nie jest moim zdaniem napisana zbyt zgrabnie. Co więcej, liczne błędy oraz zbyt otwarte komentarze autora powodują, że czytanie najzwyczajniej się dłuży. Z pewnością, jednak uważam, że każdy pasjonat Rzymu, znajdzie tutaj też coś dla siebie.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/recenzje/oktawian-august-ojciec-chrzestny-europy/

#archeologia #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #rzym #qualitycontent #venividivici #ksiazki
+22
w-mroku-historii
DZIEŃ, W KTÓRYM POLAK UPOKORZYŁ „RUSKICH”

W niedzielę, 20 października 1957 roku, reprezentacja Polski rozegrała mecz, który przeszedł do historii polskiej piłki nożnej. Na Stadionie Śląskim w Chorzowie biało-czerwoni w pięknym stylu pokonali 2:1 kadrę narodową ZSRR. To sensacyjne zwycięstwo odbiło się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale w całej sportowej Europie.

Kapitanem reprezentacji Polski, który wyprowadził swoją drużynę na eliminacyjny mecz Mistrzostw Świata ze Związkiem Radzieckim był Gerard Cieślik. Murowanym faworytem spotkania byli oczywiście piłkarze radzieccy – w Moskwie bezdyskusyjnie pokonali Polaków aż 3:0, byli ponadto mistrzami olimpijskimi, a w składzie obecny był Lew Jaszyn - uważany przez wielu ekspertów za najlepszego bramkarza w historii piłki nożnej.

Na trybunach świeżo otwartego Stadionu Śląskiego mecz oglądało około 100 tysięcy kibiców, przeraźliwie wygwizdujących każdy kontakt z piłką piłkarzy ZSRR – to jedyne miejsce, gdzie można było bezkarnie dać upust szczerym emocjom.

Cieślik, wcielony podczas wojny przymusowo do Wehrmachtu i aresztowany później przez Sowietów, rozegrał swój mecz życia. Najpierw wykorzystał sytuację „sam na sam” z Jaszynem, później mimo niskiego wzrostu, wygrał walkę o górną piłkę i zdobył głową drugą bramkę.

Po końcowym gwizdku sędziego na Stadionie Śląskim zapanowała euforia. Ludzie krzyczeli ze szczęścia, śpiewali „Sto lat!”, wpadali sobie w ramiona. Niektórzy płakali z radości, patrząc z niedowierzaniem na tablicę wyników. Kibice, po przełamaniu kordonu wokół murawy, wbiegli na boisko i pochwycili na ramiona Cieślika, Brychczego oraz Szymkowiaka, po czym... zanieśli ich do szatni! Tam, jak wspominają naoczni świadkowie, Szymkowiak się popłakał. Miał również powiedzieć:

„To wygrana dla mojego ojca, te skurwysyny zamordowały go w Katyniu!”

Kibice reprezentacji Polski byli pijani ze szczęścia - i to dosłownie! Po meczu z trybun służby porządkowe zebrały ponad 50.000 butelek po wódce. Feta dość szybko przeniosła się ze stadionu na ulice śląskiej aglomeracji. Oczywiście, zbyt entuzjastyczne okazywanie radości ze zwycięstwa nad wschodnim sąsiadem mogło się skończyć spotkaniem z milicją, a nawet represjami ze strony SB. Władysław Gomułka rozsądnie nakazał milicji i wojsku wycofać się do koszar.

Bohaterem polskich kibiców stał się bezapelacyjnie Gerard Cieślik, któremu po meczu nadano dość ryzykowny przydomek – „człowiek, który upokorzył Ruskich”. O określeniu tym wspomniała nawet sportowa prasa. Ówczesna władza nie była zachwycona…

Aby tonować zbyt euforyczne nastroje, w poniedziałkowym wydaniu „Przeglądu Sportowego” na pierwszej stronie pojawiły się dwa równorzędne materiały – redakcja przypomniała, że w rozgrywanym równolegle meczu rezerw „druga reprezentacja” ZSRR zdeklasowała Polskę „B” 5:2.

W okresie PRL reprezentacje Polski i ZSRR spotkały się na Stadionie Śląskim jeszcze tylko raz: 22 maja 1983 roku rozegrały mecz w ramach eliminacji do piłkarskich mistrzostw Europy we Francji w 1984 roku. Spotkanie, rozegrane dwa miesiące przed zniesieniem stanu wojennego, obejrzało 75 tys. widzów. Padł wówczas remis 1:1. Powtórki z 1957 roku nie było.

Na zdjęciu:
Kapitan reprezentacji Polski, Gerard Cieślik, wyprowadza swoich kolegów na boisku w pamiętnym meczu ze Związkiem Radzieckim w Chorzowie. Za nim bramkarz Edward Szymkowiak, dla którego mecz ten stał się osobistą "zemstą" na Sowietach na los jego ojca.

#wmrokuhistorii #historia #ciekawostki #sport #pilkanozna #ciekawostkihistoryczne #zsrr #polska #gruparatowaniapoziomu #rosja
+31
IMPERIUMROMANUM
ODKRYTE IMPERIALNE SZTANDARY

W 2007 roku dokonano wyjątkowego odkrycia na północno-wschodnim zboczu Palatynu. Clementina Panella na czele zespołu badawczego odnalazła tajemniczą skrzynię wewnątrz, której znajdowały się imperialne sztandary (signa imperii) i berło rzymskiego cesarza.

Odkrycie było na tyle niesamowite, że wcześniej można było sobie te przedmioty jedynie wyobrazić na podstawie źródeł, monet lub rzeźb. Znaleziska zaskoczyły badaczy, gdyż okazało się, że drzewce sztandarów były dekorowane.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/odkryte-imperialne-sztandary/

#archeologia #imperiumromanum #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+36
sropo
Zostajemy w PRL-u ale teraz kierujemy się w stronę Milicji Obywatelskiej aby prześledzić jej genezę.

W 2019 roku polska Policja hucznie obchodzi setną rocznicę jej utworzenia, tym samym nawiązując do Policji Państwowej, istniejącej od 1919 roku. O ile większość akceptuje i odwołuje się do historii Policji Państwowej, funkcjonującej w okresie międzywojennym, o tyle większość chce zapomnieć o istniejącej w latach 1944-1989 Milicji Obywatelskiej, która jest pewnego rodzaju czarnym charakterem, w dziejach polskiej Policji. Lecz czy wiemy, jaki był cel jej powstania i jakie były jej zadania?

Link do znaleziska - Milicja Obywatelska – geneza

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski)
Jeśli podobają Ci się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #zwyczaje #europa #swiat #liganauki
#komunizm #prl #polska #milicja #swiatnauki
+140
jaxonxst
20 sierpnia 2009 roku Luca Badoer został ogłoszony kierowcą Ferrari. Ostatni raz rywalizował w sezonie 1999.
W dwóch wyścigach sezonu zajmie ostatnie miejsca, po czym zostanie zastąpiony przez Giancarlo Fisichelle.

Moja biografia na jego temat :) https://www.wykop.pl/wpis/42831923/podrecznik-niedzielnego-widza-abcf1-historia-f1-w-/
#f1 #ciekawostkihistoryczne #ferrari
+7
IMPERIUMROMANUM
POPIERSIE TYBERIUSZA KLAUDIUSZA POMPEJANUSA

Rzymskie marmurowe popiersie Tyberiusza Klaudiusza Pompejanusa. Obiekt jest datowany na 170-180 n.e. Znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Wenecji (Włochy).
Pompejanus był dowódcą podczas rządów cesarza Marka Aureliusza. Wyróżnił się podczas wojen z Partami i Markomanami. Marek Aureliusz szanował go na tyle, że zgodził się na małżeństwo z Lucillą, swoją córką. Co ciekawe, Pompejanusowi zaproponowano tron cesarski trzy razy; jednak za każdym razem odmówił.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/popiersie-tyberiusza-klaudiusza-pompejanusa/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+21
TerapeutyczneMruczenie
#polska #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #mapporn #kartografiaekstremalna

Najczęściej używany drugi język w powiatach II Rzeczypospolitej
+19
Kaiser_Verbot
Polacy jako naród ,byli bardzo mocno marginalizowanym narodem w cesarstwie Niemieckim.Wynikało to min. z powszechnej opinii że Niemcy jako ludzie,plasują się wyżej niż wspomniani przez ze mnie Polacy.Uznawali się za osoby szerzące cywilizacje na terenach wschodnich a Polaków uznawali za osoby genetycznie gorsze ,bo poddańcze.Już wtedy obecna była , teza o wyższości rasy germańskiej względem rasy słowiańskiej ,tzw.Rasa panów a późniejszy plan "Mittel-Europy" jeszcze bardziej spowodował słuszność tej tezy w opinii publicznej Niemców.

Dlatego więc nie ma co się dziwić że nasi przodkowie na pruskim zaborze ,nie byli ludźmi o wpływach.Wszak jak ci ludzie mają rządzić skoro przyczynili się de facto do rozpadu swojego państwa.Wynikało to też z słynnego stereotypu na temat polaków o nazwie "Polnische Wirtschaft" który bardzo niszczył opinię na temat Polaków.Mimo wszystko znalazło się paru ludzi którzy mimo bycia Polakami byli wysoko w urzędach pruskich a później Niemieckich.Osobą która najbardziej się kojarzy z takimi sukcesami jest Anton Wilhelm z germanizowanej części Radziwiłów.

W 1856 roku towarzyszył księciu pruskiemu Wilhelmowi podczas koronacji Aleksandra II w Moskwie. Pracował jako major w pruskim Sztabie Generalnym podczas wojny 1866 roku. W stopniu podpułkownika (od 1869) uczestniczył w wojnie francusko-pruskiej. W 1871 otrzymał stopień pułkownika i pensję dowódcy brygady. W 1876 został generałem. Od 1885 roku był adiutantem cesarza Wilhelma I, którą to funkcję zachował w czasach Fryderyka III. Odwołany ze stanowiska około 1888 roku po wstąpieniu na tron Wilhelma II. w latach 1866–1888 członek pruskiej Izby Panów.

Właśnie ten Radziwił , wręczył w 1870 roku, słynną Notę Emską której publikacja przyczyniła się do wybuchu Francusko-Niemieckiej

W swoim pałacu, który był znanym salonem w Berlinie, często gościł polskich gości i polityków katolickiej partii Centrum. Za służbę w armii i misje dyplomatyczne odznaczony licznymi wysokimi orderami pruskimi: Orderem Korony 3, 2 i 1 klasy z Mieczami, Krzyżem Rycerskim Orderu Hohenzollernów z Mieczami, Krzyżem Żelaznym II klasy, Orderem Orła Czerwonego 2 i 1 klasy, Krzyżem Wielkim tego orderu i tytułem Rycerza tegoż orderu. Posiadał również francuską Legią Honorową i rosyjski Order Świętej Anny 2 klasy z brylantami. Córki Antoniego Wilhelma poślubiły braci: Elżbieta Matylda wyszła za mąż za Romana Potockiego, a Helena Augusta za Józefa Potockiego. Uroczystości pogrzebowe Antoniego Wilhelma odbyły się w Berlinie 20 grudnia 1904 z udziałem cesarza Wilhelma II. 18 lipca 1905 spoczął w krypcie grobowej rodu Radziwiłłów w Kościele Bożego Ciała w Nieświeżu.

Podczas pogrzebu w Berlinie ówczesny Cesarz Wilhelm II nazwał go "najbardziej pruskim z prusaków" , te słowa chyba wystarczą aby zrozumieć jakiej wagi był wtem przez ze mnie wspomniany Polak.

#gownowpis #takaprawda #niemcy #kiedystobylo #historia #trochewikipedia #ciekawostkihistoryczne #prusy #zabory
+5
Kaiser_Verbot
Jedna z licznych karykatur dotyczących Wilhelma II i jego wręcz infantylnych marzeń o przyszłej potędze Niemiec.Co ciekawe wybuch I wojny światowej , spowodował ogromny wzrost takich obrazków na jego temat.Można się domyślać dlaczego.

Wilhelm II był osobą niedojrzałą na swoje stanowisko , bardzo łatwo popadał w gniew , uważał się za wyższego a każdy który nie zgadzał się z jego zdaniem publicznie ,kończył swoją karierę życiową,przykładem takiej osoby jest "Żelazny Kanclerz" Otto Von Bismarck, które mimo swoich osiągnięć dla Cesarstwa Niemieckiego ,stracił swoją posadę zaledwie dwa lata po koronacji "Wilusia",nie wspominając już o tym że dowiedział się o tym po fakcie dokonanym i przez te dwa lata przed dymisją byłlatami ciągłej kłótni pomiędzy kanclerzem a Kaiserem Prus i Niemiec.

Jednakże należy zauważyć pewien problem dotyczący przeszłości Wilhelma ,był on niezwykle surowo wychowywany ,wręcz spartańsko,wynikało to min.przez wadę genetyczną lewej ręki ,była ona krótszą względem prawej o jakieś 15 cm.

Tutaj przedstawiona karykatura , jest pocztówką z zaboru Rosyjskiego z 1915 roku.Czyli podczas wojny.

pokaż spoiler #niemcy #wilhelm #iwojnaswiatowa #ciekawostkihistoryczne #plakatpropagandowy #gownowpis #takaprawda
+4
IMPERIUMROMANUM
GAJUSZ GRAKCHUS I JEGO GŁOWA

Gajusz Grakchus był młodszym bratem Tyberiusza Grakchusa, wraz z którym występował pod koniec II wieku p.n.e. w obronie plebejuszy i proponował reformy naprawy systemu politycznego Rzymu. Z czasem jednak, w wyniku prześladowań ze strony optymatów, zginął dzieląc losy swojego brata.

Nie chcąc wpaść w ręce przeciwników jego pomysłu rozszerzenia grona obywateli rzymskich przez nadanie tego tytułu sprzymierzeńcom italskim (socii), w roku 121 p.n.e. kazał się zabić swojemu zaufanemu niewolnikowi.

Senat, nienawidzący do szpiku kości Gajusza, ogłosił, że każdy kto jako pierwszy przyniesie głowę reformatora otrzyma tyle złota ile ona sama waży. Zwycięzcą okazał się niejaki Septimuleius. Jak się jednak okazało głowa ważyła niespodziewanie dużo – siedemnaście i dwie trzecie funta. Odkryto, że znalazca popełnił oszustwo usuwając mózg z czaszki i wlewając tam ciekły ołów. Ostatecznie nagrody nie przyznano.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/gajusz-grakchus-i-jego-glowa/

#archeologia #imperiumromanum #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+21
Zwiadowca_Historii
Poszukiwali wykrywaczami śladów Bitwy pod Legnicą z 1241 roku (GALERIA) Link do znaleziska:
https://www.wykop.pl/link/5094617/poszukiwali-wykrywaczami-sladow-bitwy-pod-legnica-z-1241-roku-galeria/

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii lub zaplusuj ten komentarz, bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

#poszukiwacze #wykrywaczmetalu #nauka #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #hobby #wojna #legnica #sredniowiecze #gruparatowaniapoziomu
+28
Kaiser_Verbot
Niemiecki plakat propagandowy z okresu I wojny światowej-„Kto jest militarystą ?”

W pierwszej wojnie tak na prawdę nie było złej moralnej strony.Był to czysty konflikt interesów europejskich mocarstw.Wspomniany konflikt znacznie różni się od następnego.Zwłaszcza w postawie do cywilów.

pokaż spoiler #gownowpis #niemcy #iwojnaswiatowa #plakatypropagandowe #ciekawostkihistoryczne #historia #imperializm
+16
MiejscaWeWroclawiu
Dzień dobry w 1880 roku na ul. Białoskórniczej.
Po lewej stronie możemy zauważyć kościół św. Elżbiety...

#miejscawewroclawiu #wroclaw #breslau #ciekawostkihistoryczne

Foto: Fotopolska
+26
IMPERIUMROMANUM
NAJSTARSZA ZNANA BUTELKA Z OLIWĄ Z OLIWEK

W Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu turyści mają możliwość zobaczenia liczącą niemal 2000 lat rzymską butelkę z zachowaną oliwą z oliwek. Jest to tym samym najstarszy tego typu produkt na świecie.
Naturalnie zachowana oliwa z oliwek zestaliła się i nie nadaje się już do użytku. Artefakt odkryto (prawdopodobnie) w Herkulanum.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/najstarsza-znana-butelka-z-oliwa-z-oliwek/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+25
Kaiser_Verbot
A było to tak. Pan rotmistrz od austrjackich ułanów, Wojciech Kossak, właśnie wyszedł „z fryzjerni na Placu Marjackim”, gdy zauważył „grupę niemieckich oficerów, wysiadających z aut koloru „feldgrau”. Natychmiast rozpoznał wśród nich dobrze mu znane „rysy cesarza” Wilhelma”. I w tem miejscu okazuje się, do czego mogą się podczas wojny przydać czerwone, kawaleryjskie spodnie. Bo oto opowiada mistrz Wojciech:

„Moje czerwone spodnie świecące na słońcu zwróciły na mnie uwagę. Cesarz Wilhelm przystanął, zakrył ręką od słońca oczy i zawołał:

– Donnerwetter, das ist ja der Kossak!

Szybkiemi krokami podszedł do mnie”.

Poczem nastąpiła taka rozczulająca scena:

„Stałem przed cesarzem Wilhelmem w przepisowej pozycji. Przywitał się ze
mną serdecznym uściskiem dłoni i zawołał:

– No, już czternaście lat nie widzieliśmy się. Ktoby pomyślał, że przeżyjemy takie czasy.

Idziemy naprzód na wszystkich frontach! Pod Grodnem rosyjski został wczoraj przerwany!

Cesarz pochylił się ku mnie i począł szeptać, żeby go nie dosłyszeli najbliżej stojący:

– Mapa Europy, mój Kossak, całkiem się zmieni… a przedewszystkiem mapa Polski. Teraz czas, żeby pańscy rodacy zmądrzeli. Polscy legjoniści, to chłopcy na schwał. Moi generałowie opowiadają mi, jak dzielnie się biją”.

I tak „einfach”, na ucho sobie na ulicach starego Krakowa gwarzyli mistrz Wojciech i „Kaiser” Wilhelm!

A później jeszcze z Pszczyny do Krakowa „poczta lotnicza” przyniosła p. Wojciechowi „dużą przesyłkę”.

Było to ni mniej, ni więcej, tylko „pismo generał-adjutanta ks. Pszczyńskiego”, w którem znajdowało się zamówienie na „wielki obraz” (Ach! To dlatego pismo to było taką dużą przesyłką!), przedstawiający cesarza Wilhelma „wraz z dowódcami”.

Wprawdzie, jeśli się nie mylimy, to poczta lotnicza jest dopiero powojennym wynalazkiem, ale bardzo możliwe, że już wówczas Wilhelm miał kilku lotników do prywatnych posyłek. I ci nie mieli nic lepszego do roboty, tylko wozili listy „generał-adjutanta ks. Pszczyńskiego”… z Pszczyny do Krakowa.

W związku z tem p. Wojciech pojechał do Pszczyny i miał dłuższą polityczną rozmowę z Wilhelmem, w której wypalił mu parę „verba veritatis”.

Gdy cesarz zapytał mistrza Kossaka o werbunek rekruta w Polsce (taki był chytry, że nie wierzył meldunkom swoich generałów, wówczas usłyszał następującą dumną odpowiedź:

„Odpowiedziałem mu w myśl otrzymanej od hr. Szeptyckiego instrukcji, który mi oświadczył: „Powiedz cesarzowi, że moi chłopcy nie złożą przysięgi Beselerowi.

Chcemy mieć najpierw polskiego regenta, a potom zobaczymy”.

Popatrz! Popatrz! I o mały włos, gdyby Wilhelm się tem przejął, otrzymałaby Polska jakiegoś regenta, hr. Szeptycki ruszyłby wówczas w bój na czele mnogich zastępów i kto wie, jakiemi drogami by się nasza historja potoczyła!!!

„Ale zepsuł wszystko Ludendorff, który był przy tej rozmowie obecny i który (zapewne z mefistofelowskim uśmiechem na wargach) odezwał się na to:

– Tę śpiewkę już nieraz słyszeliśmy, panie Kossak. Najpierw opowiadano nam, że Polacy z nami pójdą, z chwilą gdy ogłosiliśmy niepodległość Polski. Myśmy to zrobili, a Polacy siedzą w domu. Obawiam się panie rotmistrzu – zakończył Ludendorff dosyć podniecony – że pańscy ziomkowie chcieliby siedzieć na dwu stołkach.

Tę niemiłą sytuację przerwał Wilhelm, który „z niechęcią przysłuchiwał się tej rozmowie i skierował ją na inne tory”.

„Wielki obraz” nie został nigdy dokończony, bo w rok później cesarz był już „postarzały, nerwowy, przygnębiony…”

Mój Boże! Stary Styka, gdyby żył, pękłby z zazdrości. Boć, przecie, nikt z braci malarskiej tak, jak on, nie potrafił robić sobie reklamy.

A dzisiaj… nie można powiedzieć, by ludzie nie mieli poczucia humoru.

pokaż spoiler http://retropress.pl/gazeta-gdanska/wojciech-kossak-rozmawial-cesarzem-wilhelmem/


#niemcy #kossak #historia #ciekawostkihistoryczne #takaprawda #kiedystobylo #ww1
+11
IMPERIUMROMANUM
RECENZJA: AB OVO: ANTYK, BIBLIA ETC.

Książka „Ab ovo: Antyk, Biblia etc.” autorstwa Mikołaja Szymańskiego jest zbiorem felietonów poświęconych antykowi i Biblii. Autor jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, filologiem klasycznym, który w swoim dorobku ma zarówno tłumaczenia z greki jak i łaciny.

Pozycja jest swego rodzaju kolekcją ciekawostek i niepowszechnej wiedzy z tematyki języka, filozofii, starożytności czy Biblii. Autor naprawdę bardzo ciekawie opowiada nieznane zagadnienia, bawiąc się przy tym językiem i nierzadko stosując żartobliwe zwroty i porównania. Tematy rozdziałów są naprawdę przeróżne: Samobójstwo, Biblioteki, Kalendarz, Logicy, czy nawet Pisanie po książkach. Zagadnienia mogą się wydawać błahe, jednak olbrzymia wiedza autora oraz niesamowite smaczki historyczno-kulturalno-językowe gwarantują przyjemne czytanie. Dodatkowo Czytelnik może także zapoznać się z oryginalnymi tłumaczeniami autora, jak i ich innych filologów.

Książka została wydana w bardzo elegancki sposób. Twarda okładka i obwoluta, przyjemny dla oka papier oraz mały rozmiar książki pozwolą zabrać książkę ze sobą w podróż. Na końcu książki dla wygody Czytelnia znaleźć można spis cytatów ze źródłami.

Podsumowując, książka profesora Mikołaja Szymańskiego jest dziełem niezwykle przyjemnym, zgrabnym oraz interesującym. Grom ciekawostek z szerokiego wachlarza zagadnień językoznawstwa, historii, kultury i życia codziennego oraz widoczna olbrzymia wiedza autora gwarantują naprawdę bardzo przyjemne godziny czytania.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/recenzje/ab-ovo-antyk-biblia-etc/

#archeologia #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #rzym #qualitycontent #recenzja #ksiazki
+10
Zwiadowca_Historii
Średniowieczna rycerska pieczęć do laku znaleziona w Lubuskiem Link do znaleziska:
https://www.wykop.pl/link/5093195/sredniowieczna-rycerska-pieczec-do-laku-znaleziona-w-lubuskiem/

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii lub zaplusuj ten komentarz, bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

#lubuskie #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #poszukiwacze #wykrywaczmetalu #archeologia #nauka
+21
IMPERIUMROMANUM
NAJSTARSZE ZNANE RZYMSKIE WINO

Najstarsze znane rzymskie wino datowane na IV wiek n.e. Butelkę o pojemności 1, 5 litra archeolodzy znaleźli w grobowcu rzymskiego nobila w obecnych Niemczech.

W grobowcu znajdowały się dwa sarkofagi: kobiety i mężczyzny. Jak się udało ustalić mężczyzna był rzymskim legionistą. Wino złożono ze zmarłymi na potrzeby „niebiańskiej podróży”. W grobowcu znaleziono sześć szklanych butelek i dziesięć naczyń, gdzie tylko w jednej butelce znajdował się jeszcze trunek. Butelka jest pełna w 2/3, a ciecz ma czystą formę koloru kalafonii. Mimo, że trunek stracił dużą część etanolu, naukowcom udało się potwierdzić, że jest to rzymskie wino, rozcieńczone mieszaniną ziół.

Wino zachowało się do naszych czasów, dzięki dużej ilości gęstej oliwy z oliwek dodanego do butelki oraz gorącego wosku jako uszczelniacza naczynia.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/najstarsze-znane-rzymskie-wino/

#archeologia #imperiumromanum #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+141
IMPERIUMROMANUM
KONKURS: KRÓLOWA SABY

Do wygrania 2 egzemplarze książki "Królowa Saby". Pozycja opowiada losy Makedy – tytułowej władczyni starożytnego państwa Saba. Książka jest nagrodą w konkursie, którego organizatorem jest IMPERIUM ROMANUM. Co trzeba zrobić, aby móc się cieszyć z nagrody?

Aby wziąć udział w konkursie, należy w terminie do 1 września 2019 r.:

+ napisać ciekawostkę dotyczącą świata antycznych Rzymian lub w jakiś sposób powiązaną z rzymską historią. Dwa najciekawsze teksty zostaną nagrodzone książkami, a ich prace zostaną opublikowane na stronie IMPERIUM ROMANUM.

Teksty, wraz z imieniem, nazwiskiem i adresem zamieszkania uczestnika (przesłane dane zostaną wykorzystane jedynie w wypadku wygranej w konkursie – przekażę je wtedy sponsorowi, by mógł przesłać nagrody, a same imiona i nazwiska zwycięzców opublikuję), należy wysłać zgłoszenie na adres: konkurs@imperiumromanum.edu.pl, umieszczając w tytule maila: „Królowa Saby”.

Wśród uczestników, którzy nadeślą najciekawsze prace, wybrane zostaną zgodnie z regulaminem

+ 2 egzemplarze książki "Królowa Saby", autorstwa Ewy Kassali

Fundatorem nagród jest Wydawnictwo Videograf -> https://videograf.pl/

https://www.imperiumromanum.edu.pl/konkurs/krolowa-saby-2/

#archeologia #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #rzym #qualitycontent #konkurs #ksiazki
+6
IMPERIUMROMANUM
MONS PALATINUS W LEGENDACH LIWIUSZA

Wzgórzem, na którym wg. tradycji Romulus założył w 753 roku p. n. e. Rzym był Palatyn. Liwiusz wywodzi jego nazwę od arkadyjskiego miasta Pallanteum, z którego pochodził Euander – pierwszy władca tych terenów, który ustanowił w Italii także grecki kult Heraklesa. Czemu akurat Palatyn?
To właśnie tam Remus i Romulus zostali wyrzuceni przez wezbrany Tyber, w miejscu gdzie rosła ficus Ruminalis (Liwiusz podaje, że niegdyś zwała się figą Romulusa). To także na tym wzgórzu wilczyca miała karmić niemowlęta w grocie Luperkal. Gdy bracia rozstrzygali wróżbami spór o to, kto ma nazwać nowo zakładane miasto, Remus obrał Awentyn, a Romulus właśnie Palatyn jako miejsce do obserwacji ptaków.
Pierwszy król rzymski po obwarowaniu wzgórza murami ustanowił obrzędy rytu albańskiego (oprócz służby Heraklesa, dla którego zachował ryt grecki). Liwiusz pisze, że pierwotną ludność miasta stanowili nadliczbowi mieszkańcy Lawinium i Alby Longi – byli to przeważnie pasterze. Z czasem, gdy Romulus ustanowił w Rzymie asylum dla ludzi mających konflikt z prawem w swoich państwach, dołączyli do nich również różnego rodzaju przestępcy i banici. Co ciekawe, badania archeologiczne dowodzą istnienia w IX i VIII w. p. n. e. osady pasterskiej na szczycie Palatynu, więc jak widać każda legenda skrywa w sobie ziarno prawdy.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/mons-palatinus-w-legendach-liwiusza/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+13
dziczyznaa
Zdjęcie wrzucone wcześniej przez @Kosmiczny_pies_Kazak z przemarszu wojsk interwencyjnych Ententy we Władywostoku w 1918 r. i rzut z google street view z czasów obecnych w tym samym miejscu

Wołam plusujących: @Kosmiczny_pies_Kazak, @stepniaczio, @Grzechu10g, @MrBaka, @Dziki_Bigos, @the_olson

https://www.google.com/maps/@43.1147465,131.8907188,3a,75y,313.99h,98.34t/data=!3m6!1e1!3m4!1srwFxfnWYXjLyh0YAt7L8cQ!2e0!7i13312!8i6656

#historia #ciekawostkihistoryczne
+5
w-mroku-historii
32 lata temu...

17 sierpnia 1987 roku, w więzieniu Spandau (Berlin Zachodni), zmarł w wieku 93 lat Rudolf Hess, ostatni z wodzów hitlerowskich i były zastępca Adolfa Hitlera.

Rudolf Hess był najstarszym i najdroższym więźniem świata. Spędził za kratami 46 lat. Strażnik znalazł go nieprzytomnego z kablem elektrycznym na szyi. Brytyjskie władze wojskowe w Berlinie Zachodnim oświadczyły, że więzień targnął się na własne życie.

Rudolf Hess wsławił się tym, że w maju 1941 roku wykonał skok na spadochronie nad Szkocją, z pilotowanego przez siebie samolotu Messerschmitt 110. Najprawdopodobniej liczył na to, że uda mu się doprowadzić do odrębnego porozumienia pokojowego między III Rzeszą a Wielką Brytanią. Został złapany. Podawał się początkowo za Alfreda Horna. Aresztował go ojciec znanej piosenkarki Olivii Newton-John, Brian. Do zakończenia wojny Brytyjczycy przetrzymywali go w Szpitalu Wojskowym w Abergavenny, ale spędził też cztery dni w londyńskiej Tower.

Hess był sądzony wraz z innymi zbrodniarzami nazistowskimi w Norymberdze przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy. Został skazany na karę dożywotniego więzienia i nigdy już nie odzyskał wolności. Kilkakrotne starania o jego uwolnienie ze względu na wiek i zły stan zdrowia były odrzucane.

Śmierć wiekowego nazisty od początku wzbudzała ogromne kontrowersje. Wiele osób, które śledziły losy jednego z liderów nazistowskich Niemiec, nie chciało uwierzyć, że schorowany 93-letni człowiek był w stanie powiesić się na kablu.

Zgodnie z oficjalnymi danymi popełnił samobójstwo. Czy był to jednak prawdziwy Rudolf Hess? Na jego ciele nie znaleziono blizn z okresu walk w I wojnie światowej, których nie można było w żaden sposób zamaskować bądź usunąć. Ponadto sama śmierć Hessa wzbudza wiele kontrowersji. Pytano, jak Hess mógł wyrwać kabel z nocnej lampy oraz zawiesić go na klamce od okna, będąc schorowanym człowiekiem z artretyzmem?

Mimo oficjalnego stanowiska władz brytyjskich, krewni Hessa nigdy nie pogodzili się z taką interpretacją, twierdząc, że dokonano zabójstwa i zlikwidowano ostatniego więźnia Spandau. Po przeprowadzonej sekcji zwłok jako przyczynę zgonu uznano uduszenie poprzez ucisk kabla elektrycznego, jednakże powtórna sekcja zwłok wykluczyła, jako przyczynę zgonu powieszenie, lecz zadzierzgniecie sznura elektrycznego wokół szyi, co miałoby skłaniać do zabójstwa. Tak twierdził między innymi syn Rudolfa Hessa – Wolf Rüdiger, uważając, że za śmiercią ojca stali Brytyjczycy, obawiający się ujawnienia całej prawdy o faktycznych rokowaniach niemiecko-brytyjskich, prowadzonych do 1941 roku.

Ponadto na zdjęciach zrobionych w pomieszczeniu, w którym zmarł hitlerowiec, widać, że kabel, na którym miał się powiesić, jest dość długi. Dorosłemu, wysokiemu mężczyźnie sprawiłoby sporo problemu odebranie sobie za jego pomocą życie.

Kilka lat temu Scotland Yard opublikował raport sporządzony przez detektywa Howarda Jonesa. Swoje informacje czerpał od lekarza, który zajmował się Hessem. Mężczyzna wskazał nazwiska dwóch agentów SAS, którzy najprawdopodobniej „pomogli” niemieckiemu naziście w odejściu z tego świata. Chirurg, który zajmował się czołową postacią w hitlerowskich Niemczech, miał rozmawiać na ten temat z oficerem wywiadu, który odpowiadał za przeszkolenie dwóch potencjalnych morderców.

Zabójstwa Rudolfa Hessa miano dokonać na podstawie rozkazu wydanego przez brytyjski rząd. Londynowi zależało, aby nie wyszły na jaw tajemnice związane ze spiskiem na premiera Churchilla. Raport został przedstawiony prokuraturze jeszcze w 1989 roku.

Niedługo po samobójczej śmierci Rudolfa Hessa więzienie w Spandau, w którym przebywał on i inni skazani w Norymberdze zbrodniarze wojenni, zostało zburzone. Niemcy nie chcieli, by stało się ono celem pielgrzymek neonazistów.

Na zdjęciu:
Syn Rudolfa Hessa, Wolf Rüdiger Hess, stoi przy swoim zmarłym ojcu.

#wmrokuhistorii #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #niemcy #iiwojnaswiatowa #kalendarium #berlin #europa #iiirzesza #rudolfhess #smierc
+332
Kosmiczny_pies_Kazak
Amerykańscy żołnierze we Władywostoku podczas alianckiej interwencji w Rosji, 1 sierpnia 1918 roku.

#historia #ciekawostkihistoryczne
+35
qwertyyyyyyyyyyyyyu
Witam wszystkich mikroblogowiczów i zapraszam do dzisiejszej lektury. Będzie archeologicznie, dla niektórych pewnie też kontrowersyjnie. Dodatkowo zostanie obalony pewien internetowy mem. #nauka #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #archeologia #gender #genetyka #niepopularnaopinia #bekazprawakow #gruparatowaniapoziomu

Kojarzycie mema, w którym "prawa strona" śmieje się, że ktoś identyfikował się inaczej, niż jego płeć biologiczna, a po kilkuset latach archeolodzy odkopując grób identyfikują pochówek z jedną z dwóch płci? Oczywiście koniecznie podpisy w stylu "Dobrze mati, ale pokazaliśmy lewakom","Nauka masakruje LGBRQWERTY niczym Koran Jonasz-Mekka" i tym podobnie. Szkoda tylko, że jest dokładnie odwrotnie, niż takim osobom się wydaje. Tutaj możemy nawet zobaczyć taki wpis, mający, o zgrozo, ponad 1400 plusów [https://www.wykop.pl/wpis/39069395/heheszki-bekazlewactwa-bekazpodludzi-lewackalogika/]

Jak zapewne większość osób wie, pochówki przedchrześcijańskie (nie tylko w Polsce) często wiązały się z bardziej lub mniej bogatym inwentarzem, składanym do grobu razem ze zmarłym. Mówimy tu tak o ogromnych bogactwach składanych faraonom w piramidach, jak i pojedynczych przedmiotach wkładanych do popielnicy razem ze spopielonymi resztkami ubogiego chłopa. Często określone grupy społeczne miały charakterystyczny zestaw przedmiotów grobowych. Pochówki z bronią identyfikujemy z wojownikami, a np dużą ilość ozdób w grobie przypisujemy człowiekowi bogatemu za życia. Oczywiście wszędzie tam, gdzie nie mamy żadnych wzmianek historycznych co do znaczenia całej ceremonii pogrzebowej (Polsce jest to okres od przybycia pierwszych ludzi na te tereny, aż do pojawienia się chrześcijaństwa), jesteśmy skazani na domysły i tworzenie hipotez, których nie sposób jest zweryfikować. To nasze współczesne wyobrażenie jest katalizatorem pomysłów co do tego, jak miałaby wyglądać ceremonia pogrzebowa i jakie jest znaczenie przedmiotów składanych zmarłemu w ostatnią podróż.

I tutaj dochodzimy do sedna problemu. Współcześnie mamy wyrobioną społeczną opinie co do tego, jakie przedmioty są "męskie" lub "kobiece". Właśnie przez pryzmat tego myślenia archeolodzy klasyfikowali szczątki ludzkie jako męskie lub kobiece. Aż w pewnym momencie przybyła genetyka i potrafiła jednoznacznie określić, na podstawie badań kości, czy w danym grobie spoczywał/a biologiczna kobieta, czy mężczyzna. I tu pojawił się problem, bo często groby "kobiece" zostawały "męskimi" i na odwrót. Zostawiam tutaj linki, które odnoszą się do 3 kultur (słowiańska, wikińska, stepowa/sauromacka), gdzie badania genetyczne wykazały pochówki z zestawem artefaktów niepasujących do "tradycyjnego" rozróżnienia.
[https://archive.archaeology.org/9701/abstracts/sarmatians.html]
[https://www.livescience.com/64816-woman-viking-warrior-burial.html]
[https://www.archaeology-world.com/cooking-gear-found-in-graves-of-viking-men-and-women/]
[https://archeowiesci.pl/2011/04/15/o-cmentarzach-w-sandomierzu/]

Sam czytałem o mnóstwie przypadków, gdzie genetycy jedynie "utrudnili" pracę archeologom, gdyż na cmentarzyskach znajdowało się kilka grobów, gdzie płeć biologiczna nie nie zgadzała się z tą, którą ustalili badacze na podstawie zestawu przedmiotów grobowych. Pytanie w takim razie - jak te osoby były traktowane za życia? Czy istniał wyraźny podział, co mogła robić kobieta, a co mężczyzna? Dodatkowo pamiętajmy, że zmarły jest "biernym" uczestnikiem pogrzebu i to nie on decyduje, jaki będzie przebieg ceremonii ani co znajdzie się w jego grobie. Nawet dziś wielu zadeklarowanych ateistów zostaje pochowanych na poświęconej ziemi, bo rodzina boi się "co ludzie powiedzą", albo że działają dobrze, bo dzięki temu zmarły ma szansę na niebo. Nie wiemy w 100%, jak w czasach przedhistorycznych wyglądał podział ról, ani jak traktowano ludzi, którzy przekraczali granicę tabu (na dobrą sprawę nie wiemy nawet, jakie tematy uważano za tabu).

Mam nadzieję, że ten wpis sprowokuje wielu z was do przemyśleń i być może zainteresowania tematem gender w archeologii. Jeśli spodoba wam się temat, postaram się napisać jeszcze trochę na temat archeologiczno-kulturowy.

Świetną analogią do mema wydaje mi się pewien "polish joke" o polskim wykrywaczu min, którym miał być po prostu tupiący żołnierz. Jak na ironię, "współczesny" wykrywacz min Mine detector (Polish) Mark I został wymyślony właśnie przez Polaków, Józefa Kosackiego oraz Andrzeja Garbosia. Sami śmiejemy się z amerykańskiej ignorancji, ale jak widać, nie jesteśmy wiele lepsi.
+14
IMPERIUMROMANUM
WYJAZD KRASSUSA

W 53 roku p.n.e. Marek Krassus – na dwa miesiące przed końcem konsulatu – wyjechał z Rzymu aby objąć namiestnictwo w Syrii. Stamtąd zamierzał poprowadzić wyprawę wojenną na Partię. Plan ten nie spotkał się z powszechną aprobatą w Rzymie.
Jeszcze na Forum trybun Atejusz Capito spróbował go aresztować pod zarzutem próby wszczęcia wojny, został jednak przepędzony przez ludzi Krassusa. Wtedy pobiegł w kierunku bramy i rozpalił tam ognisko. Gdy Krassus ją mijał Capito zaczął rzucać na niego klątwy. Można to uznać za zapowiedź losu jaki spotkał Krassusa, jego syna i ich ludzi pod Carrhae.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/wyjazd-krassusa/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+16
IMPERIUMROMANUM
LICZĄCY NIEMAL 2000 LAT RZYMSKI KREM DO TWARZY

W 2003 roku odnaleziono liczący 2000 lat rzymski krem do twarzy. Odkrycia dokonano na terenie kompleksu świątynnego poświęconego Marsowi. Zawartość znajduje się w szerokim na sześć centymetrów pojemniku. Znalezisko datowane jest na II wiek n.e.

Jak się okazało krem był w bardzo dobrym stanie i wciąż widoczne były ślady po palcach. Zespołowi badaczy udało się odtworzyć konsystencję za pomocą świeżych składników. W większości maść złożona była z tłuszczu zwierzęcego (bydła lub owcy), zmieszanego ze skrobią i tlenkiem cynku.

Krem miał przyjemną konsystencję, która początkowo wydawała się być mocno tłusta, jednak z czasem pod wpływem skrobi zyskiwała na sypkości. Co ciekawe we współczesnych kosmetykach skrobia jest wciąż obecna. Maść zapewne stosowana była przez eleganckie rzymskie kobiety jako podkład, który miał pomóc w osiągnięciu jasnej cery – zgodnie z modą panującą w Imperium.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/liczacy-niemal-2000-lat-rzymski-krem-do-twarzy/

#archeologia #imperiumromanum #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+212
IMPERIUMROMANUM
POPIERSIE ARYSTOKRATY RZYMSKIEGO

Rzymskie popiersie arystokraty z Azji Mniejszej. Obiekt pochodzi z III wieku n.e.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/popiersie-arystokraty-rzymskiego/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+12
IMPERIUMROMANUM
FRAGMENT NAJNOWSZEJ KSIĄŻKI „SPARTAKUS. REBELIA”

Zapraszam do przeczytania fragmentu najnowszej książki: „Spartakus. Rebelia” – kolejnej części doskonałej powieści historycznej o powstaniu Spartakusa. Wydawcą pozycji jest Wydawnictwo ZNAK.

(więcej pod linkiem)

https://www.imperiumromanum.edu.pl/artykul/fragment-najnowszej-ksiazki-spartakus-rebelia/

#imperiumromanum #historia #cytaty #cytatrzymiannadzis #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #sentencjalacinska #rzym #ciekawostki #venividivici #ksiazki #znak #benkane
+8
IMPERIUMROMANUM
"Spartakus. Rebelia" to drugi tom emocjonującej powieści historycznej autorstwa Bena Kane'a, opowiadającej losy jednego z najbardziej charyzmatycznych bohaterów historycznych – Spartakusa, zbiegłego gladiatora, który niemal rzucił wielki Rzym na kolana.

Książka jest już dostępna do zakupienia: https://www.znak.com.pl/ksiazka/spartakus-rebelia-ben-kane-146953

#imperiumromanum #historia #cytaty #cytatrzymiannadzis #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #sentencjalacinska #rzym #ciekawostki #venividivici #ksiazki #znak #benkane
+7
IMPERIUMROMANUM
KONKURS: SPARTAKUS. REBELIA

Do wygrania 3 egzemplarze książka "Spartakus. Rebelia". Jest to drugi tom doskonałej powieści historycznej o powstaniu Spartakusa. Książka jest nagrodą w konkursie, którego organizatorem jest IMPERIUM ROMANUM. Co trzeba zrobić, aby móc się cieszyć z nagrody?

Aby wziąć udział w konkursie, należy w terminie do 29 sierpnia 2019 r.:

+ napisać ciekawostkę dotyczącą świata antycznych Rzymian lub w jakiś sposób powiązaną z rzymską historią. Trzy najciekawsze teksty zostaną nagrodzone książkami, a ich prace zostaną opublikowane na stronie IMPERIUM ROMANUM.

Teksty, wraz z imieniem, nazwiskiem i adresem zamieszkania uczestnika (przesłane dane zostaną wykorzystane jedynie w wypadku wygranej w konkursie – przekażę je wtedy sponsorowi, by mógł przesłać nagrody, a same imiona i nazwiska zwycięzców opublikuję), należy wysłać zgłoszenie na adres: konkurs@imperiumromanum.edu.pl, umieszczając w tytule maila: „Spartakus. Rebelia”.

Wśród uczestników, którzy nadeślą najciekawsze prace, wybrane zostaną zgodnie z regulaminem

+ 3 egzemplarze książki "Spartakus. Rebelia", autorstwa Bena Kene’a

Fundatorem nagród jest Wydawnictwo ZNAK -> https://www.znak.com.pl/

https://www.imperiumromanum.edu.pl/konkurs/spartakus-rebelia/

#imperiumromanum #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #sentencjalacinska #rzym #ciekawostki #venividivici #konkurs #ksiazki
+8
kotelnica
Miedzioryt z 1708 r. przedstawiający wizerunek Ilony i Judyty Gófitz (w niektórych źródłach Heleny i Judyty). Bliźniaczki syjamskie, dawniej zwane zroślakami, urodzone 19 października 1701, a zmarłe (w odstępstwie kilku godzin) 8 lutego 1723 r. Urodziły się we wsi Szőny na terytorium Królestwa Węgier. Dzisiaj jest to dzielnica (po stronie węgierskiej) słowacko-węgierskiego miasta granicznego Komárom. Jeden z nielicznych przypadków na tamte czasy, gdzie poród bliźniaków syjamskich nie zakończył się zgonem, a bliźniaki rozwijały się względnie prawidłowo. Zmogła je ciężka choroba, prawdopodobnie zapalenie płuc (dawniej wysoce śmiertelna) i być może, jako jej powikłanie - zapalenie opon mózgowych u jednej z nich.
Gdy dziewczynki miały 5 lat, węgierski pastor kalwinista i lekarz Csúzi Cseh János zabrał je na obwoźne wystawy po całej Europie. Dorobił się na tym pokaźnego bogactwa. W 1709 r. węgierski kardynał katolicki Christian August z Saksonii-Zeitz wykupił bliźniaczki i zakończył ich tułaczkę w roli objazdowej atrakcji. Resztę życia spędziły w klasztorze urszulanek w Pressburgu (dzisiejsza Bratysława).
Przypadek bliźniaczek węgierskich jest całkiem dobrze udokumentowany (a mówimy tu tylko o źródłach, które dotrwały do dziś). W Lipsku w 1707 r. broniono rozprawy doktorskiej na ich temat. Jeden z najbardziej znanych poetów brytyjskich, swoich czasów, Alexander Pope popełnił wiersz o bliźniaczkach, po tym gdy je spotkał w Londynie:

Two sisters wonderful to behold, who have thus grown as one,
That naught their bodies can divide, no power beneath the sun.
The town of Szoenii gave them birth, hard by far-famed Komorn,
Which noble fort may all the arts of Turkish sultans scorn.
Lucina, woman's gentle friend, did Helen first receive;
And Judith, when three hours had passed, her mother’s womb did leave.

One urine passage serves for both; one anus, so they tell;
The other parts their numbers keep, and serve their owners well.
Their parents poor did send them forth, the world to travel through,
That this great wonder of the age should not be hid from view.
The inner parts concealed do lie hid from our eyes, alas!
But all the body here you view erect in solid brass.

więcej w komentarzach
skan stąd https://polona.pl/item/waare-afbeelding-van-de-wonderbaare-samengegroejde-tweeling-van-de-vrouwelyke-kunne,MTA1MjM5NDU/#info:metadata
#ciekawostki #medycyna #historia #anatomia #polona #ciekawostkihistoryczne #wegry #slowacja #europa
+3
Pokaż następne