Lewa_tywa
Mirki pytanko
Mianowicie chciałbym dowiedzieć się od Was jak podchodzicie do sprawy lojalki u dostawcy energii. Mój obecny dostawca Enea operator daje możliwość "zamrożenia" cen energii ( https://www.enea.pl/pewna-cena ) na okres 24 bądź 36 miesięcy. W oparciu o to co dzieje się w Polsce oraz na podstawie ostatnich doniesień telewizyjnych (tak wiem telewizja kłamie), i artykułów w necie rozważam podpisanie takiej lojalki. Obiektywnie patrząc polska polityka energetyczna nie przewiduje wybudowania atomówki w przeciągu 3 lat, kolejne dopłaty dla górników, koszty emisji narzucone przez UE, nacisk samych operatorów na zwiększenie stawek sprawiają, że nierealne wydaje się zmniejszenie, a nawet utrzymanie dotychczasowych stawek.
Dlatego pytam co myślicie warto wiązać się na 2-3 lata?( ͡º ͜ʖ͡º)
#prad #energetyka #kiciochpyta #rachunki #dom
Foto dla atencji
grishko
7 grudnia 2019, Bielsko-Biała, ul. Kaktusowa, godz. 19.21 - Pięć zastępów straży pożarnej wysłano po otrzymaniu zgłoszenia pożaru elewacji budynku. Po dojeździe na miejsce okazało się, że paliło się przyłącze energetyczne do budynku. Więcej: http://bit.ly/2sY8QXr

#bielskobiala #strazpozarna #jrg #osp #pozar #przylacze #energetyka #pogotowieenergetyczne #bielsko
+1
cieliczka
1,2 miliarda osób wciąż nie ma dostępu do prądu - światowa mapa z dostępem do elektryczności

Miliard i dwieście milionów osób (ok. 16% światowej populacji) nie ma dostępu do prądu w swoich domach.
Dotyczy to głównie państw Afryki Subsaharyjskiej, a zwłaszcza jej populacji zamieszkałej poza miastami (trzy państwa z najniższym dostępem to Burundi - tylko 9% ma dostęp, w Czadzie 11%, w Malawi 13%; w tych państwach populacja wiejska wynosi od 77 do 87%)

Mapa obrazuje jaki procent populacji w danym państwie ma stały dostęp do prądu w swoim gospodarstwie domowym

Obserwuj #infog - ciekawe infografiki, mapy, wykresy (gospodarka, społeczeństwo, technologia, natura)

źródło

#ciekawostki #gospodarka #gruparatowaniapoziomu #afryka #energetyka #bieda #prad #elektryka #mapporn
+18
pogop
Poprzedni właściciel mojego mieszkania puścił z kuchni przedłużacz do piwnicy. W trakcie termomodernizacji wywiercił dziurę na zewnątrz i puścił kabel przed położeniem styropianu XD akcja niczym z serialu sąsiedzi, ale rzecz się przydaje czasami, ale nie o tym. Chodzi mi po głowie, czy tym kablem mógłbym ładować samochód elektryczny pokroju Renault Zoe? Kabel jest dwużyłowy, nie drut, tylko pleciony, ciężko stwierdzić jak gruby, długość pewnie około 15 metrów (2 piętro, kamienica), ale nie zależy mi na super szybkim ładowaniu. Ściana mojej piwnicy przylega do miejsca parkingowego, z którego najczęściej korzystam, więc opcja przewiercenia się jest jak najbardziej spoko. Do tego na zewnątrz mogłaby znajdować się sama wtyczka, bez tego ustrojstwa przed nią. Btw miejsce parkingowe prywatne, ale niestety ogólnodostępne.

Ps. Instalację w mieszkaniu mam dobrą, a na klatce w tym roku robione były porządne nowe przyłącza.

#pytanie:
Ma to w ogóle sens?
Są jakieś metody, żeby sprawdzić, czy ta "instalacja" da radę to ogarnąć?

#samochodyelektryczne #tesla #elektryka #prad #technologia #samochody #motoryzacja #majsterkowanie #instalacjaelektryczna #energetyka
+3
Kachlok
Ech ten Pan Kierownik...
#elektryka #energetyka

pokaż spoiler Rys. Robert Mirowski
+4
tomek7912
Takie coś zakupiłem w żabce.
#monster #energetyka
TerapeutyczneMruczenie
Przepływy kołowe i nieplanowane w 2017 roku w ENTSO-E

#energetyka #elektroenergetyka #gospodarka #europa #
+4
pejczi
Mirki, jak ktoś z Was miał dostawy prądu/gazu z HEG, to koniecznie zainteresujcie się wyborem nowego sprzedawcy - dostaniecie, jesli juz nie dostaliscie takie pismo.

Historia zatacza koło.

#gaz #energetyka #energia #przedsiebiorczosc #firma #dzialalnoscgospodarcza
+3
Baron_Al_von_PuciPusia
Tanie ciepło z biomasy. W Nidzicy zrezygnowali z węgla <<< znalezisko
Mieszkańcy Nidzicy nie muszą się martwić o ceny ciepła. To położone w południowej części Mazur, liczące niespełna 14 tysięcy mieszkańców miasto ma własny zakład ciepłowniczy i sieć. Taryfy przez ostatnie cztery lata utrzymywały się na niezmienionym poziomie. W tym roku - po niewielkiej podwyżce - cena ciepła wynosi 37,2 zł/GJ i jest poniżej średniego poziomu w Polsce.

(...) Ze względu na ich niewielką moc i pracę tylko w sezonie grzewczym, rocznie wykorzystywano 2-2,3 tys. ton miału węglowego. Przez lata PUGK kupował go po ok. 400 zł za tonę. W latach 2014-16 cena niespodziewanie spadła do 250 zł za tonę. - Koledzy z branży stukali się w głowę: jak to, inwestujecie w biomasę? Ale wyszliśmy z założenia, że spadek cen węgla jest chwilowy. Do tego obowiązywały nas limity emisji dla małych źródeł spalania, przygotowywaliśmy się do ostrzejszych norm. Teraz okazuje się, że to my mieliśmy rację - wyjaśnia Łazicki.

(...) Nowa ciepłownia składa się z dwóch kotłów - jednego o mocy 5 MW, drugiego - 2,5 MW, wraz z instalacją odzysku ciepła ze spalin o mocy 1,15 MW. Odzysk ciepła ze spalin powoduje, że sprawność źródła wynosi 93 proc.

(...) Produkcja energii cieplnej z OZE to prawie 13 tys. MWh/rok. Udział OZE w produkcji ciepła wynosi teraz 93 proc., 7 proc. stanowi gaz. Władze PUGK mają plan, by wkrótce przejść na 100 proc. OZE.

#polska #nidzica #energetyka #cieplownictwo #ciekawostki #oze
+7
SebaD86
W starych numerach MT można było znaleźć plany i projekty budów, które znamy na co dzień. Dlatego dziś w #codziennymlodytechnik artykuł o jednej z takich inwestycji. Przed państwem największa na świecie elektrownia opalana węglem brunatnym (i największa poza Azją węglowa) - Elektrownia Bełchatów! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#codziennymlodytechnik 56/100
Młody Technik 11/1978 - "Energetyczny kolos"

#polska #ciekawostki #energetyka #przemysl #lodzkie #budownictwo #belchatow #elektrownia #wegiel #technologia #prl #gruparatowaniapoziomu #skany #czasopisma #mlodytechnik #kwb
+23
soadfan
Aż przerażające jest to, że ta książka nie jest całkiem fiction. Jest to wszystko tak możliwe, że wiele osób nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

Marc Elsberg - Blackout

#ksiazki #czytajzwykopem #elektryka #energetyka #elektroenergetyka #elektrotechnika #zzyciaelektryka
+10
adam2a
Elektrownie atomowe w Europie:

#mapporn #ciekawostki #energetyka
+13
Unik4t
Moody's spodziewa się dalszych interwencji polskiego rządu na rynku energii

Agencja przewiduje, że hurtowe ceny energii w Polsce do 2022 r. będą w przedziale 240-280 zł/MWh wobec 180-230 zł/MWh w ubiegłym roku.

https://m.pl.investing.com/news/stock-market-news/moodys-spodziewa-sie-dalszych-interwencji-polskiego-rzadu-na-rynku-energii-243405

#pis #bekazpisu #energetyka #cenyenergii #prad #energia
+6
pierzak
Hej mircy, potrzebuję ograniczyć udar prądowy wyładowania baterii kondensatorów do wartości poniżej 100A/us, by nie ubić tyrystora służącego do wyzwalania tego prądu.

Maksymalne napięcie w układzie to 340V, ESR kondensatorów znikome (<10mOhm), doprowadzenia z grubych płaskowników miedzianych - poniżej 1mOhm. Jedynym sposobem wydaje mi się dodanie indukcyjności na wyjściu. Korzystając z prostego równania u=L(di/dt) wychodzi L>3,4uH.

Spotkaliście się kiedyś z robieniem induktora na płaskownikach miedzianych? Wolałbym uniknąć zawijania ich wokół rdzenia. Jakie wartości indukcyjności mogę uzyskać zakładając kawał ferromagnetyka na prostą linię prądową?

#energetyka #prad #elektronika
+3
Baron_Al_von_PuciPusia
Takie znalezisko - Energetyczna porażka Polski? Możemy nie spełnić żadnego z unijnych celów
Polska jest na najlepszej drodze, by jako jedyne państwo w UE nie spełnić wszystkich trzech celów pakietu energetyczno-klimatycznego w 2020 r. Co udało się zredukować w energetyce, zostało wyemitowane w transporcie. Nowe ministerstwo ds. klimatu będzie musiało ostro zabrać się do pracy, by Polska nie musiała za to zapłacić.

(...) Według prognoz, Polska jako jedyne państwo w UE nie osiągnie wszystkich trzech celów w przyszłym roku. Prognoza przewiduje też, że potężne problemy czekają Polskę w 2030 roku, kiedy to cele unijne dotyczące redukcji emisji są znacznie zaostrzone. Zaważą na tym między innymi emisje z transportu.

(...) Raport EEA potwierdza to, co wie już rząd - mijamy się z obowiązkowym celem udziału 15 proc. OZE w końcowym zużyciu energii. W 2018 roku wyniósł on - według projekcji - zaledwie 10,9 proc. Za transfer statystyczny energii z innych państw Polska może zapłacić nawet 8 mld zł. Na razie oficjalne stanowisko resortu energii jest takie, że "uda się".

#energetyka #gospodarka #polska #europa #ciekawostki #oze
+6
Rosenzweig
Kombajn zbożowy ciągnięty przez 33 konie, 1902 rok.

Pierwsze kombajny produkowała firma California's Stockton Works w latach 1880. Model Houser tej firmy został wprowadzony w 1886 roku. Do roku 1900, już ponad 500 tego typu maszyn obsługiwało żniwa około dwóch trzecich kalifornijskiej pszenicy. Największe z tych kombajnów wymagały napędu nawet 40 koni i potrafiły skosić hektar pszenicy poniżej 40 minut.

Maszyny te wyznaczały granicę możliwości maszyn napędzanych przez zwierzęta. Zaprzęgnięcie i kontrolowanie grupy 40 koni było ogromnym wyzwaniem.

To najlepsza ilustracja zmiany w modelu pracy na amerykańskich polach w XIX w. Na jego początku, rolnik pracujący w polu (80 W mocy) był wspomagany przez 800 W siły pociągowej (dwa woły). Pod koniec XIX w. kalifornijski farmer podczas żniw pszenicy dysponował 18 000 W (zespół 30 koni), kontrolując przepływ energii przestał być kluczowym dawcą energii dla prac rolniczych.

Vaclav Smil "Energy and Civilization: A History"

Krótki film ze żniw za pomocą tego typu maszyny tutaj

#ciekawostkihistoryczne #rolnictwo #energetyka
+10
eoneon
Jakiś czas temu polecałem tutaj świetne wykłady popularyzatorskie Marcina Popkiewicza o zmianach klimatu i rewolucji energetycznej i obiecałem, że sięgnę też po jego książki, bo nawet w 3 godzinach gadania nie da się zawrzeć wszystkich szczegółów.

Tak też zrobiłem. O realności globalnego ocieplenia dość się już naczytałem, więc ominąłem póki co "Świat na rozdrożu" i "Naukę o klimacie" (ale też są podobno świetne i jeśli ktoś wciąż ma wątpliwości, to polecam), a sięgnąłem po wysoko ocenianą infopigułę - "Rewolucja energetyczna. Ale po co?", szczególnie, że zawiera też w formie skondensowanej podstawową argumentację na rzecz antropogeniczności zmian klimatu i opis problemu "granic wzrostu" i przeeksploatowania środowiska naturalnego. Ale przede wszystkim jest o przyszłości i praktyce - OZE, atomie, budownictwie pasywnym, miastach w stylu Kopenhagi, itp.

Tak jak w ogóle polecam czytanie i zrzuciłem - co kosztowało mnie sporo czasu - wiele rekomendacji, tak Popkiewicz wydaje mi się z perspektywy 2019 lekturą, którą powinien przeczytać każdy myślący człowiek, który nie zgłębiał poprzednio tego tematu.

Po pierwsze dlatego, żeby wiedzieć. Dezinformacja w tym kluczowym dla debaty publicznej obszarze jest rozpowszechniona w skali nie do wyobrażenia. Na przykład na Wykopie totalna krytyka OZE jako dotowanej głupoty z którą są same problemy jest narracją wiodącą. Popkiewicz jest OZE-realistą i adresuje rozmaite wątpliwości. Na przykład w temacie wiatraków porusza tematy energochłonności i surowcochłonności ich produkcji, kwestię zabijania przez nie ptaków, hałasu, magazynowania energii, itp. Daje w przystępnej (ale też dość ścisłej - jest fizykiem i chacko operuje liczbami) formie rzetelny obraz sytuacji, a jego diagnozę można podsumować tak, że to wszystko da się zrobić, choć to nie same róże. Warto wiedzieć jak jest naprawdę, choćby dla samego siebie, a także po to, żeby móc sprostować swoich znajomych opowiadających głupoty.

Po drugie, bo to będzie jeden z najważniejszych megatrendów nadchodzących dekad. Tutaj będzie szła gigantyczna kasa. Ogólna znajomość tematu może pomóc w wyborze kariery czy podspecjalizacji w swojej dziedzinie. A nuż ktoś zechce montować wiatraki (jak pewien zapomniany już niegdysiejszy idol wykopu. Może przy okazji postanowi wybudować dom pasywny albo autonomiczny (bardzo ciekawe tematy - do niedawna nie wiedziałem o istnieniu takiego cuda jak pompa ciepła) i przewidując trendy zaoszczędzi sporo kasy w najbliższej dekadzie (prąd w Polsce będzie bardzo drogi). Nawet w IT raczej czas startupów w tematyce z poprzedniej dekady mija, prędzej duży biznes można stworzyć tworząc jakieś rozwiązania sprzyjające efektywności energetycznej (jakie? któż to wie).

Po trzecie, bo oprócz korzyści pokazuje też, jak można samemu - nie rezygnując z dobrego życia - przyczynić się do mniejszej presji na środowisko. Negacjonizm klimatyczny w dużej mierze powodowany jest niezgodą na dołębne zmiany w stylu życia jakich - jak się nam wydaje - wymagałoby przyznanie realności problemu. Najlepiej tego chochoła rozbroić po prostu się doedukowując, bo rzeczywistość nie jest aż tak straszna, a spychanie problemu jest po prostu niemoralne.

W skrócie - bardzo fajna książka. Rzetelna, konkretna, ale też napisana z pasją. Dobra, rodzimie polska literatura popularnonaukowa.

Na marginesie - Popkiewicz wydaje się też ciekawym przykładem modelu współczesnego intelektualisty publicznego, który z jednej strony ma w repertuarze szeroko oglądane wykłady na youtube i pisze książki popularyzatorskie (oraz czysto naukowe, bo "Naukę o klimacie", której jest współautorem, można zaklasyfikować jako podręcznik akademicki), z drugiej - stara się dotrzeć do decydentów, np. w jednym z ostatnich wystąpień wspomina o swoich koneksjach z ludźmi typu Emilewicz, którzy - choć wciąż mowa o Zjednoczonej Prawicy - są w tych tematach znacznie mniej twardogłowi niż np. odchodzący już minister Tchórzewski. Ma też znajomych w innych stronnictwach, sam zaś, zanim się za to wszystko zabrał, dorobił się w branży IT, jest więc niezależny. Podobny model aktywisty - niezależnie jak go oceniać merytorycznie - zdaje się wdrażać słynny Jacek Bartosiak, z jednej strony opiera się na rzeszy internautów, z drugiej zakręcił się koło wojskowych mających na te sprawy realny wpływ. Ot, kolejna odsłona działania w modelu literki "T" (odsyłam do moich rekomendacji linkowanych wyżej).

Taka uwaga techniczna - ja kupiłem ebooka na Kindle'a, ale z racji, że jest tam sporo wykresów używających kolorów, papier (albo wewnętrzna zgoda na olądanie wykresów też w komputerze) jest dobrym pomysłem.

Spis treści:

Dlaczego rewolucja?
1. Jak się tu znaleźliśmy?
2. Szybko. Coraz szybciej?
3. Powiązania albo co mamy do stracenia
4. Granice wzrostu
5. Ropa naftowa - krew współczesnego świata
6. Energia a gospodarka
7. Węgiel - polski czarny skarb
8. Gaz paliwem przyszłości?
9. A może atom?
10. Gorący kartofel
11. Polskie piekiełko
12. Świat na rozdrożu
13. Diagnoza
14. Oze pod lupą
15. Dziesięć kilo węgla czy usługi energetyczne?
16. ABC Nowego Systemu Energetycznego
17. Polska droga do przyszłości


PS: Co jeszcze czyta eoneon? Obok Popkiewicza jestem właśnie w trakcie monumentalnego, pozwalającego zajrzeć w trzewia umysłowości człowieka odległych stuleci dzieła Człowiek i śmierć legendarnego francuskiego historyka Philippe Ariesa. Bardzo wartościowe, napisane pięknym językiem, w skrócie - sycące. Zdecydowanie polecam spędzanie czasu w ten sposób zamiast zaśmiecania sobie głowy tym siedliskiem alt rightu na którym się znajdujemy. Jak już coś przeczytacie to możecie wrócić w ramach służby pro bono ( ͡° ͜ʖ ͡°).

#ksiazki #czytajzwykopem #klimat #globalneocieplenie #oze #energetyka #gruparatowaniapoziomu (z racji jakości treści od Popkiewicza)
+69
markedone
Dawno nic nie wrzucałem, trzeba nadrobić.
Zmiana temperaturowego współczynnika reaktywności grafitu w reaktorze RBMK-1000 w funkcji wypalenia paliwa.

#ejdlakazdego <- mój tag, nie chcesz czytać jądrowych niusów - czarnolistuj
#czarnobyl #energetyka #gruparatowaniapoziomu
+35
pejczi
Pragnę przypomnieć mirki z #przedsiebiorczosc #firma #dzialalnoscgospodarcza , że pod koniec roku (31.12.2019) odmrożeniu ulegają ceny energii elektrycznej (dla tych co złożyli stosowne oświadczenie), w związku z czym jak ktoś nie jest zakontraktowany na rok 2020, to niech spodziewa się dużo wyższych rachunków za energię elektryczną.

Jako ciekawostkę wrzucam ceny energii na TGE w styczniu oraz grudniu 2018 (ceny kontraktowania na 2019) - 180 zł / MWh vs 284 zł / MWh i to bez certyfikatów ( ͡° ͜ʖ ͡°).

#energia #energetyka
+3
Baron_Al_von_PuciPusia
Wycinka drzew, wiatraki i wieżowce, czyli głuchy telefon fake newsów
Kilka ogólnopolskich portali podało nieprawdziwe informacje o budowie farmy wiatrowej w Niemczech. Wbrew doniesieniom, pod inwestycję nie wycięto 240 hektarów lasu w rezerwacie. Nieprawdziwa jest również informacja o budowie wieżowców w ramach inwestycji i o braku zainteresowania sprawą wśród organizacji ekologicznych.

Na polskich portalach pojawiła się informacja o wycince drzew w lesie Muensterwald w Nadrenii Północnej Westfalii w związku z realizowaną tam budową. Artykuły cieszą się popularnością w mediach społecznościowych. Niektóre zawarte w nich informacje są jednak nieprawdziwe, inne zawierają manipulacje bądź półprawdy.

https://konkret24.tvn24.pl/swiat,109/wycinka-drzew-wiatraki-i-wiezowce-czyli-gluchy-telefon-fake-newsow,983024.html

Coś mi się kojarzy, że taki fejknjus był na wypok.ru.pl w ciągu ostatniej doby.

#niemcy #fakenews #energetyka #neuropa #wykop
+30
Line-Storm
Tesla stawia kolejną baterię w Australii.
Około 6MWh na zdjęciu, docelowo ~100MWh lub nawet więcej.
Mają być instalowane przy farmach wiatrowych
#tesla #powerpack #energetyka

https://twitter.com/GottfriedWebst1/status/1192531873777405952
+29
JohnnyFajf
stan Południowa Australia jeździ już prawie cały czas na #oze i często powyżej 100% popytu i sobie z tym świetnie radzi.
tak, wyrzucają nadwyżki do innych stanów lub przykręcają zbyt dużo OZE.
https://opennem.org.au/energy/sa1/
#energetyka
+5
Baron_Al_von_PuciPusia
Takie info: Pierwsze w Polsce farmy wiatrowe bez wsparcia <<< znalezisko
Rosnące ceny energii elektrycznej i spadające koszty „zielonych” technologii sprawiły, że w Polsce ruszają właśnie budowy dwóch farm wiatrowych bez rządowego wsparcia. To całkowite odwrócenie ról, bo od przyszłego roku do rachunków za prąd doliczane będą subsydia dla elektrowni węglowych.

Pod Gdańskiem powstanie farma wiatrowa o mocy 11 MW, której jedynym źródłem przychodów będzie dziesięcioletnia (na początek) umowa sprzedaży energii elektrycznej dla Kompanii Piwowarskiej (producenta piw Tyskie, Lech i Żubr). „To pierwsza w Polsce umowa na zakup energii pochodzącej z farmy wiatrowej, której rozbudowa nie będzie dotowana finansowaniem rządowym” – podkreśliła we wczorajszym komunikacie Innogy.

Kika godzin później o rozpoczęciu realizacji farmy wiatrowej o mocy 38 MW na całkowicie rynkowych zasadach, bez subsydiów, a nawet wieloletniego kontraktu na sprzedaż prądu konkretnemu odbiorcy, poinformowała Polenergia, kontrolowana przez Dominikę Kulczyk.

To dwie przełomowe decyzje na polskim rynku. Stało się to, co od kilku lat dzieje się już na Zachodzie Europy. „Zielone” technologie produkcji energii okazały się tańsze nie tylko od nowych elektrowni węglowych, gazowych czy atomowych, ale także konkurencyjne w relacji do rynkowych cen energii elektrycznej.
(...)


W efekcie koronny argument zwolenników utrzymania i rozbudowy elektrowni węglowych, że to one są najtańszym źródłem energii, które w dodatku nie korzysta ze wsparcia, a kosztowną energetykę odnawialną trzeba ciągle subsydiować i końca tego dotowania nie widać, właśnie przechodzi do historii.

#polska #energetyka #oze #ciekawostki
+6
Myszoskocznia
Pozdrowienia do więzienia @culumbusenergy
#afera #energetyka #oze
+6
Baron_Al_von_PuciPusia
Duńska zgoda na budowę gazociągu Nord Stream 2 - OSW <<< znalezisko
Wybrana ostatecznie południowa trasa Nord Streamu 2 jest najbardziej korzystna z punktu widzenia interesów Kopenhagi ze względu zarówno na oddziaływanie na środowisko, jak i na mniejsze utrudnienia dla transportu morskiego. Stała się ona dostępna dzięki polsko-duńskiemu porozumieniu ws. delimitacji granicy morskiej z 2018 r.

W odniesieniu do gazociągów przebiegających przez WSE duński resort spraw zagranicznych nie miał (jak w przypadku pierwotnej trasy) podstaw prawnych do zastosowania procedury oceny projektu pod kątem zgodności z interesami Danii w polityce zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony. W konsekwencji obecna decyzja przedstawiana jest przez Kopenhagę jako mająca charakter administracyjny, a nie polityczny.

#polska #dania #rosja #nordstream2 #geopolityka #energetyka #gaz #ns2
+2
janusz95
Dlaczego Niemcy będą budować elektrownie węglową? Oto powód:
żródło: https://www.businessinsider.com/solar-power-cost-decrease-2018-5?IR=T
#niemcy #energetyka
+2
lakukaracza_
Brakło mi słów by skomentować ten wywód, to trzeba przeczytać samemu. Może bait?

#neuropa #energetyka #urojeniaprawakoidalne
+142
chudziutki
Jak ktoś lubi posłuchać o energetyce to powstał nowy podcast na spotify i itunes "Energia do zmiany" #energetyka #podcast +3
Arcyksienciuniu
a co to za pelikan wykopał 8 letniego newsa i szybko oznaczył jako duplikat?
( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
#neuropa #wykop
#polska #rosja #niemcy #nordstram2 #ekologia #energetyka
+6
saakaszi
Właśnie z płomieniem na główną weszło znalezisko: Nord Stream kupił niemieckich ekologów za 10 mln euro, jest tylko jeden mały problem, to było 8 lat temu (╯°□°)╯︵ ┻━┻
#neuropa #wykop
#polska #rosja #niemcy #nordstram2 #ekologia #energetyka
+447
PMV_Norway
#ciekawostki #elektryka #turbinywiatrowe #technologia #energetyka

Różne sposoby mocowań turbin wiatrowych.
+24
Baron_Al_von_PuciPusia
Carbon Tracker: cztery na pięć elektrowni węglowych w UE jest nieopłacalnych <<< znalezisko
Cztery na pięć elektrowni węglowych w UE jest nieopłacalnych. Tylko w tym roku producenci energii mogą stracić 6,6 mld euro - zaznaczono w nowym raporcie ośrodka analitycznego Carbon Tracker.

(...) Wśród elektrowni węglowych, które nadal są rentowne, Carbon Tracker wymienia te w Polsce, które otrzymują stosunkowo wysokie dotacje; wydajne jednostki w Niemczech i Holandii; oraz elektrownie we Włoszech, Czechach i Słowenii, które korzystają z wysokich cen na hurtowych rynkach energii.
¯\_(ツ)_/¯

Grafika za FT.

#europa #wegiel #energetyka #gornictwo #ekonomia #polska
+4
defoxe
#elektronika #elektryka #pytanie #energetyka #fotowoltaika #elektrownie

W przypadku elektrowni węglowej (lub innej z turbiną) rozumiem, że zależnie od przewidywanego zapotrzebowania na energię podaje się energię z kotła w postaci pary na turbinę, by ta zależnie od obciążenia jaki powodują odbiorcy prądu nie została "zduszona". Znaczy, by utrzymać jej obroty na optymalnym poziomie. Z uwagi na trudność w przewidzeniu obciążenia jakiemu będzie poddana turbina z prądnicą energia wytworzona w kotle albo zostanie zużyta, albo nie.

Po tym wstępie mam kilka pytań.

1. Jak steruje się obciążeniem poszczególnych elektrowni w sieci energetycznej? Zarówno w perspektywie krajowej jak i światowej (bo przecież jesteśmy połączeni z innymi).

2. Najbardziej zastanawiające mnie pytanie. Jak wygląda sprawa z byciem prosumentem. Przykładowo, ma się panele fotowoltaiczne i "licznik dwukierunkowy". Pod jakim obciążeniem będzie pracować instalacja? Co w chwili gdy w sieci będzie istniała jakby nadwyżka energii?

Nie rozumiem w pełni działania tak złożonej sieci a chciałbym ( ͡° ͜ʖ ͡°).
+1
TerapeutyczneMruczenie
#energetyka #oze #gospodarka #technologia #offshore #swiat

Offshore Wind Outlook 2019

Wiodący gracze na rynku morskiej energetyki wiatrowej:
+2
thecar
Pytanie do siedzących w temacie #fotowoltaika #energetyka
Czy zaproponowany osprzęt jest dobrej jakości? Roczne zużycie prądu jest na poziomieokoło 3000kWh.
+2
arkan997
Niedawno świat obiegła informacja jakoby Wenezuelski władze zamierzały przekazać Rosneftowi pełną kontrolę nad koncernem PDVSA w zamian za umorzenie długów przez stronę rosyjską. Ale o jaki dług tak naprawdę chodzi?

W ciągu ostatniej dekady rosyjski koncern naftowy Rosnieft skredytował Wenezuelę na łączną kwotę 17 mld dol, a szef firmy Igor Sieczin, stał się głównym lobbystą na rzecz zbliżenia Moskwy i Caracas. Państwowy gigant naftowy postrzega bogate złoża ropy naftowej Wenezueli jako ważny obszar ekspansji firmy. W sierpniu 2017 roku Sieczin powiedział: "Nigdy stamtąd nie wyjedziemy. Nikt nie będzie w stanie nas stamtąd wyrzucić. Będziemy współpracować z Wenezuelą i zwiększymy zakres naszej współpracy.

Dwa lata później Rosnieft faktycznie nigdzie się nie ruszył, ale wenezuelska produkcja ropy nadal spada. Ucierpiały również wspólne przedsięwzięcia Rosnieftiu i wenezuelskiego państwowego koncernu naftowego PDVSA, w tym jednostki przerobu ropy Petromonagas, której znaczenia nie sposób przecenić: ciężka ropa wenezuelska jest mieszana z ropą lżejszą, a otrzymany produkt jest łatwiejszy w obsłudze i przetwarzaniu. Pomimo tych niepowodzeń, poparcie Rosniefti dla reżimu Maduro tylko wzrasta. Spółka zaczęła nawet dostarczać rosyjską benzynę do Caracas, która jest wykorzystywana jako rozpuszczalnik w procesie ulepszania ropy naftowej, i stała się jedynym importerem benzyny do Wenezueli.

Jednak prawie wszystkie inne rosyjsko-wenezuelskie wspólne przedsięwzięcia nie powiodły się w obliczu kryzysu gospodarczego i amerykańskich sankcji. W ten sposób rosyjski koncern naftowy Lukoil przestał dostarczać benzynę do Wenezueli. Obawy Lukoila spowodowały, że firma została objęta surowszymi sankcjami USA. VTB i Gazprombank pozbyły się swoich udziałów w Eurofinance Mosnarbank (49,9% kapitału banku należy do reżimu wenezuelskiego), przekazując go rosyjskiej agencji państwowej Rosimuschestvo. "Gazprombank stracił również około 1 mld dolarów z powodu nieudanych inwestycji w Petrozamorze. Nawet Rostec, jedyna duża rosyjska firma (oprócz Rosnefti), która nadal działa w Wenezueli, dostrzega istotne wyzwania, przed którymi stoi ten kraj.

Prezes Rostec Sergei Chemezov powiedział RBC 16 września, że plany korporacji do budowy dwóch długich zakładów budowlanych w kraju są stale w obliczu takich problemów, jak przerwy w dostawie prądu i brak części zamiennych. Rosnieft' nadal jednak wspiera PDVSA i reżim wenezuelski. Niektórzy (zarówno w Rosji, jak i na Zachodzie) nawet nazywają Sieczyna zbawcą Caracas. Wsparcie Rosniefti istnieje pomimo zaostrzenia amerykańskich sankcji i uporczywych plotek, że Waszyngton zamierza zwiększyć sankcje wobec samej firmy za wspieranie reżimu Maduro. Jednak na początku sierpnia specjalny wysłannik USA do Wenezueli Elliott Abrams powiedział, że Stany Zjednoczone nie planowały zaostrzenia sankcji wobec Rosnefti, a dwa tygodnie później powtórzył to oświadczenie.

Jednocześnie Abrams ostrzegł, że Waszyngton będzie musiał dokładniej przyjrzeć się działaniom Rosnieftu. Faktem jest, że obecna taktyka wenezuelskiego koncernu naftowego, omijającego sankcje USA, nie może trwać wiecznie. Spółka stwierdziła, że cała otrzymana przez nią ropa naftowa z Wenezueli została zakupiona na podstawie umów już zapłaconych, które zostały zawarte przed objęciem takich operacji sankcjami USA. Stwierdzenie to można potwierdzić, dokonując przeglądu sprawozdań finansowych Rosniefti. Według raportów kwartalnych, zadłużenie w ramach tych kontraktów dramatycznie spadło z 4,6 mld dolarów na koniec 2017 roku do 1,1 mld dolarów na koniec czerwca bieżącego roku.

Waszyngton wyraźnie zaznaczył, że każdy odbiór ropy naftowej z Wenezueli (z wyjątkiem poprzednich długów) będzie naruszeniem amerykańskiego reżimu sankcji. Jednak po spłacie pozostałego zadłużenia w wysokości 1,1 mld USD Rosnieftu może twierdzić, że dalsze dostawy ropy naftowej stanowią spłatę skumulowanych odsetek. "Rosneft nigdy nie ogłosił publicznie stóp procentowych pożyczek ani tego, czy płatności odsetkowe były terminowe, nawet po zawarciu umowy o refinansowanie długu z PDVSA w maju 2017 roku. Wcześniej mówiło się, że Rosnieft' narusza ducha sankcji, gdyby nie litera sankcji, ale taka strategia byłaby znacznie bardziej agresywna. Aktywa Rosnefti mogą rzeczywiście zawierać duże kwoty odsetek niespłaconych przez Caracas od pożyczek. Nie jest jednak jasne, czy Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA (OFAC, główny organ sankcji USA) zgodzi się z argumentem, że przyszłe dostawy ropy naftowej będą dokonywane jako spłata tych odsetek.

https://www.ridl.io/ru/indijskij-gambit-ili-kak-rosneft-pytaetsja-obojti-sankcii-ssha-protiv-venesujely/

#wenezuela #rosja #energetyka #geopolityka #rosjawstajezkolan #ekonomia
+21
kalmaris
@kalmaris:
Oto instalacja u mireczka @zortabla_rt
Wczoraj działaliśmy od u niego na działce od rana, do zamierzchłego wieczora (czytaj 20:00 chyba) :)

Detale instalacji:

Falownik 3.7 kW- Fronius Symo 3.7.3- M
Moc generatora 3,90 kWp (12x 325 kWp JaSolarJAM60S09)
Instalacja naziemna, skierowana na południe dokładnie 180 do N, kąt ustawienia modułów 36,5 stopnia.
Współczynnik kWh/Kp dziś od rana do wieczora 2,10 .:)
Fajowo pracuje ta instalacja :)

PS
@zoratabla
Wielkie podziękowania dla mamy za obiadek i kolację, smaczne i dobre, wszyscy zadowoleni, a raczej nikt nas niczym nie częstuje zwykle i jemy swoje kanapki. Koniecznie Mamie za wszystko podziękuj!
Fajni ludzie jesteście, tak trzymać! Dziękuję w imieniu całej naszej ekipy!

Wrzucam tylko fotke z solarweba, bo RODO zakazuje bez pozwolenia wrzucania innych fot, ale @zortabla_rt pokaż:)
#fotowoltaika #praca #energetyka #fotowoltaikastaty
+10
cieliczka
Państwa produkujące najwięcej energii elektrycznej z węgla (za 2018)

Obserwuj #infog - ciekawe infografiki, mapy i wykresy (społeczeństwo, gospodarka, technologia)

#ciekawostki #energetyka #polska #gospodarka #swiat #ekologia #gruparatowaniapoziomu
+222
SebaD86
Dzisiaj w #codziennymlodytechnik najczęstszy tutaj dział "Nowe i najnowsze" a w nim m.in. najnowszy radziecki samolot Ił-86, który został oblatany 3 lata później. Warto dodać, że żaden z Ił-ów nie uległ katastrofie podczas lotu z pasażerami!
Także o elektrowni Kozienice, oraz moście w Kiezmarku.

#codziennymlodytechnik 44/100
Młody Technik 10/1972 - "Nowe i Najnowsze"

#nauka #technika #lotnictwo #samoloty #kozienice #energetyka #ciekawostki #budownictwo #skany
+9
Pokaż następne