IMPERIUMROMANUM
W Anglii natrafiono na rzymski wisiorek

W środkowej Anglii, we wsi Kingsey, odkryto rzymską biżuterię z wygrawerowanym rydwanem, ciągniętym przez cztery konie. Obiekt jest datowany na I-III wiek n.e.

Co interesujące, rzymski kamień został wykorzystany ponownie po upadku Rzymu i między V a VII wiekiem stał się częścią wisiorka, który nosili Anglowie, chcący się w ten sposób zademonstrować swoje przywiązanie do czasów antycznych.

https://imperiumromanum.pl/odkrycie-rzymskie/w-anglii-natrafiono-na-rzymski-wisiorek/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia
+8
IMPERIUMROMANUM
W Holandii odkryto rzymski kompleks świątynny

Ostatnimi dniami badacze z Holandii ogłosili, że odkryli rzymski kompleks świątynny, liczący około 2000 lat. Jest to pierwsze tego typu znalezisko w Holandii.

Do odkrycia doszło w Herwen-Hemeling, nieopodal granicy holendersko-niemieckiej. Jak się okazuje, kompleks składał się z dwóch świątyń, które były w użytku od I do IV wieku n.e. W większej świątyni zachowały się pozostałości po kolorowych ścianach. Na terenie kompleksu natrafiono także na liczne pozostałości po statuetkach bożków, naczynia czy dachówki z inskrypcjami.

Jak twierdzą badacze znalezisko jest o tyle nietypowe, że zwykle tego typu obiekty były w późniejszych czasach albo niszczone do ziemi, albo przekształcane w nowe budowle. W tym przypadku zachowały się fundamenty konstrukcji oraz ołtarze, na których rzymscy żołnierze składali ofiary. Na kamieniach dostrzeżono do tej pory napisy dedykacyjne dla Herkulesa, Jowisza-Serapisa czy Merkurego.

https://imperiumromanum.pl/odkrycie-rzymskie/w-holandii-odkryto-rzymski-kompleks-swiatynny/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia

-----------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://imperiumromanum.pl/dotacje/
+37
sropo
Gospodarzem katedry na Wawelu w tym czasie był abp. Adam Sapieha. Nie był on chętny na naruszanie królewskiego charakteru krypt wawelskich. W roku 1916 nie wydał zgody na pochówek Henryka Sienkiewicza, a w 1927 roku zgodził się na złożenie szczątków Juliusza Słowackiego...

Link do znaleziska - 23 czerwca 1937 roku rozpoczął się tzw. konflikt wawelski

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski - #historykon)
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️ Andrzej Włusek - Historia poza horyzont
Jeśli podobają się Tobie się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ. Ewentualnie możesz postawić mi TUTAJ kawę ;)

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #europa #zwyczaje #swiat #liganauki #swiatnauki #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #krakow #wawel #kosciol
+93
Aplikacja_TelaDei
Chcę jedynie przypomnieć wszystkim którzy chcieliby budować bezpieczeństwo Polski w oparciu o kraje Europy Zachodniej a nie Anglosasów że kraje Anglosaskie (Kanada,USA,Wielka Brytania) przekazały Ukrainie kilkudziesięsiokrotnie większą pomoc wojskową niż cała Europa Zachodnia. Niestety Europa Zachodnia ma zupełnie sprzeczne interesy niż USA i jedyne o co powinniśmy dbać to dobre stosunki z tymi krajami, ale bez żadnych złudzeń. A jak przeciętny obywatel może coś zrobić w tym kierunku? Po prostu wybierajcie produkty i usługi z tych krajów. Sam zauważyłem że część między innymi usług internetowych z których korzystam było albo to Niemieckie albo Francuskie, Albo Hiszpańskie (konta e-mail, banki, dyski w chmurze itd) i po prostu zamieniłem je na usługi głównie Amerykańskie, a także część oszczędności które trzymam na giełdzie również ulokowałem w firmach z USA

#wojna #ukraina #rosja #usa #kanada #bartosiak #wojsko #militaria #miedzymorze #polityka #geopolityka #europa #niemcy #francja
+8
IMPERIUMROMANUM
W Weronie odkryto rzymską budowlę z freskami

W 2021 roku w Weronie (północne Włochy) odkryto rzymską budowlę z pięknymi freskami. Do odkrycia doszło w trakcie prac renowacyjnych prowadzonych na terenie opuszczonego kina Astra.

Jak ocenili badacze, obiekt jest datowany na II wiek n.e. Zapewne dach budowli uległ zawaleniu, po tym jak strawił go pożar - dowodem na to są zachowane pozostałości spalonego drewna.

https://imperiumromanum.pl/odkrycie-rzymskie/w-weronie-odkryto-rzymska-budowle-z-freskami/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia
+43
IMPERIUMROMANUM
KONKURS: Caracalla in Egypt

Do wygrania 3 egzemplarze książki „Caracalla in Egypt (A.D. 215 216)”, pozycji która opowiada tajemniczy epizod Karakalli na Wschodzie, a dokładniej w Aleksandrii. Książka jest nagrodą w konkursie, którego organizatorem jest IMPERIUM ROMANUM. Co trzeba zrobić, aby móc się cieszyć z nagrody?

Aby wziąć udział w konkursie, należy w terminie do 11 lipca 2022 r.:

+ napisać ciekawostkę dotyczącą świata antycznych Rzymian lub w jakiś sposób powiązaną z rzymską historią. Trzy najciekawsze teksty zostaną nagrodzone książkami, a ich prace zostaną opublikowane na stronie IMPERIUM ROMANUM.

Teksty, wraz z imieniem, nazwiskiem i adresem zamieszkania uczestnika (przesłane dane zostaną wykorzystane jedynie w wypadku wygranej w konkursie – przekażę je wtedy sponsorowi, by mógł przesłać nagrody, a same imiona i nazwiska zwycięzców opublikuję), należy wysłać zgłoszenie na adres: konkurs@imperiumromanum.pl, umieszczając w tytule maila: „Caracalla in Egypt”. Praca musi spełniać wymogi edytorskie.

Wśród uczestników, którzy nadeślą najciekawsze prace, wybrane zostaną zgodnie z regulaminem

+ 3 egzemplarze książki „Caracalla in Egypt (A.D. 215 216)” autorstwa Adama Łukaszewicza

Fundatorem nagród jest Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego -> https://www.wuw.pl/

https://imperiumromanum.pl/konkurs/konkurs-caracalla-in-egypt/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia #konkurs #ksiazki
+15
nowyjesttu
Młody Charles Darwin (Karol Darwin)- słynny angielski naukowiec "od teorii ewolucji", ale także miłośnik przyrody i zwierząt, które kochał i których praw bronił, także w swoich podróżach, gdy widział cierpienie zwierząt gdzieś na świecie.
Powiedział: "Miłość do wszystkich żywych istot jest najwspanialszym atrybutem człowieczeństwa."

#nauka #darwin #anglia #wielkabrytania #zwierzeta #zwierzaczki #biologia #podroze #historia #ewolucja #swiat #europa #malarstwo #ciekawostki #filozofia #przyroda
+8
IMPERIUMROMANUM
Odkryto nagrobek z klątwą w Izraelu

Odkryto antyczny nagrobek z czerwonym napisem mówiącym: „Nawrócony Jakub przysięga na siebie, że każdy, kto otworzy ten grób, będzie przeklęty”. Obiekt znaleziono w antycznym mieście Bet Sze'arim, w Galilei, w Izraelu.

Naukowcy oceniają, że znalezisko datowane jest albo na okres późno-rzymski, albo wczesnobizantyjski. Nagrobek znaleziono w jaskini, która była częścią większego kompleksu , który odkryto już w zeszłym roku.

Klątwa napisana została, aby zapewnić spokój zmarłemu po śmierci i by uniemożliwić otwarcie grobowca. Jak przekazał zespół badaczy, nie będzie on  otwierał grobowca i uszanuje wolę zmarłego.

https://imperiumromanum.pl/odkrycie-rzymskie/odkryto-nagrobek-z-klatwa-w-izraelu/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia

-----------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://imperiumromanum.pl/dotacje/
+52
places2visit
Cześć

Przedstawiam Wam Kebema Panoramabrücke i położone na wysokości 2398 metrów Olpererhütte czyli tzw „must see” austriackiego rejonu Mayrhofen. Znane również jako mostek na przepaścią, a w rzeczywistości nie takie trudne do zdobycia ;)

W znalezisku dokładny opis trasy wraz z wszelkimi informacjami odnośnie dojazdu i parkingu.
#europa #austria #podroze #turystyka #podrozujzwykopem #podrozeplaces2visit #gory #alpy #ciekawostki #wakacje

Zapraszam też do obserwowania naszego tagu autorskiego #podrozeplaces2visit
+7
ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl
Poziom asertywność w stosunku do rosji na podstawie 280 głosowań w Parlamencie Europejskim.
#europa #rosja #uniaeuropejska
do wiadomości @PMNapierala
+24
rzep
Zawsze mnie śmieszy gdy wykopki śmiejące się z emerytów łykających propagandę TVP same łykają podobnie podaną propagandę.

Na główną z płomieniem znalezisko z tytułem: "Greta Thunberg była finansowana przez Rosjan? Tak Putin straszył..."

Co my tu mamy.

Po pierwsze - prawo nagłówków Betterridga. Albo była finansowana, albo nie była. Skoro jest to podawane w formie pytania, odpowiedź z zasady brzmi "nie".

Po drugie - źródłem są "szwedzcy aktywiści". Czyli kto? Strategia znana i powszechnie stosowana przez TVP - "nie brak opinii", "eksperci uważają", "pojawiają się głosy". Żadnych źródeł, żadnych nazwisk - po prostu "są takie opinie" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Po trzecie - artykuł na stefczyk.info czyli portalu należącym do "Kas Stefczyka" czyli nic innego jak kolejna pisowska stronka w standardzie wpolityce.pl czy niezależna.pl. Nic dziwnego, bo stronką zarządza firma Apella, której prezesem jest Romuald Orzeł, również prezes Fratrii, czyli wydawcy wpolityce.pl

W artykule oczywiście żadnych źródeł - po prostu snucie domysłów i stawianie oskarżeń na podstawie jednego tweeta z konta "Terror Alarm". Gdy wykopkom coś pasuje do światopoglądu to taka jakość dziennikarstwa im kompletnie nie przeszkadza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Po czwarte - znalezisko wrzucone przez @Rewool - konto śmierdzące rosyjską onucą na kilometr, przechodzące przez wszystkie etapy prorosyjskiego trolla - od bycia antyszczepionkowym charmanderem po popieranie agresji Rosji na Ukrainie.

https://i.imgur.com/pakyNbL.png
https://imgur.com/4TeqvxU.png
https://imgur.com/KHzgl3w.png
https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_1645571446vNlqIghch1DeANRdksnncA.jpg
https://www.wykop.pl/link/6515445/#comment-102323551
https://www.wykop.pl/link/6516103/#comment-102337441
https://www.wykop.pl/link/6515963/#comment-102332511

Ale pamiętajcie - Wykopowicze to świadomi użytkownicy, którzy nie dadzą sobie wcisnąć kitu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Link do działalności @Rewool zebrał @Kryspin013 i umieścił w komentarzu w znalezisku.

#neuropa #4konserwy #bekazprawakow #prawackalogika #urojeniaprawakoidalne #europa #rosja #ekologia
+733
Aplikacja_TelaDei
Liczba kolonii posiadanych przez Kraje Europejskie w całej swojej historii

Widać Międzymorze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#wojna #ukraina #rosja #historia #europa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #mapy
+303
PonuryBatyskaf
Zauważcie jak nagle w pewnym momencie urwały sie ataki #terroryzm w #europa Wcale nie zdziwiłbym się, jakby okazało się, że stali za nimi #rosja , aby sprawdzić naszą reakcję. Zamiast konkretnej reakcji dostawali rysowanie kredkami po ulicach. Pewnie tego samego spodziewali się kiedy wybuchła #wojna w #ukraina a tu nagle taki ZONK. +7
IMPERIUMROMANUM
Odkryto wyrzeźbioną głowę kobiety w Turcji

W antycznym mieście Tyana, w południowej Turcji, odkryto wyrzeźbioną głowę kobiety. Zdaniem badaczy obiekt datowany jest albo na I wiek n.e., a dokładniej czas rządów dynastii Flawiuszów (69-96 n.e.), albo na początek II wieku n.e.

Wysoka jakość marmuru, z którego wykonano podobiznę, każe sugerować, że kobieta pochodziła z wyższych warstw społecznych. Obiekt znajdzie się na ekspozycji lokalnego muzeum.

https://imperiumromanum.pl/odkrycie-rzymskie/odkryto-wyrzezbiona-glowe-kobiety-w-turcji/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia

-----------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://imperiumromanum.pl/dotacje/
+23
nowyjesttu
Nowe święta potrzebne!
W Polsce trzeba wprowadzić więcej dni wolnych od pracy, oczywiste dni, które powinny być wolne nie są wolne, a powinny:

-Noc świętojańska- zaraz w Szwecji i wielu innych krajach będzie europejskie święto Midsummer. W Szwecji aż 2 dni wolnego! Dlaczego to, także polskie, tradycyjne święto- Noc Świętojańska czy Noc Kupały nie jest dniem wolnym od pracy? To święto, gdy Europejczycy cieszyli się, że dni są dłuższe i robi się cieplej. To prawdziwe, rdzenne, europejskie, tradycyjne, święto, naturalne święto dla białych ludzi z Europy, obowiązkowo powinno być 2 dni wolnego w Noc Świętojańską.

-Wielki Piątek- W mnóstwie europejskich krajów jest to dzień wolny od pracy, najważniejsze katolickie święto- Wielkanoc ma tylko właściwie jeden dzień wolnego w Polsce- poniedziałek, to niezrozumiałe. Wielki Piątek powinien być wolny.

-Wigilia- oczywiste , że Wigilia powinna być wolna, by przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia, to bardzo uroczysty dzień dla wszystkich wierzących.

-Dzień Polskiej Przyrody- należy wprowadzić to święto jako dzień wolny od pracy i promować tam kwestie ekologiczne, ochrony polskiej przyrody, ekologicznego patriotyzmu, co jest dzisiaj niezwykle ważne. W Finlandii wywiesza się flagę narodwą na dzień fińskiej przyrody. Dzika przyroda to olbrzymia część Polski, a więc Polska to w olbrzymiej części las i inna część dzikiej przyrody, a więc ochrona przyrody to ochrona Polski, to patriotyczny obowiązek.

#ciekawostki #szwecja #polska #polityka #praca #europa #prawo #swiat #europa #gospodarka #nauka #religia #swieta #historia #folk
+8
SzycheU
22 czerwca 1947 roku uruchomiono komunikację trolejbusową w Belgradzie, obecnej stolicy Serbii.
#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #balkany #serbia #komunikacjamiejska #europa
+123
RedSensej
Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców prezentują zmiany społeczno-rodzinne. Szacuje się, że około 2030 roku w Europie i ogólnie w cywilizacji zachodniej większość rodzin (około 85%) będą tworzyć czarnoskóry mężczyzna i biała kobieta wraz z ich licznym potomstwem (jak widać na załączonym obrazku). Odejście od modelu 2+1 nastąpi szybciej niż sądzono.

#nauka #europa #rodzicielstwo #seks #milosc #biologia #natura #mokebe #zwiazki #plodnajulka #p0lka #przegryw #antynatalizm #blackpill #dickpillscience
+14
kacpperos
POLSKA 1958r.

- Kupowanie licencji na produkowanie super autobusów, ogłoszenie budowy tysiąca szkół na tysiąclecie państwa polskiego, w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą uruchomiono pierwszy w Polsce doświadczalny reaktor jądrowy EWA, uruchomiono XYZ – pierwszy elektroniczny komputer cyfrowy zbudowany w Polsce!

belgia 1958r.

- haha murzyn, nie wytrzymie, ale śmieszne

#kiedystobylo #rasizm #motoryzacja #polska #europa #humorobrazkowy
+6
przegryzam
Najbardziej odczuwalnym skutkiem #sankcje nałożone na #rosja z powodu #wojna na #ukraina są wyższe ceny #ropa i #gaz w #polska i #uniaeuropejska .
Korzystają na tym #chiny , #indie i inne państwa spoza #europa . I oczywiście #usa , które wymuszają na swoich sojusznikach ponoszenie kosztów ich polityki.

Rządowi #pis gratulujemy wejścia na równię pochyłą, po której zsuwamy się w czeluść z napisem #ubustwo

Klasa średnia niech się przygotowuje na biedę a klasa biedna to nie wiem na co ma się przygotować.

https://twitter.com/SzczesniakA/status/1539105062722609152
+4
hrabiaeryk
Jeziro Coumshingaun , Góry Comeragh , hrabstwo Waterford
#irlandia #gory #trekking #zdjeciednia #natura #zwiedzajzwykopem #podrozujzwykopem #podroze #zwiedzanie #europa
+12
EvineX
#niemcy #europa #polityka

Okladka BILDa: “Tak wyśmiewają nas klany — Biorą social i żyją w luksusie”

Artykuł ma związek z przestępczym klanem do którego należy podwójna willa (17000 metrów kwadratowych) a którego siedem członków zostało postawionych przed sądem za między innymi wyłudzenie prawie pół miliona euro socjalu, prania brudnych pieniędzy, oszustwa podatkowe, porwania i napaści ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+2
callver34
Czarne chmury zbierają się nad Macronem.

https://www.wykop.pl/link/6707877/wybory-parlamentarne-we-francji-partia-macrona-straci-nawet-40-mandatow/

Według najnowszych projekcji wyborczych we Francji, Ensemble, partia Emmanuela Macrona, poniesie druzgocącą porażkę.
Partia może stracić nawet 40% mandatów, tracąc 140 z 350 miejsc i bezwzględną większość.
Jednocześnie Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen może uzyskać nawet 100 mandatów, osiągając najlepszy wynik w historii.

Wygląda na to, że Francuzi owszem, zagłosowali w wyborach prezydenckich na mniejsze zło, ale nie są bynajmniej zadowoleni z polityki Macrona.

#francja #ukraina #wojna #europa
+4
marasgruszka
Ja to tu tylko tak zostawię

Więcej w artykule WSJ

#ukraina #wojna #europa #niemcy #francja #polska #usa #rosja
+3
PiotrFr
Burza w nocy przerwała żniwa. Połowa czerwca i będzie koniec zaraz.
A podobno na zachodzie nie uprawiają zbóż ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#francja #emigracja #europa #zniwa
+1
Lifelike
Transekt europejski pokazujący aktualne skażenie fragmentu Europy cezem 137Cs w wyniku awarii i wybuchu w Czarnobylu w roku 1986.
Jako bioindykatory zanieczyszczeń wykorzystane zostały chrobotki.
źródło
#graphsandmaps #europa #polska #szwecja #czarnobyl #porosty #mapy #ciekawostki
+2
Baron_Al_von_PuciPusia
Zwiększona obecność wojskowa USA w Europie <<< znalezisko
Reagując na przygotowania i dokonanie przez Rosję inwazji na Ukrainę oraz groźby pod adresem państw NATO, USA zwiększyły w 2022 r. liczebność personelu wojskowego w Europie o ponad 20 tys. – po raz pierwszy od 2005 r. wynosi ona ok. 100 tys. osób. Obecność wojsk amerykańskich w Europie Środkowo-Wschodniej wzrosła ponaddwukrotnie, do kilkunastu tys. żołnierzy. Najwięcej jest ich w Polsce – od końca lutego ponad 10 tys. (ok. 12,5 tys. podczas ćwiczeń Defender Europe 22 w maju br.). Obecność na wschodniej flance zwiększają również inni sojusznicy spoza regionu, których siły liczą obecnie ok. 8–10 tys. żołnierzy.

#europa #usa #rosja #geopolityka #wojsko #ukraina
+8
Lukardio
Najlepszy komentarz

"Mieli do wyboru hańbę lub brak gazu.
Wybrali hańbę, a gazu i tak nie będą mieli


#rosja #europa #wojna
#ukraina #wlochy #slowacja #francja #niemcy #gaz #paliwo
+323
Baron_Al_von_PuciPusia
Holandia kupi brazylijskie samoloty transportowe C-390 Millennium <<< znalezisko
Holenderskie wojska lotnicze podjęły decyzję w sprawie pozyskania następców samolotów transportowych C-130H Hercules. Kontrakt zdobyło brazylijskie przedsiębiorstwo Embraer, oferujące C-390 Millennium. Dostawy mają ruszyć w połowie 2026 roku. Docelowo Koninklijke Luchtmacht otrzyma pięć C-390 w miejsce dotychczas używanych czterech C-130 ze względu na przewidywane większe zapotrzebowanie.

(...) Jedynym rywalem C-390 był C-130J. Według komunikatu ministerstwa obrony brazylijska konstrukcja okazała się lepsza między innymi w kwestii wymaganej obsługi technicznej, a do osiągnięcia nalotu 2400 godzin, uznanego za niezbędne minimum, wystarczy flota czterech maszyn, podczas gdy w przypadku C-130J niezbędne byłoby pięć egzemplarzy. Zakup piątego C-390 umożliwi zwiększenie nalotu do nawet 4 tysięcy godzin.

Holenderskie zamówienie to już trzeci sukces C-390 w krajach NATO. W 2020 roku Węgry podpisały kontrakt na dostawę dwóch KC-390 (z możliwością tankowania innych samolotów w powietrzu). Pięć C-390 (bez możliwości pełnienia funkcji latającej cysterny) zamówiła Portugalia. Ale pierwszym użytkownikiem Millennium została oczywiście Brazylia.

#europa #holandia #brazylia #wojsko #lotnictwo #geopolityka
+4
positive_mental_attitude
32 lata kapitalizmu.
8 lat dobrej zmiany.

Wolna Polska finansowo wciąż za zbankrutowaną Grecją i zasankcjonowanym, teokratycznym Iranem.

#gospodarka #ekonomia #bekazpisu #polska #swiat #europa
+6
Roger_Casement
Kilka tygodni temu na twitterze (#swedengate) było głośno o tej mapie, dotyczącej tego, czy dostaniesz jedzenie, będąc gościem w czyimś domu i zaskoczeniem było, że kraje północne są tymi, które najmniej chętnie dają gościom jedzenie.

#europa #mapporn #mapy #szwecja #jedzenie
+823
places2visit
Cześć Mireczki i Mirabelki :)

Dziś przedstawiam Wam inną (niż poprzenio) ścieżkę w koronach drzew - Stezka Valaska. Znajduje się w Czechach w Beskidzie Śląsko-Morawskim. Jak się Wam podoba taka ingerencja w środowisko naturalne? N pewno teraz jest tam więcej turystów niż wcześniej.

Zapraszam do znaleziska

#europa #czechy #podroze #podrozujzwykopem #podrozeplaces2visit #turystyka #ciekawostki #gory #natura

Zapraszam też do obserwowania naszego tagu autorskiego #podrozeplaces2visit
+76
showmeyourpotatoes
Po połączeniu się RP i demokratycznej Białorusi przyjdzie czas na ocieplenie relacji z Rosją. Ze zniszczonej Ukrainy nie pozostanie nic, chaos i bieda nie pozwolą na utworzenie rządu, Rosja wyjdzie z propozycją aby to Polska odzyskała swoje własne tereny, w zamian Polska zaoferuje Rosji niezależność na Morzu Czarnym oraz wspólne manewry marynarki wojennej. Kaliningrad ostatecznie nie zostanie zajęty. Litwa i Łotwa zgłaszają akces dołączenia do Demokratycznej Republiki Polsko-Białoruskiej, pytanie czy przyjmiemy tę propozycję?
#polityka #wojna #ukraina #europa #polska
+1
showmeyourpotatoes
Republika Demokratyczna Polsko-Białoruska. W obliczu wojny na Ukrainie proponowałbym wykorzystać nadarzającą się sytuację. Pucz białoruski, przejście na demokrację, poprawienie relacji z Polską i resztą Europy. Łączymy się z Białorusią tworząc RDPB ze stolicą we Wrocławiu lub Krakowie - daleko od wschodniej flanki, co może mieć znaczący wpływ przy próbie zajęcia Obwodu Kaliningradzkiego w najbliższych latach
#polityka #wojna #ukraina #europa #polska
IMPERIUMROMANUM
Zamknięto Porta Maggiore w Rzymie

Po tym jak dnia 14 czerwca odpadło kilka kamieni z Porta Maggiore w Rzymie, władze zdecydowały o chwilowym zamknięciu przejścia dla pieszych. Pierwsza ocena specjalistów sugeruje, że stan budowli jest dobry.

Porta Maggiore to antyczna brama, którą kiedyś pokonywano potężne mury Aureliana. Pierwotnie brama łączyła dwa akwedukty; jednak wraz z budową umocnień obronnych za panowania cesarza Aureliana (270-275 n.e.), bramę włączono w mury.

https://imperiumromanum.pl/nowosci/zamknieto-porta-maggiore-w-rzymie/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia
+30
Baron_Al_von_PuciPusia
Słowackie śmigłowce dla Ukrainy <<< znalezisko
16 czerwca minister obrony Jaroslav Naď poinformował, że Słowacja przekazała Ukrainie cztery śmigłowce Mi-17 i jeden śmigłowiec Mi-2. Według jego oświadczenia śmigłowce są już używane przez Siły Zbrojne Ukrainy.

#europa #slowacja #ukraina #wojna #wojsko #geopolityka
+2
IMPERIUMROMANUM
Rzymskie mennice

Mennice w antycznym Rzymie powstały wraz z wprowadzeniem pierwszego pieniądza, jako środka wymiany handlowej, czyli około połowy V wieku p.n.e. Pierwotnie wybijaniem monet zajmował się tylko Rzym, jednak wraz z rozrostem państwa rzymskiego, prawa do wybijania monet otrzymywały inne miasta (np. Tarent czy Benewent), a finalnie zezwolono także na działanie lokalnych mennic w nowo utworzonych prowincjach. Mennica w stolicy, usadowiona była na Kapitolu, obok świątyni Junony Monety i powstała w 269 roku n.e.

Za czasów Oktawiana Augusta liczba mennic zdecydowanie wrosła. Monety wytwarzano niemal w każdym zakątku Imperium. Do III wieku n.e. mówić możemy o około 18 głównych mennicach rzymskich (Londinium, Lugdunum, Arelate, Treveri, Mediolanum, Ticinum, Akwileja, Rawenna, Rzym, Kartagina, Siscia, Sirmium, Heraklea, Tesalonika, Konstantynopol, Nikomedia, Antiochia, Aleksandria).

Znaki mennicze

W połowie III wieku n.e. rzymskie mennice wprowadziły znaki mennicze, aby kontrolować działania urzędników odpowiedzialnych za wybijanie nowych monet. W ten sposób można było łatwo dojść do tego, która mennica wypuściła monety np. o mniejszej ilości szlachetnego kruszcu.

Znaki mennicze umieszczane były w dolnej części (na rewersie) monety – miejsce to określano jako exergue. Na znak składały się:

1. Litera P (Pecunia), M (Moneta), SM (Sacra Moneta) lub PS (Pecunia Sacra).
2. Skrót od miasta, gdzie wybito monetę (zwykle 1-7 liter). Przykład:
- Rzym – R, RM, ROM, ROMA, ROMOB, VRB ROM, SMR
- Aleksandria – AL, ALE, ALEX, SMAL
- Konstantynopol – C, CP, CON, CONS, CONSP, CONOB
- Rawenna – RAV, RV, RVPS
3. Numer identyfikacyjny officina – warsztatu danej mennicy. Zapisywany w formie litery greckiej, rzymskiej lub cyfry rzymskiej. Najwięcej warsztatów posiadała mennica w Antiochii za rządów Konstancjusza II – 15.
4. Oznaczenie serii, w celu lepszej identyfikacji – np. kropki, półksiężyc lub gałąź.

Pracownicy mennicy rzymskiej

Kontrola wybijania monet, w czasach republikańskich, leżała w rękach urzędników, którzy odpowiadali bezpośrednio przed Senatem. Wraz z ustanowieniem cesarstwa, za wybijanie monet odpowiedzialny był procurator monetae. Od czasów Dioklecjana, każda mennica miała własnego procuratora.

Procurator zlecał produkcję monet w zgodzie z rozkazami władców. W sztabie procuratora było wielu pomocników: praepositi lub officinatores. Praepositi pomagali w zarządzaniu mennicą i koordynowali prace officinatores, czyli pracowników fizycznych, którzy pracowali na „produkcji”. Zaliczano do nich signatores, scalptores, suppostores and malleatores, gdzie każdy typ pracownika miał inne zadania.

Wybijanie monety w antycznym Rzymie

Do wybijania monety antycznej z dwóch stron wykorzystywano kowadło oraz dwie pieczęcie. Dolna pieczęć znajdowała się bezpośrednio na kowadle. Na dolnej pieczęci kładziono przygotowany rozgrzany kawałek metalu, na którym miały się znaleźć stemple. Metal kładziono na dolnym stemplu za pomocą obcęgów. Od góry metalu przystawiano górną pieczęć, w którą następnie uderzano młotkiem. Siła uderzenia powodowała, że na rozgrzanym metalu pozostawały wytłoczenia, zgodnie z przygotowanymi matrycami.

https://imperiumromanum.pl/gospodarka/rzymskie-mennice/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia
+26
Banami
Abramowicz odszedł z Chelsea, ale kilku rosyjskich oligarchów nadal rządzi sobie klubami w Europie. Niektórzy dawno odcięli się od polityki, mają zachodnie paszporty i trudno ich karać za miejsce urodzenia, ale np. właściciel PAOK-u to były deputowany do Dumy z list putinowskiej partii, a jego firmy robią od lat biznesy na Krymie i organizują tam prokremlowskie spędy.
#pilkanozna #rosja #wojna #europa
+4
RUNDMC
#turcja #nato #wojsko #europa #heheszki
Turcja zatwierdza członkostwo w NATO ( ͡º ͜ʖ͡º)
+19
IMPERIUMROMANUM
KONKURS: Starożytna Grecja

Do wygrania 3 egzemplarze książki „Starożytna Grecja. Od prehistorii do czasów hellenistycznych. Wydanie II „. Jak kształtowała się grecka demokracja? Czym było polis? Dlaczego Partenon jest tak niezwykły? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w książce, która jest nagrodą w konkursie, którego organizatorem jest IMPERIUM ROMANUM. Co trzeba zrobić, aby móc się cieszyć z nagrody?

Aby wziąć udział w konkursie, należy w terminie do 30 czerwca 2022 r.:

+ napisać ciekawostkę dotyczącą świata antycznych Rzymian lub w jakiś sposób powiązaną z rzymską historią. Trzy najciekawsze teksty zostaną nagrodzone książkami, a ich prace zostaną opublikowane na stronie IMPERIUM ROMANUM.

Teksty, wraz z imieniem, nazwiskiem i adresem zamieszkania uczestnika (przesłane dane zostaną wykorzystane jedynie w wypadku wygranej w konkursie – przekażę je wtedy sponsorowi, by mógł przesłać nagrody, a same imiona i nazwiska zwycięzców opublikuję), należy wysłać zgłoszenie na adres: konkurs@imperiumromanum.pl, umieszczając w tytule maila: „Starożytna Grecja”. Praca musi spełniać wymogi edytorskie.

Wśród uczestników, którzy nadeślą najciekawsze prace, wybrane zostaną zgodnie z regulaminem

+ 3 egzemplarze książki „Starożytna Grecja. Od prehistorii do czasów hellenistycznych. Wydanie II ” autorstwa Thomasa R. Martina

Fundatorem nagród jest Wydawnictwo Poznańskie -> https://wydawnictwopoznanskie.pl/

https://imperiumromanum.pl/konkurs/konkurs-starozytna-grecja/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia #konkurs #ksiazki
+14
IMPERIUMROMANUM
Kulty egipskie w Rzymie

Wraz z rozwojem Imperium, w granicach państwa Rzymian znalazła się ogromna ilość różnego rodzaju religii o krótszej lub dłuższej tradycji. Skutkiem tego było rozpoczęcie procesu intensywnych przemian religijnych. Rzymianie z czasem coraz bardziej interesowali się pociągającymi wschodnimi kultami. Należy do nich zaliczyć między innymi kulty egipskie, przede wszystkim bogini Izydy oraz Serapisa.

(więcej pod linkiem)

https://www.wykop.pl/link/6703839/kulty-egipskie-w-rzymie/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia
+29
przegryzam
Znowu ZDRADA. Znowu... i tak ten interes się kręci.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w środę, że jego ukraiński odpowiednik Wołodymyr Zełenski będzie musiał w pewnym momencie wznowić negocjacje z Rosją, oferując w tym procesie europejską mediację.

Chcemy pokoju, co oznacza, że gdy dojdzie do zawieszenia broni, rozmowy muszą zostać wznowione” – powiedział francuski prezydent podczas wizyty w Rumunii.

Prezydent Ukrainy będzie musiał negocjować z Rosją, a my, Europejczycy, będziemy obecni przy tym stole, aby zaoferować gwarancje bezpieczeństwa” – dodał Macron, przemawiając do mediów u boku swojego rumuńskiego odpowiednika Klausa Iohannisa.

Wizyta Macrona obejmowała spotkania z przywódcami politycznymi oraz z wojskami francuskimi rozmieszczonymi w bazie wojskowej Mihail Kogalniceanu w ramach rozbudowy NATO na wschodnioeuropejskiej flance. Podczas przemówienia w bazie zachwalał 500-osobową obecność francuskich żołnierzy jako „jasne przesłanie zaangażowania” w politykę bloku.

NATO zwiększyło obecność wojsk w Europie Wschodniej, twierdząc, że konieczne było powstrzymanie Rosji przed atakiem. Moskwa odbiera koncentrację jako potwierdzenie wrogości bloku wobec Rosji i wkraczanie na jej granice. [...]

Nie mogę podać źródła, bo #cenzuta

Na zdjęciu prezydent Francji Emmanuel Macron, przez złośliwych ludzi bez serca zwany Makaronem.

#ukraina #rosja #francja #negocjacje #europa #rumunia
+7
nowyjesttu
Toivo Kuula (1883 – 1918)- słynny fiński kompozytor. Był tzw. Fenomanem- Finem mocno wspierającym rdzenną fińską kulturę i stającym w opozycji do rządzącej arystokracji szwedzkiej i kultury szwedzkiej/skandynawskiej w Finlandii.
Zginął podczas kłótni politycznej w hotelu od kuli wystrzelonej przez jednego z uczestników kłótni (Finlandia była wtedy bardzo niespokojnym rejonem, gdzie przed chwilą skończyła się Fińska Wojna Domowa). Co ciekawe "Kuula" znaczny "kula/nabój" po fińsku.

#finlandia #historia #muzyka #ciekawostki #polityka #swiat #filatelistyka #europa
+2
Pitu33
Zastanawia mnie dlaczego unia w kwestii motoryzacji już dawno nie wpadła na ekologiczny pomysł prosto z Japonii. Kei Cary czyli małe samochody max 3,4m długości i 660ccm pojemności. Palące małe ilości ilości paliwa ok 4L/100km. Eko rozwiązanie niezabijające mobilności. Takich kei carów jest pełno w każdym rodzaju, od małych zabawek jak paląca tylko 4L Honda S660 (po lewo), po dostawczaki czy rodzinne autka tutaj najpopularniejsza w segmencie Honda N-Box (po prawo). I oba mają ten sam silnik 660ccm. Posiadacze Kei carów w Japonii płacą niższe podatki przy zakupie oraz przy dalszym użytkowaniu.

Zamiast tego mamy wprowadzać wielkie drogie superciężkie elektryki które mają wysoki ślad węglowy przy produkcji, oraz są niepraktyczne w użytkowaniu. Niekażdego bedzie na to stać, a reszta będzie remontować stare gruzy, o ile tego nie utrudnią bądź zabronią.... To jest jakiś absurd co planują.

pokaż spoiler #samochody #europa #motoryzacja #polskiedrogi #ekologia #bekazlewactwa #honda
+19
Pokaż następne