4gN4x
jaki świat jest popieprzony to głowa mała. ja muszę pięć w dni tygodniu chodzić do pracy, a jakiś banan z internetu dostaje więcej za samo wrzucanie głupot w internet...

ludzie kończą długie studia, żeby zostać lekarzem i dostają za to psie pieniądze (dzięki pisiory #bekazpisu), a starczy założyć se konto na stronie dla e-prostytutek i wrzucać zdjęcia, żeby zarobić więcej. zaraz jakiś fan #korwin napisze, że to wolny rynek i dobrze, że w-prostytutka zarabia więcej niż ktoś kto ratuje życie...

ciekawe czy zdjęcia gołej dupy też tam wrzucasz @phaxi? to jest żałosne co się z tymi ludźmi stało...

#bekazpodludzi #cotusieodpierdala #onlyfans #swiat #phaxidieta #zalesie #patroni #polityka #praca #finanse #oswiadczenie
+40
PowrotnikPolska
Cena w lutym tego roku 360 tys. zl. Bylismy bardzo zainteresowani, ale podobno przyszedl "Pan z gotowka", ktory w ten sam dzien kupil.
#nieruchomosci #finanse #inwestycje
+25
advert
Ostatnio mojemu znajomemu prowadzącemu jednoosobową działalność wyliczyli jakąś śmieszną zdolność kredytową, mimo że chłop wcale nienajgorzej przędzie. Ja też mam 1-os. działalność i zamierzam brać kredyt na mieszkanie za jakieś 2 lata - co mogę w tym czasie wymyślić, żeby zwiększyć swoją zdolność?
Myślałem o przekształceniu jednoosobowej działalności w jakąś spółkę (zoo, komandytową) - tylko czy to coś da? Czy wyłącznie UoP jest wartościowy dla banków?

pokaż spoiler swoją drogą to chore, że kasjerka w Biedronce ma większą zdolność kredytową niż jednoosobowa firma z dwukrotnie większym dochodem.

#kredyt #kredythipoteczny #banki #hipoteka #nieruchomosci #pytanie #finanse #mieszkanie #pytaniedoeksperta
+5
elon_w_zbozu
Skoro NBP wyemitował tę walutę, to dlaczego nie mogę nią zapłacić w sklepie?

Nawet na odwrocie jest napisane, że to oficjalny środek płatniczy.

pokaż spoiler bo nie mają jak rozmienić


#ekonomia #finanse #polska #pieniadze
+3
Ciekawostki_Finansowe
Jeśli zastawiasz się, co zrobić z zalegającymi drobniakami, to w okręgowych oddziałach Narodowego Banku Polskiego znajdują się automaty do zamiany monet. Co istotne, usługa jest bezpłatna - sprawdziłem to wczoraj wymieniając swoje pieniądze. W skrócie:

1). Znajdź okręgowy oddział NBP (lista jest tu). Pracują one od poniedziałku do piątku w godz. 8-14
2). Po podejściu do maszyny wysyp na tackę monety od 1 gr do 5 zł. Nie trzeba ich wcześniej segregować, mogą być wymieszane
3). Poczekaj aż automat zliczy monety. Jeśli niektóre z nich wypadły do otworu z "odrzutami”, to zabierz je i wsyp ponownie
4). Po zliczeniu monet naciśnij przycisk "Zakończ" i pobierz "bilecik" z informacją o wpłaconej kwocie. Pokaż go w kasie i odbierz banknoty (lub banknoty i resztę w monetach)

Warto dodać, że automat cieszy się dużą popularnością (na pewno jest tak w Warszawie, w innych miastach nie sprawdzałem). Dlatego przygotuj się, że może być kolejka.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na moim blogu - zapraszam: Zamiana monet na banknoty w praktyce, czyli jak działa automat „wymieniarka” w NBP

#pieniadze #banki #protip #finanse #monety #nbp
+286
wieslawdziadrycha
Dlaczego kieruję sie poradami R Inwestment? Dlatego, bo go zweryfikowałem. Don't trust, verify!

Bez żadnych przedpłat, zaliczek, on tak ma! Inwestycje z Ryśkiem liderem są w kraju! Inwestycje z Ryśkiem gwarancją jakości, rzetelności i niezawodności!

#bitcoin #kryptowaluty #gielda #inwestycje #finanse
+12
SVCXZ
Kalejdoskop #43
Ten sam newsletter, ale za każdym razem inny :-)

Cześć!
Czy wiesz, że wstając rano możesz zawsze powiedzieć sobie “ale to będzie piękny dzień”, zmieniając od samego startu podejście na lepsze? A jeśli już tak robisz i chcesz więcej inspiracji i ciekawych informacji, to zapraszam do czytania :)

1. Produktywność to określenie oznaczające wykonywanie pracy tak, aby przynosiła ona zamierzone efekty. Czasami mylona jest z kwestiami związanymi z motywacją czy prokrastynacją: jednak produktywność dotyczy skutecznego działania, gdy już pracujemy, a nie w ogóle brania się do pracy. Jak tę produktywność poprawić? Przede wszystkim warto skupić się na jednym zadaniu i ograniczyć do minimum wszelkie rozpraszacze. Wyłącz dźwięki i powiadomienia w smartfonie, poproś domowników/współpracowników, aby Ci nie przeszkadzali. Wydziel stanowisko pracy, a jeśli nie jest to możliwe - to stwórz oddzielny ekran/profil na komputerze, przeznaczony tylko do pracy. Ważne jest, aby mieć swój system zarządzania zadaniami. Może to być dowolny rodzaj narzędzia, które pozwoli Ci na “nietrzymanie” wszystkiego w głowie. Przykładowe narzędzia to: Asana, Trello, Google Keep, Microsoft ToDo, Evernote. Pamiętaj też, że niektóre zadania po prostu trzeba robić, nawet jeśli ich nie lubisz. Nie myśl o tym, czy lubisz zadanie, nie powtarzaj sobie, że czegoś Ci się nie chce. Po prostu działaj, a zacznie to przynosić rezultaty.
- Produktywność wg CodeTwo - poznaj metody zarządzania pracą w firmie, która ma 90 tys. klientów (Film, PL)
https://www.youtube.com/watch?v=79mlKwej_Nk
#produktywnosc #efektywnosc #praca

2. Jak oszukują… oszuści? Skala oszustw związanych z elektroniczną bankowością jest ogromna i niemal każdy może paść ofiarą oszustwa. W tym przypadku mamy do czynienia z nagraniem obszernej rozmowy wraz z analizami technik oszustwa oraz… naprawdę ciekawym zakończeniem. Pamiętaj, aby nigdy nie wierzyć rzekomym pracownikom banku lub dowolnym innym osobom dzwoniącym do Ciebie, nawet gdy dzwonią z prawdziwego numeru banku. Pod prawdziwy numer można się podszyć. Nigdy, ale to nigdy nie podawaj danych karty, haseł, kodów blik i nigdy nie instaluj zewnętrznych aplikacji - te mogą posłużyć do przejęcia kontroli nad Twoim urządzeniem. Dodatkowo warto jest trzymać wszystkie oszczędności w różnych miejscach - w dwóch/trzech różnych bankach oraz gotówce. To minimalizuje straty. W przypadku udanego oszustwa nastąpi tylko utrata jednej części. Bardzo ciekawe jest zakończenie rozmowy przedstawionej na nagraniu - pozwala ono na zrozumienie, jaką mentalność mają oszuści i dlaczego należy być wobec nich bezwzględnym.
- Chcieli mi ukraść 37 tysięcy złotych! Dlaczego czasami to się udaje? (Film, PL)
https://www.youtube.com/watch?v=o_rxgLXPBMc
#bezpieczenstwo #finanse #banki

3. Dlaczego bardziej ufamy celebrytom niż autorytetom naukowym? Influencer to określenie na osobę “mającą wpływ”, a w domyśle na osobę znaną w mediach społecznościowych. Jeśli śledzisz takie media, to wiesz, że wielu influencerów, w celu zyskania wyświetleń i reakcji odbiorów, czasami coś “odwala” - czyli robi głupie i nielogiczne rzeczy. Dlaczego to właśnie takie zachowania, a nie np. merytoryczna, ekspercka wiedza przyciągają najwięcej uwagi? Można powiedzieć, że żyjemy w czasach, do których nie jesteśmy dostosowani. Mamy zbyt wiele pierwotnych mechanizmów, które sprawiają, że czujemy się zaspokojeni wtedy, gdy ktoś zrobi coś, co my byśmy chcieli zrobić. Stąd fakt, że influencerzy robią coś, co ma nam się spodobać, a my potwierdzamy to polubieniem i oczekujemy kolejnej rzeczy. To mechanizm, który sam się napędza, przyzwyczaja nas i czasem oglądamy takich influencerów po prostu z przyzwyczajenia. Wypowiadają się oni w taki sposób, który nam odpowiada - dlatego też bardzo często wolimy usłyszeć zdanie celebryty, a nie autorytetu naukowego.
- Wiara, nauka, system, konsumpcja, influencer. Czy bycie głupim, ale znanym to problem naszych czasów? (Artykuł, PL)
https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/dlaczego-bardziej-ufamy-celebrytom-niz-autorytetom-naukowym.html
#nauka #internet #psychologia

4. Jerzy Zięba to osoba znana z wielu niezgodnych z aktualną wiedzą naukową twierdzeń, która manipuluje wieloma osobami w kwestiach związanych ze zdrowiem i medycyną, promując w ten sposób siebie i sprzedając swoje produkty. Wiele lat temu zdobył on rzeszę fanów, mówiąc o konieczności łączenia niektórych metod alternatywnych z konwencjonalnymi - co było jak najbardziej przydatne i korzystne. Niestety w ostatnich latach mocno zboczył on z tego kursu promując zupełnie nieskuteczne metody. W filmie z linku poniżej znajdziesz wielogodzinną analizę kilku nagrań Jerzego Zięby, zrealizowaną przez Dawida Myśliwca w ramach akcji promującej WOŚP. Jeśli interesujesz się teoriami spiskowymi, pseudonauką, medycyną konwencjonalną i alternatywną, zdrowiem i zdobywaniem wiedzy, to wierzę, że wygospodarujesz czas na obejrzenie tego nagrania :)
- Zbieramy pieniądze dla WOŚP komentując filmy Jerzego Z. (Film, PL)
https://www.youtube.com/watch?v=s314RQbCHNg
#medycyna #zdrowie #pseudonauka

5. Ile zarobisz przez całe życie? Ile czasu może zaoszczędzić szybki komputer i jak szybko zwróci się taka inwestycja? Jak napisać książkę? Jak stworzyć bazę 5.000 fiszek? Zbyt często nie doceniamy magii małych liczb i tego, jak mogą zmienić się w wielkie w czasie. Jeśli ktoś zarabia średnio 3500 zł przez 30 lat, to suma przychodów przekroczy 1.250.000 zł. Jeśli ktoś pisze tylko pół strony A4 dziennie, to w nieco ponad 2 lata napisze 400-stronicową książkę. Czasami warto jest spojrzeć na liczby inaczej, użyć kalkulatora i uzbroić się w cierpliwość.
- Małe liczby tworzą wielkie liczby (Film, PL)
https://www.youtube.com/watch?v=T07EnGbGe3g
#produktywnosc #ekonomia #edukacja

6. Żyjemy w czasach ciągłego otoczenia bodźcami. (dostępne tylko w subskrypcji e-mail)

7. Ile to już razy padło pytanie, czy jajka są zdrowe czy nie? To pytanie zaczęło już być pytaniem retorycznym, używanym często jako odniesienie do niedoskonałości i niespójności badań naukowych. W rzeczywistości musimy się przyjrzeć temu, z jakimi badaniami mamy do czynienia. Czasami są to badania epidemiologiczne, opierające się tylko na subiektywnych ankietach i korelacjach. W takim przypadku, nawet jeśli grupa badania jest ogromna, to badanie to może być bardzo słabej jakości. Nieco efektywniejsza nauka, opierająca się o kliniczną metodologię i analizę w zakresie fizjologii i biochemii neguje wiele mitów - w tym chociażby związanych z tym, że jajka, mięso czy cholesterol mają stanowić bardzo poważne zagrożenie zdrowia.
- Mięso, jajka i cholesterol. Co NAPRAWDĘ mówią badania? (Audio/podcast, PL)
https://www.youtube.com/watch?v=TJCsTZPK_Yg
#zywienie #medycyna #nauka

8. Po co spać? Na tego typu pytanie niby doskonale znamy odpowiedź… (dostępne tylko w subskrypcji e-mail)

9. Krótki poradnik jak być nieszczęśliwym do końca życia:
-- Wstawaj o której tylko chcesz. Pamiętaj, aby zawsze co najmniej kilka razy ustawić drzemkę
-- Jeszcze leżąc w łóżku przejrzyj wiadomości, szczególnie wszelkie negatywne newsy
-- Koniecznie utrzymuj bałagan w swoim środowisku - nie ściel łóżka, nie sprzątaj po sobie
-- Jak najwięcej odkładaj na później, nie zajmuj się niczym produktywnym
-- Przeglądaj ciągle media społecznościowe - i ponownie, jak najwięcej negatywnych newsów
-- Nie inicjuj niczego, czekaj aż okazje same Cię odnajdą
-- Skupiaj się na rzeczach, nad którymi nie masz kontroli. Zamartwiaj się nimi, np. pogodą, pandemią, polityką
-- Nie pracuj nad sobą, tylko pogódź się z tym, jaki/jaka jesteś
-- Pamiętaj, aby być ciągle w strefie komfortu. Nie wystawiaj się na nowości i próby
-- Rób to, co nie wymaga żadnego wysiłku
- Jak być Nieszczęśliwym do Końca Swojego Życia (Film, PL)
https://www.youtube.com/watch?v=m1DL5ecx9qU
#szczescie #nawyki #efektywnosc

10. Jak bardzo jesteś przeciętny? I to niekoniecznie pod negatywnym względem, ale po prostu, z ciekawości - względem innych osób. Ta strona pozwala na interaktywne odpowiadanie na proste pytania w stylu “czy uważasz, że jesteś bardziej kreatywny od większości?” i porównanie tych wyników z innymi osobami. Co prawda nie wiem, jaką ten portal ma wartość, ale odpowiadanie na pytania daje dziwną satysfakcję i z pewnością zaspokaja ciekawość :)
- ThanAverage (Portal/aplikacja, ENG)
https://thanaverage.xyz/
#ciekawostki #ludzie #ankieta

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu. Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop :)

Zajrzyj też do mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/
Lub przeglądaj wszystkie wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/
Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7

Pozdrawiam,
Sebastian

---

Poprzedni wpis: Kalejdoskop #42
To jest numer sprzed 2 tygodni. Aby być na bieżąco, po prostu zapisz się na subskrypcję przez e-mail :)
W skrócie: newsletter/agregator - streszczenia artykułów/filmów/audio, polecenia stron internetowych, podcastów, kanałów YT i innych, aplikacje, ciekawostki, life-hacki.
Tutaj można obserwować: #kalejdoskop
Tutaj można się zapisać: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/
Czasami mogą się powtórzyć treści z wykopu.
Dodatkowe tagi: #qualitycontent #gruparatowaniapoziomu #wiedza #nauka #produktywnosc #lifehack #zdrowie #jakosczycia
+4
Victim
Jak to jest z tymi kredytami hipotecznymi, bo przemawia do mnie kwestia spłacanie swojego zamiast płacenia komuś za wynajem, brał ktoś ostatnio #hipoteka i może wyjaśnić jakie są wymagania?

Na ING jest informacja, że trzeba dać 20% wkładu własnego co nie byłoby problemem w kwestii powiedzmy brania pół miliona na dom, ale jakie są jeszcze inne wymagania? Jakiś dochód trzeba mieć konkretny by dostać? Czy w perspektywnie kredytu miesięcznego powiedzmy 1500 zarobki rzędu 4k będą ok? xD

Zapraszam do dyskusji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#pytanie #pytaniedoeksperta #glupiepytanie #finanse #banki
chalwaklb
Mireczki, w końcu po roku odsiadki w więzieniu na Rakowieckiej zobaczyłem się ze swoimi najlepszymi mordkami @goldboy oraz @kennyskrrt. Fajnie napić się zimnego piwka, czillujac z najlepszymi przyjaciółmi i słuchając ukraińskich bangierow aka tranceów na statku na Wisełce. Przez ten rok przemyślałem wiele rzeczy i mimo wszystko można się zreaocjalizować w polskim wiezieniu. CV do Goldman Sachs wysłane, zobaczymy z jakim rezultatem. Może jakiś mireczek lub mirabelka wyskoczy na jakieś #wykoppiwo w Wawce, a najlepiej na schodkach?

#warszawa #podroze #koronawirus #ladnypan #chwalesie #rozowepaski #niebieskiepaski #teczowepaski #schodki #pijzwykopem #alkohol #kraft #piwo #wiezienie #pdw #korposwiat #korpo #finanse #gielda #bitcoin
+9
juzwos
Artyści już się kłócą o kasę od chińczyka z xaomi i Koreańczyka z samsunga. Wychodzi na to, że jednak tym biednym to nie chcą za dużo dawać, bo to niesprawiedliwe

Atyści to synowie Ferdka. Zarobić a nie narobić się.
Oni dobrze wiedzą że mecenas płaci to i wymaga.

#pieniadze #polska #finanse #podatki #artysci #oplatareprograficzna #heheszki #takaprawda
+2
freaked
Aż się zatrzymałem i zrobiłem zdjęcie. W pierwszej chwili nie mogłem uwierzyć, że w świetle swoich ostatnich działań NBP może wywiesić baner o poniższej treści.
#ekonomia #bekazpisu #inflacja #finanse #nieruchomosci
+69
Xtreme2007
A Wy jak, dalej krytykujecie BTC jednocześnie zachwycając się dolarami które rząd może w każdej chwili dodrukować? Nadal można wsiąść do pociągu.

Nic mnie bardziej nie dziwi niż ludzie krytykujący krypto. Wolisz pieniądze rządowe? Wolisz by Ci usunęli gotówkę i być niewolnikiem korporacji które Ci dadzą e-euro z datą ważności?

Krypto są gwarancją naszej wolności, ponieważ żaden rząd nie jest w stanie kontrolować ani dodrukowywać na socjal. W świecie w którym co raz częściej mówi się o likwidacji gotówki – Krypto są kluczowe dla nas i dla naszej wolności.

pokaż spoiler spoiler #kryptowaluty #bitcoin #gospodarka #ekonomia #finanse #takaprawda
+58
Zwiadowca_Historii
Wykopał w stodole pół miliona złotych! (GALERIA) Link do znaleziska:
https://www.wykop.pl/link/6144859/wykopal-w-stodole-pol-miliona-zlotych-galeria/

Kto z nas nie marzył kiedyś o znalezieniu dużych pieniędzy? – Takie strzały oczywiście się trafiają… czasem tylko kilkadziesiąt lat za późno! Zobaczcie odkryty w jednej z podkrakowskich miejscowości depozyt banknotów z okresu okupacji.

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii - plusując ten komentarz bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

Sprawdź też mój blog WWW firmowy SKLEP ZH oraz kanał na YT

#polska #historia #iiwojnaswiatowa #ciekawostki #pieniadze #ciekawostkihistoryczne #finanse #poszukiwacze
#drugawojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #malopolska #wojna #numizmatyka
+50
elon_w_zbozu
Wiecie co, zapłacimy za to, wszyscy. RPP nie podnosząc stóp zaprasza do nas jeszcze wyższą inflację.

Ale inflacja to nie jest nawet największy problem. Największym problemem są oczekiwania inflacyjne, które bardzo trudno zmienić. To one głównie nakręcają spiralę wzrostu cen.

Dopiero stanowcze działania mogą je zmienić. Co to znaczy?

Stanowczym działaniem byłoby podniesienie stóp do 6-10%. To z automatu generuje bezrobocie na poziomie 10-20% i recesję na kilka ładnych lat.

Taka będzie zapłata za nieodpowiedzialne rządy PiSu i ich elity w RPP. A ci co teraz biorą kredyty pod korek i kupują mieszkania to przyszli uczestnicy "Sprawy dla Nosacza".

Mam nadzieję, że się mylę. Tymczasem każdego plusującego zawołam za rok i wtedy sprawdzimy ile się spełniło.

#ekonomia #bekazpisu #inflacja #finanse #nieruchomosci
+4978
Kempes
#finanse #bekazpisu #bekazlewactwa #polska #heheszki

Ale za to ceny truskawek i czereśni spadły #pdk (✌ ゚ ∀ ゚)☞
+1263
robert5502
"Komisja Europejska zdecydowała o dołączaniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów"
#bekazpisu #humorobrazkowy #gospodarka #finanse #neuropa #czechy
+3382
robert5502
#japierdole pogłupieli już całkowicie. W tle brakuje tylko czterdziesto metrowego jachtu
#bekazpisu #tvpis #bekazprawakow #finanse
+289
bitcoholic
Okładka gazety z Salvadoru.

Jak widać zbliża się perspektywa możliwości oficjalnego życia za BTC w jakimś tropikalnym raju. Za jakiś czas za 1 BTC będzie można kupić wypasioną posiadłość przy plaży ze służbą i ochroną, a jeszcze później całą wysepkę i helikopter, który będzie codziennie dostarczał świeże dziewczyny i n̶a̶r̶ owoce z lądu.

#ciekawostki #bitcoin #kryptowaluty #finanse #inwestycje #hiszpanski
+23
lifapek
jakie polecacie filmy o tematyce finansów? Coś jak np Margin Call

#gielda #film #inwestowanie #finanse
+2
kamil-lechkun
Sir Gregor MacGregor - Oszust czy wybitny sprzedawca? jak MacGregor okradł ludzi na wartość dzisiejszych 3,6mld funtów

"Poyais słynęło ze złota które znajdowało się tam wszędzie. W górach ludzie kilofami mieli wydobywać je z odsłoniętych nasypów skalnych a w rzece leżało na dnie i każdy był w stanie się do niego dobrać. Mieszkańcy wyspy mieli cieszyć się bogactwem bez przymusu pracy. Ziemia była tam tak żyzna, że wystarczyło tylko posiać ziarno a wyrastał plon po trzykrotność większy niż przy zbiorach w innym miejscu.

Bogactwo miało być widoczne już z brzegu wyspy. Widać było stamtąd ogromną stolicę Poyais w której mieściły się rezydencje najbogatszych mieszkańców, dwa ogromne banki, pałac królewski wysadzany złotem oraz wiele innych budowli które były tylko marzeniem w ówczesnym Londynie."

Prawie wszyscy w XIX wiecznym Londynie uwierzyli, że mogą kupić ziemie na rajskiej wyspie. Gregor był tak przekonywujący, że oszukał nawet byłego burmistrza Londynu który prowadził największy bank w tamtych terenach.

O tym jak MacGregor okradł ludzi na wartość dzisiejszych 3,6mld funtów opisuję w artykule Sir Gregor MacGregor - Oszust czy wybitny sprzedawca?

#oszukujo #banki #manipulacja #historia #blog #finanse #gielda #spekulacja #milionerzy #nocnazmiana #przegryw #pieniadze
+5
lronman
Urlop nad Polskim morzem, 18zl za 100g dorsza.

180zl za 1kg xD

#polskiemorze #wakacje #finanse #morze #gdansk
+863
saakaszi
Teraz już wiadomo na co poszło 200 000 PLN dotacji z ministerstwa kultury. Wykupili sobie reklamy żeby jeszcze więcej wyżebrać od ludzi (╭☞σ ͜ʖσ)╭☞ perpetuum mobile
#neuropa #bekazprawakow #bekaznarodowcow #polska #finanse #4konserwy #tysiacurojenniezaleznychmediow
+31
KochanekAdmina
Siemanko inflacyjne świry ( ͡° ͜ʖ ͡°) Inflacja CPI R/R 4.8%. Dobijamy do poziomu w 2011 kiedy prawie UE się rozpadła xD

A jak dodruk z NBP? No rośnie właściwie wykładniczo xD Kolejny miesiąc, kolejny rekord.

Na co NBP w MAJU 2021 wydał pieniądze? (W podsumowaniu biorę pod uwagę tylko operacje outright buy)

PS1024 - 1541,70mln - Skarb państwa
PS0425 - 193,50mln - Skarb Państwa
DS0725 - 573,90mln - Skarb Państwa
DS0726 - 772,37mln - Skarb Państwa
PS1026 - 1508mln - Skarb Państwa
DS0727 - 356,16mln - Skarb Państwa
FPC0328 - 134,60mln - Bank Gospodarstwa Krajowego (tzw obligacje wałowe, dla niepoznaki nazwane covidowe ( ͡° ͜ʖ ͡°) to się zateguje i odpisze od długo publicznego, ale nadal gwarantem tych obligacji jesteście wy i wasze przyszłe podatki xD)
WS0428 - 447,26mln - Skarb Państwa
FPC0630 - 142,56mln - Bank Gospodarstwa Krajowego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
DS1030 - 2301,07mln - Skarb Państwa

Łączne zakupy NBP w MAJU 2021 to 8125,55 mln PLN
Łączne zakupy NBP w Roku 2021 to 20167.58 mln PLN (mniej więcej tyle ile połowa rocznych wpływów z CIT lub połowa rocznego kosztu 500+, a dopiero się rozkręcamy ( ͡° ͜ʖ ͡°) )

Także no miłego spłacania tych obligacji xD

AAAAA no i oczywiście pamiętajcie o funduszu obudowy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Do śledzenia/czarnolistowania tego cyrku + moich finansowo-giełdowych wysrywów -> #kochanekhedgefund

#gielda #finanse #pieniadze #nbp #gospodarka
+676
MarteenVaanThomm
I cyk, kto złożył wypo w #korposwiat?
No ja.
Kto przyjął ofertę (odwrotnie niż wykopki zagłosowały xD) na kontrolera finansowego?
No też ja.
Kto chodzi obsrany gównem od piątku?
No przede wszystkim ja xDDD

Jak nie zapomnę to za rok napiszę, czy warto było ryzykować w karierze, co mi to dało, ile skillsów zdobyłem i jakie widzę opcje na next-level job. Życzcie mi szczęścia, ewentualnie zamówcie śmieciarkę xD

#korpo #pracbaza #praca #kariera #finanse
+21
Josefujoestar
Nie podoba mi się ogarnianie rat na alledrogo, a widzę takie coś na ing. Warto? Chce kupić kąkuter za te 2400 #niewiemjaktootagowac #finanse czyli że po prostu przez 40 miesięcy będzie mi zżerać te 75 ziko? +14
snusmumriken1971
W Polsce jest regresywny system podatkowy
#podatki #finanse #ekonomia #pieniadze #ciekawostki #polska
+2
cerastes
Ceny materiałów budowlanych zwariowały. Miesiąc temu kupowałem płyty 18mm OSB 3 wym 2,5 x1,25 w cenie 83zl. Końcówkę z magazynu znajomego który ma skład, mówił że nowe będą w wyższej cenie. Ale to co dziś zobaczyłem w obi to jest masakra. Cena w sieciówce jest już wyższa o 100zl na sztuce.

NBP i RPP dalej śpi nie widząc tego co się dzieje na rynku z inflacją.

#piniadz #gospodarka #inflacja #budownictwo #finanse
+4
tylkopolska1111
Mireczki proszę o pomoc w sprawie wybrania oferty, nie chcę wpakować się na minę. Kredyt zamierzam spłacić w ciągu 10 lat max, może wcześniej i dlaczego tam gdzie jest stałe oprocentowanie to RSSO jest tyle większe i koszty tez dużo wyższe? #kredythipoteczny #finanse #ekonomia #mieszkanie #pytanie
snusmumriken1971
Którą pętle wybrać? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#kredythipoteczny #finanse #ekonomia #mieszkanie #pytanie
+1
AnonimoweMirkoWyznania
#anonimowemirkowyznania
Nie bijcie, nigdy nie byłem zainteresowany tematami związanymi z #ekonomia czy #finanse wiec mam pytanie. Mam odłożone trochę kasy na działkę, którą chcę kupić od sąsiada. Jakiś czas temu zapowiedział, że będzie dzielił swoją na kilka części i sprzedawał, a ja upatrzyłem sobie akurat kawałek graniczący z moją działką. Do rzeczy: skoro mam odłożoną kasę na ten konkretny cel to czy interesuje mnie inflacja ogólna? Interesuje mnie cena tej działki, nie cena ogórów czy traktorów. Za żywność płacę tym co zarabiam więc tak na prawdę chciałbym mieć podwyżkę zależną od inflacji na jedzenie itd. Jeszcze nie wiem kiedy i za ile dokładnie sąsiad będzie sprzedawał działki więc może to potrwać, jakaś papierologia itd. Tak na chłopski rozum to chyba interesuje mnie inflacja związana z cenami ziemi? Wyjaśnijcie jak dla prostego człowieka, bo teraz jest nagonka na wydawanie pieniędzy, wszędzie się słyszy „inflacja, inflacja” i zaczynam się nakręcać, że moje odłożone pieniądze tracą na wartości

pokaż spoiler #nieruchomosci #pieniadze #pytanie


Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #60ad2f9e31a2c7000b20c7eb
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
+1
Fidelis
Gdzie można zapoznać się z pełną treścią #nowylad ?

#finanse #zarobki #podatki #nieruchomosci #ekonomia #gospodarka #biznes #dzialalnoscgospodarcza
+17
runnerrunner
Taka sytuacja, macie kasę. Spłacać czy nie? #kredythipoteczny #banki #pkobp #finanse +24
MarteenVaanThomm
Będę trochę teoretyzował, ale istnieje spore ryzyko, że taki scenariusz się spełni, a wtedy na decyzję będę mieć maks 1-2 dni i nie chcę wtedy stać pod ścianą.

Najkrócej jak się da: zmieniam pracę, jestem na ostatnim etapie rekrutacji w dwóch miejscach, pozycje się różnią, kasa się różni, branże się różnią, charakter pracy się różni i nie wiem co wybrać,jeżeli dostanę oferty z obu firm.

Opcja 1. Business and Finance Controller - 10-11k UOP - Logistyka i łańcuch dostaw dla e-commerce.
Bardzo samodzielne stanowisko, dostaje się pod opiekę jedną spółkę-zakład/plant i ogarnia się tam wszystkie rzeczy począwszy od kontroli operacyjnych, przeglądów procesów, audytów operacyjnych, aż po gałąź kontrolingowo-księgową, czyli budżetowanie, analizy odchyleń, raportowanie MSSF, zamykanie miesiąca, capexy, opexy, cash flowy, forecasty, finrep do managementu w HQ, cykliczne spotkania z klientem strategicznym i też raportowanie do nich. Ten kontroler to jest jedyna "finansowa" osoba na zakładzie, także rola naprawdę kozacka.

Opcja 2. Internal Financial Auditor - 14k UOP/17k B2B - Healthcare.
Praca w dziale audytu wewnętrznego, ale bezpośrednio dla grupowego CFO w pionie finansowym. W scope jest zbudowanie środowiska kontroli wewnętrznych dla całego działu finansów, począwszy od procesów PTP, przez OTC, aż po zarządzanie akcjami/udziałami, środki trwałe i księgę główną. Stawianie polityk i ustanawianie/wyznacznie standardów od zera. Robienie całego kontrolingu operacyjnego, czyli przeglądy na procesach, audyty operacyjne, zarządzanie kontrolami, tworzenie planów naprawczych, projektowanie testów, planowanie kalendarza audytów itd. Brzmi bezczelnie dobrze.

I nie mam pojęcia co wybrać.
Obie branże turbo-przyszłościowe. Oba stanowiska są mega, napewno byłby duży impuls do rozwoju. Za kontrolerem przemawia fakt, że jeśli chcę się serio nauczyć w praktyce rachunkowości zarządczej/kontrolingu i tych wszystkich "rzeczy ze studiów" typu budżetowanie, sprawozdawczość pod MSSF, zamykanie miesiąca, forecasty, cash flow i liquidity management to jest to dla mnie last call, jeśli nie teraz to już nigdy.

Ekstremalnie dużą zaletą kontrolera jest też to, że ta rola przypomina swoją specyfiką stanowisko CFO w małej spółce, a to po kilku latach mógłbym przezajebiście sprzedać rekruterom. A też przez to, że jest tak obszerna i zahacza o tematy audytowe, myślę, że też nie miałbym potem większego problemu na przeskoczenie z powrotem do audytu w razie czego, tym bardziej, że i tak będę robił papiery na CIA (Certified Internal Auditor).

Długoterminowo też myślę, że kontroler to lepsze stanowisko, bo dużo więcej jest ofert na takiego CFO/Finance Managera/Financial Directora, na którego najczęściej są awansowani kontrolerzy właśnie, niż na Internal Audit Manager/Director. Do tego CFO/DyrFin bardzo często jest zapraszany do zarządów, a Internal Audit Director nie.

Minusem tej oferty jest mniejsza kasa, brak możliwości B2B, sztywniejsze deadliny, większe ciśnienie, konieczność pojechania co jakiś czas na zakład.

Ta druga oferta wywaliłaby mój poziom życia w pizdu, koszty życia mam niskie 2k miesięcznie w maksie i jestem względnie zadowolony z obecnego poziomu życia, także obrazując sytuację, po pół roku mógłbym pójść do salonu i kupić sobie samochód za gotówkę, co jest dla mnie niepojęte jak sobie o tym pomyślę. Stanowisko też kozackie po 2-3 latach na luzie mógłbym wskoczyć na seniora (zazwyczaj chcą 5 lat expa i tyle bym miał), a to już jest poziom 20k miesięcznie. Potem już tylko menago/dyras zostaje. Ciśnienie raczej małe, działka dla mnie prosta, albo bardzo prosta, aktualnie pracuję effortless w czymś podobnym. Jedyny papier jakiego bym potrzebował to CIA, które jest łatwe, jako kontroler wypadałoby zrobić albo CIMA albo ACCA, a to są długie i trudne certy i średnio mi się chce cokolwiek komuś udowadniać tymi egzaminami.

Jakbym wziął audytora na b2b, miałbym ulgi to dostawałbym 2 razy tyle netto co na kontrolerze i nie umiem przejść obok tego obojętnie. Premie roczne w obu przypadkach pomijam, bo nigdy nie umiem policzyć, ile to będzie netto xD

Logika mi podpowiada, że kontroler>audytor, ale serce widzi tylko ( ͡€ ͜ʖ ͡€)( ͡€ ͜ʖ ͡€)( ͡€ ͜ʖ ͡€) xD

Są tutaj jacyś kontrolerzy/audytorzy wewnętrzni? Co byście mi doradzili, jakich argumentów byście użyli? Co jeszcze byście wzięli pod uwagę?

#korposwiat #praca #pracbaza #finanse #kariera #korpo
+2
CentrumUslug
Uwaga, pieniądze rozdają ❗️ ❕

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie działań skierowanych na utrzymanie zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej.

Wnioski można składać od 1 do 30 czerwca br., dotyczy to zarówno mikro jaki dużych przedsiębiorstw opłacających składki w Polsce.

Aby móc przystąpić do naboru, należy uzupełnić wniosek oraz podpisać go Kwalifikowanym Podpisem Elektronicznym. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przewidział innej formy złożenia wniosku niż drogą elektroniczną z podpisem elektronicznym potwierdzonym certyfikatem kwalifikowanym.

Na wnioskodawców czeka dofinansowanie od 5 000 do 500 000 PLN w zależności od wielkości firmy i ilości zatrudnionych osób, regulamin konkursu §5.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie? Lista jest długa, zapraszamy na podlinkowaną stronę ZUS gdzie znajdują się wszystkie szczegóły.

https://bip.zus.pl/konkurs-dofinansowanie-dzialan-platnika-skladek-na-poprawe-bezpieczenstwa-i-higieny-pracy/konkurs-2021.01

A po podpis kwalifikowany jak zawsze zapraszamy do nas ( ͡º ͜ʖ͡º)

#firma #biznes #polska #dofinansowanie #dzialalnoscgospodarcza #wlasnafirma #zus #pieniadze #finanse
+4
GlenGlen12
https://www.reddit.com/r/Superstonk/comments/nj1guf/were_all_fucked/?utm_medium=android_app&utm_source=share
PRZECZYTAJCIE BARDZO UWAŻNIE I WCHODŹCIE W LINKI
wrzucam to na #gielda , na kryptowaluty też myslalem, ale ciezko tam nawiazac z kims obiektywna rozmowe, jak napiszesz stosowane arguemnty o koncu banki to cie wyzywaja, ze trzeba bylo to pisac przy 64890$ za sztuke - niektórzy to zwierzęta.
Wrzucam jeszcze post skoipowany z Trading Jam Session:
RRP/Reverse Repurchase Agreement
Widziałem posty w temacie, ale nie widziałem żeby temat został wyczerpany a moim zdaniem zasługuje na uwagę.
Skala działań RRP właśnie uległa znacznemu przyspieszeniu (wykres 2).
Poszczególne etapy operacji pokazuje ładnie pierwsza ilustracja:
1. Programy zakupów aktywów na dużą skalę. FED zwiększa balance sheet. Rosną Rezerwy bankowe
2. Etap normalizacji. FED wyprzedaje aktywa, rezerwy bankowe spadają.
3. Etap utrzymania. Rezerwy bankowe spadają, saldo TGA rośnie.
4. Etap ekspansji. FED przyspiesza zakup treasuries
RRP jest operacją typu General Collateral w której uczestnicy programu otrzymują treasuries wraz z obietnicą, że FED odkupi je w przyszłości i dorzuci stosowną premię (kto by tak nie chciał?).
FED pozbywa się treasuries z konta SOMA (System Open Market Account). Banki mają aktualnie nadmiar rezerw, więc są przeszczęśliwe że FED obdarzy je swoimi nadmiarami treasuries i jeszcze za to zapłaci.
Papiery krążą jako sprytne zabiegi księgowe, ale efektywnie wysokość "używalnych" rezerw bankowych spada.
Spadek poziomy rezerw prowadzi do obniżenia zdolności banków do finansowania zakupu wszelkiej maści aktywów, m.in. przez redukcję linii typu Total Return Swap, czyli rodzaju finansowania z którego mocno korzystają duże fundusze (tak, hedge fundy nie jadą na marginie u detalicznych brokerów, nie ta skala działalności).
Intensyfikacja RRP i idące za tym wysychanie źródełek finansowania ładnie transponuje się na rynek rosnącym VIX (wykres 3), którego systematyczny wzrost jest wskaźnikiem poprzedzającym w czasie istotne korekty na rynku equities.
Okienko osłabienia otwarte szeroko do 25 maja.
Całość ładnie uzupełnia fakt, że po zamknięciu piątkowego OPEX'u wygasło ponad 30% gamma positioning dealerów opcyjnych, które trzymało rynek w ryzach w tym tygodniu. W poniedziałek aktywa używane przez dealerów jako hedge zostaną uwolnione.
Czy tłum BTFD będzie w stanie to wykupić?
Ten tydzień powinien być ciekawy
Dorzucam screena
#ekonomia #finanse #finanseirachunkowosc #usa #fed
+8
wieczny_lowca
Hej Mirki i Mirabelki! Pomóżmy uzbierać chłopakom na jakiś sensowny wóz. Aż się nie chce wierzyć, ze gdzieś w Polsce ktoś nadal do pożarów jeździ żukiem :/ zrzutka od ponad miesiąca i uzbierane ledwo ponad 1800zl :( Do dzieła moi mili! Już nie raz pokazaliśmy, ze potrafimy. Potrzebny #wykopefekt https://zrzutka.pl/8hrxbw #pomoc #osp #strazpozarna #finanse #pozar #pieniadze #zalesie +10
Ksawras_Wyrzryn
wie ktoś czemu w panelu logowania do Santandera jest złota rybka? W załączniku wrzucam #bzwbk #santander #bank #banki #bankowosc #finanse
Pokaż następne