PieronWoBistDu
Trochę historii. Bytomianie w tradycyjnych strojach rozbarskich przed kościołem Św Jacka, lata bodej 30. Dzisiaj tradycyjne stroje śląskie są już rzadko spotykane zwłaszcza w miastach. W okolicy można jeszcze zobaczyć tradycyjnie ubrane kobiety tzw chopiony w Radzionkowie podczas świąt i np komuni świętych #historia #bytom #slask #gornyslask +24
MechanicznyTurek
#100smiesznychwiosek

Dzień 76/100

Dzisiaj znowu kilka wiosek! No, tak jakby.

Wielowieś – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie gliwickim, w gminie Wielowieś

Trochę #historia

W alfabetycznym spisie miejscowości na terenie Śląska wydanym w 1830 roku we Wrocławiu przez Johanna Knie, wieś występuje pod obecnie używaną, polską nazwą Wielowieś oraz niemiecką – Langendorf. Topograficzny opis Górnego Śląska z 1865 roku notuje miejscowość we fragmencie „Langendorf (polnisch Wielowies)”. Nazwę Wielowieś oficjalnie wprowadzono w 1946.
Polską nazwę Wielawieś w książce „Krótki rys jeografii Szląska dla nauki początkowej” wydanej w Głogówku w 1847 wymienił śląski pisarz Józef Lompa zaznaczając „Wielawieś (Langendorf), 1020 mieszk., ma, dosyć znaczne jarmaki. Synagoga, czyli bożnica żydowska”.

Przy ulicy Głównej 45 mieści się budynek z lat 1905–1912, w którym niegdyś znajdował się sklep mięsny. Jego jednoprzestrzenne wnętrze o rzucie prostokąta wyłożono dekoracyjną ceramiką z motywami geometrycznymi, w tym wolego oka.

We wsi znajduje się także zabytkowy Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, opuszczona synagoga oraz cmentarz żydowski.

Przez wieś przebiega zielony znakowany Szlak Stulecia Turystyki.

I coś dla miłośników twórczości #bareja

We Wielowsi działa Ludowy Klub Sportowy Tęcza Wielowieś, grający obecnie w klasie okręgowej grupie katowickiej IV.
Niestety nie mam informacji, czy jego prezesem jest Ryszard Ochódzki. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

#slask #gornyslask #slaskie
+31
sylwke3100
Autobusy spółek samorządowych jeżdżących po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Ogólnie obszar Zarządu Transportu Metropolitarnego GZM jest ewenementem w skali kraju.
Dlaczego? Ano dlatego że tutal łączy się konkurencję spółek samorządowych pomiędzy sobą (tzn PKM Gliwice, PKM Katowice, PKM Sosnowiec i PKM Świerklaniec) z konkurencją prywatnych przewoźników którzy albo samodzielnie albo łącząc się w konsorcja uzupełniają sieć transportową.

W sumie sieć komunikacji z samorządowych spółek obsługują:
- Tramwaje Śląskie
- Tyskie Linie Trolejbusowe
- PKM Katowice
- PKM Sosnowiec
- PKM Tychy
- PKM Gliwice
- PKM Świerklaniec

Tutaj więcej info o tym jakie spółki i firmy obsługują jakie linie https://rj.metropoliaztm.pl/operatorzy/

#slask #zaglebie #komunikacjamiejska #kzkgop #metroztm #gornyslask #autobusy
+5
sylwke3100
Żabie Doły - jedno z piękniejszych miejsc moim zdaniem na Górnym Śląsku.

Dlaczego? Ano dlatego że łączy w sobie pamiątkę po przemyśle czyli stawy powstałe dzięki zalanym wyrobiskom czy nieistniejace już szlaki kolejowe (piaskowe, normalnotorowe PKP czy Wąskotorowe) dzielące teren na części, z naturą tu żyjącą (choćby ptactwem) i rekreacją.

Obszar Żabich Dołów mieści się na pograniczu Chorzowa i Bytomia z małym fragmentem w Piekarach Śląskich.

Można tu się dostać z małym spacerkiem autobusem i tramwajem od strony Bytomia(Rozbarku czy Łagiewnik) a autobusem od strony Chorzowa dokładniej Maciejkowic.

#slask #gornyslask #bytom #chorzow #piekaryslaskie #zabiedoly
+21
KapralWiaderny
Dla mnie najpiękniejszy budynek w Bytomiu. Dla Was też? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#bytom #gornyslask #slask
+11
zadnoo
Ma ktoś może kopie jak karakan mowi o slasku jako krypto niemcy bo zniklo z youtube

#slask #gornyslask #pytanie #dolnyslask #katowice #opole #wroclaw
+5
derko123
Kolejna historia kryminalna z Rydułtów.

Audio: Soundcloud

Ostatnia zmiana maszynisty

Dom. Praca. Bar. Tak wyglądało życie Jerzego Gadaja - 53 letniego maszynisty PKP Cargo. Jerzy mieszkał sam, nie utrzymywał zażyłych kontaktów z sąsiadami, ani nie miał przyjaciół. Sporadycznie odwiedzała go tylko siostra. Jerzy codziennie robił to samo, wstawał, szedł dwadzieścia minut na dworzec kolejowy w Rydułtowach, pociągiem dostawał się do Rybnika, tam zaczynał pracę. Po skończonej zmianie wracał pociągiem do rodzimego miasta i szedł prosto do górniczego baru “U Hajera” na kilka piw. W pracy zawsze był trzeźwy, a koledzy i przełożeni mieli o nim dobre zdanie. Był człowiekiem, na którym można było polegać. Przy czym pozostawał skryty i odsunięty od reszty załogi, co nikomu szczególnie nie przeszkadzało. Samotność i rutyna były dla niego czymś normalnym. Dobre, regularne kontakty utrzymywał tylko ze stałymi bywalcami baru. To byli tacy kumple od kieliszka, lecz chociaż był kawalerem nigdy nie zaprosił ich do swojego domu.

Wschód słońca 10 listopada 2004 roku zapowiadał dla Jerzego kolejny dzień przepełniony rutyną. Wstał, ubrał się, wyszedł do pracy. Tego dnia jeździł elektrowozem po całym Śląsku. O 17:02 wrócił pociągiem do Rydułtów i swoje krok skierował prosto do baru. Tam spotkał się z dwoma kolegami. Około 19:30 opuścił bar. Koledzy Jerzego, zeznali potem, że maszynista wypił trochę za dużo i miał problemy z chodzeniem. Pozostało mu przemierzyć półtora kilometra dzielące go od domu. Nigdy tam nie dotarł.

Śledczy do dzisiaj ustalają gdzie Jerzy znajdował się od wyjścia z baru do godziny 24. Znalazło się kilka świadków, jedni widzieli go jak szedł bardzo dobrze znaną sobie trasą w kierunku domu. Następnie jeden mężczyzna widział go, około północy leżącego na chodniku, lecz ze względu na mrok i późną godzinę, założył że to jakiś pijak i nawet do niego nie podszedł. Gdyby ten człowiek zareagował Jerzy Gadaj prawdopodobnie dziś nadal by żył. Kolejną osobą, która widziała Jerzego był górnik, który szedł na poranną zmianę w kopalni KWK Rydułtowy. Była wtedy 6 rano - za późno na jakikolwiek ratunek. Przy ciele Jerzego znaleziono jego torbę, którą zawsze brał do pracy oraz portfel, w którym znajdowało się 80 złotych. Sekcja zwłok wykazała, że mężczyzna miał 5 ran głowy zadanych tępym narzędziem. Zgon nastąpił między pierwszą a drugą w nocy.

Do dziś nie znaleziono nawet narzędzia zbrodni, nie mówiąc już o podejrzanych. Policjanci wysnuli kilka hipotez. Pierwsza z nich mówi, że ciosy padły z ręki znajomych Jerzego, z którymi jeszcze niedawno pił. Druga wersja zakłada, że morderstwa dokonały tzw. Trole. Czyli osoby utrzymujące się z kradzieży węgla z wagonów PKP Cargo. Jerzy był maszynistą, więc miał z nimi kontakt w pracy. Mógł podpaść im w jakiś sposób, lub donosić na ich działalność służbą. Jeden z troli chciał dać mu nauczkę i możliwe, że niechcący zabił.
Policjanci uważają, że to jednak trzecia wersja wydarzeń jest najbliższa prawdy. Jerzego miała zaczepić grupa młodych mężczyzn poszukujących łatwego przeciwnika. Wcześniej tacy “zawadiacy” byli już widziani w tej okolicy. Możliwe, że liczyli na łatwy łup, gdy jednak zorientowali się co zrobili uciekli zostawiając portfel i torbę Jerzego na chodniku.

Policjanci twierdzą, że Jerzy po wyjściu z baru, spotkał się jeszcze z kimś i razem pili alkohol. Mogłoby to tłumaczyć dlaczego ciało Jerzego Gadaja znajdowało się daleko od ścieżki, którą zazwyczaj wracał do domu. Możliwe, że odnalezienie tej osoby mogłoby pomóc w rozwiązaniu sprawy. Niewykluczone też, że to właśnie ta osoba go zabiła.

Chwila na moje rozważania.
Hipotezę pierwszą odrzucam, nie sądzę żeby ktoś z grona znajomych Jerzego targnął się na jego życie, całkowicie bez motywu. Policja nie podała informacji o wcześniejszej sprzeczce w barze. Grupka chuliganów, nie zostawiłaby na ulicy portfela z pieniędzmi i komórki Jerzego. Myślę, że motywem była, jakby to nie zabrzmiało zemsta troli. Dla tych ludzi kradziony węgiel to główne albo nawet jedyne źródło utrzymania. Złośliwy w ich oczach maszynista bardzo im zagrażał, więc jeden z nich postanowił coś zrobić. Wystarczyło, że kilka razy zajrzał do baru, żeby śledzić Jerzego. Jak można się domyślić, trole należą do najuboższej części społeczeństwa, obracają się we własnym zamkniętym kręgu, dlatego informacja o tym nadal nie wypłynęła. Gdy zapoznawałem się z całą historią naszły mnie myśli, że nikt tak po porostu nie zostaje zamordowany. Może samotność Jerzego była czymś spowodowana. Nie dotarłem do informacji o przeszukaniu domu zamordowanego, więc prawdopodobnie policja tam nic nie znalazła, lub źle szukała. Ale to tylko moje rozważania.

Tag z historiami kryminalnymi ze śląska: #krwawyslask

#gornyslask #slask #rybnik #rydultowy #kryminalne
+40
WszeborWlostowic
Gwara śląska jest bardzo fajna i podoba mi się dużo bardziej niż literacki język polski. Nie tylko dlatego, że jestem rodowitym Ślązakiem, ale też po prostu dlatego, że jest mniej napuszona od języka polskiego, a taka bardziej luźna, nieformalna, taka zbliżająca ludzi, a nie budująca dystans między nimi. I nie jest to przy tym żadne wiejskie narzecze zacofanych chłopów - Górny Śląsk w czasach, w których ta gwara miała największe lata świetności bił na głowę resztę Polski pod względem rozwoju gospodarczego, gdy przeciętny Polak był chłopem, którego car rosyjski właśnie uwalniał od pańszczyzny, Ślązak był górnikiem, hutnikiem, bogatym przemysłowcem w cylindrze itp. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#niepopularnaopinia #gornyslask #gwara #oswiadczenie
+8
WszeborWlostowic
Leyland Śląskich Linii Autobusowych, takie autobusy jeździły w polskiej części GOP w latach 1937-1939. Notabene kiedyś pokazałem ten autobus koledze, to powiedział, że przecież jeszcze w latach 90 "takie" jeździły, okazało się, że chodzi mu o Jelcze Ogórki.
Zdjęcie z NAC.
#komunikacyjneciekawostki #ciekawostki #kzkgop #autobusyboners #gornyslask #historia
+26
bisu
Szanowni Państwo,
W kinie Amok w Gliwicach zaplanowany został seans filmu "Pochwała z Bejrutu".
Pokaz odbędzie się w dniu 13.12.2018 g. 18:30

Bilety można kupić w kasie kina. Proszę o rezerwację miejsca telefonicznie tel. (32) 231 56 99

Wydarzenie na Facebook

#gliwice #katowice #gop #zabrze #rudaslaska #slask #gornyslask #kino #filmdokumentalny #filmnawieczor #pochwalazbejrutu #pkp #kolej
+9
RRybak
No więc, to podobno był Fiat Grande Punto... dzisiaj na A1
#katowice #bedzin #gornyslask #wypadek
+11
PieronWoBistDu
Bytom przed i po "wyzwoleniu" ( ͡° ʖ̯ ͡°) #bytom #slask #gornyslask #historia #architektura +13
KapralWiaderny
Schlesien ist nich Polen ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#slask #gornyslask #dolnyslask #historia #polska #niemcy #wroclaw
+45
rales
Wtf całe życie myślałem, że tyta dla pierwszaków to piękny zwyczaj obchodzony w całej Polsce, a teraz się dowiedziałem, że praktykowany jest jedynie na Górnym Śląsku oraz niektórych obszarach Wielkopolski

Czy w twoich rejonach obchodzi się zwyczaj dawania pierwszoklasistom tyty na rozpoczęcie roku?
#pytanie #slask #gornyslask #polska #dziecinstwo #szkola #podbaza #pytanie
+286
mendrix
Perełki historii:

Krawaty i berety
„Ten kto nosi krawatkę, uważa się za lepszego od robotnika i na każdym kroku daje mu to odczuć. Jeden się wywyższa nad drugim. Majster, kierownik zmiany mówi do wytapiacza przez ty, ale ja do nich tak bym się nie odezwał. Na Śląsku stosunki między ludźmi są daleko lepsze niż tutaj. Zwierzchnicy szanują robotnika, przywitają się, porozmawiają. Mistrz, gdy potrzeba, chwyta za łopatę i robi z innymi robotnikami, tutaj to niemożliwe” – wspomnienia hutnika z Nowej Huty.
„Na Śląsku – mówił inny z zapytanych – to inżynier pogadał z robotnikami, zapytał o ich potrzeby, jakie mają, o życzenia itp. Tutaj inżynier przechodzi koło robotnika i mało się do niego odzywa. Widocznie uważają się za coś lepszego i gardzą robotnikiem”.
(za: A.Stojak „Studia nad załogą Huty im. Lenina”, Wrocław-Krajów 1967)
Gdzieś na poniemieckim Śląsku jeden z powojennych górników wspominał: „Raz górnicy pobili urzędnika kopalni. Okazało się, że był nim oficer andersowski, który wojnę spędził w Londynie. Ten urzędnik odnosił się do nas w taki sposób, jak dawniej odnosił się pan w Polsce do swego podwładnego. My, górnicy, jesteśmy grzeczni, czasem wejdziemy w berecie do biura, ale to powinno być przyjęte. Ten oficer wymyślał zawsze górnikom, krzyczał, gdy ktoś usiadł na krześle w jego pokoju, kazał zdejmować czapki., być cicho itd. To górnikom się nie spodobało i dlatego dostał”.
(cytat za: S. Nowakowski, „Adaptacja ludności na Śląsku Opolskim…”, Poznań 1957)
Zapewne nie było tak pięknie u nas. Sztajger nie był aniołem. Rzecz w tym, że PRL nauczył robotnika, że jest „kimś” i ma swoje prawa – choćby deklaratywne. I dlatego wynoszenie się kadry – tchnące jeszcze szlachecką naleciałością – budziło sprzeciw. I dlatego robotnicy wytykali wszystkie łamania oficjalnie głoszonych zasad „robotniczego państwa”. Na Śląsku mogło być trochę inaczej, gdyż historia tutejszego przemysłu – i robotników – była jednak inna niż w reszcie Polski. Historia społeczna jest jednak bogatsza niż szkolne czytanki pod dyktando władzy.

Fot. Załoga kopalni KWK Jankowice

Link

pokaż spoiler #historia #gornyslask #katowice #slask #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu
+23
WszeborWlostowic
Czy ludzie spoza konurbacji górnoślaskiej są świadomi istnienia konurbacji górnośląskiej?
Czy wiecie, że na górnym Śląsku i w Zagłębiu 19 miast leży zaraz obok siebie, zwykle bez przerw w zabudowie, mają jedną sieć tramwajową obejmującą 13 miast(a w takim trójmieście tramwaje nie wyjeżdżają z Gdańska xD) i liczą łącznie ponad 2 miliony mieszkańców tworząc wlaściwie jedno duże miasto, wielkości Warszawy, albo od niej większe? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mam wrażenie, że mało kto spoza Górnego Śląska to wie, pewnie wyobrażają sobie, że te śląskie i zagłębiowskie miasta, jak Katowice, Gliwice, Chorzów, Zabrze, Bytom Sosnowiec czy Dąbrowa Górnicza to są osobne miasta, leżące w oddaleniu, jak np. Rzeszów i Przemyśl itp. Tymczasem ja mieszkając w Katowicach moge sobię iść po Osiedlu Tysiąclecia i nawet nie zauważę, że opuściłem Katowice i jestem już na Osiedlu Ryszki w Chorzowie, nadal wokół są bloki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mam wrażenie, że zwłaszcza ludzie z #warszawa myślą, że są jedynym dużym miastem w Polsce, a reszta to wieś, na serio myslicie tak? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#gop #gornyslask #katowice #sosnowiec #pytanie
+340
WszeborWlostowic
Nie znam się na górnictwie, więc może mi ktoś odpowiedzieć na pytanie, dlaczego umiejscowiona na Lubelszczyźnie Bogdanka jest zyskowna od wielu lat, i nawet w tym regionie w 2009 powstała druga kopalnia węgla kamiennego w Stefanowie, a nasze ślunskie kopalnie są niezyskowne i od wielu lat zamykane? co konkretnie wpływa na to, że wygląda to tak a nie inaczej? pytam jako niezadowolony z takiego stanu rzeczy hanys od pokoleń i mieszkaniec Katowic. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#gornictwo #slask #kopalnie #gornyslask #pytanie #pytaniedoeksperta #wegiel #ekonomia
+4
sakhraan
Dla tych wszystkich którzy muszą używać słownika gwary w okolicach Katowic.
Kto nie wie co to glaca, szwaja abo rzić, ma szansę się na szybko doedukować, żeby potem było wiadomo co ich jak z dziołszką ze ślonska.

#ciekawostki #slonskogodka #gornyslask
+4
I........0
W KZK GOP jak w lesie. Mamy ostatnie w Polsce liniowe Konstale N kursujace na linii 38 w Bytomiu , te tramwaje są tak stare, że większośc wykopków spoza górnego śląska nie miało szans ich zobaczyć, bo w większości polskich miast wycofano je 30 lat temu. Ta linia jest własciwie taką ciekawostką, jak parowozy w Wolsztynie obsługujące przewozy pasażerskie, jest bardzo krótka i służy wożeniu starszych ludzi na cmentarz, a ci starsi ludzie te Kostale N lubią. No ale oczywiście trzeba ich uszcześliwić na siłe, i w 2019 linia zostanie zmodernizowana, a pojazdy wymienione na nowe, niskopodłowe...
Co im przeszkadza taki relikt przeszłości, to jest jedna z niewielu atrakcji turystycznych w tym smutnym jak pizda mieście, jakim jest Bytom...
#komunikacjamiejska #bytom #tramwajboners #buldupy #gornyslask #tramwaje #kzkgop #ciekawostki
+19
I........0
Mam takie pytanie do ludzi spoza górnego śląska. Dużo mówi się o trójmieście, które jest podawane jako przykład tego, że obok siebie są 3 miasta i że to niby takie niezwykłe i niespotykane. A czy wy poza Ślaskiem wiecie w ogóle, że Górny Śląsk to w zasadzie takie dziewiętnastomiasto, bo 19 miast jest zaraz obok siebie i często nie ma nawet przerwy w zabudowie i można się nie zorientować, że jesteśmy już w Chorzowie a nie Katowicach? ( ͡° ͜ʖ ͡°) i że Górny Śląsk ma jedną sieć tramwajową obejmującą 13 miast?
Dlaczego trójmiasto jest znane z tego, że jest trójmiastem, a konurbacja górnośląska nie jest znana z tego, że jest dziewiętnastomiastem? i że ma 2 miliony mieszkańców, więc jest porównywalna z aglomeracją warszawską? ( ͡º ͜ʖ͡º) wy tam w #warszawa wiecie w ogóle, że nie jesteście jedyną tak dużą metropolią w Polsce? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#pytanie #polska #slask #gornyslask
+75
Partyzant91
Wczoraj Kosova, dziś Katalonia, jutro Górny Śląsk.

#katalonia #hiszpania #gornyslask #slask #katowice
+19
adrian0698
Fejk czy prawda? #pogoda #gornyslask +1
mendrix
Dzisiaj pozwolę sobie na małą prywatę ;)

TL;DR
Zdjęcia przedstawiają mojego pradziadka w mundurze powstańca śląskiego (po lewej),
dokument potwierdzający odznaczenie Śląskim Krzyżnem Powstańczym (po prawej),
fotografia z towarzyszami z oddziału powstańczego (na dole).

pokaż spoiler Raz za razem możemy usłyszeć opinie o Ślązakach jako ukrytej opcji niemieckiej czekających tylko na ponowne wcielenie do Rzeszy etc. Kwestia Górnego Śląska jego mieszkańców, ich narodowości, języka sympatii i antypatii ciągle dzieli nasze (i tak mocno podzielone) społeczeństwo. W tym wpisie nie będę wchodził w politykę (obecną jak i przeszłą) gdyż nie czuję się kompetentny do wypowiadania i oceniania w tych tematach.


pokaż spoiler Przybliżę historię mojej rodziny i przypomnę, że życie na Górnym Śląsku nie było czarno-białe (Polacy vs. Niemcy).


pokaż spoiler Sama historia również nie jest unikatowa w skali regionu. Możliwe, ze niejeden Mirek Hanys może pochwalić się podobnymi rodzinnymi opowieściami ;)


pokaż spoiler Fotografia przedstawia mojego pradziadka Michaela Heinze urodzonego w 1898 roku w Kreuzburgu czyli dzisiejszym Kluczborku. Jego matka zmarła gdy mój był dzieckiem a po nagłej śmierci ojca, wraz z bratem przyjechał około roku 1919 za pracą do Katowic. Wcześniej brał udział w I wojnie światowej - służył w armii pruskiej w końcowej fazie konfliktu.
W Katowicach zatrudniony został w Eminenzgrube, na miejscu której znajduje sie obecnie Silesia City Center. Tutaj poznał swoja pierwszą żonę, z którą miał piątkę synów.


pokaż spoiler Jaka była motywacja mojego pradziadka do wzięcia udziału w powstaniach za sprawę polską ciężko powiedzieć. Wiem natomiast, że ten wybór nie był akceptowany (co wcale mnie nie dziwi) przez pozostałą cześć jego rodziny. Niestety nie mam informacji o bitwach, w których brał udział. Być może gdzieś wśród pamiątek, starych zdjęć i dokumentów coś znajdę. Na tę chwilę nie mam kiedy się za to zabrać :(


pokaż spoiler Po zakończeniu powstań śląskich i ostatecznym ustaleniu granic pradziadek na stałe zamieszkał w Katowicach. Mimo przyjęcia obywatelstwa polskiego aż do śmierci pozostał przy swoim niemieckim nazwisku w oryginalnej pisowni.


pokaż spoiler W latach 20 XX wieku zmarła jego pierwsza zona. Ożenił się wtedy powtórnie z moja prababcią Jadwigą - Ślązaczką o nazwisku Kozik ze wsi w okolicach Pszczyny. Głównym powodem ślubu była potrzeba znalezienia macochy dla piątki swoich dzieci. Niestety jego synowie w wyniku chorób zaczęli umierać. Dorosłości (niestety bardzo krótkiej o czym dalej) doczekał tylko jeden syn - Gerhard Heinze. Z drugą żoną doczekał się trójki dzieci: dwóch synów Józefa i Stanisława oraz córki Marii


pokaż spoiler W XX leciu międzywojennym pradziadek pracował jako robotnik w górnośląskim przemyśle. Należał również do Związku Powstańców Ślaskich - kombatanckiej organizacji założonej przez Alfonsa Zgrzebnioka.


pokaż spoiler Nie wiem w jaki sposób,jako powstaniec śląski i zdrajca, traktowany był przez Niemców po wybuchu II wojny światowej. Na pewno został wysłany do pracy w Rzeszy przy granicy z Belgią. Natomiast nie był więźniem obozu. Nie wiem również jak wyglądała kwestia volkslisty w przypadku tej części mojej rodziny. Pewne jest natomiast, że ostatni żyjący syn z pierwszego małżeństwa został wcielony do Wehrmachtu i zginął pod Panewnikami w 1945 roku kilka miesięcy przed zakończeniem wojny. Zachował się dokument z Berlina potwierdzający jego śmierć, uprawniający do renty wojskowej.


pokaż spoiler Z relacji mojej babci pradziadek był człowiekiem lubianym. Po wkroczeniu aliantów na teren Niemiec dostał się do niewoli amerykańskiej. Babcia wspomina, że zaproponowano mu wyjazd do USA i ściągniecie rodziny na co jednak nie przystał.


pokaż spoiler Po zakończeniu wojny wrócił do Katowic i szczęśliwie uniknął deportacji do ZSRR, które były częścią tzw. Tragedii Górnośląskiej. Mieszkał wraz z rodziną na Wełnowcu przy skrzyżowaniu ulic Jesionowej, Owocowej i Grabowej.


pokaż spoiler Zmarł w 1974 roku. Pochowany został na cmentarzu parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Katowicach-Wełnowcu. Życzeniem pradziadka było złożenie do grobu w mundurze widocznym, na zdjęciu. Grób za zgodą babci zlikwidowano na początku XXI wieku.


pokaż spoiler Mam nadzieję, że kogoś z was zainteresowałem a może zainspirowałem do poszukiwania informacji na temat własnej rodziny ;)


Polecam z całego serca rozmawiać ze swoimi dziadkami. Są oni ostatnimi żyjącymi świadkami historii i często czekają na możliwość takiej podróży w czasie.

#katowice #slask #gornyslask #historia #ciekawostki
+50
o......d
Jakie znacie dobre burgerownie w #katowice i okolice, #gornyslask, miasta takie jak #chorzow itp? Znam tylko #bobbyburger i #madmick a spróbowałbym czegoś innego.
#burger
+1
salvador5000
#pogoda #gornyslask aktualnie nad Górnym Śląskiem +8
peter_pan
GOP nocą z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zdjęcie wykonał 27 stycznia 2017 astronauta Thomas Pesquet.

pokaż spoiler #iss #gop #katowice #myslowice #rudaslaska #chorzow #swietochlowice #mikolow #tychy #slask #gornyslask #zaglebie #dabrowagornicza #sosnowiec #bedzin
+56
Hasiomaszkietnik
W sieci znowu odpłynęło, idę polerować torpedę, którą budujemy potajemnie na grubie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#ruchautonomiislaska #gornyslask #prawicoweurojenia
+2
breskali
Chciałem dzisiaj spędzić miło dzień z moim różowym więc postanowiliśmy gdzieś pojechać. Najpopularniejsze miejsca polecane na różnych stronach internetowych w rejonie Górnego Śląska już zwiedziliśmy więc rozglądałem się za zamkami w Czechach. Ale że w tym miesiącu miałem sporo wydatków i trochę szkoda było mi na paliwo to wpadł mi jeszcze w oko Pałac w Sławikowie. A właściwie jego ruiny. Miejsce fantastyczne, szkoda tylko, że dopuszczono pałac do takiego stanu... Bezpiecznie wejść można jedynie do piwnic i w niektórych miejscach jeszcze na pierwsze piętro. Oczywiście drugie piętro ani też dach już nie istnieje. Aż żal patrzeć jak taki piękny pałac z ogromnym ogrodem niszczeje. Gmina zamiast próbować sprzedać ten teren mogła by pomyśleć lepiej o przekazaniu go za darmo osobie, która zobowiązałaby się odremontować jakąś część pałacu. #zamki #podroze #podrozujzwykopem
Jeśli znacie jakieś ciekawe miejsca w okolicy #katowice #slask #gornyslask To proszę o podzielenie się informacjami.
Jeśli chodzi o zdjęcie to wiem, ze fotograf ze mnie ciulaty ;)
+16
1247keV
Po co jechać do Czarnobyla, zapraszamy do #gornyslask #kaniow. Sam uran - samo zdrowie.
#promieniowanie #uran
+2
J......n
Takie coś znalazłem w skrzynce. ( ͡° ͜ʖ ͡°) W komentarzu druga strona.

niywiela marasu
dupny wybór wungla


pokaż spoiler | #slask | #gornyslask | #hanysy | #marketing | #silesia | #januszebiznesu | #heheszki |
+16
P..................1
Zapraszam #rozowepaski do wspólnego podziwiania takiego oto wschodu słońca nad #gornyslask :) +10
J........k
@Johny_Sack: Mirki z #katowice #sosnowiec #jaworzno #gornyslask #silownia Znacie jakąś siłownie/fitness club/crossfitbox czy coś w tym rodzaju z sprawnymi ergometrami marki concept 2 jak na załączonym obrazku i karnetami weekendowymi? +3
PatologiiZew
Jak co roku ulicami Katowic przejdzie Marsz Powstańców Śląskich. Start z Placu Sejmu Śląskiego.
data: 2.05.2015
godzina: 18:00
Polski Honor i Śląska Duma! ;)
#4konserwy #slask #gornyslask #nacjonalizm #ruchnarodowy #narodowcy #marszniepodleglosci
+7
Lajsikonik
"#polska zaniosła na #gornyslask kaganek oświaty." Mirosław Sekuła, PO. +7
l3cho
#slask #bekazpodludzi #sosnowiec #januszeparkowania #patologiazewsi #gornyslask #katowice
A pod Silesią w Katowicach parkuję tak:

Świeże zdjęcie z wczoraj.
SO - Sosnowiec, jak by ktoś nie wiedział.
+80
PatologiiZew
5 stycznia 1919 roku powstała Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska.
Na zdjęciu Alfons Karol Zgrzebniok pseudonim „Rakoczy”.
Polski Honor i Śląska Duma.
http://slaskipolska.pl/artykuly/90-96-lat-temu-na-gornym-slasku
#4konserwy #historia #gornyslask #ruchnarodowy #patriotyzm
+11
breidavik
W Internecie, także tu ma mirko, często spotykam się z błędnym rozumieniem tego czym jest Śląsk. Tak też było wczoraj i to dwa razy :) I to właśnie skłoniło mnie do napisania tego wpisu.

Wg mnie istnieją trzy grupy ludzi błędnie myślących o Śląsku jako regionie. Pierwsza utożsamia go jako tę część Górnego Śląska, która należała do Polski w okresie II RP. Jest to całkiem sensowne, gdyż jest to rejon z największym odsetkiem ludności rodzimej. To tam są kopalnie, hanysi i używa się gwary. Przy czym ludzie ci uważają, że tylko to jest prawdziwy Śląsk, a taki np. Dolny Śląsk, to już jakiś zupełnie inny twór. Druga grupa Śląskiem określa cały Górnośląski Okręg Przemysłowy, także jego część wschodnią, małopolską z takimi "śląskimi" miastami jak Sosnowiec czy Dąbrowa Górnicza. Jest i trzecia grupa, czyli ludzie którzy stawiają znak równości między Śląskiem i obecnym województwem Śląskiem. Nie ukrywam, że ta grupa denerwuje mnie najbardziej, bo naprawdę dziwnie się czuje kiedy czytam albo słyszę, że np. Częstochowa leży na Śląsku. Oczywiście dla wszystkich tych grup stolicą Śląska są Katowice.

A jak jest naprawdę? Śląsk dzieli się zwyczajowo na dwie części zwane Dolnym Śląskiem i Górnym Śląskiem. I są to równoprawne.Jasne, że to na Górnym jest więcej autochtonów, jest więc jakby bardziej wiarygodny historycznie. Największym miastem tej krainy jest Wrocław i to on jest też powinien być uważany stolicę całego Śląska. Nie przypadkowo klub sportowy "Śląsk" jest właśnie we Wrocławiu :)
A jakie są granice Śląska jako krainy historycznej? Dobrze to widać na mapce z Wikipedii, na której nałożono obszar Śląska na współczesną mapę administracyjną Polski. Jest to Śląsk w granicach z 1740 roku. Widzimy, że nie cały Śląsk znajduje się w granicach Polski. Całkiem duża część leży w Republice Czeskiej. A pewien mały fragment ciągle jest po niemieckiej stronie granicy. Do Śląska nie należy natomiast ziemia kłodzka, będąca historycznie częścią Czech rozumianych jako kraina historyczna. Także zachodni fragment województwa dolnośląskiego ze Zgorzelcem i Bogatynią, to historycznie Łużyce. Do Śląska należy natomiast południowa część województwa lubuskiego z Zieloną Górą. W północnej części uwagę zwraca otoczona Brandenburgią tzw. enklawa świebodzińska, nie połączona z resztą regionu.

Śląsk znajduje się więc aż w pięciu polskich województwach. Ale żadne nie jest czysto śląskie. Np. w opolskim śląskie nie są gminy Praszka i Rudniki należące do ziemi wieluńskiej. Niewielkie fragmenty Śląska znajdują się też w województwie wielkopolskim. Są to fragmenty Dolnego Śląska przyznane Polsce w 1919 roku na mocy traktatu wersalskiego. Ta zmieniona granica utrwaliła się do dziś. A samo województwo śląskie jak widać jest śląskie tak mniej więcej w połowie. Osobiście uważam, że to najmniej fortunna nazwa województwa. Jest myląca i utrwala stereotypy w postrzeganiu Śląska jako regionu.

Warto jeszcze dodać, że po roku 1740 większość Śląska przeszła z rąk monarchii habsburskiej do Prus. I to właśnie wtedy włączono do pruskiego Śląska ziemię kłodzką a także fragmenty Łużyc. Enklawa świebodzińska została włączona do Brandenburgii. Co ciekawe po II wojnie światowej Czesi chcieli zrewidować tę granicę i odzyskać ziemię kłodzką. Mapkę Śląska jako prowincji w Prusach dodałem w pierwszej odpowiedzi.

#historia #slask #dolnyslask #gornyslask
+70
Pokaż następne