goromadska
nadal słabo mimo korekty danych z #paliwo #cena #zarzadzanie #gospodarka przez #voldemort +4
Kamellot
Dziękuje Pan Orlen za "tanie" paliwo, dziękuje! A białek chroni wasze spasione dupska :)

#orlen #samochody #gospodarka #pis #polityka #bekazpisu
+14
MglawicaKraba
Joński: Wysokie ceny paliw to "finansowanie PiS". Prawda, fałsz czy demagogia?

Rynkowe ceny ropy spadły poniżej poziomu sprzed inwazji Rosji na Ukrainę. A tankowanie na stacjach wciąż drogie. Głównym graczem na polskim rynku jest państwowy Orlen. Poseł KO twierdzi, że paliwowa drożyzna to "finansowanie PiS". Sprawdzamy, czy ma rację

#orlen #paliwo #bekazpisu #gospodarka #neuropa #polityka
+7
maestroPijanyRolnik
nie wiem jak wy ale ja czuję dumę tankując na #orlen ze świadomością że wspieram polską gospodarkę
#czujedobrzeczlowiek #gospodarka #polityka
+8
Neobychno
Ej wykopki. Ja mam takie pytanie. Mówicie, że Obajtek zarabia miliardy na paliwie i doi polaków, ale Wy wiecie, że stacje obecnie ze sprzedaży paliw to tak sobie by się utrzymały i zarabiają głównie na sprzedaży wszystkiego innego, tak?

A teraz możecie spamować dalej.

pokaż spoiler #orlen #takaprawda #4konserwy #ekonomia #gospodarka
mickpl
1. Nie miej klientów na mieszkania, bo zdolność kredytowa nie istnieje

2. Utrzymuj, że tak naprawdę to ty dawkujesz podaż XD

#nieruchomosci #ekonomia #gospodarka #codziennenaganianie
+154
Poludnik20
Podmorski rurociąg Baltic Pipe dostarczajacy gaz do Polski z norweskich złóż, WCZORAJ OSIĄGNĄŁ PEŁNĄ PRZEPUSTOWOŚĆ. Więcej na stronie Gaz System: https://bit.ly/BalticPipeNov302022

(mapka poniżej z domeny publicznej, Wikimedia Commons)

#gospodarka #energetyka #norwegia #dania #polska #morzebaltyckie #baltyk #morzepolnocne
+10
Ynfluencer
Kurwa no i znowu pretekst do wzrostu cen w Polsce...

#polska #gospodarka #inflacja #ekonomia #wulkan #hawaje
piotr-wysocki-007
jakby ktoś się pytał o co chodzi to wyjaśniam. Rynki finansowe dawno się oderwały od rzeczywistości i idą swoją drogą. Ktoś tam powie że wyprzedzają zdarzenia w gospodarce itp. Ok, jest to jakaś tam teoria.

Dla mnie najważniejsza jest cena. Dolar był drogi więc go spuścili w kibel, kupili sobie teraz Euro bo było tanio. Mamy mocny kabaret. Pompują DAX i inne europejskie indeksy, świeczki tygodniowe są coraz wyżej i pną się do góry. Dobry sygnał z analizy AT...

Jak zerkniecie na link i screenshot to widać że musi gdzieś przyjść większa korekta żeby ludziom wywalić w kosmos sl ... ale w perspektywie 2 - 3 lat jak postawisz long na EURO STOXX 50 to raczej zarobisz niż stracisz...

Spadki były pod inflację, okazało się że inflacja spada, patrz spuścili w kibel ropę, więc ceny powinny spadać, w Polsce jest to niemożliwe bo mamy zwykłą mafię paliwową, monopol jednego człowieka, z rządem na czele partaczy... zwykły idiotyzm do entej potęgi podlewany 13,14,15 emeryturą, i innymi podarkami dla wyborców jednej partii...

Polecam poczytać czym jest EURO STOXX 50, jest to ważny indeks największych spółek europejskich, pokazuje pewien barometr nastrojów na rynku europejskim, Jak widać pompują go cały czas.

EURUSD jest w kanale wzrostowym z apetytem do 1.07, myślę że termin to około styczeń lub luty najpóźniej, więc EURO grzeją na maksa.

Kilka pomysłów
moje
https://www.tradingview.com/chart/SX5E/cJQ4E3iD-Euro-Stoxx-50-is-in-growth-trend/

kogoś na temat DXY z 2021, facet miał szczęście jeśli tak grał:
https://www.tradingview.com/chart/DXY/jgyZnWqI-DXY/

#euro #europa #ue #bekazpis #gospodarka #inflacja #wykop #nieruchomosci #usd #wig #zarabianie
#gielda
+4
markhausen
PKB w III kwartale wzrósł o 3,6% (poprzednio podawane 3,5%). Nie sam spadek, lecz kompozycja jest zaskakująco. Bohaterem spadków nie są zapasy, lecz znaczące obniżenie konsumpcji i inwestycji. Znacząco wzrosły szanse, że za moment zobaczymy recesję w konsumpcji.
https://twitter.com/mbank_research/status/1597881131348955136

#pkb #ekonomia #kapital #gospodarka
+4
janekplaskacz
Przygotowałem jeszcze jedno zestawienie. Trochę bardziej skomplikowane, ale zaraz wszystko wytłumaczę.

TL;DR. To nieprawda co twierdzi PIS i Orlen, że cena paliwa w Polsce jest tańsza niż w Niemczech. Za diesla już płacimy więcej niż Niemcy.

A więc po kolei, bo chcę obalić kilka mitów.
W poniższej tabelce umieściłem ceny z lutego i obecne. Ceny niemieckie przeliczyłem na PLN wg kursu NBP. Dodałem kilka formuł liczących procenty.

W kolumnach Wzrost / spadek porównałem wzrost ceny obecnej do ceny z lutego. Okazuje się, że obecna cena w Niemczech jest o 11 / 13 (diesel / benzyna) procent wyższa niż przed wybuchem wojny. Natomiast cena w Polsce jest wyższa o 44 / 22 procent. Na tym etapie interesujący jest niewspółmierny wzrost ceny diesla w Polsce w porównaniu do Niemiec.

Dalej spójrzcie na ostatnie kolumny % ceny z DE. Tu umieściłem ile w odniesieniu do Niemiec kosztowało paliwo w Polsce. Przed wojną paliwo w Polsce było tańsze o 28% / 32%. Obecnie jest to tylko 7% / 27%. Tak więc diesel kompletnie nie zachował tak atrakcyjnej ceny jak przed wojną, benzyna już jest bardziej zbliżona.

No dobra, ale przecież w Polsce obowiązuje obniżona stawka VAT. W Niemczech obniżona stawka VAT już przestała obowiązywać. No to porównajmy ceny netto. Przedstawia je tabelka na dole. I tu obalamy kolejny mit, że paliwo w Polsce jest tańsze niż w Niemczech. Otóż nic bardziej mylnego, diesel kosztuje więcej.

#polska #polityka #bekazpisu #gospodarka #energetyka #orlen
+31
DyingLight
Reupload wpisu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#orlen #inflacja #gospodarka #bekazpisu
+22
wuwuzela1
#ekonomia #gospodarka #inflacja
Kawa którą kupuje podrożała ~ 70%
ciekawe czy obniżą cenę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
pastaowujkufoliarzu
xD
Potem oczywiście te głębokie przemyślenia i analizy finansowe skasował.... Ja prdl, jakie to są debile, to po prostu skali brak. xD

#nieruchomosci #ekonomia #gospodarka #wkpinvestments
+5
droetker4
O obsłudze finansowej firm słów kilka.

Prowadząc przedsiębiorstwo szukamy kolejnych sposobów, które udoskonalą działanie naszego biznesu i zwiększą jego rentowność. Dla wielu brakującym elementem jest skuteczna obsługa rynku finansowego. Firmy korzystają z różnorodnych rozwiązań i ważne żeby były one rzetelne. To ochrona majątku, pozyskiwanie finansowania, dbanie o swoich pracowników, plan sukcesji czy inwestowanie zysków.

Czego potrzebuje Twoja firma żeby lepiej funkcjonować?
- Jakościowe ubezpieczenia majątku firmowego(samochody, budynki, maszyny)
- Pokrycie możliwych szkód wynikających z prowadzonej działaności pod postacią Odpowiedzialności Cywilnej
- Finansowanie poprzez leasingi, kredyty obrotowe oraz inwestycyjne. Tanio oraz skutecznie
- Pozapłacowe elementy wynagrodzenia. Ubezpieczenie grupowe, pakiety medyczne oraz premie dla Twoich pracowników
- Pomoc prawna polegająca na ułożeniu procedury dziedziczenia

A teraz konkretniej. Na przestrzeni ostatniego roku wiele pisałem o Nowym Ładzie i najlepszych formach opodatkowania podając konkretne przedziały zarobkowe. W dużych firmach pomagam w obniżeniu obciążenia składkami poprzez pozapłacowe elementy wynagrodzenia. W tych czasach rzadko cala pensja trafia do pracownika przez umowę o prace. A coraz częściej umowy o prace zastępują kontrakty B2B. Jeśli masz spółkę na pewno problemem jest wypłacanie wynagrodzenia. Najbardziej znany case od programistów to OC zawodowe. Często wasz kontrahent ma takie OC, najczęściej z regresem po zdarzeniu na wykonawcę.

Twoja firma zawiera umowy poprzez różnych pośredników i żaden nie traktuje Twojej firmy priorytetowo? Współpracując z jedną osobą jakość Twoich umów się zwiększy, a koszty zostaną zredukowane. Najlepsze co możesz zrobić dla siebie w kryzysie to zacząć oszczędzać. Na nierentownych umowach, wysokich podatkach czy drogich kredytach.

pokaż spoiler #biznes #firma #podatki #jdg #programista15k #nowylad #przedsiebiorczosc #oszczedzanie #polska #finanse #gospodarka #pieniadze #kredyt #leasing #ubezpieczenia #ubezpieczenie #samozatrudnienie
+1
Lukardio
Brawo #po już miałem narzekać że cicho siedzicie w temacie

a widzę że już pisowskie trolle komentują

https://twitter.com/Platforma_org/status/1597581515218907137

#polska #pis #orlen #paliwo #neuropa #4konserwy #media #polityka #inflacja #gospodarka #dobrazmiana #bekazpisu
+57
mistejk
Narodowi czempioni sprawdzają się w tych trudnych czasach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#gielda #orlen #inflacja #gospodarka #bekazpisu
+34
pastaowujkufoliarzu
Ponieważ spanikowani spadkowicze pozbawieni jaj boją się panicznie wejścia tej informacji na główną i dyskusji w której okazałoby się, że święty dogmat o spadkach jednak nie działa i kolejny raz zakopują jak stado przerażonych kurczaków, to wrzucę przynajmniej na mirko ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jak to dobrze, że zakopywanie i walenie sobie nawzajem ma wpływ na rzeczywistość... Oh wait...

Wzrosty cen mieszkań spodziewane w 2023 r. przyszły wcześniej. Zwlekanie dłużej z zakupem będzie wiązało się z koniecznością zapłaty jeszcze większych pieniędzy. Średnia stawka za metr w siedmiu największych miastach do 2025 r. wzrośnie o około 1,7 tys. zł — wynika z najnowszych prognoz ekonomistów Credit Agricole.

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym do końca 2023 r. mogą pozostać na poziomie obserwowanym w trzecim kwartale bieżącego roku (11 tys. 325 zł/m2 )

W 2024 r. powinny zwiększyć się do 11 tys. 943 zł i 12 tys. 934 zł w 2025 r.

Czynnikami niepewności prognoz jest m.in. siła oddziaływania wyższych stóp procentowych na popyt na mieszkania i ich ceny przy prawdopodobnym jednoczesnym ograniczeniu podaży mieszkań przez deweloperów w kolejnych latach

Ekonomiści Credit Agricole (CA) regularnie publikują prognozy cen mieszkań dla siedmiu największych polskich miast. W najnowszym raporcie przyznali, że poprzednio niedoszacowali skali podwyżek m.in. na materiałach budowlanych. Zweryfikowali szacunki na kolejne lata i nie są to najlepsze wieści dla planujących zakup własnego "M".

"Prognozujemy, że ceny mieszkań na rynku pierwotnym do końca 2023 r. pozostaną na poziomie obserwowanym w trzecim kwartale bieżącego roku (11 tys. 325 zł/m2 )" — przewidują eksperci CA.

Przyznają, że wcześniej zakładali, że wzrost cen będzie skoncentrowany w 2023 r., a obecnie zmaterializował się on już w 2022 r. Dalsze zwlekanie z zakupem mieszkania może się nie opłacić. W 2024 r. ekonomiści przewidują ponowne zwiększenie tempa wzrostu cen mieszkań do 5,5 proc. rok do roku (wobec 2,2 proc. w 2023 r.) i jego kontynuację w 2025 r. (8,4 proc.).

"Oznacza to, że przeciętna cena transakcyjna w siedmiu największych miastach w Polsce (Gdańsk, Gdynia, Łódź, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław) zwiększy się do 11 tys. 943 zł średniorocznie w 2024 r. i 12 tys. 934 zł w 2025 r." — czytamy w analizie CA.
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/ceny-mieszkan-2023-2025-zwlekanie-z-zakupem-sie-nie-oplaci/qjdhebw

#nieruchomosci #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #kredythipoteczny #ekonomia #gospodarka
+7
wuwuzela1
#gospodarka #polska #inflacja #gielda
A u nas jeszcze do szczytu nie doszlismy, no ale inflacja jest spowodowana czynnikami zewnętrznymi a nie ekspansją fiskalną XD
+2
Lukardio
Czy ta kwestia była poruszana w TVN, Gazeta Wyborcza, Radio Zet i RM FM?

https://twitter.com/KLubnauer/status/1597501792774131713

Moja teoria na ten temat
Domyślam się że PIS obecnie nie obniża marży, po to by zrobić po nowym roku, jak zła łuunia karze im podnieść vat na paliwo a wtedy PIS z Orlenem bohatersko obniża marże, by pokazać jak oni dbają o Polaków.

#polska #pis #orlen #paliwo #neuropa #4konserwy #media #polityka #inflacja #gospodarka #dobrazmiana #bekazpisu
+22
Davn
Wpis usunięty XD Portal z kartonu

#orlen #inflacja #gospodarka #bekazpisu
+1896
NieDlategoZeSieBalem
Wygląda na to, że Daniel Obajtek przeprowadza w chwili obecnej eksperyment pod tytułem "Jak długo można dokręcać śrubę Polakom, zanim się zbuntują?". Wydaje mi się, że sam jest zaskoczony rezultatem bo odpowiedź brzmi - w nieskończoność. W czasach redukcji etatów, szalejącej inflacji, ogromnego wzrostu kosztów kredytu można z dupy podnieść ceny paliw o 20% i obywatel nawet nie mrugnie. Po prostu wejdzie na stronę www.pracuj.pl w poszukiwaniu trzeciego etatu.

#gielda #orlen #inflacja #bekazpisu #polityka #gospodarka
+45
artem17
Wyjaśnienie pojęcia okradania Polaków dla 5 latka.
#inflacja #gospodarka #pieniadze #obajtek #mcdonalds
+44
widmo82
Po III kwartałach przychody wzrosły o 95 proc. do 176,25 mld zł, zysk operacyjny (EBIT) wyniósł 24,22 mld zł, a zysk netto to 19,28 mld zł i był większy o 173 proc. Zysk EBITDA (oczyszczony o zysk z tytułu okazyjnego nabycia Grupy LOTOS) zamknął się na poziomie 22,67 mld zł i był wyższy o 123 proc. EBITDA LIFO wzrosła do 22,669 mld zł.
#gielda #polska #pieniadze #gospodarka #motoryzacja #samochody #heheszki z suwerena
+14
mistejk
PKN Orlen odnotował 12 677 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2022 r. wobec 2 909 mln zł zysku rok wcześniej. (+358% r/r)

Zobaczcie jak radzi sobie nasz czempion (。◕‿‿◕。)

https://stooq.pl/n/?f=1523498

#gielda #orlen #inflacja #gospodarka #bekazpisu
+1357
TakByywa
Polska gospodarka niezmiennie antykrucha.
Największy biorca inwestycji w ramach nearshoringu firm europejskich z Chin

#wykopfejs
#gospodarka #ekonomia #polska #chiny #europa #4konserwy
+4
DzonySiara
Przepraszam bardzo, gdzie te ceny spadły? Bo ma pewno kurwa nie na Orlenie
#ekonomia
#gospodarka
#finanse
#inflacja
+4
droetker4
11 porad finansowych na koniec 2022 roku.

Dużo mówi się o negatywnych skutkach wojny, nadchodzącym kryzysie, szalejącej inflacji czy wysokich stopach procentowych. Zbliża się nowy rok i warto się skupić na elementach które możemy poprawić w naszych finansach abstrahując od czynników zewnętrznych. Możemy poszukać oszczędności, ułożyć plan na nowy rok i zoptymalizować swoje umowy i majątek. Poniżej kilka przykładów i inspiracji:

1. Czy na pewno płacę najniższe podatki z możliwych? 2022 rok przyniósł dlugo oczekiwaną zmianę wysokości kwoty wolnej od podatku. Osoby na UoP mogą zastanowić się i przeanalizować możliwość przejścia na B2B czy wspólnego rozliczenia się z małżonkiem. Osoby na działalności powinny przeanalizować inną formę opodatkowania. Jeśli zarabiamy mniej niż 120000/150000 zł rocznie od liniówki może bardziej opłacać się skala podatkowa. Niektóre zawody zyskały możliwość opodatkowania atrakcyjną stawką ryczałtu. Osoby, które muszą zostać na podatku liniowym powinny przeanalizować jakie koszty księgują i czy nie mają możliwości obniżenia podstawy opodatkowania. Duże firmy jak zawsze powinny przeanalizować spółkę z o.o. która jest najkorzystniejsza podatkowo i bezpieczniejsza niż JDG.

2. Renegocjacja wynagrodzenia, stawek na B2B, pozapłacowych elementów wynagrodzenia. Mimo nadchodzącego kryzysu mamy bardzo niskie bezrobocie. Pierwszy raz w historii spada realne wynagrodzenie. W ostatnich odczytach o 5%. Nikt do Ciebie z podwyżką nie przyjdzie, musimy o nią powalczyć sami.

3. Masz kredyt? Podnoszenie stop procentowych miało jeden niewielki plus. Niższe marże, które aktualnie kształtują się na poziomie 1.5-1.7%. Jeśli Twoja marża wynosi ponad 2% Twój kredyt nadaje się do przeniesienia. Warto także pamiętać i przekalkulować, jak zachowuję się dług w obliczu wysokiej inflacji. Może sytuacja nie jest aż tak zła jak się nam wydaje. Wyższa rata powinna zostać pokryta przez wzrost naszych wynagrodzeń czy wyższe odsetki od oszczędności, jeśli je posiadamy.

4. Wysoka inflacja powoduje utratę wartości naszego kapitału. Od dłuższego czasu oprocentowanie depozytów jest realnie ujemne. 100 tysięcy złotych kapitału traci na wartości rocznie ponad 17000 zł. Jeśli znasz się na ekonomii i finansach przeanalizuj możliwości inwestycji w różne aktywa. Bierz pod uwagę każde z nich, zdywersyfikuj kapitał i podziel go na kilka części, aby zmniejszyć ryzyko. Jeśli się nie znasz lub chcesz poradzić się specjalisty skontaktuj się ze mną.

5. Chroń kapitał i przygotuj się na inwestycje. Teraz wiele aktyw traci na wartości. Jeśli kryzys nastąpi i dotknie gospodarstwa domowe możemy liczyć na bardziej atrakcyjne ceny nieruchomości, niskie wyceny funduszy czy okazje materialne różnego rodzaju.

6. Mówiąc o podatkach i oszczędnościach ciężko nie wspomnieć o IKZE. To ulga podatkowa która zwiększa rentowność oszczędności emerytalnych i pozwala na zwrot podatku. Limity rosną każdego roku, szczególnie dla przedsiębiorców. Równie korzystne jest IKE oraz uczestnictwo w PPK(i ewentualna natychmiastowa wypłata, jeśli nie darzymy zaufaniem instytucji publicznych).

7. Często opłacamy niekorzystne i nieaktualne umowy finansowe. Ubezpieczenie na życie pochodzące z kredytu które jest drogie i nieskuteczne, ubezpieczenie grupowe o którego działaniu i zakresach nie mamy pojęcia. Często ubezpieczamy nieruchomość lub AC samochodu nie analizując jakie są jego warunki. To umowy, które wymagają regularnych przeglądów i analiz zakresów.

8. Warto pozbywać się nierentownych inwestycji oraz wysokooprocentowanych długów. Polisolokaty sprzed 10-15 lat to nie są najlepsze rozwiązania, fundusze inwestycyjne z polskiego banku o których nie mamy pojęcia jak działają oraz jakie generują koszty to też średnia inwestycja w wymagających czasach. Posiadając jednocześnie hipotekę oraz kredyt gotówkowy/firmowy możemy refinansować ten pierwszy i dobrać środki na spłacenie droższego kredytu.

9. Postpandemiczna rzeczywistość pokazała nam słabości polskiej służby zdrowia. Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne które skutecznie zabezpieczy nas finansowo przed chorobami, wypadkami czy niezdolnością do pracy to koszt 100-200 zł miesięcznie. Jeśli nie masz testamentu i planu dziedziczenia zajmij się tym jak najszybciej.

10. Kontrola wydatków. Ma to szczególne znaczenie w obliczu dynamicznych zmian cen. Warto przeanalizować co opłaca się bardziej, jakie koszty życia mają największy udział w naszym budżecie. To podstawa do generowania oszczędności.

11. Regularne oszczędności i powiększanie poduszki bezpieczeństwa Tylko w ten sposób można osiągnąć tak istotne cele jak stabilizacja finansowa czy spokojna emerytura która wymaga ogromnych środków.

Każdy z tych tematów dotyczy moich kompetencji zawodowych i chętnie wam pomogę jeśli macie jakieś pytania. O każdych z wyżej przytoczonych tematów pisałem szczegółowo więc mogę wam podesłać pełne artykuły. Wiele z nich znajduje się także na współautorskiej stronie

pokaż spoiler #finanse #ekonomia #gospodarka #kredythipoteczny #kredyt #nieruchomosci #banki #kryzys #inflacja #nbp #polska #biznes #jdg #firma #b2b #programista15k #pracbaza #praca #oszczedzanie #inwestycje #inwestowanie #pieniadze
+52
Krupier
Dobrze, że mamy wybitnych ekspertów na tagu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#nieruchomosci #kredythipoteczny #inflacja #ekonomia #gospodarka
+5
mickpl
Natychmiast wprowadzić darmowe kredyty po kule dla gołodupców, bo miliony polskich rodzin będą priced out forever!!!11one

#nieruchomosci #stopyprocentowe #ekonomia #gospodarka
+32
siepan
Pisowska myśl ekonomiczna at its finest.

Za PO też mogli iść do Providenta i Bociana i sobie 24k wziąć. I dokładnie tak samo jak tę kasę z 500+ KTOŚ by musiał potem ten dług spłacić.

Różnica taka, że po chwilówkę poszłyby tylko ekonomiczne ameby albo jakaś patologia, i tylko oni bądź ich dzieci musiałby ją spłacać. Tymczasem kredyt na 500+ zaciągnięty został na konto WSZYSTKICH Polaków i spłacać ją będą dzieci wszystkich nieszczęśników, którzy zostaną w tym kraju ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#bekazpisu #bekazpodludzi #ekonomia #gospodarka #4konserwy #takaprawda #polska #polityka
+22
grabarek
Nowy rekord sprzedaży online w blek frajer, a sentyment nadal szoruje po dnie. Ależ to będzie piękny rajd na zakończenie hossy 2009-2023.
https://www.cnbc.com/2022/11/26/black-friday-online-sales-top-9-billion-in-new-record.html

#gielda #gospodarka #blowofftop2023
Pokaż następne