Fake_R
Czy pośród biliona planet w Drodze Mlecznej jesteśmy całkowicie sami i tym samym wyjątkowi?

Ziemia w trakcie swojej historii nie zawsze wyglądała tak samo. Przez miliardy lat istnienia przechodziła fazy od pomarańczowej do błękitnej kropki, w międzyczasie będąc kulą śniegu.

Mówiąc zatem o planetach "ziemiopodobnych" tak naprawdę nie musimy mieć na myśli Ziemi jaką obecnie znamy.

https://exoplanets.nasa.gov/news/1658/among-trillions-of-planets-are-we-home-alone/

https://twitter.com/NASAExoplanets/status/1308502847571374080

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #kosmos #wszechswiat #astronomia #egzoplanety #nasa #gruparatowaniapoziomu #zainteresowania #ciekawostki
+18
IMPERIUMROMANUM
Tego dnia w Rzymie

Tego dnia, 63 p.n.e. – urodził się w Rzymie Gajusz Oktawian, późniejszy pierwszy cesarz Oktawian August, używający tytułu princeps. Jego kariera polityczna zaczęła się wraz z informacją o pośmiertnej adopcji przez Juliusza Cezara. Po wygraniu wojny domowej zaczęły się jego długie i rozsądne rządy, które przyniosły państwu rzymskiemu stabilizację oraz czas reform

https://www.imperiumromanum.edu.pl/tego-dnia-w-rzymie/#23-9

#antycznyrzym #imperiumromanum #tegodniawrzymie #wydarzenia #gruparatowaniapoziomu #historia #tegodnia #tegodniawrzymie #ancientrome #rzym #ciekawostki #venividivici #liganauki
+12
IMPERIUMROMANUM
Złota myśl Rzymian na dziś

[Sapere aude]
„Miej odwagę być mądry”
- źródło: Horacy, Listy, I

Horacy (Quintus Horatius Flaccus, 65 – 8 p.n.e.) – poeta liryczny
https://www.imperiumromanum.edu.pl/kultura/zlote-mysli-rzymian/

#imperiumromanum #historia #cytaty #cytatrzymiannadzis #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #sentencjalacinska #rzym #ciekawostki #venividivici #ancientrome

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+10
IMPERIUMROMANUM
Popiersie Agryppy Postumusa

Popiersie Agryppy Postumusa, które prawdopodobnie znajduje się w Luwrze i powstało około 4 roku n.e. Agryppa (12 p.n.e. – 14 n.e.) urodził się jako Marek Wipsaniusz Agryppa Postumus i był synem Marka Agryppy – słynnego wodza Oktawiana Augusta – oraz Julii, córki cesarza.
Swój przydomek Postumus, który oznacza „Pogrobowiec”, zawdzięczał faktowi, że urodził się po śmierci ojca (12 p.n.e.).
Po śmierci starszych braci Lucjusza oraz Gajusza Cezara, także został adoptowany przez cesarza i był brany – wraz z Tyberiuszem – pod uwagę przy obsadzeniu tronu po śmierci władcy.
Według Swetoniusza nie miał sprawiać najlepszego wrażenia i uważany był raczej za obłąkanego. Z czasem jego rywalizacja o władzę z Tyberiuszem doprowadziła do jego uwięzienia na wysepce Planazja, by po śmierci Augusta zostać zgładzonym.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/popiersie-agryppy-postumusa/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ancientrome #rzym #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+4
IMPERIUMROMANUM
Recenzja: Uchwały władz miasta Pizy w sprawie pośmiertnego uhonorowania Lucjusza i Gajusza Cezarów

Książka „Uchwały władz miasta Pizy w sprawie pośmiertnego uhonorowania Lucjusza i Gajusza Cezarów” to utwór mający na celu zaprezentowanie tłumaczeń zachowanych inskrypcji potwierdzających pośmiertne uhonorowanie zmarłych adoptowanych synów Oktawiana Augusta – Lucjusza oraz Gajusza Cezarów. Jest to pierwszy polski przekład tych łacińskich inskrypcji na język polski.

Tłumacze podeszli do zagadnienia bardzo profesjonalnie. Dla wygody Czytelnika autorzy wyraźnie rozdzielili na osobnych stronach i w osobnych wersach daną treść łacińską oraz tłumaczenie. Dla osób zaznajomionych z łaciną jest to bardzo wygodne opracowanie, które pozwala lepiej odnaleźć się w konstrukcji tekstu oryginalnego. Tłumacze dostrzegają także błędy kamieniarza, który wykonywał inskrypcje.

Autorzy umieścili w książce dodatkowo wiele informacji poświęconych samemu miastu, które w czasach antycznych posiadało status kolonii. Rada miasta zaoferowała postawienie ołtarzy na cześć tragicznie zmarłych braci oraz składanie regularnych ofiar. Tego typu akty na cześć rodziny cesarskiej miały na celu przede wszystkim przypodobanie się władzy, a oficjalnie okazanie lojalności. Dodatkowo Czytelnik dostaje solidną porcję biografii Lucjusza i Gajusza Cezarów, Oktawiana Augusta czy opis czasów z przełomu I p.n.e. – I wiek n.e.

Z pewnością, książka nie jest olbrzymim opracowaniem, ale na swój sposób wyjątkowym i unikalnym na polskim rynku. Pierwsze tłumaczenie na język polski oraz solidne opisanie kontekstu wydarzeń pozwala Czytelnikowi poznać wiele ciekawostek z antycznego Rzymu. Dodatkowo na końcu książki załączono bibliografię oraz kolorowe ilustracje.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/recenzje/uchwaly-wladz-miasta-pizy-w-sprawie-posmiertnego-uhonorowania-lucjusza-i-gajusza-cezarow/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #rzym #ciekawostki #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #ksiazki #recenzje
+6
IMPERIUMROMANUM
Recenzja: Upadek Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie

Książka „Upadek Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie” autorstwa Edwarda Gibbona to z pewnością dzieło epickie. W Polsce książka jest osobną pozycją, a zarówno kontynuacją innego dzieła Gibbona „Zmierzch Cesarstwa Rzymskiego”. Angielski autor swój utwór napisał jako całość w XVIII wieku, pod tytułem: „The history of the decline and fall of the roman empire”. Jest to monumentalne dzieło, które na lata stało się jedną z najsłynniejszych pozycji książkowych na świecie i po dziś dzień jest źródłem informacji o historii Cesarstwa Rzymskiego, przyczyn jego upadku, jak i dziejów Imperium Bizantyjskiego.

Wracając do wydania polskiego, na rynku znajdziemy wspomniane dwie części:

+ pierwsza: „Zmierzch Cesarstwa Rzymskiego” – skupia się na czasach od rozpoczęcia się panowania dynastii Antoninów (96 n.e.), po wejście w czas kryzysu III wieku i rządy cesarza Juliana I.
+ druga: „Upadek Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie” – skupia się na faktycznym upadku Rzymu, jego regresie i oficjalnym odesłaniu insygniów cesarskich z Rzymu do Konstantynopola w 476 n.e.

Z pewnością czytając tę książkę, należy mieć w głowie fakt, że autor tworzył niemal 300 lat temu, w związku z czym wiele faktów lub wniosków nie jest już trafionych, co wynika z obecnie większej wiedzy archeologów oraz nowych odkryć. Mimo wszystko wnioski Gibbona były niezwykle odważne, jak na tamte czasy – śmiało krytykował chrześcijaństwo, jako przyczynek lub element przyspieszający upadek Rzymu. Za to m.in. jego dzieło zostało wpisane w 1783 roku do „Indeksu ksiąg zakazanych”.

Zaznaczyć należy jednak, że Edward Gibbon w swoich rozważaniach opiera się na wielu aspektach. Jako czynniki, które wyraźnie wpłynęły na upadek Rzymu wymienia masową inwazję ludów barbarzyńskich na Imperium oraz utratę poczucia obywatelskiego wśród Rzymian, którzy m.in. unikali służby wojskowej oraz zaprzestali dbania o dobro publiczne.

Edward Gibbon pozwala sobie na liczne cytowanie źródeł oraz stosowanie przypisów, co jest ewenementem dla tamtych czasów; swoją drogą można go uznać za prekursora wykorzystywania przypisów w przedstawianiu złożonego zagadnienia. Tworząc w epoce oświecenia autor bazował przede wszystkim na olbrzymiej ilości źródeł. Czytelnik biorąc do ręki książkę uświadomi sobie jak potężną ilość informacji otrzymuje do ręki – na samym końcu pozycji znajduje się łącznie ponad 150 stron przypisów, wydrukowanych małą czcionką. Ilość zgromadzonych informacji, źródeł oraz rozwinięć zagadnień zmusza mnie jednak do skrytykowania wydania. Z pewnością o wiele wygodniejszym dla Czytelnika sposobem czytania byłoby umieszczenie przypisów na dole strony, zwłaszcza jak mamy do czynienia z taką ich ilością.

Poza powyższym minusem, wydanie książki jest moim zdaniem bardzo dobre. Twarda okładka, ilustracje, indeks postaci czy nazw geograficznych dowodzą, jak dużo pracy włożono w wydanie pozycji.

Podsumowując, każdy pasjonat Rzymu, historyk, miłośnik ciekawej fabuły powinien sięgnąć po tę pozycję, jak i wcześniejszą część. Z pewnością czas zostanie spożytkowany w dobry sposób.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/recenzje/upadek-cesarstwa-rzymskiego-na-zachodzie/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #rzym #ciekawostki #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #ksiazki #recenzje
+21
stowarzyszenie_przebudzeni
Do końca tygodnia powinienem otrzymać z drukarni kalendarze na 2021. Pierwszy rok na wykopie więc pewnie zrobię jakieś #rozdajo tylko niech się najpierw pojawia.
Lubię okres jesień-zima bo wtedy robimy chyba najwięcej ciekawych programów jak akcja wysyłania kartki z życzeniami na święta do więźnia.
Na zdjęciu kalendarz z tego roku. Zachowujemy wzór również na kolejny.
#wiezienie #zen #medytacja #buddyzm #gruparatowaniapoziomu
+22
IMPERIUMROMANUM
Rekonstrukcja twarzy egipskiego chłopca z czasów rzymskich

Naukowcom udało się wykonać komputerową wizualizację wizerunku chłopca, który zmarł między 50 a 100 rokiem n.e. w Egipcie, będącym wówczas pod rzymskim panowaniem.

Wykorzystując tomograf komputerowy udało się wgrać wirtualną rekonstrukcję 3D czaszki chłopca do komputera, nie naruszając znaleziska. Dużą pomocą do oceny wyglądu posłużył dobrze zachowany obraz chłopca, który wykonany został na kawałku drewna i umieszczony na wierzchu.

Jak twierdzą specjaliści chłopiec na malowidle wydaje się być starszy, kiedy rekonstrukcja na bazie zmumifikowanego ciała ocenia wiek dziecka na trzy lub cztery lata.

Do odkrycia pochówku chłopca doszło w latach .80 XIX wieku, na cmentarzysku w okolicy piramidy Hawara w Dolnym Egipcie – są to okolice słynnego regionu Fajum, który słynnie z podobnych znalezisk.

Opisywane znalezisko należy do tzw. portretów fajumskich, które składano na ciele zmarłego w taki sposób by ciało zmarłego i częściowo tabliczka były zawinięte pasami tkaniny, pozostawiając otwór, na którym można było zobaczyć wizerunek zmarłego. Niekiedy po prostu przyklejano tabliczkę do bandaży.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/odkrycie-rzymskie/rekonstrukcja-twarzy-egipskiego-chlopca-z-czasow-rzymskich/

rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #rzym #ciekawostki #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+25
susuke15
Ophiocordyceps ditmarii pasożytuje na błonkówkach - infekuje, rozwija się w ciele ofiary, a po jej śmierci wyrasta (np. z głowy) by uwolnić zarodniki. Szerszeń zombie :o #ciekawostki #zwierzeta #gruparatowaniapoziomu +7
Hektar4
Dziś zapraszam na artykuł dotyczący fotosyntetycznej asymilacji CO2. Miłej lektury ( ͡º ͜ʖ͡º)

06/1988

#biologia #chemia #fotosynteza #ciekawostki #nauka #gruparatowaniapoziomu

Zapraszam do obserwowania #codziennymt

pokaż spoiler wołam zainteresowanych @wezsepigulke @zuchtomek @dm0wsk1 @KapiBara1337 @itolek100 @the_alf @mbluster @KatieWee @wykoprock @Haddi @ramzesisko @mackiy @oxygene5 @Axoi @Team @K2K @Fritzowski @TheDeviantFox @sikejsikej @Nawoja @radical012 @Daisy @Surykotka @Zaq112311 @xyz372 @Zgnity_Ziemniak @Trzpiot @MiedzygalaktycznyMors @sigul @Miczelos @Peaky_Duck @wcale_mnie_tu_nie_bylo @MLGkunek @kloner11 @Pesa_elf @ramzesisko @Captain_Tape @DawidiXXX @kolorado_mordy @BuszBuszasty @HamsterNH @PanBenedykt @szakalik @uidsa @inogattino @norbi111 @womendown @peja_ricardo12 @Nitfluad @gimnazjumqqq @mozgogrdyczka @Abrewiacja @Multilevel_Inverter @vanitydomain @mrooczilla @kawior1939 @pntks @cytrynowysok @kaliska5 @mrooczilla @limak123456 @slavoy @Vadzior @ajgoron @kanapkapotfur @to_ya_che @adrk7 @wojcir @Ferdynand_Lipski @walczezlenistwem @TmQ1 @Islam @mr_arrchi @stefan_pmp @czyczepka @Qrka @lazer @malfoj @dwupierogankapustu @green888 @tank_driver @Babooco @tabula_okrasa @dlugi_ @Demoludek @Mekki @Fokus @Tygrzyk @Brzo_a @wisniowySz @johann89 @Kapzel @Druh_Boruch44 @k041n @wielkidorado @redcrescent @lordMorgoth @derylio1 @Bios @ja_wiedzialem_ze_tak_bedzie @przekret512 @login_wykopu @3k3k @pietia94 @michal-vega-5 @Bajawor @aigore @civ80 @Ichaerbledd @norzeczywiscie @FeldmarszalekDuda @Annels @pabloAntonio @gdziemieztym @rz2xd @WieszRozumiesz @wieska_91 @Grazynka87 @RicoElectrico @rafal23s23 @TheCao @Grelax @Mr_Przyjemny @cumulus @k44tajemnicza @Pjoon @Grubyp_qKociamber @rasmor @Zmora_nocna @MiczuTG @mkasiak @Foxington @segbas @MatematycznyPlomien @d3sty @mkasiak @szynall @Verendal @ptasi_muszczek @TheForsakenGirl @JimNH777 @chrzanu180 @trothopefr @r333m4k444 @kobaltowy_roman @kupczyk @Habemuspapam69 @axspbb @cavalierr @strazak_piroman @szejk_wojak @wookash84 @justkilling @pjoter88 @szyperist @Jegwan @cezior @bialy_murzynek @deeean @enron @sommerfeld @Viza @slownik @sh2dov @blantosz @zraloW @rrobot @Perwoll @Plateau @Paula_pi @Lorak11 @ram_pam @sisohiz @blanek @deyna @Lodomir @arekqq @Michalkij @beerkoff @Izobutan @RandomowyMirek @WkurzonaPanda @prezes_internetu @DywergencjaRotacji @erwinketa @Mizantrop1976 @razorn3 @lukas-karol @GdzieSoLody @TrzyWesoleOgorasy @jarezz @tomasz-saczynski @strazak_piroman @Bizii33 @trixx_420 @mathmed @Mortadelajestkluczem @marek_antoniusz @Nild @Berkel_88 @zaslav @pol-scot @Podstarzaly_Mandalorianin @Czaajnik @Ketling @Tooroo @lanacz2 @kazly @motorade @zalogowany_user @Miszczu88 @hajbrid @rajtaracper @Szeretlek @Doctorr46 @sobeek @Gibbson @PanSlon @DziabDziab @inspektor_gadzet @polsky @TomTamTu @appleWoW @chlopiec_z_zapalkami @42315 @trablach @polskiekoszmarynieamerykanskiesny @sikejsikej @Poziomkowa @space_cockroach @sekinoau @testmail @paniczhrabi @sztefen_muller @Suchy366 @Djodak @Portando @babajaro
+17
IMPERIUMROMANUM
Liktorzy - osobista ochrona rzymskich wysokich urzędników

Liktor rzymski (od ligare, czyli "wiązać") był to niższy urzędnik służby cywilnej, który podczas pochodów początkowo poprzedzał królów (rex) rzymskich, a potem niektórych wyższych urzędników oraz cesarzy. W rzeczywistości jego rola polegała na ochronie ważnych postaci Rzymu, które...

(więcej pod linkiem)

https://www.wykop.pl/link/5709183/liktorzy-osobista-ochrona-rzymskich-wysokich-urzednikow/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #rzym #ciekawostki #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici
+28
wojna
Amerykański czołg Sherman M4A3 (76) należący do
771. Batalionu Czołgów, 84. Dywizji Piechoty "Rail-Splitter" przejeżdża przez zniszczone miasto Linnich, Niemcy.

24 lutego 1945r.

#iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #wojna #fotografia #fotohistoria #gruparatowaniapoziomu

Zapraszam chętnych na swój autorski #codziennawojna ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+15
CanisLupusLupus
Może was zainteresuje:

Czterdzieści lat temu zaczęła się najdłuższa* wojna XX wieku

Saddam, tak bardzo przekonany o wyjątkowości swoich sił zbrojnych, że nie widział ich słabych punktów bądź po prostu o nich nie wiedział, zamierzał obalić chwiejny i niestabilny reżim ajatollahów. Wojna iracko-irańska, którą rozpoczął, stała się najdłuższą wojną dwudziestego wieku, odcisnęła trwałe piętno na Bliskim Wschodzie, doprowadziła do radykalizacji reżimów rządzących oboma państwami i wzniosła trwałe bariery, niemożliwe do pokonania przez dziesięciolecia. Stała się przyczyną późniejszego zastoju cywilizacyjnego Iraku i konieczności uderzenia na Kuwejt, zaś Irańczyków przekonała o konieczności pozyskania broni jądrowej.

*) Najdłuższa międzypaństwowa.

#mikroreklama #liganauki #gruparatowaniapoziomu #historia #militaria #ciekawostkihistoryczne
+5
PIAN--A_A--KTYWNA
Mało znana #ciekawostki z Teorii Względności.
Obrót Terrella lub efekt Terrella to wizualne zniekształcenie , któremu wydaje się podlegać przechodzący obiekt, zgodnie ze specjalną teorią względności, gdyby podróżował przez znaczny ułamek prędkości światła . Zachowanie to opisywali niezależnie zarówno James Terrell, jak i Roger Penrose w pracach opublikowanych w 1959 r. choć ogólne zjawisko odnotował już w 1924 r. Austriacki fizyk Anton Lampa.
#gif #fizyka #gruparatowaniapoziomu
+10
Shomon
pół roku naświetlania, puszka po energolu+papier światłoczuły
Kościół w Mucharzu
( ͡° ͜ʖ ͡°) Zapraszam na mojego peja na facebooku: https://www.facebook.com/jpgbysun/ ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
#solarigrafia #fotografia #fotografiaanalogowa #gruparatowaniapoziomu
+144
Al_Ganonim
Hej Ligowe Astromirki!
#kosmoliga dobiega końca! Zaimponowaliście mi swoją aktywnością :). Mnie z kolei pożarły obowiązki spoza firewalla. Opublikowanie ostatniego zestawu zbytnio się opóźnia, dlatego posłucham sugestii i zakończę Ligę Zadaniową wraz z 6. zestawem. Dziękuję Wam za zabawę! :)

Klasyfikacja Generalna wygląda następująco:
1. goodOldSaracen - 89,5 pkt
1. krawat - 89,5 pkt
3. Rancor - 71 pkt
4. namrab - 15 pkt
5. Mactrix - 14 pkt
6. trueman - 13 pkt
7. kiwacek - 12 pkt
8. kosmitka - 12 pkt
9. Agatha - 11 pkt
10. Brylek - 11 pkt
11. AdamT - 9 pkt
12. MonikaW - 9 pkt
13. Olo - 6 pkt
14. TeamSlack - 5 pkt
15. Ganicjusz - 3 pkt
16. DamianK - 2 pkt

Myślę, że całe Top3 może śmiało być nazwane Zwycięzcami Wakacyjnej Ligi Zadaniowej! To właśnie Top3 brnęło przez wszystkie zestawy dzielnie aż do samego końca. Moje gratulacje :). Obydwoje Ligowicze z 1. miejsca otrzymają ode mnie obiecany upominek w postaci książeczki Konrada Rudnickiego. Trzecie miejsce również będzie przeze mnie wynagrodzone przez dodatkowy, skromny upominek :). To w podziękowaniu za wspólne przechodzenie przez zadania, za Wasze fantastyczne, kreatywne odpowiedzi, a także za wyrozumiałość w stosunku do mnie ;).

Bardzo mnie cieszy, że niektórzy z Was nadsyłali odpowiedzi na wyłącznie pojedyncze pytania lub pojedyncze zestawy. Rozumiem, że znaczy to, że konkretne zadania Wam się spodobały bardziej i zdecydowaliście się napisać :). Super!

Mogę stwierdzić, że eksperymentalna, Wakacyjna Astronomiczna Liga Zadaniowa była sukcesem! Z jednej strony mogłem zaoferować nieco zabawy Wam, a z drugiej strony nabrałem doświadczenia w jej prowadzeniu. Bardzo chciałbym przeprowadzić Ligę w oryginalnym założeniu, tj. z regularnym publikowaniem zestawów, odpowiedzi do nich, oraz z, oczywiście, ostatnim zestawem zadań.

Nie ma co ukrywać, podczas Ligi wydarzyło się naprawdę sporo. Wciąż się dzieje, aczkolwiek nie ma sensu wchodzić w szczegóły publicznie. Z pozytywów mogę zdradzić, że Astronomiczna Liga Zadaniowa najprawdopodobniej wróci w listopadzie w nieco zmienionej formie oraz z nowym sponsorem, który zadeklarował się zagwarantować nagrody w nowym wydaniu zabawy.

Raz jeszcze podziękowania dla wszystkich biorących udział w zabawie oraz gratulacje dla zwycięzców!
Zaległe odpowiedzi będę publikował pod tagiem #astronomiaodkuchni - który teraz wołam, żeby był świadom bardzo prawdopodobnej kontynuacji Ligi w przyszłości. Będę prosił Was o komentarze na priv, czy pytania wydawały Wam się za trudne, za nudne, w sam raz, czy może niepotrzebnie "narratyzowane" ;). Poprzednie zestawy możecie znaleźć na stronie: https://kosmoblog.pl/liga/

Na koniec, gorące podziękowania dla wspierających mnie na Patronite! Wasze wsparcie jest niesamowicie ważne dla mnie w tym czasie. Dziękuję z całego serca! Teraz, kiedy zbliża się jesień, będzie więcej ciekawych obiektów do obserwacji, a zatem będzie też więcej okazji do nagrywania spacerów po niebie :).

Ligę zamyka Kopernik Jana Matejki.

#astronomia #kosmos #gruparatowaniapoziomu #nauka
+19
wojna
Kolumna niemieckich czołgów Panzer VI 'Tiger' z 503. Batalionu Czołgów Ciężkich we wsi Buki, obwód czerkaski, front wschodni, Ukraina.

20 lutego 1944r.

#iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #wojna #fotografia #fotohistoria #gruparatowaniapoziomu

Zapraszam chętnych na swój autorski #codziennawojna ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+19
IMPERIUMROMANUM
Starożytny rzymski trepan

Starożytny rzymski trepan – służący w rzymskiej medycynie do wywiercania okrągłego otworu w kości lub w innej tkance przez ucisk i kręcenie. Obiekt wykonany z brązu.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/starozytny-rzymski-trepan/

#archeologia #imperiumromanum #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+42
obszarnik
Jedno z najtrudniejszych do lądowania - lotnisko Kai Tak w Hongkongu. Podejście wymagało zakrętu o 45 stopni lecąc nisko nad budynkami, aby znaleźć się na prostej do drogi startowej. Dworzec lotniczy został zamknięty w 1998 roku.

#lotnictwo #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
+113
IMPERIUMROMANUM
Eneasz i Dydona na mozaice

Mozaika rzymska ukazująca Eneasza i Dydonę, odnaleziona w Low Ham Roman Villa w Somerset (południowy-zachód Anglii). Obecnie dzieło znajduje się w Museum of Somerset.
Według słynnego dzieła Wergiliusza „Eneida”, Eneasz (uciekinier z Troi) w trakcie podróży do Italii trafił na dwór afrykańskiej królowej Dydony. Oboje mieli się w sobie zakochać, jednak pewnej nocy Eneasz otrzymał przesłanie od bogów, że Kartagina to nie kres jego wędrówki. Trojańczyk postanowił opuścić miasto i odpłynąć. Dydona z rozpaczy po odejściu Eneasza przebiła się mieczem, wcześniej przeklinając Eneasza. Był to początek odwiecznej nienawiści Rzymu i Kartaginy.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/eneasz-i-dydona-na-mozaice/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ancientrome #rzym #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+14
IMPERIUMROMANUM
Złota myśl Rzymian na dziś

[Invitum qui servat, idem facit occidenti]
„Kto ocala kogoś wbrew jego woli, to tak jakby go zabijał”
- źródło: Horacy, De Arte Poetica, 453

Horacy (Quintus Horatius Flaccus, 65 – 8 p.n.e.) – poeta liryczny
https://www.imperiumromanum.edu.pl/kultura/zlote-mysli-rzymian/

#imperiumromanum #historia #cytaty #cytatrzymiannadzis #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #sentencjalacinska #rzym #ciekawostki #venividivici #ancientrome

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+18
InzynierProgramista
Render zgrubnej obróbki maszynowej - SolidWorks

W bardzo prostym materiale pokazuję jak ustawiam parametry i opcje ustawień materiału, wyglądu sceny, odbić oraz wyglądu powierzchni, by uzyskana finalnie grafika imitowała detal uzyskany po zgrubnej obróbce maszynowej, np. CNC, o wysokiej chropowatości.
P.S.: jaką wartość parametru chropowatości byście nadali? ;)

Zapraszam: [#149] Render zgrubnej obróbki maszynowej. Podstawy renderowania SolidWorks

#inzynierprogramista #cad #solidworks #inventor #catia #nx #inzynieria #mechanika #studbaza #pracbaza #modelowanie3d #modelowanie #projektowanie #ciekawostki #tworczoscwlasna #nauka #hobby #gruparatowaniapoziomu #poradnik #grafika #render #rendering
+10
Wypiek_Chleba
Kolorowych Snów Mirki!
życzę ja i psiak w kubku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#dobranoc #gruparatowaniapoziomu
+5
rybak_fischermann
Drugi najpopularniejszy smak pizzy w poszczególnych województwach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #mapy #polska #heheszki
+42
wojna
Niemieckie czołgi Panzer V "Pantera" i grenadierzy z 1.Dywizji Pancerno-Spadochronowej „Hermann Göring” w marszu przez las niedaleko Kodersdorfu, 10 km na północ od Görlitz, Niemcy.

20 kwietnia 1945r.

#iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #wojna #fotografia #fotohistoria #gruparatowaniapoziomu

Zapraszam chętnych na swój autorski #codziennawojna ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+23
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Znalezisko -> Wojskowe ZOO, czyli prawdziwie śmiercionośne zwierzęta [galeria] - Proponujemy wycieczkę po wirtualnym wojskowym ZOO. Jest to placówka w 100% bezpieczna, o ile pozostaniecie Państwo na wyznaczonych ścieżkach i nie będziecie wychodzić poza ogrodzenia. No i proszę pamiętać o pułapkach termicznych oraz zasłonie dymnej.

Na ilustracji oczywiście znany i lubiany Fairchild Republic A-10 Thunderbolt II, 29 maja 2007 r. (fot. Jonathan Snyder, U.S. Air Force, domena publiczna).

#nauka #liganauki #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historia #swiatnauki #militaria #samoloty #lotnictwo #wojna #ciekawostkihistoryczne #mikroreklama #fotohistoria
+20
jaxonxst
Skrót propagandowych wiadomości TVP: 21 września 2020 #tvpiscodzienny tag do obserwowania. W cyfrach oryginalne paski.

1. Stop AWS-izacji zjednoczonej prawicy (Srebrny Goebbels, temat potraktowany bardzo lakonicznie. W Materiale nie padają nazwiska Gowina, Ziobry i ich ugrupowań, a "małe partie")

- Nowogrodzka w centrum uwagi
- Twitt rzeczniczki PIS: zdecydowane rozstrzygnięcia
- droga do porozumienia ciągle otwarta
- Terlecki: małe partyjki muszą utemperować swój entuzjazm
- PiS oczekuje lojalności od małych partii
- Sasin: nie może być tak, że PiS z miażdżącym poparciem ustępuje pod żądaniami koalicjantów
- AWS przegrał w wyniku wewnętrznych podziałów
- Manasterski: Fundamentem jest jedność i Jarosław Kaczyński
- Autorytet prezesa jest niekwestionowalny
- Kaczynski jako premier mógłby utemperować ten spór lepiej niż inni

Autor Materiału: Marcin Tulicki

2. Europa nie chce Nord Stream 2?

- NR zbudowany w 90 procentach, ale nie wiadomo, czy Niemcy dokończą budowe: sankcje USA, Nawalny
- Von Der Leyen: NR2 to projekt polityczny, a nie ekonomiczny
- Osoby pro NR2 służyły w NRD
- jeden z nich współpracował z Putinem
- Byli agenci Sztasi anty NR2, jest ich wielu, Kreml na ich polega
- PL anty NR2
- PGiNG kupiło nowe zasoby w Norwegii

Autor Materiału: Damian Diaz

3. 75 rocznica powstania ONZ
- PAD wspomina powstanie ONZ
- PL historia w ONZ

4. Białorusini nadal marzą o wolności

- Brutalność na ulicach
- UE wspiera Białoruś

5. NATO wzmacnia wschodnią flankę

- Nad PL latają F16
- Ćwiczenia PL, USA i Litwy
- NATO paktem obronnym
- Więcej żołnierzy USA w PL

6. Bruksela bezradna wobec kryzysu
- Zgliszcza po pożarze
- Imigranci chcą podpalić nowy osób
- inny obóz podpalony
- Lesbos jest piękne i gościnne, ale zniszczone w wyniku imigracji
- Nie ma turystyki na Lesbos z powodu imigrantów
- Nowy pakt UE ws migracji i azylu już w przyszłym tygodniu

7. Prokuratura chce aresztu dla Miliardera (Bez Goebbelsa, ale warto zwrócić uwagę na manewr w postaci zmiany tematyki materiału w połowie)

- Leszek Czarnecki aresztowany
- Sprawa Get Back
- Leszek Cz wiedział, że Get Back wprowadzało w błąd
- Śledztwo ws Nowaka również trwa
- Kluczowy świadek wydał Nowaka
- Zabezpieczony majątek Nowaka
- Polityk PO złe działał na Ukrainie
Autor Materiału: Dominik Cierpioł

8. Boom inwestycyjny na PL drogach (Srebrny Goebbels)

- Nowe mosty i drogi otwierane
- Poziom Europejski
- Poszerzone mosty: autobus szkolny może już po nim przejechać
- Min. inf: PL drogi są najbezpieczniejsze i najnowocześniejsze w całej Europie
- modernizacje drog
- nowa i bezpieczna droga w okolicach Krakowa
- Starsza Pani: Ludzie młodzi mieszkają wokół krakowa i są szczęśliwi z drogi
- I jeszcze kolejny przykład drogi, która prowadzi na skróty
- zwiększone finansowanie programu budowy dróg na 2020 rok, bo zainteresowanie jest ogromne
- porty i koleje też są w pyte

Autor Materiału: Jakub Krzyżak

9. Komu przeszkadza legendarne Kino ZŁOTY GOEBBELS

- Kino Atlantic tobie przeszkadza?
- Urzędnicy Wawarszawy wydali warunki zabudowy: tu ma być 5 piętrowy wieżowiec biurowy
- starsi warszawiacy: uwielbiam to kino, centrum kultury
- ratujcie kino!, unikatowe miejsce z historią, wizytówka miasta
- PO-PSL ha tfu
- Zarząd PO-PSL sprzedaje PL legendarne kina w Warszawie
- To tutaj ogladano legendarne filmy PL i zagraniczne w czasach PRLu
- Luksusowy (1 z największych) apartamentowiec w miejscu zlikwidowanego kina ha tfu
- Spółka Warszawska lubi likwidować kolejne kina
- Bierność Trzaskowskiego ws Kina
- Trzaskowski nie biernie, ale czynnie interweniuje ws muzyki na imprezie: MOJE MIASTO WEŹ TROSZECZKĘ POD UWAGĘ

Autor Materiału: Krzysztof Nowina Konopka

10. Umarł żeby nielegalnie się wzbogacić

- Próba wyłudzenia pieniędzy

11. Upamiętnienie: Obława Augustowska

12. Świat zachwycony PL końmi (Brązowy niewidzialny Goebbels, Sukcesu nie neguje, ale tym materiałem próbuje się zatuszować znaną sprawę w Janowie Podlaskim)
- PL konie arabskie są w pyte
- Konie w PL mają się coraz lepiej
- Złote medale i tytuły
- PL Koń "Best in show"
- Stadninia Koni w Michałowie jest w pyte
- Janów Podlaski jest w pyte
- PL hodowle konii to światowa czołówka
- Targi w Janowie są w pyte i wiele się zarabia
Autor Materiału: Konrad Wąż

13.Niezwykła Aukcja

- Dinozaur "Stan" do wylicytowania
- Złamał kark, ale przeżył
- 65% kompletnego szkieletu

Gość Wiadomości: Karnowski i Sakiewicz

_______________________________________ Zapraszam na mojego Twittera :). Polityka, F1, aktualności etc.:
Twitter: https://twitter.com/AdiKjax

Goebbels jest ,,nagrodą" dla wyjątkowo propagandowych materiałów (to nie miernik ataków na opozycję). Jest 3-stopniowa: brąz, srebro i złoto. Co miesiąc i kwartał organizuje ankiety na Platynowe i Diamentowe Goebbelsy.

Tag #tvpiscodzienny powstał w wyniku nieobiektywnej i nierzetelnej działalności mediów publicznych. To jest działalność prowadzona 4fun, niezależna i nieopłacana przez nikogo. Wrzucam znaleziska wtedy, gdy w danym dniu wydanie było mocne.

Studiuję dziennikarstwo i jest to mój osobisty sprzeciw wobec stanu propagadny w TV publicznej. Prywatnie jestem apartyjny, nie działam antyPiS czy proPO. Piszę skróty by utrwalić umiejętność pisania i oglądania jednocześnie. To nie łatwa sztuka więc pamiętajcie, że może się wkraść jakieś pominięcie, przesłyszenie lub błąd ortograficzny. Jako, że to działalność 4fun, to czasami, kiedy będę miał inne plany na dany dzień, to skrótów pisać nie będę.

Podsumowanie Maja 2020: https://www.wykop.pl/wpis/49796745
Podsumowanie Czerwca 2020:
https://www.wykop.pl/wpis/50450777
Podsumowanie Lipca i Sierpnia 2020:
https://www.wykop.pl/wpis/51843125

Wszystkie poprzednie skróty można znaleźć wchodząc w odpowiedni link w podsumowaniach miesiąca

#tvpis #bekazpisu #propaganda #tvp #wiadomosci
#warszawa
#gruparatowaniapoziomu #wybory #polska
+255
royal_flush
PzKpfw IV Ausf. G nr '205' (dowódca: SS-Obersturmführer Wilhelm Beck) z 2./I./SS-Panzer-Regiment 1 z SS-Panzergrenadier-Division "Leibstandarte SS Adolf Hitler" podczas przejazdu przez obrzeża miejscowości Paraskoveja w czasie trzeciej bitwy o Charków, 23 lutego 1943 r.

Zapraszam do obserwowania tagu #dookolarzeszy

#dookolarzeszy #iiwojnaswiatowa #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #wojna #niemcy #czolgi #gruparatowaniapoziomu
+11
Hektar4
Dziś zapraszam na artykuł Poznajemy samochody a w nim Lancia Thema z 1984 roku. Miłej lektury ( ͡º ͜ʖ͡º)

06/1988

#samochody #auto #motoryzacja #ciekawostki #nauka #gruparatowaniapoziomu

Zapraszam do obserwowania #codziennymt

pokaż spoiler wołam zainteresowanych @wezsepigulke @zuchtomek @dm0wsk1 @KapiBara1337 @itolek100 @the_alf @mbluster @KatieWee @wykoprock @Haddi @ramzesisko @mackiy @oxygene5 @Axoi @Team @K2K @Fritzowski @TheDeviantFox @sikejsikej @Nawoja @radical012 @Daisy @Surykotka @Zaq112311 @xyz372 @Zgnity_Ziemniak @Trzpiot @MiedzygalaktycznyMors @sigul @Miczelos @Peaky_Duck @wcale_mnie_tu_nie_bylo @MLGkunek @kloner11 @Pesa_elf @ramzesisko @Captain_Tape @DawidiXXX @kolorado_mordy @BuszBuszasty @HamsterNH @PanBenedykt @szakalik @uidsa @inogattino @norbi111 @womendown @peja_ricardo12 @Nitfluad @gimnazjumqqq @mozgogrdyczka @Abrewiacja @Multilevel_Inverter @vanitydomain @mrooczilla @kawior1939 @pntks @cytrynowysok @kaliska5 @mrooczilla @limak123456 @slavoy @Vadzior @ajgoron @kanapkapotfur @to_ya_che @adrk7 @wojcir @Ferdynand_Lipski @walczezlenistwem @TmQ1 @Islam @mr_arrchi @stefan_pmp @czyczepka @Qrka @lazer @malfoj @dwupierogankapustu @green888 @tank_driver @Babooco @tabula_okrasa @dlugi_ @Demoludek @Mekki @Fokus @Tygrzyk @Brzo_a @wisniowySz @johann89 @Kapzel @Druh_Boruch44 @k041n @wielkidorado @redcrescent @lordMorgoth @derylio1 @Bios @ja_wiedzialem_ze_tak_bedzie @przekret512 @login_wykopu @3k3k @pietia94 @michal-vega-5 @Bajawor @aigore @civ80 @Ichaerbledd @norzeczywiscie @FeldmarszalekDuda @Annels @pabloAntonio @gdziemieztym @rz2xd @WieszRozumiesz @wieska_91 @Grazynka87 @RicoElectrico @rafal23s23 @TheCao @Grelax @Mr_Przyjemny @cumulus @k44tajemnicza @Pjoon @Grubyp_qKociamber @rasmor @Zmora_nocna @MiczuTG @mkasiak @Foxington @segbas @MatematycznyPlomien @d3sty @mkasiak @szynall @Verendal @ptasi_muszczek @TheForsakenGirl @JimNH777 @chrzanu180 @trothopefr @r333m4k444 @kobaltowy_roman @kupczyk @Habemuspapam69 @axspbb @cavalierr @strazak_piroman @szejk_wojak @wookash84 @justkilling @pjoter88 @szyperist @Jegwan @cezior @bialy_murzynek @deeean @enron @sommerfeld @Viza @slownik @sh2dov @blantosz @zraloW @rrobot @Perwoll @Plateau @Paula_pi @Lorak11 @ram_pam @sisohiz @blanek @deyna @Lodomir @arekqq @Michalkij @beerkoff @Izobutan @RandomowyMirek @WkurzonaPanda @prezes_internetu @DywergencjaRotacji @erwinketa @Mizantrop1976 @razorn3 @lukas-karol @GdzieSoLody @TrzyWesoleOgorasy @jarezz @tomasz-saczynski @strazak_piroman @Bizii33 @trixx_420 @mathmed @Mortadelajestkluczem @marek_antoniusz @Nild @Berkel_88 @zaslav @pol-scot @Podstarzaly_Mandalorianin @Czaajnik @Ketling @Tooroo @lanacz2 @kazly @motorade @zalogowany_user @Miszczu88 @hajbrid @rajtaracper @Szeretlek @Doctorr46 @sobeek @Gibbson @PanSlon @DziabDziab @inspektor_gadzet @polsky @TomTamTu @appleWoW @chlopiec_z_zapalkami @42315 @trablach @polskiekoszmarynieamerykanskiesny @sikejsikej @Poziomkowa @space_cockroach @sekinoau @testmail
+38
wojna
Miejscowe kobiety złożyły kwiaty na tymczasowym grobie zabitego żołnierza, Nijmegen, Holandia.

21 września 1944r.

#iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #wojna #fotografia #fotohistoria #gruparatowaniapoziomu

Zapraszam chętnych na swój autorski #codziennawojna ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+16
Fake_R
Grafika ukazująca jedną z pierwszych metod służących oszacowaniu dystansu do Księżyca, zastosowana przez Hipparcha w 129 r. p.n.e.

https://twitter.com/fermatslibrary/status/1307661291893542912

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #astronomia #kosmos #ksiezyc #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki
+23
IMPERIUMROMANUM
Grafika ukazująca fragment kolumny Trajana

Grafika ukazująca fragment kolumny Trajana – pomnik cesarza. Grafika jest autorstwa Fernando G. Baptista.

Pierwotnie na szczycie kolumny Trajan nakazał umieścić orła. Po jego śmierci, na polecenie Hadriana, orzeł został zastąpiony posągiem Trajana. Dopiero w 1587 roku na jego miejsce postawiono posąg św. Piotra. Co dokładnie stało się ze statuą Trajana, nie wiadomo.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/grafika-ukazujaca-fragment-kolumny-trajana/

#archeologia #imperiumromanum #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+36
maciejmargas
Się narobiło tych wieżowców! Od kilku miesięcy regularnie kręcę filmy o Warszawie, ale dopiero po tym poczułem, że faktycznie wieże przy Rondzie Daszyńskiego + Varso wrosły już w panoramę miasta. Zapraszam na film:
https://www.wykop.pl/link/5706281/warszawa-2020-lato-w-miescie-4k/

#polandonair #warszawa #architektura #skyscrapercity #skyscrapercitycontent #urbanistyka #tworczoscwlasna #gruparatowaniapoziomu #dziendobry
+18
wojna
Niemiecki czołg Panzer V 'Pantera' No.533 i transportery opancerzone Sd.Kfz.251 z Dywizji Wiking, oczekują na rozkaz ataku, okolice Wilanowa, Polska.

22 lipca 1944r.

pokaż spoiler Załoga czołgu nie zdjęła jeszcze osłony z lufy, co może oznaczać, że nie oczekują jeszcze kontaktu z wrogiem.


#iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #wojna #fotografia #fotohistoria #gruparatowaniapoziomu

Zapraszam chętnych na swój autorski #codziennawojna ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+22
Klara_Polzl
Drugi najpopularniejszy patron szkół w poszczególnych województwach. Drugi, bo pierwszym jest wszędzie Jan Paweł II ¯\_(ツ)_/¯

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #mapy #polska
+1916
wojna
Po zakończonej misji w przerwie na papierosa, Porucznik-SS Hans-Georg Jessen(dowódca 5. Dywizji Pancernej SS „Wiking”- po lewej) i Kapitan-SS Friedrich Hannes(dowódca 12. Kompanii, 9. Pułku Grenadierów Pancernych SS „Germania” - po prawej) podczas narady w Polskiej wiosce Żerczyce.

22 lipca 1944r.

#iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #wojna #fotografia #fotohistoria #gruparatowaniapoziomu

Zapraszam chętnych na swój autorski #codziennawojna ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+22
Mr--A-Veed
Oś Saska: pozostałości dawnej świetności \ GOOD IDEA

Co zostało do naszych czasów z barokowej Osi Saskiej w Warszawie i jaki jest z tego morał? GOOD IDEA o zapomnianej architekturze Warszawy.

https://www.wykop.pl/link/5706091/os-saska-pozostalosci-dawnej-swietnosci-good-idea/

#mikroreklama
#warszawa #historia #urbanistyka #architektura #goodidea #gruparatowaniapoziomu
wojna
Podporucznik Gerhard Mahn, dowódca 11. Kompanii 9. Pułku „Germania”, 5. Dywizji Pancernej SS „Wiking” kieruje działaniami dywizji transporterów opancerzonych Sd.Kfz.251, które mają zaatakować Czerwoną Armia podczas walk na wschód od Warszawy.

lato 1944r.

#iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #wojna #fotografia #fotohistoria #gruparatowaniapoziomu

Zapraszam chętnych na swój autorski #codziennawojna ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+33
Nedved
No i jest pierwsze zdjęcie z Nikona (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

Przedstawia dwa obszary mgławicowe położone w gwiazdozbiorze Łabędzia - mgławicę Amerykę Północną (NGC 7000) oraz mgławicę Pelikan (IC 5070, IC 5067). Rozdziela je obszar ciemnego pyłu, który mi od zawsze kształtem przypomina miecz.

Zdjęcie dość ważne z kilku powodów. Dzięki niemu na własne oczy zobaczyłem jak wiele w tym hobby zależy od dobrego detektora. Pod kątem astrofotografii Nikon D610 bije Canona EOS 600D na łeb na szyję. Jest to też zdjęcie, którym pokonałem magiczną barierę 10 godzin naświetlania.

Jako bonus w pierwszych dwóch komentarzach dorzucam: zbliżenie na wspomnianą wcześniej mgławicę Pelikan oraz zdjęcie tego samego obszaru wykonane przeze mnie niecały rok temu.

Lepsza jakość tutaj: https://flic.kr/p/2jHL6Hi

Sprzęt: Nikon D610, SW ED80 na HEQ5; nieco ponad 12 godzin naświetlania (klasa 4 w skali Bortle’a).

#nedvedinspace -> mój tag, zapraszam

#mojezdjecie #astrofoto #astrofotografia #fotografia #kosmos #astronomia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
+96
IMPERIUMROMANUM
Tego dnia w Rzymie

Tego dnia, 19 p.n.e. – zmarł w Brundyzjum, mając ledwie 51 lat Wergiliusz, rzymski poeta, autor Eneidy – eposu narodowego Rzymian. Prace Wergiliusza zostały lekturami szkolnymi jeszcze za życia autora. Przynajmniej do początków XIX wieku znajdowały się w centrum kanonu literackiego, wywierając olbrzymi wpływ na europejską kulturę, naukę a nawet politykę.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/tego-dnia-w-rzymie/#21-9

#antycznyrzym #imperiumromanum #tegodniawrzymie #wydarzenia #gruparatowaniapoziomu #historia #tegodnia #tegodniawrzymie #ancientrome #rzym #ciekawostki #venividivici #liganauki
+20
IMPERIUMROMANUM
Złota myśl Rzymian na dziś

[Absentem, quo rodit amicum, qui non defendit alio culpante, solutos qui capiat risus hominum famamque dicacis, fingere qui non visa potest, comissa tacere qui nequit, hic niger est, hunc tu, Romane caveto!]
„Kto obmawia przyjaciela, kto go nie broni wobec oskarżeń innych, kto cieszy się z wyśmiewań ludzkich i łowi plotki gadułów, kto potrafi zmyślać rzeczy nie widziane, a nie potrafi zmilczeć zawierzonej tajemnicy, jest czarnym charakterem, tego wystrzegaj się, Rzymianinie!”
- źródło: Horacy, Satyry, I, 4, 81

Horacy (Quintus Horatius Flaccus, 65 – 8 p.n.e.) – poeta liryczny
https://www.imperiumromanum.edu.pl/kultura/zlote-mysli-rzymian/

#imperiumromanum #historia #cytaty #cytatrzymiannadzis #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #sentencjalacinska #rzym #ciekawostki #venividivici #ancientrome

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+42
IMPERIUMROMANUM
Moralia – zbiór tekstów Plutarcha

Plutarch z Cheronei (ok. 50 – ok. 125 n.e.) to grecki historyk, którego najsłynniejszym dziełem są zbiory żywotów słynnych postaci świata antycznego – tzw. Żywoty sławnych mężów. Do naszych czasów zachowały się także pozostałe jego mowy i treści, które zebrano pod nazwą Moralia.
W ich skład łącznie wchodzi 78 pism zachowanych w całości i kilkadziesiąt częściowo. Teksty te są o tyle istotne, że opowiadają wiele szczegółów z życia Greków i Rzymian, które jak się okazują są ponadczasowe. Świetnym przykładem jest poniższe stwierdzenie odnośnie odżywiania się:
Nie ma sensu kłócić się z żołądkiem, ponieważ nie ma on uszu. Najlepszym sposobem kontrolowania ilości tego, co jemy, jest ścisłe monitorowanie jakości tego, co jemy1.
– Plutarch, De tuenda sanitate praecepta, 18

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/moralia-zbior-tekstow-plutarcha/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ancientrome #rzym #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+17
Lukardio
Może za 10 lat pęknie granica że małżeństwa muszą być w kościele z hucznym weselem

Małżeństwa wyznaniowe jako % ogółu nowo zawartych małżeństw według województw w latach 2000-19
2019 = 109,13tys / 183,371 * 100 = 59,56%

2000- 71,9%
2005 - 71,2%
2010 - 68,1%
2015 - 62,2%
2017 - 62,3%
2018 - 62,3%
2019 - 59,6%

https://www.gosc.pl/doc/6511585.Przybywa-rozwodow-ale-w-pandemii-jest-ich-mniej
http://dspace.uni.lodz.pl:8080/xmlui/bitstream/handle/11089/25123/2018-05%20Ma%C5%82%C5%BCe%C5%84stwa%20wyznaniowe.pdf?sequence=1&isAllowed=y
https://www.bankier.pl/wiadomosc/9-wykresow-o-slubach-i-rozwodach-Polakow-7716897.html

#demografia #demografia #polska #500plus #ciekawostki #demografia #neuropa #polak #statystyka #dobrazmiana #rozwod #gruparatowaniapoziomu #kosciol
+8
wojna
Niemieccy żołnierze z 17. Armii powracający po ciężkich walkach ulicznych w mieście Rostów nad Donem, front wschodni, Rosja.

lipiec 1942r.

#iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #wojna #fotografia #fotohistoria #gruparatowaniapoziomu

Zapraszam chętnych na swój autorski #codziennawojna ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+29
wojna
Kolumna niemieckich czołgów Panzer V 'Pantera' Ausf.D z 26.Dywizji Pancernej w drodze na front w kierunku Anzio, Włochy.

16 lutego 1944r.

#iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #wojna #fotografia #fotohistoria #gruparatowaniapoziomu

Zapraszam chętnych na swój autorski #codziennawojna ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+19
jupjupjupek
Znalezisko - Polak, który był prezydentem Kostaryki. Historia rządów Teodora Picada Michalskiego

Kostaryka przeczy stereotypowi bananowej republiki. Pozostaje jednym z najstabilniejszych politycznie krajów Ameryki Łacińskiej o ustroju nieco podobnym do amerykańskiego. 8 maja 1944 roku jej prezydentem został syn polskiej lekarki Teodoro Picado Michalski.

Miał wielki sentyment do Polski niezależnie od tego czy była akurat piłsudczykowska, czy też komunistyczna. Mimo to w decydującej dla Kostaryki chwili nie zachował się jak stereotypowy Polak - nie walczył do końca. Postąpił jak typowy polityk kostarykański, poszukując kompromisu.

------
Jeśli interesujesz się historią i lubisz konkretne materiały (takie z rzetelną bibliografią i ciekawymi zdjęciami/filmikami), to zaplusuj komentarz pod tym wpisem - mniej więcej codziennie wrzucam jedno znalezisko i z chęcią bym Cię zawołała (。◕‿‿◕。) #rozowaihistoria
------

Fot. Oficjalna wizyta polskiego prezydenta Kostaryki w USA. Pierwszy z lewej Nelson Rockefeller, pierwszy z prawej Fernando Soto Harrison, 1944, autor nieznany/domena publiczna

#historia #ciekawostkihistoryczne #histmag #ciekawostki #mikroreklama #swiatnauki #liganauki #qualitycontent #swiatnauki #starszezwoje #gruparatowaniapoziomu #polska #kostaryka #ciekawostki #rozowaihistoria
+29
Cukrzyk2000
Hejka, właśnie dodałem znalezisko z pracami nad ratunkiem lokalnych nagrobków. Pomożecie wykopać?

https://www.wykop.pl/link/5706123/trzy-dni-z-ratowania-lokalnego-zabytku/

#zydzi #zabytki #archeologia #polska #czujedobrzeczlowiek #chwalesie #gruparatowaniapoziomu
+67
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Znalezisko -> Dawna Warszawa (i nie tylko) na rysunkach „Tygodnika Ilustrowanego” [galeria] - Od 1859 do 1939 roku w Warszawie ukazywał się „Tygodnik Ilustrowany” – czasopismo poświęcone kulturze i społeczeństwu. Po periodyku – z którym współpracowali m.in. Sienkiewicz, Konopnicka czy Pol – pozostała bogata kolekcja rysunków prezentujących życie XIX-wiecznej Warszawy i innych miejscowości.

Na ilustracji pożar Teatru Wielkiego.

#historia #ciekawostkihistoryczne #warszawa #qualitycontent #gruparatowaniapoziomu #liganauki #mikroreklama
+17
Pokaż następne