Escitalopram
Prawdopodobny wygląd jednego z pierwszych homosapiens zrekonstruuowany na podstawie najstarszej czaszki znalezionej w Maroku

Oto człowiek z Jebel Irhoud.

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #antopologia
+20
rivaldo77
Pierwsza Feministka ?
Lilith - według żydowskich wierzeń, pierwsza kobieta na ziemi (przed Ewą), demon, kochanka szatana.

............................................

Uczeni nie są pewni, skąd pochodzi postać Lilith. Według niektórych imię Lilith pochodzi od sumeryjskiego słowa „lilitu”, które oznaczało ducha wiatru lub żeńskiego demona, wspomnianego w słynnym poemacie Gilgamesza, datowanym na 2100 r. p.n.e.

Dlatego też zakłada się, że od początku swojego istnienia w tekstach postać Lilith była związana z magią sumeryjską.

W tradycji folkloru żydowskiego jest ona najbardziej znanym demonem, upiorzycą groźną dla kobiet w ciąży i niemowląt w pierwszych tygodniach ich życia.

W innych źródłach pojawia się jako pierwsza kobieta stworzona na Ziemi. Po raz pierwszy w tym kontekście napisano o niej w anonimowym tekście „Alfabet Ben-Sira”, który przez przypadek trafił do ksiąg literatury rabinackiej okresu wczesnego średniowiecza. Według legendy to Bóg stworzył Lilith jako pierwszą kobietę. Zrobił to w ten sam sposób, w jaki stworzył Adama. Jedyna różnica polegała na tym, że zamiast czystego prochu ziemskiego użył także nieczystości i ziemskich pozostałości.

Rabini uważali Lilith za pierwszą żonę Adama. W przeciwieństwie do pokornej Ewy Lilith stawiała siebie za równą swemu mężowi. Była bardzo silna, niezależna i nie uznawała wyższości Adama. Chciała być mu równa pod każdym względem, nie akceptowała podporządkowania.

Dlatego też główną przyczyną sporów tej pary małżeńskiej były stosunki seksualne. Niepokorna Lilith nie chciała zgodzić się na uległość i współżyć z mężem leżąc pod nim.

Pragnęła dominujących pozycji seksualnych, na co Adam nie chciał się zgodzić. Zbuntowana Lilith postanowiła opuścić męża (niektóre wersje legendy podają, że wygnał ją sam Bóg). Pozostawiony samotnie w Raju Adam otrzymał za żonę posłuszną Ewę, którą Bóg stworzył z jego żebra.

Ta jednak szybko znudziła się mężowi, który wciąż tęsknił za Lilith. Adam wielokrotnie błagał Boga, aby sprowadził ponownie niepokorną kobietę do Raju. Bóg wreszcie wysłuchał próśb mężczyzny i wysłał za Lilith trzy anioły, o imionach Senoy, Sansenoy i Semangelof.

Aniołowie znaleźli ją nad Morzem Czerwonym, gdzie wiodła bezpruderyjne życie, współżyjąc z demonami i rodząc im dzieci. Przerażeni taką sytuacją, zagrozili nieposłusznej kobiecie, że jeżeli nie wróci, każdego dnia będą zabijać setną część jej potomstwa. Pomimo gróźb Lilith nie zgodziła się wrócić do Adama. Co więcej, wpadła w gniew i zagroziła, że będzie zabijać wszystkich potomków Adama i Ewy (chłopców do ósmego dnia po urodzeniu i dziewczynki do dwudziestego).

Obiecała, że ocali tylko te dzieci, które będą miały przy sobie amulety z podobiznami aniołów lub ich imionami. Ostatecznie wysłannicy Boga zostawili Lilith w spokoju, a ta zdecydowała się zejść do piekieł i zostać kochanką samego Szatana.

........................................................

W Biblii słowo „lilith” pojawia się tylko raz – w Księdze Izajasza: „Zdziczałe psy spotkają się z hienami i kozły będą się przyzywać wzajemnie; co więcej, tam Lilith przycupnie i znajdzie sobie zacisze na spoczynek” (Iz 34, 14).

Bibliści mają jednak wiele wątpliwości na temat samego znaczenia użytego słowa.

W zależności od tłumaczenia może chodzić albo o sowę, albo o demona nocy, ponieważ nazwa ta etymologicznie wiąże się z hebrajskim słowem „lajla”, czyli „noc”.

Niektórzy uważają, że postać Lilith celowo wykreślono z Biblii, a pierwsza wzmianka na jej temat, chociaż nie bezpośrednio, ale pojawia się w Starym Testamencie w Księdze Rodzaju, gdzie w tłumaczeniu Biblii Tysiąclecia napisano: „Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę” (Rdz 1,27).

Według niektórych interpretacji ten fragment Biblii jest dowodem na to, że Bóg dokonał stworzenia mężczyzny i kobiety w jednym i tym samym momencie. Czyżby właśnie wtedy powołał do życia Lilith? Pogląd ten na postać Lilith ma jednak swoich przeciwników, którzy uważają, że historia frywolnej i niepokornej kobiety nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem i wywodzi się tylko i wyłącznie z niebiblijnej tradycji żydowskiej
#logikarozowychpaskow #religia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
zrodło fb ciekawostki
+15
IMPERIUMROMANUM
AMMAIA

Ammaia to rzymskie miasto w środkowo-wschodniej Portugalii (niedaleko Marvao), które zostało założone pod koniec I wieku p.n.e. Miasto obejmowało obszar 25 ha, zasiedlone było przez około 2000 osób i było prosperującym miastem w prowincji Luzytania. Miasto założone zostało na lewym brzegu rzeki Sever. Ziemia w tym rejonie jest żyzna, co gwarantowało dobre plony; co więcej mieszkańcy mieli bardzo dobry dostęp do wody pitnej.

(więcej pod linkiem)

https://www.imperiumromanum.edu.pl/geografia/miasta-rzymskie/ammaia/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+12
IMPERIUMROMANUM
RZYMSKIE PILUM W AKCJI

Film ukazuje niezwykłą skuteczność rzymskiego pilum na tarczy i lorica hamata.

-> https://youtu.be/65n3PpjPK04

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/rzymskie-pilum-akcji/

#archeologia #imperiumromanum #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+37
pani_doktor_od_arszeniku
KAPTUREK
Sławomir Mrożek

Czerwony Kapturek szedł przez las. Niósł kosz z wiktuałami, był znudzony.
– Najgorsze, że kiedy dojdę do celu i zobaczę tego parszywego wilka, będę musiał udawać, że nie wiem, o co chodzi. Będę mu zadawał głupie pytania: Babciu, dlaczego masz takie szpiczaste uszy, dlaczego takie duże zęby... Potem dam się zjeść, aż do kretyńskiego epilogu, kiedy to dzielny leśniczy rozpruje wilkowi brzuch i wyzwoli mnie i babcię. A potem wszystko od początku. Cóż za grafoman z brudną wyobraźnią napisał całą tę bajkę.
Czerwony Kapturek kopnął muchomora, który stał mu na drodze.
– To przynajmniej – pomyślał z satysfakcją obserwując zdezintegrowanego grzyba – nie było przewidziane programem. Ale takie małe dowolności nie rekompensują deterministycznej zasady.
Oto już domek babci. Czerwony Kapturek westchnął i zapukał do drzwi.
– Wejść – usłyszał głos. Wszedł. Niby-babcia leżała jak zwykle na łóżku. Czerwony Kapturek postawił kosz z żywnością na stole i usiadł na krześle obok łóżka.
– Babciu, dlaczego masz takie szpiczaste uszy – zaczął recytować, myśląc o czym innym.
Babcia-wilk coś odpowiedziała, ale Czerwony Kapturek nawet nie usłyszał, bo wiedział już z góry, co miał usłyszeć. Przystąpił do drugiej kwestii.
– Babciu, dlaczego masz takie duże zęby.
– ... się – powiedziała babcia.
– Co? – zapytał Czerwony Kapturek, bo był tak znudzony i tak myślał o czym innym, że usłyszał tylko „się” na końcu, a to „się” nie zgadzało się z ustalonym tekstem. Rytualna odpowiedź powinna brzmieć: „Ażeby cię zjeść”.
– Powiedziałam: nie wygłupiaj się, drogie dziecko. Jeżeli ci się znowu wydaje, że to jest bajka, a nie rzeczywistość, i że ja nie jestem twoją babcią, ale przebranym wilkiem, to się mylisz. A teraz pokaż, co przyniosłaś mi do jedzenia. – Czerwony Kapturek westchnął jeszcze ciężej niż poprzednio i opuścił głowę. Zrozumiał, że prawdziwa nuda zaczyna się dopiero teraz.

#mrozek #gruparatowaniapoziomu #kultura #filozofia #literatura #ksiazki #bajki trochę #pasta i #heheszki
„Tygodnik Powszechny”, 34/1983
+36
rivaldo77
Czy Adolf Hitler był dobrym malarzem?

Jeśli wierzyć wersji przedstawionej w Mein Kampf, Adolf Hitler postanowił zostać artystą w wieku 12 lat. Rozpieszczany przez uwielbiającą go owdowiałą matkę, był przeświadczony, że zostanie w przyszłości sławnym malarzem.

W 1905 roku zrezygnował ze szkoły, by realizować swoje marzenia. Dwa lata później wyjechał do Wiednia zapisać się na tamtejszą Akademię Sztuk Pięknych. Zaopatrzony w portfolio swych rysunków, był pewien, jak później napisał, że „zda egzaminy bez trudu”.

Marzenia o sławie
Choć jego twórczość jest często wyszydzana, Hitler był z pewnością umiejętnym artystą. Nawet przed wyjazdem do Wiednia rzadko kiedy rozstawał się ze szkicownikiem i ciągle rysował w nim fragmenty budynków, które przypadły mu do gustu, lub projekty scenografii do oper, które zamierzał napisać. Jak zapamiętał jego przyjaciel z dzieciństwa August Kubizek:

Na tej zasadzie przez dłuższy czas traktował ławkę stojącą przy „ścieżce zdrowia” w Linzu jako swoisty gabinet do pracy, z którego korzystał przy pięknej pogodzie. Czytał tam swoje książki, rysował i malował akwarele (…).

Kiedy więc Hitler opuszczał Linz, by zamieszkać w Wiedniu, był przekonany, że jego starania o przyjęcie na studia w akademii zakończą się sukcesem. Jak wspominał, był „zdecydowanie najlepszym uczniem” na szkolnych lekcjach rysunku, a później poczynił „postępy większe niż przeciętne”.
żrodko ciekawostkihisotryczne @pani_doktor_od_arszeniku
#przegryw #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #historia #sztuka
+25
Fake_R
Jeśli ktoś ma ochotę przeczytać krótki, choć nie najnowszy tekst - z grudnia 2017 r. -, o M-teorii to może się zapoznać z artykułem Dlaczego M-teoria jest główną kandydatką na teorię wszystkiego?.

Polecam wszystkim zainteresowanym. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #fizykakwantowa #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow
+7
Pablito0
Tak dużego zainteresowania na wykopie się nie spodziewałem (ʘ‿ʘ) Ponowię wpis ale pod trochę innymi tagami! Więc wracając do tematu.. Czy ktoś z mirków ma trochę wolnego czasu, chęci? i pakiet dosyć specyficznych zainteresowań? Ewentualnie pochodzi z okolic Śląska? wraz z m.i.n @namrab @marcelowy16 @DIAMOND-PC @Gulash2k ( dobra wszystkich was mi się nie chce wypisywać) xDD zamierzamy wysłać w przestworza nasz własnoręcznie zbudowany balon metrologiczny! Śledzić jego trasę, wysokość, parametry lotu ( a docelowo lot powtórzyć ) Poszukujemy osób które miały by chęci dołączyć do naszej ekipy i wysłać go ku chmurą ! Więc jeżeli interesujesz się #programowanie jesteś #programista15k i nie masz jak zabić czasu... a może twoje powołanie to #diy #mechanika #robotyka #informatyka #druk3d #astronomia #kosmos #ciekawostki lub po prostu jesteś za #gruparatowaniapoziomu #nauka +22
SebaD86
Dziś w tagu #codziennymlodytechnik zajmiemy się szyframi i kryptografią. Co prawda przy współczesnej technologii, szyfrach SHA czy AES, takie szyfrowanie jest przestarzałe, ale jako ciekawostka warto przypomnieć kilka technik.

#codziennymlodytechnik 32/100
Młody Technik 9/1966 - "Kryptografia"

#nauka #kryptografia #szyfrowanie #matematyka #ciekawostki #skany #mlodytechnik #gruparatowaniapoziomu
+13
wojna
Niemiecki żołnierz w okopie na froncie wschodnim, piszący list do rodziny.

1941r.

#iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #wojna #fotografia #gruparatowaniapoziomu #fotohistoria
+80
adizj
#zlomnik i #profesorchris obok siebie na głównej, aż się serce cieszy
#motoryzacja #samochody #gruparatowaniapoziomu #nobodykiers
+12
taki_tam_ktos
16 września 1939 roku.

Ewakuacja wojsk polskich z twierdzy w Brześciu.

Ginie w walce dowódca 21. Dywizji Piechoty Górskiej gen. Józef Kustroń.

Bateria czterech dział 100 mm zatrzymuje pod wsią Antoniewo - Zdziary natarcie 35. pułku czołgów niemieckiej 4. Dywizji Pancernej z desantem zmotoryzowanego pułku gwardii przybocznej Hitlera SS-Liebstandadrte "Adolf Hitler", niszcząc 22 czołgi niemieckie.

Zmasowane uderzenie lotnictwa niemieckiego na armie "Poznań" i "Pomorze".

Oddziały rozpoznawcze niemieckiej 4 armii, nacierającej z Prus Wschodnich i 14 armii - z Małopolski, nawiązują styczność w rejonie Włodawy.

Tego samego dnia, Mołotow poinformował Schulenburga, że „wojskowa interwencja Związku Sowieckiego nastąpi lada dzień, może nawet jutro lub pojutrze."

==================
✈ Lotnictwo Polskie ✈
==================

16 września wykonano ostatnie loty bojowe Brygady Bombowej.

W dniu 16 września Brygada Pościgowa została przegrupowana w Dywizjon Warszawski i Krakowski (w sumie 46 samolotów P.11) oraz wydzielono Eskadrę Rozpoznawczą (8 samolotów P.7). Ostatnie zwycięstwo Brygady nad samolotem niemieckim miało miejsce w dniu 16 września.

====
Hel i Kępa Oksywska.
====

Niemcy atakują jednostki u nasady półwyspu przy użyciu lotnictwa i artylerii. Łączność telefoniczna na półwyspie jest nieustannie przerywana z powodu niszczenia linii. Służba Łączności rozpoczyna montaż radiostacji zdemontowanych ze zniszczonych samolotów i okrętów mających zastąpić łączność telefoniczną. Siec zaczyna funkcjonować na kilka dni przed kapitulacją.

==============
Obrona Warszawy.
==============

Natarcie 1 i 4 dyw. z niemieckiego XVI korpusu panc. w rejonie Sochaczewa zadaje poważne straty armiom „Pomorze” i „Poznań” w bitwie nad Bzurą. Na froncie obrony Warszawy utracono w nocy z 15/16 września placówkę znajdującą się na wale Gocławskim;

Niemcy obsadzili wał Gocławski.

Dwukrotne przeciwnatarcia przeprowadzone w nocy oraz przed południem 16 IX nie dały pożądanego wyniku.
Natomiast w godzinach popołudniowych 21. pp szturmem na bagnety odrzucił nieprzyjaciela nacierającego wzdłuż ul. Grochowskiej, biorąc jeńców i zdobycz.

Samoloty zarzucają Warszawę ulotkami wzywającymi do poddania się w ciągu 12 godzin i zapowiadającymi potraktowanie całej Warszawy jako terenu walki. Ulotki informują, że polskie armie „Poznań” i „Pomorze” zostały zniszczone nad Bzurą i Warszawa nie może liczyć na odsiecz.

Parlamentariusze niemieccy pojawiają się wczesnym popołudniem na skrzyżowaniu ulic Grochowskiej i Podskarbińskiej, przekazując dowódcy obrony miasta żądanie kapitulacji na piśmie od dowódcy niemieckiego.

Gen. Rómmel odmawia przyjęcia parlamentariuszy.

Dziekan korpusu dyplomatycznego w Warszawie zwraca się do gen. Rómmla z postulatem nawiązania kontaktu z dowództwem niemieckim w sprawie ewentualnego zaprzestania walki oraz ewakuacji korpusu dyplomatycznego i kolonii cudzoziemskiej z Warszawy. Dowódca Armii „Warszawa” wyraża zgodę na pertraktacje na temat ewakuacji cudzoziemców z miasta.

Huraganowy ogień oraz silne naloty bombowców powodują pożary w rejonie ulic Złotej i Sosnowej, na Dworcu Głównym, na terenie szpitala PCK, w gmachu gimnazjum Reja, w kościele ewangelicko-augsburskim na pl. Małachowskiego, w domach mieszkalnych na Chmielnej i Nowym Świecie.

Pożary gaszone są z dużą ofiarnością przez Straż Ogniową i grup ludności. Do opanowania sytuacji pomaga po połudnuu silny grad, który pokrywa ulice i dachy warstwą lodu.

Ok. godz. 19.00 wybucha groźny pożar Elektrowni, gaszony do późna w nocy pod silnym ostrzałem artylerii.

Prasa publikuje nową odezwę dowódcy Armii „Warszawa” w sprawie rozkazu obrony Warszawy, wydanego przez Naczelnego Wodza, równocześnie plakatowaną na mieście.

Komisarz Cywilny reorganizuje administrację publiczną w mieście, powołując swoich delegatów dla poszczególnych dzielnic.

Ukazuje się również zarządzenie Komisarza Cywilnego o ograniczeniu spożycia w restauracjach.

W mieście przywrócono komunikację autobusową na jednej trasie pomiędzy pl. Teatralnym i pl. Zbawiciela.

Milkną zbombardowane rozgłośnie radiowe w Wilnie i Baranowiczach. Warszawa słucha jeszcze komunikatów radiowych dowództwa obrony Lwowa.

W radiu przemawia Stefan Starzyński oraz Wacław Lipiński.

=============
Bitwa nad Bzurą.
=============

Do godz. 16.00 5 bateria ogniem zaporowym nie pozwala Niemcom na sforsowanie Bzury.

W Antoniewie około południa bateria dział przeciwpancernych, dowodzonych przez kpt. Głowackiego, samotnie zatrzymała natarcie 35. pułku SS Leibstandarte Adolf Hitler, wchodzącego w skład 4. dywizji pancernej. Ogniem czterech haubic Polacy zniszczyli blisko dwadzieścia niemieckich maszyn, a wiele innych porzucono w trakcie późniejszej ucieczki z pola walki. Z dziennika kpt. Głowackiego:

„Zza stogu obserwuję teren. Jest! Czołg niemiecki jedzie w kierunku na Ździary. Na stoku widzę jakieś rozrzucone, pstrokate kształty, wyglądają na stado pasących się krów. Dziwi mnie tylko, że się nie poruszają. Nagle na tle folwarku wyrasta sześć czołgów, strzelając do piechoty, która rozprasza się i kryje. Najwyższy czas otworzyć ogień. Lecz w tej samej chwili uwagę moją przykuło dziwne zjawisko. Z nagła ożyło całe przedpole. To nie krowy, to czołgi. Jestem spokojny. To nieważne, że zginiemy. Chodzi o to, aby zniszczyć choć jeden lub dwa czołgi nieprzyjacielskie, bo cóż mogę począć moją samotną baterią przeciwko takiej potędze. Pierwszy strzał leży w środku celu, tyle że za długi. Daję serię bateryjną i trafiam między dwie fale maszyn. Zmieniam celownik. Ogień baterii trwa cały czas. Pociski są celne, niektóre wybuchy wzniecają pożary, płoną czołgi. Dym zakrywa całe pole i utrzymuje się długo z powodu braku wiatru. Odstępy między czołgami są coraz mniejsze i dochodzą do sześciu metrów. Nagle między nimi powstaje zamieszanie. Nie chcę wierzyć własnym oczom. Czołgi zawracają i uciekają.”

Po zakończonej bitwie nad Bzurą Niemcy dwukrotnie przesłuchiwali wziętego do niewoli kpt. Głowackiego. Zadano mu pytanie:

- Czy jest Pan mistrzem strzelań artyleryjskich w armii polskiej?
- Nie, jestem przeciętnym oficerem — brzmiała odpowiedź.


W trakcie walk o Sochaczew II batalion stracił 80% stanu osobowego. Liczby zabitych, rannych i zaginionych podoficerów i szeregowych tego batalionu oraz 5 baterii II/26 PAL nie udało się ustalić. Bitwa o Sochaczew i przeprawę w tym miejscu na Bzurze, trwała 3,5 doby. Czas jej prowadzenia (poza Warszawą, Helem czy Westerplatte) walcząc o jedno miasto, był najdłuższy w całej kampanii wrześniowej 1939r.

Dzięki poświęceniu i odwadze obrońców Sochaczewa a zwłaszcza 5 baterii, która uniemożliwiła Niemcom na szybką przeprawę przez Bzurę, część armii “Poznań” sforsowała Dolną Bzurę i poprzez Puszczę Kampinoską dotarła do Warszawy.

16 IX przy wsparciu potężnego lotnictwa boj. Niemcy rozpoczęli atak na okrążone armie polskie. 1 DPanc, ściągnięta spod Góry Kalwarii, przeprawiła się przez B. w Kozłowie Szlacheckim, uderzyła na 57 pp z 14 DP, rozbiła go i wdarła się w głąb ugrupowania i na tyły obu armii polskich. 4 DPanc przeprawiła się przez B. pomiędzy Sochaczewem a Brochowem, uderzyła w kierunku pd.-zach. zadając duże straty 25 DP w rej. Adamowej Góry, i opanowała Ruszki. Dalsze natarcie 4 DPanc niem. zostało zatrzymane.

============
Obrona Lwowa.
============

Tego dnia rano rozpoczęło się natarcie prawdopodobnie III batalionu 206. pp. rez. przy wsparciu dwóch dywizjonów artylerii na wzgórze 324. Zostało ono powstrzymane na południowych stokach. W tym samym czasie Niemcy uderzyli z Kortumowej Góry na wzgórze 374 przy silnym przygotowaniu artyleryjskim, zajmując je po kilku godzinach. W południe polscy obrońcy zaatakowali w kierunku na Hołosko Wielkie i wzgórze leżące na południe od niego, aby wspomóc działania 10. BK. Akcja nie była jednak uzgodniona z dowództwem 10. BK. Pod wieczór zdołano wprawdzie opanować połowę wsi, ale wkrótce polski batalion wycofał się za Pełtew. Dzięki nawiązaniu czasowego kontaktu z kpt. J. Herchenrederem i jego załogą Składnicy Uzbrojenia nr VI zdołano uzupełnić rezerwy amunicji we Lwowie. Na innych odcinkach obrony aktywne były tylko patrole rozpoznawcze. Wypad w kierunku Sichowa i Dawidowa przeprowadziły dwa szwadrony kawalerii, szwadron rtm. rez. Jana Pianowskiego-Kwiatkowskiego i szwadron Policji Państwowej wraz z kompanią ON. Przechwyciły one zrzut z niemieckiego samolotu, tracąc kilku rannych.

====================
Obrona twierdzy Brzeskiej.
====================

16 września na niebie nad twierdzą pojawiły się niemieckie bombowce „Stuka”.

Bombardowanie było straszne. Oto, jak wydarzenia opisane M. Siemieniuk:

„Zostało nam tylko pięć luf artylerii, lochy i piwnice przepełnione były rannymi. Około 10 rano, rozpoczął się nowy atak. Dwa niemiecki bataliony wsparte czołgami atakowały umocnienia w pobliżu Bramy Brzeskiej. Część wałów została stracona. Rozpaczliwe próby ich odbicia nie zakończyły się sukcesem”.

Niemiecki saper Neumann z drugiej kompanii 43 Batalionu był jednym z pierwszych, którym udało się zbliżyć do polskich pozycji w czasie tego ataku. Oto co napisał w swoich wspomnieniach:

„Szturm dobrze ufortyfikowanej cytadeli w Brześciu nad Bugiem (jeśli można tak nazwać wały stuletniej przeszłości), to jest w sam raz dzieło dla saperów. Podbiegliśmy do rowu. Za nim wznosił się wał naszpikowany strzelcami i karabinami maszynowymi. To oznacza, że mamy do pokonania rów. Z tyłu przynoszą gumowy ponton, rzucamy go na wodę i odbijamy od brzegu. Wita nasz niespodziewany grad kul. Z wałów do wody lecą granaty ręczne, które wybuchając tworzą wiry wodne i bryzgi, ale nam trzem udaje się przepłynąć rów i dostać się do podnóża wału. W połowie wału znajduje się żałosna zapora z drutu kolczastego, którą musimy zniszczyć. Czy można tego dokonać kilkoma ręcznymi granatami? Czołgam się do góry, żeby sprawdzić. I wtedy moją pierś przeszywa coś piekącego i bezceremonialnie powala na ziemię.
Wbijam paznokcie w ziemię, zagryzam zęby i nie mogę wstać. Jakaś ciepła strużka płynie po moim ciele. Jeden z moich kompanów przyczołgał się do mnie, odpiął pas i położył opatrunek na ranę, z której biło purpurowe źródło. Ale musi znaleźć schronienie, ponieważ z góry zauważyli nas polscy żołnierze i już obsypują gradem kul. Ostrzał jest gwałtowny.
Chwytam karabin – powinno być wyjście. W tym momencie rozbrzmiewa salwa dochodząca wału. Kula trafiła mnie w ramię tak, że karabin od razu wypada mi z rąk. Ból diabelny, ręka nieruchoma, bezradna, palce nieposłuszne – najwyraźniej uszkodzony nerw. Leżę bez broni, rozgarniając lewą rękę i nogami rozbite cegły. Słyszę głos po drugiej stronie rowu. Saper, nie zwracając uwagi na strzelaninę wskakuje na ponton i płynie ze wszystkich sił do mnie. Jego również „wita” ostry obstrzał.
Odpłynęli – krzyknął do mnie. Ściąga mnie za nogę do gumowego pontonu, który cały jest posiekany od kul, z którego ze świstem wychodziło powietrze. Bóg wie, jak dopłynęliśmy w całości. Prawie całe powietrze zeszło, a Polacy strzelali tak mocno, na ile mogły wytrzymać ich lufy. Mój przyjaciel kładzie mnie na plecy i śmieje się: „Możesz być spokojny, tu nas nie dosięgną. ”W szpitalu dowiedziałem się, że saper, który wyniósł mnie ze strzelaniny wkrótce zginął.”


Podczas walk od 14 do 16 września, obrońcy twierdzy brzeskiej musieli odeprzeć 7 niemieckich ataków. W tych walkach zginęło do 40% garnizonu. Około 18.00 16 września generał Plisowski wydaje swoim żołnierzom rozkaz opuszczenia fortyfikacji w kierunku Terespola. Wycofanie polskich wojsk M. Siemieniuk wspomina następująco:

„Generał Plisowski był ranny, jego zastępca płk Horak został kontuzjowany. Nocą przy świetle płonącej twierdzy, obrońcy cytadeli, którym udało się przeżyć przedostali się na zachodni brzeg Bugu jedynym mostem, nie zagarniętym jeszcze przez Niemców. Nie widząc naszego odejścia, Niemcy kontynuowali całą noc z 16 na 17 września ostrzeliwać twierdzę z ciężkiej amunicji, wstrząsając ziemią i powodując dzwonienie szyb w oknach”.

------------------------

Zawsze chciałem zobaczyć taką relację dzień po dniu z Polskiej Wojny Obronnej. W końcu w tym roku postanowiłem sam się tym zająć, stąd ten wpis. Jeśli zobaczycie jakiś błąd, to mile widziane sprostowania ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Tag do obserwowania: #wojnaobronna1939

#iiwojnaswiatowa #kronika #kampaniawrzesniowa #wrzesien39 #polska #iiirzesza #wojna #historia #gruparatowaniapoziomu

Źródła: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9], [10], [11].
+140
IMPERIUMROMANUM
TEGO DNIA W RZYMIE

Tego dnia, 16 n.e. – urodziła się Julia Druzylla, córka wodza rzymskiego Germanika, siostra cesarza Kaliguli. Była faworyzowana przez Kaligulę, a rozpowszechnione plotki twierdziły, że była również jego kochanką. Nie wiemy, czy bliskie stosunki między rodzeństwem miały rzeczywiście seksualny charakter, czy były to tylko próby dyskredytowania prywatnego życia cesarza. Po nagłej śmierci 10 czerwca 38 r. Julia została pochowana z honorami Augusty, ogłoszona przez senat na żądanie Kaliguli boginią i czczona pod imieniem Pantei. Była pierwszą kobietą w historii Rzymu, która została deifikowana. Swojej urodzonej później córce – Julii, Kaligula dał imię Druzylla – po ulubionej siostrze.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/tego-dnia-w-rzymie/#16-9

#liganauki #antycznyrzym #imperiumromanum #wydarzenia #gruparatowaniapoziomu #historia #tegodnia #tegodniawrzymie #rzym #ciekawostki #venividivici
+15
IMPERIUMROMANUM
AUTOPSJA CIAŁA JULIUSZA CEZARA

Po zamordowaniu Juliusza Cezara dnia 15 marca 44 roku p.n.e., konspiratorzy planowali pierwotnie wyrzucić ciało byłego dyktatora do Tybru. Ostatecznie jednak, z nieznanych powodów, pozostawili pokrwawione ciało w teatrze Pompejusza. Dzięki temu lekarz Antystiusz mógł przeprowadzić sekcję zwłok.
Swetoniusz – historyk, piszący około dwóch wieków później i bazujący na wcześniejszych źródłach – podaje, że trzech niewolników umieściło ciało w lektyce i zaniosło je do domu. Tam też Antystiusz – zapewne prywatny lekarz Cezara – przeprowadził autopsję. W sumie odnotował 23 rany (m.in. także na twarzy czy pachwinie), które wynikały z ciosów sztyletami.
Śmiertelny cios zadany został pod lewym ramieniem. Był na tyle głęboki, że sięgnął serca oraz mógł naruszyć ważną aortę. Tym samym dyktator zmarł w wyniku wewnętrznego wykrwawienia. Krew wypełniła klatkę piersiową, a następnie nastąpiło zapadnięcie się płuc.
W 2003 roku zespół ekspertów pod nadzorem włoskiego śledczego Luciano Garofano postanowił przeprowadzić współczesne śledztwo. Wykorzystując technologię udało się stworzyć trójwymiarową rekonstrukcję ciała Cezara. Zespół patologów, policjantów i historyków bazując na źródłach oraz znajomości zachowań ludzi w ścisku i afekcie wysnuli wnioski.
Zdaniem Garofano niemożliwym było, aby 23 mężczyzn brało udział w bezpośrednim morderstwie. Bardziej prawdopodobnym jest to, że w zabójstwie wzięło udział od 5 do 10 mężczyzn, kiedy reszta po prostu otaczała zdarzenie i umożliwiała zadawanie ciosów przez innych senatorów.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/autopsja-ciala-juliusza-cezara/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+19
Pannoramix
Drodzy obserwujący, nie wiem ostatnio w jaki sposób zachęcać do oglądania filmów. Czasu niewiele, pomysłów mniej, więc po prostu zostawiam Wam to tutaj, prosząc o pomoc w wykopaniu nowego odcinka filmu.

https://www.wykop.pl/link/5131829/akwitania-zamczyska-i-ogrody-czyli-francja-elegancja-ktora-wciaz-istnieje/

A w nim: pokazujemy Akwitanię, jeden z najciekawszych historycznie i krajobrazowo regionów Francji. Co ciekawe przez kilka wieków, należący do Anglików. A te zależności i zaszłości widać na każdym kroku. Np. dwa najpotężniejsze zamczyska, wiszące nad rzeką Dordogne były bastionami granicznymi Anglii (Castelnaud) i Francji (Beynac). Widziały się wzajemnie, organizowały łącznie kilkadziesiąt podchodów i kampanii przeciw sobie. To była jedna z nabardziej newralgicznych granic swoich czasów. A dziś jeden z najbardziej romantycznych regionów Francji, który lubują sobie sami Francuzi.

#qualitycontent #gruparatowaniapoziomu #tworczoscwlasna
+23
IMPERIUMROMANUM
ZIEMIA RZYMU | ROZDZIAŁ XII (dalsza część) | BITWA POD VERCELLAE

Dalsza część dwunastego rozdziału opowiadania Pani Joanny Morgan – pasjonatki kultury antycznej.

Kwintus Sertoriusz pragnie, aby syryjska kapłanka wyjawiła mu jego przyszłość.Tymczasem na polach niedaleko Vercellae, w upalnym skwarze, stają naprzeciw siebie dwie armie. Obie strony jeszcze nie wiedzą , że Historia napisze ostatni rozdział w tym konflikcie ...

Zapraszam do czytania!

https://www.imperiumromanum.edu.pl/artykul/ziemia-rzymu-opowiadanie/#rozdzial-XII

#archeologia #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #rzym
+14
mateoaka
Z Lucią Topolansky wiceprezydent Urugwaju. Ma polskie korzenie. Jej rodzina pochodzi z Krakowa, emigrowała do Austro-Węgier i stamtąd wyjechała do Urugwaju. Opowiedziała mi trochę o Polsce, co możecie zobaczyć na filmie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zapraszam do wykopywania znaleziska: Rozmowa z Wiceprezydent Urugwaju, Lucią Topolansky, o jej polskich korzeniach

Bardzo proszę Was o uwagi i opinie ;)
___

#podrozemateoaka #podroze #gruparatowaniapoziomu #urugwaj #amerykapoludniowa #pokazmorde

Zrobiłem listę na mirkolisty: Podróże Śladami Polaków (kontynuacja #podrozemateoaka) - na listę możesz się dopisać klikając na jej nazwę.
+204
IMPERIUMROMANUM
REKLAMA RZYMSKIEGO KAMIENIARZA

Wykonana w dwóch językach reklama sklepu w Panormus (obecne Palermo). Napis promuje usługi kamieniarza. Datowane na I wiek n.e.

Inskrypcja głosi: „Kolumny są tutaj rzeźbione i poświęcone dla świętych świątyń przy wsparciu publicznym (pieniężnym)”.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/reklama-rzymskiego-kamieniarza/

#archeologia #imperiumromanum #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+21
Cock_Inside
Sturmtiger (znany też jako Sturmpanzer VI, Sturmmörser Tiger, Tiger-Mörser Tiger-Mörser, 38cm RW61 auf Sturm (panzer) mörser Tiger)

Niemieckie działo pancerne z okresu II wojny światowej, zbudowane na podwoziu czołgu Panzerkampfwagen VI Tiger.
Uzbrojenie tego pojazdu jest bardzo ciekawe i charakterystyczne. Zamiast zwykłego działa lub haubicoarmaty, mamy moździerz rakietowy 38-cm-SturmMörser RW61 L/5,4 (kaliber 380 mm, 5,4 kalibrów długości)

Co to oznaczało?
W zwykłej armacie czołgowej mamy długą lufę, po to aby pocisk mógł nabrać jak najwięcej prędkości początkowej. Tutaj natomiast pocisk był wyrzucany z lufy z prędkością ok. 45 m/s, po czym jeszcze w lufie włączał się dodatkowy silnik rakietowy, który przyśpieszał pocisk do ok. 250 m/s.

Pocisk (R.Sprgr. 4581) ważył ok. 345 kg, z czego 125 kg było ładunkiem wybuchowym. Zasięg takiego pocisku wynosił jakieś 5600 m. Wyprodukowano łącznie 317 sztuk amunicji typu R.Sprgr 4581 (Raketen Sprenggranate 4581)

Pociski były tak duże i ciężkie, że Sturmtiger zabierał ze sobą tylko 14 pocisków, a z powodu ich ogromnej wagi, do ładowania niezbędne było korzystanie z dźwigu zamontowanego z tyłu pojazdu.

Wszystkie 18 sztuk Sturmtigera zostały zbudowane na podstawie uszkodzonych w boju Panzerkampfwagen VI Tiger. 2 z nich przetrwały do naszych czasów. Ten na zdjęciu znajduje się w Deutsches Panzermuseum Munster, natomiast drugi znajduje się w muzeum czołgów w Kubince.

#czolgi #historia #gruparatowaniapoziomu #wot #warthunder
+58
piotr-zbies
Co stres robi z człowiekiem - na przykładzie Abrahama Lincolna.

Po lewej stronie mamy zdjęcie Lincolna, gdy został wybrany na prezydenta w 1860.
Po prawej strony mamy zdjęcie Lincolna z końca wojny secesyjnej (1865)

#prezydenciusa #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #zdrowie #historia
+41
rivaldo77
Najdrożej sprzedaną rzeźbą w historii jest "L'homme au doigt" (Mężczyzna wskazujący palcem) autorstwa Alberto Giacometti. Rzeźbę sprzedano w 2015r za 141,3 mln dolarów w brytyjskim domu aukcyjnym Christie's.
Rzeźba ma 1,79m wysokości i wykonana została z brązu.

Dwie kolejne rzeźby z listy najdroższych w historii również zostały wykonane przez tego samego rzeźbiarza.
zrodło https://en.wikipedia.org/wiki/L%27Homme_au_doigt
#ciekawostki #sztuka #gruparatowaniapoziomu
+11
taki_tam_ktos
15 września 1939 roku.

Wojska niemieckie zajęły Przemyśl i Białystok.

Wycofanie się Armii "Warszawa" ze wschodniego brzegu miasta. Niemcy zamykają pierścień wokół stolicy.

Hitler mianuje prezesa Niemieckiej Akademii Prawa, dr Hansa Franka Szefem Administracji (Oberverwaltungschef) na okupowanych terenach polskich.

W nocy 15/16 IX pod Janowem 11. DP rozbiła niemiecki zmotoryzowany pułk SS "Germania".

==================
✈ Lotnictwo Polskie ✈
==================

9 września Brygada Pościgowa rozpoczęła przegrupowanie na lotniska na Wołyniu. Kolejne zmiany rozkazów w dniu 10 września nakazujące powrót na Lubelszczyznę i ponownie przelot na Wołyń doprowadziły do rozciągnięcia kolumn transportowych jednostki na dużym obszarze. Brygada dopiero 15 września ponownie została scalona. W czasie tych przelotów zdołano zestrzelić 2 samoloty niemieckie.

====
Hel i Kępa Oksywska.
====

Na Helu bateria nr. 23 ostrzelała niemiecki trałowiec. Ten odpowiedział ogniem po czym wycofał się. Pluton NKM zestrzeliwuje bombowiec Ju-87. Teren baterii nr 21 ostrzeliwany jest przez trałowce "M-111", "M-132", "Pelikan" oraz "Otto Braun". W wyniku ostrzału uszkodzony zostaje schron z blachy falistej. Ogień artylerii niemieckiej uszkadza Szpital Polowy Marynarki Wojennej.

Na Kępie Oksywskiej spokój.

==============
Obrona Warszawy.
==============

W nocy z 14 na 15 września wycofują się do Warszawy ostatnie oddziały własne ze wschodniego przedpola.

3 armia niemiecka zamyka faktycznie pierścień okrążenia miasta od strony wschodniej, o czym informował przedwcześnie komunikat OKW z 14 IX.

Hitler wizytuje przedpola Pragi i z wieży kościoła w Glinkach obserwuje obronę tej części stolicy.

Lotnictwo niemieckie nie przejawia żywszej działalności nad Warszawą, artyleria ostrzeliwuje w godzinach popołudniowych okolice Dworca Głównego, ulice Złotą, Chmielną i Sosnową.

Dowódca Armii „Warszawa” powołuje Komitet Obywatelski, składający się z kilkudziesięciu czołowych przedstawicieli społeczeństwa warszawskiego, przewodniczącym zostaje Stefan Starzyński.
O godz. 10:00 Stefan Starzyński uczestniczy w uroczystości zaprzysiężenia II. Batalionu Ochotniczego Obrony Warszawy.

Ukazuje się nr 1 „Dziennika Urzędowego Komisarza Cywilnego przy Dowództwie Obrony Warszawy„, zawierający teksty 13 rozkazów i zarządzeń z okresu pierwszego tygodnia obrony miasta.

Uruchomione zostaje kino „Napoleon” na pl. Trzech Krzyży, gdzie odbywać się mają dwa seanse dziennie.

=============
Bitwa nad Bzurą.
=============

Od świtu natarcia wojsk niemieckich na pozycje polskie w Sochaczewie i okolicy – 4 i 5 kompanii. Najcięższe walki na odcinku obrony 4 kompanii – ginie jej dowódca por. Marian Himmel.

Na rozkaz dowódcy batalionu resztki pododdziałów w ciągłej styczności z nieprzyjacielem wycofują się w głąb miasta i dalej aż do Bzury. W trakcie ponownego forsowania rzeki ginie dowódca batalionu mjr. F. Kozubowski. Małe grupki żołnierzy (w sumie około 100 żołnierzy) przekroczyły Bzurę. Po południu Niemcy obsadzają miasto.

============
Obrona Lwowa.
============

Tego dnia gen. W. Lagner postanowił wspomóc działania zgrupowań, które usiłowały przebić się do miasta. W tym celu obrońcy zaatakowali wzgórza pod Zboiskiem i w kierunku Hołoska Wielkiego. W obu przypadkach Niemcy w walce wręcz zostali zmuszeni do odwrotu, ale polskie ataki zostały ostatecznie powstrzymane przez niemiecką artylerię.

W samym Lwowie próbowano bez powodzenia odzyskać Kortumową Górę. Kompania III batalionu 207. pp rez. została skierowana do lasów na wschód od miasta, aby je przeszukać w celu oczyszczenia od niemieckich dywersantów i patroli zwiadowczych. Wieczorem i w nocy wysłano rozpoznanie w kierunku Sokolnik, szosy na Stryj, Sichów i Pohulanki. Niemieckie lotnictwo bombowe uszkodziło urządzenia wodociągowe w Dobrostanach.

Dowództwo Grupy Obrony Lwowa poinformowało ludność cywilną, aby powstrzymała się przed samorzutnym stawianiem barykad w mieście, gdyż przeszkadzało to w działaniach obrońców. Akcja miała być prowadzona planowo pod kierunkiem saperów. Prezydent miasta wygłosił też przemówienie radiowe z wezwaniem do powrotu wszystkich do pracy. W celu usprawnienia współpracy pomiędzy władzami wojskowymi i cywilnymi mianowano ppłk. Antoniego Jakubowskiego oficerem łącznikowym w sprawach utrzymania porządku, aprowizacji, bezpieczeństwa i służby zdrowia.

Ukończono też mobilizację w Kadrze Zapasowej VI Szpitala Okręgowego, w wyniku której zostało utworzonych 60 jednostek. Próbowano ewakuować rannych 6 pociągami sanitarnymi. Jedynie pociąg sanitarny nr 66 (zdjęcie ze środka) dwukrotnie przewiózł po 300 rannych do Stanisławowa, zanim zbombardowały go niemieckie samoloty. Natomiast pociąg sanitarny nr 64 został podpalony przez dywersantów.

====================
Obrona twierdzy Brzeskiej.
====================

Niemcy przypuścili główny atak 15 września. Żołnierzom 20 Dywizji Piechoty Wehrmachtu udało przedrzeć się do cytadeli brzeskiej od strony Brzeskiej Bramy. Obrońcy twierdzy wytaczali armaty i działa przeciwlotnicze do bezpośredniego ognia i ostatkami sił starali się powstrzymać postępujących nazistów.

Cytadela płonie. Nie ma łączności. Liczba rannych i zabitych z minuty na minutę rośnie, ale Polacy walczą nadal.

===========================================
Bitwa pod Jaworowem/Sądową Wisznią i unicestwienie pułku SS Germania.
===========================================

15 września po południu w miejscowości Sądowa Wisznia odbyła się odprawa dowódców jednostek wchodzących w skład Frontu Południowego. Po złożeniu meldunków sytuacyjnych gen. Sosnkowski poinformował zebranych o bardzo poważnej sytuacji na froncie polsko-niemieckim i przedstawił trzy warianty dalszych działań: marsz na Lwów, marsz na północ w kierunku Jaworowa w celu połączenia się z Armią „Kraków”, lub marsz na południe za Dniestr.

Po rozważeniu wszystkich opinii w trakcie odprawy generał Sosnkowski oświadczył:

„Ja sądzę, że trzeba dochować wierności najwierniejszemu miastu. Musimy iść na Lwów Idziemy na Lwów przez Lasy Janowskie”.

Dwie polskie dywizje miały nacierając dwoma kolumnami każda i opanować zachodni brzeg Lasów Janowskich. 24. Dywizja Piechoty jako odwód frontu miała posuwać się za tą dywizją, która pierwsza osiągnie powodzenie.

Drogę do Lwowa zagradzały 1. Niemiecka Dywizja Górska oraz Zmotoryzowany Pułk SS „Germania”. W Mużyłowicach znajdowały się dowództwo i III batalion SS „Germania” oraz III dywizjon 109. Pułku Artylerii. W tym rejonie były jeszcze niepełny niemiecki pułk strzelców górskich oraz 79. Pułk Artylerii Górskiej bez dwóch baterii. W ten sposób przeciwko trzem polskim dywizjom o niepełnych stanach i niemającym pełnego uzbrojenia Niemcy wystawili 13 baterii artylerii oraz kilka tysięcy żołnierzy.

Natarcie rozpoczął III batalion 48. Pułku Piechoty ppłk. Jerzego Głowackiego, który od południa i zachodu zaatakował Rogóźno. Niemieckie posterunki zostały zaskoczone i ledwie zdążyły otworzyć ogień z broni maszynowej, gdy Polacy wpadli na ich stanowiska i je zlikwidowali. Zaalarmowany strzałami nieprzyjaciel postawił ogień zaporowy na drogi i najważniejsze dojścia do miejscowości. Nie zatrzymało to jednak nacierających polskich żołnierzy, którzy idąc za przykładem swoich dowódców, uderzyli z impetem na niemieckie pozycje obronne.

W jednym z wniosków o odznaczenie czytamy:

„15 września 1939 roku, podczas wypadu nocnego na miejscowość Rogoźno, kapitan Josse idąc na czele swojej 7. kompanii, zostaje zatrzymany przez silny ogień nieprzyjaciela z bliska. Nie tracąc zimnej krwi, obrzuca Niemców granatami, po czym uderza na bagnety. Po krótkiej walce zdobywa stanowiska wroga. W walce tej zostaje ranny odłamkami pocisku w szyję, łopatkę i bok. Po nałożeniu opatrunków pozostaje nadal w kompanii do ostatniego momentu walki, zdobywając 6 dział przeciwpancernych, 1 granatnik, 5 armat polowych i 11 samochodów ciężarowych. W boju tym kapitan Josse wykazał wielkie zalety męstwa i hartu, a przykład ten zjednał mu serca wszystkich żołnierzy”.

Po półgodzinnej walce, o godz. 22, miasteczko zostało całkowicie opanowane. Następnie III batalion 48. pułku zajął wieś Czerczyk, po czym zatrzymał się na krótki odpoczynek w pobliżu gajówki Pietruszka. Gajowy powiedział żołnierzom, że w pobliżu leśniczówki, przy rozwidleniu dróg, widział o zmierzchu niemiecki oddział zmotoryzowany. Dowódca III batalionu wysłał w kierunku leśniczówki patrol, który potwierdził te informacje.

Podpułkownik Głowacki postanowił uderzyć na leśniczówkę i zniszczyć nieprzyjaciela. Po północy batalion znalazł się na jej terenie i zaatakował nieprzyjaciela jedną kompanią. Zdobyto leśniczówkę i przyległe zabudowania bez walki. Uciekający Niemcy pozostawili cały sprzęt bojowy. Z zeznań wziętych do niewoli żołnierzy niemieckich wynikało, że rozbity oddział należał do 4. Dywizji Lekkiej. Po zniszczeniu zdobytego sprzętu III batalion ruszył do dalszego natarcia, podczas którego, ze względu na ciężkie warunki terenowe oraz padający deszcz, pozostałe pododdziały 48. Pułku Piechoty częściowo się pogubiły. Rankiem 16 września pułk zebrał się jednak i przed południem osiągnął cel natarcia.

W tym samym czasie na prawym skrzydle Polacy atakowali 49. Pułk Piechoty, którego czekały najcięższe walki. Pierwszym celem była wieś Mogiła, na którą nacierał I batalion 49. Pułku Piechoty mjra Eugeniusza Lityńskiego. Nieprzyjaciel zaskoczony gwałtownym atakiem wycofał się w panice. We wsi zdobyto wiele sprzętu oraz wzięto jeńców. W tym czasie, gdy batalion mjra Lityńskiego zdobywał Mogiłę, jedna z jego kompanii wzięła udział wraz z I batalionem mjra Marka z 98. Pułku Piechoty z 38. dywizji w zaciętych walkach o miejscowość Czarnokońce. W tym rejonie znajdowały się pododdziały Pułku SS „Germania”. Polacy w ataku na bagnety rozbili niemiecką obronę, zdobywając 60 motocykli, kilkanaście dział polowych i 12 działek przeciwpancernych oraz znaczną ilość amunicji. Straty nieprzyjaciela – kilkudziesięciu zabitych i rannych.

Sukcesem zakończyło się również natarcie 96. Pułku Piechoty z 38. dywizji. Pułk po nocnym marszu znalazł się na brzegu lasu, gdzie odpoczywał niczego niespodziewający się niemiecki oddział zmotoryzowany z pułku SS „Germania”. Nieprzyjaciel po krótkiej walce został rozbity, a zdobyty sprzęt zniszczono. Również III batalion mjra Jana Wojciechowskiego z 98. Pułku Piechoty we wsi Nowosiółki napotkał pododdział pułku SS „Germania”.

Po północy 49. Pułk Piechoty wraz z I batalionem zaatakował Mużyłowice od południa, a z III batalionem mjra Mieczysława Stecewicza od zachodu. Luki w ugrupowaniu nieprzyjaciela wskazał miejscowy proboszcz ks. Stanisław Capecki.

Pułkownik Prugar-Ketling pisał:

„Strzelcy 49. pp wtargnęli już do środka wsi, siekąc i kłując bagnetem każdego, kto im się pod rękę nawinął. Odzywające się od czasu do czasu seriami strzały pistoletów maszynowych urywały się nagle, w połowie magazynków. Czuło się, że ręka, która jeszcze przed ułamkiem sekundy naciskała spust, martwieje i bezładnie opada, sparaliżowana uderzeniem kolby lub pchnięciem bagnetu. Nie słychać było żadnych okrzyków. Bój toczył się w ciemnościach i złowrogiej ciszy. Nikt nim już nie kierował – nikt o pardon nie prosił. Wrażenie było niesamowite. Toteż groza, jaka opanowała Niemców, musiała przewyższać wszystkie dotychczasowe ich przeżycia. Z takim zaskoczeniem i z takim atakiem nie spotkali się zapewne nigdy. Trupy, które oglądaliśmy później, miały wyraz straszny. Trwoga, wśród której ginęli, nie znikła z ich twarzy.

Wysiedliśmy z samochodu i pieszo podążaliśmy za cichnącym i dogorywającym odgłosem nocnego szturmu. Gdy wchodziliśmy do pierwszych zabudowań, na niebie ukazywał się już świt. W coraz mocniej jaśniejących plamach brzasku porannego odróżnialiśmy domy, drzewa, opłotki, a później… działa, jaszcze, ciągniki, samochody – najpierw pojedyncze – potem grupy, całe parki. Przecieraliśmy oczy, by się upewnić, czy to nie złudzenie, tak nieprawdopodobnie zdobycz ta wyglądała. Wieś duża, bogata, o szerokich podwórzach i ogrodach, zawalona była sprzętem i materiałem wojennym po brzegi…

------------------------

Zawsze chciałem zobaczyć taką relację dzień po dniu z Polskiej Wojny Obronnej. W końcu w tym roku postanowiłem sam się tym zająć, stąd ten wpis. Jeśli zobaczycie jakiś błąd, to mile widziane sprostowania ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Tag do obserwowania: #wojnaobronna1939

#iiwojnaswiatowa #kronika #kampaniawrzesniowa #wrzesien39 #polska #iiirzesza #wojna #historia #gruparatowaniapoziomu

Źródła: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9], [10], [11].
+138
IMPERIUMROMANUM
POZOSTAŁOŚCI RZYMSKIEJ DROGI VIA DELLE GALLIE

Zachowany, wykuty w skale łuk rzymski, który znajdował się na tzw. Via Delle Gallie – drodze rzymskiej, która przecinała dolinę Aosty w kierunku Galii. Droga miała 5 metrów szerokości. Przy łuku znajduje się kamień milowy oznaczający XXXVI milę rzymską (53 km). Droga prowadziła od Eporedii (Ivrea) aż do Augusta Prætoria (Aosta).

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/pozostalosci-rzymskiej-drogi-via-delle-gallie/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+25
SonyKrokiet
Protoplasta Trucka

czyli

FSO Polonez Pickup

Ostatnia dekada PRL-u była trudnym czasem dla FSO. Pomimo wprowadzenia Poloneza do produkcji, sprzedaż samochodów spadała na rynkach eksportowych, głównie ze względu na spadek jakości Fiata 125p, któremu zmieniono nazwę na FSO 125p. Niemałą rolę odegrał też kryzys ekonomiczny i polityczny w kraju, który zmuszał władze do cięć oraz ustępstw na rzecz społeczeństwa. W pewnym okresie rozważano zamknięcie FSO, do którego ostatecznie nie doszło w Polsce Ludowej.

W tej sytuacji dyrektor techniczny FSO Marian Karwas kazał opracować plan zubażania Poloneza, a także stworzenia wersji pick-up dla rolnictwa oraz rzemiosła – ostatecznie samochód o nazwie Truck powstał kilka lat później.
Zaprezentowana wersja pick-up była de facto przeciętym na pół polonezem borewiczem z dospawanym tyłem z wersji pickup Dużego Fiata – wskutek tego zabiegu, zarówno uroda, jak i właściwości jezdne ulepa pozostawały sporo do życzenia.

Prototyp był sumą wad obydwu pojazdów – był mało zwrotnym autem z krótką kabiną z poloneza, który miał małą przestrzeń ładunkową oraz niewielką ładowność; tą cechę zawdzięczał Fiatowi.

Wraz z ulepem FSO zaprezentowało również dwuosiową przyczepkę, wyglądającą lepiej od pokazywanego samochodu – obydwa projekty doczekały się premiery w listopadzie 1981 roku, podczas obrad Związkowej Rady Przedsiębiorstwa Związku Zawodowego Metalowców – przyczepa została pozytywnie oceniona, zaś polonez pick-up został skrytykowany za wygląd.

Koniec końców, zarówno trzyczepka jak i ulep nie doczekały się produkcji seryjnej; dalsze losy prototypów nie są znane – prawdopodobnie obydwa projekty uległy zniszczeniu.

#samochody #motoryzacja #gruparatowaniapoziomu #prl #fso #polonez #fiat125p #autakrokieta

pokaż spoiler Źródła: „Kulisy Polskiej Motoryzacji – Brzydkie kaczątko” autorstwa Zbigniewa D. Skoczka, z czasopisma „Motor”, nr 7/2007; Histografy - http://histografy.pl/polonez-pick-up/ oraz Autoblog - https://spidersweb.pl/autoblog/40-lat-poloneza-najgorsze-modyfikacje/
+36
Montago
(Wpis nr 207)
A teraz w cyklu "Filmy ze Złotej Ery VHS", będzie coś ambitnego, wciągającego, nagradzanego - hiszpański thriller Alejandro Amenábara , wart obejrzenia choćby i zaraz...

" Teza " (Tesis, 1996)

#polecam, bo warto - sam przypadkiem obejrzałem go dopiero miesiąc temu :P
Ma klimat, zagadkę, napięcie, myli tropy... Coś dla zainteresowanych z #gruparatowaniapoziomu ;)

Ángela Marquez, studentka madryckiej szkoły filmowej, pisząc pracę na temat przemocy na ekranie, natrafia na kasetę video z zapisem prawdziwego morderstwa. Kiedy okazuje się, że torturowana na filmie dziewczyna to jedna z byłych studentek szkoły, a znalazca taśmy-jeden z profesorów uczelni - ginie, Angela także znajduje się w niebezpieczeństwie. Zwraca się o pomoc do kolegi ze studiów, Chemy, dziwaka i odludka zafascynowanego przemocą, posiadającego pokaźną kolekcję ekstremalnych filmów grozy. Oboje trafiają na ślad grupy produkującej tzw. "snuff movies" czyli filmy, które pokazują prawdziwe sceny tortur, gwałtów i morderstw ze szczególnym okrucieństwem.

Zwiastun.

Strona Filmweb.

Film on-line, z lektorem, cda. [LINK]

→ #zlotaeravhs
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią...
A ich okładki możecie "hurtowo" przejrzeć w zakładce z grafiką...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

Mój poprzedni wpis → "Pamięć absolutna" ze Schwarzeneggerem...

#hiszpania #filmnawieczor #ogladajzwykopem #kino

pokaż spoiler #nostalgia #gimbynieznajo #wykopplus30club
#thriller #film #filmy #vhs #kinocebulowe #cda #kinematografia #rozrywka
+15
teflon_z_patelni_mi_smakuje
Porzucona i zapomniana wioska niedaleko Telford w hrabstwie Shropshire.
Jedyne co udalo mi sie ustalic to to, ze w 1609 r. bylo tutaj 13 domow i farma. Ciekawe dlaczego i kiedy, wies zostala porzucona. Niektore z domow wciaz trwajacych na swoim miejscu, pochodza z XVII w. i moglyby sluzyc jako ,,listed building cottage'' ale nie sluza. W Polsce 400 letni dom zostalby otoczony nalezyta opieka jako ,,rarytas'' zapewne, tutaj domow tego typu tj. z epoki, jest tak duzo, ze mozna sobie pozwolic na pozostawienie ich samym(samych?) soba.
W zalczniku mapka z pocz XVII w. i wspolczesny rzut z gory. Wiecej fot w komentarzach.
#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #fotografia #historia
+161
gzkk
Większa Adria* przeszła bez echa, to wrzucę animowane "mięsko"...

* - Wg Dziennika Naukowego "Wielka", a chyba powinno być "Większa"?
** - Chwilowo nie mam więcej czasu, żeby obciąć ramki i zoptymalizować...

#geografia #geologia #nauka #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
+3
taki_tam_ktos
Z braku czasu dzisiaj tekst nie do śniadania, tylko do obiadu, ale jest :).

W ramach sprostowania z wczoraj, w obronie Lwowa miało być w Rzęsnej Ruskiej, nie Rzęśnie. Dzięki @kawiarnianypl za czujność!

14 września 1939 roku.

Wojska niemieckie zajęły Gdynię. Rozpoczyna się pacyfikacja mieszkańców.

Do estońskiego portu w Tallinie wpłynął ORP "Orzeł", gdzie został internowany i rozbrojony.

Cały XIX Korpus Pancerny Guderiana uderzył na Brześć.

XXII Korpus niemiecki dotarł pod Zamość.

==================
✈ Lotnictwo Polskie ✈
==================

14 września Luftwaffe zbombardowała po raz pierwszy od rozpoczęcia wojny czynne lotnisko bojowe w Hutnikach niszcząc na ziemi 17 samolotów oraz wiele mocno uszkadzając.

Nasze jednostki lotnicze przegrupowują się.

====
Hel i Kępa Oksywska.
====

Hel.

Nocą polskie trałowce wychodzą z Jastarnii i ostrzeliwują wojska niemieckie pod Mechlinkami na Oksywiu. Niemieckie okręty M-8 i R-21 ponownie atakują linię obrony lądowej pod Chałupami. Stojące w Jastarnii "Czajka" i "Żuraw (na zdjęciu bliźniacza jednostka - Mewa)" doznają uszkodzeń od ataków lotniczych.

Około godziny 10.00, w czasie mglistej pogody, silne ataki jedenastu niemieckich samolotów JU-87 i He-111 na port w Jastarnii. Nalot powoduje zatonięcie okrętu hydrograficznego Pomorzanin oraz holowników Smok i Lech. Kolejne bomby niszczą niemal całkowicie Czaplę i podpalają Jaskółkę, która od wybuchu amunicji tonie.

W Rybitwę trafia niewypał małej bomby, który przebija na wylot dno - załodze udaje się zatkać otwór dopasowanym naprędce klockiem wbitym siekierą i choć doraźnie uratować przed zatonięciem. Wieczorem uszkodzone ORP Żuraw i Czajka przechodzą do portu w Helu, gdzie następnego ranka opuszczają banderę wojenną. Okręty przejmuje Komendant Portu Wojennego, załogi zasilają jednostki obrony lądowej.

Włączono do obrony nowozbudowaną na górze Szwedów baterię przeciwdesantową z nr 44 wyposażoną w dwa działa 75 mm Schneider wz. 97 zdjęte z zatopionej kanonierki Generał Haller. Dowódcą baterii zostaje por. mar. Zbigniew Kowalski.

==============
Obrona Warszawy.
==============

Przemowa Wacława Lipińskiego, szefa propagandy przy dowództwie obrony Warszawy.

Komunikat Oberkommando der Wehrmacht z 14 września stwierdza:

„Pierścień wokół polskiej stolicy zamknięty został wczoraj także od strony wschodniej„.

Rozgłośnia wileńska Polskiego Radia, słyszana w Warszawie, podaje o godz. 7.00 wiadomość o przebijaniu się Armii „Poznań” w kierunku Warszawy przez pierścień wojsk niemieckich.

3 armia niemiecka (d-ca gen. v. Küchler) przystępuje do okrążenia Warszawy od strony wschodniej. Po wejściu jednostek grupy gen. Zulaufa i innych w obręb miasta.

Armia „Warszawa” rozporządza w mieście siłą ponad trzech dywizji piechoty, 66 działami ppanc. i dość silną artylerią ciężką, ma jednak bardzo ograniczone zasoby amunicji.

Sekcja Wojskowa Robotniczego Komitetu Pomocy Społecznej prowadzi dalszy werbunek do Robotniczych Batalionów Obrony Warszawy.

Straż Obywatelska werbuje również nowych członków m.in. kobiety.

W Śródmieściu i dzielnicy północnej nowe zniszczenia i pożary w wyniku ognia artyleryjskiego (Prudential, ul. Franciszkańska).

=============
Bitwa nad Bzurą.
=============

14 września GO gen. Bołtucia musiała ponownie zdobywać opuszczony wcześniej, a teraz silnie już obsadzony przez Niemców Łowicz. W ciężkich walkach oddziały polskie zdołały opanować połowę miasta.

Niestety, rozwijające się początkowo pomyślnie natarcie 26 DP na wschód od Łowicza, które mogło wyjść na niemieckie tyły, zostało samowolnie, bez porozumienia z gen. Kutrzebą, zatrzymane przez gen. Boronowskiego, będącego, jak wszystko na to wskazuje, w fatalnej kondycji psychicznej, na samą wieść o pojawieniu się w tym regionie niemieckich czołgów: jak się okazało – całkowicie nieprawdziwą.

W rezultacie cała 26 DP wraz ze znaczną częścią 16 DP wycofały się, przy dużych stratach w ludziach, na północny brzeg Bzury, niwecząc wszelkie szanse opanowania Łowicza przez siły gen. Bołtucia. Wkrótce potem gen. Bortnowski wydał, znowu bez jakiejkolwiek konsultacji z gen. Kutrzebą, rozkaz odwrotu reszty sił armii „Pomorze” za Bzurę.

Jednocześnie kończą się walki szczupłych sił polskich o zdobycie i potem utrzymanie Sochaczewa (13-15 września). Miasto przechodziło kilkakrotnie z rąk do rąk – ostatecznie opanowali je Niemcy.

Sochaczew.

Batalion zostaje zawrócony przez płk dypl. Tadeusza Parafińskiego z m. Kąty, około godz. 10.00 naciera z marszu na miasto i odrzuca nieprzyjaciela, który w międzyczasie obsadził Sochaczew.

W godzinach popołudniowych zostaje wyparty z zajmowanych stanowisk, lecz po wprowadzeniu do walki odwodów odzyskał je na powrót. Po ciężkich walkach wspieranych ogniem 5 baterii (pozostałe baterie zostały przesunięte na inny odcinek w związku z planowaną ofensywą) udaje się utrzymać miasto kosztem dużych strat.

==============
Obrona Przemyśla.
==============

14 września wcześnie rano niemiecka 7. DP dotarła do Ostrowa, próbując wedrzeć się do miasta z marszu. Jednakże silnym ogniem maszynowym i artylerii została zmuszona do odwrotu. Również od strony Jarosławia pojawiły się oddziały wydzielone z niemieckich 44. i 45. DP. Lecz i z tamtej strony ponawiane kilkakrotnie ataki zostały odparte.

Do południa dwa polskie bataliony walczyły na północnym brzegu Sanu, a po wysadzeniu mostów bez nacisku ze strony Niemców wycofały się na rozkaz ppłk. J. Matuszka na południowy brzeg, gdzie obsadziły drugą linię obrony. Batalion mjr. Henryka Dyducha okopał się wzdłuż poaustriackich wałów na Wilczu aż do Wiaru, a resztki batalionu kpt. R. Homana częściowo wzmocniły obsadę nad Sanem w pobliżu mostów, a częściowo zostały użyte na Zniesieniu. Na Zasaniu w rejonie mostu drogowego pozostały jedynie drobne pododdziały, ugrupowane obronnie w budynkach i sąsiadujących z nimi ogródkach.

Główne walki toczyły się na odcinku południowym, na kierunku Kruhel Mały i Kruhel Wielki. Po południu Niemcy po bardzo silnym przygotowaniu artyleryjskim i bombardowaniu lotniczym przeszli San pod Ostrowem, zajęli Prałkowce i Kruhel Wielki, a następnie uderzyli na Kruhel Mały. Doszło tam do zaciętej walki. Dwukrotne ataki niemieckie odparto. Za trzecim jednak razem udało się im opanować miejscowość, po czym ruszyli na Zniesienie i Podzamcze, obsadzone przez I batalion OZ 24. DP kpt. Wylęgały. W tym momencie wyruszyło polskie przeciwuderzenie. W wyniku walki na bagnety, przy niezwykle wysokich obustronnych stratach, Niemcy zostali zatrzymani i sytuacja ustabilizowała się.

Na odcinku środkowym, około mostów, natarcie niemieckie od razu załamało się w krzyżowym ogniu karabinów maszynowych II batalionu 53. pp mjr. Młyńskiego oraz artylerii 4. baterii 11. pal i 1. baterii 50. dal. Polscy saperzy wysadzili środkowe przęsło mostu drogowego. Groźna sytuacja powstała chwilowo na północnym odcinku obrony, gdzie niemiecki oddział przeszedł San pod Buszkowicami i zaatakował pozycje 5. kompanii kpt. Ostrowskiego. Skierowana na ten odcinek odwodowa 6. kompania rozwinęła się pod silnym ogniem artylerii niemieckiej do natarcia, ale jej uderzenie trafiło w próżnię, gdyż Niemcy zostali wcześniej rozbici ogniem 2. kompanii karabinów maszynowych por. rez. Józefa Kupki i wycofali się za rzekę.

Niemcy nacierali również na pozycje III batalionu OZ 24. DP kpt. Szutta w rejonie Bakończyc. Batalion odrzucił wprawdzie Niemców, ale sam poniósł duże straty.

Wieczorem ppłk J. Matuszek, który objął po gen. J. Chmurowiczu kierownictwo obrony miasta, otrzymał rozkaz dowódcy Frontu Południowego gen. Kazimierza Sosnkowskiego opuszczenia Przemyśla. Polskie oddziały wycofały się w kierunku Mościsk, wysadzając mosty na Wiarze i uszkadzając most kolejowy, gdyż zabrakło ładunków wybuchowych. Tam miały wejść w skład 11. KDP i 24. DP.

Dopiero następnego dnia rano miasto zostało zajęte przez wojska niemieckie. Niemcy byli przekonani, że Przemyśla broniło pięć polskich dywizji i tym faktem tłumaczyli początkowy brak sukcesu.

Wytrwała obrona Przemyśla umożliwiła 11. KDP i 24. DP, które wchodziły w skład Grupy Operacyjnej gen. K. Sosnkowskiego odskoczenie od nieprzyjaciela w kierunku Lwowa i odpoczęcie przez jeden dzień od bezustannej walki, choć odbywało się to wśród ciągłych marszów, nalotów i zagrożenia od strony niemieckich i ukraińskich dywersantów.

Bitwa o Przemyśl zostaje zakończona. Tak prezentują się zdjęcia z czasu oblężenia.

Za kilkanaście dni Niemcy opuszczą miasto. Zamiast nich wkroczą Sowieci. Miasto będą wizytować wówczas m.in. Chruszczow i Timoszenko. Tak prezentuje się film z tamtej wizyty.

============
Obrona Lwowa.
============

Tego dnia trwały w mieście jedynie walki o charakterze lokalnym, ale z dużą aktywnością obu stron.

Najbardziej intensywne działania prowadzono pod Kulparkowem i Wulką, które Niemcy zaatakowali w związku z rozszerzaniem okrążenia Lwowa od południa do linii kolejowej do Chodorowa i szosy do Bóbrki.

W tym czasie na Wulce polskich obrońców ostrzelali ukraińscy dywersanci. Po południu polski III batalion 1. pp grodzieńskiego zaatakował Dworzec Główny, ale nie udało mu się go odzyskać.

Większe działania prowadzono w rejonie Lwowa. Wydzielona z odwodu niemieckiej 1. DG grupa pod dowództwem kpt. Fleischmanna w sile III batalionu 98. psg i części 100. psg opanowała bez walki Kozielniki i Sichów, blokując wyjście ze Lwowa w kierunku południowym i południowo-wschodnim. Jednak na razie nocami Niemcy opuszczali te miejscowości. Pod wieczór II i III bataliony 206. pp rez. kontratakowały bez sukcesów pod Zboiskami. Walki toczyły się też na północny zachód od Lwowa w rejonie Rzęsny Ruskiej pomiędzy batalionem marszowym 19. pp wspartym 105. kompanią ckm plot. i 6. baterią 6. pac a III batalionem 99. psg. Po południu polskie wojska wycofały się do Hołoska Wielkiego, wzmacniając załogę Składnicy Uzbrojenia. W nocy oddziały 10. BK, które zostały podporządkowane Dowództwu Obrony Lwowa, opanowały Zboiska, ale przyległe wzgórza zostały przez Niemców utrzymane.

O świcie do miasta przybył szef sztabu Frontu Południowego, płk dypl. Bronisław Rakowski z rozkazem Naczelnego Wodza obsadzenia przedmościa rumuńskiego. W tym celu gen. W. Lagner wysłał nad Dniestr swojego zastępcę, gen. Milana-Kamskiego. Rano przyjechali też oficerowie sztabu NW: płk dypl. Jerzy Suzin i mjr dypl. Wacław Jacyna z instrukcjami dla gen. K. Sosnkowskiego. Poinformowali też gen. W. Langnera o ewakuacji Naczelnego Dowództwa Wojsk Polskich do Kołomyi. Tego dnia u gen. W. Langnera pojawiła się delegacja Rady Miejskiej, która zaproponowała przesunięcie działań wojennych na przedpola miasta z obawy przed zniszczeniami. Pracę rozpoczął dział propagandy, kierowany przez gen. bryg. Mariana Kukiela. Ze Stanisławowa przybyła część pracowników Polskiego Radia, naprawiono uszkodzoną w trakcie ewakuacji stację nadawczą i wznowiono nadawanie programu.

Sytuacja w mieście stawała się coraz gorsza. Nie działały elektrownia, gazownia i wodociągi. Do Lwowa przybyło ok. 100 tys. uchodźców cywilnych, co doprowadziło do naruszenia wojskowych zapasów żywności. W mieście znajdowało się też ok. 3 tys. osób chorych i rannych. Siły polskie w mieście według meldunku dowódcy DOK nr VI liczyły dwadzieścia batalionów piechoty, dwa dowództwa pułków, pewną ilość plutonów artylerii lekkiej i dywizjonu artylerii ciężkiej oraz części 35. DP Rez., a także czternaście batalionów piechoty improwizowanych i na ogół gorzej uzbrojonych: dziewięć z pułków grodzieńskich, trzy sformowane w OZ 5. DP, batalion ON Lwów I i batalion marszowy 48. pp.

W dalszym ciągu powiększały się polskie wojska w mieście. Obok baterii artylerii sformowanych w OZ Artylerii Lekkiej nr 6, do Lwowa dotarły kolejne trzy dywizjony artylerii lekkiej: 62., 52. i 42. W sumie było to 65 dział, w tym 10 ciężkich. Zorganizowano też nowe oddziały piechoty: 2-batalionowy pułk ON pod dowództwem ppłk. Alfreda Greffnera w składzie batalionu ON Lwów I i batalionu sformowanego spośród członków Związku Strzeleckiego i kadetów. Przystąpiono do tworzenia trzech kolejnych batalionów ON, na czele których stanęli: mjr Józef Hornberger, mjr Józef Smagowicz i kpt. Józef Berezowski. Do Lwowa dotarł również personel RKU Pszczyna oraz szwadron zapasowy 3 Pułku Ułanów Śląskich. Dowódca transportu, mjr Franciszek Głowa dostał rozkaz objęcia dowództwa śląskiego batalionu ON.

Wieczorem do sił niemieckiej 1. DG dołączył III batalion 100. psg, po czym został skierowany do odwodu dywizji w miejscowości Rudno. Gen. L. Kuebler rozkazał podległym sobie oddziałom prowadzenie uporczywej obrony zajętych pozycji, aby uniemożliwić polskim próbom włamania się do miasta z zewnątrz. W nocy nieprzyjacielska artyleria ostrzeliwała Lwów.

Jest bardzo mało zdjęć przed zajęciem Lwowa przez Niemców, toteż wrzucam kompilację zdjęć jak samo miasto przed wojną wyglądało.

=================
Bitwa pod Boratyczami.
=================

14 września w rejonie Boratycz i batalion 39 pp idący w straży przedniej uderzył na oddział rozpoznawczy 2 DGór. i zmusił go do odwrotu.

Przed południem dywizja skoncentrowała się w rejonie Tyszkowice-Boratycze-Popowice. W rejonie rozlokowała się artyleria dywizyjna. Do 24 DP dołączył 155 pułk piechoty (II RP), a w rejonie Husakowa dołączyły pozostałości batalionu KOP „Żytyń”. W okolicach Popowic skoncentrowały się 38 pułk piechoty Strzelców Lwowskich i 1 pułk piechoty KOP „Karpaty”, do których dołączył I batalion 1 pułku Strzelców Podhalańskich i oddziały specjalne tego pułku. Do rejonu Chodnowic przybył 39 pułk piechoty i pozostałości I batalionu 17 pp. Oddziały dywizji były bombardowane przez lotnictwo i ostrzeliwane przez artylerię niemiecką.

Oddziały niemieckiej 2 Dywizji Górskiej przeszły do natarcia, ze wsparciem lotnictwa. Na obronę polską uderzył II oddział rozpoznawczy i III batalion 137 pułku strzelców górskich. Niemcy główne uderzenie skierowali na Boratycze. 24 DP podjęła walkę i wyhamowywała impet uderzenia. 155 pp przeszedł do kontruderzenia i załamał natarcie niemieckie. Dowództwo 2 DGór. włączyło do walki dwa bataliony ze 136 i 137 pułku strzelców górskich. Walki toczyły się w lesie. Na Niemców uderzył batalion zbiorczy 38 pp, następnie 39 pp i 155 pp. Odpierając ataki 155 pp odciął III batalion 137 psg i zniszczył go. Po ciężkich walkach zmuszono Niemców do wycofania. 2 DGór. poniosła największe straty w całej kampanii wrześniowej. Pod wieczór 24 DP przerwała walki i zgodnie z rozkazem gen. Sosnkowskiego odeszła lasami na wschód. 24 pal przez cały czas walk wspierał piechotę.

O świcie 15 września dywizja znalazła się za Mościskami. Wobec trudności w przebiciu się przez Wereszycę i kontynuowania marszu na Lwów przez Gródek Jagielloński, 15 września gen. Sosnkowski wydał rozkaz zmiany kierunku działań na północno-wschodni i postanowił przebić się do Lasów Janowskich, a dopiero później na Lwów. Rozpoczęto odwrót na Lwów przez Lasy Janowskie, podczas którego 24 DP podążała w drugim rzucie GO.

Zwycięstwo okupiono wysokimi stratami. W 155 pp pozostały trzy niepełne kompanie po kilkudziesięciu żołnierzy.

====================
Obrona twierdzy Brzeskiej.
====================

W dniu 11 września 1939 roku do Brześcia doszły wiadomości, że Niemcy zajęli Siemiatycze. Marszałek Rydz-Śmigły powierzył gen. Plisowskiemu d-ctwo nad obroną Twierdzy Brzeskiej a sam wraz ze sztabem ewakuował się.

Trudne zadanie zorganizowania obrony tak dużej twierdzy zostało opracowane pobieżnie. Generał Plisowski dysponując zbyt małymi siłami aby obsadzić forty zewnętrzne podjął decyzję, że obronę twierdzy należy ograniczyć tylko do Cytadeli. Z rozbitych, wycofujących się oddziałów formowano nowe bataliony. W celu opóźnienia ataku nieprzyjaciela na przedpolach, postanowiono wysłać kilka oddziałów wspartych artylerią polową.

Na północ od twierdzy, jako najbardziej spodziewanym kierunku niemieckiego natarcia, w rejonie lotniska Adamkowo rozlokowane zostały oddziały piechoty mające zadanie zwalczać niemieckie kolumny zmotoryzowane. W dniu 13 września z twierdzy ewakuowano rodziny wojskowych. Teren twierdzy zaminowano, a przy bramach ustawiono czołgi z 112 kompanii. Obrońcy kopali okopy na wałach i okopywali stare czołgi Renault ze 113 kompanii czołgów lekkich zamieniając je w schrony karabinów maszynowych,. Dokładnie maskowano nieliczne działa, co jak się potem okazało było bardzo skutecznym sposobem na zatrzymanie hitlerowskich czołgów. 14 Września 1939 roku do Brześcia przybyły dwa pociągi pancerne nr 53 "Śmiały" i nr 55 "Bartosz Głowacki".

Do Brześcia zmierzał niemiecki XIX Korpus Pancerny generała porucznika Heinza Guderiana...

---------------------

W dniu 14 września zwiad lotniczy powiadomił gen Plisowskiego, że z kierunku Wysokie Litewskie i Żabinki nadciągają niemieckie siły pancerne.

W kierunku Wysokiego Litewskiego już wcześniej wysłano kompanie piechoty wyposażoną w działko ppanc. Kompania dobrze zamaskowała się koło mostu na rzece Leśna.

W kierunku Żabinki postanowiono wysłać pociąg pancerny nr 55 "Bartosz Głowacki”. Po przybyciu na miejsce wyładowano z drezyn 4 tankietki, które ruszyły do ataku. Celem były stojące na moście na Muchawcu samochody pancerne niemieckiego rozpoznania. Atak nie powiódł się do końca. Zniszczone zostały jednak 3 tankietki, a przeprowadzony atak plutonu wypadowego stanowiącego załogę pociągu zakończył się niepowodzeniem. Dopiero artyleria pociągu pancernego, która stanowiła sporą siłę ogniową, zmusiła niemiecki oddział rozpoznawczy do wycofania się.

Pociąg pancerny kontynuował działania obronne blokując przejazd kolejowy i zmuszając tym samym do zatrzymania i wycofania się szpicę pancerną 3 Dpanc. Pięć czołgów z 3 DPanc usiłowało odciąć drogę powrotną pociągu do Brześcia. Zamiar ten w porę zauważyła i udaremniła przy pomocy artylerii załoga pociągu.

Następnie pociąg prowadził pojedynek artyleryjski z niemiecką baterią w trakcie, którego została zniszczona wchodząca w skład pociągu drezyna Renault. Po walce pociąg pancerny wycofał się do Brześcia. Dzięki walce, jaką stoczył pociąg pancerny nr 55 "Bartosz Głowacki" piechota w Twierdzy zyskała cenny czas na przygotowanie własnych stanowisk obronnych.

Również pociąg pancerny nr 53 "Śmiały" stoczył krótki bój pod Brześciem ratując przed całkowitym zniszczeniem kompanie piechoty w pobliżu rzeki Leśna. Żołnierze piechoty przy pomocy działka ppanc. zdołali wprawdzie zniszczyć kilka czołgów i samochodów pancernych niemieckiej 10 Dywizji Pancernej, jednak ponieśli w walce spore straty. Ostrzał artyleryjski „Śmiałego” powstrzymał atak niemieckich czołgów i zmusił je do odwrotu dając w ten sposób szansę na wycofanie się do twierdzy ocalałym żołnierzom polskiej piechoty.

Po południu 14 września 1939 roku pododdziały batalionu rozpoznawczego 8 pułku z 10 DPanc czołgów niemieckich usiłował z zaskoczenia zdobyć twierdzę podjeżdżając od północnego wschodu pod umocnienia Kobrzyńskie. Starcie z 113 Kompanią Czołgów Lekkich i polską piechotą początkowo przyniosło atakującym Niemcom sukces w postaci zniszczenia przestarzałych czołgów FT-17 Renault. Jednak po starciu z polskimi działami ppanc. i plot. "Bofors" oraz artylerią z pociągów pancernych atak niemieckich czołgów pozbawiony wsparcia piechoty załamuje się.

Wieczorem oba polskie pociągi pancerne otrzymały rozkaz opuszczenia Brześcia i wycofania się w kierunku Kowla w związku z wkroczeniem Niemców do niebronionego miasta. Od tej pory obrońcy twierdzy Brzeskiej rozpoczęli osamotnioną nierówną walkę z kilkakrotnie silniejszym przeciwnikiem.

Jeszcze w dniu 14 września Polacy odparli dwa silne uderzenia piechoty wspartej czołgami na twierdzę, z których kilka skutecznie wyeliminowali. Po nieudanych atakach niemieckiej piechoty artyleria i lotnictwo nasiliły bombardowanie chcąc zmiękczyć polską obronę.

------------------------

Zawsze chciałem zobaczyć taką relację dzień po dniu z Polskiej Wojny Obronnej. W końcu w tym roku postanowiłem sam się tym zająć, stąd ten wpis. Jeśli zobaczycie jakiś błąd, to mile widziane sprostowania ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Tag do obserwowania: #wojnaobronna1939

#iiwojnaswiatowa #kronika #kampaniawrzesniowa #wrzesien39 #polska #iiirzesza #wojna #historia #gruparatowaniapoziomu

Źródła: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9], [9]
+108
IMPERIUMROMANUM
RZYMSKIE PORTRETY NAGROBKOWE

Portrety nagrobkowe rzymskich mumii. Odnalezione w Egipcie w 1887 roku na oazie Fajum. Datowane na II wiek n.e.

Portrety dowodzą, że Rzymianie byli zafascynowani kulturą Egipcjan.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/rzymskie-portrety-nagrobkowe/

#archeologia #imperiumromanum #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+31
SebaD86
Przeglądając 40-letni numer MT, żeby coś wybrać do #codziennymlodytechnik , przypomniałem sobie dział "Chemia na co dzień" prowadzony przez mgr Stefana Sękowskiego (1925-2014). A jako że to numer wrześniowy, to we wrześniu 1979r pisano o miodzie. Lubicie miód?

#codziennymlodytechnik 31/100
Młody Technik 9/1979 - "Chemia na co dzień. Prawie wszystko o miodzie"

#chemia #miod #nauka #stefansekowski #zywnosc #skany #czasopisma #mlodytechnik #gruparatowaniapoziomu
+27
IMPERIUMROMANUM
TEGO DNIA W RZYMIE

Tego dnia, 9 p.n.e. – zmarł Druzus Starszy, wódz rzymski, pasierb Oktawiana Augusta, a brat cesarza Tyberiusza. Druzus był jednym z wybitniejszych ludzi swoich czasów. Jego przyjazne maniery, ujmujący wygląd, a przede wszystkim błyskotliwe talenty militarne zapewniły mu uznanie i przywiązanie legionistów. Był wybitnym wodzem, co wykazał licznymi zwycięstwami odniesionymi nad Germanami. Jawnie okazywana sympatia dla zasad republikańskich zjednała mu uznanie w szerokich kręgach. Uważano, że może się przyczynić do przywrócenia republiki. Podobno od przekroczenia Łaby odwiodło go widzenie, w którym nadnaturalnej wielkości zjawa kobiety przepowiedziała mu zbliżającą się śmierć. W drodze powrotnej uległ wypadkowi, upadek z konia spowodował złamanie nogi. Po 30 dniach zmarł w obecności brata, Tyberiusza, który na wieść o wypadku szybko podążył do obozu. Eskortował potem mary ze zwłokami brata, które zaniesiono do Rzymu. Prochy Druzusa spoczęły w Mauzoleum Augusta.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/tego-dnia-w-rzymie/#14-9

#liganauki #antycznyrzym #imperiumromanum #wydarzenia #gruparatowaniapoziomu #historia #tegodnia #tegodniawrzymie #rzym #ciekawostki #venividivici
+16
IMPERIUMROMANUM
RZYMSKIE SREBRNE MONETY

Rzymskie srebrne monety antoniniany (antoninianus), datowane na III wiek n.e. Obiekty znaleziono w prowincji Wojwodina, w północnej Serbii.
Monety zostały wybite w Antiochii (obecna Turcja), Rzymie i Mediolanie. Obecnie można go oglądać w Muzeum Wojwodiny w Nowym Sadzie.
Monety ukazują cesarzy: Gordiana III (238-244 n.e.), Filipa Araba (244-249 n.e.) i Treboniana Gallusa (251-25W3 n.e.).

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/rzymskie-srebrne-monety/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+14
MrSzakal
Niedawno minęła 21 rocznica tego wydarzenia.

"Pięć ofiar wojny gangów

W poniedziałek, około pierwszej w nocy, na drodze z Bożkowic do Leśnej, koło Lubania (Jeleniogórskie) zastrzelono pięciu młodych mężczyzn. Zwłoki leżały obok samochodu ford sierra, który został wcześniej ostrzelany z broni maszynowej. Zdaniem policji jest to wynik trwającej od wielu już miesięcy wojny gangów rywalizujących o wpływy z działalności prowadzonej na terenie, na którym są granice trzech państw -- Polski, Niemiec i Czech."

Źródło: artykuł rp.pl z 8 września 1998

Jak się później okazało egzekucja ta była swojego rodzaju pomyłką. Więcej o tym wydarzeniu oraz o działaniach grup przestępczych na zachodniej granicy Polski można dowiedzieć się z tego odcinka @MAFIAPL -> KLIK

#mafia #zbrodnia #kryminalne #ciekawostki #kryminalistyka #lata90 #gruparatowaniapoziomu
+13
towarprawemnietowarem
Dziś, Drogie Dzieciaczki, poznamy historię ciekawego pana. Chodzi o ś.p. Nickiego Crane'a.

Nicola Crane robił karierę na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku. W młodości obracał się w środowisku londyńskich nazi-skinheadów, gdzie szybko zyskał szacunek dzięki swojej wielkiej posturze i talencie do walki. Napierdalał lewaków, murzynów i sodomitów aż stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w środowisku. Był ochroniarzem znanego i uwielbianego w kręgach 14/88 zespołu Skrewdriver, poza tym heilował więcej niż Korwin, a lewactwo masakrował fizycznie. Miał też drugie życie, o którym nie wiedzieli jego koledzy. Otóż stojąc na bramkach klubów gejowskich, postanowił spróbować jak smakuje parówka (bynajmniej nie ta spożywcza). Chłopak był obrotny, więc również w środowisku LGBTQWERTY zrobił karierę. Grał w gejowskich pornosach, do tego ochraniał tęczowy marsz w 1986 roku. Koledzy z drugiej strony barykady z początku nie chcieli uwierzyć w jego podwójne życie. Co więcej, wszelkie plotki na temat jego homoseksualizmu były likwidowane w zarodku poprzez wpierdol, jednak w konfrontacji z niezbitymi dowodami został uznany, delikatnie mówiąc, za persona non grata wśród skinheadów. Ian Stuart Donaldson, lider Skrewdriver, powiedział: "I feel more betrayed by him than anybody else. It just goes to show that nationalism and homosexuality do not fit together, because nationalism is a true cause and homosexuality is a perversion". Pewnie Ian potem siedział pod prysznicem i szorował się druciakiem, hehe. Nicky Crane zmarł jak każdy prawilny homoś na AIDS w 1993 roku.

#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
+6
w-mroku-historii
73 lata temu...

13 września 1946 w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie został stracony nazistowski zbrodniarz Amon Göth.

Amon Göth nie tylko mordował więźniów obozu, ale również ich okradał. W bardzo precyzyjny sposób obrabowywał wszystkich nowo przybyłych więźniów z ich dobytku. Cały ten majątek traktował jako swoją osobistą zdobycz wojenną, której nie kwapił się odprowadzać do kas hitlerowskich. Mimo nieformalnego przyzwolenia na bogacenie się kosztem ofiar obozów, skala tego zjawiska była tak duża, że w 1944 Göth został aresztowany przez władze niemieckie.

Nadchodząca klęska nazistów nie pozwoliła go osądzić. Göth trafił do sanatorium. Alianci, dzięki wcześniejszemu znalezieniu wielkiego magazynu z kosztownościami, natrafili na jego trop. Został aresztowany w maju 1945 roku przez wojska amerykańskie.

Proces odbył się w dniach od 27 sierpnia do 5 września 1946 roku. Göth został skazany na śmierć przez powieszenie. Dopiero trzecia próba egzekucji zakończyła się śmiercią Götha, jego ostatnie słowa przed śmiercią brzmiały:"Heil Hitler".

#wmrokuhistorii #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #niemcy #polska #iiwojnaswiatowa #kalendarium #ciekawostkihistoryczne
+13
teflon_z_patelni_mi_smakuje
Z cyklu dziwne miejsca ,,niedaleko mnie''
Jesli kiedys bedziecie mieli przyjemnosc, odwiedzic historyczne miasteczko Ironbridge(w UK), swoja droga bardzo piekne i urokliwe, z pierwszym na swiecie mostem zbudowanym z zelaza, byc moze natkniecie sie w wyzszych partiach miasta(zbudowanego na skarpie) na dziwny budynek, wzniesiony z niebieskiej cegly. Otoz mieszkam niespelna 15 min drogi pieszo od Ironbridge i wieczoram przechadzam sie po zakamarkach tego atmosferycznego miejsca w ramach spaceru, zawsze zatrzymujac sie przy owym gmachu, niegdys sluzacym za szkole ale porzuconym ok 50 lat temu. Bardzo mnie kusi zeby wejsc do srodka, bo przez okno mozna dostrzec rozne dziwne rzeczy wygladajace ze srodka. Kiedy bylem pierwszy raz w Ironbridge kilkanascie lat temu, trwaly prace renowacyjne nad fasada tego budynku. Dzisiaj budynek wydaje sie porzucony a rusztowania jak staly 12 lat temu tak stoja nadal ale nigdy nikogo tutaj nie ma chociaz wieczorem pali sie swiatlo na dziedzincu dosc zlowieszczo wygladajacego budynku. Sasiad mieszkajacy nawprost, ujawnil w rozmowie ze mna, ze szkola zostala kupiona przez prywatnego wlasciciela ale z niejasnych przyczyn, prace nad renowacja budynku ustaly wiele lat temu a wlasciciela nie ma tu rownie dlugo. W komentarzu zdjecia.
Budynek znajduje sie na wysokosci katedry w centrum zdjecia, w prawo zaraz za kadrem zdjecia z panorama miasta.
#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #fotografia #creepy
+44
ArseneWengerTheAnimatedSeries
Cześć, właśnie montuję odcinek: Jak zdelegalizowano marihuanę?
tl;dr aby wzbudzić Twoją ciekawość:
1. Prohibicja w Stanach Zjednoczonych
2. Meksykańscy imigranci, rasizm i różnice kulturowe
3. Andrew Mellon i DuPont
4. Harry Anslinger, dryrektor Federalnego Biura ds. Narkotyków w Departamencie Skarbu USA
5. William Randolph Hearst, amerykański magnat prasowy, jeden z największych w historii prasy

Jeśli chcesz być zawołany na filmu to byłoby mi bardzo miło (zostaw plusika) ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚

pokaż spoiler #ciekawostki #tworczoscwlasna #polskiyoutube #youtube #wykopjointclub #marihuana #konopie #narkotykizawszespoko #gruparatowaniapoziomu
+107
jaxonxst
#abcf1 Telegram z Motorhomu 2- Skoki do wody w Księstwie Monako

W historii F1 dwóch kierowców podczas wyścigu zaliczyło wypadek kończąc w morzu. Pierwszy przydarzył się w 1955 roku. Alberto Ascari wystartował z 2 pozycji na starcie. Kierowca Lanci walczył przeciwko dwóm kierowcom Mercedesa: Juanowi Manuelowi Fangio i Stirlingowi Mossowi . Na 80 okrążeniu popełnił błąd w szykanie za tunelem i przebił się przez barierę do portu. Na kilka sekund kibice wstrzymali oddech. Po chwili jasnoniebieski hełm dwukrotnego Mistrza świata pojawił się na powierzchni morza. Kierowca został wciągnięty do łodzi i przewieziony do szpitala. Nie był ciężko ranny, tylko złamał nos. Rekonstrukcja wypadku

Drugie nurkowanie miało miejsce w roku 1965. Australijski kierowca Paul Hawkins obrócił się na szykanie podczas 79 okrążenia i odleciał prosto na basen Morza Śródziemnego. Na szczęście udało mu się uciec z tonącego Lotusa i bezpiecznie popłynąć na brzeg.
To byli jedyni kierowcy w historii F1 którzy wylądowali w morzu podczas GP Monako. Są również wyjątkowo powiązani jeszcze jednym aspektem. Zginęli w tym samym dniu, 29 maja. Ascari w roku 1955, a Hawkins w 1969.
Koniec
Twitter tagu #abcf1: https://twitter.com/AbcF1PL
Mój twitter: https://twitter.com/jaxonxst
Mój Instagram, też czasem publikuje tam zdjęcia o F1: https://www.instagram.com/jaxonxst/
Tradycyjne Tagi dla zasięgów:
#f1 #motoryzacja #sport #merytorycznywpis #wiedza #formula1 #kubica #f1pro #gruparatowaniapoziomu #historia
Dodatkowe tagi:
#plywanie #morze #monako

Wołam Mireczki i Mirabelki (。◕‿‿◕。):

pokaż spoiler @robsosl, @Krystianek2k01, @yamaykee, @reizen, @benirpl, @wykopowybaltazar, @PanRejent, @vasos, @puzno, @Spott @ybubble7, @Bobert_Haubica, @Yachu, @Dalemsienabracnategobaita, @siopkus, @Szkocik, @PingwinieKolana, @smieszki_na_pelnej, @Mc_Duck, @Gusmag, @Hand_Solo, @pablonzo, @eliot123, @Nixon52, @japini, @TiDiEj, @mpisz, @Foczlik, @Kompulik, @Aiji, @yasiupl1, @arctickey, @Lefu, @hereisluke, @pan_sznuk, @pan_kleks8, @880825, @PyvaC, @honda2137, @m_n_g, @Awerege, @pan_demonium, @Gity, @nihilistblues, @3zMK2, @no_no_name @Spottybubble7, @Drzewunio, @C9borewicz, @HyperXBang, @Giacomina, @su1ik, @plazmodesma, @lyst99, @Dammix, @MechanicznyTurek, @fioletowy11, @MarcinoPierogi, @Bulin, @rayman_s, @DSS96, @Supa_skillz_boy, @Pierdziuszek, @Kartiww, @Dezywontariusz, @niezly_softcore, @KsiazePodziemia, @matek22, @Dr@uh_Boruch44, @loczekdk @mariuszmaniek, @cindybal @zhidbX @Amelinowy @huudyy@Luki54321, @XaDasz, @, @MR_Szaman, @panpiko, @Gregu3, @Padaj, @Branco_Amigo, @burzopol, @DieselM65, @Kukiee, @Gargris, @Rzeszowiak2, @Neesh, @co_ta_anglia_to_ja_nie,
@Ciapss, @Bust4, @lizus666, @Sm3rf1k, @Piospi, @andrzej89, @laazy, @thomansinho, @sq99, @Ansz3, @Hipodups, @szyperist, @Marek_CARGUY, , @Brant, @fatlip11, @xevus, @FalafelNaWynos, @vapien, @jonny17, @muciek1988, @snieznykoczkodan, @Masterav, @goodness702, @gituwa, @Gryzuu
+45
taki_tam_ktos
13 września 1939 roku.

Gen. Wiktor Thommée obejmuje dowództwo obrony twierdzy Modlin.

W nocy 13/14 Niemcy rozstrzelali 200 jeńców polskich z 18. DP.

==================
✈ Lotnictwo Polskie ✈
==================

Wciąż śladowe ilości akcji, głównie wspierających Bitwę nad Bzurą.

====
Hel i Kępa Oksywska.
====

Hel.

Niemiecki trałowiec "M-8" (na zdjęciu również trałowiec M-1) i kuter trałowy "R-21" ostrzeliwują stanowiska obrońców pod Chałupami. Artyleria niemiecka ustawiona w rejonie Pucka rozpoczyna ostrzał pozycji polskich obrońców od nasady półwyspu, aż po Kuźnicę.

Na cyplu Helu dalej panuje spokój nie ma bombardowań, nie ma ciężkiego ostrzału. Bateria Cyplowa otrzymała dodatkowy dalmierz dwumetrowy. Kmdr ppor. Zdzisław Boczkowski, dowódca dywizjonu trałowców otrzymuje rozkaz na wodach zatoki w rejonie końca cypla zagrody minowej. Około 20:00 dywizjon w składzie "Rybitwa", "Jaskółka", "Czajka" wypływa z Jastarnii. Do świtu wykonana przez dywizjon zapora 60 min jest postawiona w odległości 4 mil morskich na południe od cypla.

Kępa Oksywska.

13 września przeszedł na Kępę Oksywską 2 morski pułk strzelców oraz kompania Kosynierów Gdyńskich. Polacy źle uzbrojeni, pozbawieni łączności, artylerii i lotnictwa, w dużej mierze cywile i niedobitki z różnych formacji połączone w niespójne oddziały oraz pozbawieni jakichkolwiek umocnień obronnych, ponieśli ogromne straty. Zginęło około 14% stanu osobowego, czyli około 2000 żołnierzy.

==============
Obrona Warszawy.
==============

Resztki dawnej Armii „Łódź”, pod dowództwem gen. bryg. Wiktora Thommée docierają w odwrocie do [Modlina](https://nowy_dwor_mazowiecki.fotopolska.eu/902/902542/1110/Nowy_Dwor_Mazowiecki_Twierdza_Modlin.jpg?m=1466257523). Gen. Thommée obejmuje dowództwo nad wszystkimi wojskami znajdującymi się w rejonie Modlina i przystępuje do organizacji obrony Obozu Warownego Modlin.

Nieudana próba likwidacji zagrożenia stolicy z kierunku wschodniego poprzez natarcie grupy gen. bryg. Juliusza Zulaufa po osi Radzymin – Tłuszcz i grupy kawalerii gen. Władysława Andersa na Mińsk Mazowiecki – Kałuszyn. W konsekwencji – oddziały gen. Zulaufa wycofują się na Pragę, a grupę kawalerii gen. Andersa odsyła d-ca Armii „Warszawa” na południe, do dyspozycji Naczelnego Wodza.

Po kilkudziesięciogodzinnej przerwie lotnictwo niemieckie bombarduje intensywnie Śródmieście i dzielnicę północną.

Szczególnie dotkliwych strat doznaje gęsto zaludniona dzielnica żydowska oraz ulice [Górczewska](https://nowy_dwor_mazowiecki.fotopolska.eu/446/446196/1100/Warszawa_ul_Gorczewska.jpg?m=1378795436), Okopowa, [Żelazna](https://nowy_dwor_mazowiecki.fotopolska.eu/1130/1130106/1098/Warszawa_ul_Zelazna.jpg?m=1509365560), Miedziana, [Srebrna](https://nowy_dwor_mazowiecki.fotopolska.eu/690/690323/1037/Warszawa_Typ_A_i_B_-_Falkenried_MAN_.jpg?m=1429448948), Złota i [Sienna](https://nowy_dwor_mazowiecki.fotopolska.eu/1256/1256463/1052/Warszawa_ul_Sienna.jpg?m=1532913854).

Płonie gmach Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych w Alejach Ujazdowskich, pasaż Simonsa, szpital ewangelicki przy ul. Karmelickiej, fabryka „Dobrolin” na Wolskiej, i wiele innych obiektów publicznych i domów mieszkalnych.

Straż Pożarna otrzymuje w ciągu dnia ok. 150 meldunków o większych pożarach. Ludność wykazuje znaczne opanowanie.

Prezydent Starzyński dziękuje przez radio za poświęcenie okazywane przy gaszeniu pożarów mierna społecznego.

=============
Bitwa nad Bzurą.
=============

Natarcie polskie w kierunku na Łowicz. (13-15 września)

Polskie natarcie utknęło po kilku dniach w miejscu, a próby jego dalszego kontynuowania w pierwotnie obranym kierunku nie rokowały jakichkolwiek szans powodzenia wobec szybkiego dopływu kolejnych niemieckich jednostek z 8 i 10 Armii. To było aż nadto zrozumiałe dla gen. Kutrzeby. Dlatego zdecydował on, że GO gen. Bołtucia, wzmocniona stojącą dotąd w odwodzie 26 DP (dow: płk. dypl. Adam Brzechwa-Ajdukiewicz) wykona natarcie w kierunku na Łowicz i ewentualnie dalej na Skierniewice. Pod osłoną tego natarcia siły armii „Poznań” miały się przegrupować: obie brygady kawalerii – Wielkopolska i Podolska wraz z resztkami Pomorskiej, uformowane w jedną Grupę Operacyjną (kawaleryjską) pod dowództwem gen. Abrahama, nad dolną Bzurę, zaś GO gen. Knolla-Kownackiego na pozycje wyjściowe do natarcia na Sochaczew.

Obrona Sochaczewa.

O świcie żołnierze II batalionu pod dowództwem majora Feliksa Kozubowskiego i II dywizjonu 26 pułku artylerii lekkiej docierają do przedmieść Sochaczewa.

Żołnierze II batalionu luzują III/144 pp (rez.) i 67 Batalion Saperów na wschodnim brzegu Bzury, na przedmościu Sochaczewa.
4 kompania (por. Marian Himmel) zajmuje pozycje na północnym skraju i wylocie szosy na Błonie,
5 kompania (kpt. Antoni Sygnarek) + pluton z 6 kompanii – rejon dworca kolejowego z wylotem szosy na Żyrardów,
6 kompania bez plutonu (por. Edward Białach) pozostaje jako odwód d-cy batalionu w rejonie rynku i południowego skraju miasta z wylotem drogi na Bolimów.

Na zachodnim brzegu Bzury (Rozlazłówek – Kuznocin) stanowiska ogniowe zajęły baterie II dywizjonu 26 pal po dowództwem mjr. Stanisława Piro – 4 – kpt. Jana Ehrlicha, 5 – por. Andrzeja Doroszyńskiego, 6 – ppor. Arsena Kuczyńskiego.

Mapa poglądowa sytuacji.

Miasto ostrzeliwane jest cały dzień przez niemiecką artylerię, wielokrotne natarcia sił niemieckich – piechoty i czołgów. Około północy batalion wycofuje się na zachodni brzeg rzeki.

==============
Obrona Przemyśla.
==============

13 września z miasta zostały wycofane, przy pomocy improwizowanych zaprzęgów, baterie artylerii ciężkiej wchodzące w skład grupy pod dowództwem płk. J. Bokszczanina, a następnie skierowane do Mościsk. Po drodze zostały jednak rozbite przez niemieckie lotnictwo. Tego dnia po południu od Niemców oderwała się 11 Karpacka Dywizja Piechoty i rozpoczęła marsz do Przemyśla, dochodząc nocą do miejscowości Łętownia.

Tam kompania zwiadowcza 49 Huculskiego pułku strzelców natknęła się na oddział wydzielony niemieckiej 45. DP. W nocnym ataku na bagnety Niemcy zostali rozbici i zmuszeni do ucieczki, a Dywizja ruszyła dalej i około północy weszła do miasta. Po krótkim odpoczynku ruszyła w dalszą drogę na Medykę i Lwów, pozostawiając w Przemyślu jeden batalion piechoty z baterią dział. W rezultacie Niemcy zatrzymali się pod Przemyślem w oczekiwaniu na nadciągnięcie głównych sił, blokując drogi prowadzące do miasta.

Z drugiej strony w nocy z 13 na 14 września z Przemyśla wyszedł III batalion 156 pułku piechoty rez. mjr. Juliana Hajnosa, który dostał rozkaz dołączenia do 24. DP. W tym samym czasie na skutek odwrotu 24 Dywizji Piechoty, zostało odsłonięte południowe skrzydło obrony Przemyśla. Pociągnęło to za sobą pewną reorganizację obrony. Zniesienie i Podzamcze obsadził batalion piechoty kpt. Szutta, strzegący dotychczas mostów, a drugi batalion piechoty obsadził wzgórze z fortem IV „Optyń” na południe od Pikulic. Obronę mostów na Sanie powierzono innemu batalionowi piechoty.

Załogę Przemyśla stanowiło: siedem batalionów piechoty, tj. II batalion 53 pułku piechoty, batalion marszowy 38 pułku piechoty, dwa improwizowane bataliony 39 pułku piechoty, batalion marszowy 61 pułku piechoty, improwizowany batalion 67 pułku piechoty z OZ 4 Dywizji Piechoty i batalion z OZ 24. DP oraz kompania saperów wsparte przez sześć plutonów artylerii ciężkiej (12 dział), 4. baterię 11 pułku artylerii lekkiej i baterię 50 dywizjonu artylerii lekkiej. Łącznie było to kilka tysięcy żołnierzy zebranych doraźnie z różnych oddziałów, nie znających się nawzajem i swoich dowódców. Według części źródeł w skład załogi miasta mógł też wchodzić oddział czołgów wolnobieżnych FT-17 z samodzielnej kompanii czołgów lekkich, sformowanej w Brześciu nad Bugiem jako oddział w dyspozycji Naczelnego Wodza.

Strona niemiecka dysponowała pod Przemyślem 7 Dywizją Piechoty, która atakowała od zachodu oraz oddziałami wydzielonymi z 44. i 45. Dywizji Piechoty, uderzającymi od północy. Były to jednostki wchodzące w skład 14 Armii.

============
Obrona Lwowa.
============

Tego dnia rano, po silnym przygotowaniu artyleryjskim, grupa bojowa płk. F. Schörnera rozpoczęła natarcie na Kortumową Górę, z której rozciągał się dobry widok umożliwiający ostrzał artyleryjski całego miasta. Była ona broniona przez polski pododdział z OZ 5. DP w sile zaledwie ok. 80 żołnierzy z plutonem dział 75 mm. Już w trakcie walk do pomocy została dodatkowo skierowana kompania 205. pp rez. Jednakże nie zdołała ona zapobiec zajęcia w południe polskich pozycji na Kortumowej Górze. Jej utrata była dużą porażką Polaków. Jednocześnie niemiecki II batalion 98. psg kontynuował atak w kierunku północno-zachodnim, pogłębiając okrążenie Lwowa i docierając wieczorem do Zboisk i wzgórza 324 (rozproszył tabory grodzieńskiego 1. pp). W ten sposób przecięte zostały szosy do Brzuchowic i Żółkwi. Polskie dowództwo dwukrotnie próbowało odebrać Kortumową Górę siłami improwizowanego batalionu 26. pp, a wieczorem I batalionu 206. pp rez. Zdołał on odzyskać teren cmentarzy Janowskich, leżący na stoku góry. Był to jednak tylko częściowy sukces.

Walki toczyły się też na zachodnim odcinku obrony miasta, od Dworca Głównego do Kulparkowa. Niemiecki I batalion 100. psg z 1. DG zajął Dworzec Główny i wstrzymał luzowanie batalionu marszowego 48. pp przez trzy bataliony grodzieńskie. Wprawdzie Niemcy ponieśli spore straty, ale narzucili inicjatywę stronie polskiej i związali ją w walkach. Prawdopodobnie powyższe działania miały tylko charakter maskujący rzeczywiste zamiary niemieckiego dowództwa.

13 września w dalszym ciągu napływały do Lwowa kolejne posiłki w postaci dowództwa, II dywizjonu (bez 6. baterii) haubic 155 mm i 3. baterii z 2 działami 105 mm z 6 Pułku Artylerii Ciężkiej (zajęły one pozycje w rejonie cytadeli i Cmentarza Łyczakowskiego, ale bez kontaktu ogniowego z wrogiem), 107. kompanii ckm plot. oraz dowództwa mobilizującej się 35. DP Rez. Na jej czele stanął dowódca zachodniego odcinka obrony miasta, ppłk dypl. Jarosław Szafran. Po południu u gen. W. Langnera zameldował się mjr Jerzy Łucki, dowódca 21 Batalionu Czołgów Lekkich, który został przydzielony do sił 10. BK. Tego dnia z miasta został wycofany do Złoczowa ciężki rzut sztabu Frontu Południowego. Miasto w godzinach rannych opuścił także gen. Kazimierz Sosnkowski, który z niewielkim sztabem odleciał do Przemyśla, aby objąć dowództwo nad tamtejszymi siłami i przebić się z nimi do oblężonego Lwowa. Licząc się z możliwością dalszych ataków na Lwów (zwłaszcza czołgów), gen. F. Sikorski rozkazał dowódcom odcinków budowę zapór przeciwczołgowych. Miała je stawiać piechota z udziałem ochotników cywilnych pod kierunkiem przydzielonych saperów. W tym czasie sztab DGOL polecił utworzenie 6 składów materiałów saperskich w wyznaczonych punktach miasta. Zbiórkę materiałów wśród ludności miał przeprowadzić Zarząd Miejski i organizacje społeczne. Groźna dla polskich działań obronnych była dezorganizacja administracji państwowej. Rano gen. W. Lagner został zaskoczony wiadomością o ewakuacji urzędu wojewódzkiego i starosty grodzkiego. Również takie polecenie otrzymał od premiera wojewoda Alfred Biłyk. W mieście trzeba było stworzyć władze zastępcze na czele z byłym premierem Kazimierzem Bartlem i prezydentem miasta Stanisławem Ostrowskim. Kontynuowano też zwożenie amunicji ze Składnicy Uzbrojenia w Hołosku Wielkim. Ostatni transport wpadł jednak wieczorem w ręce Niemców. Ogółem dowieziono do miasta ok. 50 ton. Gen. K. Sosnkowski podporządkował gen. W. Langnerowi 10 Brygadę Kawalerii płk. dypl. S. Maczka, która znajdowała się na północ od Lwowa. Jej zadaniem było zaatakowanie wojsk niemieckich od północy, wyrzucenie ich ze Zboisk i otworzenie sobie drogi do Lwowa.

Z drugiej strony dowódca niemieckiej 1. DG gen. L. Kübler otrzymał rano informacje o wyruszeniu z Przemyśla do rejonu Lwowa polskiej odsieczy pod dowództwem gen. K. Sosnkowskiego. Postanowił on zabezpieczyć swoje tyły i skierował do Gródka Jagiellońskiego niepełny batalion, a następnie dosłał jeszcze trzy dywizjony 79. pag oraz dwa bataliony 100. psg i dwie kompanie 99. psg, które utworzyły grupę „Utz” pod dowództwem płk. Wilibalda Utza, dowódcy 100. psg. W tym czasie pod Lwów przybyły kolejne pododdziały 1. DG w postaci III batalionu 98. psg, III batalionu 99. psg i części I batalionu 100. psg. Początkowo zostały one zatrzymane w Zimnej Wodzie jako odwód 1. DG, a po informacji o pojawieniu się polskich wojsk w Rzęśnie Ruskiej, jego część przeszła w tamten rejon.

==========================
Bitwa pod Mińskiem Mazowieckim.
==========================

W dniu 13 września 1939r. gen. Anders dowodzący Grupą Operacyjną Kawalerii zamierzając dołączyć do cofającej się Armii „Modlin” uderza pod Mińskiem Mazowieckim na oddziały 3. Armii niemieckiej. W bitwę pod Mińskiem Mazowieckim zaangażowane były trzy brygady Kawalerii.

Nowogrodzka Brygada Kawalerii miała od południa i Szosy Lubelskiej wspierać natarcie Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Niestety nie dotarła ona w rejon Mińska Mazowieckiego. Szarża 1 szwadronu tego pułku załamała się w ogniu niemieckich karabinów maszynowych. W godzinach przedpołudniowych do walki włączają się oddziały 91 Dywizjonu Pancernego majora Antoniego Śliwińskiego. Współdziałając ze szwadronem kolarzy otaczają Siennicę.

Rozgorzała walka z niemieckim oddziałem rozpoznawczym. Składał się on z trzech czołgów średnich, plutonu piechoty i dwóch dział. W wyniku starcia Niemcy stracili jeden czołg oraz samochód pancerny. Polacy natomiast stracili dwie tankietki (załogi uratowały się). Siennica znalazła się w polskich rękach.

Za 91 Dywizjonem Pancernym posuwał się 25 Pułk Ułanów. Po przerwaniu bitwy przez gen. Andersa Polacy wycofali się z Siennicy i skierowały się w nowy rejon koncentracji.

------------------------

Zawsze chciałem zobaczyć taką relację dzień po dniu z Polskiej Wojny Obronnej. W końcu w tym roku postanowiłem sam się tym zająć, stąd ten wpis. Jeśli zobaczycie jakiś błąd, to mile widziane sprostowania ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Tag do obserwowania: #wojnaobronna1939

#iiwojnaswiatowa #kronika #kampaniawrzesniowa #wrzesien39 #polska #iiirzesza #wojna #historia #gruparatowaniapoziomu

Źródła: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9]
+130
SebaD86
Dziś w #codziennymlodytechnik choć jest wrzesień to wrzucę numer grudniowy (a raczej tylko jedną stronę), bo w nim są wydarzenia wrześniowe ¯\_(ツ)_/¯ - tak sobie to wymyślili. A w kronice z września 1976 można poczytać m.in. o klasyku polskiej komunikacji miejskiej - Jelczu PR-110 (na licencji francuskiego Berlieta), czy też o zwodowaniu promu "Karsibor-1", który od tamtego czasu dzielnie przewozi mieszkańców Świnoujścia. A na świecie jak zwykle ktoś coś wystrzelił w kosmos, coś wylądowało na Marsie - to były ciekawe czasy z kosmicznego punktu widzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#codziennymlodytechnik 30/100
Młody Technik 12/1976 - "Kronika Nauki I Techniki 1-30.IX.1976r"

#nauka #technika #jelcz #autobusy #komunikacjamiejska #motoryzacja #swinoujscie #kosmos #mars #skany #czasopisma #mlodytechnik #gruparatowaniapoziomu
+9
Rimfire
Naukowcy wygenerowali obraz Mężczyzny Idealnego na podstawie najbardziej pożądanych cech wyglądu twarzy u kobiet. W badaniu wzięły udział tysiące kobiet z najróżniejszych zakątków Ziemi.
Badania trwały kilka lat, i pozwoliły otrzymać "ideał męskości". Poniżej można podziwiać jak wygląda najmożliwiej przystojny mężczyzna.

#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #nauka #logikarozowychpaskow #modameska #uroda
+174
IMPERIUMROMANUM
TEGO DNIA W RZYMIE

Tego dnia, 81 n.e. – zmarł po krótkiej chorobie w Raete cesarz Tytus Flawiusz – najprawdopodobniej była to febra. Nie brak również domysłów, iż to jego brat Domicjan go otruł. Nie ma na to jednak żadnych dowodów. Tytus umarł nie dokończając zdanie: „W jednym tylko zawiniłem…”. Nie wyjawił, co to było. Nastawienie ludzi do Tytusa zmieniły dwie klęski. Za jego panowania nastąpiła erupcja Wezuwiusza w roku 79 n.e. Z kolei w Rzymie w roku 80 n.e. wybuchł groźny pożar i zaraza, co powodowało pogłoski, czy jakoby Tytus nie jest znienawidzony przez bogów. Za jego panowania ukończona została także budowa Koloseum, po 10 latach prac. Tytus bardzo zgodnie współrządził z Senatem, dlatego doczekał się życzliwych opinii rzymskich historyków. Podobno też nie znosił krwi na arenie i nie pozwolił nigdy, by w jego obliczu dobijano rannych gladiatorów. Umiał śpiewać i grać na lirze, układał dobre wiersze, był też zdumiewająco zdolnym stenotypistą. Uznany został za boskiego, divus.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/tego-dnia-w-rzymie/#13-9

#liganauki #antycznyrzym #imperiumromanum #wydarzenia #gruparatowaniapoziomu #historia #tegodnia #tegodniawrzymie #rzym #ciekawostki #venividivici
+14
IMPERIUMROMANUM
PORTRET UKAZUJĄCY MŁODZIEŃCA

Portret ukazujący młodzieńca. Obiekt znaleziono w Egipcie; datowany na 150–200 rok n.e. Jest to przykład tzw. portretu fajumskiego.
Portrety fajumskie były to realistyczne portrety wykonane na drewnie, które były składane przy egipskich mumiach z czasów panowania Rzymian. Było to tak zwane malarstwo tablicowe, które było niezwykle popularne w czasach antycznych. Do naszych czasów zachowało się około 900 takich obrazów.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/portret-ukazujacy-mlodzienca/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+21
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Znalezisko -> Na co byłoby Cię stać przed wojną? Ceny i zarobki w II R - Wiele mówi się dziś o jakości życia przed wojną. Przyjrzyjmy się, jak wyglądały ceny i zarobki w Polsce w drugiej połowie lat 30. XX wieku. Na co mógł sobie pozwolić zwykły zjadacz chleba?

Na zdjęciu witryna sklepu z owocami w Poznaniu, kwiecień 1934 r. (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 3/1/0/8/5801/1, domena publiczna). Porównajcie sobie ze zdjęciem sklepu spożywczego w Równem w artykule. :)

#nauka #historia #liganauki #swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #polska #gospodarka #mikroreklama
+21
IMPERIUMROMANUM
STATUETKA Z BRĄZU UKAZUJĄCA RZYMSKIEGO ŻOŁNIERZA

Statuetka z brązu ukazująca rzymskiego żołnierza. Artefakt odnaleziony w Gradac (Chrowacja). Datowana na II wiek n.e.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/statuetka-brazu-ukazujaca-rzymskiego-zolnierza/

#archeologia #imperiumromanum #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
+50
Pokaż następne