binuska
Amulet Mieszka I znaleziony w jego grodzisku na Ostrowie Lednickim. Wykonany w pięknym rodzimym słowiańskim stylu ówczesnego X-wiecznego Bizancjum, przynosił on szczęście wielkiemu kniaziowi gwarantujące zwycięstwo. Amulet zawiera w sobie 6 kwiatów lilii, będącej słowiańskim symbolem zwycięstwa i z którym utożsamiani są Piastowie. Fotografia wykonana w Lednickim grodzisku Mieszka I.

#religia #rodzimowierstwo #mieszko #piastowie #polska #lednica #historiapolski #ciekawostkihistoryczne #artefaktnadzis #archeologia #cywilizacja #historia #hahard #bizancjum #prawoslawie #arianizm #sztuka #wielkalechia #imperiumlechitow #silesiorum
+7
RFpNeFeFiFcL
Alfabet Braille'a - wystarczyło sześć małych punktów

W czasach Ludwika Braille'a uważano, że ślepota idzie w parze z upośledzeniem umysłowym, a to eliminowało niewidomego z życia społecznego. Ten wiejski chłopiec pozornie skazany na wegetację nie tylko zdobył wykształcenie, ale także stał się autorem epokowego wynalazku [+audycja]

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4733207/alfabet-braille-a-wystarczylo-szesc-malych-punktow/

Znalezisko dodał: @HaHard

Źródło: polskieradio.pl

Coś fajnego nam umyka? Poinformuj mnie @RFpNeFeFiFcL lub @menypeny
Jeżeli chcesz obserwować osobny tag dla tych wpisów, obserwuj: #botpoziomu

Ten wpis to inicjatywa podnoszenia poziomu na wykopie przez wołanie do znalezisk o merytorycznych treściach.
Jest nas już ponad 500 osób.
Żeby dołączyć należy kliknąć na ten link https://mirkolisty.pvu.pl/list/1UH8sCyT1AtCCdXr nastepnie zalogowac sie swoim kontem wykop.pl i kliknąć dołącz w tej grupie.
Przepraszam jak trochę wymagające nie my to wymyślaliśmy.

#nauka #qualitycontent #gruparatowaniapoziomu #swiat #hahard #nauka #historia #slepota #ciekawostki #zdrowie
+46
HaHard
Biedronka power. Takie tam wygrzebane w pierdolniku z książkami w Biedronce. (Nie dowierzałem własnym oczom ( ͡° ͜ʖ ͡°))

#hahard #geopolityka #ksiazki #gownowpis
+15
HaHard
Wesołych Świąt kochane Mirki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wszystkiego dobrego.

#hahard #wykop #swieta
+4
HaHard
Cytat z rozmowy z... Janem Tomaszem Grossem. Krytyka Polityczna, numer 46 pt. "Ciemność, która świeci".

(ukradzione z profilu miesięcznika pressje. "Tak, też jesteśmy zdziwieni").

#hahard #historia #zydzi #iiwojnaswiatowa
+9
HaHard
Mirki zobaczcie jakiego mam pięknego syna. Urodził się 6 kwietnia 2018 r. Droga społeczności - poznajcie Wiktora ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#hahard #dzieci #chwalesie
+181
hsifles
Apropo jutrzejszych walentynek.

#walentynki #hahard
+5
Krychu1212
#rozdajo
Rzadko gram na maszynach, może by sie uzbierało 10 razy w życiu, głównie na imprezach jakies niewoelkie sumy.Wczoraj po kłótni z różowym wyszedlem z domu pojezdzilem z kumplami, jakies piwka no i przypadkiem sie napatoczyl. Akurat moj wuja stary hazardzista sobie pykał. Pomyslalem ze zrobie na zlosc różowej, przejebe stówke, wysle jej fotke ze gram i ze przegralem duzo. Debil ze mnie ale chuj. Niestety tsk sie zdążyło ze wuja tak mnie pokierowal ze mi to nie wyszlo i wpadły 2 koła ( ͡€ʖ̯€) Dalem wujasowi 50 zł bo akurat tyle bylo w,maszynie a po reszte ide dziś. Nudzi mi sie wiec pomyslałem ze sobie kupie troche atencji na Mirko...tak widze kazde #rozdajo . Brac udział mogą wszyszy urzytkownicy oprócz zielonek i @ospen . Pozniej mi powieccie o co chodzi z tym mirko random. Czas do dzis do 21.-Do wugrania pisont zlotych i 2 ciastka swojej roboty których główny skadnik to DP Passion On . #pdk. #wygryw #hahard
+1528
HaHard
Dziś w nocy postanowiono: Polska jest już krajem rozwiniętym

Dziś w nocy agencja FTSE Russell ogłosiła, że Polska nie jest już krajem rozwijającym się. Polska zdaniem FTSE Russell znajduje się w gronie 25 najmocniejszych gospodarek na świecie, obok takich państw jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Niemcy czy Francja. Jest jedynym krajem z Europy Środkowo-Wschodniej, któremu kiedykolwiek udało się osiągnąć tego typu pułap. Komunikat agencji będzie miał swoje urzeczywistnienie w 2018 roku kiedy dojdzie do aktualizacji klasyfikacji.

Znalezsko: https://www.wykop.pl/link/3943889/dzis-w-nocy-postanowiono-polska-jest-juz-krajem-rozwinietym/
Link bezpośredni: http://www.ftserussell.com/files/press-releases/ftse-russell-announces-results-ftse-annual-country-classification-review-092917

#polska #geopolityka #hahard #ekonomia #mirkoreklama
+256
Fushin
Po tripie na marsjankach

#heheszki #hahard #gownowpis
+3
Fushin
Za kazdym policzonym razem

#razem #heheszki #matma #matematyka #hahard
+21
Fushin
tez chcialbym wiedziec jakie byly jego ostatnie slowa

#hahard #heheszky #heheszki
+6
Fushin
Nigdy nie lubilem psow. To szatany.

#jebacpsy #heheszki #hahard #zukgnojak #zukmandoliniarz #gownowpis
+5
HaHard
Inaczej być nie chce, w zeszłym roku także ESTJ-A. Co by o tym teście nie sądzić to na pewno jest "równy", tj. przy kolejnych iteracjach zwraca porównywalne do siebie/ zbliżone rezultaty.

Wykonawcy to rzecznicy tradycji i porządku, korzystający z własnego poczucia tego, co jest dobre, co złe, a co – akceptowalne społecznie, aby łączyć rodziny i społeczności. Propagują takie wartości jak szczerość, poświęcenie i godność, co sprawia, że są wysoko cenieni za swoje jasne porady i wskazówki, chętnie też prowadzą innych trudnymi szlakami. Wykonawcy są dumni z tego, że łączą ludzi, często przyjmują rolę organizatora w swojej społeczności, ciężko pracują, aby zgromadzić wszystkich podczas uwielbianych przez nich lokalnych wydarzeń lub w obronie tradycyjnych wartości, które łączą rodziny i społeczności.

Osobowość Wykonawca (ESTJ-A / ESTJ-T)
KAŻDY SZANUJĄCY SIĘ CZŁOWIEK JEST WIERNY SWOIM PRZEKONANIOM...


W demokratycznych społeczeństwach istnieje wysokie zapotrzebowanie na taki rodzaj przywództwa, a biorąc pod uwagę, że Wykonawcy stanowią nie mniej niż 11% ludności, nic więc dziwnego, że wielu słynnych przywódców politycznych i biznesowych na całym świecie to właśnie oni. Silnie przekonani o znaczeniu praworządności i autorytetu, na który trzeba sobie zasłużyć, Wykonawcy przewodzą innym przez dawanie przykładu, wykazując się poświęceniem i konsekwentną uczciwością oraz odrzucając lenistwo i oszustwa, zwłaszcza w pracy. Jeśli ktoś sądzi, że ciężka, żmudna praca do znakomity sposób na kształtowanie charakteru, to właśnie Wykonawca.

Wykonawcy są świadomi swojego otoczenia i żyją w świecie jasnych, sprawdzalnych faktów – ta pewność własnej wiedzy oznacza, że nawet w obliczu silnych przeciwności trzymają się swoich zasad i niczym niezmąconej wizji tego, co jest, a co nie jest dopuszczalne. Ich opinie nie są też pustymi słowami, gdyż ludzie o osobowości Wykonawcy niezwykle chętnie angażują się w najbardziej skomplikowane projekty, stale udoskonalając plany działania i dopracowując szczegóły, przez co nawet najbardziej skomplikowane zadania zaczynają się wydawać się proste i przystępne.

Wykonawcy nie działają jednak w pojedynkę i oczekują, że ich rzetelność i etyka pracy zostaną odwzajemnione – ludzie o tym typie osobowości spełniają swoje obietnice, a jeśli partnerzy lub podwładni ich zawiodą przez niekompetencję lub lenistwo, bądź – co gorsza – nieuczciwość, nie wahają się wybuchnąć gniewem. Może to sprawić, że będą uchodzić za nieelastycznych, jednak nie ze względu na arbitralną upartość, lecz dlatego, że zgodnie z ich przekonaniem właśnie te wartości sprawiają, że społeczeństwo funkcjonuje właściwie.

...A JESZCZE JESZCZE LEPIEJ JEST, JEŚLI POTRAFI PRZYZNAĆ SIĘ DO BŁĘDU

Wykonawca to klasyczny przykład modelowego obywatela: pomaga sąsiadom, przestrzega prawa i czyni wszystko, aby wszyscy uczestniczyli w życiu drogich im społeczności i organizacji.
Głównym wyzwaniem dla ludzi o tym typie osobowości jest przyznanie, że nie każdy podąża tą samą ścieżką lub uczestniczy w życiu społecznym w taki sam sposób. Prawdziwy przywódca rozpoznaje mocne strony zarówno poszczególnych jednostek, jak i grupy i pomaga innym, aby ich idee znalazły szerszy oddźwięk. Dzięki temu Wykonawcy rzeczywiście poznają wszystkie fakty i są w stanie zarządzać tak, aby każdy był zadowolony.


ZNANI WYKONAWCY

Sonia Sotomayor

John D. Rockefeller

Judge Judy

Frank Sinatra

James Monroe

Laura Linney

Lyndon B. Johnson

Sarah Michelle Gellar

Boromir
The Lord of the Rings


Dwight Schrute
The Office


Claire Dunphy
Modern Family


Ana Lucia Cortez
Lost


Violet Crawley
Downton Abbey


Robb Stark
Game of Thrones


Lisa Cuddy
House M.D.


Porthos
The Three Musketeers


#16personalities #hahard #psychologia obłąkanych
+3
HaHard
Wynik: Neoliberalizm. Czyli jednak #4konserwy. A już się bałem ;). Polecam tego allegrowicza https://8values.github.io/
Prawie jak @Akwinata , trochę @dertom, a @urs6 to całkiem odjechał (nie przejmujcie się kolego Ursie - na political compass też zahaczyłem o lewą górną. Także tego. Wyślemy do Ciebie "murzynów z kombinerkami" żeby nad Tobą popracowali i ... jeszcze będą z Ciebie ludzie ;) )

#8values #hahard
+4
HaHard
Wykopki najserdeczniejsze życzenia szczęścia, zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. Udanej imprezy.
Życzy Wasz kochany, uwielbiany #1 xD

Do usłyszenia w nowym roku ( ͡° ͜ʖ ͡°).

#hahard #wykop #sylwester
+12
HaHard
Wesołych Świąt Mirki. Do usłyszenia po Świętach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#geopolityka #hahard #swieta #wykop
+17
HaHard
Garść newsów z zakresu #geopolityka #historia i trochę #ekonomia

Litwa się zbroi. Wilno znów zwiększyło budżet obronny
Litwa zdecydowała zwiększyć swój budżet obronny o ponad 25 proc. W projekcie wydatków na 2017 roku Litwini ustanowili, że budżet obronny będzie na poziomie 1,8 proc. PKB - dzięki zwiększeniu tego limitu, Wilno wyda na obronność o ponad 148 mln euro więcej niż w 2016 roku.

Łotwa zwiększa budżet obronny o 27%
Jeszcze w 2014 roku Łotwa przeznaczała na cele obronne nieco mniej niż 1 proc. swojego PKB. Według danych Sojuszu Północnoatlantyckiego wydatki obronne Łotwy stanowiły w latach 2012 i 2013 ledwie 0,9 % PKB. W przyszłym roku budżet wzrośnie do 1,7 proc.

Strategiczna rewolucja na Atlantyku?
Portugalia jest otwarta na chińskie inwestycje o niewojskowym charakterze na Azorach. Lizbona oczekuje, że tego typu działania pomogą jej rozwinąć potencjał logistyczny i badawczy tego atlantyckiego archipelagu. To zła wiadomość dla USA.

Czy bez terapii szokowej mielibyśmy Ukrainę w Polsce?
Popularna jest w Polsce opinia o skuteczności polskiej drogi wychodzenia z gospodarki socjalistycznej poprzez porównanie zmian PKB Polski i Ukrainy w ostatnim ćwierćwieczu. Otóż w 1990 Polska i Ukraina startowały z tego samego poziomu PKB, mówi się, dziś natomiast Polska ma ponad trzykrotnie wyższe PKB per capita aniżeli Ukraina. Wniosek: Polska się rozwijała, Ukraina stała w miejscu. Dalszy wniosek: coraz częściej krytykowany model transformacji polskiej nie był jednak taki zły, mogło być znacznie gorzej.
Zarówno opinie te, jak i wnioski są bałamutne. W szczególności różnica między PKB per capita Polski i Ukrainy nic nam sensownego nie mówi o samych modelach rozwoju. Otóż w okresie panowania Kuczmy Ukraina najszybciej w Europie Środkowej zwiększała swoje PKB na głowę, zaś Polska najwolniej.

Koniec fałszywych bogów
Znajdujemy się na końcu ery “fałszywych bogów” (czyli banków centralnych), otrzymujemy wiele sygnałów świadczących o zmęczeniu i wątpliwościach wobec ich działań. Istnieje ryzyko, że cały ten eksperyment zakończy się kryzysem, przy którym wydarzenia z 2008 roku będą tylko małymi tarapatami.

Jak ocalono skarb Banku Polskiego we wrześniu 1939 roku
Historia tego pociągu wpisała się w legendę upadającej II Rzeczypospolitej. Tuż po napaści Niemiec hitlerowskich rząd polski zdecydował, że dla bezpieczeństwa należy zapasy gotówki i złota, zdeponowane w Skarbcach Banku Polskiego, zostaną wywiezione do Śniatyna, na granicę polsko-rumuńską. Wydawało się, że tam będą najbezpieczniejsze.

Kara śmierci za ukrywanie Żydów
Polska nie była jedynym obszarem, gdzie zabijano za pomoc świadczoną Żydom - w Serbii funkcjonował analogiczny przepis. Także na ziemiach ukraińskich, na Podolu, obowiązywała kara śmierci. Natomiast podobnych rozporządzeń nie znano w okupowanej Europie Zachodniej (...)

Potomkowie zesłańców wrócą do Polski
Na finiszu są prace związane z nowelizacją ustawy o repatriacji, która umożliwi powrót do Polski rodaków zesłanych na Wschód przez Sowietów. To wypełnienie zobowiązania moralnego i nadrobienie 26 lat, od kiedy rodacy nie mogą doczekać się powrotu do kraju

Bitwa o... krowę
Chociaż II wojna światowa bywała krwawa, obfitowała niekiedy również w zabawne, a czasem wręcz komiczne wydarzenia, takie jak losy ... walki o krowę, którą polscy żołnierze chcieli przerobić na pożywny obiad.

Wszystkim zainteresowanym informacjami z zakresu gospodarki, geopolityki i historii polecam mój autorski tag #hahard. Postaram się wrzucać wyłącznie ciekawe informacje ;)

#gospodarka #wydarzenia #mirkoreklama
+24
Pokaż następne