wfyokyga
Żołnierze amerykańscy badają opuszczonego Sturmtiger, Niemcy 1945 koloryzowane.
#historia #czolgi #iiwojnaswiatowa #militaria
+13
wfyokyga
M4A3 Sherman. Alzacja 1945 koloryzowane.
#historia #czolgi #militaria #iiwojnaswiatowa
+16
wfyokyga
Fiński żołnierz na StuG III Ausf. F/8., bitwa pod Tienhaara 1944 koloryzowane.
#historia #czolgi #militaria #iiwojnaswiatowa
+11
wojna
Dwa niemieckie czołgi Panzer VI Ausf. B z 503. Batalionu Czołgów Ciężkich, zaparkowane pod drzewami na ścieżce prowadzącej do kwatery głównej batalionu w Château de Canteloup, Normandia.

Pierwsza połowa lipca 1944r.

#iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #wojna #fotografia #gruparatowaniapoziomu #fotohistoria
+17
wfyokyga
Comet i Humber, Niemcy 1945 koloryzowane.
#historia #czolgi #militaria #iiwojnaswiatowa
+16
wfyokyga
Focke-Wulf Fw 190 a w tle Stukasy (chyba), koloryzowane.
#historia #iiwojnaswiatowa #aircraftboners
+18
wfyokyga
Ruskie strzelają do samolotu, 1943 koloryzowane.
#historia #iiwojnaswiatowa #militaria
+9
w-mroku-historii
PUBLICZNE EGZEKUCJE W RADOMIU, DOKONANE PRZEZ NIEMCÓW NA POLAKACH

Kradzież broni z radomskiego zakładu była jedną z najważniejszych form działalności Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej w Radomiu. Głównym celem konspiratorów stał się jeden z najlepszych wówczas pistoletów na świecie – legendarny Vis.

We wrześniu 1942 roku miało miejsce starcie niemieckich policjantów z żołnierzami Armii Krajowej na stacji kolejowej w miejscowości Rożki pod Radomiem. Przy polskich żołnierzach znaleziono pistolety Vis, co doprowadziło do dekonspiracji działalności pracowników Fabryki.

12 października 1942 roku, niemieccy okupanci rozpoczęli w Radomiu serię publicznych egzekucji, w trakcie których powieszono 50 osób. Większość ofiar związana była z radomską Fabryką Broni, z której wykradano pistolety Vis, wykorzystywane następnie w działalności konspiracyjnej. Przy stacji kolejowej zbudowano szubienice i powieszono pierwszych 10 skazanych. Ciała straconych wisiały tam przez cały dzień. Każdy przejeżdżający pociąg osobowy zatrzymywał się w tym miejscu na kilkanaście minut, by pasażerowie mogli przyjrzeć się przerażającemu widokowi.

Dzień później druga szubienica stanęła przy tzw. szosie kieleckiej, kolejnego dnia – następna przed jedną z hal Fabryki Broni. 15 października, w czwartek – będącym w Radomiu dniem targowym – egzekucję wykonano przy szosie warszawskiej. Okupantowi zależało na tym, by straceńców zobaczyli także podążający na targowisko mieszkańcy podradomskich wsi.

W sumie stracono 50 osób. Byli to mężczyźni i kobiety w różnym wieku, w większości zaangażowane w działalność konspiracyjną. Ogromne straty poniosły wówczas rodziny m.in. Winczewskich, Kiełbowskich i Graboszów. Reszta z aresztowanych została w przeważającej większości deportowana do obozów koncentracyjnych i tam poniosła śmierć.

Po 16 latach od tych tragicznych wydarzeń (19 października 1958 roku) w pobliżu miejsca egzekucji został odsłonięty pomnik upamiętniający pracowników pomordowanych podczas niemieckiej okupacji.

Na zdjęciu:
Egzekucja na stacji kolejowej w Rożkach koło Radomia dokonana przez Niemców 12 października 1942 roku.

#wmrokuhistorii #historia #iiwojnaswiatowa #polska #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #zbrodnia #niemcy #iiirzesza
+28
wfyokyga
Członek załogi niemieckiego czołgu dopisuje kolejną linie która oznacza zniszczony pojazd przeciwnika. Front wschodni 1943, koloryzowane.
#historia #iiwojnaswiatowa #militaria #czolgi #wot
+72
PeaK
Czy ta czcionka nie jest za mała jak na sądowe przeprosiny ?
W pierwszym momencie było wrażenie, że to informacja cookies... lub rodo

#pytanie #kiciochpyta #wojna #2wojnaswiatowa #iiwojnaswiatowa #afera
+10
wfyokyga
Żołnierze z 45th Royal Marine Commandos, Francja 1944 koloryzowane.
#historia #iiwojnaswiatowa #militaria
+13
w-mroku-historii
32 lata temu...

17 sierpnia 1987 roku, w więzieniu Spandau (Berlin Zachodni), zmarł w wieku 93 lat Rudolf Hess, ostatni z wodzów hitlerowskich i były zastępca Adolfa Hitlera.

Rudolf Hess był najstarszym i najdroższym więźniem świata. Spędził za kratami 46 lat. Strażnik znalazł go nieprzytomnego z kablem elektrycznym na szyi. Brytyjskie władze wojskowe w Berlinie Zachodnim oświadczyły, że więzień targnął się na własne życie.

Rudolf Hess wsławił się tym, że w maju 1941 roku wykonał skok na spadochronie nad Szkocją, z pilotowanego przez siebie samolotu Messerschmitt 110. Najprawdopodobniej liczył na to, że uda mu się doprowadzić do odrębnego porozumienia pokojowego między III Rzeszą a Wielką Brytanią. Został złapany. Podawał się początkowo za Alfreda Horna. Aresztował go ojciec znanej piosenkarki Olivii Newton-John, Brian. Do zakończenia wojny Brytyjczycy przetrzymywali go w Szpitalu Wojskowym w Abergavenny, ale spędził też cztery dni w londyńskiej Tower.

Hess był sądzony wraz z innymi zbrodniarzami nazistowskimi w Norymberdze przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy. Został skazany na karę dożywotniego więzienia i nigdy już nie odzyskał wolności. Kilkakrotne starania o jego uwolnienie ze względu na wiek i zły stan zdrowia były odrzucane.

Śmierć wiekowego nazisty od początku wzbudzała ogromne kontrowersje. Wiele osób, które śledziły losy jednego z liderów nazistowskich Niemiec, nie chciało uwierzyć, że schorowany 93-letni człowiek był w stanie powiesić się na kablu.

Zgodnie z oficjalnymi danymi popełnił samobójstwo. Czy był to jednak prawdziwy Rudolf Hess? Na jego ciele nie znaleziono blizn z okresu walk w I wojnie światowej, których nie można było w żaden sposób zamaskować bądź usunąć. Ponadto sama śmierć Hessa wzbudza wiele kontrowersji. Pytano, jak Hess mógł wyrwać kabel z nocnej lampy oraz zawiesić go na klamce od okna, będąc schorowanym człowiekiem z artretyzmem?

Mimo oficjalnego stanowiska władz brytyjskich, krewni Hessa nigdy nie pogodzili się z taką interpretacją, twierdząc, że dokonano zabójstwa i zlikwidowano ostatniego więźnia Spandau. Po przeprowadzonej sekcji zwłok jako przyczynę zgonu uznano uduszenie poprzez ucisk kabla elektrycznego, jednakże powtórna sekcja zwłok wykluczyła, jako przyczynę zgonu powieszenie, lecz zadzierzgniecie sznura elektrycznego wokół szyi, co miałoby skłaniać do zabójstwa. Tak twierdził między innymi syn Rudolfa Hessa – Wolf Rüdiger, uważając, że za śmiercią ojca stali Brytyjczycy, obawiający się ujawnienia całej prawdy o faktycznych rokowaniach niemiecko-brytyjskich, prowadzonych do 1941 roku.

Ponadto na zdjęciach zrobionych w pomieszczeniu, w którym zmarł hitlerowiec, widać, że kabel, na którym miał się powiesić, jest dość długi. Dorosłemu, wysokiemu mężczyźnie sprawiłoby sporo problemu odebranie sobie za jego pomocą życie.

Kilka lat temu Scotland Yard opublikował raport sporządzony przez detektywa Howarda Jonesa. Swoje informacje czerpał od lekarza, który zajmował się Hessem. Mężczyzna wskazał nazwiska dwóch agentów SAS, którzy najprawdopodobniej „pomogli” niemieckiemu naziście w odejściu z tego świata. Chirurg, który zajmował się czołową postacią w hitlerowskich Niemczech, miał rozmawiać na ten temat z oficerem wywiadu, który odpowiadał za przeszkolenie dwóch potencjalnych morderców.

Zabójstwa Rudolfa Hessa miano dokonać na podstawie rozkazu wydanego przez brytyjski rząd. Londynowi zależało, aby nie wyszły na jaw tajemnice związane ze spiskiem na premiera Churchilla. Raport został przedstawiony prokuraturze jeszcze w 1989 roku.

Niedługo po samobójczej śmierci Rudolfa Hessa więzienie w Spandau, w którym przebywał on i inni skazani w Norymberdze zbrodniarze wojenni, zostało zburzone. Niemcy nie chcieli, by stało się ono celem pielgrzymek neonazistów.

Na zdjęciu:
Syn Rudolfa Hessa, Wolf Rüdiger Hess, stoi przy swoim zmarłym ojcu.

#wmrokuhistorii #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #niemcy #iiwojnaswiatowa #kalendarium #berlin #europa #iiirzesza #rudolfhess #smierc
+332
wfyokyga
Żołnierz Waffen-SS z Flammenwerfer, Normandia 1944 koloryzowane.
#historia #iiwojnaswiatowa #militaria
+23
wfyokyga
Marines z flagą Japonii, 1944 koloryzowane.
#historia #iiwojnaswiatowa
+22
wfyokyga
Żołnierze niemieccy z MG-34, 1940 koloryzowane.
#historia #iiwojnaswiatowa #militaria
+15
wfyokyga
FG-1D Corsair, Okinawa 1945 koloryzowane.
#historia #iiwojnaswiatowa #aircraftboners #militaria
+20
XXUnthinkableXX
smutny widok (╯︵╰,)
#iiwojnaswiatowa
+3
Pshemeck
16 sierpnia '44 poległa Halina Beisert ps. "Kasia".
Zmarła w męczarniach, ciężko poparzona od wybuchu pocisku "szafy".
Jej młodsza siostra Zofia ps. "Kama" również walczyła w Powstaniu, poległa 1 września.

#powstaniewarszawskie #warszawa #historia #iiwojnaswiatowa
+7
wojna
Amerykańscy spadochroniarze z 517. Pułku Piechoty Spadochronowej po lądowaniu w południowej Francji podczas Operacja Dragoon.

15 sierpnia 1944r.

#iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #wojna #fotografia #gruparatowaniapoziomu #fotohistoria
+15
wfyokyga
8,8 cm Flak 18, Afryka Północna 1942 koloryzowane.
#iiwojnaswiatowa #historia #militaria
+24
wfyokyga
Pancernik Tirpitz, Norwegia 1943 koloryzowane.
#iiwojnaswiatowa #historia #militaria
+17
Lizus_Chytrus
Hiroszima po bombardowaniu w 1945r

[1500x986]

#starezdjecia #wojna #iiwojnaswiatowa
+13
wojna
Amerykańskie samoloty transportowe Douglas C-47 Skytrain rozpraszają spadochroniarzy z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej na pola zaśmiecone szybowcami szturmowymi CG-4 podczas największej jak dotąd operacji lotniczej w czasie II wojny światowej, Operacji Market Garden.

Grave, na południowy zachód od Nijmegen, Holandia.

23 września 1944r.

#iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #wojna #fotografia #gruparatowaniapoziomu #fotohistoria
+23
Czajna_Seczen
Wykopiecie, wieczorna zmiano? :)

Znalezisko -> Armia łagierników i zesłańców: Polskie Siły Zbrojne w ZSRR [galeria] - W sierpniu 1941 roku, na mocy układu Sikorski-Majski, ogłoszono tzw. amnestię dla obywateli polskich w ZSRR. Uwolniono kilkaset tysięcy zesłańców oraz osadzonych w więzieniach i łagrach. Wygłodzeni i obdarci, ruszyli tysiącami do obozów formujących się Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR gen. Andersa.

Na zdjęciu buty więźnia gułagu zwolnionego w wyniku amnestii i czekającego na zapisanie do polskiej armii. Prawdopodobnie obóz w Buzułuku, 1941 r. (fot. ze zbiorów Imperial War Museum, sygn. MH 1844, IWM Non Commercial Licence).

#nauka #liganauki #gruparatowaniapoziomu #historia #qualitycontent #swiatnauki #fotografia #wojna #iiwojnaswiatowa #rosja #polska #militaria #ciekawostkihistoryczne #mikroreklama
+14
wfyokyga
M10 Wolverine, Normandia 1944 koloryzowane.
#historia #czolgi #iiwojnaswiatowa #militaria
+38
wfyokyga
Panzer III Ausf. F, Egypt 1942 koloryzowane.
#historia #czolgi #iiwojnaswiatowa #militaria
+8
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Znalezisko -> Armia łagierników i zesłańców: Polskie Siły Zbrojne w ZSRR [galeria] - W sierpniu 1941 roku, na mocy układu Sikorski-Majski, ogłoszono tzw. amnestię dla obywateli polskich w ZSRR. Uwolniono kilkaset tysięcy zesłańców oraz osadzonych w więzieniach i łagrach. Wygłodzeni i obdarci, ruszyli tysiącami do obozów formujących się Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR gen. Andersa.

Na zdjęciu buty więźnia gułagu zwolnionego w wyniku amnestii i czekającego na zapisanie do polskiej armii. Prawdopodobnie obóz w Buzułuku, 1941 r. (fot. ze zbiorów Imperial War Museum, sygn. MH 1844, IWM Non Commercial Licence).

#nauka #liganauki #gruparatowaniapoziomu #historia #qualitycontent #swiatnauki #fotografia #wojna #iiwojnaswiatowa #rosja #polska #militaria #ciekawostkihistoryczne #mikroreklama
+32
Pshemeck
(╯︵╰,)
14 sierpnia 1941 roku, na terenie hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, zmarł św. o. Maksymilian Maria Kolbe.

Początkowo więźniowie krzyczeli z rozpaczy, bluźniąc przeciw Bogu. Później pod wpływem ojca Kolbego zaczęli się modlić i śpiewać pieśni do Matki Najświętszej. Zakonnik dodawał im otuchy, spowiadał i przygotowywał na śmierć. Stojąc lub klęcząc, wpatrywał się pogodnym wzrokiem w dokonujących inspekcji esesmanów.

#iiwojnaswiatowa #historia #wiara
+5
wfyokyga
Niszczyciel czołgów Ferdynand, bitwa o Kursk 1943 koloryzowane.
#historia #czolgi #iiwojnaswiatowa #militaria
+55
brusilow12
"Zamiast obrączek, wymienili kółka od firanek" czyli najsłynniejszy ślub Powstania Warszawskiego w kolorze

Według różnych ustaleń historyków w czasie 63. dni walk w Warszawie zawartych zostało od dwustu pięćdziesięciu nawet do pięciuset małżeństw. Jednak zdecydowanie najbardziej znanym jest to z 13 sierpnia 1944 roku, uwiecznione przez fotografa PW - Eugeniusza Lokajskiego "Brok".
Młodą parę tworzyli sanitariuszka Alicja Treutler "Jarmuż" oraz plut. pchor. Bolesław Biega "Pałąk", uroczystość odbyła się w kaplicy przy ul. Moniuszki 11. Ślubu udzielił niewidoczny na tym zdjęciu ksiądz Wiktor Potrzebski „Corda”, kapelan śródmiejskich oddziałów Armii Krajowej. Drużbowie "Pałąka" nie dotarli na uroczystość, gdyż odpierali niemiecki atak na Nowy Świat. Cała uroczystość została uwieczniona również przez ekipę filmową dzięki czemu już parę dni później film ze ślubu został wyświetlony w kinie „Palladium”.
Zabandażowana ręka pana młodego to efekt odniesionej rany w czasie powstańczych walk.Niepewność najbliższych dni, czy też godzin sprawiała że młodzi ludzie pragnęli przeżyć często ostatnie chwile razem...
Alicja i Bolesław przeżyli Powstanie. Po wojnie wyemigrowali do USA.

Zdj. autorstwa Eugeniusza Lokajskiego

Zachęcam do obserwowania mojego tagu poświęconego historii: #brusilow12

#historiajednejfotografii #fotohistoria #historia #powstaniewarszawskie #iiwojnaswiatowa #ciekawostki #polska
+60
wfyokyga
IS-2 w Niemczech, 1945 koloryzowane.
#historia #czolgi #iiwojnaswiatowa #militaria
+14
wfyokyga
Sword Beach, 1944 koloryzowane.
#iiwojnaswiatowa #historia
+9
brusilow12
Grupa lotników 318 dywizjonu przed Hurricanem, lotnisko Detling, 1943 rok

#fotohistoria #iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #brusilow12
+10
Fistashio
Facebooka popierdoliło XDD

"Miłośnicy, fascynaci a nawet znawcy sztuki będą tu wracać."
No zwłaszcza Austriaccy malarze.

#heheszki #iiwojnaswiatowa #ocieplaniewizerunkuadolfahitlera #humorobrazkowy
+7
wfyokyga
Niewypał rakiety V1 która wylądowała na brytyjskim polu, 1944 koloryzowane.
#iiwojnaswiatowa #historia #militaria
+16
wfyokyga
Panzer VI Tiger z piechotą, bitwa o Kursk 1943 koloryzowane.
#iiwojnaswiatowa #czolgi #militaria
+14
Opipramoli_dihydrochloridum
5.08.1939 r. Ćwiczenia artyleryjskie polskiej marynarki wojennej spowodowały w Sopocie niespodziewaną reakcję. Słysząc strzały artylerii, kuracjusze w panice wykupywali możliwe bilety do Niemiec z obawy przed polskim atakiem.
#iiwojnaswiatowa
+1
Thronstahl
Szlify zbierał nad polskim i francuskim niebem ( ͡º ͜ʖ͡º) #historia #iiwojnaswiatowa #heheszki #humorobrazkowy +124
wojna
10. Dywizja Pancerne US w niemieckim mieście Saarburg mija porzuconą niemiecką armatę przeciwpancerną kalibru 75 mm.

22 lutego 1945r.

#iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #wojna #fotografia #gruparatowaniapoziomu #fotohistoria
+17
wfyokyga
B-17 po zrzuceniu bomb nad Niemcami, 1943 koloryzowane.
#historia #lotnictwo #iiwojnaswiatowa
+14
wfyokyga
Zamarznięta PBY Catalina, Alaska koloryzowane.
#historia #lotnictwo #iiwojnaswiatowa
+13
Pokaż następne