zbigniew-wu
Podsumowanie bieżącej zimy na Islandii. Chyba szósty sztorm w ciągu ostatnich 6 tygodni ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#islandia #klimat
+2
pani_noc
Taki mamy klimat... Hortensje pączkują w środku stycznia.
#pogoda #klimat #zima?
+4
Xtreme2007
Mili Państwo, według doniesień medialnych niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier wydał w czwartek zgodę na podłączenie do systemu elektrowni na węgiel kamienny Datteln 4.

Tym samym potwierdziły się doniesienia Agencji Reutera z listopada ubiegłego roku - już wtedy mówiono bowiem, że właściciel jednostki otrzymał zielone światło od Berlina na podłączenie jej do sieci.

Zgoda na Datteln 4 została wyrażona mniej więcej trzy tygodnie po odłączeniu od niemieckiego systemu elektrowni jądrowej w Philippsburgu, która dostarczała stabilną i czystą energię.

Sprawy mają się zatem tak, jak na obrazku poniżej.

Udanego weekendu!

#smog #klimat #powietrze #wegiel #gretathunberg #niemcy #europa
+3
pogop
Wpisujcie miasta, regiony, wsie, gdzie w tym sezonie nie padał jeszcze śnieg:
1. Piła

#oswiadczenie #zima #pogoda #meteorologia #polska #ciekawostki #klimat #srodowisko #ekologia
+3
cumulus
Tygodniowe anomalie temperatury powietrza w latach 2011-2020 w Polsce.

Metoda:

- Dla każdej doby w latach 2011-2020 wyliczono anomalię dobową temperatury względem okresu 1981-2010 dla każdej dostępnej stacji (ok. 100 stacji IMGW do listopada 2019, 70 stacji po tym czasie)
- Za pomocą #jezykr wrzucono dane na kriging (dla każdej doby) względem modelu terenu (siatka 4km)
- Wartość dobowa to średnia obszarowa z wyniku (raster przycięty do szejpa PL)
- Wykres to tygodniowa średnia ruchoma (centrowana).

#pogoda #klimat #ciekawostki #polska #nauka
+2
Megasuper
Neil Kaye, brytyjski badacz danych klimatycznych z Met Office, stworzył wykres odchyleń od średniej globalnych miesięcznych średnich temperatur od 1850 roku. Rok 2019 był trzecim najcieplejszym w historii pomiarów.

W komentarzu bonus #klimat #pogoda #zima
+4
pciem
Oj jakie szambo wybiło na stronie gównej

Konserwy wykopują przekłamane znalezisko o Greckie i cieszą się jakoby ją zaorali xD
Szkoda że przeoczyli pewne informacje xDDD

Wołam @Moderacja bo to jawna manipulacja.

#bekazprawakow #bekazpodludzi #urojeniaprawakoidalne #neuropa #gretathunberg #klimat #fridaysforfuture
+12
Mack_Lanegan
Dx

Przejmuj się sprawami klimatu i ekologii
"To co jemy ma wpływ na klimat"
Nazwij swoją knajpe "Awokado Spot"
Uprawa awokado jest powodem największej suszy w Chile od lat


XD

pokaż spoiler Ja ogólnie rozumiem troskę o klimat i uważam, że należy o niego dbać i robić wszystko, żeby nie rozpierdolić tej planety (chociaż planeta przetrwa, gorzej z nami). Tylko jak widzę niektórych dzbanów, co to próbują na tym poważnym problemie zbijać kapitał to mnie chuj strzela.


#heheszki #bekazwegetarian #gretathunberg #globalneocieplenie #klimat
+3
AgentGRU
wydałem prawie 400 zł na buty zimowe i nie założyłem ich ani razu w tej zimie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#przegryw #klimat
+11
KubaGrom
Ostatnio coraz częściej widuję taką argumentację: Co ci naukowcy mogą wiedzieć o ociepleniu, przecież kiedyś już tyle straszyli i się nie sprawdziło - i tu następuje wyliczanka różnych rzeczy, które rzekomo naukowcy kiedyś mówili i się nie sprawdziło. Czasem są to tytuły prasowe z podkręconymi przez pismaków hipotezami, czasem zmyślenia. Jednym z popularniejszych takich odwołań jest Klub Rzymski: "Twierdzili w latach 70. że ropa skończy się w roku 2000, i paczcie jak się pomylili!".
Czy faktycznie coś takiego stwierdzili? W pewnym sensie tak, ale twierdzenie to było obostrzone pewnymi warunkami "jeśli będzie następowało X i równocześnie Y, to wtedy...".
Jeśli ktoś kiedyś podał kilka możliwości przebiegu zdarzeń, zależnych od warunków, to wybieranie sobie z tego jednej, która faktycznie się nie sprawdziła, i twierdzenie, że była to jedyna zapowiedź, jest dość grubą manipulacją.

Klub Rzymski wydał w 1972 roku raport "Granice wzrostu, który stwierdzał rzecz dość oczywistą - złoża kopalin są skończone i kiedyś się nam skończą. Pozostawało pytanie, czy mowa o długim okresie, czy krótkim. Firmy wydobywcze zachowywały się wtedy tak, jakby surowca miało nigdy nie zabraknąć. Od początku lat 30. wielkość rocznego wydobycia przyrastała w przybliżeniu ekspotencjalnie, wykres narastał jako mocno wygięta w górę krzywa, czyli z roku na rok ilość wydobywanych baryłek przyrastała nie o stałą a o rosnącą ilość.
Klub Rzymski postanowił pokazać jak wyglądają mechanizmy zużywania zasobów, w bardzo prostym modelu - szacowane zasoby miały się z roku na rok zużywać zgodnie z założoną wielkością zużycia, aż do ostatniego roku, gdy już nie było czego wyssać z ziemi.

W publikowanych dalej prognozach pokazywano konsekwencje obserwowanego w tym czasie przyrostu wydobycia, z uwzględnieniem różnych scenariuszy. W jednym pokazywano kiedy skończą się aktualnie znane złoża. Drugi scenariusz zakładał, że odkryjemy złoża 5 razy większe niż znane. Dla każdego istniały dwa podscenariusze; jeden zakładał, że ówczesna roczna wielkość wydobycia już się nie zmieni, druga zakładała przyrost wydobycia w taki sposób, jak to obserwowano od kilku dekad.
W niektórych z nich kopaliny kończyły się dość wcześnie - zakładając że dla ropy naftowej odkryte nie zostaną nowe złoża niż znane w 1970, a wydobycie będzie stałe, zgodnie z wielkością z tego roku, wówczas te znane złoża wyczerpałyby się około roku 2000. W innym wariancie założono, że odkryjemy 5 razy większe złoża, zaś wydobycie będzie rosło wykładniczo (z roku na rok przyrost wydobycia będzie coraz większy) zgodnie z trendem z lat 60, wtedy nowe zasoby wystarczałyby do roku 2020. Przy czym raport zaznaczał, że to orientacyjne daty dotyczące tylko tych scenariuszy które zakładano, gdyby przyrost nowych złóż był większy lub wydobycie mniejsze, to daty wyczerpania przesuną się do przodu.

Oczywiście dziś wiemy, że twórcy raportu byli zbyt pesymistyczni, bo obecnie znane zasoby ropy na świecie są większe niż w 1972 roku. (1697 mld baryłek w 2018 kontra szacunek 455 mld baryłek z 1970). Ponadto krótkoterminowy trend zużycia ropy był w latach 60 wyższy niż dziś, głównie z powodu większego udziału w wytwarzaniu elektryczności. Trend ekspotencjalny załamał się pod koniec lat 70. potem nastąpił kryzys naftowy i wiele potęg zmniejszyło wydobycie, Arabia Saudyjska do dziś nie przebiła rocznej wielkości wydobycia z lat 60. Globalna roczna wielkość wydobycia rośnie obecnie tylko liniowo, z nie tak znów dużym przebiciem i jest mniejsza niż dwukrotność wydobycia w roku wydania raportu. Obecnie przyrost wielkości znanych zasobów jest szybszy niż przyrost wydobycia.
Zgodnie z metodologią założenia mniej więcej stałej wielkości wydobycia i braku przyrostu nowych złóż, obecnie znane wystarczyłyby do około roku 2050-60. A przecież nadal trwają poszukiwania i wiele jeszcze zostało nam do zbadania perspektywicznych rejonów. Są wręcz plany wykorzystania złóż, które formalnie nie są dziś uważane za ropę (złoża kerogeniczne).

Widzicie więc, że ciężko mówić o jakiejś jednej "wróżbie" naukowców, gdy chodziło raczej o schematyczne pokazanie, że zasoby są zużywalne i to w perspektywie czasu, który powinno się uwzględniać w planowaniu, przy użyciu szeregu różnych scenariuszy. Najważniejszą konkluzją było stwierdzenie, że przy braku zmian w wielkości konsumpcji, zużywania zasobów i wyzyskiwania społeczeństw, w ciągu kolejnych stu lat świat dotrze do granicy wzrostu, co spowolni przyrost gospodarczy na całej ziemi. Przyrost liczby ludności też osiągnie swoją granicę w połowie XXI wieku, bo zacznie brakować miejsca na uprawy, co wraz ze spadającą ilością zasobów nie sprzyja dalszym wzrostom.
Pełny raport:
https://www.dartmouth.edu/~library/digital/publishing/meadows/ltg/?mswitch-redir=classic

Na obrazku: roczna światowa wielkość wydobycia ropy naftowej. Jak widać po wydaniu raportu zmiana wydobycia zaczęła hamować.
#klimat #ciekawostki #przemysl #ekonomia
+19
MalyBiolog
Kilka działań, które mogą uratować klimat Ziemi >>> ZNALEZISKO

Nowy wpis z bloga To tylko teoria.

Coraz więcej mówi się o ochronie klimatu. Informacje o tym, że się ociepla – co ważne, przez nadmiarową emisję gazów cieplarnianych pochodzących z działalności ludzkiej – są częściej podawane do publicznej wiadomości, a denialistów klimatycznych ubywa. Choć obecne globalne ocieplenie naukowcy przewidywali już kilka dekad temu, to dla wielu ludzi dopiero teraz zjawisko to staje się rzeczywiste, ponieważ absurdalnie długie i silne susze, bardzo ciepłe zimy czy częste huragany, a także podnoszenie się poziomu mórz oraz zmiana zasięgu poszczególnych gatunków zwierząt i roślin, dają się we znaki. Pytanie, co zrobić, żeby zapobiec katastrofie klimatycznej, jaka może nas wkrótce spotkać? Oto sześć działań, które przy zastosowaniu na odpowiednią skalę uratują klimat.

#swiat #ekologia #nauka #totylkoteoria #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #klimat #mikroreklama #zmianyklimatu #globalneocieplenie
+5
i_took_a_pill_in_remiza
Czy obecnie ma miejsce gwaltowne ocieplenie klimatu?

#pogoda #natura #klimat #zimonapierdalaj #cotusieodpierdala
cumulus
Grudzień 2019 - odchylenie temperatury średniej miesięcznej od normy z lat 1981-2010.

#pogoda #klimat #nauka
+7
Rzeszowiak2
Ciekawa grafika z niemieckiego reddita nt. tego jak będzie wyglądała sytuacja jeśli temperatura na świecie będzie ciągle rosnąć.
#niemcy #ekologia #klimat #swiat #ciekawostki
+7
Megasuper
Nie no takiej zimy to ja nie pamietam #zima #klimat
abraca
Bardzo ciekawy wykres histogram po prawej na dole. Pokazuje ile procent obszarów miało n-ty najcieplejszy rok.

#klimat #globalneocieplenie #zmianyklimatu
+4
Pieskor
Nie ma korelacji między miejscem występowania pożarów, a "Tragedy World Map".
Please, change my mind.

Źródło zdjęcia to system FIRMS należący do NASA.

#whocares #afryka #australia #azja #pozary #klimat #swiatnauki
+2
Baron_Al_von_PuciPusia
Głęboka adaptacja do kryzysu klimatycznego <<< znalezisko
Wyobraź sobie, że katastrofa jest nieunikniona. Zrealizuje się najczarniejszy scenariusz, który kiedykolwiek przyszedł ci do głowy. Będziesz świadkiem cierpienia, a może nawet śmierci najbliższych. W ostatnich latach życia czeka cię głód i walka o przetrwanie. Wyobraź sobie, że nie ma szans odwrócić biegu wydarzeń, ale ktoś oferuje ci tabletkę zapomnienia. Tak jak w Matriksie, gdy Morfeusz kładzie przed Neo czerwoną pigułkę prawdy i niebieską, po której bohater obudzi się w swoim łóżku i będzie mógł nadal wierzyć, w co tylko zechce. Czy zdecydujesz się zapomnieć, by zachować spokój? Czy postawisz na świadomość, która zmieni w twoim życiu wszystko? Jeśli nie chcesz wiedzieć, to najlepszy moment, by przestać czytać ten artykuł.

(...) Nie wymaga głębokiego namysłu uznanie drzewa i pokrzywy za żywą istotę, uświadomienia sobie, że zależę od tlenu dostarczanego przez lasy, wody w rzece, ryb pływających w oceanie, pszczół zapylających kwiaty czy warzyw zraszanych deszczem. Bez względu na to, jak skończy się ta przygoda, którą można nazwać życiem, pozostaje zmierzenie się z decyzją, jak chcę spędzić dane mi chwile na Ziemi. Wyobraźnia może pomóc. Zatem wyobraź sobie, że jesteś na wymarzonym balu, przyjęciu. Imprezie, która jest tak wciągająca, że powinna trwać wiecznie. Nagle ktoś przez mikrofon ogłasza: słuchajcie, to czas na ostatni taniec. Możesz zrobić obrażoną minę i stanąć pod ścianą. Możesz uznać, że cała ta impreza nie ma sensu, skoro tak szybko się kończy. Możesz wszcząć kłótnie albo tańczyć tak, by zatracić się w przyjemności i deptać innym po stopach. Możesz też ruszyć na środek parkietu i tańczyć, jakby za chwilę świat miał się skończyć, uwzględniając ziemię, na której tańczysz i jej wszystkich mieszkańców, którzy mają dokładnie takie samo prawo jak ty, by być i doświadczać życia. Co zrobisz?

#zainteresowania #nauka #klimat #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ekologia #ciekawostki #mikroreklama
cumulus
Taki efekt na jeden z punktów pomiarowych miała burza ogniowa, która przechodziła blisko niego. Wiele wskazuje na to, że podobnie zafałszowany jest oficjalny rekord ciepła Grecji, który padł, gdy w pobliżu (2km) szalał pożar.

#pogoda #australia #pozar #klimat
+2
PrzewodniG
Ciepła zima 1642 roku, w dziennikach Albrychta Stanisława Radziwiłła :)

#klimat #pogoda #ciekawostkihistoryczne #historia #ciekawostki
+33
Kazach_z_Almaty
Łukasze Warzechy i śmietanka grzybiastej prawicy tego świata:

Pożary w Australii zawsze były xD Patrzcie gazeta z 1938, o patrzcie news z 12 roku po Chrystusie, wtedy też się paliło, lewactwo wpada w histerie i wszędzie wpierdala to globalne ocieplenie xD Tam zawsze byly i bedą pozary!

Naukowe, suche, brutalne fakty:

* 9 z 10 najcieplejszych lat odnotowywanych w Australii przypadło po 2005 roku

* W Melbourne w latach 1951-2011 śr. intensywność fal gorąca wzrosła o 1,5°C

* Od poł. lat 90-tych płd-wsch Australia zanotowała 15% spadek opadów jesienno-zimowych

pokaż spoiler (c) Jakub Wiech/Twitter


Podobnie, jak wywodzący się z prawicy antyszczepionkowcy swoją upartą, szurską próbą negowania rzeczywistości zapracowali na miano proepidemików, tak denialistów klimatycznych można nazywać klubem proapokaliptyków ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#neuropa #bekazprawakow #klimat #australia #pozar #4konserwy #geografia
+94
Baron_Al_von_PuciPusia
Głęboka adaptacja do kryzysu klimatycznego <<< znalezisko
Wyobraź sobie, że katastrofa jest nieunikniona. Zrealizuje się najczarniejszy scenariusz, który kiedykolwiek przyszedł ci do głowy. Będziesz świadkiem cierpienia, a może nawet śmierci najbliższych. W ostatnich latach życia czeka cię głód i walka o przetrwanie. Wyobraź sobie, że nie ma szans odwrócić biegu wydarzeń, ale ktoś oferuje ci tabletkę zapomnienia. Tak jak w Matriksie, gdy Morfeusz kładzie przed Neo czerwoną pigułkę prawdy i niebieską, po której bohater obudzi się w swoim łóżku i będzie mógł nadal wierzyć, w co tylko zechce. Czy zdecydujesz się zapomnieć, by zachować spokój? Czy postawisz na świadomość, która zmieni w twoim życiu wszystko? Jeśli nie chcesz wiedzieć, to najlepszy moment, by przestać czytać ten artykuł.

(...) Nie wymaga głębokiego namysłu uznanie drzewa i pokrzywy za żywą istotę, uświadomienia sobie, że zależę od tlenu dostarczanego przez lasy, wody w rzece, ryb pływających w oceanie, pszczół zapylających kwiaty czy warzyw zraszanych deszczem. Bez względu na to, jak skończy się ta przygoda, którą można nazwać życiem, pozostaje zmierzenie się z decyzją, jak chcę spędzić dane mi chwile na Ziemi. Wyobraźnia może pomóc. Zatem wyobraź sobie, że jesteś na wymarzonym balu, przyjęciu. Imprezie, która jest tak wciągająca, że powinna trwać wiecznie. Nagle ktoś przez mikrofon ogłasza: słuchajcie, to czas na ostatni taniec. Możesz zrobić obrażoną minę i stanąć pod ścianą. Możesz uznać, że cała ta impreza nie ma sensu, skoro tak szybko się kończy. Możesz wszcząć kłótnie albo tańczyć tak, by zatracić się w przyjemności i deptać innym po stopach. Możesz też ruszyć na środek parkietu i tańczyć, jakby za chwilę świat miał się skończyć, uwzględniając ziemię, na której tańczysz i jej wszystkich mieszkańców, którzy mają dokładnie takie samo prawo jak ty, by być i doświadczać życia. Co zrobisz?

#zainteresowania #nauka #klimat #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ekologia #ciekawostki
+2
Anelis
No ileż można czekać. ლ(ಠ_ಠ ლ)
#ekologia #klimat #heheszki
+8
KsysS
Piękna i skromna #konserwatywka nie to co ta "brzydka" #gretathunberg
Najbogatsza osoba w Australii, górnicza magnatka Gina Rinehart, była jednym z kluczowych fundatorów prawicowego think tanku Institute of Public Affairs, który konsekwentnie zaprzecza zmianom klimatycznym.
#australia #klimat #zmianyklimatu #ekologia #bekazprawakow #4konserwy #bekazpodludzi #urojeniaprawakoidalne
+17
Banicjusz
O Amazonii już nikt nie pamięta, ha tfuu na was!
Tak samo będzie z Australią za jakiś czas. Pokrzyczą, pokrzyczą i wrócą do klikania w swoich iphonach na kolejne chwytliwe tematy.

#australia #ekologia #klimat #bekazlewactwa
+14
sedzia_Stuleya
#historia #klimat #australia #pozar #globalneocieplenie #co2 #ekologia #bekazlewactwa #heheszki

a teraz przenosimy się w czasie ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚
+22
MalyBiolog
Powstaje koncepcja Narodowego Centrum Badań nad Zmianami Klimatu >>> ZNALEZISKO

No robi się ciekawie. Nie jestem optymistycznie nastawiony, ale zobaczymy co z tego będzie (oprócz nowego Misia).
Fragmenty i tagi poniżej:

„Skutki unijnej polityki klimatycznej najbardziej dotkną Górny Śląsk i dlatego tutaj musi powstać instytucja, która w kompleksowy sposób uchroni region przed negatywnymi skutkami transformacji energetycznej” – wyjaśniła w piątek pomysłodawczyni powołania Centrum, europosłanka PiS Izabela Kloc.

Zainteresowanie współpracą wyraziły już – jak poinformowała Kloc - m.in. Ministerstwo Aktywów Państwowych (nadzorujące spółki wydobywcze i energetyczne), Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a także wiele delegacji narodowych z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.

„Centrum powinno stać się niezależnym ośrodkiem badawczym – miejscem bardzo pogłębionej analizy polityki klimatycznej i jej skutków w wymiarze światowym” – podkreśliła. Jej zdaniem, dla Polski istotna jest pewność, iż "apokaliptyczne wizje zmian klimatycznych nie są elementem radykalnej, zielonej ideologii, lecz prognozą opartą na rzetelnych badaniach naukowych".

pokaż spoiler (ಠ‸ಠ)


Jej zdaniem, Polska poddawana jest olbrzymim naciskom ze strony środowisk, które chcą wykorzystać „zielony ład” do wzmocnienia swoich politycznych i gospodarczych wpływów w Europie i świecie. „Tym bardziej należy stworzyć narzędzia, które pozwolą polskiej opinii publicznej oddzielić racjonalne argumenty od populistycznej i emocjonalnej retoryki, której symbolem stały się manifesty Grety Thunberg” – podsumowała posłanka.

(╯°□°)╯︵ ┻━┻

#ekonomia #gospodarka #polska #nauka #klimat #zmianyklimatu #gruparatowaniapoziomu #ekologia #mikroreklama
+3
Megasuper
8-10 stycznia po 10 stopni xD #zimowypierdalaj #pogoda #klimat +3
Catit
Australia

Młody kangur, próbując uciekać przed pożarem, zaplątał się w drut ogrodzenia i spłonął żywcem. Pół miliarda zwierząt spotkał podobny los. A to dopiero początek, deszcz nie nadchodzi.

https://amp.news.com.au/technology/environment/animals-too-badly-burnt-to-be-saved-after-horror-bushfires/news-story/0fc65f34bf39eeae233b96dae9fdd7c9

#fotografia #australia #zwierzeta #zwierzaczki #klimat #przyroda #neuropa #ekologia
+86
DJtomex
"dziennikarze" wpolityce powołali się na badania z których jak sami twierdzili wynikało że globalne ocieplenie nie jest winą człowieka. Do rewelacji tych odniósł się sam autor tych badań

#bekazpisu
#4konserwy
#neuropa
#klimat
+383
text
Nieźle, już ok 3 *C niż w okolicach 1800 roku!

pokaż spoiler To mniej więcej tak, jakby granica wiecznego śniegu podniosłą się o 600 m (np: w Tatrach z 2000 na 2600).


#pogoda #klimat #polska #ciekawostki
+3
cumulus
"wPolityce" publikuje tekst autorstwa Grzegorza Górnego, który dotyczy pracy prof. Paula Palmera na temat naturalnych emisji CO2 w Afryce. W tekście tym Grzegorz Górny sugeruje, że wyniki te "nie potwierdzają teorii 'antropicznego ocieplenia klimatu' ", cokolwiek to może być.

https://wpolityce.pl/swiat/480003-antropiczna-teoria-globalnego-ocieplenia-bez-potwierdzenia

Ktoś podrzuca link do artykułu... prof. Paulowi Palmerowi, autorowi badania. Prof. Palmer odpowiada.

#klimat #pogoda #heheszki #globalneocieplenie
+493
Dammix
Pożary lasów w Australii uplasowały Canberrę na drugim miejscu na świecie pod względem zanieczyszczenia powietrza (╥﹏╥)

#australia #klimat #pozar
+10
kartofel
Kitku złapał depresję przy lekturze. #heheszki #klimat +5
Kantar
W przypadku globalnego ocieplenia wychodzi największy problem u ludzi.
Jeśli skutki nie są natychmiastowe, bezpośrednie i widoczne gołym okiem to będą to mieli w dupie.
A przynajmniej do momentu aż nie będą zdychać z tego powodu, ale wtedy też znajdą sobie wytłumaczenie.

Jeśli 95% zgodności naukowców teraz nie przekonało w chuj ludzi, którzy negują wpływ człowieka na klimat to już nic nie przekona.

Nie wiem może obecna młodzież dostanie kurwicy i zrobi zamieszki na cały kraj xd
Pojebane że w ogóle zgadzanie się z naukowcami to dla wielu kwestia polityczna i jesteś lewakiem jeśli się z nimi zgadzasz.

Mam nadzieję że jakieś poważne zmiany zaczną się jak będę już stary w chuj xd a do przyszłych pokoleń no trudno będziecie żyć w chujni. #globalneocieplenie #klimat #nauka #neuropa #4konserwy
+18
MalyBiolog
Globalne ocieplenie będzie postępować szybciej, niż sądzimy >>> ZNALEZISKO

Polecam najpopularniejszy tekst portalu Nauka o klimacie w 2019 roku.

W Specjalnym Raporcie IPCC przyjęto, że wzrost temperatury będzie postępował w tempie takim, jak dotychczas, czyli ok. 0,2°C na dekadę. Tymczasem w grudniu w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature ukazał się artykuł o dającym do myślenia tytule: „Globalne ocieplenie będzie postępować szybciej, niż sądzimy” (Xu i in., 2018). Przyczyn, z powodu których autorzy ostrzegają, że temperatura na Ziemi będzie prawdopodobnie rosła jeszcze szybciej jest kilka. Przyjrzyjmy się im.

Na skutek szybszego niż zakładano wzrostu emisji CO2 i spadku emisji SO2, przekroczenie progu ocieplenia o 1,5°C nastąpi najprawdopodobniej już około 2030 roku, a o 2°C ok. 2045 roku. To o wiele wcześniej, niż wynikałoby z prognozy z ostatniego Specjalnego Raportu IPCC, który ocenia prawdopodobieństwo ocieplenia o 1,5 °C do 2030 roku na 17% , zaś do 2052 roku na 83%. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę zmiany prądów oceanicznych i temperatury powierzchni oceanów, to istnieje co najmniej 10-procentowe ryzyko, że próg ocieplenia o 1,5°C przekroczymy już do 2025 roku.

i ładna rada na koniec.

Przez dziesięciolecia naukowcy i politycy wypracowali debatę na temat polityki klimatycznej według następującego schematu: naukowcy analizują cele długoterminowe, a politycy udają, że będą je honorować. Te czasy są już za nami. Poważna polityka klimatyczna musi skupiać się w większym stopniu na celach krótkoterminowych i na analizie ich wykonalności. Musi uwzględniać wszystkie dostępne opcje, nawet jeśli niektóre są [dla nas] mało komfortowe i obarczone ryzykiem.

#swiat #nauka #globalneocieplenie #gruparatowaniapoziomu #klimat #liganauki #ligamozgow #naukaoklimacie #zmianyklimatu #mikroreklama
+34
Pokaż następne