XKHYCCB2dX
Koreańska armia
#korea #armia #militaria
+7
adam2a
D koreańskie samozaoranie:

#polska #bekazprawakow #lgbt #heheszki #korea
+24
motaboy
Ponawiam - mireczki i mirabelki. Nie chciał by ktoś pojechać na wycieczkę do Korei Północnej?

Zastanawiam się nad wyjazdem między 14 a 26 czerwca 2019.

W samej Korei 5 dni.

Chodzi dokładnie o ten wyjazd (bo pasują mi terminy).
http://www.youngpioneertours.com/tour/dprk-political-interest-tour/

Od 14 do 26 czerwca po to, żeby po powrocie z Korei (wyjazd pociągiem z Pekinu jest 15 czerwca - tego samego dnia co przylot) można było jeszcze obejrzeć Pekin.

Wyjazdy są zorganizowane i nie ma możliwości wjazdu samodzielnie. Pokażą oczywiście tylko to, co będą chcieli. Zainteresowanym podam konkretny link do oferty którą znalazłem w tym terminie. W samej Korei 4 noce. Jest możliwy przelot z Pekinu do Pjongjangu, ale wolałbym pociąg - można dodatkowo coś zobaczyć przez okno.

Całościowy koszt policzyłem na około 9 tysięcy złotych. W tym koszt wycieczki (z zakwaterowaniem i jedzeniem - 995 EUR), przelotu LOT z Warszawy do Pekinu (około 2300 zł. w obie strony), napiwki w Korei i nocleg w Pekinie, wiz (Chińskiej i koreańskiej).

Przejazd z Pekinu do KRLD już zorganizowany, pociągiem.

Na pytania nie na temat odpowiadałem już tutaj: https://www.wykop.pl/wpis/39692849/mireczki-i-mirabelki-nie-chcial-by-ktos-pojechac-n/

#podrozujzwykopem #podroze #turystyka #pytanie #korea #chiny
Senchaa
Ta Pani zjada te wasze Yeonwoo, Yeri, Jisoo, Momo i inne 파이프 na śniadanie.
Ogromny talent, połączony z wielką skromnością i jeszcze większym sercem. Gracja, wdzięk, każdy jej ruch na lodzie to poezja.

Mowa oczywiście o Kim Yu-na, znanej też jako Queen Yuna.

Dodam też, że jest zagorzałą katoliczką, ale to akurat mnie nie za bardzo interesuje.

pokaż spoiler #korea #koreanka #ladnapani #azjatki
+5
Aedemkun
Badania wykazują, że nawet 50-60 procent zanieczyszczeń powietrza w Korei Południowej pochodzi z Chin. Za problem odpowiedzialne są również częściowo koreańskie inwestycje w chińskie przedsiębiorstwa, które przyczyniły się do wzrostu emisji w Chinach.

Sytuacja jest na tyle poważna, że koreańscy obywstele złożyli pozew grupowy przeciwko rządom Korei Południowej i Chin, oskarżając ich o niepoważne podejście do problemu i brak kroków w celu poprawy aktualnej sytuacji. Korea Południowa ma najgorsze powietrze powietrze ze wszystkich krajów rozwiniętych (OECD) więc nie powinien dziwić ten brak zadowolenia.

Transgeniczne zanieczyszczenie powietrza stanowi aktualnie problemem nie tylko Półwyspu Koreańskiego, ale całej Azji Wchodniej i Południowo-Wschodniej.

Na zaliczonej mapce możecie zobaczyć aktualny stan powietrze w Warszawie (1), Tokio (2), Pekinie (3) oraz Seulu (4)

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi wpisami to zapraszam do obserwowania #wielkismogchinski

https://thediplomat.com/2019/01/south-korea-once-again-choked-by-dangerous-smog/
http://www.keia.org/publication/transboundary-air-pollution-northeast-asia-political-economy-yellow-dust-particulate-mat
https://www.upi.com/South-Korean-lawsuit-holds-Seoul-Beijing-liable-for-air-pollution/9561539331244/
#gruparatowaniapoziomu #warszawa #chiny #korea #smog #ekologia #ciekawostki
+66
Chrystus
Biuro firmy Samsung Sanghoe, sprzedające owoce i ryby, Korea, 1938 r.
Samsung Group (zapis stylizowany: SΛMSUNG; kor. 삼성 Samseong – trzy gwiazdy) – jedna z największych południowokoreańskich grup biznesowych (czeboli) zrzeszających firmy produkcyjne i usługowe działające w wielu branżach, oraz instytucje finansowe. Założona w 1938 roku przez Lee Byung-chula jako firma eksportowa, wkrótce rozszerzyła swą działalność także na inne dziedziny. W ciągu trzech następnych dekad grupa rozszerzyła swoją działalność w różnych dziedzinach, w tym o przetwórstwo rolno-spożywcze, tekstylia, ubezpieczenia, papiery wartościowe i sprzedaż detaliczną. Samsung weszła w przemysł elektroniczny w latach 60. XX wieku, w przemysł budowlany i stoczniowy w połowie lat 70. XX wieku (źródło Wikipedia
#samsung #korea
+3
XKHYCCB2dX
Jak zwykle pijani Rosjanie
#korea #rosja
+7
Student_AWAS
#samochody #motoryzacja #hyundai #kia #ssangyong #korea

Mireczki, Hyundai zaprezentował nową Sonatę i wygląda naprawdę fajnie - mam nadzieję, że Hyundai Europe ubije w końcu może i niezłą, ale już starą I40 i wprowadzi Sonatę na Europę.

Tak, wiem, że przypomina Arteona, ale imo wygląda lepiej, bo tył nie wygląda na rozciągnięty - wszystko spójne i fajne.
+13
XKHYCCB2dX
Uliczny grajek w Sinchon, Seul
Bronica GS-1 + Portra 160

pokaż spoiler Trochę mi brakuje tego aparatu :(

#fotografiaanalogowa #fotografia #mojezdjecie #korea #podrozujzwykopem
+15
andale
Policja w Korei ma takie przywileje podczas pracy na słońcu (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
#policja #korea #podrozujzwykopem
+1
Singularity00
Ktoś wie co to jest to białe w rogu? Widzę to już w kolejnym serialu i tak się zastanawiam ( ͡° ͜ʖ ͡°) #korea #azja #koreanskiedomy
bojowonastawionaowca
Szczyt w Hanoi

W tym tygodniu odbędzie się drugi już szczyt przywódców Korei Północnej i USA, tym razem miejscem spotkania będzie Hanoi w Wietnamie. Kim Jong Un w swoim pociągu już wyruszył do celu, zaś Donald Trump niedługo uda się w podróż rządowym samolotem. Szczyt ten jest naturalną kontynuacją spotkania w Singapurze, gdzie 8 miesięcy temu miało miejsce pierwsze, historyczne spotkanie obu przywódców, naznaczone dokumentem składającym się z 4 deklaracji (ang):

1. The United States and the DPRK commit to establish new U.S.-DPRK relations in accordance with the desire of the peoples of the two countries for peace and prosperity.
2. The United States and the DPRK will join their efforts to build a lasting and stable peace regime on the Korean Peninsula.
3. Reaffirming the April 27, 2018 Panmunjom Declaration, the DPRK commits to work toward complete denuclearization of the Korean Peninsula.
4. The United States and the DPRK commit to recovering POW/MIA remains, including the immediate repatriation of those already identified.


Czy po 8 miesiącach można stwierdzić czy doszło do realizacji powyższego dokumentu? Na chwilę obecną, można stwierdzić, że częściowo zrealizowany został punkt czwarty, co do którego żadna ze stron nie ma swoich wątpliwości. Jest to bardzo konkretny punkt, który nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji politycznych - w związku z czym jest on łatwy do spełnienia. Gorzej sprawa wygląda z pozostałymi trzema, które już wyraźnie tej polityki dotykają.

Największym problemem jest punkt trzeci, mówiący o kompletnej denuklearyzacji. Jakkolwiek dziwne by się to nie wydawało, podstawową kwestią która trzeba rozstrzygnąć, jest definicja denuklearyzacji. Zgodnie z wypowiedzią amerykańskiego wysłannika do Korei Północnej, Steve'a Bieguna, po 8 miesiącach rozmów "nie ma szczegółowej definicji ani wspólnego stanowiska dotyczącego co denuklearyzacja oznacza". Z tego co mówią amerykańscy urzędnicy, jednym z celów może być ustalenie wspólnego stanowiska, do czego obie strony dążą od momentu zapisania punktu o "pracy w celu kompletnej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego". Sam Donald Trump powiedział, że nie widzi powodu do pośpiechu w sprawie wynegocjowania denuklearyzacji. Jeśli mimo tego szczyt się odbędzie, oznacza to, że większa uwaga będzie skupiona na innych tematach. Byłaby to znacząca zmiana w stosunku do wcześniejszych lat, kiedy to denuklearyzacja była punktem decydującym o sensie prowadzenia rozmów z Koreą Północną. Tym samym wydaje się, że rozmowy będą dotyczyć głównie punktów, które są uznawane za kluczowe przez Koreę Północną.

Punkt pierwszy, mający na celu normalizację stosunków między stronami, najprawdopodobniej będzie skupiony na powstaniu w Korei Północnej biura łącznikowego USA (czyli biura dyplomatycznego), co byłoby bardzo dużym osiągnięciem jeśli chodzi o nawiązanie kontaktów. Trudno jest jednak wskazywać szanse na skuteczniejszą realizację punktu, ponieważ Korea Północna będzie pewno naciskała na zniesienie ceł, co Koreańczycy uważają punkt sine qua non pozytywnych relacji. Nie wydaje się żeby USA były skłonne do tego ustępstwa, jako że sankcje zostały nałożone w wyniku dążeń Korei Północnej do zdobycia broni nuklearnej, co się powiodło. Zniesienie tych sankcji będzie jednoznacznym przyznaniem się do porażki USA, do czego Donald Trump nie dopuści.

Punkt drugi oznacza nic innego, jak doprowadzenie do oficjalnego zakończenia wojny między obiema Koreami, która zaczęła się w 1950 roku. Do tego jednak dobrze by było, gdyby pojawił się w miejscu rozmów przedstawiciel Korei Południowej, która jest przecież jedną ze stron niezakończonego konfliktu. Bez niej w końcu formalne zakończenie sporu nie ma szansy powodzenia.

Donald Trump przyzwyczaił już wszystkich, że szczyty zwołuje po to, żeby ogłosić jakiś swój personalny sukces, nawet jeśli został on osiągnięty pracą wielu niższej rangi urzędników. Tym razem z pewnością nie będzie inaczej, budowanie PR obecnego prezydenta USA jest zdecydowanie zbyt ważne. Patrząc jednak na powyższe punkty, po co jest ten szczyt? Co będzie można w Hanoi uznać sukces, jeśli różnice między obiema stronami są wciąż bardzo duże? Trudno powiedzieć, chociaż Twitter w czwartek na pewno da nam odpowiedź. 8 miesięcy od poprzedniego spotkania nie przyniosło wielu postępów, zobaczymy czy kolejne miesiące i kolejne szczyty (bo takie na pewno będą) między oboma liderami coś w tej kwestii zmienią.

#azjatyckaowca #geopolityka #usa #korea #gruparatowaniapoziomu
+9
Student_AWAS
Sfotografowano tył Sonaty na 2020 rok. Trochę jak Civic, ale ta dolna linia dodaje powagi i sprawia, że wygląda lepiej. Mam nadzieję, że Hyundai uśmierci już stareńkiego I40 i sprowadzi Sonatę do Euorpy.

#hyundai #samochody #korea
kotbehemoth
#jemprzeciez <- mój tag o Azji

Dziś zapraszam na koreańskiego grilla. Niestety poza Koreą, więc nawet w połowie nie tak dobry. Wersja ala szwedzki stół, czyli za stałą opłatę je się ile chce.
Jakość przeciętna, ale radocha z przyrządzania mięsa samemu przy stoliku wszystko rekompensuje.
Polecam, zwłaszcza jak będziecie w Korei.

#jedzenie #jedzzwykopem trochę #foodporn #korea
+15
tylkoatari
update tego wpisu

No jest ostre ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Troche nawet za bardzo. Po dwóch dniach już można wyczuć pierwsze oznaki fermentacji. Trzymam słoiki w temperaturze pokojowej i pracują mocno. Otwierałem tak z 3 razy dziennie to zakrętki stawiały opór i gazy ulatywały. Otwierałem je w celu ubijania, aby cała kapusta znajdowała się pod płynem żeby nie zgniła. Jak robiłem to nie dodawałem żadnej wody co teraz widze, że było błędem bo kawałki kapusty na samej górze które nie są zanurzone w sokach stają się wyraźnie ciemniejsze od reszty zanurzonej. Śmierdzi, jest kwaśno i całkiem chrupko. Próbujemy i obserwujemy dalej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#kimchi #korea #azja #gotujzwykopem
+12
DerMirker
Sportowe lata 90.
Odcinek 7: Korea wchodzi do gry

Dzisiaj na warsztat bierzemy pierwszego przedstawiciela samochodów o nadwoziu Coupe z Półwyspu Koreańskiego, u nas rzadko spotykany, a tym samym egzotyczny, więc jak najbardziej zasługuje na szansę w starciu z innym youngtimerami o tym odchodzącym nadwoziu.

Na wstępie poczujcie ten klimat młodości, świeżości i beztroski.

Korea ma relatywnie krótką historię produkcji samochodów, więc przeważająca większość to rodzinne nudne sedany. Niemniej jednak nawet w tym przepracowanym państwie byli młodzi ludzie, którzy pożądali czegoś wyglądającego dynamicznie, co zaspokoiłoby ich pragnienie poczucia szybkości i co nadawałoby się do wyrwania dziewczyny. W odpowiedzi na popyt Hyundai wypuścił na rynek w 1988 roku tanie sportowe auto o nazwie Scoupe (w Europie S-Coupe) produkowane w Ulsan.

Hyundai nie miał wówczas wystarczającego know-how, jak zbudować swój własny silnik do takiego auta, więc wziął 1.5 84 KM od Mitsubishi. W 1991 stworzył pierwszy własny silnik w historii o nazwie Hyundai Alpha Engine, który wypluwał 92 KM. Można go było uzbroić w turbo, wtenczas miał 115 KM (wersja GT Turbo na zdjęciu, 9.2 sekundy do setki). Silnik Alpha zapewniał wzrost mocy o 14% w porównaniu z silnikiem od Mitsubishi. Natomiast razem z turbo dawał aż 42% więcej. To już odczuwalna różnica, ale osiągi dalej przeciętne.

Z ciekawszych rzeczy jest jeszcze przeszklony słupek C, nawet fajnie to wygląda. Scoupe oparte technologicznie było na Hyundaiu Pony / Excelu, a produkcję zakończono w 1995

==============================
To już ostatni odcinek z serii o samochodach coupe, ale w planach są kolejne dwa sezony.

W pierwszym sezonie Sportowych lat 90. ukazały się następujące fury:

Opel Calibra
Ford Probe
Toyota Celica
Volkswagen Corrado
Mitsubishi Eclipse
Fiat Coupe
Hyundai S-Coupe
Toyota Supra(odcinek bonusowy)

Zapraszam do głosowania na auto, którym jeździłbyś/jeździłabyś (ʘ‿ʘ)

#rzetelnafura -> cotygodniowa wrzutka do poczytania z rańca
#samochody #motoryzacja #carpsotting #carboners #hyundai #korea
+51
bizmutx
Mirki i Mirabelki, OP Delivered - dosłownie( ͡° ͜ʖ ͡°) Kilka dni temu wygrałem rozdajo organizowane przez @Hercyk
Zupka picrel (reszta fotek w komentarzach) czekała do dnia dzisiejszego bym podjął próbę jej przygotowania. Po bojach z tłumaczeniem z obrazu via Google Translator udało mi się chyba przygotować zupkę zgodnie z przepisem. Dla wszystkich którzy zastanawiają się jak smakuje: Dziwnie. Serio nie jestem w stanie podać lepszego określenia. Zapach podczas przygotowywania tejże potrawy pogonił współokatora z kuchni a i u mnie wywoływał znaczny grymas.

Przyznaje, że bałem się spróbować, głównie ze względu na zapach przypominający nieświeżą rybę. Wygląd mi osobiście przypomina... szczaw ze słoiczka, ale to już oceńcie sami na podstawie fotek ( ͡º ͜ʖ͡º) Smak jednak wynagrodził mi podjętą próbę i mimo iż niewygląda to było bardzo smaczne!

Dzięki wielkie jeszcze raz Pani OP, również za fajne opakowanie mojej zdobyczy. Życzę kolejnych udanych wypraw owocujących kolejnymi interesującymi rozdajo.

#rozdajo #korea #chwalesie #kolacja
+12
Senchaa
Pytanie do Mirków, którzy mają lub mieli kontakt z różowymi z #chiny , #japonia , #korea . Wiem, że to wszystko zależy od osoby, ale czy tylko mi wydaje się, że Chinki w porównaniu do reszty mają dużo większy 'temperament', są takie bardziej 'twarde'?

Przykład:
Jadę sobie z moją Chinką pociągiem do domu moich rodziców. Ona, jak to Azjata, wpatrzona cały czas w komórkę. Zaczynam się do niej przytulać, ona mi mówi pierwszy, drugi raz żebym jej nie przeszkadzał, czy nie widzę, że jest zajęta?
A za trzecim razem, bez ostrzeżenia, jak mi nie przypieXdoli z otwartej ręki w kolano...z bólu o mało nie krzyknąłem. Myślę sobie: 'jednak te opowieści o ćwiczeniu w przeszłości gong-fu to nie były bajki'. Taka mała osóbka, a siły ma pewnie więcej niż ja. Resztę podróży się do niej nie odezwałem. Ogólnie jest bardzo miła, kulturalna, czuła, i ciuchy mi na studia wyprasuje xd, ale jak tylko jej coś nie spasuje, to nie pier**li się w tańcu tylko robi jak powyżej.

Natomiast
Gdy wychodzę sobie na kawę ze znajomymi Japonkami, Koreankami, one wszystkie są takie słodkie, milutkie, zwłaszcza Japonki, i te ich głosiki jak te postaci z anime lol. Jak w tych filmach o samurajach, gdzie ich żony cechuje całkowita uległość wobec męża, brak agresji i swojego zdania. Siedzą sobie samurajowie w środku pomieszczenia na tatami, debatują, podchodzi żona gospodarza, kłania się po kilka razy, podaje Senchę, sake czy co tam innego, kłania się, tono, odchodzi i tyle ją widziano.

pokaż spoiler #chinka #japonka #koreanka
+5
Hercyk
#rozdajo zupka chińska, ale z Korei Południowej :D z algami. Przywieziona prosto z wyspy Jeju:D Ja nie zjem, ale może ktoś z was chce? Losowanie przez mirkorandom w poniedziałek o 21:37 ( ͡° ͜ʖ ͡°) zielonki cicho. Wysyłka do paczkomatu! #korea #jedzenie W komentarzu zdjęcie tylu opakowania (jeśli ktoś chciałby sobie poczytać) +1698
aceofspades
Dwoch Koreanskich przewoznikow - Asiana i Korean zaczyna swoj codzienny wyscig do Seulu z Los Angeles. 2x A388. #lotnictwo #usa #korea #fotografia +13
XKHYCCB2dX
Koreańska restauracja w Hongdae.

pokaż spoiler Ale bym sobie zjadł takie samgyeopsal


Bronica GS-1 + Fujifilm PRO 400H
#fotografiaanalogowa #fotografia #mojezdjecie #korea #podrozujzwykopem
+13
Mawak
#pixelart #korea #koreapolnocna (。◕‿‿◕。) +10
Mawak
#pixelart #korea #koreapolnocna (。◕‿‿◕。) +10
Student_AWAS
Ha! do salonów wjeżdża właśnie nowa Elantra :-). Wybiorę się niedługo do mojego dealera i zobacze na własne oczy.

Co do wyglądu - cóż, pewnie znajdzie odbiorów, ale imo stara wersja była ładniejsza.

Cena - podobny wystrzał jak u Toyoty - z ~60K na 78.

https://www.hyundai.pl/fileadmin/user_upload/cenniki/Cennik_Elantra_2019.pdf

Technicznie bardzo fajne auto, szkoda, że nie sprowadzili wersji sport, albo chociaż 1.4T :/.

#hyundai #korea #samochody #motoryzacja #kia
+2
MORTAL_KOMBAT
Kim są Koreańczycy? Dokąd idą?
#heheszki #pilkanozna #korea
+14
Amasugiru
Jeśli myślicie, że koniary, kociary czy piesiary to Liga Mistrzów, to k-popiary to jest FIFA i UEFA razem wzięte.

#kpop #bekazpodludzi #muzyka #heheszki #korea
+15
rolf_ed
To nieźli japończycy na zdjęciu i japoński w tym tweecie według wp.pl (✌ ゚ ∀ ゚)☞
https://wiadomosci.wp.pl/27-final-wosp-sprawdz-ile-juz-zebralismy-na-zywo-6337976722265729a
@WirtualnaPolska
#japonia #wosp #wosp2019 #wp #korea
+22
XKHYCCB2dX
Z tym zdjęciem jest ciekawa historia. Zrobiłem je jak szedłem z okolic pałacu Gyeongbokgung do dzielnicy Insadong, żeby sobie coś zjeść. Przez cała trasę szedłem koło jakiegoś pochodu związanego z Falun Dafa. Przystałem na chwilę, żeby zrobić zdjęcie bo akurat zauważyłem "reprezentantów" naszego kraju XD Później sobie jeszcze chwilę postałem, żeby zobaczyć jak długi jest ten pochód. Obok stało trzech ahjusii, którzy tak samo jak ja, nie ogarniali co się dzieje. Tymczasem do mnie podchodzi jakiś gościu i mi daje ulotki i się pyta skąd jestem. Powiedziałem, że z Polski, na co on wyciąga ulotki po polsku o Falun Dafa XD. Chwilę po tym podbija do mnie ekipa telewizyjna MBN. Najpierw się zapytali czy znam koreański. Odpowiedziałem, że tak i chcieli zrobić ze mną wywiad na temat tego pochodu. Kulturalnie im odmówiłem, bo co miałbym powiedzieć na temat czegoś o czym nie mam zielonego pojęcia XD

Bronica GS-1 + Ektar 100
#fotografiaanalogowa #fotografia #mojezdjecie #korea #podrozujzwykopem
+8
XKHYCCB2dX
Strażnik przed pałacem Gyeongbokgung w Seulu

pokaż spoiler Bronica GS-1 + Kodak Portra 160, nie pamiętam już jaki obiektyw XD

#fotografiaanalogowa #fotografia #mojezdjecie #korea #podrozujzwykopem
+13
XKHYCCB2dX
Boczna uliczka w Sinchon w Seulu.

Zdjęcie zrobione Bronicą GS-1 na filmie Kodak Portra 160. Sam aparat już sprzedałem, ponieważ życie wymusiło zmiany. Kupiłem lepszą lustrzankę i obiektyw, który miałem już kupić rok temu. Czy żałuję, że sprzedałem Bronicę GS-1? Trochę tak... Ale z nowym aparatem będę miał nowe możliwości do zrobienia lepszych zdjęć :) W przyszłości kupię sobie jakiegoś Fuji z serii 645, bo podróż z takim aparatem jak Bronica GS-1 to najłatwiejszych nie należała. Ale na szczęście nie miałem, żadnych większych problemów. Jeżeli kogoś interesuje to ten film był skanowany 4 razy na lotnisku i nic się z nim nie stało.

#fotografiaanalogowa #fotografia #mojezdjecie #korea #podrozujzwykopem
+32
andale
W końcu ukończyłem mój drugi w życiu model (pierwszym był samolot z papieru, którego nie ukończyłem i nie wiem, co się z nim stało). Sklejenie było proste. Podczas malowania zabrakło dołączonej farby, więc musiałem znaleźć podobny odcień. Zdobienia sprawiły tylko trochę problemów. Ale największym skur*ielem były drzwiczki. Kleiłem je ze 4 razy, a i to boję się je teraz otworzyć.

Jest to pamiątka z Seulu. Ręcznie robiona, hehe.

#chwalesie #modelarstwo #seul #korea #komoda
+16
kotbehemoth
#jemprzeciez <- pyszne jedzenie

Nawet biedne jedzenie na stołówce wygląda zajebiście jeśli jest to danie kuchni koreańskiej. Nie smakuje tak jak w Korei ale aż miło się na to patrzy.

#jedzenie #azja #korea
+10
Aedemkun
W 1970 roku Korea Południowa była biedniejsza od Polski i reszty bloku wschodniego, a w 2016 była już bogatsza od m.in. takich krajów jak Grecja, Portugalia czy Hiszpania (najbiedniejszych zachodnich państw) oraz większości krajów na wszystkich kontynentach.

Niebieski - kraje z wyższym PKB per capita niż Korea Południowa
Różowy - kraje z niższym PKB per capita niż Korea Południowa
Żółty - Korea Południowa
Na mapce nie zostały uwzględnione azjatyckie państwa-miasta - Hongkong, Singapur, Makau.
#gruparatowaniapoziomu #mapy #mapporn #kalkazreddita #bekazprawakow #polska #korea
+96
Aedemkun
Asia wealth map 2018

Widać ogromną przepaść na linii Korea Północna-Korea Południowa i Japonia-Azja.

Średnie bogactwo na osobę dorosłą (in US dollars):

Singapur - 283 118 (1,25 razy więcej niż Japonia)
Hong Kong - 244 672 (1,08 razy)

Japonia - 227 235

Tajwan 212 375 (1,07 razy mniej niż Japonia)
Macau - 203 900 (1,1 razy)
Korea Południowa - 171 739 (1,3 razy)
Chiny - 47 810 (5 razy)

Polska - 31 794 (7 razy)

Rosja - 19 997 (11 razy)
Indie - 7 024 (32 razy)
North Korea - 5 300 (43 razy)

Różnica jest jeszcze wyraźniejsza, gdy porównamy medianę.
Pokazuje to jak większość Azji jest zacofana. Nierówności społeczne dużo mówią o stopniu rozwinięcia danego kraju.

Mediana bogactwa na osobę dorosłą (in US dollars):

Japonia - 103 861
Singapur - 91 656 (1,1 razy mniej niż Japonia)
Tajwan - 78 177 (1,3 razy)

Korea Południowa - 65 463 (1,6 razy)
Hong Kong - 58 905 (1,8 razy)
Chiny - 16 333 (6 razy)

Polska - 10 572 (10 razy)

Malezja - 7 000 (15 razy)
Rosja - 2 739 (38 razy)
Indonezja - 1 597 (65 razy)
Indie - 1 289 (81 razy)

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_wealth_per_adult

#gruparatowaniapoziomu #mapy #mapporn #kalkazreddita #japonia #chiny #polska #korea #indie #rosja #azja
+23
kotbehemoth
A wy co? Tylko cebula? Nawet mi was nie żal

#korea #lays #jemprzeciez #kimchi
+73
Maniek145
Widać, która Korea jest lepsza
#korea #ciekawostki #mapy czy coś w ten deseń
+5
Merkuriusz_Ordynaryjny
Dziś pod #merkuriusz napiszę o południowo koreańskim przepisie na wzorowe wyniki w międzynarodowych testach szkolnictwa. Zacznę od suchych statystyk:
- Polscy uczniowie na wykonanie pracy domowej poświęcają w tygodniu średnio 6.6 godziny (jesteśmy w światowej czołówce)
- Korea Południowa (tu szok) z wynikiem 2.9 godzin wlecze się na samym końcu w rankingu 66 krajów badanych przez OECD °

Jednak naprawdę ciekawie robi się, kiedy spojrzymy na sumaryczny czas, który uczniowie poświęcają na naukę. Okazuje się, że jeśli doliczymy do niego dodatkowe zajęcia i pracę z korepetytorami, spośród wszystkich państw OECD, to właśnie Koreańczycy uczą się najwięcej (~51 godz. w tygodniu) ° °

Skąd w koreańskich nastolatkach taki pęd do wiedzy?

TL;DR

pokaż spoiler Za najważniejszy moment w życiu Koreańczyka przyjmuje się egzamin na studia (Suneung). Każdy chce dostać się do jednego z 3 najlepszych uniwersytetów. Presja jest tak duża, że rodzice wydają masę kasy na dodatkowe zajęcia i korepetytorów, a koreańscy nastolatkowie, albo zakuwają do 22:00, albo decydują się na samobójstwo

Full Story
Okazuje się, że najlepszym sposobem na osiągnięcie rodzicielskiego sukcesu w Korei, jest dyplom pociechy z jednego z trzech najlepszych uniwersytetów w Korei (Seoul National University, Korea University i Yonsei University – w skrócie SKY).

Metoda równie dobra, jak popularna stąd konkurencja przy egzaminach na studia jest po prostu zabójcza (dobór słów nie jest przypadkowy). Malutkich Kimów i Kimki już od małego rodzice pchają do ciągłej nauki. Szkoła od dziewiątej do siedemnastej, potem dodatkowe zajęcia do około dwudziestej pierwszej, a następnie już tylko praca domowa i do łóżeczka. Taki schemat ciągnie się od podstawówki do czasu Suneung – egzaminu na studia, który uznawany jest za najważniejszy moment w życiu każdego Koreańczyka. Przez cały ten okres presja rodziny i otoczenia potrafi być tak duża, że co słabsze jednostki zwyczajnie odpadają.

pokaż spoiler Sporo słyszałem o tym problemie, rozmawiałem z zaprzyjaźnionymi Koreańczykami, a polski misjonarz na kazaniu w Jandogłonie poruszał temat samobójstw i problemów psychicznych wśród młodych ludzi. Ze wstydem przyznaję, że dopiero informacja o tym, że Korea ma najwyższy procent samobójstw na świecie dla osób z przedziału 10-19 lat uświadomiła mi prawdziwe osiągnięcie koreańskiego systemu edukacji

Co więcej, nawet na jedno dziecko trzeba przygotować kilka taczek WONów (koreańskich pieniążków). Dodatkowe zajęcia, wyjazdy za granicę dla poprawy języka angielskiego i czesne na uniwersytecie kosztują majątek, przez co rodzicielstwo w Korei nie jest zabawą dla biedaków, a sam kraj ma najniższy współczynnik dzietności na świecie (1.2 wg. rankingu World Bank z 2016).

Na pocieszenie wspomnę, że już po egzaminach Koreańczycy wrzucają na luz. Oczywiście zdarza się im zakuwać do sesji przez kilka dni non stop (bez snu), ale kiedy wyprowadzą się z domu mają czas na imprezy i granie po nocach na kompie.

Dla chętnych wrzucam link do poprzedniego wpisu o edukacji w Korei, w którym pisałem o tym, jak dobrze idzie Koreańczykom pisanie testów PISA: https://www.wykop.pl/wpis/36670017/czas-na-kolejny-wpis-z-merkuriusz-tym-razem-o-szko/

Źródła:
° https://qz.com/311360/students-in-these-countries-spend-the-most-time-doing-homework/
° ° https://www.theewf.org/uploads/pdf/Do-students-spend-enough-time-learning.pdf

#merkuriusz - tag z ciekawostkami z Korei Południowej (i nie tylko)

#gruparatowaniapoziomu #korea #ciekawostki #edukacja #szkola

Ps. Miałem chwilę przerwy w pisaniu w związku z chorobą, ale już jestem na nogach ᕙ(⇀‸↼‶)ᕗ

Rys. Zdjęcie z kampanii ministerstwa zdrowia na rzecz ograniczenia liczby samobójstw wśród południowo koreańskich uczniów
+129
Scorpjon
#mirekwposzukiwaniutajemnic

Tęskniliście? ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dzisiaj biorę na warsztat temat zaginionych chłopców z Korei Południowej z 1991 roku.

pokaż spoiler mam nadzieję, że @riley24 mnie nie ubiegła :V a jeśli tak to trudno, pozdrawiam koleżanko po fachu xD


Frog Boys

26 marca 1991 roku, był niewyróżniającym się dniem w Korei Południowej. Ot chłodny, deszczowy dzień marca. Dla grupki uczniów szkoły podstawowej idealna pogoda by połapać żaby w pobliskich strumykach, szczególnie, że mieli wtedy wolne z racji na wybory, które wtedy miały się odbyć. Woo Cheol-won (13l.), Cho Ho-yeo (12l.), Kim Yeong-gyu (11l.), Park Chan-in (10l.) i Kim Jong-si (9l.) poinformowali rodziców, że idą do pobliskiego lasu w okolice wzgórza Waryong, które położone było nieopodal ich rodzinnego miasta.

Gdy tylko chłopcy nie wrócili na noc do domów ich rodzice rozpoczęli poszukiwania pociech. Z pomocą sąsiadów przeszukali okolicę, zaraz poinformowali lokalne władze i rozpoczęła się zakrojona na szeroką skalę akcja poszukiwawcza. Bardzo szybko sprawa stała się sensacją, o której mówiono w całym kraju. Sam ówczesny prezydent Korei był żywo zainteresowany postępami w poszukiwaniach i nakazał zaangażować 300 000 policjantów do poszukiwań. Według różnych źródeł wzgórze Waryong i okolicę przeszukano ponad 500 razy.

Ponieważ historia o zaginięciu pięciorga uczniów podstawówki cieszyła się sporym zainteresowaniem mediów, toteż często pojawiały się fałszywe tropy prowadzące donikąd. Odnotowano nawet jedno zgłoszenie, w którym mężczyzna przyznał się do uprowadzenia i przetrzymywania chłopców dla okupu, aczkolwiek nie miało to żadnego związku z prawdą.

Rodzice byli nieustępliwi. Część z nich pozwalniała się z pracy i w pełni poświęciła poszukiwaniom swoich dzieci. Jeździli do okolicznych miast, rozdawali ulotki, rozwieszali plakaty. Argumentacja policji, że mogli zbłądzić i umrzeć z wychłodzenia, czy, że ulegli jakiemuś wypadkowi w żadnym stopniu nie przekonywała rodziców. W końcu mimo młodego wieku ich dzieci bardzo dobrze znały okolicę i dlatego to rodzice mogli im pozwolić chodzić po lesie samopas. Poza tym nadal nie odnaleziono ciał, ani też żadnych poszlak. Z czasem sprawa ucichła. Brak poszlak, brak postępów, brak czegokolwiek.
Przełom musiał kiedyś nastąpić i nastąpił. W 2001 roku, w sierpniu. Pewien mężczyzna poszedł do lasu w poszukiwaniu żołędzi, w ściółce natrafił na pozostałości dziecięcych ubrań oraz butów. Zgłosił to przez anonimowy telefon. Gdy dotarła policja odnalazła tam, po dokładniejszych oględzinach, zwłoki pięciu chłopców.
Ciała były zaledwie 3 km od ich rodzinne miasteczka, mało tego to był teren dosyć często uczęszczany przez ludzi. Czyżby ktoś podrzucił ciała dopiero gdy sprawa ucichła? Ponieważ ciała chłopców leżały bardzo blisko siebie wstępnie uznano hipotermię za przyczynę śmierci, mieliby oni leżeć w ostatnich godzinach leżeć blisko siebie, by się wzajemnie ogrzewać. Rodzice jednak nie chcieli się na to zgodzić. Argument odległości od domu i znajomości okolicy był jednak dość mocny, gdyby faktycznie byli tak przemarznięci to by po prostu wrócili do domów. Poza tym, jak ciała miałyby tak blisko miasta przeleżeć 11 lat niezauważone?
Dokładniejsza ekspertyza wykazała, że doszło do pięciokrotnego morderstwa. Czaszki czterech z chłopców nosiły ślady wielokrotnych uderzeń tępym narzędziem. Piąty zginął od postrzału ze strzelby w głowę (w czaszce były rzekomo dwa otwory po kulach).
Z ciekawostek dodam dwie rzeczy. Chłopcy byli przykryci własnymi ubraniami (co też uzasadniało myślenie o hipotermii jako przyczynie zgonu), ale jedna z nich byłą zawiązana w nietypowy sposób. Ów węzeł miał być używany w warunkach przemysłowych (nie znalazłem nigdzie informacji cóż to za węzeł i czemu był aż tak szczególny, więc nie pytajcie). Oprócz tego narzędzie, którym zadano ciosy czwórce z zamordowanych było nietypowe (i ponownie w artykułach, które czytałem nie natrafiłem na precyzyjne określenie, ani nawet na wachlarz możliwych opcji). Te dwa drobiazgi, tak to nazwijmy, miałyby zawężać krąg podejrzanych do pracowników doków lub warsztatu mechanicznego.

Wraz z postępem badań śledczy mieli dojść do wniosku, że rany po kulach w rzeczywistości były ranami kłutymi. Z racji na stopień rozkładu ciał ciężko było ustalić coś jednoznacznie. Obuch, czy też coś co mogło zadawać rany kłute byłoby bardziej prawdopodobnym narzędziem zbrodni w Korei Południowej, gdzie prawo jest bardzo surowe w kwestii posiadania broni palnej (niewielu ludzi ma zezwolenia, a nawet jeżeli je posiadają, to broń i tak jest na pobliskich komisariatach).

Sprawa przedawniła się w marcu 2006 roku.

Jak to często bywa w takich historiach, nie ma satysfakcjonującego finału. Zastanawia mnie w tej historii wiele rzeczy. Jak to jakim cudem nie zauważono zwłok? Może faktycznie je podrzucono? Jak można było przy wstępnych oględzinach dwie dziury w czaszce? Ale najważniejszym pytaniem chyba jest: Dlaczego? Jaki ktoś mógł mieć motyw?
Czy byli jacyś świadkowie? Byli. W większości przypadków wspominali o tym, że widzieli albo słyszeli grupkę dzieciaków w lesie. Poza jednym. Poza Seung-Hoon Hamem, który gdy dotarł do cmentarza mniej więcej w porze lunchu (ok. 11:30) położonego na zboczu wzgórza usłyszał dwa krzyki w odstępie około 10 sekund. W 2002 Ham udzielił wywiadu, w którym powiedział: ”to niepodważalna prawda, usłyszałem krzyki tamtego dnia. Nigdy nie będę w stanie tego zapomnieć.”

#gruparatowaniapoziomu #historie #morderstwa #zaginiecia #korea #historiajednejfotografii
+383
dzika_kaczka_bez_dzioba
Seul. W niektórych miejscach kable wisiały na wysokości głowy, dziwnie się patrzy na to ( ͡° ͜ʖ ͡°) #seul #korea #azja +5
tomosano
Drogi Mikołaju, z okazji zbliżających się świąt i zarazem twojego święta - już 6 grudnia - piszę do Ciebie tę oto wiadomość: chciałbym dostać koreańską herbatę Sejak 세작 - mam nadzieję, że spełnisz moje życzenie!

Przy okazji pozdrawiam wszystkich z Korei! ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚

#korea #herbata #mikolajki #swieta
+4
dzika_kaczka_bez_dzioba
Jestem w tej chwili w Seulu, na wakacjach, jedna osoba z plusujacych dostanie odemnie "magnes" albo "magnez" na lodówkę z Seulu (może coś jeszcze dorzucę zobaczę ile mi wejdzie do bagażu głównego) . Zabawę zakończę jak wrócę do domu wiec myślę że gdzieś w piątek po południu, może później także zasady znacie, zielonki wypad. Jak wygra ktoś kogo wyjątkowo nie lubię to będę losowac jeszcze raz. A na zdjęciu widok w lotte World seul Tower #rozdajo #seul #azja #korea

pokaż spoiler Chyba że bd mało plusów to oleje to ( ͡° ͜ʖ ͡°)robię to dla fejmu tylko i wyłącznie
+1568
Pokaż następne