nicniezgrublem
Dziura w statku kosmicznym Sojuz podłączonym do ISS

W Sojuzie, rosyjskim statku kosmicznym podłączonym do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znaleziono niewielką dziurę, przez którą następuje wyciek powietrza. NASA informuje jednak, że astronauci nie są w niebezpieczeństwie i zespoły zarówno na ISS jak i na Ziemi pracują wspólnie nad rozwiązaniem problemu.

Wykopiecie?

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4502161/dziura-w-statku-kosmicznym-sojuz-podlaczonym-do-iss/

#kosmos #eksploracjakomosu #kosmiczneinfo #nasa #iss #technologia
+62
yolantarutowicz
Rozpoczęła się transmisja na żywo ze startu rakiety Nexo II. To ostatnia testowa konstrukcja Copenhagen Suborbitals przed budową załogowej rakiety suborbitalnej Spica.

Start z pływającej po Bałtyku platformy startowej przy duńskiej wyspie Bornholm, 100 km na północ od Kołobrzegu.

Link do transmisji: http://www.kosmonautyka.pl/na-zywo
Więcej o rakiecie Naxo II: http://www.kosmonautyka.pl/nexo-ii
Więcej o rakiecie Spica: http://www.kosmonautyka.pl/spica

#liganauki #kosmos #dania #europa #kosmosboners #technologia #rakiety #eksploracjakomosu #ciekawostki #kosmiczneinfo #diy #zrobtosam #gruparatowaniapoziomu #morze #baltyk #bornholm #majsterkowanie #skandynawia #startyrakiet #kolobrzeg
+10
yolantarutowicz
Dwaj rosyjscy cybernetyczni kosmonauci mają trafić na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Rosyjski robot Iwan z kompanem zostaną robonautami już w 2019 roku.

Link do znaleziska: Rosjanie zamierzają wysłać na ISS dwa roboty humanoidalne

Interesujące? Dziękuję Ci za wykop! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#technologia #technika #it #ai #sztucznainteligencja #robotyka #rosja #ciekawostki #kosmos #iss #roboty #kosmiczneinfo #futurystyka #kosmosboners #przyszlosc #automatyka
+8
nicniezgrublem
Plakat filmu Pierwszy człowiek (First Man), który polską premierę będzie miał 19 października 2018 roku.

#minimalizm #plakatyfilmowe #kosmos #kosmosboners #eksploracjakomosu #kosmiczneinfo
+24
yolantarutowicz
Firma Blue Origin, za którą stoi założyciel koncernu Amazon, przeprowadziła kolejny lot testowy rakiety New Shepard dla turystyki kosmicznej. Jeszcze w tym roku wykonać może ona pierwszy załogowy lot z pracownikami firmy.

Link do znaleziska: Udany lot i test systemu ratunkowego New Shepard

Interesujące? Dziękuję Ci za wykop! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#kosmos #eksploracjakomosu #ciekawostki #amazon #technologia #podroze #kosmiczneinfo #rakiety #swiat #blueorigin #usa #astronautyka #kosmonautyka #turystyka
+12
yolantarutowicz
Indie chcą zostać 4 krajem, który samodzielnie za pomocą własnej rakiety i statku kosmicznego, wyśle ludzi w kosmos. Wykonały właśnie kolejny krok na drodze do własnego załogowego programu kosmicznego.

Link do znaleziska: Test systemu ratowniczego dla indyjskiej kapsuły załogowej

Interesujące? Dziękuję Ci za wykop! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#technologia #startyrakiet #rakiety #kosmos #eksploracjakomosu #ciekawostki #technologia #astronautyka #kosmonautyka #kosmiczneinfo #gruparatowaniapoziomu #indie #azja #rakietyboners
+18
yolantarutowicz
Już za kilka tygodni w stronę naszego Słońca wystartuje sonda Parker Solar Probe. Chroniona przez osłonę termiczną nie tylko dotknie ona (niemal) Słońca, ale będzie także najszybszym obiektem stworzonym przez człowieka.

Link do znaleziska: Pierwsza wizyta w atmosferze gwiazdy

Interesujące? Dziękuję Ci za wykop! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#eksploracjakomosu #kosmos #astronomia #nauka #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #slonce #nasa #usa #technologia #technika #astronautyka #kosmonautyka #gwiazdy #technika #kosmosboners #kosmiczneinfo
+37
yolantarutowicz
Deorbitacja chińskiej stacji kosmicznej Tiangong-1 (informacje na bieżąco)

Pierwsza chińska stacja kosmiczna schodzi niekontrolowana coraz bardziej z orbity. Jest już na zaledwie 190 km wysokości. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin wejdzie w ziemską atmosferę, w której widowiskowo spłonie.

Wykopiecie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Odnośnik do znaleziska: Deorbitacja chińskiej stacji kosmicznej Tiangong-1 (informacje na bieżąco)

#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #chiny #azja #kosmonautyka #rakiety #technologia #kosmos #nauka #eksploracjakomosu #kosmiczneinfo #astronautyka #kosmosboners #zainteresowania #kosmonautyka #gruparatowaniapoziomu
+16
nicniezgrublem
Mirki, wyprzedaję wszystko ze sklepu kosmiczne.info. Zostało jeszcze 7 kubków NROL-76, kilka kiepskich podkładek #ocisly i podkładka pod myszkę z wahadłowcem NASA. Gdyby ktoś był zainteresowany to zapraszam do kupna bo to ostatki, potem już nie będzie.

pokaż spoiler Podkładki pod kubki wyglądają gorzej niż na zdjęciu, bo zmieniły kolor na fioletowy (╯︵╰,)


#spacex #nasa #kosmiczneinfo #eksploracjakomosu
+9
nicniezgrublem
Hej kosmomirki, robię #rozdajo powiązane z wyprzedażą w sklepie kosmiczne.info

Z pośród plusujących ten wpis wylosuję jutro o 21:00 jednego zwyciężcę, który otrzyma kubek Falcona Heavy oraz kilka drobnostek do niego. Przesyłka na mój koszt.

Link do sklepu: Sklep Kosmiczne.info

Wszystkie dostępne produkty zostały przecenione. Stan magazynowy się zmniejsza i nie zamierzam go uzupełniać, więc wyprzedaż aż do wyczerpania stanu magazynowego.

Starałem się dostarczać wszystkim zainteresowanym fajne kosmiczne gadżety w rozsądnej cenie i dobrej jakości, niestety muszę odpuścić z kilku powodów. Po pierwsze pochłania mi to zbyt wiele czasu, a po drugie mam trochę dość użerania się z firmami, które nie potrafią dobrze wykonać niektórych zamówień. Wszystkie zamówione podkładki pod kubki wyglądały na początku dobrze, ale z czasem okazało się, że zmieniają kolor. Mam teraz pudło fioletowych podkładek OCISLY. Jeśli ktoś godzi się na taki ich wygląd (zdjęcie w komentarzu), to można je kupić po cenie produkcji. Inne podkładki wyglądają podobnie (╯︵╰,)

Kubki są akurat dobrej jakości, polecam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#kosmiczneinfo #eksploracjakomosu #kosmos #rozdajo
+1124
yolantarutowicz
Ten pomysłowy silnik "odrzutowy", który powstał przy udziale polskiej firmy z Warszawy, zrewolucjonizować może rynek satelitów. Teraz będą one mogły utrzymywać się także na bardzo niskich orbitach.

Wykopiecie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Odnośnik do znaleziska: Rewolucyjny silnik "odrzutowy" dla satelitów

#technologia #ciekawostki #kosmos #nauka #eksploracjakomosu #europa #astronautyka #kosmosboners #zainteresowania #satelity #esa #kosmiczneinfo #kosmonautyka #gruparatowaniapoziomu #astronomia #silniki #lotnictwo
+8
yolantarutowicz
Orbiter ExoMars aerohamował w atmosferze Marsa

Trace Gas Orbiter (TGO), europejski sztuczny satelita Marsa w ramach misji ExoMars, zakończył obniżanie swojej orbity wokół planety poprzez przeloty przez górne warstwy jej atmosfery. Teraz czas na badanie atmosfery planety oraz przekazywanie informacji między Ziemią i marsjańskimi łazikami.

Wykopiecie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Odnośnik do znaleziska: Orbiter ExoMars aerohamował w atmosferze Marsa

#technologia #ciekawostki #kosmos #nauka #eksploracjakomosu #europa #astronautyka #kosmosboners #zainteresowania #mars #esa #kosmiczneinfo #kosmonautyka #mars #gruparatowaniapoziomu #planety #astronomia #elonmusk #elonizm
+12
nicniezgrublem
Prywatny sektor kosmiczny się rozwija :) Powstał właśnie Bigelow SpaceOps, który będzie obsługiwał prywatne stacje kosmiczne zbudowane z elastycznych, nadmuchiwanych modułów.

Wykopiecie?

Link do znaleziska: Bigelow SpaceOps zajmie się obsługą stacji kosmicznych

#kosmiczneinfo #eksploracjakomosu #kosmos #mirkokosmos
+23
nicniezgrublem
Ciekawostki z konferencji z Muskiem:

* Zbudowanie FH kosztowało pół miliarda dolarów a SpaceX trzy razy myślał o tym żeby zrezygnować. Największym problemem był centralny segment. Musieli go od nowa zaprojektować, jest zupełnie inny od bocznych.

* BFR ma już pod koniec przyszłego roku rozpocząć małe, suborbitalne „skoki”. Loty orbitalne dopiero za 3-4 lata.

* Obecnie największym priorytetem jest Falcon 9 Block 5 i Załogowy Dragon. Dopiero jak SpaceX zakończy prace nad tymi dwoma to weźmie się porządnie za BFR

* Pierwsze loty BFR będą z Texasu

* Łapanie osłon ładunku nie wychodzi SpaceX. Firma projektuje zupełnie nowe osłony ładunku które będą łatwiejsze do odzysku.

* SpaceX myśli także o łapaniu Dragonów żeby nie moczyły się w wodzie.

* Największym problemem BFR są osłony termiczne. SpaceX nie wie jeszcze jak to rozwiązać. W planach są testy z wykorzystaniem F9. Rakieta zamiast hamować przed wejściem w atmosferę ma przyspieszać by wejść z dużą prędkością symulująca prędkość z jaka będzie wracał z Marsa BFR.

* Platforma przeżyła bez poważniejszych uszkodzeń. Musk się najbardziej cieszy z uratowania tytanowych tarek które podobno są niezwykle kosztowne.

* Ubiór manekina to prawdziwy skafander jaki będą zakładali astronauci.

* Baterie w Tesli starcza na 12 godzin tylko. Jakoś nie pomyśleli o panelach słonecznych i Bowie zamilknie wkrótce. A także transmisja Video

* Block 5 za kilka miesięcy. Ciekawostka – miał być już w marcu i wyglada na to ze mają spore opóźnienie.

* Oba boczne wylądowały w idealnym stanie ale SpaceX nie planuje ich ponownie użyć. Wygląda na to że SpaceX nie planuje już więcej lotów używanymi Block 3 i 4. Tylko Block 5 będą latały używane i to po 10 razy.

----------------------

Źródło: florydziak

#spacex #falconheavy #florydziak #kosmiczneinfo #eksploracjakomosu #kosmos
+162
nicniezgrublem
Zgodnie z przegranym przeze mnie zakładem dotyczącym startu Falcona Heavy, zapraszam kolegów @IdzieGrzesPrzezWies oraz @MatexN do kontaktu na PW. Możecie sobie wybrać dowolny kubek dostępny aktualnie w sklepie Kosmiczne.info. (Tylko kubek "Starty SpaceX" jest w tym momencie niedostępny i aktualnie nie zapowiada się, żeby w najbliższym czasie był). Wysyłka na mój koszt, preferowany paczkomat.

Link do zakładu: Start Falcona Heavy planowany na koniec grudnia 2017 roku

#kosmiczneinfo #zaklad ktoś #przegryw a ktoś #wygryw ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+18
nicniezgrublem
Elon Musk naprawdę wyśle samochód w kosmos!

Potwierdziła się właśnie informacja, którą większość uważała za żart - Elon Musk naprawdę wyśle w kosmos samochód Tesla Roadster! Będzie to pierwszy ładunek nowej rakiety SpaceX - Falcona Heavy, który składa się z trzech pierwszych członów rakiety Falcon 9.

------------------

Wykopiecie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Link do znaleziska: Elon Musk naprawdę wyśle samochód w kosmos!

------------------

Falcon Heavy będzie najpotężniejszą, aktywnie użytkowaną rakietą świata. Będzie w stanie wynieść na LEO (Niską Orbitę Okołoziemską) aż 63800 kilogramów ładunku. To prawie trzy razy tyle ile były w stanie wynieść wahadłowce NASA.

#spacex #tesla #elonmusk #technologia #ciekawostki #eksploracjakomosu #mirkoreklama #kosmiczneinfo
+44
nicniezgrublem
Polska rakieta poleci w kosmos, nawet na 150 kilometrów

SpaceForest, polska firma konstruująca rakiety, otrzyma finansowanie, które pozwoli zbudować nową rakietę o nazwie Suborbital Inexpensive Rocket, która wzniesie się na pułap nawet 150 km.

Wykopiecie?

Link do znaleziska: Polska rakieta poleci w kosmos

#kosmos #eksploracjakomosu #rakiety #newspace #kosmiczneinfo #technologia #mirkoreklama

pokaż spoiler W miniaturze zdjęcie rakiety Bigos tej samej firmy
+35
nicniezgrublem
NASA powraca na Księżyc

Donald Trump podpisał wczoraj dyrektywę zwaną "Dyrektywą Polityki Kosmicznej 1", która przewiduje reaktywację załogowych lotów i powrót amerykańskich astronautów na powierzchnię srebrnego globu. Jest ona jednak bardzo ciekawa i różni się od deklaracji dawanych przez innych prezydentów - NASA ma ściśle współpracować z prywatnymi firmami sektora kosmicznego,

Cały artykuł: Amerykanie powrócą na Księżyc. Prezydent podpisał dyrektywę kosmiczną

#eksploracjakomosu #nasa #spacex #blueorigin #newspace #kosmiczneinfo

----------

Od niedawna swoje materiały publikuję tylko w serwisie Steemit opartym o blockchain Steem. Jeśli masz tam konto, zasubskrybuj proszę mój profil. Jeśli nie masz, to zastanów się, czy nie warto założyć, żeby twój głos miał znaczenie.
+74
nicniezgrublem
Pierwsze odpalenie silnika BE-4 od Blue Origin.

Wykopiecie?

Link do znaleziska

Firma Blue Origin poinformowała za pomocą mediów społecznościowych o pierwszym udanym odpaleniu napędzanego metanem silnika BE-4. To kolejny krok firmy w kierunku zbudowania ich pierwszej rakiety klasy orbitalnej.

#kosmiczneinfo #technologia
+9
nicniezgrublem
AWARIA SOYUZA

Kwietniowe lądowanie Soyuza MS-02 było dość dramatyczne. A właściwie to bardzo dramatyczne – puścił jeden ze spawów i nastąpiła ucieczka atmosfery z kapsuły. Na szczęście problem nastąpił na wysokości 8 kilometrów, załoga była w skafandrach i nic się nikomu nie stało. Przyczyną puszczenia spawu było uderzenie klamry spadochronu w kapsułę. A klamra uderzyła w wyniku nieszczęśliwego splotu zdarzeń – troszkę innego niż zwykle ułożenia kapsuły w czasie wejścia w atmosferę i troszkę innego sposobu poskładania spadochronu. Jednak niepokój pozostaje. Szczególnie po ostatniej serii awarii rosyjskich rakiet. Dlatego NASA nie może się już doczekać Dragonów i Starlinerów. Z drugiej strony Soyuzy jak dotąd jednak mniej lub bardziej bezpiecznie i niezawodnie woziły astro i kosmonautów na ISS a niezawodność nowych kapsuł dopiero się okaże w praniu.

Źródło: florydziak

#florydziak #nasa #roskosmos #eksploracjakomosu #eksploracjakosmosu #kosmiczneinfo
+19
nicniezgrublem
Interfejs użytkownika w statku kosmicznym Dragon 2.

#spacex #ciekawostki #technologia #eksploracjakomosu #kosmiczneinfo
+111
nicniezgrublem
Główne silniki orbiterów w kosmicznych wahadłowcach nie były w stanie same wynieść całości na orbitę. Wspierane były przez dwa potężne, boczne człony z silnikami na paliwo stałe. Dwa SRB wspierały orbiter przez pierwsze dwie minuty lotu, generując wspólnie ponad 25 MN ciągu. Żeby utrzymać taki booster w miejscu podczas testu statycznego używa się betonowego bloku o wadze prawie 6 tysięcy ton. Temperatura spalania jest tak wysoka, że piasek narażony na kontakt z gazami wylotowymi zamienia się w szkło.

Za projekt i produkcję SRB odpowiedzialna była zewnętrzna firma, Morton Thiokol Corporation. Przedsiębiorstwo to początkowo zajmowało się produkcją gumy oraz powiązanych z tym chemikaliów (np. używanych podczas II Wojny Światowej uszczelniaczy), ale w pewnym momencie mądrzy panowie z Jet Propulsion Laboratory zorientowali się, że polimery produkowane przez Thiokol są świetnym spoiwem do stałego paliwa rakietowego. Firma zmieniła więc po części profil działania i rozpoczęła dostarczanie rozwiązań dla sektora kosmicznego. Ich najbardziej znanym produktem są oczywiście SRB, czyli boostery na paliwo stałe używane w wahadłowcach kosmicznych NASA. Firma dostarczała także inne rozwiązania, np. generatory gazu wykorzystywane w poduszkach powietrznych sondy Mars Pathfinder, czy po prostu napędy dla amerykańskich pocisków. Niestety była także odpowiedzialna za katastrofę promu Challenger i śmierć astronautów. Aktualnie firma kontynuuje dostarcznie rozwiązań dla sektora kosmicznego, przekształcając się w 2014 roku w Orbital ATK.

Jeśli interesuje was jak wygląda raport z takiego badania, możecie obejrzeć dokument, który udostępnia NASA: Qualification Motor No. 8 (MQ-8) Final Test Report. Znajdziecie w nim dużo wykresów i rysunków technicznych z budowy boostera.

#nasa #wahadlowce #gruparatowaniapoziomu #ligamozgow #kosmiczneinfo #technologia #ciekawostki #bialydymboners

Test statyczny silnika Qualification Motor 8 (QM-8), Utah, 1998r:
+183
nicniezgrublem
Jak SpaceX chce skolonizować Marsa?

Wykopiecie?

Making Life Multiplanetary

Najnowsza prezentacja Elona Muska wygłoszona podczas IAC 2017 w Australii. Udoskonalona architektura, która pozwoli zbudować bazę na Księżycu i kolonię na Marsie

#spacex #kosmiczneinfo #technologia #elonmusk
+34
nicniezgrublem
Kosmiczny superkomputer “Spaceborne” osiągnął wydajność 1 Teraflopa

Pierwszy superkomputer został miesiąc temu wyniesiony na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9, dziś jest już zamontowany i w pełni sprawny. Osiągnął wydajność 1 Teraflopa, czyli 30 razy więcej niż typowy laptop. Otwiera to nowe możliwości obliczeniowe dla ISS oraz przyszłych podróży na Marsa.

Wykopiecie?

Link do znaleziska: Kosmiczny superkomputer “Spaceborne” osiągnął wydajność 1 Teraflopa

Sprzęt został wyprodukowany przez firmę HP i należy do linii "Apollo Systems". Waży ok 56 kilogramów i posiada chłodzenie wodne. Firma jest gotowa do wykonania intensywnego testu, który będzie trwał około roku i zostanie przeprowadzony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

#technologia #kosmos #spacex #komputery #kosmiczneinfo #mirkoreklama #ciekawostki
+33
nicniezgrublem
Druk 3d w kosmosie

Zespół projektu Archinaut opracował i przetestował metodę wytwarzania druku 3D w warunkach termicznych i próżniowych jakie panują w przestrzeni kosmicznej. Był to pierwszy raz gdy z sukcesem udało się doprowadzić do wydruku w takich warunkach.

Wykopiecie?

Link do znaleziska: Archinaut testuje druk 3D w warunkach kosmicznych

Przedmiotem wydruku były duże fragmenty belek, podobne do takich, z których wykonuje się przeróżne konstrukcje, jak na przykład wsporniki czy fragmenty anten. Podczas drukowania, zarówno drukarka jak i sam wytwarzany przedmiot musiały wytrzymać warunki panujące w przestrzeni kosmicznej. Naturalnym kolejnym krokiem, po rozszerzonych testach na początku roku 2018, jest test technologii w przestrzeni kosmicznej. Już rozważane są pierwsze wydruki: ogromna antena satelitarna lub bardzo długa kratownica umożliwiająca robotyczne rozkładanie paneli słonecznych.

#technologia #kosmos #eksploracjakomosu #kosmiczneinfo #druk3d
+26
nicniezgrublem
Trzy testy członów Falcona Heavy zakończone

Firma SpaceX poinformowała o przeprowadzeniu testu silników ostatniego członu rakiety Falcon Heavy. Otwiera to drogę do pierwszego lotu tej nowej rakiety nośnej. Ma ona polecieć za mniej niż pół roku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wykopiecie?

Link do znaleziska: Trzy testy członów Falcona Heavy zakończone

#technologia #technologia #spacex #kosmos #kosmiczneinfo #eksploracjakomosu
+41
nicniezgrublem
Sonda Cassini zakończyła swoją dwudziestoletnią misję

Z tej okazji NASA JPL przygotowała wspaniały, ponad stu stronicowy album zawierający niesamowite zdjęcia wykonane w trakcie całej misji, wraz z bogatymi opisami. Album dostępny w różnych formatach, każdy wybierze coś dla siebie (dostępne są: iBooks, EPUB, MOBI oraz PDF).

Wykopiecie?

Link do znaleziska: System Saturna widziany oczami sondy Cassini [e-book]

#nauka #eksploracjakomosu #kosmos #cassini #saturn #ebook #kosmiczneinfo
+21
nicniezgrublem
Jak NIE lądować rakietą orbitalną

Kompilacja nieudanych prób lądowań firmy SpaceX, czyli poradni jak nie lądować rakietą orbitalną. Jest kilka ciekawych ujęć, które nie były wcześniej publikowane! I trochę kisnę z niektórych podpisów xD

Wykopiecie?

Link do znaleziska: Jak NIE lądować rakietą orbitalną

#spacex #elonmusk #technologia #heheszki #eksploracjakomosu #kosmiczneinfo
+20
nicniezgrublem
100 zdobywców kosmosu

Przestrzeń kosmiczna fascynuje ludzi od zarania dziejów. Możemy być pewni, że już pierwsi ludzie spoglądali z zaciekawieniem w stronę gwiazd, nie mając pojęcia, że pewnego dnia złamiemy okowy nieznanej jeszcze wtedy grawitacji i wyrwiemy się w najśmielszą podróż w dziejach ludzkości. Dzięki uporowi, śmiałym marzeniom i potędze ludzkiego umysłu udało się zbudować maszynę, która przezwyciężyła przyciąganie Ziemi i wyniosła ludzkość w przestrzeń kosmiczną.

Pierwszym człowiekiem w kosmosie był Jurij Gagarin, który 12 kwietnia 1961 roku na pokładzie statku Wostok I odbył pierwszy lot kosmiczny. Tym oto sposobem ludzkość z impetem weszła w nową erę - Erę Podboju Kosmosu. Od tamtego momentu dokonaliśmy niezliczoną ilość startów, załogowych i bezzałogowych, suborbitalnych, orbitalnych i tych pozwalających zajrzeć w głębię przestrzeni kosmicznej. Budowaliśmy i wynosiliśmy sztuczne satelity, czy sondy, które do teraz pozwalają poznawać tajemnice wszechświata. Eksplorowaliśmy nasz układ słoneczny, a nawet wysłaliśmy sondę poza niego.

OBSERWUJ -->> #100zdobywcowkosmosu

W tagu #100zdobywcowkosmosu przedstawię sylwetki setki ludzi odważnych na tyle, by m.in. wsiąść do metalowej puszki zamontowanej na szczycie 100 metrowej rakiety, wypełnionej ponad dwoma tysiącami ton paliwa, aby odbyć kosmiczną podróż, jakiej doświadczyć do tej pory mogli nieliczni. Ludzi, którzy ryzykowali zdrowie i życie na rzecz rozwoju całej ludzkości. Ludzi, dzięki którym dowiedzieliśmy się jak brak grawitacji wpływa na nasz organizm. Ludzi, dzięki którym oglądać możemy wyraźne zdjęcia odległych galaktyk.

W trakcie całej akcji zorganizuję także kilka ciekawych konkursów lub rozdajo, w których wygrać będzie można kosmiczne gadżety ze sklepu kosmiczne.info. Wpisy te nie będą oznakowane popularnymi tagami dla plusbotów, więc warto śledzić #100zdobywcowkosmosu.

------------

Jeśli interesuje Cię kosmiczna technologia i chcesz być na bieżąco, obserwuj także #kosmiczneinfo

#gruparatowaniapoziomu #ligamozgow #kosmos #kosmosboners #ciekawostki #historiapodbojukosmosu #mirkokosmos
+58
nicniezgrublem
Nowe, prywatne podejście do wahadłowców kosmicznych

Odkąd wahadłowce NASA zakończyły służbę w 2011 roku, agencja korzystała głównie z usług rosyjskiego Roskosmosu do wynoszenia ładunków i astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Ktoś poszedł jednak odpowiednio wcześnie po rozum do głowy i w 2009 roku rozpoczęto program Commercial Crew Program, który miał na celu wesprzeć prywatne przedsiębiorstwa w rozwijaniu technologii astronautyki załogowej. Bezpośrednim celem programu jest oczywiście umożliwienie NASA dostarczanie swoich astronautów na ISS za pomocą amerykańskiej technologii, gdyż od 2011 robi się to za pomoca rosyjskich Sojuzów. A jak wszyscy wiemy, amerykanie bardzo chcieliby się od Rosji uniezależnić.

Jedną z trzech firm, które wyłonione zostały w programie CCP jest Sierra Nevada Corporation. Zaproponowała ona miniwahadłowiec Dream Chaser, który wyglądem przypomina pomniejszone wersje tych zaprojektowanych przez NASA. W trzech rundach finansowania, firma otrzymała łącznie 312,5 miliona dolarów na rozwój tej technologii.

Ze względu na swoją budowę i rozmiar, Dream Chaser różni się jednak znacząco od wahadłówców NASA. Dzięki sile nośnej skrzydeł potrafi on bowiem lecieć podobnie do samolotu, podczas gdy wahadłowce spadały z nieba niczym cegła. Dream Chaser będzie też zdolny do lądowania na niemal każdym komercyjnym lotniku na świecie. Certyfikacja została już rozpoczęta, rozpoczyna się podpisywanie odpowiednich umów, a firma otrzymała ostatnio zgodę na lądowanie na lotnisku w Huntsville (HSV).

Kolejną różnicą pomiędzy DC a wahadłowcami jest brak przedniego koła. Zamiast niego, samolot kosmiczny posiada specjalny ślizgacz. Podczas lądowania, siła napierająca na ślizgacz jest odpowiednio duża, by powodować dodatkowe hamowanie pojazdu o płytę lotniska. Brak gumowego koła pozwala także na wyeliminowanie prawdopodobieństwa jego uszkodzenia. Z historii wahadłowców wiadomo już, że guma, z których zbudowane są opony nie lubi się z próżnią oraz temperaturami panującymi na orbicie. Problem uszkodzenia opon na orbicie odczuła także firma Boeing, tworząca X-37B, przez co musiała poświęcić dużą ilość pracy oraz pieniędzy na rozwój odpowiednich materiałów, z których można wykonać ogumienie pojazdu.

Sierra Nevada Corporation wykonała ostatnio test holowania pojazdu po płycie lotniska. Dream Chaser został rozpędzony do ok 95 km/h a następnie odłączony od holującego go pojazdu. Przetestowano przy tym zachowanie się przedniego ślizgacza oraz powierzchnie nośne pojazdu. W lipcu tego roku przeprowadzono także test kołowania.

Firma dość ostrożnie podchodzi do kwestii testowania pojazdu, po tym jak w 2013 roku, podczas próby podejścia do lądowania, nie wysunęła się część podwozia. Zbudowany prototyp doznał wtedy znacznych uszkodzeń, co spowodowało opóźnienia w rozwoju pojazdu i programie CCP.

Pomimo niepowodzenia, firma uzyskała od NASA kontrakt na sześć bezzałogowych misji zaopatrzeniowych do ISS. Dream Chaser będzie więc drugim, zaraz po Dragonie firmy SpaceX, prywatnym pojazdem kosmicznych wykonującym bezzałogowe misje dla NASA. Z tyłu pojazdu znajduje się specjalny dok, który pozwoli na bezpośrednie podłączenie do ISS i dostęp do towarów i w przyszłości astronautów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Commercial Crew Program, statku kosmicznym Dragon 2 firmy SpaceX, czy Starliner firmy Boeing lub ogólnie o kosmicznej technologii, zapraszam do obserwowania tagu #kosmiczneinfo oraz mojego profilu.

#kosmos #statkikosmiczne #eksploracjakomosu #kosmiczneinfo #technologia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
+110
nicniezgrublem
Wiem, że tego jest już sporo, ale to jest świetne!

#kosmiczneinfo #spacex #elonmusk #kosmos #eksploracjakomosu
+13
nicniezgrublem
Tysięczny test silnika Merlin

Podejrzewam że jest to najlepiej przetestowany silnik rakietowy w historii podboju kosmosu. Decyzja SpaceX o użyciu tego samego silnika do pierwszego i drugiego stopnia okazała się genialna. To pomimo awersji projektantów poprzednich rakiet do używania więcej niż pięciu silników w jednym stopniu spowodowanej kacem po radzieckiej rakiecie Księżycowej.

Epoka Merlinów powoli dobiega końca. SpaceX jest już bliski zakończenia rozwoju tego silnika. Inżynierowie przenoszą się do działu rozwoju Raptora. Jednak jeszcze przez wiele lat będziemy widzieli Merliny w akcji – wg. najnowszych plotek SpaceX nie zamierza zastąpić Falcona 9 oraz Falcona Heavy nową rakietą, a raczej używać ich równolegle w zależności od masy ładunku. Celem jest maksymalizacja ilości lądowań na platformie, które są znacznie mniej ryzykowne niż lądowania na barce. Drugim celem będzie odzysk całej rakiety a nie tylko jej pierwszego stopnia. Podejrzewam że SpaceX będzie chciał odzyskiwać drugi stopień także w przypadku lotów Falcona 9, a to obetnie efektywny udźwig do kilkuset kilogramów. W ten sposób F9 może się stać konkurencją dla Rocket Lab czy Virgin Galactic. FH z odzyskiem obu stopni prawdopodobnie pozwoli na zastąpienie F9 w misjach na LEO. A nowa rakieta zastąpi F9 i FH w misjach na GTO. To tylko spekulacje nie poparte jakimiś dokładniejszymi obliczeniami i możliwe że odzysk drugiego stopnia będzie ekonomicznie nieuzasadniony w przypadku F9.

A w międzyczasie trwają przygotowania do dwóch następnych misji SpaceX – Formosat 5 (24 sierpnia) i OTV-5 (7 września). Po tej ostatniej misji jest spora dziura – następny lot (SES-11/Echostar 105) jest planowany dopiero na koniec września. I prawie na pewno będzie to pierwszy lot z LC-40. A to oznacza że zakładając że wszystko pójdzie jak z płatka, to mamy szanse na zobaczenie startu Falcona Heavy jeszcze w tym roku. 27 Merlinów 1 – od czasów radzieckiej N-1 żadna rakieta nie miała tyle silników pracujących jednocześnie. Nie mogę się doczekać tego startu!

Czytelników ciekawych moich zdjęć z zaćmienia słońca muszę zmartwić – na 30 minut przed zaćmieniem rozpętała się potężna burza. Udało mi się samochodem uciec z samej burzy ale nie dałem rady odsunąć się od chmur wystarczająco daleko i samego zaćmienia nie widziałem. Za to „odczułem” je – robiło się powoli troszkę ciemniej a potem nagle zrobiło się ciemno jak w nocy na około dwie minuty. I tyle… Cóż, następne zaćmienie już za kilka lat (2024) w Texasie, trzeba będzie powtórzyć. A w 2045 zaćmienie przejdzie nad Cape Canaveral.

Edycja – to tysięczny test Merlina 1 na TYM stanowisko testowym. Jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę inne stanowiska, to testów było znacznie więcej niż 1000. A jak weźmiemy pod uwagę testy statyczne oraz same loty, to tych testów było tyle że głowa zaczyna boleć. Nie wiemy niestety ile razy Merliny zrobiły „BUM” – pamiętam tylko jeden problem z Merlinem 1 w czasie jednego z pierwszych lotów do ISS i chyba jedną plotkę o eksplozji na stanowisku testowym wiele lat temu.

Wideo w serwisie Instagram

Źródło: florydziak

#florydziak #spacex #kosmiczneinfo #rakiety #technologia #kosmos #eksploracjakomosu
+73
nicniezgrublem
VSS Unity, samolot kosmiczny projektowany przez Virgin Galactic, po raz szósty odbył pomyślny lot ślizgowy.

Wykopiecie?

Pomyślny test samolotu kosmicznego VSS Unity

VSS Unity jest drugim egzemplarzem statku kosmicznego z rodzaju SpaceShipTwo i został pokazany światu 19 lutego 2016 roku. Został wyprodukowany przez firmę The Spaceship Company, której właścicielem jest Virgin Galactic. Aktualnie przechodzi serię wyczerpujących testów przed wprowadzeniem go do komercyjnego użycia.

4 sierpnia 2017 roku specjalny samolot typu White Knight Two wyniósł prototypowy statek kosmiczny, VSS Unity. Został on następnie odłączony w celu odbycia lotu ślizgowego, czyli bez uruchomionego silnika. Lot miał na celu przetestowanie zachowania się samolotu z przesuniętym środkiem ciężkości oraz procesu lądowania ze zwiększonym obciążeniem.

#virgingalactic #kosmos #eksploracjakomosu #eksploracjakosmosu #technologia #kosmiczneinfo
+23
nicniezgrublem
Vector Space Systems zamierza dzisiaj wystrzelić swoją drugą rakietę. Tym razem poleci egzemplarz Vector-R block 0.002. To drugi start tej firmy.

Za 15 minut rozpoczyna się stream. O godzinie 14:19 rakieta zostanie postawiona do pionu i rozpocznie się procedura przygotowywania do startu. Możliwe są opóźnienia, także trzeba śledzić stream.

Vector Space Systems to kosmiczny start-up założony w Arizonie. Firma chce umożliwić tanie wynoszenie małych satelitów na orbitę.

Stream: Vector Livestream
O firmie: Vector Space Systems

#kosmiczneinfo #eksploracjakomosu #startujacerakiety #rakiety
+13
nicniezgrublem
Ciekawy tweet od Elona

Will be full regen cooled all the way out to the 3 meter (10 ft) nozzle diameter. Heat flux is nuts & radiative view factor is low.

Tweet

Dla wyjaśnienia – obecny Merlin Vacuum ma tylko krótki fragment dyszy chłodzony paliwem a reszta jest chłodzona pasywnie – dysza wypromieniowuje wystarczająco dużo ciepła by się nie roztopić. To samo w sobie jest wielkim osiągnięciem – można założyć że w dyszy są dwa obszary – pierwszy to ten, gdzie ilość energii docierającej ze spalin jest większa niż ilość energii którą się da wypromieniować – to ten obszar blisko silnika – tam spaliny są najgorętsze a powierzchnia najmniejsza. Drugi obszar to ten gdzie ilość energii jaką się da wypromieniować jest większa od ilości energii która dociera ze spalin – to ten fragment dyszy na końcu – tam spaliny są już silnie rozprężone (czyli mają znacząco niższą temperaturę) a powierzchnia dyszy jest duża. Najtrudniejszym problemem jest zbudowanie dyszy tak by nadmiar energii z tego pierwszego obszaru odprowadzić w inny sposób niż promieniowanie.

Jednak cały problem komplikuje się bardzo w momencie kiedy rakieta ma więcej niż jeden silnik ostatniego stopnia. Należy wtedy wziąć pod uwagę promieniowanie cieplne docierające do dyszy z innych dysz w pobliżu. Popatrzcie na model EUS z czterema silnikami RL-10 – są one rozstawione tak szeroko jak to tylko możliwe właśnie z tego powodu. Jednak takie rozwiązanie wymaga sporej ilości miejsca a do tego wymusza niezbyt optymalny kształt dysz. W wizualizacjach MCT widzimy że silniki będą blisko siebie, bardzo blisko. I wygląda na to że SpaceX zdecydował że chłodzenie przez promieniowanie nie wchodzi w rachubę w takiej sytuacji – nie da się zbudować dyszy która byłby w stanie pozbyć się całej energii przez promieniowanie. Dlatego duży kawałek dyszy będzie chłodzony paliwem. To rozwiązanie ma wady i zalety., Największą wadą jest oczywiście masa – taka dysza jest znacznie cięższa. Zwiększa to także ryzyko awarii. Jednak dzięki takiemu rozwiązaniu odzyskiwana jest energia która normalnie poszła by „w komin” co zwiększa ISP silnika. Inżynierom SpaceX z obliczeń wyszło pewnie że to jedyne rozwiązanie jakie jest możliwe przy założonym układzie silników.

Ciekawi mnie jedno – czy dysze będą symetryczne, czy raczej będą miały zwiększony przepływ paliwa ze strony innych dysz. Chyba zadam to pytanie Muskowi ;)

Źródło: florydziak

#florydziak #kosmiczneinfo #elonmusk #spacex #technologia
+24
nicniezgrublem
UŻYWANY DRAGON PONOWNIE PRZYCUMOWAŁ DO ISS

Wykopiecie?

Używany Dragon ponownie przycumował do ISS

Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zacumował właśnie statek kosmiczny Dragon, wyprodukowany, obsługiwany i wyniesiony na orbitę przez prywatną firmę SpaceX. Statek ten już wcześniej odwiedził ISS, a dziś zrobił to ponownie.

Start misji odbył się 3 czerwca 2017 roku o godzinie 23:07 czasu polskiego. Dragon wyniesiony został przez rakietę Falcon 9 z LC-39A i zabrał na ISS 2708 kg ładunku (badania naukowe, zapasy dla załogi, części zapasowe stacji, eksperymenty).

Statek lecący w CRS-11 był tym samym, który wykonał misję CRS-4 w 2014 roku. Przed nową misją w statku wymieniono osłonę termiczną, baterie, spadochrony i kilka innych drobnych elementów, które się zużyły. Podstawowe rzeczy z których składa się statek kosmiczny, czyli komora ciśnieniowa, awionika, silniki manewrowe, instalacje elektryczne i paliwowe itp pozostały te same. Można więc faktycznie mówić o jego ponownym użyciu.

----------

#kosmiczneinfo - obserwuj, aby być na bieżąco z nowinkami technologicznymi z sektora kosmicznego

----------

#spacex #falcon9 #dragon #nasa #iss #technologia #kosmos #eksploracjakomosu #kosmiczneinfo
+45
nicniezgrublem
VSS UNITY ODBYŁ KOLEJNY LOT TESTOWY

VSS Unity przechodzi dalsze testy

VSS Unity odbył kolejny lot ślizgowy, w którym tym razem badano zachowanie statku podczas zmiennego środka ciężkości. Samolot ten podczas odłączania od WhiteKnight2 ma środek cieżkości przesunięty mocno do tyłu. Spowodowane jest to obecnością silnika rakietowego oraz zbiornika pełnego paliwa. Wraz z jego spalaniem, środek ciężkości będzie się jednak przesuwał ku przodowi.

Firma przetestowała zachowanie samolotu poprzez zamontowanie specjalnego zbiornika balastowego, w którym znalazło się ok 450 litrów wody. Woda ta została wypuszczona podczas lot ślizgowego, czyli przy względnie niskiej prędkości. Pozwoliło to na zebranie dużej ilości danych.

Test zakończył się sukcesem i firma przygotowuje się do pierwszego lotu napędzanego silnikiem.

-------------

#kosmiczneinfo - obserwuj, żeby być na bieżąco z nowinkami technicznymi z sektora kosmicznego

-------------

#virgingalactic #vssunity #whiteknight2 #spaceshiptwo #technologia #eksploracjakomosu #kosmiczneinfo #kosmos
+9
nicniezgrublem
TAJEMNICZY X-37B POWRÓCIŁ Z ORBITY PO 718 DNIACH

Tajemniczy X-37B powrócił z orbity po 718 dniach

Jak poinformowały Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, tajemniczy, bezzałogowy wahadłowiec X-37B, który okrążał Ziemię przez 718 dni w misji OTV-4, właśnie wylądował w Kennedy Space Center.

Statek kosmiczny X-37B został zaprojektowany i wykonany przez firmę Boeing. To był czwarty lot tego bezzałogowego wahadłowca. Powstały tylko dwa egzemplarze, które łącznie spędziły 2086 dni w kosmosie.

X-37B wylądował na tym samym pasie, na którym lądowały wahadłowce kosmiczne NASA w latach 1984-2011. Zrobił to całkowicie automatycznie. Podczas sekwencji lądowania, wykonał szereg manewrów w celu obniżenia swojej prędkości i deorbitacji.

-------------

#kosmiczneinfo - obserwuj, żeby być na bieżąco z nowinkami technicznymi z sektora kosmicznego

#x37b #nasa #boeing #usairforce #technologia #eksploracjakomosu #kosmiczneinfo #kosmos
+99
nicniezgrublem
TO JUŻ DZIŚ. DRUGI LOT TEJ SAMEJ RAKIETY ORBITALNEJ

Start i (ponowne) lądowanie rakiety Falcon 9 z misją SES-10 – 31 marca 2017

pokaż spoiler Wykopiecie?


Dziś w nocy o godzinie 00:27 czasu polskiego po raz pierwszy w historii poleci rakieta Falcon 9, która już wcześniej odbyła swój lot. To ten sam Falcon, który 8 kwietnia 2016 roku wylądował na autonomicznej barce OCISLY podczas misji CRS-8. Było to również pierwsze w historii udane lądowanie na autonomicznej barce.

Pogoda daje 80% szans na dzisiejszy start.

#kosmiczneinfo
+19
nicniezgrublem
3 DNI DO HISTORYCZNEGO STARTU

Udany test statyczny używanego Falcona 9

SpaceX poinformował niedawno, że Falcon 9 o numerze seryjnym 1021, czyli ten sam, który wyniósł Dragona na ISS w misji CRS-8, pomyślnie przeszedł test statyczny. Odbył się on na platformie LC-39A, którą firma odnowiła na własny koszt i niedawno oddała do użytku. W przeszłości, z platformy tej startowały misje wahadłowców kosmicznych.

Start misji SES-10 planowany jest na 30 marca 2017 roku.

Warto zapamiętać tę datę, ponieważ to właśnie wtedy pierwszy raz w historii poleci używana rakieta orbitalna!

----------

#kosmiczneinfo - obserwuj, aby być na bieżąco z nowinkami technologicznymi z sektora kosmicznego

----------

#spacex #falcon9 #technologia #kosmos #eksploracjakomosu #kosmiczneinfo
+70
nicniezgrublem
Vector Space Systems ogłasza starty z Cape Canaveral

Jak ogłosiła agencja Space Florida, w najbliższych dniach firma Vector Space Systems, start-up z siedzibą w Arizonie, ma ogłosić plany wystrzeliwania rakiet orbitalnych z Cape Canaveral na Florydzie. Starty mają odbywać się z platformy startowej LC-46. W sobotę na tej właśnie platformie firma planuje umieścić rakietę Vector-R, która następnie znajdzie się na wystawie w kompleksie dla zwiedzających Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego.

Vector Space Systems to kolejna firma, która planuje wejść na rynek wynoszenia na orbitę niewielkich ładunków. Pracują oni nad dwoma rakietami - Vector-R (do 60 kg na LEO), oraz jej większą wersją, Vector-H (ok. 110 kg na LEO). Pierwsze starty mają się odbyć już w przyszłym roku.

#vectorspacesystems #newspace #rakiety #kosmiczneinfo #kosmos
+16
X......4
Oficjalna grafika od #nasa pokazująca przebieg misji #apollo krok po kroku. Polecam otworzyć w nowej karcie, bo jakość jest całkiem niezła :)

#kosmos #ciekawostki #rakiety #kosmiczneinfo
+62
maggrave
oficjalnie potwierdzam @nicniezgrublem to spoko kosmo-mireczek. obiecal i zrealizowal. Dzieki! magnesiki dekoruja juz kuchnie :) #kosmos #kosmiczneinfo #spacex +15
mctortillabezmex
Mirki i Mirabelki,
Tak właśnie sobie oglądam na #tvnturbo dokument pt. Inwazja na Ziemię i czasami są tam takie farmazony, że aż głowa boli ( ͡° ʖ̯ ͡°) (no chyba że ja się mylę, ale to niemożliwe XD ). np powiedzieli, że strasznie niebezpieczny jest cyber atak ze strony kosmitów, który by sparaliżował całą naszą infrastrukturę. IMHO to jest chyba najgłupsza rzecz jaką mogliby zrobić, bo jeśli faktycznie kosmici istnieją to raczej ich komputery, odpowiednik internetu, języki programowania itd są zupełnie różne od naszych, więc żeby stworzyc wirusy które by nam miały zaszkodzić musieliby najpier nauczyć się naszych architektur, logiki, naszych języków programowania, budowy różnych systemów operacyjnych itd co by im pewnie zajelo dosc dużo czasu.
#kosmicznapropaganda #kosmiczneinfo #kosmos #kosmici #iwanttobelieve #ciekawostki #rozkminy #rozkminyzdupy #informatyka #wiecejtagowniepamietam #niewiemjaktootagowac #informatyka #komputery #internet

pokaż spoiler i zeby wkurzyc ludzi #programowanie
+5
O....Y
WITAM KOSMICZYNYCH ŚWIRÓW JUŻ JUTRO RANO KOLEJNY START I.... DOSTARCZENIE SATELITY NA ODPOWIEDNIĄ ORBITĘ

Jutro o 06:34 czasu polskiego odbędzie się start rakiety Falcon 9 z satelitą telekomunikacyjnym Echostar-23. Celem jest orbita geotransferowa. Ze względu na to, że satelita waży więcej niż ustawa przewiduje i powinien lecieć na Falconie Heavy to zobaczymy jutro Falcona 9 bez nóżek. Według Elona będzie to ostatni start bez lądowania a kolejne wersje Falconów powinny sobie poradzić z lądowaniem po wyniesieniu nawet cięższych satelitów.

LINK DO ZNALEZISKA: Start rakiety Falcon 9 z satelitą EchoStar 23 – 14 marca 2017

Stream zwykły: Hosted Stream
Stream techniczny: Technical Webcast

Jutro 30 minut przed startem zawolam ponownie

Możecie też rzucić lajkiem dla Perun Rockets. Może też kiedyś zbudujemy swojego Falcona ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#spacex #kosmiczneinfo #eksploracjakomosu #kosmicznapropaganda #elonmusk #technologia #mikroreklama
+635
fredzio12
Zobaczcie co do mnie dzisiaj przyszło o godzinie 15 z hakiem czasu polskiego.
Przesyłka od @nicniezgrublem ( ͡º ͜ʖ͡º)
Pad

#kosmiczneinfo #kosmicznapropaganda #ofisly
+11
nicniezgrublem
Czołem kosmiczne świry - mam do was pytanie.

Która grafika wam się najbardziej podoba i czy chcielibyście widzieć ją u siebie w postaci magnesu na lodówkę? A może macie jakieś swoje propozycje? Uwagi i fotki mile widziane.

Po zadecydowaniu co się wam Mireczki podoba, jedna osoba z plusujących ten post na pewno taki dostanie. A może nawet coś więcej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pomożecie wybrać?

#spacex #kosmiczneinfo #kosmicznapropaganda #kiciochpyta #kosmosboners #kosmos
+118
Pokaż następne