nicniezgrublem
Ciekawostki z konferencji z Muskiem:

* Zbudowanie FH kosztowało pół miliarda dolarów a SpaceX trzy razy myślał o tym żeby zrezygnować. Największym problemem był centralny segment. Musieli go od nowa zaprojektować, jest zupełnie inny od bocznych.

* BFR ma już pod koniec przyszłego roku rozpocząć małe, suborbitalne „skoki”. Loty orbitalne dopiero za 3-4 lata.

* Obecnie największym priorytetem jest Falcon 9 Block 5 i Załogowy Dragon. Dopiero jak SpaceX zakończy prace nad tymi dwoma to weźmie się porządnie za BFR

* Pierwsze loty BFR będą z Texasu

* Łapanie osłon ładunku nie wychodzi SpaceX. Firma projektuje zupełnie nowe osłony ładunku które będą łatwiejsze do odzysku.

* SpaceX myśli także o łapaniu Dragonów żeby nie moczyły się w wodzie.

* Największym problemem BFR są osłony termiczne. SpaceX nie wie jeszcze jak to rozwiązać. W planach są testy z wykorzystaniem F9. Rakieta zamiast hamować przed wejściem w atmosferę ma przyspieszać by wejść z dużą prędkością symulująca prędkość z jaka będzie wracał z Marsa BFR.

* Platforma przeżyła bez poważniejszych uszkodzeń. Musk się najbardziej cieszy z uratowania tytanowych tarek które podobno są niezwykle kosztowne.

* Ubiór manekina to prawdziwy skafander jaki będą zakładali astronauci.

* Baterie w Tesli starcza na 12 godzin tylko. Jakoś nie pomyśleli o panelach słonecznych i Bowie zamilknie wkrótce. A także transmisja Video

* Block 5 za kilka miesięcy. Ciekawostka – miał być już w marcu i wyglada na to ze mają spore opóźnienie.

* Oba boczne wylądowały w idealnym stanie ale SpaceX nie planuje ich ponownie użyć. Wygląda na to że SpaceX nie planuje już więcej lotów używanymi Block 3 i 4. Tylko Block 5 będą latały używane i to po 10 razy.

----------------------

Źródło: florydziak

#spacex #falconheavy #florydziak #kosmiczneinfo #eksploracjakomosu #kosmos
+160
nicniezgrublem
Zgodnie z przegranym przeze mnie zakładem dotyczącym startu Falcona Heavy, zapraszam kolegów @IdzieGrzesPrzezWies oraz @MatexN do kontaktu na PW. Możecie sobie wybrać dowolny kubek dostępny aktualnie w sklepie Kosmiczne.info. (Tylko kubek "Starty SpaceX" jest w tym momencie niedostępny i aktualnie nie zapowiada się, żeby w najbliższym czasie był). Wysyłka na mój koszt, preferowany paczkomat.

Link do zakładu: Start Falcona Heavy planowany na koniec grudnia 2017 roku

#kosmiczneinfo #zaklad ktoś #przegryw a ktoś #wygryw ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+17
nicniezgrublem
Elon Musk naprawdę wyśle samochód w kosmos!

Potwierdziła się właśnie informacja, którą większość uważała za żart - Elon Musk naprawdę wyśle w kosmos samochód Tesla Roadster! Będzie to pierwszy ładunek nowej rakiety SpaceX - Falcona Heavy, który składa się z trzech pierwszych członów rakiety Falcon 9.

------------------

Wykopiecie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Link do znaleziska: Elon Musk naprawdę wyśle samochód w kosmos!

------------------

Falcon Heavy będzie najpotężniejszą, aktywnie użytkowaną rakietą świata. Będzie w stanie wynieść na LEO (Niską Orbitę Okołoziemską) aż 63800 kilogramów ładunku. To prawie trzy razy tyle ile były w stanie wynieść wahadłowce NASA.

#spacex #tesla #elonmusk #technologia #ciekawostki #eksploracjakomosu #mirkoreklama #kosmiczneinfo
+42
nicniezgrublem
Polska rakieta poleci w kosmos, nawet na 150 kilometrów

SpaceForest, polska firma konstruująca rakiety, otrzyma finansowanie, które pozwoli zbudować nową rakietę o nazwie Suborbital Inexpensive Rocket, która wzniesie się na pułap nawet 150 km.

Wykopiecie?

Link do znaleziska: Polska rakieta poleci w kosmos

#kosmos #eksploracjakomosu #rakiety #newspace #kosmiczneinfo #technologia #mirkoreklama

pokaż spoiler W miniaturze zdjęcie rakiety Bigos tej samej firmy
+33
nicniezgrublem
NASA powraca na Księżyc

Donald Trump podpisał wczoraj dyrektywę zwaną "Dyrektywą Polityki Kosmicznej 1", która przewiduje reaktywację załogowych lotów i powrót amerykańskich astronautów na powierzchnię srebrnego globu. Jest ona jednak bardzo ciekawa i różni się od deklaracji dawanych przez innych prezydentów - NASA ma ściśle współpracować z prywatnymi firmami sektora kosmicznego,

Cały artykuł: Amerykanie powrócą na Księżyc. Prezydent podpisał dyrektywę kosmiczną

#eksploracjakomosu #nasa #spacex #blueorigin #newspace #kosmiczneinfo

----------

Od niedawna swoje materiały publikuję tylko w serwisie Steemit opartym o blockchain Steem. Jeśli masz tam konto, zasubskrybuj proszę mój profil. Jeśli nie masz, to zastanów się, czy nie warto założyć, żeby twój głos miał znaczenie.
+71
nicniezgrublem
Pierwsze odpalenie silnika BE-4 od Blue Origin.

Wykopiecie?

Link do znaleziska

Firma Blue Origin poinformowała za pomocą mediów społecznościowych o pierwszym udanym odpaleniu napędzanego metanem silnika BE-4. To kolejny krok firmy w kierunku zbudowania ich pierwszej rakiety klasy orbitalnej.

#kosmiczneinfo #technologia
+7
nicniezgrublem
AWARIA SOYUZA

Kwietniowe lądowanie Soyuza MS-02 było dość dramatyczne. A właściwie to bardzo dramatyczne – puścił jeden ze spawów i nastąpiła ucieczka atmosfery z kapsuły. Na szczęście problem nastąpił na wysokości 8 kilometrów, załoga była w skafandrach i nic się nikomu nie stało. Przyczyną puszczenia spawu było uderzenie klamry spadochronu w kapsułę. A klamra uderzyła w wyniku nieszczęśliwego splotu zdarzeń – troszkę innego niż zwykle ułożenia kapsuły w czasie wejścia w atmosferę i troszkę innego sposobu poskładania spadochronu. Jednak niepokój pozostaje. Szczególnie po ostatniej serii awarii rosyjskich rakiet. Dlatego NASA nie może się już doczekać Dragonów i Starlinerów. Z drugiej strony Soyuzy jak dotąd jednak mniej lub bardziej bezpiecznie i niezawodnie woziły astro i kosmonautów na ISS a niezawodność nowych kapsuł dopiero się okaże w praniu.

Źródło: florydziak

#florydziak #nasa #roskosmos #eksploracjakomosu #eksploracjakosmosu #kosmiczneinfo
+17
nicniezgrublem
Interfejs użytkownika w statku kosmicznym Dragon 2.

#spacex #ciekawostki #technologia #eksploracjakomosu #kosmiczneinfo
+110
nicniezgrublem
Główne silniki orbiterów w kosmicznych wahadłowcach nie były w stanie same wynieść całości na orbitę. Wspierane były przez dwa potężne, boczne człony z silnikami na paliwo stałe. Dwa SRB wspierały orbiter przez pierwsze dwie minuty lotu, generując wspólnie ponad 25 MN ciągu. Żeby utrzymać taki booster w miejscu podczas testu statycznego używa się betonowego bloku o wadze prawie 6 tysięcy ton. Temperatura spalania jest tak wysoka, że piasek narażony na kontakt z gazami wylotowymi zamienia się w szkło.

Za projekt i produkcję SRB odpowiedzialna była zewnętrzna firma, Morton Thiokol Corporation. Przedsiębiorstwo to początkowo zajmowało się produkcją gumy oraz powiązanych z tym chemikaliów (np. używanych podczas II Wojny Światowej uszczelniaczy), ale w pewnym momencie mądrzy panowie z Jet Propulsion Laboratory zorientowali się, że polimery produkowane przez Thiokol są świetnym spoiwem do stałego paliwa rakietowego. Firma zmieniła więc po części profil działania i rozpoczęła dostarczanie rozwiązań dla sektora kosmicznego. Ich najbardziej znanym produktem są oczywiście SRB, czyli boostery na paliwo stałe używane w wahadłowcach kosmicznych NASA. Firma dostarczała także inne rozwiązania, np. generatory gazu wykorzystywane w poduszkach powietrznych sondy Mars Pathfinder, czy po prostu napędy dla amerykańskich pocisków. Niestety była także odpowiedzialna za katastrofę promu Challenger i śmierć astronautów. Aktualnie firma kontynuuje dostarcznie rozwiązań dla sektora kosmicznego, przekształcając się w 2014 roku w Orbital ATK.

Jeśli interesuje was jak wygląda raport z takiego badania, możecie obejrzeć dokument, który udostępnia NASA: Qualification Motor No. 8 (MQ-8) Final Test Report. Znajdziecie w nim dużo wykresów i rysunków technicznych z budowy boostera.

#nasa #wahadlowce #gruparatowaniapoziomu #ligamozgow #kosmiczneinfo #technologia #ciekawostki #bialydymboners

Test statyczny silnika Qualification Motor 8 (QM-8), Utah, 1998r:
+181
nicniezgrublem
Jak SpaceX chce skolonizować Marsa?

Wykopiecie?

Making Life Multiplanetary

Najnowsza prezentacja Elona Muska wygłoszona podczas IAC 2017 w Australii. Udoskonalona architektura, która pozwoli zbudować bazę na Księżycu i kolonię na Marsie

#spacex #kosmiczneinfo #technologia #elonmusk
+31
nicniezgrublem
Kosmiczny superkomputer “Spaceborne” osiągnął wydajność 1 Teraflopa

Pierwszy superkomputer został miesiąc temu wyniesiony na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9, dziś jest już zamontowany i w pełni sprawny. Osiągnął wydajność 1 Teraflopa, czyli 30 razy więcej niż typowy laptop. Otwiera to nowe możliwości obliczeniowe dla ISS oraz przyszłych podróży na Marsa.

Wykopiecie?

Link do znaleziska: Kosmiczny superkomputer “Spaceborne” osiągnął wydajność 1 Teraflopa

Sprzęt został wyprodukowany przez firmę HP i należy do linii "Apollo Systems". Waży ok 56 kilogramów i posiada chłodzenie wodne. Firma jest gotowa do wykonania intensywnego testu, który będzie trwał około roku i zostanie przeprowadzony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

#technologia #kosmos #spacex #komputery #kosmiczneinfo #mirkoreklama #ciekawostki
+30
nicniezgrublem
Druk 3d w kosmosie

Zespół projektu Archinaut opracował i przetestował metodę wytwarzania druku 3D w warunkach termicznych i próżniowych jakie panują w przestrzeni kosmicznej. Był to pierwszy raz gdy z sukcesem udało się doprowadzić do wydruku w takich warunkach.

Wykopiecie?

Link do znaleziska: Archinaut testuje druk 3D w warunkach kosmicznych

Przedmiotem wydruku były duże fragmenty belek, podobne do takich, z których wykonuje się przeróżne konstrukcje, jak na przykład wsporniki czy fragmenty anten. Podczas drukowania, zarówno drukarka jak i sam wytwarzany przedmiot musiały wytrzymać warunki panujące w przestrzeni kosmicznej. Naturalnym kolejnym krokiem, po rozszerzonych testach na początku roku 2018, jest test technologii w przestrzeni kosmicznej. Już rozważane są pierwsze wydruki: ogromna antena satelitarna lub bardzo długa kratownica umożliwiająca robotyczne rozkładanie paneli słonecznych.

#technologia #kosmos #eksploracjakomosu #kosmiczneinfo #druk3d
+24
nicniezgrublem
Trzy testy członów Falcona Heavy zakończone

Firma SpaceX poinformowała o przeprowadzeniu testu silników ostatniego członu rakiety Falcon Heavy. Otwiera to drogę do pierwszego lotu tej nowej rakiety nośnej. Ma ona polecieć za mniej niż pół roku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wykopiecie?

Link do znaleziska: Trzy testy członów Falcona Heavy zakończone

#technologia #technologia #spacex #kosmos #kosmiczneinfo #eksploracjakomosu
+39
nicniezgrublem
Sonda Cassini zakończyła swoją dwudziestoletnią misję

Z tej okazji NASA JPL przygotowała wspaniały, ponad stu stronicowy album zawierający niesamowite zdjęcia wykonane w trakcie całej misji, wraz z bogatymi opisami. Album dostępny w różnych formatach, każdy wybierze coś dla siebie (dostępne są: iBooks, EPUB, MOBI oraz PDF).

Wykopiecie?

Link do znaleziska: System Saturna widziany oczami sondy Cassini [e-book]

#nauka #eksploracjakomosu #kosmos #cassini #saturn #ebook #kosmiczneinfo
+20
nicniezgrublem
Jak NIE lądować rakietą orbitalną

Kompilacja nieudanych prób lądowań firmy SpaceX, czyli poradni jak nie lądować rakietą orbitalną. Jest kilka ciekawych ujęć, które nie były wcześniej publikowane! I trochę kisnę z niektórych podpisów xD

Wykopiecie?

Link do znaleziska: Jak NIE lądować rakietą orbitalną

#spacex #elonmusk #technologia #heheszki #eksploracjakomosu #kosmiczneinfo
+18
nicniezgrublem
100 zdobywców kosmosu

Przestrzeń kosmiczna fascynuje ludzi od zarania dziejów. Możemy być pewni, że już pierwsi ludzie spoglądali z zaciekawieniem w stronę gwiazd, nie mając pojęcia, że pewnego dnia złamiemy okowy nieznanej jeszcze wtedy grawitacji i wyrwiemy się w najśmielszą podróż w dziejach ludzkości. Dzięki uporowi, śmiałym marzeniom i potędze ludzkiego umysłu udało się zbudować maszynę, która przezwyciężyła przyciąganie Ziemi i wyniosła ludzkość w przestrzeń kosmiczną.

Pierwszym człowiekiem w kosmosie był Jurij Gagarin, który 12 kwietnia 1961 roku na pokładzie statku Wostok I odbył pierwszy lot kosmiczny. Tym oto sposobem ludzkość z impetem weszła w nową erę - Erę Podboju Kosmosu. Od tamtego momentu dokonaliśmy niezliczoną ilość startów, załogowych i bezzałogowych, suborbitalnych, orbitalnych i tych pozwalających zajrzeć w głębię przestrzeni kosmicznej. Budowaliśmy i wynosiliśmy sztuczne satelity, czy sondy, które do teraz pozwalają poznawać tajemnice wszechświata. Eksplorowaliśmy nasz układ słoneczny, a nawet wysłaliśmy sondę poza niego.

OBSERWUJ -->> #100zdobywcowkosmosu

W tagu #100zdobywcowkosmosu przedstawię sylwetki setki ludzi odważnych na tyle, by m.in. wsiąść do metalowej puszki zamontowanej na szczycie 100 metrowej rakiety, wypełnionej ponad dwoma tysiącami ton paliwa, aby odbyć kosmiczną podróż, jakiej doświadczyć do tej pory mogli nieliczni. Ludzi, którzy ryzykowali zdrowie i życie na rzecz rozwoju całej ludzkości. Ludzi, dzięki którym dowiedzieliśmy się jak brak grawitacji wpływa na nasz organizm. Ludzi, dzięki którym oglądać możemy wyraźne zdjęcia odległych galaktyk.

W trakcie całej akcji zorganizuję także kilka ciekawych konkursów lub rozdajo, w których wygrać będzie można kosmiczne gadżety ze sklepu kosmiczne.info. Wpisy te nie będą oznakowane popularnymi tagami dla plusbotów, więc warto śledzić #100zdobywcowkosmosu.

------------

Jeśli interesuje Cię kosmiczna technologia i chcesz być na bieżąco, obserwuj także #kosmiczneinfo

#gruparatowaniapoziomu #ligamozgow #kosmos #kosmosboners #ciekawostki #historiapodbojukosmosu #mirkokosmos
+56
nicniezgrublem
Nowe, prywatne podejście do wahadłowców kosmicznych

Odkąd wahadłowce NASA zakończyły służbę w 2011 roku, agencja korzystała głównie z usług rosyjskiego Roskosmosu do wynoszenia ładunków i astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Ktoś poszedł jednak odpowiednio wcześnie po rozum do głowy i w 2009 roku rozpoczęto program Commercial Crew Program, który miał na celu wesprzeć prywatne przedsiębiorstwa w rozwijaniu technologii astronautyki załogowej. Bezpośrednim celem programu jest oczywiście umożliwienie NASA dostarczanie swoich astronautów na ISS za pomocą amerykańskiej technologii, gdyż od 2011 robi się to za pomoca rosyjskich Sojuzów. A jak wszyscy wiemy, amerykanie bardzo chcieliby się od Rosji uniezależnić.

Jedną z trzech firm, które wyłonione zostały w programie CCP jest Sierra Nevada Corporation. Zaproponowała ona miniwahadłowiec Dream Chaser, który wyglądem przypomina pomniejszone wersje tych zaprojektowanych przez NASA. W trzech rundach finansowania, firma otrzymała łącznie 312,5 miliona dolarów na rozwój tej technologii.

Ze względu na swoją budowę i rozmiar, Dream Chaser różni się jednak znacząco od wahadłówców NASA. Dzięki sile nośnej skrzydeł potrafi on bowiem lecieć podobnie do samolotu, podczas gdy wahadłowce spadały z nieba niczym cegła. Dream Chaser będzie też zdolny do lądowania na niemal każdym komercyjnym lotniku na świecie. Certyfikacja została już rozpoczęta, rozpoczyna się podpisywanie odpowiednich umów, a firma otrzymała ostatnio zgodę na lądowanie na lotnisku w Huntsville (HSV).

Kolejną różnicą pomiędzy DC a wahadłowcami jest brak przedniego koła. Zamiast niego, samolot kosmiczny posiada specjalny ślizgacz. Podczas lądowania, siła napierająca na ślizgacz jest odpowiednio duża, by powodować dodatkowe hamowanie pojazdu o płytę lotniska. Brak gumowego koła pozwala także na wyeliminowanie prawdopodobieństwa jego uszkodzenia. Z historii wahadłowców wiadomo już, że guma, z których zbudowane są opony nie lubi się z próżnią oraz temperaturami panującymi na orbicie. Problem uszkodzenia opon na orbicie odczuła także firma Boeing, tworząca X-37B, przez co musiała poświęcić dużą ilość pracy oraz pieniędzy na rozwój odpowiednich materiałów, z których można wykonać ogumienie pojazdu.

Sierra Nevada Corporation wykonała ostatnio test holowania pojazdu po płycie lotniska. Dream Chaser został rozpędzony do ok 95 km/h a następnie odłączony od holującego go pojazdu. Przetestowano przy tym zachowanie się przedniego ślizgacza oraz powierzchnie nośne pojazdu. W lipcu tego roku przeprowadzono także test kołowania.

Firma dość ostrożnie podchodzi do kwestii testowania pojazdu, po tym jak w 2013 roku, podczas próby podejścia do lądowania, nie wysunęła się część podwozia. Zbudowany prototyp doznał wtedy znacznych uszkodzeń, co spowodowało opóźnienia w rozwoju pojazdu i programie CCP.

Pomimo niepowodzenia, firma uzyskała od NASA kontrakt na sześć bezzałogowych misji zaopatrzeniowych do ISS. Dream Chaser będzie więc drugim, zaraz po Dragonie firmy SpaceX, prywatnym pojazdem kosmicznych wykonującym bezzałogowe misje dla NASA. Z tyłu pojazdu znajduje się specjalny dok, który pozwoli na bezpośrednie podłączenie do ISS i dostęp do towarów i w przyszłości astronautów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Commercial Crew Program, statku kosmicznym Dragon 2 firmy SpaceX, czy Starliner firmy Boeing lub ogólnie o kosmicznej technologii, zapraszam do obserwowania tagu #kosmiczneinfo oraz mojego profilu.

#kosmos #statkikosmiczne #eksploracjakomosu #kosmiczneinfo #technologia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
+109
nicniezgrublem
Wiem, że tego jest już sporo, ale to jest świetne!

#kosmiczneinfo #spacex #elonmusk #kosmos #eksploracjakomosu
+11
nicniezgrublem
Tysięczny test silnika Merlin

Podejrzewam że jest to najlepiej przetestowany silnik rakietowy w historii podboju kosmosu. Decyzja SpaceX o użyciu tego samego silnika do pierwszego i drugiego stopnia okazała się genialna. To pomimo awersji projektantów poprzednich rakiet do używania więcej niż pięciu silników w jednym stopniu spowodowanej kacem po radzieckiej rakiecie Księżycowej.

Epoka Merlinów powoli dobiega końca. SpaceX jest już bliski zakończenia rozwoju tego silnika. Inżynierowie przenoszą się do działu rozwoju Raptora. Jednak jeszcze przez wiele lat będziemy widzieli Merliny w akcji – wg. najnowszych plotek SpaceX nie zamierza zastąpić Falcona 9 oraz Falcona Heavy nową rakietą, a raczej używać ich równolegle w zależności od masy ładunku. Celem jest maksymalizacja ilości lądowań na platformie, które są znacznie mniej ryzykowne niż lądowania na barce. Drugim celem będzie odzysk całej rakiety a nie tylko jej pierwszego stopnia. Podejrzewam że SpaceX będzie chciał odzyskiwać drugi stopień także w przypadku lotów Falcona 9, a to obetnie efektywny udźwig do kilkuset kilogramów. W ten sposób F9 może się stać konkurencją dla Rocket Lab czy Virgin Galactic. FH z odzyskiem obu stopni prawdopodobnie pozwoli na zastąpienie F9 w misjach na LEO. A nowa rakieta zastąpi F9 i FH w misjach na GTO. To tylko spekulacje nie poparte jakimiś dokładniejszymi obliczeniami i możliwe że odzysk drugiego stopnia będzie ekonomicznie nieuzasadniony w przypadku F9.

A w międzyczasie trwają przygotowania do dwóch następnych misji SpaceX – Formosat 5 (24 sierpnia) i OTV-5 (7 września). Po tej ostatniej misji jest spora dziura – następny lot (SES-11/Echostar 105) jest planowany dopiero na koniec września. I prawie na pewno będzie to pierwszy lot z LC-40. A to oznacza że zakładając że wszystko pójdzie jak z płatka, to mamy szanse na zobaczenie startu Falcona Heavy jeszcze w tym roku. 27 Merlinów 1 – od czasów radzieckiej N-1 żadna rakieta nie miała tyle silników pracujących jednocześnie. Nie mogę się doczekać tego startu!

Czytelników ciekawych moich zdjęć z zaćmienia słońca muszę zmartwić – na 30 minut przed zaćmieniem rozpętała się potężna burza. Udało mi się samochodem uciec z samej burzy ale nie dałem rady odsunąć się od chmur wystarczająco daleko i samego zaćmienia nie widziałem. Za to „odczułem” je – robiło się powoli troszkę ciemniej a potem nagle zrobiło się ciemno jak w nocy na około dwie minuty. I tyle… Cóż, następne zaćmienie już za kilka lat (2024) w Texasie, trzeba będzie powtórzyć. A w 2045 zaćmienie przejdzie nad Cape Canaveral.

Edycja – to tysięczny test Merlina 1 na TYM stanowisko testowym. Jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę inne stanowiska, to testów było znacznie więcej niż 1000. A jak weźmiemy pod uwagę testy statyczne oraz same loty, to tych testów było tyle że głowa zaczyna boleć. Nie wiemy niestety ile razy Merliny zrobiły „BUM” – pamiętam tylko jeden problem z Merlinem 1 w czasie jednego z pierwszych lotów do ISS i chyba jedną plotkę o eksplozji na stanowisku testowym wiele lat temu.

Wideo w serwisie Instagram

Źródło: florydziak

#florydziak #spacex #kosmiczneinfo #rakiety #technologia #kosmos #eksploracjakomosu
+72
nicniezgrublem
VSS Unity, samolot kosmiczny projektowany przez Virgin Galactic, po raz szósty odbył pomyślny lot ślizgowy.

Wykopiecie?

Pomyślny test samolotu kosmicznego VSS Unity

VSS Unity jest drugim egzemplarzem statku kosmicznego z rodzaju SpaceShipTwo i został pokazany światu 19 lutego 2016 roku. Został wyprodukowany przez firmę The Spaceship Company, której właścicielem jest Virgin Galactic. Aktualnie przechodzi serię wyczerpujących testów przed wprowadzeniem go do komercyjnego użycia.

4 sierpnia 2017 roku specjalny samolot typu White Knight Two wyniósł prototypowy statek kosmiczny, VSS Unity. Został on następnie odłączony w celu odbycia lotu ślizgowego, czyli bez uruchomionego silnika. Lot miał na celu przetestowanie zachowania się samolotu z przesuniętym środkiem ciężkości oraz procesu lądowania ze zwiększonym obciążeniem.

#virgingalactic #kosmos #eksploracjakomosu #eksploracjakosmosu #technologia #kosmiczneinfo
+21
nicniezgrublem
Vector Space Systems zamierza dzisiaj wystrzelić swoją drugą rakietę. Tym razem poleci egzemplarz Vector-R block 0.002. To drugi start tej firmy.

Za 15 minut rozpoczyna się stream. O godzinie 14:19 rakieta zostanie postawiona do pionu i rozpocznie się procedura przygotowywania do startu. Możliwe są opóźnienia, także trzeba śledzić stream.

Vector Space Systems to kosmiczny start-up założony w Arizonie. Firma chce umożliwić tanie wynoszenie małych satelitów na orbitę.

Stream: Vector Livestream
O firmie: Vector Space Systems

#kosmiczneinfo #eksploracjakomosu #startujacerakiety #rakiety
+11
nicniezgrublem
Ciekawy tweet od Elona

Will be full regen cooled all the way out to the 3 meter (10 ft) nozzle diameter. Heat flux is nuts & radiative view factor is low.

Tweet

Dla wyjaśnienia – obecny Merlin Vacuum ma tylko krótki fragment dyszy chłodzony paliwem a reszta jest chłodzona pasywnie – dysza wypromieniowuje wystarczająco dużo ciepła by się nie roztopić. To samo w sobie jest wielkim osiągnięciem – można założyć że w dyszy są dwa obszary – pierwszy to ten, gdzie ilość energii docierającej ze spalin jest większa niż ilość energii którą się da wypromieniować – to ten obszar blisko silnika – tam spaliny są najgorętsze a powierzchnia najmniejsza. Drugi obszar to ten gdzie ilość energii jaką się da wypromieniować jest większa od ilości energii która dociera ze spalin – to ten fragment dyszy na końcu – tam spaliny są już silnie rozprężone (czyli mają znacząco niższą temperaturę) a powierzchnia dyszy jest duża. Najtrudniejszym problemem jest zbudowanie dyszy tak by nadmiar energii z tego pierwszego obszaru odprowadzić w inny sposób niż promieniowanie.

Jednak cały problem komplikuje się bardzo w momencie kiedy rakieta ma więcej niż jeden silnik ostatniego stopnia. Należy wtedy wziąć pod uwagę promieniowanie cieplne docierające do dyszy z innych dysz w pobliżu. Popatrzcie na model EUS z czterema silnikami RL-10 – są one rozstawione tak szeroko jak to tylko możliwe właśnie z tego powodu. Jednak takie rozwiązanie wymaga sporej ilości miejsca a do tego wymusza niezbyt optymalny kształt dysz. W wizualizacjach MCT widzimy że silniki będą blisko siebie, bardzo blisko. I wygląda na to że SpaceX zdecydował że chłodzenie przez promieniowanie nie wchodzi w rachubę w takiej sytuacji – nie da się zbudować dyszy która byłby w stanie pozbyć się całej energii przez promieniowanie. Dlatego duży kawałek dyszy będzie chłodzony paliwem. To rozwiązanie ma wady i zalety., Największą wadą jest oczywiście masa – taka dysza jest znacznie cięższa. Zwiększa to także ryzyko awarii. Jednak dzięki takiemu rozwiązaniu odzyskiwana jest energia która normalnie poszła by „w komin” co zwiększa ISP silnika. Inżynierom SpaceX z obliczeń wyszło pewnie że to jedyne rozwiązanie jakie jest możliwe przy założonym układzie silników.

Ciekawi mnie jedno – czy dysze będą symetryczne, czy raczej będą miały zwiększony przepływ paliwa ze strony innych dysz. Chyba zadam to pytanie Muskowi ;)

Źródło: florydziak

#florydziak #kosmiczneinfo #elonmusk #spacex #technologia
+23
nicniezgrublem
UŻYWANY DRAGON PONOWNIE PRZYCUMOWAŁ DO ISS

Wykopiecie?

Używany Dragon ponownie przycumował do ISS

Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zacumował właśnie statek kosmiczny Dragon, wyprodukowany, obsługiwany i wyniesiony na orbitę przez prywatną firmę SpaceX. Statek ten już wcześniej odwiedził ISS, a dziś zrobił to ponownie.

Start misji odbył się 3 czerwca 2017 roku o godzinie 23:07 czasu polskiego. Dragon wyniesiony został przez rakietę Falcon 9 z LC-39A i zabrał na ISS 2708 kg ładunku (badania naukowe, zapasy dla załogi, części zapasowe stacji, eksperymenty).

Statek lecący w CRS-11 był tym samym, który wykonał misję CRS-4 w 2014 roku. Przed nową misją w statku wymieniono osłonę termiczną, baterie, spadochrony i kilka innych drobnych elementów, które się zużyły. Podstawowe rzeczy z których składa się statek kosmiczny, czyli komora ciśnieniowa, awionika, silniki manewrowe, instalacje elektryczne i paliwowe itp pozostały te same. Można więc faktycznie mówić o jego ponownym użyciu.

----------

#kosmiczneinfo - obserwuj, aby być na bieżąco z nowinkami technologicznymi z sektora kosmicznego

----------

#spacex #falcon9 #dragon #nasa #iss #technologia #kosmos #eksploracjakomosu #kosmiczneinfo
+44
nicniezgrublem
VSS UNITY ODBYŁ KOLEJNY LOT TESTOWY

VSS Unity przechodzi dalsze testy

VSS Unity odbył kolejny lot ślizgowy, w którym tym razem badano zachowanie statku podczas zmiennego środka ciężkości. Samolot ten podczas odłączania od WhiteKnight2 ma środek cieżkości przesunięty mocno do tyłu. Spowodowane jest to obecnością silnika rakietowego oraz zbiornika pełnego paliwa. Wraz z jego spalaniem, środek ciężkości będzie się jednak przesuwał ku przodowi.

Firma przetestowała zachowanie samolotu poprzez zamontowanie specjalnego zbiornika balastowego, w którym znalazło się ok 450 litrów wody. Woda ta została wypuszczona podczas lot ślizgowego, czyli przy względnie niskiej prędkości. Pozwoliło to na zebranie dużej ilości danych.

Test zakończył się sukcesem i firma przygotowuje się do pierwszego lotu napędzanego silnikiem.

-------------

#kosmiczneinfo - obserwuj, żeby być na bieżąco z nowinkami technicznymi z sektora kosmicznego

-------------

#virgingalactic #vssunity #whiteknight2 #spaceshiptwo #technologia #eksploracjakomosu #kosmiczneinfo #kosmos
+7
nicniezgrublem
TAJEMNICZY X-37B POWRÓCIŁ Z ORBITY PO 718 DNIACH

Tajemniczy X-37B powrócił z orbity po 718 dniach

Jak poinformowały Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, tajemniczy, bezzałogowy wahadłowiec X-37B, który okrążał Ziemię przez 718 dni w misji OTV-4, właśnie wylądował w Kennedy Space Center.

Statek kosmiczny X-37B został zaprojektowany i wykonany przez firmę Boeing. To był czwarty lot tego bezzałogowego wahadłowca. Powstały tylko dwa egzemplarze, które łącznie spędziły 2086 dni w kosmosie.

X-37B wylądował na tym samym pasie, na którym lądowały wahadłowce kosmiczne NASA w latach 1984-2011. Zrobił to całkowicie automatycznie. Podczas sekwencji lądowania, wykonał szereg manewrów w celu obniżenia swojej prędkości i deorbitacji.

-------------

#kosmiczneinfo - obserwuj, żeby być na bieżąco z nowinkami technicznymi z sektora kosmicznego

#x37b #nasa #boeing #usairforce #technologia #eksploracjakomosu #kosmiczneinfo #kosmos
+97
nicniezgrublem
TO JUŻ DZIŚ. DRUGI LOT TEJ SAMEJ RAKIETY ORBITALNEJ

Start i (ponowne) lądowanie rakiety Falcon 9 z misją SES-10 – 31 marca 2017

pokaż spoiler Wykopiecie?


Dziś w nocy o godzinie 00:27 czasu polskiego po raz pierwszy w historii poleci rakieta Falcon 9, która już wcześniej odbyła swój lot. To ten sam Falcon, który 8 kwietnia 2016 roku wylądował na autonomicznej barce OCISLY podczas misji CRS-8. Było to również pierwsze w historii udane lądowanie na autonomicznej barce.

Pogoda daje 80% szans na dzisiejszy start.

#kosmiczneinfo
+16
nicniezgrublem
3 DNI DO HISTORYCZNEGO STARTU

Udany test statyczny używanego Falcona 9

SpaceX poinformował niedawno, że Falcon 9 o numerze seryjnym 1021, czyli ten sam, który wyniósł Dragona na ISS w misji CRS-8, pomyślnie przeszedł test statyczny. Odbył się on na platformie LC-39A, którą firma odnowiła na własny koszt i niedawno oddała do użytku. W przeszłości, z platformy tej startowały misje wahadłowców kosmicznych.

Start misji SES-10 planowany jest na 30 marca 2017 roku.

Warto zapamiętać tę datę, ponieważ to właśnie wtedy pierwszy raz w historii poleci używana rakieta orbitalna!

----------

#kosmiczneinfo - obserwuj, aby być na bieżąco z nowinkami technologicznymi z sektora kosmicznego

----------

#spacex #falcon9 #technologia #kosmos #eksploracjakomosu #kosmiczneinfo
+67
nicniezgrublem
Vector Space Systems ogłasza starty z Cape Canaveral

Jak ogłosiła agencja Space Florida, w najbliższych dniach firma Vector Space Systems, start-up z siedzibą w Arizonie, ma ogłosić plany wystrzeliwania rakiet orbitalnych z Cape Canaveral na Florydzie. Starty mają odbywać się z platformy startowej LC-46. W sobotę na tej właśnie platformie firma planuje umieścić rakietę Vector-R, która następnie znajdzie się na wystawie w kompleksie dla zwiedzających Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego.

Vector Space Systems to kolejna firma, która planuje wejść na rynek wynoszenia na orbitę niewielkich ładunków. Pracują oni nad dwoma rakietami - Vector-R (do 60 kg na LEO), oraz jej większą wersją, Vector-H (ok. 110 kg na LEO). Pierwsze starty mają się odbyć już w przyszłym roku.

#vectorspacesystems #newspace #rakiety #kosmiczneinfo #kosmos
+14
X......4
Oficjalna grafika od #nasa pokazująca przebieg misji #apollo krok po kroku. Polecam otworzyć w nowej karcie, bo jakość jest całkiem niezła :)

#kosmos #ciekawostki #rakiety #kosmiczneinfo
+61
maggrave
oficjalnie potwierdzam @nicniezgrublem to spoko kosmo-mireczek. obiecal i zrealizowal. Dzieki! magnesiki dekoruja juz kuchnie :) #kosmos #kosmiczneinfo #spacex +14
mctortillabezmex
Mirki i Mirabelki,
Tak właśnie sobie oglądam na #tvnturbo dokument pt. Inwazja na Ziemię i czasami są tam takie farmazony, że aż głowa boli ( ͡° ʖ̯ ͡°) (no chyba że ja się mylę, ale to niemożliwe XD ). np powiedzieli, że strasznie niebezpieczny jest cyber atak ze strony kosmitów, który by sparaliżował całą naszą infrastrukturę. IMHO to jest chyba najgłupsza rzecz jaką mogliby zrobić, bo jeśli faktycznie kosmici istnieją to raczej ich komputery, odpowiednik internetu, języki programowania itd są zupełnie różne od naszych, więc żeby stworzyc wirusy które by nam miały zaszkodzić musieliby najpier nauczyć się naszych architektur, logiki, naszych języków programowania, budowy różnych systemów operacyjnych itd co by im pewnie zajelo dosc dużo czasu.
#kosmicznapropaganda #kosmiczneinfo #kosmos #kosmici #iwanttobelieve #ciekawostki #rozkminy #rozkminyzdupy #informatyka #wiecejtagowniepamietam #niewiemjaktootagowac #informatyka #komputery #internet

pokaż spoiler i zeby wkurzyc ludzi #programowanie
+4
OCISLY
WITAM KOSMICZYNYCH ŚWIRÓW JUŻ JUTRO RANO KOLEJNY START I.... DOSTARCZENIE SATELITY NA ODPOWIEDNIĄ ORBITĘ

Jutro o 06:34 czasu polskiego odbędzie się start rakiety Falcon 9 z satelitą telekomunikacyjnym Echostar-23. Celem jest orbita geotransferowa. Ze względu na to, że satelita waży więcej niż ustawa przewiduje i powinien lecieć na Falconie Heavy to zobaczymy jutro Falcona 9 bez nóżek. Według Elona będzie to ostatni start bez lądowania a kolejne wersje Falconów powinny sobie poradzić z lądowaniem po wyniesieniu nawet cięższych satelitów.

LINK DO ZNALEZISKA: Start rakiety Falcon 9 z satelitą EchoStar 23 – 14 marca 2017

Stream zwykły: Hosted Stream
Stream techniczny: Technical Webcast

Jutro 30 minut przed startem zawolam ponownie

Możecie też rzucić lajkiem dla Perun Rockets. Może też kiedyś zbudujemy swojego Falcona ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#spacex #kosmiczneinfo #eksploracjakomosu #kosmicznapropaganda #elonmusk #technologia #mikroreklama
+634
fredzio12
Zobaczcie co do mnie dzisiaj przyszło o godzinie 15 z hakiem czasu polskiego.
Przesyłka od @nicniezgrublem ( ͡º ͜ʖ͡º)
Pad

#kosmiczneinfo #kosmicznapropaganda #ofisly
+10
nicniezgrublem
Czołem kosmiczne świry - mam do was pytanie.

Która grafika wam się najbardziej podoba i czy chcielibyście widzieć ją u siebie w postaci magnesu na lodówkę? A może macie jakieś swoje propozycje? Uwagi i fotki mile widziane.

Po zadecydowaniu co się wam Mireczki podoba, jedna osoba z plusujących ten post na pewno taki dostanie. A może nawet coś więcej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pomożecie wybrać?

#spacex #kosmiczneinfo #kosmicznapropaganda #kiciochpyta #kosmosboners #kosmos
+115
nicniezgrublem
Takiego maluszka sobie złożyłem (ʘ‿ʘ)

Patrz @OCISLY na czym stoi ʕ•ᴥ•ʔ Chcesz?

#curiosity #mars #nasa #modelarstwo #kosmiczneinfo
+42
nicniezgrublem
Dziś o godzinie 22 czasu polskiego odbędzie się ogłoszenie SpaceX.

Prawdopodobnie oficjalnie pokażą skafandry kosmiczne (ʘ‿ʘ)

Eee, skafandry

#spacex #florydziak #kosmiczneinfo #kosmicznapropaganda
+58
nicniezgrublem
ELECTRON - WYJĄTKOWA RAKIETA ZBUDOWANA W CAŁOŚCI Z MATERIAŁÓW KOMPOZYTOWYCH I SILNIKAMI RUTHERFORD Z CYKLEM SPALANIA Z UŻYCIEM POMP ELEKTRYCZNYCH!

Wykopiecie?

Electron - pierwsza na świecie rakieta "zasilana bateryjnie"

Poznajcie Rocket Lab i ich wyjątkową, jedyną w swoim rodzaju rakietę Electron. Została zaprojektowana i wykonana z użyciem najnowszych technologii, takich jak materiały kompozytowe i druk 3D. Służyć będzie do komercyjnego wynoszenia CubeSatów w efektywnej cenowo usłudze. Dedykowany start z ładunkiem do 225 kg ma kosztować niecałe 5 milionów dolarów!

-------------

Jako, że w ostatnim rozdajo wygrani się nie zgłosili po odbiór nagrody (plus boty?) - ponawiam konkurs. Rozlosuję trzy zestawy podkładek spośród plusujących ten wpis. Każdy zestaw składa się z kosmicznej podkładki pod myszkę i dwóch podkładek pod kubek. Specjalnie nie dodaję tagu, żeby te rzeczy trafiły do zainteresowanych.

-------------

#kosmiczneinfo - obserwuj, żeby być na bieżąco z nowinkami technicznymi z sektora kosmicznego

#rocketlab #electron #newspace #kosmos #technologia #eksploracjakomos #kosmiczneinfo #kosmicznapropaganda
+329
OCISLY
ZA GODZINĘ KOLEJNA PRÓBA STARTU I LĄDOWANIA RAKIETY FALCON 9. I WYNIKI ROZDAJO

Po wczorajszej nieudanej próbie startu Falcona 9, SpaceX wymieniło w rakiecie wadliwą część i dziś o 15:39 wystrzeli ten cud techniki razem z kapsułą Dragon V1 na ISS. Po starcie będziemy mieli okazję obejrzeć piękne lądowanie na LZ-1. Pogoda daje na tą chwilę 70% szans na start. Stream NASA już ruszył

STREAM NORMALNY: Hosted Webcast
STREAM TECHNICZNY: Technical Webcast
MULTISTREAM: Multistream
STREAM NASA: NASA TV

CZAS NA WYNIKI WCZORAJSZEGO ROZDAJO

Mirkorandom zdecydował, że nagrody przypadną do: @Wertykalny, @wonszrzeczny i @Trewor. Wygrani niech się zgłoszą do @nicniezgrublem na pw.

Kolejne rozdajo odbędzie się pod tagiem #kosmiczneinfo więc polecam go obserwować.

#spacex #kosmicznapropaganda #technologia #elonmusk #eksploracjakomosu
+335
fuuYeah
#kosmiczneinfo #truestory #heheszki
Eksperyment wymknął się z pod kontroli. Sól zaczyna wychodzić ze słoika. Zaraz zacznie mordować. Będę walczył ale w razie czego Żegn
+611
OCISLY
JUŻ ZA GODZINĘ START I LĄDOWANIE NA LĄDZIE RAKIETY FALCON 9. I FAJNE ROZDAJO

O 16:01 czasu polskiego rakieta Falcon 9 z ładunkiem w postaci kapsuły zaopatrzeniowej Dragon V1 wystaruje z platformy startowej LC-39A. Celem jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Co ciekawe platforma LC-39A to ta sama z której wystarowała rakieta Saturn V z misją Apollo 11.Po starcie będziemy mieli okazję obejrzeć pierwsze w historii lądowanie na lądzie za dnia. Dodam jeszcze, że stream NASA już się zaczął.

STREAM NORMALNY: Hosted Webcast
STREAM TECHNICZNY: Technical Webcast
MULTISTREAM: Multistream
STREAM NASA: NASA TV

TERAZ WYŻEJ WSPOMNIANE ROZDAJO.

Strona kosmiczne.info przygotowała dla was wspaniałe #rozdajo. Do wygrania są trzy zestawy składające się z: kosmicznej podkładki pod myszkę i dwóch podkładek pod kubek z barką OCISLY i logiem ostatniej misji Iridium NEXT (ʘ‿ʘ) Warunkiem do wzięcia udziału w konkursie jest zaplusowanie tego wpisu i obserwowanie tagu #kosmiczneinfo. Macie 24 godziny i uważajcie bo takich atrakcji z ich strony może być więcej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#spacex #kosmicznapropaganda #eksploracjakomosu #technologia #elonmusk #mikroreklama
+1139
nicniezgrublem
104 SATELITY NA JEDNEJ RAKIECIE. INDIE BIJĄ REKORD ŚWIATA

Indie pobiły rekord świata w ilości satelitów wyniesionych na jednej rakiecie

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych pobiła właśnie światowy rekord, wynosząc na orbitę 104 satelity podczas jednego startu.

Indyjska rakieta orbitalna, Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV), wystartowała z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan dnia 15 lutego 2017 roku o godzinie 22:58 EST (czasu wschodniego). Na swoim szczycie wyniosła trzy indyjskie satelity oraz 101 mniejszych nanosatelitów należących do pięciu innych krajów: Stanów Zjednoczonych, Holandii, Izraela, Kazachstanu oraz Szwajcarii. Poprzedni rekord należał do ukraińsko-rosyjskiej rakiety Dniepr, która w 2014 roku wyniosła 37 satelitów.

----------

#kosmiczneinfo - zachęcam do obserwowania tagu, bezpośrednio przed najbliższym startem SpaceX odbędzie się małe kosmiczne "rozdajo" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

----------

#isro #indie #technologia #kosmos #eksploracjakomosu #gruparatowaniapoziomu #kosmiczneinfo
+7
nicniezgrublem
Przygotowania do misji CRS-10 ze zmodernizowanej, historycznej platformy LC-39A trwają

Udany test statyczny Falcona 9 na zmodernizowanej platformie LC-39A

Pierwszy stopień rakiety Falcon 9, która ma wynieść statek kosmiczny Dragon w misji CRS-10 pomyślnie przeszedł test statyczny na zmodyfikowanej platformie startowej LC-39A.

Od 2014 roku platformę dzierżawi firma SpaceX, która podpisała z NASA umowę najmu ważną przez 20 lat. Od dłuższego czasu trwały prace przystosowujące platformę do rakiety Falcon 9 i docelowo Falcon Heavy. Dokonano zmian strukturalnych stałej wieży serwisowej, służącej wcześniej do odpalania rakiet Saturn V, dodano nowe przewody paliwowe, komunikacyjne i zasilające, zmodyfikowano tzw „flame trench”, czyli tunel którym uciekają gazy wylotowe podczas startu oraz zainstalowano nowe spryskiwacze, mające minimalizować efekt działania akustycznej fali uderzeniowej.

Prace przy platformie LC-39A przyspieszyły po wrześniowej katastrofie rakiety Falcon 9, która eksplodowała podczas tankowania przez testem statycznym, znacząco uszkadzając inną platformę używaną przez firmę, a mianowicie LC-41. Oprócz zmian samej wieży, firma wybudowała także hangar, w którym będą przygotowywane rakiety oraz zaprojektowała nowy TEL (Transporter-Erector-Launcher), który służy do przemieszczania rakiet oraz ustawiania ich w pionie przed samym startem.

Misja, która pierwsza skorzysta z odnowionej platformy, będzie dziesiątą misją SpaceX w ramach programu Commercial Resupply Services. Statek kosmiczny Dragon wyniesie wtedy ponad trzy tony ładunku, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

----------

#kosmiczneinfo - zachęcam do obserwowania tagu, bezpośrednio przed startem odbędzie się małe kosmiczne "rozdajo" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

----------

#spacex #nasa #iss #crs #technologia #kosmos #eksploracjakomosu #gruparatowaniapoziomu #kosmiczneinfo
+10
nicniezgrublem
PRAWDOPODOBNIE NIE POLECIMY NA MARSA W 2018

Na forum NASASpaceFlight pojawiły się plotki że SpaceX zrezygnował z misji Czerwonego Dragona w 2018 roku. Przyczyną są opóźnienia i problemy z załogowym Dragonem. Firma po prostu nie ma czasu na przygotowanie „Czerwonego Dragona”. Jednak ta plotka jest niepewna, wygląda na to że nadal istnieją niewielkie szanse na ten lot. Myślę że trzeba się przygotować na rozczarowanie i na lot na Marsa dopiero w 2020 roku. Ciekawe jak to wpłynie na współpracę NASA i SpaceX? NASA planowała przyjrzeć się pierwszemu lotowi i jeżeli dane z niego będą pomyślne (nawet jeżeli kapsuła nie przeżyje lądowania) to wysłać sporo instrumentów drugim lotem w 2020. Nie wiadomo jak rezygnacja z lotu w 2018 wpłynie na plany NASA. Agencja może zostać oskarżona o marnotrawstwo publicznych pieniędzy jeżeli zdecyduje się na włożenie kosztownych instrumentów w zupełnie nieprzetestowany lądownik.

Zresztą wokół pierwszego lotu Falcona Heavy też jest sporo niejasności. Jedyne co wiemy to to że pierwszy boczny człon jest już w McGregor, TX. Ale musi on poczekać na swoją kolej w kolejce do testu statycznego jako że na stanowisku jest jakaś inna rakieta. Ten pierwszy, boczny człon jest podobno z odzysku, co ciekawe po raczej nieudanym lądowaniu (pamiętacie krzywą wieżę?). Drugi boczny wg. jednych plotek miał być po którymś z lepszych lądowań, a wg. innych miał być zupełnie nowy. Podobnie jest z centralnym członem – jedne plotki mówią o tym że jest on zupełnie nowy a inne że to silnie zmodyfikowana wersja któregoś z wcześniej używanych pierwszych stopni. Istnieje możliwość że oba będą hybrydami – używane zbiorniki paliwa + część silników. Jak na razie nikt nic nie wie.

Nic nie wiadomo także w sprawie stanu prac nad LC-40. Pojawiła się nic nie wnosząca informacja

„Za kilka miesięcy” może równie dobrze oznaczać maj jak i listopad. Wcześniejsze plotki mówiły o poważniejszych niż oczekiwano uszkodzeniach platformy wymagających poważniejszych napraw niż pierwotnie spodziewano się.

Nie wiadomo także gdzie Falcon Heavy wyląduje. Pierwotny plan był taki żeby wybudować dwie dodatkowe platformy w ramach LZ-1 i żeby wszystkie trzy człony tam wylądowały. Jednak wokół tego pojawiają się wątpliwości. Mówi się o lądowaniu centralnego na OCISLY – w ten sposób można by zasymulować misję z większym udźwigiem by uspokoić ubezpieczycieli satelitów które są w kolejce do lotu na FH. Mówi się także o tym że odzyskany zostanie tylko jeden z bocznych – ten „nowy”. Ten start i tak jest już nie do następnego użycia i jego utrata nie stanowi większego problemu (choć pewnie Kennedy Space Center aż piszczy na myśl o dołożeniu F9 do kolekcji rakiet w Rocket Garden). W ten sposób można by dokonać startu Falcona Heavy zanim będą gotowe dodatkowe platformy na LZ-1.

Jedyne co wiadomo to nieustanne problemy z LC-39A. Jeden z moich facebookowych znajomych śmiał się wczoraj że jednym uchem usłyszał konwersację pracownika SpaceX narzekającego na jakieś wycieki płynu hydraulicznego i nieszczelności systemu dostarczania helu. To niepokojąca informacja… Wiemy też że w końcu F9 pojechał na LC-39A:

Źródło: florydziak

----------

#kosmiczneinfo - zachęcam do obserwowania tagu, przed najbliższym startem odbędzie się małe kosmiczne "rozdajo" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

----------

#spacex #kosmiczneinfo #florydziak
+5
nicniezgrublem
DREAM CHASER ZOSTANIE PRZETESTOWANY PRZEZ NASA.

Dream Chaser będzie testowany przez NASA

Prywatna firma Sierra Nevada Corporation dostarczyła właśnie swój statek kosmiczny, Dream Chaser, do placówki badawczej NASA. Zostanie tam poddany serii testów, które mają zweryfikować kilka rzeczy związanych z jego konstrukcją oraz m.in oprogramowanie naprowadzające.

Kilkumiesięczne testy zostaną przez NASA wykonane w ramach umowy zawartej z tytułu Commercial Crew Program (CCP). W programie tym Sierra Nevada dostała finansowanie na budowę i rozwój statku kosmicznego, który ma wynosić astronautów na orbitę. Niestety w ostatniej rundzie finansowania, firma nie dostała pieniędzy (zostały tylko dwie firmy: SpaceX i Boeing, zobacz co warto śledzić w roku 2017), ale umowa na testowanie konstrukcji nadal obowiązuje.

Dream Chaser przygotowywany jest także do lotów zaopatrzeniowych na ISS w ramach programu Commercial Resupply Services 2 (CRS2). Loty mają się zacząć w 2019 roku i Dream Chaser ma ich wykonać przynajmniej sześć.

----------

#kosmiczneinfo - obserwuj, żeby być na bieżąco z nowinkami technicznymi z sektora kosmicznego

#sierranevada #nasa #technologia #kosmos #eksploracjakomosu #kosmiczneinfo
+13
nicniezgrublem
NASA ODKUPI OD BOEINGA PIĘĆ MIEJSC W ROSYJSKIM SOYUZIE, ŻEBY WYSŁAĆ ASTRONAUTÓW NA ISS

NASA dokupi miejsca w rosyjskich Soyuzach

Od czasu wycofania wahadłowców kosmicznych, NASA wysyła swoich astronautów na orbitę korzystając z usług rosyjskiej agencji Roskosmos. Żeby się uniezależnić, NASA uruchomiła program Commercial Crew, który wspiera prywatne firmy w tworzeniu załogowych statków kosmicznych. Aktualnie w programie biorą udział firmy SpaceX oraz Boeing, ale niestety napotkane problemy powodują opóźnienia. Już teraz wiadomo, że prywatne, załogowe loty nie odbędą się przed 2019 rokiem.

Problem w tym, że NASA ma kontrakt z Rosjanami tylko do końca 2017 roku, a sami Rosjanie nie są chętni na jego przedłużanie. Na szczęście koncern RKK Energia winny jest Boeingowi 320 milionów dolarów, a w rozliczeniu zaproponował pięć miejsc w statku Sojuz, który będzie latał w na ISS. NASA prawdopodobnie odkupi od Boeinga owe bilety. Nie wiadomo ile za nie zapłaci, ale Boeing zapewnia, że nie więcej niż 81,7 miliona dolarów za każde. Tyle właśnie aktualnie kosztuje miejsce w Sojuzie oferowane przez Roskosmos.

Obsada amerykańskich astronautów na ISS ma się zwiększyć z trzech do czterech w celu przeprowadzania jeszcze większej ilości doświadczeń i eksperymentów naukowych.

----------

#kosmiczneinfo - obserwuj, żeby być na bieżąco z technicznymi nowinkami z sektora kosmicznego
Fanpage Kosmiczne.info - jeśli wolisz korzystać z facebooka
http://kosmiczne.info - zezwól na powiadomienia push, a będziesz dostawał powiadomienia bezpośrednio na telefon lub PC

#nasa #boeing #roskosmos #soyuz #kosmos #eksploracjakomosu #gruparatowaniapoziomu #kosmiczneinfo
+9
nicniezgrublem
NASA CHCE ZACZĄĆ UŻYWAĆ NADMUCHIWANEGO MODUŁU BEAM.

NASA chce zacząć używać modułu BEAM

Bigelow Aerospace poinformowało za pomocą Twittera, że NASA rozważa włączenie modułu BEAM w przestrzeń użytkową Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Moduł BEAM (Bigelow Expandable Activity Module) to eksperymentalny, nadmuchiwany moduł kosmiczny, który został wyniesiony na orbitę i przyłączony do ISS w 2016 roku. Od tamtej pory służy jako tester technologii. Sprawdzana jest m.in wytrzymałość konstrukcji i poszycia, możliwości utrzymywania atmosfery i temperatury oraz przenikliwość promieniowania. BEAM ma pozostać częścią ISS do 2018 roku.

Wg wpisu BA, moduł spełnia wszelkie oczekiwania, więc NASA chciałaby zacząć go używać. Nadmuchany moduł ma objętość 16 metrów sześciennych. Przestrzeń użytkowa jest na ISS wykorzystywana w maksymalny możliwy sposób, więc dodatkowe kilkanaście metrów na pewno by się astronautom przydało.

Czy to początek nowej ery stacji kosmicznych? BEAM w formie złożonej ma objętość 3,6 metrów sześciennych, która po nadmuchaniu rośnie do 16 m3. Nasuwa się więc pytanie - po co wysyłać stacje kosmiczne w całości, skoro można je złożyć i nadmuchać na orbicie? Mniejszy ładunek, to mniejsza rakieta, a mniejsza rakieta to mniejszy koszt (upraszczając). Poza tym, moduły Bigelow Aerospace wykonane są z Kevlaru i włókna węglowego, dzięki czemu mają być wytrzymalsze niż obecna Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Jeśli chcesz na bieżąco otrzymywać nowinki z sektora kosmicznego, możesz polubić fanpage kosmiczne.info, zacząć obserwować tag #kosmiczneinfo albo zezwolić na powiadomienia push na stronie.

#bigelow #bigelowaerospace #beam #technologia #kosmos #eksploracjakomosu #kosmiczneinfo
+14
Pokaż następne