wytrzzeszcz
Gdzie te czasy gdy główna była #technologia #kultura #ciekawostki #humorobrazkowy

Nie lubię już #afera
+8
Projekt_Inwestor
Krakowski Ośrodek Ruczaj z pozwoleniem na budowę.
Ma to być miejsce życie kulturalnego, edukacji artystycznej i integracji lokalnej społeczności.

Więcej o planowanej inwestycji przeczytacie tutaj. Co sądzicie o tej inicjatywie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#krakow #ruczaj #architektura #budownictwo #kultura #sztuka #skyscrapercity #skyscrapercitycontent
+3
wojna_idei
trzeba wepchnąć równość do gardła siłą

Znalezione na pewnej grupie "pronaukowej".

#4konserwy #wojnaidei #kultura #ciekawostki
+9
MagicPiano222
"Polacy śpiewający na budowie w Oslo robią furorę w sieci promując polską kulturę. Polscy pracownicy budowlani pracujący na jednej z budów stolicy norweskiego Oslo urządzili niezwykły koncert. Podczas wykonywania codziennych obowiązków zaśpiewali pracując na wysokim rusztowaniu. Jak słyszymy na nagraniu na budowie musi być wesoło, bo inaczej można zwariować. Człowiek nagrywający ten występ podkreśla, że „artyści” budowlańcy śpiewają, bo kończą projekt i wracają do domu."

Polacy śpiewający na budowie w Oslo

#polska #praca #budownictwo #polak #budowa #spiewajzwykopem #oslo #norwegia #takaprawda #sieci #film #kultura #muzyka #heheszki #artysci
+2
sropo
Wracamy do średniowiecza i jedziemy na Ruś. Dzisiaj o okrutnicach i nie tylko :)

Pierwsza pomściła śmierć poślubionego przez nią mężczyzny, nakazując wymordowanie posłów wrogiego plemienia. Inny sposób odrzucenia propozycji kolejnego małżeństwa nie przyszedł jej najwidoczniej do głowy. Miała na imię Olga. Druga rozpoczęła krzewienie wiary chrześcijańskiej na podległych jej terenach, prosiła cesarza o misjonarzy, budowała cerkwie i dbała, by jej wnuk nie poszedł w ślady swego ojca, który chciał przywrócenia pogaństwa. Miała na imię Helena. Dwie kobiety? Nie. Jedna i ta sama. Olga, wielka księżna Rusi Kijowskiej.

Link do znaleziska - Olga Kijowska – okrutnica w aureoli

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach.Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski)

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #sredniowiecze #zwyczaje #ukraina #europa #swiat #liganauki #wiara #religia #chrzescijanstwo #kultura
+287
binuska
Słowianki w swoich ludowych strojach na Serbskich Łużycach początek XX w. Zdjęcie pochodzi z instytutu dziedzictwa serbskiego w Burkau/Burków, Niemcy.

#slowianie #serbia #niemcy #luzyce #prawoslawie #starszezwoje #fotohistoria #fotografia #kultura #zdjecia #vintage
+14
wojna_idei
Jak widać, do dziś wielu uczy się od "mistrza":

"Nazizm, rozwinął agitację polityczną do swoistej perfekcji budując monopol informacyjny w Niemczech. (...) Adolf Hitler uważał, że władze niemieckie rządzące w okresie I wojny nie doceniały znaczenia propagandy. Ponadto twierdził, że należy kierować ją do mas, a nie do intelektualistów. Hitler doskonale potrafił wyczuć zachowania tłumu. Uważał, że masy cechuje powolność umysłowa oraz słaba pamięć. Ludzi nie interesuje ideologia polityczna, a przydługie i nudne slogany szybko idą w zapomnienie. Z tego względu sądził, że propaganda musi być prosta i oparta na emocjach, aby pozostała w umysłach potencjalnych wyborców, a każde hasło należy powtarzać wielokrotnie. Prostota nazistowskiej agitacji opierała się na zasadzie, że wszystko jest czarno-białe, słuszne bądź niesłuszne. Nie pozostawiała miejsca na intelektualne niuanse. Hitler sądził, że nigdy nie wolno przyznać przeciwnikowi racji, choćby samemu było się w błędzie."

Więcej w temacie można przeczytać na Historykon.pl: https://social-share.historykon.pl/artykuly/propaganda-nazistowska

#historia #ciekawostkihistoryczne #wojnaidei #kultura #iiwojnaswiatowa
+13
MiejscaWeWroclawiu
Na dziś, od nas dla Was.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#miejscawewroclawiu #wroclaw #polska #kultura
+2023
27er
Szkoda, że hamerykańska cooltura wpierdala się z Mikołajem na 24 grudnia, jak jego miejsce jest 6 i basta! :D
Patrząc po komentarzach
https://www.facebook.com/START24/photos/a.611721492265805/1842459042525371/
to porobiło się tak, że dzieciaki mają już 2x Mikołaja XD
A przecież wiadomo, że jest najpierw Mikołaj, a potem kolędnicy z Gwiazdorem, który jest lujem nad lujami!

#mikolaj #swieta #polska #kultura #ciekawostki
+3
mroz3
- Sądzę, że to gówno - odpowiadam.
- Brutalnie prawdziwe - mówi kobieta z winem.
- Ostentacyjnie szczere - mówi fotograf.
- U, T, S - krzyczy kobieta w basenie z moczem.

#kultura #sztuka #pierdolenie #wroclaw #sztukawspolczesna
+1179
spokojnie_to_ja
Taki szalony projekt
#ciekawostkizniemiec moj Tag o Niemczech
#kultura
#pociagi
#kolej
+39
Brzytwa_Ockhama
Starożytny szał

O tańcu i jego rytuałach

Zostałem wywołany przez jakieś trollerskie konto do napisania artykułu dotyczącego rozrywki w starożytności. W obelżywym wpisie zarzucano mi nieznajomość epoki - o tutaj (przy czym co zabawne do zarzutu dopisywano Platona) i realiów tańca starożytnego. Jakaś neuropejska różowa obraziła się też kiedy napisałem, że wszystkie starożytne kultury odradzały chodzenie na tancerki i kiedy nazwałem je bezpośrednio - prostytutkami. Po łacinie chociażby nazwa tancerek - sallatrix - jest synonimem dla nazwy scorta - prostytka. Co ciekawe osoby które mi zarzucają nieznajomość tematu uważają, że zdanie "Wszystkie tancerki to w starożytności prostytki" jest równoważne z "Wszystkie tancerki to kur**" Trzeba być albo złej woli albo braku rozumu, żeby nie rozumieć różnicy w tych dwóch zdaniach. Tak czy inaczej rozpocznijmy naszą podróż po rozrywce starożytnej.

Paradoksalnie, bo nie jest to początek tańca, zaczniemy od Platona. W jednym z dialogów Platon opisuje jak Sokrates tańczył w deszczu wczuwając się w przyrodę dookoła. Jest to oczywista pochwała tańca Sokratejskiego, racjonalnego, kontemplującego bowiem w tym samym dialogu Platon opisuje, że Sokrates potrafił stać na deszczu i myśleć godzinami. Przy czym sam Platon był wrogiem pląsania bakchicznego i irracjonalizmu jaki w sobie zawierał kult Bachusa. Tancerki czczące Bachusa wprowadzały się w tzw. bakchiczny szał pijąc wino nierozrobione z wodą a potem w rytuałach odrodzenia dawały się zapłodnić Bachusowi - Bogowi Wina - którego grał lokalny król lub inna ważna persona - Po zapłodnieniu tancerek Bachantek istnieją relacje, że sam Bachus był rozrywany na strzępy i zjadany przez kobiety w szale. Ale w opinii mojej i moich kolegów a także Roberta Gravesa (bibliografia na dole) jest to analogiczny błąd wyciągnięty z innych rytuałów - tymczasem tesalijskich. Czarownice tesalijskie które miały czcić Księżyc w Pełni rozrywały mitologiczne Boreasza bo rytualnym seksie i zapłodnieniu a potem zjadały jego ciało mając zdobyć jego moc. Pełnia Księżyca tj. Bogini Wenus miała wzmocnić siłę i zapłodnienia (kobiety są bardziej płodne ponoć w pełnię Księżyca) - link ) i siłę ciała Boreasza który był rytualnie rozrywany na strzępy.

Tyle Grecja chociaż o Grecji można by było pisać wiele. Należy jednak dodać, że kiedy tańczyli mężczyźni nie byli uznawani za osoby które dzisiaj nazwalibyśmy prostytutkami lub rytualnym prostytuowaniem się. W Rzymie na przykład mężczyźni robili taniec Marsa, taniec wojny który per analogiam znamy z tańców wojsk filipińskich które dzisiaj mają zabawiać turystów.

Co robiły tancerki w Indiach i Persji i czemu kolczyki na brzuchu są stamtąd? Ano, mamy podobną sytuację co w Grecji. Gdy tańczyła jedna kobieta lub grupa kobiet - i takie osoby nazywamy tancerkami drodzy oponenci - zwykle był to taniec rozrywkowy mający zabawić widownię najczęściej męską lub widownię jakiejś historii np. z Mahabharaty. Ale tak samo jak później w Rzymie szanowano umiejętności tancerek tak je same jako osobę traktowano źle, na pewno gorzej niż szeregowych wojowników. Większość hinduskich tańców orgiastycznych umarło wraz z przybyciem zimnych Anglików do Indii a Perskie tańce orgiastyczne umarły wraz z przybyciem szyickiego odłamu Islamu. No dobrze, ale co z tymi kolczykami na brzuchu? Kobiety tańczące w Persji i Indiach za wszelką cenę chciały zdobyć seniora (że się tak wyrażę mediewalistycznie bo słowa sponsor nie lubię) który mógłby im pomóc i je utrzymywać - często bowiem tancerki pochodziły z biednych rodzin. Kolczyk w brzuchu miał przyciągać uwagę do niczego innego jak łono do tego porta Veneris który mógłby być seniora gdyby tylko chciał. Najlepsze tancerki potrafiły przyciągać uwagę od głowy do nóg tańcząc rytmicznie wprowadzając widzów w orgiastyczny nastrój. Do dzisiaj zresztą taniec jest sprawą profanum, seksualności, poznawania się, alkoholu (ale już nie takiego jaki miały Bachantki) i nie ma w tym nic złego. Taka jest Tradycja.

W Rzymie ta sprawa ma się jeszcze bardziej radykalnie. Aktorki, tancerki wszyscy rozrywkowi ludzie (oprócz o dziwo mimów) są określani jako sine grave - bez gravis (od gravis jest grawitacja) bez powagi, ciężkości, trudności życia. Nazwy "tancerka" i "aktorka" są obok scorta lub femina leva - lekka kobieta - i określają kobietę lekkich a nie ciężkich obyczajów. Do zmiany nastawień próbowali Rzymian zmusić cesarze tacy jak Neron i Heliogabal. Oboje byli fillohellenami którzy chcieli wprowadzić orgiastyczne tańce do Rzymu. Ich ucięte głowy i pokiereszowane ciała pokazują jakie podejście do takich tańców mieli Rzymianie.

Jeszcze jedna sprawa, abstrahująca od wpisu który zbliża się do końca. Atakowanie osoby @sorek za to, że plusował moje wpisy, obrażanie go jest absolutnie nie na miejscu i pokazuje, że neuropa ma jakąś psychozę na moim punkcie. Użytkownicy tacy jak @lakukaracza_ zapisali się specjalnie na moje autorskie listy, żeby zakopywać i minusować moje wpisy. To absurdalna i niezdrowa sytuacja przede wszystkim dla osób które tak robią. To tyle.

Obserwuj #ockham

Bibliografia:
Robert Graves Mitologia - Boreasz, Bachus, Bachantki
idem - Biała Bogini
_http://dancefans.cultu.be/the-dance-of-seven-veils/12-dance-history/218-dancing-in-antiquity_
Historia Sztuki z uwzględnieniem analizy mozaik Pompejańskich
Platon - Państwo

Inne moje wpisy
***
O starożytnej Axis Mundi - Osi Świata - https://www.wykop.pl/wpis/33428931/axis-mundi-co-laczy-wladce-pierscieni-poganska-swi/

O homoseksualizmie w Starożytności - https://www.wykop.pl/wpis/31176033/homoseksualizm-w-starozytnosci-religia-obyczaj-blu/
***

Na zdjęciu - obraz Bachantki

#gruparatowaniapoziomu #4konserwy #bekazlewactwa #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #taniec #starozytnosc #starozytnyrzym #starozytnagrecja #platon #mitologia #publicystyka #zyciestarozytne #neoreakcja #chrzescijanstwo #religia #kultura #konserwatyzm #bekazateistow
+145
maciejmargas
Dzień dobry,
dzisiaj premiera albumu fotograficznego oraz wystawy, nad którymi pracowaliśmy ostatnie 15 miesięcy. W tym czasie lecieliśmy samolotami nad 12 największymi miastami w Polsce, czyli była Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań, Szczecin, Lublin, Białystok, Katowice, Wrocław, Rzeszów, Bydgoszcz, Łódź.

Wystawę będzie można oglądać do 18.12.2018 na 35. piętrze wieżowca Warsaw Trade Tower przy ul. Chłodnej 51 w Warszawie, codziennie od 13 do 21, gdzie też będę większość czasu razem z @Blogusz .

Informacje o wystawie znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/events/346555829460594/

A tutaj krótki teaser projektu:
https://www.youtube.com/watch?v=y3t8DA7aXT4

Wpadajcie przybić piątkę i zobaczyć fajne zdjęcia. Pozdrawiam cieplutko.

#tworczoscwlasna #lotnictwo #polska #kultura #fotografia #warszawa
+9
pizza-eco
Rola pełniona przez pisarza w Polsce ma niewiele wspólnego z tworzeniem oryginalnych i wciągających fikcji, a bardzo dużo z polityką, walką ideologiczną, świeckim kapłaństwem, celebryctwem prestiżu, tworzeniem filozoficznych podstaw podziałów lifestyle’owych.

~ Jacek Dukaj, via Onet

Pasuje to idealnie do P. Holland i jej nowego dzieła, które zdaje się ma być lubiane za ideologię mu przyświecającą, niż walory artystyczne.

#1983 #seriale #dukaj #kultura
+45
wojna_idei
Znów powraca temat “obrazy uczuć religijnych”.

“Policja zabezpieczyła na potrzeby śledztwa prace artystów, które były wystawiane w olsztyńskiej Galerii Dobro. Śledczy rozważają powołanie biegłego, który oceni, czy prace obrażają uczucia religijne i znieważają symbol państwowy, jakim jest godło - podała prokuratura.”

“Aresztowano” dwa obrazy. Jeden przedstawiał orła białego stylizowanego na godło Polski z domalowanym wielkim penisem, a drugi przedstawią nagą kobietę wiszącą na krzyżu, również posiadającą kilka obszernych prąć.

Dwie sprawy:

1) W mojej prywatnej, osobistej ocenie, obrazy są odrażające. Jak najbardziej rozumiem, że wiele osób mogło poczuć intensywne negatywne emocje na widok wystawy, gdyż ewidentnie upadlają one symbole, do których większość osób w Polsce jest emocjonalnie przywiązana. Dlatego nie wątpię, że czyjeś uczucia mogły zostać urażone. Autorzy stwierdzili, że "tworząc wystawę, nie mieli na uwadze obrażania kogokolwiek". Przepraszam, ale nie bardzo chce mi się w to wierzyć.

2) Tak jak już kilkakrotnie tutaj pisałem, angażowanie aparatu państwa i wymiaru sprawiedliwości do ścigania i karanie obrażonych UCZUĆ i wywołania negatywnych EMOCJI jest przejawem w najlepszym przypadku groteski, a w najgorszym głębokiej społecznej patologii. Prawna ochrona uczuć religijnych (i jakichkolwiek innych uczuć) z zasady nie może być funkcjonalnym przepisem, z uwagi na to, że uczucia bądź ich obraza są czymś z natury subiektywnym i nie możemy mówić o obiektywnej ocenie dokonanych szkód (tak jak można to zrobić np. w przypadku obrażeń fizycznych). Nie można penalizować zjawisk, których nie da się obiektywnie zweryfikować i oczekiwać, że nie doprowadzi to do nadużyć i patologii.

Więcej na ten temat pisałem przy okazji ukarania Jerzego Urbana za “obrazę uczuć religijnych” kilka miesięcy temu: https://www.facebook.com/wojnaidei/posts/776458472685662

I ponownie, ja nie wątpię, że wielu ludzi naprawdę poczuło się źle oglądając coś takiego. Po prostu zachęcam do zastanowienia się czy negatywne emocje (nawet te poważne) to coś co naprawdę wymaga interwencji aparatu władzy. I przy okazji przypominam, że każdy tego typu przepis może być (i np. w zachodniej Europie już jest) analogicznie wykorzystywany przez ludzi będących na światopoglądowym spektrum dokładnie po przeciwnej stronie od “urażonych katolików”. Jeśli ktoś domaga się prawnej ochrony własnych uczuć, to powinien być gotów na to, że wszyscy inni mogą zażądać tego samego. A przypominam, że w przypadku absolutnie każdej wypowiedzi, żartu, lub wyrazu artystycznego znajdzie się ktoś u kogo wywoła to “obrazę uczuć”.

#wojnaidei #polska #religia #prawo #ciekawostki #kultura
+8
popkulturysci
Dziś premiera 1983 – warto oglądać pierwszy polski serial Netflixa?

Sprawdźcie, co o polskim widowisku sądzą krytycy. Nie jest dobrze.

1983 można podsumować takimi słowami: miało wyjść dobrze, a wyszło nam bokiem. Czytaj więcej>>

#1983 #netflix #netflixpl #seriale #serial #kultura
+2
ixem
Niesamowite! Na Starym Mieście dziś konstruowali te gabloty i to było niespotykane. A wieczorem patrzę i tu na zwykłym osiedlu stoi. Na zwykłym osiedlu. To coś takiego jakby spadło z kosmosu. No coś niesamowitego. Zajebisty pomysł.
#krakow #ruczaj #malopolska #kultura #tradycja #gownowpis
+932
wojna_idei
Wygląda na to, że komiks, który niedawno wrzucałem na Facebooka, wyśmiewający NEONAZISTÓW i TERRORYSTÓW to "mowa nienawiści", przed którą należy chronić użytkowników...

#facebook #wojnaidei #ciekawostki #kultura
+94
Projekt_Inwestor
Czwartek oznacza jedno - kolejną odsłonę cyklu Polskie Perły Architektury ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dziś opiszemy Wam projekt, który najbardziej odstaje od wyróżnionych przez nas obiektów.

Folwark Bielskie to gospodarska stodoła wykonana z lokalnego kamienia, cegieł oraz drewna. Wiejski folwark nabyło pewne małżeństwo, które podczas remontu dachu stodoły postanowiło przerobić ją na... mini hotel z pokojami gościnnymi. Efekt? Zobaczcie sami ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Całe wnętrze to właściwie hołd złożony polskiemu wzornictwu z lat 60. i 70. W folwarku można znaleźć takie symbole designu jak Fotel 366 zaprojektowany przez Zygmunta Chierowskiego czy proste szafy i komody znane z mieszkań naszych babć czy dziadków. Meble wzbogacają geometryczne formy lub w przypadku np. foteli kolorowe obicia.

Miejsce to można uznać za nowoczesną agroturystykę w myśl filozofii slow life czyli z dala od miejskiego zgiełku i wielkomiejskiego stylu życia.

Więcej: https://www.wykop.pl/link/4669331/polskie-perly-architektury-kamienna-stodola-w-duchu-polskiego-designu-z-lat-60/ Można wykopywać artykuł ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#polska #mazury #architektura #design #sztuka #kultura #wies #natura #wakacje #turystyka #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki
+5
Donself
Cześć!
Niedawno minął rok jak zacząłem prowadzić blog o POPKULTURZE. Kiedy zaczynałem, nie spodziewałem się, że uda mi się ciągle rozbudowywać i poprawiać ten projekt. Chciałem stworzyć miejsce inne niż nudne serwisy kulturalne czy blogi recenzenckie. Myślę, że udało mi się to zrobić i warto dalej to rozwijać, dlatego - #chwalesie

#kultura #rozrywka #ksiazki #film #muzyka #ciekawostki

LINK DO BLOGA
+4
wojna_idei
To nie jest żart

Andy Duncan, pisarz science fiction martwi się, że “Władca Pierścieni” Tolkiena promuje rasizm, bo orkowie (ludobójczy kanibale zbrojnie napadający na pokojowe ludy) są ukazani w książkach jako “ci gorsi”. Autor poucza, że nie należy ich w ten sposób osądzać i warto spróbować zrozumieć ich motywacje.

Źródło: https://www.dailymail.co.uk/news/article-6428971/Science-Fiction-writer-claims-Lord-Rings-series-racist.html

#heheszki #kultura #ciekawostki #wojnaidei #tolkien
+258
JAI2L9LAD
Coś czuję że to będzie tak kasowy film że łącznie wszystkie Vegi nagrane i te nie nagrane tego nie przebiją.

#bekazkatoli #neuropa #polska #swiat #kultura #film
+302
botpoziomu
Dokument o Romanie Ingardenie - wybitnym fizyku i miłośniku kultury japońskiej

Dokument o nestorze fizyki toruńskiej, założycielu dwóch prestiżowych czasopism fizycznych (Reports on Mathematical Physics i Open Systems and Information Dynamics), pionierze fizyki matematycznej w Polsce, odznaczonym przez cesarza Japonii Orderem Świętego Skarbu – Złotymi Promieniami ze Wstęgą...

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4662433/dokument-o-romanie-ingardenie-wybitnym-fizyku-i-milosniku-kultury-japonskiej/

Znalezisko polecił mi @Bethesda_sucks

Coś fajnego nam umyka? Poinformuj mnie @botpoziomu
Jeżeli chcesz obserwować osobny tag dla tych wpisów, obserwuj: #botpoziomu

Ten wpis to inicjatywa podnoszenia poziomu na wykopie przez wołanie do znalezisk o merytorycznych treściach. Jest nas już ponad 400 osób. Zeby dolaczyc nalezy kliknac na ten link https://mirkolisty.pvu.pl/list/1UH8sCyT1AtCCdXr nastepnie zalogowac sie swoim kontem wykop.pl i kliknac dolacz w tej grupie. Przepraszam jak troche wymagajace nie my to wymyslalismy :(

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #japonia #nauka #historia #swiat #kultura
+30
cieliczka
Narody Europy, które najwięcej czytają: źródło (średni czas spędzony dziennie na czytaniu dla osób w wieku 20 - 74 lat)

Obserwuj #infog - codziennie ciekawa infografika (społeczeństwo, gospodarka, technologia)

#polska #ksiazki #europa #kultura #ciekawostki #skandynawia #czytajzwykopem
+35
Korneliusz4
Moje #znalezisko dotyczące remake'u "Króla Lwa" zostało uznane za #duplikat a znalezisko, które zostało uznane za #oryginalne zostało wrzucone później od mojego ;p

Moje znalezisko - Zostało wrzucone 22 listopada o godz. 23:36
Znalezisko @Novameh - Zostało wrzucone 23 listopada o godz. 00:24

pokaż spoiler #wykop #gorzkiezale #przegryw #kultura #rozrywka #kino #film #disney #krollew #remake #moderacjacontent #moderacja
+2
popkulturysci
Plotka czy fake news? Czyli serwisy o popkulturze ścigają się w bagnie informacyjnym

Prawda i czytelnicy się nie liczą.

Zastępca redaktora naczelnego z jednego z czołowych serwisów w Polsce, traktującego między innymi o filmach i serialach, stwierdził, iż plotka jest częścią popkultury... Czytaj więcej>>

#film #seriale #fakenews #kultura
+1
runnerrunner
Od czego zacząć? Opinie? Czy warto? #ksiazki #czytajzwykopem #czytanie #kultura +2
Projekt_Inwestor
Jak co czwartek Polskie Perły Architektury. Dziś opowiemy Wam o Rudym Domu wykonanym całkowicie z cegły, który stoi tuż na skraju malowniczego lasu, należącego do Cysterskiej Kompozycji Krajobrazowej Rud Wielkich ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Budynek jest niesamowity, bowiem jest to dom jednorodzinny z dziedzińcem i ogrodem, którym jest... las. Projekt Rudego Domu jest ukoronowaniem historii lokalnego budownictwa. Budynek wykonany jest z ręcznie sortowanych cegieł odpadowych pochodzących z okolicznych cegielni.

Więcej o budynku przeczytacie tutaj: https://www.wykop.pl/link/4657465/polskie-perly-architektury-rudy-dom-czyli-designerski-budynek-z-cegly/ zachęcamy do wykopywania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#architektura #budownictwo #design #dom #cegla #historia #sztuka #kultura #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #nieruchomosci #slaskie
+15
Dawidk01
Przedstawiam pierwszy wpis spod tagu #kiepskafilozofia
Opiszę w nim jeden z moich ulubionych odcinków serialu, który zajmuje 516. miejsce na 529., w rankingu “Najlepsze odcinki” na stronie kiepscy.org.pl.

Psychuszkin

Najgorszy odcinek w historii ŚWK!

Nuda, dno i wodorosty, szmira

ten odcinek był tragiczny

Zbliża się Euro 2012. Najważniejsza impreza sportowa (i nie tylko) w dziejach Polski. Cały kraj czeka. Boczek nagotował bigosu, Kiepski przygotował sześciopak na mecz, i małpki, gdyby miała być dogrywka. Zapowiada się sportowy odcinek.

Pewnego dnia w prywatnej-publicznej toalecie Ferdek znajduje książkę “Carskie sioło”, literaturę piękną - rosyjską, autorstwa Psychuszkina. Zaczytuje się i przenosi (wraz z nami) na daczę rosyjskich arystokratów z początku XX wieku, gdzie długie letnie dni, goście Nastasji Filipowny (Halinki) spędzają na rozmowach przy koniaku, lub - co kto woli - herbacie z konfiturą z róży.

Książka wciąga Kiepskiego na tyle, że stopniowo traci zainteresowanie Euro. Niepokoi tym sąsiadów. Jak to, Polak-katolik meczów nie będzie oglądać?! I to na dodatek przez ruską książkę?! Uważam, że odcinek w ciekawy sposób pokazuje, jak "powszechność" zaczyna martwić się o jednostkę wymykającą się z dotychczasowych schematów, robiącą coś innego, niż "powinna" (polecam “Przemianę” Kafki).

Nieliczne pozytywne recenzje odcinka podkreślały, że:

przedstawiono w nim problemy, z którymi muszą sobie radzić intelektualiści XXI wieku. Wszechobecne niezrozumienie i pogarda, brak zainteresowania kulturą, gloryfikacja prostych rozrywek, upadek czytelnictwa, lenistwo intelektualne i wiele innych.

To oczywista interpretacja, ale w tym wpisie, spojrzymy na problem z nieco innej strony.

Według mnie warto zastanowić się, dlaczego Ferdek odcina się od Euro. Piękno wykreowanego świata potrafi wciągnąć, przysłonić rzeczywistość (mój kolega stwierdził kiedyś, że gra w gry komputerowe, bo w realu jest za słaba grafika). Klimat rosyjskich powieści ma w sobie coś urzekającego (wydaję mi się, że twórcom Kiepskich, za pomocą greenboxowych scenerii udało się w tym odcinku go w miarę oddać). Tak, ale Ferdek książkę mógłby przeczytać przecież po turnieju.

Może przytłacza go to, że znajduje się w tak ważnej dla kraju chwili, boi się, że nie wykorzysta tego historycznego wydarzenia w sposób pełny? Może znużyły go tak długie przygotowania (bezpośrednie trwające pewnie kilka dni, ale przecież od 2007. roku wiedzieliśmy i czekaliśmy na Euro). A może wpadł w syndrom hipstera - znalazł inne hobby, skoro “niszowe” zajęcie jakim jest bycie wielkim fanem piłki nożnej, nagle stało się narodową specjalnością. Ten ostatni powód, może najmniej prawdopodobny, ale pasuje do mojej tezy, że zachowanie Ferdynanda należy traktować jako niedojrzałą ucieczkę od silnych emocji związanych z kibicowaniem.

Do prezesa Kozłowskiego spływają skargi na dziwne zachowanie Ferdka. Przestał podobno nawet pić alkohol! Chyba nie ma większego uosobienia tłumu, od polityka, ale prezes jako jedyny wydaje się mieć dla postawy Ferdynanda, choć częściowe zrozumienie: “literatura - piękna rzecz, zwłaszcza rosyjska!”. Próbuje mu jednak wytłumaczyć, że nie należy uciekać od rzeczywistości w świat fikcji. Tłumaczenia prezesa, że warto z XX-wiecznej Rosji przenieść się do “pięknej, nowoczesnej, polskiej rzeczywistości” może by i przekonały Kiepskiego, gdyby nie grupka kompletnie pijanych kibiców przechodzących nieopodal.

Obrzydzenie do otaczającego “chamstwa” narasta w Ferdynandzie z każdą przeczytaną stroną “Carskiego sioła”. Jego nadzieję, że domownicy docenią Psychuszkina rozwiewa Halinka:
“A ja osobiście muszę się udać do kuchni, aby obrać kartofle. Bo żaden Psychuszkin ani Pierduszkin tego za mnie zrobi. A tym bardziej nie zarobi.”

W książce atmosfera się zagęszcza. Oto Masza (Jolasia) - narzeczona Wołodij (Waldka), wydaje się być ciężko chora (pluje krwią). Z Moskwy przybywa Konstantin Iwanowicz (Kozłowski). “Wszędzie bolszewicy!” - ostrzega, wieszcząc niespokojne czasy.
“Mrzonki, plotki” kwituje Agatia Fiodorowna (Helena), wtóruje jej Nastasja. Arystokraci wolą się bawić, niż rozważać realność wizji o nadchodzących niespokojnych czasach.

Kiepscy wiele razy przekonywali, że zwykły, prosty człowiek potrafi być mądrzejszy od niejednego profesora uniwersytetu. Śmiało można stwierdzić, że ten odcinek wpisuje się w treść innych, które zwracają uwagę na oderwanych od rzeczywistości przeintelektualizowanych ludzi - w świecie Kiepskich w tym odcinku (dla odmiany) uosabianych przez Ferdka - , często uważających się za elitę, gardzących rozrywką na niskim poziomie (promowanie czytania książek, jako bardziej wartościowej rozrywki od, na przykład oglądania meczów) i pospólstwem, nie doceniających jednocześnie siły, jaką ono dysponuje. W książkowym świecie tego odcinka taką elitę stanowi arystokracja. Iwan Iwanowicz (Ferdek) ostrzega przed lekceważeniem rosyjskiego chłopa (reprezentowanego przez Stiopę (Badurę)), który gotów “pod sztandarem rewolucji urżnąć pani łeb”.

Szybko nadchodzą niespokojne czasy zapowiadane przez Konstantina Iwanowicza. Przybiega Masza z Wołodią. “Carskie sioło płonie, rewolucja!” - wykrzykują. Okazuje się, że rzeczywistość jest w stanie przerwać każdą sielankę.

Polski film “Jutro idziemy do kina” w podobnym klimacie świetnie pokazuje jak jedno wydarzenie może wywrócić do góry nogami życie młodych ludzi mających nadzieję na to, że świat stoi przed nimi otworem. A lato było piękne w 1939. roku.
“Nad horyzontem błyska się i słychać szczęk żelaza” pod koniec piosenki “Filandia” zespołu Świetliki, w której Bogusław Linda obwieszcza “Nigdy nie będzie takiego lata”.
O ucieczce przed emocjonującym wydarzeniem (Mundialem), traktuje wreszcie moja pasta (mocno inspirowana Psychuszkinem), którą opublikowałem 1. czerwca tego roku.

Dalszej części historii “Carskiego Sioła” nie poznamy. Okazuje się, że Ferdek nieprzypadkowo książkę znalazł w ubikacji - Boczek wyrwał z niej parę stron, których użył zamiast papieru toaletowego.

Domyślamy się, że Kiepski niezbyt szybko pogodził się z taką zbrodnią na literaturze. W ostatniej scenie odcinka, co prawda jakby z wielką niechęcią, pozbawiony energii, ale dołącza do domowej strefy kibica. Zdążył na mecz otwarcia. Myślę, że w końcu oderwie się od myślenia o “rewolucji” i powoli skieruje swą energię na Euro. Wróci do codzienności i po czasie będzie zadowolony z tego, że nie przegapił tak wielkiego wydarzenia.

Jeśli miałbym wyrazić morał, jaki płynie do mnie z tego odcinka: pozostańmy czujni!
Należy zmierzyć się z rzeczywistością. Nieważne, czy pochodzimy z arystokratycznej elity narodu, czy jesteśmy prostymi ludźmi - nie lekceważmy rzeczy ważnych, i tak od nich nie uciekniemy. I bądźmy gotowi na to, że życie może nas kiedyś mocno zaskoczyć, i to w najmniej oczekiwanym momencie.

Reasumując to mocno spieprzyli odcinek o Euro2012 - jedyna szansa w życiu na nakręcenie mega odcinka który zapisałby się w historii na zawsze.

Odcinek został wyemitowany 30.05.2012, nieco ponad tydzień, przed rozpoczęciem turnieju.

#dawidk01

#seriale #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #filozofia #swiatwedlugkiepskich #kiepscy #rosja #polska #publicystyka #kultura #ksiazki #pilkanozna

(cytaty pochodzą stąd)

(obrazek zescreenowałem z Ipli)

PS.: Chciałbym, żeby wpisów było więcej, ale mam dosyć mało czasu, i w sumie niezbyt dużo pomysłów. Dlatego chętnie przyjmę jakąkolwiek pomoc. Mogę też pomóc chętnej osobie w rozwijaniu tagu. Myślę, że Kiepscy przez 19 lat istnienia dostarczają masę inspiracji, i ciekawych wpisów mogłoby być naprawdę dużo.
+32
gupio
Pablo Picasso

#sztuka #kultura
cichy-wykopek
A to kolejny trapowy bejger na poniedziałek ! Wykopki jak tam bawicie się ze mną na tagu? #danielmagical Łapta nowego bejgerka schowajcie się do szafy i zacznijcie rapować ogrzewając się latarką.Zapraszam użytkowników tagu #patostreamy do wspólnej wykopkowej zabawy :D I jak są dymy czy nie ma? #polskiyoutube #polskirap #patologiazmiasta #patologiazewsi #heheszki #humorobrazkowy #humor #polski #polskirap #muzyka #trap #rap #kultura #sztuka #hiphop #gownowpis #produkcjamuzyki #tworzeniemuzyki #flstudio #animacja #youtube #patologiazmiasta #beatmaking #edukacjamuzyczna #famemma #rasizm #polska
#danielmagical
+20
Juppi_
za Kulturą W Płot fb
Na obrazku ukryło się 75 zespołów muzycznych. Znajdziesz wszystkie?
#muzyka #glupiewykopowezabawy #kultura
+2
MagicPiano222
"Rozmawiamy z Wojciech Konikiewiczem o sytuacji na polskim rynku muzycznym oraz Związku Zawodowym Muzyków. Przewodniczący Związku Zawodowego Muzyków w Polsce opowiada o tym jaką trzeba było stoczyć walkę, aby zarejestrować organizację dbającą o artystó polskiej sceny muzycznej. Z tego wywiadu dowiecie się również skąd to się bierze, że stacje muzyczne tak mało grają ojczystej muzyki."

Rozmawiamy z Wojciechem Konikiewiczem o sytuacji na polskim rynku muzycznym

"Usłyszycie także jak korupcja trawi rodzimy rynek medialny, ale jednocześnie wywiadowany mówi o potwornej wręcz ignorancji oraz nieróbstwie warstwy politycznej w Polsce w dziedzinie kultury. Chcecie się dowiedzieć skąd biorą się problemy polskiego rynku muzycznego, to przeczytajcie ten wywiad z Wojciechem Konikiewiczem, który deklaruje: – „ja nie jestem niczyim wrogiem – oprócz wrogów polskiej kultury, w tym muzyki, przy czym wrogość ta jest zgoła symboliczna”.

#polska #muzyka #kultura #muzykaklasyczna #sztuka #artysci #takaprawda #muzycznygownowpis
+9
wojna_idei
Im więcej czytam internetu tym bardziej przekonuję się, że takie rzeczy trzeba wyjaśniać.

Oczywiście jest to uproszczenie. Można być w różnym stopniu pewnym/niepewnym tych kwestii, oraz naturalnie antyteizm zwykle idzie w parze z ateizmem, natomiast co istotne ateizm wcale nie ma obowiązku iść w parze z antyteizmem.

#religia #kultura #ateizm #wojnaidei #ciekawostki
+53
wojna_idei
W zeszłą sobotę miałem okazję być na spotkaniu z kanadyjskim "filozofem youtubowym" Stefanem Molyneux (dzięki zaproszeniu Obiektywizm.pl). W ogromie pytań jakie tam padły, jedno zwróciło moją szczególną uwagę. I to nie z uwagi na poziom, czy ambitność pytania, ale ze względu na, moim zdaniem, rzadko spotykaną postawę jaką zaprezentował Molyneux. A mianowicie ktoś zapytał:

"Jak rozmawiasz ze swoim 10-letnim dzieckiem o religii i opowieściach religijnych?" (Stefan jest zadeklarowanym ateistą.)

Odpowiedział, że nie tylko rozmawia, ale i czyta dziecku opowieści religijne. Stwierdził, że przecież są one istotnym elementem naszej kultury, wiele z nich niesie wartościowe przesłanie moralne i jego zdaniem powinno ono je poznać. O ile dobrze pamiętam to padło coś w stylu "Nie wyobrażam sobie, żeby moje dziecko miało nie wiedzieć kim był Jezus i nie znać opowieści o nim." Zaznaczył natomiast przy tym, że nie przedstawia tego jako faktów historycznych, a jedynie jako "opowieści".

Warto moim zdaniem pamiętać, że tak się da (bo mam czasem wrażenie, że nie wszyscy to wiedzą).

PS: Pomimo iż mogłoby się wydawać to oczywiste, to jednak nauczony doświadczeniem czuję potrzebę zaznaczenia, że to, iż przytaczam opinię jakiejś osoby, nie oznacza, że zgadzam się ze wszystkimi jej poglądami. Niektóre poglądy Molyneux bywają dość radykalne, co nie zmienia faktu, że większość jego działalności uważam za interesującą i wartościową.

#religia #wojnaidei #ciekawostki #ateizm #kultura
+173
Garg84
Są tu jacyś przybysze z innych państw?
Pochwalcie się swoją historią znalezienia się w Polsce i na Wykopie :D
#podroze #polska #swiat #ludzie #kultura #ciekawostki #pytanie #ankieta
+167
Pokaż następne