tolep
Może by ktoś powiedział panu Staszewskiemu Kazimierzowi, że już dosyć? Od 15 lay nie ma już głosu, do tego stopnia że ledwo dawal radę w studiu wyciągnąć Toma Waitsa, co umówmy się nie jest zadaniem trudnym.

Ale żeby nagrać albumy koncertowe w 2017, to jest już naprawdę GRUBA przesada.

Pic bardzo related

#muzyka #oswiadczenie #kultura
+1
mitholo
- To śmieszne! Wyjeżdżasz tam, gdzie jeszcze nie byłeś, a wszystko wygląda tak samo.

Z filmu Inaczej niż w raju / Stranger Than Paradise (1984), 50:40.
#film #kino #kultura
+3
mitholo
Jedno z moich ulubionych, współczesnych (nieklasycznych) haiku.

Od czasu do czasu
Gąsienica wspina się na złamaną łodygę
I bada, co tam dalej.

Time after time
caterpillar climbs this broken stem
then probes beyond.

J. W. Hackett (ur. 6 sierpnia 1929)
Przekład: Cz. Miłosz

#haiku #poezja #kultura #literatura #zainteresowania #wiosna
+4
michalinaq
@michalinaq:
21 marca, pierwszy dzień nowego roku.
"Newroz Piroz be!", wołają ludzie, a my zastanawiamy się od kiedy nowy rok liczony jest w marcu. Otóż od ponad 2 tysięcy lat. Kalendarze kurdyjskie biorą jednak pod uwagę swój rok - 2718 jak i reszty świata - 2018. Wygląda to kosmicznie, ale każdy poluje na taki kalendarz, jako pamiątkę z podróży. Za 2 tygodnie będziemy trochę skołowani, bo okaże się że w Iranie obecnie mają... 1397 rok.
Niestety w tym roku obchody Newroz to również czas najazdu armii tureckiej na kurdyjskie Afrin w Syrii, gdzie prócz setek cywilnych ofiar, bombardowań szpitala, kolejnych tysięcy uchodźców i zniszczeń miasta, zburzono hucznie pomnik Kawy, dając do zrozumienia że nie ma miejsca dla Kurdów tam, gdzie przebywają Turcy... :(
W każdym razie Newroz to wspaniały czas. Tradycja przedislamska, przedchrześcijańska, która dotrwała do dziś <3 To czas radości z nadchodzącej wiosny, chwila odpoczynku, odwiedziny krewnych i dobre jedzenie.
Dzisiejsza noc przebiegła tak, jak nasz zwyczaj świętojański - zabawy przy ognisku i skoki nad płomieniami. Wszystko to na wspomnienie zwycięstwa Kawy, bohatera kurdyjskiego, który roztrzaskał młotem głowę okrutnego króla, żywiącego się mózgami młodzieńców, tym samym kończąc całą tyranie jego antycznego królestwa.

Więcej zdjęć i historii tu: fejsbuczek

#podroze #podrozujzwykopem #ciekawostki #kultura #swiat #irak #kurdystan
+7
sekurak
To chyba nie performance - Teatr Współczesny padł "ofiarą ataku hackerskiego": https://sekurak.pl/zhackowali-teatr-wspolczesny-rezerwacje-wyparowaly/
#sekurak #kultura #teatr #security #bezpieczenstwo #hacking
+5
wojna_idei
Popularny youtuber Count Dankula został wczoraj uznany winnym przestępstwa nienawiści i grozi mu kara więzienia, po tym jak dla żartu nauczył psa podnosić łapę do gestu "Heil Hitler". Sąd w Wlk. Brytanii uznał to za czyn "rażąco obraźliwy".

Źródło:
http://www.newsweek.com/youtuber-count-dankula-who-taught-dog-nazi-salute-faces-jail-hate-crime-853470
#uk #prawo #kultura #youtube
+19
mitholo
Dwa, przepiękne, jednak całkowicie różne wiersze haiku, napisane w różnym czasie, przez różnych autorów w moim wyborze. Na dobranoc.
Połączyłem je w jednym wpisie, ponieważ - tak zestawione - coś je łączy..
Co, poza tym, że to dobra poezja haiku?.Przyczynowo-skutkowa sekwencja zdarzeń.

Dzisiaj też
Śnieg na skrzynce do listów
Nie naruszony.

Frank K. Robinson
Przekład: Cz. Miłosz

Znów piszę
Woda na herbatę
Wygotowała się.

William J. Higginson (December 17, 1938 – October 11, 2008).
Przekład: Cz. Miłosz

Mam więcej tego typu spostrzeżeń, którymi będę się dzielił co jakiś czas.
Miłośników poezji haiku zapraszam do zabawy! (pod tagiem #haiku)

A na sam koniec (nie, żebym zniechęcał).
Jednak każdy utwór haiku należy odbierać i rozpatrywać jako sam w sobie. Jest niczym kwiat, rozkwitający w osobistej wyobraźni czytelnika, poruszający jego myśli i emocje. Haiku przypomina niedokończony przez autora most, który, czytający w swoim umyśle, samodzielnym wysiłkiem, dobuduje i przerzuci na drugi brzeg rzeki.
Zestawianie wielu utworów haiku jest ryzykowne, wymaga dobrej znajomości haiku klasycznego i współczesnego, a także oczytania i przetwarzania przez osobiste doświadczenia.

#haiku #poezja #kultura #literatura #zainteresowania
+5
Brzytwa_Ockhama
Wielość bogów

Czy Babilończycy, Wikingowie, Grecy i Rzymianie czcili te same bóstwa?

Jakkolwiek na pierwszy rzut oka może się to wydawać dziwne to ludy Europy a dalej nawet Hindusi czy Chińczycy czcili podobne bóstwa. Kluczowym elementem dla zrozumienia ich panteonów jest to czym są te bóstwa - tutaj podamy ich definicję - oraz dlaczego, na tak wielkim obszarze nie ma wielkich różnic w tym co te bóstwa przedstawiają.

Może też zaskoczyć, że ostatecznie te bóstwa w postaci rzymskiej - Wenus, Mars, Jowisz trafiają do sal Watykanu ale i to spróbujemy wyjaśnić i pokazać, że nie ma z tym żadnego problemu tak jak nie ma i z Diogenesem pokazanym na Szkole Ateńskiej a przecież jego niektóre działania - publiczna masturbacja czy załatwianie potrzeb na agorze - wołają o pomstę do zdrowego rozsądku.

Wyjdźmy od emocji którą nazywamy Gniewem ponieważ jest to jedna z niewielu tak uniwersalnych emocji, którą można spotkać na całym świecie. Bogiem Gniewu a zarazem Wojny w Starożytnej Grecji był Ares, w Rzymie Mars, w Skandynawii i Germanii Tyr zaś w Babilonii - Nergal, Pan Zniszczenia i Pastwisk.

Jest to uniwersalna emocja dostępna wszystkim zdrowym na ciele i umyśle ludziom. Dodatkowo, nie przedawnia się i tak samo gniewać mógł się paleolityczny łowca, Perykles, Chińczyk z dynastii Ming a nawet, bliski nam, Napoleon. Gniew choć jest abstrakcją dla ludzi starożytnych ma jeszcze jedną cechę, która pokazuje jak myśleli ludzie starożytności, był on bowiem niezależny od ludzi a gdy człowiek dostawał się pod panowanie boga Aresa (co absolutnie normalne) nie panował nad sobą bo przecież kto panuje nad sobą w wielkim gniewie? Musi to być pustelnik albo szaleniec.

I tak skoro ustaliliśmy, że Gniew jako wieczna abstrakcja jest nieprzedawniona a zarazem niedostępna do szafowania ludziom ot tak, można wysnuć wniosek, że sam Bóg Ares był władcą, zasadą istnienia Gniewu - co ważne nie był samym Gniewem ponieważ, znowu, nie mógłby nad nim panować. Jest więc panem Gniewu, abstrakcji która jest wieczna, która dotyka ludzi, ale też narodziła się kiedyś dawno - ponieważ wszyscy bogowie, choć są nieśmiertelni, kiedyś się narodzili i tak Gniew w Biblii powstał gdy, Kain zabił Abla. Ale Biblia podaje Gniew jako abstrakcję pozbawioną jej boskich przymiotów, można więc powiedzieć, że Żydzi...weszli na wyższy poziom abstrakcji.

Żeby wyklarować to co napisaliśmy wyżej weźmiemy na warsztat boginię Freję która w Grecji była nazywana Afrodytą, w Rzymie zaś nazwano ją Wenus. Freya, była panią miłości a sama miłość przekracza wydaje się czasy ludzkie i uderza nawet w instynktowny związek między samicą a jej dziećmi - przeto mamy wilczycę rzymską. Miłość jako abstrakcja jest niezależna od ludzi i gdy oddamy się prawdziwej Miłości - tracimy nad nią kontrolę i już wiemy, że kogoś kochamy. Wydaje się też, że sama Pani Miłości - Freya i Afrodyta mają nas za nic i często wpadamy w ich sidła czy to będąc we wspaniałym związku czy to trafiając na złośliwość drugiego partnera. Grecy jak i inne ludy starożytności wierzyli, że to nie ludzie panują nad tymi boskimi bytami, które zdefiniowaliśmy jako Coś co Rządzi Pewną Abstrakcją, ale te byty (Miłość, Gniew a u Jowisza czy Dzeusa - Porządek Kosmiczny) rządzą nami.

Jak można w tym momencie zaprzeczyć, że istnieją bóstwa które czcili starożytni? Tydzień starożytny od okresu późnej epoki brązu zaczynał się wraz z Dniem Słońca czyli z Dniem Porządku - była to nasza niedziela, która u wszystkich ludów starożytności była poświęcona Bogowi Słońca - W Babilonie był to Utu, bóg porządku, sprawiedliwości i moralności (czyż to nie w niedzielę wielu z nas chodzi do Kościolów?) a w Rzymie i w Grecji zaś Słońce samo w Sobie. Znaczy to, że i Rzymianie i Grecy weszli na wyższy poziom rozwoju i Słońce a także Księżyc (Dies Solis i Dies Lunae) były "ogarnięte" przez te ludy a ich kalendarz, którzy uporządkowywał świat Działał co było jednym z większych osiągnięć tych ludów.

Jako ciekawostkę dodam tylko, że Friday pochodzi od Freya Day i jest to niewątpliwie Dzień Freyi, Dzień Afrodyty, Wenus a także Inanny w panteonie babilońskim. Nic się nie zmieniło i każdy idący do klubu w piątek lub ten kto spotyka się ze swoją ukochaną oddaje cześć tym starożytnym bogom, którzy w świecie post-chrześcijańskim stali się "zwykłymi" abstrakcjami nad którymi próbujemy panować. Zgodnie jednak z ich wolą, zwykle nam się to nie udaje.

Obserwuj #ockham

Bibliografia :

Mitologie świata, Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe - Mitologia Arabów, Greków, Mezopotamii, Starożytnej Itali 1989

***
Inne moje wpisy:

O pewnym ciekawym rzeczowniku arabskim - https://www.wykop.pl/wpis/29935577/o-pewnym-ciekawym-rzeczowniku-arabskim-otwieranie-/

O analizie Trójcy Świętej - https://www.wykop.pl/wpis/29339319/filozofia-trojcy-swietej-roznice-miedzy-allahem-a-/

O różnicach między Grekami a Persami w V wieku przed naszą erą - https://www.wykop.pl/wpis/29475261/demokracja-i-despotyzm-multi-kulturowe-imperium-ju/
***

Zdjęcie - Wyobrażenie Freyi

#gruparatowaniapoziomu #filozofia #mitologia #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #4konserwy #publicystyka #kultura #religia #4chan #starozytnosc #grecja #rzym #religioznawstwo #chrzescijanstwo #mirkomodlitwa #mikromodlitwa
+220
Czajna_Seczen
Zaginione, zrabowane, zniszczone – dzieła sztuki, które utraciliśmy... - Portret Churchilla zniszczony na polecenie... jego żony. Obraz o kąpieli, który zatonął razem z „Titanikiem”. Słynny malunek Rafaela, zrabowany z Polski przez Niemców. Oto wybór dzieł sztuki, które utraciliśmy. Niektóre przepadły bezpowrotnie. Czy kilka z nich uda się kiedyś odzyskać?

Kopcie! :)

#polska #historia #sztuka #kultura #ciekawostkihistoryczne #iiwojnaswiatowa #ciekawostki #liganauki #mikroreklama
+5
darosoldier
https://www.wykop.pl/link/4217853/zaginione-zrabowane-zniszczone-dziela-sztuki-ktore-utracilismy/

Portret Churchilla zniszczony na polecenie... jego żony. Obraz o kąpieli, który zatonął razem z „Titanikiem”. Słynny malunek Rafaela, zrabowany z Polski przez Niemców. Oto wybór dzieł sztuki, które utraciliśmy. Niektóre przepadły bezpowrotnie. Czy kilka z nich uda się kiedyś odzyskać?
#kultura #sztuka #malarstwo #historia
+2
mitholo
Kafka (1991), reż. Steven Soderbergh

Jeden z tych filmów, do których wracam i za każdym razem oglądam z przyjemnością.
Mamy tutaj do czynienia z mieszaniną filmowych stylów - trochę kryminału, trochę filmu psychologicznego, a także nieco s-f. Mamy, przede wszystkim, niepowtarzalny klimat, na który ma wpływ choćby piękna, kameralna architektura czeskiej, dawnej Pragi - z tymi jej wszystkimi przedziwnymi budowlami, nastrojowymi uliczkami po zmierzchu, dachami czy pełnymi tajemnic poddaszami. Zachwycają zdjęcia, a także popis aktorstwa w wydaniu Jeremiego Ironsa.
Film w większości jest czarno-biały, kolory pojawiają się wyłącznie w scenach z Zamku.
Obraz jest inspirowany zarówno życiem Franza Kafki, jak i jego słynnymi dziełami, tak więc, jeśli lubicie "Proces", "Zamek" czy "Przemianę" - to ten film może się wam spodobać.

Oczywiście, powstaje pytanie, czy mając taki właśnie pomysł na film, czy dysponując tak potężnym i nośnym materiałem (twórczość i biografia Kafki) - można było stworzyć lepszy film? Być może - tak. Jednak nie wiemy, jakie byłyby efekty takiego twórczego zmagania w przypadku innych, słynnych reżyserów, gdyby się tego podjęli, na przykład Kubricka, Polańskego, Kieślowskiego, Lyncha czy też jeszcze innych, wybitnych twórców kina.

A skoro nie wiemy, to pozostaje cieszyć się tym, co mamy.

#filmnawieczor #kino #literatura #kultura #rozrywka #film
+3
silentpl
Jeśli będziecie mieli kiedyś okazję to koniecznie idźcie posłuchać orkiestry w Royal Albert Hall w Londynie. Jest zjawiskowo.

#wygryw #kultura #sztuka #pozytywnie
+12
Projekt_Inwestor
Pracownia BBGK Architekci z Warszawy zwyciężyła w międzynarodowym konkursie inwestorskim na opracowanie planu zagospodarowania terenu dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. Podoba Wam się projekt? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Więcej na jego temat przeczytasz tutaj.
Wykop: https://www.wykop.pl/link/4214497/rozstrzygnieto-konkurs-na-zagospodarowanie-stoczni-cesarskiej-w-gdansku/
#gdansk #stocznia #architektura #urbanistyka #design #ciekawostki #polska #kultura #sztuka
+4
wirogez
Odnośnie ROZDAJO @Fundacja_Zaklady_Kornickie:

Dziękuję ci ogromnie, nie spodziewałem się dodatkowej zawartości. Książka zawiera bardzo dobre zdjęcia :)

W grę zagram w najbliższym wolnym czasie, a filmy o hrabiach Zamoyskim i Działyńskim obejrzę w ten weekend.

Jeździmy za granicę, podziwiamy tamtejsze zabytki, a u siebie mamy taki piękny zamek w Kórniku.

#rozdajo #kultura #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
+9
michalinaq
@michalinaq: 14 marca 2015 roku, Irak, pamiętam jak dziś.
Jedziemy pod górę, pot leje się z czoła, choć to marzec. I gdy wydaje się już, że mało co nas zaskoczy w północnym Iraku, na ulicach zaczynają się dziać dziwne rzeczy.
Niemal wszystkie samochody jadę w tym samym kierunku, co my. Z wnętrza wydobywa się typowa, kurdyjska muzyka, w rytm której próbuję pedałować w zawrotnej prędkości jakiś 4 km/h.
Auta co chwila zwalniają, jadą obok a zza szyb uśmiechnięte, elegancko ubrane dzieci i kobiety wystawiają schłodzone napoje i orzeszki. Czuję się jak wybitny zawodnik na Tour de Kurdystan.
Gdy w końcu osiągam przełęcz, rozkoszuję się widokiem i spotkaniami z ludźmi. Nie wiem kto ma więcej radości z tych selfiaków, oni czy ja.
W wiosce na dole, dowiemy się skąd tyle imprezowiczów. Okazuje się, że spośród całej 1400 km trasy, przybyliśmy do wioski Barzan akurat tego dnia w ciągu roku, gdy obchodzono urodziny największego bohatera Kurdów, Mustafy Barzaniego.
Zrobiliśmy foty pięknym Kurdyjkom, wypiliśmy cay z policjantami i wojskiem i pognaliśmy dalej.

Więcej zdjęć tu: fejsbuczek

#podroze #podrozujzwykopem #ciekawostki #kultura #swiat #irak #kurdystan
+12
hrabiaeryk
Irlandzka poetka Nuala Ní Dhomhnaill otrzymała Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta

Autorka czerpie z celtyckiego folkloru i mitologii, łącząc te elementy ze współczesną problematyką. Swój pierwszy tom wierszy wydała w języku irlandzkim (1981).

Jej poezja była tłumaczona na język angielski, włoski, japoński czy turecki.

W języku polskim wiersze Nuali Ní Dhomhnaill można odnaleźć w antologii "Sześć poetek irlandzkich" (Wrocław 2012), przełożonej i opracowanej przez Jerzego Jarniewicza.

Oto jej poemat przetłumaczony na język polski

W kwestii języka

Kładę nadzieję na wodzie
na dnie łódeczki
języka, jakbym kładła
niemowlaka

w kobiałce splecionej
z kosaćcowych liści,
której spód pokryto
smołą i bitumem,

a potem puszczam ją z prądem
przez porastające brzeg
wielkiej rzeki
turzyce i papirusy,

żeby ją wody poniosły,
choć nie wiem, gdzie osiądzie,
być może na kolanach
córki faraona.

[według przekładu Paula Muldoona]

#irlandia #kultura #ciekawostki #poezja #europa
+3
wojna_idei
53% Amerykanów uważa, że zapewnienie, aby wszyscy czuli się dobrze w internecie jest ważniejsze niż możliwość swobodnego wyrażania opinii. Częściej uważają tak ludzie po 30-tce oraz kobiety.

Źródło:
http://www.pewinternet.org/2017/07/11/the-broader-context-of-online-harassment/?utm_content=buffer11455&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer
#usa #internet #kultura
+11
sorek
Jak UK zabrania wjazdu groźnym ekstremistom

https://www.wykop.pl/link/4208883/jak-uk-zabrania-wjazdu-groznym-ekstremistom/

Po tym jak zabronili niektórym YouTuberom wjazdu do UK, natomiast pozwolili na wjazd wielu terrorystom. Świetne podsumowanie działań Wielkiej Brytanii. Tymczasem na policja ściga ludzi na twitterze za komentarze.

#europa #uk #anglia #emigracja #kultura #ciekawostki
+7
jaktodaleko
@jaktodaleko: Mireczki! Zapowiada się świetna inicjatywa na Podlasiu! Wpadajcie zbijemy piątkę! (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

Więcej info tutaj: https://www.facebook.com/events/188382681763307/

#podlasie #podroze #fotografia #reportaz #ciekawostki #kultura
user_Adrian
Coś dla kinomanów amerykańskich produkcji, którzy(być może) zauważyli pewną zależność w numerach telefonów.
Dlaczego większość z nich zaczyna się od 555? Więcej w tym znalezisku.
A także krótkie wytłumaczenie dlaczego podczas podawania numeru podaje się pewne litery na początku zamiast cyfr.

#kinoman #kino #ameryka #usa #ciekawostki #swiat #kultura #businessinsider #jezykangielski
+2
edicsson
Jakiś czas temu użytkownik @Taco_Polaco popełnił świetny wpis. Zilustrował go fotografią Dorothe'y Lange. Zainspirowało mnie to do stworzenia wpisu na temat czym była amerykańska fotografia amerykańska początku XX w. w kontekście gospodarczym, politycznym oraz społecznym. Dodatkowo z okazji Dnia Kobiet krótka analiza fotografii Lange pt. Matka Tułaczka (pic. rel). Serdecznie zapraszam, zostawcie łapkę w górę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W skrócie, załamanie gospodarcze i społeczne terenów wiejskich, spowodowanych wielkim kryzysem doprowadziło do powstania w 1935 roku z polecenia Roosevelta Farm Security Administration (FSA) - swego rodzaju agencji rolniczej. Miała ona na celu organizację pomocy poszkodowanym nadzorując pożyczki, organizując obozy dla migrujących oraz wsparcie w przenoszeniu się rolnikom w miejsca, w których łatwiej było się utrzymać. Przy Farm Security Administration powstał dział historyczny, zajmujący się dokumentacją działalności organizacji. Jego dyrektorem został doradca ekonomiczny Roy Stryker, który miał decydujący wpływ na kształt i sposób fotografii tworzonych dla FSA. Za jego sprawą wytypowano 20 fotografów.

Potrzeba dokumentacji konsekwencji recesji wśród ludności wiejskiej wynikała nie tyle z potrzeb artystycznych, co biurokratycznych. Fotografia została włączona w rolę propagandową. Zdjęcia pojawiały się w czasopismach, ulotkach, często w konfiguracji z zestawem przygotowanego wcześniej, manipulującego tekstu. Stryker wyznaczał miejsca, które fotografowie odwiedzali i mówił im jaki rodzaj tematu mają przedstawiać. Zdjęcia FSA sprawiały wrażenie bezstronnych, lecz w rzeczywistości miały narzuconą technikę - ukazywały biedę w sposób wyabstrahowany, z zakazem fotografowania ludzi szczęśliwych.

Fotografowie FSA budowali obraz silnej tożsamości amerykańskiej. Dla wielu ludzi wielki kryzys oznaczał potrzebę powrotu do tradycyjnych wartości i prostszego sposobu życia. Nie skupiały się one raczej na technice, lecz prezentowały rolników jako podporę amerykańskiego społeczeństwa. Fotografowie często ukazywali kobiety w roli wzmacniającej tradycyjne poglądy na temat relacji pomiędzy płciami i stabilności rodzinnej, jako żony, matki podpory.

Wśród osób zatrudnionych przez Strykera była wspomniana wcześniej Dorothea Lange, doświadczona fotografka dokumentująca wcześniej m.in. skutki kryzysu w San Francisco. Potrafiła ona przekazać opowieść w sposób symboliczny, tak cenny przy okazji roli propagandowej.

....

Dorothe Lange - Matka Tułaczka, Nipomo, Kalifornia, 1936
Fotografia będąca ikoną ilustrującą trudy życia podczas wielkiego kryzysu i prawdopodobnie najbardziej znana fotografia powstała w ramach projektu Farm Security Administration. Lange twierdziła, że spotkała kobietę przypadkiem i w zaledwie 10 minut stworzyła serię kilku zdjęć o wybitnym, dokumentalnym charakterze.

Lange skupia się na pojedynczej osobie, ukazując ją jednak jako archetyp, nie jednostkę. Skutki wielkiego kryzysu przedstawia za pomocą tradycyjnego motywu macierzyństwa i rodziny. Kobietę uwiecznia jako Madonnę, symbol godności i cnoty w kulturze chrześcijańskiej, która niekoniecznie przedstawia wierzenia portretowanej Florence Owens Thompson. Decyzja Lange, by zignorować jej tożsamość czyni problematycznym przejrzysty status fotografii dokumentalnej i obraz wartości amerykańskich, które próbowała określić. Kontrowersje wzbudza również wyretuszowanie kciuka, który pojawia się w oryginanej odbitce w prawym dolnym rogu. Palec, wg autorki zaburzał jej kompozycyjny zamysł, był zbędnym elementem.

Spójrzmy jednak na genialną stronę formalną fotografii. Lange odwróciła twarze dzieci, aby nie odwracały uwagi od wyrazu twarzy matki; tworzą one niejako ramę. Dłonie ułożone w geście zmartwienia, przy ustach jako symbol ciężkiej pracy i wytrwałości. W końcu brak kontekstu fotografii, która wzmacnia poczucie wykorzenienia, którego doznali farmerzy. Obraz nabiera cech uniwersalnych, budzących uczucie smutku i wyodrębnienia. Bez względu na uwarunkowania kulturowe każdy może się z nim utożsamić.

Lata później Thompson wyraziła żal, że zdjęcie Lange utrwaliło jej wizerunek jako osoby ubogiej. W rzeczywistości podróżowała ona po Kalifonii poszukując pracy i angażując się w działalność na rzecz poprawy życia robotników.

….

Mimo roli dokumentalistów, większość fotografów pracujących dla FSA zdołała wypracować indywidualny styl, jednocześnie zaspokajając potrzeby instytucji. Niektórzy z nich opierali się surowej kontroli tworząc fotografie będącymi czystym zapisem zdarzeń, nie propagandą. Na uwagę zasługują takie nazwiska jak Walker Evans, Jack Delano, Russell Lee, Marion Post Walcott, Arthur Rothstein. Ich dokumentalne podejście do fotografii wpłynęło na całe pokolenie fotografów prasowych.

Bibliografia: Juliet Hacking, Historia Fotografii

#sztuka #kultura #historiasztuki #historiajednejfotografii #fotografia #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
+78
Projekt_Inwestor
W kolejnej odsłonie naszego cyklu prezentujemy Park Zdrojowy w Horyńcu Zdroju. Nowoczesna architektura spotyka się tutaj z przyrodą, w ramach rewitalizacji parku powstał budynek amfiteatru i pijalni wód mineralnych. W końcu jest to częścią uzdrowiska, do którego kuracjusze przyjeżdżają już od 1938 roku.

Więcej o tym nietuzinkowym projekcie, o którym mało kto słyszał przeczytacie tutaj.
Wykop: https://www.wykop.pl/link/4201845/polskie-perly-architektury-park-zdrojowy-w-horyncu-fuzja-designu-i-natury/
#architektura #polska #ciekawostki #design #urbanistyka #natura #kultura #podkarpacie
michalinaq
@michalinaq:
8 marca - piękna tradycja ;)
To teraz coś ze zwyczajów kobiet papuaskich. Otóż częstym widokiem tam jest szalenie objuczona kobieta. Jedno dziecko na prawym boku, drugie na lewym, trzecie na ramionach, czwarte ciągnięte za rękę, z przodu bilum (torba) z kokosami, na plecach bilum z ziemniakami. Parędziesiąt kilo gwarantowane.
Za nią idzie mąż z... maczetą.
Pytam się siłaczek kobiet, pytam misjonarzy, dlaczego tak jest.
- Wiesz, że kiedyś wszyscy się wybijali, prowadzili ciągłe walki między plemionami, mężczyzna musiał chronić swój dobytek. W każdym momencie być gotowy do walki.
- Tak, ma to sens, ale na tych terenach już jest spokojnie, nie ma zagrożenia...
- No widzisz, a tradycja pozostała :)

Będę starała się wrzucać tu coś ciekawego. Regularnie, małe relacje są tu: https://web.facebook.com/kuppermichalina/
#podroze #ciekawostki #wakacje #kultura #chrzescijanstwo #swiat
+4
raskater
Nowe Lotko - tradycja, która przetrwała do dziś.

Według staropolskich wierzeń ludowych wiosna uważana była za porę roku, która przynosiła nadzieję na nowe życie – należało się o nie troszczyć i otoczyć opieką. Świętowanie wiosenne rozpoczynało się Wielkim Postem i Wielkanocą. Nasza kultura obfituje w ciekawe obrzędy i tradycje wielkanocne.

Niegdyś rok na wsi upływał w rytm ustalonych obrzędów i zwyczajów. Dziś już rzadko kto pamięta wiele z nich, są wsie i regiony gdzie oprócz pisanek już nie zostało niemal nic.

Na szczęście wiele zwyczajów i obrzędów ciągle jeszcze jest żywych. Jednym z najbardziej znanych jest zwyczaj chodzenia z nowym lotkiem. Nie potrafię powiedzieć kiedy dzieci zaczęły chodzić z „nowym lotkiem”.

„Nowe lotko w sieni, Pani gospodyni, Eli chcecie co oględować, To musicie podarować. Zielony gaj, Koszyczek jaj!” i trzykrotne wielkopostne wezwanie modlitewne

„Któryś za nas cierpiał rany". Tak śpiewają dzieci po otwarciu drzwi przez wspomnianą gospodynię. W podzięce dzieci dostają podarunki, głównie słodycze i... jajka. Można powiedzieć, że to takie Polskie "halloween".

Nowe lotko to czubek sosenki przystrojony kolorowymi wstążkami i żółtym słoneczkiem. Dzisiaj juz mało kto ma prawdziwy czubek drzewka zazwyczaj są to gałązki sosnowe. - Kiedyś o czubek sosny nie było trudno, bo podczas wyrębów w lasach gałęzie sosny trafiały do gospodarstw, gdzie były cennym opałem zwanym „chuńkami”- tłumaczyła regionalistka Zofia Dragan.

Ludzie bardzo się cieszą na nowe lotko, zresztą nie ma się co dziwić. Nowe lotko to zwiastun wiosny, dobrobytu i szczęścia. - Kiedyś wierzono, że im więcej nowych lotek przyjdzie do domu, tym większą wróży to pomyślność. W zbiorach, w hodowli zwierząt a także w finansach - przypomniała Z.Dragan.

Nie mogę określić dokładnej daty obchodzenia tego święta, ponieważ w Brennie (w miejscu gdzie ta tradycja żyje najbardziej) Obchodzi się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, natomiast na moich terenach w połowie postu, co w tym roku przypada dziś :)

#kultura #tradycja #polska #ciekawostki #historia
+3
Projekt_Inwestor
Nowoczesne kulturoteki powstaną w dzielnicy Wawer w Warszawie. Trzy nowoczesne kulturoteki, czyli obiekty łączące funkcję biblioteki i placówek kultury, powstaną w 2018 roku. Więcej informacji o projekcie znajdziecie tutaj.

Inwestycja ma kosztować blisko 12 mln zł. Szanujecie takie inicjatywy?
#warszawa #wawer #kultura #sztuka #polska #architektura #urbanistyka #design
+6
wiekdwudziesty_pl
Oscarowe podsumowanie filmów historycznych:

"Dunkierka" otrzymała trzy statuetki
http://wiekdwudziesty.pl/dunkierka/

"Czas Mroku" z dwoma Oscarami, w tym dla Garego Oldmana
http://wiekdwudziesty.pl/czas-mroku-darkest-hour/
-----------------------------------------------------------------
FB: https://www.facebook.com/wiekdwudziestypl/
Twitter: https://twitter.com/wiek20pl

#historia #iiwojnaswiatowa #film #kino #oscary #ciekawostkihistoryczne #mikroreklama #kultura #wiekdwudziesty
+11
sebeq77
Jeszcze takie wymyśliłem, bo mnie jasny szlag trafił.
#film #kino #oscary #oscary2018 #kultura
+14
wiekdwudziesty_pl
W nocy z niedzieli na poniedziałek poznamy laureatów Oscarów. Wśród produkcji pretendujących do otrzymania statuetki znalazły się dwa filmy historyczne zrecenzowane na naszym portalu:

8 nominacji przypadło "Dunkierce"
http://wiekdwudziesty.pl/dunkierka/

6 nominacji otrzymał "Czas Mroku".
http://wiekdwudziesty.pl/czas-mroku-darkest-hour/

Zaprezentowana w Polsce dopiero w roku 2017 "Jackie" otrzymała 3 nominacje do zeszłorocznych Oscarów, jednak ostatecznie nie zdobyła żadnej statuetki.
http://wiekdwudziesty.pl/jackie/

-----------------------------------------------------------------
FB: https://www.facebook.com/wiekdwudziestypl/
Twitter: https://twitter.com/wiek20pl

#film #kino #oscary #oscary2018 #historia #ciekawostkihistoryczne #wiekdwudziesty #iiwojnaswiatowa #mikroreklama #kultura
+2
GirlHasNoName
Roberto Ferri
polecam sprawdzić, sama nie będę więcej wrzucać w obawie przed banem xD
#sztuka #kultura #obrazy
+4
mitholo
Twarze na sprzedaż (1966).
Ten film co jakiś czas pojawia się w dyskusjach na Wykopie wśród pozycji wartych obejrzenia, sam kiedyś również o nim pisałem. Po raz drugi obejrzałem i nie mogę się powstrzymać przed napisaniem paru słów.
To z pewnością film wybitny: pozbawiona optymizmu i pełna goryczy refleksja nad losem człowieka.
Gratka dla miłośników starszego kina. Jeśli ktoś przeoczył, to... Sami wiecie, co robić.
#film #kino #kultura
+7
Gasquet
Opera nie musi być nudna ( ͡º ͜ʖ͡º)

#australia #opera #kultura #sztuka #fotografia
+3
Brzytwa_Ockhama
Czy niechęć w stosunku do obcych ras jest naturalna tj. wynika z samej istoty czy raczej jest pochodzenia poza naturalnego?

Artykuł z Harvard Crimson który udowadnia nieświadomą niechęć do osób innej rasy niż nasza:

http://www.thecrimson.com/article/2005/8/5/fear-towards-other-races-found-people/

Czy jest rozsądne wchodzić w małżeństwa mieszane? Najczęstszymi związkami które się rozchodzą w USA to kobieta rasy kaukaskiej (biała) i mężczyzna czarnoskóry. Co zaskakujące, ale jest mało takich związków, najrzadziej rozchodzą się pary biały mężczyzna rasy kaukaskiej - kobieta rasy żółtej. Ze statystyk wynika także, że najbardziej wierne kobiety to kobiety rasy białej w związku z białym mężczyzną.
http://cdn.skim.gs/image/upload/s--k6y-PnjR--/c_fit,w_600/411994_divorce_3.jpg?itok=6Ljx0v89
Link do artykułu - http://www.sheknows.com/community/love/latest-statistics-divorce-rates-among-interracial-marriages

Kobiety zaś w przytłaczających procentach preferują mężczyzn tej samej rasy.

"The study also observed a clear gender divide in racial preference with regards to marriage: Women of all the races which were studied revealed a strong preference for men of their own race for marriage, with the caveat that East Asian women only discriminated against Black and Hispanic men, and not against White men."
Wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/Interracial_marriage_in_the_United_States#Socio-economic_background

Rzucając kij w mrowisko - dlaczego pozbawiać się możliwości potomstwa z blond włosami wchodząc w małżeństwa mieszane? Czy osoba zdrowa na ciele i umyśle nie chciałaby, żeby dziecko wyglądało podobnie do niego?

Zdjęcie którego celem jest mieszanina i próba zastanowienia się nad tematem.
#pytanie troche #wiedzmin #ciekawostki #fashwave #4chan wrzucam do #redpill bo Panom się przyda #dyskusja #neoreakcja #kultura #europa #4konserwy
+69
lechudewalestorm
Kolejne zwycięstwo polskiej prawicy?
#wiedzmin #witcher #netflix #seriale #rozrywka #kultura
+4
wojna_idei
Parlament RPA zmienia właśnie konstytucję, tak aby rząd mógł legalnie odebrać ziemię białym farmerom bez jakiejkolwiek rekompensaty i przekazać ją czarnym.

Tymczasem Nylon (1,25 miliona obserwujących na Twitterze ) przekonuje, że "rasizm wobec białych nie istnieje".

Źródła:
https://www.reuters.com/article/us-safrica-land-exproriation/vote-in-south-africas-parliament-moves-land-reform-closer-idUSKCN1GB22I
https://twitter.com/NylonMag/status/968491880269991936

#kultura #wojnaidei #rpa #rasizm
+10
alonso117
Saga o wiedźminie często porusza problemy rasizmu, są też wątki homoseksualne, hurr durr gwałco kulture i wciskają progresywny świat w polską proze. Fantastyczny świat z potworami, elfami i krasnoludami a tak wielu wykopkom przeszkadza to że jakiś aktor może być czarny. Co za ironia.

#wiedzmin #netflix #kultura #4konserwy #neuropa
+76
JanTadeusz
Wiedzmin będzie mieć OFICJALNIE progresywną dywersyfikacje aktorów. Szykujcie sie na murzynów w Polskiej Prozie xD

#wiedzmin #witcher #netflix #seriale #rozrywka #kultura xD
+537
HusariaMarketing
Ajurwedyjskie maseczki w proszku, kosmetyki naturalne

W związku z tym, że jedna z naszych redaktorek mieszkała rok w Indiach i tam przekonała się na własnej skórze o skutecznym działaniu naturalnych kosmetyków ajurwedyskich, wyruszyłyśmy na poszukiwania podobnych produktów upiększających dostępnych pod naszą szerokością geograficzną.

#polska #swiat #zainteresowania #ciekawostki #rozowepaski #kultura
FabrizioSalina
#ciekawostki #kultura
#yolocaust to była dobra inicjatywa.
Przerażające, jak ludzie potrafią lekceważyć zbrodnie i ludobójstwa na tak ogromną skalę.Pokolenia naszych ojców/dziadków zostają same ze swoimi wspomnieniami oraz ze smutkiem, albo obojętnością spowodowaną przez traumy.Patrząc na powszechną ignorancję człowiek rozumie, że ofiary umierają na darmo, bo ludzkość nie uczy się na błędach przeszłości.
+3
Szumo
Znacie niejakiego Thomasa Mertona? Autor "Siedmiopiętrowej góry", pisarz, poeta, mnich. Dzisiaj najbardziej znany ze swoich pism duchowych, które fascynują i inspirują kolejne pokolenia. Na zdjęciu właśnie Merton, z aparatem w rękach. Mało kto wie, że był też wziętym fotografem. Więcej jego zdjęć tutaj. #gruparatowaniapoziomu #historiajednejfotografii #fotografiaanalogowa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #kultura +6
robert5502
Ech.. #kiedystobyla kultura picia. Nie to co dziś. Z gwinta poprostu nie wypadalo sie napić. Pamietam jak pilem wodke z wydrazonego ogorka kiszonego. Widzialem tez- w wagonie sluzbowym PKP- jak pito z flaka po kaszance ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#kultura #gownowpis #stareczasy #zycietruckera #oswiadczenie #komunizm #pkp #ciekawostki #alkohol
+2
KrolWlosowzNosa
Tu dokładamy znane osoby, które teoretycznie pokoleniowo przeżyjemy, a po śmierci których i smutniej i bez sensu i 'skonczą się czasy'..

#nostalgia #film #muzyka #kultura #sport
+11
Projekt_Inwestor
Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w #warszawa z pozwoleniem na budowę. Wyłoniony w przetargu wykonawca wybuduje na Placu Defilad budynek Muzeum o całkowitej powierzchni prawie 20 tys. mkw. Co sądzicie o tym projekcie?

Więcej na jego temat znajdziecie tutaj.

#sztuka #architektura #urbanistyka #design #polska #ciekawostki #muzeum #kultura
+1
Acinoyx
Z przymrużeniem oka ;)

#heheszki #humorobrazkowy #kultura
+12
pozzytywka
Czy to ja jestem nienormalna czy to multikino przegina nie pozwalając mi zakupić miejscówki tam gdzie sobie wybrałam? #ankieta #kiciochpyta #kultura lub jej brak ( ͡° ͜ʖ ͡°)
HusariaMarketing
Bądź Odważna i Zalśnij w Objęciach Ajurwedy

Życie Bente Singelmann zmieniło się, gdy zaczęła uprawiać jogę i poznawać Ajurwedę. Zobacz, jak ta starożytna tradycja zmieniła jej życie na lepsze

#rozowepaski #kultura #swiat #joga #zainteresowania #ciekawostki
Pokaż następne