Tom_Ja
Trochę byłem sceptyczny, ale ostatecznie zarejestrowałem się na https://mediakrytyk.pl/. I nie żałuję. Można dodawać oceny jako użytkownik, serwis ma też czarne tło, oceny są dużo lepsze niż na Filmwebie (bardziej... dojrzałe?). Serwis jest baaardzo lekki, Filmweb przy nim to kobyła.
Jedyna przewaga jaką ma teraz Filmweb to wielka liczba użytkowników i dane jakie generują, wskaźnik procentowy przy każdym filmie jest bardzo pomocny i w 99% przypadków nieomylny.
Mediakrytyk to taki polski mix Filmwebu i Metacritica.
#mediakrytyk #filmweb #metacritic #film #filmy #filmnawieczor #kultura #polecam
+1
wiekdwudziesty_pl
Recenzja filmu Kamerdyner: "W drugiej połowie 2018 roku w polskich kinach pojawiło się kilka filmów dotyczących polskiej historii. Oprócz dwóch produkcji o pilotach 303 Dywizjonu Myśliwskiego, na szczególną uwagę zasługuje „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona."
http://wiekdwudziesty.pl/kamerdyner/
#historia #ciekawostkihistoryczne #iiwojnaswiatowa #zainteresowania #kino #film #kultura #kaszuby #wiekdwudziesty
+6
busemprzezswiat
Wróciliśmy właśnie z epickiej podróży życia. Przez ostatnie 76 dni przejechaliśmy prawie 20.000 km przez amerykańską prowincję. Szukaliśmy tego co zostało z kultowej Drogi 66 i ludzi, którzy dalej wierzą w jej legendę. Zbieraliśmy też materiały na pełnometrażowy film o Drodze 66. Zwiastun filmu możecie zobaczyć w znalezisku Polski film pełnometrażowy o Drodze 66 a premiera całego filmu na początku 2019 roku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#podroze #motoryzacja #usa #kultura #film #turystyka
+23
ZarlokTV
Jak mnie nie wykończy dzisiejsze zlecenie, i wyrobię się z montażem ŻTV to jutro jak co tydzień o 18:00 będzie film ze SŁUPSKA BAR MLECZNY PORANEK, czyli najstarsza pizza w Polsce.

Tak, oczywiście jako podkład pojawi się Edward Grieg

#bar #jedzenie #slupsk #pizza #kultura
+7
wojna_idei
17 września 1939 sojusznik nazistów Stalin podjął decyzję o zaoraniu wschodniej Polski.

Czerwonoarmiści przekroczyli granicę bez wypowiedzenia wojny. Zabili 3 tysiące polskich żołnierzy i blisko tysiąc cywilów. Po zakończeniu działań zbrojnych zginęło kolejne 7 tysięcy Polaków, mordowanych nierzadko w bardzo wymyślne sposoby. Do niewoli dostało się ćwierć miliona polskich żołnierzy, w tym 18 tysięcy oficerów średniego i wyższego szczebla, których z kolei wyeliminowano strzałem w tył głowy między innymi w Katyniu.

Podczas radzieckiej okupacji rozpoczęło się prześladowanie Kościoła, rabowanie muzeów, archiwów i prywatnych posiadłości. Na zaanektowanych wschodnich terenach wprowadzono terror, niszczono mienie i przejmowano majątki, zajęto wszystkie konta bankowe. Szacuje się, że w głąb Rosji wywieziono około pół miliona polskich obywateli.

22 września w Brześciu doszło do wspólnej parady Wehrmachtu i Armii Czerwonej, świętujących pokonanie Wojska Polskiego.

Dlaczego przypominam o rzeczy zdawać by się mogło tak oczywistej, że nie wartej pisania posta? No to teraz wyobraźcie sobie, że istnieje coś takiego jak zjawisko bezkrytycznej gloryfikacji komuny i jej reprezentanta, pogromcy fashysmu Stalina. Popularne zwłaszcza w kręgach akademickich i nastoletniej, chowanej pod kloszem bananiarni z USA i UK. W konfrontacji z którą jeżeli tylko źle powiesz o Sowietach w myśl przekornej logiki SJW otrzymasz etykietkę "nazi".

Wyobraźcie sobie, że oni naprawdę istnieją i naprawdę mają poglądy jakie mają. Z którymi wkrótce wejdą do polityki, mediów, think tanków. Są raptem rzut beretem od nas, a my współdzielimy z nimi rynek, członkostwo w instytucjach międzynarodowych, oświatę i kulturę masową. Wszystko - poza historią i ranami, które jakimś cudem nie mogą zagoić się do dzisiaj. I jakimś cudem świat zachodni coraz mniej chce genezę tych ran nie tyle zrozumieć, co po prostu o niej dowiedzieć.

Źródło: ZbytPoinformowani

#historia #wojnaidei #kultura #ciekawostki
+8
wojna_idei
"Dwójmyślenie oznacza przede wszystkim umiejętność wyznawania dwóch sprzecznych poglądów i wierzenia w oba naraz. Partyjny inteligent wie, kiedy powinien zmienić swoje wspomnienia, a zatem w pełni się orientuje, że przekręca fakty; równocześnie jednak, dzięki dwójmyśleniu, święcie wierzy, iż prawda nie została pogwałcona. Proces ten musi być świadomy, gdyż inaczej brakowałoby mu precyzji, a zarazem bezwiedny, aby człowiek nie zdawał sobie sprawy z faktu dokonania fałszerstwa, bo to mogłoby wywołać w nim poczucie winy. "
- George Orwell, "Rok 1984"

#wojnaidei #kultura #orwell #polska #aborcja #1984
+77
Projekt_Inwestor
Jak co czwartek zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu Polskie Perły Architektury. Dziś prezentujemy Zamek Topacz Resort & Art SPA czyli wieżę zbudowaną przez templariuszy w XIV wieku, która zmieniła się w luksusowy kompleks hotelowy.

Z ciekawostek warto podkreślić, że zamek, na całe szczęście, nie ucierpiał podczas nalotów w trakcie II wojny światowej. Po 1939 r. władze Polski Ludowej próbowały przerobić dwór na ośrodek rolniczy...

Projekt modernizacji obejmował remont wieży, dobudowanego skrzydła oraz dołączenie nowych części, które wpasują się w historyczną zabudowę. Jak to się udało? Zobaczcie sami i wykopcie ( ͡° ͜ʖ ͡°): https://www.wykop.pl/link/4526835/polskie-perly-architektury-zamek-topacz-wieza-templariuszy-w-luksusowej-formie/

#wroclaw #architektura #design #polska #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #zamek #historia #sztuka #kultura #skyscrapercity #skyscrapercitycontent
+12
ZarlokTV
Jakoś nigdy z nią nie przepadałem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale herbatkę bym z nią wypił ( ͡º ͜ʖ͡º)

#kino #herbata #sztuka #kultura #heheszki #humorobrazkowy #ladnapani
+6
Trolljegeren
#kultura #telewizja #tvpis #polsat #tvn #rolnikszukazony

Narzekaj na niski poziom programów telewizyjnych
Oglądaj "Rolnik szuka żony", "Pamiętniki z wakacji", "Trudne sprawy", "Ukryta prawda" etc.
+5
botpoziomu
Problem impotencji w średniowiecznej Europie

Wiele kobiet stawało przed obliczem sędziego, by walczyć o swoje prawo do cielesnego związku z mężem, a problemy seksualne traktowane były z dużą naturalnością i bez rozpaczliwej wstydliwości. Co robili kościelni urzędnicy, gdy małżeństwo nie mogło być skonsumowane z powodu impotencji?

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4519681/moj-maz-jest-zaczarowany-problem-impotencji-w-sredniowiecznej-europie/

Coś fajnego nam umyka? Poinformuj mnie @botpoziomu
Jeżeli chcesz obserwować osobny tag dla tych wpisów, obserwuj: #botpoziomu

Ten wpis to inicjatywa podnoszenia poziomu na wykopie przez wołanie do znalezisk o merytorycznych treściach. Jest nas już ponad 200 osób. Zeby dolaczyc nalezy kliknac na ten link https://mirkolisty.pvu.pl/list/1UH8sCyT1AtCCdXr nastepnie zalogowac sie swoim kontem wykop.pl i kliknac dolacz w tej grupie. Przepraszam jak troche wymagajace nie my to wymyslalismy :(

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #historia #nauka #liganauki #ciekawostkihistoryczne #kultura
+41
WuDwaKa
Tak mnie dzisiaj wzięło i poszedłem to teatru na spektakl pt. Miłość w Leningradzie. Spektakl dobry i warty obejrzenia ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

#gliwice #teatr #kultura #leningrad
+7
botpoziomu
Nie mogłem znaleźć nic odstającego od tego co ostatnio wrzucałem dlatego wrzuciłem wykład, który mnie ostatnio zainteresował. Naukowe spojrzenie na rolę i koncepcję diabła w średniowiecznej kulturze europejskiej.

Wykład Uniwersytetu Jagiellońskiego: "Diabeł w kulturze średniowiecza."

Wykład dr. Wiktora Szymborskiego z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4518389/diabel-w-kulturze-sredniowiecza-wyklad-uj/

Coś fajnego nam umyka? Poinformuj mnie @botpoziomu
Jeżeli chcesz obserwować osobny tag dla tych wpisów, obserwuj: #botpoziomu

Ten wpis to inicjatywa podnoszenia poziomu na wykopie przez wołanie do znalezisk o merytorycznych treściach. Jest nas już ponad 200 osób. Zeby dolaczyc nalezy kliknac na ten link https://mirkolisty.pvu.pl/list/1UH8sCyT1AtCCdXr nastepnie zalogowac sie swoim kontem wykop.pl i kliknac dolacz w tej grupie. Przepraszam jak troche wymagajace nie my to wymyslalismy :(

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #historia #nauka #liganauki #ciekawostkihistoryczne #religia #kultura #katolicyzm #chrzescijanstwo
+51
wojna_idei
Trwa właśnie gównoburza, która rozpętała się wokół tego, iż wg nieoficjalnych informacji Netflix poszukuje nie-białej aktorki do roli Ciri w najnowszym Wiedźminie. Myślę, że z uwagi na to można zastanowić się, czy rzeczywiście jest to coś o co warto rwać włosy z głowy, a jeśli tak, to właściwie dlaczego? A zatem:

Czy gdyby Ciri została zagrana np. przez Azjatkę, to czy byłby to problem?

Nie. Tzn. byłoby to oczywiście odejście od materiału źródłowego, ale to przecież nie musi być nic złego. Być może scenarzyści mieliby już opracowany jakiś ciekawy pomysł na tą postać i realia serialu zawierające ten właśnie element. Nie wszystko musi być tak jak w książce. Dodatkowo mówimy o fantastyce, więc ciężko narzekać na zaburzanie jakichś realiów historycznych.

Ale...

Sytuacje wcale tak nie wygląda. Ogłoszenie nie mówi: "Szukamy Azjatki.", albo "Szukamy Murzynki.", bo mamy ciekawy pomysł na tą postać. Ogłoszenie mówi: "Szukamy aktorki, która NIE może być biała." Tzn. nie ma jeszcze sprecyzowanego pomysłu na tą postać, ale dla producentów WAŻNE jest aby absolutnie nie była ona biała.

I oczywiście producent ma pełne prawo przeprowadzać casting w dowolny sposób i nie sugeruję zabraniania mu czegokolwiek. Zauważam natomiast, że taka postawa skierowana w jakąkolwiek inną grupę etniczną, np. "Nie wiemy jeszcze jak ma wyglądać nasza postać, ale absolutnie NIE może być ona czarna, tak jak w materiale źródłowym." została by zgodnie, powszechnie i słusznie nazwana jednym słowem: RASIZM.

A czy przypadki rasizmu w globalnych korporacjach kształtujących światopogląd młodego pokolenia, są problemem, na który warto zwrócić uwagę? Zaryzykuję stwierdzenie, że tak.

Screen z rzekomego ogłoszenia: https://www.facebook.com/wojnaidei/posts/759689107695932

#netflix #wiedzmin #kultura #ciekawostki #polska
+689
robertt1969
też Was to drażni??? #kultura #ciekawostki #robertt1969 +6
Projekt_Inwestor
Jak co czwartek zapraszamy na cykl Polskie Perły Architektury. Dziś opowiadamy o Muzeum Ognia, które znajduje się w Żorach. Budynek o nieregularnych kształtach pokryty jest miedzią i przypomina płomienie... Czym jeszcze nas zaskakuje?

Koncepcja zakładała budowę budynku, który będzie przypominać płożący po ziemi płomień, czyli tak jak ogień zachowuje się w naturze. Nawiązania do żywiołu są widoczne praktycznie na każdym kroku i w każdym elemencie obiektu.

Inspiracją do stworzenia takiego miejsca były przede wszystkim wydarzenia z 1702 roku. Mowa o pożarze, w którym doszczętnie spłonęło miasto – na upamiętnienie tego wydarzenia, co roku w Żorach obchodzi się Święto Ogniowe.

Cały artykuł znajdziecie w znalezisku, wykopywanie mile widziane ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Link: https://www.wykop.pl/link/4514769/polskie-perly-architektury-muzeum-ognia-czyli-budynek-w-formie-rzezby/

#zory #slask #polska #architektura #budownictwo #muzeum #sztuka #kultura #design #urbanistyka #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #natura
+21
Trolljegeren
#film #filmy #kino #kultura #oscary
Niektórzy krytycy już wieszczą 3 albo 4 nominacje do Oscarów...

pokaż spoiler Najlepszy film, reżyser, operator i aktorka (Kulig).

... mimo iż 'Zimna Wojna' nie jest nawet jeszcze zgłoszona jako polski kandydat.
+5
uirapuru
Czy istnieje odpowiednik "Doliny niesamowitości" dla tranzystorów? Takie wiecie, niepokojące, nieprzyjemne, odpychające uczucie, gdy patrzysz na laskę wiedząc, że to facet.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_niesamowito%C5%9Bci

#psychologia #heheszki #kiciochpyta #ciekawostki #kultura i troche #bekazlewactwa
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Reksio, Bolek i Lolek, Miś Colargol… jak powstawały peerelowskie animacje? - Reksio tłumaczył, jak uczyć się języków obcych, a Bolek i Lolek udowadniali, że dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Bohaterowie bajek z okresu PRL-u stali się przyjaciółmi wielu pokoleń Polaków. Jak powstawały te animacje?

Na zdjęciu maskotka przedstawiająca misia Colargola (fot. Thomas Berg, CC BY-SA 2.0).

#polska #historia #gruparatowaniapoziomu #kultura #liganauki #ciekawostkihistoryczne #film #kino #mikroreklama
+9
wojna_idei
W Szwecji ruszył pierwszy festiwal muzyczny wolny od mężczyzn.

Ma być to odpowiedź na falę gwałtów i napaści na tle seksualnym, które miały miejsce na szwedzkich festiwalach w zeszłym roku.

Organizatorki podkreślają przy tym, że zakaz wstępu oczywiście nie dotyczy osób, które urodziły się mężczyzną, ale czują się kobietą.

Źródło: https://www.thelocal.se/20180901/women-cheer-as-swedish-man-free-music-festival-opens

#heheszki #wojnaidei #szwecja #muzyka #kultura
+21
mitholo
{za każdym razem porusza}

Obraz Pocałunek Gustava Klimta,1907-1908, olej na płótnie z wykorzystaniem płatków złota.

Mówi się, że to artystyczny opis relacji między kobietą a mężczyzną w wymiarze symbolicznym i kosmicznym, jednak każdy odczyta to po swojemu, zgodnie ze swoimi życiowymi doświadczeniami.

#malarstwo #sztuka #kultura #zwiazki #rozowypasek #psychologia
+23
agablazej
a tak w ogóle to jakby się ktoś nudził w sobotę to zapraszam na koncert kapelki w której śpiewam i piszę teksty + spektakl teatralny znajomej grupy artystycznej. na terenie stoczni. nie mamy fajnych nagrań ale na żywo kopiemy dupsko. polecam

https://kultura.trojmiasto.pl/Teatr-Po-Godzinach-i-Grupa-Strasznego-imp464156.html

https://www.facebook.com/events/458177218023311/

a tu próbka -> https://bit.ly/2MSmQKz

#trojmiasto #gdansk #kultura #tworczoscwlasna #muzyka #stocznia #trojmiejskiewykopiwo
+17
kropek00
Pszczela dupa z żądłem. Warszawa 2018, autor nieznany
#sztukanadzis #sztukanowoczesna #warszawa #pszczelarstwo #kultura #heheszki
+20
MajorToJestKajor
O cholera, głównym villainem w nowym Bondzie miał być sam Tomasz Kot. Podobno z jego powodu Danny Boyle odszedł z funkcji reżysera ( ͡° ͜ʖ ͡°)

However one industry source told the Telegraph the split was due to a fall out over whether to cast Tomasz Kot as the lead villain. The 41-year-old Polish actor stars in Cold War, a love story set in 1950s Europe, and was described as a "left-field" decision for a Bond enemy

https://www.telegraph.co.uk/news/2018/08/22/danny-boyle-quits-bond-dispute-films-russian-villain/

#bond #film #kino #rozrywka #kultura #ciekawostki #filmy
+11
wojna_idei
Już zaczynałem pisać tekst pochwalny o dzielnych kobietach odwołujących się do historycznych, emancypacyjnych założeń feminizmu, ale niestety doczytałem artykuł do końca.

Aktywistka podpisująca się jako Asztar celnie punktuje i nagłaśnia wiele patologii oraz przejawów jawnej (nieraz krwawej) dyskryminacji kobiet w Arabii Saudyjskiej. Niestety kończy stwierdzeniem, że kobiety są lepsze od mężczyzn oraz, że lepiej byłoby gdyby to one miały władzę, przywołując matriarchalne tradycje przedislamskich plemion arabskich.

A szkoda, bo walka o prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej to zupełnie poważny temat, który warto nagłaśniać oraz warto wspierać ludzi chętnych podejmować tę nierówną walkę. Szkoda, że przyciąga on również jednostki omotane wizją świata jako wojny płci o władzę. Choć trzeba przy tym przyznać, że łatwiej zrozumieć, że taka postawa mogła się wykształcić u osoby wychowanej w kraju arabskim, niż u rodzimych dzielnych wojowniczek sprawiedliwości społecznej walczących z problemami nieistniejącymi w cywilizowanym świecie.

Źródło:
https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/180819355-Saudyjskie-feministki-zalozyly-radio-Naprawde-istniejemy.html

#wojnaidei #logikarozowychpaskow #kultura #ciekawostki #feminizm #arabiasaudyjska #swiat
+23
xandra
Przez parafię (i księdza) w przeciągu tygodnia w Straszęcinie zostały odwołane dwa festiwale. "Matka Boża upomniała się o swoje i tyle"
Kim jest ten Bożo i co odjaniepawla jego matka? xDDD A tak ogólnie to przekaz jest taki: masz słuchać "o panie to ty na mnie spojrzałeś", a nie muzykę elektroniczną ciemna maso!

#heheszki #bekazkatoli i trochę #mikroreklama (nie moje) #streszecin #muzyka #kultura #rozrywka #bekazpodludzi
+127
wojna_idei
Chuka Umunna, członek Izby Lordów parlamentu brytyjskiego apeluje by ostatnią falę ataków nożowników w Londynie (gdzie niektóre ofiary były wg relacji świadków dosłownie “wypatroszone” na ulicy) traktować jako chorobą, a nie jako przestępczość. Parlamentarzysta stwierdził, że wielu młodych ludzi czuje się “nieszanowanych” przez społeczeństwo, co popycha ich do tych działań, oraz sugerował, żeby nie walczyć z tą falą przemocy tradycyjnymi metodami walki z przestępczością, a zamiast tego potraktować całe to zjawisko jako problem zdrowotny społeczeństwa.

W ramach wyjaśnienia: tak właśnie działa idea “nowomowy” - problem nie będzie istniał jeśli społeczeństwo nie będzie potrafiło go nazwać. Niedługo się okaże, że przestępczość w ogóle zniknęła z ulic Londynu, a widzimy tam jedynie przypadki “choroby”. Widać, że pan Umunna uważnie czytał Orwella.

Źródła:
https://www.standard.co.uk/news/crime/treat-youth-violence-as-a-disease-not-a-crime-to-tackle-london-crime-wave-chuka-umunna-warns-a3916381.html
https://metro.co.uk/2018/08/17/four-children-stabbed-south-london-one-boy-disembowelled-7850208/?ito=social

#kultura #wojnaidei #uk #swiat #ciekawostki #przestepczosc
+17
Projekt_Inwestor
Nowoczesny design połączony z tradycyjnymi, ludowymi motywami na Mazowszu? Dlaczego nie. Jak co czwartek zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu Polskich Pereł Architektury. Dziś przyglądamy się Hotelowi Skansen, który zlokalizowany jest w miejscowości Sierpc na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej.

Architektura Hotelu Skansen nawiązuje do polskiej tradycji ludowej w nowoczesnej formie. Za połączenie tych dwóch stylów odpowiadają pracownie Consultor i Ahor (wnętrza). Hotel Skansen to budynki, obok których nie można przejść obojętnie.

Imponującym elementem w Hotelu Skansen jest także cała przeszklona ściana uzupełniona drewnem, będąca frontem, wprowadzającym gości do recepcji. Trzeba przyznać, że pobyt w tym miejscu rozpoczyna się z wysokiego C.

Cały tekst w znalezisku: https://www.wykop.pl/link/4475581/polskie-perly-architektury-hotel-skansen-ludowa-tradycja-w-nowoczesnej-formie/

#architektura #mazowieckie #budownictwo #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #design #wies #kultura #sztuka
+6
ZarlokTV
Tortex - pasuje do wszystkiego!

#humorobrazkowy #kino #kultura #bunuel #humor
+15
wojna_idei
Ludzie często zapominają, że tęcza i tęczowa flaga nie są symbolami homoseksualizmu, tylko konkretnych środowisk ideologicznych realizujących określony interes polityczny. Aktywiści ich używający twierdzą, że reprezentują interesy mniejszości seksualnych, chociaż robią to samozwańczo i nie zostali oni w żaden sposób do tego wybrani ani upoważnieni przez samych zainteresowanych.

#wojnaidei #kultura #polska #ciekawostki
+426
wojna_idei
YouTube, Facebook, Apple i Spotify tego samego dnia usunęły ze swoich stron InfoWars, kanał Alexa Jonesa. Nie sposób nie odnieść wrażenia, że mogło być to działanie skoordynowane. Jeśli tak, to jest to chyba pierwszy przypadek w historii, w którym monopoliści medialni umówili się na wspólne usunięcie konkretnego użytkownika i praktyczne uniemożliwienie mu propagowanie swoich treści. Oficjalne powody są co najmniej ogólnikowe, takie jak "naruszenie standardów społeczności" bez podania konkretnych przykładów. Warto tu przypomnieć, że InfoWars miało zauważalny wpływ na zwycięską kampanię wyborczą Trumpa, a za 3 miesiące w USA odbywać się będą wybory do Kongresu.

Dla jasności: Alex Jones lubuje się w teoriach spiskowych, a na jego kanał potrafiły trafiać fake newsy. Absolutnie nie polecałbym traktować ich działalności informacyjnej jako rzetelnej Nie oznacza to jednak, że należy zabronić im wyrażać opinie. Nawet jeśli z tymi opiniami się nie zgadzamy.

Uprzedzając teksty: "Facebook i YouTube to prywatne firmy, więc mogą robić co chcą": Tak są to prywatne firmy, ale są to również monopoliści, którzy kontrolują niemalże cały przepływ informacji w swoich dziedzinach. Zapraszam do zastanowienia się, czy gdyby ktoś posiadał wszystkie autostrady w kraju i nie pozwalał ich użytkować określonym ludziom o określonych poglądach, to czy byłby to problem.

#wojnaidei #facebook #internet #youtube #ciekawostki #kultura
+14
Krzysiu3
Taka o foteczka. Jak ktoś zna miejsce niech pisze, sprawdźmy wasze obeznanie z kulturą.

#kultura #muzyka #praca #jaca
+1
WutkaBXL
Hej Mirki i Węgierki, ja do was z małą prośbą.

Razem z kolegą @tnorek organizujemy targi w Brukseli na których będą mogły wystawić się polskie firmy, polonijne organizacje kulturalne (dla dzieci, dorosłych). Potrzebujemy małej pomocy finansowej, na opłacenie sali (3k euro - 15k zł). Na razie z własnej kieszeni wykładamy wszystko, a nie jest łatwo :). Może ktoś zechce nam pomóc :)?

Wszystko na PolakPotrafi: https://polakpotrafi.pl/projekt/polish-business-expo-bruksela

Może jakieś Mireczki lub Mirabelki prowadzące swój biznes w Belgii (lub nawet Beneluxie) chciałyby się wystawić :)?

Dziękujemy z całego <3

#wykopefekt #belgia #wydarzenia #pomoc #polska #kultura #biznes #kickstarter #bruksela
+5
wojna_idei
Ewolucyjnie nie jesteśmy przystosowani do bezmiaru wygody i bezpieczeństwa jakie zapewnia współczesny świat. Jesteśmy psychologicznie przystosowani do przezwyciężania przeszkód oraz przekraczania samego siebie i własnych słabości. Dlatego robiąc to nasz system nerwowy utrzymuje nas w poczuciu zadowolenia i spełnienia, bo “czuje”, że jesteśmy na “właściwej drodze”.
Dzieje się tak z bardzo prostej przyczyny: Nasi przodkowie robiąc to stawali się lepiej przystosowani do przetrwania w nieprzyjaznym świecie i mieli większe szanse przekazania swoich uwarunkowań kolejnym pokoleniom. Z kolei ci którzy tego nie robili, po prostu wymarli.

#wojnaidei #wychodzimyzprzegrywu #ciekawostki #ewolucja #kultura
+11
Spring_is_coming
Mission Impossible 6 bylo krecone na prekistolenie - wiszacej skale nad norweskim fiordem to Norwegowie urzadzili na niej rowniez seans ukonczonego filmu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#norwegia #kultura #kino #ciekawostki
+5
wojna_idei
Realizacja hasła “śmierć wrogom ojczyzny” w historycznym kontekście czasu wojny przeciw konkretnym siłom jest jak najbardziej zrozumiałe.

Realizacja hasła “śmierć wrogom ojczyzny” dziś, byłaby przemocą wobec bliżej nie sprecyzowanych ludzi, których jak znam życie każdy wybrałby sobie według własnego uznania.

Nie mam nic przeciwko przytaczaniu tego hasła w kontekście realiów historycznych i upamiętniania tamtejszych postaci. Natomiast jeśli ktoś twierdzi, że jest to maksyma do stosowania we współczesnej Polsce, to zapraszam do odpowiedzenia na poniższe pytania:
Kto dziś określa kto jest wrogiem ojczyzny? Kto ma prawo orzec, że należy go na zabić? Kto zamierza wykonać wyrok?

PS: Uprzedzając pytania co w takim razie moim zdaniem należy się dziś “wrogom ojczyzny”: Hmm…, no nie wiem… proces?

#polska #historia #wojnaidei #4konserwy #kultura
+11
Pokaż następne