wojna
Mapa zamachów terrorystycznych (ʘ‿ʘ)

#ciekawostki #mapa #zamach #takasytuacja
+5
kekerott
Mireczki, fituje wam coś takiego? Bo napisałem apkę do generowania takich plakatów z mapami i za jakiś czas premiera! Więcej real foto na http://imgur.com/a/FcFze
#design #sprzedam #mapy #mapa #wroclaw #grafika #dom
+319
johanlaidoner
Niemieckie Państwo Zakonne (zaznaczone kolorami- na czerwono, fioletowo i różowo)- kliknąć by powiększyć Jest to głównie cała dzisiejsza Łotwa i Estonia oraz część Litwy i dawne tzw. Prusy Wschodnie. Niemieckie wpływy i panowanie trwało setki lat na terenie Łotwy i Estonii i na wybrzeżu Litwy, nawet gdy nastało oficjalne panowanie innych państw oficjalną władzę na Łotwie i Estonii sprawował Landtag złożony z miejscowych Niemców, aż do 19 wieku. Wpływ kultury niemieckiej jest silnie widoczny do dziś w niemieckich słowach w j. łotewskim (język grupy bałtyckiej) i estońskim (język grupy fińskiej) (np. TAK to JA w obu językach) czy niemieckich imionach i nazwiskach powszechnych wśród Łotyszy i Estończyków.

#niemcy #historia #ciekawostkihistoryczne #mapa #litwa #lotwa #estonia #sredniowiecze #europa #niemiecki #swiat #geografia #geopolityka #nauka
+17
olddziad
Na czerwono tereny wciąż kontrolowane przez III Rzeszę po smierci Hitlera, 1 maja 1945. Zastał Rzesze murowaną, zostawił zagruzowaną ( ͡° ͜ʖ ͡°) #historia #iiwojnaswiatowa #mapa #mapporn #ciekawostkihistoryczne +30
johanlaidoner
Ilość słonecznych godzin w ciągu roku w Europie.
Potwierdzam- w Karlskronie w Szwecji bardzo często jest słońce, rzadko trafiłem na pochmurne dni. Słoneczne miasto i mnóstwo opalonych ludzi (tak, rdzennych Szwedów, nie mówię o emigrantach tutaj).

#mapa #pogoda #klimat #europa #szwecja #ciekawostki #nauka
+6
johanlaidoner
Polski nieskończony debilizm, cały czas niepokonany...
Mapa i dane- Europejska Agencja Środowiska: http://www.eea.europa.eu/data-and-maps/figures/population-weighted-concentration-field-of

#polska #zdrowie #ciekawostki #mapa #smog #ekologia #europa
+59
johanlaidoner
Słowo "ja" w językach Europy.
#jezyki #ciekawostki #mapa #geografia #europa
+10
RezuNN
W polszczy jak w lesie... A co nasze #rozowepaski o tym sądzą?
#mapa #mapy #europa #polska #geografia #swiat #ciekawostki #neuropa
+14
johanlaidoner
Dominujące DNA w populacji państw Europy.
Mapa przedstawia dominującą haplogrupę DNA w populacji danego kraju. Jak widzimy, częściowo pokrywa się to oficjalnym pochodzeniem etnicznym.
#europa #swiat #genetyka #ciekawostki #historia #mapa #geografia
+5
vitokk
Mirki I Mirabelki... Mój #rozowypasek znalazł w rodzinnym domu takie atlasy geograficzne. Jeden z 1942r. Drugi z 1951r. Na jednym ze zdjęć mapa Niemiec na czerwono.

#drugawojnaswiatowa #mapa #polska #swiat #nieogarniam
+5
smiesznykotel
Trochę im się Ameryka rozjechała na tej tablicy korkowej ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#heheszki #humorobrazkowy #mapa #geografia
+1
ale_fuks
Hehe :) Tak mi się nudziło :)

#heheszki #starozytnikosmici #humor #mapa #googlemaps

pokaż spoiler https://www.google.pl/maps/place/West+Sussex,+Wielka+Brytania/@58.4743306,-4.9400506,10z/data=!4m5!3m4!1s0x47df58434716977f:0xaea9abe6ecb97dc2!8m2!3d50.9280143!4d-0.4617075
johanlaidoner
Litewski, łotewski i estoński to jedyne języki (oprócz fińskiego) gdzie nazwa Finlandii jest od fińskiej nazwy tego kraju czyli "Suomi", a nie od szwedzkiej "Finland" (przynajmniej jeśli chodzi o państwowe języki urzędowe)
Suomi to Finlandia w języku fińskim, większość Europejczyków dowiedziała się o tym kraju od Skandynawów, podczas panowania szwedzkiego, stąd w innych językach (także w polskim) zaczerpnięto szwedzką nazwę "Finland", zamiast nazwy fińskiej "Suomi". Oczywiście język fiński nie ma nic wspólnego z językiem szwedzkim i językami skandynawskimi, jest to język ugro-fiński rodziny uralskiej i najbliższy krewny estońskiego.
Ludy bałtyckie (Łotysze i Litwini) oraz Estończycy (ludy fińskie i najbliżsi krewni Finów) znali już ten kraj przed panowaniem szwedzkim i był bliski kontakt z Finami. Estończycy to praktycznie Finowie, natomiast przodkowie Finów, podczas ich wędrówki do Europy, przez jakiś czas mieszkali razem z Łotyszami i Litwinami (stąd wiele zapożyczeń z j. litewskiego w j. fińskim).
Finlandia po litewsku to "Suomija", po łotewsku "Somija", a po estońsku "Soome".
Poniżej łotewska mapa Europy- kliknąć aby powiększyć.

#finlandia #litwa #lotwa #estonia #jezyki #ciekawostki #geografia #polska #historia #swiat #mapa #nauka #jezykiobce #historia #ciekawostkihistoryczne #europa
+20
kAdi
#mapa #polska #kartografia #ciekawostki
Drogi wodne w Polsce
+4
penttilehto
Litwa. Niemiecka mapa Litwy z 1920r. (jeszcze przed włączeniem do Polski Wileńszczyzny- południowej części ówczesnej Litwy, stąd Wilno na terenie Litwy. Tereny okupowane przez Polskę oznaczone linią -x-x-x-x-)
Litwa przed wojną graniczyła:
od zachodu: z Niemcami
od południa i wschodu: z Polską
od północy: z Łotwą

#litwa #niemcy #polska #historia #ciekawostkihistoryczne #geografia #mapa #niemiecki
+8
rrdzony
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

#mapa #chiny #swiat #geografia #kartografia
+3
skar
Wskaźnik zabójstw wszystkich krajów zaznaczonych na niebiesko, był niższy niż w Brazylii - za rok 2016.
#ciekawostki #mapa
+2
bitcoholic
Liczba ludności według krajów w 3D #mapa #ciekawostki #kalkazreddita +2
johanlaidoner
Ciekawostka: mapa brzmienia słowa "niedźwiedź" w różnych językach Europy niemal idealnie pokrywa się z grupami językowymi. Np. w językach słowiańskich podobne do "niedźwiedź", w germańskich do "bjorn", w bałtyckich (litewski i łotewski) do "lokys", w fińskich (fiński i estoński) do "karhu" itd.

#europa #nauka #jezyki #ciekawostki #geografia #jezykiobce #mapa #infografika
+16
FlaszGordon
#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #mapa
Chińska mapa wschodniej hemisfery. Rok sporządzenia 1799

Dla porównania Mapa Europejska z tego samego okresu
+8
fermentka
Pomijajac grzyb na sasiednich scianach, to mapa jest w pytke :)
#wystrojwnetrz #architektura #mapa #sypialnia
+5
Pokaż następne