chilling
Pół roku medytacji, co dzień. Dzisiaj kolejne odznaczenie (: #medytacja +4
GoldMember
Uszanowanko Dziki.
Pozdrawiam cieplutko. ( ͡º ͜ʖ͡º)
#mikrokoksy #oazaboners #medytacja xD
+23
tytanos
Czy istnieje możliwość, by pójść sobie na kilka miesięcy do klasztoru, odciąć się od świata itd.? Próbował ktoś? Ile trzeba za takie coś zapłacić?

Macie jakieś inne pomysły?

#pytanie #religia #podroze #podrozujzwykopem #pytaniedoeksperta #medytacja
+4
tomosano
Do not try to become anything.
Do not make yourself into anything.
Do not be a meditator.
Do not become enlightened.
When you sit, let it be.
When you walk, let it be.
Grasp at nothing.
Resist nothing.
If you haven’t wept deeply, you haven’t begun to meditate.


– Ajahn Chah

#buddyzm #medytacja
+6
chilling
Od 100 dni codziennie medytuje. #chwalesie #medytacja +12
chilling
90 dni z rzędu. #medytacja +6
Misiu90
Może mi ktoś powiedzieć jak medytować?

Wiem że mam się skupić na oddechu i obserwować myśli, nie opierać/wypierać/negować tylko obserwować to co się pojawia, wiem mniej więcej jak oddychać, dłuższy wydech, chwila aż naturalnie odpali mi się wdech, głęboko, bardzo powoli, kurwa co jeszcze muszę wiedzieć żeby nie zjebać i medytować poprawnie?

#medytacja #pytaniedoeksperta #buddyzm #wychodzimyzprzegrywu
+1
Danny33
Kawa zaparzona, czas na Lyncha :)
#ksiazki #czytajzwykopem #davidlynch #medytacja
+3
Koller
Medytacja mi dziś pomogła doraźnie w dobrej sprawie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Próbowałem sobie przypomnieć nazwisko dziewczyny, z którą rozmawiałem 2 lata temu i w sumie tylko raz je usłyszałem. Za cholerę nie mogłem skojarzyć. Usiadłem do medytacji, złączyłem się z mocą i pyk kurwa. Nagle olśnienie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Polecam

#medytacja #oswiadczenie #truestory
+4
polejboniewyrobie
wlasnie dotarla do mnie pufa/poduszka do #medytacja ..smialem sie jak ziomek z pracy Wmowil mi ze slyszal ze jakis kolo tak sie wkrecil w sesje ze trwala trzy doby i umarl z odwodnienia( ͡º ͜ʖ͡º) +3
FlaszGordon
Legenda głosi, że po latach poszukiwań Wally odnalazł siebie.

pokaż spoiler ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ciekawostki #humorobrazkowy #heheszki #gdziejestwally #medytacja
+10
sylwester-stallone
"Chodzę sam po lasach, docieram do różnych ruin.
Jest mi zimno, gdzie jest kasa, muszę ją przytulić."
#cytatywielkichludzi #przemyslenia #fotografia #medytacja #chillout #makelovenotwar #plecyboners #ladnapani
+18
tadocrostu
MIrki, czy takie wiszenie na drazku cos daje? Zdrowe to jest?
#drazek #podciaganiezwykopem #silownia #fitnessboners #joga #relax #medytacja
+2
StonedApe
Gibraltar zapłonął wczesnym niedzielnym popołudniem. Siła uderzenia na początku nie wydawała się mocna. Dym logował się do systemu powoli, dokładnie. THC przyległo do receptorów jak klucz nasadowy do śruby. Dziesięć minut później jestem tutaj. Nie jestem pewien czy na pewno minęło dziesięć minut. Czas zaczyna mi się rozciągać, jak miętowy kawałek gumy do żucia który łapiesz między zęby, chwytasz pomiędzy dwa palce i powoli naciągasz. Los…. [W tym momencie odpłynąłem w rytm Ethnic Bassu]

[25 minut później]

Wessała mnie medytacja. Miałem doświadczenie mistyczne. Taka medytacja jest rzadka, zdarza się raz na rok. Medytuję od pięciu lat (bez przechwałek, stwierdzam fakt) i miałem może z pięć takich doświadczeń. Satori otwiera i poszerza perspektywę. Kotara rzeczywistości podniosła się a ja wkroczyłem na nieznane tereny.

Myśli są jak lewitujące puste balony. Żaden balon nie ma dokładnego kształtu dopóki nie złapię go za sznurek i nie ściągnę w dół. Balonowa szarańcza wiruje mi nad głową, jest ich tyle jakby tornado uderzyło prosto w odpust. Stoję na piaszczystej planecie w kostiumie astronauty i oglądam te myśli jak kalejdoskop gwiazd.

Pisanie przychodzi mi naturalnie. Paluszki łapią alt jakbym grał na altówce (gram też na słowach).

Gdy szary beton spowija mój blask, muszę świecić mocniej. Czerwona aura musi się przebić przez kamień, cegłę, mgłę, smog. Blask serca który posprząta ulice. Gówno płynie ulicami, szczury wychodzą popatrzeć na blask Armagedonu. Zło skwierczy jak plaster bekonu na patelni. Nie zatrzyma mnie deszcz, nie porwie mnie wiatr. Zimne serca łamię jak lodołamacz. Dziękuje pustce że zrodziła mnie na nowo. Mam teraz ciało. Używam go słusznie. Doświadczenia mistyczne spisuje dla ludzi których oczy są wciąż zamknięte, mimo to że mrugają. Jeżeli doświadczysz człowieku kiedyś satori, zrozumiesz o czym mówię. Ty i ja jesteśmy niczym. Łączymy się w nicości, wracamy do źródła.

Teraźniejszość stała się domem z którego zbyt często wychodzę. Gdy ustaje osąd, gdy zwracam uwagę na dźwięki, zapachy, na ludzi, drzwi domu otwierają się z hukiem.

Jestem reżyserem mojego życia. To ja wybieram skrypt a potem staram się go odegrać najlepiej jak mogę. Wszechświat dorzuca do tego spektaklu swoją scenografię. Jestem reżyserem lecz to Kosmos jest właścicielem Teatru.

Bas w muzyce pozwala powrócić.

- Ape 26 Listopada 2017, +/- 11:40

#medytacja #narkotykizawszespoko #tworczoscwlasna
+2
LaiLaiHei
Chcę zacząć medytować na dobre i próbuję, ale pomimo tego, że wiem, jakie płyną z tego korzyści, to mam z tym problemy. Często się rozpraszam i w ogóle to mam ciekawsze rzeczy do roboty. Medytacja taka "nudna" i pozycja taka niewygodna. Jednocześnie czuję się już trochę zmęczony tym małpim umysłem. Ego, nawyki, mózg, wy CHUJE!

#zalesie #zalesiealetylkotroszke #medytacja #firstworldproblems
+1
PiotrekPan
Just say Om...
autor: John Wilhelm
#medytacja #fotografia #zdjecia
+9
ecco
Plusujcie porannego medytującego pepe. Nikt go jeszcze nigdy nie plusował. No dobra, jedna osoba plusowała przez messengera, ale to się nie liczy. Pepe znaleziony u mamy w ogródku. #pepe #dziendobry #medytacja #wygryw #ogrod +117
Acetylocholina
#30dnibezprokrastynacji

23/30

Dzisiaj podczas medytacji osiągnęłam jakiś inny stan niż zawsze, czułam się tak 'wciągnięta' w nią, że się przestraszyłam dźwięku minutnika i tak jakbym się przebudziła. Nie wydaję mi się żebym usnęła, i nie wiem czy wkroczyłam na jakiś wyższy lvl czy właśnie na odwrót, hmmm doświadczył ktoś tego? :)

#feels #psychologia #mindfulness #medytacja #prokrastynacja #challenge
+8
Acetylocholina
#30dnibezprokrastynacji

22/30

Uwielbiam to wystąpienie TED o prokrastynacji ;)
Wychodzi na to, że wszyscy jesteśmy prokrastynatorami, tylko jedni w większym, a inni w mniejszym stopniu:)

#feels #challenge #psychologia #medytacja #prokrastynacja
+6
Acetylocholina
#30dnibezprokrastynacji

13/30

W końcu mam! Będzie dziś czytaneeee (。◕‿‿◕。)
Dziękuję za polecenie (:

#mindfulness #medytacja
+5
13czarnychkotow
6/30

Wczoraj miałam problem z zaśnięciem, więc spróbowałam medytacji Breathing into Sleep z aplikacji Insight timer. Nie wiem czy można to nazwać medytacją, bo niewiele z niej pamiętam i zamiast skupiać się na oddechu cały czas to w końcu zasnęłam xD co w sumie było moim celem, więc oceniam wizualizację na plus. Polecam ludziom z bezsennością.
#30dayschallange #30dnichallenge #medytacja #bezsennosc #insomnia
+9
Acetylocholina
#30dnibezprokrastynacji

10/30

Podobno medytować można wszędzie, nie potrzeba specjalnych warunków. Nie musi to być cudowne miejsce wśród ciszy i zieleni, praktykować można wszędzie, nawet podczas gotowania ziemników:D Zaraz zabieram się za medytację - leżąc w łóżku, przy włączonym telewizorze. Będąc u rodziny nie mam możliwości odosobnienia na tą chwilę, więc spróbuję w warunkach, które wydają się być mniej sprzyjające. :)

#prokrastynacja #medytacja #depresja #feels
+7
Acetylocholina
#30dnibezprokrastynacji

9/30

Czytałam sobie dzisiaj o muzyce, która powoduje synchronizacje półkul. Puściłam na słuvhawkach, ciekawa sprawa czy faktycznie to działa. Ktoś ma jakieś doświadczenie z tym?

poza tym 2,5 godziny roweru dzisiaj zaliczone:D jak fajnie w końcu było zobaczyć słońce zamiast deszczu

#medytacja #feels #prokrastynacja #depresja
+9
Acetylocholina
#30dnibezprokrastynacji

7/30

A po co mi to? A na co? A co to?

Głównie skupiam się przez te 30 dni na praktykowaniu mindfulness, jeśli ktoś jest zainteresowany tematem to polecam świeżutki filmik z dzisiaj, czyli 5 minut wyjaśnienia czym jest. Przyznaję się, że dziś porannej medytacji nie zrobiłam, ale zaraz biorę się za wieczorną;)

Ktoś może zaczął też niedawno medytować? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#medytacja #mindfulness #prokrastynacja #feels #depresja #psychologia
+14
Zakupoholik19
Dzień 1.

Dzisiaj napisze czemu medytacja jest tak ważna. Gdybyście mieli wyciągnąć z tego wszystkiego tylko jedną rzecz, niech będzie to medytacja.

Od razu disclaimer, medytacja nie polega na jakichś pojebanych duchowych technikach i nie ściągnie was do żadnej sekty.

KORZYŚCI

Łapiecie się czasem na tym że wasz umysł strasznie łatwo odpływa? Nie skupiacie się na niczym, nawet nie myślicie o niczym zbyt sensownym, po prostu waszą głowę zaprzątają losowe myśli. Cierpi na tym wasze uważność. To nic dobrego być zamkniętym we własnej głowie. Na szczęście na wyciągnięcie ręki jest sposób żeby to ćwiczyć. Jest to wręcz odpowiednik dźwigania ciężarów, tyle że dla mózgu.

Następną, wielką korzyścią jest wasze rozumienie swoich myśli. Wydaje się trochę abstrakcyjne, ale zrozumiecie kiedy to osiągniecie. Dzięki medytacji uczycie się słuchać waszych myśli, dystansujecie się trochę od nich i rozumiecie że są wytworem waszego mózgu, który po prostu się pojawia, czasem żeby pomóc, czasem żeby szkodzić. I to dobrze, kochajcie swoje myśli, ale nie oddawajcie im władzy. Dzięki temu, kiedy następnym razem będąc na #nofapchallenge albo diecie wasz mózg zacznie wymieniać powody do zjedzenia jednak tej nowej kanapki z maka, będziecie mogli się od tego zdystansować i nie słuchać takich myśli. Jest to o tyle ważne, bo jeżeli chcecie zmienić coś w swoim życiu, z mózgiem jako przeciwnikiem będzie wam bardzo ciężko.

pokaż spoiler Ja osobiście używam też takiego tricku. Kiedy się na jakiś temat zamyśle, czy to problemy z dziewczyną czy współczynnik urodzeń w krajach dalekiego wschodu, nagle zadaję sobie pytanie "Czy myślenie o tym jakoś mi pomoże?". Bo poważnie, w większości sytuacji, kiedy się nad czymś po prostu zamyśla, do niczego produktywnego to nie prowadzi. !


JAK ZACZĄĆ?

Jest to poważnie dziecinnie proste.

Jednak musisz pozbyć się wszelkich rozpraszaczy. Znajdź ciche i spokojne miejsce, najlepiej twój pokój. Niech nikt wam nie przeszkadza przez te kilka minut.

1. Usiądź w wygodnej pozycji, zamknij oczy.
2. Obserwuj swój oddech, skup się na nim. Zauważ w jaki sposób dotyka twojego nosa, jak jest zimny przy wdechu i ciepły przy wydechu. Jaki jest naturalny, niewymuszony.
3. Będą pojawiać się w twojej głowie myśli, po prostu zdaj sobie z tego sprawę, zostaw je i wróć do obserwowania oddechu
4. Nie bądź sfrustrowany jeśli będzie pojawiać Ci się w głowie pełno mysli, za każdym razem kiedy zdasz sobie sprawę z tego że myślisz o czym innym, myśli będą pojawiać się rzadziej

Zacznijcie od ~3 minut. I róbcie to codziennie o podobnej porze (chcemy wyrobić nawyk medytacji). Lepiej robić to krócej ale konsekwentnie, niż dłużej raz na jakiś czas.

Polecam aplikację Headspace. Jest pomocna i przyjemnie, powoli was w to wprowadzi.

#30dniodnowy #rozwojosobisty #medytacja
+18
Acetylocholina
#30dnibezprokrastynacji

3/30

Dzisiaj straciłam uważność na chwilę w ciagu dnia, ale wróciłam na właściwy tor i spełniłam w wiekszosci postawione sobie reguły, co najważniejsze sesja medytacji odbyta. Czasem mam chwile, że przerastają mnie decyzje, które muszę podjąć, ale rozwiązaniem nie jest wtedy uciekanie w prokrastynacje (na przykład owijanie się w kocyk niczym burito i oglądanie netflixa), a w tym samym czasie zamartwianie się problemem, który czeka. I właśnie temu te 30 dni ma służyć, by koncetrować się na chwili obecnej, a nie zaśmiecać sobie umysł przeszłością/przyszłością.

Od jutra do tego 'challengu' dodaje sobie tzn mindfulness eating przy obiedzie, czyli jedzenie w uważności skupiając się na posiłki, bez telefonu w ręcę czy przy telewizorze.

Dobrej nocy wykopki! (。◕‿‿◕。)

#feels #medytacja #depresja #psychol
ogia #challenge #prokrastynacja #mindfulness
+28
Acetylocholina
#30dnibezprokrastynacji

1/30

Tak mi się nie chciało po powrocie z praktyk o 19 iść jeszcze na ten spacer. Ale poszłam. Godzinka zaliczona. Fajnie cmentarz się zwiedzało i wcale nie creepy, łapcie fotkę mirki, że nie kłamię. Pogubić się tam też było fajnie, czułam się jak dzieciaczek w labiryncie ʕ•ᴥ•ʔ

Medytacja? 10minut z rana i 7 minut wieczorem. Początki są trudne, czułam złość na tej porannej, że mnóstwo myśli, których nie mogę opanować. Ale trzeba to po prostu zaakceptować. Dorzuciłam chwilę praktyki mindfulness, przez chwilę skupić się na odczuwaniu chwili obecnej wszystkimi zmysłami, bycie tu i teraz, bo tylko to istnieje i na to mamy wpływ.

Fejsik i insta odinstalowany.

Miłego wieczoru! (。◕‿‿◕。)
#feels #psychologia #medytacja #depresja #prokrastynacja
+22
u..............r
Chcesz medytować na łonie przyrody, ale przeszkadzają Ci komary? Nie ma problemu, w Hong Kongu mają na to dobry patent. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#medytacja #protip #hongkong
+8
antros
Wszyscy jakieś spinery, balisongi, a ja wam mówię, tylko chińskie kule!

#gownowpis #hobby #spinery #chinskiekule #chiny #medytacja
+5
drain_pipes
#medytacja #pokazmorde
kiedy ujebałeś drzwi od szafki ale jesteś pierdolonym kwiatem lotosu i energia chi przepływa przez twoje ciało niezmącona trudami życia codziennego
+57
grap32
SAMI MUSIMY SIĘ MOTYWOWAĆ

Odpowiedź leży w nas

Czy warto u progu trzeciego tysiąclecia zatrzymać się w biegu i zweryfikować swoje stanowiska i postawy duchowe wobec siebie i otaczającego nas świata ? - odpowiedź jest tylko jedna - WARTO. Zawsze warto dokonać zmian.

Droga do zmian zaczyna się głęboko w nas w środku, trzeba tylko podjąć decyzję na czyn i włączyć się samemu do akcji, zamiast oczekiwać na jakąś siłę zewnętrzną, która nas do akcji wciągnie. Ta droga wyczekiwania w bezruchu nazywana jest : **inercją**.
Inercja - to tendencja ciała do pozostawania w bezruchu, czy spoczynku w oczekiwaniu na nadejście siły, która nas do akcji popchnie - zamiast samemu z głębokim przekonaniem akcje tę rozpocząć. To znaczy, że coś co już jest w ruchu, pozostanie w ruchu, dopóki inna siła go nie zatrzyma - a to co jest w bezruchu, pozostanie tak, dopóki inna siła go nie ruszy.

Każdy człowiek ma pewien rodzaj inercji w sobie: Buduje nawyki, stanowiska, postawy, osobowości i zachowania, które przyzwyczajają go do tego, że robi tylko to - do czego się przyzwyczaił. Nawet jeżeli nie podoba mu się to co robi, co dokonuje się w jego życiu - to zamiast dokonać zmian - pozostaje przylepiony do starych zwyczajów, starych dróg, wytartych prawideł wydeptanych ścieżek.


Ludzie mają tendencje do skarżenia się na wszystko, tylko nie na siebie. Ich problemy spowodowane są przez jakieś inne siły jak: pogoda, ekonomia, przełożony w pracy, układy, polityka a nawet ich rodzice. W rezultacie problemy te istnieją, powtarzają się i nic się nie zmienia - dopóki nie znajdziemy się na drodze zmian - bo to jedyna droga do szczęścia i do sukcesu. Ta stała tendencja, która każe nam robić to, co zawsze robiliśmy i uzyskiwać to co zawsze uzyskiwaliśmy.


Boimy się zmienić

To wspaniale cieszyć się z tego co dzieje się w naszym życiu - ale tragedią jest niezadowolenie, że tak mało w tym życiu uzyskaliśmy.


I co teraz robić?

Koncepcja inercji uczy nas, że będziemy robić wszystko co robiliśmy do tej pory aż przyjdzie nowa siła z zewnątrz i wprowadzi nas w ruch - tak byłoby w przypadku gdybyśmy byli obiektem nieruchomym. Natomiast prawdą jest, że my nie jesteśmy obiektem nieruchomym. Obiekt nieruchomy to ten, który nie może działać z jego własnej woli.


To piękne zdawać sobie sprawę z możliwości wyboru, z możliwości podejmowania decyzji na temat samego siebie, swoich własnych zmian, zachodzących głęboko w środku. Ruchu a nie inercji. Akcji a nie zastoju.

Twierdzenie, że ktoś inny może nas poruszyć, pobudzić, wpłynąć, motywować - nie zawsze jest właściwym.

My sami musimy się motywować

Tylko wtedy, kiedy zdamy sobie sprawę z tego, że my sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje życie - kiedy przestaniemy wyczekiwać na coś co się wydarzy, co przyjdzie z zewnątrz - tylko wtedy będziemy zdolni dokonać w naszym życiu zmian - przynieść radość i satysfakcję z dokonania tego osiągnięcia.


Zmiany i personalny rozwój są wielkim wyzwaniem, często trudnym i strachliwym, ale mogą też być wielkim wynagrodzeniem.

Zmiany konieczne są w osiągnięciu wybranego celu, w spełnieniu naszych marzeń. Zmiany pomagają w kształtowaniu personalnego rozwoju. Ażeby zmian dokonać nie musimy czekać aż do jutra - przecież to wszystko co chcemy zmienić jest tu blisko, jest w środku, jest w nas.

Są takie chwile - kiedy mamy ochotę zatrzymać się i dokonać ewaluacji naszego życia - kim my naprawdę jesteśmy tam głęboko w środku, jaką spełniamy rolę w życiu i jak naprawdę to nasze życie się toczy. Jeżeli nie możemy zmienić nic wokół siebie - to na pewno możemy ZMIENIĆ SIEBIE. Może ta chwila - jest własnie teraz.

Odpowiedź leży w nas

Jeżeli nie podoba nam się to co robimy lub chcemy przeorganizować swoje życie i ulepszyć, udoskonalić siebie, musimy zobowiązać się wobec siebie lub kogoś bliskiego, że się zmienimy - że dokonamy zmian.

Nie przyjdzie to łatwo, będzie to trudne i nie będziemy w tych dokonaniach aż tak bardzo dokładni - ale jeżeli spróbujemy jeden raz - to następna próba będzie lepsza.


pokaż spoiler #psychologia #wychodzimyzprzegrywu #nofapchallenge #motywacja #medytacja #gruparatowaniapoziomu
Autorem tekstu jest Stanisław Guzek.
+19
grap32
MEDYTACJIA

Medytacja to sztuka unieruchomienia umysłu i doprowadzenia do stanu spoczynku, przy jednoczesnym skupienie się na konkretnym wyimaginowanym obiekcie.

Obiektem tym który obserwujemy z zamkniętymi oczyma może być fala morska, rzeka, las, drzewo twego dzieciństwa, przestrzeń górska bądź słowo, czy cyfra pisana bardzo spokojnie bardzo wolno w twojej myśli na przykład na piasku na plaży, na której spotkało cię coś przyjemnego.

Medytacja również powinna doprowadzić do zupełnego wyciszenia wszelkich stanów emocjonalnych doprowadzając w ten sposób do równomiernego pulsowania serca.

Wtedy kiedy nasze ciało nasz umysł i nasze emocje są zbalansowane, zrównoważone w jedno miernym rytmie. Wtedy możemy mieć dostęp do harmonii naszej wewnętrznej natury duchowej. Patrzymy na świat innym spojrzeniem innymi oczyma, zaczynamy dostrzegać wewnętrzną łączność i współzależność wszelkiego tworzenia.

Medytacja jest nie tylko czystą wodą niezbędną dla oczyszczenia umysłu i życia w świadomej czystości, jest również kąpielą w której należy się zanurzyć aby się oczyścić.

Jedną z wyższych form medytacji może być również czytanie poezji.

pokaż spoiler #medytacja #psychologia _Stan Borys_
+5
u..............r
Twój oddech powinien być lekki, równy i płynny jak strumyk płynący przez piasek. Powinien być bardzo spokojny i cichy, by osoba siedząca obok ciebie nawet go nie słyszała. Powinien płynąć wdzięcznie jak rzeka, jak wąż ślizgający się w wodzie, a nie wić się jak łańcuch chropowatych szczytów górskich czy gnać na podobieństwo galopującego konia.
Opanować oddech znaczy kontrolować ciało i umysł. Zawsze więc można stosować technikę obserwowania oddechu, gdy będziemy rozproszeni i będziemy mieli problem z utrzymywaniem nad sobą kontroli.


~ Thich Nhat Hanh

#zen #buddyzm #medytacja
+10
FiziuMiziu
Rozkminiłem sobie dlaczego ludzie dziwnie się patrzą kiedy powie się coś o medytacji, czy jakiejkolwiek "pielęgnacji" tego co wyrasta nam z szyi. Wydaje mi się że to wszystko bierze się z tego, że w Polsce mamy totalnie złe rozumienie słowa "stres" i ta karuzela kręci się już tak dobrych kilkadziesiąt lat i dla ludzi jedynym racjonalnym powodem dbania o swoją głowę jest to jak szef w pracy drze na nas jape i wtedy jest STRES. Nie zdając sobie sprawy że głupie skrolowanie fejsa jest znacznie bardziej stresującym zajęciem. Taka moja rozkminka z dupy.
#medytacja #przemyslenia #rozkminy
+7
factoryoffaith_
Polecam wszystkim mireczkom #floating - najlepsze odprezenie, super #medytacja i ciekawe przezycia :} jeśli ktoś ze Śląska chce to jest dużo promocji w Chorzowie - dziś zapłaciłam 300 PLN za karnet 6 wejsc. +4
u..............r
Kiedyś zapytano DSSNima jak kontrolować myśli w czasie siedzenia. DSSNim odpowiedział, że jeśli jesteśmy przywiązani do myślenia, praktyka i myślenie są różne, jeśli natomiast nie ma przywiązania, praktyka jest myśleniem, a myślenie jest praktyką. Chciałam zapytać, co to znaczy?

- Co teraz robisz?

Siedzę na poduszce i rozmawiam z tobą.

- Dobrze. To jest czyste myślenie. Czy czyste myślenie i czysty umysł są takie same, czy różnią się? Jeśli po prostu robisz, to, co robisz, to co to jest? Czysty umysł czy myślenie? Jeśli powiesz czysty umysł, uderzam cię, jeśli powiesz myślenie, również cię uderzam. Nie twórz niczego. Zwykle przeciwstawiamy sobie czysty umysł i myślenie, oceniamy swoją praktykę i mamy poczucie tracenia czasu, ponieważ wciąż doświadczamy myślenia. Jeśli jednak nie chwytamy się myśli, ale pozwolimy im swobodnie przychodzić i odchodzić, wtedy myślenie jest niemyśleniem. Myślenie jest naturalną grą energii umysłu. Wszyscy mamy karmę i gdy siadamy do medytacji wyraźnie widzimy tę grę umysłu. Nasza podstawowa świadomość uwalnia wszystko, co zostało w niej zgromadzone. Gdy próbujemy powstrzymać lub chwytać myśli, wtedy potwierdzamy ich realność i one zaczynają nas kontrolować zasłaniając nasz czysty umysł. Przywiązanie powoduje, że tracą swoją przezroczystość i nie możemy zobaczyć czystej natury umysłu. Gdy będziemy widzieć je jako puste, staną się jakby przezroczyste i nie będą przeszkadzać czystemu umysłowi. W pustce czysty umysł i myślenie są tym samym. Czyste myślenie oznacza również postrzeganie prawdy i funkcji, właściwej sytuacji, relacji i działania. Bez tego czystego myślenia nasze życie jest niemożliwe. Problemem jest neurotyczne myślenie, ponieważ ono wypacza nasze życie i zamienia je w cierpienie. Umysł staje się podzielony, tworzy czas, przestrzeń i całą tą konstrukcję zwaną "ja". Gubimy ten moment pogrążając się w iluzji. Nasza praktyka powinna być wolna od oczekiwań i fantazji. Musimy siedzieć, jakby to była ostatnia chwila naszego życia. Jeśli za chwilę umrzesz, czym są wszystkie twoje pragnienia? Taka praktyka jest czystą praktyką, to znaczy nie dodajemy zupełnie nic do tego co jest. Już jesteśmy kompletni. Tak więc, jeśli myślisz, to tylko myśl.

#zen #medytacja
+5
chilling
Moje kamyczki nad hiszpańskim niebem. #medytacja +2
miodek898
Mirki pomedytujcie trochę przy ogródku zen.
#medytacja #glupiewykopowezabawy
+1
blekitny_orzel
Opowiem wam znowu historię jakąś co wy na to? Jak byłem młody i poszukiwałem jeszcze Prawdy zamiast marnować czas na pracę, alkohol i gównoposty na wykopie to wiadomo zainteresowałem się #buddyzm (i psychodelikami oczywiście) i całkiem sporo praktykowałem zen. W ogóle od pierwszej chwili gdy przylazłem do ośrodka to się zakochałem w #zen. Wcześniej próbowałem Buddyzm Diamentowej Drogi i bardzo mnie rozczarował. Nie chcę nikogo obrazić, ale wyczuwało się tam taki klimat sekciarski mocno. Raz gadałem z jakąś typiarą i wiadomo jako nowy "buddysta" miałem wiele pytań i wiele czytałem o różnych szkołach buddyjskich i praktykach i tam coś gadam z nią i pamiętam mówię coś w stylu "no ale w zen..." a ona mi przerywa i mówi "Nie jesteś w ośrodku zen, tylko Diamentowej Drogi". Bardzo mnie to zniechęciło pamiętam. Więc odszedłem sobie od nich i poszedłem do ośrodka Zen i jeny jak mnie to wtedy zajarało tą swoją taką absolutną bezkompromisowością i minimalizmem. Na początku wiadomo było ciężko, śpiewy były super i strasznie mi się podobały ale samo zazen... No było ciężko. Ale mijał czas, miesiące, lata i w końcu faktycznie mogłem siedzieć już spokojnie godzinę, gapiąc się w ścianę, skupiony na oddechu nie zabijając już czasu rozmyślaniem o pornografii czy o czym tam chciał myśleć mój nastoletni umysł. A kiedyś przyjechał do nas jakiś nauczyciel i poszedłem na rozmowę z nim i mówię mu jak jest "Ja to świata i ludzi nienawidzę, nie cierpię w buddyzmie tej radości i nie wiem jak buddyści mogą być szczęśliwi" a nauczyciel do mnie taką historię: kiedyś do mistrza zen przyszedł jakiś władca i mówi mu "ty mistrzu zen wyglądasz jak świnia co cały dzień taplała się w gównie (ja tu trochę zacząłem chichotać bo strasznie zaakcentował to "świnia" i "gówno" :D) na co mistrz odparł - a ty władco wyglądasz jak budda i promienieje od ciebie piękna jasność. Na to władca skonfundowany mówi: zaraz, to ja tu tak do ciebie a ty mi komplementy prawisz? A mistrz zen: świnia widzi świnie - budda widzi buddę." I kazał mi wracać do zazen. Więc pokłoniłem się jak trza, wyszedłem, siadłem na poduszce i tak siedzę i nagle mam myśl "zaraz, czy on mnie nie wyzwał od świń przypadkiem właśnie?" I zacząłem się śmiać. Nie byłem pewnie raczej blisko oświecenia ani nic, ale to był dość ciekawy moment w mojej praktyce :D A potem życie mi się spierdoliło totalnie i tak szczerze to nie siedziałem w zazen już tak od 10 lat jakoś :( Ostatnio coś jakoś jednak sprawiło, że sprawdziłem sobie czy Zen Kwan Um dalej operują w trójmieście i kurde są.... Ale boję się iść, nie wiem czy jest sens zaczynać od nowa kiedy nie mam już tej motywacji jak kiedyś i w ogóle... No, boję się. :( Ktoś praktykuje zen? Zmotywujcie mnie pls... #motywacja #medytacja +16
kontrowersje
dobrze opisany sposób na #medytacja
najlepiej otworzyć w nowym oknie
#buddyzm #unu #znak #1959
+5
LowcaG
Hej, potrzebuję pomocy kto się zna na #medytacja (tak mi się wydaje, że to medytacja)

I stąd moje pytanie, czy ten "gość" na obrazku medytuje? Czy takie ułożenie palców ma jakąś nazwę, cokolwiek.
Każda informacja się przyda.

#pytanie
+2
Potkukelkka
Po 11 godzinach w pracy, marzyłem tylko o tym, żeby się jak najszybciej dostać do sauny.
#sauna #finlandia #relaks #medytacja
+2
Pokaż następne