supra107
Naszła mnie chętka na zakup torby Wisport Pathfinder, choć już posiadam plecak Wisport Sparrow II 30L. I mam dwa pytania co do tego tematu:

1. Warto brać Pathfindera na torbę do laptopa? Bo nie widzi mi się taskanie laptopa w plecaku już obciążonym przez podręczniki.
2. Tu już bardziej do właścicieli Pathfindera: czy wart jest swojej ceny? Mowa o jakości wykonania, trwałości oraz praktyczności.

#edc #pytanie trochę #militaria
RobertKowalski
Mirki, o co chodzi z tymi Glockami ? (lewe zdjęcie strefacelu.pl, prawe us.glock.com) ...
Jak zwykle na polski rynek wpuszczana jest jakaś bieda-wersja GEN 4 i 1/2 składana z jakichś odpadów po wcześniejszych GENach ?

#bron #strzelectwo #strzelnica #militaria #glock
+3
Bednar
Na przełomie kwietnia i maja 1942 roku U-Boot U-573 (typ VII C) został poważnie uszkodzony na Atlantyku i musiał szukać schronienia w formalnie neutralnej, choć sprzyjającej Hitlerowi frankistowskiej Hiszpanii. Madryt dał Niemcom trzy miesiące czasu na naprawę, co i tak było pogwałceniem prawa międzynarodowego, dopuszczającego tylko 24-godzinny postój jednostki strony wojującej w neutralnym porcie.

Kiedy okazało się, że to wciąż zbyt krótki czas, by doprowadzić okręt do pełnej sprawności, Niemcy sprzedali go Hiszpanom. I jednostka ta służyła w hiszpańskiej marynarce wojennej aż do 1970 roku. Poniżej zdjęcie z początku lat 60.

#militaria #historia #iiwojnaswiatowa #okrety
+25
Bednar
Formacja bombowców B-17 podczas misji nad Niemcami w styczniu 1944. Czarna chmurka pośrodku to eksplozja pocisku artylerii przeciwlotniczej.

#militaria #historia #iiwojnaswiatowa #samoloty #zajebanezreddita
+12
Bednar
Ciekawe zdjęcia wyrzutni pocisków P-700 Granit na rosyjskim okręcie podwodnym projektu 949.

#militaria #okrety #wojsko #militaryboners
+10
CanisLupusLupus
Może zainteresują was te dwie sprawy:

Miniaturowe okręty podwodne wracają do łask na świecie. Idea szerszego zastosowania miniaturowych okrętów podwodnych napotyka opór co bardziej konserwatywnie nastawionych wojskowych. Mimo wszystko programy związane z jednostkami tej klasy są prowadzone w Chinach, Rosji, Indiach i Japonii.

Reporterka na drodze lądującego Tu-160, czyli krótka rzecz o normach bezpieczeństwa na lotniskach i #logikarozowychpaskow. Tym razem obyło się bez tragedii.

Na zdjęciu poniżej mój ulubiony egzemplarz Tu-160.

#mikroreklama #lotnictwo #aircraftboners #militaria #marynarkawojenna
+6
CanisLupusLupus
Moja propozycja okołowojskowa na dziś: Miniaturowe okręty podwodne wracają do łask na świecie. Może mogłyby wrócić i u nas?

Za sprawą Korei Północnej morskie potęgi zaczęły ponownie interesować się miniaturowymi okrętami podwodnymi. Przełomem było zatopienie południowokoreańskiej korwety Cheonan w 2010 roku. Północnokoreańska jednostka mogła odpalić torpedę z dystansu poniżej 30 m i przez cały czas pozostała niewykryta.

#mikroreklama #wojsko #marynarkawojenna #militaria
+7
Szaman_plemienia_tatamahuja
#militaria #wojsko #ciekawostki #historia

Radziecka haubica samobieżna kalibru 406mm przystosowana do użycia głowic nuklearnych, 1960

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/2A3_Kondensator_2P
+21
myrmekochoria
Stożkowy hełm z brązu, Mezopotamia 1199-700 rok przed naszą erą.

Ciekawy hełm z jednego powodu. Wypustki z brązu na bokach pewnie miały łapać ostrze jak ześlizgiwało się z boku, aby nie spadło na ramię. Podobne rozwiązanie będzie np. w morionie, który będzie miał nieco szerszy kołnierz na dole. Hełm jest stożkowanych (ponownie grzebień pojawi się w europejskich hełmach i nie tylko), bo metal, w tym wypadku brąz, może się wgiąć/wklęsnąć i uszkodzić głowę.

Muzeum

#smoczautopia - Tag do obserwowania. Przegląd przedmiotów z różnych muzeów czasem z dłuższym komentarzem.

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #artefaktnadzis #gruparatowaniapoziomu #militaria #myrmekochoria
+34
myrmekochoria
Żelazny miecz, Mezopotamia 1000 - 800 rok przed naszą erą. Odnaleziony w Iraku i mniej więcej przypada na czasy, gdy Asyria staje się powoli dominującym graczem w regionie. Fotografia sporej jakości.

Muzeum

#smoczautopia - Tag do obserwowania. Przegląd przedmiotów z różnych muzeów czasem z dłuższym komentarzem.

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #artefaktnadzis #gruparatowaniapoziomu #archeologia #militaria #myrmekochoria
+31
vans
Gripeny szwedzkich sił powietrznych jak co roku przed świętami przelatują nad większymi miastami w formacji "choinka" (。◕‿‿◕。)

#szwecja #aircraftboners #wojsko #militaria #chwalesie #swieta #wesolychswiat #dziendobry #mojezdjecie
+161
piotr-zbies
Kontynuacja tematu - MON zamówił 780 lekkich moździerzy piechoty LMP-2017M. Pierwsze 150 sztuk trafi do #wojskopolskie i #obronaterytorialna w przyszłym roku, a dostawy mają się zakończyć w 2022.

#wojsko #militaria #militaryboners
+16
piotr-zbies
Grecja i Turcja są zainteresowane kupnem dwóch "prawie-polskich" Adelajd.

#wojskopolskie #wojsko #okrety #grecja #bliskiwschod #militaria #militaryboners
+8
piotr-zbies
#obronaterytorialna od jutra zacznie dostawać moździerze lekkie LMP-2017, zaś jednostki zawodowe otrzymają przed końcem roku pierwszą partię nowych mundurów.

#wojskopolskie #wojsko #militaria #militaryboners
+13
Baron_Al_von_PuciPusia
Proobronni w systemie obronnym państwa, czyli zastrzeżenia NIK w stosunku do MON <<< znalezisko
Czy jednostki wojskowe powinni organizować szkolenie członków organizacji proobronnych z obsługi przeciwpancernych i przeciwlotniczych pocisków rakietowych (Spike i Grom)? Dlaczego na szkolenia strzeleckie dla uczniów klas wojskowych przeznacza się 60 sztuk amunicji na jednego uczestnika w sytuacji gdy liczba dostępnych nabojów na jednorazowe szkolenie żołnierza zawodowego wynosi 6 sztuk? Dlaczego włączono organizacje proobronne do ćwiczeń wojskowych – „Anakonda-16” i „Dragon- 17” bez podstawy prawnej, przy zastrzeżeniach sojuszników z NATO oraz bez zapewnienia interoperacyjności ćwiczących przedstawicieli organizacji proobronnych z wojskiem?

Cytując NIK:

(...) Najwyższa Izba Kontroli negatywnie ocenia włączenie organizacji proobronnych do ćwiczeń ANAKONDA-16 i DRAGON-17 bez podstawy prawnej, bez określenia roli organizacji proobronnych w systemie obronnym państwa, przy zastrzeżeniach sojuszników z NATO oraz bez zapewnienia interoperacyjności ćwiczących przedstawicieli organizacji proobronnych z wojskiem. Żaden przepis prawa nie daje podstaw do wspólnych ćwiczeń organizacji proobronnych z wojskiem. Ćwiczenia te odbywały się na podstawie każdorazowo podpisywanych porozumień, a więc umów cywilnoprawnych. Należy podkreślić, że Dowódca Operacyjny RSZ nie został poinformowany przez Dyrektora Biura do Spraw Proobronnych o zastrzeżeniach Ataszatu Obrony USA w zakresie rozmieszczenia organizacji proobronnych w rejonach ćwiczeń, wspólnie z ćwiczącymi wojskami USA.

(...) Najwyższa Izba Kontroli uważa za niecelowe i niegospodarne również finansowanie z budżetu państwa szkoleń strzeleckich dla uczniów klas wojskowych, w których przeznacza się 60 sztuk amunicji na jednego uczestnika oraz bezpłatne udostępnianie amunicji dla organizacji proobronnych (250 sztuk na osobę), w sytuacji gdy liczba dostępnych nabojów na jednorazowe szkolenie żołnierza zawodowego wynosi 6 sztuk.

W latach 2015-2017 jednostki wojskowe podległe Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych chętnie udostępniały organizacjom proobronnym oraz uczniom klas wojskowych strzelnice i obiekty poligonowe. Ze strzelnic w tym okresie skorzystało prawie 23,7 tys. osób z organizacji proobronnych i klas wojskowych i liczba ta była wyższa niż liczba żołnierzy rezerwy (ponad 9 tys. osób), którzy w tym okresie korzystali z tych obiektów. Z kolei z obiektów poligonowych skorzystało prawie 18,5 tys. osób z organizacji proobronnych i klas wojskowych (w sumie przez 475 dni).

Więcej w powiązanych.

#neuropa #polska #wojsko #wojskopolskie #militaria #bron #obronaterytorialna
+11
yolantarutowicz
Niezwykle wyglądający DH-20 został zaprojektowany jako śmigłowiec do ewakuacji medycznej.

Link do znaleziska: Śmigłowiec Del Mar DH-20

Interesujące? Dziękuję Ci za wykop! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#militaria #wojsko #medycyna #technologia #lotnictwo #ciekawostkihistoryczne #wojsko #historia #aircraftboners #smiglowce #helikoptery #ratownictwo #pogotowielotnicze #ciekawostki
+9
yolantarutowicz
Wyprodukowane w setkach egzemplarzy niemal 50-metrowe barki desantowe Marinefährprahm miały być koniem roboczym hitlerowskiej inwazji na Wielką Brytanię.

Obładowane wojskiem (200 żołnierzy każda) i czołgami (3) miały przenieść Blitzkrieg na Wyspy Brytyjskie.

Link do znaleziska: Marinefährprahm - barki Hitlera do desantu na Anglię

Interesujące? Dziękuję Ci za wykop! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #statki #anglia #gruparatowaniapoziomu #morze #uk #niemcy #wojna #militaria #maszynyboners #francja #marynarkawojenna #technika #technologia
+18
Zbiniu
Właśnie zamówiłem sobie 2szt KO FOG 50ml z Wysyłką 39zł. Mocny szajs kupiłem? Opinie na forach oraz na YT najgorsze nie są. Zal mi kasy na Sabre Red było. Nie planuję gazu używać i raczej to będzie ostateczność w kryzysowej sytuacji, ale wiecie jak to jest w mieście albo za kierownicą.
Ktoś z was tego KO Fog testował?
#gazpieprzowy #samoobrona #militaria
+1
piotr-zbies
Wczoraj minęła 73. rocznica wydania rozkazu nr 0063, co jest uważane za początek historii rodziny T-54 / T-55

#czolgi #militaria #militaryboners #ciekawostki
+14
Bednar
Pancernik HMS Nelson i jego załoga. Zdjęcie świetnie pokazuje, jakie to były giganty.

#militaria #aircraftboners #historia
+17
Bednar
Lotniskowiec USS Kwajalein płynie na wojnę z Japończykami, lipiec 1944. Na pokładzie myśliwce F4U Corsair i F6F Hellcat. Łącznie 59 maszyn.

#aircraftboners #militaria #okrety #iiwojnaswiatowa
+12
Bednar
F-22 nad Mexico Beach na Florydzie.

#aircraftboners #samoloty #militaria
+17
Bednar
Rosyjski okręt podwodny Akuła i krążownik pancerny Ruryk, 1913 rok.

#militaria #okrety #historia #kalkazreddita
+10
PikPak
Złoto ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Gunblog - Broń Palna
14 godz. ·


Kamuflaż CHAPA-J (planowany następca wz.93) i CHAPA-C (analogiczny do multicam / camogrom dedykowany dla jednostek specjalnych i WOT)

Obydwa kamuflaże cechują doskonałe wyniki testów obserwacyjnych na tle sciany lasu normatywnego okiem nieuzbrojonym i z użyciem urządzeń obserwacyjnych. Większość obserwujących stwierdzała że, cytujemy: "ch...j widzi". Jesteśmy przekonani, że ten innowacyjny wzór cechujacy sie małą powtarzalnością prącia zostanie doceniony i wdrożony w programie Tytan.

W naszej opinii zdecydowanie lepszy niż wzór "Pantera", symbolizuje podejście do roboty pracowników działów badawczo rozwojowych, (nomen omen) członków zarządów różnych instytutów i spółek skarbu państwa, oraz szefów departamentów i inspektoratów, którzy zdecydowanie kładą ten wzór codziennie na swoją robotę i na obronność naszego kraju.

#heheszki #wojsko #militaria i torchę #bekazpisu bo to oni trzymają stare betony na stanowiskach decyzyjnych
+115
TenebrosuS
#ruskapropaganda Tak się robi artykuły mające wpływać na opinię publiczną

„Duzi chłopcy bawią się w wojnę. Odpowiedź na agresję Rosji? Hmmmm. A nie jest to przypadkiem przygotowanie agresji na Rosje?” – dzieli si swoją opinią ekspert wojskowy prof. Jan Karol Dyma.

Skoro ekspert pisze i to profesór! to musi być dramat. Chciałem sprawdzić kim jest ów profesor ekspert, bo nigdy o nim nie słyszałem, ale internet nie zna takiej osoby. Jedyne odniesienie do niego w wynikach google to kopia tego samego artykułu na salon24. Poza tym zero wyników.

Znalezisko z rzeczonym artykułem https://www.wykop.pl/link/4681207/ekspert-wojskowy-anakonda-18-to-plama-na-honorze-wojska-polskiego-wideo/

Przy okazji inne znalezisko z tej samej serii https://www.wykop.pl/link/4681211/polska-walczy/

#4konserwy #neuropa #rosja #wojsko #militaria #cyberbezpieczenstwo #anakonda18
+134
sropo
No moi drodzy dzisiaj troszkę Napoleona i jego drodze do sławy i zarazem upadku

Mówiąc o kampanii rosyjskiej 1812 roku, nie sposób nie wspomnieć o jej największej bitwie, która miała miejsce 7 września pod Borodino. Główny bój obu armii poprzedziły zmagania o redutę szewardińską, które stanowiły zapowiedź, mającej nastąpić dwa dni potem, krwawej bitwy.

Link do znaleziska - Preludium rzezi. Szewardino 1812

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach.Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski)

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #propaganda #zwyczaje #militaria #europa #swiat #wojsko #liganauki #zainteresowania #napoleon #moskwa #armia #bitwyswiata #francja #nauka
+320
Bednar
Rosyjski okręt wywiadowczy projektu 18280 "Iwan Churs" na tle wysokościowca Łachta Centr w Petersburgu. W komentarzu drugie zdjęcie.

#militaria #rosja #fotografia
+11
FrankJUnderwood
Niedawno odwiedziłem kolekcję Wehrtechnische Studiensammlung w Koblencji i znalazłem tam trochę ciekawych rzeczy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#zainteresowania #historia #bron #militaria #wojsko #niemcy
+135
Baron_Al_von_PuciPusia
Koniec hełmów wz. 2005 <<< znalezisko
Wojsko Polskie podjęło decyzję o zakończeniu zakupów hełmów wz. 2005. Zastąpią go w linii dwa nowe modele kompozytowych osłon głowy, lepiej dostosowane do wymagań współczesnego pola walki. Docelowo ma to zapewnić wycofanie hełmów stalowych wz. 67.

#polska #wojsko #bron #militaria #wojskopolskie #modernizacjawojskapolskiego
+5
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Walki o Cytadelę: ważny epizod walk o Lwów w 1918 roku - Najsłynniejszym epizodem wojny polsko-ukraińskiej były walki o Lwów między 1 a 22 listopada 1918 roku. Najczęściej kojarzą się one jedynie z Orlętami Lwowskimi oraz Cmentarzem Obrońców Lwowa. Jedne z najkrwawszych walk toczyły się jednak o Cytadelę.

Na ilustracji plan Cytadeli (domena publiczna).

#polska #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #wojna #militaria #lwow #mikroreklama
+9
ArmaCoopCorps
Dzień dobry mirki (i mirabelki!)

Jako że nadchodzi czas Mikołajek, społeczność ArmaCoopCorps przygotowało małą akcję dla części z was grającej w gry na komputerze. Mamy dla was nagrodę, mianowicie: klucz steam do gry ArmA 3 Apex Edition (ArmA 3 +DLC Apex, Marksmen, Helicopters oraz Karts)
Także jeśli święta i przyszły rok chcecie przywitać niosąc demokracje z morza, ziemi i powietrza nie ma lepszej możliwości, by tego dokonać
(⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

Jako, że to jednocześnie nasz pierwszy post, coś o nas:

ACC to społeczność ludzi zrzeszająca graczy zainteresowanych symulowaniem rzeczywistego pola bitwy przy pomocy gier z serii ArmA.
Graczy ACC łączy chęć wspólnej gry na serwerze i oddawania klimatu rzeczywistych walk. Odbywa się to poprzez naśladowanie wszelkich procedur, taktyk i zachowań, które wykorzystywane są w rzeczywistości i mogą być skutecznie zastosowane w grze.

Zasady rozdajo:
Plusujesz ===> Wygrywasz (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

(losowanie przez Mirkorandom)

Mirków, którzy już posiadają już grę Arma 3 serdecznie zapraszamy do wstępowania w nasze szeregi. Jedynym wymogiem jest ukończenie 17. roku życia oraz posiadanie zakupionej legalnie gry Arma 3. 

Macie 24h! Powodzenia!

Chmura tagów:
#armacoopcorps #arma3 #arma #rozdajo #milsim #symulatory #militaria #gry
+100
blawatek
AR-10(najprawdopodobniej z Sudanu) w rękach Jemeńskiego bojownika. Właściciel pewnie nie zdaje sobie sprawy z jego wartości kolekcjonerskiej. #bron #militaria #jemen +38
myrmekochoria
Plan i mapa creeping barrage (ostrzału kroczącego) mającego się odbyć pod Passchendaele, 1917 rok. Bardzo ryzykowana metoda, która wymagała sporej synchronizacji pomiędzy żołnierzami i artylerzystami, ale jak się udało, to dosłownie eksplozje tworzyły wybuchami tarcze chroniącą żołnierzy przed bronią palną. Bardzo ładne znalezisko, wykop pewnie nie wczyta tej mapy, ale warto spojrzeć, jak kogoś takie rzeczy interesują

Wideo

#starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #mapporn #iwojnaswiatowa #militaria #myrmekochoria
+23
myrmekochoria
Miecz (89 cm) do ubrania dla dworzanina, Włochy 1806-08.

Muzeum

#smoczautopia - Tag do obserwowania. Przegląd przedmiotów z różnych muzeów czasem z dłuższym komentarzem.

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #artefaktnadzis #gruparatowaniapoziomu #militaria #myrmekochoria
+37
myrmekochoria
Szabla, Indie 1902 (89 cm: złoto, diamenty, stal, emalia)

Muzeum

#smoczautopia - Tag do obserwowania. Przegląd przedmiotów z różnych muzeów czasem z dłuższym komentarzem.

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #artefaktnadzis #gruparatowaniapoziomu #militaria #myrmekochoria
+35
piotr-zbies
Rząd francuski zrezygnował ze wsparcia oferty Naval Group w programie Orka i nie sprzeda nam pocisków manewrujących MdCN.

Oficjalnie - jest to spowodowane "relacjami pomiędzy Warszawą i Paryżem".

Nieoficjalnie - Amerykanie dali bana na eksport MdCN z uwagi na wykorzystanie w nim amerykańskich podzespołów (np. modułów GPS)

#wojskopolskie #wojsko #okrety #militaria #militaryboners
+11
Pokaż następne