th3ta
Jak otrzymywać książkowe obrazki molekuł?

Artykuł [ENG] o rozwoju mikroskopii sił atomowych (AFM) i o tym co należy zrobić, żeby obrazować strukturę wiązań pojedynczych molekuł. Co ciekawe po raz pierwszy obrazek taki jak poniżej został wykonany dopiero w 2009 roku w IBM Zurich.

Zdjęcie: model strukturalny, obraz STM (orbitale), obraz AFM (wiązania), pasek sakli 0.5 nm.

#fizyka #chemia #nauka #gruparatowaniapoziomu
+12
dylski
Na przełomie roku robiliśmy tutaj #rozdajo Skinpada do nauki szycia chirurgicznego. Wiele osób było zainteresowanych i może nawet ktoś z wykopu postanowił nabyć nasz produkt. Dzisiaj wychodzimy do Was z nową propozycją! Z okazji 1000 osób obserwujacych konto Skinpad.pro na instagramie, przygotowalismy dla Was coś specjalnego. Jest to kurs szkolenia kitesurfingowego (8h z instruktorem i calym sprzętem) dla dwóch osób w najlepszej szkole na półwyspie helskim- Surf Bonjo w Juracie ! Więcej informacji na naszym fanpage LINK

#medycyna #nauka #lekarz #studbaza
+2
Menypeny
Temperatura Hawkinga

Co to takiego promieniowanie Hawkinga? Praca Hawkinga miała takie wielkie znaczenie, ponieważ połączyła obszar klasyczny i kwantowy: teorię grawitacji Einsteina z kwantową teorią pola. Nikomu nie udało się uzyskać pełnej teorii łączącej obie dziedziny, fizyka podstawowa pozostaje rozdwojona, mimo pracy najlepszych uczonych przez ostatnie pół wieku.

https://www.wykop.pl/link/4222139/temperatura-hawkinga-dla-oli/

#nauka
#gruparatowaniapoziomu
#menypeny
+29
Clermont
Robert Langlands tegorocznym laureatem Nagrody Abela "za jego wizjonerski program łączący teorię reprezentacji z teorią liczb". Program Langlandsa to cały zespół twierdzeń, hipotez i dualności, które miały łączyć grupy Galois z algebraicznej teorii liczb z formami automorficznymi. Program przyjął tak duże rozmiary i stał się tak ambitny, że mówi się o nim jak o Teorii Wielkiej Unifikacji dla matematyki. Wykorzystano go m.in. przy dowodzeniu wielkiego twierdzenia Fermata. Znalazł też zastosowanie w fizyce, m.in. w N=4-supersymetrycznej teorii Yanga-Millsa (patrz prace Wittena i Kapustina: 1, 2).
Nagroda Abela to wg niektórych matematyczny Nobel (jest przyznawana co roku i nie ma limitu wiekowego, w przeciwieństwie do Medalu Fieldsa). Wśród poprzednich laureatów byli m.in. Serre, Atiyah, Singer, Milnor, Deligne, Gromow czy Wiles.

Dwa teksty na ten temat:
Institute for Advanced Study: Robert P. Langlands Awarded 2018 Abel Prize
NY Times: Robert P. Langlands Is Awarded the Abel Prize, a Top Math Honor

#matematyka #fizyka #nauka #ligamozgow
+23
Ream
Ehhh, a miałem lektury na maturę czytać...
#matura #fizyka #ksiazki #nauka
+5
kamillo007
Jak uciekli najważniejsi zbrodniarze III rzeszy? Dziś chcę wam zaprezentować postać, o której nie dowiecie się z książek historii w szkole. Czy jest ona celowo pomijana?- Nie mnie to oceniać informacji o Alois Hudal-u próżno szukać również w programach dokumentalnych polski stacji telewizyjnych. Jedna z najważniejszych w ówczesnych czasach postaci kościoła katolickiego, która pomogła w ucieczce nazistów i nigdy za ten fakt nie została skazana.
Pamiętam, gdy w szkole nauczycielka religii kazała przynieść nam informacje o ciekawych postaciach Kosciła Katolickiego przyniosłem informacje o Aloise Hudalu, moi rodzice zostali wezwani do dyrekcji.. Wtedy pierwszy raz zadałem sobie pytanie, czemu ten fakt poruszył ich aż tak bardzo?


Słowem wstępu:

Alois Hudal, znany też, jako Luigi Hudal (ur. 31 maja 1885 w Grazu, zm. 13 maja 1963 w Rzymie) – bliski przyjaciel papieża Piusa XII biskup rzymski - Austriak. Swoje święcenia biskupie uzyskał 18 czerwca 1933. Nie będziemy skupiali się na jego działalności, jako biskupa gdyż nie ten temat warto tu poruszyć przejdźmy, zatem do konkretów… Teczka w archiwach nazistów „Biskup Hudal AA Inland I-D tom 16/31” – opublikowana dopiero w 2006 roku.

Hudal studiował teologię w Grazu, w 1908 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Trzy lata później uzyskał doktorat z teologii i wyjechał do Rzymu do niemieckiego kolegium kapłanów Santa Maria dell’Anima. Tutaj habilitował się. Od 1919 roku był - najpierw nadzwyczajnym, a następnie zwyczajnym - profesorem w katedrze Starego Testamentu na uniwersytecie w Grazu. W 1923 roku został powołany na stanowisko rektora wspomnianego kolegium niemieckiego Santa Maria dell’Anima w Rzymie. Dążył do utworzenia z tej placówki centrum niemieckich duchownych w stolicy Włoch. Tutaj poznał Eugenia Pacellego, nuncjusza papieskiego w Niemczech i późniejszego papieża Piusa XII, z rąk, którego otrzymał w 1933 sakrę biskupią. Papież mianował później Hudala „papieskim asystentem tronu“.

Wojna:

Jest rok 1945 wojna jest już w zasadzie przesądzona sowieccy napierają na Berlin w tym czasie w Watykanie wysokiej rangą urzędnik a dokładniej katolicki biskup rzymski pochodzenia austriackiego. Alois Hudal organizuje dla największych zbrodniarzy wojennych ucieczkę. Jako wysoki urzędnik Watykanu, pomagał niemieckim zbrodniarzom nazistowskim w ucieczkach do Ameryki Południowej w ramach operacji „szczurzy korytarz” (ang. ratlines), chroniąc ich w ten sposób przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym. W swoich pamiętnikach pisał: po roku 1945 cała moja działalność dobroczynna była nastawiona na pomoc dla byłych członków partii narodowo-socjalistycznej i faszystowskiej, zwłaszcza dla tak zwanych zbrodniarzy wojennych [...] podlegających prześladowaniom, którzy według Hudala często byli całkowicie niewinni. [...] Dzięki fałszywym dokumentom wielu z nich uratowałem. Mogli się wymknąć prześladowcom i uciec do szczęśliwszych krajów. O szlaku „Odessy” słyszała pewnie większość z was to tu na statki wypływające z portów Europy dostała się „elita” nazistowskich Niemiec uciekając dalej do Wenezueli, Argentyny czy Boliwii.

Ale jak właściwie do tego doszło?!
Hudal załatwiał uciekinierom paszporty i wizy, kupował im bilety na podróż i dostarczał pieniądze. 31 Sierpnia 1948 roku napisał list do prezydenta Argentyny, Juana Perona, z prośbą o 5 tysięcy wiz dla niemieckich i austriackich „żołnierzy”. Według Hudala, nie byli to nazistowscy uciekinierzy, lecz antykomunistyczni bojownicy, których poświęcenie w czasie wojny uratowało Europę przed sowiecką dominacją.

Dobrze, ale przejdźmy do konkretów, komu on właściwie pomógł? Pozwólcie, że wymienię tylko garstkę z szacowanych ponad 200 osób.

• Josef Mengele (przeprowadzał eksperymenty pseudomedyczne w obozie Auschwitz)[8]
• Adolf Eichmann (koordynował zagładę Żydów)
• Alois Brunner (kierował deportacją Żydów z Francji i Słowacji do obozów zagłady)
• Walter Rauff (konstruktor samochodowych komór gazowych)
• Franz Stangl (komendant dwóch obozów śmierci – Sobiboru i Treblinki)
• Gustav Wagner (zastępca komendanta Sobiboru)
• Ante Pavelić (przywódca Chorwacji)
• Klaus Barbie („kat Lyonu”, odpowiedzialny za morderstwa i deportację Żydów do obozów zagłady)
• Gerhard Bohne (współodpowiedzialny za zabójstwo 15 tysięcy osób niepełnosprawnych)
• Kurt Christmann (dowódca Sonderkommando 10a, mordującego Żydów w ZSRR)
• Erich Priebke (oficer SS, współodpowiedzialny za egzekucję 335 Włochów)
• Hans-Ulrich Rudel (jeden z najskuteczniejszych niemieckich pilotów bombowych i szturmowych)
• Eduard Roschmann (oficer SS, „rzeźnik z Rygi”)
• Josef Schwammberger (komendant SS)
• Herbert Kuhlmann (oficer SS, dowódca dywizji pancernej Hitlerjugend)

Czasy powojenne:

Mieszkał później w Grottaferrata, w pobliżu miasta Rzym, aż do śmierci w dniu 13 maja 1963 roku, w wieku 78 lat.
Pochowany, jako biskup w Rzymie. (Dokładna lokalizacja znana mi jednak wolę jej nie podawać wstawię tylko zdjęcie).

PS: Ktoś ostatnio mi zarzucił, że miałem trochę błędów interpunkcyjnych mam nadzieję, że poprawiłem to ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zródła:

PLUS POLSKA TIMES
Wikipedia
REDDIT
History Forums
findagrave.com

Tekst i opracowanie własne.

#historia #ciekawostki #wojna #kosciol #2wojnaswiatowa #nauka oraz tag autorski #innastronaswiata
+26
KubaGrom
Fuzja jądrowa z nanowłókien
Zespół badaczy z Colorado State University opublikował wyniki prac nad zaskakująco prostą metodą otrzymywania fuzji jądrowej. Naświetlili oni przy pomocy femtosekundowego mocnego impulsu laserowego płytkę, pokrytą "lasem" nanowółkien z deuterowanego polietylenu. Mocny impuls laserowy w zasadzie odparował włókna, zamieniając każde w rozprzestrzeniający się obłoczek wysokoenergetycznej plazmy, zawierającej deuterony. Ponieważ włókna były ustawione równolegle, blisko względem siebie, deuterony z sąsiadujących włókien zderzały się ze sobą, z sumaryczną energią wystarczającą, aby doszło do fuzji jądrowej.

Zaobserwowano emisję strumieni wysokoenergetycznych neutronów, o gęstości kilkaset razy większej niż obserwowane dotychczas w innych eksperymentach. Impuls laserowy o energii jednego dżula wystarczał do wytworzeni wskutek fuzji około miliona neutronów. Cały układ eksperymentalny jest dość prosty, nie wymaga stosowania silnych elektromagnesów ani nawet próżni wysokiej jakości. Na razie nie wygląda na to, aby był to sposób na wytwarzanie energii termojądrowej, ale z pewnością jest to dużo tańszy i prostszy w wykonaniu układ do badań samego zjawiska fuzji. Możliwe, że układ zajdzie zastosowanie jako źródło strumieni wysokoenergetycznych neutronów, nie wymagające akceleatora.
W każdym razie, bardzo ciekawe odkrycie.
https://www.nature.com/articles/s41467-018-03445-z

#fizyka #nauka #odkrycia #zimnafuzja
+6
kajbel
Zapraszam do kolejnego znaleziska o działaniach związanych z badaniami żywności ;) Potrzebne jest jeszcze około 2000 zł! Mamy wsparcie mediów i możemy na prawdę dużo wspólnie zrobić! Proszę o pomoc i wykopywanie!

Ostatni raz was wołam przed opublikowaniem kolejnych wyników, ale muszę to zrobić bo jeszcze trochę brakuje do końca zbiórki pomimo że w dwa dni zebraliśmy prawie 2500 zł! Jesteście wielcy!

Podsumowanie działań w temacie bio-żywności, występ w TVN oraz prośba o zbiórkę!

#badaniakajbela #nauka #jedzenie #zdrowie #weganizm #zdrowazywnosc #ekologia
+934
taka_prawda
Tak zachowuje się jeden ze szczepów promieniowcow zalany pozywką płynną, jest hydrofobowy i wygląda jak płynny metal.
Bo normalnie wygląda tak jak powyżej tej warstwy płynnej, widać na zdjęciu.
Ale ja je kocham
#ciekawostki #nauka #biologia #gruparatowaniapoziomu
+183
Morit
Dysk z Nebry

Dysk z brązu z epoki brązu ( ͡° ͜ʖ ͡°) datowany na minimum 1600-1500 p.n.e.
pochodzący z miejscowości Nebra w dzisiejszych niemczech.
Według niektórych jest to pierwsze przedstawienie nieba
(chociaż osobiście nie chce mi się w to wierzyć, epoka brązu jest dość "późno" w histori ludzki)

Odkryty w 1999 przez bandytę.. znaczy się poszukiwacza z wykrywaczem metali..
No dobra, akurat w tym przypadku to byli normalnie rabusie okradający kurhany,
złapani przy próbie przemytu dysku za granicę..

Dysk ma średnice 32cm i grubość od 4.5mm w środku do 1,7mm przy krawędziach.
Przedstawia Słońce i Księżyc (!) natomiast gwiazdy to najprawdopodobniej Plejady.

Dysk był dość długo uważany za podróbę, ponieważ nie znaleziono nigdy nic podobnego,
jednak podczas oficjalnych już badań kurhanów w których odkryto dysk natrafiono na jego brakujące fragmenty.
Do tego wyniki badań laboratoryjnych nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do jego autentyczności.

#kosmos #kosmosboners #astronomia #ciekawostki #nauka #gruparatowaniapoziomu
+13
NieSzkalujAndrzejka
"Czy jest Ziemia płaska? Płaska? Jaka? Pła no płaska. Ja byłem na księżycu. Prawie. I po prostu księżyc patrzył na Ziemię, ale Ziemia czy jest płaska? No czy jest stół płaski? Ale Ziemia czy jest płaska? Ludzie ogółem zastanówcie się. Ja byłem ostatnio na księżycu i spadałem czy na Ziemie płaską czy na kulo … odporną od płaskiego. Ja nie wiem jeszcze. Ogółem spotkałem człowieka takiego wspaniałego i o. To nie był człowiek to był Żuber z sarną. I spadałem i spadłem na Żubra. Ja mu powiedział nieee to nie za bardzo jest płaska Ziemia to jest pół okrągła, ale ja mówię co ty pierdolisz to musi być inaczej. Jak inaczej? On mówi do mnie, inaczej? Jak inaczej? On mówi INACZEJ? Mówi inaczej."

#kononowicz #suchodolski #major #nauka
+35
Lord6Infamous
Mit ludzkiej rasy

Podziały rasowe nie mają żadnego uzasadnienia naukowego. Pod względem genetycznym Polak może się różnić od innego Polaka bardziej niż od Masaja

Starożytni nie dzielili ludzi według wyglądu (cech fizycznych), ale raczej ze względu na status, klasę, wyznawaną religię czy język (cechy kulturowe). Termin „rasa” nie występował ani u Greków, ani u Rzymian. W języku angielskim po raz pierwszy pojawił się w 1508 roku w poemacie Williama Dunbara, który użył sformułowania „Książę Walii brytyjskiej rasy”. Antropologia zaś – która powstawała jako niezależna dyscyplina w XVIII wieku – zapożyczyła to określenie od hodowców zwierząt, którzy zresztą używają go do dziś. Niestety nikt wówczas nie potraktował istnienia ras ludzkich jako hipotezy, którą należałoby zweryfikować. Przeciwnie – została ona uznana za pewnik, a konsekwencje tego błędu ponosimy do dziś. W literaturze naukowej termin „rasa” – w odniesieniu do człowieka – pojawił się za sprawą francuskiego przyrodnika Georges’a Buffona w 1749 roku.

W stworzonej kilka lat później klasyfikacji Karola Linneusza, ojca współczesnej taksonomii, mowa jest o czterech „odmianach”: Homo europaeus (biali), asiaticus (żółci), afer (czarni) i americanus (czerwoni). Karierę w antropologii rasy zawdzięczają jednak głównie niemieckiemu przyrodnikowi Johannowi Blumenbachowi, którego dzieło „De generis humani varietate nativa” (1776) zyskało ogromną popularność. Blumenbach wymyślił też termin stosowany do dziś na określenie Europejczyków – „Caucasian” (kaukazoidzi). Jak to się stało? Otóż uznał czaszki ludzi, którzy żyli w okolicach łańcucha górskiego Kaukazu, za najpiękniejsze i tak też nazwał jedną z pięciu wyróżnionych przez siebie ras. Przez kolejne stulecia naukowcy dzielili ludzkość według przesłanek etno-geograficznych i typologicznych: ze względu na rejon zamieszkania, cechy kulturowe i wygląd.
Na początku XIX wieku francuski zoolog Georges Cuvier wyróżnił trzy wielkie rasy ludzkie. Sto lat później (kiedy w nauce dominowała typologia) liczono je już w dziesiątkach. Zaczęło się odnajdowanie ras w rasach, dzielenie ich na podrasy i inne mniejsze kategorie, co doprowadziło do wyróżniania nawet kilkuset (!) ras. Ukształtowanie się w latach 1930–1950 nowoczesnego ewolucjonizmu, powstałego w efekcie połączenia odkryć genetyki populacyjnej z osiągnięciami zoologii, botaniki i paleontologii, ostatecznie zakończyło typologiczne rozumienie gatunków. W antropologii nie oznaczało to jednak rezygnacji z koncepcji rasowej. Narodziła się populacyjna koncepcja rasy. Według niej człowiek był częścią rasy, a nie rasa częścią człowieka. Rasę stanowiła populacja różniąca się od innych częstością występowania genów. Według wybitnego genetyka amerykańskiego Theodosiusa Dobzhansky’ego – rasy były systemami genetycznie otwartymi (w odróżnieniu od gatunków – systemów genetycznie zamkniętych).


POLAK, MASAJ – DWA BRATANKI

Rasa ludzka funkcjonowała jako sposób widzenia rzeczywistości przez całe dziesięciolecia i dopiero od połowy XX wieku zaczęto takie podejście kwestionować. Jednym z pierwszych, którzy się na to odważyli, był amerykański antropolog Ashley Montagu. Wykazał on, że nowoczesne osiągnięcia biologii pozostają w sprzeczności z koncepcją rasy. Podkreślał przy tym, że termin „rasa” był wielokrotnie nadużywany politycznie i stracił przez to całą wartość naukową. W tym samym czasie zoolodzy, m.in. Edward O. Wilson (późniejszy ojciec socjobiologii) i William Brown zakwestionowali koncepcję „podgatunku” w biologii (rasa u ludzi miała mieć właśnie status podgatunkowy), wnioskując, że jednostka ta w ogóle powinna zniknąć z systematyki ze względu na jej arbitralność.

Pod koniec lat 50. amerykański antropolog Frank Livingstone, badając częstości występowania genu wywołującego chorobę krwinek – anemię sierpowatą – wykazał, że zmiany tej częstości w przestrzeni są stopniowe, a nie skokowe. Nawiasem mówiąc, przez wiele lat uważano anemię sierpowatą za chorobę ludności Czarnej Afryki, ale mutacja ta rozpowszechniła się na wszystkich terenach objętych malarią: w Afryce (Centralnej i Zachodniej), Europie (basen Morza Śródziemnego) i Azji (Indie). Wykorzystując swe obserwacje, Livingstone przedstawił i uzasadnił swoją słynną opinię: „nie ma ras, są tylko kliny” (stopniowe zmiany częstości występowania cech). Dowodził, że nie można dzielić naszego gatunku na jakiekolwiek nieciągłe jednostki – rasy. Podkreślił przy tym, że stwierdzenie braku ras nie oznacza niedostrzegania zmienności wewnątrzgatunkowej człowieka.

W latach 70. XX wieku amerykański zoolog i genetyk Richard Lewontin wykazał – wbrew temu, co podpowiadałaby intuicja – że zmienność genetyczna naszego gatunku w 85 proc. realizuje się wewnątrz każdej populacji (a więc np. populacji Polaków). Pozostałe 15 proc. wynika z różnic międzygrupowych, przy czym 8 proc. przypada na różnice międzypopulacyjne (np. pomiędzy Polakami, Rosjanami, Niemcami), a zaledwie 7 proc. to zmienność „międzyrasowa”. Inaczej mówiąc, różnice genetyczne między członkami tej samej populacji mogą być wielokrotnie większe niż między losowo wybranymi przedstawicielami dwóch różnych populacji czy „ras” – na przykład Polaka i Masaja. Rzeczywiste różnice między grupami są zatem tak małe, że klasyfikacje rasowe nie mają podstaw genetycznych.
Na dodatek okazało się, że populacje różnych kontynentów nie mają odrębnego pochodzenia. U podstaw twierdzenia o różnym pochodzeniu ras leżał biblijny model, który głosił, że synowie Noego – Sem, Cham i Jafet – przeżywszy potop, wyruszyli do odległych części Starego Świata, dając początek trzem rasom: semickiej, czarnej i indoeuropejskiej. W latach 90. XX wieku amerykański genetyk Alan Templeton wykazał, że podział na rasy kontynentalne jest bezpodstawny. Analiza ludzkiego DNA dowiodła, że przepływ genów w obrębie całego, zasiedlającego wszystkie kontynenty gatunku ludzkiego zawsze był ciągły i wielokierunkowy (wbrew temu, co głosiła hipoteza mitochondrialnej Ewy). Żadna z populacji poszczególnych kontynentów nie może być uznana za odrębną linię filogenetyczną, czyli „rasę”.


#neuropa #4konserwy #nauka #gruparatowaniapoziomu
+19
Lord6Infamous
Zespół Münchhausena. Dlaczego matki dręczą swoje dzieci?

Przez warszawskie Centrum Zdrowia Dziecka przewija się rocznie ponad 300 tys. dzieci z całej Polski. Wiele z nich dopiero tu ma szansę na trafne zdiagnozowanie. Tak stało się też w przypadku półrocznej dziewczynki, która trafiła tam w 2009 roku. Ale diagnoza, którą postawiono, wprawiła w przerażenie samych lekarzy. Dziecko mimo karmienia przez sondę nie przybierało na wadze, a badania nie wskazywały na żadną konkretną chorobę. Lekarzy zastanowiło za to zachowanie matki, z wykształcenia pielęgniarki, która choć wydawała się troskliwa, wpadała w dziwne podniecenie, gdy dziecku wykonywano bolesne badania.
Kierownik Kliniki Pediatrii prof. Janusz Książyk postanowił przeprowadzić test i zawiadomił matkę, że wypisuje dziecko do domu. Stan dziewczynki natychmiast się pogorszył, a analiza krwi pokazała, że podano jej silne środki uspokajające. Lekarze zawiadomili policję, a dziecko odseparowano od matki. Jego stan zaczął się poprawiać. Śledztwo wykazało, że dziewczynka nie była pierwszą ofiarą mamy – pierwsze dziecko kobiety zmarło w niewyjaśnionych okolicznościach. Sprawę rozwikłano dzięki czujności kierownika kliniki, który miał już do czynienia z podobnymi przypadkami. Na jego oddział wcześniej trafiła m.in. ośmioletnia dziewczynka, u której diagnozowano poważne zaburzenia trawienia. Dopiero niestandardowe badania wykazały przewlekłe zatrucie lekiem moczopędnym.


Troskliwe aż po grób

Te dzieci to ofiary tzw. choroby indukowanej, zwanej też zastępczym zespołem Münchhausena, który polega na celowym wytwarzaniu przez rodzica lub innego opiekuna objawów choroby po to, by uzyskać pomoc medyczną” – wyjaśnia dr Joanna Cielecka-Kuszyk, pediatra i prezes funkcjonującej przy Centrum Zdrowia Dziecka Fundacji Mederi, zajmującej się pomocą dzieciom krzywdzonym. Fundacja od lat szkoli lekarzy w wykrywaniu tego syndromu. Do tutejszej placówki trafia kilka przypadków rocznie, ale faktyczną skalę zjawiska trudno oszacować, bo wiele przypadków ze względu na niewiedzę lekarzy pozostaje niewykrytych. Według klasyfikacji Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychiatrycznego DSM IV, zastępczy zespół Münchhausena zaliczany jest do tzw. zaburzeń pozorowanych.
„W USA, gdzie problem maltretowania w ten sposób dzieci jest od lat nagłaśniany, diagnozuje się rocznie 1200 przypadków” – wylicza dr Cielecka-Kuszyk. Ofiarami są najczęściej małe dzieci.


Zespół Münchhausena (ZM), nazywany tak od nazwiska niemieckiego barona, który w XVIII wieku zasłynął z opowiadania o swoich barwnych, lecz zmyślonych przygodach, po raz pierwszy został opisany w 1951 roku przez lekarza Richarda Aschera, który określił tym mianem pacjentów wywołujących u siebie choroby, by wzbudzić zainteresowanie lekarzy. W 1977 r. Roy Meadow w piśmie „Lancet” opisał przypadki dwóch matek, które w tym samym celu wywoływały chorobę u swoich dzieci. Jedna z nich fałszowała wyniki badań dziecka, mieszając jego mocz z krwią, druga podtruwała synka solą, w wyniku czego dziecko zmarło. Po publikacji w „Lancecie” do Meadowa zaczęli się zgłaszać koledzy po fachu, donosząc o podobnych przypadkach. Przez kolejne lata Meadow wraz z innym pediatrą, dr. Southallem, zdiagnozowali i opisali kolejne przypadki schorzenia, nazwanego zastępczym zespołem Münchhausena. By go udokumentować m.in. filmowali podejrzane. Na jednym z szokujących nagrań widać, jak matka w sali szpitalnej dusi dziecko folią, a gdy przestaje ono oddychać, biegnie po pomoc.

„Możliwości wprowadzania lekarza w błąd przez rodziców maltretujących tak swe dzieci są nieograniczone. Częste jest duszenie i zgłaszanie lekarzom zaburzeń oddychania. Kolejną metodą jest trucie: rodzice podają dzieciom środki wymiotne, środki na przeczyszczenie” – wylicza dr Cielecka-Kuszyk. Zafałszowują wynik badań, np. dodając do stolca czy moczu krew. Jedna z matek symulowała u czteromiesięcznego dziecka mukowiscydozę, do badania przynosząc plwocinę, którą uzyskała, odwiedzając chore dzieci i podając się za studentkę medycyny.

„Opiekun jest zwykle nastawiony na wywoływanie przewlekłej choroby. Przez prowokowanie kolejnych objawów chce zyskać zainteresowanie lekarzy i prowadzenie kolejnych badań. Cały czas czuwa przy dziecku, angażuje się w proces leczenia, to niemal wzór rodzica” – wyjaśnia dr Cielecka-Kuszyk. Słynna jest historia Kathy Bush z Florydy, której córka Jennifer od drugiego do dziewiątego roku życia spędziła w szpitalu 640 dni i przeszła 40 operacji, m.in. usunięcia wyrostka robaczkowego, woreczka żółciowego i części jelita. Kathy Bush jako matka bojowniczka pojawiała się u boku Hillary Clinton w jej kampanii o reformę służby zdrowia.

Czy osoby chorujące na zastępczy zespół Münchhausena mają szansę na wyleczenie? „Jeśli jest to rodzic, który sam ciężko chorował i stan choroby łączy się w jego umyśle z bliskością, a na dodatek ma jakąś świadomość tego faktu, można wtedy podejmować próby psychoterapii” – mówi prof. Katarzyna Schier. Jej zdaniem znacznie gorzej wygląda sytuacja u osób o cechach psychopatycznych lub sadystycznych. „Jeśli ktoś reguluje swoje stany wewnętrzne poprzez to, że groza w oczach dręczonej przez niego osoby daje mu ukojenie, to nie ma żadnej motywacji do zmiany. Nauczenie go empatii wydaje się mało prawdopodobne, ponieważ dominuje u niego lęk przed karą. Najczęściej nie ma ani wstydu, ani poczucia winy. Izolowałabym dziecko od takiego opiekuna i zrobiła wszystko, żeby znaleźć mu nowy dom”.

#nauka #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #mama
+311
Artktur
Heksafluorek siarki i świeczki

#ciekawostki #nauka #gif #liganauki
+14
Mr--A-Veed
Zbliża się kosmiczna turystyka - Astrofaza

Póki co lot w kosmos jest dostępny tylko dla nielicznych, ale powoli rozwija się kosmiczna turystyka, dzięki której już niedługo wiele cywilów będzie mogło obejrzeć Ziemię z perspektywy astronauty. Firmy takie jak Virgin Galactic, czy Blue Origin pracują nad technologiami kosmicznej turystyki.

https://www.wykop.pl/link/4218413/zbliza-sie-kosmiczna-turystyka-astrofaza/

#swiat #kosmos #nauka #ciekawostki #zainteresowania #gruparatowaniapoziomu
dwuwarstwowy
#nauka #heheszki
Taki tam kolejny przykład, by nie mylić "przyczyny" z "korelacją".
+11
OCISLY
Wykopiecie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Po usłyszeniu wyroku, jakim była diagnoza stwardnienia zanikowego bocznego, sam Stephen Hawking prawdopodobnie nie przypuszczał, że dożyje 76 lat, a w międzyczasie zostanie autorem wielu świetnych książek i teorii naukowych, które popchnęły naszą wiedzę na temat otaczającego nas Wszechświata do przodu. Stwierdzenie, że wraz z jego śmiercią, IQ całej ludzkości zmalało o połowę jest z całą pewnością przesadzone, ale faktem jest, iż środowisko naukowe utraciło geniusza, świetnego popularyzatora nauki i po prostu wielką osobę. Osobę, która pomimo przeciwności losu, odcisnęła tak wyraźne piętno w świecie nauki.

Link do znaleziska: Co ludzkość zawdzięcza Stephenowi Hawkingowi?

#kosmicznapropaganda #eksploracjakomosu #nauka #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #mikroreklama
+269
Pola7
Znowu usychają :(
Wczoraj kupione zielone kwiaty dobierane, niestety nie wiem jak sie nazywają, Pani w sklepie też malo ogarniała, czyżby nie lubily stac w wodzie, pomocy!

#kwiaty #rosliny #natura #nauka
lukija
przed bitą godzinę szukałam dobrej aplikacji do słówek i znalazłam idealną! więc się dzielę nią z wami, mirki
wpisujecie sami słówka (i to bez jakiegoś ładnego okienka, tylko na czystym białym tle, więc idzie bardzo szybko), różne opcje wpisywania (front, back, mixed) i w ogóle polecam bardzo do przetestowania, całkowicie darmowa i bez reklam
#naukajezykow #nauka
+3
Clermont
Bardzo ciekawy temat, którego jeszcze nie zgłębiłem całkowicie – bootstrap: Physicists uncover geometric 'theory space'. Pionierem tego podejścia był Geoffrey Chew, potem na jakiś czas zagadnienie zniknęło z fizyki, ale ostatnio przeżywa renesans i może dużo wnieść do sposobu patrzenia na kwantową grawitację.

Jeśli ktoś chce bardziej naukowo: siódmy rozdział tych wykładów na temat konforemnej teorii pola.

#fizyka #nauka #ligamozgow #liganauki

Na ilustracji baron Münchhausen sam wyciąga się z bagna ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+6
Lifelike
Benitoit to minerał z grupy krzemianów pierścieniowych*. Jest to krzemian baru i tytanu (BaTi[Si3O9]) tworzący heksagonalne kryształy a jego twardość wynosi 6,5 w skali Mohsa.
Niebieskie kryształy benitoitu znalezione zostały koło San Benito w Kalifornii w 1906 r, przez poszukiwacza rtęci i miedzi. Był on przekonany że znalazł szafiry, lecz po zbadaniu kamieni na Uniwersytecie Kalifornijskim okazało się, że jest to nowy minerał, któremu nadano nazwę upamiętniającą miejsce znalezienia.
Największy oszlifowany okaz benitoitu (masa 7,83 ct) znajduje się w zbiorach Smithsonian Institution w Waszyngtonie.
Ma bardzo wysoką dyspersję światła (0,039), lecz może ją maskować niebieska barwa kamienia. Benitoit odróżnia od szafiru dobrze widoczny dychroizm**. Przy obracaniu kamienia widzimy go jako szafirowo-niebieski i bezbarwny, jest silnie dwójłomny**.
Benitoit jest bardzo rzadkim, cenionym w jubilerstwie kamieniem ozdobnym (osobliwość jubilerska, szczególnie okazy fioletowe i różowe).
*, **, ***
Źródła: [1], [2], [3], Fot.
#nauka #geologia #mineraly #ciekawostki
+46
Fajereek
nie wierzę że mamy 2018 wiek

pokaż spoiler ( ͡º ͜ʖ͡º)


#plaskaziemia #nauka #pseudonauka
Lord6Infamous
Stymulacja magnetyczna - skuteczny lek na nacjonalizm albo wiarę w Boga

Dr Keise Izuma z Uniwersytetu w York wraz z zespołem z UCLA przeprowadził eksperymenty dotyczące czasowego wyłączania działania niektórych regionów mózgu za pomocą TMS, czyli przezczaszkowej stymulacji magnetycznej. Pobudzano w ten sposób tylną środkową korę czołową - część mózgu ulokowaną płytko i znajdującą się o kilka centymetrów od czoła. To własnie ta część mózgu zajmuje się wykrywaniem problemów i ma związek z reakcją na nie.
W przypadku połowy uczestników badań zastosowano procedurę przypominającą prawdziwą stymulację mózgu (ale o niższej energii), pozostałych poddano działaniu właściwej dawki energii, skutecznie obniżającej aktywność mózgu w obszarze docelowym.
Po stymulacji (prawdziwej bądź udawanej) wszystkich uczestników eksperymentu poproszono, aby pomyśleli o śmierci, a następnie zadawano pytania dotyczące ich przekonań religijnych oraz odczuć dotyczących imigrantów.


Uczestnicy, którym czasowo wyłączono część mózgu o 32,8 proc .rzadziej deklarowali wiarę w Boga, anioły czy niebo. Byli także o 28,5 proc. bardziej pozytywnie nastawieni wobec imigranta krytykującego ich kraj.
"W obliczu problemów ludzie często zwracają się ku ideologii. Chcieliśmy się dowiedzieć, czy obszar mózgu, który ma związek z rozwiązywaniem konkretnych problemów, takich jak podejmowanie decyzji jak przemieścić swoje ciało aby ominąć przeszkodę, bierze również udział w rozwiązywaniu problemów abstrakcyjnych mających związek z ideologią" – wyjaśnił dr Izuma.


Zainteresowanie związkiem mózgu z ideologią doprowadziło zespół do skupienia się na religii i nacjonalizmie. Wspomnienie o śmierci miało skłonić uczestników do myślenia o religii, która, jak dowodzą wcześniejsze badania, daje w takich okolicznościach pociechę. Jednak po wyłączeniu tylnej środkowej kory czołowej stali się mniej skłonni do szukania religijnej pociechy, czemu dali wyraz odpowiadając na pytania związane z Bogiem, Szatanem, aniołami, diabłami, piekłem i niebem (przed rozpoczęciem eksperymentu sprawdzano, czy uczestnicy są religijni).

Dla oceny podatności na ideologię nacjonalistyczną uczestnicy przeczytali dwa eseje rzekomo napisane przez świeżo przybyłych imigrantów. Jeden esej był bardzo pochlebny dla Stanów Zjednoczonych, drugi - bardzo krytyczny. Stymulacja magnetyczna miała największy wpływ na reakcję wobec krytycznego autora.

"Uważamy, że osoby słyszące krytykę wartości swojej grupy, zwłaszcza ze strony osoby, postrzeganej jako outsider, traktują to jako rodzaj ideologicznego zagrożenia" - powiedział dr Izuma. - "Jednym ze sposobów reakcji na te zagrożenia jest "zdwojenie” wartości typowych dla grupy, większe angażowanie się w nie i bardziej negatywna reakcja na krytykę. Kiedy zakłóciliśmy działanie obszaru mózgu, który zwykle pomaga wykrywać zagrożenia i reagować na nie, widzieliśmy mniej negatywne, mniej ideologicznie umotywowane reakcje na krytycznego autora i jego poglądy.”

Zagadnienie wymaga dalszych badań, jednak naukowcy uważają, że niezależnie od tego, czy chcemy ominąć przeszkodę na drodze, znaleźć ukojenie w religii, czy rozwiązać problemy związane z imigracją, nasze mózgi wykorzystują te same podstawowe mechanizmy.
#neuropa #4konserwy #ciekawostki #nauka #gruparatowaniapoziomu
+8
Prekambr
tl;dr: dawno temu krokodyle miały dziwne pyski.

Niedawno na mirko (lub na głównej) rzucił mi się w oczy termin "żywa skamieniałość". Termin ten często jest nadużywany, a jeszcze częściej źle rozumiany. Zazwyczaj stosuje się go w odniesieniu do gatunków, które żyją dzisiaj, a były uznawane za wymarłe od milionów lat. Tylko, że takie coś nigdy nie miało miejsca. Najsłynniejszym przykładem jest latimeria, która to była uważana za wymarłą od ponad 65 mln lat, puki w poprzednim wieku nie znaleziono kilku okazów. Jednak nie jest to prawdą. Współczesne latimerie bardzo przypominają wymarłe okazy, jednak nie są to niezmienne formy, a tym bardziej te same gatunki. Wspomniane ryby w wielu kwestiach różnią się od gatunków kopalnych, jednak nadal je przypominają (i/lub posiadają pewne cechy występujące u nich). W żadnym wypadku nie można mówić tutaj o zatrzymaniu procesu ewolucji.

By można było użyć terminu żywej skamieniałości, potrzebna jest też przerwa w zapisie kopalnym. Zostając przy latimerii (oczywiście używam tej nazwy skrótowo, w domyśle mając cały rząd coelacanthiformes): najstarsze znane skamieniałości mają około 400 mln lat, najmłodsze 65 i nie mamy nic po drodze do dzisiejszych zwierząt. Takie "dziury" nie są niczym dziwnym, w końcu bardzo trudno o to, by proces fosylizacji (skamienienia) zakończył się pomyślnie. I bardzo rzadko skamieniałości zachowują się do naszych czasów, w końcu to całkiem delikatne twory. No i jeszcze trzeba szczęśliwie je znaleźć. Bliskim pojęciem do żywej skamieniałości jest efekt łazarza, o którym @Tiszka napisała całkiem fajny tekst (bez urazy, ale z uczciwości zaznaczę, że mógłbym się przyczepić do kilku szczegółów).

Krokodyle są dobrym przykładem, które od milionów lat się nie zmieniły, a jednak zmieniły się sporo. Krokodylomorfy (pojęcie nieco szersze, niż krokodyle) na przestrzeni lat prezentowały całkiem sporą różnorodność kształtów, rozmiarów, zasiedlanego środowiska oraz strategii odżywiania. Do dziś przetrwał tylko jeden plan budowy (i z grubsza tylko jedna strategia życia) prezentowany właśnie przez krokodyle, i to właśnie one osiągnęły największy sukces. Poniżej przedstawię kilka co dziwniejszych, z dzisiejszego punktu widzenia, gatunków. I jeszcze jedno - nie przedstawię tutaj kierunku ewolucji prowadzącej do współczesnych krokodyli (jak to zrobiłem we wpisie o wielorybach), lecz przedstawię kilka co ciekawszych form kopalnych. Większość z nich nie ma potomków żyjących dzisiaj, jednak fajnie ukazuje zawiłości ewolucyjne krokodylomorfów.

Wczesnojurajski Protosuchus richardsoni był jednym z najstarszych przodków krokodyli. Zwierzę to osiągało około metra długości i było dobrym biegaczem. Całkiem długie nogi (i ich bardziej pionowa pozycja) sugerują, że protozuch (autorka: Heather Luterman) był stworzeniem lądowym, które niezbyt przypominało trybem życia współczesne krokodyle. Zresztą to nie jedyny lądowy krokodyl. Nieco starszy, bo późnotriasowy, i nieco większy Hesperosuchus agilis był przynajmniej częściowo gatunkiem dwunożnym (autor: Jaime A. Headden). Tak samo poruszał się żyjący mniej więcej w tym samym miejscu i czasie Carnufex carolinensis. Ten jednak był całkiem sporym zwierzęciem (autor: Andy Pfenninger) - osiągał 3 m długości, choć możliwe, że to nie były jego maksymalne rozmiary. Znacznie późniejszym (~ 45 mln lat temu, czyli długo po dinozaurach) Boverisuchus magnifrons polował na przodków koni (autor: John Sibbick). Dodam jeszcze, że dzisiejsze krokodyle potrafią całkiem sprawnie chodzić po suchym lądzie i pokonywać przeszkody, a czasem potrafią całkiem szybko biegać (chociaż technika ruchu różni się znacząco od długonogich gatunków).

Notosuchia to kład zawierający kilka ciekawych gatunków. Armadillosuchus arrudai, jak nazwa wskazuje, wyglądał jak skrzyżowanie krokodyla z pancernikiem. Pakasuchus kapilimai był heterodontem (miał zróżnicowaną budowę zębów) i prawdopodobnie potrafił przeżuwać, a to naprawdę duża sprawa dla gadów. Ciekawe uzębienie (autor: Jaime A. Headden) posiadał Yacarerani boliviensis, a Anatosuchus minor miał charakterystyczny kształt pyska (autorka: Ceri Thomas/Nix Draws Stuff). Bardzo ciekawą budowę miał Simosuchus clarki. Ten niewielki gatunek (ok. 75 cm długości) był roślinożerny (!), bardzo słabo pływał (o ile w ogóle to potrafił) oraz całkiem możliwe, że mógł kopać nory.

Kaprosuchus saharicus był posiadaczem imponującego uzębienia - tu pisał o nim @Trajforce (zaznaczę tylko, że znamy tylko czaszkę zwierzęcia - długie kończyny to fantazja bezmyślnie kopiowana z jednej z ilustracji Todda Marshalla). Gnatusuchus pebasensis był kajmanem żyjącym kilkanaście milionów lat temu i był właścicielem szczęk (Kevin Montalban-Rivera i Aldo Benites-Palomino) przystosowanych do miażdżenia skorup małż. Stomatosuchus inermis był dużym gatunkiem (około 10 m długości) z ciekawą budową czaszki (autor: Pedro Andrade), która była silnie spłaszczona w osi pionowej, jednak niezwykle szeroka i długa. Zwierzę to miało drobne zęby i możliwe, że coś w rodzaju worka skórnego podobnie jak pelikany. Niestety, szczątki tego stworzenia zostały zniszczone podczas II wojny światowej, więc zwyczajnie nie ma czego badać.

Metriorhynchidae to ciekawa i silnie wyspecjalizowana rodzina krokodylomorfów. Wystarczy spojrzeć na Metriorhynchus superciliosus (rysunek autorstwa Petera Montgomery'ego) lub Dakosaurus andiniensis (rysunek autorstwa Gabriela Ugueto). Były to zwierzęta pełnomorskie (chociaż nie znaleziono ich jaj/embrionów, więc istnieje cień szansy, że wypełzały na ląd, by złożyć jaja), które posiadały pionową płetwę na ogonie, same kończyny również były przekształcone w płetwy, a kręgosłup był znacznie bardziej giętki, a łuski drobniejsze, niż ma to miejsce u współczesnych krokodyli. Przynajmniej u niektórych gatunków jesteśmy w stanie stwierdzić występowanie gruczołów solnych będących przystosowaniem do życia w morzach i oceanach.

Na koniec zostawiłem największe z krokodyli. No bo każdy lubi duże potwory ( ͡º ͜ʖ͡º) Deinosuchus rugosus żył w późnej kredzie i zauważalnie przekraczał 10 m długości. Był dość podobny do dzisiejszych krokodyli i aligatorów, a jego mocna czaszka wskazuje na to, że mógł polować na dinozaury. Starszy (~110 mln lat temu) Sarcosuchus imperator wyglądał tak (ryba na obrazku to Mawsonia gigas i dorastała do 6 m długości, autor: Zubin Erik Dutta) i jest całkiem popularnym gatunkiem, który często jest ukazywany w popularnonaukowych filmach i książkach. I wbrew temu, co tam pokazują, nie polował on na największe z dinozaurów. Czaszka młodych osobników przypominała czaszki gawiali co sugeruje rybożerność. Dorosłe osobniki miały znacznie masywniejsze szczęki, jednak nadal były one stosunkowo wąskie i długie. Prawdopodobnie sarkozuch polował na dinozaury średniej wielkości (tzn. 5-6 metrowe ofiary nadal robią wrażenie) jednak żywił się także rybami, które potrafiły być naprawdę spore w środowisku, w którym żył. Największym znanym krokodylem był Purussaurus brasiliensis, który żył w Amazonii jakieś 15 (20?) do 7 mln lat temu. Ten kajman miał masywną czaszkę i dorastał nawet do 12 metrów, co czyni go jednym z największych zwierząt swoich czasów. Jorge Antonio Gonzalez tak zrekonstruował to zwierzę.

Poniżej zdjęcie autorstwa Mike'a Hettwera, które przedstawia czaszkę Kaprosuchus saharicus.

#paleoart #paleontologiaboners #paleontologia #ewolucja #biologia #ciekawostki #nauka #gruparatowaniapoziomu

Poprzednie wpisy:
Megafauna plejstocenu:
- Ameryka Północna
- Ameryka Południowa
- Australia
- Europa/Azja
Jak rosły dinozaury
Dlaczego dinozaury były tak duże?
Dlaczego kiedyś zwierzęta były większe?
Ewolucja waleni.
Pterozaury
Eksplozja kambryjska
Pierwsze wielokomórkowce na świecie
Rekonstrukcja iguanodona
+211
SVCXZ
Cześć Kochani, cześć Kochane, potrzebuję drobnej pomocy :)
W skrócie (TL;DR): prowadzę badanie do pracy magisterskiej, wypełnienie trwa jakieś 5-7 minut, chętnym w zamian udostępnię wyniki i opracowanie. Zbieram odpowiedzi od KAŻDEGO w wieku 14-64, jeśli w ogóle nie uprawiasz #sport to także serdecznie proszę o udział.

Link do badania: https://goo.gl/forms/LmK6sOw1qbRzdxvu2
(nie zastanawiajcie się długo nad pytaniami, zwykle pierwsza odpowiedź, która przyjdzie do głowy jest tą właściwą)

Jest to drugi i ostatni wpis na temat tego badania, więc wszystkie osoby, które już to widziały przepraszam za powtórkę.

Konkrety na temat badania:
- Tematem badania jest sprawdzenie zależności pomiędzy wykonywaniem aktywności fizycznej a jakością życia i samooceną zdrowia
- Badam wszystkie osoby od 14 do 64 lat; od tych, dla których jedynym sportem jest chodzenie po piwo do lodówki po tych, którzy trenują zawodowo
- Chętnym osobom udostępnię wyniki i ich opracowanie po ukończeniu całości, będzie można porównać swoją jakość życia na tle innych osób oraz wybrane elementy dot. zdrowia i aktywności fizycznej
- Sprawdzam kilka zależności, które są dość kontrowersyjne lub niejednoznaczne, np. czy praca fizyczna lub wysoka aktywność w ciągu dnia może zastąpić ćwiczenia, czy istnieje znacząca różnica pomiędzy dyscyplinami, czy sport zawodowy to nadal zdrowie, a także motywy osób nietrenujących. Jeśli znajdę po tym jakieś ciekawsze wyniki to oczywiście chętnie się nimi podzielę.
- Kwestionariusz może nie jest perfekcyjny, ale przeszedł już w takiej wersji, za wszelkie uwagi bardzo dziękuję i obiecuję, że w przyszłości się poprawię

Z góry dziękuję za wszelką pomoc :)

Tag do obserwowania/czarnej listy: #svcxzbadaniemgr2018
Jeśli nie chcesz tego widzieć - zablokuj powyższy tag

Słowo końcowe: niby zwykłe badanie do magisterki, ale zależy mi na zebraniu w miarę dużej ilości głosów, ponieważ zajmuję się na co dzień tematyką, jakiej dotyczy badanie. Wyniki być może wskażą mi kierunki, w jakich trzeba działać priorytetowo dla osób, które potrzebują pomocy w zakresie poprawy zdrowia i prowadzenia aktywności ruchowej. Jeśli kogoś to zainteresowało to serdecznie proszę również o udostępnienie linka do badania znajomym, np. na facebooku.

Tagi dla treści: #nauka #badanie #ankieta #ciekawostki #fitness #zdrowie #studbaza #praca #studia

Na grafice poniżej jest taka tam ciekawostka
https://i.imgur.com/9DSW2JO.png
+7
Clermont
Według Andreassena, Frosta i Schwartza Wszechświat prawdopodobnie będzie istniał 10^139 lat, a z 95-procentową pewnością przetrwa więcej niż 10^58 lat ( ͡° ͜ʖ ͡°) To pierwsze obliczenia uwzględniające w odpowiedni sposób instantony i fluktuacje bozonów wektorowych wokół instantonowego tła:

Scale-invariant Instantons and the Complete Lifetime of the Standard Model

#fizyka #nauka #modelstandardowy #ligamozgow #liganauki
+1
Lord6Infamous
Dlaczego seryjni mordercy zabijają?

Gdyby zasiedli na ławie oskar- żonych, byłoby wśród nich siedemdziesięciu pięciu Amerykanów, pięciu Brytyjczyków, czterech Niemców, trzech Francuzów i pięciu innych Europejczyków; ośmiu pochodziłoby z pozostałych rejonów świata. Aż dziewięćdziesięciu pięciu to mężczyzni. Połowa nie byłaby zdolna do odbycia normalnego stosunku seksualnego. Czterdziestu trzech miałoby co najmniej średnie wykształcenie; co trzeci wyróżniałby się bardzo wysokim ilorazem inteligencji, tyle samo cieszyłoby się nieposzlakowaną opinią. Co dziesiąty oskarżony wracał na miejsce zbrodni, czterdziestu trzech fotografowało lub filmowało zmaltretowane ofiary, czterdziestu kolekcjonowało trofea w postaci części odzieży lub fragmentów ich ciał – takie wnioski płyną z analiz prof. Ronalda Holmesa, wiceprzewodniczącego National Center for the Study of Unresolved Homicides (Narodowego
Centrum Badań Niewyjaśnionych Zabójstw). Schwytano już tylu seryjnych morderców, że można dość precyzyjnie określić cechy ich osobowości, metody i motywy działania. To jednak wciąż za mało, by rozpoznać potencjalnych zabójców, zanim popełnią zbrodnię.
Badania prof. Davida Bussa, psychologa ewolucyjnego z uniwersytetu w Austin wykazały, że 91 proc. mężczyzn i 84 proc. kobiet przynajmniej raz w życiu życzyło śmierci innej osobie lub wyobrażało sobie, że ją zabija. Jednak niemal nikt tych fantazji nie urzeczywistnia. Co kieruje pozostałymi? Nad tym głowią się przedstawiciele różnych dziedzin nauki. Głównie Amerykanie, gdyż – i to też stanowi zagadkę – w USA pojawiło się trzy razy więcej tego typu przestępców niż w pozostałych krajach.


Na przełomie lat 60. i 70. XX w. było ich już tak wielu, że w 1972 r. FBI utworzyło specjalną jednostkę badań nad zachowaniem – Behavioral Science Unit – zajmującą się zabójstwami bez wyraźnych motywów, lecz mającymi pewne cechy wspólne. Dwa lata później do zespołu dołączył agent Robert Ressler, który jako pierwszy nazwał domniemanych sprawców seryjnymi mordercami. Określenie spopularyzowały media żyjące sprawami dwóch nieuchwytnych zabójców – Teda Bundy’ego, masakrującego młode kobiety, i Davida Berkowitza, który strzelał do par flirtujących w samochodach.
Dziennikarze wykreowali oprawców na celebrytów i wręcz geniuszy zbrodni.


Najbardziej radykalną tezę postawił ewolucjonista prof. David Buss. Według niego podstawowym celem każdej żywej istoty jest zapewnienie trwania swoim genom, a najskuteczniejszy sposób jego osiągnięcia to wyeliminowanie potencjalnych rywali, czyli zabójstwo. Człowiek w odróżnieniu od zwierząt potrafi kontrolować swoje instynkty. Ale zdarza się, że ta kontrola – zdaniem Bussa prawdopodobnie z powodu wad genetycznych – słabnie lub zanika i pojawia się przemożna skłonność do zabijania. Niekoniecznie rywali tej samej płci. Ted Bundy stracił szansę na reprodukcję, gdy został odrzucony przez dziewczynę z zamożniejszej rodziny. Klęskę odreagowywał na osobach podobnych do „winowajczyni” – młodych kobietach z klasy średniej. Udowodniono mu 22 morderstwa, a mógł ich popełnić dwa razy więcej.
Zdecydowana większość naukowców odrzuca tę teorię. Nawet Edward Wilson, pionier socjobiologii – nauki, która wyjaśnia zachowania społeczne egoizmem genów – zapewniał, że nie istnieje gen odpowiedzialny za skłonność do zabijania. Nie potwierdziły się też podejrzenia, że może ona wynikać z anomalii, jaką powoduje dodatkowy chromosom męski Y i wynikający z tego tzw. zespół supersamca (nadmężczyzny). Zaburzenie to występuje u 0,15% populacji, ale stwierdzono je tylko u jednego z przebadanych seryjnych morderców: kanibala Arthura Shawcrossa.


Czy osoba o zdrowych zmysłach może – jak Jeffrey Dahmer – przechowywać w domu głowy albo jak Richard Chase pić ludzką krew? Wydaje się oczywiste, że ten kto to robi, jest psychopatą. Jednak psychiatria nie stawia tak jednoznacznej diagnozy. Według podręcznikowej definicji psychopatia to zaburzenie osobowości, które przejawia się brakiem empatii i poczucia winy oraz ignorowaniem norm społecznych dla osobistych korzyści, zysku lub przyjemności. Nie potrzeba specjalisty, by zauważyć, że nie każdy psychopata zostaje seryjnym mordercą.

Obraz jeszcze komplikują badania profesorów Stephena i Rolanda Holmesów przedstawione w książce „Profiling Violent Crimes” (Profilowanie brutalnych zbrodni). Okazuje się, że ponad 90 proc. zabójców było w momencie popełniania przestępstwa poczytalnych. Niektórzy zachowywali się wbrew stereotypowemu wizerunkowi psychopaty. Edmund Kemper po zamordowaniu ośmiu kobiet w ciągu roku (w tym własnej matki i jej przyjaciółki) sam oddał się w ręce policji. Jeffrey Dahmer płakał w sądzie, poczuwał się do winy, mówił, że „jest złym człowiekiem, ale nie wie dlaczego”. Za ich przeciwieństwo można uznać Davida Berkowitza, który przekonał biegłych o swej niepoczytalności. Przedstawiał się jako „Syn Sama” – demonicznego starca, który kazał mu zabijać, by „oczyścić świat z grzechu i niemoralności”. Został skazany na 364 lata więzienia. Później wyznał, że wymyślił tę historię, by uniknąć kary śmierci.

Tak różne postawy sprawiają, że wciąż otwarte pozostaje pytanie, czy żądza zabijania jest skrajną postacią psychopatii, czy też seryjni mordercy mają jedynie pewne cechy wspólne z psychopatami. Pewne jest to, że większość z nich wykazuje rozmaite dewiacje seksualne. Prof. Robert Prentki z Nortwestern University w stanie Illinois ustalił, że na statystycznego amerykańskiego seryjnego mordercę przypada średnio 2,7 dewiacji, najczęściej: sadyzm, fetyszyzm i nekrofilia. Ekstremalne nasilenie tych zaburzeń może prowadzić do czasowej niepoczytalności. Argument ten uratował od egzekucji m.in. Jeffreya Dahmera i Alberta de Salvo. Jego zasadność podważa jednak kanadyjski antropolog prof. Elliott Leyton – w studium „Polowanie na ludzi” zauważa, że odsetek osób dotkniętych zaburzeniami seksualnymi jest podobny we wszystkich społeczeństwach.

American Growing Menace” (Masowi zabójcy. Rosnące zagrożenie Ameryki) podają, że matki połowy seryjnych morderców miały zaburzenia psychiczne, 70 proc. było alkoholiczkami, narkomankami, prostytutkami. Odsetek uzależnionych ojców był podobny. Niemal wszyscy przebadani przestępcy doświadczali w dzieciństwie przemocy, fizycznej lub emocjonalnej. Co piąty był molestowany seksualnie.

#psychologia #nauka #seryjnimordercy #gruparatowaniapoziomu
+36
ZiemiaMarsKosmos
Polska firma SatRevolution specjalizująca się w projektowaniu i seryjnej produkcji sztucznych satelitów, kogo szuka do pracy? Fizyka jądrowe, a w opisie zadań można przeczytać "Prowadzenie projektów ekperymentalnych dążących do budowy reaktora jądrowego" #nauka #fizyka
Ot taka ciekawostka.
https://www.pracuj.pl/praca/fizyk-jadrowy-wroclaw,oferta,5912191
+5
Lord6Infamous
Déjà Vu wyjaśnione. Udało się je wywołać sztucznie

Samo wyrażenie déjà vu pochodzi z języka francuskiego i oznacza “już widziałem”. Najnowsze badania przynoszą jednak wyniki rozwiewające nadzieję – nie widziałeś, po prostu czujesz się w tym miejscu podobnie do czegoś co widziałeś wcześniej. To tylko uczucie, przykro nam, nie ma tu dowodu na duszę, reinkarnację, przewidywanie przyszłości czy podróże między planami rzeczywistości.

Badający ludzką pamięć i mózg często szukali rozwiązania tego fenomenu w interpretacji podobnej do mechanizmu “wyrazu na końcu języka”.

Anne Cleary, psycholog poznawcza z Uniwersytetu Stanowego Kolorado, opublikowała pracę naukową na łamach Psychological Science, z której wynika, że nasz mózg rozpoznaje podobne do odwiedzonych miejsca i reaguje na nie takim właśnie uczuciem.
- Nie możemy świadomie pamiętać czegoś, co dopiero nastąpi, natomiast nasze mózgi potrafią rozpoznawać podobieństwa. Pokazuje się to w formie uczucia, ze coś już widzieliśmy, ale nie umiemy przypasować do tego dokładnego wspomnienia – tłumaczy Cleary.


Już w eksperymencie z 1959 donoszono, że stymulacja kory skroniowej mózgu wywołuje u badanych tajemnicze przeczucie.

W badaniu przeprowadzonym przez Cleary wzięło udział 298 osób. Wykorzystano do niego popularną grę komputerową The Sims. W jej środowisku zaprojektowano kilka przestrzeni o identycznym rozkładzie elementów, ale innym wyglądzie tematycznym: na przykład ogród, ulica, czy złomowisko.

Uczestnicy oglądali filmiki z przechodzeniem przez te lokacje, każdy z nich otwierał kobiecy głos powtarzający nazwę lokacji: akwarium, ogród itd. Następnie pokazywano tym samym ludziom filmy z lekko zmienionym otoczeniem, w którym jednak około 50% pozostało takie samo. W pewnym momencie byli pytani o swoje odczucia i decyzję, gdzie zamierzają iść dalej. Wtedy około połowa z nich mówiła o doświadczeniu przeczucia/déjà vu. Jednak mimo tego ich odpowiedzi co do kierunku nie były trafniejsze od tych podawanych przez drugą połowę badanych.

Eksperyment będzie kontynuowany, jednak już teraz raczej nie należy się spodziewać, że poznamy dramatyczne i poetyckie wytłumaczenie tego zjawiska – jest to wspomnienie rzeczy podobnych, nasze zmysły nie potrafią przewidzieć przyszłości.
#nauka #gruparatowaniapoziomu #mozg
+14
TenebrosuS
Archeologowie odczytują znaleziony kilka lat temu dziennik Merera, który cztery i pół tysiąca lat temu brał udział w budowie piramid. Dowiadują się z niego rzeczy niesamowitych - podczas budowy piramidy Chufu utworzono tuż przy piramidach sztuczne jezioro. Część 2 w powiązanych.

KOPNIJ: https://www.wykop.pl/link/4215545/tajemnice-piramid-aktualny-stan-wiedzy/

pokaż spoiler @Menypeny możesz zawołać listę?


#nauka #ciekawostkihistoryczne #historia #egipt #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #mirkoreklama
+17
elady1989
#dobrywieczor Z cyklu #kobietygor - Anna Okopińska (ur. 31 października 1948) – polska taterniczka, alpinistka i himalaistka, fizyk, profesor nauk fizycznych.

Wykształcenie i praca naukowa:

W 1971 ukończyła studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego (praca magisterska z teorii cząstek elementarnych). W 1976 rozpoczęła studia doktoranckie na Wydziale Fizyki UW. W 1981 doktoryzowała się w Instytucie Badań Jądrowych na podstawie pracy zatytułowanej Model rozpraszania mezonów na barionach z wymianą ładunku. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskała w 1993 na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w oparciu o rozprawę pt. Rozwinięcie optymalizowane w teorii pól kwantowych. Tytuł naukowy profesora nauk fizycznych otrzymała 18 października 2012.

W 1982 podjęła pracę w białostockiej filii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1998 została zatrudniona w Instytucie Fizyki na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach, przekształconej następnie w Akademię Świętokrzyską i Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Specjalizuje się w kwantowej teorii pola. Opublikowała ponad 30 artykułów w czasopismach z listy filadelfijskiej.

Osiągniecia górskie:

#wspinaczka #gory

Pierwszy raz wspinała się w 1966. W Tatrach przeszła wiele trudnych dróg, w tym Hokejkę na zachodniej ścianie Łomnicy (4 września 1969, z Andrzejem Mierzejewskim) i drogę przez Vodopad na północnej ścianie Małego Kieżmarskiego Szczytu (4-5 stycznia 1974, z Andrzejem Czokiem i Mirosławem Krawczykiem). W dniach 15-23 sierpnia 1970 z Danutą Szelenbaum-Cielecką dokonała pierwszego kobiecego przejścia grani Tatr Wysokich. #tatry

W latach 70. wspinała się także w górach wyższych. W Kaukazie razem ze Zbigniewem Laskowskim, Andrzejem Skłodowskim i Aleksandrem Warmem wytyczyła nową drogę południowym filarem Piku Giermogieniowa (6-7 lipca 1976), zaś dokładnie rok później przeszła północną ścianę Ułłu Tau Czana przez Deskę w zespole kobiecym z Haliną Krüger-Syrokomską i Dobrosławą Miodowicz-Wolf (7 lipca 1977). Jej największe osiągnięcia w Alpach to przejście drogi Kuffnera na Mont Maudit (25 sierpnia 1976, z Krüger-Syrokomską i Alison Chadwick-Onyszkiewicz), a także Ostroga Brenvy na Mont Blanc (4 lipca 1981, z Krüger-Syrokomską).#kaukaz #alpy

W górach wysokich ma na koncie wiele istotnych osiągnięć. W Pamirze weszła w 1972 na Szczyt Korżeniewskiej (7105 m n.p.m., pierwsze polskie wejście kobiece) oraz na Szczyt Komunizmu (dzisiejszy Szczyt Ismaila Samaniego, 7495 m), ustanawiając polski kobiecy rekord wysokości. W 1974 brała udział w zimowej wyprawie na Lhotse, gdzie dotarła do wysokości 7100 m. Rok później uczestniczyła w kobiecej wyprawie na Gaszerbrumy, kierowanej przez Wandę Rutkiewicz. 12 sierpnia 1975 wraz z Haliną Krüger-Syrokomską zdobyła wierzchołek Gaszerbruma II (8034 m) trasą pierwszych zdobywców z Austrii. Było to piąte wejście na ten szczyt, kobiecy rekord wysokości w Polsce i Europie, a także pierwsze zdobycie ośmiotysięcznika przez samodzielny zespół kobiecy. W roku 1978 była na wyprawie na Makalu (osiągnęła wysokość 7100 m), zaś w 1982 na kobiecej wyprawie na K2, gdzie również dotarła na 7100 m oraz zdobyła pobliską przełęcz Skyang La (6233 m).

Działała w Klubie Wysokogórskim w Warszawie jako członek komisji sportowej (1976–79) oraz komisji rewizyjnej (1979–82). Została odznaczona złotym i srebrnym medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe” oraz nagrodą ministra spraw zagranicznych za rozsławianie imienia Polski na świecie (1975, wraz z koleżankami z wyprawy na Gaszerbrumy). Jest członkiem honorowym Polskiego Związku Alpinizmu.

#nauka #himalaizm #alpinizm #ciekawostki
+13
Lord6Infamous
Odkryto nowy gatunek płaza. Nasikabatrachus bhupathi.

Żaba otrzymała imię po dr Subramaniamie Bhupathym, zasłużonym badaczu płazów tragicznie zmarłym w tych samych górach w 2014 roku.

Żaba Bhupathiego (Nasikabatrachus bhupathi) wydaje się paskudna, ale każda z jej cech to efekt niezliczonych lat ewolucji. Małe oczy, wydłużony ryjek oraz krótkie szerokie łapki w kształcie podobnym do łopat to sposoby przystosowywania się do życia pod ziemią. Co ciekawe, płazy te nawet na żer nie wychodzą na powierzchnię – żywią się mrówkami i termitami, w czym pomaga długi język. Spokrewniona jest z innym ciekawym gatunkiem odkrytym w 2003 roku - Nasikabatrachus sahyadrensis.

Wygląd to jedno – jest jeszcze jedna cecha wyróżniająca purpurową żabę spośród innych. To czas, gdy w końcu opuszczają podziemia i szukają partnerek do rozrodu. Zdarza się to jednak tylko... podczas deszczu. W porze monsunów płazy donośnie nawołują spod piasków den górskich strumieni.
Odkrycie jest tym ciekawsze, że Żaba Bhupathiego jest dość oddalona od innych pod względem pokrewieństwa.


- Oba gatunki purpurowej żaby ewoluowały w oderwaniu od innych gatunków tego rodzaju – tłumaczy Jodi Rowley z Australian Museum – ich najbliżsi krewni mieszkają na Seszelach, a to bliżej Afryki niż Indii.

#nauka #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
+12
sing
Nadal nie wiem po co, ale rozwiązałem sobie 3 testy IQ oparte na macierzach progresywnych i we wszystkich wyszło mi ponad 130 punktów w skali Wechslera.

Czy znacie jakieś testy, które biorą pod uwagę również aspekty werbalne, ale w języku polskim?
#kiciochpyta

Próbowałem rozwiązać ten test ( https://testyourself.psychtests.com/staticid/975 ), ale niestety jest po angielsku, a do native speaker bardzo mi daleko. Wyszło mi niecałe 120 pkt, ale niestety oszukiwałem, bo zamiast 30 minut robiłem go ponad 40 minut (pamiętałem odpowiedzi do początkowych zadań i ponownie je wklepałem).

Jak macie coś z semi-legalnych źródeł to podrzućcie na PW ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#iq #studbaza (?) #nauka (?)
+4
tomasz-terlecki
Właśnie dowiedziałem się o tej tragedii... Naprawdę szkoda czytałem wiele jego książek ;(
#hawking #nauka #swiat #stephenhawking
+2
vardum
Dzisiaj odszedł wielki umysł Stephen Hawking. Jednak mało kto wie, że nie był on zbytnio szanowany wśród innych naukowców.
Tutaj tweeta wrzucił o nim genialny astrofizyk Morgan Freeman
#nauka #heheszki #astronomia #windows
+3
radek-oryszczyszyn
Gdyby Stephenowi Hawkingowi można było powiedzieć, że "dziwnym" trafem przyjdzie mu umrzeć w Dniu Liczby π i dniu urodzin Ensteina odpowiedziałby, że nic w tym nieprawdopodobnego, a wszyscy, którzy wierzą w "magiczne" znaczenie takich zbiegów okoliczności, popełniają typowy błąd nieracjonalnego postrzegania rzeczywistości. Z tego, co pamiętam nazywa się to "clusterig illusion" i polega na grupowaniu niezależnych od siebie zdarzeń w uporządkowane grupy rzekomo powiązanych zjawisk. Nie idźcie tą drogą! Największy skateboardzista wśród geniuszy nie byłby z Was dumny. #hawking #nauka #skateboarding #psychologia #bledypoznawcze #pi #clusteringillusion +17
Menypeny
Niesporczaki, typ pospolitych, bardzo małych zwierząt bezkręgowych, zaliczanych do pierwoustych. Zasiedlają rozmaite siedliska, głównie środowiska wodne lub wilgotne. Znanych jest ponad 1000 gatunków niesporczaków.

Film ten analizuje ich życie, cechy i inne właściwości.

https://www.wykop.pl/link/4210675/niesporczaki/

Polecam.

#gruparatowaniapoziomu
#ciekawostki
#nauka
#biologia
+56
stepniaczio
Tak zerknąłem do googla czy to nie zarzutka, że Hawking nie żyje. No i nie zarzutka, ale przynajmniej Albert Einstein zyskuje popularność ¯_(ツ)_/¯

#nauka
+2
Pokaż następne