Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Znalezisko -> Prawdziwi komandosi z Nawarony, czyli jak porwano generała Kreipego – W 1944 roku brytyjscy komandosi z SOE w brawurowej akcji porwali na Krecie niemieckiego generała. Operacja przypominała filmowe sceny z Tylko dla orłów lub Parszywej dwunastki. Tyle że wydarzyła się naprawdę.

Niemieccy spadochroniarze rozstrzeliwują mieszkańców wsi Kondomari, 2 czerwca 1941 r. (fot. Franz Peter Weixler, ze zbiorów Bundesarchiv, Bild 101I-166-0525-27, CC BY-SA 3.0).

#nauka #liganuki #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #qualitycontent #historia #iiwojnaswiatowa #wojna #militaria #ciekawostkihistoryczne #sluzbyspecjalne #mikroreklama
+19
Bulldogjob
Staże IT na horyzoncie!

Oto dostępne ścieżki:

- Java Developer with Cloud
- Application Operations
- Business Analyst
- Fullstack Java/React
- Java Developer (Big Data)
- Java Developer

https://bulldogjob.pl/news/1881-wez-udzial-w-programie-stazowym-commerzbanku

#naukaprogramowania #nauka
SaintWykopek
Kradzione z instagrama, wasze zdanie?
#ksiazki #polityka #nauka
+1
qqterens
Chłop holenderskiego zaczął się uczyć i odrabia zadanie domowe xd
#emigracja #jezykiobce #nauka
+18
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Znalezisko -> Powoli kiełkujące ziarno – oświecenie i feminizm – Oświeceniowi myśliciele uważali, że wszyscy ludzie powinni cieszyć się wolnością i równością. Ta radykalna wówczas idea znalazła odbicie w rewolucjach w USA i Francji, jednak ich zdobycze przypadły głównie mężczyznom. Hasła wolności i równości jeszcze długo nie miały odnosić się do kobiet.

Na ilustracji: Mary Wollstonecraft na portrecie autorstwa Johna Opiego, ok 1797 r. (ze zbiorów National Portrait Gallery, NPG 1237).

#nauka #liganauki #swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historia #mikroreklama
+19
MOSS-FETT
Kwaterniony - [Matematyka]
https://www.wykop.pl/link/6390493/kwaterniony-matematyka/
Gdy w dziewiętnastym wieku matematycy ostatecznie zaakceptowali jednostkę urojoną, natychmiast zaczęli się zastanawiać: Czy da się pójść dalej? Czy liczby zespolone da się rozszerzyć do jakiegoś jeszcze większego systemu liczb "hiperzespolonych"? Myśl ta stała się życiową obsesją Williama Rowana Hamiltona - nieco zapomnianego irlandzkiego geniusza. Odkryte przez niego liczby, które nazwał kwaternionami, doprowadziły do prawdziwej rewolucji w matematyce... choć nie takiej, jak sobie wyobrażał. Czym są kwaterniony, w jakim sensie zrewolucjonizowały matematykę i czy dziś ktoś o nich jeszcze pamięta? Zapraszamy na kolejny, hiperzespolony mini-wykład z cyklu "Zacznijmy od zera".

#matematyka #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #nauka
+82
kazik-
DARMOWE SZKOLENIE ONLINE – Jak Zostać Programistą C#/.NET w 2022 Roku (Startując Od Zera)

Cześć, już w najbliższy poniedziałek odbędzie się darmowe szkolenie online, które z pewnością może zainteresować osoby, które chcą zostać programistami.

Szkolenie odbędzie się 6 grudnia 2021r. (poniedziałek) o godz: 20:00, tylko dla zapisanych wcześniej osób.

Cała agenda szkolenia i zapisy pod adresem:
https://video.modestprogrammer.pl

Oto Czego Się Nauczysz:
Dlaczego Warto Zostać Programistą .NET?
Czy Jest Zapotrzebowanie Na Młodszych Programistów .NET?
Czy Można Zostać Programistą .NET Bez Studiów?
Czy Można Zostać Programistą .NET Bez Znajomości Języka Angielskiego?
Ile Zarabiają Programiści .NET?
Jak Się Przebranżowić Na Programistę z Innego Zawodu?
Co Muszę Umieć, Aby Zostać Młodszym Programistą .NET?
Jak Nauczyć Się Programować?
Przykłady Aplikacji Jakie Możesz Pisać.
Jakich Narzędzi Potrzebuję Aby Zacząć Programować w .NET?
Pierwsza Aplikacja.
Pierwsza Aplikacja Desktopowa.
Pierwsza Aplikacja Mobilna.
Pierwsza Aplikacja Webowa.
Jak Wygląda Rozmowa Kwalifikacyjna?

Otrzymasz 4 Bonusy:
✅ Ścieżka drogi do zostania młodszym programistą [PDF]
✅ 10 najczęstszych pytań technicznych z rozmów kwalifikacyjnych (z odpowiedziami) [PDF]
✅ Zbiór popularnych pytań sprawdzających Twoje umiejętności miękkie na rozmowie kwalifikacyjnej [PDF]
Niespodzianka

Zarezerwuj miejsce: https://video.modestprogrammer.pl

#programowanie #programista #nauka #naukaprogramowania #programista15k #csharp #dotnet #informatyka #it #szkolenia
+1
LowcaAndroidow
Fajny komentarz pod filmem gościa z Lotosu

#covid19 #naukatolubie #nauka @trozek
+232
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Znalezisko -> Niezwykłe rysunki (geoglify) na peruwiańskiej pustyni – losy kultury Nazca – Prekolumbijskie Peru było ojczyzną wielu niezwykłych cywilizacji. Należy do nich Nazca – kultura, która pozostawiła po sobie imponujące geoglify, czyli ogromne rysunki zwierząt i mitycznych postaci. Według niektórych są one dziełem kosmitów. Prawda jest bardziej przyziemna, ale i tak interesująca.

Na zdjęciu: Trofeum z głowy człowieka, kultura Nazca ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Szafuzie (fot. Helvetiker, domena publiczna).

#nauka #liganauki #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #swiatnauki #historia #ciekawostkihistoryczne #archeologia #amerykapoludniowa #mikroreklama #nsfw
+21
InzynierProgramista
Wydruk 3D sprzęgła - analiza wymiarów pomiędzy modelem a wydrukiem w technologii FDM

Dokładność druku 3D w odniesieniu do wymiarów określonych na modelu 3D to jeden z tematów, który bardzo mocno mnie interesował w momencie otrzymania wydrukowanych części sprzęgła.

Będąc początkującym w temacie wydruku technologią przyrostową postanowiłem sprawdzić, jak to wygląda w rzeczywistości wykonując proste pomiary za pomocą klasycznej suwmiarki i wykonując proste zestawienia otrzymanych pomiarów. Myślę, że mając takie dane z początkowych eksperymentów, wiedza na temat dokładności drukarki oraz tego jak zachowuje się materiał w trakcie wydruku, można uzyskać dość precyzyjne wyniki, które spokojnie będą wystarczające w typowych inżynierskich i prototypowych zastosowaniach.

Zapraszam: [216] Wydruk 3D sprzęgła - analiza wymiarów pomiędzy modelem a wydrukiem w technologii FDM

Odwiedź również stronę internetową kanału: IPc - Inżynier Programista

#inzynierprogramista #cad #solidworks #inzynieria #mechanika #studbaza #pracbaza #modelowanie3d #modelowanie #projektowanie #ciekawostki #tworczoscwlasna #nauka #hobby #gruparatowaniapoziomu #druk3d
+4
Insegrim
Mirki, szukam zleceń na opowiadania, prezentacje, referaty, jeszcze copywriting (mam lekkie pióro)
Jestem studentem, i no cóż, nie mam grosza przy duszy- gwarantuję że zlecone prace zrobię błyskawicznie i profesjonalnie.
Zrobiłem takie o ogłoszonko, powstawiałem na fb i olx, ale zero odzewu… może ty się coś znajdzie?
.

( ͡° ʖ̯ ͡°)
#wykopefekt #szukampracy #szkola #kiciochpyta #studbaza #copywriting #praca #nauka #pieniadze (https://www.wykop.pl/wpis/62108953)
+7
KomentatorTramwajowy
Takie przypomnienie, ze ateizm to zbior wielu, czesto wzajemnie wykluczających się kocepcji Dobra i Zła, moralności, które to koncepcje sa tak samo nienaukowe jak religijne koncepcje moralności.

W płaszczyźnie moralności, atezim, to taki sam zbiór wierzeń i uprzedzeń jak religie, tyle że bez boga.

Ateizm != Nauka

#religia #ateizm #moralnosc #bekazlewactwa #nauka
+11
biesy
W ubiegłym roku, kiedy każdy kolejny tydzień jesieni przynosił nowy rekord nadmiarowych zgonów, korona sceptycy (a później i antyszczepionkowy) znaleźli wygodne dla nich wytłumaczenie: to nie wina koronawirusa, tylko zamknięcia systemu ochrony zdrowia! Chociaż z pewnością była w tym krzta prawdy, koronasceptycy nie byli w stanie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego koronawirus zbiera takie same żniwa w krajach, których nie przeniesiono opieki zdrowotnej na teleporady, ani zauważyć, że przeciążenie systemem zdrowia jest spowodowane koronawirusem, a nie odpowiedzią na niego.

W tym roku jednak możemy pokazać, jak fałszywa jest ta narracja. Odkąd powszechnie dostępne stały się szczepionki, zachód Polski - a szczególnie duże miasta - szybko się na nie zapisał i zaszczepił. Inaczej było w Polsce wschodniej - brak zaufania do szczepionek spowodował, że nawet wśród osób najstarszych wskaźnik wyszczepienia nie przekracza 60%, a są gminy, w których jest poniżej 50%. Polskę można więc potraktować jako eksperyment typu A/B efektywności szczepionek.

Podobnie jak w ubiegłym roku w listopadzie, Polska doświadcza kolejnej fali koronawirusa. Jest ona nieznacznie wytłumiona w porównaniu z poprzednią, ale tylko na zachodzie kraju - nadrabia wschód kraju, gdzie liczba zakażeń jest wręcz wyższa niż rok temu. Kiedy koronawirus rozprzestrzeniał się we wschodnich województwach, mogliśmy usłyszeć od korona sceptyków i antyszczepionkowców, że to sezonowe (prawda) i szybko rozleje się na cały kraj. Koronawirus faktycznie rozlewa się z województw wschodnich na całą Polskę, ale znacznie wolniej niż rok temu. Na zachodzie liczba nadmiarowych zgonów jest o wyraźnie niższa niż rok temu - na wschodzie podobna, jeśli nie wyższa (jak np. w podregionach lubelskim i białostockim).

Również wśród osób, które już są zakażone, mniej umiera na zachodzie niż na wschodzie.

Oczywiście można dalej wymyślać różne powody, dlaczego to na wschodzie kraju mamy do czynienia z kolejnym masowym wymieraniem, a na zachodzie nie - ale można też po prostu spojrzeć prawdzie w oczy i przyznać, że koronawirus jest zagrożeniem dla wielu osób, a szczepionki znacząco te zagrożenie obniżają.

via kartografia ekstremalna

#koronawirus #covid #covid19 #szczepienia #medycyna #nauka
+9
biesy
Szczepionki nic nie dają, odc. 2137

beka z szurów.

#medycyna #koronawirus #szczepienia #covid #covid19 #nauka
+2
perowskit
Wysoki klif na komecie Czuriumow-Gierasimienko.

#ciekawostki #nauka #astronomia #kosmos #fotografia #zdjecie
+50
LukaszLamza
Czytamy naturę #107 | Co się stało 42 tys. lat temu? - Para-diament - PSTRYK!

Wprost: https://www.youtube.com/watch?v=y_kWI7u0ayY
Znalezicho: https://www.wykop.pl/link/6387865/co-sie-stalo-42-tys-lat-temu-para-diament-pstryk-czytamy-nature-107/

W 107. odcinku "Czytamy naturę" opowiadam o:

1) 00:59 magnetycznym "Wydarzeniu Adamsa", które wstrząsnęło Ziemią 42 tysiące lat temu - albo nie; #geologia

2) 09:07 nowej postaci diamentu, która jest trochę jakby kryształem, a trochę jakby szkłem; #fizyka #krystalografia (3 obserwujących)

3) 15:52 fizyce pstrykania palcami, które jest nie tylko najszybszym ruchem wykonywanym przez człowieka, ale też i zjawiskiem zaskakująco złożonym. #pstryk (1 obserwujący!)

Źródła:

1) Cooper, A., Turney, C. S., Palmer, J., Hogg, A., McGlone, M., Wilmshurst, J., ... & Zech, R. (2021). A global environmental crisis 42,000 years ago. Science, 371(6531), 811-818; https://www.science.org/doi/abs/10.1126/science.abb8677
2) Tang, H., Yuan, X., Cheng, Y. et al. Synthesis of paracrystalline diamond. Nature 599, 605–610 (2021); https://www.nature.com/articles/s41586-021-04122-w
3) Acharya, R., Challita, E. J., Ilton, M., & Saad Bhamla, M. (2021). The ultrafast snap of a finger is mediated by skin friction. Journal of the Royal Society Interface, 18(184), 20210672; https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rsif.2021.0672

#nauka #liganauki #ligamozgow #gruparatowaniapoziomu #conowegownejczer
+98
falvik212
@falvik212: Kim byli szmuglerzy? Z jednej strony zwykli, prości ludzie, a z drugiej - cwaniacy, gangsterzy i beneficjenci okupacji. Wszystkich łączyło jedno - od śmierci głodowej uratowali setki tysięcy ludzkich istnień.

Zachęcamy do obejrzenia i wykopania najnowszego odcinka! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
https://www.wykop.pl/link/6386809/wojenny-szmugiel-kim-byli-okupacyjni-przemytnicy/

#nauka #gruparatowaniapoziomu #historia #ciekawostkihistoryczne #iiwojnaswiatowa #swiat
+9
SVCXZ
Kalejdoskop #55
Ten sam newsletter, ale za każdym razem inny :-)

Cześć!
Dzisiaj nieco więcej treści trudnych, wymagających, zmuszających do myślenia, dla osób ambitnych, inteligentnych i lubiących wyzwania. Czyli właśnie dla Ciebie! Miłego czytania :-)

1. Celem mediów społecznościowych jest monetyzacja Twojej uwagi. Innymi słowy, dzięki temu, że korzystasz z social mediów, ich twórcy mogą zarabiać (np. na reklamach i poleceniach). Co logiczne, aby twórcy zarabiali jak najwięcej, konieczne jest jak najbardziej skuteczne przyciąganie Twojej uwagi. I niestety, wykorzystywane są do tego techniki psychologiczne związane z manipulacją i korzystaniem z różnego rodzaju błędów kognitywnych, na które jesteśmy podatni. Dodatkowo, różnego rodzaju algorytmy (nie tylko mediów społecznościowych, ale też np. banków lub wyszukiwarek internetowych) mogą zbierać o nas wyjątkowo szczegółowe dane, służące dalej do profilowania. Przez to możemy być np. bardziej podatni na konkretne zakupy, a dodatkowo w znaczącym stopniu może to naruszać naszą prywatność. Aby chronić się przed tym wszystkim, można m.in.: nie zgadzać się na personalizację danych, usuwać historię aktywności, korzystać z różnych źródeł i wyszukiwarek, a nawet “zatruwać” dane, np. wyszukując treści niezgodne z zainteresowaniami.
- Czym jest bańka informacyjna, czyli dlaczego nie widzisz większości Internetu? (Film, PL)
https://www.youtube.com/watch?v=bqL0wfTUgh8
Sprawdź też podcast: https://sebastianchudziak.pl/pnz11/
#socialmedia #psychologia #informacje

2. Lista kilkunastu metod manipulacji wykorzystujących psychiczne podatności innych ludzi, pomagających osiągnąć skuteczniej efekty w postaci przekonania kogoś, sprzedaży, wywarcia wpływu itp:
-- Użycie wabika przy sprzedaży: jeśli chcesz sprzedać 2 produkty (jeden tańszy, drugi droższy), to dodaj też trzeci (drogi) produkt, aby drugi nie wydawał się już tak drogi.
-- Zwróć uwagę na otoczenie (w tym np. otaczające Cię akcesoria) - może mieć ono na nas wpływ na poziomie podświadomym.
-- Naśladuj mowę ciała rozmówcy, aby bardziej się mu spodobać.
-- Mów szybko, jeśli ktoś się z Tobą nie zgadza. Mów wolno, jeśli słuchacze się z Tobą zgadzają.
-- Podaj cenę sprzedawanego produktu w inny sposób, np. 300 groszy zamiast 3 złote. To rozprasza odbiorcę i może sprawić, że ktoś łatwiej zgodzi się na zakup.
-- Poproś o przysługę kogoś, kto jest już zmęczony pracą. Prawdopodobnie łatwiej się na to zgodzi. Pamiętaj jednak, aby później się odwdzięczyć.
-- Obrazek z oczami może sprawić, że ludzie będą się przy nim lepiej zachowywać. Będą mieć wrażenie, że są obserwowani.
-- Użyj rzeczownika określającego przynależność do jakiejś grupy, zamiast zwykłego czasownika, aby mieć większy wpływ na zachowanie drugiej osoby.
-- Delikatne przestraszenie kogoś (w formie żartu) może sprawić, że łatwiej zgodzi się on, aby Ci w czymś pomóc.
-- Skup się na tym, co druga osoba może zyskać (np. przy sprzedaży produktu).
-- Spróbuj uświadomić komuś skrajność jego poglądów, aby zwiększyć szansę, że zmieni je on z czasem.
-- Dodaj zmiękczające określenie w stylu “to oczywiście może być przypadek” w swoim twierdzeniu, aby łatwiej przekonać innych.
-- Delikatne dotknięcie kogoś w ramię może pomóc Ci skuteczniej oddziaływać na tę osobę.
-- W argumentacji powiedz komuś, że “może się z Tobą nie zgadzać”, aby… łatwiej się z Tobą zgodził.
Pamiętaj, aby nie wykorzystywać tych metod w celu osiągania wyłącznie własnych korzyści - jest to nieetyczne. Niektóre z metod mogą być uznane za bardziej etyczne, jeśli nie mają na celu wykorzystania kogoś, ale np. wyprowadzenie danej osoby z oczywistego błędu. Tego typu techniki trzeba znać, aby umieć się przed nimi chronić.
- 14 technik manipulacji, których warto unikać (Artykuł, PL)
https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/techniki-manipulacji-jak-manipulowac-ludzmi-i-jak-tego-unikac/72bh99t
#psychologia #perswazja #manipulacja

3. Rozmowa na temat pieniędzy z… księdzem. I to majętnym, przedsiębiorczym księdzem. Wydaje się to mało możliwe, ale jednak. Nawet w takim zawodzie zdarzają się osoby, które rozumieją, że pieniądze i bogacenie się nie są niczym złym, a wręcz przeciwnie. Jeśli jesteś dobrym człowiekiem, to pieniądze pozwolą Ci czynić dobro na jeszcze większą skalę. Z rozmowy dowiemy się też m.in., dlaczego nie powinno się pomagać ubogim dając im pieniądze lub rzeczy (nie niweluje to przyczyny problemu), dlaczego warto edukować ludzi na temat pieniędzy (większa świadomość = mniej problemów, większa zaradność w życiu) oraz jak myśleć przedsiębiorczo (skalować biznes, myśleć o dawaniu wartości).
- FBO 008: Zostań milionerem i zachowaj pion! Rozmowa o pieniądzach z ks. Jackiem Stryczkiem (Podcast, PL)
https://marciniwuc.com/jacek-stryczek/
#pieniadze #finanse #jakosczycia

4. Model PERMA zakłada, że na ludzki dobrostan składa się 5 elementów:
-- pozytywne emocje
-- zaangażowanie
-- relacje
-- poczucie sensu i znaczenia
-- osiągnięcia
Skupienie się na rozwoju w tych właśnie obszarach pomaga poprawić ogólne poczucie szczęścia, zdrowie i zadowolenie. Nie ma jednej i skutecznej drogi postępowania, która byłaby uniwersalna dla każdego człowieka. U każdego bardziej lub mniej rozwinięte będą różne obszary i to do Ciebie należy sprawdzenie, na czym najlepiej jest się skupić. W artykule/filmie/podcaście znajdziesz dokładne wyjaśnienie poszczególnych elementów modelu PERMA, dzięki czemu lepiej zrozumiesz każdy aspekt. Pamiętaj, że w życiu warto kierować się zasadą pareto: za większość osiąganego efektu odpowiada niewielka część rzeczy, które robimy. Właśnie w te, warto inwestować.
- Model Perma. Najważniejsza inwestycja w Twoim życiu! (Film/audio, PL)
https://www.youtube.com/watch?v=7Ei7O7jzEiI
- Model PERMA – co wpływa na nasze szczęście? (Artykuł, PL)
https://marciniwuc.com/model-perma-co-wplywa-na-nasze-szczescie/
#szczescie #jakosczycia #dobrostan

5. Czy trening w stylu “One Punch Man” jest skuteczny? (dostępne tylko w subskrypcji e-mail)

6. Niektóre ćwiczenia są proste, skuteczne i nie wymagają sprzętu do ćwiczeń. Pozwalają utrzymać ciało w ogólnej sprawności, mobilności, zadbać o równowagę sił różnych mięśni oraz zmniejszają chroniczne napięcia mięśni. Dobrze jest zaplanować takie ćwiczenia w kalendarzu lub wykonywać je wspólnie z domownikami - wtedy łatwiej wejdą w nawyk. Wystarczy kilka minut każdego dnia, aby je wykonać, a Twoje ciało z pewnością Ci za to podziękuje :-)
- The BEST “NO Equipment” Exercise You Should Try! (Film, ENG)
https://www.youtube.com/watch?v=x218nyz7MZw
- Never Skip This Exercise Again! (Film, ENG)
https://www.youtube.com/watch?v=ABzfaaVlZIU
- 7 ćwiczeń, które warto robić codziennie (Film, PL)
https://www.youtube.com/watch?v=VSVJKVQTGBc
#zdrowie #sprawnosc #cwiczenia

7. Naltrekson to substancja stosowana m.in. w terapii przeciwdziałającej uzależnieniu od opioidów i alkoholu. Spożywanie jego małych dawek (Low-dose naltrexon, LDN) może być, choć nie jest to potwierdzone naukowo, pomocny w chorobach takich jak np. stwardnienie zanikowe boczne, choroba Alzheimera, nowotwory, autyzm, choroba Parkinsona, depresja czy choroba Hashimoto. Artykuł opisuje w szczegółowy i naukowy sposób możliwe sposoby działania LDN, dostępną aktualnie literaturę naukową na ten temat i problemy, jakie stoją na drodze, aby tego typu terapię uznać za skuteczną. Jak to często bywa, główne przeszkody opierają się o niewystarczającą skuteczność w rzetelnych badaniach naukowych. Przez rzetelność należy w tym przypadku rozumieć m.in. badanie długoterminowe, z użyciem placebo, na dużej liczbie pacjentów. W naprawdę wielu przypadkach związanych ze stosowaniem leków, wybiórczych diet czy różnych terapii, opieramy się na dowodach anegdotycznych, co jest jednym z podstawowych błędów.
- Low Dose Naltrekson – terapia naltreksonem w niskiej dawce (Artykuł, PL)
https://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/low-dose-naltrekson-terapia-naltreksonem-w-niskiej-dawce/
#medycyna #farmacja #nauka

8. Świetny artykuł opisujący czasy, w których nie trzeba było badać skutków ubocznych ani długotrwałego wpływu produktów, aby wprowadzać je do powszechnego stosowania. Pervitin (a w zasadzie metamfetamina) miał być cudownym środkiem wpływającym korzystnie na pracę mózgu, dodającym energii, usuwającym zmęczenie, a nawet depresję. Problem w tym, że jak niemal każdy silny stymulant, prowadzi do wyniszczenia organizmu. Póki co, najskuteczniejszą metodą poprawienia poziomu energii i samopoczucia, jest po prostu zdrowy tryb życia.
- Pervitin w III Rzeszy. Nawet gospodynie domowe faszerowały się metamfetaminą (Artykuł, PL)
https://wielkahistoria.pl/pervitin-w-iii-rzeszy-nawet-gospodynie-domowe-faszerowaly-sie-metamfetamina/
#ciekawostki #medycyna #zdrowie

9. Istnieją dobrzy ludzie, istnieją całkowicie przeciętni i niestety istnieją także oszuści, którzy potrafią zniszczyć życie innych dla własnej korzyści. Do tej ostatniej grupy należą wszelkie osoby, próbujące w nieuczciwy sposób sprzedawać starszym osobom akcesoria (zwykle AGD) za wielokrotnie wyższą cenę. W materiale video zobaczymy relację z takich właśnie “pokazów”, na które zapraszane są różne osoby. Każdy z nas powinien mieć świadomość jak działają tacy oszuści i jakimi metodami się posługują, aby być w stanie przestrzegać naszych znajomych i rodzinę (szczególnie osoby starsze). My, jeśli mamy świadomość możemy choć odrobinę pomagać w przeciwdziałaniu takim oszustom: nagłaśniać takie incydenty, umawiać się z oszustami na fałszywe dane oraz, w miarę możliwości, zgłaszać tego typu zdarzenia do służb - byle nie telefonicznie, bo zgłoszenie telefoniczne prawdopodobnie nie zostanie nawet przyjęte.
- Kolejny pokaz garnków, zawiadamiamy Policję, a organizator wyjaśnia przed kamerą. Uczciwi? (Film, PL)
https://www.youtube.com/watch?v=hp_QOBNwhPc
#bezpieczenstwo #manipulacja #psychologia

10. Portal internetowy, w którym znajdziesz analizę różnego rodzaju treści pseudonaukowych, teorii spiskowych, manipulacji, problemów ze sposobem przekazywania treści przez media itp. (dostępne tylko w subskrypcji e-mail)

---

Bonus: Ile podciągnięć na drążku zrobisz w ciągu godziny? ;)
https://www.youtube.com/watch?v=K4-vQv5hHE4

---

Co najbardziej Ci się spodobało? Daj znać, odpowiadając na ten e-mail lub w komentarzu. Przekręcenie kalejdoskopu zajmie mi chwilę. Kolejny numer newslettera przeczytasz już za 2 tygodnie. Pamiętaj, aby zaprosić swoich znajomych do zapisania się na stronie: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop :)

Zachęcam do słuchania mojego podcastu “Podcast Na Zdrowie”: https://sebastianchudziak.pl/nazdrowie/
… oraz śledzenia moich kanałów na YouTube: https://www.youtube.com/c/SebastianChudziak/
https://www.youtube.com/channel/UCWGDvxGuPUH6UCN-GYjgTOw
Sprawdź też wpisy na mojej stronie: https://sebastianchudziak.pl/wszystkie-wpisy/
Jeśli chcesz pomóc w rozwoju Newslettera i otrzymywać jeszcze lepsze treści, wypełnij proszę tę ankietę: https://forms.gle/ZK5Bf2jZoCXjMtaK7

Pozdrawiam,
Sebastian

---

Poprzedni wpis: Kalejdoskop #54
To jest numer sprzed 2 tygodni. Aby być na bieżąco, po prostu zapisz się na subskrypcję przez e-mail :)
W skrócie: newsletter/agregator - streszczenia artykułów/filmów/audio, polecenia stron internetowych, podcastów, kanałów YT i innych, aplikacje, ciekawostki, life-hacki.
Tutaj można obserwować: #kalejdoskop
Tutaj można się zapisać: https://sebastianchudziak.pl/kalejdoskop/
Czasami mogą się powtórzyć treści z wykopu.
Dodatkowe tagi: #qualitycontent #gruparatowaniapoziomu #wiedza #nauka #produktywnosc #lifehack #zdrowie #jakosczycia
+10
biesy
Różnica między cywilizowanym krajem, a krajem z dykty.

#koronawirus #szczepienia #covid19 #zdrowie #nauka #szwajcaria
+68
bzdety
@bzdety: https://www.youtube.com/watch?v=2lbNGu463Ro&list=UUgr77ZVx6zQHryETaihT0SQ Moj najnowszy program do przesylania zdjec za pomoca dźwięku :) #komputery #fizyka #nauka +8
juzwos
Lepiej nie będzie ( ಠ_ಠ)
Ale podobno6w grudniu asteroida ma pieprznąć

#polska #szkola #nauka #nauczanie #licbaza
+1
janinapomidor
Czy wy też macie wrażenie, że przy objaśnianiu skrótów w dość zaawansowanych i zawiłych opracowaniach naukowych i technicznych powinno zrezygnować się ze zbiorczych zestawień użytych skrótów zamieszczanych na początku.

Czyli np.: E _ b -energia bazowa, T _ b -bazowy okres czasu, /fi _ 0 -faza początkowa

A zamiast tego na marginesie lub przy wprowadzniu pojęcia w tekście objaśniać skróty powiększonym krojem "na zasadzie" rozwinięć-skojarzeń, czyli:

Energia _ bazowa, T _ b - Czas (-okres) _ bazowy, /fi aza _ p0czątkowa, BPSK - Binarne Zmienne Kluczowanie Fazy

Gdzie tylko obcojęzyczne oznaczenia skrótów o innych literach byłyby zapisywane z -, i z podaniem obok ich polskojęzycznych "pełnych" odpowiedników, rozwinięć-słów objaśniających dany skrót (i z ew. uwagami w nawiasach (ʘ‿ʘ).

#rozkminy #nauka #piekloperfekcjonistow #studbaza #ksiazki #typografia
error666
A wy jaki kolor widzicie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #rozowepaski #niebieskiepaski #ciekawostki
+1
rad_kop
Dzień dobry, witam w kolejnym dniu pandemii omikronowej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co sądzicie o NAC - N-acetylocysteinie?
Może nas, maluczkich, uratować i wyzwolić spod jarzma śmierci i ciężkich typów zachorowań covidowych?

https://www.dovepress.com/n-acetylcysteine-to-combat-covid-19-an-evidence-review-peer-reviewed-fulltext-article-TCRM

#koronawirus #medycyn #nauka
+1
tojestmultikonto
#tojestmultikonto #fizyka #nauka

FIKOŁEK EINSTEINA

Zgodnie z obecną wiedzą naukową masa fotonu (najmniejszej porcji energii) jest równa zero, ale mowa tu o masie spoczynkowej, więc masa fotonu poruszającego się w próżni kosmicznej nie jest zerowa.
Co to oznacza, że prędkość graniczna c = 299 792 458 m/s i dlaczego foton nie jest w stanie osiągnąć większej prędkości? Wszystko wskazuje na to, że foton wraz ze wzrostem prędkości nabiera masy, więc masa fotonu zależy od prędkości z jaką się porusza, a to z kolei może świadczyć o tym, że próżnia w jakiś sposób wyhamowuje foton. Jeżeli foton staje się obiektem masywnym to zgodnie z teorią względności podlega również upływowi czasu, chociaż naukowcy uważają, że dla tych cząstek czas nie płynie. Jeżeli więc mamy do czynienia z "czasporzestrzenią" to masa decyduje o istnieniu czasu. Tam gdzie nie ma masy nie ma też czasu. Więc czy jest to nadal "czasoprzestrzeń", czy może czas zaczyna płynąć ze względu na to, że dany obiekt zaburza pewien stan równowagi Wszechświata. Wiemy, że wszystko zmierza do osiągnięcia równowagi. Gazy i ciecze mieszają się tak aby stworzyć w końcu mieszaninę jednorodną, ten proces zachodzi w czasie, mówimy wtedy o dyfuzji. Tak samo wygląda ma się to w przypadku entropii, układ termodynamiczny oby osiągnąć stan wysokiej entropii będący stanem równowagi potrzebuje do tego czasu.
Tak samo musi być w przypadku fotonu, który jeżeli ma choćby i najmniejszą masę musi kiedyś osiągnąć stan równowagi. Czy zatem "czasoprzestrzeń" w ogóle istnieje?
Moim zdaniem nie. Skoro na początku istnienia Wszechświata nie istniał czas to nie istniała również "czasoprzestrzeń". Ten twór myślowy określany mianem "czasoprzestrzeni" może i sprawdza się w obliczeniach, nie oddaje jednak istoty rzeczy.
Dlaczego czas jest względny, skoro otacza nas czterowymiarowa "czasoprzestrzeń"?
Kiedyś myślałem, że to ma związek z prędkością, ale obecnie uważam, że jeżeli masa czarnych dziur rzeczywiście nie pozwala na upływ czasu, a same czarne dziury są wieczne oznacza to, że są one pewnego rodzaju anomaliami, które uniemożliwiają osiągnięcie stanu równowagi ze względu na swoją olbrzymią masę, która może nie łamie praw fizyki ale niewątpliwie łamie prawa rządzące Wszechświatem. Stan skupienia materii, z której składają się czarne dziury nie pozwala na osiągnięcie stanu równowagi. Czas istnienia fotonu może być z kolei tak mały, że są one praktycznie niewrażliwe na upływ czasu, co może być błędnie interpretowane jako całkowity brak upływu czasu. Czas ich istnienia może być nawet dłuższy od czasu istnienia znanego nam Wszechświata. Wychodzi na to, że wszystko we Wszechświecie jest niestałe i zakończy swój żywot, wszystko poza czarnymi dziurami, które wchłaniają coraz to większe ilości materii pożerając powoli całe galaktyki. Uważam, że nie można mówić jednocześnie o "czasoprzestrzeni" i "względności czasu", bo oba te terminy wzajemnie się wykluczają. To trochę tak jak by powiedzieć, że coś jest ale tego nie ma.
+1
mobutu2
Istnieje opinia, że dla zwykłego człowieka, który nie jest specjalistą w jakiejś
konkretnej dziedzinie nauki, wszelkie wnioski z tej dziedziny nauki, a raczej ich
akceptacja, jest kwestią wiary, jak w przypadku religii. Ale jest to fundament wiedzy - że
nie trzeba być Sokratesem, aby zrozumieć Sokratesa.

Na przykład w swoim nowym wywiadzie dla Wyborczej Jacek Dukaj opowiada "Mówię, że dla
przeciętnego człowieka osądzenie racjonalności lub nieracjonalności tych przewidywań
(zmiany klimatu - ja ) jest niemożliwe, więc jego stosunek do nich jest stosunkiem
wiary."

Na owym błędnym skojarzeniu religijnej wiary i zaufania, bazującego na ocenie argumentów
odmiennych stron danego obszaru naukowego, które może doświadczyć niespecjalista wobec
wniosków nauki, opiera się hasło - ufaj nauce. To właściwie powinno było brzmieć "uwierz w
naukę".

Gdzie nauka popełniła błędny zwrot? Stało się to w momencie pojawienia się metanauki. Dla
każdego studenta piszącego pracę akademicką jest oczywiste, że wynik i wnioski zależą od
modelu, który zostanie wybrany do zbadania danego zagadnienia. W zależności od wybranego
modelu matematycznego otrzymamy jako wynik albo nieograniczony wzrost, albo parę
optymalnych rozwiązań, albo jakąś oscylację.

Dla nauk humanistycznych jest to prawdziwe w 100% - wynik badania zależy od pewnego
rodzaju modelu matematycznego, który został wybrany do przybliżenia przedmiotu badań.
Wynik jest determinowany przez wybór instrumentu.

I tutaj naprawdę wszystko co pozostaje - to tylko wierzyć, że ten wybór jakoś przypadkowo
zbiegł się z rzeczywistością.

Jacek Dukaj słusznie przelicza niektorze z modeli: "Mieliśmy epokę przyszłości
nieuchronnej zagłady ludzkości w wojnie nuklearnej. Mieliśmy epokę nieuchronnej zagłady z
powodu przeludnienia. Mieliśmy przyszłość wielkiego zlodowacenia z powodu zanieczyszczenia
powietrza. Mieliśmy przyszłość zabójczej dziury ozonowej itd." Ale robi dalej zły wniosek:
"I te modele miały przecież podstawy w ówczesnym stanie wiedzy. Naukowcy nie budowali ich
w złej wierze. Zasób danych, dostępne im narzędzia, tryb krytyki wewnątrz środowiska
naukowego sprawiały, że one często były najlepszymi modelami przyszłości, jakimi
dysponowaliśmy."

To błędne - nie były one najlepsze, były to tylko dowolne modele o znanym od początku
wyniku.

Dostęp otwarty:
https://wyborcza.pl/Jutronauci/7,165057,27810384,jacek-dukaj-wiekszosc-zmian-technologicznych-sprzyja-wspolczuciu.html#S.tylko_na_wyborcza.pl-K.C-B.2-L.1.maly:undefined

#nauka #dukaj
+9
AnonimoweMirkoWyznania
#anonimowemirkowyznania
Jak wprowadzić swój mózg na wyższe obroty? W młodości mogłem się uczyć ścian tekstu na pamięć, w ciągu dnia, po nocach i było okej. W dorosłym życiu przyjdzie mi przeczytać coś dłużej niż 10 minut i już jestem znużony. Ciekawa sprawa, że w młodości kompletnie nie rozumiałem czego się uczę i wszystko było na pamięć lub według schematów. Im jestem starszy tym bardziej dociera do mnie co czytam/słyszę, tak jakbym poprawiał swoją inteligencje, analityczne myślenie i łączenie faktów nabierał z wiekiem (późnie dojrzewanie czy co?). Problem jest w tym co u każdego w pewnym wieku, czyli spadek koncentracji, zmęczenie, znużenie, senność, opór na wysiłek uymsłowy, itp. Koniec szkoły, studiów to zazwyczaj okres gdzie jest regres w tej kwestii i mimo, że chcemy rozwijać się w czymś, szkolić, podnosić kwalifikacje to jakoś ciężko to wszystko przychodzi. Co wy robicie w takim przypadku? Na pewno u mnie na plus jest odstawienie alkoholu i sport. Po alkoholu jestem dętka na najbliższe dni a sport to dla mnie trochę jak zastrzyk i wybudzenie ze śpiączki na jakiś czas.

#rozwojosobisty #mozg #zdrowie #psychologia #dopingmozgu #rozwoj #samorozwoj #motywacja #produktywnosc #koncentracja #pamiec #dzialanie #suplementy ? #trening #nauka #biologia #przegryw

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61a0b0aea7458e000aeeaaad
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Wesprzyj projekt
+2
Meissner
Jak wykorzystujemy fale elektromagnetyczne do wspomagania osób niedosłyszących? - ZNALEZISKO

Wpis z większą ilością obrazków dostępny na blogu - Notes Elektrotechnika (link)

Wyobraź sobie sytuację, jakich pełno na polskich peronach. Czekasz na spóźniony pociąg i zastanawiasz się, czy przed przyjazdem pociągu odmrozisz sobie palce u nóg czy także te u rąk. Twoja sytuacja może się rozjaśnić, bo Pani Basia podchodzi do mikrofonu podać informację o opóźnieniu. Informacja zostaje przekazana przez trzeszczące głośniki, w chwili gdy obok przejeżdża jakaś lokomotywa, a dodatkowo obok Ciebie niemiłosiernie drą się jakieś niesforne bombelki.

Słyszymy przekazywany komunikat, w wielu przypadkach przez hałas i pogłos trudno go zrozumieć. A co w takiej sytuacji mają powiedzieć osoby niedosłyszące, dla których słuchanie nawet w korzystnych warunkach może być problematyczne? W celu wspomagania takich osób opracowano urządzenia wspomagające słuch, czyli pętle indukcyjne. Czym one są? Gdzie się je spotyka? W jaki sposób działają?

Pętle indukcyjne zostały opatentowane w 1937 roku przez brytyjskiego inżyniera Josepha Poliakoffa. Najprostsza pętla indukcyjna to pojedynczy przewód ułożony wokół miejsca, które ma być miejscem działania urządzenia.

Pętle indukcyjne mają na celu ułatwić życie osobom niedosłyszącym poprzez usprawnienie komunikacji w niesprzyjających warunkach akustycznych, może to być hałas czy pogłos. Stosuje się je również, gdy potrzebna jest dobra zrozumiałość mowy. Ich działanie opiera się na tym, że dźwięk nie jest przekazywany przez głośników, ale do aparatu słuchowego osoby niedosłyszącej.

Natomiast jak takie systemy działają z elektrycznego punktu widzenia? Mikrofon zamienia dźwięk na sygnał elektryczny. Taki sygnał jest odpowiednio wzmacniany, modyfikowany i przekazywany do pętli indukcyjnej w postaci zmiennego prądu elektrycznego. Tam z kolei wytwarzane jest zmienne pole magnetyczne. Następnie w obszarze działania pętli indukcyjnej musi się znaleźć osoba z aparatem słuchowym czy implantem wspomagającym słuch. W takich urządzeniach znajdują się niewielkie cewki indukcyjne, czyli odpowiednio zwinięte druciki. Na takie urządzenia oddziałuje pole magnetyczne wytwarzane przez pętle indukcyjne, które powoduje, że w cewce zaczyna płynąć prąd elektryczny. Ten z kolei przy pomocy urządzenia wspomagającego słuch jest zamieniany na dźwięk.

Pętle indukcyjne spotyka się w miejscach, w których występuje duży hałas czy pogłos. Samych pętli indukcyjnych jest wiele rodzajów, a ich zastosowanie zależy od zasięgu, w jakim mają działać i miejsca zastosowania. Można wyróżnić te do zastosowania dla dużej liczby odbiorców, które da się spotkać na dworcach kolejowych, lotniskach czy kościołach. Inne miejsca o mniejszej liczbie odbiorców to na przykład klasy, czy środki komunikacji publicznej. Są też wersje stanowiskowe, które można spotkać przy recepcjach czy kasach.

Pętle indukcyjne mają wiele zalet. Osoba niedosłysząca wyposażona w odpowiedni aparat słuchowy jest w stanie słyszeć czysty dźwięk prosto z mikrofonu. Nie wpływa na niego hałas z otoczenia, czy inne niekorzystne warunki akustyczne. Ponadto z takich urządzeń może korzystać nieograniczona liczba osób. Co więcej, głośność komunikatu jest idealnie dopasowania do osoby korzystającej, ponieważ ustawia się ją na aparacie słuchowym, a nie odgórnie. Osoby niedosłyszące mogą również same decydować czy chcą korzystać z systemu wspomagania słuchu, czy też nie — wystarczy, że przełączą aparat słuchowy na odpowiedni tryb.

Jednak pętle indukcyjne mają również pewne ograniczenia w stosowaniu. Nie można ich wykorzystywać w miejscach, w których występują duże zakłócenia elektromagnetyczne. Takie zakłócenia mogą oddziaływać na cewkę w aparacie słuchowym, co z kolei może przekładać się na odbieranie zakłóconego dźwięku. Ponadto przy nieodpowiednim wykonaniu pętli indukcyjnych mogę one przekazywać dźwięk w nieodpowiednie miejsca. To z kolei może wpływać na naruszanie prywatności osób niedosłyszących.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OFF-TOP

Przez jakiś czas pod moim tagiem #electromeissner publikowałem popularnonaukowe mini artykuły związane z elektrotechniką. Chcę odświeżyć moje hobby i poświęcić więcej czasu na blogowanie. W związku z tym założyłem blog pod nazwą „Notes Elektrotechnika”. Jeżeli jesteście dalej zainteresowani taką tematyką, zapraszam do śledzenia tego minibloga, mojej strony internetowej oraz strony na facebooku.

W związku z tym postem chciałem również prosić o "wykopanie" tego artykułu - jeżeli Ci się spodobał.

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/6384443

Link do bloga: https://noteselektrotechnika.eu/?p=589

#electromeissner – podoba Ci się obserwuj, nie podoba czarnolistuj ;)

#elektrotechnika #elektryka #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #inzynieria #nauka #wynalazki #technologia #niedosluch
+12
Katos
Od razu mówię że nie jestem ani na lewo (odrzucam gender), ani na prawo (odrzucam istnienie boga). W swoim rozumieniu jestem centrystom i taką sobie wysnułem teorie na temat nowomowy która powstaje odnośnie określania siebie jako osoba niebinarna. Ciekawy jestem zdania innych i chętnie wejdę w szerszą polemikę.

_Płciowość określają genitalia wytworzone w toku ewolucji wynikające z zakresu puli genowej, na tej bazie rozróżnić możemy tylko dwie płcie w przypadku gatunku ludzkiego, które w ogólnym rozumieniu mają za zadanie rozmnażać się w celu przetrwania gatunku i przekazania genów w trybie ewolucyjnym. Tyczy się to tak ludzi jak i zwierząt, z kilkoma drobnymi tylko wyjątkami gdzie tylko niewielka ilość gatunków rozwinęła inna formę rozmnażania, nie tyczy się to jednak gatunku ludzkiego.

Nie akceptowanie swojej przynależności biologicznej wynikającej z genów, to stan braku akceptacji owej przynależności. O ile jestem w stanie zrozumieć anomalie biologiczne w postaci braku zainteresowania seksualnego przeciwną płcią, co w toku ewolucji prowadziłoby do przekazania puli genowej. O tyle zabawy językiem by przystosować go do nazywania stanów postrzegania swojej przynależności biologicznej odrzucających stan faktyczny a więc geny, biologię i ewolucję, to już zbędne zabawy, a w pewnych kręgach nawet i moda, nie mające wiele wspólnego z biologią i ewolucją które są podstawą istnienia i funkcjonowania wszystkich gatunków._

#nauka #gender #lewackalogika #prawackalogika te dwa tagi bo tu najwięcej jednych i drugich #bekazlewactwa #bekazprawakow
+4
Opposition_Fuhrer
NETFLIX W 2018 WYEMITOWAŁ 300 MLN TON CO2. TO WIĘCEJ NIŻ HISZPANIA!!!

Trzeba jak najszybciej zakazać "kopania" netflixa, tik-tokiów, pornhubów i innych nieprzydatnych rzeczy zużywających energię!

https://www.green-news.pl/177-co-mozesz-zrobic-dla-klimatu-mniej-netflix-hbo

do oglądania pornografii online ludzie zużywają tyle samo energii elektrycznej, co wszystkie francuskie gospodarstwa domowe w skali roku

(82mln ton CO2). Waląc kunia ocieplasz klimat. Trzeba kastrować!

gdyby przeliczyć energię potrzebną do przeglądania internetu na kilometry przejechane samochodem, to wychodzi niewesoła proporcja: 15 minut przeglądania internetu generuje tyle samo emisji CO2 co przejechanie samochodem jednego kilometra.

https://cyfrowa.rp.pl/biznes-ludzie-startupy/art18261091-ogladajac-netflixa-trujesz-srodowisko-i-to-jak

Liderem tego oryginalnego zestawienia jest „Birdbox”, który obejrzało 80 mln widzów. Gdyby nie streaming tej produkcji można byłyby przejechać autem ponad 146 mln mil (235 mln km). W obu przypadkach emisja CO2 sięgałaby bowiem ponad 66 mln kg. Drugie miejsce przypadło „Murder Mystery” (73 mln widzów) – tytuł „wyemitował” ponad 47 mln kg CO2 (odpowiednik przejechanych 104 mln mil), zaś trzecie – serial „Stranger Things” (64 mln widzów), który okazał się równy ponad 420 mln mil i blisko 190 mln kg CO2.

#bitcoin #kryptowaluty #bekazlewactwa #netflix #nauka #ciekawostki
+56
tomasztomasz1234
Popamiętacie jeszcze ten moment. To właśnie dzisiaj koło 12-13 południowoafrykański profesor Tulio de Oliveira zrobił seminarium na Zoomie, w którym przedstawił światu nowy wariant. Niecałe 12h później już kilka krajów zaostrzyło reguły wjazdu xDDD

#koronawirus #swiat #nauka
Loskamilos1
#historia #nauka #bombaatomowa
Historia bomby atomowej punkt po punkcie. Artykuł z 1945 roku.
+4
perowskit
Kodeks Hammurabiego został napisany prawie 4000 lat temu (2000 lat przed biblią), zawierał jak na tamte czasy bardzo postępowe prawa, takie jak płaca minimalna, prawo do urodzenia się wolnym człowiekiem, konieczność pracy na własny dług i zakaz kazirodztwa.

#ciekawostki #historia #nauka #starozytnosc
+75
dabi
zaraz grudzien więc czas zacząc temat o mikołajkach klasowych i co was wtedy spotkało

#przegryw #studbaza #nauka #szkola
+4
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Znalezisko -> Czy w Wielkiej Brytanii doszło w 1939 r. do zwierzęcego „holocaustu”? – Jednym z bardziej kontrowersyjnych zdarzeń, do jakich doszło w Wielkiej Brytanii po wybuchu II wojny światowej, jest sprawa szeroko zakrojonej eutanazji zwierząt domowych w 1939 roku. Prawda o tych wydarzeniach została jednak pogrzebana pod grubą warstwą mitów i przekłamań.

Na zdjęciu: Dziewczynka ewakuowana na wieś z jej psem w plecaku, 1940 r. (fot. ze zbiorów Imperial War Museum, nr kat. IWM FX 12765, IWM Non-Commercial Licence).

#nauka #liganauki #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #qualitycontent #historia #ciekawostkihistoryczne #iiwojnaswiatowa #wojna #psy #koty #mikroreklama
+29
InzynierProgramista
FreeCAD od podstaw: model 3D + rysunek 2D

Mega Tutorial - tak w skrócie chciałbym powiedzieć o najnowszej produkcji dotyczącej podstaw obsługi programu FreeCAD. Po bardzo pozytywnym odbiorze postanowiłem przygotować kolejny materiał i rozbudować zakres treści. Oprócz samego modelowania 3D uruchomiłem również moduł do wykonywania rysunku technicznego, który mamy po zainstalowaniu programu w standardzie.

W odcinku dowiemy się m.in.: o podpowiedziach w trakcie wykonywania szkicu, relacjach / wiązaniach elementów szkicu, sposób rzutowania krawędzi elementu 3D i wykorzystania tych krawędzi do wiązania szkicu, szyk szkicu, parametry wyciągnięcia / odsunięcia, wirtualne scalanie: "refine", offset 3D wyciągnięcia, fazowanie krawędzi wewnętrznych jako metoda wykonywania otworów o charakterze stożkowym, zmianę formatu i rozmiaru arkusza rysunku 2D, wybór rzutu głównego, wykonanie przekroju, wykonanie szczegółu, skalowanie, wymiarowanie i ustalanie tolerancji wymiarowych oraz generowanie PDF rysunku 2D.

Zapraszam: [215] FreeCAD od podstaw: model 3D + rysunek 2D | Tutorial | Poradnik | Po polsku |

Odwiedź również stronę internetową kanału: IPc - Inżynier Programista

#inzynierprogramista #cad #freecad #inzynieria #mechanika #studbaza #pracbaza #modelowanie3d #modelowanie #projektowanie #ciekawostki #tworczoscwlasna #nauka #hobby #gruparatowaniapoziomu
+17
mlattari68
Fizyk uwięził światło. Jego wynalazek może odmienić nasz świat!

Profesor z Uniwersytetu w Toronto - Sajeev John, odkrył mechanizmy umożliwiające zamknięcie i kontrolowanie światła. Dzięki swojemu przełomowemu odkryciu, które otwiera cały wachlarz nowych możliwości rozwoju w licznych branżach obecnej technologii, Sajeev John został mianowany tegorocznym laureatem Złotego Medalu im. Gerharda Herzberga, najwyższego wyróżnienia przyznawanego przez kanadyjską Radę Nauk Przyrodniczych i Inżynieryjnych (NSERC)

#ciekawostki #nauka #fizyka

https://zdrowepasje.pl/nauka/ciekawostki/fizyk-uwiezil-swiatlo-materialy-z-fotoniczna-przerwa
+2
Zwiadowca_Historii
Znalezisko na skalę międzynarodową! Grot z drzewcem odkryty przez pasjonatów Link do znaleziska:
https://www.wykop.pl/link/6381353/znalezisko-na-skale-miedzynarodowa-grot-z-drzewcem-odkryty-przez-pasjonatow/

Pasjonaci znaleźli artefakt na skalę międzynarodową, jest to pierwsze tego typu znalezisko na terenie naszego kraju. Przy pomocy wykrywacza odkryli grot z epoki brązu, który ma ok. 2500 lat – zachował się fragment jego drzewca.

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii - plusując ten komentarz bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

Sprawdź też mój blog WWW firmowy SKLEP ZH oraz kanał na YT

#polska #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #nauka #qualitycontent #starozytnosc #archeologia #poszukiwacze #wykrywaczmetalu #zainteresowania #artefaktnadzis
+59
CipakKrulRzycia
#bekazkonfederacji #bekazkatoli
#bosak #religia #nauka Nie,no od razu wprowadźmy katolicki szariat i będzie super. Na co nam nauka skoro modlitwa wyleczy z wszystkich chorób a taki Elon Musk i tak nie udowodni, że Ziemia nie jest płaska i ludzie latają na Księżyc
+86
saakaszi
( ͡º ͜ʖ͡º) XD
A komu to przszkadza? Zobaczymy jak ludzie z Afryki zaczną emigrować w chłodniejsze rejony świata, takie jak Europa.
#neuropa #bekazprawakow #polityka #polska #klimat #nauka #heheszki #konfederacja
+245
RudaMirabelka
Pomocy! Kalkulator Pokazuje mi się jakieś "a?"
Jak to wyłączyć?
#pomocy #nauka #matematyka #kalkulatoranalityczny
texas-holdem
Info: NASA przesuwa Webba na późniejszy termin (póki co o kilka dni, z naciskiem na póki co) po tym, jak jedna z klamer mocujących teleskop do rakiety "nagle i niespodziewanie puściła". W obliczu tego zdarzenia NASA zapowiada potrzebę "dodatkowych testów" (co wydaje się co najmniej rozsądne...).

#kosmos #nasa #astronomia #nauka
+69
Janek_dzbanek
Obsuwa startu JWST - nie wcześniej niż 22 grudnia
#nauka #astronomia #nasa
+12
Loskamilos1
#nauka
Artykuł na temat DDT zachwalający jego skuteczne działanie owadobójcze. Środek ostatecznie wycofany z użycia w większości krajów że względu na jego niszczycielskie działanie na środowisko naturalne.
+1
Pokaż następne