Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Wojna włosko-abisyńska (etiopska) na fotografii [galeria] - Wojna włosko-abisyńska z lat 1935–1936 była elementem realizacji imperialnych i kolonialnych ambicji Benita Mussoliniego. Zdjęcia prasowe z tego konfliktu ukazują rażącą dysproporcję sił i środków walczących stron, zderzenie kultur, a także trudy i okrucieństwa wojny.

Na zdjęciu rodzina abisyńska (dziadek, ojciec, synowie) z Harar, udająca się na pogranicze włoskie, po ogłoszonej mobilizacji i powołaniu do wojska mężczyzn z wieku od 14 lat do 40 lat (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-E-126-7, domena publiczna)

#nauka #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #fotohistoria #militaria #wojna #wlochy #ciekawostkihistoryczne #mikroreklama
+13
tomosano
Nowa alternatywa dla osób zmagających się z ciężką arytmią.

Radioterapia jako nowa - nieinwazyjna technika ablacji. Czy polskie ośrodki badawcze już implementują tę technologię?

A ‘Game Changer’ for Patients With Irregular Heart Rhythm

John Sueme of St. Louis was the first patient to receive an experimental treatment that exposes scarred heart tissue to radiation, eliminating damaged cells that cause rapid, sometimes fatal heartbeats.

John Sueme of St. Louis was the first patient to receive an experimental treatment that exposes scarred heart tissue to radiation, eliminating damaged cells that cause rapid, sometimes fatal heartbeats.

So researchers at Washington University in St. Louis offered the patients something experimental: short bursts of radiation aimed at their hearts in an effort to obliterate the cells that were causing the electrical malfunctions.

“That gives us a beautiful three-dimensional image of where the arrhythmia is coming from,” said Dr. Phillip S. Cuculich, a heart rhythm expert at Washington University in St. Louis and first author of the new study.

Dr. Clifford G. Robinson, a radiation oncologist at the university and senior author of the report, was wary at first when Dr. Cuculich proposed using focused radiation to burn off scar tissue in malfunctioning hearts.

Oncologists go to great lengths to avoid the heart when they treat cancer, because radiation can damage valves, arteries and other cardiac tissue in ways that may not show up until years later. The trickiest part: hitting a moving heart in a breathing patient with a beam that must be precisely targeted.

But these patients were so ill that the researchers thought it was worth taking a chance. The scars on the patients’ hearts ranged from the size of a cherry to the size of a walnut, calculated Dr. Francis Marchlinski, director of cardiac electrophysiology at the University of Pennsylvania, who was not involved with the study.

Although doctors treat most patients with such scarring with invasive ablations, there are always some in whom the treatment fails. Richard Wright, a retiree in Little Rock, Ark., was among those who needed an alternative.

He had struggled for a decade with ventricular tachycardia and had received four catheter ablations — but still had rapid heartbeats. When Dr. Cuculich and Dr. Robinson offered the experimental procedure, he talked it over with his wife and decided it was his only hope.

“I said, ‘I am ready to do whatever it takes to get my health back,’” Mr. Wright, 64, recalled.

Compared to catheter ablation, the radiation treatment was simple. The worst part, Mr. Wright said, was being “shrink-wrapped” — immobilized from his feet to his armpits while holding his arms over his head to prevent him from flinching as the doctors shot radiation into his heart.

Shortly after, his ventricular tachycardia vanished. “It definitely was life-changing,” Mr. Wright said. “For a good year and a half, things have been a lot better.”

The experiment has been life-changing for Dr. Cuculich and Dr. Robinson, too. They now have treated an additional 14 patients as part of a new clinical trial.

Zastanawiam się czy ta technika jest stosowana już w Europie oraz czy na horyzoncie pojawiają się nowe, eksperymentalne techniki w leczeniu arytmii? Czytałem już wcześniej o przeszczepach komórek macierzystych w uszkodzone obszary mięśnia sercowego.. pytanie czy podobna technika mogłaby zostać wykorzystana w leczeniu arytmii, gdzie przyczyną jest dysfunkcja węzła zatokowego. Może istnieją także podobne badania w kontekście leczenia bradykardii bez stosowania zewnętrznego stymulatora?

https://www.nytimes.com/2017/12/13/health/heartbeat-tachycardia-radiation.html

Is Stem Cell Research Developing a Treatment for Cardiac Arrhythmia?

https://www.seton.net/heart-care/2015/08/19/is-stem-cell-research-developing-a-treatment-for-cardiac-arrhythmia/

Non-invasive Cardiac Radiation for Ablation of Ventricular Tachycardia: a New Therapeutic Paradigm in Electrophysiology

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5889801/

https://www.nature.com/articles/srep38895

#medycyna #kardiologia #nauka
+1
alxnr
Może ktoś spotkał się z czymś takim. Zapisałam się na kurs dający uprawnienia do diagnozy i terapii z określonej dziedziny. Były dwie ceny - jedna dla absolwentów a druga dla studentów. Dzisiaj dostałam takiego maila m. in. z taką informacją? Po ukończeniu studiów będę musiała zapłacić wyrównanie, żeby uzyskać przedłużenie certyfikatu? Dzisiaj nawet nie mam jak zadzwonić, bo biuro zamknięte ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#studbaza #edukacja #nauka
+1
RFpNeFeFiFcL
Zapach strachu. Wiemy więcej, jak zapach drapieżnika może wpływać na ofiary.

Już sam sygnał obecności drapieżnika w środowisku może mieć wielki wpływ na życie potencjalnych ofiar. W przypadku owadów ekspozycja jaj na woń drapieżnika wpływa na późniejszą przeżywalność owadów, a "pamięć" pochodząca nawet z chwilowego kontaktu z zapachem wpływa na cały późniejszy rozwój larw.

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4854383/zapach-strachu-wiemy-wiecej-jak-zapach-drapieznika-moze-wplywac-na-ofiary/

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl

Znalezisko dodał: @MalyBiolog

#swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #nauka #owady #przyroda #biologia #ciekawostki
+15
saakaszi
Droga Zosiu, modlitwa nie działa.

Największe i najbardziej rygorystyczne badanie przeprowadzono w roku 2006. By uciąć paranoiczne spekulacje o masonach zamawiających wynik - większość z 2.4 mln $ kosztów pokryła teistyczna Fundacja Templetona.

Samo badanie ładne: podwójnie zaślepione i zrandomizowane. Dotyczyło 1802 pacjentów poddanych operacji pomostowania aortalno-wieńcowego. Podzielono ich na 3 prawie równoliczne grupy. Osobom z pierwszej powiedziano, że może będą się za nie modlić. I się modlono. Osobom z drugiej powiedziano to samo: że może będą się za nie modlić. Za nie się nie modlono. Osobom z trzeciej powiedziano, że na pewno będą się za nie modlić. No i modlono się. Wszystkie modlitwy zawierały prośby do Boga o szybki i bezkomplikacyjny powrót do formy. Modlono się w trzech chrześcijańskich kościołach przez 14 dni, zaczynając od przedednia operacji.

Wyniki?

Ilość komplikacji pooperacyjnych w ciągu miesiąca od zabiegu w poszczególnych grupach:
- pierwsza: komplikacje u 52% pacjentów
- druga: komplikacje u 51% pacjentów
- trzecia: komplikacje u 59% pacjentów


Ilość zgonów i ciężkich komplikacji - porównywalna w każdej grupie.

Wnioski: modlitwa nie działa. Albowiem komplikacje w pierwszej i drugiej grupie były na tym samym poziomie. Grupy te miały identyczne oczekiwania co do otrzymania modlitwy (że może otrzymają), otrzymała tylko jedna z nich - a różnicy nie widać.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16569567

#neuropa #bekazprawakow #bekazkatoli #heheszki #lgbt #teczowepaski #naukowcywiary #nauka #ciekawostki
+63
MalyBiolog
Zapach strachu. Wiemy więcej, jak zapach drapieżnika może wpływać na ofiary >>> ZNALEZISKO

Już sam sygnał obecności drapieżnika w środowisku może mieć wielki wpływ na życie potencjalnych ofiar. W przypadku owadów ekspozycja jaj na woń drapieżnika wpływa na późniejszą przeżywalność owadów, a "pamięć" pochodząca nawet z chwilowego kontaktu z zapachem wpływa na cały późniejszy rozwój larw.

#nauka #owady #przyroda #biologia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #mikroreklama
+2
the_alf
• • • • • • #wykopowepanstwamiasta • • DZIEŃ 6 /270• • •

Litera: A
Kategoria: rzeczy-przedmioty (to, co jest namacalne i da się to posiadać-przenosić, nie części ciała)
Dopisz jedno pasujące hasło w komentarzu. Jeśli pierwsze, które Ci przyjdzie do głowy już się znajduje w komentarzach, to zaplusuj je.

PLUSUJ WARTOŚCIOWE TREŚCI BY BYŁY W GORĄCYCH! OBSERWUJ!
DOPISZ "wołaj", JEŚLI CHCESZ BYĆ WOŁANY!

O grze (pierwszy post na tagu):

pokaż spoiler Zabawa będzie rozłożona na kilka części. Pierwsza część, która to będzie trwała 270 dni prezentuje się następująco: Codziennie będzie wstawiony post z bieżącą literą i kategorią. W komentarzu należy wytężyć umysł i wstawić jedno pasujące słowo. Co dwa tygodnie opublikuję statystyki odpowiedzi. W zabawie chodzi o to, aby zgromadzić jak najwięcej słów w kategorii, dowiedzieć się czegoś nowego, samemu wytężyć umysł i sprowokować ludzi do dyskusji nad czymś niepospolitym. Należy zaplusować czyjś komentarz, jeśli to odpowiedź, która nam przyszła do głowy jako pierwsza. Jak skończy się I część, to zobaczycie co dalej. Zamknięto serię 100sucharów i 100 rajstop a i inne serie odliczające czas i pokazujące przemijanie czasu nie zawsze są na tyle znośne treściowo, żeby je obserwować. Nie każdego musi interesować 100 koszul albo 100 browarków. Odliczacze czasu to perfekcyjna okazja, żeby przedsięwziąć jakąś pracę nad sobą albo innymi, a ten tu licznik już się tylko przyda. Oby to się znalazło na głównej... Obecne kategorie to: państwa, miasta, imię, roślina, zwierzę, rzecz, zawód, marka ogólnie, morze, pojęcie ścisłe (z mat./fiz./chem.). Jeśli proponujesz jakąś kategorię, napisz proszę w wiadomości prywatnej. Bardzo zachęcam do wzięcia udziału.


#wykopowepanstwamiasta #wykopowezabawy #panstwamiasta #panstwamiastazwykopem #nauka #wiedza #aktywizacja #mozg #qualitycontent
+6
RFpNeFeFiFcL
12 oznak tego, że żyjemy w epoce 6-go masowego wymierania.

Ziemia przeżyła 5 masowych wyginięć. Według ekologów żyjemy dziś w 6 epoce.
W przeciwieństwie do poprzednich, przyczyną nie są procesy naturalne lub klęski żywiołowe, lecz działalność człowieka. Business Insider podaje 12 oznak, że 6 wymarcie jest realne i spowodowane głównie działalnością człowieka.

Link do znaleziska: (dodałem tłumaczenie w komentarzu) https://www.wykop.pl/link/4853739/12-oznak-tego-ze-zyjemy-w-epoce-6-go-masowego-wymierania/

Źródło: Publikacja w czasopiśmie Busisness Insider oraz dziesiątki linków do naukowych badań w artykule.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najlepszymi znaleziskami to zapisz się na MikroListę.
https://mirkolisty.pvu.pl/list/56Bf7jbXdbGvM2NK i dodaj Swój nick do listy #swiatnauki.

#swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #nauka #natura #ekologia #zwierzaczki #przyroda #ciekawostki #ciekawostki #technologia #zainteresowania
+59
bronsky
to były czasy. aż łezka poleciała #nauka
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Historia w drewno zaklęta. Niezwykłe losy wyjątkowych świątyń - Jest takie miejsce w Polsce, które omijają przewodniki po atrakcjach kraju. A jednak znajduje się tu unikatowa grupa zabytków, które poza ponadczasowym pięknem mówią wiele o niezwykłych losach tych ziem.

Na zdjęciu kościół św. Anny w Oleśnie (fot. Sławomir Milejski. CC BY-SA 4.0)

#polska #historia #architektura #gruparatowaniapoziomu #liganauki #nauka #zabytki #ciekawostkihistoryczne #olesno #sztuka #mikroreklama
+14
Lifelike
Wykres obrazujący efekt Flynna na różnych obszarach testów na inteligencję
Efekt Flynna to wzrost ilorazu inteligencji obserwowany od początku XX wieku w państwach zachodnich, o ok. 0,3 punktu rocznie lub trzech punktów w ciągu dekady.
Efekt ten zauważył w 1984 roku James R. Flynn z University of Otago w Nowej Zelandii, po przeanalizowaniu wyników testów z 14 krajów, przeprowadzonych od początku XX wieku. Obserwowany wzrost jest monotoniczny, prawie liniowy. Joseph Rodgers z University of Oklahoma dokonał analizy wyników trzynastu tysięcy testów wykonanych przez amerykańskich studentów która pokazała, że efekt Flynna jest widoczny także w małej skali czasowej, rzędu dwunastu miesięcy.
Szczegółowe analizy wyników testów na inteligencję pokazały, że wzrost następuje prawie wyłącznie w tych obszarach, gdzie zadania wymagają abstrakcyjnego myślenia, gdy należy znaleźć podobieństwa łączące wiele obiektów ze zbioru lub odnaleźć powiązania figur geometrycznych. Niezmienne pozostają wyniki zadań językoznawczych oraz opartych o wiedzę ogólną. Wyniki z zadań arytmetycznych nawet nieco się obniżyły od czasu rozpowszechnienia się kalkulatorów.
#nauka #inteligencja #ciekawostki #graphsandmaps
+3
Clermont
Gdybyście chcieli wiedzieć, jaki jest najgorętszy temat ostatnich miesięcy w fizyce teoretycznej, to jest to swampland. Swampland to pomysł Cumruna Vafy* sprzed 14 lat. Jest to przestrzeń wyglądających na spójne efektywnych teorii pola, wewnątrz której tak naprawdę tylko mała wysepka (tzw. krajobraz teorii strun) to teorie, które mogą wynikać z teorii strun i są zgodne z kwantową grawitacją. Poruszenie w ostatnich miesiącach wiąże się z kwestią przestrzeni de Sittera w swamplandzie. Vafa et al. wyprowadzili warunek wykluczający próżnię de Sittera (czyli taką z dodatnią stałą kosmologiczną) z teorii strun. Powstał spór między nimi a grupą z Uniwersytetu Stanforda broniącą przestrzeni dS. Kilka dni temu pojawiła się ciekawa praca przeglądowa na temat swamplandu, porządkująca wiedzę na ten temat:

The swampland: introduction and review, Eran Palti

#fizyka #nauka #gruparatowaniapoziomu #ligamozgow

Eva Silverstein pisała na FB, że po szybkim rzuceniu okiem już widziała jakieś błędy i braki. Nawet jeśli są niedociągnięcia, to praca jest ciekawa i ma duże walory dydaktyczne.

*Tutaj materiały z jego wykładu w Warszawie
+23
PalNick
#szkolastandard

„Zaprzyjaźnić się jak płonący dom’’ - dlaczego warto znać angielskie idiomy?

Żebyśmy przypadkiem nie wkładali sobie stopy do ust lub nie obrazili się, gdy ktoś opisuje nas jako "fajny jak ogórek". ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zapraszam do lektury.

Link do artykułu.
Link do znaleziska (zachęcam do wykopywania).

#ciekawostki #angielski #jezykangielski #angielskizwykopem #idiomy #nauka #edukacja #zainteresowania #jezykiobce
+17
biesy
1917, Flandria, dziewiętnastoletni saper Erich Paul Remark (później Erich Maria Remarque) między swoimi kolegami z frontu. Początkowo nastawiony naiwnie euforycznie do wojny, szybko przekonuje się, że trudno wyobrazić sobie większy koszmar („wypucowany guzik ważniejszy jest od czterech tomów Schopenhauera (…) W szkole nikt nas nie nauczył (…) że bagnet najlepiej wepchnąć w brzuch, bo nie zakleszcza się, tak jak przy pchnięciu między żebra”). Kilka kilometrów dalej, w tych samych niemieckich okopach, walczy starszy niedoszły student malarstwa. Podobnie jak Remark zostanie ranny, podobnie jak on otrzyma Żelazny Krzyż za odwagę (notabene na wniosek oficera żydowskiego pochodzenia), dla obu wojna będzie gigantyczną traumą i zwrotnym momentem życia. Tu podobieństwa się kończą. Dla jednego z nich frontowe doświadczenia staną się impulsem do napisania wspaniałego pacyfistycznego manifestu „Na Zachodzie bez zmian”. Drugi najpierw doprowadzi do spalenia tej książki na symbolicznym stosie w Berlinie i pozbawienia jej autora niemieckiego obywatelstwa, potem wywoła największą hekatombę w dziejach ludzkości.

pokaż spoiler źródło: Krótka historia jednego zdjęcia/FB


#ciekawostki #historia #historiajednejfotografii #ciekawostkihistoryczne #nauka #gruparatowaniapoziomu #iwojnaswiatowa #iiwojnaswiatowa
+37
the_alf
• • • • • • #wykopowepanstwamiasta • • DZIEŃ 5 /270• • •

Litera: A
Kategoria: zwierzęta
Dopisz jedno pasujące hasło w komentarzu. Jeśli pierwsze, które Ci przyjdzie do głowy już się znajduje w komentarzach, to zaplusuj je.

PLUSUJ WARTOŚCIOWE TREŚCI BY BYŁY W GORĄCYCH! OBSERWUJ!
DOPISZ "wołaj", JEŚLI CHCESZ BYĆ WOŁANY!

O grze (pierwszy post na tagu):

pokaż spoiler Zabawa będzie rozłożona na kilka części. Pierwsza część, która to będzie trwała 270 dni prezentuje się następująco: Codziennie będzie wstawiony post z bieżącą literą i kategorią. W komentarzu należy wytężyć umysł i wstawić jedno pasujące słowo. Co dwa tygodnie opublikuję statystyki odpowiedzi. W zabawie chodzi o to, aby zgromadzić jak najwięcej słów w kategorii, dowiedzieć się czegoś nowego, samemu wytężyć umysł i sprowokować ludzi do dyskusji nad czymś niepospolitym. Należy zaplusować czyjś komentarz, jeśli to odpowiedź, która nam przyszła do głowy jako pierwsza. Jak skończy się I część, to zobaczycie co dalej. Zamknięto serię 100sucharów i 100 rajstop a i inne serie odliczające czas i pokazujące przemijanie czasu nie zawsze są na tyle znośne treściowo, żeby je obserwować. Nie każdego musi interesować 100 koszul albo 100 browarków. Odliczacze czasu to perfekcyjna okazja, żeby przedsięwziąć jakąś pracę nad sobą albo innymi, a ten tu licznik już się tylko przyda. Oby to się znalazło na głównej... Obecne kategorie to: państwa, miasta, imię, roślina, zwierzę, rzecz, zawód, marka ogólnie, morze, pojęcie ścisłe (z mat./fiz./chem.). Jeśli proponujesz jakąś kategorię, napisz proszę w wiadomości prywatnej. Bardzo zachęcam do wzięcia udziału.


#wykopowepanstwamiasta #wykopowezabawy #panstwamiasta #panstwamiastazwykopem #nauka #wiedza #aktywizacja #mozg #qualitycontent
+6
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Szachy nad Ormuzem - W dzisiejszym świecie jednym z najczęściej omawianych punktów zapalnych jest konflikt między Iranem a Arabią Saudyjską. 100 lat temu oba państwa właściwie nie istniały, 50 lat temu miały wspólnych sojuszników. Dziś są wrogami.

Na zdjęciu szach Mohammad Reza Pahlawi (fot. domena publiczna).

#nauka #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #geopolityka #bliskiwschod #swiat #arabiasaudyjska #iran #mikroreklama
+14
PolishSlovak
Jak poprawnie po słowacku używać słownictwa związanego z zapachem? Jaki wydźwięk ma właściwie słowo ,,zápach"?
O tym napisaliśmy o tutaj ;)

#polishslovak #mylaceslowa #slowacki #jezykiobce #ciekawostki #nauka
+2
RFpNeFeFiFcL
"Drugi dźwięk " - egzotyczny kwantowy fenomen zaobserwowany w graficie.

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Massachusetts przeprowadzili eksperyment, który wykazał rozprzestrzenienie się niezwykłych oscylacji termicznych w graficie ( tym samym, co jest w ołówku) przy temperaturze -150° C. Wyniki opublikowane w czasopiśmie Science.

Link do znaleziska: (dodałem tłumaczenie w komentarzu) https://www.wykop.pl/link/4851611/drugi-dziwek-egzotyczny-kwantowy-fenomen-zaobserwowany-w-graficie/

Źródło: Publikacjaw czasopiśmie Science

Jeśli chcesz być na bieżąco z najlepszymi znaleziskami to zapisz się na MikroListę.
https://mirkolisty.pvu.pl/list/56Bf7jbXdbGvM2NK i dodaj Swój nick do listy #swiatnauki.

#swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #nauka #fizyka #fizykakwantowa #ciekawostki #technologia #zainteresowania
+11
MusicURlooking4
Generator Marxa

Został wybudowany w latach siedemdziesiątych przez pacowników Instytutu Inżynierii Elektrycznej w miejscowości Istra, która położona jest 60 kilometrów na zachód od Moskwy.
Przez około 100 milisekund można było w nim gromadzić ładunki odpowiadające całkowitemu prądowi generowanemu przez wszystkie rosyjskie elektrownie, był zdolny wytworzyć wyładowania osiągające 6 milionów Voltów, których długość wiązki dochodziła do 200 metrów długości. Służył badaniom możliwego wpływu naturalnych piorunów na samoloty i helikoptery.
Po upadku Związku Radzieckiego, poza sporadycznymi demonstracjami, nie jest już właściwie używany, zużywa bowiem gigantyczne ilości energii a to powoduje, że jego eksploatacja jest niezwykle kosztowna.

#technologia #nauka #rosja #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki
+161
the_alf
• • • • • • #wykopowepanstwamiasta • • DZIEŃ 4 /270• • •

Litera: A
Kategoria: rośliny
Dopisz jedno pasujące hasło w komentarzu. Jeśli pierwsze, które Ci przyjdzie do głowy już się znajduje w komentarzach, to zaplusuj je.

PLUSUJ WARTOŚCIOWE TREŚCI BY BYŁY W GORĄCYCH! OBSERWUJ!
DOPISZ "wołaj", JEŚLI CHCESZ BYĆ WOŁANY!
O grze (pierwszy post na tagu):

pokaż spoiler Zabawa będzie rozłożona na kilka części. Pierwsza część, która to będzie trwała 270 dni prezentuje się następująco: Codziennie będzie wstawiony post z bieżącą literą i kategorią. W komentarzu należy wytężyć umysł i wstawić jedno pasujące słowo. Co dwa tygodnie opublikuję statystyki odpowiedzi. W zabawie chodzi o to, aby zgromadzić jak najwięcej słów w kategorii, dowiedzieć się czegoś nowego, samemu wytężyć umysł i sprowokować ludzi do dyskusji nad czymś niepospolitym. Należy zaplusować czyjś komentarz, jeśli to odpowiedź, która nam przyszła do głowy jako pierwsza. Jak skończy się I część, to zobaczycie co dalej. Zamknięto serię 100sucharów i 100 rajstop a i inne serie odliczające czas i pokazujące przemijanie czasu nie zawsze są na tyle znośne treściowo, żeby je obserwować. Nie każdego musi interesować 100 koszul albo 100 browarków. Odliczacze czasu to perfekcyjna okazja, żeby przedsięwziąć jakąś pracę nad sobą albo innymi, a ten tu licznik już się tylko przyda. Oby to się znalazło na głównej... Obecne kategorie to: państwa, miasta, imię, roślina, zwierzę, rzecz, zawód, marka ogólnie, morze, pojęcie ścisłe (z mat./fiz./chem.). Jeśli proponujesz jakąś kategorię, napisz proszę w wiadomości prywatnej. Bardzo zachęcam do wzięcia udziału.


#wykopowepanstwamiasta #wykopowezabawy #panstwamiasta #panstwamiastazwykopem #nauka #wiedza #aktywizacja #mozg #qualitycontent
+7
tytanos
Wiecie, że inteligentni ludzie mają pierwsze stosunki ok. 25 roku życia?

#nauka #4konserwy #neuropa #rozowepaski #niebieskiepaski
+1
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Roman Wilhelmi – kariera na miarę talentu? - Widzowie wciąż pamiętają jego kreacje w „Karierze Nikodema Dyzmy”, „Zaklętych rewirach” czy „Alternatywach 4”. Choć był przekonany o swoich nadzwyczajnych aktorskich zdolnościach, Roman Wilhelmi nie zawsze otrzymywał role na miarę swojego talentu…

Na zdjęciu Roman Wilhelmi jako Pozzo w sztuce „Czekając na Godota” w teatrze Ateneum, kwiecień 1971 r. (fot. Edward Hartwig, Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 42-X-6-9).

#nauka #historia #gruparatowaniapoziomu #liganauki #film #kino #polska #seriale #mikroreklama #poznan
+14
Treant
Kilka ciekawych i przystępnych artykułów naukowych z przedziału 4-17 marca.

Mózg potrzebuje snu żeby naprawić uszkodzenia.
Badania na modelu rybki Zebrafish. Podczas snu chromosomy zwiększają swoją aktywność dwukrotnie dokonując napraw.
https://www.cbc.ca/radio/quirks/mar-9-2019-science-of-awe-blue-whales-and-sonar-chromosomes-and-sleep-and-more-1.5047142/your-brain-may-need-sleep-to-repair-dna-potholes-1.5047151

Metody używane przez naukowców do ratowania papugi Kakapo, są co najmniej... wyjątkowe ( ͡° ͜ʖ ͡°)
https://www.nationalgeographic.com/animals/2019/03/endangered-kapako-breeding-technology/

Rola melatoniny w starzeniu organizmu. Artykuł wymienia różne strategie za pomocą melatonina kontroluje procesy starzenia się.
https://thelri.org/blog-and-news/melatonin-s-effect-on-skin-and-hair/

Ciekawa praca naukowa która opisuje teoretyczne możliwości użycia lasera oraz czarnych dziur do przyśpieszania statków kosmicznych do prędkości bliskich prędkości światła.
https://www.space.com/halo-drive-black-holes-galaxy-travel.html

Aktywność fizyczna polepsza odpowiedź organizmu na lęki które spotykają nas w życiu codziennym (ale tylko na te na które nie jesteśmy przygotowani) https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/da.22748

Dieta zawierająca związki występujące w zielonej herbacie i marchwi odwracała objawy podobne do choroby Alzheimera u myszy
https://news.usc.edu/154890/alzheimers-like-symptoms-in-mice-reversed-with-special-diet/

Video i artykuł opisujący 'mass inflation singularity' typ czarnej dziury przez którą być może będzie można odbyć podróż. Mocno pop-science ale ciekawy temat.
https://www.businessinsider.com/black-hole-travel-space-galaxy-2019-3?r=US&IR=T

#gruparatowaniapoziomu #nauka #ciekawostki #technologia #prasowkanaukowa
+12
RFpNeFeFiFcL
Nie, rosyjscy naukowcy nie "odwrócili czas" przy pomocy komputera kwantowego.

Parę dni temu świat obiegła "sensacyjna" wiadomość, którą publikowali nawet w miarę wiarygodne portale popularnonaukowe. Kolejnym razem sprawdził się mem "Naukowiec zgwałcił dziennikarza".
O tym jaki to był eksperyment i co tak naprawdę oznacza, można przeczytać w artykule MIT Review.

Link do znaleziska: (dodałem tłumaczenie w komentarzu) https://www.wykop.pl/link/4849221/nie-rosyjscy-naukowcy-nie-odwrocili-czas-przy-pomocy-komputera-kwantowego/

Źródło: Publikacja w MIT Technology Review.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najlepszymi znaleziskami to zapisz się na MikroListę.
https://mirkolisty.pvu.pl/list/56Bf7jbXdbGvM2NK i dodaj Swój nick do listy #swiatnauki.

#swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #nauka #fizyka #fizykakwantowa #ciekawostki #technologia #zainteresowania #foliarskieopowiesci
+36
konik_polanowy
30 tysięcy lat temu syberyjska wiewiórka zakopała owoce. Zamarzły. Naukowcy je znaleźli i wyhodowali - kwiaty. To dziś najstarszy taki żywy organizm, z późnego plejstocenu

klik

#nauka
+10
Stemitor
Mała Siedlczanka potrzebuje naszej pomocy!
Zachęcam Was do oddawania krwi ze wskazaniem na Karinkę Woźny. Dziewczynka każdego dnia toczy nierówną walkę z ostrą białaczką
Dzięki naszej pomocy, szybciej dojdzie do siebie i wróci do swoich zajęć - czyli biegania, skakania, śmiechu i zabawy.

Krew jest potrzebna cały czas. Mała dostaje jej bardzo dużo. Sa dni, kiedy cztery razy ma przetaczaną, także jak widzicie to idzie w litrach.

Przepraszam za spam tagami ale to bardzo ważne.

#krew #pomoc #wykopefekt #medycyna #siedlce #krwiodawstwo #pomagajzwykopem #nauka
+2
the_alf
• • • • • • #wykopowepanstwamiasta • • DZIEŃ 3 /270• • •

Litera: A
Kategoria: imiona
Dopisz jedno pasujące hasło w komentarzu. Jeśli pierwsze, które Ci przyjdzie do głowy już się znajduje w komentarzach, to zaplusuj je.

PLUSUJ WARTOŚCIOWE TREŚCI BY BYŁY W GORĄCYCH! OBSERWUJ!
O grze (pierwszy post na tagu):

pokaż spoiler Zabawa będzie rozłożona na kilka części. Pierwsza część, która to będzie trwała 270 dni prezentuje się następująco: Codziennie będzie wstawiony post z bieżącą literą i kategorią. W komentarzu należy wytężyć umysł i wstawić jedno pasujące słowo. Co dwa tygodnie opublikuję statystyki odpowiedzi. W zabawie chodzi o to, aby zgromadzić jak najwięcej słów w kategorii, dowiedzieć się czegoś nowego, samemu wytężyć umysł i sprowokować ludzi do dyskusji nad czymś niepospolitym. Należy zaplusować czyjś komentarz, jeśli to odpowiedź, która nam przyszła do głowy jako pierwsza. Jak skończy się I część, to zobaczycie co dalej. Zamknięto serię 100sucharów i 100 rajstop a i inne serie odliczające czas i pokazujące przemijanie czasu nie zawsze są na tyle znośne treściowo, żeby je obserwować. Nie każdego musi interesować 100 koszul albo 100 browarków. Odliczacze czasu to perfekcyjna okazja, żeby przedsięwziąć jakąś pracę nad sobą albo innymi, a ten tu licznik już się tylko przyda. Oby to się znalazło na głównej... Obecne kategorie to: państwa, miasta, imię, roślina, zwierzę, rzecz, zawód, marka ogólnie, morze, pojęcie ścisłe (z mat./fiz./chem.). Jeśli proponujesz jakąś kategorię, napisz proszę w wiadomości prywatnej. Bardzo zachęcam do wzięcia udziału.


#wykopowepanstwamiasta #wykopowezabawy #panstwamiasta #panstwamiastazwykopem #nauka #wiedza #aktywizacja #mozg #qualitycontent
+2
biesy
Hedy Lamarr, właściwie Hedwig Kiesler (ur. 9 listopada 1914 w Wiedniu, zm. 19 stycznia 2000 w Casselberry) – amerykańska aktorka i wynalazczyni austriacko-żydowskiego pochodzenia.

Gdy we wrześniu 1940 roku niemiecki okręt podwodny storpedował brytyjski statek wiozący dzieci, Lamarr i jej przyjaciel kompozytor George Antheil postanowili opracować system sterowania torpedą za pomocą fal radiowych. By uniemożliwić przeciwnikowi przejęcie kontroli nad torpedą zaproponowała, by sygnał sterujący wysyłać metodą często zmieniających się częstotliwości. W celu wprowadzenia pomysłu w życie Antheil postanowił zastosować rolki z taśmami, jakich używał do sterowania swoimi instrumentami muzycznymi. 10 czerwca 1941 roku Lamarr (jako Hedy Kiesler Markey, jej zamężne nazwisko w tym czasie) i Antheil zarejestrowali w urzędzie patentowym odmianę systemu, który określamy dziś jako FHSS (ang. frequency-hopping spread spectrum) pod numerem 2292387.

Patent został bezpłatnie udostępniony marynarce wojennej USA, ale z powodu problemu z propagacją fal radiowych pod wodą, braku odpowiedniej technologii i obaw m.in. czy rolki papieru nie będą się zacinały, nie zbudowano działającego prototypu i pomysłu nie wykorzystano podczas wojny. W tekście zamieszczonym w specjalnym dodatku do "New York Times" w 1941 roku pisano: "Hedy Lamarr, aktorka sceniczna, objawiła się w zupełnie nowej roli - wynalazczyni. Jej odkrycie ma znaczenie dla kwestii obrony narodowej i urzędnicy rządowi nie pozwalają na opublikowanie szczegółowych wyników ich pracy".

Udoskonalony wynalazek, z innym niż pierwotnie przeznaczeniem, w latach 60. wprowadziła do użycia US Navy, a ze względu na militarne zastosowanie utajniono do połowy lat 80. XX wieku. Jego odmiany stały się elementem powszechnie stosowanych sieci radiowych standardu IEEE 802.11 i GSM. W 1997 roku Lamarr otrzymała wraz z Antheilem nagrodę amerykańskich wynalazców za zasługi dla rozwoju elektroniki[1][6].

Po wojnie wróciła do gry aktorskiej. Pojawiła się w filmie Cecila DeMille’a „Samson i Dalila”, który odniósł duży sukces. Zagrała w kilku kolejnych produkcjach, ale nie odniosły one większego sukcesu. W 1966 wydała autobiografię Ekstaza i ja[7].

W roku 1998 twarz Lamarr pojawiła się po raz pierwszy na opakowaniu i instrukcjach pakietu CorelDRAW. Firma Corel Corporation została pozwana przez Lamarr do sądu o szkody związane z nieautoryzowanym użyciem jej wizerunku. Sprawa została jednak rozwiązana polubownie i za nieznaną sumę Corel uzyskał wyłączne prawo do tego obrazu na okres pięciu lat.

Zmarła 19 stycznia 2000 roku; jej prochy przeniesiono do Wiednia.
#ciekawostki #historia #ladnapani #rozowepaski #iiwojnaswiatowa #nauka #technologia #gruparatowaniapoziomu
+11
Myszoskocznia
Ale mnie to triggeruje.
Szanuje propagowanie ciekawostek naukowych, ale typ chyba drugi raz to samo wrzuca.
Potem sebek i karyna wchodza na grupy terra i spam

Kupię dla brajanka smoka, byle tanio

XD

Gdzie to jedna z rzadszych i wymagającychjaszczurek w hodowlach i dosc droga xD

Wiem, ze dla laika brzmi jak bol dupy xD ale wkurzylem sie

#terrarystyka #totylkoteoria #nauka #gady

Jaki nick mial ten Mirek, który prowadzi tą stronke? XD
+12
kubik78
@Rancor: Zamiast powtarzać te wysrywy wklepane do głów dzieci, pomyśl czasem logicznie i dlaczego tak wiele rzeczy się nie zgadza.
Tak, jak widać na tym rysunku - jest to niemożliwe, żeby wraz z zachodem słońca robiło się niemal czarno, gdyż promienie nie docierają już bezpośrednio do ziemi, ale docierają jeszcze centymetr wyżej i aż do granicy atmosfera-kosmos

#fizyka #astronomia #nauka
+2
biesy
Szach mat, przemyśle szczepionkowy. Według najnowszych badań naukowców z renomowanej amerykańskiej uczelni University of Constipation (UoC), przyłożenie ziemniaka do miejsca po szczepionce, wyciąga z człowieka toksyny: w tym rtęć i związki odpowiedzialne za powodowanie autyzmu.

W ten sposób można bezpiecznie zaszczepić dziecko; kilka miesięcy po zabiegu, do blizny pozostałej po szczepieniu należy przyłożyć ziemniaka i on wyssie wszystkie toksyny. Pic rel. ziemniak przyłożony do szczepionki z toksynami.

#heheszki #antyszczepionkowcy #nauka
+2
the_alf
• • • • • • #wykopowepanstwamiasta • • DZIEŃ 2 /270• • •

Litera: A
Kategoria: miasta świata
Dopisz jedno pasujące hasło w komentarzu. Jeśli pierwsze, które Ci przyjdzie do głowy już się znajduje w komentarzach, to zaplusuj je.

PLUSUJ I OBSERWUJ WARTOŚCIOWE TREŚCI!
O grze (pierwszy post na tagu):

pokaż spoiler Zabawa będzie rozłożona na kilka części. Pierwsza część, która to będzie trwała 270 dni prezentuje się następująco: Codziennie będzie wstawiony post z bieżącą literą i kategorią. W komentarzu należy wytężyć umysł i wstawić jedno pasujące słowo. Co dwa tygodnie opublikuję statystyki odpowiedzi. W zabawie chodzi o to, aby zgromadzić jak najwięcej słów w kategorii, dowiedzieć się czegoś nowego, samemu wytężyć umysł i sprowokować ludzi do dyskusji nad czymś niepospolitym. Należy zaplusować czyjś komentarz, jeśli to odpowiedź, która nam przyszła do głowy jako pierwsza. Jak skończy się I część, to zobaczycie co dalej. Zamknięto serię 100sucharów i 100 rajstop a i inne serie odliczające czas i pokazujące przemijanie czasu nie zawsze są na tyle znośne treściowo, żeby je obserwować. Nie każdego musi interesować 100 koszul albo 100 browarków. Odliczacze czasu to perfekcyjna okazja, żeby przedsięwziąć jakąś pracę nad sobą albo innymi, a ten tu licznik już się tylko przyda. Oby to się znalazło na głównej... Obecne kategorie to: państwa, miasta, imię, roślina, zwierzę, rzecz, zawód, marka ogólnie, morze, pojęcie ścisłe (z mat./fiz./chem.). Jeśli proponujesz jakąś kategorię, napisz proszę w wiadomości prywatnej. Bardzo zachęcam do wzięcia udziału.


#wykopowepanstwamiasta #wykopowezabawy #panstwamiasta #panstwamiastazwykopem #nauka #wiedza #aktywizacja #mozg #qualitycontent
+2
Naturmensch
NIE SCROLLUJCIE DALEJ JAKIŚ POJEB WRZUCIŁ NIELEGALNE PORNO POD TE TAGI SKOPIUJCIE TEN POST I WKLEJCIE
Wołam(y) @moderacja @a__s @m__b
#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #historia #ciekawostkihistoryczne #nauka #liganauki #ksiazki #zainteresowania #sztuka #kultura #pytaniedoeksperta
kubik78
Kto pierwszy wymyślił model płaskiej ziemi?
#pytanie #ziemia #astronomia #ciekawostki #nauka #onz #nwo #masoneria
+2
Gimpson
Jest tu jakiś #murarz15k ?

- Kończysz zawodówkę, fach w rękach, jedziesz do Niemiec i masz 15k
- Kończysz studia masz 3k brutto.

#pracbaza #nauka #studia
+3
the_alf
• • • • • •WYKOPOWE PAŃSTWA-MIASTA.• • DZIEŃ 1 /270• • •

Litera: A
Kategoria: państwa świata
Dopisz jedno pasujące hasło w komentarzu. Jeśli pierwsze, które Ci przyjdzie do głowy już się znajduje w komentarzach, to zaplusuj je.

O grze (poprzedni post na tagu):

pokaż spoiler Zabawa będzie rozłożona na kilka części. Pierwsza część, która to będzie trwała 270 dni prezentuje się następująco: Codziennie będzie wstawiony post z bieżącą literą i kategorią. W komentarzu należy wytężyć umysł i wstawić jedno pasujące słowo. Co dwa tygodnie opublikuję statystyki odpowiedzi. W zabawie chodzi o to, aby zgromadzić jak najwięcej słów w kategorii, dowiedzieć się czegoś nowego, samemu wytężyć umysł i sprowokować ludzi do dyskusji nad czymś niepospolitym. Należy zaplusować czyjś komentarz, jeśli to odpowiedź, która nam przyszła do głowy jako pierwsza. Jak skończy się I część, to zobaczycie co dalej. Zamknięto serię 100sucharów i 100 rajstop a i inne serie odliczające czas i pokazujące przemijanie czasu nie zawsze są na tyle znośne treściowo, żeby je obserwować. Nie każdego musi interesować 100 koszul albo 100 browarków. Odliczacze czasu to perfekcyjna okazja, żeby przedsięwziąć jakąś pracę nad sobą albo innymi, a ten tu licznik już się tylko przyda. Oby to się znalazło na głównej... Obecne kategorie to: państwa, miasta, imię, roślina, zwierzę, rzecz, zawód, marka ogólnie, morze, pojęcie ścisłe (z mat./fiz./chem.). Jeśli proponujesz jakąś kategorię, napisz proszę w wiadomości prywatnej. Bardzo zachęcam do wzięcia udziału.


#wykopowepanstwamiasta #wykopowezabawy #panstwamiasta #panstwamiastazwykopem #nauka #wiedza #aktywizacja #mozg #qualitycontent
+3
the_alf
• • • • • • • • •OTWARCIE SERII WYKOPOWE PAŃSTWA-MIASTA.• • • • • • • • •
Zabawa będzie rozłożona na kilka części. Pierwsza część, która to będzie trwała 270 dni prezentuje się następująco:

Codziennie będzie wstawiony post z bieżącą literą i kategorią. W komentarzu należy wytężyć umysł i wstawić jedno pasujące słowo. Co dwa tygodnie opublikuję statystyki odpowiedzi. W zabawie chodzi o to, aby zgromadzić jak najwięcej słów w kategorii, dowiedzieć się czegoś nowego, samemu wytężyć umysł i sprowokować ludzi do dyskusji nad czymś niepospolitym. Należy zaplusować czyjś komentarz, jeśli to odpowiedź, która nam przyszła do głowy jako pierwsza. Jak skończy się I część, to zobaczycie co dalej.

Zamknięto serię 100sucharów i 100 rajstop a i inne serie odliczające czas i pokazujące przemijanie czasu nie zawsze są na tyle znośne treściowo, żeby je obserwować. Nie każdego musi interesować 100 koszul albo 100 browarków. Odliczacze czasu to perfekcyjna okazja, żeby przedsięwziąć jakąś pracę nad sobą albo innymi, a ten tu licznik już się tylko przyda. Oby to się znalazło na głównej...

Obecne kategorie to: państwa, miasta, imię, roślina, zwierzę, rzecz, zawód, marka ogólnie, morze, pojęcie ścisłe (z mat./fiz./chem.). Jeśli proponujesz jakąś kategorię, napisz proszę w wiadomości prywatnej. Bardzo zachęcam do wzięcia udziału. Alf dla atencji, toż to mój nick. Tag gry to #wykopowepanstwamiasta .
OBSERWUJCIE I PLUSUJCIE!

#wykopowezabawy #panstwamiasta #panstwamiastazwykopem #nauka #wiedza #aktywizacja #mozg
+1
tojestmultikonto
#ciekawostki #biologia #medycyna #nauka

Ludzkie oko widzi "do góry nogami", natomiast "widziany" przez nas obraz jest przetwarzany i odwracany przez korę wzrokową. Jak by tego było mało obraz zarówno z prawego jak i lewego oka trafia do obu półkul. Schemat dodałem w komentarzu do tego wpisu.
+4
RFpNeFeFiFcL
Piękno równań opisujących liczbę π i trochę magii z okazji dzisiejszych urodzin.

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4845335/piekno-rownan-opisujacych-liczbe-%CF%80-i-troche-magii-z-okazji-dzisiejszych-urodzin/

Jeśli chcesz być na bieżąco z najlepszymi znaleziskami to zapisz się na MikroListę.
https://mirkolisty.pvu.pl/list/56Bf7jbXdbGvM2NK i dodaj Swój nick do listy #swiatnauki.

#swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #nauka #matematyka #fizyka #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #mikroreklama
+28
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Słowiańska dieta, czyli zapomniane przysmaki naszych przodków - Kuchnia staropolska kojarzy nam się głównie z mięsem, nasi przodkowie zaś ze szlacheckimi obżartuchami. Jest to jednak błędny obraz diety dawnych Polaków. Wbrew popularnym wyobrażeniom, podstawę pożywienia Słowian stanowiły głównie zboża, warzywa i aromatyczne zupy.

Na zdjęciu kutia - jedna z tych potraw, które pozwalają poznać smaki niegdyś znacznie bardziej powszechne (fot. Oleh Petriv, domena publiczna).

#polska #slowianie #historia #nauka #liganauki #gruparatowaniapoziomu #slowianskapolska #kuchnia #jedzenie #ciekawostkihistoryczne #sredniowiecze #mikroreklama
+19
eqitor
Mirki jakie macie metody na koncentrację przed nauką? Myślicie że te różne dziwne metody z pomarańczami itp. działają?
#nauka
+5
Pokaż następne