Lana
Takiego grzyba se wyhodowałam (ʘ‿ʘ)

#mikroskop #nauka #ogrodnictwo #grzyby #chwalesie
+8
ArseneWengerTheAnimatedSeries
Cześć mirasy ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ
Jeśli uważacie że mój materiał jest całkiem spoko to możecie pomóc wykopać Jak działa pornografia na mózg?
Dopamina, opioidy, szczury czyli materiał powstał na podstawie publikacji Garego Wilsona. :)

#nauka #ciekawostki #zainteresowania #gruparatowaniapoziomu #biologia
+21
botpoziomu
Entropia, przeszłość i przyszłość oraz historia Wszechświata

Archiwalny wykład laureata nagrody Nobla, fizyka Richarda Feynmana. [ENG]

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4478559/entropia-przeszlosc-i-przyszlosc-oraz-historia-wszechswiata/

Coś fajnego nam umyka? Poinformuj mnie @botpoziomu
Jeżeli chcesz obserwować osobny tag dla tych wpisów, obserwuj: #botpoziomu

Ten wpis to inicjatywa podnoszenia poziomu na wykopie przez wołanie do znalezisk o merytorycznych treściach. Jest nas już ponad 200 osób. Zeby dolaczyc nalezy kliknac na ten link https://mirkolisty.pvu.pl/list/1UH8sCyT1AtCCdXr nastepnie zalogowac sie swoim kontem wykop.pl i kliknac dolacz w tej grupie. Przepraszam jak troche wymagajace nie my to wymyslalismy :(

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #fizyka #nauka #liganauki #ligamozgow
+58
olek182
Zmierzył obwód Ziemi za pomocą pala

Obwód Ziemi to 40041,455 km. To średnia ponieważ Ziemia nie jest idealną kulą. Eratostenes, grecki matematyk już w 206 r p.n.e. zmierzył obwód naszej planety jedynie przy użyciu drewnianego palika i pomylił się jedynie o niecałe 50 km! Jak tego dokonał?

W czasie przesilenia letniego uczony w południe wbił pal w ziemię i zmierzył dokładny kąt padania promieni słonecznych w Aleksandrii i Syene w Egipcie. W Syene promienie padały prostopadle do ziemi, podczas gdy w Aleksandrii Eratostenes odnotował ich nachylenie pod kątem 7,2 stopnia. 7,2 z pełnego kąta 360 stopni to 1/50. Matematyk znał odległość jaka dzieliła wspomniane miasta – ok. 800 km (5000 stadionów). Skoro więc 7,2 stopnia odpowiada 800 kilometrom i jest to 1/50 obwodu Ziemi pozostało pomnożyć 800 km przez 50, aby otrzymać obwód o długości 40000 km.

Obliczenia Eratostenesa nie wydają się dziś skomplikowane. Wyobraźnia matematyka zasługuje jednak na duże uznanie. Szczególnie, że jeszcze przez setki lat po śmierci Eratostenesa uważano, że Ziemia jest płaska.

Warto dodać, że grecki uczony oszacował też odległość Ziemi od Słońca i Księżyca. Pierwszy postulował również wprowadzenie roku przestępnego.

#kosmos #geografia #nauka #ciekawostki #starozytnosc
+51
wincyjwincyj
Genetyczna mapa mieszkańców krajów Europy. Mapa dotyczy wszystkich mieszkańców (łącznie z mniejszościami narodowymi, a są w Europie kraje gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią jedynie połowę mieszkańców.

#genetyka #mapa #ciekawostki #nauka #europa #geografia
+11
lukas12x
Dlaczego rok (365 dni) jest podzielony akurat na 12 miesięcy? Czy nie lepiej i łatwiej byłoby podzielić rok na 13, tym samym zyskując 13 miesięcy, każdy równy po 28 dni? Proszę bez hejtów, to tylko rozmyślenia.

#nauka #matematyka #pytanie #rozkminy #niewiemjaktootagowac #astronomia
+12
robert5502
Dzieło "Teozoologia, albo wiedza o dewiacji małpiosodomickiej i boskim elektronie" która opowiada o rasowym zepsuciu aryjczyków i szansie na przywrócenie dawnej świetności. Według ariochrześcijaństwa Chrystus był bojownikiem o czystość rasową, i za tę sprawę zginął z rąk żydowskich podludzi.
Adolf Josef Lanz (1874-1954). Po wstąpieniu w 1893 do zakonu cystersów przyjął imię o. Jörg. W tym czasie miało miejsce historyczne odkrycie w dziejach ewolucjonizmu: E. Dubois na Jawie odkrył szczątki, jak to określił, małpoluda (pitekantrop, dziś zwany Homo erectus). Dumając w krypcie templariusza nad szczątkami małpoluda, wielebny postanowił oświetlić odkrycia paleontologii Pismem Świętym — w ten sposób powstała teozoologia.
W latach 1903-1904 Lanz opublikował w czasopiśmie biblijnym cykl artykułów pt. Biblijny małpolud. Odkrył w Starym Testamencie dowód na mieszanie się ludzi z niższymi gatunkami. Dorobek swej chrześcijańskiej paleontologii wyłożył w publikacji z 1905: Teozoologia, albo wiedza o dewiacji małpiosodomickiej i boskim elektronie, która opowiada o rasowym zepsuciu aryjczyków i szansie na przywrócenie dawnej świetności.
Według ariochrześcijaństwa Chrystus był bojownikiem o czystość rasową, i za tę sprawę zginął z rąk żydowskich podludzi. W wymiarze postulatywnym teozoologia oznaczała „wojnę rasową włącznie ze skalpelem kastracji". [ 1 ]
Lanz przykładał swą biblijną lupę do wszelkich nowinek naukowych. Jego uzupełniająca teozoologię teoria „boskiej cząstki" powstała dzięki nowym odkryciom w dziedzinie radiologii i elektromagnetyzmu. Otóż kiedy w 1903 Becquerel otrzymał Nobla za odkrycie promieniotwórczości, w tym samym roku profesor fizyki Prosper-René Blondlot ogłosił odkrycie promieni N. Odkrycie to rozwinął następnie profesor medycyny Augustin Charpentier, który w 1904 opublikował na ten temat kilkanaście artykułów, wykazując, że promienie N emitowane są również przez ludzkie ciało i mają zdolność wzmacniania zmysłu wzroku i innych telereceptorów.
Nawet Becquerel dorzucił swoją cegiełkę do wiedzy o nowych promieniach a w kilkanaście miesięcy ukazało się na ten temat ok. 300 publikacji, głównie uczonych francuskich. Lanz wywiódł z tego, że jeśli oczyścimy się rasowo, to odzyskamy paranormalne zdolności aryjskie (takiej jak telepatia czy jasnowidztwo).
Teoria promieni N opierała się na dorobku Barona Carla von Reichenbacha, austriackiego chemika, który w połowie XIX w. sformułował teorię „siły odynicznej", unowocześnioną wersję dawnej vis vitalis alchemików. Problem z promieniami N polegał na tym, że widziano je niemal wyłącznie we Francji. Twierdzono więc, że Niemcy nie mogą ich dostrzec, bo piją za dużo piwa, u Anglików natomiast za dużo jest mgły. Przedłużające się zaćmienie francuskiej nauki przerwał w końcu amerykański fizyk, Robert W. Wood, który we wrześniu 1904 na łamach „Nature" udowodnił, że promienie N niestety nie istnieją. [ 2 ]

Wielebny Lanz nie tracił jednak impetu. Głosił „zbawienie przez oczyszczenie rasy" (Erlösung durch Reinzucht), co miało zostać zrealizowane w „klasztorach hodowlanych" (Zuchtklöstern), gdzie zweryfikowani aryjczycy mieli zapładniać zdrowe aryjki. W 1905 założył popularne czasopismo „Ostara", poprzez które propagował swe antysemicko-aryjskie poglądy.

W 1899 opuścił cystersów a w 1907 założył własny — Zakon Neotemplariuszy (Ordo Novi Templi). Zmienił też swoje nazwisko na Lancz von Liebenfels, przypisując sobie pochodzenie od starej szwabskiej szlachty, osiadłej w sycylijskiej Messynie, dawnym centrum templariuszowym.
Teorie te nie zostały potępione przez papieża, choć w tym czasie ekskomunikował inną renegatkę zakonną, Marię Franciszkę Kozłowską (1906), potępił ustawę o rozdziale Kościoła i państwa we Francji (1906), agnostycyzm (1907) oraz sillonizm (1910).
Początkowo posługiwali się krzyżami jerozolimskimi, lecz z czasem opracowali swoje własne, będące wariacją czerwonego krzyża templariuszowego: czerwona swastyka w centrum, w czterech jej rogach podwójne lilie heraldyczne niepokalanego rycerstwa, na żółto-pomarańczowym tle. [ 3 ] Swastyka występowała jako jedna z odmian templariuszowego krzyża mocy, tyle że w kontekście chrześcijańskim nazywano to tetragramem lub krzyżem czterogammowym [ 4 ], dopiero przy końcu XIX w. odgrzebano sanskrycką nazwę symbolu — swastyka. Wobec popularności swastyki w tym okresie [ 5 ], Lanz sięgnął do jej templariuszowej wersji [ 6 ] i przypisał do niej koncepcje aryjskie oraz antysemityzm.
reszta jest tu: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,8700/q,Aryjskie.chrzescijanstwo.i.swastyka.gen.Hallera
#naukowcywiary #ateizm #ciekawostkihistoryczne #religia #chrzescijanstwo #faszyzm #bekazpodludzi #rakcontent #swiat #byloaledobre #nauka #pseudonauka
+19
artpop
Co za #rakcontent w komentarzach. Uważanie, że osoby interseksualne nie istnieją. Widać efekt braku rzetelnej edukacji na temat płciowości w szkołach.
-> http://www.wykop.pl/link/4475015/niemiecki-rzad-przyjal-ustawe-o-trzeciej-plci/

„Tutaj chodzi o osoby interseksualne, które urodziły się z różnymi cechami płciowymi (np. posiadanie narządów wewnętrznych/zewnętrznych płci męskiej i żeńskiej, różne/nietypowe chromosomy, gonady, hormony płciowe itp.).”

"The case involved an intersex person who was born with only one X chromosome. The Cabinet approved a measure that would add a “diverse” designation, in addition to male and female. The move still needs approval from Parliament.

The Social Democratic minister for families Franziska Giffey called it “an important step toward the legal recognition of people whose gender identity is neither male nor female.”

W Polsce też powinna być taka opcja. Polecam poczytać np.:
http://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/choroby-dzieciece,dzieci-bez-plci,artykul,1645975.html
...
"Z reguły wybiera się najbardziej prawdopodobną płeć dziecka i nadaje pożądany kształt jego narządom płciowym podczas wieloetapowych operacji rekonstrukcyjnych oraz wspomaga rozwój wybranych cech płciowych poprzez podanie hormonów. Niestety, zdarza się tak, że z powodu niedoskonałej ciągle diagnostyki czy niemożności pełnego określenia dalszego rozwoju psycho-seksualnego małego pacjenta, następuje niewłaściwa kwalifikacja i takie dziecko w przyszłości nie utożsamia się z płcią wybraną przez zespół lekarzy. Wtedy zaczyna się dramat."
...
"Dziś podejście medycyny zmienia się i lekarze nie chcą podejmować już zbyt pochopnie takich decyzji. Niegdyś wielu z nich było przekonanych, że stymulacja hormonalna i psychologiczne wsparcie są w stanie narzucić obojnakowi wybraną płeć. Nie zastanawiano się, jakiej płci jest mózg u osób z interseksualizmem. Sądzono, że jest on na początku życia neutralny płciowo i można go ukształtować. O wczesnym wyborze płci przesądzała też presja rodziców. Wielu z nich chciało natychmiast wiedzieć, czy mają syna czy córkę. "
... #lgbt #lgbtqia #gruparatowaniapoziomu #interseksualizm #plec #medycyna #nauka #seksuologia #transblogasek (gdyż niektóre osoby intersex są rownież trans) #ciekawostki #neuropa
+157
Tiszka
Okazuje się, że paleontolodzy mają nową pomoc w badaniach: dzięki nowej technologii mogą samodzielnie tworzyć "skamieniałości" w warunkach laboratoryjnych, by porównywać je z oryginalnymi i móc wyciągać o wiele dokładniejsze wnioski np. na temat umaszczenia zwierzęcia i struktury miękkich tkanek. Generalnie cuda na kiju ;)

#dinozaury #paleontologia #paleontologiaboners #nauka #ciekawostki wstki
+46
j777
słuchajcie trochę poważne pytanie z gatunku #ekonomia #biznes vs #polska #gospodarka

chodzi o to co sądzicie o tym że pewne grupy teoretycznie "konsumentów" jakby to powiedzieć z całym szacunkiem sa na tyle "ułomne" (z szacunkiem dla osób niepełnosprawnych) że w zasadzie chyba NIE #teoria #nauka nie można ich zaliczyć do rynku?

np. tacy typowi polscy #turysta taki wakacyjny #janusz co zachowuje sie jak typowe biedronkowe bydło czy jest w ogóle "konsumentem" dla lokalnych przedsiębiorców?

jak to wygląda z tych waszych kursów #marketing i inne czary mary z #sgh ?

ZATEM czy w #polska to norma ? jak z tym żyć ? jak przetrwać z takimi osobami?

ps. cytat koszt świadczenia usług na jeszcze wyższym poziomie przestanie być
opłacalny. Zwracanie zbytniej uwagi na tak zwanych „złych klientów” może zagrozić
przetrwaniu firmy oraz jej rentowności. Klientów „dobrych” przedsiębiorstwa
powinny trzymać przy sobie jak najdłużej, natomiast „złych” klientów powinny odsuwać.
Patologie w zachowaniach konsumentów są również rozważane przez R.A. Fullertona
i G. Punja [1993] jako „anormalne zachowania konsumentów”
tojestmultikonto
#nauka #fizyka #cytatywielkichludzi

Chyba jeden z najlepszych cytatów z Hawkinga (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
+9
botpoziomu
Rekonstrukcja Niniwy z czasów panowania Aszurbanipala (668 - 627 p.n.e.)

Niniwa (akad. Ninūa) – starożytne miasto w północnej Mezopotamii, leżące nad wschodnim, lewym brzegiem Tygrysu; jedna ze stolic Asyrii. Obecnie stanowisko archeologiczne Ninawa w Iraku, na północny wschód od śródmieścia Mosulu.

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4474285/rekonstrukcja-niniwy-z-czasow-panowania-aszurbanipala-668-627-p-n-e/

Coś fajnego nam umyka? Poinformuj mnie @botpoziomu
Jeżeli chcesz obserwować osobny tag dla tych wpisów, obserwuj: #botpoziomu

Ten wpis to inicjatywa podnoszenia poziomu na wykopie przez wołanie do znalezisk o merytorycznych treściach. Jest nas już ponad 200 osób. Zeby dolaczyc nalezy kliknac na ten link https://mirkolisty.pvu.pl/list/1UH8sCyT1AtCCdXr nastepnie zalogowac sie swoim kontem wykop.pl i kliknac dolacz w tej grupie. Przepraszam jak troche wymagajace nie my to wymyslalismy :(

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #historia #archeologia #ciekawostkihistoryczne #nauka #liganauki
+47
wygrajmytorazem
Rysunki namalowane przez Hitlera.
Hitler był też malarzem i rysownikiem.

#hitler #sztuka #iiwojnaswiatowa #ciekawostki #psy #zwierzeta #historia #nauka #swiat #malarstwo #rysunek
+12
bioslawek
Zobaczcie za co zostałem upomniany na facebooku (na załączonym obrazku). Już niedługo wolności słowa wcale nie będzie. Ponawiam pytanie: Czym jest ta mowa nienawiści. Proszę o definicję!( ͡° ͜ʖ ͡°) Pytanie to zadałem w szeroko rozwiniętej formie TUTAJ: https://www.wykop.pl/wpis/33625739/czym-konkretnie-jest-mowa-nienawisci-mam-kilka-pyt/

@zlotypiachnaplazy @Kontrrewolucja @gruby333 @Chudus @Matador405 @jamasoto @Alzheimer @bioslawek @skejna @L3stko @MindOverLife @Amadeo @NapoleonV @lucyana1964 @Fix @kamien23 @AndrusZgc, @swarp @BlackHawk144 @idewons @xvovx @tchaikovsky @Roger_Casement @brondrzejforever @bajbuss @looonger @wigilius @CulturalEnrichmentIsNotNice @crispy_cornflakes @Noombre @Apollo1993, @mbe_ @zakowskijan72 @lubie-sernik @idewons @swarp @CulturalEnrichmentIsNotNice @RogerThat101 @wigilius @jedrzej-z-wadowic @KongresMEN @Desmosedici @heroeryk @mwht @terwer358 @Nu0keButton @desensitization @KierownikMietek @Czesiowcy @adrian-buchwald @donrumatatata @murdoc, @jedrzej-z-wadowic, @Akwinata, @Seliev, @piotrekkk2, @Sztu3ka, @Bobior, @prawda_sie_obroni, @goodidea, @ItowerYOUU, @mikii77, @bezi232, @siteman, @Tomek7, @Wojbody, @CJzSanAndreas, @suwalskimroz, @Qwertylion, @sikejsikej, @tom-smy, @Amelinowy, @Najzajebistszy, @NiebieskiGroszek, @50HerbatGreya, @eliot123, @kappy, @werseusz, @64343, @czinczinatti, @nicon,

@Lotczyk, @MichailPL, @Ostatni_Sarmata, @ezoT, @glores, @wtf2009, @KIruko, @TotalDisaster, @Headmayster, @lydia, @chuckmls, @Asfalt_Drobiowy, @Justaman, @twardy_i_sztywniutki, @towarprawemnietowarem, @KoveAA, @BezDobry, @soltysek, @kawior2007, @GazowanaWoda, @Shiversky, @daray89, @SmutnyStulejarz, @Yarman, @Umieracz, @ZuchwalyLotr, @chciwykrasnolud, @AdekJadek, @becyklon, @kompek, @PrzThim, @MultiSamuelson, @bialy_rycerz_pokoju, @Bombowy_Zasilacz, @CoolPa96, @Zatoxu, @Barti7i, @crk11, @prezydent_kraju_zastepczego, @Kruty, @boltzman, @JV44, @Ketoprofen, @Jakubaty, @AntoniTosiek, @chiraqx, @dzazzio, @K1ngKunta, @Seid, @Scyzorro83, @Pradawny_Slowianin, @LVLV, @europa89, @bobikufel, @KrysztalKubania, @Flidd, @merciless85, @NickoSky, @swobodny, @Bulka_kajzerka, @SharpPython, @11mac11, @genesis2303, @majkel_94, @hphp123, @maciekson, @tylko_bordo, @TrebuniTutek, @Saganis, @0xD15EA5E, @Najzsuiram, @CorpseBide, @akrmzow, @ghazi, @tekon, @czarlipe, @VascoDeGamer, @Dragomir123, @weglowy, @To_ja_moze_pozamiatam, @waco, @TynkarzCzwartejSciany, @Salvvador, @crispy_cornflakes, @Mopse, @adekad, @snkdctr, @RAYKER, @DoktorNauk, @sejsmita, @KraKerS_, @staryhaliny, @Diego29, @VeleiN, @cptyossarian123, @zuku_byl_zajety, @kagomat, Kar1945, @bobson92, @piaskun87, @levider, @CzarnyWasik, @CatHater, @dawid1099, @ten_co_uciekl, @michal_glus, @ciezkiprzekaz, @ja_tu_tylko_rysuje,

@pickles, @ZnawczyniTematu, @benio616, @xandra, @Lapidarny, @KrystJan, @Usmiech_Niebios, @Nagor, @Grushenko, @virtroy, @gizel, @mateusznakonieczny2323, @Twitcher, @Dol_Guldur, @przyjaciel_golomb, @Slowbro, @swiatowid98, @mat1984, @salek123, @agio2010, @sirrabin10, @Tomaszwpierdziel, @kisuarf, @Narqs, @Wojcix, @DarkOfca, @h3lloya, @precz, @Karota,@gabra, @mokebe_bialy, @ultimatebadass, @epsilon_eridani, @Dolanthesniffer, @Eswemenasja, @nutsheell, @DJArmani, @Pan_Kielonek, @Widzet, @kamiyama89, @szasznik, @eterchi, @HolyToiletPaper, @Alfabet, @grzmotojebca, @Yookas, @dom_perignon, @ViiV01234, @towbie, @Moris299, @Whoresbane, @Bluecard88, @GlenPL, @hlyfld, @JestemNocnymMirkiem, @Mr_NiceGuy, @Dave987654321, @maciek-rudol, @ManamanaTuriruriru, @grabek992, @Deromoniz, @Adanoss, @Bendrju, @DurzyPszypau, @manikcs, @BreezierSix, @ciasteczkowy_monster, @msnrc, @kita1203, @qxtno, @ambitny_leniwiec, @ste3, @Rubelos, @loginna, @crest, @asterrr, @Papej, @FenixxPl, @Baran669, @qpa123, @AnimusAeger999, @CkFan, @meh____, @grodd_belham, @Avifauna, @pawel89dol, @aniewiemjaki, @drapieszny_jak_lef, @jakuberas, @Pan_krecik, @Kompot, @Alien123, @MaxMar, @NiewyspanaSowa, @Awganowicz, @kizimajaro, @pasibrzuch, @Zgrywajac_twardziela, @DarkusIntrowertikus, @blarenpol, @ImStillStanding, @Anal91, @piterkop, @Oraugas, @Bolish77, @aleqsandrov, @Mix_Mar, @Duczek, @kawiarnianypl, @olit, @Nacjo_Rybon, @Goke, @browi, @pierwiastekzminusjeden, @Bartek2016, @CulturalEnrichmentIsNotNice, @myzael, @RogerThat101, @zibizz1, @JohnFairPlay, @Sagitarius, @Vadzior, @kidzior, @Intellectually_superior,

#nauka #ciekawostki #homoseksualizm #homopropaganda #cenzura #ciekawostki
+22
lakukaracza_
Taka młoda, a taka mądra. Skąd to wiem?

Starożytna Grecja:
Ateista - Ja tam nie wierzę w żadnego Zeusa, to tylko bajki
Wierzący - Bajki? To niby jak pioruny powstają? No bo chyba nie same z siebie co?
Ateista - Hmm, nie wiem jak powstają.
Wierzący - Widzisz. A ja wiem, Zeus je tworzy. To jedyne sensowne wyjaśnienie.

Dziś na wykop.xd
Ateista - Ja tam nie wierzę w żadnego boga, to tylko bajki
Wierzący - Bajki? To niby jak wszechświat powstał? No bo chyba nie sam z siebie co?
Ateista - Hmm, nie wiem jak powstał.
Wierzący - Widzisz. A ja wiem, bóg go stworzył. To jedyne sensowne wyjaśnienie.

Z czym tu mamy moje gimboateistyczne mirki do czynienia? Tak. Z klasycznym błędem w argumentacji.

Za wiki:
Argumentum ad ignorantiam (łac. „argument odwołujący się do niewiedzy”) – pozamerytoryczny sposób argumentowania, w którym dyskutant uznaje za dowód prawdziwości swojej tezy fakt, że jego oponent nie potrafi uzasadnić tezy przeciwnej. Jest to błąd logiczny polegający na nie wzięciu pod uwagę, że brak dowodów fałszywości jakiejś tezy nie implikuje jej prawdziwości.

Wracając do naszej młodej YouTuberki zmuszonej teraz przez nas odpierać ataki katoli w komentarzach. Skąd wiem, że jest mądra? No chyba widać na obrazku.

Link do kanału: https://www.youtube.com/channel/UCs0rlvNsG50qZpHCeluxibA
#bekazkatoli #gimboateizm #nauka #polskiyoutube #neuropa
+169
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Wykrywacz min – polski wynalazek? - 23 października 1942 roku rozpoczęła się II bitwa pod El Alamein. Nacierający alianccy saperzy przedzierali się przez niemieckie pola minowe mając w ręku Mine Detector (Polish) Mark I. Czy jednak wykrywacze min były polskim wynalazkiem?

Na zdjęciu brytyjscy saperzy w czasie manewrów, 1943 r. (fot. Spender, ze zbiorów Imperial War Museum, domena publiczna)

#nauka #wojna #iiwojnaswiatowa #polska #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #militaria #wojsko #mikroreklama
+5
RogerThat101
Dzięki za link, zakopane ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#neuropa #bekazkatoli #bekazpodludzi #nauka
+2
NooB1980
O nie, obciazenie T nie powoduje tluszczoopornosci, patologicznego ∆ TG apoB-48/apoB-100; Hormonu brak gdyz nima na czym zbic $
diety:
-japonska <25%kcal z T
-wysokotluszczowa 60%kcal z T. LoL

mieszana porazka 35-40%kcal z T

O nie dieta <25%kcal z T (w przeciwienstwie do 40%kcal z T) nie powoduje glukozoopornosci, patologicznego ∆TG po posilku T przy poziomie TG<120mg/dl, niskim poziomie insuliny= =defosforylacja pirogronianu/insuliny=betaoksydacja Ww-->energetyczne/endogenne T

Badanie to ma swoje wady, ale to kcal/deficyt kcal sie tylko liczy? Prawda?!! Nie ilosc spozywanych Ww i T w gramach. Bialka 25-30%kcal powoduja podobna do weglowodanow sekrecje insuliny... T 60%kcal rowniez powoduja sekrecje insuliny, a w obecnosci B 30+60%kcal to juz w ogole masakra itd. LoL

W zwiazku z tym dlaczego instytucje naukowe takie jak IZiZ i inne bolszewickie MZ, WHO nie nalegaja na obnizenie normy na TG <120mg/dl miast utrzymuja przez lata norme <150mg/dl?!!! Odp.: $$$$$$$$$$- nowe jednostki chorobowe, nowe leki mozna wymyslac/preparowac i produkowac w nieskonczonosc.

kcal:
DM>DT>DWWw

Serum insulin and insulin resistance were significantly reduced to the same extent by both the very low-carbohydrate (−42 and –43%, respectively) and low-fat (−28 and −30%, respectively) diets.

https://academic.oup.com/jn/article/134/4/880/4757147

#dieta #lchf #nauka #mikrokoksy #dodzo
+5
MalyBiolog
Denializm. Co to jest i jak naukowcy powinni reagować? - znalezisko

Dzień dobry, chciałbym zareklamować swoje znalezisko dot. denializmu naukowego. O co chodzi? Fragmenty i tagi poniżej, zachęcam do wykopania.

Skutki regulacji wprowadzanych na podstawie takich poglądów mogą być fatalne. Na przykład Thabo Mbeki (prezydent RPA w latach 1999–2008 – przyp. red.) zanegował fakt, że HIV powoduje AIDS, w wyniku czego tysiące HIV-dodatnich ciężarnych w RPA nie przyjmowało leczenia przeciwretrowirusowego, niepotrzebnie zakażając swoje dzieci. Minister Zdrowia w jego rządzie, Manto Tshabalala-Msimang, zasłynęła z odrzucenia dowodów na skuteczność tej grupy leków, propagując zamiast nich leczenie czosnkiem, burakiem i przyklękiem (Hypoxis hemerocallidea). Ironią losu była zbieżność w czasie zakończenia ich kadencji i przyznania Nagrody Nobla dla Luca Montagniera i Françoise Barré-Sinoussi za odkrycie, że HIV istotnie jest przyczyną AIDS.

Nawet dziś, mimo jasnych dowodów na szybkie zmniejszenie zapadalności na zawał serca w regionach objętych zakazem palenia tytoniu, są osoby, które zaprzeczają szkodliwości biernego palenia. W dużej mierze działo się tak z powodu wysiłków przemysłu tytoniowego, by zwrócić uwagę na inne domniemane przyczyny chorób związanych z paleniem tytoniu, począwszy od stresu, a kończąc na ptakach domowych. Raporty wydane przez Międzynarodowy Panel ds. Zmian Klimatu były obiektem podobnej krytyki ze strony komentatorów mających powiązania z dużymi koncernami naftowymi.

Trzecią strategią jest wybiórczość – powoływanie się na pojedyncze artykuły, które podważają panujące przekonanie, lub uwypuklanie wad najsłabszych artykułów stanowiących podstawę uzgodnień, aby podważyć wiarygodność wszystkich pozostałych. Przykładem pierwszej taktyki jest często cytowany artykuł z „The Lancet” opisujący nieprawidłowości jelit u 12 dzieci chorujących na autyzm, który zaledwie sugerował możliwy związek ze szczepieniem przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR). Artykuł szeroko wykorzystywali aktywiści działający przeciwko szczepieniom, mimo że 10 z 13 autorów artykułu wycofało się z sugerowanego związku szczepień z zaobserwowanymi zmianami w przewodzie pokarmowym.

#nauka #gruparatowaniapoziomu #ligamozgow #liganauki #ciekawostki #denializm #mikroreklama
+40
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Jak wyglądały koronacje polskich władców elekcyjnych? - Koronacja miała wymiar sakralny i była obrzędem religijnym, w czasie którego namaszczano króla, nadając mu według ówczesnych wyobrażeń nadnaturalną moc. Był to rytuał ważny dla utrzymania ładu społecznego, gdyż władca spajał państwo. Akt ten niósł też ze sobą poważne następstwa natury prawnej.

Na zdjęciu replika tzw. Korony Chrobrego (fot. Gryffindor, CC BY-SA 3.0).

#nauka #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #polska #mikroreklama
+9
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Nie ufać nikomu – rewolucja kulturalna w Chinach - Chińska rewolucja kulturalna miała stanowić przejście od socjalizmu do komunizmu, miała być falą, która zmyje pozostałości „starego świata” – razem z wrogami Mao Zedonga. Przyniosła jednak przede wszystkim konflikt, chaos i cierpienie milionów, a zniszczyła zaufanie i więzi między ludźmi.

Na zdjęciu członkowie Czerwonej Gwardii (lub inaczej Hunwejbini) na placu Tian'anmen w Pekinie (1966, domena publiczna)

Czytaj więcej: https://histmag.org/Nie-ufac-nikomu-rewolucja-kulturalna-w-Chinach-17266

#nauka #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #chiny #mikroreklama
+4
NooB1980
Magiczny jest tylko jeden sposob odzywiania, sposob odzywiania polegajacy na ograniczeniu substratu dla glukozoopornosci/Ww z pozywienia przy jednoczesnym zwiekszeniu betaoksydacji T egzo/endogenych- gdyz glownym i podstawowym paliwen dla ludzkiego organizmu sa: IMTG i WKT. ]:D

Odchudzanie i wychodzenie z syndromow metabolicznych jest banalnie proste down carbohydrate

Czy to oznacza, że osobom borykającym się z insulinoopornością łatwiej jest schudnąć? Na to pytanie odpowiedź zostaje otwarta. Z raportów naszych insulinoopornych podopiecznych wynika, że problemem może być gorsza kontrola łaknienia  

lol

https://www.facebook.com/DietetykaNieNaZarty/photos/a.1414116618617835.1073741828.1413374068692090/2285047304858091/?type=3

MAGIA zwana betaoksydacja:
kazdy moze w prosty sposob schusc lezac nawet w lozku... Wysilek napedza tylko betaoksydacje WKT. :P

https://www.wykop.pl/wpis/29124387/lchf-keto-lfhc-dozdo-tlustazmiana-dieta-mikrokoksy/

#dieta #nauka #dodzo #lchf #mikrokoksy
+4
botpoziomu
Witam, przepraszam, ze wolam raz jeszcze, ale poprzednie znalezisko po przeanalizowaniu nie spelnialo standardow naszej spolecznosci, dlatego wolam raz jeszcze. Przepraszam za kłopot.

1177 p.n.e.: Rok, w którym upadła cywilizacja, czyli "pierwsze średniowiecze"

Upadek Rzymu w V w. n.e. spowodował regres cywilizacyjny. Poziom produkcji rolnej, wymiany handlowej i sytuacja naukowo-techniczna Europy uległy degradacji. To samo stało się niemal dwa tysiąclecia wcześniej, kiedy w jednym czasie upadło kilka imperiów na Bliskim Wschodzie, kończąc epokę brązu.

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4471091/1177-p-n-e-rok-w-ktorym-upadla-cywilizacja-czyli-pierwsze-sredniowiecze/

Coś fajnego nam umyka? Poinformuj mnie @botpoziomu
Jeżeli chcesz obserwować osobny tag dla tych wpisów, obserwuj: #botpoziomu

Ten wpis to inicjatywa podnoszenia poziomu na wykopie przez wołanie do znalezisk o merytorycznych treściach. Jest nas już ponad 200 osób. Zeby dolaczyc nalezy kliknac na ten link https://mirkolisty.pvu.pl/list/1UH8sCyT1AtCCdXr nastepnie zalogowac sie swoim kontem wykop.pl i kliknac dolacz w tej grupie. Przepraszam jak troche wymagajace nie my to wymyslalismy :(

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #historia #ciekawostkihistoryczne #nauka #liganauki #rzym #starozytnosc #starozytnyrzym
+60
xAndyPSV
@xAndyPSV: |Ksiażka @Łamie .Wszystkie tematy Najważniejsze Dla Ciebie /#

Co byś zrobił, gdyby ktoś w tej chwili powiedział - że osiągniesz wszystko, czego naprawdę pragniesz: pieniądze, zdrowie, szczęście, pełnię życia i spełnienia - jeśli zainwestujesz tylko 5-letni okres życia, na przeczytanie - zrozumienie i pełne wdrożenie zawartej tutaj wiedzy. Jest to absolutnie pewne.
Święta wiedza, Dostępna i używana tylko przez najpotężniejszych {przyp. Elity}. Ta, która jest niedostępny dla zwykłego śmiertelnika, ponieważ Daje klucz do wszystkiego, co jest ważne. Wiedza, najważniejsza na tym świecie. Jej użycie zapewnia, że maksymalna potęga zostanie osiągnięta, dostępna dla ludzi zamieszkujących ten wszechświat.
Mechanizmy rządzące tą sferą zostały zdemontowane do pierwszych elementów i oparte na tym zrozumieniu: opracowano System, który zakłada najpotężniejsze i maksymalne wykorzystanie obecnych Praw - dla ludzi, którzy je zrozumieli i używali w pewien sposób, czyniąc to naturalnym procesem.
Jest to wiedza, której posiadanie i wdrożenie powoduje osiągnięcie wszystkiego, co jest pożądane. W oparciu o twoją osobistą pracę, trzeba ją zainwestować przeważnie na początku i która nie wiąże się z wykorzystaniem jakichkolwiek podmiotów z innych wymiarów, ponieważ jest to zabronione. Posługuje się Prawami, które działają w tej rzeczywistości - niezależnie i które rządzą tym Wszechświatem, który rozwija się z intencjami Uniwersalnego Intelektu, chociaż wiąże się to tylko z maksymalizacją rezultatów tych Praw dzięki zrozumieniu wszystkiego, co ma być i działając z pewnymi wskazówkami, dającymi najbardziej płodne efekty i dając najlepsze rezultaty, zawsze możliwie.
Czy poświęciłbyś swój czas i zrobiłby wszystko, co konieczne, by całkowicie zmienić swoje życie, na takie o jakim marzyłeś? Czy podejmiesz to wyzwanie/ czy odmówisz. Jest to gwarantowane dla wszystkich - niezależnie od wszelkich innych powodów, ponieważ wszyscy jesteśmy Jednym, a prawa są takie same dla wszystkich. Zrozumienie jest kluczem do osiągnięcia, ale wykonana praca i podjęte działania: są koniecznością, które DaJą wyniki. Czy już dokonałeś wyboru?

.package: http://serwer1868081.home.pl/@THE.LUCIFERIAN.DOCTRINE,bookSeries%20-limitedPackage.rar#free3books
.#THE.MOST.IMPORTANT.KNOWLEDGE-package: http://serwer1868081.home.pl/%23THE.MOST.IMPORTANT.KNOWLEDGE.rar
.Audiobook: http://bit.ly/tld-mp3
/

torrent/ http://serwer1868081.home.pl/%23THE.MOST.IMPORTANT.KNOWLEDGE-X.torrent

#psychologia #wszechswiat #zwiazki #ciekawostki #nauka #kosmos
+3
sztokula
#antyszczepionkowcy #szczepienia #szczepionki #medycyna #polska #ciekawostki
Potwierdzone #nauka co znajduje się w szczepionkach.
+14
thestabilizator
#ciekawostki #nauka Figura Lichtenberga – wzory w formie rozgałęzionego drzewa, które mogą powstawać w czasie przepływu prądu, przy przyłożonym wysokim napięciu, przez dielektryk. Nazwa pochodzi od Georga Christopha Lichtenberga, który zaobserwował jak podczas wyładowania elektrycznego na powierzchni materiału nieprzewodzącego prądu cząsteczki tuszu układają się w kształt błyskawicy.

W przypadku wystąpienia na skórze osób poparzonych przez piorun wzory są sinoczerwone lub brunatne.
+7
kiedys_wygram
Dziewczyna na zdjęciu nazywa się Montaña Garcia i pochodzi z niewielkiego miasta Cáceres w Hiszpanii. Jako jedyna kobieta w historii Hiszpanii wygrała najbardziej prestiżową olimpiadę naukową z dziedziny chemii i fizyki odbywającą się co roku w Madrycie i za swoje osiągnięcia będzie nominowana do nagrody Nobla w następnym roku. Nigdzie o niej nie usłyszysz, bo kobiety są dyskryminowane w nauce (-‸ლ) Razem możemy to powstrzymać, stop dyskryminacji kobiet! (╯°□°)╯︵ ┻━┻

#rozowepaski #nauka #takaprawda #ciekawostki
+584
tubbs
#ciekawostki #nauka

Na tym niesamowitym zdjęciu widzimy wybuch malutkiej bomby atomowej, który udało się pochwycić naukowcom i zamknąć w słoiku.
+5
artpop
Według @Cheater ten szczegółowy komentarz autorstwa @Zgagulec (który oczywiście usunął) to 'bronienie pedofilii'. Obrzydliwe pomówienie i atak.

"Ale rozumiesz na czym polegają artykuły przeglądowe? To że ktoś da milion linków z 1976 czy innego 1985 i na tym się będzie opierać to nic nie znaczy. Ogólnie nauka nie polega na tym że wybierasz sobie rzeczy pod swoją tezę i sprzed 40 lat, dlatego warto sięgać do metaanaliz i stanowisk towarzystw naukowych. To tak ogólnie, nie tylko w tym przypadku.
No i zajrzałam do referencji z tej stronki i straszna bieda, żeby Ci ułatwić:
1) http://www.emaso.com/links/ref-articles/ref11e/ref11e.pdf nic nie ma tutaj o homoseksulalizmie, a te liczby które wyciąga sobie autor notki to tzw chłopski rozum. Nie można powiedzieć że jeśli populacja składa się w 90% z różowych kółek to w zrobię sobie założenie z dupy że w danym przypadku też tak będzie. Nie, ogólne jeśli uznajesz coś za fakt to nie może to się opierać na statystyce na chłopski rozum przeprowadzonej przez jakiegoś typa, tylko jest coś opublikowane w recenzowanym czasopiśmie i wtedy można rozmawiać na ten temat.
Znajdź w tym linku dane o homoseksualizmie.
2) W 3 nie wchodziłam, ale jak oddam swoją mgr w tym tygodniu to zobaczę czy tam jest cokolwiek o homoseksualizmie
3) http://www.emaso.com/links/ref-articles/ref38e/ref38e.htm To nie jest nic naukowego, to nie było publikowane z żadnym czasopiśmie naukowym, nic, ja sobie zrobię stronkę że Michał Białek sprzedaje uran czeczenom i to będzie mieć taką samą wartość.
4) http://bigvoicepictures.com/production-3/boys-and-men-healing/ To jest link do terapii uzdrawiającej z homoseksualizmu. Także nie mam pytań

Reszta nie działa.

Także co do liczb; nie są one niczym podparte i najprawdopodobniej nie istnieją. Musisz brać pod uwagę ze to są wyliczenia jakiegoś typa co postawił stronkę, a nie oficjalnie publikowane dane.Statystyka, to jak skonstruowane jest badanie, jest bardzo ważne i bardzo wpływa na wyniki. Nic nie wiesz o autorze a dajesz na wiarę że mówi prawdę. Powinieneś bardziej krytycznie podchodzić do źródeł. Postaram się znaleźć jakąś metaanalizę nt albo stanowisko towarzystwa seksuologicznego, coś bardziej aktualnego.

Zdecydowanie nie powinieneś tagować tego #nauka czy #gruparatowaniapoziomu

Aktualna wiedza, recenzowane czasopisma, krytyczne podejście!"
#nauka #statystyka #gruparatowaniapoziomu #lgbt #homoseksualizm #pedofilia #4konserwy #neuropa #takaprawda
+49
artpop
Jako, że pod tagami #nauka #gruparatowaniapoziomu #lgbt #homoseksualizm #pedofilia #4konserwy #neuropa pojawił się spam fragmentami z antynaukowego portaliku 'homo edu', którego celem jest szerzenie niebezpiecznych bzdur, iż jest możliwość „leczenia/terapi konwersyjnej” z homoseksualizmu, zapraszam do zapoznania się z rzetelnymi informacjami:

"Żadna konkretna psychospołeczna lub rodzinna przyczyna nie została zidentyfikowana, wliczając w to molestowanie seksualne w dzieciństwie."
"Sexual abuse does not appear to be more prevalent in children who grow up to identify as gay, lesbian, or bisexual, than in children who identify as heterosexual."

pokaż spoiler American Psychiatric Association: https://web.archive.org/web/20110722080052/http://www.healthyminds.org/More-Info-For/GayLesbianBisexuals.aspx


"30-year longitudinal study published in the Archives of Sexual Behavior: they did not find any "significant relationships between childhood physical abuse or neglect and same-sex sexual orientation in adulthood"; neither men nor women with histories of childhood physical abuse, sexual abuse, or neglect reported more same-sex sexual partners in the previous year or same-sex romantic cohabitation compared to men and women without such histories."

pokaż spoiler Wilson, H. W.; Widom, C. S. (2009). "Does Physical Abuse, Sexual Abuse, or Neglect in Childhood Increase the Likelihood of Same-sex Sexual Relationships and Cohabitation? A Prospective 30-year Follow-up". Archives of Sexual Behavior. 39 (1): 63–74.


"Badania naukowe nie dają podstaw do twierdzenia, że mężczyźni homoseksualni są bardziej skłonni do wykorzystywania seksualnego dzieci."
"The empirical research does not show that gay or bisexual men are any more likely than heterosexual men to molest children. This is not to argue that homosexual and bisexual men never molest children. But there is no scientific basis for asserting that they are more likely than heterosexual men to do so. And, as explained above, many child molesters cannot be characterized as having an adult sexual orientation at all; they are fixated on children."

pokaż spoiler Herek GM: Facts About Homosexuality and Child Molestation. Department of Psychology, University of California, Davis http://psychology.ucdavis.edu/rainbow/html/facts_molestation.html


"Należy podkreślić, że – identycznie jak sama w sobie heteroseksualność – również homoseksualność per se nie implikuje żadnej szczególnej predyspozycji do zakazanego prawem wykorzystywania seksualnego dzieci."

"Przypisywanie osobom homoseksualnym szczególnej – w porównaniu do heteroseksualnych – skłonności do seksualnego wykorzystania dzieci stanowi nieuprawnione nadużycie, a rozpowszechnianie skojarzenia między homoseksualnością a pedofilią jest domeną ludzi nieświadomych i niekompetentnych bądź też uprzedzonych do ludzi homoseksualnych i sprzeciwiających się prawom obywatelskim tych osób."

"Podtrzymywanie społecznego przekonania o szczególnej skłonności osób homoseksualnych do seksualnego wykorzystywania dzieci jest krzywdzące dla homoseksualnej części społeczeństwa, przyczynia się do niezwykłej trwałości uprzedzeń wobec tych osób i utrudnia pełne funkcjonowanie psychologiczne homoseksualnych obywatelek i obywateli."

pokaż spoiler Polskie Towarzystwo Seksuologiczne: http://pts-seksuologia.pl/images/ckeditor_photos/Stanowisko_PTS.doc


"Badania dotyczące seksualności i relacji partnerskich przeprowadzono na nastoletnim i dorosłym potomstwie rodziców należących do mniejszości seksualnych. Wynika z nich, że dzieci wychowywane przez gejów i lesbijki nie wyrastają częściej na osoby homoseksualne i zdecydowana większość z nich jest heteroseksualna."

pokaż spoiler - Fedewa AL, Black WW, Ahn S. Children and Adolescents with Same-Gender Parents: A Meta-Analytic Approach in Assessing Outcomes. „Journal of GLBT Family Studies”. 11 (1), s. 1–34, 2015


pokaż spoiler - Patterson CJ. Children of Lesbian and Gay Parents: Psychology, Law, and Policy. „American Psychologist”. 64 (8), s. 727–736, 2009


pokaż spoiler - Committee on Lesbian, Gay, and Bisexual Concerns; Committee on Children, Youth, and Families; Committee on Women in Psychology: Lesbian & Gay Parenting. American Psychological Association


pokaż spoiler - Goldberg AE: Lesbian and Gay Parents and Their Children: Research on the Family Life Cycle. Washington, DC: American Psychological Association, 2010, s. 125–156


pokaż spoiler - Crowl A, Ahn S, Baker J. A Meta-Analysis of Developmental Outcomes for Children of Same-Sex and Heterosexual Parents. „Journal of GLBT Family Studies”. 4 (3), s. 385–407

#psychologia #psychiatria #medycyna
+151
Kikut12
Nie wiem dlaczego to zdjęcie wywarło na mnie spore wrażenie
#nauka #biologia #ciekawostki
+431
saakaszi
Jest sobie znalezisko Węgrzy wywalają "Gender studies" z wyższych uczelni., wśród komentarzy całkiem sporo że to samo trzeba zrobić z teologią i co robią nagle osoby, które jeszcze chwilę wcześniej wyśmiewały gender? Teologię? ale jak to, co wam przeszkadza teologia, teologia jest super XDDDDDDDDDDD

teologia to taka sama gałąź nauki jak kulturoznawstwo czy polonistyka.

jednak teologia ma jakieś pokrycie z realnym światem(choć by historyczne) a gendery nie

teologia, jak sama nazwa wskazuje, jest dziedziną nauki.
#neuropa #rakcontent #bekazkatoli #nauka #bekazprawakow
+455
th3ta
Rozpraszanie elektronów na pojedynczym atomie

Poniżej widzicie powierzchnię miedzi na której znajdują się pojedyncze atomy. Są one defektami, bo zaburzają elektrony znajdujące się w metalu. Takie zaburzenie, czy też rozpraszanie, objawia się oscylacjami ilości elektronów w okolicy (oscylacje Friedela), które wyglądają jak fale po wrzuceniu kamienia do wody.

#spodigly - tutaj wrzucam, co mi igła przyniesie - pracuję na skaningowym mikroskopie tunelowym
#fizyka #gruparatowaniapoziomu #nauka
+82
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Karły śpiewały w kantynie SS w KL Auschwitz - Do drutów obozu Auschwitz jest stąd tylko 200 metrów. Było to ulubione miejsce spotkań esesmanów z załogi KL Auschwitz. Mordowali bez skrupułów, a potem szli się bawić. Na scenie scenie występowało m.in. siedmiu karłów więzionych w KL Auschwitz.

Na zdjęciu esesmani z Auschwitz.

#nauka #historia #iiwojnaswiatowa #wojna #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ciekawostkihistoryczne #mikroreklama
+7
Kosciany
Trupia farma
to placówka naukowa która bada rozkład ludzkich zwłok w różnych warunkach.
W trakcie wielu lat badań odkryto że obecnie ludzkie ciało rozkłada się o 30% dłużej niż miało to miejsce w latach 40.
Odpowiada za to zawartość różnego typu konserwantów i ulepszaczy w żywności. Oraz nadmierne spożycie antybiotyków.

#ciekawostki #nauka #biologia
+53
olek182
Już jutro 11 sierpnia rozpocznie się misja sondy Parker Solar Probe. Będzie to pierwsze urządzenie, które przeprowadzi pomiary w atmosferze słonecznej tzw. koronie słonecznej. Sonda ma odpowiedzieć m.in. na pytanie dlaczego korona słoneczna jest cieplejsza od powierzchni samego Słońca.

Sonda dzięki osłonie termicznej z włókna węglowego o grubości 11 cm jest w stanie przetrwać w temperaturze 1500° C. Urządzenie będzie musiało poradzić sobie z potężnym promieniowaniem. Zbliży się na rekordową odległość 6 milionów kilometrów od Słońca (to odległość równa pięciu średnicom naszej gwiazdy). Dotychczasowy rekord należy do sondy Helios-B, która w roku 1976 minęła Słońce w odległości 43,3 miliona kilometrów.

Parker Solar Probe będzie najszybszym obiektem stworzonym przez człowieka. Osiągnie zawrotną prędkość 200 km/s!

Trochę więcej o misji: http://alekosmos.pl/sonda-ktora-dotknie-slonca/

#kosmos #wszechswiat #astronomia #nauka #ciekawostki #nasa
+22
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Edukacja według Mao - Rewolucja kulturalna zapoczątkowana przez Mao Zedonga miała na celu wprowadzenie nowego porządku w Chinach. Jakie piętno odcisnęła na edukacji?

Na zdjęciu scena baletowa z „opery rewolucyjnej”. Miała ona zastąpić tradycyjną operę chińską (fot. Byron E. Schumaker, domena publiczna)

#nauka #historia #chiny #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #mikroreklama
+7
Pokaż następne