bioslawek
Tak wyglądają podstępne machinacje demagogów - wycinek z historii ludzkości!

Churchill w 1936 roku na łamach Timesa nazwał Hitlera „geniuszem” i powiedział, że jego marzeniem jest to, aby „takiego intelektualistę Bóg zesłał Anglii”. A przecież świat znał jego książkę już od wielu lat. A o pakcie Związku Radzieckiego i Niemiec o nieagresji słyszeliście? To Związek Radziecki najpierw zaatakował Polskie nie Niemcy!

A co powiedzieć o aliantach? Chciwi amerykańscy przemysłowcy, przy aprobacie rządu USA, pozbijali najpierw fortuny na uzbrojeniu Niemiec, a później na uzbrojeniu aliantów, choć Niemcom po I wojnie światowej nie było wolno się zbroić. Mieli nadzieję, że „wielki intelektualista” Hitler będzie zapobiegał rozprzestrzenianiu się komunizmu w Europie . No niestety wszystko poszło w inną stronę, co kosztowało życie milionów chrześcijan po obu stronach frontu, którzy zamiast się miłować i oddawać wzajemnie za siebie swoje dusze, bestialsko się mordowali. Czy ktoś potrafi pokazać mi choć jedną sprawiedliwą wojnę oprócz tych, które były prowadzone z nakazu Bożego w Izraelu?

„Wyrok w Norymberdze 1961 (Proszę posłuchać końcowej mowy adwokata)”

TUTAJ można obejrzeć film: https://zaq2.pl/video/ifkt

Przed sądem w Norymberdze stają członkowie hitlerowskiego wymiaru sprawiedliwości, którzy mają odpowiedzieć za zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione podczas II wojny światowej.
reżyseria:

Stanley Kramer


scenariusz:

Abby MannMontgomery Clift


oceń twórców
gatunek:

HistorycznyDramat sądowy


produkcja:

USA


premiera: 14 grudnia 1961 (świat)

Alianci radzieccy i polska niepodległość:

Armia czerwona, z małą pomocą armii polskiej, wyzwoliła naszych dziadów z pod niemieckiej okupacji, a w tym obozy koncentracyjne. Ale tym samym wpędziła Polskę i wiele innych krajów pod tyrańskie rządy Związku Radzieckiego. Czy uważacie, że Bóg stał tutaj po którejkolwiek stronie? Że Bóg popierał zamianę obozów koncentracyjnych na łagry?

Obozy koncentracyjne NKWD na ziemiach polskich w latach 1945-1948

https://pl.wikipedia.org/wiki/Obozy_NKWD_dla_je%C5%84c%C3%B3w_polskich#Obozy_i_wi%C4%99zienia_NKWD_po_wojnie_i_w_PRL

https://kuriergalicyjski.com/historia/upamietnienia/5150-polskie-obozy-nkwd-w-latach-1944-49-56

https://sztetl.org.pl/en/glossary/obozy-na-ziemiach-polskich-1944-1958

Jaką więc postawę wobec tych machinacji powinni zająć chrześcijanie? Czy ktokolwiek potrafi wskazać chociaż jedną sprawiedliwą wojnę prowadzoną przez ludzi spośród tych, które były prowadzone bez nakazu Bożego?

Czy prawdziwi chrześcijanie mogą uczestniczyć w wojnach tego świata? - Dylemat brata Kaina!

https://bioslawek.files.wordpress.com/2017/06/czy-prawdziwi-nac59bladowcy-jezusa-chrystusa-mogc485-brac487-udziac582-w-wojnach-tego-c59bwiata.pdf

Zobacz też:

O chrześcijańskiej neutralności w czasie II wojny światowej na kanale Discovery:

https://www.youtube.com/watch?v=Ni_HuWn_tew

O chrześcijańskiej neutralności w czasie II wojny światowej w telewizji zielonogórskiej. Debata z udziałem profesora historii z Uniwersytetu w Zielonej Górze Wiesławem Hładkiewiczem: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wies%C5%82aw_H%C5%82adkiewicz

https://www.youtube.com/watch?v=ErJEkkWgW7A

Ciekawy wykład biblijny na temat chrześcijańskiej neutralności:

https://www.youtube.com/watch?v=8GeHklqCNco

#nauka #historia #neutralnosc #ciekawostki
+1
binuska
Trzy grobowce Krakowskie: Lecha, Wandy i Kraka.
Grobowiec pierwszego przywódcy Lecha został rozebrany przez katolicki zabór austriacki, nie wiadomo co zrobili oni z ciałem wielkiego władcy. W miejscu kopca natomiast wybudowano austriackie koszary.
Ojcem Lecha byl Pan i jest on pochowany na bliskim wschodzie. Lech na czas pogrzebu swojego ojca zamieszkał z armia w nowej miejscowości, dzisiejszym Wet Lechem (tj. Dom Lecha).

#slowianie #historia #slowianskapolska #ciekawostkihistoryczne #nauka #liganauki #religia #rodzimowierstwo #historiaslowian #wawel #babel #krakow #malopolska #wandalia #epokavilka #lehja #arianizm #aria #wiedzaprzyrodzona #warjagi #mitologiaslowianska #piramidy #starozytnosc #jasnastronamocy #historiapolski #polska
+9
tojestmultikonto
#matematyka #liczbypierwsze #nauka #gruparatowaniapoziomu

W nawiązaniu do moich poprzednich wpisów (linki poniżej) i do filmiku o Tesli (znajduje się w komentarzu pod pierwszym linkiem do mojego wpisu poniżej) i liczbach 3, 6 i 9 postanowiłem przyjrzeć się dokładniej wynikom sumowania cyfr składających się na liczby pierwsze począwszy od 11 (1 + 1 = 2), 13 (1 + 3 = 4) i 17 (1 + 7 = 8) itd.
Ku mojemu zaskoczeniu z pierwszych 6 cyfr wyszedł dość symetryczny obiekt geometryczny pokazany na rysunku pierwszym od lewej. Później już całość wyglądała już znacznie bardziej losowo ale da się mimo wszystko zauważyć szczególnie dużo przejść między liczbami 1-5, 8-1, 5-7, 2-4, 7-4, 7-2.
Najmniej przejść zanotowałem jeszcze między punktami 1-2, 1-7, 7-8 oraz 4-5.

Na środkowym rysunku zaznaczyłem wszystkie możliwe przejścia. Co ciekawe najwięcej, bo aż 9 przejść uzyskałem między punktami 5 i 1 lub jak kto woli 1 i 5 zaznaczonymi na okręgu z lewej strony.

https://www.wykop.pl/wpis/37302713/matematyka-ciekawostki-systembinarny-liczbypierwsz/

https://www.wykop.pl/wpis/37316369/zawsze-uwazalem-matematyke-za-dziedzine-nauki-ktor/

2, 4, 8, 1, 5, 7,
4, 1, 5, 7, 2, 8,
5, 7, 4, 8, 1, 7,
2, 8, 7, 2, 4, 8,
1, 5, 1, 5, 2, 4,
5, 7, 4, 1, 5, 2,
8, 1, 2, 4, 8, 1,
4, 7, 2, 4, 8, 5,
7, 8, 5, 2, 8, 1,
7, 2, 4, 5, 1, 5,
7, 2, 7, 4, 5, 7,
8, 7, 4, 1, 5, 2,
1, 5...
+2
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Jak Inkowie chronili swe budowle przed skutkami trzęsień ziemi - Peruwiańscy uczeni wykazali, że około 1450 roku trzęsienie ziemi o sile co najmniej 6,5 stopni w skali Richtera doprowadziło do zniekształceń konstrukcji w Machu Picchu, co zmotywowało Inków do wprowadzenia zmian i wznoszenia budowli odpornych na wstrząsy.

Na zdjęciu szczeliny między blokami kamiennymi na budowlach w Sacsayhuaman (fot. Projekt Cusco-Pata).

#nauka #historia #gruparatowaniapoziomu #liganauki #architektura #ciekawostkihistoryczne #mikroreklama
+10
tojestmultikonto
Zawsze uważałem matematykę za dziedzinę nauki, która nie stoi w sprzeczności z logiką. Niestety matematykom brakuje konsekwencji w działaniu i uważają, że raz coś może się dzielić przez 2 lub 3, a innym razem nie może i w pierwszym przypadku są to liczby pierwsze, a w drugim nie. Ja uważam, że 1 nie jest liczbą pierwszą, bo co prawda dzieli się przez 1 ale nie dzieli się przez samą siebie, bo jest to ta sama liczba 1, a nie 2 różne liczby jak w przypadku 11, która dzieli się tylko przez 1 i przez 11.

Liczba 25 jest nieparzysta, ale dzieli się przez samą siebie (czyli 25), dzieli się przez 1 i niestety przez 5. To samo tyczy się 9, która jest kwadratem liczby 3 i 49, która jest kwadratem liczby 7.

Ja uważam, że liczba pierwsza powinna powinna dzielić się wyłącznie przez jeden i przez siebie samą, przy czym obie te liczby nie mogą być tą samą liczbą bo z tego względu obecnie większość źródeł odrzuca 1. Odrzucamy więc ze zbioru liczb pierwszych wszystkie liczby podzielne przez 2, 3, 5 i 7. Zarówno 2, jaki i 3, 5, a także 7 dzielą się przez siebie same czyli 2 jest podzielne przez 2, 3 dzieli się przez 3, 5 dzieli się przez 5, a 7 to nic innego jak 7 x 1.

Zaobserwowałem dość ciekawą korelację wyników sumy cyfr składających się na liczby pierwsze np. 11 to 1 + 1 = 2. Wynikiem dodawania tych cyfr nigdy nie może być 3, 6 i 9. To nie jest przypadek, bo żadna liczba pierwsza nie powinna się dzielić przez 3 (oczywiście za wyjątkiem 3). Czy zatem 3 powinna znajdować się w zbiorze liczb pierwszych?
Później doszedłem do wniosku, że zarówno 2, 3, 5 jaki i 7 w związku z tym, że są to liczby jednocyfrowe, a przez to pierwotne nie spełnia warunku podzielności przez 1 i samą siebie w stopniu zadowalającym. Brakuje tu konsekwencji jeżeli odrzucamy z grona liczb pierwszych liczbę 9, bo jest ona podzielna przez 3 (3 x 3 daje 9) to nie powinniśmy w zbiorze liczb pierwszych utrzymywać również liczby 3 która jest efektem mnożenia 3 x 1.

Moje prawo brzmi liczba pierwsza musi dzielić się zarówno przez 1 jak i samą siebie, przy czym nie mogą być to liczby jednocyfrowe tj. 1, 2, 3, 5 i 7. To sprawia, że ciąg liczb pierwszych składa się tylko z licz dwucyfrowych i większych oraz żadna z wymienionych przeze mnie liczb jednocyfrowych nie jest dzielnikiem takiej liczby co sprawia, że wszystkie liczby podzielne przez 2, 3, 5 i 7 są konsekwentnie odrzucane.

Moje liczby pierwsze to 11, 13, 17, 19, 23, 29, 31, 37, 41, 43, 47, 53, 59, 61, 67, 71, 73, 79, 83, 89, 97 itd

Obecnie do grona liczb pierwszych matematycy zaliczają nawet 2 co uważam za niedopuszczalne ponieważ jest to jedyna liczba parzysta w tym zbiorze co ewidentnie nie pasuje do całej reszty.

Po prostu obecny zbiór liczb pierwszych mi się nie podoba. Jest zwyczajnie nieładny.

#matematyka #liczbypierwsze #nauka #gruparatowaniapoziomu
Bethesda_sucks
https://www.wykop.pl/link/4686251/meski-kryzys-plodnosci-dokument-od-nhk-en/

W 2017 r. badania wykazały, że liczebność plemników w nasieniu gwałtownie spada. Podobnie jest z ich żywotnością, ruchliwością i morfologią (wiele ma uszkodzone DNA). W programie specjaliści omawiają przyczyny tego niepokojącego trendu i dają rady jak temu przeciwdziałać. Choć jako przykład mamy tu Japńczyków problem jest globalny (a specjaliści którzy się wypowiadają są z USA, Danii i innych państw niejapońskich).

#nauka #medycyna #gruparatowaniapoziomu #liganauki #elfik
+3
botpoziomu
PZL 230 Skorpion - polski samolot wsparcia pola walki

Jakie zadania miał spełniać, ile kosztował i czy był samolotem technologii stealth?

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4685537/pzl-230-skorpion-polski-samolot-pola-walki/

Znalezisko wrzucił: @O_samochod_O

Coś fajnego nam umyka? Poinformuj mnie @botpoziomu
Jeżeli chcesz obserwować osobny tag dla tych wpisów, obserwuj: #botpoziomu

Ten wpis to inicjatywa podnoszenia poziomu na wykopie przez wołanie do znalezisk o merytorycznych treściach. Jest nas już ponad 400 osób. Zeby dolaczyc nalezy kliknac na ten link https://mirkolisty.pvu.pl/list/1UH8sCyT1AtCCdXr nastepnie zalogowac sie swoim kontem wykop.pl i kliknac dolacz w tej grupie. Przepraszam jak troche wymagajace nie my to wymyslalismy :(

#nauka #qualitycontent #gruparatowaniapoziomu #lotnictwo #aircraftboners #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawehistorie
+22
ArseneWengerTheAnimatedSeries
Zrobiłem materiał o matkach na jutub to i #rozdajo będzie o matkach ( ͡° ͜ʖ ͡°) 2 książki losowane z plusów za 24h, powodzenia!
Szczegóły książki: https://www.empik.com/dobre-matki-prawdziwa-historia-kobiet-ktore-przeciwstawily-sie-najpotezniejszej-mafii-swiata-perry-alex,p1203623656,ksiazka-p?gclid=Cj0KCQiAxZPgBRCmARIsAOrTHSYKMUCW2mvX-XBo_urR2rOY6Z0SQjDJx1iLiDhfGne5Bg_TIj1bGBAaApzlEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Jak Ci się nudzi, to możesz obejrzeć mój materiał Jak działają samotne matki?
Jeśli uważasz, że jest warty uwagi to możesz pomóc wykopać. (:

#ksiazki #literatura #czytajzwykopem #nauka #rozdajo
+128
yoowkiyoo
l w październiku byłem w Czarnobylskiej elektrowni jądrowej. ogólnie super wyprawa, nastroje do żartów... aż do momentu gdy znaleźliśmy się w tym miejscu. Wszyscy zamilkli... Stanislav, nasz przewodnik stoi obok ściany pomnika poświęconego jednemu z dwóch oficjalnych ofiar katastrofy czarnobylskiej Waleremu Chodemczukowi, którego ciało do dziś pozostaje gdzieś w zgliszczach czwartego bloku...

pokaż spoiler #ukraina #czarnobyl #podroze #gruparatowaniapoziomu troche #opuszczonemiejsca #urbex a także #historia #zsrr #nauka #atom #elektrownia #atom #niewiemjaktootagowac
+35
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Zanim Königsberg stał się Kaliningradem - Oblężenie sowieckie doprowadziło do ogromnych zniszczeń i śmierci ponad 100 tys. cywilów. Zbrodnie sowieckie stanowiły zaledwie zwiastun degradacji tego miasta

Na ilustracji zamek krzyżacki w Królewcu, niemal doszczętnie zniszczony w 1945, pozostałe ruiny wysadzono w 1968 roku (domena publiczna).

#nauka #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #wojna #iiwojnaswiatowa #mikroreklama
+15
Menypeny
Królobójcy polskich królów. Historia w Pigułce.

Korona królów. Wielu się na nią porywało. Królowie polski ulegali zamachom. Bolesław Chrobry, Zygmunt III Waza i niesławny Poniatowski. Jak potoczyły się ich losy? Jak skończyli królobójcy? Dowiedz się w tym odcinku HW5M.

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4684695/krolobojcy-polskich-krolow-historia-w-pigulce/

Coś fajnego nam umyka? Poinformuj mnie @botpoziomu
Jeżeli chcesz obserwować osobny tag dla tych wpisów, obserwuj: #botpoziomu

Ten wpis to inicjatywa podnoszenia poziomu na wykopie przez wołanie do znalezisk o merytorycznych treściach. Jest nas już ponad 400 osób. Zeby dolaczyc nalezy kliknac na ten link https://mirkolisty.pvu.pl/list/1UH8sCyT1AtCCdXr nastepnie zalogowac sie swoim kontem wykop.pl i kliknac dolacz w tej grupie. Przepraszam jak troche wymagajace nie my to wymyslalismy :(

#nauka #qualitycontent #gruparatowaniapoziomu #historia #historiaw5minut #ciekawostkihistoryczne #ciekawehistorie
+38
yolantarutowicz
Chińska sonda kosmiczna Chang’e 4 jest już w drodze na Księżyc! Jako pierwsza wyląduje na niewidocznej z Ziemi stronie Książyca.

Link do znaleziska: Wystartowała chińska sonda na niewidoczną stronę Księżyca

Interesujące? Dziękuję Ci za wykop! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#kosmos #eksploracjakomosu #astronomia #ciekawostki #chiny #gruparatowaniapoziomu #ksiezyc #liganuki #astronautyka #nauka #kosmicznapropaganda #rakiety #startyrakiet #azja
+15
bioslawek
Dziedziczenie epigenetyczne u Archea!

Znaczniki epigenetyczne wpływają na ekspresję genów i dopiero od niedawna uczeni zaczynają rozumieć, jakie mechanizmy molekularne odpowiadają za te procesy. Naukowcy z University of Nebraska-Lincoln dowiedzieli się, że zmiany epigenetyczne działają w genomie prostego organizmu. Odkrycie opisano w renomowanym Proceedings of National Academy of Sciences (PNAS). Mogą one pomóc w lepszym zrozumieniu wpływów epigenetycznych na nasz genom.

Źródło: https://www.labroots.com/trending/microbiology/13461/epigenetic-inheritance-revealed-archaea

Do tej pory mechanizmy epigenetyczne badano u wielokomórkowych organizmów eukariotycznych. Uczeni nie spodziewali się że działaja one u tak prostych komórek jak Archea. Za wikipedią : „Archeony, archeany (Archaea), archeowce, dawniej archebakterie lub archeobakterie (Archaebacteria) – drobne jednokomórkowce, pierwotnie bezjądrowe, zwykle ekstremofilne, tradycyjnie zaliczane z eubakteriami do prokariontów. „

Jak się okazało, to czynniki epigenetyczne, a nie mutacje umożliwiają tym mikroorganizmom przeżycie w bardzo zakwaszonym środowisku - powiedział Blum, profesor nauk biologicznych w stanie Nebraska. Uczeni prowadzili swoje obserwacje w Parku Narodowym Lassen – stamtąd pochodzi material badawczy. Przez kilka lat naukowcy poddawali te organizmy oddziaływaniu coraz większego stężenia kwasu. W efekcie wyewoluowały trzy odrębne szczepy, które są 178 razy bardziej odporne na działanie kwasów niż ich przodkowie z Yellowstone. Jeden z tych szczepów nie posiadał nowych mutacji w genach, nawet po tym, gdy stwierdzono że uzyskał odporność na wysokie stężenie kwasu. Inne szczepy miały mutacje genetyczne, ale tylko w genach, które nie mają nic wspólnego z tolerancją kwasu, co okazało się niezgodne z wcześniejszymi przewidywaniami!

Neodarwiniści uważają, że za postęp ewolucyjny odpowiadają korzystne mutacje, które jedynie są akceptowane przez dobór naturalny. Następnie korzystne cechy, powstałe w wyniuku ich powstawania mają dawać danym organizmom przewagę selekcyjną, bo takie pozostawiają najwięcej potomstwa, które w końcu wyeliminuje konkurencję. Ewolucja wywoływana czynnikami epigenetycznymi nie ma nic wspólnego z takimi zakładanymi procesami. Odpowiada za nią wyrafinowana maszyneria komórkowa. Neodarwinowska ewolucja, to z punktu widzenia samych darwinowców proces czysto losowy. Ewolucja wywołana przez czynniki epigenetyczne, to zmienność dostosowawcza polegająca na naturalnej biotechnologii komórkowej - jest to ewolucja kontrolowana. Proces, który mieści się w szeroko pojętym zakresie, który określamy: normą reakcji na środowisko.

Naukowcy/ darwiniści nie wspominają jednak o tym, że właśnie upadł ich kolejny mit. Wcześniej obserwowano wiele organizmów, które szybko uoodparniały się na różne substancje, lub przełączały swój metabolizm. Szkolnym przykładem jest eksperyment Lenskiego, którego darwiniści bezpodstawnie po dziś dzień używają, jako przykladu ewolucji neodarwinowskiej. TUTAJ jest więcej na ten temat: https://bioslawek.wordpress.com/2011/09/12/mnogie-mutacje-przeszkoda-dla-darwinizmu/ Darwiniści za to rozważają, czy mechanizmy epigenetycznie wyewoluowały niezaleznie u prokariotów i eukariotów, czy pochodzą od wspólnego przodka. Po pierwsze nie wyjaśnia to skąd się wzięły w ogóle, po drugie takie „wyjaśnianie” doprasza się wyjaśnienia zagadki, jakie konkretnie czynniki selekcyjne były odpowiedzialne za to, że jedna forma ewolucji (neodarwinowska) doprowadziła do wyewoluowania innej formy ewolucji dostosowujacej, sterowanej przez komórkę! :)

Nie jest to jedyny problem. Uczeni zastanawiają się jak niektóre mikroorganizmy posiadły zdolność nabywania odporności na atybiotyki, skoro jak powstawały nie było jeszcze antybiotyków na świecie. Przeciętnemu zjadaczowi chleba, który ma jakie takie pojęcie o biologii, nabywanie oporności na antybiotyki kojarzy się z mutacjami w takich genach, jak kodujące enzymy uczestniczące w replikacji DNA. Enzym traci wówczas powinowactwo do antybiotyku i replikacja DNA nie zostaje sparaliżowana w wyniku jego zatrucia antybiotykiem. Jednak za nabywanie odporności na antybiotyki odpowiada wiele innych, o wiele bardziej wyrafinowanych procesów molekularnych niż tylko mutacje w genach. Bakretie potrafią rekombinować swoje DNA, dzielić się nim z kompanami, lub wypompowywać antybiotyk z komórki: http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-29893c03-3f61-4f78-b6d2-8665db8d0da5

Wielu uczonych twierdzio, że mają w tym udział różne procesy w ramach normy reakcji na środowisko – które nie mają nic wspólnego z neodarwinowskimi. Więc, kiedy kolejnym razem ktoś ci powie, że antybiotykooporność jest dowodem na ewolucję, powiedz mu o tym! :)

http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/Antybiotyki/page/8/

„Pochodzenie genów antybiotykooporności

Wiele szczepów bakteryjnych niesie ze sobą pulę unikatowej informacji genetycznej, kodowanej w zwartych blokach DNA. Obecność analogicznych segmentów w genomach odległych filogenetycznie organizmów wskazuje na mobilność i możliwość ich przekazywania. Klastry genów oporności, bo o nich mowa, grupują determinanty różnego pochodzenia i są najczęściej obce dla bakteryjnego gospodarza. Źródłem genów, warunkujących antybiotykooporność są:
– producenci antybiotyków, u których geny te pełnią funkcje naturalnej samoobrony przeciwko wytwarzanej substancji;
– mutacje, zachodzące w genach metabolizmu podstawowego (ang. Housekeeping genes), w wyniku których dochodzi do przekształcenia mechanizmu biosyntezy czy rozkładu na mechanizm, warunkujący oporność;
– naturalne geny oporności, pochodzące od mikroorganizmów glebowych, które same produkują określony antybiotyk.
Geny kodujące oporność na antybiotyki odnaleziono na chromosomach, plazmidach, transpozonach, integronach oraz w tzw. kasetach genowych. Geny oporności, zlokalizowane na chromosomie, są rozprzestrzeniane na drodze podziału komórkowego, natomiast geny, zlokalizowane na ruchomych elementach genetycznych, są przekazywane albo podczas podziału komórkowego albo na drodze horyzontalnego transferu genów (HTG).”


https://www.nytimes.com/2011/09/01/science/01gene.html

https://kopalniawiedzy.pl/antybiotykoopornosc-lekoopornosc-wankomycyna-bakterie-plejstocen-Gerry-Wright-Hendrik-Poinar,13806

„Naukowcy z kanadyjskiego McMaster University wykazali, że lekooporność jest naturalnym zjawiskiem, które o wiele, wiele lat poprzedza zastosowanie antybiotyków w praktyce klinicznej. W artykule opublikowanym w Nature powołują się na przykład antybiotykooporności sprzed co najmniej 30 tys. lat.
Antybiotykooporność jest postrzegana jako współczesnym problem. Nie da się co prawda zaprzeczyć, że antybiotyki stają się obecnie mniej skuteczne w wyniku szerzącej się w szpitalach oporności, lecz nadal podstawowym pytaniem pozostaje: skąd zjawisko się wzięło? – przekonują Gerry Wright i Hendrik Poinar.


Po latach badania bakteryjnego DNA z gleby pochodzącej ze zmarzliny Jukonu sprzed 30 tys. lat akademikom udało się opracować skuteczną metodę ekstrahowania niewielkich fragmentów prehistorycznego kwasu nukleinowego. Poza DNA mamutów, koni, bizonów i różnych roślin, które występowały tylko tutaj w czasie ostatniego interglacjału w plejstocenie, zidentyfikowano geny antybiotykooporności.
Kanadyjczycy skupili się na rejonie związanym z opornością na wankomycynę. Problem ten pojawił się w latach 80. ubiegłego wieku i nadal nie został rozwiązany. Brian Golding z Wydziału Biologii tłumaczy, że nie mamy do czynienia ze współczesnymi zanieczyszczeniami. Gdy odtworzyliśmy produkt genu w laboratorium, a następnie oczyściliśmy białko, wykazaliśmy, że przed tysiącami lat działało ono tak samo i miało taką samą budowę jak teraz. Naukowcy z McMaster University z dumą podkreślają, że to drugi przypadek, kiedy w laboratorium udało się ożywić prehistoryczne białko.


Antybiotyki stanowią część naturalnej ekologii planety, dlatego kiedy sądzimy, że wynaleźliśmy lek, który nie będzie wywoływał oporności […], sami siebie oszukujemy. […] Mikroorganizmy opracowały sposób radzenia sobie z nimi, nim w ogóle wymyśliliśmy, jak je stosować. W dalszej kolejności akademicy chcą badać jeszcze starszą zmarzlinę (sprzed milionów lat), by dotrzeć do jak najwcześniejszych przykładów antybiotykooporności.”

Niedawno napisałem o innym rewelacyjnym odkryciu. Uczeni stwierdzili, że DNA plemników wielu organizmów, w tym człowieka, zachowuje znaczną część upakowania histonowego, co umożliwia dziedziczenie epigenetyczne z rodziców na potomków. W dodatkach można znaleźć namiary na przykłady szybkiej ewolucji dostosowawczej w ramach normy reakcji na środowisko. Opisano tam zjawiska podobne do eksperymentu Lenskiego i dotyczące organiozmów wielokomórkowych:

Informacja powstała w wyniku mechanizmów epigenetycznych u przodków może być przekazywana potomkom w plemnikach.

https://bioslawek.wordpress.com/2018/10/24/informacja-powstala-w-wyniku-mechanizmow-epigenetycznych-u-przodkow-moze-byc-przekazywana-potomkom-w-plemnikach/

Zobacz też:

Głowonogi edytują swoje RNA. Hipoteza zegara molekularnego nie sprawdza się w przypadku głowonogów!

https://bioslawek.wordpress.com/2018/11/10/glowonogi-edytuja-swoje-rna-hipoteza-zegara-molekularnego-nie-sprawdza-sie-w-przypadku-glowonogow/

O stworzeniach, które wystąpiły przeciwko ewolucyjnemu Prawu Dollo – wsteczna ewolucja, czy mechanizm w ramach normy reakcji na środowisko?

https://bioslawek.wordpress.com/2012/10/17/o-stworzeniach-ktore-wystapily-przeciwko-ewolucyjnemu-prawu-dollo/

O tym jak profesor biologii Paweł Golik równocześnie podważał i bronił hipotezy samolubnego genu! – Na dzień dzisiejszy na rynku idei naukowych nie ma żadnej spójnej teorii opisującej ewolucję chemiczną wiodąca do powstania pierwszej żywej komórki (abiogenezy) ani teorii ewolucji biologicznej – według przewidywań profesora Pawła Golika taka zostanie sformułowana dopiero za jakieś 10, 20, 30, lub 40 lat.

https://bioslawek.wordpress.com/2018/10/22/o-tym-jak-profesor-biologii-pawel-golik-rownoczesnie-podwazal-i-bronil-hipotezy-samolubnego-genu-%cd%a1-%cd%9c%ca%96/

#nauka #biologia #odkrycia #ciekawostki #epigenetyka #mikrobiologia
+2
botpoziomu
Domy z prefabrykatów - [Fabryki w Polsce]

Dzisiaj wykop ubogo merytorycznie, polityka mocno. Udało mi się znaleźć coś takiego:

Budowa domu z prefabrykatów jest bardzo szybka. Po 3 miesiącach można zamieszkać w gotowym domu.

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4683109/domy-z-prefabrykatow-fabryki-w-polsce/

Znalezisko zamieścił: @RETROWIRUS

Coś fajnego nam umyka? Poinformuj mnie @botpoziomu
Jeżeli chcesz obserwować osobny tag dla tych wpisów, obserwuj: #botpoziomu

Ten wpis to inicjatywa podnoszenia poziomu na wykopie przez wołanie do znalezisk o merytorycznych treściach. Jest nas już ponad 400 osób. Zeby dolaczyc nalezy kliknac na ten link https://mirkolisty.pvu.pl/list/1UH8sCyT1AtCCdXr nastepnie zalogowac sie swoim kontem wykop.pl i kliknac dolacz w tej grupie. Przepraszam jak troche wymagajace nie my to wymyslalismy :(

#nauka #qualitycontent #gruparatowaniapoziomu #architektura #budownictwo #ciekawostki
+41
Hemo
#matematyka #nauka #kiciochpyta #geometria

Uszanowanko,

mam do policzenia coś takiego jak na obrazku poniżej. Dana jest mi jedynie odległość a oraz b, czy w takich warunkach jestem w stanie obliczyć pole czerwonego wycinka? Jeśli nie, to czego jeszcze potrzebuję lub jak bez używania przyrządów mierniczych to wyliczyć. Będę wdzięczny również za wskazówki ( ͡º ͜ʖ͡º)

pokaż spoiler No nie umiem w te zaawansowane edytory graficzne :(


pokaż spoiler A i matura napisana już dawno temu :(
Radus
Naszła mnie taka rozkmina, każda nawet najbardziej odjechana i łatwa do obalenia teoria spiskowa ma za sobą jakąś mniej lub bardziej spójna logikę, cel w jakim to jest ukrywane
- WTC, jako zamach służb USA
- UFO z roswell aby ukryć technologie
- Szczepionki aby koncerny zarabiały
- Lądowanie na księżycu aby wygrać z ruskimi.

A jaki jest cel ukrywania płaskiej ziemi? :D :D Ok eksperyment myślowy, mamy tą płaską ziemie i po co miało by to być ukrywane przed światem? :D

#foliarze #swiat #nauka #plaskaziemia #teoriespiskowe
+4
MalyBiolog
Kobiety posiadające konia żyją 15 lat dłużej?!?!?!?!?!

"Być może widzieliście nagłówki, które sugerują, że posiadanie konia przedłuża życia. W tym tekście przeprowadzam krótką analizę tego badania, które prawdopodobnie zostało zmyślone." Doktor Damian Parol - polecam. Fragmenty i tagi poniżej

Zacznę od tego, że prawdopodobnie jest to zmyślona informacja i takie badanie nigdy nie zostało opublikowane. Pod artykułami nie ma odnośnika literaturowego. Co więcej, żadna z tych stron nie podaje szczegółów badania, które ułatwiłby jego znalezienie, choćby takich jak nazwa instytucji, czasopisma, czy nazwiska autorów. Jednak uważam, że jest to dobry punkt wyjścia do interesujących rozważań nt. wpływu posiadania konia na długość i jakość życia. Dlatego załóżmy, że takie badanie się ukazało i że taki był jego wynik. Jak należy go zinterpretować?

#nauka #medycyna #zdrowie #biologia #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #mikroreklama #zdrowie #ciekawostki
+4
RETROWIRUS
Chemia ma zły PR. Jest synonimem czegoś sztucznego, czegoś szkodliwego. Tymczasem takie postawienie sprawy jest kompletnym nieporozumieniem. To tak jakby powiedzieć "nie kupię tej sałaty, bo jest w niej za dużo biologii". Albo "nie wsiądę do tego pociągu bo jest w nim za dużo fizyki". Czy w jedzeniu jest chemia? OCZYWIŚCIE!!! Jedzenie to czysta chemia. I biologia i fizyka. To porozmawiajmy o chemii w rolnictwie.
LINK: https://www.wykop.pl/link/4681693/ile-jest-chemii-w-jedzeniu-nauka-to-lubie/

#jedzenie #chemia #nauka #ciekawostki
+1
Sierkovitz
Duża syrenka

W Alabamie odkryto nowy gatunek salamandry z rodzaju Siren. Niestety dla miłośników Ariel, salamandra bardziej przypomina węgorza niż postać z filmu Disneya.

Za to samo odkrycie pokazuje, że naukowcy nie lekceważą doniesień kryptozoologów - doniesienia o "rybie ze skórą jak leopard" były miejscową legendą ludową i naukowcy sprawdzając potwierdzili ją. Co prawda okazało się, że "ryba" była płazem ale zawsze coś.

Paczcie jaka ładna:

#biologia #nauka #smiesznypiesek #natura #przyroda #mikroreklama
+17
botpoziomu
Wyjątek potwierdzający regułę / Hipotezy ad hoc

Często używany argument głosi, iż wyjątek potwierdza regułę. Jest to błąd logiczny, można go przedstawić w sposób wręcz groteskowy. Przy okazji omawiam również zagadnienie, co się dzieje, kiedy taki wyjątek...

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4680681/wyjatek-potwierdzajacy-regule-hipotezy-ad-hoc-pan-od-filozofii/

Znalezisko dodał: @RETROWIRUS

Coś fajnego nam umyka? Poinformuj mnie @botpoziomu
Jeżeli chcesz obserwować osobny tag dla tych wpisów, obserwuj: #botpoziomu

Ten wpis to inicjatywa podnoszenia poziomu na wykopie przez wołanie do znalezisk o merytorycznych treściach. Jest nas już ponad 400 osób. Zeby dolaczyc nalezy kliknac na ten link https://mirkolisty.pvu.pl/list/1UH8sCyT1AtCCdXr nastepnie zalogowac sie swoim kontem wykop.pl i kliknac dolacz w tej grupie. Przepraszam jak troche wymagajace nie my to wymyslalismy :(

#nauka #qualitycontent #gruparatowaniapoziomu #filozofia #liganauki #logika
+44
mrq
Zainstalowałem sobie Stellarium (od czasu do czasu lobię sobie to zainstalować) i widzę że Kepler zrobił niezłą robotę.

Zastanawia mnie tylko czemu ten fragment nieba został wybrany?

#astronomia #nauka #kosmos
+4
czerwonapapryka
mój Mikołaj robi to dobrze :)
#mikolajki #prezent #nauka
+2
sropo
No moi drodzy dzisiaj troszkę Napoleona i jego drodze do sławy i zarazem upadku

Mówiąc o kampanii rosyjskiej 1812 roku, nie sposób nie wspomnieć o jej największej bitwie, która miała miejsce 7 września pod Borodino. Główny bój obu armii poprzedziły zmagania o redutę szewardińską, które stanowiły zapowiedź, mającej nastąpić dwa dni potem, krwawej bitwy.

Link do znaleziska - Preludium rzezi. Szewardino 1812

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach.Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski)

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #propaganda #zwyczaje #militaria #europa #swiat #wojsko #liganauki #zainteresowania #napoleon #moskwa #armia #bitwyswiata #francja #nauka
+317
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Wojna w Czeczenii oczami dziecka - Cały świat świętuje nadejście nowego 2000 roku. W ogarniętej wojną Czeczenii nikt o tym nie myśli...

Na zdjęciu żołnierz czeczeński w Groznym (fot. Mikhail Evstafiev, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0).

#nauka #historia #gruparatowaniapoziomu #rosja #liganauki #wojna #mikroreklama
+20
NeedYourBlood
Wykopki potrzebuje waszej pomocy przy rozwiązaniu zadania na historię, pomożecie płacę w szeklach ( ͡° ͜ʖ ͡°) #historia #pomocy #nauka
Petty94
Zawsze jak widże ten obrazek to czuje się głupi bo nie wiem żadnej rzeczy z tabelki nr 2 a znajomi wstawiają na fb :(

#humorobrazkowy #rakcontent #4konserwy #szkola #nauka
+86
bioslawek
"Logika" polityka - już wiecie dlaczego nie głosuję? ( ͡° ͜ʖ( ͡°( ͡° ͜ʖ ͡°) ͜ʖ ͡°) ͡°)

#nauka #historia #cytaty #obrazki #ciekawostki #klimat #ekologia
+3
botpoziomu
Walki o Cytadelę: ważny epizod walk o Lwów w 1918 roku

Najsłynniejszym epizodem wojny polsko-ukraińskiej były walki o Lwów między 1 a 22 listopada 1918 roku. Najczęściej kojarzą się one jedynie z Orlętami Lwowskimi oraz Cmentarzem Obrońców Lwowa. Jedne z najkrwawszych walk toczyły się jednak o Cytadelę.

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4678137/walki-o-cytadele-wazny-epizod-walk-o-lwow-w-1918-roku/

Znalezisko dodał: @Czajna_Seczen

Coś fajnego nam umyka? Poinformuj mnie @botpoziomu
Jeżeli chcesz obserwować osobny tag dla tych wpisów, obserwuj: #botpoziomu

Ten wpis to inicjatywa podnoszenia poziomu na wykopie przez wołanie do znalezisk o merytorycznych treściach. Jest nas już ponad 400 osób. Zeby dolaczyc nalezy kliknac na ten link https://mirkolisty.pvu.pl/list/1UH8sCyT1AtCCdXr nastepnie zalogowac sie swoim kontem wykop.pl i kliknac dolacz w tej grupie. Przepraszam jak troche wymagajace nie my to wymyslalismy :(

#nauka #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #liganauki #ukraina
+28
bioslawek
( ͡° ͜ʖ ͡°)

„Zmienia się bowiem scena tego świata”. W przekładzie zwanym Biblią jerozolimską ten sam fragment brzmi: „Ponieważ świat, jaki znamy, przemija” (1 Kor. 7:29-31)

#nauka #historia #cytaty #obrazki #ciekawostki
+7
Yrrrr
Te wszystkie dzieci w Afryce głodują, bo są złe albo ich krewny w czwartym pokoleniu ruchał kozę, to proste.

#nauka #tlumaczymyrzeczywistosc
botpoziomu
Iwan IV Groźny – reformator, dyplomata, pobożny okrutnik.

Zanim Iwan Groźny urodził się, wiele przepowiedni zwiastowało przyjście niezwykłego człowieka. Nikt chyba jednak nie spodziewał się, że życie i postępowanie cara wpłynie i pobudzi wyobraźnię tylu jednostek. Jak wyglądało życie jednego z najbardziej kontrowersyjnych władców Rosji?

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4677823/iwan-iv-grozny-reformator-dyplomata-pobozny-okrutnik/

Znalezisko dodał: @sznaps82

Coś fajnego nam umyka? Poinformuj mnie @botpoziomu
Jeżeli chcesz obserwować osobny tag dla tych wpisów, obserwuj: #botpoziomu

Ten wpis to inicjatywa podnoszenia poziomu na wykopie przez wołanie do znalezisk o merytorycznych treściach. Jest nas już ponad 400 osób. Zeby dolaczyc nalezy kliknac na ten link https://mirkolisty.pvu.pl/list/1UH8sCyT1AtCCdXr nastepnie zalogowac sie swoim kontem wykop.pl i kliknac dolacz w tej grupie. Przepraszam jak troche wymagajace nie my to wymyslalismy :(

#nauka #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #liganauki #rosja
+27
RFpNeFeFiFcL
Inozyna może być potencjalną drogą do powstania pierwszej RNA i początkiem życia na Ziemi.

Link do znaleziska (dodałem swój opis w komentarzu) https://www.wykop.pl/link/4678075/inozyna-moze-byc-potencjalna-droga-do-pierwszej-rna-i-poczatkiem-zycia-na-ziemi/

#nauka #ewolucja #biologia #genetyka #paleontologia #zycie #mikrobiologia #wszechswiat #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #swiatnauki
+9
Lucifer_vult_animae_tuae
Rozmawiamy sobie tutaj z różnymi dzbanami, aż jeden wypalił, że teologia to taka sama nauka jak filozofia, czy polonistyka.
Po pierwsze, teologia to nie nauka, samą nazwę tłumaczy sie na "nauka o bogu". Jak wiemy bóg jest postacią fikcyjna (no chyba że pokażecie mi jakieś dowody i stanie sie on faktem), a wiec jest równie realny co smoki, smerfy, czy krasnale. W takim razie czy sensowne byłoby stawianie na równi nauki o smokach i smerfach, z filozofią, albo polonistyką? Oczywiście że nie, byłoby to niedorzeczne i żałosne. Dlaczego więc wielu religijnych ortodoksów stara się stawiać swoją zmyślona naukę na równi z prawdziwymi naukami?

#pytanie #filozofia #nauka #religia #bekazkatoli #katolicyzm
+7
hy218
Jak takie wartości są wyliczane? Wiem, że za wzór można wziąć wzrost piłkarzy, ale nie są oni wyprostowani.

#matematyka #nauka #fizyka #pytaniedoeksperta
+16
Lucifer_vult_animae_tuae
Drodzy bracia w Chrystusie waszym panu, czy potraficie podać chociaż jeden przykład przełomowych badań, odkryć czy dokonań w dziedzinie teologii, którą wy uważacie za formę nauki? Dokładnie z dzieciny teologii poproszę to odkrycie, a nie jęki że np Kopernik był zakonnikiem, ale odkryć dokonał w astronomii, nie teologii.
#nauka #religia #katolicyzm #chrzescijanstwo #bekazkatoli
+14
saakaszi
Specjaliści z NASA zbadali ikonę, przedstawiającą obraz Matki Bożej. Okazało się że ikona posiada tętno i własną temperaturę 36,6 stopni Celsjusza... Według lokalnych mieszkańców ikona "posiada unikalne właściwości". Eksperci którzy badali ikonę mówią wprost: emituje nieznane wcześniej kolory.
Ponoć też miesiączkuje.

#neuropa #bekazkatoli #heheszki #rakcontent #ciekawostki #nauka #nasa #humorobrazkowy #tysiacurojenniezaleznychmediow
+279
adam2a
Wszystko w łacinie brzmi mądrzej:

#heheszki #nauka #medycyna
+9
CreaOnion
#fizyka #matematyka #nauka
Trafiłem na ciekawy komentarz na temat fizyki kwantowej i eksperymentu dotyczącego zachowania fotonów przy użyciu interferometru.
Ktoś bardziej ogarnięty zdementuje to?
Czy materia nieposiadajaca masy jest podatna na czas i czy gdyby zwolnić światło w innym ośrodku to czas będzie płynąć dla niego w taki sam sposób jak na materię, która ma masę?

Wołam @RFpNeFeFiFcL który zawsze się udziela w podobnych tematach
+3
Pokaż następne