bioslawek
Kabaret związany z tak modnym od lat struganiem z siebie fachowca w dziedzinach, o których się nie ma pojęcia - ma szeroki zakres. Problem nie dotyczy jedynie zwolenników teorii spiskowych, tych negujących istnienie koronawirusa czy wirusów w ogóle. Negujących fakt istnienia pandemii wywołanej koronawirusem. Negujących zasadność szczepień ochronnych. Wierzących w cudowną moc witaminy C, czy homeopatów! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #koronawirus #polityka #seniorzy #ciekawostki #pandemia
+5
RFpNeFeFiFcL
Badanie rotacji galaktyk wskazuje że Wszechświat ma pewną uporządkowaną strukturę i możliwie że obraca się.

Analiza rotacji ponad 200 000 galaktyk spiralnych ujawniła nieoczekiwane powiązania między kierunkami obrotu galaktyk. Również struktura utworzona przez te powiązania może sugerować, że wczesny Wszechświat mógł się obracać, jak wynika z badań Uniwersytetu Stanowego w Kansas.

Link do znaleziska (dodałem tłumaczenie w komentarzu) https://www.wykop.pl/link/5533521/badanie-galaktyk-wskazuje-ze-wszechswiat-ma-pewna-uporz-strukture-i-obraca-sie/

Źródło: Publikacja na stronie Uniwersytetu w Kansas

#swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #qualitycontent #nauka #ciekawostki
#kosmos #astronomia #fizyka #wszechswiat
+382
projektjutra
Lato w okolicach Alty, północna Norwegia.
Alta to jedno z najdalej na północ położonych miast świata, niemal 400 km na północ od koła polarnego i 1800 km na północ od Suwałk.
Jednakże, jak to w Norwegii bywa, działanie ciepłych prądów morskich powoduje, że pomimo tak północnego położenia, klimat miasta może być porównywalny z Suwałkami. Najniższa zarejestrowana temperatura w Alcie to -34 stopnie, natomiast w Suwałkach to -35,5 (!). Najwyższa maksymalna to 33 dla Alty, a dla Suwałk to 37. Jednakże średnio w ciągu roku jest w Alcie kilka stopni zimniej. Na przykład średnia lipca to 14 stopni, a Suwałki mają 17.

#norwegia #klimat #suwalki #ciekawostki #geografia #nauka
+13
Czajna_Seczen
Wykopiecie?

Znalezisko -> „Barbarzyńskie” obyczaje w państwie Franków - Samowola, rozpusta i okrucieństwo bajecznie bogatych możnych, ciągnące się bez końca vendetty i regularne bitwy pod pozorem sprawiedliwości. Wszystko to za cichym przyzwoleniem, a nawet z udziałem biskupów i opatów. Obyczaje panujące w państwie Franków nie należały do łagodnych.

Na ilustracji: Karol Wielki pokonuje Sasów; miniatura z paryskiego rękopisu z I poł. XIV w. (ze zbiorów British Library, Royal 16 G.VI, f. 133v).

#nauka #liganauki #swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historia #ciekawostkihistoryczne #sredniowiecze #mikroreklama
+30
Projekt_Inwestor
Polska firma biotechnologiczna Ryvu Therapeutics (dawniej Selvita S.A.) ukończyła w Krakowie budowę nowego centrum badawczego. Obiekt powstał przy ulicy Leona Henryka Sternbacha 2, ma sześć kondygnacji nadziemnych i powierzchnię całkowitą około 10 tys. mkw. Docelowo będzie w nim pracować ok. 300 osób. Szczegóły tutaj

#polska #krakow #nieruchomosci #budownictwo #gospodarka #nauka
+5
TerapeutyczneMruczenie
Zmienność mitochondrialnego DNA populacji polskiej

Naukowcy z Pracowni Biobank oraz Katedry Antropologii i Biofizyki Molekularnej Uniwersytetu Łódzkiego opublikowali pracę, w której przedstawili wyniki na temat różnorodności mitochondrialnego DNA w populacji polskiej. Celem badań było określenie udziałów poszczególnych linii genetycznych mtDNA w populacji, a także zobrazowanie genetycznych powiązań między Polakami. Po raz pierwszy takie badania zostały przeprowadzone na tak licznej populacji - próbki zostały pobrane od 5852 osób.

Badania wykazały, że Polacy cechują się głównymi haplogrupami mtDNA charakterystycznymi dla zachodniej Eurazji. Ponadto poziom zróżnicowania w populacji polskiej jest dość niski, a istniejące różnice genetyczne można dobrze wyjaśnić odległościami geograficznymi. Może to prowadzić do wniosku, że Polacy są genetycznie jednorodni (z nielicznymi wyjątkami na poziomie regionalnym). Zaobserwowano pewne wzorce zmienności, które można wytłumaczyć procesami demograficznymi, takimi jak przesiedlenia oraz migracje kobiet lub względnie słabsza urbanizacja w niektórych regionach kraju.

Haplogroups from Africa (L0, L1, L2, L3) are found to be the oldest and those which have evolved to European, Asian and Native American ones with geographic migrations and climate adaptations. Nine haplogroups are found to be major in the European population and are as following: H, U, J, T, K, W, I, V and X. The most frequent European haplotypes were classified into HV, U and JT macro-haplogroups forming 90% of population. Several sources indicate the haplogroup H as the most frequent in Europe.

#genetyka #antropologia #polska #nauka
+5
Fake_R
02.06.2020 r. - #fizycznenowinkifakera

Dzisiaj polecam trochę artykułów głównie o tematyce astronomiczno-astrofizycznej (ostatni z tłumaczeniem). Na początek jednak, nieco poza głównym wątkiem, troszkę fizyki w ciekawej i w miarę przystępnej, acz i tak wcale nie tak łatwej, formie.

Film:

Jak wyprowadzić fizykę klasyczną z kwantowej?

Artykuły:

1. Gorące, małe gwiazdy z gromad kulistych nękane przez ogromne plamy magnetyczne.

Dodałem to jako znalezisko, bo w mojej opinii dokonano bardzo ciekawej obserwacji. Dodatkowo, na stronie ESO, dodawane są oficjalne tłumaczenia więc można się zapoznać z treścią w wersji polskiej.

Opis znaleziska:

Astronomowie z ESO odkryli wielkie plamy na powierzchni gorących, małych gwiazd (~1/2 masy Słońca). Niektóre z tych gwiazd doświadczają też superrozbłysków. Wyniki badań, opublikowane w „Nature Astronomy”, mogą pomóc astronomom lepiej zrozumieć ewolucję tych gwiazd i inne zagadki astronomii.

2. Dokonano obserwacji wskazujących na istnienie materii kwarkowej wewnątrz gwiazd neutronowych.

Kolejna (po ww.), ciekawa praca, bazująca na obserwacjach fal grawitacyjnych pochodzących z kolizji gwiazd neutronowych połączonych z modelowaniem zachowania się materii w tak ekstremalnym środowisku, donosząca o zauważeniu "istnienia" (ciągle jest to jednak hipoteza) w rdzeniach największych gwiazd neutronowych o stabilnych masach (~2 masy Słońca) materii kwarkowej (plazmy kwarkowo-gluonowej - dobrze znanej z kolizji w LHC).

By combining astrophysical observations and theoretical ab initio calculations in a model-independent way, we find that the inferred properties of matter in the cores of neutron stars with mass corresponding to 1.4 solar masses (M⊙) are compatible with nuclear model calculations. However, the matter in the interior of maximally massive stable neutron stars exhibits characteristics of the deconfined phase, which we interpret as evidence for the presence of quark-matter cores. For the heaviest reliably observed neutron stars with mass M≈2M⊙, the presence of quark matter is found to be linked to the behaviour of the speed of sound cs in strongly interacting matter.

Artykuł donoszący o tym samym w formie popularnonaukowej - https://newatlas.com/physics/neutron-star-quark-matter-core/

3. Supernowa wciąż dająca do myślenia.

Pozostałości po supernowej SN1987A - najbliższej supernowej obserwowanej przez współczesne technologie - od ponad 30 lat stanowią zagadkę. Nierozwiązaną do tej pory zagadką jest to, że ciągle nie zdołano zaobserwować w tych szczątkach gwiazdy neutronowej, choć powinna się tam znajdować. W związku z tym stawiane są różne hipotezy, jak np. krótko żyjąca gwiazda neutronowa przekształcająca się w czarną dziurę. Zbliżające się obserwacje czy eksperymenty badające neutrina być może pomogą w rozwikłaniu tej tajemniczej sprawy.

4. Krystalizujące się w trakcie ochładzania białe karły.

5. Przeszłość Słońca ukryta w słojach drzew.

Krótki artykuł (z jeszcze krótszym wywiadem) opisujący ciekawy eksperyment fizyczny badający aktywność słoneczną z przeszłości na podstawie analizy dendrochronologicznej słojów japońskich cedrów. Badanie polega na "poszukiwaniu" izotopów różnych pierwiastków (jak węgiel-14) pochodzących z promieniowania kosmicznego, zarówno od Słońca, jak i spoza Układu Słonecznego, wchodzącego w interakcje z ziemską atmosferą, w słojach tych drzew. Dzięki temu badaniu można poznać historię rozbłysków słonecznych do 2000 lat wstecz.

6. Dlaczego czarne dziury są takie jasne? I dlaczego czarna dziura w naszej galaktyce jest taka ciemna?

Na zakończenie mam jeszcze krótkie tłumaczenie (trochę słabo opracowane, dlatego nie wrzucam w formie znaleziska).

Czarne dziury, z definicji, są tak gęste, że nawet światło nie może się z nich wydostać. Zapytajcie jednak o to jakiegokolwiek astrofizyka, a odpowie, że czarne dziury są jednymi z najjaśniejszych obiektów we wszechświecie. O co tu chodzi?

Odpowiedź częściowo jest taka, że czarne dziury nie egzystują samodzielnie. Monstrualne czarne dziury w centrach galaktyk są zazwyczaj otoczone przez rozżarzone chmury gorącego gazu. Podczas spadania materii w kierunku czarnej dziury, może ona tworzyć kosmiczne aureole wokół tego najciemniejszego miejsca w galaktyce.

O dziwo jednak, czarna dziura w centrum Drogi Mlecznej wydaje się nie być tak jasna jak powinna. Rozwiązanie zagadki, dlaczego ta czarna dziura jest taka ciemna, zasadniczo rzecz biorąc, pomoże wyjaśnić związek między światłem, które obserwujemy, a tym co w nią wpada.

Dlaczego czarne dziury są tak jasne

Istnieje wiele sposobów, w jaki czarne dziury mogą się świecić. Kiedy gaz z pobliskich gwiazd spada w kierunku czarnej dziury, porusza się on ku niej spiralnie niczym woda spływająca w dołek. W trakcie tego spływu, tarcie gazu sprawia, że robi się gorąco. Przypomina to nieco proces podobny do rozpalania ognia przez pocieranie dwóch kijków, z wyjątkiem tego, że tutaj temperatura gazu może osiągnąć miliony stopni.

Gorący gaz rozrywa własne atomy na strzępy, tworząc morze dodatnich jonów i ujemnych elektronów. Te rozpalone, naładowane cząstki generują burzliwe pola magnetyczne, kierujące gaz w stronę dwóch dżetów skierowanych w przeciwnych kierunkach. Jeśli jeden z tych dżetów zostanie ustawiony pod kątem skierowanym w stronę Ziemi, widzimy wspaniałą, świetlistą czarną dziurę.

Czasami jednak nie musimy być zlokalizowani bezpośrednio na drodze dżetu. Dżety te mogą również uderzać w pobliskie chmury gazu lub nawet w sąsiednie galaktyki. Zderzenia te zaś generują wyraźny blask.

Nasze ciemne monstrum

W centrum naszej galaktyki leży zaskakująco spokojne monstrum. "Jako czarna dziura, jako system energetyczny, wygląda na niemal martwy", powiedział Geoffrey Bower z Academia Sinica Institute of Astronomy and Astrophysics na Hilo na Hawajach.

Pytanie brzmi: dlaczego? "Wiemy, że istnieje jakiś mechanizm zapobiegający dotarciu materii w pobliże czarnej dziury lub bezpośrednio do niej", powiedziała Lía Corrales, astrofizyk z University of Michigan, "nie wiemy jednak ciągle na czym dokładnie polega działanie tego mechanizmu".

Jedna z koncepcji zakłada iż, spadający w kierunku czarnej dziury i nagrzewający się w tym procesie gaz tworzy dodatkowe ciśnienie wypychające go z powrotem. I rzeczywiście, w artykule opublikowanym w zeszłym miesiącu w The Astrophysical Journal, Corrales i jej współpracownicy przedstawili wynik analizy statystycznej całorocznej obserwacji czarnej dziury, nazwanej Sagittarius A* ("A-star"), prowadzonych przez teleskop rentgenowski Chandry. Badanie wykazało, że gorący gaz znajdujący się w pobliżu Sagittarius A* przemieszcza się na zewnątrz i ochładza.

Nie znaczy to jednak, że Sagittarius A* jest martwa. Pojawia się i mruga, czasami staje się setki razy jaśniejsza. Astronomowie nie są pewni, czy te rozbłyski są wynikiem wpadania do wnętrza strzępów gorącego gazu, fal uderzeniowych przechodzących przez gaz, czy też przyczynę stanowią łuki materii magnetycznej, podobne do rozbłysków słonecznych.

Chcąc uzyskać pełny obraz tego co się dzieje astronomowie próbowali oglądać Sagittarius A* przez wiele różnych typów teleskopów jednocześnie.

Kluczową rolę odgrywał tutaj Event Horizon Telescope - 11 teleskopów rozmieszczonych na całej Ziemi działających jak jeden instrument. EHT może obserwować jak żarzący się gaz opływa krawędzie czarnej dziury tuż przed wpadnięciem do niej. Inne teleskopy widzą natomiast, co dzieje się nieco dalej od czarnej dziury. Astronomowie następnie porównują te obrazy, aby wyjaśnić przyczynę powstawania rozbłysków.

EHT po raz pierwszy rozpoczął oglądanie Sagittarius A* w 2017 roku za pomocą ośmiu z 11 teleskopów (pozostałe trzy dołączą w późniejszym terminie). Każdej wiosny istnieje tylko 10-dniowy okres, w którym wszystkie teleskopy EHT mogą obserwować swój astronomiczny cel - to przerażająco krótkie okno obserwacyjne znacznie zmniejsza margines błędu. Niestety, zła pogoda w 2018 r. zakłóciła obserwacje, a w 2019 r. techniczny błąd zmusił astronomów do odwołania sesji obserwacyjnej.

W 2017 r. astronomowie mieli jednak duże szczęście. Nie tylko byli w stanie zestroić sesję EHT z obserwacjami z kosmicznych teleskopów rentgenowskich, lecz także zaobserwowali moment, w którym Sagittarius A* wypuścił rozbłysk. Astronomowie nie udostępnili jednak jeszcze tych danych.

Złe wieści są takie, iż sesja obserwacyjna mająca się rozpocząć 26 marca 2020 r. została odwołana z powodu pandemii COVID-19. Astronomowie będą musieli odłożyć swoje plany spojrzenia przez EHT na Sagittarius A* do 2021 roku. Nasza spokojna czarna dziura będzie musiała poczekać.

Polecam wszystkim zainteresowanym. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #astronomia #kosmos #wszechswiat #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow
+86
Skim25
Jak zrobic tak, zeby pliki instalowaly mi sie nie na dysku gdzie mam system, tylko na jednej partycji HDD? Tak jak na Windowsie na C: byly tylko pliki systemowe, a na D: byly zainstalowane programy i pliki np. steam, code::blocks. #pytanie #problem #kiciochpyta #ubuntu #linux #informatyka #komputery #nauka
JorgNovartis
O Panie! Nowa antena 5G! Aż mi suty twardnieją od promieniowania!

#5g #polityka #nauka
+2
Skim25
Wie ktoś dlaczego mi się tyle linijek pojawia z żółtym "W" jak używam w Ubuntu "sudo apt update"? #pytanie #problem #linux #ubuntu #informatyka #kiciochpyta #komputery #nauka
InzynierProgramista
Wpływ wyboru drogi modelowania na stopień trudności późniejszych modyfikacji modelu 3D

Przy pomocy kolejnego (bardzo prostego) elementu wchodzącego w skład złożenia serii Puzzle CAD 3D, omawiam jaka jest konsekwencja obranej drogi lub wybranych rodzajów funkcji do tworzenia modelu 3D. W zależności od potrzeby przyszłych modyfikacji elementu 3D, może zajść sytuacja, gdy z pozoru szybsza droga budowania obiektu przy początkowych założeniach, w momencie potrzeby zmiany koncepcji założeń, przysporzy większych trudności i będzie wymagać skorzystania z bardziej wyrafinowanych funkcji programu.
Zapraszam: [#129] Wpływ wyboru drogi modelowania na stopień trudności późniejszych modyfikacji modelu 3D

#inzynierprogramista #cad #solidworks #inventor #catia #nx #inzynieria #mechanika #studbaza #pracbaza #modelowanie3d #modelowanie #projektowanie #ciekawostki #tworczoscwlasna #nauka #hobby #gruparatowaniapoziomu
+7
Skim25
Wiecie jak można zainstalować Photoshop CS6 Portable na Ubuntu? Próbuję instalować przez PlayOnLinux, ale później to okienko wyskakuje i przerywa instalowanie. #pytanie #problem #linux #ubuntu #informatyka #kiciochpyta #komputery #nauka +1
KontrastWykop
Siemano kj, przed wami najdoskonalszy wzór na wartość mężczyzny na rynku matrymonialnym jaki kiedykolwiek powstał. Będę go ostro forsował aż nie pojawi się on w szkolnictwie na lekcjach wychowania do życia w rodzinie! Toż to wiedza elementarna!
#przegryw #nauka #zwiazki #logikarozowychpaskow
+24
cerastes
Skoro rasy to konstrukt społeczny to dlaczego są leki sprecyzowane rasowo ¯\_(ツ)_/¯

Natura jest prawacka, medycyna i nauka tez jest prawacka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nadciśnienie tętnicze u osób rasy czarnej

https://biuletyn.servier.pl/15497/nadcisnienie-tetnicze-u-osob-rasy-czarnej

Obecnie bardzo mocno rozwijana jest gałąź LEKÓW ETNICZNYCH, zainteresowani mogą wyszukać info pod tym właśnie hasłem.

A od siebie dodam, iż uważam że są rasy, ale nie ma w tym nic złego. Zły jest szowinizm i doszukiwanie się na tym polu nienawiści.

w nawiązaniu do tego wpisu @Holiday
https://www.wykop.pl/wpis/49773231/dziewczyny-na-zdjeciu-sa-blizniaczkami-pytanie-do-/

#4konserwy #neuropa #konfederacja #usa #bekazlewactwa #lewackalogika #nauka
+59
Keirrra
Science fiction staje się rzeczywistością na naszych oczach!
#spacex #kosmos #sciencefiction #nauka
+26
kasztanowcowiaczek
#polityka #dailywykop #nauka #antynauka #badania #4konserwy #neuropa #bekazprawakow
Jakiś wykopek: Rasy to konstrukt społeczny.
Wikipedia: Badania genetyczne ostatnich lat (projekt poznania ludzkiego genomu) nie wykazują, żeby pojęcie rasy (lub przynależności etnicznej) miało uzasadnienie genetyczne.

Badania DNA nie wskazują, żeby osobne, klasyfikowalne podgatunki (rasy) istniały pośród ludzi współczesnych. Chociaż można zidentyfikować geny odpowiedzialne za cechy fizyczne pojedynczego osobnika, na przykład za kolor skóry lub włosów, to jednak nie ma jednoznacznego szablonu genetycznego pozwalającego na odróżnienie jednej rasy od innej. Podobnie nie ma genetycznej podstawy na rozróżnienie przynależności etnicznej. Ludzie żyjący w tym samym regionie geograficznym od wielu pokoleń mogą mieć wspólne allele, ale żaden z tych alleli nie występuje u wszystkich osobników jednej populacji i żadnego osobnika innej populacji.
Inne wykopki:
+10
Skim25
Dlaczego moja partycji, gdzie mam zainstalowany system, ma oznaczenie sdb1, a partycja, ktora nic nie ma ma oznaczenie sda1? Powinno chyba byc na odwrot? #pytanie #problem #kiciochpyta #informatyka #linux #ubuntu #komputery #nauka
Skim25
Dlaczego nie moge utworzyc dwie partycji z mojego 1TB HDD? #pytanie #problem #linux #ubuntu #informatyka #nauka #kiciochpyta #komputery
bury256
Myślicie, że to oszustwo? Nigdzie ceny nie widać ale wygląda legitnie #oszukujo
https://pwrk.eu/2.php?
#kursy #nauka #jezykiobce
NapalInTheMorning
Większość wykopków nie może ogarnąć, że naukowcy twierdzą, iż nie ma podstaw genetycznych (jedynie społeczne i geograficzne) na dzielenie ludzi na rasy, bo "murzyn jest czarny, a ja nie". Tak więc szybka podpowiedź rysunkowa:

Kot nr 1 i 4 należą do rasy Maine Coon. Koty 2 i 3 to norweskie leśne. Kolor futra nie ma znaczenia, podobnie jak wiele cech fizycznych (które są u tych ras podobne).

To nie spójne różnice w fenotypie (wyglądzie), ale w genotypie pozwalają o mówieniu o rasach. A to u ludzi nie występuje.

#nauka #bekazprawakow #neuropa
+8
projektjutra
Medal za Powrót Kłajpedy (Medaille zur Erinnerung an die Heimkehr des Memellandes)- medal z nazistowskich Niemiec przyznawany dla osób zasłużonych w bezkrwawym przejęciu od Litwy okręgu Kłajpedy (niem. Memel) przez nazistowskie Niemcy.
Tereny wybrzeża Litwy po I wojnie światowej były przedmiotem sporu. Należące wcześniej do Prus ziemie (stanowiące wtedy najdalej na północ wysuniętą część Prus) zostały przyznane Litwie. Zamieszkane były głównie przez zgermanizowanych (w mniejszym lub większym stopniu) Litwinów oraz Niemców.
Pomimo przyłączenia do Litwy, zgermanizowana setkami lat niemieckich rządów ludność litewska w większości popierała niemieckie partie.
Po dojściu do władzy Hitlera Niemcy zażądały od Litwy oddania Kłajpedy i w przypadku odmowy zagroziły interwencją. Litwa spełniła żądania 22 marca 1939r. i Kłajpeda stała się pierwszą zdobyczą terytorialną III Rzeszy.

P.S.
Memel to po niemiecku, oprócz nazwy miasta, też nazwa rzeki Niemen, na której biegła przedwojenna granica między Niemcami, a Litwą. Rzeka występuje w hymnie Niemiec: "Deutschland, Deutschland über alles [...] Von der Maas bis an die Memel" ("Niemcy, Niemcy ponad wszystko [...] Od Mozy, aż po Niemen").
Obecnie Kłajpeda znowu należy do Litwy.

#historia #niemcy #litwa #iiwojnaswiatowa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #niemiecki #geopolityka #hitler #europa #militaria #nauka
+9
Kempes
#polityka #heheszki #bekazpisu #bekazlewactwa #dobrazmiana #pis #polska #nauka

Nieistniejąca #neuropa ora srodze PiSowszczyka... ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
+349
Skim25
Mirki, jak zrobic w Ubuntu tak, zeby wszystkie programy instalowane przez Terminal lub Ubuntu Software instalowaly sie mi na dysku twardym 1TB HDD, a nie 120GB SSD - gdzie na SSD mam system zainstalowany? Teraz formatuje 1TB HDD i chcialbym wlasnie, zeby wszystko instalowalo sie na HDD'ku. Moze wydawac sie smieszne, ze tak sie o wszystko z Linuxa pytam, a to jest dla was proste, ale ja tylko umiem obslugiwac GUI i tyle, a taka wiedza przyda mi sie w przyszlosci. #pytanie #problem #kiciochpyta #informatyka #komputery #systemyoperacyjne #linux #ubuntu #nauka
Phyrexia
Nie rozumiem dlaczego w 2020 roku fani #elonmusk i #spacex niesamowicie nakręcają się na #terraformacjamarsa ale nie interesują się programami uzdatniania ugorów na pustkowiach Afryki. Dlaczego nie skupimy się najpierw na opracowywaniu i ulepszaniu technik terraformacji, no właśnie Terry, czyli naszej Ziemi? Jest tyle pustyń, stepów, czy miejsc kompletnie pozbawionych roślinności, gdzie można by już rozpocząć ten proces, nie wylatując rakietą na Marsa. Po co nam perspektywa potencjalnego przerobienia całej planety by przypominała ona Ziemię, skoro tu, na Ziemi całe połacie planety płaczą o pomoc?

#rozkminy #afryka #ciekawostki #nauka #astronomia
+191
Zwiadowca_Historii
Sześcioletnie dziecko znalazło kananejski medal sprzed 3,5 tys lat! Link do znaleziska:
https://www.wykop.pl/link/5529095/szescioletnie-dziecko-znalazlo-kananejski-medal-sprzed-3-5-tys-lat/

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii lub zaplusuj ten komentarz, bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

#archeologia #historia #artefaktnadzis #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #nauka #starozytnosc #ciekawostki #izrael
+75
tojestmultikonto
Efekt motyla (ang. butterfly effect) – wrażliwa zależność od warunków początkowych, anegdotyczne przedstawienie chaosu deterministycznego. W tytułowej anegdocie trzepot skrzydeł motyla, np. w Ohio, może po trzech dniach spowodować w Teksasie burzę piaskową. Przykładami efektu motyla są zjawiska meteorologiczne.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_motyla

#ciekawostki #nauka
+3
Lorenzo_von_Matterhorn
Też zauważyliście, że jak ktoś jest przytyrany to musi być debilem? Nie trzeba szukać daleko, wystarczy pójść na siłownie albo wejść na tag #mirkokoksy
Tak naprawdę jedyną osobą, która scala te dwa światy jest Testo.
Zaś przeciętny naukowiec to chuderlak w okularach.
Ot taka ciekawostka do przemyślenia na sobotę.
#nauka #ciekawostki #testoviron
+6
bioslawek
Czy jest możliwe przechorowanie infekcji koronawirusem i nabycie odporności stadnej?

Przeciwciała istnieją podczas przewlekłej choroby wirusowej, czy po przebyciu jakiejś, nie znaczy to jednak że ten ktoś nabył odporność. Organizm cały czas usiłuje się bronić, produkuje przeciwciała. Mało tego; układ odpornościowy produkuje wiele rodzajów przeciwciał ale tylko niektóre są skuteczne. Przeciwciał może być zbyt mało aby móc uchronić przed kolejną infekcją tym samym patogenem. Dlatego dodatni wynik testu na obecność przeciwciał przeciwko COVID-19 nie potwierdza, czy ktoś jest odporny na COVID-19, czy nie.

Mówi nam tylko, że dana osoba miała styczność z COVID-19. Czy inne koronawirusy wytwarzają odporność? Badanie z 1990 r. Wykazało, że zakażenie ludzkim koronawirusem 229E wytworzyło odporność na tego wirusa. Ale rok później, gdy poziom przeciwciał spadł, osoby te mogły zostać ponownie zakażone. Uczeni sami nie wiedzą czy i ile czasu może istnieć odporność. Większość jest przekonana, że przez kilka miesięcy, ale czy wszyscy? Innymi słowy nic tutaj nie jest dowiedzione ponad wszelką wątpliwość, a rodzaj tego oddechowego wirusa oraz zjadliwość wyklucza możliwość nabycia odporności stadnej, jak i w przypadku grypy. Nabycie tymczasowej odporności jedynie zwalnia transmisję za pośrednictwem wektorów. Natomiast śmiertelność jaką wywołuje nowy koronawirus do takiego celu prowadzi przez sterty trupów, dlatego humanitarnym rozwiązaniem jest wynalezienie szczepionki i leku a nie nabywanie odporności stadnej.

My niczego nie wiemy na pewno. Uczeni zakładają, a założenia to nie dowody! Podawanie przeciwciał egzogennych w dużych stężeniach i mierzenie czasu utrzymywania się ich w organizmie, to nie to samo co naturalne wytworzenie odporności, a w tym przypadku istnieją jedynie ZAŁOŻENIA i przesłanki. Uczeni nie mają pojęcia ile trwa taka odporność, bo jeszcze nie spotkali na 100% potwierdzonego przypadku ponownych zakażeń. Nie wiedzą też, czy odporność działa u każdego tyle samo czasu i czy u każdego w ogóle! Poziom przeciwciał egzogennych spada jeszcze szybciej niż endogennych i długiej odporności nie da. Może najwyżej pomóc w leczeniu. Przeciwciałami z surowicy leczy się tężec, ale potem i tak należy zaszczepić i co kilka lat doszczepiać.

https://www.wykop.pl/wpis/49748183/sito-selekcyjne-czeka-szanowni-seniorzy-i-wszyscy-/

Większość szwedzkich seniorów przebywa w domach opieki. Rząd szwedzki na przechorowanie epidemii koronawirusem i nabycie odporności stadnej. Od początku dobrze wiedzieli, że jest to niemożliwe, bo wyleczone osoby mogą zachorować znowu. Więc rozwiązaniem jest szczepionka i skuteczny lek, a nie wystawianie seniorów i innych ludzi z grup ryzyka na infekcje! Oczywiście Szwedzi okazują teraz zdziwienie, rzekomo nie spodziewali się że będzie tyle ofiar w domach opieki dla seniorów i w slumsach dla emigrantów - jak zapewnia główny epidemiolog Szwecji.

https://www.medicalnewstoday.com/articles/can-you-get-coronavirus-twice

https://theconversation.com/can-you-get-the-covid-19-coronavirus-twice-137309

#koronawirus #nauka #odpornosc #ciekawostki #pandemia
+4
bioslawek
Sito selekcyjne czeka! Szanowni Seniorzy i wszyscy rodacy z chorobami przewlekłymi oraz złą kondycją układu odpornościowego, to do Was!

Pan Szumowski zmienia narrację. Prawdą jest, że jedną z przyczyn konieczności wprowadzenia obostrzeń była obawa przed zapchaniem służby zdrowia i całkowitym paraliżem systemu ratownictwa. Nie był to jednak powód podstawowy, ponieważ PiS obiecał nas i nasze rodziny bronić nie tylko przed modelem włoskim, ale i szwedzkim! Włosi dopuścili do paraliżu służby zdrowia i medycy musieli wybierać kogo podłączyć do respiratora, bo okazało się że jest ich bardzo mało. Najczęściej wybierali najmłodszych a skazywali na śmierć wiekowych seniorów.

Większość szwedzkich seniorów przebywa w domach opieki. Rząd szwedzki na przechorowanie epidemii koronawirusem i nabycie odporności stadnej. Od początku dobrze wiedzieli, że jest to niemożliwe, bo wyleczone osoby mogą zachorować znowu. Więc rozwiązaniem jest szczepionka i skuteczny lek, a nie wystawianie seniorów i innych ludzi z grup ryzyka na infekcje! Oczywiście Szwedzi okazują teraz zdziwienie, rzekomo nie spodziewali się że będzie tyle ofiar w domach opieki dla seniorów i w slumsach dla emigrantów - jak zapewnia główny epidemiolog Szwecji.

Nikt myślący w to nie wierzy i wie, że Szwedzi wymordowali swoich seniorów i że chodziło o pieniądze, a nie pomyłkę. Zarobili na tym biliony Euro, bo zeszli z budżetu i gospodarka nie ucierpiała. Szwedzi mają lepszych naukowców i uniwersytety niż Polacy, więc łatwo mogli wszystko przewidzieć, a ich model już wcześniej nie sprawdził się w innych krajach.

Minister Szumowski nazwał ich model darwinowskim, jednak PiS posłał dzieci do żłobków i szkół, a przecież polscy seniorzy mieszkają głównie razem z nimi pod jednym dachem albo w klatce schodowej! Innymi słowy komunikat pana Szumowskiego ma taką wymowę:

"szanowni rodacy/ seniorzy w naszych szpitalach jest już tyle respiratorów, że chociaż większość z was i tak umrze i nawet respiratory nie pomogą, to personel medyczny nie będzie stawał przed dylematem, czy podłączyć was do respiratora czy kogoś młodszego!"

Koronawirus nie musi zabijać jedynie za pośrednictwem niewydolności oddechowej. Istnieją naukowe przesłanki, niektórzy mówią wręcz o dowodach, że koronawirus może powodować niewydolność nerek czy wątroby, albo choroby serca do których organów dociera za pośrednictwem układu krwionośnego. W związku z tym istnieje możliwość, że przenosi się na drodze transfuzji krwi. Po wyleczeniu pacjentów z niewydolności oddechowej i braku patogenu w wymazach, w dalszym ciągu znajdowano go w kale.

Więc istnieje możliwość że zakażenie koronawirusem może przyjąć formę przewlekłą, jak infekcja WZW-C czy WZW-B (wirusowe zapalenie wątroby). Jeżeli tak jest to ludzie bez objawów wcale nie są bezpieczni, bo wirus w dalszym ciągu może niszczyć ich organy, jak wszczepienne zapalenia wątroby czy HIV, które to patogeny nie zabijają od razu, tylko stopniowo, subtelnie nawet przez 30 lat, aż pojawi się marskość czy rak wątroby lub rozwinie AIDS! Dlatego tak ważne jest wynalezienie szczepionki i profilaktyka polegająca na oznaczeniu wirusa i stopnia wiremii no i oczywiście wynalezienie skutecznych leków. TUTAJ jest więcej na ten temat: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/coronavirus/coronavirus-kidney-damage-caused-by-covid19

Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ten sam typ receptorów przez który wnika do komórek układu oddechowego jest obecny na powierzchniach komórek tworzących układ krwionośny, pokarmowy i w innych tkankach. Więcej napisałem o tym w tym tekście: https://bioslawek.files.wordpress.com/2020/03/koronawirus-covid-19.-rzetelne-naukowe-informacje.pdf

"30 procent osób, które zachorowały na Covid-19 po zakażeniu się koronawirusem będzie mieć chroniczne problemy z układem oddechowym - taką prognozę przedstawiło we wtorek włoskie stowarzyszenie pulmonologii. Ostrzegło, że grozi to nowym kryzysem zdrowotnym.

Według lekarzy, płuca osób wyleczonych będą dalej zagrożone przez co najmniej pół roku, a prawie jedna trzecia będzie mieć z nimi chroniczne kłopoty."

https://forsal.pl/lifestyle/zdrowie/artykuly/1479240,30-proc-wyleczonych-z-covid-19-bedzie-miec-problemy-z-ukladem-oddechowym.html

Popieram wszystkie dobre zmiany panującej władzy, walka z pandemia była dobrym postanowieniem. Nie wiem jakich naukowców się radzili, że tak wszystko zepsuli i teraz mam zamiar to sprawdzić. Dlaczego Amerykanie wiedzą kto doradza Donaldowi Trumpowi, pokazują jego narady z fachowcami od epidemii, a my nic nie wiemy? No chyba że pan Kaczyński jest specjalistą od wszystkiego. Ja mam prawo wiedzieć jacy naukowcy doradzają rządowi, bo chodzi o moje życie i mojej rodziny. Jaką ja mam pewność, że nie zajmują się tym amatorzy, przecież widzę tylko oświadczenia premiera, ministra zdrowia czy edukacji. Jacy naukowcy podpisali się pod tym doradzaniem jak uczyć maluchy zachowywania przepisowych odległości w żłobkach?

Polski naród jest ogłupiały, słuchanie laików w takich sprawach można porównać do leczenia z poważnych chorób u Jerzego Zięby zamiast prawdziwych lekarzy. Nie zastanawiałem się nad tym do tej pory, ale po ostatnich wydarzeniach na Śląsku i decyzji o otworzeniu żłobków oraz tego całego zakłamanego bełkotu, polegającego na instruowaniu rodziców, jak mają nie dopuścić, żeby dzieci zaraziły się w żłobkach a potem seniorów - ta obłudna troska- dało mi do myślenia. Mam duże obycie z nauką i wiem że żaden liczący się biolog, lub epidemiolog nie podpisałby się pod takimi zmanipulowanymi pseudonaukowymi popłuczynami, bo to by był koniec jego kariery! Chcę wiedzieć kto to wymyślił i napisał!

Nigdy nie głosowałem na jakąś partię, czy prezydenta, niemniej zawsze popierałem dobre zmiany tych, którzy akurat rządzą, ale też zwracałem uwagę na zło, które czynią. Popierałem walkę z epidemią jaką wywołał chiński koronawirus, którą prowadził PiS, ale gdy swoimi czynami sprzeniewierzyli się ideałom, jakie głosił odżegnując od postawy Szwedów, którzy wymordowali swoich seniorów, to od razu zakończyłem współpracę - uzasadnienie w cytacie.

Nigdy nie poparłem polityki rabunkowej PiSu polegającej na wycince Puszczy Białowieskiej pod pozorem rzekomej walki z kornikiem drukarzem - zawsze popierałem konsensus naukowy, zapoznając się z fachową literaturą. Nigdy nie poparłem eksterminacji dzików. Jak w przypadku wycinki Puszczy Białowieskiej popierałem konsensus fachowców, opierając się na literaturze naukowej światowego formatu. Nie widziałem też, żeby jakiś pro-pisowski biolog oficjalnie poparł politykę PiSu w tych dwóch przypadkach. Rozumiem ich, nie chcieli się kompromitować w oczach światowej społeczności naukowej! :) Napisałem wiele na ten temat, przytoczyłem literaturę przedmiotu, można sobie poczytać.

Z resztą taka rabunkowa polityka to nie nowość. Uprawiali ją już pierwsi sekretarze w PRLu sprzedając Niemcom porządne polskie drzewo! Elegancko pokazano to w tym filmie: https://youtu.be/OB_jiPsLwH0

Nigdy nie poparłem wpuszczenia do Sejmu szarlatanów i antyszczepionkowców Justyny Sochy (księgowej z ZUSU) i Jerzego Zięby (mechanika), co tylko przyczyniło się do wzmocnienia lobby szarlatanów. I w tym przypadku PiS był głuchy na głos naukowców, jak i teraz, kiedy w obliczu takiego zagrożenia chce otwierać żłobki! Ku przestrodze: Pol Pot wymordował naukowców i zniszczył Kambodżę. Józef Stalin kazał zabić własnego lekarza, który znał jego choroby i jak umierał, to nie miał mu kto pomóc. Ludzie którzy plują na prawdę naukową czeka nieunikniona zguba, a ja umywam ręce od tego i nie poprę słowem i czynem!

Innymi słowy moje definitywne odżegnanie się od polityki zawdzięczacie sami sobie. Nie ja was zawiodłem, pomagałem jak mogłem. Pisałem elaboraty, szukałem potwierdzenia w literaturze naukowej, zarywałem noce, bo chciałem pomagać ludziom, ale się okazało że wam nie zależy na obiektywnej prawdzie naukowej, tylko politycznej poprawności i w tym miejscu nasze drogi się rozchodzą i to w dwóch różnych kierunkach. Nie ja was zdradziłem, tylko wy mnie i Polaków! Dziękuję, to na tyle. Mówcie co chcecie, myście a ja pozostanę w zgodzie ze swoim sumieniem, które wyszkoliłem na wiedzy naukowej a nie politycznej demagogii!

Mała próbka PiSowskiej, pseudonaukowej ściemy!

https://pacjent.gov.pl/dziecko-i-koronawirus

Zobaczcie jak PiS próbuje ludziom wodę z mózgów zrobić. Jak mamy odizolować seniorów od dzieci które posyłają do żłobków, skoro mieszkają z nami pod jednym dachem, albo w tej samej klatce schodowej lub chodzą do tych samych sklepów. Na Marsa mamy ich wysłać, albo do Ośrodków Pomocy? To jest zwykłe pseudonaukowe pieprzenie które stoi w opozycji do konsensusu naukowego! A co z dziećmi z chorobami przewlekłymi? KŁAMIĄ jak z nut - ekonomia jest dla nich ważniejsza niż nasze mamy, dziadkowie i babcie!

"Co zatem warto wiedzieć? Dzieci, jeśli zakażą się koronawirusem, przechodzą przez chorobę bardzo lekko, czasem wręcz bezobjawowo. Dotyczy to wszystkich dzieci, nawet tych najmłodszych.

Z tego powodu, z uwagi na dobro Twoich rodziców, starszego pokolenia, ogranicz kontakt dziecka z nimi. Pamiętaj, że dzieci mogą zakażać, a dla osób starszych, z obniżoną odpornością, choroba powodowana przez koronawirusa może być groźna.

Stosuj się do zaleceń dotyczących dzieci, m.in. przebywania w domu, przestrzegania zasad higieny. Dzięki temu ograniczysz ryzyko zakażenia się dziecka. "

A tych kocopołłów, to już całkiem nie można czytać. Ja bym tych durni, co wypisują takie bzdury zatrudnił do żłobków i przedszkoli, to by zobaczyli jak można upilnować tą szarańczę, żeby zachowywała przepisową odległość i zabawek sobie nie wyrywała!

"Dopilnuj, by Twoje dzieci, w tym młodzież, nie spotykały się w miejscach publicznych i większych grupach, gdy nie chodzą do szkoły.

Zapoznaj dziecko z zasadami higieny. Jeśli wychodzicie, pilnuj, by nie dotykało rzeczy, które dotykają inni ludzie (klamek, przycisku od domofonu, słupków, latarni itp.). Naucz je prawidłowo myć ręce.......................Ble,ble, ble..."

Źródło obrazka: https://www.facebook.com/135889759813803/photos/a.1984727974929963/2915122148557203/?type=3

#nauka #koronawirus #polityka #seniorzy #ciekawostki #pandemia
+3
GERM
Ostatnio kolega pokazał mi fragment Apokalipsy św. Jana na temat znaku bestii i znamion na prawym ciele lub czole, mówił że według niego takim znakiem mogą być chipy, które dopiero wchodzą do naszego życia. Co o tym sądzicie? Nie ukrywam, nawet mnie to zaintrygowało
#biblia #religia #wiara #nauka
+4
zaorany
**Czym jest i jak działa 5G** <-- klik
Może w końcu co po niektórzy przestaną mylić technologię 5G z WiFi w pasmie 5GHz ( ͡º ͜ʖ͡º)

pokaż spoiler #nauka #5g #gruparatowaniapoziomu #technologia #lte #pem #foliarze #teoriespiskowe #lte #4g #3g #wifi
+10
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Znalezisko -> Bitwa o Narwik – niewykorzystane zwycięstwo aliantów - 28 maja 1940 r. wojska alianckie zdobyły Narwik. Jak przebiegała bitwa, która później się okaże niewykorzystanym zwycięstwem aliantów nad Niemcami?

Na zdjęciu: Polscy żołnierze polscy w bitwie o Narwik (domena publiczna).

#nauka #liganauki #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #qualitycont #historia #wojna #2wojnaswiatowa #iiwojnaswiatowa #militaria #polska #mikroreklama
+24
r__k
Do rozważenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#psy #pies #zwierzaczki #nauka
+3
Kuno_lis
Warto kupić książkę o zapamiętywaniu od tego janusza?
#polimaty #pytanie #nauka
Skim25
Wie ktoś jak zrobić sumę za pomocą trzeciej tablicy? Bo ja tylko wiem jak to zrobić za pomocą zmiennej int. #pytanie #problem #nauka #naukaprogramowanie #programowanie #programista15k #informatyka #kiciochpyta
saakaszi
Rzecznik praw obywatelskich zainteresował się sprawą przesłuchiwania studentów przez policję i prawników Ordo Iuris w sprawie Ewy Budzyńskiej.

Przypmnijmy: studenci wnieśli skargę na Budzyńską, po tym jak na swoich wykładach posługiwała się antynaukowymi źródłami, kobieta twierdziła że antykoncepcja jest zachowaniem aspołecznym i równoznacznym z aborcją. Uczelnia wszczęła postępowanie przeciwko wykładowcy.

Teraz ktoś doniósł na studentów że ci rzekomo mieli pomówić wykładowcę i fabrykować przeciwko niej dowody. Oskarżyciela reprezentują prawnicy Ordo Iuris.

Pierwsze 4 przesłuchania odbywały się bez pełnomocników studentów.

Uczelnia wydała oświadczenie i stwierdziła że czynności organów ścigania podejmowane w czasie, gdy toczy się nadal postępowanie przed organami uczelni, są odbierane przez wielu członków wspólnoty Uniwersytetu, jako ingerujące w autonomię funkcjonowania jego organów.

Kolejne przesłuchiwania studentów odbywały się już z udziałem pełnomocników, pomimo tego mecenasi ich reprezentujący stwierdzili że same przesłuchania są bardzo uciążliwe i trwają po kilka godzin.

#neuropa #bekazprawakow #bekazkatoli #prawo #nauka #polska #4konserwy
+947
Werter999
Hiszpański polecam i pozdrawiam piotr fronczewski ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#przegryw #nauka #motywacja
+2
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Znalezisko -> Trudne życie strzelca pokładowego [galeria] - Bombowce nigdy nie cieszyły się takim zainteresowaniem jak myśliwce. To piloci tych drugich błyszczą na okładkach i rozkładówkach, a ich imiona znają tysiące. Osiągnięcia drużynowe nie cieszą się, niestety, podobną uwagą publiczności. Przypomnijmy więc o pomijanych bohaterach powietrznych walk.

Strzelec na pokładzie PBY Catalina; sierpień 1942 r. (fot. Howard R. Hollem, ze zbiorów Biblioteki Kongresu USA, digital ID fsac.1a34876, domena publiczna)

#nauka #gruparatowaniapoziomu #historia #qualitycontent #swiatnauki #liganauki #wojna #iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #militaria #lotnictwo #samoloty #fotohistoria #mikroreklama
+34
Skim25
Mam problem w PhpMyAdmin. Chcę stworzyć relację jeden do wielu między kolumną DirectorID, w tabeli director, a kolumną Director, w tabeli movie. Dałem wartość int kolumnie DirectorID, ale dalej mi nie chce tworzyć relacji. Wie ktoś co się dzieje? Dałem kolumnie Director_ID klucz obcy, jakby co. #pytanie #problem #nauka #naukaprogramowania #programowanie #sql #php #programista15k
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Znalezisko -> Poznań – stolica Wielkopolski [stare zdjęcia] - Od XIX wieku, przez międzywojnie i trudny czas okupacji, aż po PRL i lata 90 w kolorze. Oto, jak zmieniał się Poznań na przestrzeni dekad. Pierwszy zakład cukierniczy Goplany, hejnał odgrywany na uszkodzonym piętrze ratusza, wyścig Fiatów „Maluchów” – oto ciekawy przegląd dziejów miasta!

Na zdjęciu: produkcja niemieckojęzycznych znaków z nazwami ulic, które miały zastąpić dotychczasowe, polskie. Rok 1939 (fot. Bundesarchiv, Bild 183-E11777 / CC BY-SA 3.0).

#polska #poznan #wielkopolska #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #nauka #liganauki #swiatnauki #qualitycontent #gruparatowaniapoziomu #fotohistoria #mikroreklama
+8
Trybun_Plebejski
Gdy byłem młodszy mówiło się o ponownym lądowaniu na Księżycu w 2020 r. Mars miał zostać zdobyty przez NASA w latach 2030-2033. Obecnie miała rozgrywać się reaktywacja wielkiego kosmicznego wyścigu, w którym udział wezmą Amerykanie, Rosjanie, Chińczycy i może ewentualnie Europejczycy z Japończykami. Państwa i firmy miały rywalizować o wydobycie helu-3 z powierzchni Księżyca oraz o surowce z asteroid. Już jako gówniak wkurzałem się na zupełną stagnację w podboju kosmosu, bo oglądałem w kółko filmy dokumentalne o wyścigu kosmicznym, misji Apollo lub ogólnie o kosmosie i nie mogłem pojąć zupełnego braku chęci dalszego rozwoju ludzkości w tym kierunku. Znacznie starsze ode mnie materiały historyczne z lądowań na Księżycu wydawały mi się abstrakcją i sci-fi ale dawały nadzieję na to, że coś takiego było możliwe więc tym bardziej będzie możliwe już za kilka lat. Nadzieję dawały szumne zapowiedzi polityków z USA, kolejne projekty NASA, które ostatecznie nigdy nie dochodziły do skutku, optymistyczne przewidywania przyszłości przez nowe filmy dokumentalne i programy naukowe. Autentycznie wierzyłem, że już za kilka lat będę świadkiem wydarzeń i emocji jak z czasów misji Apollo.

Oczywiście czas wszystko zweryfikował. O podboju kosmosu było tak cicho, że aż sam zapomniałem o wszystkich planach i obietnicach. Dalej jesteśmy w tym samym miejscu, rozwój wielkoskalowej branży kosmicznej stoi. Nasz świat jest jednak znacznie bardziej prozaiczny, szaro-bury, nudny. Ludzka cywilizacja nie zmienia się tak szybko, postęp nie jest taki spektakularny i właściwie zawiódł wielkie prognozy sprzed lat. I wtedy wchodzi on, cały na biało, Elon Piżmo. SpaceX, odnosząc kolejne sukcesy, dało nam ponowną namiastkę nadziei, ponownie wierzymy, że zobaczymy ludzi chodzących po Marsie. W branży kosmicznej znów coś się dzieje, a opinia publiczna się nią interesuje. Wciąż jest to jednak tylko nadzieja i pobożna życzenia, nie zapominajmy o tym, że Elon w pewnym sensie doszedł obecnie do tego co Amerykanie i Rosjanie osiągnęli na początku lat 60. i to bez tak zaawansowanych komputerów i AI.

Misja na Marsa wciąż pozostaje dosyć odległym i niepewnym wydarzeniem. Raczej nie można liczyć na to, że nadejdzie rok 2030 i SpaceX będzie miało już wszystko gotowe, nic tylko startować i rozpoczynać budowę bazy. Rok 2030 jest podawany, bo jest wystarczająco odległy, a w międzyczasie będziemy mieć nieskończoną ilość opóźnień i przesunięć. Nie zapominajmy też o tym jak trudny jest lot na Marsa i podtrzymanie tam życia ludzkiego. Elon w swoich wypowiedziach jest raczej połączeniem niepoprawnego marzyciela z marketingowcem, który robi szum wokół swoich firm. Niestety mimo Elona Piżmo wciąż perspektywa rozwoju ludzkiej cywilizacji w kierunku kosmosu nie jest aż taka kolorowa. Brak zainteresowania ze strony polityków i wieloletnia stagnacja zrobiły swoje i ciężko z tego wybrnąć. Pewnie trzeba się nastawić, że wielkie marzenie naszego życia, zobaczyć początek podboju kosmosu, będziemy mogli oglądać gdy staniemy się już starymi zniedołężniałymi dziadkami. Dlatego wzięła mnie taka kosmiczna depresja, ech.

#spacex #nasa #elonmusk #kosmos #nauka #gorzkiezale #przemyslenia
+39
Skim25
Dlaczego nie mogę zrobić relacji z inną tabelą? Jest to MySQL w PHPmyAdmin. #pytanie #problem #programowanie #nauka #naukaprogramowania #kiciochpyta
Pokaż następne